Jak přežít menopauzu

Navzdory aktivnímu rozvoji vědy a moderních technologií elixír věčného mládí dosud nebyl vynalezen, proto každá žena bude čelit menopauze, tak či onak. V této době dochází k prudké hormonální změně, která označuje konec reprodukčního období. Každá žena v menopauze do určité míry prožívá nepohodlí, které se projevuje různými velmi nepříjemnými příznaky. Proto se představitelé krásné poloviny lidstva v tomto období života zajímají, jak přežít menopauzu. Aby tato poměrně obtížná doba dokázala žít s nejmenšími ztrátami, je nutné dodržovat řadu poměrně jednoduchých, ale užitečných doporučení.

Změny v těle ženy, ke kterým dochází během menopauzy

V klimakterickém období ženské tělo zastaví syntézu pohlavních hormonů. Tyto změny negativně ovlivňují zdraví, protože tělo prochází globální restrukturalizací.

Mezi ničivými účinky menopauzy vynikají:

 • Poruchy oběhového systému. Vyznačují se takzvanými přílivy a odlivy. Obvykle jsou doprovázeny prudkou vlnou tepla, která je doprovázena zvýšenou separací potu. Tento příznak je extrémně nepříjemný, a proto se mnoho žen diví, jak přežít návaly horka během menopauzy. Bohužel nebude možné úplně se zbavit návalů před koncem menopauzy, proto se uchylují k podpůrné a symptomatické úlevě. Kromě toho se poruchy oběhového systému stávají viníky závratí, bolestí hlavy a rázů krevního tlaku;
 • Poruchy v práci autonomního nervového systému, které působí jako provokatéři nestabilního psycho-emocionálního stavu. Ženy během menopauzy si často stěžují na zvýšenou emocionalitu a plačtivost. Někteří si stěžují na stálou podrážděnost, neustálou únavu a zvýšenou únavu;
 • Změna obecného metabolismu. Tento proces vede k negativním změnám vzhledu. Nejčastěji dochází k prudkému nárůstu hmotnosti. Kůže ztrácí svou pružnost a pevnost, a proto se objevují vrásky. Menopauza zpravidla negativně ovlivňuje stav vlasů a nehtů, které se stávají křehkými;
 • Nepohodlí v intimní oblasti v důsledku suchosti vnějších sliznic genitálií.

Dříve bylo obtížné zažít menopauzu bez ztrát kvůli nedostatku specializovaných léků zaměřených na nápravu příznaků menopauzy. Ale medicína naštěstí nezůstává stát. V dnešní době bylo vyvinuto obrovské množství různých léků, které vám pomohou přežít toto těžké období..

Jednoduché tipy, jak přežít menopauzu

Menopauza se nejčastěji vyskytuje u spravedlivého pohlaví ve věku od 45 do 50 let. V dnešní době se však bohužel časná menopauza stala běžnou. Navzdory skutečnosti, že nemá závažnější příznaky než standardní menopauza, je psychologicky mnohem těžší jej zažít.

Jak snadné je tedy přežít menopauzu. K dosažení tohoto cíle dodržujte následující jednoduchá doporučení:

 • Vaše denní strava by měla být důkladně přepracována. Aby jídlo během tohoto období přineslo maximální užitek a minimální nepohodlí, musí být vyvážené a nízkokalorické. Denní menu musí zahrnovat čerstvou zeleninu a ovoce;
 • Optimistický psychologický přístup. Nejprve se musíte přestat znepokojovat a rozčilovat se nad maličkostmi. Pamatujte, že žádný problém nestojí za vaše nervy. Člověk by si neměl myslet, že po nástupu menopauzy končí celý život. Nemělo by to být považováno za nic jiného než přechodné období;
 • Správně vybudovat režim práce a odpočinku. V této době se zvláště nedoporučuje trpět nadměrným workoholismem a zbytečným přepracováváním vlastního, již naloženého těla;
 • Žít aktivním životním stylem. V tomto období vám pomůže zejména přiměřená fyzická aktivita. Velmi se nedoporučuje vést sedavý životní styl;
 • Přestaňte kouřit, protože tento zlozvyk negativně ovlivňuje cévy;
 • Zásobte se vitamíny a nezapomeňte je pravidelně užívat. V dnešní době byly pro ženy během menopauzy vyvinuty speciální komplexy..

Tato doporučení samozřejmě nepomohou úplně skončit jednou provždy s příznaky menopauzy. Pomohou to však významným způsobem zmírnit. Měli byste se také obrátit na lékařské metody k nápravě projevů menopauzy..

Nehormonální léčba menopauzy

Studie léků pro léčbu menopauzálních symptomů by měla začít nehormonálními léky. Tzv. Rostlinné estrogeny mohou během tohoto období pomoci zaplnit pohřešovanou ženu..

Za tímto účelem se zpravidla používají přípravky na bázi následujících rostlin:

 • Borovaya děloha;
 • Červený kartáč;
 • Jetel tráva;
 • Sójové boby;
 • Pastýřská bylina;
 • Lipové květenství;
 • Léčivé květy heřmánku.

Důležité: jakýkoli bylinný lék na příznaky menopauzy by měl být podáván výhradně pod přísným dohledem lékaře. Samoléčba může někdy situaci ještě zhoršit.

Užívání léků na bázi přírodních složek přispívá k celkovému posílení těla. Byliny mají příznivý účinek na stav nervové soustavy, proto při jejich užívání dochází k výraznému zlepšení celkové nálady a zmizí známky celkové únavy a vyčerpání. Užívání bylin má také dobrý účinek na udržení normálního tónu imunitního systému. Následující přípravky byly vytvořeny na základě přírodních složek:

 • Remens;
 • Klimadinon;
 • Tsi-klim;
 • Ženský.

Liší se mezi sebou jak cenovými kategoriemi, tak účinnými látkami. Správnou léčbu může zvolit pouze lékař. Z tohoto důvodu se nedoporučuje odkládat jeho návštěvu..

Hormonální terapie pro menopauzu

Přípravků založených na syntetických hormonech se nyní dostává poměrně široké doby. O jejich účinnosti svědčí četné pozitivní recenze, jak ze strany lékařských specialistů, tak i samotných pacientů..

Skupina podobných léků zahrnuje následující:

 • Angelique;
 • Femoston;
 • Kliogest.

Jádrem hormonální léčby příznaků menopauzy je princip náhrady. Umělé hormony vám umožní přežít nedostatek přirozených hormonů s minimální ztrátou. Takový podvod těla pomáhá přežít menopauzu nejsnadněji as nejmenšími ztrátami..

Závěr

V dnešní době je procházení obtížným obdobím menopauzy mnohem jednodušší. Hlavní věcí v této době je psychologický přístup. Nenechte smutné myšlenky převzít vaši mysl. A s pozitivním přístupem, jak se říká, žádná menopauza není hrozná!

7 tipů pro ženu během menopauzy: jak přežít menopauzu a neztratit se

"Ve 40 letech život teprve začíná," uvedla Katya Tikhomirova z filmu "Moskva nevěří v slzy". A skutečně je. V tomto věku již máme zkušenosti, chápání toho, jak život funguje. Usnadňuje nám komunikaci s lidmi a rozhodování ve všech oblastech života, včetně podnikání. Mnoho žen se proto odhalí a dosáhne úspěchu, protože již překročilo 40letou hranici.


Mnoho žen se odhalilo a dosáhlo úspěchu, protože již překročilo 40letou hranici

Zde je několik inspirativních příkladů! Vydavatelství převzala Anne Burda, která ve věku 41 let založila první časopis Burda Moden a podnikala až do svých 87 let. Helen Gurley Brown ve věku 43 let se stala šéfredaktorkou časopisu Cosmopolitan a proslavila ho světovou slávou. A naše krajanka Evgenia Stepanova se ve věku 60 let začala věnovat profesionálnímu sportu a stala se mnohonásobnou světovou a evropskou šampiónkou v potápění. Tyto úžasné ženy svým příkladem dokázaly, že úspěchu můžete dosáhnout v každém věku..

Proč tedy tolik žen právě v tomto věku ztrácí víru v sebe a ve své silné stránky, vzdát se?! Lze jim také porozumět: je obtížné vykonávat výkony, když se tělo začne chovat neobvykle, nebo dokonce selhat. A za všechno mohou hormonální změny - menopauza.


Hormonální přizpůsobení je vážnou zkouškou těla i duše ženy

U většiny žen dochází k menopauze ve věku od 45 do 55 let, ale může začít dříve nebo později. Menopauza se často nazývá menopauza. Z hlediska medicíny se však jedná o odlišné pojmy. Menopauza je fáze, která trvá rok po poslední menstruaci. Předchází jí perimenopause (období nepravidelné menstruace) a této fázi završuje postmenopauza. Ale často jsou všechny tři koncepty kombinovány, nazývají se menopauza nebo klimakterické období..

Menopauza je charakterizována snížením produkce estrogenových hormonů, což vyvolává výskyt takových nepříjemných příznaků, jako jsou návaly horka, nestabilní emoční stav, pocení, suchost pochvy, zhoršení kůže, výskyt nadváhy. Na první pohled se zdá, že není důvod k optimismu. Ale není tomu tak! Věda zašla daleko vpřed od dob našich matek a babiček, kdy se věřilo, že s menopauzou se nedá nic dělat a musíte to vydržet.


Menopauza je charakterizována snížením produkce estrogenu, což vyvolává výskyt nepříjemných příznaků

V dnešní době mají ženy přístup k přírodním lékům, díky nimž mohou být projevy menopauzy zmírněny a neviditelné. Jednoduše přejdete do jiného období svého života - plynule, bez hranic, při zachování přitažlivosti, víry v sebe a své síly.

Tip 1. Změňte svůj postoj... ke všemu

První věcí, kterou musíte udělat, je změnit svůj postoj k menopauze. Bohužel je obvyklé, že toto období vnímáme jako stárnutí a ztrátu atraktivity. To psychologicky vyvíjí tlak na ženu. Vzhledem k tomu, že díky hormonálním změnám reaguje na všechno mnohem ostřeji, může tento přístup zhoršit nepříjemné příznaky a vyvolat výskyt skutečné deprese. A poté, co změníte svůj postoj k menopauze, přemýšlejte o globálnějším kroku: změňte svůj postoj k životu obecně. Přijměte každý nový den s vděčností, procvičujte si pozitivní myšlení. A uvidíte, jak se k vám svět chová laskavěji.

Tip 2. Pamatujte - jste krásná v každém věku!

Nepodléhejte provokacím - menopauza neznamená stáří! Vyhynutí se týká pouze reprodukční funkce těla, zatímco žena může zůstat atraktivní a aktivní. Pokud pociťujete psychické nepohodlí, pak je čas osvojit si postupy, které vám pomohou zmírnit vnitřní pocit vaší neatraktivity. To je psychoterapie, auto-trénink, meditace, dechová cvičení, jóga..


Jóga a jednoduchá dechová cvičení pomohou zmírnit psychologické nepohodlí během menopauzy

Rada 3. Potřebujete vitamíny. A není to diskutováno!

Návaly tepla jsou jedním z prvních příznaků menopauzy, které velká většina žen zažívá. Jak se to stane: najednou vám je horko, můžete se bezdůvodně potit a červenat. Návaly tepla jsou často doprovázeny záchvaty paniky, když je cítit nedostatek vzduchu.


Nekontrolované návaly tepla jsou většině žen po 45 letech známé

Návaly tepla jsou spojeny s hormonální nerovnováhou. Z tohoto důvodu se mění hladina látek v těle, které jsou odpovědné za termoregulaci. Nejdůležitější z nich jsou beta-alanin a vitamin E, takže během menopauzy je nutné jejich nedostatek kompenzovat. Dbejte také na příjem vápníku, hořčíku a draslíku, které společně pozitivně ovlivňují strukturu kostí. Křehkost kostí je koneckonců jedním z hlavních problémů během tohoto období. Nezdá se to okamžitě, protože vápník je z kostí vymýván postupně, ale jakmile se problém stane akutním, bude příliš pozdě. Proto je tak důležité začít užívat minerální komplexy předem..

Tip 4. Jezte chutně, ale správně

Uvědomte si, že některá jídla mohou návaly horkosti zhoršovat, například alkohol, káva, kakao a potraviny, které jsou pikantní nebo příliš horké. Zkuste si vzpomenout, co jste jedli před další horečkou. Pokud dokážete identifikovat vzorce, můžete se vyhnout potravinám, na které tělo reaguje negativně..


Návaly tepla mohou způsobit podvýživu. Úpravou stravy se budete cítit lépe

S nástupem menopauzy se také přidává váha. To je také spojeno s hormonálními změnami. Faktem je, že tuková tkáň může syntetizovat estrogeny. Když tedy vaječníky snižují svou produkci, tělo se snaží kompenzovat nedostatek estrogenu vytvářením tukových zásob. To vysvětluje zvýšenou chuť k jídlu a chuť na kalorické potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků. Hádat se s přírodou je zbytečné, ale můžete s ní zkusit vyjednávat.

Pomůže například jednoduchý psychologický trik: pokaždé, když se budete cítit jako „zakázané“ kalorické jídlo, zkuste se rozptýlit přepnutím na něco zajímavého - chatujte po telefonu s kamarádem, sledujte vzrušující film, listujte v novém zahradnickém časopise nebo si přečtěte článek o svém milovaném webová stránka.


Existuje jednoduchý psychologický trik: pokaždé, když chcete „zakázané“ jídlo, odvádějte pozornost čtením, telefonováním s kamarádem nebo přejděte na své oblíbené stránky

Během tohoto období je přirozeně lepší upravit stravu. Zkuste minimalizovat smažené, mastné, kořeněné, sladkosti. Omezte příjem soli. Vařte více v troubě, páru, grilujte.

Tip 5. Nenechte věci jít samy

Přidejte do své stravy fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, vzdálené „příbuzné“ ženských hormonů estrogenu. Jakmile jsou v těle, částečně nahrazují skutečné estrogeny, jejichž deficit je méně akutní, což znamená, že nepříjemné projevy menopauzy klesají. Pokud začnete užívat fytoestrogeny již během perimenopauzy, můžete zmírnit příznaky menopauzy..

Samozřejmě můžete také užívat skutečné hormony. Avšak hormonální substituční terapie (HRT) má bohužel mnoho vedlejších účinků a kontraindikací..


Každá žena dříve či později čelí vážné volbě: zahájit hormonální substituční terapii nebo použít přírodní léky

Hormonální léky na menopauzu jsou toxické pro játra, zvyšují cévní tonus, srážení krve a zvyšují riziko infarktu a mozkové mrtvice. Hormony jsou kontraindikovány u řady chronických onemocnění. Při užívání těchto léků musíte navíc pečlivě sledovat některé krevní parametry, pravidelně navštěvovat odborníky a provádět testy. Není divu, že mnoho žen se bojí hormonální terapie nebo ji prostě nemůže použít..

Fytoestrogeny jsou bezpečnou alternativou k hormonům. Jemně upravují hormonální rovnováhu, aniž by způsobovaly vedlejší účinky hormonální terapie. Existuje několik druhů fytoestrogenů. Nejvíce studované isoflavony v sóji. Tyto látky, normalizující hormonální rovnováhu, zpomalují stárnutí pokožky, zlepšují vstřebávání vápníku a posilují kostní tkáň.


Komplex Mensa pomůže předcházet a zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy způsobené poklesem hladiny estrogenu. Kromě fytoestrogenů (sójové isoflavony), beta-alaninu a vitaminu E obsahuje Mensa také řadu užitečných mikroživin: vitamíny B6 a B12, kyselinu listovou, kyselinu pantothenovou, vitamin C. Přípravek obsahuje také přírodní aminokyselinu 5-hydroxytryptofan, která zlepšuje spánek a snižuje chuť k jídlu, čímž se zabrání nadměrnému přírůstku hmotnosti. Více na webu.

Tip 6: Cvičení je váš nejlepší přítel

Každý z nás má samozřejmě každý den milion problémů, které musí každý den vyřešit, ale pokuste se věnovat alespoň půl hodiny denně fyzické aktivitě. Čas na cvičení, cvičení nebo dokonce pravidelnou procházku je čas pro vaše zdraví. Četné studie ukazují, že ženy, které vedou aktivní životní styl, snášejí menopauzu snáze a je méně pravděpodobné, že budou trpět návaly horka..


Nezanedbávejte fyzickou aktivitu, dodá vám pocit jistoty a pomůže vám snáze projít testem vyvrcholení.

Pokud není možné navštívit sportovní klub - na tom nezáleží! Trávit více času venku, chodit a studovat doma. Mimochodem, jóga nebo body flex (dechová cvičení) dávají velmi dobrý efekt. Ať už si vyberete jakýkoli druh fyzické aktivity, mělo by vám to být příjemné. Jinak budete jen stěží schopni cvičit pravidelně a dlouho..

Tip 7. Udělejte si čas pro sebe a pro něj

Mnoho žen v tomto věku je trápeno myšlenkou, že jejich hlavní životní účel byl splněn - děti vyrostly a již nepotřebují rodičovskou péči. Z tohoto důvodu ztrácejí smysl života. Často se po 40 letech zhoršují vztahy s jejím manželem. Co dělat? Podívej se na to všechno z jiného úhlu. Děti vyrostly - skvělé! Nyní máte více času pro sebe a svého manžela před druhým mládím. Utraťte to se ziskem: více se procházejte, komunikujte se svým manželem, oživte staré rodinné tradice.


Po 45 letech přichází druhá mládež

Pokud je vaší prioritou kariéra, nyní máte čas pečlivě zvážit, jaké kroky můžete podniknout, abyste profesionálně rostli. Možná existují oblasti odbornosti ve vaší profesi, které byly přehlédnuty. Zvažte další vzdělávání.

Můžete se vzdělávat, setkávat se častěji s těmi, kteří sdílejí vaše hobby, navštívit zajímavé výstavy, koupit předplatné divadla nebo kina. Můžete jít na kurzy řízení nebo manikúry, zapsat se do tanečního klubu nebo milovníky fialové haly. Dopřejte si užívat si a užívat si života. Využijte všechny své životní zkušenosti ve svůj prospěch. Nezapomeňte, že menopauza se odehrává v životě každé ženy, ale ne každá žena se ve svém životě změní na pauzu..

Drahé ženy sedmi let, jak jste se setkali s menopauzou: vesele a plně ozbrojení, nebo vás to najednou předstihlo a znepokojilo? Jaké metody jste použili, abyste usnadnili procházení tímto obdobím? Podělte se o své zkušenosti, může to být užitečné pro jiné ženy.

Jak přežít menopauzu

Ledový obal a antidepresiva fungují lépe než fytoestrogeny.

Co je to menopauza

Abyste tomu porozuměli, musíte se ponořit trochu hlouběji do anatomie a pamatovat si, že ženy mají vaječníky. Tyto vnitřní pohlavní orgány produkují vajíčka a hormony, které jsou potřebné pro úspěšné oplodnění právě těchto vajíček..

V dětství vaječníky neplní své funkce na 100% a jsou jen zásobárnou zárodečných buněk, které jsou ženě podávány ještě jednou během nitroděložního vývoje. Když nastane přechodný věk (pro každého různými způsoby, ve věku 13-16 let), začnou vaječníky pracovat na plný výkon. Objeví se menstruační cyklus - měsíční (přibližně) zrání a smrt (nebo oplodnění) jednoho vajíčka.

To trvá mnoho let, dokud nenastane menopauza nebo menopauza - je to totéž. Vaječníky přestávají produkovat vajíčka a hormony, menstruace se zastaví, objevují se nepříjemné příznaky, které je třeba řešit, někdy i po dlouhou dobu.

Proč a kdy nastane vrchol

Jak jsme již řekli, hlavním důvodem menopauzy je změna hormonálních hladin, protože vaječníky přestávají fungovat. Obvykle k tomu dochází ve věku 45–55 let. Výchova pacientů: Menopauza (nad rámec základů) nebo o něco později, když si tělo myslí, že žena již nemusí plodit potomky - bylo by to příliš únavné. (Vaječníky si bohužel neuvědomují moderní životní rytmus, realitu a lékařské možnosti, jinak by nelenily.)

Někdy nastane menopauza dříve. K tomu dochází v důsledku charakteristik těla nebo v důsledku chirurgického zákroku, pokud žena musela odstranit vaječníky.

Jak pochopit, že nastala menopauza

Hlavním znakem menopauzy je absence menstruace. Změny cyklu obvykle začínají několik měsíců před úplným zastavením, takže je menopauza rozdělena do tří období:

 1. Premenopauza je přesný čas, kdy se menstruace začíná měnit..
 2. Menopauza - 12 měsíců od poslední menstruace.
 3. Postmenopauza - po zbytek času.

Po menopauze už žena nemůže přirozeně otěhotnět. Můžete se však vzdát antikoncepce nejdříve rok po poslední menstruaci..

Jaké jsou příznaky menopauzy

Není nutné léčit menopauzu, jedná se o jednu z přirozených podmínek ženského těla. Ale spolu se změnou hormonálních hladin přicházejí nepříjemné příznaky menopauzy. Příznaky:

 1. Pocit návalů horka (návalů horka).
 2. Noční pocení.
 3. Vaginální suchost.
 4. Problémy se spánkem.
 5. Změny nálady.
 6. Snížené libido.
 7. Únik moči.

Někdy se tyto příznaky objeví, když ještě nedochází ke změnám v menstruačním cyklu. Mohou předzvěst menopauzu měsíce nebo dokonce roky, než k ní dojde..

Tyto příznaky nebude nutné po zbytek života tolerovat, mohou však trvat až 12 let. Léčba klimakterických příznaků.

Ačkoli většina menopauzy nevyžaduje žádnou léčbu, některé příznaky ztěžují život. Jsou však přístupné hormonální a nehormonální terapii..

Jak používat hormony pro menopauzu

Hormonální terapie pro menopauzu je dobrá, protože obvykle pomáhá eliminovat několik příznaků najednou. K léčbě inkontinence, návalů horka, suchosti pochvy a dalších potíží se používají léky, které obsahují estrogen (estradiol) - právě tento hormon přestávají produkovat vaječníky. Většina žen (kterým nebyla odstraněna děloha) také potřebuje progestin.

Mnoho kombinovaných perorálních kontraceptiv obsahuje oba tyto hormony. Kromě toho jsou hormonální léky k dispozici ve formě náplastí, vaginálních kroužků a krémů, dokonce i nitroděložních tělísek..

S takovým množstvím možností rozhoduje o dávkování a pravidlech přijetí pouze lékař..

Kromě toho má hormonální terapie své vlastní kontraindikace a vedlejší účinky. Jsou individuální a jsou také diskutovány při výběru léku..

Pokud z nějakého důvodu nelze použít hormonální terapii, používají se jiné prostředky ke zmírnění hlavních příznaků menopauzy. Každý příznak má své vlastní recepty.

Jak zacházet s návaly horka bez hormonů

Návaly tepla se mohou objevit samy o sobě, ale často je vyvolává jídlo nebo aktivita. Zkuste si vést deník na několik týdnů, aby bylo jasné, kdy se častěji objeví návaly horka: když pijete kávu nebo víno, máte úzkost nebo když jste nespali. Zjistí se, co je lepší nedělat, aby se u vás znovu neobjevily návaly horka.

S nadváhou častěji blikají návaly horka, takže zkuste zhubnout zbytečné kilogramy.

Pokud se v noci potíte, zjistěte, jak zmírnit stav pomocí jednoduchých metod: místo těžkých přikrývek používejte lehké plachty, v noci zapněte ventilátor místnosti, pod polštář vložte ledový balíček (v noci můžete polštář převrátit a lehnout si na chladnou stranu).

Léčba kouření Climacteric Symptoms také ovlivňuje sílu a počet návalů horka. Takže je lepší přestat taky.

Jak léčit vaginální suchost bez hormonů

Je třeba poznamenat, že existují hormonální léky na vaginální suchost, které mohou používat i ti, pro které hormonální terapie obecně nevyhovovala. Jedná se o krémy a čípky, jejichž obsah hormonů je tak malý, že pomáhá proti suchu, ale neovlivňuje celkový stav.Vzdělávání pacientů: Menopauzální hormonální terapie (Beyond the Basics).

Kromě toho existuje speciální intimní kosmetika a lubrikanty pro použití během sexu - snižují nepohodlí.

Samotný sex je dobrý způsob, jak zvýšit průtok krve v pánevních orgánech. To je zase dobrá prevence vaginální suchosti a atrofie..

Jak se zbavit problémů se spánkem

Nespavost často přichází s řadou nemocí a stavů, nejen s menopauzou. Z nějakého hlediska je to dokonce dobré: existuje mnoho způsobů, jak se vyrovnat s poruchami spánku..

 1. Připravte si ložnici. Spěte v chladné a tmavé místnosti na pohodlné matraci.
 2. Projděte se před spaním. Chůze na čerstvém vzduchu je také lehká fyzická aktivita. Relaxační gymnastika (jóga a tai chi, ale bez přetížení) také pomáhá pár hodin před spaním..
 3. Nedívejte se na obrazovky. Počítače, tablety, televizory a dokonce i smartphony by měly být vypnuty alespoň hodinu před spaním. Modré světlo vyzařované obrazovkami narušuje spánek.
 4. Postupujte podle tipů Lifehackeru.

Jak zvýšit libido

Na pozadí neaktivních hormonů a sucha v pochvě to nějak není na sexu. To ale neznamená, že po menopauze nedochází k žádnému sexu..

Snažte se věnovat sexu více času než obvykle. Začněte zdaleka s dobrou předehrou, i když jste ji dříve nepotřebovali. Nezapomeňte na lubrikanty a stimulanty: masážní oleje, oteplovací lubrikanty.

Jak upravit náladu

V důsledku hormonálních výkyvů se nálada může zcela neočekávaně změnit: od bujné radosti po smutek za pár minut. V takových změnách je málo příjemného, ​​ale zde je nepravděpodobné, že by problém byl vyřešen samotnými meditacemi a všímavými praktikami (i když nikdy nezasahují). Navštivte svého lékaře. Léky stabilizující náladu mohou pomoci. Například antidepresiva.

Bylinné přípravky pomáhají při menopauze

S největší pravděpodobností ne. Mnoho lidí dává přednost léčbě fytoestrogeny - látkami podobné struktuře jako lidské hormony, ale získané z rostlin. Studie ukazují, že isoflavony (samotné fytoestrogeny) sóji a červeného jetele neovlivňují nepříjemné příznaky menopauzy a nesnižují frekvenci návalů horka Nehormonální terapie návalů menopauzy: systematický přehled a metaanalýza.

Mnoho léků s fytoestrogeny je navíc doplňkem stravy, v pokynech, pro které neexistuje přesná dávka hormonů. Proto bez dohledu lékaře nemohou užívat menopauzu. Léčba.

Ovládání Climax. Jak přežít menopauzu

Náš odborník je přední gynekolog-endokrinolog, kandidát na lékařské vědy Svetlana Pivovarova.

U některých žen přechází menopauza docela snadno, u jiných způsobuje spoustu potíží: návaly horka, snížené libido, podrážděnost, deprese, nespavost, nadváha. Dříve nebo později dámy, vyčerpané tím vším, přemýšlejí, zda začít užívat hormony?

Co odnášejí estrogeny

Menopauzální hormonální terapie (MHT) je mezinárodně uznávaná metoda léčby a prevence těžké menopauzy, při které se například návaly horka vyskytují až 10krát denně, ale 25–30. V takových případech může MGT pomoci.

Obnovením rovnováhy hormonů tato léčba pomáhá zmírnit fyzickou a duševní pohodu ženy a chránit ji před mnoha riziky spojenými s menopauzou. A nejde jen o návaly horka, ale také například o aterosklerózu a arteriální hypertenzi s rizikem cévní mozkové příhody a infarktu. Estrogeny koneckonců neumožňují usazování cholesterolu v cévách a při poklesu jejich hladiny se vyvíjí dyslipidémie (hlavní příčinou aterosklerózy je tvrdnutí arteriálních stěn). Téměř všechny ženy v menopauze do jednoho nebo druhého stupně mají urogenitální poruchy (časté močení, atrofie vaginální sliznice: suchost a svědění, močová inkontinence).

Dalším problémem je osteoporóza. Vzhledem k tomu, že vápník je obtížné absorbovat do kostní tkáně bez ženských hormonů, zvyšuje se křehkost kostí po menopauze. A ani doplnění vápníku vitaminem D to nemůže změnit. Proti osteoporóze může chránit buď hormonální substituční léčba, nebo jiné speciální léky, které musí také předepisovat lékař..

Ne pro každého

Samotná touha a příznaky však nestačí k předepsání MHT. Přípravky ženských hormonů zvyšují srážlivost krve, v tomto ohledu mají mnoho kontraindikací. Před jejich předepsáním proto gynekologové-endokrinologové pečlivě vyšetřují pacientky. A jejich nezávislý příjem by měl být zcela vyloučen..

MHT je kontraindikován u:

 • hluboká žilní trombóza, tromboflebitida a dokonce i těžké křečové žíly;
 • zkušený v minulosti akutní cerebrovaskulární příhoda nebo infarkt myokardu;
 • jakékoli nádory (i benigní);
 • těžká endometrióza;
 • závažné onemocnění jater a ledvin.

Alespoň před zahájením MHT musí žena: udělat obecný a biochemický krevní test a koagulogram, ultrazvuk pánve, břišní dutiny, mamografii, vyšetřit hormony, podstoupit gynekologický nátěr na onkocytologii, vyšetřit cévy dolních končetin.

O hormonech

# 1. Podporují plnost.

Je to tak? Naopak, pokud kilá navíc nejsou způsobena přejídáním, ale hormonálními změnami, pak vám jejich užívání pomůže dostat se zpět do formy. Nakonec, když přestanou fungovat vaječníky ženy, syntetizující estrogeny, začnou se v podkožní tukové tkáni produkovat ženské hormony. To vysvětluje přírůstek hmotnosti - „ne z kotlet, ale z let“.

Chcete-li však pochopit mechanismus nadváhy, musíte projít dalšími studiemi..

# 2. Dlouhodobé užívání hormonů zvyšuje riziko rakoviny.

Je to tak? Estrogeny samy o sobě nezpůsobují rakovinu, ale pokud tělo již zahájilo syntézu nádorových buněk, vyvolává jejich růst hormonální léčba. Proto, i když má žena v těle benigní formace, je lepší upustit od užívání hormonů..

Najednou se věřilo, že dlouhodobý (více než 10 let) příjem léků MHT může vyvolat rozvoj rakoviny reprodukčních orgánů, ale dnes vědci z celého světa revidovali své názory a zrušili tato omezení.

V Rusku si však stále dávají pozor na dlouhodobý příjem hormonů. Považujeme za optimální začít je užívat od samého začátku menopauzy, nebo alespoň nejpozději 2-3 roky po poslední menstruaci.

№ 3. Pokud neexistují žádné kontraindikace užívání hormonů, můžete je užívat bez obav z čehokoli.

Je to tak? Při užívání léků MHT musíte pravidelně podstupovat vyšetření. A co je nejdůležitější, být pod dohledem specialisty. Každé 3 měsíce proveďte test srážlivosti krve. Dvakrát ročně provádět ultrazvuk malé pánve, ročně - mamografický a gynekologický nátěr z děložního čípku pro cytologii, ultrazvuk břišní dutiny a další.

# 4. Bylinné léky, antidepresiva a homeopatie jsou stejně účinné jako hormony.

Je to tak? Léky obsahující extrakt z rostlin podobných estrogenu (cimicifuga, jetel, sója), léky na zpětné vychytávání serotoninu (antidepresiva), stejně jako produkty z placentárního extraktu a léky obsahující melatonin, jen mírně snižují intenzitu návalů horka. Nebudou však chránit před vzdálenými projevy menopauzy. Proto jsou ženám, u nichž je MHT kontraindikováno, předepsány speciální léky k obnovení minerální hustoty kostí pro prevenci a léčbu osteoporózy. Urogenitální poruchy při absenci kontraindikací (předchozí onkologie pánevních orgánů) lze bojovat pomocí lokálních estrogenních forem (čípky, krém) a v závažných případech pomocí chirurgických metod. V poslední době se laserová technologie ukázala jako účinná při léčbě vaginální atrofie, příznaků močové inkontinence a mírných forem vaginálního prolapsu. Pouhé 1-2 procedury uleví od pálení a sucha, zmírní nebo zastaví příznaky stresu (při kašli, smíchu nebo zvedání závaží) při močové inkontinenci. Po roce a půl je vhodné kurz opakovat.

№ 5. Hormony s menopauzou jsou pouze ve formě tablet.

Je to tak? Estrogen-progestinové léky jsou obvykle předepsány v tabletách. Užívá se cyklicky, pokud žena stále menstruuje, nebo nepřetržitě, pokud byla poslední menstruace před více než rokem. Hormony ve formě injekcí se v současné době v Rusku nepoužívají, protože mají mnoho vedlejších účinků. U žen, které podstoupily operaci k odstranění dělohy, jsou léky MHT předepisovány ve formě gelů nebo kožních náplastí.

Zajímavý

1. Kdy odstranit zuby?
Abyste se vyhnuli bolesti po extrakci zubu, neměli byste plánovat návštěvu zubaře v první polovině cyklu..

2. Podíl žen
Dospělá žena pláče v průměru 5,3krát za měsíc. Ženský hormon prolaktin je zodpovědný za vývoj slzných žláz a produkci slz..

3. Nemůžu tě vystát!
Výskyt bolesti v podbřišku nemusí souviset s gynekologickými chorobami, ale s alergickou reakcí na sperma.

Zpoždění menopauzy je skutečné: hlavní tajemství prodloužení mládí

Život bez menstruace se zdá být obyčejný jen na první pohled. Ve skutečnosti dochází k významným změnám v těle a nedostatečné množství hormonů může vést k nemocem a zdravotním problémům. Menopauza, jako nevratný proces v těle ženy, přichází pro každého různými způsoby, ale dědičnost hraje větší roli.

Moderní věda spolu s farmakologií vědí, jak odložit nástup menopauzy. Dnešní trh nabízí mnoho léků, hormonálních i bylinných, které zastaví menopauzu a odloží menopauzu, někdy o 10–15 let. Podívejme se, co musíte udělat, abyste oddálili menopauzu a vyhnuli se projevům menopauzy bez poškození zdraví..

Menopauza jako přirozený proces v těle ženy

Vědecký výzkum v posledních letech potvrzuje skutečnost, že je docela možné se vyhnout časnému procesu vadnutí, který vždy začíná nástupem menopauzy. K dosažení významných výsledků a oddálení nástupu menopauzy je nutné splnit několik podmínek. Ženy, které mají dědičný faktor časné menopauzy, by měly věnovat zvláštní pozornost svému tělu.

Podle statistik začíná přirozený proces stárnutí spojený s hormonálními změnami v těle ženy ve věku 45–50 let. To platí pro ty případy, kdy vedla zdravý životní styl. U mnoha nežného pohlaví dochází k menopauze dříve kvůli dědičnému faktoru nebo pod vlivem špatných návyků, negativních vlivů prostředí, stresu, obezity.

Aby bylo jasnější, jaké mechanismy ovlivňují délku ženského mládí a jak lze zastavit menopauzu, je třeba podrobně zvážit menopauzální proces..

Menopauza je rozdělena do tří hlavních fází, z nichž každá způsobuje určité příznaky a stavy:

 • Proces premenopauzy. Je těžké určit, kdy toto období začíná. Obvykle je definován jako začátek hormonálních změn v těle ženy. Premenopauzální fáze končí poslední menstruací.
 • Menopauza. Častěji je spojován přímo s menopauzou, kdy se produkce vajec zastaví a žena pocítí silné hormonální změny. Ve skutečnosti k menopauze dochází rok po poslední menstruaci..
 • Postmenopauza je proces dokončení hormonálních změn, který trvá přibližně 3–5 let po menopauze. Produkce pohlavních hormonů estrogenů se úplně zastaví, ale během tohoto období může žena nadále pociťovat projevy menopauzy a zažívat všechny stejné příznaky, i když mnohem méně často.

Vzhledem k tomu, že hormonální změny předcházející menopauze začínají ještě dříve, než je zaznamenána poslední menstruace, odborníci doporučují začít s omlazováním od 35 let. Je nutné vést zdravý životní styl: jíst správně, vyhýbat se silným psycho-emocionálním šokům, sportovat, více se hýbat, určitě navštívit svého gynekologa.

Jak můžete oddálit nástup menopauzy - všemi způsoby

Pokud chcete oddálit menopauzu, můžete použít různé metody účinnosti, z nichž každá ovlivní tělo různými způsoby. Hormonální terapie samozřejmě lépe oddaluje nástup menopauzy. Lékaři doporučují uchýlit se k účinkům léků obsahujících syntetizovaný hormon progesteron nejen při zahájení procesu menopauzy, ale také jako profylaxe po 35 letech.

Klimakterické období začíná v různých časech. Proto musíte pochopit, že lékař by měl takové léky předepisovat na základě gynekologické anamnézy, analýzy genetické predispozice a výsledků vyšetření.

Studie potvrdily, že ženy, které nemají děti nebo porodily pouze jednou, ale které nekojily, mají dřívější projevy menopauzy. Na rozdíl od nich matky s mnoha dětmi nestárnou déle a jejich vaječníky pracují déle. To je způsobeno skutečností, že během těhotenství a během laktace vaječníky nefungují, respektive jejich rezerva zůstává delší.

Ženy s rizikem předčasné menopauzy by měly jasně sledovat menstruační cyklus a testovat na hormony, a pokud nejsou dostatečně produkovány, činit aktivní opatření.

Moderní medicína pomáhá oddálit nástup menopauzy pomocí následujících typů terapie:

 • přírodní prevence a vitaminová a minerální terapie;
 • pomocí bylinného lékařství (bylinné infuze);
 • užívání fytoestrogenů, doplňků stravy;
 • hormonální substituční terapie.

Každá metoda je účinná svým způsobem a je vhodnější používat všechny typy terapie, jak se zesilují, aby skutečně zabránily menopauze a omezovaly menopauzu po dobu 5-10 let. Ideální profylaxe je kombinovat všechny metody, které jsou nejlepší pro každý věk. To vyžaduje:

 • vést zdravý životní styl od 30 let a ještě dříve;
 • provádět preventivní kurzy s infuzí speciálních léčivých bylin k prodloužení mládí z 35-40 let;
 • užívat fytohormony a doplňky stravy od 40 do 45 let;
 • uchýlit se k hormonální substituční terapii po 45 letech.

Všechny podmínky se mohou lišit v závislosti na doporučeních ošetřujícího lékaře. Než začnete užívat jakýkoli typ hormonu, musíte se poradit s gynekologem.

Zdravý životní styl

Koncept „zdravého životního stylu“ z pohledu gynekologie zahrnuje soubor opatření zaměřených na udržení celkového zdraví a posílení fyzické zdatnosti.

U žen starších 35 let je důležité změnit jejich životní styl ve směru zachování zdraví a dodržovat následující pravidla:

 1. Vyvarujte se stresu a psycho-emočních otřesů (kortizol je stresový hormon, který narušuje produkci estrogenu, hlavního ženského hormonu). Se stresem a úzkostí musíte užívat sedativa.
 2. Dostatečně se vyspat. Noční spánek by měl trvat 6-8 hodin. Při nespavosti může lékař předepsat prášky na spaní.
 3. Jezte správně. Zvyšte dávku ryb a mořských plodů, stejně jako bylin, ořechů, cenných rostlinných olejů, zvyšte příjem vlákniny. Vyvarujte se velkého množství sacharidů, nasycených tuků, cukrů.
 4. Cvičit pravidělně. Fyzická aktivita zvyšuje metabolismus, který přímo ovlivňuje produkci hormonů. Jogging, jóga jsou užitečné. Tibetská hormonální gymnastika účinně ovlivňuje ženské tělo.

Kromě těchto doporučení je důležité si uvědomit skutečnost, že špatné návyky (alkohol, kouření) negativně ovlivňují nejen krásu ženy, ale také produkci hormonů, což nevyhnutelně sbližuje menopauzu o několik let.

Léčivé byliny pro prodloužení mládí žen

Pomocí tradiční medicíny můžete odložit nástup menopauzy a snížit příznaky menopauzy. Příznivé vlastnosti bylin se používají od starověku a nyní je vědecky potvrzena moudrost staletí. Fytohormony jsou přírodní rostlinné hormony. Bylo prokázáno, že mají pozitivní vliv na ženské tělo a pomáhají zastavit menopauzu. Nejlepší byliny pro léčbu fytoestrogenem jsou následující:

 • bylina z plic;
 • šalvěj;
 • Červený jetel;
 • přeslička;
 • kořen kalamusu;
 • kořen lékořice;
 • bobule a kořeny jalovce;
 • červený kartáč.

Navzdory skutečnosti, že bylinné přípravky mají relativně slabý účinek ve srovnání s hormonálními léky, jsou vynikající v raných stadiích premenopauzy a jako profylaktické činidlo. Jejich použití umožňuje v komplexu opatření zpomalit nástup menopauzy.

Nehormonální terapie a doplňky stravy

Vedle bylinných bylin využívá farmakologie vlastnosti fytoestrogenů v hotových homeopatických přípravcích. Použití těchto prostředků umožňuje dlouhou dobu užívat fytohormony v požadované dávce, aniž by bylo nutné pravidelně vařit bylinné infuze.

Jako přirozenou hormonální terapii tělo vnímá fytoestrogeny klidněji a na rozdíl od syntetických hormonálních látek nemá prakticky žádné kontraindikace. Tyto léky však mají výrazný účinek a umožňují vám oddálit menopauzu pouze při dlouhodobém užívání..

Z řady přípravků obsahujících bylinné hormony lze nástup menopauzy oddálit následujícími způsoby:

 • Estrovel;
 • Feminal;
 • Femivell;
 • Remens;
 • Klimadinon;
 • Tsi-klim;
 • Clmimaxan.

I přes zdánlivou neškodnost homeopatických přípravků se nedoporučuje používat je bez lékařského předpisu..

Jak oddálit menopauzu pomocí hormonální terapie

Hlavním cílem substituční terapie je umělá integrace chybějícího hormonu do řetězce procesů probíhajících v těle. Při menopauze nejčastěji chybí estrogen. Aby se však snížilo riziko negativních vedlejších účinků, je tento hormon často kombinován s progestogenem..

Mezi synteticky syntetizované hormonální léky patří: Melsmon (na injekci), Divina, Hormoplex, Triaclim, Klimonorm, Angelik, Klimen, Ovestin, Femoston - jedná se o léky obsahující estrogen nebo v kombinaci s progestogenem.

Syntetické hormonální léky byste měli užívat pouze se souhlasem svého lékaře. Přebytek hormonů v těle může vést k negativním důsledkům. To se stává důvodem pro rozvoj mastopatie, kterou bude nutné léčit jinými prostředky, a co je nejhorší, nekontrolovaný příjem hormonů může vyvolat růst rakovinných buněk. Proto je zde samoléčba vyloučena. Hormonální léky vykazují nejlepší výsledky v boji proti menopauze, ale musí být užívány správně.

Jak zmírnit menopauzu

Pot, návaly horka, změny nálady - menopauza přináší ženě velké potíže. Ale se správnými informacemi můžete snížit jejich dopad a usnadnit přežití menopauzy..

První významná hormonální změna nastává u ženy během puberty: začíná její cyklus. Poté následují desetiletí plodnosti. Kolem 50 let se objevuje druhý hormonální „ping-pong“: produkce hormonů se zastaví a začíná menopauza. Stává se skutečným testem a přináší spoustu nepříjemností, ale můžete s ním bojovat.

Snadnou menopauzou: mýtus nebo skutečná pomoc?

Tato hluboká hormonální změna má na každou ženu jiný účinek. Klasické stížnosti jsou návaly horka. Poruchy spánku, nervozita a pocení jsou také typickými příznaky menopauzy. Některé ženy trpí únavou, změnami nálady a depresemi, slabým močovým měchýřem a infekcemi močových cest. Zatímco jedna žena velmi trpí doprovodnými příznaky hormonální nerovnováhy, druhá se cítí relativně normálně nebo necítí vůbec žádné změny..

Prostřednictvím zdravého životního stylu, který zahrnuje relaxaci, fyzickou aktivitu a vyváženou stravu, může žena znatelně zlepšit svou pohodu a dokonce předcházet příznakům. Některé praktické tipy vám však mohou také každodenní život co nejvíce zpříjemnit..

1. Řešení stresu

Naučte se vědomě relaxovat. Autogenní trénink, cvičení jógy nebo relaxace svalů, dechová cvičení a meditace - výběr metod úlevy od stresu je různorodý. Mnoho příznaků menopauzy, jako je depresivní nálada, nervozita a nedostatek vnitřní rovnováhy, lze významně zmírnit cílenou redukcí stresu..

2. Kvalitní spánek

Naplánujte si dostatečně dlouhý spánek. Chcete-li se dobře vyspat, večer konzumujte pouze lehké jídlo a ujistěte se, že je vaše matrace pohodlná. Některé bylinky pomáhají při poruchách spánku: kozlík lékařský, chmel, citronový balzám nebo mučenka jsou mírně uklidňující. Třezalka tečkovaná může pomoci při nervozitě a mírné depresivní náladě. Před užitím rostlinných léčivých přípravků se poraďte se svým lékařem.

Zaměřte se na zelí: oblékněte si několik tenkých vrstev oblečení. To mu umožní přizpůsobit se tělesné teplotě. Oblečení by mělo být také vyrobeno z přírodních materiálů nebo prodyšných látek. Pod syntetickým vláknem se hromadí teplo a vy se ještě více potíte.

Cvičením nebo hodně cvičením si můžete usnadnit menopauzu. Plavání, jízda na kole, chůze: Pravidelné kontrolované pocení snižuje návaly horka a předchází osteoporóze. Saunování pomáhá tělu lépe se vyrovnat s teplotními výkyvy. Zahrňte do svého každodenního života co nejvíce pohybu. Projděte se častěji nebo místo auta na kole. Jeďte po schodech k výtahu. Nebo vyzkoušejte aqua aerobik šetřící kloub, který také rozvíjí smysl pro rovnováhu. To vše také pomáhá kardiovaskulárnímu systému zůstat ve formě. Vaše cévy neztrácejí pružnost a riziko infarktu je sníženo.

Jezte vyváženě. Zdravá výživa během menopauzy vypadá takto: ovoce, zelenina, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, řepkový olej, pití a minerální voda. Sycené nápoje a sladkosti byste měli konzumovat pouze s mírou. Pokud trpíte návaly horka, upusťte od kořeněných jídel. Kromě toho by mělo být v nabídce dostatek potravin bohatých na vápník pro boj s osteoporózou..

Obzvláště nyní, během menopauzy, tělo potřebuje dostatek tekutin. To znamená, že musíte vypít alespoň 2 litry čisté vody, bylinného čaje nebo čerstvých džusů denně. Pití nejen pomáhá obecnému metabolismu, ale také působí proti vysoušení pokožky!

7. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je pro ženy obrovským stresem, zvláště pokud jsou přítomny současně i jiné příznaky. Poraďte se s lékařem o problému. Existují způsoby, jak zastavit vypadávání vlasů způsobené hormony, ale může jim poradit pouze lékař..

K přibývání na váze může snadno dojít během menopauzy. Snažte se udržet váhu s cvičením a vyváženou stravou. Pokud byla vaše váha vysoká před menopauzou, zkuste ji snížit a určitě ji udržujte. Protože v průběhu let se hubnutí stává obtížnějším.

9. Méně „škodlivého potěšení“

Pokud jde o zdraví, nejen během menopauzy, ale je třeba mu vždy věnovat pozornost. Přestaňte kouřit a pít alkohol, nebo alespoň omezte své zlozvyky na zvláštní příležitosti. Šálek kávy a sklenka vína během menopauzy mohou způsobit pocení a návaly horka, protože stimulují krevní oběh.

10. Uvolněte příznaky menopauzy u rostlin

Vitex (Agnus castus) a havrani černí (Cimicifuga racemosa) obsahují „bylinné hormony“ zvané fytohormony. Jejich podobnost s lidmi pomáhá regulovat rovnováhu ženských hormonů.
Důležité: rozhodnutí užívat tyto léky by měl učinit pouze lékař! Protože takto vyrobené hormony mohou poškodit a zhoršit příznaky menopauzy.

Jak snadno překonat svůj vrchol?

Bohužel je nemožné zůstat navždy mladí a vstup do stáří je nevyhnutelný. Ženy jsou obzvláště znepokojeny nástupem stáří. U spravedlivého sexu je tento koncept spojen s nástupem menopauzy, protože je považován za bezprostřední předzvěst vadnutí. Je to proto, že menopauza je proces přechodu k úplnému ukončení generativní funkce od puberty. Toto období začíná asi 45-47 let a trvá od jednoho do pěti let, což způsobuje nepříjemné a nepohodlné pocity. Důležité procesy v práci těla jsou narušeny, zdraví se zhoršuje, nálada se stává velmi proměnlivou. Náhlé změny, které přišly, vyvolávají paniku nebo depresivní náladu a v důsledku toho si ženy musí položit otázku: „Jak přežít menopauzu?“

Příznaky menopauzy a způsob, jak s nimi zacházet?

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří návaly horka (55%), bolest a nepohodlí v srdci (25%), nespavost (21%), podráždění (16%), suchost v intimní oblasti (15%).

Porušení menstruace

Hlavním příznakem menopauzy jsou menstruační nepravidelnosti. Je zaznamenáno hojné a nepravidelné krvácení a pouze u méně než poloviny žen menstruace náhle zmizí.

Přílivy a odlivy

Návaly horka do různých částí těla: do hlavy, do těla, do obličeje - jsou také nepříjemnou stránkou tohoto problému. Jak se ale vyrovnat s návaly horka během menopauzy? Abyste se s takovými nepříjemnými příznaky lépe vyrovnali, můžete použít metodu termoregulace. To znamená, že si musíte dát kontrastní sprchu a oblékat se „ve vrstvách“, abyste se při horkém stavu zbavili zbytečných věcí. Lékaři mohou předepisovat Mensu. Může být konzumován denně nebo před důležitými věcmi / událostmi, aby se zabránilo návalům tepla. Francouzská nehormonální droga "Abyufen" reguluje návaly horka během menopauzy, podle recenzí je velmi účinná. Rovněž se ukázalo, že zvýšené návaly horka způsobují stimulant jako káva. Snižte jeho použití, protože také ovlivňuje obsah vápníku, který je již během menopauzy nedostatečný.

Žal

V případě bolesti srdce doporučují gynekologové dodržovat spánkový a pracovní režim, vyhýbat se náhlým změnám teploty a podnebí a otírat tělo. Tato opatření nemusí stačit k zastavení nepříjemné bolesti v oblasti srdce. Doporučujeme, abyste byli vyšetřeni kvalifikovaným odborníkem.

Poruchy spánku

Pokud se obáváte nespavosti s menopauzou, měli byste určitě jednat. Nechápejte prášky na spaní, prostě navštivte svého lékaře. Chcete-li obnovit zdravý spánek, dodržujte správnou výživu a vyhýbejte se těžkým jídlům, cvičte, vytvářejte pohodlné podmínky pro spaní: naplňte místnost čerstvým vzduchem, upravte teplotu (neměla by překročit 20 stupňů).

Nepříjemné pocity v pochvě

Suchost v pochvě lze eliminovat speciálními krémy, gely a čípky, neměli byste také nosit těsné syntetické spodní prádlo a používat hygienické prostředky s barvivy.

Bolesti hlavy

Chcete-li zmírnit menopauzální bolesti hlavy, aplikujte obklady a masírujte hlavu. Nezapomeňte na dechová cvičení!

Co pomůže ke snadnějšímu přenosu menostázy?

Musíte pochopit, že menopauza je novou etapou v životě každé ženy a normálním chováním těla, reagujícím na kolosální změny, nikoli chorobou. Tyto fáze zahrnují dospívání, těhotenství a porod. To znamená, že menopauza je jen začátek adaptace těla na nové podmínky..

Chcete-li přenášet menopauzu bezbolestně, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

Vzdejte se špatných návyků

Upustit od kouření kategoricky. Kuřáci pociťují během menopauzy mnohem větší nepohodlí a všechny nepříjemné pocity, na rozdíl od těch, kteří tabákové výrobky nepoužívají.

Snižte konzumaci alkoholu na minimum nebo je úplně odstraňte

Organizujte správnou výživu

Vytvořte si stravu frakčními jídly: asi 6 jídel denně v malých porcích. Konzumujte vápník. Odstraňte ze své stravy živočišné tuky nebo je snižte co nejvíce. Upřednostňujte lehké jídlo. Pijte více vody: až 2 litry denně. Zapomeňte na tuhou stravu, pouze správnou výživu.

Vitamin E může menopauzu mnohem usnadnit. Musíte buď obohatit stravu o potraviny s tímto vitaminem, nebo užívat speciální léky, které vám lékař může předepsat..

Vede aktivní životní styl

Nezapomeňte na sport, postupujte podle denní míry fyzické aktivity. Na internetu existují speciálně navržené sady cvičení, věnujte pozornost tomu. Pomůže vám udržet vaše tělo v dobré kondici..

Dělejte aerobik, jednoduché cvičení po dobu 30 minut denně přinese úžasné výsledky!

Mějte aktivní sexuální život. Libido mizí, v pochvě se objevuje suchost, která může zastavit touhu po sexu, ale pokud používáte speciální maziva, může pohlavní styk přinést stejné pocity.

Pravidelně navštěvujte svého gynekologa a řiďte se jeho pokyny

Léky jako „Climased Clinic“, „Remens“ a „Climaktoplan“ obsahují fytoestrogeny. Jedná se o homeopatická léčiva, jejichž užívání může významně snížit nepohodlí během menopauzy. Lék jako "Klimadinon" vyrobený na rostlinné bázi se nejúčinněji vyrovná s projevy menopauzy. Jak je však snazší snášet menopauzu bez takových hormonálních léků? Odpověď je jednoduchá: aktivně se věnujte sami sobě, svému oblíbenému koníčku, v žádném případě nechodte do sebe a užívejte si života. Takové znepokojivé a nestabilní období pomůže zastínit mnoho činností..

Účinná doporučení poskytne osobní gynekolog a neustálá vyšetření, protože pouze „jeho“ lékař zaznamená náhlé změny ve vašem těle (nástup menopauzy) a bude schopen zvolit kvalitní léčbu.

Aby se zabránilo tomu, že ženské tělo trpí nedostatkem hormonů, mohou lékaři předepisovat různé hormonální látky. Mohou to být tablety, čípky, speciální náplasti a další léky. Je třeba si uvědomit, že taková terapie má mnoho nevýhod a také kontraindikace, které takovou léčbu kategoricky zakazují. Pouze gynekolog může určit, zda je možné tyto léky užívat..

Mají muži menopauzu? Odpověď na tuto otázku naleznete v našem článku kliknutím na odkaz.

Jak přežít menopauzu: recenze žen a rady lékařů

Menopauza nenechává téměř žádnou ženu bez dozoru. A takovým problémem trpěly také známé hvězdy z Hollywoodu..

„Jak se vyrovnat s menopauzou?“ - recenze žen:

Jane Fonda se tak obávala, jak překonat klimakterické období, že se dokonce rozhodla opustit Hollywood. Popisuje, že se cítila tak špatně, že se nemohla věnovat kreativitě a své kariéře, protože pro ženu je to velmi, velmi obtížné období. Kvůli hormonálním poruchám se nervově zhroutila a Jane se stala velmi zranitelnou.

Americká zpěvačka Tori Amos popsala menopauzu jako „velmi obtížnou cestu“, protože sebeúcta a skutečná smyslnost mohou zmizet. Menopauza se pro ni stala skutečným bojem, ale díky jejím aspiracím a výše popsaným radám se dokázala zbavit problémů.

Slavná televizní moderátorka Oprah Winfrey poznamenala, že většina žen, které pozvala do své show, považuje menopauzu za konec všeho, konec života. Ale osobně sama říká, že je to začátek nového života, příležitost objevit „novou“ sebe a svůj druhý dech.

Přečtěte si také v jednom z našich článků, co říká slavná televizní moderátorka Elena Malysheva o menopauze.

Lékaři doporučují pochopit a přijmout skutečnost, že menopauza přišla, víceméně adekvátně, protože to je příroda a nemůžete se jí dostat pryč. Jejich doporučení zahrnují také použití fytoestrogenů. Jedná se o harmonické náhražky, jsou velmi oblíbené u žen, které vstoupily do období menopauzy, protože poskytují vynikající výsledky..

Když se staráte o to, jak zvládnout menopauzu, nezapomeňte, že se jedná o přirozený jev, takže si s jeho nástupem příliš nedělejte starosti. Hlavní věcí je nepřehánět to ve vaší snaze zmírnit příznaky menopauzy a nepoškodit vaše zdraví. Užívejte jakékoli léky pouze se souhlasem lékaře..

Obsah článkuVe druhé fázi menstruačního cyklu, konkrétně během ovulace, se ve velkém množství produkuje hormon progesteron. Ženské tělo se tak připravuje na možné početí.