Zrušení přípravku Duphaston během těhotenství

Je těžké najít ženu, která by během těhotenství nebo během svého plánovacího období neužívala žádné léky, které jsou užitečné pro nastávající matku a bezpečné pro její dítě. To na jedné straně umožňuje porodit dlouho očekávané dítě. V poslední době se obvyklý potrat v těhotenství stal velmi častým problémem žen, které chtějí mít děti. Existuje pro to mnoho důvodů, ale jedním z hlavních je problém na hormonální úrovni..

Jak víte, za těhotenství je „zodpovědný“ speciální hormon, progesteron. Jeho funkce je nepostradatelná při přípravě těla na dramatické změny - při porodu. Nejprve progesteron pomáhá vajíčku připojit se k děloze a připravuje mléčné žlázy na produkci mleziva a mléka. Zadruhé je to díky progesteronu, že děloha aktivně roste, aniž by se prakticky stahovala, což je pro tělo extrémně nutné, aby přijalo „cizí těleso“ - plod.

Jakmile dojde k těhotenství, množství progesteronu se dramaticky zvyšuje. Ale bohužel ne vždy. Existuje řada důvodů, proč se tento základní těhotenský hormon neprodukuje v dostatečném množství. Je jasné, že bez něj děloha nepřijme plod (dojde k potratu), nebo dokonce nedojde vůbec k těhotenství..

O tom všem nemluvíme nadarmo. A pravděpodobně jste už hádali, že dále budeme hovořit o Duphastonu - syntetickém analogu toho velmi nezbytného ženského progesteronu. Tento lék je předepsán v případě, že žena potvrdila nedostatek progesteronu (po absolvování nezbytných testů na hormony). Mimochodem, je vhodné darovat krev na hormony několikrát po sobě (aby se hormonální obraz stanovil co nejpřesněji), vždy na lačno. Výsledky testů by měl dešifrovat ošetřující lékař a je možné předepsat další studie, a teprve poté by měla být ženě předepsána léčba.

Proč Dufaston? Ano, protože farmaceutický trh nabízí pouze dvě léky analogů progesteronu - Dyufaston a Utrozhestan. Duphaston, i když se jedná o progesteron syntetického původu, je vhodnější používat, na rozdíl od Utrozhestanu (progesteron přírodního původu, který se podává pouze intramuskulárně). Jak již bylo zmíněno výše, Dufaston je předepisován ženám jak při plánování těhotenství (s obvyklým potratem), tak s již začínajícím.

Dávkování a průběh léčby se vyvíjí individuálně, v závislosti na výsledcích testu. Nejčastěji je Duphaston předepsán 2-3 tablety jednou nebo dvakrát denně. Průběh léčby je až 6 měsíců během plánovacího období těhotenství a s nástupem přípravku Duphaston by měla být užívána v prvních týdnech těhotenství podle stejných pokynů a postupně snižovat počet pilulek, dokud nejsou zcela zrušeny.

Duphaston lze také předepisovat s hrozbou potratu v raných stadiích kvůli nedostatku progesteronu. V tomto případě se lék užívá až 20 týdnů, dokud se konečně nevytvoří placenta (je známo, že „hotová“ placenta zvyšuje produkci přírodního progesteronu a plod je již chráněn před odmítnutím).

Jak, v kterém týdnu těhotenství přestanou pít Duphaston: správný režim, důsledky snížení dávky a vysazení hormonů

Je všeobecně známo, že užívání drog během porodu, zejména v prvních měsících, je kontraindikováno. V moderních podmínkách jsou však ženám často předepsány speciální léky pro nástup a udržení těhotenství. Jedním z těchto léků je Duphaston.

Jedná se o poměrně silný lék, který se musí pít přísně podle schématu určeného lékařem. Lék by však měl být zrušen s opatrností. Jaký je správný způsob, jak přestat užívat Duphaston? Jak dlouho to přestat pít?

Mechanismus účinku Duphastonu

Pro nástup a normální průběh těhotenství potřebuje tělo nastávající matky progesteron. Za normálních okolností se produkuje ve vaječnících a během oplodnění se jeho koncentrace výrazně zvyšuje. Po oplodnění přebírá corpus luteum funkci produkce hormonů, dokud se nevytvoří placenta, která produkuje látku v budoucnu.

Duphaston je léčivo, jehož hlavní účinnou látkou je dydrogesteron. Tato látka patří k syntetickým analogům progesteronu.

Duphaston je k dispozici ve formě tablet. Když vstoupí do gastrointestinálního traktu, léčivo se rychle vstřebává do krevního řečiště. Maximální účinek léčiva je pozorován po 2 hodinách. Dydrogesteron přebírá funkci progesteronu. Podporuje nástup ovulace a pomáhá připravit dělohu na fixaci oplodněného vajíčka..

Po nástupu těhotenství poskytuje Duphaston potřebnou koncentraci progesteronu v těle ženy. Jeho činnost je následující:

 • příprava mléčných žláz pro budoucí laktaci;
 • relaxace dělohy;
 • zajištění roztažení dělohy;
 • udržování vnitřních procesů zaměřených na produkci výživy pro plod.

Proč potřebujete drogu před a během těhotenství?

Některé ženy nejsou schopné produkovat dostatek progesteronu, což ztěžuje oplodnění a těhotenství. Důvody tohoto jevu mohou být různé. Hormonální nedostatek může nastat v důsledku chronické patologie, silného stresu, genetické predispozice.

Před vynálezem umělých hormonů nemohly ženy s nedostatkem progesteronu otěhotnět. Pokud k těhotenství skutečně došlo, skončilo to potratem. Duphaston dává mnoha ženám příležitost bezpečně nosit dítě. Je předepisován jak ve fázi plánování těhotenství, tak po jeho nástupu. Před těhotenstvím se lék používá k diagnostice patologií spojených s hormonální nerovnováhou:

 • nedostatek progesteronu v luteální fázi;
 • endometrióza;
 • děložní krvácení;
 • těžký premenstruační syndrom;
 • nepravidelnosti v menstruačním cyklu nebo nepřítomnost menstruace po dlouhou dobu bez těhotenství;
 • potrat.

Kontraindikace pro použití

Seznam kontraindikací pro užívání léku je malý. Hlavní varování se týkají možné reakce těla na pomocné součásti. Duphaston obsahuje laktózu, která může způsobovat alergie. V tomto ohledu je kontraindikován u lidí s intolerancí laktózy. Mezi další kontraindikace patří:

 • zvýšená citlivost na složky léčiva;
 • těžká patologie jater a ledvin;
 • maligní formace v průběhu léčby nebo vyléčené v minulosti;
 • intolerance k hlavní látce.

Také se nedoporučuje předepisovat lék ve spojení s léky, které urychlují práci jaterních enzymů. V tomto případě bude účinek Duphastonu snížen díky jeho rychlému zpracování a odstranění z těla..

Během kojení musíte drogu přestat užívat. Složky léčiva se vstřebávají do mateřského mléka a předávají se dítěti, což může negativně ovlivnit jeho zdraví. Neužívejte Duphaston také ve spojení s podobnými hormonálními léky.

Vedlejší účinky a možné důsledky

Duphaston je přirozená náhražka hormonů, jejíž obsah v těle ženy je přirozený (více podrobností viz článek: Duphaston: jak užívat přirozenou náhražku hormonů?). V tomto ohledu jsou vedlejší účinky při užívání léků vzácné. Tyto zahrnují:

 • bolesti hlavy;
 • slabost a závratě;
 • nevolnost;
 • průjem;
 • kožní vyrážky;
 • bolení břicha;
 • zvýšená rychlost ničení červených krvinek;
 • vysoká citlivost mléčných žláz;
 • zhoršení funkce jater;
 • otok;
 • děložní krvácení, které zmizí po zvýšení dávky léku.

Některé ženy poznamenaly, že při dlouhodobém užívání drogy existuje tendence k významnému přírůstku hmotnosti. Odborníci však nemohli prokázat souvislost mezi účinkem léku a změnami hmotnosti ženy..

Nebyly zjištěny žádné případy předávkování. Při užívání velké dávky léku se provádí výplach žaludku a symptomatická léčba. Jakmile se objeví nádory, doporučuje se přestat pít lék, aby nedošlo k jejich růstu.

Nejnebezpečnějším je náhlé vysazení léku Duphaston. Absolvování kurzu by mělo být postupné. Tělu je třeba dát čas, aby se reorganizoval, aby produkoval progesteron sám. Pokud žena přestane pít Duphaston sama, může se stát:

 • potrat nebo spontánní porod;
 • odtržení placenty;
 • hormonální nerovnováha.

Jak dlouho je léčba zrušena?

Až do 12 týdnů těhotenství, žluté tělo plně plní funkci zásobování těla progesteronem. Počínaje 12. týdnem se tvoří placenta, která se ujme produkce hormonu. Celý proces tvorby placenty však lze dokončit do 16 let a do 20 týdnů se plně posílí..

V tomto ohledu se v oficiálních pokynech doporučuje přestat užívat Duphaston po úplném dokončení procesu tvorby placenty, konkrétně po 20 týdnech. Lékaři rozhodují na základě diagnózy a stavu pacienta.

Před 12 týdny těhotenství je odmítnutí léku vysoce nežádoucí. Zpravidla začínají snižovat příjem Duphastonu od 16 týdnů. Pokud však hrozí ukončení těhotenství, léčba se prodlužuje, dokud nezmizí příznaky, které vytvářejí riziko těhotenství..

Pokud žena v minulosti potratila a předčasně porodila kvůli nedostatku progesteronu, lze zrušení přípravku Duphaston odložit na později. Někdy je nutné užívat drogu až do posledních týdnů 3. trimestru. Když je Duphaston zrušen, žena je testována na koncentraci progesteronu před ukončením léčby, během období zrušení a po ukončení přijetí.

Schéma zrušení léčby

Režim vysazení léku závisí na důvodu, který vedl k jeho jmenování, dávkách během léčby, délce léčby a stavu těhotné ženy po užití léku. Duphaston se ruší postupně. Dávky a frekvence podávání se denně snižují. Schéma je přiřazeno individuálně rozhodnutím ošetřujícího lékaře. Níže jsou uvedeny přibližné plány pro stažení drog v různých situacích:

 • S několika potraty v předchozích těhotenstvích a po umělém oplodnění. Při klasické léčbě jsou předepsány 2 tablety denně, užívané v různých intervalech. Zrušení začíná 16–20 týdny. Nejprve se příjem sníží na 1 tabletu denně po dobu následujících 7 dnů. Poté se dávka sníží o další polovinu tablety po dobu 3 dnů. V závěrečné fázi vypijí ¼ tablety další 3 dny.
 • S hrozbou ukončení těhotenství. Z důvodu zachování těhotenství se obvykle předepisuje užívání 1 tablety každých 8 hodin. Po vymizení alarmujících příznaků se dávka sníží na 2 tablety denně až na 18 týdnů. Následné zrušení přípravku Duphaston se provádí podle výše uvedeného schématu.
 • Po spontánním potratu. Pokud by těhotenství nebylo možné zachránit, pak je také nemožné náhle ukončit léčbu přípravkem Duphaston. Hormonální terapie musí být dokončena postupně. Doba trvání kurzu závisí na schématech, která byla použita dříve. Například pokud byla dávka 3 tablety, pak se první den vysazení vezmou 2, další den - 1, poté se sníží na 0,5, poslední den užívání se vypije ¼ tablety.

Co může nahradit Duphaston?

Pokud žena netoleruje Dufaston dobře, může lékař nahradit lék jiným lékem, který dodává tělu progesteron. Existují dva typy progesteronových léků: syntetické a přírodní náhražky. Léky na bázi přírodních analogů progesteronu jsou zpravidla mnohem dražší. Tabulka popisuje léky, které mohou nahradit Duphaston.

Kdy a jak správně zrušit užívání přípravku "Duphaston" během těhotenství?

Přípravek "Duphaston" je jedním z nejžádanějších léků v praxi porodníků-gynekologů, protože je ženám předepisován na různé problémy, od menstruačních nepravidelností a endometriózy až po hrozbu potratu. Užívání takového léku vyžaduje přísné dodržování dávky předepsané lékařem. Kromě toho musí být řádně zrušeno, aby nemělo negativní důsledky pro nastávající matku a dítě..

Vlastnosti drogy

Lék je dodáván jako kulaté tablety v bílé skořápce, jejíž hlavní složkou je dydrogesteron. Tato látka má podobnou strukturu a vlastnosti jako progesteron - hormon, který se produkuje v ženském těle a přispívá k úspěšnému narození dítěte. Dávka dydrogesteronu v 1 tabletě je 10 mg. Droga se prodává na lékařský předpis, má mnoho dobrých recenzí a je považována za bezpečnou pro plod, proto je povolena v jakékoli fázi těhotenství.

Pokud je předepsáno těhotným ženám?

Nejčastěji je přípravek "Duphaston" předepsán nastávajícím matkám s hrozbou ukončení těhotenství, což se projevuje zvýšeným tónem dělohy a krvavým výtokem. Tato situace je obvykle způsobena nedostatkem progesteronu a má jej nahradit přípravek „Duphaston“. Lék začíná působit do 2 hodin po požití, eliminuje nebezpečné příznaky a umožňuje normální vývoj těhotenství.

Pokud žena v minulosti již v počátečních stádiích potratila nebo těhotenství zamrzlo, je po stanovení hladiny progesteronu v krvi a potvrzení jeho nedostatku předepsán přípravek „Duphaston“ ještě před počátkem. Po pozitivním testu se lék nezruší, ale pokračuje v užívání celého prvního trimestru nebo déle. V takové situaci přípravek „Duphaston“ připraví vnitřní výstelku dělohy na implantaci a přispěje k lepší fixaci embrya.

Použití tablet je také oprávněné pro různé patologické stavy, které ovlivňují výstelku dělohy, například s endometriózou nebo myomem. Taková onemocnění mohou interferovat s připojením vajíčka, proto se po léčbě přípravkem Dufaston zvyšuje pravděpodobnost těhotenství.

Další běžnou indikací pro užívání léku je protokol IVF. Při použití této metody umělé inseminace zvyšuje "Duphaston" šance na implantaci implantovaných embryí.

Jak se přihlásit?

Pilulky se užívají podle individuálně zvoleného schématu, které závisí na důvodu jmenování. Například pokud má nastávající matka najednou příznaky hrozícího potratu, musí okamžitě vypít 4 tablety a poté užít 1 tabletu každých 8 hodin, dokud se stav nevrátí k normálu..

Pokud žena dříve měla problémy s nosením, je jí předepsána dvojitá dávka přípravku Dufaston po jedné tabletě a při přípravě na IVF se lék užívá často 10 mg třikrát denně. Jedná se o nejběžnější použití, ale může se u konkrétní ženy lišit v závislosti na jejím stavu, věku, hladinách progesteronu a dalších..

Proč se ruší postupně?

Když lékař určí těhotnou ženu "Duphaston", musí upozornit nastávající matku na skutečnost, že zrušení by mělo být pomalé a opatrné. Zvláštní pozornost by měla být věnována dokončení přijetí s hrozbou potratu, protože náhlé ukončení ohrozí obnovení nebezpečných příznaků a zhoršení stavu. Pokud je lék předepsán pro neplodnost, neměl by být v žádném případě opuštěn, když žena zjistí, že je těhotná.

Pokud přestanete užívat pilulky bez postupného vysazení v prvním trimestru, zvýší se to kontraktilní aktivita myometria a zvýší se riziko odmítnutí embrya, což vyvolá krvácení a potrat. Ve druhém trimestru je však vzdání se léku ostře nepřijatelné. Takové akce mohou způsobit fetoplacentární nedostatečnost, která může také vést k potratu. A proto je důležité léčbu kdykoli postupně zrušit..

Kdy to můžete vrátit zpět?

I když je zdraví nastávající matky normální a nejsou žádné stížnosti, léčba přípravkem Duphaston se nezastaví před 12 týdny těhotenství. Zatímco se placenta stále tvoří a nepřijala úkol produkovat progesteron, zrušení léčby je plné zvýšeného tónu a dalších nebezpečných změn. Z tohoto důvodu je v prvním trimestru indikováno použití přírodní náhražky hormonů, kterou je Duphaston..

Vzhledem k tomu, že úplná tvorba placenty obvykle nastává do 16. porodnického týdne, je odstranění pilulek ve většině případů prováděno po dobu 16-20 týdnů.

Někteří pacienti však vyžadují delší dávku, pak postupné snižování dávky začíná až po 20 týdnech nebo dokonce později. Přesný čas, kdy bude nutné zahájit snižování dávky, byste si měli v každém případě ověřit u svého porodníka-gynekologa.

Jak správně přestat užívat?

Schéma, podle kterého dojde ke zrušení přípravku "Duphaston", se u různých žen liší, protože závisí na dávce a délce těhotenství a na indikacích užívání hormonální látky. U některých pacientů je lék zrušen do týdne, zatímco jiní potřebují opatrně snížit dávku po dobu 2 nebo 3 týdnů. Pokud se při snížení dávky objeví varovné příznaky, je nutné se vrátit k předchozí dávce, při které byl stav nastávající matky normální.

Zde je jeden příklad odmítnutí užívat přípravek „Duphaston“, kdy žena užívala drogu v dávce 20 mg denně během 18–20 týdnů těhotenství. Když lékař řekne, že dávku lze snížit, musíte:

 • po dobu tří dnů vypijte celou tabletu ráno a pouze polovinu večer, to znamená, že celková denní dávka bude 15 mg;
 • následující tři dny snižte denní dávku o dalších 5 mg, vezměte si polovinu tablety ráno a další polovinu odpoledne;
 • pak odmítnou jednu z recepcí, ponechají pouze ranní dávku 5 mg nebo užívají drogu večer ve stejné dávce;
 • po 3 dnech užívání 5 mg lék úplně odmítnou, ale v některých případech vypijí čtvrtinu tablety další tři dny.

Pokud byla denní dávka 30 mg, potom se zrušení provádí podobným způsobem, přičemž se snižuje 1 tableta každý týden nebo o polovinu každé 3-4 dny. Pokud přípravek "Duphaston" nepomohl a nebylo možné zachránit těhotenství, nedoporučuje se také náhle ukončit léčbu.

U těchto pacientů by dávka měla být snížena o 1 tabletu denně. Například pokud žena vypila 3 tablety denně, měla by první den zrušení užít 2 tablety, druhý den - pouze jednu tabletu, třetí den - polovinu.

Analogy

Ne všechny ženy tolerují léčbu přípravkem Duphaston normálně. U některých nastávajících matek tento lék vyvolává nepříjemné vedlejší účinky nebo alergickou reakci. V takových případech by měla být léčba také zrušena, místo toho by měl být zvolen analog, který bude lépe snášen. Pokud má těhotná žena příznaky přecitlivělosti nebo jiných nežádoucích účinků, je nejlepší navštívit lékaře, aby předepsal vhodný režim vysazení..

Poskytne nejen snížení dávky přípravku Dufaston, ale také začátek používání jeho analogu, například Utrozhestanu. Tento léčivý přípravek v kapslích obsahuje mikronizovaný progesteron, proto se používá pro stejné stavy a nemoci, pro které je přípravek Dufaston indikován. Kromě toho může být nejen perorálně, ale také zaveden do pochvy, což je běžné u nastávajících matek s těžkou časnou toxikózou nebo negativní reakcí trávicího traktu na tablety Dufaston..

Další analogy založené na progesteronu jsou Prajisan, Iprozhin, Krainon. Který z těchto léků je pro ženu nejlepší, by měl stanovit gynekolog, který ji během těhotenství sleduje.

Recenze

O užívání přípravku "Duphaston" v prvních měsících těhotenství jsou většinou dobré recenze. U nich se lék nazývá účinný, přičemž si všimne, že po začátku příjmu zmizí bolesti břicha, špinění a další příznaky hrozby potratu. Ženy, které zrušily léčbu podle schématu uvedeného lékařem, potvrzují, že Dufaston neměl postupným snižováním dávky žádný škodlivý účinek ani na jejich zdraví, ani na stav dítěte..

Existují však také negativní zkušenosti, když těhotné ženy, aniž by rozuměly nebo ignorovaly slova odborníka, náhle vysadily pilulky. To vedlo k výskytu krvavého výtoku, hypertonicity a v některých případech dokonce k selhání těhotenství po dlouhou dobu (18-20 týdnů a později).

Informace o použití přípravku Duphaston během těhotenství viz níže.

Zrušení tablet Duphaston

Těhotenství je velmi důležitou a zásadní etapou v životě každé ženy. Během těhotenství by zrušení Duphastonu mělo probíhat také pod dohledem lékaře a s povinným sledováním hladiny progesteronu v těle. Reprodukční zdraví žen je velmi citlivé na účinky negativních faktorů ve vnějším a vnitřním prostředí. V tomto ohledu může chronický stres, fyzický a duševní stres, chyby ve stravě a špatné návyky vést k narušení hormonálního systému ženy..

 • Proč je lék předepisován těhotným ženám?
 • Hlavní vlastnosti drogy
 • Jak zrušit drogu

Hormonální regulace je zodpovědná za úspěšné těhotenství. Docela často mají ženy nedostatek hormonu progesteronu a lékaři předepisují hormonální substituční léčbu přípravkem Duphaston. Před zahájením léčby musí lékař vysvětlit, jak správně užívat lék a jak je přípravek Duphaston zrušen. Je důležité si uvědomit, že ukončení léčby může mít vážné následky na zdraví nastávající matky a plodu..

Proč je lék předepisován těhotným ženám?


Existují jasné indikace pro jmenování Dufastonu:

 • obvyklý potrat (žena má v minulosti několik potratů);
 • dysmenorea;
 • endometrióza;
 • riziko potratu.

Před jmenováním Duphastona musí gynekolog provést komplexní vyšetření těla ženy. Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět nebo několik předchozích těhotenství skončilo spontánními potraty, měla by být léčba prováděna po dobu 3-6 cyklů až do očekávaného početí. Přípravek Duphaston se také používá u žen se známkami potratu v časném těhotenství..

Je nutné užívat pilulky podle zvláštních schémat, která může lékař upravit podle konkrétní klinické situace..

Hlavní vlastnosti drogy

Duphaston je dostupný ve formě tablet a dobře se vstřebává v gastrointestinálním traktu. Tato forma uvolňování je velmi vhodná pro těhotné ženy. Jedna tableta obsahuje 10 mg dydrogesteronu. Tato syntetická látka, na rozdíl od přírodního progesteronu, nezpůsobuje vedlejší účinky, jako jsou:

 • bolesti hlavy;
 • slabost, poruchy spánku;
 • nevolnost;
 • náhlé změny nálady.

Duphaston nemá maskulinizující účinek (nedochází ke zhrubnutí hlasu, nadměrnému růstu vlasů na těle a obličeji), neovlivňuje hmotnost a množství tělesného tuku. Tento hormonální lék je účinný a bezpečný jak pro ženu, tak pro plod. Během těhotenství by však měl být lék zrušen s velkou opatrností a pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře. Náhlé vysazení léku může vést k nepříjemným následkům pro zdraví ženy a plodu..

Jak zrušit drogu

Schéma zrušení Duphastonu se stanoví individuálně pro každou konkrétní ženu a závisí především na hladině progesteronu v těle a na indikacích k předepisování léku. Odstranění tohoto hormonálního léčiva by měl být zapojen kvalifikovaný odborník se zkušenostmi s léčbou pacientů užívajících Duphaston..

Měli byste přestat užívat lék, když se hladina progesteronu v těle vrátila k normálu nebo má žena nežádoucí nežádoucí účinky na lék. Je nutné zahájit zrušení postupně, mírně snížit dávku léku. Důvodem pro zrušení přípravku Duphaston během těhotenství je zpravidla 20. týden. Pokud jste užili 4 tablety denně, pak každý den by měl být jejich počet snížen o jednu, proto zrušení léku trvá asi 4 dny..

Doba vysazení léku se může lišit v závislosti na stavu těhotné ženy a počáteční dávce Duphastonu. Vzhledem k velkému počtu faktorů, které ovlivňují proces ukončení léčby, není možné jednoznačně odpovědět na otázku, jak zrušit Duphaston. Abyste neriskovali své zdraví a zdraví nenarozeného dítěte, je lepší poradit se s odborníkem, kterému můžete zcela důvěřovat.

Náhlé vysazení Dufastonu je považováno za nebezpečné a může vést k vážným komplikacím.

Zrušení dyufastonu. Kdo zrušil jak?

Holky, ahoj. Kdo bere duphaston. Prosím, řekněte nám, jak dlouho a jak jste to snížili? Kolik tablet jste původně užívala? Vypil jsem 3 tablety, nyní je období 13-14 týdnů, lékař řekl, že to sníží na dvě, vypil jsem dva dva dny, třetí mě bolelo velmi špatně, bolelo mě v dolní části zad, děloha byla jako kámen, vyděsila jsem se a vrátila jsem 3 tablety, nebo spíše ne 3, ale Odstranil jsem čtvrtinu třetí pilulky. Lékař řekl, že vypije 2 tablety do 16 týdnů, poté postupně přechází na 1 tabletu. a zrušit po 18 týdnech.

Duphaston během těhotenství: co lékaři neřeknou

Ale i po nástupu těhotenství může lékař doporučit užívání léku nastávající matce, aby ji uchoval. Je Duphaston během těhotenství opravdu nezbytný? Nebo je to jen mýtus?

Úloha progesteronu

Je to klíčový steroidní hormon zodpovědný za udržování menstruačního cyklu i během těhotenství. Nedostatek vede k narušení reprodukční funkce.

Jeho rovnováhu lze doplnit pouze pomocí exogenních progestogenů. Používá se pro neplodnost, potrat nebo potrat.

Úlohou progesteronu během těhotenství je chránit plod před imunologickým odmítnutím, pro tělo matky je to cizí látka.

Hormon potlačuje kontrakci myometria snížením jeho citlivosti a také připravuje endometrium pro implantaci embrya.

Žádost o nedostatek luteální fáze

Hlavní indikací pro použití přípravku Duphaston je nedostatečnost luteální fáze. Jedná se o stav, kdy účinek progesteronu na endometrium klesá. K tomu dochází nejčastěji kvůli narušení tvorby endogenního progesteronu. I když v mnoha případech zůstává koncentrace hormonu v krvi normální. Problém je v tom, že endometriální receptorový aparát na něj nereaguje. U chronické endometriózy je často pozorováno snížení progesteronových receptorů.

V případě nedostatečnosti luteální fáze Dufaston významně snižuje frekvenci spontánních potratů. Několik studií ukazuje, že jeho účinnost je stejná jako u mikronizovaného progesteronu pro orální podání. Výskyt perinatálních ztrát je stejný po předepsání těchto dvou léků. Mnoho lékařů proto raději doporučuje Dufaston svým pacientům, protože je to pohodlnější.

Jaký druh drogy

Přichází ve formě pilulek. Kompozice zahrnuje složky, které mají podobný účinek jako progesteron. Je dobře snášen ženským tělem, vedlejší účinky se prakticky neprojevují.

Zjednodušeně řečeno, co je Duphaston, je to analog hormonu, zabraňuje riziku spontánního potratu, zamrznutí embrya.


Pokud se zvýší tón dělohy, užívání tohoto léku zachrání dítě.

Podle lékařského výzkumu se vyskytuje v 85% případů ze stovky možných. Často si ženy kladou tuto otázku: je možné pít Duphaston během těhotenství?

Nedoporučuje se jako samoléčba, měla by být předepsána gynekologem po kontrole anamnézy.

Proč lékaři předepisují hormonální terapii?

Abychom přesně pochopili, jak by to mělo být prováděno během těhotenství, je nutné pochopit, proč odborníci předepisují tyto pilulky obecně a jak působí na tělo pacienta. Tablety obsahují dydrogesteron. Jedná se o syntetickou náhražku hormonu progesteronu, který je považován za důležitý motor procesu a je zodpovědný za přípravu děložních stěn k implantaci vajíčka. Pokud je v ženském těle nedostatek progesteronu, embryo nepronikne do sliznice dělohy, což způsobí spontánní potrat. Pokud jde o těhotenství, je důležité si uvědomit, že to povede k prudkému snížení hladiny progesteronu v těle těhotné ženy, což je pro nenarozené dítě velmi nebezpečné.

V raných fázích

Duphaston je předepsán pro to, co v prvním trimestru: s endometriózou, potratem, krvácením. Během prvních týdnů po úspěšném početí se u žen mohou objevit následující příznaky.

 1. Kreslení a bolestivé bolesti ve středu a pod pupkem dvěma prsty. Signalizují možný potrat.
 2. Krev. I malé množství naznačuje oddělení vajíčka v prvních týdnech nebo placentu ve druhém trimestru.
 3. Svalové křeče v oblasti rozkroku.

Duphaston je předepsán během časného těhotenství a až 20-25 týdnů, dávkování určuje lékař. V případě komplikací lze schůzku provést déle.

Plánování těhotenství

Ve fázi plánování těhotenství čelí žena potřebě nejen udržovat zdravý životní styl, ale také užívat určité léky.

 • Kyselina listová - je známo, že tři měsíce před těhotenstvím se doporučuje začít užívat kyselinu listovou (viz kyselina listová během těhotenství a před), toto opatření je vynikající prevencí rozvoje defektů neurální trubice plodu.
 • Duphaston - v některých případech lékaři důrazně doporučují zahájit takzvané profylaktické podávání duphastonu (viz Duphaston pro označení menstruace).

Při plánování těhotenství je přípravek Duphaston předepsán, pouze pokud existují určité indikace. Jde buď o selhání druhé fáze cyklu, nebo o existující adenomyózu, na jejímž pozadí žena, pokud otěhotní, zřídka nosí dítě.

To znamená, že v anamnéze nastávající matky je smutná zkušenost s přerušeným těhotenstvím a potrat byl několikrát opakován. V tomto případě hovoří o obvyklém potratu a po důkladném vyšetření ženy a zjištění všech důvodů pro ukončení těhotenství je ve fázi plánování rozhodnuto předepsat hormonální lék - dyufaston.

V pozdější době

Riziko předčasného porodu vzniká na pozadí zvýšení tónu dělohy. Jde o narození předčasně narozeného dítěte. Pokud lékař předepsal tento lék, musí být vysazen před 36 týdny.

Další schůzky:

 • příprava na IVF;
 • spontánní přerušení těhotenství;
 • prevence potratu;
 • plánování dítěte.

Na otázku: proč je přípravek Dufaston předepsán, jeho příjem pomůže zabránit nepříznivým rizikům v raných fázích vývoje plodu.

Pokud žena udržuje plán plánování těhotenství, a pokud musela podstoupit potrat a má také problémy s urogenitálním systémem, je nutné podstoupit úplné vyšetření.

Jak správně zrušit terapii

Jak správně provádět během těhotenství? Obvykle musí být tento lék užíván před 16-20 týdny těhotenství. V tuto chvíli dochází k aktivní tvorbě placentární vrstvy. Podporuje nezávislou produkci progesteronu do určitého data. Někdy ve výjimečných případech léčba pokračuje až do 36. týdne.

O těhotenství by měl předepisovat lékař, který ženu během tohoto období vedl. Schéma pro každou nastávající matku je individuální. Nemůžete přestat užívat pilulky náhle, je velmi důležité postupně snižovat jejich počet. To je nutnost pro každou ženu..

Jaké je riziko soběstačnosti během těhotenství? Důsledky mohou být pro nastávající matku tragické, protože hrozí spontánní potrat. Tělo se musí přizpůsobit změnám. Typicky se během prvního týdne dávka sníží na polovinu. Současně odborník převezme kontrolu nad procesem a předepíše pravidelné ultrazvukové vyšetření a krevní test. Pokud bude vše provedeno správně, nebudou to mít žádné negativní důsledky..

Standardní schéma pro zrušení tablet s normální koncentrací hormonů je následující. První den žena užívá 4 tablety, což dále snižuje dávku o jednu jednotku. V některých případech je příjem snížen o polovinu pilulky denně. Pokud problém s hormony není vyřešen, může odborník předepsat jiný režim těhotenství. Někdy adaptační období trvá několik týdnů. V pozdních fázích porodu dítěte, po 36 týdnech, je zbytečné užívat drogu.

Diagnostika před jmenováním

Diagnostická opatření se skládají z následujících postupů:

 • obecná analýza krve, moči;
 • biochemické testování;
 • vaginální výtěr;
 • stanovení lékové tolerance;
 • Test HCG v prvním trimestru;
 • Ultrazvuk;
 • gynekologické vyšetření.

Na základě získaných výsledků odborník sestaví terapeutické schéma.

Možná budou kromě tohoto léku předepsány také komplexy vitamínů s obsahem kyseliny listové a další složky.

Léčebný režim

Vybírá jej přímo odborník sám v závislosti na individuálních charakteristikách těla pacienta. Pokud byla přijata před počátkem, 1 tableta třikrát denně, pak pijte ve stejném množství.

Ale zrušení Duphastonu během těhotenství by mělo nastat po úplném vytvoření placentární vrstvy, to je 16 týdnů.

Jak obvod vypadá?.

 1. Neplodnost: 1 tableta denně od 14 do 25 dnů cyklu. Léčba trvá šest měsíců.
 2. Pravděpodobnost potratu: užívejte 2 najednou a poté 1 každých 7 hodin.
 3. Dysmenorea: 10 mg od 5-25 dnů cyklu.
 4. Amenorea: 10 mg několikrát přesně jeden den před zahájením druhého cyklu.
 5. Krvavé sekrece z pochvy: několikrát denně, 10 mg za týden. Aby se zabránilo peritonitidě, od nynějška 10 mg každý den ve 2. fázi cyklu.

Při nákupu přípravku Duphaston je nutné si přečíst návod k použití během těhotenství. Nejprve je však třeba provést rutinní vyšetření. Žádná samoléčba.

Dívky se musí nejprve ujistit, že došlo k početí, a proto nemají menstruaci.

Vedlejší efekty

Tento lék nemá nepříznivý vliv na nitroděložní vývoj embrya. To neznamená, že neexistují žádné vedlejší účinky. Mohou vypadat jako:

 • zvracení;
 • bolesti hlavy;
 • otevřené krvácení;
 • zatemněné vědomí;
 • alergie.

Přestaňte užívat lék a najděte jakékoli vedlejší účinky během těhotenství. Je nutné se poradit s gynekologem a sledovat stav vývoje dítěte.

Důvody rozvoje

Odborníci zpravidla rozlišují 2 různé skupiny faktorů, které vedou k rozvoji takové funkce, jako je zvýšené napětí dělohy:

 • Somatická. Jsou způsobeny přítomností problémů biologické nebo fyziologické povahy..
 • Psychosomatický. Jejich vzhled je způsoben vlivem psychologických faktorů. Typicky tyto druhy faktorů ovlivňují nervový systém..

Psychosomatické příčiny mohou ovlivnit vývoj tohoto stavu v posledních týdnech těhotenství. Vývoj takové funkce nejčastěji usnadňují:

 • Stres.
 • Nadměrná fyzická aktivita.
 • Strach.

Pokud se napětí dělohy ve druhém trimestru zvýšilo, může to znamenat, že jeho vývoj je ovlivněn nesprávným životním stylem nebo silným psychickým přetížením..

Vývoj této funkce může být také ovlivněn zánětlivými chorobami. A také taková ženská onemocnění jako myomy a endometrióza. Významný dopad mají také odložené potraty. Nemoci infekční povahy mohou také zanechat svou stopu.

Přetížení svalů má poměrně významný vliv na výskyt takové funkce. Nejčastěji je tento jev pozorován při přepravě několika druhů ovoce nebo s polyhydramnionem..

Kontraindikace

Při současném podávání antikoncepčních léků a analogu progesteronu je možná tvorba trombů. Je třeba dodržovat přesné dávkování.

Další případy, kdy se léčba nedoporučuje:

 • problémy s ledvinami;
 • Syndromy „Rotor“, „Dabin-Johnson“;
 • alergická reakce na některé složky;
 • novotvary na hrudi, cysty pohlavních orgánů;
 • dědičná predispozice k trombóze;
 • přítomnost nádorů a jejich progrese.

Pokud začne krvácení, můžete to nechat s dvojitou dávkou..

Velmi zřídka pozorováno: migréna, anémie, vyrážka, svědění. Obecné patologie: periferní edém.

Co může nahradit Duphaston?

Pokud žena netoleruje Dufaston dobře, může lékař nahradit lék jiným lékem, který dodává tělu progesteron. Existují dva typy progesteronových léků: syntetické a přírodní náhražky. Léky na bázi přírodních analogů progesteronu jsou zpravidla mnohem dražší. Tabulka popisuje léky, které mohou nahradit Duphaston.

Zrušení duphastonu během těhotenství

Komentáře uživatelů

Pokud jde o čas, jak řekl lékař, někde ve 14-15. Týdnu to zrušila, ale právě to dokončila sama na 5 dní, 1 t denně, možná 5 tablet v té době zůstalo v balení. Balení obecně skončilo a já jsem ho dopil

Zrušení proběhlo dobře. Je pravda, že se mi zdálo, že výtok zesílil a já jsem běžel a podíval se, jestli krvácí. A vůbec jsem necítil vůbec nic. Zrušíte se bez lékaře? Bez lékaře bych to neriskoval)

na to existuje mnoho názorů.

Stále piju a plánuji pít do 18. týdne, ale doktor mi řekl, že pak piju 1 pilulku na týden a po týdnu přestanu. A dokonce jsem přemýšlel o pití asi týden a půl, pak 1 týden, pak půl a zkrácen), ale to je pravděpodobně zbytečné)

nyní také ruším, předtím jsem pil 1t 2krát denně, lékař mi napsal schéma přímého zrušení: 7 dní, půlka stolu 3x denně, 7 dní půlka stolu 2x denně, 5 dní 1 4 tablety 3x denně, 5 dny 1 4 karta 2krát denně, 5 dní 1 4 1krát denně.

Zrušení duphastonu

Související a doporučené otázky

136 odpovědí

Bylo mi předepsáno, abych otěhotněla rychleji, začala jsem to pít včera večer 1 pilulku a dnes ráno také 1, protože doktor mi nevysvětlil, kolik pilulek vypít, pouze řekl od 17 do 25 dnů cyklu a kolik neřeklo ani, ale nechci to ještě brát, protože piju hodně pilulek. Řekněte mi, jestli je v tomto případě možné přestat to užívat a nebude to na mě mít žádný vliv?

Dík. A vše nejlepší pro vás.
A poslední otázky)
1) Ale s takovou cystou, pokud není léčena, je nežádoucí otěhotnět, jak to chápu?
V březnu jsem byl na folikulometrii, dominantní padák byl v pravém vaječníku (kde je nyní cysta) a ve skutečnosti došlo k ovulaci v levém, žluté tělísko také rostlo vlevo.
Po 3 měsících, opět na ultrazvuku a jste tady, cysta pravého vaječníku.

2) Skutečnost, že k ovulaci došlo v jiném vaječníku, by to mohlo ovlivnit vzhled cysty?
A jaký je tedy důvod?

Lékař řekl, že cysta je s největší pravděpodobností opět zánětlivé povahy, jako minule.
Může však být doplněk v doplňcích, pokud je rozmazání flóry normální??

Vždy rádi pomůžeme :)
Pokud to neztěžuje a máte minutu - můžete zanechat recenzi o mé práci.

Děkuji!
Pokud jste se na webu zaregistrovali, obdržíte po každé mé odpovědi poštou dopis. Existuje odkaz na napsání recenze..

Ahoj. Je mi 39 let. Při 26 DC prokázal těhotenský test pozitivní výsledek. Šel jsem ke gynekologovi.
Dyufaston byl jmenován jako „vitamin“ pro nosení plodu 2 m * 2 p / den. Neurobil jsem progesteronový test. Vypil jsem 5 tablet:
1 večer
3 druhý den (1 + 3r / den)
1 ráno 3. dne

Dnes 29 DC nebo 16 DPO.

Žádná bolest / úzkost. Vklouzla myšlenka, že můj progesteron si lze vyrobit sám, jen ho kombinuji s dyufastonem.
Je možné zrušit schůzku a provést analýzu?
V jakém pořadí by to mělo být provedeno?

Prohledávání stránek

Co když mám podobnou, ale jinou otázku?

Pokud jste mezi odpověďmi na tuto otázku nenašli informace, které potřebujete, nebo pokud se váš problém mírně liší od předloženého problému, zkuste položit další otázku lékaři na stejné stránce, pokud souvisí s hlavní otázkou. Můžete také položit novou otázku a naši lékaři ji po chvíli zodpoví. Je to zdarma. Informace, které potřebujete, můžete také vyhledat v podobných otázkách na této stránce nebo prostřednictvím stránky pro vyhledávání na webu. Budeme velmi vděční, pokud nás doporučíte svým přátelům na sociálních sítích..

Medportal 03online.com provádí lékařské konzultace formou korespondence s lékaři na tomto webu. Zde získáte odpovědi od skutečných odborníků ve svém oboru. V tuto chvíli na webu můžete poradit v 50 oblastech: alergik, anesteziolog-resuscitátor, venereolog, gastroenterolog, hematolog, genetik, gynekolog, homeopat, dermatolog, dětský gynekolog, dětský neurolog, dětský urolog, dětský endokrinní chirurg, dětský endokrinní chirurg, specialista na infekční nemoci, kardiolog, kosmetička, logopéd, ORL specialista, mammolog, lékařský právník, narkolog, neuropatolog, neurochirurg, nefrolog, výživový poradce, onkolog, urolog, ortoped-traumatolog, oftalmolog, pediatr, plastický chirurg, revmatolog, psycholog, radiolog, sexuolog-androlog, zubař, tricholog, urolog, lékárník, fytoterapeut, phlebolog, chirurg, endokrinolog.

Odpovídáme na 96,77% otázek.

Zrušení tablet Duphaston

Těhotenství je velmi důležitou a zásadní etapou v životě každé ženy. Během těhotenství by zrušení Duphastonu mělo probíhat také pod dohledem lékaře a s povinným sledováním hladiny progesteronu v těle. Reprodukční zdraví žen je velmi citlivé na účinky negativních faktorů ve vnějším a vnitřním prostředí. V tomto ohledu může chronický stres, fyzický a duševní stres, chyby ve stravě a špatné návyky vést k narušení hormonálního systému ženy..

 • Proč je lék předepisován těhotným ženám?
 • Hlavní vlastnosti drogy
 • Jak zrušit drogu

Hormonální regulace je zodpovědná za úspěšné těhotenství. Docela často mají ženy nedostatek hormonu progesteronu a lékaři předepisují hormonální substituční léčbu přípravkem Duphaston. Před zahájením léčby musí lékař vysvětlit, jak správně užívat lék a jak je přípravek Duphaston zrušen. Je důležité si uvědomit, že ukončení léčby může mít vážné následky na zdraví nastávající matky a plodu..

Proč je lék předepisován těhotným ženám?


Existují jasné indikace pro jmenování Dufastonu:

 • obvyklý potrat (žena má v minulosti několik potratů);
 • dysmenorea;
 • endometrióza;
 • riziko potratu.

Před jmenováním Duphastona musí gynekolog provést komplexní vyšetření těla ženy. Pokud žena nemůže dlouho otěhotnět nebo několik předchozích těhotenství skončilo spontánními potraty, měla by být léčba prováděna po dobu 3-6 cyklů až do očekávaného početí. Přípravek Duphaston se také používá u žen se známkami potratu v časném těhotenství..

Je nutné užívat pilulky podle zvláštních schémat, která může lékař upravit podle konkrétní klinické situace..

Hlavní vlastnosti drogy

Duphaston je dostupný ve formě tablet a dobře se vstřebává v gastrointestinálním traktu. Tato forma uvolňování je velmi vhodná pro těhotné ženy. Jedna tableta obsahuje 10 mg dydrogesteronu. Tato syntetická látka, na rozdíl od přírodního progesteronu, nezpůsobuje vedlejší účinky, jako jsou:

 • bolesti hlavy;
 • slabost, poruchy spánku;
 • nevolnost;
 • náhlé změny nálady.

Duphaston nemá maskulinizující účinek (nedochází ke zhrubnutí hlasu, nadměrnému růstu vlasů na těle a obličeji), neovlivňuje hmotnost a množství tělesného tuku. Tento hormonální lék je účinný a bezpečný jak pro ženu, tak pro plod. Během těhotenství by však měl být lék zrušen s velkou opatrností a pouze pod dohledem ošetřujícího lékaře. Náhlé vysazení léku může vést k nepříjemným následkům pro zdraví ženy a plodu..

Jak zrušit drogu

Schéma zrušení Duphastonu se stanoví individuálně pro každou konkrétní ženu a závisí především na hladině progesteronu v těle a na indikacích k předepisování léku. Odstranění tohoto hormonálního léčiva by měl být zapojen kvalifikovaný odborník se zkušenostmi s léčbou pacientů užívajících Duphaston..

Měli byste přestat užívat lék, když se hladina progesteronu v těle vrátila k normálu nebo má žena nežádoucí nežádoucí účinky na lék. Je nutné zahájit zrušení postupně, mírně snížit dávku léku. Důvodem pro zrušení přípravku Duphaston během těhotenství je zpravidla 20. týden. Pokud jste užili 4 tablety denně, pak každý den by měl být jejich počet snížen o jednu, proto zrušení léku trvá asi 4 dny..

Doba vysazení léku se může lišit v závislosti na stavu těhotné ženy a počáteční dávce Duphastonu. Vzhledem k velkému počtu faktorů, které ovlivňují proces ukončení léčby, není možné jednoznačně odpovědět na otázku, jak zrušit Duphaston. Abyste neriskovali své zdraví a zdraví nenarozeného dítěte, je lepší poradit se s odborníkem, kterému můžete zcela důvěřovat.

Náhlé vysazení Dufastonu je považováno za nebezpečné a může vést k vážným komplikacím.

Duphaston během těhotenství: jak zrušit

Proč těhotné ženy potřebují Duphaston

Těhotenství nemusí nastat z mnoha důvodů a jedním z nich je nedostatečná produkce hormonu progesteronu v těle. Je to on, kdo je zodpovědný za měsíční přípravu na možné početí:

 • Poskytuje a udržuje růst endometria na požadované úrovni, při které dochází k implantaci oplodněného vajíčka
 • Obnovuje fungování mléčných žláz a připravuje je na produkci mléka
 • Stimuluje růst dělohy
 • Zabraňuje kontrakci děložních svalů, což pomáhá tělu vnímat embryo jako „své“ a brání jeho odmítnutí..

Proto je Duphaston aktivně přidělován ženám, které plánují mateřství..

S nástupem těhotenství by se množství progesteronu ve zdravém těle mělo dramaticky zvýšit. Ale dnes ženy nejčastěji trpí jeho nedostatkem, zvláště pokud podstoupily proceduru IVF..

Při nedostatečném obsahu hormonů se významně zvyšuje riziko ztráty plodu. Aby se tomu zabránilo, je během těhotenství předepsán kurz Duphastonu, který se stává dalším „dodavatelem“ ženského hormonu.

Lék je předepsán do 12 týdnů, poté musí být zrušen. Praktičtí lékaři to ale ve skutečnosti nedoporučují, zvláště před datem vypršení platnosti. Během tohoto období je corpus luteum zodpovědné za syntézu progesteronu a po 12. týdnu převezme tento proces placenta..

Někteří lékaři proto považují za možné v tuto chvíli zrušit. Vývojáři však doporučují, aby se lék užíval až 20 týdnů. To se vysvětluje skutečností, že placenta se plně formuje pouze za 16 týdnů, poté začne řídit proces těhotenství. Navíc ve velmi obtížných případech (výhružný potrat, opakovaný potrat) je povoleno pít lék, dokud nepříznivé příznaky úplně nezmizí.

Kdy a jak zrušit Duphaston během těhotenství by proto měl vždy stanovit lékař, který zná všechny nuance zdraví jeho pacienta. Pokud se však žena sama rozhodne přestat pít drogu a odmítne ji během jednoho dne, pak náhlé zrušení může mít za následek potrat.

Jak správně zrušit drogu

Bohužel ne všechny ženy chápou specifičnost působení drogy a její účinek na tělo, nevidí problémy v tom, jak drogu zrušit, zacházet s ní jako s běžnou pilulkou na bolest hlavy..

Možná i proto je jedním z nejžhavějších témat na ženských fórech způsob, jak přestat pít Dufaston během těhotenství. Kromě toho jsou protichůdné názory na tuto věc způsobeny skutečností, že se režimy pro odmítnutí užívání drogy mezi nastávajícími matkami liší..

To je vysvětleno především nedostatkem jediného pravidla pro odmítnutí a odlišnými předpisy, které byly vypracovány individuálně pro každou těhotnou ženu. Vzhledem k tomu, že hladina progesteronu je odlišná, přispělo k jeho nedostatku mnoho faktorů, a proto bylo schéma použití vypočítáno s přihlédnutím ke všem nuancím. Proto je plán zrušení také vypracován s přihlédnutím k počátečním indikátorům a obdrženým výsledkům terapie individuálně v každém případě..

Nejdůležitější podmínkou, kterou musí každý pacient dodržet, je navíc plynulý, postupný pokles užívaného léku. Chcete-li vyloučit různé komplikace, na které může tělo reagovat, je nutné zkontrolovat hladinu hormonu pomocí testů. Pouze v tomto případě bude lékař schopen napravit vzniklé komplikace..

Například pokud bylo těhotné ženě předepsáno užívat 4 až 5 tablet denně a laboratorní testy odhalily, že obsah progesteronu je na normální úrovni, pak bude plán na zrušení Dufastonu navržený lékařem následující:

 • Každý den vypijte o jednu tabletu méně.

Pokud koncentrace progesteronu v těle neodpovídá požadované úrovni, gynekolog zváží další možnosti zrušení. V některých případech může postupné vysazení léku trvat několik týdnů, protože dávku bude nutné snížit o ¼ nebo ½ tablety jednou za několik dní.

 • Duphaston po potratu

Jednou z nejdůležitějších vlastností léku je jeho schopnost podporovat rychlé zotavení a obnovu ženského reprodukčního systému: kontrolovat stav endometria a vrátit menstruační cyklus zpět do normálu. Pokud tedy těhotenství nepřežilo, může lékař předepsat pilulky Duphaston po spontánním potratu. Podmínky přijetí (doba trvání a dávkování léku) budou záviset na stavu ženského těla.

Nežádoucí účinky přípravku Duphaston

Hlavní látka léčiva dydrogesteron, i když je to syntetická sloučenina, má téměř stejné vlastnosti a působení jako přirozený hormon. Tělo je obecně dobře snášeno.

Ale navzdory svým pozitivním vlastnostem může Duphaston, stejně jako jakýkoli lék, způsobit nežádoucí účinky. Obvykle se zobrazují jako:

 • Bolesti hlavy, migrény
 • Jednotlivé projevy alergií
 • Hemolytická anémie
 • Poruchy jater
 • Průlomové krvácení
 • Kožní reakce (vyrážka, svědění atd.)
 • Bolestivost a nepohodlí na hrudi
 • Anafylaxe
 • Otok.

V případě podezření, že zhoršení pohody je způsobeno užíváním přípravku Duphaston, měla by těhotná žena o tom informovat svého gynekologa, aby mohla určit její další příjem. Je možné, že droga bude muset být zrušena. Vzhledem k tomu, že postupný abstinenční režim s vedlejšími účinky nemusí být vhodný, je v tomto případě možné ostré odmítnutí léku. Aby se však zabránilo přerušení těhotenství, musí být okamžitě nahrazen podobným lékem, aby nevyvolával abstinenční syndrom.

Komu je Dufaston kontraindikován?

Droga má při používání minimální omezení: nelze ji opít, pokud existuje individuální přecitlivělost na jednotlivé složky nebo problémy s játry.

Není vhodný pro ženy s imunitou vůči laktóze, vrozeným nedostatkem laktázy a malabsorpcí glukózy a galaktózy, protože tablety obsahují mléčný cukr. Při jmenování Duphastona je proto nutné o tom informovat gynekologa..

Pokud je během těhotenství vyžadována léčba jinými léky, je třeba si uvědomit, že je nežádoucí pít Dufaston léky, které aktivují játra. S touto kombinací se účinek hormonů sníží. Totéž platí pro kombinaci s barbituráty, antituberkulózním lékem Rifampicin a podobně.

K dnešnímu dni se pojetí těhotenství a Duphastonu prakticky spojily, protože téměř každá druhá těhotná žena předepisuje další hormony. Některé ženy bohužel neznají konkrétnost působení drogy. Náhlé ukončení přijímání je proto často příčinou potratů. Aby se zabránilo spontánnímu přerušení po ukončení léčby přípravkem Duphaston, je třeba si uvědomit, že od něj lze upustit pouze postupně a neustále snižovat dávku.

Jak fungují orální antikoncepce za cyklusAntikoncepce jsou umělé analogy progesteronu a estrogenu, ženských pohlavních hormonů. Tyto léky užívané perorálně se nazývají kombinovaná perorální antikoncepce, zkráceně COC nebo OC..