Krvácející

V případě poškození cév jiné povahy je nutné zastavit krev včas. To platí zejména pro silné krvácení, které může být smrtelné. Aby se zabránilo velké ztrátě krve, je důležité umět určit povahu rány a správně poskytnout první pomoc..

Foto 1. I malou ránu je třeba ošetřit. Zdroj: Flickr (Kenga86).

Druhy krvácení

Poškození krevních cév, které způsobilo krvácení, může být spojeno s traumatem v důsledku vnějších vlivů (traumatické krvácení) nebo s destrukcí krevních cév zevnitř (například růst nádoru do stěny cévy).

Ve směru vylití krve je krvácení vnější a vnitřní.

Podle typu poškozené lodi se dělí do tří skupin:

 • Arteriální;
 • Žilní;
 • Kapilární.

Jasné oddělení druhů má velký praktický význam, protože každý z nich vyžaduje odlišný přístup k poskytování péče.

Jak zastavit krvácení

Doma je velmi snadné poškodit pokožku, vzhledem k arzenálu řezání a bodání předmětů v kuchyni (nože, struhadla, nástavce na kombajn, sekery na krájení masa). Pokud k takovému obtěžování dojde, první věcí, kterou musíte udělat, je posoudit hloubku poškození tkáně.

Již při zkoumání rány je jasné: jedná se o povrchovou nebo hlubokou ránu. Každý z nich vyžaduje jiná opatření k zastavení krvácení..

Povrchní střih

To se týká poškození, při kterém je narušena integrita pouze kůže a tukové tkáně pod ní. Nedochází k poškození velkých cév, krev vytéká rovnoměrně, v malém objemu.

Toto krvácení lze často zastavit samostatně, aniž byste museli jít do nemocnice..

 • Nejprve je třeba ránu důkladně opláchnout pod tekoucí studenou vodou. To se provádí k odstranění jak možné kontaminace tkání, tak reflexního zúžení malých cév. I tyto manipulace pomáhají snižovat ztrátu krve. Dalším krokem je ošetření rány antiseptiky - speciálními roztoky, které zabraňují infekci tkání.
 • Je vhodné ošetřit okraje rány jódem..
 • Poté se na ránu aplikuje tlakový obvaz. K tomu je lepší použít gázový obvaz nebo speciální sterilní vaky (obvykle dostupné v lékárničkách). Pokud nic z toho nemáte po ruce, postačí vám jakýkoli čistý hadřík (šátek, ručník)..

Poznámka! Pokud se po všech akcích krev nezastaví do 15 minut, měla by být osoba převezena do specializované nemocnice o pomoc.

Hluboký řez

Při takovém poškození existuje vysoká pravděpodobnost zničení velkých cév, nervů, šlach, protože rána je mnohem hlubší. Pokud neposkytnete pomoc včas, může dojít k smrtelnému výsledku..

Algoritmus akcí je následující:

 • Určete typ krvácení. Venózní - krev teče hladce, má tmavě vínovou barvu. Při krvácení z tepen je barva krve tmavě červená, vytéká pod velkým tlakem (tryská).
 • Abyste snížili ztrátu krve, měli byste cévy upnout na správné místo. To by mělo být provedeno okamžitě, zejména u rozsáhlých řezů. Při venózním krvácení se aplikuje škrtidlo z dostupných nástrojů pod ránu (dále od srdce), s arteriálním krvácením nad místo poranění (blíže k srdci). Pro tyto účely jsou vhodné opasek, ručník a kus plachty. Utáhněte škrtidlo, dokud se krev úplně nezastaví.
 • Ránu zakryjte obvazem, pokud možno sterilním.
 • Souběžně byste měli zavolat sanitku.

To je důležité! Nezapomeňte na čas, kdy musíte použít škrtidlo, a informujte svého poskytovatele zdravotní péče později. Ještě lépe, zapište si čas na kousek papíru a připevněte jej na viditelné místo na těle pacienta.

Když děti dostanou řezy, na prvním místě nepanikařte. Vzhledem k tomu, že objem cirkulující krve u dítěte je menší než u dospělého, měli byste v případě vážné rány jednat co nejrychleji.

Děti reagují mnohem silněji na akutní ztrátu krve. Mělo by se pamatovat na to, že dítě může být vyděšeno pohledem na svou vlastní krev, a to až do té míry, že ztratí vědomí. Rozptýlejte proto dítě něčím zajímavým, snažte se, aby se rána nedostala do jeho zorného pole. Pokud oběť ztratila vědomí, je třeba provést následující:

 • ležet vodorovně.
 • Pokud je to možné, přesuňte dítě na čerstvý vzduch nebo otevřete okno.
 • Pomáhá intenzivně otírat uši, tváře.

No přináší do vědomí tampon s amoniakem přivedený k nosu.

Co nedělat

 • V žádném případě byste neměli ránu plnit jódovou tinkturou. To způsobí chemické popálení v ráně a bude obtížné se uzdravit. Toto pravidlo platí také pro roztok brilantně zelené, peroxidu vodíku, pokud jde o hluboké poškození.
 • Nedotýkejte se okrajů rány špinavými rukama.
 • Pokud jsou v ráně nějaké řezné předměty (například zaseknutý skleněný střep), v žádném případě je neodstraňujte sami. To vede k opakovanému traumatu tkání a zvýšené ztrátě krve..
 • Neodstraňujte obvaz namočený v krvi, ale naneste na něj novou vrstvu obvazového materiálu.
 • Je nemožné odložit doručení oběti do nemocnice.

To je důležité! Oběť není třeba zalévat a krmit, a to ani při minimální pravděpodobnosti vnitřního krvácení!

Jaké léky pomáhají zastavit krvácení

K zastavení krve se používají hemostatické léky, antiseptika nebo lidové léky.

Hemostatické léky

Většina hemostatických látek má úzký rozsah a není předepsána pro malé řezy..

Příkladem jsou drogy:

 • kyselina tranexamová (předepsáno pouze v pooperačním období),
 • kyselina aminokapronová (s nedostatkem koagulačních faktorů v těle),
 • vagotil (používá se hlavně v gynekologii).

Je nepraktické používat tyto léky doma, mají mnoho kontraindikací.

Poznámka! Nejlevnějším a nejbezpečnějším prostředkem je roztok peroxidu vodíku. Při aplikaci na okraje rány kromě antiseptického účinku zastavuje také krev. Obzvláště efektivní pro mělké kožní léze.

Antiseptika

K ošetření řezů jsou velmi vhodné následující přípravky:

 • chlorhexidin,
 • miramistin,
 • furacilin (jak hotový roztok, tak tablety pro jeho přípravu),
 • brilantně zelená (brilantně zelená),
 • fukorcin,
 • roztok manganistanu draselného.
Foto 2. Jód a brilantně zelená lze aplikovat pouze na okraje rány. Zdroj: Flickr (Kenga86).

Lidové léky

Mezi rostlinami jsou ty, které dokonale zastaví krvácení:

 • Jitrocel list. Nepostradatelné pro drobné oděrky, škrábance. Obsahuje ve svém složení spoustu antibakteriálních látek, taniny (mají stahující účinek).
 • Řebříček. Pro vnější krvácení se používá čerstvě vymačkaná šťáva z listů této rostliny. Rozbité listy pomáhají rychleji zastavit krev malým řezem, stačí je přiložit na ránu.
 • Kopřiva. Čerstvá zelenina z čerstvých listů pomůže rychleji zastavit krev a snížit zánět tkání.

Jak zastavit krvácení v případě zranění

Rány, rány a hluboké škrábance na pokožce jsou vždy doprovázeny krvácením. Krvácením se rozumí odtok krve z cév v důsledku jejich poškození.

V tomto případě dochází ke krvácení v důsledku poranění a je hlavním znakem poranění kůže. Typ krvácení významně mění poskytování první pomoci oběti.

 1. Druhy krvácení
 2. Jak zastavit drobné krvácení v případě poranění
 3. První pomoc při silném krvácení
 4. Jak zastavit arteriální krvácení
 5. Jak obvazovat prst
 6. První způsob
 7. Druhá cesta

Druhy krvácení

Existuje arteriální, venózní a kapilární krvácení.

Arteriální krvácení nastává, když je poškozena tepna. Toto krvácení poškozuje centrální část stěny cév. Šarlatová krev, rychle vyhozená v pulzujícím proudu.

Venózní krvácení nastává v důsledku traumatu žíly. Toto krvácení je snazší zastavit než arteriální. Při tomto krvácení má krev tmavou barvu, její tlak je nízký.

Kapilární krvácení je charakterizováno únikem krve z poškozených tkání v malých kapkách. Tento typ krvácení je velmi častý..

Lidská krev má obrovské plus - může se srážet, to znamená, že nějakou dobu po poranění se kapilární krvácení zastaví kvůli sražené krvi v ráně. Ale když člověk trpí hemofilií, je proces srážení krve narušen. I při malých poraněních a kožních lézích teče krev po dlouhou dobu.

Při poskytování první pomoci při krvácení je třeba zabránit sekundární kontaminaci rány. Proto je nepřijatelné dotýkat se rány špinavými rukama..

Jak zastavit drobné krvácení v případě poranění

Prvních pár minut krvácely ne příliš vážné a nebezpečné rány. To lze považovat za plus, protože bakterie, které se dostaly dovnitř rány, jsou odmyty spolu s krví. Zastaveno by mělo být pouze silné nebo trvalé krvácení.

Krvácení z cév nohy nebo paže se zastaví rychleji, pokud je zvednete.

Drobné řezy, rány a škrábance je třeba opláchnout vodou pomocí vatového tampónu nebo tkáně. Je nemožné, aby se do rány dostala špína a došlo k infekci, proto bude užitečné ošetřit ránu peroxidem vodíku.

Peroxid vodíku je jedním z nejlepších antiseptik v první pomoci při krvácení. Nezpůsobuje bolest, pálení, nezanechává stopy na pokožce a výborně odvádí bakterie a infekce. Ošetřené rány by měly být obvazovány nebo chráněny baktericidní lepicí náplastí..

Drobné krvácení je dobře kontrolováno tlakovým obvazem. Po zastavení krvácení by měla být pokožka kolem rány ošetřena roztokem jódu. Namažte kůži od okraje rány směrem ven. Jód by se neměl nalít do rány, poškodí jemné tkáně hluboko v ráně a rána se bude hojit pomaleji.

Pokud jsou v ráně cizí tělesa, nelze v důsledku tlaku použít tlakový obvaz, který může proniknout hlouběji do rány a způsobit komplikace. V místě lokalizace cizího tělesa by měl být v obvazu vytvořen otvor a aplikován sterilní obvaz.

První pomoc při silném krvácení

Silné krvácení musí být okamžitě zastaveno tlakem na ránu. Pak musíte udělat ránu z nejčistšího materiálu. Může to být gázové čtverce, několik vrstev obvazu, čistý kapesník nebo čistý kus oblečení..

Podložka by měla být dostatečně silná, aby po oblékání vyvinula tlak na ránu. Malá vložka je dostatečná pro prst a tlustá vložka je nutná pro stehno nebo břicho.

Přitiskněte podložku k raně a pevně ji držte, dokud nepřijde pomoc nebo krvácení neustane. Originální těsnění nelze odstranit, i když je nasáklé krví..

Nové těsnění musí být položeno na staré těsnění. Pokud krvácení přestalo, musíte ránu pevně obvazovat vhodným materiálem a odvézt postiženého do nemocnice. Pokud těsný obvaz nezastaví krvácení, musíte stisknout ruku přímo na ránu.

I to nejzávažnější krvácení lze zastavit přímým tlakem na ránu. Turniket je zřídka vyžadován a lidé, kteří turniket ještě neudělali, by se jej v tomto kritickém čase neměli naučit dělat. Turnaj musí být povolen každou půl hodinu.

Jak zastavit arteriální krvácení

Nejstrašnější a nejvážnější ze všech krvácení je arteriální. Krev můžete zastavit sami jen na chvíli, musíte stisknout tepnu prstem na kost nad ranou.

V případě poranění ulnární, podklíčkové, podpažní, podkolenní tepny by měla být končetina fixována tak, aby stlačila cévy. Můžete použít tlakový obvaz, škrtidlo a kroucení. Před použitím škrtidla musí být končetina zvednuta.

Je nutné zavolat sanitku a poskytnout kvalifikovanou pomoc s tímto typem krvácení.

Jak obvazovat prst

Bandážování prstů s traumatickým krvácením je nejčastěji nutné. Obvaz by měl těsně přiléhat k poraněné části prstu, teprve potom to bude užitečné. Dlouhé obvazy lépe drží na prstu.

Před bandáží prstu je třeba ránu vyčistit a krvácení ustoupit..

První způsob

Omotejte prst sterilním gázovým obvazem a nahoře naneste obvaz. Pokuste se rovnoměrně obvazovat prst, jinak obvaz vyklouzne. Místo, kde krev nejvíce vytéká, by mělo být několikrát zabaleno..

Obvaz můžete zafixovat lepicí omítkou. To vyžaduje dva proužky běžné lepicí pásky. První pásek vertikálně připevněte asi 30 centimetrů od základny obvazu na dlani. Poté jej vyjeďte až ke špičce prstu a dále podél zadní části prstu podél zadní části ruky..

K zajištění střední části obvazu budete potřebovat další kousek pásky. Tato omítka by neměla být pevně zafixována, jejím úkolem je držet již pevně obvazovaný obvaz a podélnou omítku.

Druhá cesta

Nelepte náplast několikrát kolem prstu, abyste vytvořili prsten. Tento způsob zajištění obvazu naruší normální krevní oběh. Cítíte příliš těsný obvaz prstu - začne pulzovat, otupí a jeho barva se změní. Obvaz by měl být okamžitě uvolněn.

Rány se hojí lépe a pravděpodobnost infekce je menší, pokud je obvázána co nejméně. Pokud je obvaz volný a špinavý, naneste na starou novou vrstvu obvazu..

Opatrně odstraňte obvazy, poslední vrstvu je třeba odstranit ve směru řezu. Například pokud řez probíhá podél paže, měla by být odstraněna poslední vrstva obvazu podél paže. Tím se zabrání tomu, aby se okraje rány nerozšířily a krvácení se neobnovilo..

První den může řez nebo rána mírně pulzovat. Pokud se bolest později zhorší, je pravděpodobné, že došlo k infikování rány. Musíte odstranit obvazy, prozkoumat ránu. Pokud se objeví zarudnutí, otok, otok, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak zastavit těžké krvácení pomocí první pomoci

Silné krvácení by mělo být zacházeno odlišně od malé rány. Známkou silného krvácení je, že z rány vytryskne nebo vystříkne krev a nezrazí se. Pokud jste několik minut tlačili na ránu, ale krvácení se nezastavilo, máte silné krvácení. Samozřejmě musíte okamžitě zavolat sanitku. Zatímco čekáte na příjezd lékařského týmu, postupujte podle těchto pokynů, abyste zastavili silné krvácení při poskytování první pomoci..

Jak zastavit krvácení: první pomoc, obecná pravidla a chyby

Mnoho lidí zažilo v životě škrt. V případě náhodného neopatrného zacházení s piercingovými a řeznými předměty může dojít k narušení celistvosti kůže, kterou nelze ignorovat. Krvácení je reakce na zranění. Během tohoto procesu vytéká krev z cév. Je důležité si uvědomit, že takový stav může být nebezpečný nejen pro zdraví, ale i pro život. Proto je důležité oběti včas poskytnout první pomoc a umět zastavit krvácení..

Známky krvácení

Příznaky a příznaky krvácení budou přímo záviset na závažnosti poranění, na přítomnosti chronických patologií, na rychlosti srážení krve.

Zastavit krvácení bude možné až po správné identifikaci příznaků poranění. Všechny rány jsou rozděleny do následujících typů:

 • odštípnutý. Vyskytují se při neopatrném zacházení s tenkým nožem nebo šídlem. Průměr rány je v tomto případě malý, ale poškození je hluboké a ovlivňuje hluboké vrstvy tkání;
 • úzký. K takovému poškození dochází z úlomku skla;
 • roztržený. Vyskytuje se při nárazu tupým předmětem, který způsobí prasknutí pokožky.

Příznaky mohou být jasné a znatelné nebo mohou být skryté - k jejich určení je třeba provést určitou diagnózu. Je důležité si uvědomit příznaky krvácení, abyste věděli, jak ho zastavit a poskytnout oběti správnou první pomoc..

Existuje několik stavů závažnosti takového příznaku:

 1. Plíce. V tomto případě člověk ztratí až půl litru krve.
 2. Průměrný. Ztráta z půl litru na litr krve.
 3. Těžký. Ztráta od 1 litru do 1,5 litru.
 4. Masivní. Osoba ztratí až 2,5 litru. Přestaňte rychle krvácet.
 5. Smrtící. Ztrácí se více než 2,5 litru tekutiny.

Příznaky jsou způsobeny množstvím ztráty. Na prvním stupni se může stát slabost, závratě, zimnice. V zanedbané situaci se objeví následující příznaky:

 • přerušení srdeční frekvence, respirační selhání;
 • slabost;
 • prudký pokles krevního tlaku;
 • pokles srdeční frekvence;
 • ztráta vědomí.

Je důležité rychle navštívit lékaře. Ví, jak správně zastavit krvácení a zabránit rozvoji komplikací.

Příčiny krvácení

Důvody jsou rozděleny do dvou kategorií:

 • traumatický;
 • netraumatické.

První typ je zaznamenán u mechanického poškození integrity stěn cév pod vlivem vnějších faktorů. Obzvláště závažné krvácení nastává, pokud jsou poškozeny centrální žíly nebo tepny, stejně jako při velkých zlomeninách kostí. V některých případech je okamžitá ztráta až 2 litry. Je důležité oběti rychle poskytnout správnou lékařskou péči a zastavit krvácení..

Druhá skupina nesouvisí s vnějším poškozením. Mezi důvody patří:

 • poruchy hemostázy;
 • patologické procesy v játrech;
 • dysfunkce srdečního aparátu;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • vývoj nádorových procesů;
 • hypertenze;
 • onemocnění cévního systému.

Obvykle je obtížné tento typ diagnostikovat, léčba může být prodloužena..

Zastavení menšího krvácení z malého řezu

Je důležité vědět, jak správně zastavit krvácení z malého řezu. Dočasné zastavení krve v případě lehkého poranění spočívá v použití studené tekoucí vody. S jeho pomocí bude možné rychle vyčistit ránu, zastavit krvácení. Stačí nasměrovat tok studené vody na místo řezu, v důsledku čehož se cévy stahují. Horká voda také kauterizuje ránu a podporuje rychlé srážení krve. Musíte si však uvědomit, že nemůžete používat vodu různých teplot současně. Doporučuje se místo vody použít led - přitlačte jej na minutu k řezu.

Před zastavením krvácení musíte na poškozené místo zatlačit. Po umytí rány musíte na několik minut přitlačit čistou gázu nebo ubrousek. Pokud se znečistí, vyměňte jej za čistý..

Promněte si pokožku speciální styptickou tužkou. Jsou určeny k ošetření obličeje po holení, mají stahující účinek. Dalším způsobem je použití vazelíny. Jedná se o bariéru, která zabrání úniku krve ven, díky čemuž se rychle sráží.

Zde je návod, jak zastavit krvácení jinými metodami:

 1. Naneste malé množství antiperspirantu. Obsahuje látku zvanou chlorid hlinitý, má adstringentní vlastnosti.
 2. Namočte vatový tampon do bílého octa a aplikujte na ránu. Krev se rychle sráží. Místo octa se doporučuje použít čarodějnici.
 3. Nasypte malé množství kukuřičného škrobu na poškozené místo. Když krev přestane, opláchněte sypkou látku tekoucí vodou.
 4. Proveďte obvaz. Tím se zabrání infekci. Bandážování zastaví krvácení kvůli malé raně.
 5. Ránu omyjte peroxidem vodíku, vodou a mýdlem.

Bandážování rány nebo poškrábání je nutné pouze k zastavení krve. Dále musí být obvaz odstraněn, takže hojení proběhne mnohem rychleji. Po ukončení krvácení je nutné poškozené místo osušit jódem nebo jiným antiseptikem s alkoholem. Pouze vy musíte namazat ne samotnou ránu, ale její okraje, aby se utáhly. Uzavřete řez sterilním ubrouskem a horní část zafixujte obvazem nebo gázou.

Léčba vážných ran

 1. Chcete-li zastavit krvácení, musíte zvednout poškozenou oblast nad úroveň hrudníku, pevně přitlačit okraje rány pomocí sterilní gázové vložky nebo pevně připevnit roli čisté tkáně. Uchovávejte jej po dobu nejméně 15 minut.
 2. Dále musí být rána ošetřena antimikrobiálním nebo antiseptickým roztokem..
 3. Poté nahoře položte sterilní obvaz a zafixujte ho obvazem nebo chlopní jakékoli čisté tkáně. Neobvazujte příliš pevně, aby nedošlo k narušení krevního oběhu.
 4. Neodstraňujte sterilní obvaz, protože by mohlo dojít k poškození již vytvořené krevní sraženiny, což je plné opakovaného krvácení.
 5. Když se ukázalo, že zastavuje krvácení, musíte okamžitě zavolat pohotovostní pomoc.

Lékař v lékařském zařízení obvykle provádí následující manipulace:

 • uzavírá okraje rány stehy;
 • aplikuje sterilní obvaz;
 • v případě potřeby zavádí vakcínu proti tetanu;
 • předepisuje průběh užívání antibakteriálních léků.

Pokud došlo k poškození nervů, bude léčba následující:

 1. Konzervativní terapie se používá, pokud není mezera, poškození je částečné. Předepsány jsou speciální léky, fyzioterapeutické postupy, terapeutická cvičení.
 2. Pokud je nerv roztržen, lze jej obnovit chirurgickým zákrokem a spojením nervových vláken. Musí to být šité.

Po uzdravení poranění potřebuje pacient dlouhodobou rehabilitaci.

Jak zastavit vnitřní krvácení

Je důležité rychle zavolat sanitku. Tento typ krvácení nelze zastavit sami doma..

Podezření na přítomnost vnitřního krvácení se projeví následujícími příznaky:

 • zrychlená srdeční frekvence;
 • prudký pokles krevního tlaku;
 • člověk je pokryt studeným lepkavým potem;
 • objevují se závratě nebo dezorientace ve vesmíru;
 • v určité oblasti člověk pociťuje silnou bolest, objevuje se zánětlivý proces - zarudnutí, otok, zarudnutí a hyperémie;
 • na epidermis jsou viditelné modřiny.

V takovém případě musíte okamžitě jednat:

 1. Umístěte osobu na vodorovný povrch.
 2. Zkontrolujte dýchání.
 3. Zabraňte přehřátí nebo podchlazení těla pomocí obkladu namočeného ve vodě - na čelo naneste čistý hadřík.
 4. Počkejte na příjezd sanitky a neodmítejte hospitalizaci.

Jak zastavit krvácení do končetin

V závislosti na příčině krvácení jsou přijata určitá opatření. Pokud dojde k poškození a krvácení končetin, algoritmus se liší od akcí pro řezání jiných oblastí.

Zde je návod, jak zastavit krvácení v případě závažného poranění:

 1. Zaujměte vodorovnou polohu. Pokud je cizinec zraněn, položte ho, zkontrolujte dýchání, puls.
 2. Chcete-li zastavit silné krvácení, musíte zvednout zraněnou ruku nebo nohu nad úroveň srdce. Pokud existuje podezření na zlomeninu, nehýbejte rukou ani nohou.
 3. Dalším krokem je očištění rány. To vyžaduje zbavení se viditelných cizích těles a nečistot. Dělejte vše velmi opatrně, abyste nevyvolávali intenzivní krvácení. Pokud je cizí těleso velké (například nůž nebo střep ze skla), nemusíte se ho pokoušet odstranit sami. To by měli provádět pouze odborníci ve zdravotnickém zařízení. V takovém případě pevně připojte kolem řezu škrtidlo.
 4. Před zastavením krvácení je nutné na ránu vhodným způsobem zatlačit..
 5. Dávejte pozor, abyste nevytékali krev. Chcete-li to provést, vyměňte čisté ubrousky nebo gázu. Aplikujte je vyvíjením tlaku, než dorazí sanitka.
 6. Monitorujte dýchání a barvu kůže. Pokud osoba cítí parestézii nebo husí kůži, tlak mírně zmírněte.

Dočasné činnosti

Je důležité vědět, jak dočasně zastavit krvácení, než dorazí lékaři. Tento proces spočívá v mechanickém působení na poškozenou oblast. Při správném dočasném zastavení krvácení bude možné zachránit život pacienta. Prvním krokem je stanovení zdroje vnějšího krvácení. Teprve po dočasném zastavení je nutné předat oběť do zdravotnického zařízení.

Mezi metody dočasného zastavení patří:

 • vyvíjení tlaku prstem nad ranou;
 • ohněte končetinu na maximum, abyste zastavili tok krve do poškozené oblasti;
 • zvednout končetinu;
 • aplikujte tlakový obvaz;
 • utlačte poškozené místo pevně;
 • stlačte poškozenou nádobu tak, aby přestala krvácet;
 • zavedení těsného škrtidla pro krvácení.

Obecná pravidla pro zastavení krvácení

Obecná pravidla pro pomoc člověku při poranění nebo jiných úrazech doprovázených krvácením zahrnují:

 • použití studeného obkladu;
 • zavedení těsného škrtidla;
 • zvedněte a ohýbejte končetinu co nejvíce;
 • stlačte cévy prsty;
 • přitlačte nahoře svinutým ručníkem nebo čistým hadříkem;
 • mytí rány;
 • zavedení sterilního obvazu;
 • omytí poškozené oblasti antiseptickým roztokem;
 • šití ve zdravotnickém zařízení.

Chyby v zastavení krvácení

Mnoho lidí se zajímá o to, jak zastavit krvácení a nepoškodit člověka. Při poskytování pomoci je důležité nedělat takové chyby:

 1. Nadměrné pohyby, škubání oběti.
 2. Pokusy o vlastní opravu dislokací.
 3. Nezkušená aplikace škrtidla.
 4. Otočením hlavy zastavíte krvácení z nosu.
 5. Vlastní použití léků.
 6. Naplnění rány alkoholovými roztoky.
 7. Samorozbalování cizích předmětů z rány.
 8. Pití alkoholických nápojů pro úlevu od bolesti.

Před zastavením krvácení je bezpodmínečně nutné zavolat sanitku. Pouze odborník může určit závažnost rány a předepsat kvalifikované ošetření.

První pomoc při krvácení: každý by to měl vědět

Kolik krve můžete ztratit bez rizika pro zdraví a kdy se neobejdete bez přivolání sanitky.

V těle dospělého cirkuluje přibližně 5 litrů krve. Bez větší škody můžete přijít o Klinický přehled: Hemoragický šok až 14% z tohoto množství - asi 700 mililitrů. Pokud se však objem ztrát přiblíží 1,5–2 litru, situace se stane kritickou.

Krevní tlak prudce poklesne, srdeční tep bude častější, mozek začne pociťovat nedostatek kyslíku, což znamená, že již nebude schopen kontrolovat práci jiných důležitých orgánů a tkání... Z takové ztráty krve můžete zemřít.

Naštěstí ve většině případů poranění a jiných poranění krevní sraženiny dlouho předtím, než ztráta krve dosáhne dokonce 14%..

Když potřebujete urgentně zavolat sanitku

Aniž byste zacházeli do podrobností o příčinách krvácení, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc, pokud krvácení nebo poranění:

 • Nemůžete zastavit krvácení do 10 minut, a to ani pomocí obvazů a škrtů na raně.
 • Podle vašeho názoru je krve příliš mnoho, teče jako proud.
 • Máte podezření na vnitřní krvácení. Jeho příznaky: silná slabost, bledost, modré prsty, nos, rty, studený pot, tinnitus. V tomto stavu se člověk často chytí za břicho. Souběžnými příznaky může být také zvracení s příměsí krve nebo stolice charakteristické černé barvy..
 • Existuje podezření na hlubokou ránu na břiše nebo na hrudi.
 • Rána pokrývá velkou plochu a aktivně krvácí.

Co dělat při čekání na sanitku

Nejdůležitější věcí je zajistit mír. Jakýkoli pohyb zrychluje krevní oběh, to znamená, že může zvýšit ztrátu krve. Oběť proto musí ležet - nejlépe na zádech.

Je také důležité pokračovat ve snaze zastavit krvácení před příjezdem sanitky, kdykoli je to možné, přiložit na ránu sterilní obvazy a škrtidlo. Přečtěte si více o tom, jak to udělat níže..

Jaká by měla být první pomoc při krvácení

Postupujte následovně Těžké krvácení: První pomoc.

1. Odstraňte z rány oděv a nečistoty

V první fázi je vaším hlavním úkolem uvolnit přístupy k poškozené oblasti, abyste zastavili krvácení..

Co nedělat:

 • Neodstraňujte střepy ani jiné předměty, pokud jsou hluboko uvnitř;
 • Necíťte ránu ani se ji nepokoušejte vyčistit;
 • Pokud jsou v poškozené oblasti sražené krevní sraženiny, neodstraňujte je;
 • Pokud je to možné, nedotýkejte se rány holýma rukama - používejte lékařské rukavice.

2. Zastavte krvácení

Budete potřebovat obvaz (nejlépe sterilní) nebo jakýkoli čistý hadřík. Umístěte obvaz na ránu a rukou jej přitlačte. Pokud fragmenty nebo jiné cizí předměty uvnitř zůstávají, přirozeně na ně netlačte.

Udržujte stálý tlak, dokud se krvácení nezastaví. Můžete použít tlakový obvaz pevným zafixováním obvazu nebo látky na poškozené místo, například páskou nebo jiným obvazem..

Zvažte typ krvácení, aby se krev zastavila rychleji.

Arteriální. Cítí se jasnou šarlatovou barvou tekoucí krve a znatelnou pulzací. Chcete-li ji uvolnit, stiskněte palcem tepnu 7-10 cm nad ranou. Pokud krvácení neklesne, použijte turniket ve stejné výšce (pokud je rána umístěna na končetině): pevně utáhněte ruku nebo nohu turniketem v lékárně, opaskem, kusem silného plátna nebo pásky. Jak na to lze vidět například zde:

Žilní. Krev má hustou, tmavou barvu a nepulzuje. Chcete-li zastavit krvácení, zvedněte postiženou končetinu nahoru - nad úroveň srdce - a přiložte tlakový obvaz. Pokud bude krev nadále proudit, budete muset znovu nasadit škrtidlo 7-10 cm nad ránu a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Co nedělat:

 • Nepoužívejte škrtidlo bez poznámky s přesným časem aplikace. Tato metoda úlevy blokuje krevní oběh. Po 1,5-2 hodinách může dojít k nekróze tkáně, takže je důležité vědět, kdy byl škrtidlo aplikováno, aby bylo možné jej včas odstranit. A ještě jedna věc: po této manipulaci budete v každém případě potřebovat alespoň návštěvu traumatologického centra nebo dokonce nemocniční traumatologii.

3. Po ukončení krvácení ránu opláchněte a očistěte od cizích předmětů.

Nejlepší je to udělat měkkou houbou nebo hadříkem namočeným v teplé převařené vodě a mýdle. To pomůže dezinfikovat ránu..

Co nedělat:

 • nepoužívejte peroxid vodíku a jód: mohou poškodit tkáně.

4. Naneste antibiotický krém

Snižuje riziko infekce a zánětu. Ránu zakryjte sterilním obvazem a každý den ji měňte.

5. Pečlivě sledujte stav rány

I po ukončení krvácení navštivte lékaře, pokud:

 • Hluboká rána na obličeji.
 • Trauma je výsledkem kousnutí zvířete nebo člověka.
 • Jedná se o bodnou ránu nebo hluboký řez a oběť za posledních 5 let neobdržela tetanický výstřel..
 • V poškozené oblasti jsou i přes opláchnutí nečistoty nebo nečistoty, které nevycházejí.
 • Objevují se příznaky infekce: zarudnutí a otok tkání kolem poraněné oblasti, hnisání.
 • Na kůži kolem rány se objevují červené pruhy, které se od ní liší v různých směrech - to je také příznak nebezpečné infekce.
 • Oblast kolem poranění je znecitlivělá.
 • Po zranění utrpěla oběť horečku.

Poskytovatel zdravotní péče prozkoumá místo úrazu a poradí vám s péčí. Možná budete muset užívat antibiotika a vážnější léky. Pouze lékař rozhodne, co může v konkrétním případě pomoci..

Jak zastavit silné krvácení?


Během Velké vlastenecké války byla třetina (a podle některých zdrojů polovina) všech úmrtí způsobena ztrátou krve. A je to také hlavní důvod smrti po nehodě: pokud prasknou velké tepny, člověk může zemřít během 10-15 minut. Proto pro vás máme pouze návod: jak rychle zastavit krev.

Druhy krvácení

Jsou vnější a vnitřní. Interní lze rozpoznat podle následujících znaků:

 • krev z ucha, nosu, genitálií;
 • zvracení nebo vykašlávání krve;
 • podlitiny;
 • rány na lebce, hrudníku nebo břiše;
 • bolesti břicha, extrémní napětí nebo křeče břišních svalů;
 • přítomnost zlomenin;
 • šokový stav: slabost, úzkost, žízeň, studená pokožka.

V takovém případě byste měli okamžitě zavolat sanitku. Vnitřní krvácení nelze zastavit praktickými metodami.

Venku se dělí na:

 • arteriální;
 • žilní;
 • kapilární.

Pokud k tomu dojde, může být osobě poskytnuta první pomoc sama..

Jak se vypořádat s kapilárním krvácením:


Pokud jsou kapiláry poškozené, neztratíte příliš mnoho krve. Chcete-li to zastavit, potřebujete:

 • vezměte čistou gázu a zpracujte ji v peroxidu vodíku. Pokud není gáza, můžete použít jakýkoli čistý hadřík, který nepouští vlákna (hromadí se na něm spousta bakterií);
 • aplikujte na krvácející oblast;
 • na vrstvu gázy položte vrstvu vaty. Nikdy nedávejte vatu na otevřenou ránu: může to způsobit otravu krve;
 • obvaz krvácející léze.

Jak zastavit žilní krvácení:

Zde je vše vážnější: pacient může ztratit velké množství krve. Nejnebezpečnějším zraněním je poranění krčních žil. Vzduch může vstoupit do cév a z cév - do srdce. V takových případech dochází ke vzduchové embolii - smrtelnému stavu..

K zastavení žilního krvácení potřebujete:

 • naneste na poškozené místo čistou gázu;
 • nahoře je rozložený obvaz. Pokud není obvaz, můžete gázu několikrát složit a ránu zakrýt. Jako poslední možnost bude čistý kapesník. Tím se přitlačí konce poškozených cév: pokud je stisknete, krvácení se zastaví.

Pokud není možné vytvořit tlakový obvaz, stiskněte prsty místo krvácení. Nejprve si umyjte ruce.

Jak zastavit arteriální krvácení?

Toto je nejnebezpečnější typ: pacient s krvácením z krční, femorální nebo axilární tepny může zemřít za 3 minuty.

V takových situacích byste měli:

 • okamžitě zablokujte tok krve do zraněné oblasti: stiskněte tepnu prstem nad místem rány;
 • dělejte to, dokud si nepřipraví a nevytvoří tlakový obvaz nebo škrtidlo;
 • škrtidlo se používá pouze ve výjimečných případech: pokud je zraněno rameno nebo stehno a pokud vytryskne krev. Nanáší se nad ránu a pouze na oděv. Neměl by být uchováván déle než 1 hodinu v zimě a 2 hodiny v létě. Poté uvolněte po dobu 5-10 minut a znovu naneste těsně nad předchozí místo. Pamatujte, že při nesprávném použití způsobí škrtidlo nevratné poškození: pokud zůstanou po delší dobu, končetiny jednoduše odumřou. Musíte jednat co nejopatrněji;
 • pokud není nutné škrtidlo a aplikovali jste obvaz: zraněné místo je pokryto vrstvou gázy, aby nedošlo k poškození kůže a nervů;
 • oběť musí být co nejdříve převezena do nemocnice.

Co dělat, pokud se dusíte novoročním stolem, se dozvíte v novém čísle programu „Žijte zdravě“.