Co znamená krvácení mezi obdobími?

Podobná vlastnost platí pro normu, pokud se několik dní před nebo po menstruaci objevily nahnědlé stopy. Krvavý výtok mezi menstruací se často vyskytuje 10-15. Den po ukončení menstruace, trvá 1 až 3 dny a spontánně zmizí. S nárůstem výtoku nebo jeho dlouhou dobou potřebuje žena profesionální lékařskou péči.

Propouštění nepatologického původu

Příčiny krvácení mezi měsíčními fyziologickými procesy nebo procesy souvisejícími s věkem zahrnují:

 1. Biopsie a mechanická kyretáž dělohy. Traumatické manipulace, které provokují krev mezi menstruací.Odběr nátěru ze sliznic pochvy a děložního krku - škrábání horních vrstev epitelu vyvolává mikroskopické poškození. Díky nim lze několik hodin pozorovat malý načervenalý výtok..
 2. Ovulace. Na konci druhého týdne menstruačního cyklu dozrává dominantní folikul, který po dosažení maximálního objemu praskne. Vychází z ní vaječná buňka připravená k oplodnění, v tuto chvíli může dokonce i zdravá dívka pociťovat nepohodlí a bolest (ze strany vaječníku, která uvolňovala ženskou reprodukční buňku). Vaginální výtok se stává narůžovělou v důsledku příměsi krevních částic z poškozených cév.
 3. Gynekologické vyšetření pomocí intravaginálního zařízení (zrcadla, ultrazvukový senzor, kolposkop). Pro minimální důsledky manipulace se doporučuje provádět v první polovině cyklu, od 7 do 12 dnů. Po zbývající dobu se výboj vrátí do normálu.
 4. Puberta. Prvních 24 měsíců po standardní menstruaci může dojít k dalšímu vylučování sekretů zbarvených neobvyklými barvami. Krvácení je spojeno s nestabilní hormonální hladinou a nezralostí vaječníků u dospívajících.
 5. Premenopauza. Postupné vymírání reprodukčních funkcí u žen po 45 letech vede k různým porušením měsíčního cyklu. Nestabilní práce těla s intermenstruačním krvácením může být vyvolána hormonální nerovnováhou nebo latentně se rozvíjejícími patologiemi.
 6. Připojení oplodněného vajíčka. K zavedení vajíčka do endometria dělohy dochází s malým výtokem růžovo-načervenalého odstínu. V době implantace jsou kapiláry poškozeny, což vysvětluje tajemství nepochopitelné barvy. Výtok během implantace embrya pomocí IVF má podobnou povahu.

Důležité! Ženy v jakémkoli věku by měly být vyšetřovány gynekologem alespoň jednou ročně. Časté návštěvy pomohou včas identifikovat zjevné a latentní nemoci, zabránit rozvoji závažných komplikací a degeneraci neškodných nádorů do rakovinných výrůstků.

Vaginální krvácení patologické etiologie

Důvody pro výskyt krve mezi menstruací mohou být spojeny s řadou onemocnění reprodukčního nebo endokrinního oddělení, jater. Odborníci zaznamenávají řadu onemocnění, u nichž je jediným klinickým příznakem výtok v polovině cyklu..

Patologické zdroje odchylky zahrnují:

 1. Zánětlivé procesy v reprodukčním systému. Zdrojem problému je poškození krevních cév, funkčnost vaječníků, zhoršená zánětem.
 2. Rakovina. Raná stadia onemocnění nemají žádné zjevné klinické příznaky (svědění, bolest), výskyt intermenstruačního krvácení vyžaduje urgentní diagnostické vyšetření.
 3. Myom dělohy. Novotvar ovlivňuje cévy umístěné v endometriu, v důsledku čehož se zvyšuje doba menstruace.
 4. Sexuální infekce. Výtok je nahnědlý s odpudivým zápachem, pěnivý vzhled s pohlavně přenosnými chorobami.
 5. Endometrióza Existuje patologický nárůst vnitřních vrstev dělohy. Endometrium je poškozeno a odlupováno během celého cyklu, což vyvolává bolest v dolní části břicha.
 6. Eroze děložního čípku nebo nádorové procesy. Novotvary vedou k deformačním změnám a destrukci jednotlivých řezů tkáně, což vyvolává výtok mezi menstruací.

Důležité! Maligní nádory v děložní dutině ve středním a pozdním stadiu jsou určovány vaginálním výtokem, který probíhá téměř neustále. Krvácení s částicemi hnisu, barvou a vůní masa.

Sekundární zdroje patologie

Hormonální poruchy, které způsobují krev mimo menstruaci, mohou být vyvolány následujícími predisponujícími faktory:

 1. Intrauterinní zařízení. Kromě změn v hormonálním pozadí jsou prostředky schopné způsobit mechanické poškození slizniční vrstvy dělohy a vyvolat krvácení.
 2. Hormonální terapie. Při léčbě neplodnosti a potlačení příznaků menopauzy. Drogy způsobují nepravidelnosti v menstruačním cyklu, včetně červeného výtoku uprostřed.
 3. Narušení metabolických procesů. Pomalý metabolismus způsobuje postupné přibývání na váze, které nakonec vede k obezitě.
 4. Nedostatečný příjem živin. Hypovitaminóza na pozadí nevyvážené stravy, hladovění a mono-stravy narušuje sekreci ženských pohlavních hormonů. Zpožděná oprava tkáně a narušení struktury krevních cév umístěných na stěně dělohy vyvolávají mezi regulací silné krvácení.
 5. Perorální antikoncepce. Ihned po zahájení užívání jednotlivých hormonálních kontraceptiv může dojít ke krvácení mezi menstruací bez bolesti nebo dalšího nepohodlí. Pokud se stav po ukončení 3. cyklu nezmění, musíte navštívit konzultaci s gynekologem a požádat o výměnu předepsané antikoncepce.
 6. Stresující situace. Konstantní emoční přepětí negativně ovlivňuje hormonální pozadí, což vede k abnormalitám ve fungování reprodukčního systému.

Důležité! Zdrojem krvácení může být nepravidelný sexuální život a užívání antikoagulancií - léků odpovědných za ředění krve.

Krvácení u žen starších 40 let

U ženy, která překročila čtyřicetiletou hranici, dochází k abnormálnímu výtoku pod vlivem následujících faktorů:

 1. Anovulační nebo dysfunkční fáze. Způsobuje řídký výtok bez doprovodné bolesti nebo jiných příznaků.
 2. Metroragie provokuje výskyt krve mezi obdobími šarlatové barvy. Je doprovázen bolestivými pocity v břiše a příznaky anémie z nedostatku železa.
 3. Promenorea. U patologie nedochází k žádným změnám v trvání menstruace, ale sekreční tekutina se vylučuje po dobu jednoho nebo více týdnů.

Důležité! Příčiny krvácení uprostřed cyklu po 40 letech mohou zahrnovat erozi, rakovinné výrůstky, benigní nádory. Podmínka vyžaduje návštěvu gynekologa a diagnostické vyšetření.

Diagnóza patologie

Krvavý výtok mezi menstruací vyžaduje konzultaci s lékařem, pokud se vyskytnou určité příznaky:

 • prodloužený výskyt krvavých skvrn na spodním prádle - více než 3 dny;
 • výskyt vaginální sekrece sraženin hnisu nebo krve;
 • přítomnost nepříjemného zápachu;
 • bolest v podbřišku, záchvaty závratí nebo nevolnosti.

Návštěva kliniky začíná návštěvou gynekologa. Lékař shromažďuje podrobnou historii, zkoumá v zrcadlech. Pokud existuje podezření na latentní patologii, pacient obdrží doporučení pro:

 • Ultrazvuk;
 • krevní test, který určuje hladinu progesteronu a estrogenu;
 • echografie pánevních orgánů.

Důležité! Nepříjemný zápach a výtok z kousků neznámého původu vedou k povinnému dodání testů na nádorové markery.

Léčba: jak zastavit krvácení

Po určení zdroje onemocnění může být ženě předepsán jeden z léčebných postupů:

 1. Hormonální nerovnováha. Výběr jedné z hormonálních kontraceptiv, doporučení ke změně obvyklého způsobu života, hubnutí, přechod na vyváženou stravu s dostatečným množstvím vitamínů a minerálů.
 2. Infekce mohou vyžadovat jmenování antibakteriální, antivirové, protiplísňové, protizánětlivé léčby. Základní léky jsou předepisovány ošetřujícím lékařem s výběrem vhodného dávkování a délky trvání kurzu.
 3. Nádorové procesy - vyžadují chirurgický zákrok s vyříznutím novotvaru. Nejčastěji jsou předepsány šetřící laparoskopické operace s minimální dobou rehabilitace.

Komplexní nemoci nebo těhotenství vedou k potřebě léčby na gynekologickém oddělení pod neustálým dohledem lékařů. Komentáře v jednotlivých článcích o možnosti samoléčby domácími léky nedávají smysl. Při silném krvácení musí žena provést krevní transfuzi a vypálit krvácející cévy.

Pokud dojde ke krvácení mezi obdobími, může být odchylka způsobena vážným onemocněním. Gynekologové proto nedoporučují samoléčbu. Kompletní diagnostické vyšetření pomůže objasnit příčinu abnormálního stavu, vybrat potřebné léky. Lékaři doporučují neignorovat každoroční preventivní prohlídky, o své zdraví se můžete a měli starat pravidelně, ne pravidelně.

Proč se krvácení objevuje uprostřed cyklu

Normálně menstruační tok trvá tři až sedm dní a žena nemá žádné rozmazané sekrety až do začátku dalšího cyklu. Stává se, že krvácení uprostřed cyklu se vyskytuje v zanedbatelném množství z fyziologických důvodů (stres, fyzické přetížení, ovulace). Ale s pravidelným krvácením, které není během menstruace, doprovázené bolestí a zhoršením pohody, měli byste se poradit s gynekologem.

Co je intermenstruační krvácení

Menstruační cyklus má průměrné trvání 28-30 dnů, ale jeho trvání 21-35 dnů je variantou normy. U zdravé ženy se pod vlivem určitých faktorů mohou čísla někdy posunout nahoru nebo dolů..

Intermenstruační krvácení je krvácení, které se objevuje uprostřed cyklu nebo v první polovině po ukončení menstruace 10. nebo 11. den. Se standardní délkou cyklu spadá jeho střed na dny 12-14.

Aby bylo možné objasnit, zda je vznikající krev uprostřed cyklu nebezpečná, je důležité věnovat pozornost následujícím faktorům:

 1. Pokud krev silně tekla a žena nemůže sama zjistit, co to je, měla by navštívit lékaře, protože intermenstruační výtok vyžaduje terapii.
 2. U různých žen trvá cyklus jinou dobu, což může být ovlivněno negativními vnějšími a vnitřními faktory, takže byste neměli paniku s jediným případem špatného průtoku krve po skončení kritických dnů..
 3. Existují situace, které provokují malé krvácení 15. až 20. dne cyklu, které nemají patologické pozadí - jedná se o hormonální poruchy, období po porodu a kojení, zotavení po chirurgických zákrocích.

Ztráta krve uprostřed cyklu je uvolnění jeho velkého množství jednou nebo pravidelně a skromný objem intermenstruačního krvácení, které nelze zaměňovat s menstruací.

Existují dva typy intermenstruačního krvácení:

 1. Fyziologické krvácení - dochází v důsledku přirozených procesů v ženském těle 10-16. Den cyklu.
 2. Metrorrhagie - děložní krvácení, které není normální a objevuje se v přítomnosti poruch ve fungování reprodukčního systému.

Pokud se uprostřed měsíce z měsíce na měsíc objeví krvavé tajemství v skromném množství, není doprovázeno bolestí a jinými nepříjemnými příznaky, stále stojí za to navštívit lékaře a podstoupit vyšetření k potvrzení nepřítomnosti patologií.

Relativně ne nebezpečné příčiny krve

Intermenstruační krvácení nemusí vždy naznačovat přítomnost vážných zdravotních problémů, zvláště pokud se jejich počet rovná několika kapkám na kalhotkách. Existuje řada důvodů, proč dochází k řídkému krvácení ve dnech 10–13 cyklu:

 1. Stres - je známo, že emoční pozadí má vážný dopad na hladinu hormonů, což může způsobit změny ve vaječnících a struktuře endometria dělohy a způsobit malé kapky krve.
 2. Fyzické přetížení - přerušení cyklu a intermenstruační tok jsou běžnými problémy profesionálních sportovců.
 3. Nesprávná výživa - vášeň pro rychlé občerstvení, mastné potraviny s vysokým obsahem sacharidů vedou k nedostatku vitamínů, hormonálním poruchám.
 4. Kouření a zneužívání alkoholu.
 5. Prudké změny klimatu, zejména na pozadí dlouhých letů.
 6. Nesprávné fungování štítné žlázy - vede k narušení hormonálního pozadí těla.
 7. Předzvěstí menstruace - pokud žena slabě krvácí 18. den cyklu s krátkou dobou trvání, příznak naznačuje bezprostřední nástup menstruace.
 8. Včasný příchod kritických dnů - pokud menstruace přišla před časem, ale jako obvykle jsou doprovázeny bolestmi v podbřišku, výtokem sraženin v hojném množství, může to být důsledkem nachlazení, hypotermie, silného stresu a užívání určitých léků.

Za normálních okolností může uprostřed cyklu krvácet z genitálního traktu malé množství hlenu s pruhy krve nebo z něj vycházet. Může to být důsledek nedávného sexuálního kontaktu, alergické reakce na výrobky pro intimní hygienu nebo nového spodního prádla - v takových situacích si nemusíte dělat starosti..

Fyziologické příčiny krvácení mezi obdobími

Když vidíte malé množství krve na vložce uprostřed menstruačního cyklu, musíte sledovat svůj vlastní blahobyt - často může žena nezávisle určit příčinu nátěru, zvláště když se objeví jednou.

Ovulace

Ovulace je období cyklu, kdy zralé vajíčko opouští folikul do dutiny vejcovodu a poté vstupuje do dělohy. Obvykle připadá na čtrnáctý den. Intermenstruační výtok šarlatové krve je vysvětlen několika faktory:

 1. Prudký nárůst hormonů - prasknutí folikulu nastává pod vlivem luteinizačního hormonu, po kterém následuje zvýšení objemu progesteronu potřebného pro připojení vajíčka ke stěně dělohy. Hormonální pozadí bude stabilnější bezprostředně po skončení ovulační fáze cyklu.
 2. Výsledek prasknutí folikulu - při vstupu do děložní dutiny může gameta poškodit uvolněnou a bujnou vrstvu endometria, což se projevuje skrovným krvácením na pozadí tažení bolesti v podbřišku.

Normální sekrece během ovulace necítí, má rozmazaný charakter, není doprovázena svěděním, akutní bolestí v břiše a při močení, horečkou.

Krvácení z implantátu

Hnědý výtok 7-10 dní po menstruaci může naznačovat nástup početí. V procesu implantace vajíčka do stěny pohlavního orgánu může být z několika kapek hlenu s krví uvolněno do krevní anestézie, která pokračuje několik dní po sobě. Můžete tak zjistit těhotenství před zpožděním.

Děložní epitel se v této době uvolňuje pod vlivem progesteronu, je hustě naplněn krevními cévami. Některé z nich prasknou, když je zavedeno oplodněné vajíčko, což vysvětluje mírné krvácení uprostřed nebo na konci cyklu..

Užívání perorální antikoncepce

Většina OC obsahuje estrogen a progesteron, které ovlivňují hormony. Pod jejich vlivem se vytváří umělá menopauza - sexuální funkce vaječníků je blokována, přestávají produkovat folikuly, v jednom z nich vajíčko dozrává. Většina z těchto léků se používá k prevenci nechtěného těhotenství, některá se používají k léčbě gynekologických onemocnění, například Duphaston.

Náhlé zrušení OK může vést k poruchám cyklu a vzniku acyklických emisí. Jakmile se obnoví hormonální pozadí, situace se sama o sobě stabilizuje, během 2-3 měsíců. Pokud žena užívala antikoncepci po dlouhou dobu a krvácení se objevuje uprostřed cyklu déle než šest měsíců, potřebuje urgentní konzultaci s lékařem.

Tvorba menstruačního cyklu

Mnoho dívek ve věku 12-14 let si mýlí krvácení se sraženinami, které začíná uprostřed cyklu, s abnormálním výtokem a panikou, i když ve skutečnosti to znamená další menstruaci mnohem dříve. Období tvorby hormonálních hladin a stabilních období může trvat 1,5-2 roky od nástupu menarché (první menstruace).

V tuto chvíli dívky nemusí mít menstruaci několik měsíců po sobě nebo se objevují každé dva týdny, protože ještě nebyla stanovena doba trvání každé fáze cyklu. Ve věku 15–16 let má většina dívek pravidelné menstruace a mezi nimi není krvácení.

Začátek menopauzy

Běžnou příčinou krvácení v polovině cyklu, ke kterému dochází po 40 letech, je přístup k menopauze. Úroveň estrogenu během tohoto období prudce klesá, a proto je narušeno hormonální pozadí. U mnoha žen v premenopauzálním období začíná růst fibroidů a polypů dělohy, jsou diagnostikována další gynekologická onemocnění.

Hrozící menopauzu poznáte podle dalších příznaků:

 • změny nálady;
 • Nadměrné pocení;
 • špinění hnědého výboje uprostřed cyklu v důsledku nedostatku estrogenu;
 • změny v cyklickém trvání - období mohou přijít každých 20–25 dní nebo se neobjeví dva měsíce po sobě.

Když se tyto příznaky objeví, měli byste navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a v případě potřeby užívat léky předepsané ke stabilizaci hormonálního pozadí a eliminaci výrazných projevů menopauzy.

Vaginální mikrodamáž

Kapky krve se často objevují uprostřed cyklu po poranění citlivé sliznice pochvy kvůli několika faktorům:

 • instalace nitroděložního tělíska;
 • instrumentální vyšetření gynekologem;
 • drsný styk, zejména při používání sexuálních hraček.

Krev se zastaví sama, ale před dalším pohlavním stykem je nutné ošetřit genitální trakt antiseptickými roztoky, aby nedošlo k rozvoji zánětlivého procesu.

Patologické faktory způsobující krvácení mezi obdobími

Pokud má žena uprostřed cyklu výtok podobný menstruaci, který se vyznačuje velkým množstvím, nepříjemným zápachem, bolestí, vysokou horečkou a zhoršením pohody, je to důvod pro naléhavou návštěvu lékaře. Včasné vyšetření vám umožní zvolit taktiku léčby a odstranit příčinu příznaků v raných fázích..

Sexuální infekce

Sexuálně přenosné infekce, jako jsou chlamydie, kapavka, trichomoniáza, mykoplazmóza, ureaplasmóza, afty, se projevují následujícími příznaky:

 • výtok bílé, šedé, žlutozelené;
 • slabé krvácení uprostřed a na konci cyklu;
 • zápach vycházející z pohlavního ústrojí - pacient si může stěžovat na vůni shnilých ryb, chybějících vajec a masa vycházejícího z tajemství;
 • svědění a pálení vaginální sliznice a perinea;
 • pálení a křeče během močení;
 • zánět vnějších pohlavních orgánů.

Když se takové příznaky objeví, je důležité nechat se vyšetřit na STD pomocí PCR a podstoupit antibiotickou léčbu v kombinaci s protizánětlivými léky..

Patologie sliznice dělohy

Běžnými příčinami krvácení mezi obdobími jsou onemocnění ovlivňující slizniční vrstvu dělohy - endometrium:

 1. Hyperplazie endometria je patologická proliferace vnitřní vrstvy dělohy, která se vyvíjí s ostrými hormonálními poruchami v ženském těle. Souběžné stavy (fibroidy, polycystické vaječníky, hormonální léčba, následky kyretáže a potratů, zánět urogenitálního systému) mohou zhoršit průběh patologie. Hlavními příznaky hyperplazie jsou nepravidelné (přicházejí častěji než jednou za 21 dní) menstruace, křečové bolesti v podbřišku, krvácení mezi obdobími, krvavý výtok během menopauzy.
 2. Endometrióza je proliferace tkáně, která by normálně měla lemovat děložní dutinu, na nevhodných místech (ve střevech, pochvě, děložním čípku, pobřišnici). U endometriózy si pacient stěžuje na bolest uprostřed cyklu, výskyt nefunkčního krvácení. Takové příznaky často nutí ženu navštívit lékaře; rozhodne se jít na konzultaci až po dlouhých neúspěšných pokusech o otěhotnění.
 3. Endometritida je akutní zánětlivý proces bakteriální povahy, který se vyvíjí v děložní dutině hlavně po potratu, kyretáži, porodu. Krvavý obsah, který by měl jít ven, zůstává uvnitř pohlavního orgánu v důsledku cervikálního spasmu, ohýbání dělohy a dalších faktorů. Stagnace krve vyvolává infekci, která se projevuje silnými bolestmi břicha, horečkou, zimnicí a slabým krvácením, ke kterému může dojít v kterýkoli den cyklu.

Nemoci endometrioidní vrstvy několikrát zvyšují riziko následné neplodnosti a růstu maligních nádorů, proto byste neměli samoléčbu nebo ignorovat příznaky, které se objevují.

Nádorové formace

U různých typů nádorů obtěžuje krev vylučovaná mezi obdobími téměř každý cyklus. Tajemství má červenohnědý odstín, je ve středním objemu, nezpůsobuje bolest a špatné zdraví. Hlavní typy nádorových procesů jsou popsány v tabulce.

Typ novotvaruDefinice patologiePovaha intermenstruačního krvácení s tímto nádorem
MyomaBenigní proliferace myometria - svalové vrstvy dělohySilné krvácení, včetně sraženin, které je těžké zastavit léky
FibromaNodulární novotvar benigní povahy, který roste ve svalové tkáni dělohyKrev jde mimo měsíční cyklus na pozadí nevolnosti, ostré bolesti, zhoršení celkového stavu
SarkomMaligní novotvar ovlivňující svalovou tkáň, pojivová vlákna a embryonální primordieNejčastěji je krvácení skromné, rozmazané, objevuje se 17-18 dne cyklu
PolypPřerůstání žlázové tkáně endometria, v 95% případů benigní povahyVzácné krvácení velmi mírné povahy (několik kapek) 14. - 15. den cyklu

Cervicitida

Zánět děložního čípku infekční nebo neinfekční povahy, často spojený s vulvitidou a vaginitidou.

Akutní zánět může mít při nekvalitní terapii chronickou etiologii. Stížnosti jsou vymazány, v důsledku čehož je diagnostika chronické cervicitidy obtížná.

 • páchnoucí hnisavý výtok obsahující žíly mukózně-krevního charakteru, objevující se v kterémkoli období cyklu;
 • pálení a svědění v intimní oblasti;
 • nepohodlí při močení;
 • krvácení po intimním kontaktu a lékařské prohlídce;
 • exacerbace příznaků po podchlazení, fyzické námaze, prudkém snížení imunity.

Léčba zahrnuje jmenování antibakteriálních, antifungálních, imunostimulačních a jiných (podle uvážení odborníka) léků.

Vyšetření a terapie

Než se lékař může rozhodnout, jak zastavit nefunkční krvácení uprostřed cyklu, musí zjistit možné příčiny tohoto příznaku. K tomu se používají různé metody průzkumu:

 • shromažďování informací o předepisování krvácení, minulých onemocněních, počtu porodů a potratů, dědičnosti, sexualitě, povaze menstruačního cyklu;
 • instrumentální vyšetření v křesle;
 • roztírání na stupeň čistoty;
 • Ultrazvuk malé pánve;
 • obecné testy krve a moči;
 • krev metodou PCR pro genitální infekce;
 • krev pro koncentraci hormonů;
 • kolposkopie;
 • diagnostický postup kyretáže pro podezření na novotvary s dalším studiem histologického materiálu.

Pokud jsou příčiny krvácení fyziologické, je nutné vyloučit provokující faktory - více odpočívat, jíst vyváženou stravu, vyhýbat se stresu, fyzickému přetížení.

Pokud dojde k intermenstruačnímu toku krve v důsledku patologií, je vybrána léčba drogami v závislosti na příčině a zahrnuje:

 • antibiotika;
 • protizánětlivé a antiseptické látky;
 • hormonální léky;
 • léky k zastavení krve;
 • protiplísňové a antivirové léky;
 • imunomodulační látky, vitamíny.

V přítomnosti nádorů se provádí chirurgická léčba, pokud je novotvar maligní, je nutné ozařování nebo chemoterapie. V každém případě zvolí ošetřující lékař terapii, ale nejčastěji jsou předepsány hemostatické léky Dicinon, Vikasol, Tranexam k zastavení děložního krvácení.

Když žena rozmazává krev 10. – 12. Den cyklu, je důležité, aby každý měsíc sledovala své vlastní zdraví a doprovodné příznaky. Pokud se lékař domnívá, že klinický obraz je způsoben fyziologickými faktory, je nutné změnit životní styl. Závažná gynekologická onemocnění se v počátečním stadiu snáze podstupují, proto neodkládejte návštěvu lékaře a hledejte odpovědi na otázky na fórech na internetu.

Příčiny intermenstruačního krvácení mezi obdobími a způsob jeho zastavení

Krvácení ženy mezi obdobími vždy vyvolává strach a zmatek, i když k častým událostem patří. Považuje se za normální, pokud k tomu dojde několik dní před nástupem menstruace nebo bezprostředně po jejich ukončení. Ale takové příznaky, které se objevily uprostřed menstruačního cyklu, mohou být důkazem porušení ve vnitřních pohlavních orgánech. Takové krvácení se obvykle dělí na dva typy, v závislosti na jejich povaze, a to: metroragie se silnou ztrátou krve a intermenstruační krvácení..

Příčiny výboje mezi obdobími

K krvácení zpravidla dochází 10-15 dní po skončení menstruace a přechází mírně a končí v průměru během jednoho až tří dnů. V případě, že to bude trvat déle nebo dokonce zesílí, je nutná pomoc lékaře. Může existovat několik důvodů, proč se takové poruchy cyklu vyskytují v ženském těle:

Děložní krvácení může vzniknout z vývoje onemocnění v reprodukčním systému, a to:

 • eroze děložního čípku;
 • vývoj endometritidy;
 • novotvary;
 • zánět přídavků.

Vývoj těchto patologických procesů vyžaduje okamžitou léčbu, zvláště je nutný zásah lékaře, pokud je výtok doprovázen zvýšením teploty nebo tupou bolestí. Zvláštní pozornost je třeba věnovat těm výtokům, které se objeví po pohlavním styku..

V prvních měsících užívání hormonální antikoncepce se může objevit intermenstruační krvácení. Pokud to nebude trvat déle než 2-4 měsíce, postupně ustupuje, pak by se tato odchylka od normy neměla obtěžovat.

V ostatních případech k intermenstruačnímu krvácení nejčastěji dochází z následujících důvodů:

 1. průběh léčby léky, které mohou ovlivnit menstruační cyklus (obsahující estrogen);
 2. používání nouzové antikoncepce;
 3. zavedení IUD;
 4. patologie ve fungování různých systémů v těle;
 5. zánětlivé procesy vyskytující se ve vnitřních pohlavních orgánech, infekční povahy;
 6. hormonální nerovnováha;
 7. traumatický účinek;
 8. vývoj zánětlivých onemocnění ve vaječnících a přílohách;
 9. vystavení stresu, psychologické poruchy;
 10. změna bydliště.

Hlavní rozdíly jsou krvácení nebo menstruace

Mezi krvácením a menstruací jsou některé docela specifické rozdíly. Menstruace je měsíční výtok krve, který je přirozený a je považován za nejdůležitější konečný proces menstruační funkce. Je navržen tak, aby zbavil tělo exfoliovaných epiteliálních částic, které se staly zbytečnými kvůli nedostatku těhotenství. Krvácení je nebezpečná odchylka od normy, která signalizuje vývoj jakýchkoli poruch v reprodukčním systému..

Při absenci patologií, které mohou takové poruchy způsobit, může dojít k takzvanému implantačnímu krvácení, ke kterému dochází při zavedení oplodněného vajíčka do stěny dělohy. V době připojení praskají krevní cévy, což vede k mírnému krvácení. K implantaci obvykle dochází před menstruací, asi týden před jejím zahájením a často vede k chybnému určení načasování nástupu menstruace..

Abyste si byli jisti příčinou výskytu špinění, musíte znát jejich rozdíly:

 • Doba trvání. Krvácení způsobené implantací na rozdíl od menstruace netrvá déle než jeden den.
 • Intenzita. Implantační krvácení lze jen stěží nazvat plnohodnotným krvácením, protože výtok s ním je velmi nevýznamný.
 • Barevné rozdíly. Při implantačním krvácení jsou přítomny pouze krevní pruhy, většinou jsou jen mírně nažloutlé nebo růžové barvy.
 • Během implantace mohou ženy jen příležitostně pociťovat mírné prasknutí.
 • Bazální teplota během implantace bude pod 37 stupňů a poté prudce vzroste.

Závěr sám o sobě naznačuje: hlavní rozdíly mezi implantačním krvácením a menstruací spočívají v tom, že se s ním ztrácí malé množství krve, netrvá dlouho a ve většině případů prochází bezbolestně.

Intermenstruační výtok u teenagera

Přidělení krve není v očekávaném čase je poměrně častou odchylkou od normy, která se projevuje tvorbou hormonálních hladin u dívek v dospívání. Toto období v životě budoucí ženy je zodpovědné za fungování reprodukčních orgánů v jejím pozdějším životě..

Orgány vnitřní sekrece nemohou okamžitě začít fungovat v plné síle, tyto formační procesy mohou pokračovat po určitou dobu, která je u každé ženy individuální. Během tohoto období může dívka zaznamenat acyklické krvácení s dlouhými přestávkami mezi nimi, které se liší intenzitou a délkou trvání. Vše, co se v tomto věkovém období stane, lze považovat za normu a nevyžaduje léčbu..

Neplánovaný nástup menstruace u adolescentů často odezní bez velkého množství a bez bolesti. Měli byste se obávat pouze těžké ztráty krve - krvácení, při kterém není možné zastavit krvácení konvenčními opatřeními. V této situaci je nutné zjistit příčiny porušení, ke kterým došlo, a odstranit patologii pomocí drog. Krvácení je považováno za poměrně závažné onemocnění, které může způsobit vážné poškození nezralého mladého těla.

Je nutné okamžitě vyhledat pomoc odborníků v následujících situacích:

 1. dlouhé období krvácení, které nelze zastavit;
 2. silné krvácení s velkou ztrátou krve;
 3. krvácení doprovázené silnou bolestí, nevolností, celkovou slabostí, bolestmi hlavy;
 4. opakované krvácení, ke kterému dochází uprostřed cyklu nebo před menstruací, což jsou nejčastěji příznaky kolísání hormonálního pozadí.

Krvácení při užívání hormonálních léků

Moderní farmakologie nabízí ženám obrovský seznam léků, které si v současné době chrání před nechtěným těhotenstvím. K tomuto účelu se často používá hormonální antikoncepce, která je téměř stoprocentně účinná, ale přesto může mít některé vedlejší účinky. Jedním z nich může být krvácení z užívání antikoncepčních léků..

Nepravidelnosti v menstruačním cyklu v důsledku účinků hormonů na tělo - se objevují často a závisí na typu antikoncepce. Při každém z nich dochází ke změnám v hormonálním pozadí, které se po určitou dobu přizpůsobuje novým podmínkám. Po požadované době hormonální restrukturalizace, individuální pro každý organismus, dojde k adaptaci a krvácení mimo cyklus zmizí.

V případech, kdy problémy nezmizí v průběhu času a trvají déle než 4-5 měsíců, je lepší přestat užívat tento lék a poradit se s gynekologem. Možná příčinou krvácení nebyla samotná antikoncepce, ale nesprávné dávkování nebo nedodržení harmonogramu užívání hormonální antikoncepce. K nápravě vyvinutého stavu používají lékaři speciální léky, které mohou neutralizovat jejich účinek. Patří mezi ně Duphaston, který se používá nejen k léčbě onemocnění vaječníků, ale také k zastavení krvácení uprostřed cyklů..

Pokud užívání hormonální antikoncepce způsobilo krvácení mezi obdobími a po určité době nezmizelo, pokus o změnu dávky nebo jiné činidlo s podobnými vlastnostmi bylo neúspěšné, pak je lepší je odmítnout. Existují i ​​jiné metody prevence těhotenství, z nichž jedna může pomoci zabránit potratům..

Výtok krve myomy

Těžké období a děložní krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími, jsou považovány za nejčastější příznaky děložních myomů..

K takovému krvácení dochází z následujících důvodů:

 1. S rozvojem nádoru dochází ke zhrubnutí sliznice dělohy, v důsledku čehož se cévy umístěné v myomu rozšiřují.
 2. Růst fibroidů narušuje plné fungování svalového systému dělohy a narušuje její kontraktilitu. Spirální tepny umístěné v děloze nejsou v důsledku provedených změn sevřeny, což způsobuje prodloužené a silné krvácení.
 3. Nádor, který je uvnitř dělohy, interferuje s plným vývojem a odmítnutím endometriální vrstvy. Výsledkem je, že se úplně neobnovuje, hromadí se v některých oblastech a stává se nehomogenní v tloušťce..

Hlavním důvodem operace se stal výskyt bolesti z přítomnosti fibroidů a výsledná hojná ztráta krve. Roste do velké velikosti a začíná mačkat blízké orgány, což způsobuje bolest. Myom táhne stěny dělohy, břicho se může zvětšit, kromě menstruace může dojít ke krvácení uprostřed cyklu.

Intermenstruační krvácení s cystou

Existuje další typ patologie - cysta, což je tvorba tekutin ve vaječníku. Cysta je naplněna krví nebo tekutinou a má několik různých typů. Většina z nich je neškodná a některé mohou způsobit velkou škodu, a proto vyžadují určité zacházení. Stav je považován za nebezpečný, když hrozí prasknutí cysty s dalším pronikáním obsahu do břišní dutiny. V důsledku nehody se vyvíjí břišní krvácení, které ohrožuje život. Závažné následky mohou být způsobeny jeho torzí a hnisáním, které vede k rozvoji peritonitidy. Může také dojít k degeneraci cysty s přechodem do maligní formy..

Krvácení s menopauzou

Období menopauzy a doba před nástupem menopauzy má řadu charakteristik, které jsou charakteristické pro každé ženské tělo. Procesy probíhající během tohoto období trvají poměrně dlouho a závisí na hormonální úrovni. Až do úplného vymizení reprodukčních funkcí může žena po několik let pociťovat různé nepravidelnosti v úrovni menstruace. Jedním z nich je krvácení, které může být řídké nebo hojné. Vzhledem k tomu, že během menopauzy může dojít ke krvácení z různých důvodů, mohou během diagnostiky vzniknout potíže..

Řada stávajících znaků však může nejpřesněji naznačovat povahu patologie:

 • Silná ztráta krve. Velké objemy vylučované krve jsou spolehlivým příznakem indikujícím poruchy cyklu s menopauzou..
 • Pre-existující krevní sraženiny, při výtoku, stejně jako krvácení v důsledku pohlavního styku.
 • Odsazení počátečního data menstruace.

Během premenopauzy k tomu může dojít u mimoděložního těhotenství. Nestabilita hormonálních hladin během menopauzy může přispět k rozvoji maligních novotvarů.

Diagnostika a léčba poruch

Chcete-li vyloučit nepravidelnosti cyklu a důvody, které přispívají ke vzniku krvácení mezi obdobími, použijte různé metody:

 1. vyšetření pacienta a stanovení dědičných patologií přímo souvisejících s reprodukčními funkcemi;
 2. provádění nezbytných laboratorních testů;
 3. Ultrazvuk vnitřních orgánů;
 4. analýza hladiny progesteronu a estrogenu;
 5. echografie malé pánve;
 6. v případě potřeby je v případě podezření na přítomnost nádoru předepsána studie úrovně nádorových markerů.

Další léčba bude zaměřena na eliminaci existujících organických patologií v závislosti na existujících poruchách v děloze nebo vaječnících, jakož i na věku pacientky a jejím obecném stavu těla.

K léčbě intermenstruačního krvácení se používají různé skupiny drog a různé taktiky, v závislosti na příčině patologie. Pacienti s takovými příznaky jsou zpravidla hospitalizováni a léčeni pod lékařským dohledem. Ve většině případů se používají protizánětlivé léky a při silných bolestech antispazmodika.

Jako náhradní terapie pro prodloužené krvácení se používají látky s vysokým obsahem gestagenů, které umožňují normalizaci hormonální rovnováhy. V případě potřeby se uchylte k léčbě léky, které ovlivňují metabolismus prostaglandinů. Aby se zastavilo krvácení, používá se vaginální tamponáda a provádí se transfuze krve. V kritických případech vyžadujících chirurgický zákrok se provádějí různé chirurgické operace.

Jak zastavit děložní krvácení doma

Je třeba si pevně pamatovat, že jakýkoli účinný lék, který může zastavit krvácení, nenahradí pomoc lékaře. Proto je v každém případě nutné navštívit specialisty, aby se v budoucnu zabránilo vzniku vážnější situace. Léčivé rostliny, jako je pastýřská kabelka, kopřiva a vodní pepř, lze použít k zastavení krvácení a snížení ztráty krve. Jsou schopni zvýšit kontraktilitu svalů v děložní dutině a tím pomoci zastavit krvácení. Hlavními vlastnostmi těchto bylinných přípravků je schopnost zvyšovat srážení krve a také způsobit vazokonstrikci, která zajišťuje tok krve do dělohy..

Jako terapeutický účinek proti krvácení, ke kterému došlo, můžete také použít léky, které v kombinaci s bylinkami mohou bezpečně a účinně pomoci zastavit krvácení. Může to být vitamin C, Dicinon, Vikasol, ale i tak musí být užívány pouze na doporučení lékaře. Také v případech, kdy jsou domácí metody neúčinné a krvácení se nezastaví déle než tři dny, je naléhavě nutné poradit se s odborníkem.

Příčiny krvácení během intermenstruačního období

Vaginální výtok ženy přímo závisí na hladině hormonů a stavu vnitřních orgánů. Podle povahy výtoku můžete určit dny zvýšené plodnosti, diagnostikovat některá onemocnění a zabránit potratu během těhotenství. Krvavý výtok může být způsoben fyziologickými i patologickými procesy.

Druhy krvácení

Každý cyklus se ženy potýkají s menstruací. Vznikají v důsledku smrti endometria během neúspěšného těhotenství. V průměru výtok krve trvá od 3 do 7 dnů. Jakékoli odchylky signalizují možné problémy.

Existují následující typy špinění:

 • Opírat se,
 • Krvácející,
 • Pomazání,
 • Hnědý,
 • Sliznatý,

Kromě povahy vypouštění je třeba vzít v úvahu faktory přispívající k jejich vzhledu. Po pohlavním styku nebo sportu může dojít ke krvácení. Špinavý výtok se objevuje několik dní před nebo po menstruaci.

Možné příčiny krvácení

Některé ženy nevědí, proč dochází k výtoku uprostřed menstruačního cyklu. Myslí si, že přišlo další období. Intermenstruační výtok je hlavním znakem počínajících patologií..

Mezi hlavní důvody vzniku krve patří:

 • Nemoci děložního čípku,
 • Poškození vnitřních pohlavních orgánů během pohlavního styku,
 • Dysfunkce endometria,
 • Vývoj zánětlivého procesu v malé pánvi,
 • Užívání perorální antikoncepce,
 • Období zotavení po operaci,
 • Mimoděložní těhotenství,
 • Stresující situace,
 • Růst nádoru na genitáliích,
 • Pomocí spirály,

Během menstruace by krev měla mít šarlatový odstín bez nečistot. Přítomnost sraženin, změna barvy tajemství na hnědou nebo růžovou není vždy normou. Aby bylo možné diagnostikovat odchylku v práci reprodukční funkce včas, doporučuje se vést speciální kalendář.

Je třeba si povšimnout frekvence a intenzity výtoku během celého menstruačního cyklu..

Následující možnosti krvácení jsou v normálním rozmezí:

 • Při užívání perorálních kontraceptiv,
 • Během prvního pohlavního styku,
 • Krvácení z implantátu,
 • Před nebo po menstruaci,

Implantační krvácení je extrémně vzácné. Důvodem jeho vzniku je zavedení embrya do děložní dutiny. Pokud je céva poškozena, mohou se uvolňovat kapky krve. Během prvního styku se uvolní také malé množství krvavého výtoku. Jejich vzhled je způsoben poškozením panenské blány.

V prvních třech měsících užívání perorálních kontraceptiv může dojít dokonce k neustálému vylučování. Jsou způsobeny změnami hormonálních hladin. Tělo je zcela přestavěno a vydává neobvyklou reakci. Totéž se děje se spirálou. Dalším faktorem je možnost poškození děložního čípku během instalace spirály.

Co je to patologie?

Přítomnost patologického procesu může být indikována zvláštní povahou krvácení. Důvody porušení by měly být stanoveny individuálně. Je zobrazeno komplexní vyšetření včetně ultrazvukového monitorování a testování hladin hormonů.

O rozvojových problémech lze hovořit v následujících případech:

 • Kreslení nebo křeče bolesti,
 • Krev jde neustále,
 • Přítomnost sraženin,
 • Výtok krve během menopauzy,
 • Zvýšená tělesná teplota,
 • Krev po každém procesu pohlavního styku,
 • Pocit svědění a pálení ve vaginální oblasti,

Typ nemoci a příznaky (tabulka)

Příznaky jsou popsány v následující tabulce:

chorobapříznaky
polypybolest v podbřišku, výtoky mezi obdobími, prodloužená neplodnost
mimoděložní těhotenstvísilná bolest v oblasti jedné z vejcovodů, pokles krevního tlaku, velké množství krevního výtoku
onkologieotoky dolních končetin, hojnost sekrecí sliznic po celý cyklus, krvavý výtok po menstruaci
hypotyreózasnížený výkon, ospalost, podrážděnost, velké krvácení bez bolesti
myomnátěry s krví uprostřed cyklu, usrkávání pocitů v pochvě, nepohodlí při pohlavním styku
endometritidahnědá krev po menstruaci, potíže s počátkem, pohlavní choroba

Metody léčby

Pokud je ženský výtok červený, ale ne jednou měsíčně, je vhodné provést diagnostické vyšetření. Po stanovení diagnózy je zvolen způsob léčby.

Existuje několik možných možností:

 • Hormonální terapie,
 • Chirurgický zákrok,
 • Užívání hemostatických léků,
 • Regenerační terapie (fyzioterapie, užívání vitamínů, injekce atd.),

Pokud dojde ke krvácení na pozadí zpoždění, je třeba vzít v úvahu, kolik období žena neměla. Určuje se pravděpodobnost těhotenství. Za tímto účelem se provádí analýza, která odhalí hladinu hCG. Pokud jste těhotná, bude nutná hospitalizace, aby se zabránilo potratu.

Video: Špinění mezi obdobími

Malé odchylky spojené s menstruačním cyklem jsou považovány za zcela normální. Takové výkyvy jsou způsobeny nesprávným životním stylem, poruchami spánku, stresem a dalšími faktory. Pokud pro to krev odešla ve zcela netypickém čase, musíte okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Samošetření je v tomto případě vysoce nežádoucí..

Intermenstruační krvácení

Intermenstruační krvácení

Intermenstruační krvácení je častým gynekologickým problémem. Důvody tohoto jevu mohou být různé: ohrožující zdraví a varianta normy. Stručně je zvážíme a také to, co v dané situaci dělat..

Lékař bude schopen říci, jaké příčiny intermenstruačního krvácení jsou k dispozici až po rozhovoru s pacientkou, po vyšetření jejího děložního čípku a všech orgánů pánevního dna. Ve většině případů postačuje gynekologické vyšetření tampony a ultrazvuk. Může však být také nutné provést histologické vyšetření endometria, cervikální tkáně nebo provést laparoskopickou operaci za účelem diagnostiky a možná okamžitě a léčby patologie.

Pokud vaše menstruace začíná méně než 21 dní od prvního dne předchozího dne, není to normální. Měli byste spěchat k lékaři, zvláště pokud začalo intermenstruační krvácení se sraženinami - jedná se o nepřímé potvrzení významné ztráty krve.

Problém může spočívat ve špatné produkci hormonů - například ve vaječnících nebo ve štítné žláze. Pokud máte tento typ intermenstruačního krvácení, může váš lékař diagnostikovat ovariální dysfunkci. Ale pouze v případě, že jsou vyloučeny další patologie, jako je hyperplazie endometria.

Menstruace nad rámec termínu může také začít v případě přerušení děložního nebo mimoděložního těhotenství. Ano, ne všechny ženy sledují svůj cyklus a starají se o antikoncepci. Ale neobvykle skromná „menstruace“ může být známkou těhotenství.

Pokud dojde k implantačnímu krvácení, pak to neohrožuje zdraví a žena se nebude velmi bát, protože je velmi, velmi vzácná. Termín jejího výskytu je asi týden po ovulaci, tj. S 28denním menstruačním cyklem - týden před začátkem další menstruace (pokud samozřejmě začínají).

Během užívání antikoncepčních pilulek může dojít k intermenstruačnímu krvácení. Pokud k tomu dojde v prvních třech měsících užívání drogy, musíte být trochu trpěliví. Jedná se o restrukturalizaci těla, což je normální jev. Pokud to trvá déle než 3-4 měsíce, musíte přemýšlet o změně léku (na doporučení lékaře) nebo o ukončení užívání tablet. Kromě toho může krvácet kvůli chybám v užívání drogy - pokud žena neužívá pilulky současně.

A jak zastavit intermenstruační krvácení doma a co v takových případech lékaři předepisují? Nedoporučujeme užívat žádné léky samostatně. Je nepravděpodobné, že by tradiční medicína v tomto případě doporučila například odvar z kopřivy. Kromě toho se nemusíte spoléhat na svou sílu, pokud je intermenstruační špinění intenzivní - hygienickou vložku musíte měnit častěji než jednou za 2-3 hodiny. S takovými příznaky by lékař měl vyřadit z pořadí.
Zastavení krvácení bude provedeno v závislosti na závažnosti stavu. Vyhodnocuje ho lékař. Pokud je to možné, bude předepsána hormonální terapie. V takových případech může být přípravek „Duphaston“ předepsán, například pokud je problémem ovariální dysfunkce.
Pokud je krvácení silné a je způsobeno endometriální patologií, rychlou a účinnou léčbou bude kyretáž dělohy.

Menopauza je jedním z fyziologických procesů ve stavu ženského reprodukčního systému. Je charakterizována postupnou regresí menstruační funkce až do jejího úplného vymizení.