Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Léčba hnědého výboje

Výtok je normální fyziologický jev pro jakékoli ženské tělo. Jejich intenzita, hustota a barva se mohou měnit v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Přirozené, fyziologické sekrece zdravé ženy se vyznačují průhledností nebo bělostí a bez zápachu. Pokud je výtok hnědý, dávejte pozor. Léčba hnědého výboje nastává po sérii diagnostických studií a zjištění příčiny výtoku.

Jak zacházet s hnědým výbojem

Velmi se nedoporučuje zkoušet si diagnostikovat a zahájit samoléčbu. Měli byste vyhledat pomoc od kvalifikovaného gynekologa, který vám podrobně vysvětlí, s čím souvisí vzhled hnědého výtoku a jak s ním zacházet.

Pokud je vzhled hnědého výtoku spojen s mírným zpožděním a stárnutím nitroděložních tkání, lékař doporučí provést změny ve stravě, pravidelném cvičení a pozornějším přístupu k životnímu stylu. Může být doporučeno pít více tekutin během dne, protože tyto problémy často vyplývají z obecné dehydratace..

Pokud se podle výsledků vyšetření zjistí, že příčina výskytu hnědého výtoku je vážnější, lékař předepíše postup vhodné léčby. Úplnější informace lze získat až po konečném stanovení diagnózy. Možná jmenování léčby drogami, chemoterapie, chirurgie, užívání doplňků stravy. Během vyšetření lékařem bude odebrán stěr a další nezbytné testy z děložního čípku.

Pokud zjistíte přítomnost patologické leucorrhoea, zjistíte infekční nebo zánětlivá onemocnění, neměli byste zahájit samoléčbu. Jako klasický příklad léčby v každodenním životě můžete nazvat použití sprchování roztokem heřmánku, sody atd., Ale s takovými prostředky pouze zhoršíte onemocnění, protože takové roztoky z pochvy umyjí nejen sekrece, ale také prospěšné bakterie, které zachovávají a podporují vaginální mikroflóru... Léčba hnědého výtoku by proto měla být prováděna pouze lékařem. Na klinikách je zpravidla přítomnost infekcí rozpoznána provedením bakteriologické studie, nátěrem odebraným z pochvy a krevními testy. Pokud nátěr obsahuje zvýšený počet leukocytů, pak je příliš brzy na to mluvit o zánětlivém procesu, protože ženské tělo je charakterizováno jejich nárůstem před nástupem menstruace.

Během léčby zánětlivých procesů se používají vaginální tablety a čípky. Pokud je onemocnění závažnější, mohou být předepsána silná antibiotika.

V případě patologického výtoku lze předepsat následující metody léčby:

- etiotropní, což znamená odstranění příčiny výtoku z genitálního traktu. Zahrnuje provádění obecné a místní antibakteriální léčby infekčních onemocnění, která mohou mít vliv na vnější a vnitřní pohlavní orgány;

- patogenetická, při které je léčba zaměřena na obnovení normálního ekosystému pochvy, aktivaci ochrany před infekcí a zlepšení mikrocirkulace. Tato metoda zahrnuje obecnou a lokální terapii laktobacily (které lze použít jako laktobakterin, acylakt, bifidumbacterin atd.) A fyzioterapii.

Hnědý vaginální výtok: komentáře lékařů

Změna vaginální sekrece vždy způsobuje u žen smíšené emoce. Hnědý výtok často naznačuje normální stav těla, ale tmavá sekrece může být jediným příznakem základního onemocnění. Mezi nimi jsou různé onkologické a život ohrožující nemoci reprodukčního systému. Je důležité naučit se, jak určit hranice normy a patologie pro včasné doporučení gynekologovi.

Fyziologické příčiny hnědého výtoku

Vzhled řídkého nahnědlého výboje na prádle by neměl být alarmující za následujících podmínek:

 1. Perorální antikoncepce. Během prvních několika měsíců užívání hormonálních léků se tělo přizpůsobuje novým dávkám pohlavních hormonů, což vyvolává oddělení endometria a krve mimo menstruační cyklus.
 2. Ovulační období. Během prasknutí zralého folikulu je krev oddělena, ale její množství je zanedbatelné. Tmavě hnědý výtok nebo nečistoty krve v leucorrhoea se objevují 14. - 16. den menstruačního cyklu a nejsou doprovázeny dalšími příznaky během ovulace.
 3. Připojení oplodněného vajíčka. Po úspěšném početí vajíčko sestoupí do dělohy a tam se zavede do její volné stěny. V tomto okamžiku implantace jsou krevní kapiláry traumatizovány, což vyvolává hnědý, hnědý slizniční výtok 1-2 dny před menstruací. Mohou jít ven jen první, druhý den předpokládaných kritických dnů..
 4. Premenopauza a menopauza. Během těchto období se mění rovnováha pohlavních hormonů, cyklus je narušen a dochází k podivné leucorrhoea.
 5. Tvrdý styk, traumatické vyšetření lékařem. Poškození stěn pochvy nebo části děložního čípku nastává v důsledku hrubého zacházení s gynekologickými nástroji, prodlouženého pohlavního styku. Alokace jsou často růžové nebo šarlatové, které se objevují několik dní po popsaných manipulacích.
 6. Poporodní období. Po porodu se reprodukční systém čistí po dlouhou dobu (asi 6-8 týdnů). Po asi 5 týdnech rozmazání hnědé není vyloučen hnědý výtok. Jsou způsobeny dočasnou změnou hormonálních hladin..
 7. Těžká fyzická aktivita. Při aktivní práci svalového systému tráví tělo velké množství energie, která následně nestačí na úplné očištění pohlavních orgánů.
 8. Nevyvážená strava. Vyčerpání stravy vede k nedostatku energie a živin, uvádí ženské tělo do stavu stresu, proto se místo menstruace objeví červenohnědá sekrece.
 9. Tvorba menstruačního cyklu během puberty. V prvním roce vzniku menstruačního cyklu mají dospívající dívky vždy hnědý vaginální výtok. Tento jev je vyvolán „skoky“ pohlavních hormonů.
 10. První 2-3 dny po plné menstruaci. V poslední den kritických dnů se může uvolnit malé množství krve a hlenu, takže to bude trvat déle než obvykle. Krev se sráží a oxiduje, což způsobí změnu barvy a konzistence - po menstruaci se u žen objeví krémově tmavě hnědý výtok.

Hnědá leucorrhoea během těhotenství

Výskyt tmavé nebo hnědé leucorrhoea s potvrzeným těhotenstvím naznačuje nedostatek hormonu progesteronu. Kvůli jeho nedostatku dochází k tonusu dělohy, prasknutí cév a oddělení endometria, což vyvolává tmavou barvu sekrece. Tato podmínka ohrožuje život plodu. Z tohoto důvodu často dochází k potratu..

Mimoděložní těhotenství

První známky mimoděložního těhotenství se objevují ještě dříve, než žena ví o své situaci. Oplodněné vajíčko neklesá do dělohy, ale nachází se ve vejcovodu. Jak embryo roste, stěny trubek začnou krvácet. Vylučovaná krev cestuje z vejcovodu dlouhou cestou do pochvy, má čas se srážet a způsobit výtok barvy tmavé čokolády. Takové těhotenství je důvodem pro naléhavou lékařskou pomoc..

Hnědá sekrece během normálního těhotenství v pozdější fázi naznačuje nástup odtržení placenty nebo její nesprávné umístění.

Patologické procesy v reprodukčním systému

Atypický výtok vždy doprovází různé zánětlivé procesy. Mohou být spojeny s dříve neléčenými nebo latentními genitálními infekcemi, které již pronikly do horních reprodukčních orgánů - jsou to chlamydie, trichomoniáza, ureapplasmóza a další. Pohlavní nemoci však zřídka způsobují malé hnědé, krvavé výtoky tekutin, častěji jsou to bělavé, vínové, žluté, průhledné šedé a špinavé leukorea..

Poměrně často je černá a hnědá sekrece mezi obdobími jediným příznakem zákeřných a nebezpečných onemocnění ženských pohlavních orgánů. Mezi nimi:

 1. Cervikální eroze. Vyskytuje se pod vlivem patogenních organismů nebo při selhání hormonálního pozadí. Eroze je povrchová vada epitelu na děložním čípku. Tento stav je předrakovinový a vyžaduje pozornost gynekologa. Pacient má před menstruací rozmazaný hnědý nebo krvavý výtok s menší bolestí v podbřišku v různých fázích cyklu.
 2. Endometritida je zánět sliznice děložní dutiny. Je to způsobeno různými důvody: potraty, chirurgické zákroky na orgánech v malé pánvi, nedostatek hormonů, hypotermie a další. Počáteční příznaky budou silný nebo tenký hnědý, krvavý výtok. Poté se objeví příznaky obecné intoxikace těla: zimnice, horečka, slabost a silná vyzařující bolest v postižené oblasti.
 3. Endometrióza je abnormální šíření a implantace endometrioidních buněk do okolních orgánů. Nevysloveným důvodem je porušení syntézy pohlavních hormonů. Ženy s touto diagnózou mají často těžká bolestivá období. Uprostřed cyklu nebo před menstruací se náhle objeví hnědý, hnědý výtok z análního, vaginálního otvoru, doprovázený bolestivou bolestí.
 4. Polyp na děložním čípku nebo v těle dělohy. Polypy jsou benigní výrůstky v dutině nebo děložním čípku. Nemoc může kdykoli změnit tvar a stát se maligním. Nástup onemocnění přímo závisí na hormonálních hladinách a životním stylu. Gynekologické onemocnění je doprovázeno neobvyklým hnědým, tmavým výtokem místo menstruace a neustálým silným krvácením uprostřed cyklu, prodlouženou regulací. Léčba je zřídka omezena pouze na konzervativní léčbu. U vícenásobné polypózy se léčby dosáhne odstraněním těla dělohy a přídavků.
 5. Hyperplazie je bodkovaná nebo úplná indurace výstelky dělohy. Vyvolávají onemocnění: chirurgické potraty, pokročilé zánětlivé procesy, onemocnění polycystických vaječníků, selhání hladiny hormonů atd. Známky: přítomnost nepravidelné menstruace, silná bolest během menstruace, hnědá mastnota místo menstruace nebo hnědý mírný výtok s krví. Hyperplazie je prekancerózní stav, proto byste měli po zjištění těchto příznaků navštívit lékaře a provést vyšetření.
 6. Maligní novotvary v reprodukčním systému. Takové nádory vznikají v důsledku častého porodu, potratů, metabolických poruch, chronických virových a bakteriálních lézí atd. Přední světoví vědci stále nemohou jmenovat jednoznačný důvod. Možná existuje kombinace několika negativních faktorů. Maligní nádory se někdy objevují náhle bez zjevného důvodu. Často je lze odhalit až v posledních fázích, kdy se zhoršila celková pohoda ženy. Příznaky: výtok se stává ve formě „masa“ s ostrým nepříjemným zápachem, který nelze odstranit, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, silná bolest v podbřišku.

Ženy by měly sledovat své intimní zdraví. Mírná rozmazaná sekrece tmavě červené barvy nemusí vždy znamenat začátek patologického procesu, ale pokud trvá déle než 2–3 dny, měli byste se poradit s lékařem a podrobit se neplánovanému vyšetření. Zvláště pokud je mírně hnědý, silný nebo tenký výboj. Komentáře praktických gynekologů ukazují, že včasné hledání pomoci předchází neplodnosti a pokročilým stadiem rakoviny.

Dotazy pro lékaře

Bylo dnes ráno poprvé u lékaře na gynekologické vyšetření. Po obědě se objevily skvrny s načervenalým nádechem. To je normální? Proč a co to znamená? Je možné, že mi lékař dal infekci a musím se vrátit ke gynekologovi?

Během vyšetření byl lékař zjevně trochu nedbalý a poškodil sliznici pochvy, v důsledku čehož se objevily krvácející mikrotraumy. Tato možnost je normou, nepropadejte panice, pokud je růžová leucorrhoea pozorována po dobu nejvýše 1-2 dnů. Pokud jde o infekci, pokud lékař použil jednorázová zrcátka při vyšetření děložního čípku, je infekce vyloučena. Opakovaně použitelné nástroje se používají zřídka a také podstoupí sterilizaci, pravděpodobnost nakažení lékařem je extrémně malá.

Nedávno jsem měl první sexuální zkušenost, o den později se objevil červený výtok s hlenem, všechno strašně bolí. I když moje menstruace byla jen před dvěma týdny, co mám dělat? Takové vypouštění je normou?

Při pohlavním styku došlo k prasknutí panenské blány, právě proto okamžitě vytéká malá krev. Zvýšená sekrece pohlavních hormonů může také dříve vyvolat menstruační krvácení. Nebojte se, ale pokud dojde k silné bolesti a otoku genitálií, měli byste si domluvit schůzku s gynekologem.

Mám menopauzu, více než rok jsem neměl kritické dny, ale dnes mám na spodním prádle hnědé, jako by špinavé. Nevím, co si mám myslet! Co radíš? Přítel říká, že mnoho lidí se takových problémů zbavuje pomocí antikoncepčních pilulek. Stojí za to si dělat starosti a co lze dělat?

Menopauza je v životě každé ženy velmi obtížné období. Výskyt takového výtoku může být spojen s „skokem“ hormonů, možná jste užili léky na zmírnění tohoto období. Měli byste se poradit se svým lékařem a zjistit povahu jejich původu, zvláště pokud se objeví další příznaky. Neměli byste takovou leucorrhou sami léčit a užívat antikoncepční pilulky bez souhlasu lékaře..

Jsem ve 22. týdnu druhého těhotenství, na denní podložce se objevila tmavá leucorrhoea, předtím byla žlutá. Co tím myslí? Nemůžu ještě jít k lékaři, takže potřebuji zjistit důvod... Mohu jít za 10 dní, protože bydlím na vesnici a nyní není možnost.

Vzhled černého výboje v tomto okamžiku naznačuje nesprávnou prezentaci placenty nebo její oddělení. Takové podmínky jsou život ohrožující a normální vývoj plodu. V případě nesprávné prezentace je placenta umístěna blízko lumen děložního čípku nebo jej úplně blokuje. Odloučení je vážným problémem a znamená to, že dítě nedostává dostatek kyslíku a živin. Je možné, že v důsledku nedostatku progesteronu dochází k tonusu svalů dělohy, což může znamenat, že brzy začne potrat. Neměli byste riskovat život svého dítěte. Musíte urgentně zavolat sanitku a nechat se otestovat!

Kojím svou dceru, na konci 4 měsíců po přirozeném porodu se mi objevil jasně žlutý výtok. Šel jsem k místní porodní asistentce, ani se nedívala, okamžitě mi poradila antifungální čípky na 7 nocí. Od té doby uplynuly 3 měsíce, podivná leucorrhoea je znovu rozmazaná, můj manžel říká, že během intimity cítí silný kovový zápach, i když nic necítím. Řekni mi, co by to mohlo být?

Jakékoli léky jsou předepsány po gynekologickém vyšetření a laboratorních testech vaginální mikroflóry. Po porodu je ženské tělo oslabeno, při průchodu dítěte porodními cestami velmi trpí prospěšná mikroflóra. Poté lochie opouští během 6-10 týdnů, což je příznivé prostředí pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Škodlivé bakterie způsobují vaginózu, která má často latentní průběh. Jedinými příznaky tohoto onemocnění jsou žlutá nebo nazelenalá leukorea s kovovým zápachem. Měli byste kontaktovat prenatální kliniku a podstoupit úplné vyšetření, provést analýzu.

Je mi 14 let, všechny moje kamarádky mají dlouhou dobu menstruaci, nic takového jsem neměl. Ale dnes uvnitř byl zvláštní pocit, zdá se mi, že tam bylo všechno oteklé a na kalhotkách jsem si všiml hnědočerného výtoku, jako by byl vláknitý v konzistenci. Stydím se zeptat svých rodičů, nechci, aby to někdo věděl. To je normální? Proč se díra zdá být oteklá?

Ahoj. Každý organismus je individuální, proto se u každého menstruace vyskytuje jinak. Výtok tmavě hnědé barvy, gynekologie nazývá Menarche - první menstruační krvácení. Měsíční cyklus jako takový dosud neexistuje, bude regulován od 6 do 12 měsíců, což znamená, že tento charakter přiděleného se stále opakuje. První kritické dny jsou někdy doprovázeny otokem vaginálního otvoru a změnou celkové pohody. Normální jsou: hnědá sekrece, mírné zvýšení teploty, bolesti těla v podbřišku, nevolnost. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin..

Hnědý vaginální výtok

Výtok z pochvy je docela fyziologický jev, když jsou bezbarvé a bez zápachu. Ale hnědý výtok po menstruaci nebo před ní, po sexu, během těhotenství může být někdy prvním příznakem onemocnění.

Jedinou 100% normální variantou, kdy se u žen může objevit hnědý výtok, jsou první 2-3 dny po menstruaci. U mladých dívek se může objevit první příznak nástupu první menstruace. Ve všech ostatních případech příčiny hnědého výtoku bohužel nejčastěji naznačují rozvíjející se patologii.

Dohodněte si schůzku telefonicky
+7 (495) 021-12-26 nebo vyplněním online formuláře

Správce vás bude kontaktovat a potvrdí zadání.
Důvěrnost vašeho odvolání je zaručena.

Byzova Tatiana Evgenievna

Mikhalchuk Diana Vasilievna

Pokshubina Svetlana Dmitrievna

Vedoucí gynekologického oddělení zdravotnického centra „ABC Clinic“. Gynekolog - porodník nejvyšší kvalifikace. Specializuje se na diagnostiku, léčbu nemocí a patologií ženského reprodukčního systému. Bylo provedeno obrovské množství gynekologických operací. Praxe jako chirurg gynekologa po dobu více než 20 let

Stupina Svetlana Vadimovna

Lékař s 11letou obecnou praxí. Specializuje se na léčbu laktostázy a laktační mastitidy konzervativními a chirurgickými metodami a také na chirurgickou léčbu benigních novotvarů prsu (fibroadenomy, cysty, intraduktální papilomy atd.).

Zaraiskaya Zoya Petrovna

Vysoce kvalifikovaný gynekolog, rozsáhlé zkušenosti s léčbou závažných gynekologických patologií a lékařským potratem. Bylo provedeno obrovské množství gynekologických operací. 10 let pracovala na gynekologických klinikách.

Sytost a konzistence hnědého výboje

Alokace mohou mít různé stupně nasycení, což může nepřímo naznačovat jejich patologickou povahu:

světle hnědý výtok je nejčastěji způsoben bakteriální vaginózou, STI, mikrotraumou děložního čípku nebo pochvy;

tmavě hnědý výtok naznačuje, že existuje sražená krev vaginálního, děložního nebo cervikálního původu. Někdy může takový výtok pokračovat i několik dní po gynekologickém vyšetření v zrcadlech nebo po násilném sexu.

Alokace mohou být:

nátěry - s fibroidy, polypy, endometriózou, prasknutými cystami, onkologickým procesem, hormonální nerovnováhou;

tlustý - pokud je odtok krvavého výtoku obtížný: se zánětlivými onemocněními, hyperplazií endometria, benigními a maligními nádory;

tekuté nebo vodnaté - častěji se jedná o variantu normy (pokud je bez zápachu), která je známkou prasknutí folikulu, podříznutí před těhotenstvím, implantace embrya;

sliznice - pokud se příznak neobjevil 2-3 dny před nebo po menstruaci, znamená to patologický vývoj eroze, hyperplazie endometria, cervikální dysplázie nebo přítomnost polypu;

se sraženinami - 100% známka přítomnosti patologie v těle: mimoděložní, nezhoubný nádor, hormonální nerovnováha, polypóza endometria.

Přítomnost nepříjemného zápachu navíc téměř vždy naznačuje vývoj patologického procesu: shnilé - zánětlivé nebo infekční nemoci, kyselé - o přítomnosti drozdů. Pokud je přítomno svědění, musíte navštívit lékaře: svědění může být zcela normální nebo se může stát příznakem vývoje onemocnění.

 • Farmakologická léčba léky nové generace.
 • Odstranění nepohodlí a nepohodlí.
 • Návrat do normálního života bez následků.
 • Léčíme nemoci, ne příznaky. Diagnostikujeme a léčíme příčinu nemoci.

Doba

Typicky je výtok charakteristický pro ženy v dospělosti reprodukčního věku. Mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou, přítomností zánětlivých procesů, které se chronicky vyskytují v děložním čípku nebo v samotné děloze, endometriózou a onkologickými onemocněními. Podívejme se, co způsobilo výboj, který se objevil v určitém období života..

Hnědý výtok před menstruací může být projevem nástupu menstruace, když cyklus selže - například při změně klimatu, stravě, cvičení atd. Mohou však být také příznakem zánětlivých procesů v děloze nebo endometriózy.

Hnědý výtok po menstruaci trvající 6-7 dní může být způsoben hormonální nerovnováhou, známkou endometriózy nebo polypů nebo vedlejším účinkem užívání nové perorální hormonální antikoncepce..

Hnědý výtok uprostřed cyklu může být výsledkem hormonálního skoku během ovulace. Obvykle současně dochází k pocitu napětí ve vaječnících. Může se tedy projevit myom nebo adenomyóza těla dělohy, polypóza, benigní nádor. V prvních měsících užívání neznámých hormonálních léků se může objevit rozmazaný hnědý výtok během ovulace.

V těhotenství se během prvních 3 týdnů může objevit hnědý výtok bez bolesti. Není to nebezpečné, pokud jsou krátkodobé a nejsou hojné. Kdykoli jindy mohou být známkou mimomaternicového, cystického driftu nebo předzvěstí potratu..

Pokud se hnědý výtok objeví po sexu několikrát, pak by to s největší pravděpodobností mohlo být známkou mírného poranění. Pokud se hlen objevuje pravidelně, je nutné zkontrolovat erozi..

Hnědý výtok místo menstruace může pocházet ze zcela neškodných důvodů: například při užívání hormonální antikoncepce. Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok, měli byste mít podezření na těhotenství nebo se může objevit začátek menopauzy..

 • Na naší klinice podstoupilo léčbu 13 263 pacientů. 314 z nich přišlo z jiných klinik, protože jim tam nebylo možné pomoci. Tento postup provádíme podle metody vyvinuté na naší klinice.
 • Lékaři na klinice ABC poskytují nejen léčbu, ale také jedinou kliniku v Rusku s vlastním proprietárním programem.

Nemoci charakterizované hnědým výtokem

Endometritida je zánět sliznice děložní dutiny. Tajemství hnědé barvy u tohoto onemocnění má nepříjemný zápach a může se objevit před a po menstruaci. Onemocnění je charakterizováno neustálým hnědým výtokem a bolestí v dolní části břicha. Chronická endometritida může vést k potratům.

Endometrióza děložního čípku je malý cystický uzlík nebo výrůstek, ze kterého se může objevit hlen. U endometriózy je výtok zřídka bolestivý. Samotná endometrióza dělohy je množení buněk endometria ve svalové vrstvě. Hlen má tendenci zesvětlovat se po menstruaci.

Polypy se obvykle objevují na pozadí chronických pomalých zánětlivých procesů nebo hormonální nerovnováhy. Jsou doprovázeny hnědým výtokem..

Mimoděložní těhotenství je někdy doprovázeno hnědým výtokem z jejichor. V tomto stavu klesá krevní tlak, začínají závratě, bolesti v dolní části břicha..

Lze předpokládat erozi, když se objeví špinavý hnědý výtok při pohlavním styku nebo po vyšetření obecně po každém kontaktu s děložním hrdlem.

Růst děložních myomů a cyst je také doprovázen výskytem hnědého hlenu. Výtok je obvykle hojný a může se dokonce změnit na krvácení.

Rakovina dělohy je nejhorší onemocnění a příznakem je také hnědý výtok. Toto onemocnění je nejvíce náchylné k dospělým ženám nad 50 let. Během nástupu menopauzy u žen je nepravidelná menstruace stále vzácnější, ale pak se může menstruace náhle znovu obnovit. Včasná diagnóza dává dobrou šanci na vyléčení.

Pokud má žena více sexuálních partnerů, může být krvavý výtok známkou STI. Hlen typický pro STI je obvykle doprovázen shnilým nebo rybím zápachem.

Co dělat

Pokud se objeví hnědý výtok, zvláště pokud je doprovázen bolestí v dolní části břicha nebo dolní části zad, svěděním nebo nepříjemným zápachem, musíte určitě navštívit lékaře, podstoupit gynekologické vyšetření a nechat se otestovat. Nejstrašnější metlou žen je rakovina děložního čípku, jejíž úmrtnost je hlavní příčinou úmrtí mladých žen. Rakovina děložního čípku je výborně léčena, pokud je detekována v počátečních fázích.

Při kontaktu s lékařem můžete přinést výsledky testu z jiného zdravotnického zařízení. Pokud jsou relevantní, pak lékař diagnostikuje onemocnění. Pokud byly vyrobeny dávno, bude třeba je aktualizovat. Nečekejte, až některé věci - například hnědý výtok, který tam dříve nebyl, projdou samy. Okamžitě byste se měli poradit s lékařem, abyste zjistili příčiny patologie. Ještě lépe, jednou za rok se poraďte s gynekologem, aniž byste čekali na viditelnou formu patologických procesů.

Dohodněte si schůzku telefonicky
+7 (495) 021-12-26 nebo vyplněním online formuláře

Správce vás bude kontaktovat a potvrdí zadání.
Důvěrnost vašeho odvolání je zaručena.

Proč má žena hnědý výtok: fyziologické a patologické důvody

Proč mají ženy světle nebo tmavě hnědý výtok z pochvy??

Když se objeví hnědý výtok, pak než začnete hledat onemocnění u sebe, stojí za to analyzovat, proč se vaginální sekrece změnila. Příčinou mohou být fyziologické faktory:

 • zahájení užívání hormonální antikoncepce;
 • vaginální trauma (gynekologické vyšetření, drsný sex);
 • ovulace (folikul se rozbije a vajíčko vyjde);
 • implantace embrya do dělohy (těhotenství);
 • těžká fyzická aktivita;
 • premenopauza;
 • dny před a po menstruaci;
 • zavedení menstruačního cyklu u dospívajících dívek;
 • prasknutí panenské blány po první intimitě.

Z fyziologických důvodů není hnědý vaginální výtok hojný, krátkodobý a nezpůsobuje zhoršení blahobytu. Patologii lze podezřívat v následujících případech:

 • objeví se výtok s tmavě hnědým odstínem bez souvislosti s vnějšími faktory (intimní kontakt, vyšetření gynekologem);
 • bohatý nahnědlý vaginální hlen;
 • zdravotní stav se zhoršuje v důsledku bolesti, svědění nebo teploty;
 • sekrece nepříjemně voní.

Důvodem hnědého výtoku mohou být hormonální poruchy, nádory, eroze nebo zánětlivá onemocnění reprodukční sféry..

Mírný hnědý výtok bez zápachu a bolest nejsou vždy normální. U chronických pomalých procesů může být jediným znakem vzhled hnědého výboje.

Pokud se často objevuje nahnědlý hlen, je to důvod pro vyšetření u gynekologa. Konzultace s lékařem odhalí patologii nebo potvrdí, že hnědá sekrece nastává pod vlivem fyziologických faktorů.

Hnědý výtok po menstruaci

Signál z ženského těla o rozvíjející se poruše je výtok, který vznikl několik dní po kritických dnech. V takovém případě musí žena rozhodně konzultovat s lékařem, aby určila příčiny výtoku a v případě potřeby zvolit potřebnou terapii pro ženu..


Co to znamená? Takové vypouštění se může objevit z následujících důvodů:

 • Prodloužená endometritida;
 • Endometrióza;
 • Významné poškození sliznice;
 • Hyperplazie dělohy;
 • Pohlavně přenosné nemoci a jiné infekce;
 • Polypy;
 • Mimoděložní těhotenství.

Vedle hnědého výtoku, který je nebezpečný pro zdraví žen, se žena zpravidla může setkat s dalšími nezdravými příznaky. Může to být tahání a ostrá bolest v dolní části břicha, v dolní části zad. Kromě toho dochází k poruše, náladě, neochotě mít sexuální kontakt atd..

Nejrozumnějším rozhodnutím, které lze v takové situaci přijmout, je okamžitě kontaktovat odborníka. Možná nebude všechno tak nebezpečné, ale pouze normální volba, ale je pravděpodobné, že bude mít i jiný výsledek. V takovém případě může být návštěva lékaře včas nejen vysvobozením ze závažných zdravotních problémů, ale také ochranou vašeho života..

Světle hnědý výtok: pokud trvá déle než 3 dny a má nepříjemný zápach, často se považuje za příznak chronické endometritidy - infekčního a zánětlivého onemocnění dělohy, které se ve většině situací vyskytuje v důsledku obtížného porodu nebo potratu..

Bohatý tmavě hnědý výtok: výtok této barvy může být příznakem hyperplazie dělohy nebo endometriózy. Takový výtok se často vyskytuje u submukózních (umístěných přímo pod sliznicí) endometrioidních uzlin ve stěně dělohy. Kromě krvácení se za hlavní známku endometriózy považuje silná bolest v podbřišku..

Hnědé špinění lze vysledovat po skončení menstruace, pokud má žena sníženou srážlivost krve, slabý tón dělohy nebo pokud byla žena v posledních dnech menstruace příliš aktivní. Pokud k takovému vybití dojde během 1–2 dnů, nepředstavuje to žádné nebezpečí. Pokud trvají déle než 2 dny, mají také nepříjemné bolesti v dolní části břicha, pak se mohou stát příčinou onemocnění genitální oblasti.

V některých případech se takový nahnědlý výtok může objevit po vyšetření gynekologem nebo po sexuálním kontaktu, pokud dojde k erozi děložního čípku a poranění sliznice. Podobný stav by měl léčit také odborník..

Co znamená konzistence vypouštění??

Při určování příčiny hnědého výtoku lékař sleduje vaginální sekreci na podložce, aby určil konzistenci. To naznačuje možné odchylky v práci ženského těla..

Pomazání

Krátkodobý rozmazaný hnědý výtok se může objevit, když folikul praskne a vajíčko opustí, když je embryo připojeno uvnitř dělohy nebo po fyzické námaze. Pokud příznak přetrvává po dlouhou dobu, příčinou hnědého špinění u žen je patologie genitourinární sféry:

 • zhoubné novotvary;
 • myom;
 • prasklá ovariální cysta;
 • polypy dělohy;
 • endometrióza;
 • ovariální mrtvice.

Důvodem nahnědlé "mazance" může být změna hormonálního pozadí vyvolaná užíváním antikoncepčních prostředků, léků na bázi hormonů nebo nemocí.

Sliznatý

Hnědý slizovitý výtok nastává, když sražená krev vstupuje do vaginálního sekretu. Příznak se objeví několik dní před menstruací a během 1-3 dnů po něm.

Vzhled nahnědlého hlenu na prádle, který není spojen se začátkem nebo koncem menstruace, naznačuje mírné podříznutí z dělohy nebo pochvy. Příznak je vyvolán:

 • hyperplazie endometria;
 • polypy;
 • eroze;
 • dysplázie děložního čípku;
 • novotvary.

Hlenovitý žluto-hnědý výtok se vyskytuje při zánětu. Žloutnutí ve vaginální sekreci naznačuje příměs hnisu.

Tlustý

Hnědý výtok je směsí vaginálních sekretů a sražené krve. Příčinou hustoty je obtížnost odtoku krvavého výtoku. Překážkou volného výstupu nahnědlého výboje mohou být:

 • hyperplazie endometria (patologické záhyby se objevují uvnitř dělohy, kde se hromadí menstruační krev);
 • nádory;
 • zánět pohlavních orgánů.

K silně hnědému výtoku dochází při hormonálních poruchách v důsledku snížení sekreční funkce pochvy.

Tekutý

Normálně se „vodnatost“ vaginální sekrece zvyšuje před menstruací, při přípravě na ovulaci nebo během sexuálního vzrušení v důsledku zvýšené produkce hlenu. Malé množství krve vstupující do vaginálního výtoku u zdravé ženy je způsobeno:

 • prasknutí folikulu při uvolnění vajíčka;
 • implantace embrya;
 • předmenstruační infuze.

V těchto případech je výtok světle hnědý, necítí a nezpůsobuje nepohodlí. Pokud je vůně nebo další příznaky, pak je to známka nemoci..

Se sraženinami

Hnědý výtok se sraženinami téměř vždy naznačuje patologický proces:

 • benigní nádory;
 • polypóza endometria;
 • nerovnováha hormonů;
 • mimoděložní těhotenství.

Při léčbě anémie z nedostatku železa se u žen objevuje hnědý výtok po užití vitamínů B a přípravků železa. Načervenalá nebo nahnědlá sekrece naznačuje přesycení těla vitamíny a mikroelementy.

S hnědými žilkami

Vzhled výtoku s hnědými pruhy naznačuje, že do sekrece vstoupilo malé množství červených krvinek. Může to být spojeno s ovulací, počátkem, menstruací nebo způsobeno vaginální mikrotraumou..

Dalším důvodem vzniku nahnědlých pruhů je alergická reakce. Alergenem mohou být hygienické výrobky, syntetické spodní prádlo nebo intimní lubrikanty. Při alergické reakci se zvyšuje sekrece a mění se barva výtoku. Častěji se na těsnění objevují skvrny s béžovými nebo světle hnědými pruhy.

Časté nahnědlé tmavé nebo světlé skvrny mohou naznačovat gynekologické infekce nebo erozi děložního čípku..

Změna konzistence vaginální sekrece může být známkou onemocnění a může se objevit pod vlivem vnějších faktorů. Není vždy možné nezávisle určit, zda se jedná o patologii nebo variantu normy. Chcete-li vyloučit nemoc, musíte být testováni.

Hnědý výtok před menstruací

Orgány, které tvoří reprodukční systém, jsou považovány za jeden z nejzranitelnějších v ženském těle. Jejich fungování může být ovlivněno různými stavy, které nesouvisejí s chorobami. Lékaři identifikují některé z příčin hnědého výtoku před menstruací, které jsou určeny fyziologickými procesy:

 • Konec tvorby orgánů reprodukčního systému

Pokud kritické dny dívky začaly ne tak dávno a cyklus se dosud nestabilizoval, pak odborníci nepovažují předmenstruační výtok hnědého odstínu za patologii. Výtok je normální po dobu šesti měsíců až dvou let od první menstruace a neměli byste si s tím dělat starosti. Měli byste myslet na přítomnost porušení v ženském těle, pokud je takové vypouštění konstantní a trvá 7-8 měsíců. V takovém případě musíte okamžitě konzultovat lékaře, abyste zjistili přesný diagnostický závěr..

 • Zavedení hormonální antikoncepce

Tyto prostředky mají vliv na hormonální pozadí celého organismu. Přítomnost charakteristického hnědého hlenu několik dní před menstruací je příznakem přítomnosti požadovaného účinku na tělo antikoncepce. Musíte si dělat starosti, pokud takové vypouštění trvá déle než 3 měsíce. Tento příznak může naznačovat potřebu zvolit jinou antikoncepci.

 • Použití nitroděložního tělíska

Princip vlivu této metody ovlivňuje nejen pravděpodobnost těhotenství, ale také odstín výtoku. Po instalaci spirály odborníci připouštějí pravděpodobnost světle hnědého výboje před kritickými dny po několik cyklů.

 • Poruchy příjmu potravy

Ostré skoky v tělesné hmotnosti, nemoci (bulimie, anorexie), pravidelný silový trénink, který překračuje povolené zatížení těla, mohou způsobit kolísání menstruačního cyklu a výskyt špinění. Tento jev můžete eliminovat pomocí léčby. Chcete-li to provést, měli byste kontaktovat odborníka na výživu..

 • Premenopauza

Toto období charakterizuje začátek rekonstrukce reprodukčního systému. Celé hormonální pozadí podléhá změnám. Změny v hladinách estrogenu mohou způsobit tmavě hnědé a černé výtoky před očekávaným obdobím. k odstranění těchto jevů může odborník předepsat ženě užívat hormonální léky.

 • Po sexu

Nedostatečné mazání nebo nadměrně aktivní pohlavní styk může vést k poranění povrchu pochvy, děložní dutiny a stydkých pysků. To může způsobit uvolnění hnědých sraženin. Mohou zmizet po několika dnech po pohlavním styku a nepotřebují zvláštní zacházení. Navíc po sexu se takový příznak může objevit v důsledku přítomnosti eroze děložního čípku..

Mezi hlavní akce zaměřené na zjištění příčiny výskytu výtoku před menstruací patří:

 • Vyšetření gynekologem;
 • Užívání vaginálního nátěru;
 • Ultrazvuková procedura;
 • Kompletní krevní obraz a hormonální test;
 • Histologie;
 • Kolposkopie;
 • Biopsie;
 • Studium dědičnosti.

Taková řada postupů je nutná pro lepší studium hlavní příčiny tohoto jevu a výběr účinného průběhu léčby..

Bolesti dolní části břicha

Kombinace hnědého výtoku a bolesti v dolní části břicha je vždy známkou patologického procesu. Výskyt příznaku může naznačovat následující stavy:

 • zánět přívěsků a dělohy;
 • onkologický proces;
 • polypóza endometria;
 • prasknutí ovariální cysty;
 • urogenitální infekce;
 • eroze;
 • adenomyóza.

Bolestivé pocity, v závislosti na typu patologie, jsou nevýznamné nebo způsobují nesnesitelné nepohodlí. U jakékoli, i malé bolesti, je však nutné lékařské vyšetření, aby se zjistila příčina.

Preventivní opatření

Každá žena může, pokud tomu nezabrání, snížit riziko nahnědlého výtoku z genitálií. Postupujte podle těchto pokynů:

 • Vyvarujte se nadměrné fyzické aktivity.
 • Procházky venku tak často, jak je to možné.
 • Vyvarujte se negativních emocí.
 • Vzdejte se přísných diet.
 • Dostatek spánku, pokud je to možné.
 • Být selektivní při pohlavním styku.
 • Chraňte se během sexu.

Doporučuje se také navštívit kancelář gynekologa nejméně dvakrát ročně. Preventivní prohlídka odhalí onemocnění, i když je asymptomatické.

Neměli byste si myslet, že se můžete zbavit rozmazaných sekrecí pomocí vložek a tamponů. Indikují přítomnost patologického procesu v těle. Musíte si okamžitě domluvit schůzku s odborníkem. Pouze lékař dokáže nemoc identifikovat a vyléčit.

Povaha vůně

Některé dívky se mylně domnívají, že pokud nahnědlý sekret necítí, pak neexistuje žádná nemoc. Není tomu tak vždy. U patologických procesů v urogenitální sféře může vaginální sekrece cítit charakteristický zápach nebo vůbec nemusí cítit.

Nepříjemný

Hnědý výtok s nepříjemným zápachem častěji naznačuje gynekologická onemocnění:

 • salpingo-ooforitida;
 • endometritida;
 • bakteriální vaginóza;
 • kolpitida;
 • novotvary.

Výtok tmavě hnědé barvy, páchnoucí po hnilobě, nastává při zamrzlém těhotenství nebo mimoděložním připojení vajíčka. Pohlavně přenosné choroby jsou doprovázeny výskytem nahnědlého sekretu s páchnoucím zápachem. Dalším důvodem, proč vaginální výtok nepříjemně voní, jsou hormonální změny nebo metabolické poruchy.

Zmrazené mimoděložní těhotenství

Kyselý

Pro drozd je charakteristický hnědý výtok s kyselým zápachem. Hnědavý tón vylučované sekrece se objeví, když je plísňová infekce komplikována patologickými změnami v těle:

 • hormonální abnormality;
 • rakovina;
 • zánět reprodukčního systému.

Výtok světle hnědé barvy se objevuje, když se chronická onemocnění zhoršují na pozadí kandidózy.

Kyselinou vonící, tmavě hnědý výtok nastává, když má žena s afty endometritidu, polypózu nebo adenomyózu..

Bez zápachu

Krátkodobý hnědý výtok bez zápachu se často objevuje pod vlivem fyziologických faktorů:

 • poškození vaginální sliznice;
 • ovulace;
 • koncepce (dochází k implantaci embrya);
 • dny před a po menstruaci;
 • nástup menopauzy.

Trvale vylučované nahnědlé tajemství bez zápachu naznačuje fibroidy, endometritidu a benigní nádory.

Barva vybití

Zvýraznění může být v různých odstínech, od světle hnědé po tmavou a bohatou. To může nepřímo odhalit příčinu jejich výskytu..

Světle hnědý výtok je výsledkem bakteriální vaginózy, pohlavně přenosného infekčního procesu, mikrotrauma děložního čípku.

Tmavě hnědý výtok obvykle naznačuje přítomnost sražené krve ve výtoku. Krev může být vaginálního, cervikálního nebo děložního původu.

Pokud je přítomno svědění

Svědění nepohodlí v perineu není vždy známkou patologie. Hnědý výtok a svědění se mohou objevit z fyziologických důvodů:

 • zranění při sexu nebo gynekologické vyšetření;
 • užívání hormonální antikoncepce;
 • alergie na textilie nebo hygienické výrobky.

Ale příznak nemusí vždy znamenat relativně neškodnou odchylku. Pokud svědění a nahnědlý výtok přetrvávají po dlouhou dobu, mělo by být podezření na vývoj patologie:

 • eroze děložního čípku;
 • endometrióza;
 • drozd;
 • genitální infekce;
 • novotvary.

Co znamená hnědý výtok se svěděním, může lékař říct. I když je svědění nepříjemné, není nutné odkládat návštěvu gynekologa: nádory, endometrióza a některé další patologie se vyvíjejí pomalu. Mírné svědění může být prvním příznakem nemoci.

Infekční příčiny

Světle hnědý výtok je často známkou pohlavně přenosných chorob. U virových a bakteriálních zánětlivých procesů v genitáliích může mít výtok stékající dolů na spodní prádlo nebo polštářky jakoukoli barvu. Avšak v přítomnosti krvavých skvrn, které byly po dlouhou dobu ve styku se vzduchem, získávají světle hnědý odstín..

Naleznou se, když:

 • Akutní drozd, při kterém intenzivní svědění vede k sebepoškozování během škrábání. Z mikrotraumat a trhlin, které vznikly na zanícené sliznici, se uvolňují kapky krve, které ve směsi s kýčovitým výbojem charakteristickým pro kandidózu jí dodávají růžový nebo nahnědlý nádech.
 • Trichomoniasis je infekční pohlavně přenosné onemocnění, které vede k suchu, pálení a nepohodlí v intimní oblasti, vzniku hojného pěnícího žlutého, hnědo-oranžového nebo krvavého výtoku. Kromě toho je patologie doprovázena tupou bolestí v dolní části břicha, nepohodlí při močení, nepříjemným hnilobným zápachem z genitálií..
 • Kapavka, projevující se bolestí, svěděním, zhoršeným močením, bílo-žlutým výtokem, který při dlouhodobém průběhu onemocnění získává nahnědlý odstín..

V přítomnosti hnědého výtoku s nepříjemným zápachem a svěděním kůže musí gynekolog odebrat ženě nátěr na flóru a také předepsat sérologické a PCR testy. Pomáhají identifikovat infekční patologie i v raných stádiích a předepisují vhodnou terapii (antibakteriální, antifungální a antiseptické léky).

Důležité! Pokud je detekována pohlavně přenosná choroba, musí být kromě ženy pečlivě vyšetřena její sexuální partnerka a pokud je u něj zjištěna stejná infekce, měl by být oběma pacientům předepsán celý průběh léčby.

Hojné vypouštění

V období po porodu je hojný hnědý výtok normální. Postupně se objem nahnědlých lochií zmenšuje a mizí, zůstává pouze mírná sekrece ve formě průhledného vaginálního hlenu.

Po potratu vycházejí části poškozeného endometria z dělohy a v prvních dnech může být hojný hlen s nahnědlými sraženinami. Za normálních okolností sekrece postupně klesá a objevuje se „mazanice“, která prochází sama.

U mimoděložního těhotenství, benigních výrůstků nebo polypů může dojít k hojnému nahnědlému výtoku.

Hnědý výtok během těhotenství

Hnědý výtok během těhotenství - rozmazané a krvavé je porušení. Za normálních okolností může dojít k výtoku, když je embryo připevněno ke stěně dělohy, když je narušena integrita endometria v počátečních fázích 1-2 týdne těhotenství. Kromě toho se v prvním trimestru ve dnech, kdy lze očekávat menstruaci, může objevit špinění. Pro jakýkoli výtok hnědého odstínu musíte kontaktovat odborníka nebo zavolat sanitku.

Příčiny hnědého výtoku během těhotenství:

 • Nedostatečné hladiny hormonu progesteronu, který způsobuje odmítnutí endometria a představuje riziko potratu;
 • Mimoděložní těhotenství;
 • Abrupce placenty, prezentace.

Jakékoli vypouštění hnědých odstínů během těhotenství k pozdějšímu datu s sebou nese riziko potratu nebo předčasného porodu.

Po vyšetření gynekologem

Během vyšetření se kromě gynekologických zrcadel používají i další nástroje, které mohou mírně poškodit sliznici. Častou příčinou hnědého výtoku po vyšetření gynekologa je poševní škrábání. Když se odeberou částice vaginálního epitelu, mohou se poškodit malé kapiláry a kapky sražené krve se smíchají s hlenem. Objevený „mazanec“ není hojný a rychle zmizí.

Při hysteroskopii, kauterizaci eroze a některých dalších lékařských a diagnostických postupech, které narušují integritu sliznice cervikálního kanálu nebo pochvy, bude sekrece nahnědlého hlenu trvat několik dní a bude doprovázena mírnou tažnou bolestí v dolní části břicha. To je považováno za normu..

Během procedur gynekologové varují pacienty před možným podbízením a výskytem bolesti.

Chronické patologie

V podmínkách neustálého stresu, špatné ekologie, s porušením výživy, špatných návyků, stejně jako v případech zatížené dědičnosti u žen může dojít k přerušení hormonálního pozadí, které při absenci korekce vede ke vzniku nebezpečných patologií.

U pacientů v reprodukčním věku jsou nejčastěji diagnostikována následující onemocnění:

 • Endometritida je chronický zánět vnitřní výstelky dělohy. Předpokladem onemocnění jsou nitroděložní zákroky, potraty, potraty. Toto onemocnění se projevuje bolestivostí, bolestí v dolní části břicha a zad, hnědým výtokem před a po menstruaci, porušením cyklu.
 • Endometrióza je patologický stav charakterizovaný proliferací endometriálních uzlů mimo děložní dutinu, v myometriu, cervikálním kanálu, na vaječnících, pobřišnici a močovém měchýři. Mezi hlavní klinické projevy patologie patří bolest během menstruace v břiše, dolní části zad, křížové kosti.
 • Hyperplazie - nadměrný růst a zesílení vnitřní výstelky dělohy, která je benigní povahy a projevuje se výskytem hnědého rozmazaného výtoku, intermenstruační krvácení a hojné, prodloužené období.

V raných fázích se tyto patologie nemusí projevit, ale v průběhu času vedou k anémii, vyčerpání ženy, zhoršení hormonální nerovnováhy a neplodnosti. Proto je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa za účelem preventivních prohlídek a v případě podezření na patologii podstoupit důkladné komplexní vyšetření. Léčba těchto onemocnění se provádí pomocí hormonálních léků a v případě potřeby chirurgickým zákrokem.

Důležité! Při hyperplazii endometria dělohy je nutné podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů a hysteroskopii s biopsií. Tím se stanoví povaha zarostlých tkání a předepíše se správné ošetření. Toto onemocnění nelze ignorovat, protože v některých případech může vést k rakovině..

Příčiny výtoku krví

Nahnědlá sekrece s krvavými skvrnami před nebo po menstruaci je považována za normální, pokud není doprovázena obecným zhoršením pohody. Hnědý, krvavý výtok uprostřed cyklu naznačuje poškození sliznic pochvy nebo dělohy. Vyvolává výskyt příznaku:

 • poškození kapilár v důsledku eroze nebo růstu nádoru;
 • hormonální abnormality;
 • nitroděložní tělísko.

Vzhled krvavě hnědé skvrny uprostřed cyklu může naznačovat početí nebo ovulaci..

Dívka má hnědý výtok při prvním intimním kontaktu. Při prasknutí panenské blány se objeví červenohnědá nečistota ve vaginální sekreci.

Z hormonální antikoncepce

Důvody vzniku hlenu jsou spojeny s pravidelným užíváním antikoncepčních léků nebo s přítomností nitroděložního tělíska. Od začátku užívání antikoncepce může být sekrece mezi obdobími nebo uprostřed cyklu po dobu 2–3 měsíců.

To je považováno za normální a nemělo by to být důvodem k obavám. Je to způsobeno změnami hormonálních hladin. Postupem času leucorrhoea zmizí, jakmile se tělo přizpůsobí užívání léků.

Pokud sekrece dlouho neprojde a stane se hojnou, je nutné se poradit s gynekologem. Pokud je důvod ve spirále, je odstraněn.

Ovulační

Hlen se objeví uprostřed cyklu, kdy folikul praskne a z něj vyjde vajíčko. Tento hnědý výtok u žen bez zápachu má rozmazaný charakter..

Jsou vzácné a vyžadují konzultaci s lékařem. V některých případech může tajemství naznačovat přítomnost fibroidů, polypózy, nádorů, adenomyózy.

Endometritida

Výtok je spojen se zánětlivými procesy ve vnitřní vrstvě sliznice dělohy. Toto onemocnění je patologické infekční a má akutní nebo chronickou formu.

Endometritida je často bez příznaků. Sekrece s nepříjemným zápachem mohou naznačovat onemocnění. V tomto případě má pacient bolesti žaludku, je možná horečka.

Příčinou onemocnění je:

 • potrat;
 • infekce reprodukčního systému;
 • onemocnění močových cest.

Endometritida je nebezpečné onemocnění, které vyžaduje povinnou léčbu.

Kdy mohou vyniknout?

Hnědá barva vaginálních sekretů zřídka přetrvává trvale. Častěji je výskyt příznaku spojen s určitým obdobím cyklu..

Před menstruací

Pokud je vaše menstruace krátká a těžká, mohou se první den objevit hnědé krevní sraženiny. Pokud neexistují žádné gynekologické patologie a symptom se opakuje každý měsíc, je to normální.

Náhlý nástup světlého nebo tmavě hnědého výtoku naznačuje poškození výstelky pochvy nebo dělohy. Příčinou mohou být nádory, polypy, hyperplazie endometria nebo eroze.

Glandulární hyperplazie dělohy

Uprostřed cyklu

U zdravé ženy je vzhled nahnědlého výtoku spojen s ovulací nebo implantací embrya do stěny dělohy..

Z patologických faktorů vyvolává výskyt nahnědlé sekrece erozi, endometriózu nebo vaginální trauma.

Po menstruaci

Za 1–2 dny po menstruaci může dojít k mírnému uvolnění. Vycházejí zbytky menstruační krve.

Pokud sekrece trvá déle, příčinou může být malé krvácení s endometriózou, adenomyózou nebo myomem. Tajemství „zhnědne“ díky tomu, že krev okamžitě nevyteče, ale sráží se a hromadí se v děložní dutině.

Místo menstruace

Důvodem, že místo menstruační krve je vylučováno hnědé tajemství, jsou gynekologické abnormality:

 • ektopická implantace embrya;
 • neinfekční a infekční záněty.

Ke změnám barvy a povahy krvavého výtoku během menstruace dochází po operacích na pánevních orgánech.

Když hnědavá „menstruace“ zmizela a téměř okamžitě ustala, mohlo by to být nástup těhotenství. K ovulaci nedochází vždy uprostřed cyklu - zrání vajíčka se může zpomalit v důsledku stresu, změny klimatu a dalších fyziologických důvodů. Mírný výskyt sražené krve, který se kryje s nástupem menstruace, může být známkou fixace embrya v děloze..

Během těhotenství

Změna barvy vaginální sliznice během těhotenství by měla být záminkou pro budoucí matku, aby pečlivě zvážila své zdraví:

 • tmavě hnědý odstín naznačuje hrozbu potratu;
 • oddělení placenty, v závislosti na závažnosti krvácení, ke kterému došlo, je doprovázeno bledě hnědým výtokem nebo sekrece se stává tmavě červenohnědou;
 • kandidóza, komplikovaná zánětem reprodukčních orgánů, způsobuje u těhotné ženy tekutý hnědý výtok s kyselým zápachem.

Nízký nahnědlý výtok, který se čas od času objeví, doprovází hormonální změny nezbytné k zajištění podmínek pro růst plodu.

Příčiny hnědého výboje

Hnědý odstín výtoku vždy naznačuje přítomnost sražené krve v nich. Intenzita barvy závisí na jejím objemu a konzistenci hlenu. Leucorrhoea může být zpravidla světle hnědá, téměř růžová. Silný výtok, který obsahuje stojatou krev nebo sraženiny, může být tmavě hnědý.

Příčiny krvácení mohou být:

 • Fyziologické procesy, které jsou spojeny s porušením krevních cév (zahrnují kritické dny, ovulaci, zavedení oplodněného vajíčka do endometria, čištění dělohy po porodu);
 • Narušení hormonální povahy v těle, které vedou k patologiím menstruačního cyklu;
 • Porušení epiteliálních membrán pohlavních orgánů během potratu, gynekologické procedury, sexuální kontakt;
 • Věkové změny ve struktuře vaginální sliznice;
 • Porušení povrchové vrstvy děložního čípku a pochvy v důsledku zánětu;
 • Procesy v děloze a vaječnících, které vedou k nesprávnému vývoji jejich tkání a krevních cév;
 • Traumatické léze pohlavních orgánů;
 • Zánětlivý proces močového měchýře.

Absolutorium normální povahy

Hnědý výtok obvykle není hojný, nemá nepříjemné aroma a má jednotnou strukturu. Takový výtok se může objevit při užívání hormonální antikoncepce, s malým poškozením vaginálních kapilár během sprchování, vyšetřením lékařem, v některých případech i po násilném sexuálním kontaktu, stejně jako na začátku a na konci menstruačních dnů, s ovulací, fixací vajíčka v děloze.

Hnědá leucorrhoea může také nastat po nervovém stresu, fyzické únavě.

Přidělení patologické povahy

Mohou být hojné nebo rozmazané vzhledem k typu patologické poruchy. Má nepříjemný zápach, obsahuje tmavě zbarvené krevní sraženiny nebo částice odumřelé tkáně a může zahrnovat hnis, pěnu, hrudky. Může se často střídat s jasným krvácením.

Jasným příznakem porušení je výskyt špinění výtoku v kterýkoli den menstruačního cyklu, pokud jsou doprovázeny bolestí v dolní části břicha, dolní části zad a dalších menstruačních patologií, diagnostikovat neplodnost.

Výskyt krvavé leucorrhoea během menopauzy naznačuje porušení. Příznakem významných onemocnění může být pravidelný výskyt krvavého výtoku po pohlavním styku. Patologický výtok je považován za hnědý, který je doprovázen pocitem svědění a pálení v genitáliích, častým močením, zvýšením tělesné teploty.

Nemoci a poruchy při výskytu krvavé leucorrhoea

 • Mimoděložní těhotenství.

Toto je nebezpečný stav, když vajíčko není připojeno v děložní dutině, ale mimo ni (často ve vejcovodu, zřídka v děložním čípku). Důvodem mohou být zánětlivé procesy přívěsků, tvorba adhezí a nádorů v děložní dutině. Porušení tkání v oblasti připevnění vajíčka vede k výskytu rozmazaného tmavě hnědého výtoku. Jsou spojeny s prasknutím skořápky embrya, jeho odmítnutím, „tubálním potratem“. Za jednu z nejrizikovějších možností se považuje prasknutí vejcovodu v 6-8 týdnech..

 • Eroze, dysplázie dělohy.

Nemoci jsou spojeny se změnami ve struktuře epitelu hltanu děložního krku, který přechází do pochvy, ulcerací povrchu a narušení malých cév.

 • Kolpitida, cervicitida.

Zánětlivý proces pochvy a děložního čípku. Dochází ke ztenčení a atrofii sliznic, k tvorbě krvácejících trhlin. Patologie mikroflóry vedou k rozvoji hub (kandidóza), zlepšuje se penetrace patogenů pohlavně přenosných chorob do genitálií. Hnědý výtok má nepříjemný zápach, neobvyklou konzistenci.

 • Endometritida.

Zánět v děloze je důvodem, že místo obvyklých kritických dnů přichází hnisavý nahnědlý výtok. Objeví se bolest v podbřišku, možná zvýšení tělesné teploty. Chronický průběh způsobuje pozdní neplodnost.

 • Hyperplazie endometria, endometrióza.

Růst endometria způsobující nemoci vede k různým poruchám menstruačního cyklu, výskytu rozmazaného hnědého výtoku po menstruaci a také v intervalech mezi cykly.

 • Polypy.

Jejich tvorba je jedním ze znaků hyperplazie endometria. Polypy jsou zaoblené výrůstky v bazální vrstvě. Často se vyskytují u žen během menopauzy..

 • Ovariální cysty.

Známky závisí na typu a původu těchto novotvarů. Můžete zaznamenat výtok hnědé ichor před a po menstruačních dnech. Tím se zvyšuje doba trvání a celkové množství ztráty krve. Možné krevní sraženiny.

 • Nádory dělohy.

Znamení závisí na jejich umístění a objemu. Výtok s příměsí krve nastává, když nádory získaly poměrně velkou velikost, což komplikuje diagnostiku těchto onemocnění.

Krvavé problémy

Během přirozených fyziologických procesů se objevuje nevýznamná příměs krve v sekreci pochvy, která není doprovázena bolestí a dalšími známkami zhoršení blahobytu:

 • prasknutí folikulu;
 • početí;
 • nástup menopauzy.

Mírné podbízení nastává v prvním měsíci užívání hormonální antikoncepce.

Prodloužené nebo silné krvavé výtoky naznačují vaginální nebo děložní krvácení způsobené onemocněním nebo nádory.

Endometrióza

Toto onemocnění vyvolává hormonální změny v těle, které negativně ovlivňují reprodukční systém pacienta. Na vnitřní stěně dělohy se objevují ložiska endometria, která jsou po menstruaci odmítnuta ve formě tmavě hnědého hlenu kvůli přítomnosti krevních pruhů.

Menstruační krev se často sráží. Tento stav může být týden po menstruaci a po delší dobu kvůli nemožnosti úplného oddělení endometria. Pacient pociťuje různou intenzitu bolesti v břiše.

Žlutý a zelený výboj

„Barevný“ vaginální výtok se vyskytuje u pohlavně přenosných chorob, bakteriální vaginózy (gardnerelóza), s nespecifickým zánětem pohlavních orgánů.

U pohlavně přenosných chorob je leucorrhoea vždy doprovázena svěděním, bolestí a pálením spojeným s močením.

Chlamydie: Při vyšetřování pochvy je viditelný žlutý výtok vycházející z cervikálního kanálu a stékající po stěnách pochvy. Leucorrhoea je doprovázena bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha, nárůstem Bartholinových žláz. Diagnóza potvrzena analýzou PCR.

Trichomoniasis: bohatá, pěnivá, nazelenalá nebo nažloutlá, silně hnilobná vůně. Může odtékat do perinea, vnitřních stehen a způsobit podráždění pokožky.

Kapavka: mírného objemu, nažloutle bílé barvy. Může být doprovázeno krvácením bez sledování cyklu, bolestí typu „spadlého pásu“ - dolní části zad, dolní části břicha, vnitřních stehen. U kapavky je často hnilobný zápach leucorrhoea; změna jejich barvy ze šedobílé na žlutou naznačuje přechod akutního stadia onemocnění na chronické.

Bakteriální vaginóza; hojná leucorrhoea, šedavě bílá, s vůní hnijících ryb. Lepkavý, žluto-zelený a dokonce oranžový výtok je typický pro neléčené dlouhodobé nemoci. Svědění není silné, objevuje se pravidelně. Všechny příznaky se zhoršují bezprostředně po pohlavním styku.

Nespecifická vaginitida (kolpitida): s tímto onemocněním je hlavním příznakem leucorrhoea. Typ vaginálního výtoku se mění v závislosti na závažnosti procesu. Při zánětu pochvy se tajemství stává kyselým v reakci, v konzistenci - viskózní a protahující se nebo hojné a tekuté, ztrácí svou průhlednost. Nejasný bílý odstín je dán leukocyty, žlutozelená barva je způsobena přítomností hnisu, žlutavě růžová barva je způsobena krví. V počátečních stádiích zánětu je serózní leucorrhoea tenká, vodnatá; pak se promění v hnisavý - silný, zelený, se silným hnilobným zápachem.

Salpingitida a adnexitida: zánět vejcovodů a vaječníků. Mohou se projevit jako specifické komplikace způsobené vzestupnou pohlavně přenosnou infekcí pohlavně přenosnými chorobami nebo „normálním“ zánětem vnitřních pohlavních orgánů. Výtok je vždy doprovázen bolestmi břicha; v akutním období - periodické, křečové a silné, v chronickém stadiu - střední a nízká intenzita, konstantní, tupé, tahové.

Pojďme to shrnout. Příčiny žluté a zelené leucorrhoea:

 • pěnivý výtok je charakteristickým znakem pohlavně přenosných chorob;
 • hojný výtok je typický pro akutní stádium kolpitidy, adnexitidy a salpingitidy;
 • malá leucorrhoea - pro chronickou adnexitidu a salpingitidu.

Co dělat

Pokud si během těhotenství všimnete hnědého výtoku, bez ohledu na to, jak řídký nebo těžký, okamžitě zavolejte sanitku nebo co nejdříve navštivte svého lékaře. Nedoufejte, že výtok zmizí sám. Mohou být patologické a představovat hrozbu pro váš život a embryo..

V případě, že je tmavý nebo světlý výtok způsoben připojením oplodněného vajíčka, není léčba předepsána. V případě nepravidelného krvácení způsobeného hormonálními změnami se léčba neprovádí, ale těhotná žena bude muset být pod dohledem odborníka, aby posoudila závažnost tohoto stavu a možné následky.

Ektopické, ohrožené potraty a další nemoci se léčí ve stacionárních podmínkách. Hnědá sekrece na začátku těhotenství s takovými chorobami je jen příznakem. Někdy lze předepsat domácí léčbu i rehabilitační terapii po ošetření v nemocnici.

Pokud se patologický výtok objevil v 5, 6 nebo 7 týdnech těhotenství a kvůli hrozbě ukončení těhotenství, může být předepsán lék Magne-B6, který obsahuje hořčík a vitamin B6. Přibližné režimy příjmu jsou následující:

 • Pijte 2 tablety ráno a večer.
 • Ráno a v poledne pijí 1 tabletu, večer - 2.

Doba užívání léku je od 14 dnů a může trvat až do samotného narození. Pamatujte, že můžete užívat léky pouze podle pokynů svého lékaře..

Pokud výtok vznikl v důsledku mimoděložního těhotenství, je po jeho odstranění předepsán lék na obnovení těla. Jsou přijímáni doma. Léky jsou předepsány na základě individuálních charakteristik organismu, mezi nimi mohou být Terzhinan, Bifiform nebo Phlogenzym. Přibližné režimy příjmu:

 • 3 tablety Phlogenzymu třikrát denně po dobu 3 týdnů;
 • do 10 dnů 1 vaginální čípek Terzhinan v noci;
 • 1 tableta Bifiform 3krát denně po dobu jednoho týdne.

Někdy lze k léčbě použít tradiční medicínu, například infuzi chmele a oregana. Níže je uveden recept na vaření.

Složení:

 • oregano - 1 lžička;
 • voda - 250 ml;
 • chmel - 1 lžička.

Fyziologické příčiny

Někdy je taková změna hormonálních hladin pozorována v těle zdravé ženy za zvláštních podmínek. To zahrnuje následující možnosti:

1. Začátek cyklu: první a druhý den lze charakterizovat hnědým výtokem, protože nedošlo k dostatečné změně endometria. Může to být individuální charakteristika, pokud netrvá déle než tři dny. V případě zpoždění v tomto stavu budou rozmazané sraženiny charakterizovány jako patologické.

2. Menarche: první menstruační cyklus se často vyskytuje s neznámou povahou hormonálních a funkčních změn. V těle dívky dosud nebyl vytvořen dobře fungující systém reakce na změny v hormonálním stavu. Rovnováha hormonů během tohoto období a jejich rychlé skoky mají také velký význam. První cykly proto nemusí být hojné s hnědým výbojem. Za šest měsíců až rok by takové cykly měly zmizet a měl by je nahradit normální červený výboj..

3. Těhotenství: Hnědý výtok v tomto stavu odráží proces implantace vajíčka. Výsledkem je trauma sliznice a mírné krvácení, krev koaguluje a oxiduje. Výsledkem je, že se u ženy po několik dní objeví rozmazané hnědé sraženiny, které lze mylně interpretovat jako menstruaci. Chcete-li zjistit těhotenství, měli byste darovat krev pro hCG. Později mohou takové sraženiny naznačovat nedostatek progesteronu v těle matky, který je plný potratu. Tato situace vyžaduje neprodlené posouzení hormonálního stavu a gynekologické vyšetření..

4. Poporodní a laktační - po narození dítěte se po ukončení laktace obnoví menstruační funkce. Během kojení se mohou uvolnit nevýznamné hnědé prvky, které jsou spojeny s vypouštěním zbytku lochie z dělohy a také s tvorbou hormonálních hladin se snížením produkce prolaktinu do konce laktace. V této době má menstruace stále přechodnou povahu, proto se vzhled hnědého výtoku považuje za normu v období až jednoho roku po porodu, pokud do této doby skončí laktace.

5. Premenopauza a menopauza. Pokles sexuální funkce je primárně spojen se snížením množství pohlavních hormonů estrogenu. To způsobí změnu cyklických procesů. Ovulace již neprobíhá a odmítnutí endometria s každým cyklem je méně výrazné. Skvrny postupně ztmavnou, zhnědnou a jsou skrovné. Takové cykly lze pozorovat během roku od poslední normální menstruace..

Výboj je normální

Výtok z pohlavního ústrojí dívky se může měnit během celého menstruačního cyklu. Závisí to na věku, hormonálních hladinách, přítomnosti různých nemocí a některých dalších důvodech..

Během puberty, kdy puberta teprve začíná, začne tělo bohaté na estrogen stimulovat produkci hlenu ve vagině. Může to být průhledná, bělavá barva. Nejčastěji je konzistence viskózní, někdy jako „hrudky“. To vše svědčí o příznivém vývoji puberty, plném zdraví dívky a skutečnosti, že se brzy zlepší její menstruační funkce..

Během menopauzy je výtok z pohlavního ústrojí mnohem menší, ženy si ho často vůbec nevšimnou. Vzhled rozmazaného hnědého nebo jasně šarlatového krvavého výtoku v tomto věku naznačuje průběh nějakého druhu nemoci.

Během reprodukčního období je výtok ženy z genitálního traktu nejrůznější. Ihned po menstruaci je jejich počet minimální. Pokud jsou v tuto chvíli přítomny, pak bělavé nebo nepostřehnutelné sliznice.

Jak se blížíte k ovulaci, výtok se stává stále více a více, jsou slizké, viskózní. Některé dívky je obrazně srovnávají s bílkovinami slepičích vajec. Jakmile dojde k ovulaci, získají silnější konzistenci, bělavý odstín. K těmto změnám ale nedochází vždy, ale pouze u ideálního hormonálního pozadí u zdravé dívky.

Příčiny

Abychom pochopili, že výtok není normální, doporučuje se znát vlastnosti typické vaginální sekrece. Normálně se určité množství tekutiny obvykle uvolňuje z ženského pohlavního orgánu, který má následující vlastnosti:

 • Hlen je průhledný.
 • Malé přihrádky - asi 50 ml denně.
 • Bez zápachu.
 • Není doprovázeno bolestí, nepohodlí, svěděním nebo pálením.
 • Při vyšetření je vaginální sliznice čistá, růžová.
 • Roztěr ze zadního fornixu odhalí normální počet laktobacilů a určitý počet leukocytů.
 • Normální výtok zvyšuje objem až do ovulace uprostřed cyklu.

Jakákoli odchylka od této charakteristiky by měla ženu upozornit. Příznak, jako je hnědý vaginální výtok, může doprovázet následující nemoci:

 1. Zánět sliznice dělohy - endometritida.
 2. Vzhled oblastí endometria na špatných místech - endometrióza.
 3. Růst (hyperplazie) endometria a tvorba polypů v děložní dutině.
 4. Benigní a maligní novotvary orgánu.
 5. Patologický průběh časného těhotenství.
 6. Patologie děložního čípku.

Hnědý výtok u žen se také jeví jako vedlejší účinek určitých hormonálních látek..

Výtok - známky poruchy v těle

Vzhled ženy s tmavě hnědým výtokem s atypickým zápachem a silnými bolestivými bolestmi je známkou možného těhotenství, které se vyvíjí mimoděložně. V takovém případě musíte urgentně konzultovat gynekologa a provést podrobné vyšetření pomocí ultrazvuku. Nemůžete oddálit návštěvu lékaře, je nutné rozpoznat mimoděložní těhotenství v raných fázích, protože zpoždění může vést k nepříjemným následkům a dokonce k ohrožení života.

Nemoci, jako je endometrióza nebo endometritida, vyskytující se v děložní dutině a postihující její sliznici, mohou také způsobit sekreci hlenu smíchaného s hnisem. Podobné zánětlivé procesy u ženy ovlivňují výstelku dělohy, způsobují její změny a zabraňují dalšímu plánovanému těhotenství. Pokud jsou tyto patologie identifikovány, je třeba vyvinout veškeré úsilí k jejich vyléčení léky..

Závažnějším stavem, ve kterém se může objevit hnědý výtok, je hyperplazie endometria. V tomto případě se v ženském těle vytváří přebytek estrogenu, což vede ke zvýšení endometria. Kvůli nedostatku progesteronů ve druhé polovině cyklu není endometrium plně zralé a začíná být z dělohy v malých částech odmítáno. To způsobuje mírné, rozmazané, prodloužené krvácení. Tvorba polypů, stejně jako začátek procesu oddělení vajíčka v děloze během těhotenství, může také narušit barvu normálních sekrecí..

Je možné pochopit, zda je nutné léčit onemocnění se změněným vaginálním výtokem až po důkladném vyšetření gynekologem, testech na přítomnost genitálních infekcí a dalších nezbytných studiích.

Po porodu

Po narození dítěte se děloha začíná samostatně uvolňovat z endometria a zbytků membrán. Současně dochází k hojení ran v místě placenty. Normou jsou proto krvavé útvary, které se pozorují po porodu po dobu 4 dnů..

Po dobu dalších 5-6 týdnů může dojít k uvolnění hnědé sekrece. Pokud se tak nestane, je důležité navštívit lékaře. Rychlé zmizení krvavých oddělení naznačuje stagnaci krve v důsledku špatné kontraktility dělohy. Rovněž je třeba upozornit na silné krvácení, které naznačuje patologické uzdravení po porodu..

Po potratu

Po operaci se krevní sraženiny uvolňují kvůli zbytkům v děloze vajíčka. Časem se jejich počet snižuje a začnou se rozmazávat.

Je nutné věnovat pozornost stavu, pokud se místo hnědého hlenu uvolňuje šarlatová krev. V tomto případě je nutný chirurgický zákrok, protože tento příznak označuje části zbývajícího vajíčka v děloze.

Diagnostika

Samotná anamnéza a příznaky nestačí ke stanovení správné diagnózy. Lékař může doporučit několik následujících diagnostických metod:

 1. Obecná analýza krve a moči.
 2. Biochemický krevní test.
 3. Nátěr ze zadní části pochvy vagíny, nátěr na cytologii z cervikálního kanálu.
 4. Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů a břišní dutiny.
 5. Hormonální výzkum.
 6. Krevní test HCG k určení těhotenství.
 7. Kolposkopie.
 8. Hysteroskopie.
 9. Diagnostická kyretáž děložní dutiny.
 10. Laparoskopie.

Samozřejmě, že ne všechny uvedené metody se v rutinní praxi používají, obvykle je diagnóza stanovena pomocí několika dalších studií..

Patologické příčiny rozmazání krvavého výtoku

Názor lékařů na takový příznak je jednoznačný - to je důvod k preventivní prohlídce a vyšetření, i když se to stalo jednou. Mnoho nemocí se vyznačuje tímto příznakem v nepřítomnosti jiných. Sloučili jsme patologie podle jejich původu, protože příznaky se shodují v takových skupinách.

Hormonální poruchy

Nejedná se pouze o nedostatek nebo přebytek estrogenů, gestagenů a dalších látek v těle ženy, ale také o onemocnění, která se již na tomto pozadí vytvořila:

 1. Hyperplazie endometria - nadměrný růst výstelky dělohy.
 2. Endometrióza - šíření sraženin nitroděložní vrstvy na přívěsky, pobřišnici a další orgány.
 3. Myom - neoplastická benigní formace hluboko ve stěně dělohy.
 4. Ovariální cysta - tobolka tekutiny, která dosahuje gigantických rozměrů.
 5. Polycystická - narušení funkčnosti pohlavních žláz.
 6. Samostatná část by měla zahrnovat nádory a změny v mozku, onemocnění štítné žlázy, nadledvin, které také ovlivňují práci ženského reprodukčního systému..

Tyto podmínky jsou doprovázeny komplexem změn vzhledu, charakteru, nálady a pohody. A pouze endokrinolog může dát dohromady klinický obraz. Všechna tato onemocnění jsou navíc doprovázena periodickým špinením. Hormonální poruchy jsou charakterizovány pravidelností a připoutaností k určitým datům života ženy. Příznak se proto často objevuje uprostřed cyklu nebo v předvečer menstruace..

Pozornost! Stres zvyšuje hladinu adrenalinu a kortizolu, které potlačují produkci pohlavních hormonů.

Zvláštní změny

To zahrnuje nemoci, které se tvoří na pozadí komplexu předpokladů - narušení endokrinního systému, infekce, trauma, dědičnost, autoimunitní stavy. Jedná se o erozi a hyperplazii děložního čípku, polypy, rakovinné nádory. Patologie jsou charakterizovány hnědými skvrnami v důsledku mechanického namáhání, častěji během sexuálního kontaktu.

Rakovinné nádory je třeba zaznamenat zvlášť. Krvácení s nimi je chaotické a dochází k němu bez provokování okolností. Když nemoc zachází velmi daleko, dochází k hojnému výtoku kapaliny se shnilým zápachem..

Zánětlivé procesy

Endometritida, ooforitida, salpingitida, cervicitida, adnexitida jsou infekce horních částí ženského reprodukčního systému. Pokud je kolpitida nebo vaginitida v pochvě charakterizována svěděním a nepříjemným zápachem, může dále pokračovat šíření bez těchto příznaků, zejména v chronickém stadiu. Nahnědlý výtok se bude vyskytovat přerušovaně bez ohledu na dny cyklu. Bolest v břiše a dolní části zad, pocity tahu jsou možné, ale nejsou nutné, stejně jako zvýšení tělesné teploty.

Pozornost! Pokud se začne rozmazávat hnědou barvou a jsou problémy s močením, pak je zdroj pravděpodobně v močové trubici ve formě zánětu nebo poranění.

Obzvláště nebezpečný stav - mimoděložní těhotenství

Implantace embrya do zkumavky vede ke smrti ženy. Patologie má zvláštní klinický obraz se zvyšujícím se krvácením a bolestí. Zpočátku je to jen nahnědlá mazanice.

Příčina této abnormality může být genetická nebo získaná. Ve druhém případě vedou operace, stejně jako zánětlivé procesy ve zkumavkách, adheze, které brání postupu vajíčka, k problému. Řešení je pouze chirurgické metody, těhotenství nelze zachránit. V této situaci není cítit žádný zápach, ale bolest bude každý den silnější..

Bez ohledu na gestační věk

V kterémkoli z gestačních období je možný vývoj nebo exacerbace stávající patologie u ženy, což je také často doprovázeno hnědým výtokem.

Cervikální eroze

Informace jsou u běžných žen poměrně běžnou patologií a téměř ve všech jejích případech se vyskytují i ​​v mladém (i adolescentním) věku.

Jedná se o porušení struktury epiteliálních buněk, ulcerace na sliznici děložního čípku. Po kontaktu poškozené oblasti s cizím předmětem (gynekologické vyšetření, pohlavní styk) dochází během těhotenství k hnědému, řídkému a mírně rozmazávajícímu výtoku. Nejčastěji nejsou doprovázeny žádnými dalšími příznaky, zmizí po 1 dni a nevyžadují lékařský zásah během období porodu.

Zánětlivé a infekční procesy pohlavního ústrojí

Jakékoli pohlavně přenosné infekce (jak pohlavně přenosné, tak běžné bakteriální) mohou způsobit hnědé skvrny kdykoli během těhotenství. Žena mohla nakazit infekci mnoho let před počátkem a být nositelkou infekce a na pozadí hormonálních změn a mírně snížené imunity se tyto bakterie aktivovaly, jejich počet se zvýšil a vznikla klinika nemoci.

Muž, který se stal zdrojem infekce u ženy, mohl onemocnět nejen sexuálně, ale i touto chorobou:

 • cystitida (zánět močového měchýře);
 • prostatitida (zánět prostaty);
 • uretritida (zánět močové trubice) atd..

Kromě hnědého výtoku může ženu obtěžovat:

 • svědění genitálií;
 • nepříjemný zápach těchto sekretů;
 • viskózní konzistence;
 • nepohodlí v dolní části břicha a pánve.

Informace Nejčastěji používanou léčbou jsou antibiotika ve formě čípků, vaginálních tablet nebo perorálních tablet s minimálním účinkem na plod..

Vaginální a cervikální poranění

Tento stav může nastat při domácím nebo násilném zranění. V případě, že je zranění malé, narušení integrity sliznice je zanedbatelné, výtok může být hnědý nebo hnědočervený, doprovázený nepohodlí v oblasti rány, svěděním. Vyšetření gynekologem v zrcadlech také způsobuje nepohodlí a zvýšené krvácení. Léčba závisí na stupni poškození - od dezinfekčních roztoků po chirurgické zákroky.

Polypy v pochvě a děložním čípku

Benigní malé novotvary na tenké noze mohou být v nastávající matce jak před těhotenstvím, tak i v kterémkoli z období nosení dítěte. Při sebemenším dotyku s polypem (pohlavní styk, vyšetření u gynekologa atd.) Začne krvácet. To se projevuje rozmazáním hnědého výtoku a není doprovázeno dalšími příznaky..

Léčba během těhotenství se převážně neprovádí, ale po porodu by tyto novotvary měly být odstraněny, protože v průběhu času může začít proces degenerace buněk na maligní buňky.

Během těhotenství se mění nejen psychoemoční stav nastávající matky, ale také povaha vaginálního výtoku. Je to způsobeno hormonálními změnami, ke kterým v tomto období dochází v ženském těle..

Cervikální kanál lemovaný buňkami sloupcového epitelu spojuje děložní dutinu s pochvou. Za normálních okolností je naplněn slizniční sekrecí vylučovanou epiteliálními buňkami se zvýšenou sekreční aktivitou. Povaha těchto sekrecí je regulována ovariálními hormony a závisí na fázi měsíčního lunárního cyklu. Pod vlivem estrogenů v první fázi jsou sekrece tekutá, průhledná, mírně viskózní látka se slabým specifickým zápachem, bělavá nebo téměř bezbarvá. Vytváří nejpříznivější podmínky pro penetraci spermií do děložní dutiny.

Dále, ve II. Fázi menstruačního cyklu, kdy dochází ke zvýšené syntéze progesteronu, se cervikální hlen stává zakalený a viskózní. Během oplodnění a další implantace vajíčka ucpává cervikální kanál, čímž vytváří překážku průniku infekce do děložní dutiny. V prvních třech měsících po oplodnění pokračuje syntéza progesteronu, to znamená, že je pozorován stejný obraz. Po dvanáctém týdnu však hladina estrogenu stoupá, a proto se výtok stává hojnějším a tenčím. Současně v oblasti vnějších genitálií zcela chybí svědění a pálení..

Současně se stává, že nastávající matka v různých fázích těhotenství má nahnědlý výtok, který se liší barvou a objemem. Často jsou normou, a proto nepředstavují určité nebezpečí, avšak někdy může takový výtok signalizovat začátek spontánního potratu..

Video: Krvácení v 1 trimestru

Obsah:

Hnědý vaginální výtok není nic jiného než krev nebo krev s hlenem v malém množství, oxidovaná za přítomnosti vaginální mikroflóry a kyslíku. Mohou se objevit v jakékoli fázi těhotenství, a to jak v normálním průběhu, tak v přítomnosti patologie. Proto se rozhodně nedoporučuje panikařit předem a vytvářet stresové situace pro vaše tělo..

důležité Je však třeba mít na paměti, že bez ohledu na důvod je přísně zakázána autodiagnostika a samoléčba..

Pokud se objeví hnědý výtok, měli byste při nejbližší příležitosti kontaktovat svého gynekologa, který vede těhotenství, nebo jiného lékaře, pokud z nějakého důvodu není první možnost možná.

Léčba a prevence

U jakýchkoli příznaků je důležité navštívit gynekologa. Pokud je pozorována bolest, měla by být léčba rychlá. Lékař předepisuje farmakoterapii a fyzioterapii. V některých případech se uchýlí k chirurgickému zákroku.

Pokud neexistuje žádné riziko pro zdraví, doporučuje se dodržovat tato pravidla:

 • vyhnout se fyzické aktivitě;
 • žít aktivním životním stylem;
 • vyloučit konzumaci alkoholu;
 • vyhýbejte se přímému slunečnímu záření;
 • sledovat osobní hygienu;
 • na chvíli vyloučit sex.

Důvody, pokud přetrvávají po dlouhou dobu

Dlouhodobé krvácení nebo výtok hnědého výtoku po menstruaci mohou mít patologické příčiny:

 • nedostatek vitaminu K, trombocytopenie, další faktory, které snižují srážlivost krve;
 • různá onemocnění vnitřních orgánů, včetně štítné žlázy, srdce, ledvin;
 • dysfunkce a polypy vaječníků, myomy, adenomyóza dělohy, endometritida a další nemoci v oblasti ženských pohlavních orgánů;
 • hormonální nestabilita během období „hormonálních bouří“ - puberty, těhotenství, po porodu, před menopauzou;
 • anémie z nedostatku železa - tato patologie je charakterizována sporými obdobími, spíše jako hnědý výtok, který není včas, tj. přichází několik dní po očekávaném nástupu menstruace a trvá déle než 5 dní.

Instalace nitroděložního tělíska může vyvolat prodloužené krvácení nebo hnědý výtok po ukončení menstruace. Tento faktor je kontraindikací pro další pobyt nitroděložního tělíska v těle dělohy, spirála bude muset být odstraněna.

Chcete-li zjistit, proč po menstruaci jsou po dlouhou dobu hnědé nebo krvavé výtoky, budete muset navštívit gynekologa a být vyšetřeni.

Co říká slizniční výtok??

Přítomnost hlenu ve vaginálním výtoku je zcela normální, protože je to původně hlen.

 • hlen v reprodukčním systému ženy působí jako lubrikant, chrání zranitelnou vaginální sliznici před poškozením - prasknutí kapiláry, mikroskopické praskliny a další.
 • slouží také jako čisticí prostředek, který neustále odstraňuje odumřelé buňky vaginálního epitelu, drobná cizí tělesa a částice z genitálního traktu.
 • nakonec jí byla přidělena role ochranné bariéry proti patogenní flóře, která může infikovat pohlavní ústrojí.

Samozřejmě, při masivním napadení bakteriemi nebo houbami je infekce nevyhnutelná, ale při absenci hlenu se riziko infekce zvyšuje stokrát. Proto po celý život - od narození do stáří - vylučují reprodukční orgány ženy šetřící hlen..

Přítomnost hnědých skvrn ve slizničních sekretech nebo úplné zbarvení do hnědé barvy, což naznačuje přítomnost mrtvých erytrocytů, po menstruaci je zcela normální.

Uvolnění nahnědlého hlenu po pohlavním styku je také fyziologicky vysvětlitelné - krev z prasklých kapilár pochvy se dostane do výtoku, to se stane. Je špatné, pokud hlen má výrazný nepříjemný zápach - pak je to signál zánětlivého procesu.

Šíření konzistence

Jak jsme již zjistili, rozmazání výtoku po menstruaci hnědé barvy, které nemá patologické příznaky, není nebezpečné. Pokud se 7-10. Den po ukončení menstruace (14-20. Den cyklu) objeví nahnědlý výtok rozmazané konzistence - můžeme předpokládat nástup těhotenství a implantaci vajíčka (s krátkým menstruačním cyklem).

Implantace oplodněného vajíčka

Hnědý výtok 3 dny po menstruaci a později může být příznakem hormonálních poruch.

Popis a vlastnosti

Hnědý výboj bez zápachu je všeobecný pojem. Můžete tedy popsat tmavě žlutý, hnědý, světlý a tmavě hnědý, stejně jako černý hlen.

Jeho hlavními složkami jsou tajemství produkované žlázami reprodukčního systému a tekutina z cervikálního kanálu. Bílí získávají neobvyklou barvu, když se do nich dostane oxidovaná a sražená krev. V takovém případě nemusí výtok světlého nebo tmavě hnědého odstínu vůbec cítit, nemusí se objevit nepříjemné pocity.

Tyto změny jsou pozorovány během těhotenství a v různých fázích cyklu. Ženy je nevnímají jako známky nemoci. Existuje mylná představa, že patologie by měla být vždy doprovázena nepříjemnými pocity. Ve skutečnosti je všechno poněkud jiné. V těle může být latentní hrozba, což je naznačeno pouze netypickým tajemstvím.

V prvním trimestru

První trimestr lze nazvat kritickým pro ženu a její nenarozené dítě, protože tělo je pod stresem a řadou změn, vajíčko se rychle přemění na embryo a plod, vytvoří se mnoho orgánů. Proto se během tohoto období jakékoli špinění, včetně hnědé, nejčastěji vyvíjí za přítomnosti jakékoli patologie u ženy nebo vyvíjejícího se dítěte a je poměrně závažné a nebezpečné.

Riziko potratu

První a nejčastější příčina hnědého výtoku v prvním trimestru. Z různých důvodů (nejčastěji kvůli nedostatku progesteronu) se vajíčko nebo plod mohou odlupovat z endometria, poškodit krevní cévy a způsobit hnědý vaginální výtok. Jejich počet se může lišit od sporé až po poměrně bohatou barvu - od světle hnědé po hnědočervenou. Závisí to na závažnosti hrozby potratu a na poškození stěn dělohy.

Hrozba potratu je doprovázena následujícími znaky:

 • tahání nebo křečové bolesti v dolní části břicha nebo dolní části zad;
 • nevolnost, zvracení;
 • slabost;
 • necítit se dobře.

V takovém případě byste měli okamžitě zavolat sanitku a zahájit urgentní léčbu. Obvykle předepsané léky na progesteron, hemostatika a přísný odpočinek v posteli.

Mimoděložní těhotenství

Ve vzácných případech může být vajíčko fixováno ne v děložní dutině, ale ve vejcovodu (méně často ve vaječníku, na děložním čípku, v břišní dutině). Tento stav ohrožuje zdraví a někdy i život ženy. S růstem embrya se trubice v určitém bodě natáhne a zlomí, což způsobí vnitřní krvácení.

Na začátku takového těhotenství, kdy jsou stěny trubice traumatizovány, prasknou některé cévy a dojde k hnědému výtoku. Obvykle jsou poměrně tmavé, potřísněné červenou krví, doprovázené táhnoucími nebo křečovými bolestmi v dolní části zad, dolní části břicha nebo ze strany postižené trubice. V tomto případě není možné dítě zachránit, léčba je pouze chirurgická - odstranění embrya a sešití vejcovodu.

Bublinový drift

Vzácnější patologie (1–2 případy na 1 000 žen v pozici), ale neméně nebezpečná. Vyskytuje se zpravidla v důsledku spontánních genetických poruch ve vajíčku, když se objeví další sada chromozomů. Zároveň se placenta nemůže plně tvořit, obrovské množství cyst s průhlednou tekutou formou na povrchu (vypadá to jako spousta bublin).

Hnědý výtok ženu pravidelně obtěžuje během vývoje cystického driftu a je doprovázen:

 • nevolnost;
 • pravidelné zvracení;
 • bolesti hlavy;
 • silná obecná slabost;
 • zvýšený krevní tlak.

důležité V 95–99% případů nenarozené dítě umírá v raných fázích vývoje, často na konci prvního trimestru.

Úroveň hormonu hCG (lidský choriový gonadotropin) stoupá několikrát. Léčba je pouze chirurgická, čímž se odstraní:

 • embryo;
 • samotný cystický drift;
 • někdy část výstelky dělohy.

Komplikací tohoto stavu může být maligní nádor, proto je žena pečlivě vyšetřena během 1,5-2 let po operaci a v případě potřeby je odstraněna samotná děloha. S příznivým průběhem pooperačního období jsou možné další těhotenství.

Nerozvíjející se (zmrazené) těhotenství

Zmrazené těhotenství nastává, když má žena infekce, nedostatek progesteronu a z jiných důvodů. Vede ke smrti embrya. Žena zároveň poznamenává:

 • sporý hnědý výboj;
 • nevolnost;
 • slabost;
 • závratě a bolesti hlavy;
 • bolavé bolesti v podbřišku.

Tento stav je nejčastěji diagnostikován při prvním ultrazvukovém vyšetření na konci prvního trimestru a je vyjádřen absencí srdečního rytmu u dítěte..

Informace Ve vzácnějších případech může žena pociťovat zánět vnitřních pohlavních orgánů. Chirurgické ošetření - čištění děložní dutiny škrábáním.

Hnědý výtok jako známka odtržení placenty nebo previa

V případě, že se placenta nachází v oblasti dolního děložního segmentu, pod prezentující částí plodu, hovoříme o placentě previa. Tento stav se vyskytuje u 0,2-0,9% nastávajících matek. Vzhledem k tomu, že místo dítěte je umístěno v těsné blízkosti dělohy, je narušena integrita cév jeho horní vrstvy, což zase vyvolává vývoj krvácení nebo výskyt hojného nahnědlého výtoku. Pád, trauma břicha, stejně jako různé vnitřní patologie mohou způsobit odloučení..

Pokud je však placenta previa nesprávná, může se v pozdější fázi těhotenství objevit hnědý výtok. Rychle rostoucí děloha je také schopna narušit integritu cév umístěných v horních vrstvách místa dítěte. V tomto případě může také dojít k mírnému krvácení. Ve dnech, kdy dojde k výtoku, odborníci doporučují ultrazvukové vyšetření placenty.

Abrupce placenty je komplikace těhotenství, která se může vyvinout jak během porodu, tak v průběhu porodu. Pokud dojde k předčasnému oddělení místa dítěte od sliznice dělohy, naruší se integrita uteroplacentárních cév a v důsledku toho se vyvine krvácení různé závažnosti a lokalizace.

V případě, že dojde k oddělení podél okraje placenty (okrajové oddělení), dojde ke krvácení směrem ven a tento stav samozřejmě nezůstane bez povšimnutí. Čerstvá, čerstvě oddělená krev bude šarlatová, zatímco sražená krev zhnědne.

Hojný vaginální výtok nebo řídký, ale atypický charakter nebo vůně, se nazývá leucorrhoea. Leucorrhoea vytváří stálý pocit vlhkosti, pálení a svědění v perineální oblasti. Příčinou hojného výtoku jsou zánětlivé procesy (kolpitida, adnexitida); infekční nemoci urogenitálních orgánů, nespecifické nebo pohlavně přenosné choroby; otok nebo poranění vnitřních genitálií; alergické reakce na latex, spermicidní maziva, prádlo a hygienické výrobky pro intimní partie.

Podle původu se rozlišuje vaginální výtok, děložní a vejcovod (vodnatý, velký objem) a krční (silný, řídký).

Leucorrhoea s hnisem je příznakem zánětu; krvavá leucorrhoea je často spojena s vývojem nádoru; pro drozd jsou charakteristické sražené nebo bílé vločky; oranžová a nazelenalá s hnilobným zápachem - na gardnerelózu (bakteriální vaginóza); pěnivost se objevuje u trichomoniázy.

Leucorrhoea se může objevit po dlouhých cyklech antikoncepce, po sprchování antiseptiky; se zácpou a statickým životním stylem, což vede ke stagnaci venózní krve v malé pánvi. Sestup vaginálních stěn, mikrotrauma genitálií po pohlavním styku, perineální ruptury také způsobují leucorrhoea.

Ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru je hnědý výtok známkou vývoje konkrétní patologie vývoje plodu a vyžaduje povinnou návštěvu gynekologa pro včasnou diagnostiku a léčbu. Hlavní důvody jsou uvedeny níže.

Odtržení placenty

Je to nejčastější příčina krvácení od světle hnědé a hnědé po jasně červenou, od malého a rozmazaného množství až po hojný výtok. Oddělení normálně umístěné placenty je život ohrožující jak pro matku (riziko rozsáhlých ztrát krve), tak pro vyvíjející se dítě (nedostatek výživy a kyslíku). Může se vyskytovat na pozadí:

 • stres;
 • špatná environmentální situace v místě bydliště;
 • poruchy příjmu potravy;
 • nadměrná fyzická námaha;
 • doprovodné patologie u ženy atd..

Placenta se může odlupovat v oblastech různých velikostí:

 • z malé oblasti - se spontánním vývojem hematomu (prakticky neovlivňuje průběh těhotenství a nevyžaduje vážná léčebná opatření);
 • na velké plochy - s pokračujícím progresivním vývojem stavu (vyžaduje okamžitou léčbu, až císařským řezem).

Co je potřeba udělat?

Pokud se žena cítí zdravá a nedávno podstoupila preventivní prohlídku, může být nahnědlý výtok známkou ovulace, těhotenství nebo menší poruchy..

U pacientů užívajících perorální antikoncepci je situace v prvních 3 měsících normální.

Pokud preventivní prohlídky neprobíhaly déle než rok s dalšími podezřelými příznaky a případy nádorů u blízkých příbuzných, měla by žena určitě navštívit gynekologa.

Patologický výtok

Přesto krvavé hnědé výboje mezi obdobími ve velkém procentu případů nejsou normou. Zvláště pokud jsou kombinovány s následujícími příznaky:

 • bolest, která nesouvisí s menstruací, se často objevuje při pohlavním styku;
 • pokud je takový výtok trvalý a je tam téměř vždy po sexu;
 • v případě, že žena byla v menopauze po dlouhou dobu.

Chcete-li objasnit důvod v takových situacích, měli byste se obrátit na svého gynekologa.

Podívejte se na video o tom, jaký druh výboje by měl upozornit

Zastavení krvácení

Doporučuje se, aby v případě zjištění hnědého výtoku co nejdříve kontaktujte gynekologa. Když se malý výtok smíchaný s krví nebo ichorem změnil v silné krvácení, musíte jej zastavit.

K zastavení krvácení můžete použít:

 • dicinon;
 • vitaxol;
 • transekam.

Pokud je však žena těhotná nebo si není jistá racionalitou užívání léků, musíte zavolat sanitku..

Samoobsluha homeostatik během těhotenství, zejména v prvním trimestru, může poškodit zdraví dítěte a matky, proto se doporučuje užívat léky pouze po konzultaci s gynekologem.

S hyperplazií a polypy

Tato patologická onemocnění vyvolávají uvolňování hlenu v důsledku silné proliferace endometria v děložní dutině. Pokud je ovlivněna vnitřní vrstva, dochází k rovnoměrnému růstu. V tomto případě je pacientům diagnostikována hyperplazie.

Pokud se uvnitř dělohy vytvoří těsnění a výrůstky, diagnostikuji polypy. Jediným příznakem těchto onemocnění je přítomnost hlenu, který se objevuje několik dní před nástupem menstruace. Samotná menstruace je charakterizována silným krvácením, vylučováním pachem.

S patologickými změnami existuje příměs krve. V tomto případě je návštěva lékaře povinná..

S myomem

Přítomnost hlenu v krvi může naznačovat nádory. Tmavé krvácení je signálem novotvarů na děložním čípku. Současně je cyklus narušen u pacientů, menstruace se stává dlouhou a bohatou..

V průběhu času palpace odhaluje těsnění. Pacient má svědění a hnědý výtok, který po léčbě zmizí.

Co dělat, pokud jsou detekovány známky nebezpečí?

I při pochybnostech a podezřeních, když je hnědý vaginální výtok na konci menstruace neobvyklý, musíte jít ke gynekologovi. Co tento jev může znamenat, lze říci až po diagnostice:

 1. Ultrazvukové vyšetření reprodukčního systému.
 2. Flora stěr.
 3. Kolposkopie.
 4. Analýza hladin hormonů.
 5. V případě potřeby biopsie a histologie podezřelé tkáně.

U jednoho pacienta mohou být doprovázeny infekční záněty, hormonální poruchy a jakákoli tvorba v děloze. Proto je léčba předepisována přísně individuálně. Infekce je eliminována antimikrobiálními látkami, endokrinní rovnováha je normalizována užíváním hormonů, nádorů, polypů, ložisek endometriózy jsou chirurgicky odstraněna.

Pozornost! Podle žen se tmavohnědý vaginální výtok po menstruaci vyskytoval častěji s erozí, endometriózou nebo zánětlivými onemocněními..

Léčba

Metody léčby:

 • V přítomnosti zánětlivého procesu je maz po menstruaci léčen komplexem obecných protizánětlivých a imunostimulačních látek a také antibiotiky, širokým i úzkým spektrem účinku. Kromě toho provádějí opatření proti relapsu..
 • U endometriózy je léčba obvykle hormonální. Mohou to být systémová léčiva, která potlačují produkci estrogenu. Stejně jako nitroděložní tělíska ze skupiny levonorgestrelu.
 • Pokud je cyklus narušen, bude výběr metody záviset na typu poruchy.
 • V případě mimoděložního těhotenství je nutné urgentní ukončení chirurgickým zákrokem.
 • Bláznovství na pozadí těhotenství v počátečních fázích vyžaduje jmenování progesteronu, mezi něž patří Dufaston nebo Utrozhestan.

Samoléčba pro dlouhé špinění krvácení

Obvykle je to bylinné přípravky ve formě odvarů nebo nálevů..

Mezi užitečné bylinky, které pomáhají při mazání po menstruaci, patří:

 • Odvar z heřmánku. Má mírný protizánětlivý účinek. Chcete-li získat potřebný vývar, měli byste napařit květiny heřmánku lékárny v horké vodě a nechat nějakou dobu. Po vychladnutí směs přeceďte a pijte po malých doušcích. Léčba obvykle probíhá a může být profylaktická.
 • Odvar z kopřivy, účinný lék na rychlé zastavení krvavých šmouh po menstruaci. Chcete-li získat vývar, nalijte čerstvé listy nebo sušené ve vroucí vodě. Poté směs vyžaduje trvat hodinu, protože se ochladí, pije se v malém množství. Kurz je obvykle krátkodobý, neměl by přesáhnout 10 dní.

Ženský reprodukční systém je složitý. I sebemenší selhání má nepředvídatelné následky a znervózňuje ženy. Problematická je zejména menstruace - jejich zpoždění vás nutí přemýšlet o těhotenství nebo nemoci.