Cyklus menstruace: norma, důvody nepravidelného cyklu, jak s nimi zacházet

Každá dívka by měla být vedena v otázkách souvisejících s menstruačním cyklem, pokud má zájem na zachování svého zdraví a zdraví svých budoucích dětí. Co jsou to období? Od kterého dne byste měli počítat menstruaci? Jak by měli postupovat normálně? Které změny jsou jen odchylkou od normy a které vyžadují léčbu? Existují způsoby, jak regulovat cyklus bez hormonů? Pojďme společně hledat odpovědi na tyto otázky..

Určitě jste opakovaně slyšeli, že výpočet vlastního měsíčního cyklu je užitečný pro sledování vašeho zdraví. Je to proto, že mnoho gynekologických problémů se signalizuje primárně selháním cyklu. Jedna z prvních otázek, které je žena položena při schůzce s gynekologem, se týká přesně délky a frekvence menstruačního cyklu. Je také třeba provést mnoho laboratorních testů zaměřených na menstruační cyklus..

Jak počítat menstruační cyklus?

Menstruace se nazývá stabilně se opakující děložní krvácení, běžně se nazývá menstruační cyklus [1]. Tento cyklus je doprovázen rytmickými změnami nejen v reprodukčním (hormonálním) systému, ale také v celém těle ženy, účelem těchto změn je příprava na těhotenství.

Stabilní menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví ženy. Začátek cyklu je 1 den menstruace (nástup silného krvácení) a jeho konec je poslední den před novým obdobím.

Moderní medicína považuje následující parametry za normu měsíčního cyklu [2]:

 • Doba trvání - od 20 do 36 dnů.
 • Samotná doba menstruace (špinění) je 2-7 dní.
 • Ztráta krve - od 50 do 150 ml.
 • Nedostatečné zhoršení zdraví (podle subjektivních pocitů).

Za ideální je považován cyklus s obdobím 28 dnů (jak se říkalo ve starověku - lunární cyklus), doba menstruace je 3–5 dní a ztráta krve od 50 do 100 ml. Podle výsledků výzkumu jde o cyklus, který má většina žen [3].

Chcete-li správně vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, budete potřebovat buď kalendář a pero, nebo speciální aplikaci ve smartphonu, ve které musíte označit první a poslední den cyklu. Chcete-li získat úplný obraz, budete si muset dělat známky alespoň 3 měsíce po sobě, ale je lepší brát to zpravidla a neustále si označovat menstruaci. Tímto způsobem zaručeně nezmeškáte žádné nepříznivé změny..

Kvůli tomu se cyklus menstruace ztratí?

Cyklus může zabloudit z různých důvodů. Existuje značné množství gynekologických onemocnění, která jsou klasifikována jako menstruační nepravidelnosti a mají následující příznaky:

 • Snížení frekvence menstruace až 4-7krát ročně.
 • Zkrácení doby krvácení na 1–2 dny nebo prodloužení o více než 7 dní.
 • Zkrácená doba cyklu: méně než 20 dní.
 • Vzhled nepravidelného krvácení.
 • Výrazné snížení nebo zvýšení ztráty menstruační krve.
 • Bolestivost menstruace způsobující značné nepohodlí.
 • Nedostatek menstruace po dobu několika měsíců (6 a více) [4].

Tato symptomatologie vyžaduje návštěvu lékaře, protože s vysokou pravděpodobností naznačuje výskyt gynekologických onemocnění.

Hormony štítné žlázy mají také významný vliv na stav menstruačních funkcí a selhání cyklu [5]. Menší změny v menstruačním cyklu lékaři zároveň nepovažují za abnormality. Důvody těchto selhání:

 • Stres v práci, zejména u mladých dívek. Za stresových podmínek jsou všechny systémy těla nuceny pracovat se zvýšeným stresem, což vyžaduje další nutriční podporu. Osobní životní problémy velmi často také negativně přispívají k frekvenci cyklu a způsobují stres..
 • Nedostatek spánku: Spánek méně než 8 hodin denně obvykle vede k únavě a nakonec přetíží biologické systémy těla.
 • Expozice vzduchu po dobu kratší než 2 hodiny denně, která vede k nedostatečnému přívodu kyslíku, který je odpovědný za regulaci intracelulárních procesů [6].
 • Nesprávná výživa (zejména nepravidelná), která mimo jiné vede k nedostatku vitamínů a stopových prvků nezbytných pro ženské tělo. Zde jsou nějaké příklady:
  • Chronický nedostatek tokoferolu (vitaminu E) může vyvolat atrofii pohlavních žláz.
  • Nedostatek kyseliny askorbové (vitamin C) způsobuje zvýšenou křehkost kapilár, zvýšené krvácení.
  • Nedostatek kyseliny pantothenové (vitamin B5) je doprovázen snížením funkcí pohlavních žláz.
  • Nedostatek zinku je nebezpečný zpomalením sexuálního vývoje, neplodnosti [7].
 • Aklimatizace může také ovlivnit frekvenci menstruačního cyklu, zejména v případech, kdy dochází ke změně klimatických pásem rychle (cestování letadlem na velké vzdálenosti).
 • Cyklus skoků je možný v dospívání, kdy biologický věk mnoha dívek zaostává za kalendářem a menstruační cyklus se stabilizuje o 2-3 roky později, než je obecně přijímáno.

Ve většině případů byste měli mít normální menstruační cyklus, měli byste změnit svůj postoj k životnímu stylu a zejména zajistit odpovídající výživu a dodatečný příjem vitamínů a minerálů.

Změny v těle během PMS a menstruace

Hlavní funkcí těla ženy v reprodukčním věku je, bez ohledu na to, jak banálně to zní, plodení. S tím je spojena přítomnost menstruace. Jednoduše řečeno, každý měsíc je děloha zpočátku připravena na oplodnění a poté je očištěna v případě zmeškaného těhotenství [8].

Na přelomu menstruačního cyklu žluté tělísko odumírá a během prvních tří až pěti dnů se sliznice přesycená krví a sekrety odtrhne od stěn dělohy a vyjde ven. Následně se regeneruje povrchový epitel pokrývající povrch rány dělohy, obnovuje se jeho sliznice a proces zrání nových vajíček ve folikulích končí opět ovulací - nejpříznivější období pro početí. Po ovulaci se opakuje růstová fáze žlutého tělíska a zesílení endometria, které, pokud nedojde k oplodnění vajíčka, končí opět menstruací.

Rozdělení menstruačního cyklu na fáze se liší v závislosti na tom, jaké fyziologické změny v reprodukčním systému se berou jako základ - v endometriu nebo vaječnících (viz tabulka 1).

Tabulka 1. Fáze menstruačního cyklu, jejich trvání a vlastnosti hormonálního pozadí

Poloviční cyklus

Fáze zohledňující fyziologické změny:

Hormonální charakteristiky

v endometriu

ve vaječnících

1-14 dní

1.1. Menstruace - obvykle trvá do prvních 3–5 dnů cyklu.

1. Fáze folikulů nebo zrání folikulů. Končí ovulací.

FSH dominuje - folikuly stimulující (gonadotropní) hormon, stimulující produkci estradiolu folikuly.

1.2. Proliferativní nebo aktivní růstová fáze endometria.

Produkce FSH klesá, ale místo vůdce hormonů zaujímají estrogeny, především estradiol, a méně aktivní hormony - estron a estriol.

2.3. Ovulace - normálně spadá na 12. - 15. den cyklu, trvá 1-2 dny. Dominantní folikul praskne a uvolněné vajíčko se začne pohybovat podél vejcovodu.

Na pozadí stále vysokých hladin estrogenu a FSH vybuchne LH, luteinizační hormon, kousek dopředu, jehož prudký nárůst vyvolává ovulaci.

15-28 dní

2.4. Sekreční nebo fáze zesílení endometria v důsledku sekrece děložních žláz.

2. Luteální neboli růstová fáze žlutého tělíska v místě prasklého folikulu.

Všechny estrogeny, stejně jako LH a FSH, začínají rychle klesat na minimum a v této době vyhrává hlavní roli progesteron, jehož vrchol spadá přibližně na 22 dní cyklu. V tomto okamžiku se u řady žen vyvine PMS - premenstruační syndrom.

V první polovině menstruačního cyklu je tělo ženy pod převážným vlivem estrogenů (od 1 do 14 dnů) a ve druhé (od 15 do 28 dnů) - pod vlivem progesteronu. Právě ten druhý je často spouštěčem, který spouští vývoj premenstruačního syndromu - jedné z diagnóz, které tak často komplikují život moderních žen..

Medicína klasifikuje PMS jako gynekologické onemocnění s jasně definovanými příznaky [9]. Současně, ačkoli moderní věda nenaznačuje jednoznačnou příčinu této patologie, mnoho vědců ji vysvětluje v důsledku reakce centrálního nervového systému ženského těla na hormonální nerovnováhu [10].

Diagnostická kritéria pro PMS zahrnují 11 příznaků (10 z nich se označuje jako významné psychoemočné a behaviorální poruchy), které se vyznačují jasně identifikovaným cyklickým průběhem [11]:

 1. Depresivní nálada.
 2. Úzkost a napětí.
 3. Schopnost nálady.
 4. Zvýšená podrážděnost.
 5. Snížený zájem o každodenní činnosti, apatie.
 6. Volná koncentrace pozornosti.
 7. Zvýšená únava.
 8. Poruchy chuti k jídlu.
 9. Nespavost nebo patologická ospalost.
 10. Porušení sebeovládání.
 11. Fyzické příznaky:
  • mastalgie, projevující se tupými, praskajícími bolestmi v mléčných žlázách, stejně jako jejich překrvení;
  • cefalalgie (bolest hlavy);
  • bolest kloubů;
  • otok;
  • zvýšená mastná pleť (akné na obličeji, mastné vlasy atd.).

Aby bylo možné diagnostikovat PMS a určit konkrétní typ poruchy, musí být přítomno alespoň 5 z výše uvedených příznaků. Moderní medicína rozlišuje hlavní PMS a fyziologické (mírné) PMS, ve kterých žena zaznamenává přítomnost výše uvedených příznaků, ale nemají významný vliv na kvalitu jejího života.

Jak zmírnit bolestivé příznaky

V závislosti na typu PMS nebo abnormalitách v průběhu menstruace se přístupy k léčbě také liší. V případech, kdy lékař diagnostikuje jednu z forem primárního PMS nebo endokrinní gynekologické onemocnění, je nutná systémová léčba..

V případě fyziologického (mírného) PMS nebo menšího nepohodlí během menstruace není nutná specifická léčba, symptomatická korekce se provádí s léky, jako jsou:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s výrazným analgetickým účinkem;
 • Spazmolytika, která potlačují svalové křeče hladkých svalů;
 • Hormonální antikoncepce snižující menstruační krvácení a projevy bolesti (předepsané lékařem) [12].

Můžete však začít s užíváním vitamínů a minerálů (cyklická vitaminová terapie) [13]:

 • Vitamíny skupiny B se účastní všech typů metabolismu [14]. Mají také gonadotropní účinek, podílejí se na hormonálním metabolismu a mají pozitivní vliv na nervový systém [15].
 • Retinol (vitamin A) má příznivý účinek na růst buněk epitelu a také na proces inaktivace estrogenu (v kombinaci s vitamíny B6 a B9) [16].
 • Tokoferol (vitamin E) je základní součástí metabolismu a regenerace bílkovin, jeho nedostatek negativně ovlivňuje funkci hypotalamu [17].
 • Soli hořčíku zvyšují výdej moči, snižují otoky a zmírňují úzkost.

Preventivní a mírná symptomatická opatření zahrnují také používání rostlinných produktů, které mohou zahrnovat:

 • Vitex agnus-castus nebo posvátný vitex, je to také obyčejná větvička, divoký (nebo klášterní) pepř, cudný, Abrahamův strom. Výtažky z různých částí této rostliny obsahují éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, iridoidy, alkaloidy, vitamíny a stopové prvky. Hlavní však je, že posvátný vitex je přirozeným zdrojem fytohormonů, které mají pozitivní účinek na mírné příznaky PMS [18].
 • Hypericum perforatum neboli třezalka tečkovaná, je to také třezalka tečkovaná, žlutá třezalka tečkovaná, třezalka tečkovaná, onemocnění, krev zajíce, krev, červená tráva. V gynekologické praxi se používá extrakt z květů této rostliny, který pomáhá normalizovat psycho-emoční pozadí [19].

U žen s predispozicí k onemocněním, jako jsou žaludeční nebo duodenální vředy, stejně jako selhání ledvin nebo jater, musí léky zvolit lékař.

Když si moderní dívka stanoví jednu ze životních priorit, aby si zachovala zdraví a touhu porodit zdravé dítě, může díky pozorování cyklu menstruace včas věnovat pozornost vznikajícím odchylkám od normy. V případě závažných změn byste měli navštívit gynekologickou konzultaci. A v případě, že odchylky jsou nevýznamné, můžete zlepšit svou pohodu pomocí symptomatické léčby, stejně jako vitamín-minerální komplexy opravující cyklus, aby se zabránilo nepříjemným podmínkám.

Dvoufázový vitaminový a minerální komplex pro normalizaci menstruačního cyklu

Když jste se rozhodli napravit nepříjemné příznaky PMS nebo odstranit nepohodlí během menstruace pomocí vitamínů a minerálů, měli byste věnovat pozornost komplexu CIKLOVITA ®, který nemá na ruském trhu obdoby..

Nejprve si uvědomte, že jedinečnost přípravku CIKLOVITA ® je potvrzena patentem na vynález č. 2443422 [20]. Tento přípravek pro ženy, který obsahuje komplex vitamínů, stopových prvků a mikroživin rostlinného původu, je formulován tak, aby maximálně zohledňoval zvláštnosti průběhu první a druhé poloviny menstruačního cyklu z hlediska hormonálních hladin..

CIKLOVITA ® má výrazný účinek na pozměněný hormonální stav ženy a díky tomu je schopna udržovat a upravovat reprodukční zdraví ženy. Jak se to zobrazuje? Složky IUD CIKLOVITA ® přispívají [21]:

 • snížení bolesti během menstruace;
 • tvorba pravidelného menstruačního cyklu;
 • úleva od projevů PMS;
 • normalizace reprodukčního systému [22].

Takže ženy ve věkové skupině 18–35 let, které trpí menstruačními poruchami, mají často nedostatek určitých živin:

  1. v první polovině měsíčního cyklu - téměř všechny vitamíny skupiny B, stejně jako zinek a selen;
  2. ve druhé polovině měsíčního cyklu - vitamíny A, C, E, měď a ve větší míře než v první polovině MC selen a zinek.

Tyto potřeby ženského těla CYCLOVITA ® dobře splňuje, protože se jedná o dvoufázový vitaminový a minerální komplex, vytvořený s ohledem na cyklické změny v těle ženy. Na základě výzkumu o potřebě vitaminů a mikroelementů v různých fázích měsíčního cyklu byly vyvinuty dvě formulace - CYCLOVITA ® 1 a CIKLOVITA ® 2, které celkem obsahují:

 1. 12 vitamínů: A, E, B1, V2, VZ, VPět, Vdevět, V12, PP, D, E, P;
 2. 5 stopových prvků: měď, zinek, jód, selen, mangan;
 3. rutin a lutein.

Dávka je zvolena optimálně pro estrogenové a progesteronové hormonální fáze menstruačního cyklu a je určena k užívání v příslušné dny.

Podle výsledků studií [23] došlo u pacientů, kteří užívali doplňky stravy CYCLOVITA ® po dobu 3 cyklů, k výraznému snížení stížností na příznaky bolestivých období a PMS; u většiny žen byl obnoven pravidelný menstruační cyklus; snížená potřeba úlevy od bolesti během menstruace; příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost a nervozita se staly méně výraznými; snížený otok obličeje a končetin; stejně jako překrvení mléčných žláz a bolestivé pocity v nich. Došlo také k normalizaci obsahu vitamínů a mikroelementů v krevní plazmě, zlepšení stavu pokožky (snížení mastnoty a akné), vlasů (snížení příznaků vypadávání vlasů a seborey) a nehtů (snížení křehkosti).

Kontraindikace pro použití jsou individuální nesnášenlivost složek, těhotenství a kojení. Před použitím se doporučuje poradit se s lékařem..

P. S. Podrobnější informace a doporučení k užívání nehormonálního komplexu CYCLOVITA ® lze získat na webových stránkách společnosti.

* Číslo biologicky aktivního doplňku stravy „Vitamin-minerální komplex CIKLOVITA®“ v Registru státních registračních certifikátů Rospotrebnadzor - RU.77.99.11.003.Е.003222.07.17, datum registrace - 24. července 2017.

Užívání vitamínů a minerálů ve speciálně vybraných dávkách podle fází přispívá k vytvoření pravidelného menstruačního cyklu.

Nepravidelná menstruace, výkyvy nálady, přírůstek hmotnosti, únava, snížený sexuální apetit - tyto příznaky mohou naznačovat hormonální nerovnováhu v těle.

Vitamíny a minerály hrají důležitou roli při udržování stabilního fungování orgánů ženského reprodukčního systému.

Nerovnováha hormonů může během období způsobit bolestivost.

Komponenty CYCLOVITA ® pomáhají snižovat závažnost bolestivých pocitů během menstruace, předmenstruační napětí a udržovat pravidelný cyklus. *

* „Studie účinnosti a bezpečnosti doplňků stravy„ CYCLOVITA “při léčbě menstruačních nepravidelností a syndromu předmenstruačního napětí.“ Gromova O.A. 08/22/2011
** Účinnost cyklické korekce mikroživin pro regulaci menstruačních funkcí v případě narušení tvorby menarché. Z. Limanova a kol., Gynecology No. 2, svazek 14/2012

 • 1,2,3,4 https://clck.ru/EdXdD
 • 5 https://clck.ru/EhYJ8
 • 6 https://clck.ru/EhYJ8
 • 7 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 8 https://meduniver.com/Medical/Akusherstvo/813.html
 • 9,10,11,12,18 https://clck.ru/EhYJW
 • 13 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 14 http://www.pseudology.org/health/KukesVG_KlinicheskayaFarmakologiya2.pdf
 • 15,16,17,23 https://clck.ru/EdXcG
 • 19 http://kingmed.info/media/book/1/484.pdf
 • 20 http://www.freepatent.ru/patents/2443422
 • 21 https://clck.ru/EhYJj
 • 22 https://medi.ru/info/12408

Přestože nedostatek vitamínů a minerálů je běžným problémem pro zdraví ženy, je třeba si uvědomit, že takový nedostatek může být selektivní, to znamená, že ovlivňuje pouze určité živiny a projevuje se jako nerovnováha. Proto by nitroděložní tělísko pro dlouhodobé užívání mělo být voleno tak, aby nečelilo opačnému problému - hypervitaminóze a hyperhismikroelementóze - přesycení těla jednotlivými živinami. Ujistěte se, že komplexní přípravky, které užíváte, nepřekračují denní dávky přísad doporučených Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace.

Jak počítat menstruační cyklus

Menstruační cyklus a jeho pravidelnost jsou indikátory zdraví žen. Pro každou ženu musíte vědět, jak spočítat menstruační cyklus..

To je důležité z několika důvodů:

 • Z hygienického hlediska. Žena, která ví přesně, nebo alespoň o dni nástupu menstruace, se může připravit, aby nebyla v nepříjemné situaci..
 • Při plánování těhotenství, když víte přesně období vašeho období, je snadné vypočítat období ovulace, a tím výrazně zvýšit šance na početí.
 • Na druhou stranu, když znáte cyklus menstruace, můžete vypočítat dny, které jsou bezpečnými dny od nechtěného těhotenství..
 • Nejdůležitější je, že znalost vašeho cyklu vám pomůže včas odhalit jakékoli nesrovnalosti. Změny v trvání nebo vzhledu menstruace, které nejsou včas, jsou příznaky vývoje onemocnění.
 1. Co to je
 2. Cyklus menstruace
 3. Jak počítat
 4. Jak dlouho to trvá
 5. Když dojde k ovulaci
 6. Doba menstruace
 7. Důvody porušení

Co to je

Menstruace je určité období fyziologického cyklu ženy, během kterého se její tělo zbavuje neoplodněného vajíčka a endometria. Menstruace je cyklická a opakuje se po určité době v těle ženy..

Cyklus menstruace

Ženský fyziologický cyklus je rozdělen do následujících fází:

 • Menstruace nebo přímo období krvácení z děložní dutiny.
 • Folikulární fáze. Počínaje menstruační fází trvá 2 týdny. Pro zrání nového vajíčka se vytvoří nový folikul.
 • Ovulace. Folikul dozrává, uvolňuje zralé vejce, připravené k oplodnění.
 • Luteální fáze. Trvá 10 až 16 dní. Během tohoto období se tělo žen připravuje na těhotenství. Mnoho dívek v této fázi má premenstruační syndrom..

Jak počítat

Mnoho dívek se zajímá o to, jak spočítat menstruační cyklus? Stanovení cyklu je poměrně jednoduché, zvláště pokud menstruace probíhá se stejnou frekvencí a bez problémů..

Začátek cyklu je první den, kdy začíná krvácení. Konec je považován za poslední den před objevením se dalšího období.

Pro přesný výpočet pomůže vedení měsíčního kalendáře. Doporučuje se zaznamenat délku menstruace, počáteční a koncový den. V moderní době na internetu existuje mnoho způsobů a programů „jak vypočítat menstruační cyklus“ pro udržování měsíčního kalendáře. Tyto kalendáře vám pomohou vypočítat příznivé dny pro početí a zároveň označit bezpečné dny před nechtěným těhotenstvím..

Sledování období menstruace po dobu několika měsíců pomůže přesněji a správně určit dobu trvání cyklu.

Jak dlouho to trvá

Ideální doba cyklu je 28 dní. Mohou však existovat odchylky od přijaté normy měsíčního cyklu. Menstruační období trvající 21 až 35 dnů také nejsou abnormální.

Když dojde k ovulaci

Otázka nástupu ovulace velmi znepokojuje dívky, které chtějí otěhotnět. Ovulace je optimální období pro oplodnění, protože právě v této době vajíčko opouští folikul a čeká na spermie. A tento proces probíhá přibližně uprostřed celého cyklu. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko opustí tělo a žena začne další menstruaci..

Mělo by se vzít v úvahu aktivita spermií, která trvá až 5 dní. Na tomto základě se několik dní před a po ovulaci považuje za příznivý čas na početí..

Existují nepřímé známky nástupu ovulace:

 • výtok z pochvy se mění v konzistenci a množství, jsou viskózní a hojné;
 • sexuální touha ženy se zvyšuje;
 • dochází ke zvýšení bazální tělesné teploty.

Výpočet příznivé doby pro početí je poměrně jednoduchý. Zde je příklad: od délky cyklu je třeba odečíst dvě číslice, například 28 dní. Chcete-li zjistit první příznivý den, musíte odečíst 18. Desátý den bude tedy prvním příznivým dnem pro početí. Pokud odečtete 10 od 28, získáte číslo posledního příznivého dne, v tomto případě 18. Období od 10 do 18 cyklu je tedy nejpříznivější čas s vysokou pravděpodobností otěhotnění.

Pokud je cyklus nestabilní, je nutné vybrat největší a nejmenší hodnotu a vypočítat z nich. Například nejdelší je 34 dní a kratší je 22. Od dlouhého odečteme 10 (34-10 = 24) a od krátkého 18 (22-18 = 4), tj. V období od 4 do 24 dnů je vysoká pravděpodobnost otěhotnění.

Doba menstruace

Trvání menstruace je u každé ženy jiné. I u jedné ženy může být menstruace odlišná, kratší nebo delší..

Normou je doba menstruace od 3 do 7 dnů..

Když se změní doba menstruace, menstruační cyklus je považován za nepravidelný, což může naznačovat vývoj odchylek nebo charakteristik těla.

Důvody porušení

V kterékoli fázi menstruace mohou nastat různé poruchy, které mohou u ženy způsobit různá onemocnění, kromě toho stres a úzkost.

U žen je poměrně často takový problém jako selhání menstruačního cyklu z různých důvodů:

 • stresové situace;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • užívání antikoncepce;
 • změna klimatických podmínek;
 • období menopauzy a dospívání;
 • období těhotenství;
 • poporodní a laktační období;
 • potrat.

Mnoho z těchto důvodů hovoří o nestabilitě menstruačního cyklu, který je považován za normu. Je také třeba mít na paměti, že v mnoha z těchto situací, například při menopauze, pubertě, kojení, existuje šance na otěhotnění..

V případě porušení cyklu způsobeného problémy reprodukční sféry a obecným stavem těla je nutné konzultovat s lékařem:

 • změny v hormonálním pozadí;
 • onemocnění zánětlivé povahy v ženské části;
 • prudký pokles / nárůst tělesné hmotnosti;
 • přítomnost onemocnění genitální oblasti;
 • chronická onemocnění.

Příznaky porušení cyklu budou:

 • snížení nebo zvýšení intervalu mezi obdobími;
 • změna počtu dnů v cyklu v libovolném směru;
 • změna povahy krvavého výtoku;
 • úplná absence menstruace po dobu dvou měsíců nebo déle (s výjimkou těhotenství);
 • výskyt krvácení mezi obdobími;
 • doba menstruace je více než tři týdny nebo méně než tři dny.

Pokud se objeví některý z uvedených příznaků, musíte se poradit s gynekologem a podstoupit diagnostické vyšetření. Lékařské vyšetření a diagnóza pomohou zjistit chorobu a příčiny jejího výskytu. Po stanovení přesné diagnózy lékař předepíše postup léčby.

V případě jednorázového porušení cyklu si nedělejte starosti. Odchylky v jakémkoli směru ne více než 7 dní se nepovažují za patologii. Moderní životní tempo, stresové situace, únava a nedostatek spánku mohou ovlivnit povahu vašeho období. Pozorujte alespoň dva měsíce. Kromě toho je nutné sledovat povahu vypouštění, barvu, vůni..

Preventivně byste měli navštívit gynekologa dvakrát ročně.

Ve videu o ženském menstruačním cyklu

Jak vypočítat menstruační cyklus?

Jak vypočítat menstruační cyklus?

Menstruace je oddělení výstelky dělohy a její odstranění z těla. Menstruace fyzicky zdravé dívky má formu krvavého výtoku, který se po určitém počtu dní cyklicky pozoruje. Menstruační cyklus každé ženy je individuální a probíhá se svými vlastními vlastnostmi..

Pokud jedna dívka snadno toleruje toto období, pak pro další jsou „kritické dny“ celou tragédií, díky které se někdy uchylují k užívání tablet.

Každá žena by však měla procházet svým vlastním měsíčním cyklem. Nejprve to dává pochopení, zda je vše v pořádku s reprodukčním systémem. A navíc schopnost vypočítat menstruační cyklus pomáhá určit přesné datum nástupu menstruace a být připraven na jejich nástup..

Jak vypočítat menstruační cyklus? Není těžký. Každá dívka to dělá, alespoň intuitivně. Přístup menstruace ženy zpravidla pociťují předem na základě premenstruačního syndromu nebo dokonce se zaměřením na kalendář.

Nelze však cítit všechny fáze menstruačního cyklu. Nejdůležitější z nich je ovulace, musíte počítat nebo měřit.

Proč by dívka měla vědět, jak vypočítat cyklus?

 1. Sledujte své zdraví a věnujte pozornost prvním příznakům gynekologických onemocnění. Pokud je cyklus po dlouhou dobu nepravidelný, je nutné podstoupit vyšetření k včasnému odhalení možných nemocí.
 2. Zvyšte pravděpodobnost početí, pokud si přejete otěhotnět. U těhotenství potřebujete znát datum ovulace a lze jej vypočítat tak, že budete znát první den a délku cyklu.
 3. Z hygienických důvodů. Dobře vypočítaný menstruační cyklus nebude nikdy překvapením. Pomůže vám také pohodlně strávit dovolenou, předem naplánovat schůzky, cvičení atd..

Mnoho dívek používá cyklus k plánování toho, čemu se říká „bezpečnější sex“. Je však třeba mít na paměti, že kalendářní metoda antikoncepce je považována za nejspolehlivější, protože umožňuje vypočítat pouze nejúspěšnější dny pro početí, ale nezaručuje, že k ovulaci nedojde dříve či později..

Metody pro výpočet menstruačního cyklu

Mnoho lidí věří, že jejich období se počítají na základě počtu dní mezi obdobími. To není pravda. Pro správný výpočet budete potřebovat tužku, kalendář a trochu soustředění. Minimálně tři měsíce je nutné označit „kritické dny“ přímo v kalendáři. A teprve potom musíte vypočítat délku cyklu.

Je nutné počítat měsíční segment cyklu, včetně prvního dne menstruace až do začátku dalšího. V případě začátku menstruace ve stejný den v měsíci (například 15.) je cyklus 30-31 dní. V tomto případě dojde k posunu plánu v březnu, protože únor je nejkratší měsíc a měsíc přijde o několik dní později..

Obvyklý cyklus však zpravidla trvá 21 až 35 dní. Z tohoto důvodu menstruace nikdy nespadá na stejná data. Pokud je například menstruace kratší než 30 dní, další období začne dříve, ale délka cyklu se nijak nezmění. Těžší, pokud menstruační cyklus trvá déle než 31 dnů.

V tomto případě se čas další menstruace posune o několik dní dopředu. Například měsíční cyklus 35 dní. V tomto případě se začátek následujícího měsíce počítá takto: 31 dní aktuálního cyklu plus 4 dny - začátek dalšího. Následující „kritické dny“ přijdou 9., protože od začátku prvního cyklu je třeba počítat 35 dní. Není nutné počítat celý cyklus na několik měsíců předem, protože mohou existovat odchylky, což je varianta normy. Může to být způsobeno stresem nebo aklimatizací. Absence menstruace po dobu delší než 7 dní však může sloužit jako základ pro pravděpodobné těhotenství. Existuje několik způsobů, jak vypočítat smyčku.

Metoda kalendáře

Toto je nejstarší, ale nejúčinnější metoda. Jeho účelem je znát přesné datum dalšího období. Jeho podstata je jednoduchá: datum nástupu menstruace je vyznačeno v kalendáři. Toto datum bude první den menstruačního cyklu. Lékaři doporučují, aby nástupem menstruace nebyl nahnědlý výtok, ale vzhled hojného krvavého výtoku.

Poté musíte každý měsíc v kalendáři zakroužkovat začátek cyklu. Po 3–6 měsících můžete začít počítat.

Jak počítat vhodné pro početí nebo „nebezpečné“ dny: metoda jedna

Počítejte počet dní v každém cyklu.

Pokud cyklus trvá stejný počet dní, pak největší pravděpodobnost početí nastane uprostřed cyklu. Vydělte dobu cyklu dvěma. Bude to den ovulace a pravděpodobnost početí zahrnuje dva dny před a dva dny po. To znamená, že pokud je cyklus 28 dní, pak 28/2 = 14. Ovulace nastane za čtrnáct dní, počítáno od prvního dne menstruace. A pravděpodobnost početí je vysoká od dvanáctého do šestnáctého dne..

Pokud cykly trvají jiný počet dní, musíte si zapsat dobu trvání nejkratších a nejdelších cyklů. Pak vezměte počet dní nejkratšího období a odečtěte 18. Toto je začátek plodného (nebo nebezpečného) období. Pak musíte vzít počet dní nejdelšího cyklu a odečíst 11 - tím končí nebezpečné období.

Například užíváme menstruační cykly počítané na šest měsíců: v lednu - 29 dní, v únoru - 27 dní, v březnu - 26 dní, v dubnu - 29 dní, v květnu - 27 dní, v červnu - 26 dní.

Nejmenší z nich je 26 dní. 26-18 = 6.

Dále vezmeme nejdelší období, rovná se 29. Od toho musíte odečíst 11. Ukázalo se, že 18.

To znamená, že pokud je 1. červenec začátkem cyklu, pak je pravděpodobnost početí nejnižší v období od 1. července do 7. července a od 19. do 25. července. A od 8. do 18. července je nejpravděpodobnější početí.

Tato metoda vám pomůže plánovat těhotenství efektivněji. Je však třeba poznamenat, že tyto výpočty jsou vhodné pouze pro ženy s relativně pravidelným cyklem..

Vypočítejte den ovulace pomocí online kalkulačky.

Délka menstruačního cyklu

Název „menstruace“ znamená, že průměrný cyklus trvá přibližně měsíc, tj. Menstruace se objevuje jednou za měsíc. Ženské tělo však není strojek s nastaveným rytmem jednou provždy. Normální doba cyklu je 21 až 35 dní. Nástup „kritických dnů“ o 7 dní dříve nebo později se nepovažuje za odchylku od normy. U všech žen se cyklus pravidelně mění. Takové jednorázové posuny mohou být způsobeny řadou důvodů, které nenaznačují narušení reprodukčního systému..

Ale pokud jsou cykly příliš nepravidelné (jeden trvá asi 20 dní a další je již 35), jsou kratší než 14 nebo více než 35 dní, pak je důvodem pro konzultaci s gynekologem, nezapomeňte si vzít kalendář s vyznačenými daty menstruace.

V závislosti na situaci může odborník nabídnout léky k normalizaci cyklu, a nemusí to nutně být hormonální. Zejména extrakt vitexu, stejně jako jód, jehož nedostatek vede k narušení obecné hormonální rovnováhy v těle, pomáhá jemně regulovat cyklus. Kromě toho jsou pro stabilní fungování vaječníků vyžadovány vitamíny skupiny B a jejich nedostatek se často vyskytuje při užívání perorálních kontraceptiv. Extrakt Vitex, jód, vitamíny a minerály podílející se na práci ženského reprodukčního systému jsou součástí komplexu Pregnoton. Jednou z jejích akcí je normalizace cyklu. Pregnoton můžete začít užívat každý den. Optimální průběh přijetí je 1-3 měsíce. Jedno balení je navrženo pro 30denní příjem, což je pohodlné a ekonomické.

NENÍ REKLAMA. MATERIÁL PŘIPRAVENÝ S ÚČASTÍ ODBORNÍKŮ.

Jak vypočítat délku menstruačního cyklu

Spoluautorem tohoto článku byla Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gerke je registrovaná zdravotní sestra z Texasu. V roce 2013 získal magisterský titul v ošetřovatelství na University of Phoenix.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 14. Seznam těchto zdrojů najdete v dolní části stránky.

Výpočet menstruačního cyklu není obtížný, ale důležitý: tyto informace mohou hodně říci o vašem těle. Podle počtu dnů mezi obdobími můžete určit svoji připravenost otěhotnět a získat obecnou představu o svém reprodukčním zdraví. Sledujte svůj menstruační tok a příznaky, stejně jako nepravidelnosti cyklu, abyste lépe porozuměli svému tělu a hledali potenciální zdravotní problémy.

Jak vypočítat délku menstruačního cyklu

Spoluautorem tohoto článku byla Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gerke je registrovaná zdravotní sestra z Texasu. V roce 2013 získal magisterský titul v ošetřovatelství na University of Phoenix.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 14. Seznam těchto zdrojů najdete v dolní části stránky.

Výpočet menstruačního cyklu není obtížný, ale důležitý: tyto informace mohou hodně říci o vašem těle. Podle počtu dnů mezi obdobími můžete určit svoji připravenost otěhotnět a získat obecnou představu o svém reprodukčním zdraví. Sledujte svůj menstruační tok a příznaky, stejně jako nepravidelnosti cyklu, abyste lépe porozuměli svému tělu a hledali potenciální zdravotní problémy.

Jak počítat menstruační cyklus

Každá žena v reprodukčním věku by měla vědět, co je to menstruace, fáze, ovulace a početí, jak počítat menstruační cyklus, jaké změny během něj nastávají. Tyto informace pomohou ovládat tělo, předcházet různým chorobám a zabránit neplánovanému početí..

Co je to menstruační cyklus

Toto je určité období, během kterého ženské tělo prochází procesy, které ji připravují na možné těhotenství. První den cyklu je začátkem menstruace, konec je den před dalším. Kolik dní by mělo být ideálně mezi obdobími? Jak vypočítat menstruační cyklus? Doba trvání je jiná, norma je od 21 do 35 dnů, ideální je 28 dní. Je zvědavé, že i jedna ženská menstruace se může lišit - delší nebo kratší..

Fáze cyklu

Jak správně spočítat menstruační cyklus? Abyste pochopili, v jaký den po menstruaci dojde k ovulaci, měli byste se dozvědět více o fázích. Existují dva z nich: folikulární a luteální. Oba jsou charakterizovány různými procesy probíhajícími během menstruačního cyklu v endometriu a vaječnících. Vzhledem k tomu, že ženy mají individuální trvání cyklu, liší se také počet dnů fází. Například pokud je cyklus 28 dní, první (folikulární) cyklus trvá v průměru 14 dní.

Folikulární

Začíná ode dne menstruace. Všechny procesy probíhající před uvolněním vajíčka z vaječníku jsou způsobeny působením folikuly stimulujícího hormonu. Díky němu začnou dozrávat folikuly, ze kterých vychází vajíčko. Proces trvá asi půl cyklu. Nejprve se může vytvořit několik folikulů, ale jeden se stává dominantním, dříve než ostatní, zvýšeným na 14 mm.

Dalším procesem, který během tohoto období nastane, je odstranění mrtvého endometria (vychází s krví). Když se děloha zbaví všeho, začne se vyvíjet a zahušťovat nové endometrium. Takto se orgán připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Během popsané fáze u žen bazální teplota nepřesahuje 37 stupňů. Stojí za to sledovat, abyste určili den ovulace - během ní dochází k prudkému poklesu. Kalendář kritických dnů není tak spolehlivý, takže ti, kteří těhotenství neplánují, by měli sledovat jejich teplotu..

 • Jak navrhnout portfolio
 • Recept na Sinabon Buns
 • Ibuprofen - návod k použití pro dospělé a děti

Luteal

Fáze začíná po ovulační fázi (po ovulaci) a trvá přibližně 14 dní. Důležitou roli hraje luteinizační hormon. Procesy probíhající v tomto okamžiku:

 • hlavní folikul praskne;
 • tvoří se žluté tělo, které produkuje progesteron;
 • endometrium ztrácí, bobtná, připravuje se na implantaci oplodněného vajíčka;
 • pod vlivem progesteronu a estrogenu prsa bobtná;
 • bazální teplota stoupne nad 37 stupňů;
 • zvýšení množství sekrecí (hlen podporuje přežití a pohyb spermií).

Bez oplodnění, po 10-12 dnech se žluté tělísko rozpustí, hladina hormonů poklesne. Pokud je vajíčko oplodněno, dochází k dalším změnám, začíná se tvořit placenta. V těle je vše zaměnitelné - jakékoli selhání ovlivňuje menstruaci, nástup těhotenství. Pokud je cyklus nepravidelný, nebude možné správně sestavit osobní plán (tabulku) početí, vypočítat měsíčně nebo vypočítat bezpečné dny..

Co je ovulace u žen

Stanovení doby ovulace je často zajímavé pro dívky, které chtějí otěhotnět. V období estru opouští zralé vajíčko folikul a začíná se pohybovat směrem k děloze. Aktivně jí v tom pomáhá řasenka vlněného epitelu. Nakonec buď oplodní, nebo po chvíli zemře. Ovulační stádium (stav plodnosti) trvá přibližně 48 dní. Poznámka: někdy existují anovulační období, jejichž rysem je absence ovulace. Tento jev není doprovázen jednotlivými znaky.

 • Léčba zánětu slinivky břišní
 • Jak ušít plavky
 • První příznaky rakoviny žaludku

Jak vypočítat období

Není těžké vypočítat kalendář menstruačního cyklu, zvláště pokud menstruace probíhá bez problémů a se stejnou frekvencí. Musíte začít počítat od prvního dne menstruace. Pravidelná menstruace je méně častá. Fyziologie žen je taková, že „biologické hodiny“ bloudí nejen kvůli patologiím, chorobám, ale dokonce i kvůli stresu.

Některé zajímá, jak správně vypočítat měsíční cyklus pomocí programů. Pokud si nechcete nechat papírový kalendář, můžete si vypočítat načasování menstruace ve speciálních elektronických programech nebo použít ovulační kalkulačku. Mějte na paměti, že tyto informace nejsou vždy spolehlivé, například pokud se pod vlivem vnějších faktorů posune období ovulace.

Jak správně vypočítat období

Dívka, která dosáhla puberty, čelí tak přirozenému jevu, jako je menstruační cyklus (období). Oznámil, že její tělo se stalo dospělým a nyní může zplodit dítě. Od té doby v něm začínají zrát vajíčka, která se poté oplodní spermatem a promění se v embryo. Dívka musí počítat dny měsíčního cyklu, aby se předem připravila na charakteristický výtok a měla jistotu, že její tělo pracuje ve správném rytmu.

Jak správně počítat menstruační cyklus

Měsíční cyklus se skládá ze čtyř fází:

 • "Kritické dny" (krvácení z pochvy) - 1-5 dní;
 • Pasivní fáze - 6-12 dní;
 • Ovulace - 13-15 dní;
 • Fáze progesteronu - 16-28 dní.

Každý z nich je doprovázen určitými biologickými procesy v ženském těle - vývoj vajíčka, jeho pohyb do vejcovodu, smrt vajíčka, oddělení endometria.

Dívka s vynikajícím zdravím má stejné období mezi začátkem a koncem kritických dnů. V takovém případě nebude obtížné vypočítat měsíční cyklus. Abyste předešli chybám při výpočtu, musíte se zásobit na:

 • Rukojeť;
 • Kalendář;
 • Notebook.

Kalendář označuje den posledního měsíce, kdy začala vaše menstruace, a datum, kdy vaše menstruace začala v aktuálním měsíci. Poté musíte vypočítat, kolik dní uplynulo mezi známkami. Výsledný obrázek ukazuje trvání menstruačního cyklu. Abyste se ujistili, že jsou údaje správné, musíte do šesti měsíců vyplnit tabulku s čísly.

Metoda prevence těhotenství sledováním menstruačního plánu není nejúčinnějším způsobem. Menstruační cyklus může být stabilní po dobu 2–4 let a poté náhle zabloudit kvůli nemoci nebo změnám životního stylu.

Pomocí online kalkulačky

Aby žena mohla přesně vypočítat svůj menstruační cyklus, byly vyvinuty speciální aplikace, které pomohou stanovit datum nástupu menstruace. Používají je hlavně ti zástupci spravedlivého sexu, kteří se buď vyhýbají nechtěnému těhotenství, nebo se chtějí stát matkou a naplánovat si správný čas na početí.

K výpočtu menstruačního cyklu je však nutné použít online kalkulačku pouze v případě, že má žena následující informace:

 • Poslední datum začátku vašeho období
 • Průměrná délka cyklu;
 • Jak dlouho trvá menstruace?.

Všechna data musí být přesná. Pokud uvedete přibližná čísla, bude výsledek nesprávný.

Odborníci proto doporučují počítat menstruační cyklus pomocí online kalkulačky až po sledování vašeho těla po dobu 5-7 měsíců a dodržování měsíčního rozvrhu.

O čem se mluví ve stejný den

Pokud se po dobu šesti měsíců objeví menstruace ve stejný den, znamená to dobrou práci těla. V tomto případě se biologický cyklus shoduje s kalendářem a žena nemusí určovat den, kdy dojde k menstruaci..

Tento jev je však poměrně vzácný. Normální menstruační cyklus trvá 28 dní, ale protože počet dní se v každém kalendářním měsíci liší, období se vyskytují v různých datech. Příklad: v červenci je 31 dní, „kritické dny“ začaly 15., takže na další je třeba počkat 12. srpna a poté 9. září.

Trvání menstruačního cyklu pro různé dívky

Vzhledem k tomu, že všechny ženy jsou individuální, funguje jejich tělo různými způsoby. U některých menstruační cyklus trvá 20 dní, u jiných 28 a u jiných - 31. Pokud se jeho trvání výrazně liší od normy a není možné určit den začátku a konce menstruace, musíte se poradit s lékařem.

Pomůže vám nejen s výpočty a mapováním menstruace, ale také vám řekne, proč je menstruační cyklus nestabilní. Možná dívka potřebuje hormonální korekci nebo léčbu jakýchkoli onemocnění urogenitálního systému.

Jak vypočítat datum početí dítěte

V první fázi menstruačního cyklu je zaznamenána tvorba folikulu, který pak praskne a vychází z něj vajíčko. Tento proces se nazývá ovulace..

Po přesunutí vajíčka do vejcovodu do dvou dnů je vysoká pravděpodobnost, že bude oplodněno. Pokud se tak nestane, do 2 týdnů se šance na početí dítěte sníží. A to se děje každý měsíc.

O nástupu ovulace se můžete dozvědět pomocí grafu menstruačního cyklu. Pokud trvá 25 dní, je nejvhodnějším okamžikem pro početí dítěte datum 18 dnů před začátkem nové menstruace. Poslední den, kdy můžete vajíčko oplodnit, je datum 6 dní před začátkem menstruace.

Kdy vypočítat menstruační cyklus nestojí za to

Existují případy, kdy nemá smysl provádět výpočty menstruačního cyklu. Nejprve se to týká adolescentů, kteří právě vstoupili do období puberty. V tuto chvíli není jejich tělo stabilní, nadále se formuje a ladí, což vede k pravidelnému zpoždění nebo předčasnému nástupu menstruace..

Optimálním časem pro první plánování menstruačního cyklu je nástup většiny. Můžete také začít počítat dny za rok nebo dva od okamžiku první menstruace, avšak v tomto případě mohou být výsledky nespolehlivé.

Starší ženy nemají menstruaci. Důvodem je přirozené stárnutí těla, které již není schopné tvořit vajíčka.

Faktory vedoucí k nepravidelnému menstruačnímu cyklu

Menstruační nepravidelnosti neumožňují přesně určit nástup ovulace a vedou k tomu, že žena nemůže dlouho otěhotnět, i když se snaží dodržovat menstruační plán. Důvody selhání jsou různé - od nestabilních hormonálních hladin až po závažná onemocnění urogenitálního systému.

Následující faktory nejčastěji vedou k porušení menstruačního plánu:

 • Stres;
 • Nedostatek spánku;
 • Duševní patologie;
 • Nesprávná výživa;
 • Narušení subkortikálních center mozku (hypotalamus, hypofýza);
 • Onemocnění endokrinního systému;
 • Virové neuroinfekce;
 • Rakovinové nádory;
 • Benigní formace;
 • Cystické výrůstky;
 • Zánět dělohy a přívěsků;
 • Genetické abnormality;
 • Užívání silných drog;
 • Špatné návyky;
 • Podváha nebo nadváha.

Abyste pochopili, co vedlo k nestabilnímu menstruačnímu cyklu, musíte kontaktovat svého gynekologa. Předepíše příslušné testy a zvolí léčbu.

Jak počítat menstruační cyklus

Včasný nástup menstruace je jakýmsi potvrzením zdraví žen. Je důležité vědět, jak vypočítat menstruaci, kdy očekávat další menstruaci a kdy je její absence důvodem k návštěvě lékaře. Podle odborníků je měsíční cyklus považován za ideální, který trvá 28 dní, ale individuálně pro každého pacienta může být norma buď 24 dní, nebo všech 35. Vždy je důležité vědět, kdy počítat s nástupem dalšího výtoku.

Proč počítat cyklus

Kromě schopnosti zásobit se prostředky osobní hygieny před dalším obdobím a zabránit nepříjemné situaci, nutnost počítat menstruační cyklus umožňuje:

 • nezávisle sledovat své vlastní zdraví a včas věnovat pozornost prvním příznakům porušení v reprodukčním systému;
 • zvýšit pravděpodobnost těhotenství správným výpočtem data ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku);
 • předcházet nepříjemným překvapením, což znamená, že je správné naplánovat vyšetření u lékaře, dlouho očekávanou dovolenou nebo jakoukoli jinou důležitou oslavu nebo setkání;
 • není neobvyklé, aby se u ženského cyklu určovaly dny, kdy je sex považován za nejbezpečnější, i když samotná metoda kalendáře není považována za spolehlivou, protože neexistuje záruka, že k ovulaci nedojde dříve, nebo naopak z jakéhokoli důvodu nebude odložena.

Včasná pozorovaná porušení v délce dnů mezi obdobími umožňují diagnostikovat onemocnění v raných fázích a předcházet jejich komplikacím. To platí zejména pro zánětlivé procesy, infekční onemocnění a výskyt novotvarů v genitální oblasti..

Fáze cyklu a jejich trvání

Hlavním úkolem, který menstruační cyklus provádí, je připravit ženské tělo na možné těhotenství, ke kterému dochází v určitém cyklu. Normální cyklus je od 21 do 35 dnů. Začátek cyklu je první den výskytu charakteristického výboje (krvácení). V lékařské praxi se menstruace také nazývá regulace..

Celý cyklus se skládá ze dvou hlavních fází, které jsou odděleny ovulací: folikulární a luteální.

V prvním případě mluvíme o procesu vývoje folikulů a zrání vajíčka, které lze po opuštění oplodnit (nástup těhotenství). V druhém případě je obvyklé hovořit o fázi žlutého tělíska, která se objevuje v místě uvolněného vajíčka.

 • První fáze (folikulární) začíná od okamžiku, kdy dojde k prvnímu krvácení spojenému s menstruací, a trvá až do ovulace. Ve většině případů to trvá asi polovinu celého cyklu, má bazální teplotu 37 stupňů, která prudce klesá při nástupu samotné ovulace (můžete tak objasnit okamžik uvolnění zralého vajíčka a nejlepší příležitost otěhotnět).
 • Pokud jde o luteální fázi, začíná bezprostředně po ovulaci a trvá tak dlouho, dokud je přítomno žluté tělo, asi dva týdny. Během tohoto období si ženské tělo musí udržovat nezbytnou rovnováhu mezi množstvím estrogenu a progesteronu produkovaného žlutým tělem. Bazální teplota je převážně udržována na 37 stupních a prudce klesá těsně před začátkem další menstruace.

Možnost těhotenství závisí zejména na okamžiku ovulace, protože oplodnění zralého vajíčka je možné 3 až 4 dny před jeho nástupem nebo v prvních 2 dnech po něm.

Možné příčiny porušení

Porušení menstruačního cyklu, zejména jeho trvání, může být normou nebo může znamenat závažnější patologie. Konzultace s gynekologem je obzvláště nutná, pokud jsou porušování pozorována po dobu 2 - 3 cyklů za sebou. Pouze odborník může určit skutečnou příčinu opožděné nebo naopak předčasné menstruace. V takovém případě je třeba vzít v úvahu stížnosti pacienta, jeho pozorování, výsledky vyšetření a přímé analýzy po vyšetření..

Kromě předčasného nástupu krvácení je porušením cyklu změněné trvání samotného výboje: méně než tři dny nebo více než týden. Důvodem pro návštěvu lékaře je také absence ovulace a neobvyklá změna v množství sekrecí: méně než 40 ml nebo více než 80 ml po celou dobu menstruace.

 1. Mezi nejčastější důvody porušení cyklickosti nástupu menstruace je třeba zdůraznit:
 2. Gynekologická a endokrinní onemocnění.
 3. Narušení hormonální rovnováhy v těle.
 4. Změny ve fungování reprodukčního systému během těhotenství nebo kojení (kojení) i po potratu.
 5. Poruchy produkce hormonů v důsledku stresu, užívání léků, dramatického přibývání na váze nebo úbytku hmotnosti.

Proč se cyklus prodlužuje

Prodloužený časový interval mezi nástupem menstruace může být způsoben nedostatečným vývojem folikulů a okamžitým zpožděním samotné ovulace. V takových případech dochází k nepřítomnosti žlutého tělíska a nedostatečné produkci progesteronu. Výhoda estrogenu v těle určuje další růst funkční vrstvy sliznice dělohy, dokud se nezačne mechanicky štěpit a nevyvolává krvácení. Existuje tedy zpoždění nástupu menstruace..

Nebezpečnějším důvodem absence včasné menstruace může být příliš dlouhá přítomnost žlutého tělíska za předpokladu, že nedošlo k těhotenství. Samotnou anomálii lze určit pouze po důkladném ultrazvukovém vyšetření pánevních orgánů. Na druhou stranu nejsou situace neobvyklé, když došlo k těhotenství, ale není pozorováno corpus luteum, které by mělo zajišťovat výživu embrya pro jeho další vývoj. V takových případech je obvyklé hovořit o hrozbě potratu. V tomto případě je předepsána hormonální léčba, aby se uchovalo samotné těhotenství..

Důvody pro zkrácení

Zkrácení období mezi menstruací může být způsobeno dřívějším vývojem folikulu a uvolněním zralého vajíčka (ovulace), jakož i dřívější smrt žlutého tělíska v místě samotného vajíčka.

Z vnějších důvodů nástupu menstruace příliš brzy je třeba zdůraznit vážná onemocnění těla, výskyt různých stresových a extrémních situací, ve kterých je nemožný normální průběh těhotenství a narození zdravého dítěte..

Jak vypočítat cyklus

Je chybou si myslet, že vzorec pro výpočet doby trvání menstruačního cyklu je příliš jednoduchý a stačí spočítat počet dní mezi samotnými obdobími. Jakýkoli výsledek vytištěný tímto způsobem bude nesprávný. Délka cyklu se počítá od prvního dne nástupu menstruace a zahrnuje poslední den před nástupem dalšího charakteristického výtoku. Celý proces se zaznamenává po dobu tří měsíců, takže se neobejdete bez tužky a kalendáře. Je nutné oslavit nejen první den menstruace, ale také všechny následující, kdy bylo pozorováno výtok.

Teprve po skončení třetího cyklu můžete začít počítat jeho trvání a být schopni určit první den následujícího začátku menstruace:

Pokud v každém novém měsíci začínají kritické dny ve stejný den, pak trvání menstruačního cyklu je 30-31 dní.

Jediný posun v datech lze pozorovat v březnu, protože únor je nejkratší měsíc a období může začít o několik dní později..

V jiných případech, například když cyklus nástupu menstruace trvá 34 dní, je třeba datum vypočítat s přihlédnutím k počtu kalendářních dnů, protože se posune o několik dní dopředu. Současně není nutné předpovídat nástup menstruace po dobu delší než 1 - 2 měsíce, protože porušení může být spojeno se změnou klimatu a různými stresovými situacemi. Pokud dojde ke zpoždění menstruace o více než sedm dní, existuje šance na těhotenství.

Příklady výpočtu

Abychom nebyli zmateni správností jednotlivých výpočtů, stojí za to studovat, jak se každý den přepočítává první den menstruačního cyklu na základě následujících příkladů:

 1. Pokud předchozí menstruace pacientky začala 6. března a současná - 3. dubna, pak celková doba trvání cyklu sestává ze dvou částí: 26 dní v březnu (od 6 do 31) a 2 dny v dubnu. Výsledek je 28 dní.
 2. Často může být zmateno, pokud je datum zahájení menstruace uprostřed měsíce, například 14. září. V tomto případě je začátek dalšího vybíjení datován 13. října. Výpočet se provádí takto: v září cyklus trval od 14. do 30. a je roven 17 dnům a v říjnu - od 1. do 12. dne - 12 dnů. Společně se ukázalo, že 29 dnů jednoho menstruačního cyklu. Začátek dalšího období by měl být očekáván již 11. listopadu.

Jednotlivé nepravidelnosti v menstruačním cyklu, které lze vysvětlit zkušeným stresem nebo silnými zkušenostmi, by neměly být nijak zvlášť děsivé nebo alarmující, ale pokud je pozorováno zpoždění nebo naopak začátek menstruace tři cykly po sobě, je nutná konzultace s lékařem. Porušením je patologie, pokud cyklus trvá méně než 21 dní nebo přesahuje 35 dní. Je také důležité vzít v úvahu počet dní, kdy je menstruace pozorována. Krvácení se považuje za patologii méně než tři dny a déle než týden..

Průchodnost cervikálního kanálu lze obnovit chirurgickým zákrokem. Lumen děložního čípku je rozšířen o bougie, speciální gynekologický nástroj. Procedura se provádí v anestezii, je časově nenáročná a žena může být ve stejný den propuštěna domů.