Jak pochopit, že vaše období skončilo?

Krev teče zřídka a prakticky ne. Ale začíná to znovu. Nosím denně. Žaludek stále někdy bolí. Jak pochopit, že jsou pryč? A kdy čekat na další?

Menstruace se považuje za úplnou, když se zastaví krvácení a přestane bolet žaludek. Dokonale. Za přítomnosti vnitřních potíží může být po nich krvácení již děložní, mimo menstruaci.

Přesvědčte se sami, kolik dní jste krvácali. Pokud je to týden, je to v pořádku, ale více než 8-10 dní je již patologie. V tomto případě musíte kontaktovat gynekologa, provést ultrazvukové vyšetření, vizuální vyšetření děložního čípku, možná složit nějaké hormonální testy.

Začátek dalšího období je určen vaším osobním cyklem. Výpočet se provádí od prvního dne poslední menstruace, nikoli od posledního. Ten vám nic nedá.

Přesný nástup dalšího období lze určit za předpokladu, že žena ví, kdy má ovulaci. V takovém případě přidejte 14 dní a získejte požadované období.

Vše o vašich obdobích: 25 odpovědí na hloupé a trapné otázky

Určitě jste o tom přemýšleli, ale váhali jste se zeptat.

1. Je možné otěhotnět během menstruace?

Ano. Okno plodnosti (tzv. Období, kdy je nejpravděpodobnější početí) nejčastěji spadá na 10. – 14. Den cyklu. Ale někdy - i při pravidelném cyklu - se to může nepředvídatelně změnit. Načasování „plodného okna“ v menstruačním cyklu: denní specifické odhady z prospektivní studie. To znamená, že existuje riziko otěhotnění i během menstruace..

2. Pokud bolí žaludek - to je normální?

Ne. Menstruace může být nepříjemná, ale většinou nepohodlí nemá vliv na kvalitu vašeho života. Kromě toho lze snížit bolest.

Pokud se ale křeče a silné krvácení opravdu vyčerpají, je to alarmující signál. Může to být kvůli menoragii, proč je moje menstruace tak těžká? - tzv. menstruační nepravidelnosti, které jsou doprovázeny nadměrným výtokem.

Pokud zjistíte, že je více krve než obvykle, a křeče se staly bolestivějšími, poraďte se se svým gynekologem, abyste vyloučili hormonální nerovnováhu, děložní myomy, poruchy oběhu a další možná onemocnění.

3. Je možné sportovat během menstruace?

Je to možné a dokonce nutné. Role cvičení při léčbě menstruačních poruch: důkazy naznačují, že cvičení - zejména aerobní cvičení (chůze, běh, plavání, zumba, pilates, jóga) a strečink - může snížit bolest způsobenou děložními křečemi.

Upozorňujeme však, že je důležité naslouchat potřebám těla. Pokud pocítíte slabost a bolest, které odrazují od jakékoli snahy tvrdě pracovat, je lepší trénink odmítnout, přeplánovat tvrdou práci a místo toho jít na konzultaci s gynekologem.

4. Je možné plavat během menstruace v otevřených nádržích a bazénech? Co když se „tam“ něco dostane?

Pokud používáte tampony, rizika jsou minimální. Zaplavte si zdraví.

Toto doporučení platí i pro případy, kdy se ve vodě podle vašeho výběru vyskytují žraloci. Life hacker již napsal: neexistuje jediný potvrzený případ, kdy by dravec během jejího období zaútočil na plavce.

Obecně platí, že žraloci z nějakého důvodu dávají přednost lovu mužů.

5. Je pravda, že se menstruace zastaví ve vodě??

Ne. A když plavete a relaxujete ve vaně, děloha se nadále stahuje a menstruace pokračuje..

Jedinou nuancí je, že voda blokuje odtok krve. Z tohoto důvodu se zdá, jako by se během vodních procedur vylučovalo méně krve. Ale jakmile půjdete na (podmíněně) břeh, veškerá krev nahromaděná během plavby se vrhne k východu a menstruace bude pokračovat jako obvykle.

6. Jak dlouho lze nosit jeden tampon?

Lékaři doporučují syndrom toxického šoku ke změně tamponu každých 4 až 8 hodin.

Existuje však extrémně vzácná, ale velmi nebezpečná komplikace spojená s dlouhodobým používáním hygienických výrobků. To je toxický šok. Je to způsobeno bakteriemi, které normálně žijí na pokožce. Někdy pronikají vlákny tamponu a začínají se tam rychle množit a současně uvolňují obrovské množství toxinů. Důsledkem toho je těžká intoxikace, někdy dokonce smrtelná.

Pokud si nepamatujete přesně, kdy jste si vyměnili tampon, ale začnete se cítit jako v prvních dnech chřipky (horečka, zimnice, slabost, bolest hlavy, nevolnost), okamžitě zavolejte sanitku.

7. Může se tampon ztratit uvnitř? Například spadnout do lůna?

Vyloučeno Vagina není tak hluboká, jak by se mohlo zdát: její délka, dokonce ani ve vzrušeném stavu, nepřesahuje 17-18 cm. Když se do ní něco dostane, nějak se opírá o extrémně úzkou oblast - děložní čípek.

Cervix je ochranná bariéra, která nepropouští nic zbytečného: ani cizí bakterie, ani mechanické částice. Včetně samozřejmě tamponu. Prostě nemá kam propadnout.

8. Kolik krve by se mělo uvolnit během menstruace?

V průměru je období 30–70 ml (2–5 lžící) po celou dobu menstruace - nezáleží na tom, zda trvá tři dny nebo týden.

9. Ztrácím více krve! Je to velmi nebezpečné?

Záleží na tom, co znamená „více“. Pokud toto slovo znamená objem něco málo přes 4 polévkové lžíce, pak je to obecně normální. Jde o to, že menstruační tekutina není jen krev. Zahrnuje to, kolik krve ztratíte během menstruace? do sebe také částice sliznice dělohy.

Koncept „normálního objemu menstruační tekutiny“ se velmi liší. Každá menstruace je navíc odlišná: někdy je méně výtoku, někdy více. Pokud tedy nepociťujete bolestivé křeče, nevolnost, silnou slabost nebo jiné neobvyklé příznaky, jste pravděpodobně v pořádku..

Skutečně nebezpečná ztráta krve je vzácná. Buďte ale připraveni co nejdříve se poradit s gynekologem, pokud:

 • Krev několik hodin nasákne jednu nebo více vložek (tamponů) za hodinu.
 • Abyste zabránili únikům, musíte použít dvojitou ochranu: tampon i vložku současně.
 • Krvácení trvá déle než 7 dní.
 • Vaše období jsou tak bolestivá, že kvůli nim musíte změnit plány..
 • Menstruaci doprovází silná slabost, únava, závratě a další známky ztráty krve.

10. Je normální, že se sraženiny uvolňují?

Ano. Sraženiny jsou částice výstelky dělohy odmítnuté během menstruace. Pokud jejich průměr není větší než 2-2,5 cm, nemusíte se bát.

Pokud je sraženin více, nezapomeňte kontaktovat svého gynekologa. Takový výtok se často vyskytuje u cyst, polypů, děložního myomu. Na základě výsledků je nutné stanovit jejich příčinu a podstoupit léčbu.

11. Pokud test ukázal těhotenství a poté začala téct krev - jedná se o potrat?

 • Dva pruhy byly chybou. K tomu dochází, pokud jste například porušili pokyny a nechali test zůstat v moči déle, než je doporučeno. Nebo test vypršel.
 • Máte zvýšenou hladinu lidského choriového gonadotropinu (označovaného jako hCG nebo hCG). Hladina tohoto hormonu se zpravidla zvyšuje během těhotenství a je to tento hormon, který je fixován standardními testy zobrazujícími druhý proužek. V některých případech však může hCG stoupat z jiných důvodů než je těhotenství. Například kvůli užívání léků na plodnost. Nebo kvůli zdravotním problémům: hCG často roste s cystami a nádory vaječníků, některými chorobami ledvin, infekcemi močových cest atd..
 • Skutečně jste potratili. Nejčastěji se to stane, když se v oplodněném vajíčku vyskytnou chromozomální abnormality a děloha oplodněné vajíčko krátce po implantaci odmítne. Podle statistik potratů Americké asociace těhotných žen je 50-75% všech potratů přičítáno tomuto časnému druhu.

Ať už je to jakkoli, pokud test ukázal dva proužky a brzy začala menstruace, musíte navštívit gynekologa. Pouze lékař může zjistit, proč k tomu došlo, a vyloučit možná nebezpečná porušení.

12. Pokud menstruace nenastala, je to těhotenství?

Ve většině případů, pokud jste zdraví a sexuálně aktivní, ano. Menstruace, která nepřišla včas, je jednoznačným důvodem k nákupu testu a kontaktování gynekologa.

Někdy však vynechání menstruace nemá nic společného s těhotenstvím. Důvody pro zpoždění mohou být různé faktory, od hormonálních narušení až po jet lag, nutriční nedostatky nebo stres. A přesto stojí za to konzultovat s gynekologem.

13. A pokud vaše menstruace přišla, rozhodně to není těhotenství?

Téměř jistě. Pokud začnete vypouštět obvyklý objem, nejste těhotná Jsem těhotná? Časté dotazy týkající se raného těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že přibližně 25-30% žen v časném těhotenství má špinění. Jejich důvody mohou být velmi odlišné: od zcela normálního krvácení z implantace po vyvíjející se infekci..

Je však téměř nemožné zaměnit je za skutečnou menstruaci: jsou příliš vzácné a krátkodobé..

14. Jak by měla menstruace vonět?

Normálně nic. Přesněji řečeno, neměli byste cítit žádnou zvláštní vůni, dokud ji záměrně nezachytíte. A když začnete, pocítíte jen kovový pach krve s sebemenší příměsí vaginálního jantaru.

Silný, štiplavý, hmatatelný zápach Proč páchne menstruace? často mluví o infekci. Nepokoušejte se to tedy jen maskovat - poraďte se se svým gynekologem!

A určitě musíte jít k lékaři, pokud si kromě neobvykle silného zápachu všimnete:

 • Zvýrazní žlutě nebo zeleně.
 • Menstruace bolestivější než obvykle.
 • Bolest a nepohodlí v žaludku a / nebo pánvi.
 • Zvýšení teploty.

Tyto příznaky jasně naznačují, že se zánět vyvíjí někde uvnitř..

15. U menstruace je normální kašel a dušnost.?

Je to spíše jedna z variant normy. Menstruace je doprovázena snížením hladiny ženského hormonu estrogenu a nedostatek ovlivňuje změny funkce plic ve vztahu k menstruačnímu cyklu u žen s cystickou fibrózou na plicích. V důsledku toho se může objevit kašel a mírná dušnost, které mizí spolu s menstruací..

16. Nástup menstruace lze určit hlasem?

Studie z roku 2011 zjistila, že hlasy žen poskytují podněty pro pravděpodobnost ovulace? Důležitost režimu vzorkování, že u žen během menstruace jsou pozorovány významné změny charakteristik hlasu. Obecně řečeno: před ovulací je ženský „hlas“ vyšší a melodičtější, rychlost řeči se zvyšuje a v době menstruace klesá zabarvení a tempo. Některé mladé dámy toho mají tolik, že je to zjevné i pro nezasvěcené uši..

17. Je pravda, že ženy s PMS jsou nervózní a nepředvídatelné??

Spíše impulzivnější. Například bylo stanoveno, že chování žen při utrácení je citlivé na menstruační cyklus, že těsně před menstruací utrácejí ženy více peněz a nakupují ukvapeně. Důvodem je skutečnost, že mladé dámy pociťují fyzické nepohodlí a hledají způsoby, jak se cítit lépe. Jedním z nich je i nepotlačitelné impulzivní nakupování.

18. Během svého období buďte hloupí?

Hormonální fluktuace mohou skutečně narušit paměť a koncentraci alespoň u některých žen Ne, období mozku ve skutečnosti není věc. Svou roli hraje také fyzické nepohodlí: zažívání nepříjemných pocitů v děloze, ženy jsou rozptýleny, rychleji se unavují a jsou méně soustředěné. Mluvit o poklesu mentálních schopností je v tomto případě stejné jako za předpokladu, že lidé během nachlazení zhloupnou..

19. Je možné barvit vlasy během menstruace?

Existuje představa, že hormonální výkyvy během menstruace nějak mění vlastnosti vlasů, kvůli nimž se barva špatně pokládá. Profesionální kadeřníci to však nepotvrzují Pravda o 6 mýtech o barvách vlasů. Výsledek barvení nezávisí na dni cyklu, takže přineste krásu, kdykoli chcete.

20. A rozšířit řasy?

Umět. Menstruace nemění vlastnosti vlasů, takže postup lepení „prodlužovačů“ řas bude přesně stejný jako v kterýkoli jiný den cyklu.

21. Říká se, že během menstruace nemusíte chodit k zubaři nebo se nechat depilovat, protože to bude bolet víc. To je pravda?

Ano, ale jen částečně. Prah bolesti skutečně mění vnímání bolesti napříč fázemi menstruačního cyklu u žen s chronickou bolestí. v závislosti na fázi cyklu. Snižuje se týden před menstruací. To znamená, že zubní ošetření nebo řekněme shugaring se vám bude zdát nepříjemnější než obvykle..

Ale po skončení menstruace a až do ovulace práh bolesti naopak roste. Stojí za to předepsat bolestivé postupy pro tato období..

22. Je možné podstoupit testy během menstruace?

Hodně záleží na tom, o jaké analýze mluvíme..

Například hladiny hemoglobinu se přirozeně snižují během ztráty krve, takže by bylo chybou měřit to během menstruace. Naproti tomu jsou hladiny cholesterolu vyšší v menstruačním cyklu, který ovlivňuje hladinu cholesterolu během období než dříve a po něm. Pokud užíváte léky proti bolesti, mohou také ovlivnit výsledky vašich testů..

Proto pokud je to možné, odložte testy krve a moči, dokud vaše menstruace neskončí. Pokud je analýza naléhavá, nezapomeňte se poradit se svým lékařem, aby dešifroval výsledky a upravil fázi vašeho cyklu..

23. Je možné si během menstruace podat vaginální čípky?

Můžete vsadit. Je však třeba mít na paměti, že krvácení může drogu smýt ještě předtím, než začne účinkovat. To znamená, že se také sníží účinnost léčby. Tato situace je zpravidla uvedena v pokynech pro konkrétní čípky..

Ve většině případů jsou svíčky předepisovány v kurzu, který by neměl být přerušován. Proto existují dvě možnosti řešení problému:

 • Začněte kurz tak, aby byl dokončen před nástupem menstruace. Pokud jsou například vaše svíčky navrženy na 10 dní používání, musíte kurz zahájit nejpozději 11–13 dní před plánovaným začátkem menstruace.
 • Používejte svíčky odolné vůči praní. Takové čípky jsou poměrně vzácné a stojí více než jejich protějšky. Zeptejte se svého gynekologa, kterému dávat přednost..

24. Je možné způsobit menstruaci do požadovaného data?

Obecně ano. Nejúčinnějším způsobem je začít užívat antikoncepční pilulky v cyklu před požadovaným datem. V tomto případě začne menstruace den nebo dva poté, co přestanete užívat pilulky..

Mezi další způsoby, jak vyvolat menstruaci, patří celá řada fyzikálních metod. Můžete si například dát horkou koupel nebo mít sex. Účinnost těchto metod je však mnohem nižší. A v každém případě je nelze kategoricky použít, pokud máte podezření, že jste těhotná..

25. Co pít nebo jíst, abyste oddálili menstruaci?

Jídlo ani pití neovlivňují nástup menstruace. Pokud chcete odložit menstruaci, pomohou vám pouze hormony, zejména antikoncepční pilulky. Menstruace nenastane, dokud nepřestanete užívat.

Kdy si můžete uvědomit, že vaše menstruace skončila

Ženy ne vždy dokáží okamžitě pochopit, že jejich období skončila. Konec příštího nařízení nenastane okamžitě. Bohatý výboj je často nahrazen mírným namazáním, které trvá několik hodin nebo dní. Neméně důležitým bodem je nástup menopauzy. Každá žena by měla být schopna rozpoznat příznaky menopauzy a pochopit, že reprodukční funkce začala mizet..

Menstruační cyklus a menopauza

Menstruační cyklus u žen v reprodukčním věku probíhá v několika hlavních fázích:

 • zrání vajíčka;
 • uvolnění vajíčka z folikulu (ovulace);
 • nadměrný růst endometria;
 • smrt vajíčka a odmítnutí endometria při absenci oplodnění. Během tohoto období je zaznamenán příchod menstruačního toku..

Všechny tyto procesy jsou u žen v pubertě regulovány hormony estrogen a progesteron. Tyto změny jsou sledovány měsíčně. Doba cyklu se může pohybovat od 21 do 35 dnů..

Po chvíli začne reprodukční funkce mizet. Tento proces je způsoben hormonálními změnami a postupným zastavením produkce pohlavních hormonů. Toto období se nazývá menopauza. V důsledku těchto změn v těle končí menstruace, začíná menopauza..

Kdy čekat na menopauzu

V určité fázi života ženy zahajují proces biologického stárnutí. Je charakterizován poklesem reprodukční funkce, hormonálními změnami a nemožností oplodnění. K těmto změnám dochází během několika let a nazývá se období menopauzy. Probíhá v několika fázích:

 1. Premenopauza. Tento stav je pozorován ve věku 40–45 let. V tomto případě jsou funkce vaječníků postupně potlačovány. Tyto spárované orgány jsou odpovědné za produkci estrogenu, který je nezbytný pro zrání vajíčka. Koncentrace hormonu postupně klesá, poté se jeho produkce zastaví. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let.
 2. Menopauza. Toto období začíná rok po ukončení menstruačního cyklu..
 3. Postmenopauza. Přídavky přestávají fungovat tak, jak by měly, estrogen se nevyrábí a počet geneticky uložených vajec končí.

Kritické dny s menopauzou se zpravidla zastaví ve věku 49-52 let. K menopauze dochází u ženy o rok později. Žádný lékař zároveň nedokáže pojmenovat přesný věk, kdy menopauza začne. Tento proces je ovlivňován mnoha faktory, včetně dědičnosti, zdravotního stavu, přítomnosti špatných návyků a životního stylu.

Biologické stárnutí může začít dříve nebo později, než je stanoveno. Zánik reprodukční funkce ve věku 50-60 let je často pozorován v přítomnosti maligních nádorů.

Příznaky menopauzy

První příznaky menopauzy se začínají objevovat dlouho před úplným zastavením menstruačního cyklu. Proto je pro ženy tak důležité pochopit, jaké změny v jejich těle probíhají..

V tomto případě jsou zaznamenány následující klinické projevy:

 • porucha smyčky. Kritické dny se stávají nepravidelnými, prodlouženými, mění se povaha výtoku a objem ztracené krve. Toto období trvá asi rok, poté již nejsou předpisy dodržovány;
 • návaly horka. V tomto stavu se objeví pocit tepla, jsou pozorovány změny tělesné teploty, nadměrné pocení, poklesy tlaku, které jsou doprovázeny porušením srdečního rytmu. Takové pocity jsou zaznamenány během 5-15 minut, poté zmizí tak neočekávaně, jak se objevily;
 • suchost v genitální oblasti. V tomto případě může žena pociťovat během intimity bolest. Možné je také svědění a pálení;
 • poruchy močového systému. Menopauza je často doprovázena zánětlivými procesy v močových cestách a močovém měchýři. Problémy během močení nejsou vyloučeny;
 • změna psycho-emocionálního stavu. Mezi příznaky patří podrážděnost, nervozita, deprese, poruchy spánku, problémy s pamětí a časté bolesti hlavy;
 • nedostatek sexuální touhy;
 • letargie kůže a vypadávání vlasů;
 • přibývání na váze.

Porucha srdečního rytmu

Období, kdy vaše menstruace končí, se nepovažuje za menopauzu. Po jejich úplném ukončení musí být stanovena celá diagnóza. Klinické projevy v tomto bodě jsou ještě výraznější. To je způsobeno nedostatkem pohlavních hormonů a ukončením fungování příloh. Pak již začínají nevratné procesy, které naznačují skutečné stárnutí ženského těla.

Jak určit poslední den menstruace

Určení posledního dne menstruace je docela jednoduché. Blíže ke konci menstruace vyteče krev ve výrazně menším množství, po kterém úplně zmizí. V tomto případě lze pozorovat mírné mazání po dobu dalších 1–2 dnů. Poukazuje na to, že kritické dny brzy skončí. Žena se o jejich dokončení dozví uvolněním bílého výboje bez jakéhokoli stínu..

Pravidelný menstruační cyklus je hlavním ukazatelem zdraví žen. Jakékoli změny v něm vyvolávají u spravedlivého sexu poplach. Z tohoto důvodu je pro ně tak důležité přesně pochopit, co se v těle děje. Zvláštní pozornost je věnována období menopauzy a okamžiku nástupu menopauzy. Tyto projevy související s věkem významně ovlivňují celkovou pohodu a naznačují biologické stárnutí těla. S včasným určením začátku tohoto období bude možné do určité míry zmírnit nepříjemné příznaky a snáze snášet takovou obtížnou životní etapu..

Kdy si můžete uvědomit, že vaše menstruace skončila

Jak zjistit, zda má menstruace brzy začít

Předzvěsti pro každou ženu a dívku jsou častěji individuálním konceptem a vyžadují vědomý přístup. Poslechem sebe a reakcí svého těla můžete snadno určit nejen přibližný časový interval, ale také konkrétní den a dokonce hodinu. Změny v mléčných žlázách, procesy probíhající v děložní dutině a ve vaječnících nebudou ignorovány, pokud pochopíme, co můžeme očekávat a jaký bude první zvon. Začátek nevyhnutelného procesu obvykle spadá do období poslední fáze menstruačního cyklu (MC), ale někdy ovlivňuje celou druhou polovinu.

Obecná informace

Zpoždění menstruace je považováno za selhání menstruačního cyklu, při kterém nedochází k menstruačnímu krvácení v očekávaném čase. Zpoždění menstruace, které nepřesahuje 5-7 dní, se nepovažuje za patologii. Možnosti oddálení menstruace jsou menstruační nepravidelnosti, jako je oligomenorea, opsomenorea a amenorea, projevující se snížením menstruačního krvácení. Zpoždění menstruace lze pozorovat v různých věkových obdobích života ženy: během puberty, v reprodukční fázi, v premenopauze a způsobené fyziologickými nebo patologickými důvody.

Přirozené, fyziologické důvody pro zpoždění menstruace jsou vysvětleny v pubertálním období během formování menstruačního cyklu, kdy během 1-1,5 roku může být menstruace nepravidelná. U žen v reprodukčním věku je opoždění menstruace přirozené během těhotenství a kojení. V premenopauzálním období menstruační funkce postupně mizí, dochází ke změnám v rytmu, trvání menstruace a zpoždění menstruace jsou nahrazeny jejich úplným ukončením..

Všechny ostatní možnosti zpoždění menstruace přesahující 5-7 dní nejsou vysvětleny přírodními jevy, v takových případech je nutná urgentní konzultace s gynekologem. Ženský menstruační cyklus je jemný mechanismus, který udržuje plodnost a odráží jakékoli odchylky ve stavu celkového zdraví. Pro lepší pochopení příčin a mechanismů opožděné menstruace je proto nutné jasně pochopit, jaká je norma a odchylka v charakteristikách menstruačního cyklu..

Kdy čekat na menopauzu

V určité fázi života ženy zahajují proces biologického stárnutí. Je charakterizován poklesem reprodukční funkce, hormonálními změnami a nemožností oplodnění. K těmto změnám dochází během několika let a nazývá se období menopauzy. Probíhá v několika fázích:

 1. Premenopauza. Tento stav je pozorován ve věku 40–45 let. V tomto případě jsou funkce vaječníků postupně potlačovány. Tyto spárované orgány jsou odpovědné za produkci estrogenu, který je nezbytný pro zrání vajíčka. Koncentrace hormonu postupně klesá, poté se jeho produkce zastaví. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let.
 2. Menopauza. Toto období začíná rok po ukončení menstruačního cyklu..
 3. Postmenopauza. Přídavky přestávají fungovat tak, jak by měly, estrogen se nevyrábí a počet geneticky uložených vajec končí.

Kritické dny s menopauzou se zpravidla zastaví ve věku 49-52 let. K menopauze dochází u ženy o rok později. Žádný lékař zároveň nedokáže pojmenovat přesný věk, kdy menopauza začne. Tento proces je ovlivňován mnoha faktory, včetně dědičnosti, zdravotního stavu, přítomnosti špatných návyků a životního stylu.

Biologické stárnutí může začít dříve nebo později, než je stanoveno. Zánik reprodukční funkce ve věku 50-60 let je často pozorován v přítomnosti maligních nádorů.

Předzvěsti menstruace

Pochopit, že menstruace brzy přijde, je docela jednoduché, znát některé vlastnosti svého vlastního těla a zesílení určitých příznaků pomůže určit časové intervaly.

 • Otok mléčných žláz - jejich zvětšení, překrvení, bolestivé projevy. Možný hojný výtok z bradavek, který je častěji patrný ve formě již sraženého sekretu.
 • Tahání bolesti v dolní části břicha - příprava dělohy na odmítnutí její vnitřní vrstvy (endometria) je často doprovázena bolestivými pocity, vyjádřenými ve větší či menší míře v závislosti na individuálních vlastnostech organismu. Bolest může být spojena s hormonálními poruchami, proto je nutné ji sledovat a konzultovat s gynekologem.
 • Kožní vyrážky nejsou nutné, ale běžným příznakem spojeným s hormonálními změnami.
 • Bolesti dolní části zad - jako projev změn v děloze.
 • Vyprázdnění střev je normální reakce těla, při které není narušen metabolismus. V období před menstruací se tělo zbaví všeho zbytečného, ​​včetně hladkého svalstva střeva. V některých případech jsou bolestivé pocity před menstruací spojeny právě s přetížením střev a nepohodlí zmizí s jeho vyprazdňováním.

Existují také subjektivní prekurzory menstruace. Patří mezi ně zvýšená chuť k jídlu, některé mají otoky nohou, obličeje, mnozí si stěžují na stav blízký depresi a obecné zhoršení morální stability nebo premenstruační syndrom (PMS).

Známky nástupu menstruace

Mezi hlavní příznaky bezprostředního nástupu menstruace patří:

 • Nepohodlí v dolní části břicha (od mírného pocitu tíže nebo roztažení po silnou křečovitou bolest);
 • Bolestivost mléčných žláz;
 • Intenzifikace výtoku z genitálního traktu (někdy několik dní před nástupem krvácení může leucorrhoea obsahovat skvrny nahnědlé nebo narůžovělé barvy);
 • Další příznaky premenstruačního syndromu (nepřiměřené výkyvy nálady, poruchy spánku, slzavost, podrážděnost, únava).

Přibližně 3–5% adolescentů k uvedeným příznakům přidává nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, rozrušení střev, silné bolesti hlavy, závratě.

Od prvního dne menstruace je nutné zaznamenat dobu a intenzitu výtoku v kalendáři. Měli byste také vypočítat průměrnou délku cyklu: čas od začátku krvácení do dalšího období.

Asymptomatická během premenstruačního období

Muži to popírají, ženy tvrdí, že to zažívají na sobě. Kontroverzní ve své existenci, PMS pomáhá mnoha ženám najít odpověď na otázku: "Jak pochopit, že vaše období brzy začnou?" Vědci, kteří tuto problematiku studují, nejen potvrzují její přítomnost, ale také ji dělí na několik typů. Znamení, že vaše menstruace brzy začíná:

 • Neuropsychický typ je doprovázen podrážděností, slzavostí, depresivními stavy. Ženy pociťují slabost a agresivní chování. Rychlá změna příznaků je považována za normální a nevztahuje se na poruchy vědomí.
 • Edematózní vzhled - projevuje se otokem mléčných žláz, otokem paží, nohou, obličeje, nadýmáním, celkovou slabostí těla.
 • Cefalgický pohled - ženy si stěžují na zvýšené bolesti hlavy, závratě a záchvaty nevolnosti. U tohoto typu PMS se častěji projevují příznaky deprese, stejně jako stížnosti na zhoršující se zdraví..

U žen, jejichž předmenstruační období nemá žádné klinické příznaky, a neexistují žádné známky toho, že menstruace brzy začne, je jediným východiskem udržování kalendáře kritických dnů s měsíčním sledováním trvání menstruačního cyklu. Nástup menstruace bude tedy očekáván a nebude nepohodlný..

Nyní víte, jak zjistit, zda má menstruace brzy začít. Nebuďte nemocní a nechte kritické dny, aby se pro vás staly jen fyziologickým procesem a nic víc..

Fungování těla ženy v plodném věku má cyklické vzorce. Měsíční krvácení je konečná fáze menstruačního cyklu. Menstruační tok naznačuje, že nedošlo k oplodnění vajíčka a těhotenství. Pravidelnost menstruace navíc naznačuje, že ženské tělo funguje hladce. Zpoždění menstruace naopak naznačuje některá selhání, ke kterým došlo..

Nástup první menstruace obvykle nastává mezi 11-15 lety. Zpočátku může menstruační krvácení přicházet nepravidelně, zpoždění menstruace během tohoto období je normální, ale po 12-18 měsících by se měl konečně vytvořit menstruační cyklus. Nástup menstruace před 11 lety a absence po 17 letech je patologie. Zpoždění nástupu menstruace až 18-20 let naznačuje zjevné patologické procesy: obecné zpoždění ve fyzickém vývoji, dysfunkce hypofýzy, nedostatečný vývoj vaječníků, hypoplázie dělohy atd..

Normálně menstruace přichází a končí v pravidelných intervalech. U 60% žen trvá cyklus 28 dní, tj. 4 týdny, což odpovídá lunárnímu měsíci. Přibližně 30% žen má cyklus, který trvá 21 dní, a přibližně 10% žen má menstruační cyklus, který trvá 30-35 dní. V průměru menstruační krvácení trvá 3–7 dní a přípustná ztráta krve za menstruaci je 50–150 ml. Úplné zastavení menstruace nastává po 45-50 letech a znamená nástup menopauzy.

Nepravidelnost a výkyvy v trvání menstruačního cyklu, systematické zpoždění menstruace o více než 5-10 dní, střídání slabého a silného menstruačního krvácení naznačují vážné odchylky ve zdraví ženy. Aby bylo možné kontrolovat nástup nebo zpoždění menstruace, měla by si každá žena vést menstruační kalendář, všímat si dne, kdy začíná další menstruace. V takovém případě bude zpoždění menstruace okamžitě viditelné..

Určete datum zahájení menstruace

Podívejme se blíže na to, jak pochopit, že vaše menstruace brzy začne. Menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází.

Zvažte, kolik dní každý z nich trvá:

 1. Od 1 do 5 dnů. Na pozadí snížení hladiny progesteronu v krvi dochází k oddělení epitelu v děloze, což je důvodem pro vznik výtoku. V tomto okamžiku je zaznamenán vznik folikulu, který se podílí na tvorbě vajíčka..
 2. Od 5 do 14 dnů. V tuto chvíli neexistuje období. Krevní sraženiny jsou vylučovány cervikálním kanálem. Zvyšuje se hladina estrogenu, což způsobuje otevření folikulu. V tomto okamžiku se vajíčka nacházejí ve vejcovodech, kde může dojít k oplodnění.
 3. 15-23 dní. Při absenci koncepce se hladiny estrogenu snižují. Vzhled zničeného folikulu se podobá žlutému tělu, které je zodpovědné za vývoj progesteronu..
 4. 23-28 dní. Přítomnost progesteronu je u žen nezbytná, aby dítě normálně porodila a v budoucnu porodila.

Poruchy cyklu?

V případě, že nedojde k početí, žena si brzy všimne přítomnosti prekurzorů oznamujících nástup regulace - odstranění tkáně odumřelých buněk ze sliznice dělohy. V tuto chvíli existují malé nepříjemné pocity, vyjádřené ve formě určitých příznaků. Vedeni těmito znameními a můžete zjistit, kdy začíná vaše menstruace.

Koncept předmenstruačního syndromu

První známky nástupu puberty se objevují rok nebo dva před časem, kdy by u dívek měla přijít menarche (první menstruace). V tomto okamžiku dochází v těle k hormonálním změnám a objevují se následující příznaky:

 • růst mléčných žláz;
 • akné na obličeji, stejně jako na zádech a hrudi;
 • leucorrhoea;
 • zvýšené pocení způsobené změnami v těle a aktivací mazových žláz;
 • růst vlasů v podpaží a ohanbí;
 • zaoblení boků.

Podle lékařů pochopíte přístup menstruace podle těchto znaků..

Předzvěsti první menstruace

Nástup kritických dnů není známkou úplné připravenosti těla mladé dívky na těhotenství a porod, je to jen známka toho, že je možné těhotenství. První menstruace (menarche) pro dívku obvykle začíná ve věku 11–14 let. Toto období se velmi liší kvůli několika faktorům. Datum nástupu menarche je ovlivněno zdravotním stavem, stravou, fyzickým a duševním vývojem, anamnézou nemoci, dědičnými faktory, stresovými situacemi atd. Některé příznaky naznačují přístup první menstruace: bolesti v podbřišku (dříve neznámé), nevolnost, bolest hlavy, časté výkyvy nálady, únava, apatie nebo agresivita.

Existují i ​​další známky puberty, a proto bezprostřední nástup menarchie: dívčí postava se zaoblenější, objem boků se zvětšuje, hrudník roste, objevuje se leukorea (vaginální výtok), zvyšuje se práce mazových a potních žláz.

Zpožděná období a těhotenství

Těhotenství je nejčastější příčinou opožděných období u žen v plodném věku. Pravděpodobný nástup těhotenství, kromě zpoždění menstruace, dokazují změny chuti a vůně, chuť k jídlu, výskyt nevolnosti a zvracení ráno, ospalost, bolestivé pocity v mléčných žlázách. Nelze odmítnout možnost těhotenství ani v případech, kdy došlo k přerušenému pohlavnímu styku, pohlavnímu styku během menstruace, v „bezpečných“ dnech nebo používání kondomu, za přítomnosti nitroděložního tělíska, užívání perorálních kontraceptiv atd., Protože ani jedna metoda antikoncepce neposkytuje 100% antikoncepční účinek.

Pokud došlo ke zpoždění menstruace a v předchozím měsíci měla žena pohlavní styk, je možné určit těhotenství pomocí speciálních testů. Princip činnosti všech těhotenských testů (testovací proužky, tablety nebo inkoustové tiskárny) je stejný: určují přítomnost chorionického gonadotropního hormonu (hCG nebo hCG) v moči, jehož produkce začíná v těle 7 dní po oplodnění vajíčka. Koncentrace hCG v moči se postupně zvyšuje a moderní, dokonce i nejcitlivější testy, jsou schopny ji určit až po zpoždění menstruace a ne dříve než 12-14 dní po početí. Výsledek testu je nutné „přečíst“ během prvních 5-10 minut. Vzhled během tohoto časového období, dokonce i sotva znatelný druhý proužek, naznačuje pozitivní výsledek a přítomnost těhotenství. Pokud se druhý pruh objevil později, pak tento výsledek není spolehlivý. Pokud je vaše menstruace zpožděna, pro získání spolehlivého výsledku se doporučuje opakovat těhotenský test dvakrát s odstupem 2–3 dnů..

Je třeba si uvědomit, že během sexuálního života může žena vždy otěhotnět, takže je nutné pečlivě sledovat menstruační cyklus a věnovat pozornost zpoždění menstruace. Zpoždění menstruace však může být způsobeno nejen těhotenstvím, ale také řadou dalších, někdy velmi závažných a nebezpečných zdravotních důvodů..

Vaginální výtok během menstruace

V závislosti na fázi plodného cyklu se mění povaha a barva výtoku, který neobsahuje menstruační krev. Čím blíže je nástup menstruace, tím silnější a hojnější jsou. Absolutně transparentní výtok před menstruací během tohoto období naznačuje pravděpodobnost eroze děložního čípku a cervicitidy. Hnědý odstín rozmazaného výtoku je známkou poruch uvnitř dělohy způsobených endometriózou, polypy nebo hyperplazií endometria. Šarlatový výtok před menstruací také naznačuje patologii. Výtok tekutin z pochvy, před i po menstruaci, zanechávající na prádle špinavé stopy, signalizuje endometritidu. Podle popsaných znaků je možné diagnostikovat poruchy těla pomocí lékařského vyšetření.

Bolestivé období

Zjistit, kdy začne menstruace, není ve skutečnosti tak obtížné. Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak určit příchod kritických dnů, je metoda kalendáře, ale ukazuje se, že je účinná, pouze pokud se alokace objevuje měsíčně v pravidelných intervalech..

Pokud se cyklus ztratí, pak značky v kalendáři nedají odpověď na otázku, kdy by měla začít menstruace. V tomto případě musí žena vyřešit své vlastní pocity. Příchod kritických dnů je vždy doprovázen charakteristickými klinickými projevy..

Příznaky

Existují určité příznaky, díky nimž si ženy uvědomují, že jejich období brzy přijde. Projevují se v každém ze spravedlivých pohlaví různými způsoby a liší se závažností. Z tohoto důvodu musíte pečlivě sledovat, které z předzvěstí kritických dnů jsou vyslovovány a které jsou téměř neviditelné..

Je také nutné určit, v jaké fázi předmenstruačního období existují známky toho, že menstruace brzy odejde. Díky tomu bude možné vypočítat menstruační plán..

Mezi hlavní znaky sbližování regulace patří:

 • zvětšení mléčných žláz, pocit brnění a dokonce svědění. V některých případech dochází k vylučování čirého hlenu z bradavek;
 • bolestivé pocity v dolní části břicha, plynatost. Tyto příznaky jsou způsobeny oddělením endometria v děložní dutině. Závažnost těchto pocitů v dolní části břicha závisí na prahu bolesti a vlastnostech těla;
 • výskyt akné vyvolaný změnou hormonálních hladin;
 • porucha střev. V procesu oddělení děložní vrstvy bobtná pohlavní orgán a vyvíjí tlak na střevní stěny. To zase vede k častým stolicím a průjmům před menstruací;
 • výkyvy nálady, podrážděnost a pocity psychického nepohodlí.

To jsou hlavní příznaky, které signalizují přístup kritických dnů. Objevují se poslední týden před menstruací..

Kalendář můžete použít k výpočtu, kdy začíná období dívek. Chcete-li to provést, musíte na něm pravidelně označovat datum příjezdu kritických dnů..

Pokud vaše období začíná každý měsíc ve stejném období, bude tato metoda účinná. Žena tak bude schopna určit dobu trvání cyklu a přidáním tohoto čísla k datu vyznačenému v kalendáři získá přesné informace o tom, kdy by měla očekávat další období..

Předmenstruační období je u každého jiné. Posloucháním změn ve vašem těle můžete identifikovat příznaky, které naznačují, že menstruace brzy přijde, a určit datum jejich výskytu..

Před menstruací procházejí vaječníky charakteristické změny spojené s MC. V těle zdravé ženy se nemění a vyskytují se podle určitého scénáře. Přibližně uprostřed cyklu (13-16 dní) opouští z vaječníku zralé vajíčko, které předběžně vytváří výčnělek, který při ultrazvukové diagnostice vypadá jako funkční cysta..

Když praskne zeď vaječníku a vyjde z ní vajíčko, mnoho žen pocítí bolest v pravé nebo levé kyčelní oblasti. V místě výstupu z vajíčka se vytváří žluté tělísko, které produkuje těhotenský hormon progesteron, který stimuluje zahuštění endometria a připravuje ho na připojení oplodněného vajíčka.

Bolestivé pocity v oblasti vaječníků během menstruace jsou považovány za patologické a vyžadují konzultaci.

Ženy, u nichž menstruace není jen měsíčními změnami v těle, ale také neustálou bolestí, potřebují radu od porodníka-gynekologa. Důležitým krokem bude nejen zmizení bolesti, ale také určení jejich příčin. Nejběžnější metodou normalizace celého MC je jmenování hormonální antikoncepce..

Na co jsou menstruace?

Menstruace jsou špinění, ke kterému dochází jednou za měsíc. Pokud dojde k těhotenství, zastaví se. Menstruační cyklus je doba od prvního dne jednoho období do prvního dne následujícího. V průměru to trvá asi 28 dní, i když to může být delší nebo méně. Hlavní roli zde hraje pravidelnost příchodu kritických dnů. Uprostřed cyklu dochází k ovulaci: zralé vajíčko připravené k oplodnění opouští folikul a pohybuje se vejcovodem do děložní dutiny. Během ovulace je pravděpodobnost otěhotnění velmi vysoká, takže každá žena by měla vědět, kdy začne její další menstruace. Cyklus se často ztratí a je velmi obtížné určit datum příjezdu kritických dnů..

Důvody pro opožděnou menstruaci.

Všechny důvody způsobující zpoždění menstruace se gynekologie běžně dělí do dvou velkých skupin: fyziologické a patologické důvody zpoždění menstruace. V některých případech je zpoždění menstruace způsobeno zvláštními přechodnými stavy, adaptivními pro tělo a obvykle nepřesahuje 5-7 dní. Některé z těchto stavů jsou však hraniční a s jejich zhoršením mohou nastat organické poruchy, které vedou ke zpoždění menstruace jako projevu jedné nebo druhé patologie. Z fyziologických důvodů lze uvažovat:

 • zpoždění menstruace způsobené silným emočním nebo fyzickým stresem: stres, zvýšené sporty, trénink nebo pracovní zátěž;
 • zpoždění menstruace v důsledku neobvyklých změn v životním stylu: změna povahy práce, prudká změna klimatu;
 • zpožděná menstruace kvůli nedostatečné výživě a dodržování přísných diet;
 • zpoždění menstruace během období hormonálních změn: puberta nebo menopauza;
 • opožděná menstruace jako stav po zrušení hormonální antikoncepce, způsobený dočasnou hyperinhibicí práce vaječníků po dlouhodobém příjmu hormonů zvenčí. Pokud je zpoždění menstruace pozorováno po dobu 2-3 cyklů, musíte navštívit gynekologa.
 • zpoždění menstruace po použití nouzových antikoncepčních přípravků obsahujících vysokou dávku hormonů;
 • zpoždění menstruace v poporodním období, spojené s produkcí hormonu hypofýzy prolaktinu, který je zodpovědný za sekreci mléka a potlačuje cyklickou funkci vaječníků. Pokud žena nedojčí, měla by se menstruace obnovit přibližně 2 měsíce po porodu. Při kojení se menstruace obnoví po odstavení dítěte. Pokud je však zpoždění menstruace více než rok po porodu, měli byste se poradit s gynekologem.
 • zpoždění menstruace způsobené nachlazením (SARS, chřipka), chronická onemocnění: gastritida, dysfunkce štítné žlázy, cukrovka, onemocnění ledvin a mnoho dalších. ostatní, stejně jako užívání určitých léků.

Ve všech případech (s výjimkou případů, kdy je zpoždění menstruace způsobeno hormonálními změnami nebo laktací souvisejícími s věkem), by zpoždění nemělo překročit 5-7 dní, jinak je bezpodmínečně nutné navštívit gynekologa, aby se zabránilo rozvoji závažných onemocnění.

Patologické důvody zpoždění menstruace zahrnují především onemocnění genitální oblasti. V této skupině důvodů existují:

 • opožděná menstruace způsobená zánětlivými (adnexitida, ooforitida) a nádorovými (děložními myomy) chorobami pohlavních orgánů. Zánětlivé procesy v genitáliích se kromě oddálení menstruace mohou projevit jako patologické sekrece a bolest v dolní části břicha. Tyto stavy vyžadují urgentní léčbu, protože mohou vést k vážným komplikacím a neplodnosti;
 • opožděná menstruace v důsledku onemocnění polycystických vaječníků a souvisejících hormonálních poruch. Také u polycystických vaječníků kromě zpoždění menstruace dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, výskytu seborey a akné, nadměrnému růstu vlasů;
 • opožděná menstruace způsobená cystou žlutého tělíska vaječníku, vytvořená v důsledku hormonální nerovnováhy. Pro resorpci cysty žlutého tělíska a obnovení normálního měsíčního cyklu lékař předepisuje hormonální terapii;
 • zpoždění menstruace po ukončení těhotenství, které, i když se vyskytuje poměrně často, není normou. Důvodem zpoždění menstruace po potratu může být nejen prudká změna hormonálního stavu, ale mechanické trauma způsobené během kyretáže dělohy;
 • opožděná menstruace v důsledku zmrazeného nebo mimoděložního těhotenství, předčasný potrat vyžadující lékařskou pohotovost;
 • zpoždění menstruace způsobené kritickým přírůstkem nebo úbytkem hmotnosti. U žen s anorexií může zpoždění menstruace vést k jejich úplnému ukončení..

Bez ohledu na důvody je tedy zpoždění menstruace základem pro naléhavou návštěvu gynekologa..

Hlavními důvody pro zpoždění menstruace jsou těhotenství, stres, extrémní úzkost, nadměrná únava, gynekologická onemocnění, endokrinologické důvody a silné kolísání hmotnosti. Nejběžnějším důvodem zpoždění menstruace u žen je nástup těhotenství, který je doprovázen řadou dalších příznaků (nevolnost, ospalost, únava, změna chuťových preferencí atd.).

Menstruace chybí po celou dobu těhotenství a nějakou dobu po porodu. Po narození dítěte stoupá v těle hladina hormonu prolaktinu, který je odpovědný za kojení. Pokud matka kojí dítě, je pozorováno zpoždění menstruace po celou dobu laktace. Ačkoli nelze vyloučit, že existují situace, kdy u kojících žen došlo ke zotavení menstruačního cyklu již ve druhém měsíci po porodu.

Dalším důvodem zpoždění menstruace lze nazvat nesprávnou funkci vaječníků - to jsou dva pojmy, které spolu úzce souvisejí. Ovariální dysfunkce se vyskytuje u žen s nepravidelnými měsíčními cykly. Přítomnost abnormalit v práci vaječníků je spojena s mnoha faktory. Pokud není pozorováno těhotenství a zpoždění jsou inherentní, musíte podstoupit lékařské vyšetření a složit takové testy jako: ultrazvuk dělohy, štítné žlázy, nadledvin a provedení mozkové tomografie.

Spolu s poruchami v endokrinním systému ženy jsou častým důvodem zpoždění menstruace onemocnění pohlavních orgánů. Funkce vaječníků může být ovlivněna takovými nemocemi, jako jsou děložní myomy, přítomnost zánětu (jak vnitřních pohlavních orgánů, tak uvnitř samotných vaječníků), adenomyóza, cervikální dysplázie a rakovina. Všechny tyto stavy budou vyžadovat okamžitou léčbu, protože mohou vést k negativním důsledkům..

Polycystická choroba vaječníků je hormonální porucha a je jednou z nejčastějších diagnóz u žen se zpožděním. Diagnózu syndromu polycystických vaječníků lze stanovit externím vyšetřením ženy. Nadváha, nadměrný růst vlasů, mastná pokožka, akné.

Přítomnost těchto externích indikátorů však neumožňuje se stoprocentní pravděpodobností určit přítomnost takového onemocnění, jako je polycystický vaječník. Často jsou takové příznaky individuálním rysem ženského těla, nikoli patologií. Přítomnost polycystických vaječníků je kromě vnějších příznaků doprovázena zvýšenou hladinou hormonu testosteronu (mužského hormonu).

Jeho zvýšený obsah v ženském těle vede k narušení menstruačního cyklu, nedostatku ovulace a nakonec je příčinou neplodnosti. Pro regulaci hormonální rovnováhy v těle ženy jí lékař předepisuje perorální antikoncepci. S jejich pomocí se obnoví množství testosteronu, zlepší se vnější stav ženy, zlepší se menstruační cyklus..

Důvody zpoždění menstruace se obvykle dělí na:

 • fyziologické (přirozené);
 • patologické.

Přirozené příčiny dočasné absence menstruace:

 • Těhotenství. Před opožděním menstruace jsou zjevné příznaky těhotenství - nevolnost (častěji ráno), zvracení, exacerbace / změna chuti, citlivost prsou, změna jejich velikosti, nedostatek sexuální touhy. Chcete-li vyloučit nebo potvrdit tento důvod zpoždění menstruace, je nutné provést test.
 • Laktace. Během kojení dochází ke zvýšené produkci prolaktinu. Tento hormon blokuje ovulaci. Po ukončení laktace se menstruační cyklus obnoví během dvou až tří měsíců.
 • Puberta. Běžným důvodem, proč je zpoždění, pokud dívka není těhotná. Během puberty je „krátkodobá amenorea“ považována za fyziologickou normu. Jeden až dva roky po menarché nastává konstantní cyklus.
 • Premenopauzální období (perimenopause). Znamení stárnutí v těle. Pozoruje se u žen starších 45 let. Zpoždění menstruace je každým rokem častější a delší. Poté se menstruační krvácení úplně zastaví (menopauza).

Patologické důvody dočasné absence menstruace:

 • Gynekologická / endokrinní onemocnění. Mezi nejčastější nemoci, které způsobují dočasnou nepřítomnost menstruace, patří:
   Syndrom polycystických vaječníků. Zvyšuje se produkce mužských pohlavních hormonů a syntéza ženských klesá. Kvůli dominanci první nedochází k ovulaci, vajíčko nemůže opustit folikul. Kromě častých zpoždění mohou být: vlasy mužského typu (vousy), akné, rychlý přírůstek hmotnosti. Předčasné odstranění této příčiny opožděné menstruace vede k neplodnosti.
 • Adnexitida (zánět vaječníků, vejcovodů). Syntéza hormonů odpovědných za pravidelný menstruační cyklus je narušena.
 • Endometrióza (abnormální proliferace buněk endometria mimo vnitřní vrstvu stěn dělohy).
 • Děložní fibroidy (benigní tvorba nádorů).
 • Endometritida (zánětlivá léze výstelky dělohy).
 • Dysfunkce štítné žlázy.
 • Nachlazení, chřipka.
 • Výtlak nainstalovaného nitroděložního tělíska.
 • Popáleniny.
 • Infekce urogenitálního systému. Například při drozdi může dojít ke zpoždění menstruace, pokud není dlouhodobě léčena..
 • Potrat. V důsledku ukončení těhotenství dochází k hormonální nerovnováze. Zpoždění menstruace po 10-20 dnech po potratu může být také způsobeno odstraněním nadměrného množství děložní tkáně, která během menstruačního krvácení vychází ve formě krve..
 • Krátkodobé zpoždění menstruace se vyvíjí také v důsledku lékařského potratu - užívání drog jako „Postinor“, „Escapel“.
 • Užívání léků. Důvod zpoždění, pokud je test negativní, může spočívat u ženy užívající: antidepresiva, anabolické hormony, léky proti vředům, diuretické pilulky, kombinovanou hormonální antikoncepci, kortikosteroidní hormony, cytostatika, léky k léčbě endometriózy (Zoladex, Buserelin, Differelin a atd.). Po 2-3 měsících po zrušení se menstruační cyklus obnoví.
 • Odmítnutí užívat hormonální antikoncepci. Vyskytuje se ovariální hyperinhibiční syndrom. Vyznačuje se zpožděním menstruace trvajícím od 20 dnů do několika měsíců. Normálně se cyklus vrátí do normálu po 2–4 měsících. Pokud se tak nestane, je zapotřebí další léčba ke stimulaci zrání vajíčka (Pergonal). Alternativou k nim mohou být léky, které zlepšují fungování hypofýzy („Clomiphene“). V budoucnu se nedoporučuje používat hormonální antikoncepci, která způsobovala hyperinhibiční syndrom. Také bylo pozorováno zpoždění menstruace v důsledku vysazení léku, pokud byly dříve užívány cytostatické léky (inhibovaly nebo zcela potlačily proces dělení buněk), tablety pro léčbu endometriózy.
 • Fyzická únava. V důsledku silné fyzické námahy je pozorována produkce hormonů, což vede k absenci menstruačního krvácení. Příroda jakoby chránila ženské tělo, aby během menstruace ještě více neoslabovalo. Po snížení zatížení se cyklus obnoví.
 • Mít nadváhu. V důsledku obezity se hormon estrogen přeměňuje na androgen a mění se menstruační cyklus. Obézní ženy také často trpí hyperandrogenismem - endokrinní patologií charakterizovanou prudkým zvýšením hladiny mužských hormonů, což také vede k dočasné absenci menstruace.
 • Změna klimatického pásma, stres.
 • Dystrofie, prudký úbytek hmotnosti. Důvodem zpoždění menstruace (kromě těhotenství) může být nedostatečná výživa. Reakce těla v takové situaci je podobná reakci, která nastává při fyzické přepracování..
 • Dědičná predispozice. Nelze předpokládat, že žena zdědila po matce sklon k častým nepravidelnostem v menstruačním cyklu. Situaci vysvětluje dědičnost onemocnění, kvůli kterému se vyvíjí dysfunkce vaječníků.
 • Chronická intoxikace těla. Užívání drog, nadměrná konzumace alkoholu vyvolává hormonální nerovnováhu, kvůli které dochází ke zpoždění menstruace.

Postup IVF může selhat. Ženy se proto zajímají o to, na jaké období po IVF stojí za to čekat, a také o možných důvodech zpoždění, bolestivých výtokech a dalších poruchách.