Vše o příznacích PMS u žen: příznaky, načasování, metody boje

Co vědí ženy v reprodukčním věku a jejich společníci o předmenstruačním syndromu - a jak se chovají, když čelí symptomům PMS? Toto je téma nové studie „Index ženského zdraví“, kterou každoročně provádí farmaceutická společnost „Gedeon Richter“ a Všeruské centrum pro studium veřejného mínění (VTsIOM)..

Předmenstruační syndrom je komplex změn v ženském těle ve druhé fázi cyklu, obvykle 2-10 dní před menstruací. Prevalence PMS je poměrně vysoká - podle studie 78% dotazovaných žen krátce před začátkem cyklu pociťuje nepříjemné a bolestivé příznaky (otok mléčných žláz, otoky, nadýmání, bolesti hlavy, bolesti zad) a 68% zaznamenává emoční změny.... Dotazované ženy zaznamenaly takové příznaky PMS, jako je podrážděnost, náhlé změny nálady, inkontinence, únava a dokonce i pocity deprese, nespokojenost sama se sebou..

O tom, že PMS není rozmar, ale skutečná porucha ovlivňující kvalitu života žen, svědčí skutečnost, že 66% mužských respondentů vidí změny v emocionálním stavu svého manžela (partnera) krátce před menstruací, 42% z nich pokusit se psychologicky podporovat jejich ženy během PMS a každý čtvrtý (24%) - osvobodit je od domácích prací.

Bohužel samotné ženy, i když věděly, že je možné se poradit s gynekologem o předepisování léků na úlevu od PMS (například 69%), dělají to velmi zřídka (15% respondentů) a pouze 1% užívá kombinovanou perorální antikoncepci ke snížení symptomů PMS. Zbytek si užívá léky na bolest a křeče (48% respondentů), 18% se snaží v takových obtížných dnech více odpočívat.

Kromě hormonální antikoncepce schválené pro použití od 12 let do menopauzy jsou příznaky PMS regulovány také léky na bázi fytoestrogenů (povoleno od 18 let). 65% účastníků průzkumu se však domnívá, že většina žen se stydí navštívit lékaře, pokud před menstruací pociťují fyzické nebo psychické potíže..

Toto chování není neškodné, říká doktorka Elena Andreeva, profesorka, ředitelka Institutu reprodukční medicíny v Endokrinologickém výzkumném středisku Ministerstva zdravotnictví Ruské federace, a může dokonce vést ke komplikacím. V důsledku zhoršení PMS se tedy u přibližně 8% žen objeví dysforická porucha, která již vyžaduje léčbu psychiatrem. S věkem se příznaky PMS často zhoršují a ženy ve věku 40-45 let, které jsou v perimenopauze, potřebují pomoc gynekologa.

- Upřímně doporučujeme všem ženám, aby nevydržely nepohodlné a někdy dokonce rušivé příznaky plného života, - říká Elena Andreeva, - ale aby se poradily se svým lékařem a našly nejlepší řešení problému..

Léčba PMS

Léčba PMS spočívá především v prevenci a eliminaci specifických příznaků tohoto stavu. Většina žen tento syndrom, který se vyskytuje asi týden před začátkem menstruace, dobře zná. Toto období vážně ovlivňuje duševní a fyzický stav a málokdo se ho může zbavit. Jak to udělat?

 1. Co to je
 2. Příčiny výskytu
 3. Známky premenstruačního syndromu
 4. Léčba PMS
 5. Léky na zmírnění příznaků
 6. Doporučení

Co to je

Premenstruační syndrom (PMS) je kombinace fyzických a psychologických (emocionálních) příznaků, které se vyskytují u žen po ovulaci a pokračují až do začátku menstruace. Během tohoto období klesá hladina estrogenu a stoupá progesteron. Než se jejich koncentrace v krvi usadí, musí to nějakou dobu trvat..

[poznámka] Asi 80% žen v reprodukčním věku trpí každý měsíc předmenstruačním syndromem. Tomuto problému čelí téměř každá druhá žena po 40 letech. Ve 13–26% případů jsou psychologické a fyzické příznaky tak závažné, že narušují běžné každodenní činnosti. [/ Note]

Nejzávažnější formou PMS s převahou duševních poruch je premenstruační dysforická porucha, která se u dívek vyskytuje jen zřídka..

Většina žen považuje toto období za nedílnou součást života žen a nespěchají s vyhledáním odborné pomoci..

Mnoho lékařů tvrdí, že premenstruační syndrom zmizí po prvním těhotenství. Je na tom něco pravdy, protože po narození dítěte se hormony mění, což má značný vliv na průběh PMS. Během těhotenství jsou často předepisovány hormonální léky, které následně zmírňují příznaky PMS nebo je úplně eliminují..

Příčiny výskytu

Ačkoli se vědci stále snaží vysvětlit příčiny různých příznaků premenstruačního syndromu, hlavními viníky tohoto stavu jsou „válčící“ hormony estrogen a progesteron. Tato hormonální nerovnováha může způsobit výkyvy nálady a bolestivost..

Forma a intenzita průběhu tohoto stavu přímo závisí na životním stylu a našem emocionálním stavu. Některé problémy spojené s PMS se často dědí. Je vysoce pravděpodobné, že i vy budete muset projít tímto obdobím, jak to kdysi udělala vaše matka nebo babička..

Příznaky syndromu se mohou zhoršit v důsledku nemoci nebo fyzického vyčerpání.

Příznaky PMS mohou být také způsobeny nízkou hladinou serotoninu, který je zodpovědný za signalizaci mezi mozkovými buňkami. Rizikovým faktorem je také nevyvážená strava, zejména nedostatek železa v těle. Nebezpečí je také porušení srážení krve.

Vzhledem k tomu, že premenstruační syndrom ovlivňuje emoční a duševní stav, mohou na jeho pozadí nastat psychologické poruchy, deprese, zvýšená úzkost a další problémy této povahy..

Hormony během menstruačního cyklu

Známky premenstruačního syndromu

Odborníci tvrdí, že premenstruační syndrom může zahrnovat až 300 příznaků. Toto velké množství je částečně způsobeno skutečností, že neexistuje žádná definitivní diagnóza, která by pomohla lépe odlišit PMS od normálních podmínek a jiných stavů, jako jsou deprese nebo úzkostné poruchy..

 • podrážděnost a změny nálady;
 • úzkost, slzavost, deprese;
 • bolesti hlavy;
 • zvýšená citlivost a bolestivost mléčných žláz;
 • bolest v dolní části břicha;
 • nadýmání, snížená nebo zvýšená chuť k jídlu;
 • změna libida;
 • poruchy spánku;
 • únava;
 • otoky kloubů.

Všechny tyto příznaky mohou během menstruace zůstat a po jejím ukončení zmizet..

Léčba PMS

Protože hormonální nerovnováha a stres jsou nejčastěji hlavními příčinami premenstruačního syndromu, je nemožné účinně léčit PMS..

Každá žena ví, co jí v tomto období nejlépe pomáhá. Někteří jsou v posteli, zatímco jiní se aktivně věnují fyzické aktivitě. Masáž dolní části zad a použití teplého nebo studeného krému na masírovanou oblast často pomáhá..

Na videu o premenstruačním syndromu

Léky na zmírnění příznaků

K úlevě od PMS není nutné okamžitě uchýlit se k lékům. Stačí zlepšit svůj životní styl a přidat do svého režimu relaxační cvičení.

Pokud však zdravý životní styl nedokáže váš stav zmírnit, můžete použít homeopatické léky, které často zcela eliminují všechny nepříjemné příznaky..

Mnoho žen, které významně trpí PMS, užívá hormonální antikoncepci. Jejich hlavní funkcí je ochrana před neplánovaným těhotenstvím, takže žena každý den dostává drogu s určitým množstvím hormonů..

Jejich koncentrace v tabletách se liší od množství, ve kterém se nacházejí v ženském těle během ovulace a PMS. Během menstruačního cyklu byste měli přestat užívat hormony.

Pamatujte, že léčba PMS léky pouze dočasně odstraní příznaky, ale problém neodstraní a je jakousi „kamufláží“. Abychom se dlouhodobě zbavili premenstruačního syndromu, je nutné regulovat stravu a změnit životní styl.

Jak dlouho trvá PMS dívkám? Přečtěte si v článku o příznacích syndromu a jeho trvání, způsobech, jak se zbavit nepohodlí, nutnosti navštívit lékaře.

Jak zmírnit PMS (premenstruační syndrom) u dívek a žen? Podrobnosti zde.

Doporučení

Změny životního stylu mají nejpozitivnější účinek na PMS.

Chcete-li to provést, zkuste dodržovat tato pravidla:

 • jíst menší jídla častěji;
 • omezit příjem soli a slaných potravin;
 • vybrat si jídlo bohaté na důležité vitamíny a minerály;
 • vyvarujte se kofeinu, alkoholu a nikotinu;
 • věnujte se sportu, může to být chůze, jízda na kole, plavání, taková aktivita pomůže snížit stres, bolesti hlavy a odstranit problémy se spánkem;
 • kontakt s blízkými pomáhá předcházet sociální izolaci a také ovlivňuje vaši náladu.

Pokud příznaky přetrvávají, je třeba vyhledat diagnózu u lékaře. Pouze odborníci pomohou problém identifikovat, přijmout vhodná opatření a předepsat léčbu.

PMS: 15 přírodních prostředků ke zmírnění příznaků

PMS může postihnout ženy v jakémkoli věku, i když je nejčastější u žen ve věku mezi 20 a 40 lety.

Na konci 19. a počátku 20. století byste mohli jít do lékárny a najít stovky bylinných výtažků k prodeji.

V té době více než 90 procent populace vědělo, jak používat dvorní léčivé rostliny k léčbě běžných nemocí a zranění; museli to udělat, protože to byl prakticky jediný „lék“.

Jak a jak můžete zmírnit a snížit příznaky PMS

Na rozdíl od léků, které obvykle fungují prostřednictvím jediného mechanismu, jako je cílení bakterií, bylinky fungují synergicky, aby napravily základní nerovnováhu v těle, která může vést k onemocnění..

Používání rostlin jako léků je jednou z mála forem uzdravování, kterou uznává každá kultura a etnická příslušnost a existuje již od starověku a dodnes se používá ve velké části světa. Toto je nejstarší léčebný systém na planetě..

V minulosti jsem bylinky vnímal, v mnoha případech, jako alternativu k lékům, které jsou užitečné při léčbě různých příznaků, ale ne při léčbě základní příčiny. Od té doby jsem významně revidoval svůj názor a nyní chápu, že bylinky mohou pomoci podpořit vaše zdraví od nejzákladnější úrovně, jako je tomu u jídla..

Existuje mnoho zdravotních stížností, s nimiž mohou bylinné přípravky pomoci, včetně samozřejmě předmenstruačního syndromu (PMS).

Co je předmenstruační syndrom (PMS)?

Předmenstruační syndrom popisuje skupinu příznaků, které se mohou objevit jeden až dva týdny před menstruací ženy. Příznaky se velmi liší v závažnosti a typu, ale mohou zahrnovat:

Předpokládá se, že kolísání hormonů, ke kterým dochází během menstruačního cyklu, je hlavní příčinou PMS, i když roli mohou hrát i chemické změny ve vašem mozku..

Nízká hladina určitých vitamínů a minerálů souvisí s PMS a stres a deprese mohou příznaky zhoršit.

PMS může postihnout ženy v jakémkoli věku, i když je nejčastější u žen ve věku mezi 20 a 40 lety.

Je také pravděpodobnější, že se vyskytnou u žen, které měly alespoň jedno dítě, měly rodinnou anamnézu deprese nebo měly poporodní depresi nebo jinou poruchu nálady. Je to také neuvěřitelně častý problém, který postihuje nejméně 85 procent žen, které mají menstruaci..

15 rostlin na uklidnění PMS

Příznaky PMS mohou být mírné nebo závažné, mohou být jen nepříjemností nebo mohou výrazně snížit kvalitu vašeho života..

Mnoho žen se při úlevě od příznaků obrací na léky proti bolesti, které jsou k dispozici na prodej, a některé dokonce jdou tak daleko, že k zastavení ovulace používají antikoncepční pilulky (což má tendenci snižovat příznaky PMS), ale nesou rizika vedlejších účinků.

Bylinné léky mohou být velmi účinné jako přírodní alternativa ke zmírnění menstruačních křečí a dalších příznaků PMS. Nejlepší možnosti zahrnují následující.

Kůra kaliny a kalina lilie

Kůra kaliny (Viburnum opulus) může pomoci zmírnit svalové křeče a často se používá ke zmírnění menstruačních křečí. Je známý jako relaxant dělohy a obsahuje antispasmodický skopoletin..

Podle tradice je kůra kaliny obzvláště prospěšná pro menstruační křeče, které vyzařují do dolní části zad nebo stehen..

Viburnum prunifolium je další typ viburnum (Viburnum prunifolium), který také obsahuje děložní relaxans skopoletin. Přerušovaná silná menstruační bolest je nejlépe potlačena vakem Viburnum, zvláště pokud je doprovázeno silným menstruačním krvácením.

Tory Hudson, profesorka na N.D., NCNM a univerzitě v Bastiru, doporučuje užívat 1/2 čajové lžičky tinktury z kůry kaliny každé dvě až tři hodiny nebo 1/4 čajové lžičky tinktury z višně každé dvě až čtyři hodiny.

Černá cohosh

Black cohosh se tradičně používá k léčbě menopauzálních příznaků, jako jsou návaly horka, ale je také známo, že má relaxační účinek na dělohu. Podle Hudsona, který doporučuje 1/4 čajové lžičky až 1/2 čajové lžičky tinktury každé dvě až čtyři hodiny:

„Pokud jsou s menstruací spojeny předmenstruační podrážděnost a úzkost, pomalé nebo nepravidelné menstruační cykly nebo slabé krvácení, pak je u menstruační koliky zvláště indikována černá cohosh.“

List červené maliny

List červené maliny je známý svými reprodukčními tonickými účinky a při pravidelném užívání může pomoci uklidnit dělohu a zmírnit menstruační křeče..

Dong Kwai

Dong quai se tradičně doporučuje pro dysmenoreu nebo bolestivou menstruaci. Působí jako estrogen ve vašem těle a může pomoci zlepšit tón dělohy.

Dong quai může být obzvláště užitečný v kombinaci s jinými bylinnými léky. Podle Americké botanické rady (ABC):

„Předmenstruační syndrom (PMS) je stav, který lze léčit bylinami..

Ženy s PMS (přibližně jedna třetina všech žen ve věku 30 až 40 let) mají společný hormonální vzorec zvýšeného plazmatického estrogenu a sníženého plazmatického progesteronu krátce před menstruací.

. PMS lze účinně zvládat pomocí dong quai, vitex vulgaris, lékořice (Glycyrrhiza glabra) a černého košu (Cimicifuga racemosa).

Poslední dvě rostliny obsahují fytoestrogeny (které v těle působí jako estrogen), o nichž se předpokládá, že mají tonizující účinek na dělohu. “

Divoký jam

Wild yam je populární pro zmírnění menopauzálních příznaků, ale pro PMS funguje dobře, protože pomáhá děloze účinně pracovat během menstruace a předchází děložní kolice a křečím.

Reishi

Léčivá houba reishi známá jako Lingzhi v Číně nebo „lihovina“. Nazývá se také „Houba nesmrtelnosti“ - přezdívka, která říká všechno.

Reishi se v Asii léčebně používá po tisíce let, aby mimo jiné pomohla zvýšit účinnost vašeho imunitního systému. Může pomoci vypořádat se s únavou a slabostí související s PMS a má relaxační vlastnosti pro ženy, které se cítí podrážděné nebo nervózní.

Kozlík lékařský

Valerian je známý pro své uklidňující účinky, a proto může být prospěšný pro výkyvy nálady spojené s PMS, nespavostí a podrážděností. Někdy se také používá pro gastrointestinální koliku a může pomoci uklidnit děložní křeče. Když je kozlík lékařský používán s kůrou kalina, může být obzvláště užitečný při zmírnění koliky a změn nálady.

Tory Hudson, N.D. vysvětleno:

„Valerian obsahuje důležitou třídu sloučenin zvaných valepotriáty a kyselinu valerovou, které se nacházejí výhradně v této vytrvalé rostlině pocházející ze Severní Ameriky a Evropy..

Není těžké pochopit, jak může Valerian pomoci zmírnit bolest, úzkost a nespavost, protože jak valepotriáty, tak kyselina valerová jsou schopny vázat se na stejné receptory v mozku jako Valium. Ačkoli účinek Valerian na menstruační křeče nebyl vědecky studován, má relaxační účinek na spasmodické kontrakce střevních svalů..

Děloha i střeva jsou hladké svaly. V klinické praxi je Valerian obvykle důležitým doplňkem alternativního přístupu k bolestivým obdobím. “

Vitex obyčejný

Vitex agnus-castus se tradičně používá k úlevě od menstruačních potíží, včetně premenstruačního syndromu. Systematický přehled zjistil významné snížení symptomů PMS u žen užívajících Vitex vulgaris ve srovnání s těmi ve skupině s placebem.

Kromě toho ženy s premenstruační dysforickou poruchou (PMDD), což je závažnější forma PMS, těží také z Vitex vulgaris..

Pampeliška

Pampeliška listy působí jako bezpečné diuretikum. Tím, že pampeliška čerpá přebytečnou vodu z těla, může pomoci zmírnit nadýmání.

Přírodní progesteron

Progesteron je přirozeně se vyskytující hormon v lidském těle, který je nezbytný pro různé životní funkce. U žen progesteron vyrovnává estrogenové hormony a je během ovulace produkován primárně vaječníky..

Ženy blížící se menopauze produkují nižší a často nedostatečné hladiny progesteronu. Navíc v naší kultuře mají dokonce i ženy v plodném věku tendenci produkovat více estrogenu..

Přírodní progesteron (biologicky identický s progesteronem, který produkuje vaše tělo) může pomoci vyrovnat estrogenové hormony k úlevě od příznaků PMS i normalizovaného menstruačního cyklu.

Heřmánek

Heřmánkový čaj zvyšuje hladinu glycinu, což pomáhá uklidnit svalové křeče. Glycin je také nervový relaxant, což může vysvětlovat, proč je heřmánek také účinný při zmírňování stresu a úzkosti. Tradičně se heřmánkový čaj doporučuje k uklidnění menstruačních křečí..

Mák

Maca je hlíza z rodiny ředkviček, která pomáhá obnovit hormonální rovnováhu. U žen může mák pomoci snížit příznaky PMS a je to adaptogenní bylina, což znamená, že může pomáhat podporovat vaše tělo v době stresu, podporovat emoční pohodu a udržovat zdravou náladu..

Motherwort

Užitečné pro stimulaci děložního tónu, motherwort může také pomoci zmírnit děložní svalové křeče a koliku. Motherwort se také používá k úlevě od stresu a srdečních příznaků v důsledku úzkosti. Motherwort byl zařazen mezi čínské byliny, o nichž se předpokládá, že pomáhají zmírnit PMS podle Cochrane Systematic Review:

„Čínská bylinná medicína se v Číně používá po staletí a v současné době se v čínských veřejných nemocnicích používá k léčbě primární dysmenorey [bolestivé menstruace].

Přezkoumání našlo slibné důkazy o použití čínského bylinného léčiva ke snížení menstruační bolesti při léčbě primární dysmenorey ve srovnání s konvenční medicínou, jako jsou NSAID a perorální antikoncepční pilulky, akupunktura a tepelná komprese. “

Semena fenyklu

Ukázalo se, že extrakt z fenyklového semene snižuje závažnost PMS, včetně významného snížení příznaků předmenstruačního napětí.

Ženy, které užívaly extrakt ze semen feniklu tři dny před zahájením menstruace a až tři dny po menstruaci, uvedly, že jim kapky pomohly cítit se méně depresivní a produktivní v práci, a podle výzkumu zveřejněného výroční konference Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii.

Šafrán

Ženy, které dostaly 30 mg šafránového extraktu denně (15 mg dvakrát denně) během dvou menstruačních cyklů, zaznamenaly 50% snížení závažnosti symptomů PMS.

Co jiného funguje na zmírnění příznaků PMS?

Pokud příznaky PMS, včetně bolestivých menstruačních křečí, zhoršují kvalitu vašeho života, je třeba zvážit řadu bezpečných a přirozených strategií..

Pupalkový olej: Obsahuje esenciální mastnou kyselinu kyselinu gama-linolenovou (GLA), která pomáhá zmírnit bolest. Také užitečné pro obnovení abnormální fyziologie hormonů, které mohou přispívat k symptomům PMS.

DIM (diindolylmethan): DIM je přirozeně se vyskytující fytochemikálie v brukvovité zelenině, jako je brokolice, květák, zelí a růžičková kapusta. Má jedinečné vlastnosti, které mu umožňují měnit metabolismus estrogenu, podporovat optimální rovnováhu estrogenu a podporovat zdravou produkci progesteronu a testosteronu..

Závažnost symptomů PMS u žen je spojena se zvýšeným estrogenem, přičemž příznaky se zvyšováním estrogenu zhoršují. DIM má hormonální vyrovnávací účinek a může prospívat stavům, jako je PMS, které jsou spojeny s nerovnováhou estrogenu a progesteronu..

Akupunktura: Přehled 27 studií zjistil, že akupunktura může zmírnit menstruační koliku lépe než léky nebo byliny tím, že stimuluje produkci endorfinů a serotoninu ve vašem centrálním nervovém systému..

Změny stravy: Změny stravy mohou být velmi užitečné při zmírňování koliky a dalších příznaků PMS. Můžete také vyzkoušet:

Vyvarujte se kofeinu, alkoholu a sycených nápojů

Snižte příjem cukru

Vyvarujte se uzených sýrů, masa a ryb (protože mohou zvýšit zadržování tekutin)

Ujistěte se, že ve své stravě přijímáte dostatek živin, zejména vitamin B6, mangan, vitamíny A a E, vápník, hořčík, živočišné omega-3 tuky a tryptofan.

Cvičení: Toto je další užitečný nástroj, který pomáhá zmírnit menstruační křeče, pravděpodobně proto, že zvyšuje hladinu endorfinů, což jsou chemické látky v mozku, které jsou spojeny s úlevou od bolesti..

Teplo: Použití láhve s horkou vodou na podbřišku nebo namáčení v teplé lázni může poskytnout dočasnou úlevu od menstruačních bolestí.

Aromaterapie: Aromaterapie používající levanduli, zmírňuje předmenstruační emoční příznaky, což se alespoň částečně připisuje zlepšené aktivitě parasympatického nervového systému.

publikoval econet.ru. Máte-li jakékoli dotazy týkající se tohoto tématu, zeptejte se zde odborníků a čtenářů našeho projektu

P.S. A pamatujte, pouhou změnou vašeho vědomí - společně měníme svět! © econet

Líbil se vám článek? Napište svůj názor do komentářů.
Přihlaste se k odběru našeho FB:

Předmenstruační syndrom: 12 způsobů, jak usnadnit PMS

U žen se tento stav obvykle vyvíjí několik dní před menstruací a nazývá se „premenstruační syndrom“.

Nepříjemné příznaky

Tento stav je znám většině žen. Mnoho z nich, několik dní (od jednoho do 14) před nástupem menstruace, si stěžuje na:

 • tahání bolesti v dolní části břicha;
 • bolestivost a překrvení mléčných žláz;
 • závratě a nevolnost;

Kromě fyzického nepohodlí mohou ženy cítit:

 • podrážděnost a agresivita;
 • slzavost, špatná nálada;
 • prudký nárůst nebo pokles sexuality;
 • zhoršení paměti;
 • poruchy spánku.

Tyto projevy zmizí bezprostředně po nástupu menstruace nebo v prvních dnech po ní..

Odkud to pochází?

Předpokládá se, že stav je založen na hormonálních poruchách, konkrétně na nadměrné produkci ženských pohlavních hormonů, což vede k narušení neuroendokrinní regulace práce různých orgánů a tělesných systémů.

Existuje názor, že bolest v dolní části břicha se objevuje, protože v děloze již začalo odmítnutí endometria, ke kterému dochází během menstruace, a ještě se neotevřel děložní čípek, což vede k hromadění fragmentů krve a sliznic v děloze, jejímu přetížení a podle toho bolesti.

Jak ulehčit PMS

PMS je typická ženská malátnost a bohužel se jí nemůžeme zbavit, ale můžeme ji zmírnit. Aby bylo snazší překonat předmenstruační podráždění, měla by žena sledovat své zdraví nejen v předvečer svého období.

1. Kontaktujte specialisty:

 • navštívit gynekologa a nechat se vyšetřit na zjištění hormonálních poruch;
 • v případě závažných emočních poruch se poraďte s neurologem;
 • protože onemocnění jiných žláz s vnitřní sekrecí mohou stav zhoršit, navštivte endokrinologa.

2. V závislosti na závažnosti a délce trvání PMS projevů začněte užívat léky předepsané lékařem předem (2-3 dny předem):

 • na silné bolesti vám pomohou antispazmodické léky;
 • dobré prostředky zaměřené na normalizaci činnosti autonomního nervového systému;
 • normalizovat práci centrálního nervového systému v PMS, nejjednodušší sedativa - bylinné přípravky: matka, valerián, máta peprná;
 • lékař vám může doporučit, abyste užívali perorální antikoncepci, která také eliminuje nepohodlí v předvečer menstruace;
 • při nadměrně silném menstruačním krvácení má dobrý účinek odvar z malinových listů (nebo jejich přidání do uvařeného čaje).
 • zkuste pít méně silný čaj, kávu;
 • omezit příjem tekutin (až 1,5 litru denně);
 • přidat méně soli do jídla;
 • omezit konzumaci potravin bohatých na draslík: rozinky, sušené meruňky, brambory;
 • zkuste jíst méně tučná jídla;
 • vyloučit ze stravy koření, horké koření, alkohol;
 • zkuste se vzdát masa a mléčných výrobků.

4. Alespoň jeden týden před a během menstruace by mělo být do stravy zahrnuto velké množství potravin bohatých na vápník. Vápník je bohatý na čerstvou zelenou listovou zeleninu: špenát, hlávkový salát, zelí, petržel. Doporučuje se užívat multivitamíny (zejména ty, které obsahují vitamíny skupiny A, B a E). Stejně důležité je konzumovat mořské plody, zrna a ořechy, které jsou bohaté na makro- a mikroživiny.

5. Správný odpočinek a spánek jsou důležité pro prevenci PMS..

6. Je důležité usnout před 23.00, protože právě v této době se produkují hormony a pozdější usínání narušuje procesy neuroendokrinní regulace. Je lepší spát v chladné místnosti. Před menstruací a během ní se trochu vyspi a odpočiňte si.

8. Zkuste přestat kouřit.

9. Dopřejte si ráno a večer kontrastní sprchu. Dokončete studenou vodou. 15minutová koupel s teplotou vody 38–39 ° C s odvarem z máty peprné, heřmánku a heřmánku (1: 1: 1) pomůže snížit předmenstruační napětí. Poté votřete levandulový nebo citronový olej do dolní části zad..

10. Snažte se dělat starosti a dělat si starosti méně..

11. Během PMS, stejně jako během celé menstruace, nemůžete jít do lázní. Vysoká horečka může vyvolat silné bolesti a menstruace se bude táhnout..

12. Dýchací cvičení a relaxace jsou dobré pro posílení nervového systému. Relaxujte se zavřenýma očima, soustřeďte svou pozornost a pokuste se psychicky zahnat nemoc.

„Najednou se objevila na 40 let staré PMS - první volání, které začíná vyvrcholením.“ Gynekolog-endokrinolog o prvních projevech menopauzy a kdy se připravit na menopauzu

DOSSIER "KP"

Oksana LEDOSCHUK, gynekolog-endokrinolog, pracovní zkušenosti ve specializaci od roku 1989. Vystudoval Státní lékařský institut Zvěstování. Opakovaně si zvyšovala kvalifikaci, mimo jiné ve Vědeckém centru pro porodnictví, gynekologii a perinatologii Ruské akademie lékařských věd (Moskva). Pracovala na porodnických a gynekologických odděleních, od roku 1995 - gynekolog-endokrinolog. Od roku 2008 do roku 2013 - organizace a práce v městském úřadu pro menopauzální patologii Městské gynekologické nemocnice v Minsku. Člen Asociace gynekologů-endokrinologů Ruska, člen Ruské asociace pro menopauzu, člen Běloruské asociace lékařů. Pracuje v soukromém lékařském středisku v Minsku.

- Oksana Borisovna, věří se, že změny v těle ženy, tzv. Pre-menopauza, začínají 10 let před úplným koncem menstruace. Jak rozpoznat počáteční projevy budoucí menopauzy?

- Ano, změny v ženském těle začínají v průměru 10 let před poslední menstruací. Toto období se nazývá premenopauza a pomalu začíná kolem 40 let. Je rozdělena do dvou fází: časná premenopauza, kdy žena téměř nic necítí, a pozdě - asi 5 let před menopauzou..

V této době je nutné sledovat ženské hormony - estrogen a progesteron. V časné premenoupase je zrání vajíčka již narušeno - je narušena také produkce progesteronu.

Takové ženy přicházejí se stížnostmi: „Začal jsem předmenstruační syndrom. Chápu, že se chovám špatně, ostatní tím trpí. Je mi líto mého manžela a dětí - stávám se velmi agresivním, podrážděným, špatně spím, mám zhoršenou paměť, ale nemohu se bránit! “

Ženská nálada se zhoršuje, nervozita se zvyšuje, výrazný edém, bolestivost mléčných žláz začíná. A ženy začínají přecházet od mammologa k psychoterapeutovi i mimo něj. PMS u dívek 40+ - první zvonek o nedostatku progesteronu v počátečních premenopauzách.

„Ženy nad 40 let se mohou vyhnout hypertenzi a růstu nádorů“

- Nedostatek progesteronu je spouštěcím faktorem pro rozvoj hypertenze u ženy. Dříve to bylo považováno za nemoc, ale již bylo prokázáno, že její projev u žen po 40 letech lze zpomalit.

Příslušní kardiologové, když vidí, že to není spojeno s organickými změnami v cévách, srdci, doporučují takové pacienty ke gynekologovi-endokrinologovi.

I v tomto období ženy zaznamenávají růst děložních nádorů, takzvané fibroidy, fibroadenomy v mléčných žlázách, zvýšená mastopatie. Mnozí jdou na operaci. Růst nádorů začíná díky skutečnosti, že je zde málo progesteronu a více estrogenu. Rovnováha je narušena a nádor roste.

U žen s hormonální nerovnováhou se objeví krvácení, jedná se o takzvanou hyperplazii endometria nebo nadměrný růst vnitřní vrstvy v děloze. Tyto ženy často končí na takzvané kyretáži děložní dutiny, někdy i opakovaně. Protože bohužel nedostávají správné zacházení..

5-7 let před menopauzou mohou ženy již zaznamenat pokles estrogenu. Existují pro ně receptory ve všech orgánech a tkáních - v centrálním nervovém systému, plicích, játrech, oběhovém systému, gastrointestinálním traktu, kůži, kostech.

- Dívky, po čtyřicítce všechno teprve začíná, ale musíte být k sobě velmi pozorní, - Samantha (napravo) by jistě mohla varovat své přátele ve slavném filmu "Sex ve městě". Foto: kinopoisk.ru

Stížnosti se mohou lišit. Jedna žena najednou začne prudce přibírat na váze, metabolismus je narušen, může se zvýšit krevní tlak, glukóza v krvi.

Další začíná běhat kolem urologů, začíná cystitida, uretritida, nekonečné pocity pálení a zánět v pochvě. Předepisují jim antibakteriální léčbu znovu a znovu místo toho, aby si mysleli, že žena je v přechodném období a s největší pravděpodobností je charakter narušení hormonální.

- Jak pomoci těmto ženám s výskytem prvních, stále nepostřehnutelných příznaků blížící se menopauzy?

- Musíte navštívit lékaře, nechat se otestovat, aby vám mohl pomoci sladit hormonální pozadí. A tyto potíže skončí! Ale všechny ženy mají jinou reakci, dokonce i na své vlastní hormonální pozadí. Někdo to má velmi nízké, ale žena nic necítí. A u některých vede mírný pokles hormonů ke špatnému zdraví..

Někdo dostane depresi, pláče, pochybuje o sobě. Obavy zesilují. U jiných je kostní tkáň ostře zničena, žena začne léčit zuby, které jsou téměř pryč. Něčí pokožka ztrácí pružnost, vlasy začínají vypadávat, mnozí si stěžují na bolesti kloubů.

- Jak můžete pomoci kromě hormonální terapie? Někteří doporučují užívat fytoestrogeny, jíst potraviny bohaté na přírodní estrogeny - pivo, sóju.

- Musíte pochopit, proč užíváte fytoestrogeny. Bylinná medicína může zmírnit jen malé návaly horka a další projevy pouze v počáteční fázi, v premenopauze. S nástupem menopauzy, kdy jsou změny zřetelnější, pomůže správně zvolená systémová hormonální léčba v menopauze..

Existují však věci, které mohou ženy samy změnit - přestat kouřit, snižovat váhu, takže pas není větší než 80 centimetrů. Začněte se hýbat, nebuďte líní. Nemusíte chodit do posilovny, chodit každý den pár zastávek.

Když nastane přechodné období, je důležité normalizovat metabolismus: revidovat životní styl, výživu, pohyb, odstranit špatné návyky, nadměrné sladkosti. Říkám tomu „pomozte si!“ Protože bez ohledu na to, jak úžasné léky předepisujeme, nejsou magické. To je jen plus pro váš zavedený životní styl, výživu.

„Pokud štítná žláza nefunguje dobře, lze tyto příznaky zaměnit s nástupem menopauzy.“

- Ale než se diagnostikujete, musíte se podívat na pozadí, se kterým jste přišli na 40 let.

Nezapomeňte zkontrolovat funkci štítné žlázy (proveďte ultrazvuk a darujte hormony štítné žlázy), pokud štítná žláza nefunguje dobře, budou mít všechny stejné příznaky před menopauzou. Často jsou zmatení.

- Všechno, co se stane ženě před menopauzou - problémy se srdcem a krevními cévami, zažívacím traktem, gynekologické problémy - je spojeno se snížením jejích hormonálních hladin. Foto: Svyatoslav ZORKY

Je třeba se podívat na hladinu prolaktinu, jeho zvýšení také vede ke stejným stížnostem. Je důležité zkontrolovat a zvýšit hladinu vitaminu D na 50 - 70 ng / l.

Každá žena potřebuje individuální výběr doporučení a léků, které regulují její stav.

Někdy stačí snížit váhu o 10 kilogramů - a zlepší se tlak, hladina cukru a duševní stav. Protože vaječníky začínají fungovat lépe..

Projevy a dlouho před menopauzou mohou být úplně jiné. Ale všechno, co se stane ženě v premenopauze - problémy se srdcem a krevními cévami, zažívacím traktem, gynekologické problémy - je spojeno se snížením jejích hormonálních hladin. A čím dříve odborník zjistí hormonální nerovnováhu a předepíše správnou léčbu, tím šťastnější budeme nakonec..

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Gynekolog-endokrinolog: Ženy si často mýlí známky nedostatku železa s nástupem menopauzy

Mučeni nachlazením a dysbiózou? Je těžké ráno vstát, vypadnou vám vlasy, matná pokožka a málo síly? Jak latentní nedostatek železa ničí život a lze mu zabránit, řekl známý gynekolog [pokračování zde]

„Zatímco se dívky učí a dělají kariéru, tělo sebezničí jejich nejlepší fond.“

Proč musíte běžet, abyste se nechali otestovat na vitamin D a ve 30 letech se připravili na menopauzu - „Komsomolskaja pravda“ řekla gynekolog-endokrinolog Oksana Ledoshchuk [pokračování zde]

Pravidelná menstruace je známkou dobře fungujícího reprodukčního systému. Existují však situace, kdy menstruace není vůbec vhodná a plánovaná dovolená nebo oslava je zastíněna neustálými myšlenkami na bolesti břicha a čisté oblečení.