Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Účinné pilulky na bolest během menstruace a další způsoby, jak zmírnit kritické dny

Síla pocitu bolesti spojená s citlivostí na bolest každého organismu je individuální.

 1. Bolest během menstruace
 2. Druhy bolesti v kritických dnech
 3. Bolest břicha
 4. Bolesti zad
 5. Bolest hlavy
 6. Jak zabránit menstruační bolesti?
 7. Jak snížit menstruační bolest?
 8. Pilulky na bolest během menstruace
 9. Nesteroidní protizánětlivé léky
 10. Antispazmodika
 11. Analgetika
 12. Analgin (Baralgin, Tempalgin)
 13. Aspirin (trombo, kyselina acetylsalicylová)
 14. Novalgin (Saridon, Kaffetin, Safiston, Flucomp, Ekstratab)
 15. Náplasti na menstruační bolest
 16. Svíčky od bolesti
 17. Dá se bolest zvládnout bez pilulek??
 18. Vyšetření a léčba
 19. Lidové léky
 20. Recenze

Bolest během menstruace

Hlavní okolností bolesti v kritických dnech je proces kontrakce dělohy, ale pokud bolest dosáhne svého vrcholu, tato skutečnost naznačuje, že tento proces se zhoršuje souběžnou patologií:

 • spontánní potrat (potrat);
 • nedostatek vápníku;
 • nedostatečné množství progesteronu;
 • endometrióza;
 • cysta na reprodukčních orgánech;
 • nesprávné ohýbání reprodukčních orgánů;
 • zánět urogenitální sféry různé etiologie.

Počáteční bolest nebo dysmenorea se vyskytují u mladých dívek bezprostředně po první menstruaci nebo po 3-4 letech. Emocionální ženy jsou obzvláště náchylné k závažnější dysmenorei..

Druhy bolesti v kritických dnech

Existují dva typy bolesti, které se liší v symptomatologii:

 1. Adrenergní typ se projevuje přebytkem množství dopaminu a adrenalinu, proto se hormonální pozadí ženy během tohoto období liší od obvyklého. Objevují se arytmie, zácpa, migrény, křeče.
 2. U parasympatického typu bolesti naopak dochází k průjmům, otokům, zpomalení srdečních rytmů, přibývání na váze. Tyto dva typy jsou obecně normální a nepředstavují žádné hrozby, charakteristické pro ženy s astenickou postavou..

Musíte si dělat starosti v následujících situacích:

 • léky na bolesti břicha nejsou účinné;
 • zvýšené krvácení, mnoho sraženin;
 • extrémní bolest, zvracení, nevolnost, jiné neobvyklé příznaky.

Bolest břicha

Hlavním důvodem, proč se v dolní části žen vyskytují bolesti v oblasti dolních třísel, jsou hormonální změny a kontrakce dělohy. Zvýšená přítomnost prostaglandinů stimuluje kontrakce dělohy. Zároveň napětí dělohy a podle toho i pocity bolesti závisí na množství těchto hormonů..

Nesprávné umístění dělohy, možné posunutí orgánu dozadu a komprese nervových zakončení. Pokud má zástupce ženy takovou strukturu těla, vždy je přítomno nepohodlí..

Bolesti zad

Možné příčiny bolesti dolní části zad během menstruace:

 • Komprese nervových zakončení v důsledku zakřivení dělohy;
 • Sexuálně přenosné infekce způsobené infekcí;
 • Zvýšený tlak na páteř a svaly obklopující páteř v důsledku porušení poměru vody a soli s otoky;
 • Vzniká v důsledku zánětu adhezí v děloze, které narušují uvolňování sekrecí;
 • Proces zbavování se zastaralých sliznic, který spočívá v silných orgánových kontrakcích, podráždění nervových vláken.

Bolest hlavy

Někdy ženy pociťují bolesti hlavy během nebo před menstruací. Pocit bolesti je popsán jako silný, pulzující.

Podobný syndrom je interpretován náhlým zúžením a prudkým rozšířením žil a kapilár mozku, objevuje se z několika důvodů:

 • Hormonální změna často ovlivňuje stav krevních cév;
 • Porušení metabolismu vody a solí může způsobit mírný otok v tkáních.

Jak zabránit menstruační bolesti?

Vzhledem k tomu, že dnešní realita neumožňuje odložit aktuální události týkající se bolesti během menstruace, jsou ženy nuceny hledat způsoby, jak eliminovat nepohodlí a zabránit mu..

 1. Asi 3-4 dny před určitou dobou nástupu menstruace by měla být ze stravy vyloučena káva, pečeně, koření, tučné pokrmy a dezerty, mléko a mléčné výrobky.
 2. Všechny syrové potraviny nebo vařené rostlinné potraviny (obiloviny) a vařené dietní maso jsou v tomto období velkým přínosem. Protože dochází ke ztrátě krve, stojí za to ji opravit pomocí potravin obohacených o železo..
 3. Nejoptimálnějšími nápoji v daném časovém období a během přípravy na menstruaci jsou čaje s přídavkem máty, heřmánku, citrónového balzámu. Nebude nadbytečné užívat doplňky s hořčíkem a vápníkem, multivitamíny.
 4. Gymnastická cvičení přispívají k odstranění použité sliznice a kontrakcí. Odborníci si jsou jisti, že ženy zapojené do sportu jsou během svého období velmi zřídka náchylné k onemocněním. Nesportovním ženám samozřejmě není řečeno, aby získaly medaile, ale může vám pomoci běhání v parku, rychlá chůze a jízda na kole. Návštěva fitness center není zakázána, ale s mírným poklesem obvyklé zátěže.

Jak snížit menstruační bolest?

Kromě zmíněných metod eliminace známek algodismenorey existují i ​​jiné způsoby:

 • Úleva od stresu, pozitivních emocí;
 • Léčba nebo jen odpočinek mohou pomoci;
 • Zbavte se kouření a konzumace alkoholu, které otravou snižují ochranné funkce;
 • Mírné a neustálé cvičení pomáhá tonizovat svalovou tkáň, to platí i pro břišní svaly, což může způsobit, že bolest bude méně silná;
 • Jogging, jóga, body flex, cvičení v tělocvičně;
 • Zdravá výživa urychluje trávení a metabolismus, odstraňuje přebytečnou vodu, normalizuje funkci gastrointestinálního traktu.

Pilulky na bolest během menstruace

Mezi prvními myšlenkami, které ženu s tímto syndromem navštíví, je zmírnění bolesti. Žena si však často nedokáže představit, jaký druh pilulky, který má okamžitý účinek, by se měl vypít. Mezi tyto léky patří nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).

Jsou schopni zmírnit příznak bolesti v krátké době, navíc zabraňují vzniku bolesti nebo přispívají k jejímu snížení za předpokladu, že se používají 1 až 2 dny před nástupem výtoku.

Základem působení NSAID je částečné zastavení syntézy prostaglandinů, které zajišťují nadměrně intenzivní kontrakce dělohy. Při použití léku napětí dělohy klesá, ale fyziologické procesy se nezastaví a bolest zmizí.

Princip fungování léků NSAID je tvořen takovými aktivními složkami, jako jsou:

 • Indomethacin;
 • Diklofenak;
 • Ibu-Ketoprofen;
 • Proxykam.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Nesteroidní protizánětlivé léky působí několika způsoby: pomáhají zmírňovat bolest a pomáhají léčit záněty a snižují množství prostaglandinů v krvi.

Tyto léky by měly být předepsány pouze lékařem a aby byly účinné, je nejlepší je užívat před nástupem menstruace za 2 dny. Jsou také použitelné pro ženy, které mají kontraindikace k užívání hormonálních pilulek..

Antispazmodika

Bolest podobná bolesti v tříslech je způsobena křečemi hladkého svalstva dělohy. Svalová kontrakce se provádí vlivem hormonů prostaglandinů, jejichž množství se zvyšuje během menstruace.

Antispasmodické léky, které eliminují bolest, uvolňují křeče hladkého svalstva. Tyto léky proti bolesti lze konzumovat samostatně pouze v malých dávkách a musí být přísně v souladu s anotací.

Seznam antispazmodik:

 1. Papaverin (jako pilulka nebo čípek pro rektální podání). Pilulky se pijí 3-4krát denně, svíčky - 2-3krát denně. Kontraindikace - onemocnění očí, jater, srdeční vady.
 2. No-shpa (aktivní složkou je drotaverin). No-shpa se používá 2-3krát denně nebo No-shpa Forte dvakrát denně. No-shpa se také vyrábí jako injekční roztok. Kontraindikace - komplexní forma dysfunkce srdce, jater, ledvin, alergie na laktózu. No-shpa je pro období laktace zakázán. No-shpa, jako způsob, jak se zbavit dysmenorey, má několik analogů: Spazmonet, Spakovin, Unispaz (ve spojení s paracetamolem a kodeinem). Hypotetickým vedlejším účinkem No-shpa je tachykardie, horečka, pocení, alergická reakce na kůži.
 3. Halidor (účinná látka - bencyclane). Sedativum a lék proti bolesti. Konzumujte třikrát denně. Nedoporučuje se pro komplexní nedostatečnost dýchacích, kardiovaskulárních a nervových systémů. Také pro onemocnění ledvin a jater, kojení.
 4. Buscopan (léčivou látkou je hyoscin butylbromid). K dispozici ve formě tablet a čípků. Tablety se používají třikrát denně, svíčky - 4 str. Nedoporučuje se pro - myasthenia gravis, oční onemocnění, megakolon, otoky dýchacích cest, aterosklerózu.

Léky proti spazmolytické skupině mají některé negativní účinky: migrény a závratě, poruchy trávicího systému (průjem, zácpa), alergie na složky léku.

Nejúčinnější metodou je použití No-shpa. Tyto tablety jsou dokonale kompatibilní s jinými antispazmodiky. Terapeutický kurz - až 2 dny nebo do úplného odstranění nepohodlí.

YouTube ID 2Zi --- DTLIZw je neplatné.

Analgetika

Nejvhodnější pro období menstruace. Pomocí analgetik se můžete zbavit příznaků bolesti a hlavní příčiny špatného zdraví.

Analgin (Baralgin, Tempalgin)

Výrobní formy - tablety, čípky, injekční roztoky; účinná látka - metamizol sodný.

Tento lék je účinný pro:

 • syndrom bolesti,
 • v důsledku jaterní a ledvinové koliky,
 • myalgie,
 • bolest hlavy,
 • zuby,
 • zvýšení teploty s infekčními a zánětlivými onemocněními.

Kurz je 1 tableta až 3krát denně.

Nedoporučuje se pro:

 • selhání jater,
 • ledviny,
 • nízká srážlivost krve,
 • zvýšená náchylnost k lékovým složkám.

Aspirin (trombo, kyselina acetylsalicylová)

Léčivou látkou je kyselina acetylsalicylová.

Aspirinové tablety se doporučují pro:

 • eliminace zubního,
 • bolest hlavy,
 • zmírnit bolestivá období,
 • se silným pocitem nepohodlí v krku,
 • zadní,
 • klouby a svalový korzet;
 • používá se ke snížení tělesné teploty u ARVI a jiných infekčních a zánětlivých onemocnění.

Aby se odstranila dysmenorea, použijte 2 pilulky, až 4 dávky denně.

Je zakázáno užívat, když:

 • vředy a gastritida,
 • krvácivá diatéza,
 • Respiračních onemocnění,
 • individuální nesnášenlivost vůči ASA a dalším pomocným složkám,
 • děti do 15 let.

Novalgin (Saridon, Kaffetin, Safiston, Flucomp, Ekstratab)

Aktivní složka - propyfenazon, paracetamol, kofein.

Vícesložkový dobrý lék používaný při léčbě bolesti mírné až střední závažnosti s různými základními příčinami (počáteční dysmenorea, bolest hlavy, myalgie, artralgie atd.), Zvýšená tělesná teplota.

Vezměte 1 pilulku, až 1-3krát denně.

Vyrábí se v tabletách, kapslích.

Vícesložkový lék, jehož struktura zahrnuje: paracetamol, naproxen, kofein.

Lék je předepsán k úlevě od malátnosti při nachlazení.

Nedoporučuje se pro:

 • gastritida a vředy,
 • tachykardie a arytmie,
 • nemoci kardiovaskulárního systému atd..

Náplasti na menstruační bolest

Hlavním principem používání náplasti na bolest v kritických dnech je použití tepelných účinků. Velmi pohodlný textilní proužek, nalepený na problematickou část těla.

Ohřívací účinek náplastí může úspěšně konkurovat tabletám, protože mají účelný účel. Může pomoci snížit bolest.

Existují společnosti, které vyrábějí léky proti bolesti ve formě termoplastů speciálně pro období menstruace:

 • Frauplast;
 • CureTape;
 • Extraplast;
 • ThermaCare.

Svíčky od bolesti

Někdy pacient nechce užívat pilulky, v takovém případě jsou čípky vhodné na pomoc s dysmenoreou. Čípky mají místní účinek, snižují zánět. Díky svému krémovému složení jsou vstřikovány bez námahy.

Nejčastěji používané čípky:

 • Paracetamol - mají analgetický a antibakteriální účinek, terapeutický kurz - každé 4 hodiny, 2-3krát denně;
 • Cefekon N - odstraňuje zánět, bolestivý syndrom v kritických dnech. Zmírňuje bolesti hlavy.

Dá se bolest zvládnout bez pilulek??

Pokud má pacient intoleranci na léky, je třeba věnovat zvláštní pozornost problematice zmírnění syndromu bolesti v kritických dnech.

Metody tradiční medicíny mohou pomoci v takové situaci:

 • Akupunktura je orientální způsob, jak eliminovat bolest v podbřišku během menstruace. Je velmi důležité najít zde kompetentního dodavatele;
 • Bylinné recepty jsou připravovány a konzumovány nezávisle;
 • Zahřívání je účinná metoda, jak se zbavit nepohodlí v kritických dnech.

Vyšetření a léčba

Každá žena vždy potřebuje vědět o hlavních okolnostech nástupu bolesti, protože takový projev může být signálem těla o patologických procesech, někdy nevratných - vážném nebezpečí pro orgány reprodukčního systému nebo o život pacienta.

Lidové léky

Když je bolest v den žen alarmující, můžete použít metody alternativní medicíny:

 • Nálevy a odvary z rostlin s močopudným účinkem - přeslička polní, uši medvěda, kopřiva;
 • Pijte z oregana, maliny - nechte 30 minut, vypijte třikrát 100 ml, půl hodiny před jídlem. Přináší svaly dělohy do pružnějšího stavu, což pomáhá snížit bolest;
 • Čaj vyrobený z heřmánku léčivého, máty peprné, kozlíku lékařského, má dvojí účinek: anestetický, sedativní, což je velmi užitečné v případě nervového stavu;
 • 4 lžíce kůry kaliny, vařené asi půl hodiny a napjaté, funguje skvěle. Mělo by se pít lžící třikrát denně. Vařený zázvor s medem může pomoci..

Je důležité mít na paměti, že při souběžných onemocněních urogenitální sféry je nutné se poradit s odborníkem.

Jak se vypořádat s bolestí během menstruace

Proč to bolí během menstruace?

Jaké další příčiny bolesti?

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

Pomohou antikoncepční pilulky?

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Bolest se po porodu sníží?

Proč musíte neustále trpět, stojí za to užívat prášky a je pravda, že pokud porodíte, všechno projde.

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jaké další příčiny bolesti?

Pokud bolest začne náhle, musíte prozkoumat urogenitální systém a orgány, které se nacházejí poblíž. Možná skutečnou příčinou nepohodlí jsou nemoci, jako jsou:

 1. Endometrióza.
 2. Zánět močového měchýře (cystitida).
 3. Fibroidy, myomy a jiné nádory.
 4. Zánětlivá onemocnění v pánevních orgánech.
 5. Onemocnění střev.

S bolestivými obdobími se kterékoli z těchto onemocnění může připojit ke zvýšené produkci prostaglandinů. Pokud tedy bolest zesílí než obvykle, trvá déle než tři dny, cyklus je přerušený, dochází k neobvyklému výtoku nebo bolesti během sexu, obraťte se na svého lékaře s těmito příznaky.

Jaké testy je třeba provést, abychom pochopili, že nejde o nebezpečnou nemoc?

Je nutné vyšetření gynekologem (současně může lékař odebrat nátěry, včetně skrytých STI), stejně jako ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

To stačí k vyvození závěrů o zdraví a léčbě buď nemocí, nebo dysmenorey..

Pokud během vyšetření lékař nic nenajde a bolest během menstruace je silná, nezmizí s krvácením a předepsaná léčba nepomůže, bude vyžadována diagnostická operace k nalezení nebo vyloučení endometriózy.

Proč to bolí a moje přítelkyně snáší menstruaci bez problémů??

Měli jste smůlu. Nikdo nemůže s jistotou říci, proč některé ženy menstruují silněji než jiné. To je rys těla, s nímž je třeba se vypořádat..

Jaké pilulky si můžete ušetřit?

První pomoc - nesteroidní protizánětlivé léky, NSAID. Jsou to docela bezpečné léky proti bolesti, dostupné na přepážce a v široké škále kombinací..

Protizánětlivé léky nejen tlumí bolest. Snižují produkci prostaglandinů, právě těch, které mohou za všechno..

Nemá smysl okamžitě spěchat s prostředky se složitým složením. Může pomoci běžný ibuprofen. Existují také silnější léky - indomethacin, ketoprofen. Všechny léky mají kontraindikace. Ženy, které mají onemocnění žaludku, musí být obzvláště opatrné. Chcete-li v těchto případech užívat NSAID, musíte se poradit s lékařem, který drogu vybere..

Ale antispazmodika pomáhají s dysmenoreou horší (pokud vůbec), protože neovlivňují příčinu bolesti.

Pomohou antikoncepční pilulky?

Hormonální orální antikoncepce vytváří umělý menstruační cyklus s vlastním hormonálním pozadím. V tomto případě se endometrium ztenčí, takže se k němu oplodněné vajíčko nemůže připojit. A protože je tato vrstva tenčí, je v ní méně prostaglandinů. Proto jsou antikoncepční pilulky často předepisovány na bolestivá období Bolestivá menstruace.

Pokud vám lékař doporučí pilulky, zkuste si vybrat moderní léky s minimálními vedlejšími účinky a zkontrolujte, zda nemáte nějaké kontraindikace.

Terapie se neomezuje pouze na pilulky: hormonální cívky nebo injekce plní stejné úkoly.

Než být léčen, s výjimkou pilulek?

Existují metody, které usnadňují snášení bolesti během menstruace. Bohužel nelze s jistotou říci, že pomohou: každý má své vlastní reakce. Vyzkoušejte vše postupně, zaměřte se na svůj vlastní stav a poslouchejte pocity.

 1. Teplo. Nejlepším řešením je dostat se pod pokrývky a sednout si s hrnkem horkého čaje, dokonce si můžete na dolní část břicha přiložit topnou podložku, ale to není vždy možné. Pokud potřebujete odejít z domu a věnovat se práci, oblékněte se teple. Vyberte si oblečení, které nevyvolává nepohodlí v břiše: těsné džíny a pásy, které se vám zařezávají do těla, počkají několik dní. Teplá sprcha funguje také.
 2. Sport. Musíte se věnovat sportu kvůli prevenci, a když se to stane obtížným - proveďte lehká cvičení, abyste uvolnili svaly a protáhli se.
 3. Akupunktura. Neexistují žádné důkazy o tom, že taková alternativní medicína funguje. Ale přinejmenším léčba zbaví bolesti.
 4. Relaxační masáž. Odvádí pozornost od nepříjemných pocitů a je obecně užitečná pro tělo i mysl, které si také občas potřebují odpočinout. Masírujte břicho tím, že ho budete hladit po směru hodinových ručiček v oblasti, kde je cítit bolest.
 5. Pohodlné držení těla. Pokud můžete ležet, zkuste zvednout nohy výše nebo ležet na boku s pokrčenými koleny.
 6. Přestat kouřit. Skončete nadobro, nejen na dny, kdy cítíte bolest.
 7. Vitamíny a stopové prvky. Také to není absolutně spolehlivá metoda, ale je možné, že doplňky s vitamíny B6, B1, E, hořčíkem a vápníkem vám pomohou Menstruační křeče: životní styl a domácí léky.

Je možné se bolesti zbavit jednou provždy?

Nepravděpodobné, pokud máte menstruaci. I když existuje vzdělávání pacientů: Bolestivé menstruace (dysmenorea), operace, které ničí nervy v děloze. Účinnost takové léčby je malá, ale existují rizika.

Bolest se po porodu sníží?

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

to je nebezpečné?

Pokud bolest během menstruace není způsobena chorobami, pak ne. Ale to není důvod, proč vydržet. Poraďte se se svým lékařem a najděte léky proti bolesti, které pro vás pracují.

12 způsobů, jak si ulehčit „kritické dny“

Tyto životní hacky pomohou učinit nepříjemné období docela snesitelným. Která jídla vám dodají sílu a zmírní křeče a kterým se nejlépe vyhnout? Jak vyrobit nejúčinnější těsnění ze šrotu, pokud jste s sebou neměli zakoupené? Jak odstranit krevní skvrny z oblečení a ložního prádla (zní to jako detektivní příběh, ale ne tak zřídka se s tím musíme vypořádat). a ještě jedna věc.
Přečtěte si to sami - předáno příteli!

1. SOS podložka nebo první pomoc při úniku

Tito malí darebáci - kritické dny - vás mohou překvapit. Pokud se stane, že již začaly, a nemáte s sebou hygienické prostředky, je nejúčinnější vyrobit si obvaz a toaletní papír. Obvaz by měl být v každé autolekárničce i v každé lékárničce, která musí být v kancelářích, kavárnách a restauracích.

Přehněte obvaz do několika vrstev a omotejte jej toaletním papírem a pak ke středu kalhotek připevněte další proužek papíru, aby improvizovaná podložka neklouzala.


2. Snižte příjem kávy, soli a sladkostí

Jak jsme již dříve diskutovali, tyto potraviny zadržují vodu a vaše tělo je k ní již náchylné během PMS a menstruace. Zadržování vody způsobuje, že se celé tělo cítí oteklé a oteklé a zhoršuje křeče.


3. Rozmaznávejte se kompetentně

Protože stále chcete lahodné občerstvení, místo chipsů a koláčů používejte zdravé, povznášející a přírodní dobroty: ořechy (například mandle), pomeranče, banány.


4. Zvyšte hladinu železa, které během menstruace ztratíte

Zde jsou některá chutná a zdravá jídla, která ho obsahují: játra, sušené hříbky, mořské řasy, květák, dýňová semínka, kakao, rozinky a jiné sušené ovoce, černý rybíz, čočka, brambory, mrkev a červená řepa, jablka, broskve a meruňky.

Vinaigrette, dušené maso Stroganoff nebo játra s bramborami a zeleninou, houbová polévka, ovocný salát jsou pro toto období dobrou volbou.


5. Znečištěné oblečení lze snadno zachránit neobvyklým způsobem

Zajímavý fakt: americké ženy místo drahých speciálních prostředků na odstraňování skvrn z oděvů s pomocí pomáhají ukládat oblečení poškozené během menstruace. aviváž na maso. To samozřejmě neznamená automatizační stroj, který uvolňuje maso mechanicky, ale speciální prášek obsahující extrakt z papáji. Toto ovoce obsahuje enzymy, které štěpí bílkoviny, a tuto vlastnost lze stejně použít při vaření i při mytí krve.

Zdraví pustit:
Jak usnadnit život
během menstruace

Proč se vykoupat, prozkoumat trh s hygienou a jíst něco lahodného

 • 13. prosince 2016
 • 135893
 • 40

Text: Karina Sembe

MENSTRUACE je přirozený PROCES, který pro mnohé z nás není snadný. Nedostatek informací a schopnost otevřeně mluvit o tomto tématu nás nutí vnímat výkyvy nálady, bolesti těla, změny chuti k jídlu a další doprovodné příznaky jako něco špatného nebo trapného. To často způsobí, že ignorujeme potřeby našeho těla a každý měsíc se rozhodneme vydržet, místo abychom se snažili zmírnit náš úděl. Pamatujte, že většina žen čelí podobným problémům a lze je vyřešit. Zde je několik osvědčených způsobů, jak si menstruaci usnadnit a zpříjemnit..

Najděte perfektní hygienický výrobek

Nepohodlí během menstruace je často způsobeno nesprávně vybranými hygienickými výrobky. Mnozí z nás jsou zvyklí na produkty, se kterými jsme se setkali v dospívání, ale od té doby jde vývoj vpřed. Nyní je z čeho vybírat, od tamponů z organické bavlny, které snižují riziko vzniku syndromu toxického šoku, až po různé menstruační kalíšky, které jsou vloženy do pochvy k odběru sekretů. Druhé slouží po dlouhou dobu, většina z nich je šetrná k životnímu prostředí, kromě toho se nemusíte starat o jejich výměnu po celý den - jiné lze nosit až dvanáct hodin, ale musíte se určitě soustředit na doporučení výrobců a množství vypouštění.

Noste s sebou vlhčené ubrousky, které vám pomohou vyřešit hygienické problémy kdekoli a kdykoli. Pokud dochází k častým únikům, noste s sebou náhradní sadu spodního prádla. A co je nejdůležitější, pamatujte, že menstruační krev je stejně přirozená jako pot nebo slzy. Nestyďte se za výtok, nutnost používat hygienické výrobky nebo za to, že během této doby vypadáte nebo se cítíte jinak.

Požádejte o pomoc svého lékaře

V některých případech může být těžké PMS a bolestivé nebo těžké období známkou nemoci. Nezanedbávejte lékařské vyšetření: pokud se vyskytne problém, je nepravděpodobné, že zmizí sám o sobě a může vést k následkům, které jsou vážnější než bolest v podbřišku. Gynekolog navíc navrhne způsoby, jak snížit menstruaci a v případě potřeby zkrátit její délku na normální dobu..

Předepisování antikoncepčních pilulek pomáhá mnoha ženám. Obsahují progesteron a estrogen, dva steroidní hormony, které regulují menstruační cyklus a formují období. V materiálu o menstruaci jsme hovořili o kombinovaných perorálních kontraceptivách, jejichž cílem je snížit počet období z dvanácti nebo více na tři nebo čtyři ročně a následně je úplně vyloučit. V každém případě má každý organismus své vlastní vlastnosti a potřeby a je třeba se zvláštní péčí předepisovat různé typy kurzů OK - s přihlédnutím ke všem možným kontraindikacím a vedlejším účinkům. Pokud je to nutné, požádejte svého lékaře, aby vybral optimální lék proti bolesti - nedoporučuje se ani jejich lékařský předpis.

Věnujte pozornost svému tělu

Udělejte si radost a relaxujte, pokud je to možné. Proveďte teplou solnou koupel - nenechte vodu příliš horkou, jinak se cévy rozšíří a krvácení se může zesílit. Přemýšlejte o rozkoších a důležitosti nočního odpočinku. Nezapomeňte se o svou pokožku dobře starat. Vzhledem ke změně hladin hormonů se mohou její potřeby změnit, proto určete, jaké speciální přípravky lze během tohoto období podávat. Někteří lidé pociťují během svého období zvýšenou produkci kožního mazu a vyrážky: mohou vám pomoci jemné kyselé čisticí krémy nebo vyrovnávací séra. Pro ostatní je pokožka dehydratovaná a šupinatá a vyžaduje intenzivní hydrataci..

Fyzická aktivita vám může pomoci rozptýlit se a snížit bolest. Gynekologové se domnívají, že vodorovná poloha snižuje tón dělohy a zvyšuje bolest. Takže během bolestivých období není ležení ve vrstvě jediným východiskem. První den také nedoporučujeme běh crossfit nebo dřep s činkou, ale pokud se cítíte dostatečně silní, vydejte se na rychlou chůzi: zlepší se přívod krve do pánevních orgánů a sníží se křeče. Jemné protahování na podlaze nebo jemná jóga vám mohou pomoci uvolnit záda, břicho a kyčle. Pokud je vaše menstruace hladká, nebude bolet ani penetrační sex a masturbace - pro mnohé dokonce pomáhá zmírnit bolest..

Postarejte se o emoční pohodlí

Snadno říct, těžší udělat. Již jsme řekli, že pokud jde o emoce, PMS a menstruace nejsou snadné a rozhodně nejsou vtipné. Nejen, že vše bolí - pocity a reakce se zhoršují a není vždy možné je ovládat. Moderní vědci považují premenstruační syndrom za poruchu centrálního nervového systému, která je ovlivněna vnějšími faktory, vrozenou nebo získanou labilitou nervového a endokrinního systému a hormonálními změnami v cyklu. Během vašeho období může tato nestabilita přetrvávat, takže je velmi důležité začít s přijetím této skutečnosti a neobviňovat se..

V práci jen zřídka dávají volno přímo kvůli bolestivým menstruacím. Pokud však víte, že je obvykle těžké snést, najděte způsob, jak vedení vysvětlit nutnost pracovat z domova. Pro ty, kteří jsou stále nuceni snášet bolest a zlomený stav na nohou, doporučujeme odložit pokusy vyřešit všechny záležitosti najednou na několik dní a dát si alespoň emocionální volno. Pokud je to možné, odložte stranou otázky, které zaručeně zvýší úzkost, a pokud vás nevyřešené problémy znepokojí, vyřešte je po naplánování všeho. Nezdržujte příliš své city, aby nedošlo ke zhoršení stresu, ale pamatujte, že je důležité nepřekračovat hranice ostatních lidí..

Jezte smysluplně as radostí

Navzdory všemu jezte pravidelně. Pokud se cítíte nevolně a netoužíte si do sebe dát plnohodnotné jídlo, nebojujte sami se sebou: k jídlu se hodí čerstvá zelenina, pár obilných chlebů, jogurt nebo kyselé ovoce. Hlavní věcí je nenechat tělo vyčerpat. Pokud jste během menstruace stále hladoví a můžete snadno polknout plechovku Nutelly, přijměte své touhy, ale kontrolujte kvalitu a množství toho, co jíte. Už jsme hovořili o tom, jak jíst zdravě, snižovat množství spotřebovaného cukru a příliš se neomezovat..

V žádném případě si to nevyčítejte: čokoláda přinese mnohem více potěšení a možná menší škody než neustálé omezování. Doporučení ohledně výživy pro menstruaci jsou velmi různá a často si odporují. Pouze poznamenáváme, že vědci nedoporučují opírat se o mléčné výrobky: sýr a mléko jsou často příliš nasycené a kasein v nich obsažený je spojen s rozvojem zánětlivých procesů. Citlivost na kasein, laktózu a další složky mléka je však individuální. Nejdůležitější je nepopírat si to, co máte rádi, protože vnitřní pohodlí je důležitější než dodržování kalorické normy..

Co dělat s bolestivými obdobími? Účinná nápravná opatření

Průtok menstruace je často doprovázen nepříjemnými příznaky. Ženy si často stěžují na slabost, nevolnost a závratě. Bolestivé pocity v dolní části břicha během menstruační fáze cyklu jsou považovány za nejčastější. Tento jev se nazývá algomenorea..

Bolest během menstruace se vědecky nazývá algomenorea.

Intenzita nepohodlí během menstruace má často hormonální povahu, ale může také záviset na jiných důvodech. Patří mezi ně nedostatek vitamínů a minerálů v těle, zánětlivé procesy v malé pánvi a také dědičný faktor.

V případě silné bolesti byste se měli poradit s odborníkem. Patologické procesy v reprodukčních orgánech, které vyžadují léčbu, nejsou vyloučeny. Gynekolog vám řekne, co dělat, abyste snížili bolest.

Dysmenorea způsobuje

Bolesti v podbřišku během menstruace mohou mít přirozené i patologické příčiny. Ve většině případů je nepohodlí způsobeno zvýšenou hladinou prostagladinu. Tento hormon je produkován tkáněmi dělohy a způsobuje její kontrakci..

Primární dysmenorea je pozorována v dospívání během období hormonálních změn v těle a může trvat až 35 let. Spolu s intenzivní bolestí v dolní části břicha jsou s ní spojeny následující příznaky:

 • tahání bolesti v bederní oblasti;
 • nevolnost, zvracení;
 • bolesti hlavy;
 • zažívací potíže (průjem, méně často zácpa);
 • závratě, mdloby.

Kromě toho je během menstruace pozorována zvýšená podrážděnost a nervozita. Pomocí léků a tradiční medicíny můžete zmírnit křeče a snížit závažnost příznaků během menstruace..

S věkem intenzita bolestivých pocitů během menstruace významně klesá a ve většině případů úplně zmizí po prvním narození. Pokud se tak nestane, měli byste navštívit lékaře. Možná, že bolest během menstruace je spojena s patologickými procesy v těle (fibroidy, endometrióza, pánevní neuritida, fibromatózní uzliny, polypy).

Příčinou nepohodlí je často nitroděložní tělísko. V tomto případě dochází kromě bolesti k významné ztrátě krve během menstruace (krvácení). U žen, které podstoupily operaci břicha, může být nepříjemnost způsobena přítomností adhezí.

Někdy je menstruační bolest důsledkem nesprávného umístění dělohy, nedostatku draslíku a hořčíku v těle, poruch štítné žlázy.

Ženy s nízkým prahem citlivosti a nestabilním nervovým systémem si často stěžují na závažné příznaky dysmenorey. Mají sexuální nespokojenost a snížené libido..

Přesnou příčinu bolestivé menstruace je možné určit po komplexním vyšetření, které by měl předepsat gynekolog. Neměli byste odkládat návštěvu lékaře a pokusit se zmírnit bolest sami, nevíte, co přesně je to způsobeno.

Je důležité si uvědomit, že primární dysmenorea je často kontraindikací pro umělé ukončení těhotenství. Pravděpodobnost neplodnosti a zvýšených příznaků po prvním potratu v případě bolestivých období je mnohem vyšší.

Neléková terapie

Je docela těžké snášet nepohodlí. Existuje několik účinných technik ke zmírnění stavu ženy:

 • Menstruace bude méně bolestivá, pokud žena upraví stravu. Stojí za to snížit spotřebu tučných a kořeněných jídel. Je rozumné vzdát se alkoholu.
 • Mnoho lidí věří, že abyste zmírnili menstruační bolesti, musíte jíst potraviny, které stimulují produkci endorfinů. Tyto hormony jsou schopny tento stav ulevit. Patří mezi ně čokoláda a banány..
 • Bolestivá období jsou často pozorována u žen, které si nedovolí přiměřený odpočinek. Měli byste si stanovit svůj denní režim.
 • Stres často vyvolává vývoj algomenorey. Léčba tohoto stavu je nemožná za přítomnosti neustálého nervového přepětí. Najděte si vlastní relaxační metodu.
 • Pokud dojde k bolesti, můžete provést lehkou relaxační masáž.
 • Menstruace bude méně bolestivá, pokud budete pravidelně cvičit břicho.
 • Teplá vyhřívací podložka aplikovaná na břicho může zmírnit stav silnou bolestí. Toto doporučení je třeba pečlivě dodržovat. Doporučuje se předem konzultovat s lékařem. Tato technika je zakázána v přítomnosti zánětu..

Všechna doporučení jsou velmi jednoduchá. Na rozdíl od léčby léky nemá tato terapie žádné vedlejší účinky..

Kvalitní čokoláda stimuluje produkci endorfinů

Jak zmírnit menstruační bolest

Pokud má menstruační bolest přirozené příčiny, můžete zkusit snížit její intenzitu, aniž byste se uchýlili k užívání tablet. Tradiční medicína doporučuje ženám, které mají během menstruace nepohodlí, užívat odvar a infuze z následujících rostlin:

 • malinové listy;
 • bílé akátové květiny;
 • Melissa;
 • kopřiva;
 • třešňové listy.

Odvar by měl být připraven bezprostředně před použitím a měl by být horký. Podle potřeby můžete do nápoje přidat trochu medu. K přípravě jedné dávky léčivého nápoje stačí vzít 1 polévkovou lžíci. l. suché suroviny kterékoli z uvedených rostlin nebo podobné množství jejich směsi a nalijte sklenici vroucí vody.

 1. Infuze kořene elecampanu (1 lžička na sklenici vroucí vody) se užívá 3krát denně na lžíci.
 2. Přeslička polní (1 polévková lžíce. L. Na sklenici vroucí vody) trvejte na tom a pijte několik doušků každou hodinu. Když bolest začne klesat, intervaly mezi recepcemi infuze se zvyšují.
 3. Doporučuje se pít trávu horské dělohy pro bolestivá období v množství 200-300 ml denně od prvního do posledního dne menstruace. V lékárně si můžete koupit sáčky naplněné suchými surovinami léčivé rostliny. Bylina se vaří ráno a pije se během dne několik doušků v intervalech 2-3 hodin.

Teplo

Nejúčinnější metoda, která rychle

zmírnit nepohodlí, je teplo. Vyhřívací podložka umístěná v dolní části břicha nebo v bederní oblasti může zmírnit bolest o nic horší než léky.

Trik dokáže také teplá koupel nebo sprcha. Hlavní věcí je nevystavovat tělo teplu po dobu delší než 10-15 minut a sledovat teplotu vody. Nemělo by to být příliš horké, může to zvýšit krvácení..

Masáž

Masáž pomůže mírně snížit bolest během menstruace. Chcete-li to provést, musíte zaujmout vodorovnou polohu a co nejvíce relaxovat. Kuzněcovův aplikátor můžete umístit pod dolní část zad a pod nohy váleček nebo polštář.

Masírujte dolní část břicha hladkými pohyby ve směru hodinových ručiček. Tlak se střídavě zvyšuje a snižuje. Po masáži byste se měli přikrýt teplou přikrývkou a zaujmout polohu embrya, nebo si jen lehnout na záda v uvolněném stavu.

Dech

Některé ženy zmírňují nebo snižují bolest během menstruace pomáhají při dýchání v žaludku. Funguje následovně.

 1. Zhluboka se nadechujeme pomalu. V tomto případě by měl být žaludek co nejvíce vyčnívající..
 2. Poté je dech zadržen na několik sekund..
 3. Pomalý výdech je doprovázen zatažením břicha.

Tímto způsobem je nutné dýchat po dobu 5 minut. Je pohodlnější to dělat vleže s knihou na břiše. Cvičení opakujte po několika minutách..

Intenzivní fyzická aktivita během menstruace je kontraindikována. Chůze venku vám pomůže cítit se lépe a uklidnit nervy. Mírná fyzická aktivita podporuje produkci endorfinů zmírňujících bolest.

Možné komplikace

Nejnebezpečnější jsou silná a bolestivá menstruace. V tomto stavu existuje riziko následujících komplikací:

 • anémie, ke které dochází v důsledku velké ztráty krve;
 • zánět dělohy;
 • špatné trávení;
 • potrat, který může vyžadovat škrábání děložní sliznice;
 • dysfunkce reprodukčního systému.

Důležité! Silná bolest před menstruací se často objevuje v důsledku vlivu hormonů, které mohou zesílit nervové vjemy a kontrakce dělohy.

Co nabízí tradiční medicína pro úlevu od bolesti

Pokud je u mladých dívek menstruace doprovázena nejen křečemi a bolestmi, ale také depresemi, podrážděností, změnami chuti a vůně, slabostí nebo dokonce hysterií, je nutné užívat sedativa (sedativa) předepsaná lékařem. Může to být kozlík lékařský, matka a pivoňka (tinktury).Můžete vařit mátu a heřmánek. V tabletách se používá relanium, trioxazin a stejný kozlík.

Pokud jste vyzkoušeli všechno, ale neexistují žádné efektivní výsledky, měli byste se uchýlit k analgetikům a antispazmodikům. Nejbezpečnější z nich jsou no-shpa (drotaverin) a papaverin. Okamžitě zmírňují křeče, čímž výrazně snižují intenzitu bolesti. Musíte užít dvě tablety najednou až třikrát denně. Nebojte se velkých dávek, tyto prostředky mohou využívat i těhotné ženy.

Dobré jsou také nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je Ibuprofen, Butadion, Nise, Ketanov a Ketarol. Mají výraznější analgetický účinek, ale existuje také dostatek vedlejších účinků. Ovlivňují zejména stav gastrointestinálního traktu a nervového systému. Používejte je opatrně a pouze po jídle..

Někdy gynekologové předepisují hormonální antikoncepci pro primární algomenoreu. Jedná se o Triziston, Ovidon, Antiovin, Diane-35 a další. Používají se perorálně.

Pro zvýšení účinku léků proti bolesti a jejich lepší asimilaci jsou předepsány vitamíny skupiny B, vitamin E a vápník D3-nycomed. Je však mnohem zdravější získávat vitamíny a minerály z přírodních potravin..

Pomoc se sekundární algomenoreou

Následující okolnosti mohou u starších žen způsobit silnou bolest, nevolnost a zvracení, mdloby a tachykardii, svědění kůže a kloubů:

 • nemoci vegetativně-vaskulárního a nervového systému;
 • nemoci endokrinního systému;
 • infekce a zánět pohlavních orgánů;
 • adhezní procesy;
 • rakovina dělohy nebo vaječníků;
 • phlebeurysm;
 • chirurgické zákroky;
 • nesprávně zavedené nitroděložní antikoncepce

Žena se souborem příznaků naznačujících přítomnost patologií potřebuje úplné vyšetření, aby zjistila důvody. Poté je předepsána vhodná terapie, která může vyžadovat zásah chirurgů nebo léčbu v sanatoriu. Ale to vše nevylučuje ty jednoduché metody, které jsme doporučili pro mladé dívky s algomenoreou. Nezapomeňte, že na první pohled jsou neškodné byliny také léčivem, které může způsobit alergickou reakci..

Proč to bolí během menstruace?

Nejčastěji jsou bolestivá období primární dysmenoreou, to znamená, že nepříjemné pocity nevznikají kvůli nemocem, ale samy o sobě. Pokud jste zdraví, ale máte bolesti, pak za malátnost mohou vinu prostaglandiny - to jsou mediátory, které zvyšují citlivost receptorů bolesti. Produkují se ve sliznici dělohy během menstruace. Kvůli nim se děloha stahuje, aby rychle odstranila krev a endometrium..

Když je mnoho prostaglandinů a děloha se silně stahuje, objeví se bolest v podbřišku, která připomíná křeče.

Někdy se k těmto pocitům přidává bolest zad. Prostaglandiny také ovlivňují kontrakci hladkého svalstva v orgánech gastrointestinálního traktu, takže tyto látky jsou odpovědné za nevolnost a průjem během menstruace..

Jak zacházet s bolestivými obdobími

Doporučuje se léčit bolestivou menstruaci komplexním způsobem. Pokud je příčinou nepohodlí konkrétní onemocnění, měli byste užívat léky předepsané lékařem..

S fyziologickými příčinami algomenorey můžete svůj stav zmírnit pomocí:

 • korekce výživy;
 • odstranění špatných návyků;
 • bederní masáž.

Také v kritických dnech je vhodné provádět speciální cvičení, která zlepší pružnost a tonus pánevních svalů..

Preventivní opatření

Bolest během menstruace není tak neškodným jevem, zejména u primární algodismenorey, kdy je velmi obtížné odstranit příčinu.

Je na samotné ženě, aby zabránila bolesti a náležitě se připravila na nadcházející „kritické“ dny. To vyžaduje prevenci, která zahrnuje jednoduchá opatření:

 • regulovat režim práce a odpočinku a zajistit plný zdravý spánek;
 • vyhnout se stresovým a konfliktním situacím, zapojit se do auto-tréninku a se psychologem;
 • vymýtit špatné návyky (kouření);
 • milujte kávu jen s mírou, během dne a vylučujte ji během menstruace;
 • vyvážené jídlo, upřednostňovat jogurt, mořské plody, zeleninu a ovoce bohaté na vitamíny A, B, E;
 • neignorujte gymnastiku a vodní procedury, zejména kurzy v bazénu;
 • v případě potřeby užijte mírné sedativa a sedativa;
 • dodržujte doporučení lékaře pro úpravu hormonálních hladin (užívání perorální antikoncepce, progestogeny).

V zásadě se tyto aktivity týkají primární dysmenorey. Pro sekundární - nejlepší prevencí menstruačních bolestí je léčba základního onemocnění.

O takovém jevu, jako je bolest během menstruace, můžete mluvit hodně a dlouho, kde v každém případě existují nuance. Je však zřejmé, že je nutné bojovat s algodismenoreou, protože pokračující roky může ženu „vyčerpat“, zbavit radostí života a negativně ovlivnit duševní stav.

Existují nástroje pro diagnostiku a léčbu, takže není nutné se pokoušet zvládnout tuto chorobu sami. Bude racionálnější navštívit lékaře, mluvit o problému a vyřešit ho společným úsilím..

Video: „Hlavní příčiny a metody léčby dysmenorey“

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Proč se během menstruace u porodních dětí silně bolí záda??

Nejčastěji jsou nepohodlí v bederní oblasti během menstruace způsobeny otoky a nadměrným nadměrným namáháním a také vyzařující (vyzařující) bolestí.

Proč dolní část zad během menstruace silně bolí?

Existující onemocnění mohou také přispět k tomuto nepříjemnému jevu:

 • fibrom
 • dysplázie děložního čípku
 • endometrióza
 • polycystický vaječník

I když se děloha ženy, která dítě nosí, vrátí do normálu, stále získává mírně odlišné velikosti. Během menstruace je tento „extra“ objem dostatečný k tomu, aby sevřely nervové zakončení malé pánve, vytlačily cévy a zhoršily mikrocirkulaci krve v dolní části zad.

Proč se během menstruace u porodních dětí silně bolí záda? Děloha ženy se může zvětšovat nejen během těhotenství, ale také pod vlivem progrese nespecifických poporodních onemocnění:

 • myomy
 • hyperplazie endometria
 • výhřez pánevních orgánů

Bolest se po porodu sníží?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Neexistuje žádná záruka, že po porodu uběhnou bolestivá období, a to navzdory skutečnosti, že mnoho lékařů z nějakého důvodu doporučuje porod jako lék na mnoho gynekologických problémů.

Některé ženy zjistí, že bolest klesá s věkem a po porodu, ale ne každý s ní může počítat. Vaše bolest může zůstat u vás až do menopauzy..

Prevence

Následující doporučení pomohou snížit riziko vzniku bolestivých období:

 1. Dobrá výživa. Strava by měla být dobře vyvážená a výživná.
 2. Užívání vitamínů každou sezónu. Lékař by je měl vybrat v závislosti na individuálních potřebách těla..
 3. Sportovní aktivity. Může to být jak profesionální trénink, tak jednoduchá fyzická cvičení prováděná doma. Pravidelný běh a cvičení také pomohou posílit vazivový aparát..
 4. Dodržování optimálního režimu odpočinku a práce.
 5. Vyhýbejte se stresu a nervové zátěži.
 6. Ochrana podchlazení.
 7. Vhodná perorální antikoncepce.
 8. Včasnost léčby jakýchkoli gynekologických onemocnění, zánětlivých procesů, infekce.
 9. Pravidelné (jednou za šest měsíců) preventivní prohlídky u gynekologa a testy.

Rada! Abyste nezhoršili svůj stav, neměli byste během bolesti během menstruace užívat aspirin a silné narkotické léky..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Kdy navštívit lékaře

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Podobný obraz příznaků naznačuje závažná onemocnění v genitourinární a reprodukční sféře, mezi něž patří: nádory, polypy, infekční a patologický vývoj i děložní onkologie.

Postupem času mohou začít vážnější nepohodlí. V takovém případě musíte určitě kontaktovat svého gynekologa. Zvláště pokud jsou přítomny následující příznaky:

 • bolest začíná před menstruací;
 • doba trvání nepohodlí se zvyšuje;
 • bolest má křečovitou povahu;
 • nepohodlí se šíří do dalších orgánů (vaječníky, močový měchýř);
 • příznaky jsou zaznamenány v každém cyklu;
 • tělesná teplota stoupá.

Po užití pilulek proti bolesti by se mělo cítit lépe, ale pouze dočasně. Menstruační bolest bude i nadále zasahovat do normálního života a práce. Je proto v zájmu samotné ženy, aby vyhledala lékařskou pomoc, aby se situace nezhoršovala..

Diagnostika

Je obtížné stanovit diagnózu sami pouze bolestí, povahou výtoku a doprovodnými příznaky. Žena proto musí jít do nemocnice, říct lékaři, co vypila, a popsat své problémy..

Po gynekologickém vyšetření odborník předepíše:

 • obecný krevní test a hormony;
 • Analýza moči;
 • Ultrazvuk;
 • šmouhy;
 • vaskulární dopplerografie.

Obvykle je stále nutná návštěva:

 • neuropatolog;
 • endokrinolog;
 • cévní chirurg.

Nemocné ženy se takové diagnózy bojí. Ale čím úplnější je obraz analýz a vyšetření, tím větší je šance na přesné vysvětlení probíhajících procesů..

Závažnost bolesti

Bolestivý syndrom během menstruace se nazývá dysmenorea (zastaralé názvy jsou algomenorea a algomenorea). Podle statistik asi 80% žen trpí menstruačními bolestmi jednoho nebo druhého stupně..

Obvykle se nepohodlí vyvíjí během prvních 4 hodin po nástupu menstruace a trvá 1-2 dny. V závažných případech však může dojít k bolesti několik dní před nástupem menstruace a může trvat několik dní nebo až do samého konce menstruace..

Dysmenorea má 3 stupně:

 1. Mírné - takové bolesti jsou nevýznamné, jsou pozorovány pouze první den menstruace, nejsou doprovázeny jinými příznaky a nezasahují do obvyklého způsobu života.
 2. Střední - bolest může trvat až 2–3 dny menstruace, existují i ​​další příznaky nevolnosti (nevolnost, slabost, bolest hlavy), a přestože nepříjemné pocity narušují obvyklý rytmus života, pacient neztrácí schopnost pracovat a může chodit do práce nebo do školy.
 3. Těžká - bolest se vyvíjí ještě před nástupem menstruace a může pokračovat až do jejího konce, schopnost pracovat je výrazně snížena nebo úplně ztracena, doprovodné znaky jsou také silně vyjádřeny.

Rouška místo menstruace: známka těhotenství nebo ne?Statistiky ukazují, že třetina těhotných žen v časném těhotenství pociťuje hnědý výtok místo menstruace, tzv.