Hmotnost během menstruace

Mnoho žen si všimne, že během menstruace se váha zvyšuje. Zvýšení může být 1-3 kg. Současně si můžete všimnout výskytu edému a porušení pohybu střev. Hmotnost začíná růst před menstruací. Po skončení menstruace získané kilogramy zmizí.

Jak menstruace ovlivňuje váhu

Hormonální změny, ke kterým dochází v těle s nástupem menstruace, se projeví na hmotnosti ženy. Ve 2. fázi cyklu se v těle zvyšuje koncentrace progesteronu, hormonu těhotenství. Jeho působením se aktivuje enzym lipoproteinová lipáza, tělo začne extrahovat více živin z přijímané potravy a ukládat tuk.

U některých se váha během menstruace stále zvyšuje. Je to způsobeno nesprávně vytvořenou stravou během nástupu premenstruačního syndromu..

Edém také přispívá k přibývání na váze. Nahromaděná přebytečná tekutina vyvolává pocit těžkosti v břiše, nevolnost. Akumulace vody v mozkových tkáních způsobuje podrážděnost, nervozitu, deprese. Změny hormonálních hladin také vedou ke změnám nálady.

Několik dní po nástupu menstruace se hormonální pozadí stabilizuje, otok zmizí a žena dokáže převzít kontrolu nad chutí a revidovat své stravovací návyky.

Je přírůstek hmotnosti během menstruace

Mnoho pacientů si stěžuje gynekologům, že se váha zvyšuje 1. až 2. den cyklu. Během tohoto období je nežádoucí vážit se kvůli kolísání koncentrace progesteronu, estrogenu, zhoršuje se produkce serotoninu, hormonu odpovědného za dobrou náladu. Když vidíme, že se váha zvyšuje, mnoho lidí se rozčílí a začne se stresem zabývat sladkostmi..

Přírůstek hmotnosti během menstruace je způsoben fyziologií žen. Pokud budete dodržovat dietu, snížíte množství kávy, spotřebovaného silného čaje, vzdáte se alkoholu, pak se objevený nárůst zmizí 5. - 7. den cyklu.

S nástupem menstruace se mění hormonální pozadí a nadbytečné kilogramy postupně odcházejí.

Kolik dní před menstruací se váha zvyšuje

Zvýšení tělesné hmotnosti způsobené hormonálními změnami začíná ve 2. fázi cyklu. Koncentrace progesteronu se po ovulaci postupně zvyšuje. Mnoho lidí si všimne výskytu přírůstku hmotnosti před menstruací dokonce 5-7 dní před jejich nástupem..

Získané libry by měly být pryč do konce období. Pokud se váha nevrátila k normálu, stále se zvyšuje, pak došlo k poruchám stravování. Do této doby vychází přebytečná tekutina v moči, stolice je normalizována.

Kolik váhy se zvyšuje během menstruace

V důsledku zadržování tekutin, zhoršování peristaltiky a změn stravovacích návyků se zvyšuje tělesná hmotnost. Ale neměli byste držet přísnou dietu, všimněte si vzhledu váhy navíc. Jedná se o fyziologické cyklické změny způsobené prudkou změnou hladin hormonů..

Získané kilogramy je možné odepsat na hormonální změny, ke kterým v těle dochází každý měsíc, pouze za předpokladu, že se váha vrátí k původním ukazatelům. Nebojte se, pokud během menstruace váha nezmizí. Začíná se snižovat po 3 dnech cyklu.

Pokud kilogramy zůstanou po skončení menstruace, je vhodné k normalizaci stavu přidat fyzickou aktivitu a upravit stravu. Někdy po skončení menstruace dochází k mírnému nárůstu. Zvýšení hmotnosti o 300 g není problém, ale pokud se dívka každý měsíc zlepší, pak za rok můžete klidně přibrat 3,6 kg.

Přírůstek hmotnosti před menstruací

Před nástupem menstruace se žena může zotavit. Neexistují žádné zavedené normy, každý organismus je individuální. Zvýšení až o 1 kg může beze stopy zmizet. To je považováno za přijatelné kolísání hmotnosti a nemělo by to být důvodem k obavám..

Mnoho lidí si všimne, že tělesná hmotnost ve 2. fázi cyklu se zvyšuje o 2-3 kg. Takový přírůstek hmotnosti před menstruací je považován za fyziologický, pokud se po jejich dokončení stav normalizuje a na stupnicích se objeví obvyklá hodnota.

Ženám, které každý měsíc přibírají více než 3 kg, lékaři doporučují sledovat stravu a přehodnotit svůj životní styl. Takové ostré výkyvy vyvolávají výskyt strií na pokožce..

Proč se váha zvyšuje před menstruací

Lidé, kteří rozumějí ženské fyziologii, se nedoporučují starat se o každý přidaný kilogram v předvečer menstruace. Existuje několik důvodů, pod jejichž vlivem se dívky zlepšují:

 • zadržování tekutin;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • dietní změny (zvýšení množství jednoduchých sacharidů a potravin zadržujících tekutiny).

Progesteron je těhotenský hormon, pod jeho vlivem se v těle spouští procesy akumulace rezerv. Živiny se vstřebávají aktivněji a zvyšuje se chuť k jídlu. Takto se ženské tělo připravuje na možné těhotenství..

Ve fázi 2 se výstelka dělohy pokouší akumulovat vlhkost. Kapalina však nemůže zůstat pouze ve sliznicích, šíří se přes existující tukovou tkáň. Také pod vlivem progesteronu začíná močit přetrvávat. Následující orgány ze všeho nejvíce bobtnají:

 • sliznice dělohy;
 • hýždě;
 • stehna, lýtka;
 • žaludek;
 • obličej (nasolabiální oblast).

Akumulace tekutin je nezbytná, aby během menstruace tělo nezačalo trpět dehydratací. 1-2 dny před menstruací, za předpokladu, že nedošlo k oplodnění, klesá obsah progesteronu a hladina estrogenu se začíná zvyšovat. Otok během tohoto období však nezmizí. Estrogeny přispívají k zadržování sodíku v buňkách, díky čemuž se v nich hromadí voda.

Po uvolnění vajíčka začíná produkce prolaktinu. Jeho přebytek vede k zadržování vody. Pro ženy, které zvýšily hladinu prolaktinu, je těžké zhubnout, všechny nabyté kilogramy zůstávají.

Kolik váhy trvá po menstruaci

Vážení v den začátku menstruace se nedoporučuje. Během zadaného období otok stále nezmizí, takže čísla na stupnicích mohou být rozrušená. I mírné zvýšení hmotnosti během menstruace je přípustné, protože během tohoto období pokračují hormonální změny.

Indikátory se začnou vracet k normálu 3. až 5. den cyklu. 5. až 7. den se metabolismus normalizuje, nahromaděná voda zcela opouští tělo. To pomáhá stabilizovat váhu.

Jak nepřibrat na váze před menstruací

U dívek s nadváhou po každých kritických dnech je vhodné přehodnotit svůj životní styl. Zvláštní pozornost by měla být věnována fázi 2 cyklu. Pokud omezíte chuť k jídlu a nezapomenete na potřebu mírné fyzické aktivity, pak z toho nebudete mít žádný zisk. Při dodržování následujících doporučení se u žen nezvyšuje hmotnost. Odborníci na výživu s gynekology radí:

 • minimalizovat spotřebu rychlých sacharidů;
 • odmítnout jídlo, jehož konzumace vede k zadržování vody v těle: uzené maso, nakládaná zelenina, klobásy a další škodlivé produkty;
 • zvýšit fyzickou aktivitu;
 • kontrolní hmotnost.

Odborníci na výživu doporučují vyloučit z nabídky pečivo, cukrovinky, čokoládu. Můžete poskytnout tělu sacharidy s obilovinami, ovocem, zeleninou, obilným chlebem.

Ženy, které přibývají na váze před kritickými dny, se toho snaží zbavit pomocí vyčerpávajícího tréninku. Výsledkem je, že tělo prožívá stres, zvyšuje se potřeba serotoninu. Nejjednodušší způsob, jak přimět hormon k produkci štěstí, je sníst sladkost. S nedostatkem vůle můžete získat začarovaný kruh.

Emocionálně uspokojivé mírné cvičení může snížit chuť k jídlu. Během období aktivity se produkuje adrenalin a norepinefrin. Tyto hormony zvyšují tonus mozku, uvolňují depresivní náladu a aktivují proces štěpení tuků. Mírné cvičení přispívá k tomu, že váha bude stát před menstruací. Mírné zvýšení hmotnosti může být vyvoláno edémem, nikoli zvýšením objemu tukové tkáně.

Závěr

Všimněte si, že se během menstruace zvyšuje váha, neměli byste být rozrušení. Je nutné určit velikost přírůstku a zjistit, jak se mění tělesná hmotnost po skončení menstruace. Jeho nárůst je fyziologický proces, jehož vzhled je vyvolán hormonálními změnami v těle..

Jak menstruační cyklus ovlivňuje váhu?

V některé dny se cítíme pohodlně, v jiné naopak. Pokud se k tomu přidají kolísání hmotnosti, pak je zaručena špatná nálada. Řekneme vám, odkud pocházejí kilogramy na vahách a co s nimi dělat..

Ženský cyklus má velký vliv na pohodu. A také nešetří na váze: neobvyklý není ani kilogram navíc během menstruace. V posledních dnech před menstruací pociťujeme nespokojenost, důvody, které si sami neumíme vysvětlit..

Během 28 dnů, které obvykle tvoří cyklus, se hormonální rovnováha mění každých několik dní, což ovlivňuje náladu, pokožku a váhu. V některých fázích cyklu se cítíme lehcí jako peří a užíváme si krásnou pleť. U jiných se dostáváme na váhu a jsme frustrovaní a rozrušení z otravného akné. Řekneme vám, v jakém čase máte sklon k přibírání na váze a v jakém čase hubnete.

Takto funguje ženský cyklus

Ženský cyklus začíná menstruací. Během této doby se přebytečná voda nahromaděná před menstruací vylučuje z těla, což je způsobeno poklesem hladiny estrogenu. Metabolismus během menstruace funguje obzvláště dobře, proto chodíme častěji na toaletu. Odstraněním přebytečné vody v prvních šesti dnech cyklu se tělo zbaví toxinů a hmotnosti. Jíst potraviny s vysokým obsahem vody během tohoto období, jako je chřest, okurka atd., Posílí tento blahodárný účinek..

Během druhé fáze cyklu (den 7 až 11) je mnoho žen obzvláště aktivních. Po menstruaci dostane vaše tělo více energie na další věci: spalování tuků a budování svalů. Během tohoto období má dlouhá párty, alkohol nebo podváděcí den minimální vliv na váhu..

K ovulaci dochází uprostřed cyklu (12. až 14. den). Během této doby se tělo připravuje na možné těhotenství, takže zadržuje vodu, což vede k mírnému nárůstu hmotnosti. V této fázi je důležité pít hodně vody, aby se tělo „uklidnilo“ a nesnažilo se zadržovat každou kapku tekutiny.

Od 15 do 17 dnů - ve čtvrté fázi - je tělo naladěno na možné těhotenství a zvyšuje hladinu estrogenu. Spotřebovává hodně energie, takže během tohoto období se zvyšuje chuť k jídlu.. Ale buď opatrný: V této fázi tělo spíše ukládá kalorie než je spaluje. V tuto chvíli je obzvláště důležité sledovat stravu: měli byste se vyhýbat sladkostem, rychlému občerstvení a podobně, protože se rychle promění na tuk.

Jakmile si tělo všimne, že nedošlo k těhotenství (18. až 21. den), začne znovu spalovat více energie. Pokud plánujete zahájit dietu, je nejlepší začít s touto fází cyklu, protože první výsledky hubnutí nebudou trvat dlouho..

V poslední a zároveň nejnepříjemnější fázi cyklu (22. - 28. den) hladiny estrogenu klesají. To je doprovázeno akné, mastnými vlasy, výkyvy nálady, malátností nebo špatným zdravotním stavem. Během této doby bojujeme s nadýmáním, zadržováním vody, otoky a zpomalením metabolismu. To vše se promítá do přírůstku hmotnosti 2-4 kilogramy. Pro vaše vlastní dobro v tomto období je lepší držet se dál od váhy..

Proč váha nezmizí během menstruace, hlavní důvody

Kvůli zvláštnostem ženského hormonálního systému dochází pravidelně k výkyvům hmotnosti. Složení hormonů v ženské krvi se liší v závislosti na fázi cyklu. V luteální fázi, tj. Před menstruací, si většina žen všimne zvýšení hmotnosti.

Proč se váha zvyšuje před menstruací?

Menstruační cyklus každé ženy je rozdělen do fází, ve kterých se mění hormonální změny. V každé fázi cyklu dominují různé hormony.

Menstruační cyklus má tři fáze:

 • menstruační (folikulární);
 • proliferativní (ovulační);
 • sekreční (luteální).

První menstruační fáze začíná prvním dnem menstruace. Krvácí z děložní dutiny v důsledku odmítnutí endometria. Fáze začíná uvolněním gonadoliberinu hypotalamem. Dále se vyrábí follitropin a lutropin. Hladina estradiolu se postupně zvyšuje. Folikuly reagují na hormony a postupně se zvětšují.

Týden po nástupu menstruace začíná ovulační fáze. Dominantní folikul se stále zvětšuje, zbytek prochází obráceným vývojem. V této fázi se do krve uvolňuje luteinizační hormon (LH). Folikul se nadále vyvíjí a začíná produkce hormonů prostaglandinu. Hladiny estradiolu se postupně snižují. Při pohledu do budoucna by bylo hezké konzultovat s gynekology školení v kritických dnech, zejména vakuová cvičení na břicho.

V období mezi ovulací a menstruací dochází k luteální fázi (nebo fázi žlutého tělíska). Folikul se transformuje a stává se žlutým tělem. Produkuje progesteron, estradiol a androgeny. Progesteron se také nazývá těhotenský hormon, je odpovědný za regulaci menstruace a zajištění těhotenství. Úrovně LH klesají. Pokud dojde k těhotenství, žluté tělo nadále produkuje progesteron. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko přestane fungovat. Na tomto pozadí klesá hladina hormonů. V této fázi začíná otok a změny v endometriu.

Před menstruací jsou zaznamenány následující příznaky:

 • bolestivost a zvětšení mléčných žláz;
 • otok;
 • bolest hlavy;
 • únava;
 • vyrážky;
 • podrážděnost;
 • zvýšená chuť k jídlu;
 • Deprese;
 • depresivní stav;
 • poruchy trávení;
 • bolest břicha.

Progesteron hraje klíčovou roli při změně fyziologických procesů. Jeho činností je, že se váha zvyšuje před menstruací. Je to způsobeno působením progesteronu na metabolismus a na všechny orgány a systémy těla..

Účinek progesteronu na ženské tělo:

 • uvolněná pojivová tkáň endometria se stává edematózní, hromadí tekutinu a živiny;
 • pomáhá zvyšovat tuky za účelem ochrany plodu a poskytování živin v případě těhotenství;
 • zvyšuje chuť k jídlu, zejména se zvyšuje touha po sacharidovém jídle;
 • děloha se zvětšuje;
 • uvolňuje svaly trávicího traktu, což přispívá k lepšímu vstřebávání živin;
 • zvyšuje se produkce inzulínu, tkáně jsou méně vnímavé, a proto existuje chuť na sladké.

Z důvodu výše uvedeného se před menstruací číslo na vahách zvyšuje. To je dočasné, po nástupu menstruace se váha obvykle vrátí na své obvyklé hodnoty..

Jak menstruace ovlivňuje váhu?

Hormonální změny před menstruací nutí tělo ukládat tekutinu, která během menstruačního krvácení zmizí. Takový otok zmizí 3–5 dní od začátku cyklu. Váš menstruační metabolismus se zpomaluje a vaše chuť k jídlu zůstává brutální, což může vést k nadbytečným kilogramům. Kvůli depresivnímu stavu se mnoho žen snaží rozveselit čokoládou a moukou. Hormonální výkyvy v kombinaci s nepřesnostmi ve stravě jsou hlavními důvody, proč váha během menstruace nezmizí.

Kolik dní před menstruací se váha zvyšuje?

V poslední fázi cyklu se poměr hormonů dramaticky mění. V důsledku snížení hladiny progesteronu se zvyšuje syntéza prostaglandinů. Během tohoto období klesá hladina serotoninu (hormonu štěstí). Na konci fáze jsou hladiny progesteronu a estrogenu na minimu, což způsobí menstruační krvácení, cyklus začíná znovu.

Pod vlivem progesteronu lze na vahách pozorovat nárůst. K tomu dochází na samém konci poslední fáze cyklu, pět až sedm dní před menstruací. Číslo na stupnici se může každý den měnit. Hmotnost je ovlivněna nejen působením progesteronu, ale také zvýšením kalorického obsahu stravy. Pod vlivem hormonů se zvyšuje chuť k jídlu, v důsledku premenstruačního syndromu se dívky opírají o vysoce kalorické a sladké jídlo. Pokud žena pod vlivem hormonu nekontroluje chuť k jídlu, začne zneužívat škodlivé produkty (rychlé občerstvení, pečivo, sladkosti, uzeniny), začne se zotavovat ještě více.

Přírůstek hmotnosti před menstruací

V závislosti na stravě a vlastnostech těla mohou ženy před menstruací různě přibírat. Zvýšení o 1-3 kg je považováno za normu. Pokud žena v tomto období dodržuje dietu, omezuje slanost a sportuje, nemusí přibírat nebo přírůstek hmotnosti bude zanedbatelný (300–500 gramů).

Pokud žena začne rychle přibírat na váze před menstruací a přibere více než tři kilogramy, znamená to hormonální poruchu nebo přejídání. V takových případech stojí za to zkontrolovat stravu a denní rutinu a navštívit lékaře. Do stravy se přidávají pomalé sacharidy (obiloviny, celozrnný chléb, těstoviny z tvrdé pšenice) a čerstvá zelenina a ovoce. Neměli byste dodržovat velmi přísnou dietu. Tělo je během menstruace oslabené, ztrácí se hodně železa, proto je důležité jíst vyváženou stravu.

Je přírůstek hmotnosti během menstruace?

V prvních dnech menstruačního krvácení váha nejenže nezmizí, ale také se zvýší. V této fázi začíná stoupat hladina estrogenu, což přispívá k zadržování sodných solí v těle. Z tohoto důvodu se v prvních dnech menstruace hromadí voda v buňkách, dochází k otokům. V důsledku účinku progesteronu na gastrointestinální trakt mohou nastat problémy s stolicí a zácpa. V počátcích vašeho cyklu mohou tyto problémy přetrvávat, což je další důvod pro přibývání na váze. Pokud se vážíte na začátku cyklu, můžete najít další přírůstek hmotnosti..

Mnoho žen pociťuje slabost během menstruačního krvácení. Fyzická aktivita je v takových případech minimální, metabolismus je pomalý, takže se stále můžete zotavit.

Kolik váhy se zvyšuje během menstruace?

Během menstruace jsou otoky a zácpa, takže váha se může mírně zvýšit. Přírůstek hmotnosti u každé ženy je individuální a může se pohybovat od 0,3 do 2 kilogramů. Kvůli ztrátě krve ztrácí ženské tělo železo. Mnoho žen se snaží kompenzovat ztráty a začíná zvyšovat obsah kalorií ve stravě, někdy upřednostňují sladká, škrobová a tučná jídla..

Kolik váhy trvá po menstruaci?

V prvních dnech menstruačního krvácení stále dochází k hormonálním změnám, takže po dobu 3–5 dnů mohou váhy vykazovat nadhodnocenou hodnotu. Normálně váha klesá na konci krvácení 5-7 dní od začátku cyklu. V této době otok zmizí, stolice se normalizuje. Na konci menstruačního krvácení se ženské tělo stává odolnější pod vlivem hormonů, takže lze zvýšit fyzickou aktivitu. Pomůže vám to rychleji zrychlit metabolismus a ztratit nadbytečné kilogramy, pokud na konci menstruace zmizí..

Jak nepřibrat na váze před menstruací?

Aby na konci cyklu a během menstruace nedošlo k žádnému zisku, stojí za to dodržovat zásady správné výživy. Během premenstruačního syndromu ženy pociťují špatnou náladu škodlivými produkty (čokoláda, mouka, tuky, kalorií).

Aby nedošlo k přerůstání nadbytečným tukem před menstruací, stojí za to dodržovat následující zásady výživy:

 • vyloučit polotovary a uzeniny (klobásy, klobásy, sádlo);
 • nejezte tučná jídla;
 • přestat jíst smažené na oleji (zejména brambory);
 • vyloučit sladkosti a mouku;
 • odstranit slanost a občerstvení ze stravy;
 • co nejvíce omezte alkoholické nápoje (přispívají nejen k výskytu otoku, ale jsou také velmi kalorické);
 • přidat do jídelníčku cereálie, čerstvou zeleninu a ovoce;
 • zvýšit stravu potravin obsahujících železo (pohanka, játra, granátová jablka, mořské plody, špenát, ovesné vločky, luštěniny);
 • snížit příjem soli.

V poslední fázi menstruačního cyklu se doporučuje mírné cvičení a cvičení, jako je procházka v parku nebo ranní cvičení. Lehká aktivita, která přináší emoční uspokojení, zvyšuje hladinu serotoninu a snižuje chuť k jídlu. Jóga a meditace fungují dobře pro relaxaci a povznesení.

PMS je často spojena s podrážděností. Pro zvýšení nálady ženy začínají pociťovat stres sladkostí. Pro snížení podrážděnosti se doporučuje pít bylinné čaje se sedativním účinkem (heřmánek, meduňka, máta, kozlík lékařský). Ke snížení otoku mohou být do čajových nápojů přidány diuretické byliny (brusinkový list, řebříček, březové pupeny).

Kolik se žena může zotavit během menstruace nebo před ní, závisí na individuálních vlastnostech těla a stravě. U některých je nárůst 2–3 kilogramy, u jiných zcela chybí. Normální jsou malé odchylky od obvyklých indikátorů hmotnosti. Na konci menstruačního krvácení se váha stabilizuje.

Jak během menstruace nepřibírat na váze

Každá dívka se pravděpodobně setkala s tím, že během období PMS je připravena „sežrat slona“. Odborníci na výživu říkají, že pokud podlehnete pokušení, můžete za pár dní přibrat až tři kilogramy! Potřebuješ to? Samozřejmě že ne! Naše tipy vám pomohou udržet se „v linii“ s minimálním úsilím!

Každé fórum o hubnutí je plné zpráv na toto téma: „Před kritickými dny se nemohu na nic soustředit, myslím jen na koláče!“ „Počáteční PMS mě táhne k lednici! A pro sladké, kořeněné a mastné. Konečným snem je smažené kuře ochucené kečupem.“ „Opět během menstruace jsem přibral kilogram“, „Menstruace - nedokážu to“.

Opravdu, během „červených dnů kalendáře“ a několik dní před nimi se může zdravotní stav zhoršit: tady to bolí, odpadává, nemá náladu, takže jíme všechno.

Odkud je, ten PMS?

Jednou za měsíc pod vlivem ženského pohlavního hormonu estrogenu dozrává vajíčko ve vaječnících, které vychází na povrch vaječníku - tento jev se nazývá ovulace. V budoucnu bude oplodněna nebo zemře, zatímco hormon progesteron se začne uvolňovat ve vaječnících a připravovat ženské tělo na těhotenství.

Pokud po dvou týdnech těhotenství nenastane, je děložní výstelka během menstruace odmítnuta. První fáze cyklu se obvykle nazývá doba před ovulací a druhá - po ní. Kromě estrogenu a progesteronu v těle aktivně působí i další hormony: prolaktin, gonadotropin, serotonin a endorfiny, které ovlivňují naše tělo, chování a náladu. Například ve druhé fázi cyklu má žena touhu odejít do důchodu..

Příznaky PMS

Někdy může tento choulostivý mechanismus selhat a žena pociťuje bolestivé příznaky, které se blíží jejímu období. Objevují se bolesti hlavy, podrážděnost, sklon k depresím, agresivita a pocit slabosti. Dochází k bolestivému překrvení mléčných žláz, objevují se bolesti v podbřišku, snižuje se koncentrace pozornosti. Závažnost těchto příznaků se může lišit od mírné po výraznou. PMS se vyskytuje u 30% žen a asi 50% je náchylných k periodickým poruchám.

Bohužel PMS nám může komplikovat život. Bylo prokázáno, že ve druhé fázi cyklu ženy skládají zkoušky horší, častěji se dostávají k nehodám a porušují zákony. Kromě toho v tuto dobu naše chuť k jídlu výrazně stoupá, přitahují nás sladkosti. Pro ženy, které chtějí zhubnout, může být přirozeně škodlivé takové pravidelné nekontrolované zvýšení chuti k jídlu.

Příčiny a mechanismy vývoje PMS

Přesné příčiny PMS dosud nebyly stanoveny. Existuje endokrinní teorie, která uvádí, že syndrom je založen na nerovnováze pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu. Důkazem teorie je, že PMS lze zabránit užíváním ženských hormonů. A také skutečnost, že PMS se často vyskytuje během gynekologických zánětlivých onemocnění a s poruchami cyklu.

Kromě endokrinní teorie existuje také psychogenní koncept, podle kterého neurotické ženy podléhají PMS. Například za přítomnosti konfliktů doma nebo v práci se může průběh PMS výrazně zhoršit a po vyřešení konfliktů dojde ke zlepšení..

Je možné, že pravda je někde mezi. Ve skutečnosti jsou psychogenní a endokrinní regulace funkcí v těle obvykle úzce propojeny. Hormony ovlivňují chování ženy a její nálada může také ovlivňovat hladinu hormonů.

Možná je PMS výsledkem konfliktu mezi ženskou přirozeností a moderním světem. V této době žena skutečně potřebuje klid a samotu a musí chodit do práce, řešit spoustu problémů, provozovat společnost atd. Z toho plyne hormonální nerovnováha a zvýšená chuť k jídlu, touha po lahůdkách.

PMS. Jste v ohrožení?

Američtí vědci tvrdí, že určité skupiny žen nejvíce trpí PMS..

 • Ti, kteří mají nadváhu.
 • Ti, kteří během krátké doby ztratili nebo přibrali více než 10 kg.
 • A konečně ti, kteří neustále drží přísnou dietu.

PMS. Jak zmírnit nepříjemné příznaky

Pokud se u vás objeví příznaky PMS, neléčte je jako vrtochy těla, jedná se o onemocnění, které je třeba léčit. Gynekologové a endokrinologové se již dlouho naučili zvládat tento syndrom pomocí sedativ a hormonálních léků..

Kromě gynekologa také nebolí obrátit se na psychoterapeuta, který pomůže ženě vyřešit její vnitřní konflikty, zvýšit sebevědomí, zbavit se nervozity a komplexů. To vše bude mít příznivý účinek nejen na PMS, ale také na váš život obecně..

Kontrola hmotnosti pro PMS

Léčba premenstruačního syndromu má také příznivý účinek na ženskou postavu a pomáhá efektivněji regulovat její váhu. Koneckonců, čím je žena klidnější a pohodlnější, tím méně potřebuje jídlo, aby se „uklidnila“.

Abyste mohli během PMS snáze kontrolovat svoji váhu, dodržujte tato pravidla:

 1. Zvýšení chuti k jídlu ve druhé fázi cyklu je zcela přirozené. Proto si nedávejte úkol zhubnout během celého cyklu. V tuto chvíli není hlavním úkolem nadváhu přibírat, ale nesnižovat. Postupujte podle základních pravidel: snižte obsah tuku a cukru v potravinách, jíst častěji a v malých dávkách, jíst pochoutky pomalu, vychutnávat si jejich chuť.

2. Chůze na čerstvém vzduchu, teplá sprcha nebo koupel s uklidňujícími bylinami, jako je oregano nebo jehličí, mohou zlepšit náladu a snížit chuť k jídlu..

3. Je velmi důležité normalizovat a zajistit dostatek spánku, protože nedostatek spánku vede k exacerbaci PMS symptomů a zvyšuje chuť k jídlu.

4. Nebuďte naštvaní, pokud během těchto dnů jste přibrali 1–2 kilogramy, obvykle je to způsobeno zadržováním vody, tj. V prvních dnech následujícího cyklu se vaše váha sníží.

5. Každý den musíte vypít až osm sklenic čisté vody. Většina žen naopak odmítá pít tekutiny během PMS ze strachu z otoku, ale ve skutečnosti voda pomáhá očistit tělo a zabránit nepříjemnému „společníkovi“ menstruace - nadýmání.

6. Ke snížení chuti k jídlu pomocí PMS není vůbec nutné si něco odepírat, nejdůležitější je dodržovat dílčí jídla až šestkrát denně. Tato metoda pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi, což chrání před záchvaty hladu..

7. Pokud se žena v tomto případě bojí zlepšit se, pak se můžete uchýlit k principu výživy „pravidlo polovin“. V tomto případě je nutné konzumovat polovinu obvyklé porce, což pomáhá nepřibírat další kilogramy, a to ani při stálé výživě..

8. Vyberte si potraviny s vysokým obsahem vápníku a snažte se udržovat denní příjem vápníku alespoň 1 000–1 200 mg. Vápník je pro ženské tělo velmi důležitý, a to i jako minerál, který pomáhá zmírnit příznaky deprese a nízkého stavu mysli, zabránit zadržování vody v těle a zmírnit bolesti spojené s PMS.

9. Maso by mělo být omezeno na minimum, stejně jako jiná těžká jídla (ořechy, pečivo). Existuje mnoho zeleniny, ovoce - tj. vlákno.

10. Pijte zelený nebo bylinkový čaj, někdy s kapkou eleuterokoka (zklidňuje). Během tohoto období je nutné ovládat podrážděnost a emoce. Čaj s heřmánkem, citronovým balzámem a řebříčkem zvládá výkyvy nálady.

11. Pokračujte ve cvičení: Nízká intenzita kardio, chůze, jóga, pilates, strečink. Pokuste se věnovat alespoň 30 minut denně cvičení střední intenzity.

12. Pokud se cítíte podrážděně, měla by se strava obměňovat potravinami obsahujícími vitamín B6 a hořčík. Ujistěte se, že máte na skladě čočku, banány, cereálie, avokádo, listovou zeleninu a fazole. Hořčík uklidní nervový systém a vitamin pomůže rychle produkovat hormon „radost“ - serotonin.

13. Aby nedošlo k provokaci zadržování tekutin v těle, snažte se nejíst slaná jídla. Kofein bude muset být na chvíli vyloučen ze stravy, což vede ke zvýšené nervové vzrušivosti.

Častěji než ne, nedostatek radosti a pozitivních emocí je základním kamenem zvýšené chuti k jídlu v PMS. Pokuste se najít zdroj, který vám dodá energii a sílu!

Jak se vypořádáte s PMS? Vaše rada může pomoci mnoha dívkám! Napište nám email!

Jak během menstruace nepřibírat na váze?

děkuji za radu)) Zkusím to!

Ale otoky opravdu nejsou všechno, opravdu hodně jím. Navzdory tomu, že jsem v tomto smyslu obvykle docela klidný.

děvčata, něčemu nerozumím.
vždy bylo dobré pít víc, protože hodně vody v těle zvyšuje rychlost chemických procesů.
jediným omezením není pít v kbelících a sklenicích, ale pít často a jeden po druhém, dva doušky. takže celkový objem kapaliny je asi 5 litrů denně, tj. čistá voda, něco kolem 3 litrů.

a je lepší se soli na Uralu úplně vzdát.
nebo trochu a pak jodidoval


a mám tento problém trochu upravený - nemůžu být bez čokolády uuuuu. zejména první den

ale nebojovat žádným způsobem. Ne vždy se mi to líbí jednou za měsíc

a já jsem rovný a čokoláda a maso a obecně jakýkoli škodlivý lov se stává. I když nejsem sladký zub a po zbytek času jsem spíše lhostejný k masu. A jíte a je to tak těžké.

jíst nízkokalorické jídlo, dobře, nebo alespoň neškodné - ovoce, ořechy jsou chutné a uspokojivé a nedojde k otokům.

Míval jsem hrozné PMS (téměř všechny příznaky), ale samo odeznělo, už rok jsem přešel na veganskou stravu (kromě krmiva pro zvířata) a všiml jsem si, že se cyklus uzdravil a PMS jednoduše zmizel, ale přechod na takovou stravu nebyl ze zdravotních důvodů ( Prostě nechci jíst zvířata a všechno, co je z nich vyrobeno) no, všiml jsem si zmizení PMS doslova o měsíc později, ale pokud někdo má rád lékaře a pilulky, pak samozřejmě stojí za to se poradit, protože PMS stejně není normou, jasně jsem cítil, že s hormony Jsem nepořádek, ale nemám rád prášky a lékaře, takže jsem nešel a po změně stravy bylo vše vyřešeno perfektně.

Jako potvrzení své zkušenosti jsem našel článek:

Nutriční faktory pro menstruační bolesti a premenstruační syndrom

Neil D. Barnard, M.D.

Menstruační dysfunkce mohou být pro ženu skutečnou výzvou a někdy ji dokonce znemožňují pracovat. Až 10 procent žen v jejich mladistvých a dvacátých letech trpí silnými menstruačními křečemi. Ve většině případů je nemožné jednoznačně určit příčinu. U některých žen je však bolest příznakem endometriózy (stav, kdy se buňky normálně lemující vnitřní povrch dělohy objevují v břišní dutině), adenomyózy (jsou-li diskrétní skupiny endometriálních buněk dělohy hluboko v děložních svalech), fibroidů (zarostlé svalové buňky na stěně) děloha) nebo jiné stavy 1. Nutriční faktory hrají důležitou roli v boji proti menstruační bolesti.

Předmenstruační syndrom je charakterizován smutnou náladou, napětím nebo podrážděností a fyzickými příznaky, jako je zadržování vody. Stejně jako u menstruačních křečí má jídlo svůj účinek..
Jednou z metod, kterou v současné době zkoušíme, je vegetariánská strava s velmi nízkým obsahem tuku. Tuto dietu používáme, protože pokud je správně dodržována, má velmi příznivé účinky při snižování hladiny estrogenu v krvi, někdy až na nápadně nízké hladiny. 2-12 Alespoň některé ženy mají dietu, která neobsahuje živočišné produkty a obsahuje nejvíce minimum rostlinných olejů, výrazně zmírnilo menstruační bolesti, zjevně kvůli účinku na hormony.

Existuje několik způsobů, jak tato strava ovlivňuje hormony. Za prvé, snížení množství tuku v jídle, které jíte, snižuje množství estrogenu v krvi. To platí pro všechny tuky, živočišné i rostlinné oleje..

Za druhé, rostliny obsahují vlákninu (hrubé jídlo), která pomáhá při vylučování estrogenu z těla. Funguje to takto: Játra filtrují estrogeny z krve a posílají je malou trubičkou zvanou žlučovod do zažívacího traktu. Zde vláknina z obilovin, luštěnin, zeleniny a ovoce vstřebává estrogen jako houba. Pokud rostlinnou stravu tvoří většinu vaší stravy, získáte hodně vlákniny. Množství vlákniny ve vaší stravě však klesá, pokud konzumujete jogurt, kuřecí prsa, vejce nebo jiné živočišné produkty, protože vláknina pochází pouze z rostlin. Bez dostatku vlákniny jsou estrogeny z trávicího traktu nakonec absorbovány zpět do krevního řečiště..

Určité potraviny, které jsou běžné ve vegetariánské stravě, mají zvláštní účinky. Sójové potraviny například obsahují fytoestrogeny, velmi slabé rostlinné estrogeny, které snižují schopnost přírodních estrogenů vázat se na buňky. Výsledkem je, že buňky jsou méně stimulovány estrogenem..

Kromě toho, že vegetariánská strava s nízkým obsahem tuku může výrazně zmírnit menstruační křeče, je u vegetariánů také méně pravděpodobné, že u nich dojde k poruchám ovulace. Někteří vědci zjistili, že přebytek estrogenu také hraje roli při vzniku příznaků PMS a že snížení mastných kyselin ve prospěch rostlinných potravin s vysokým obsahem vlákniny je prospěšné (13).


Nutriční přístup
Dieta, která se ukázala jako mimořádně prospěšná, zcela vylučuje živočišné produkty a také obsahuje velmi málo rostlinných olejů. Naše zkušenosti ukazují, že aby dieta fungovala, musí být přísně dodržována. To znamená: žádné živočišné produkty, dokonce ani smetana nebo vejce. To také znamená minimum rostlinných olejů. Pokud jde o cholesterol, olivový a arašídový olej jsou určitě lepší než kuřecí nebo hovězí lůj; ale mluvíme zde o vlivu na hormony, a z tohoto hlediska je nutno vyloučit všechny tuky - živočišné tuky a rostlinné oleje, protože všechny vedou k produkci dalšího estrogenu.

Kromě vyloučení živočišných tuků z vaší stravy je tedy také důležité nekonzumovat salátové dresinky na bázi oleje, smažené brambory, bramborové lupínky, máslo, margarín, oleje na vaření a tuky přidávané do těsta na drobivost, která se nachází v mnoha cookies a cukrovinkách. Je také důležité tyto podmínky splňovat po celý měsíc, ne bezprostředně před menstruací..

Samozřejmě se jedná o zásadní dietní změnu. Velmi krátký test však ukáže, zda ve vašem případě funguje. V naší studii byl účinek patrný již první měsíc nebo dva poté, co ženy takto změnily stravu. Je to také skvělý způsob, jak zhubnout bez počítání kalorií. Někteří také zjistili, že jiné problémy, jako jsou migrény, jsou u takové stravy méně časté. Chcete-li otestovat, zda vám změna stravy pomůže, doporučujeme dva měsíce dodržovat přísnou vegetariánskou stravu s nízkým obsahem tuku..
Pojďme se podívat na to, jak si můžete zajistit dostatečnou výživu. Není to těžké, ale věnujte prosím zvláštní pozornost vitaminu B12.

Protein není ve vegetariánské stravě problém, protože rostlinná strava má vysoký obsah bílkovin. Jakákoli pestrá rostlinná nabídka obsahuje více než dostatek bílkovin k uspokojení potřeb těla.
Vápník se hojně vyskytuje v zelené listové zelenině a luštěninách. Vynikajícím zdrojem vápníku je obohacený pomerančový džus. Rostlinná strava navíc snižuje množství vápníku vylučovaného denně ledvinami..

Rovnováha železa je obvykle lepší u vegetariánské stravy než u jiných diet. Zelená listová zelenina a luštěniny (fazole, hrách a čočka) jsou bohaté na železo a obsahují je v takové formě, že když vaše tělo potřebuje více železa, vstřebává se ve větším množství a naopak, když je v těle hodně železa, absorbováno méně. Je dobré se mléčným výrobkům vyhnout, protože neobsahují prakticky žádné železo a ve skutečnosti mohou bránit jeho vstřebávání..

Vitamin B12 je nezbytný pro zdravé nervy a krev. Vegetariánské zdroje tohoto vitaminu, jako je obohacené sójové mléko nebo zrna, nejsou příliš běžné, proto doporučujeme jakýkoli pravidelný multivitamin nebo jiný spolehlivý zdroj vitaminu B12 jako doplněk. Zatímco většina odborníků věří, že užívání vitaminu B12 jako doplňku je nezbytné, pouze pokud jste na čistě vegetariánské stravě déle než tři roky, doporučujeme, aby děti, těhotné ženy a kojící matky začaly přidávat vitamin B12 od prvních měsíců vegetariánství., hlavně aby bylo zajištěno, že jídlo je okamžitě kompletní.

Nabídky, recepty a další informace: EatRight, LiveLongerorFoodforLife od Neala Barnarda, M.D., ThePeacefulPalate od Jennifer Raymondové, jakékoli další knihy John McDougall, knihy o výživě MD nebo kuchařské knihy Mary McDougall.

Jiné dietní faktory ovlivňují také menstruační příznaky:

Esenciální mastné kyseliny
Jak víte, různé druhy tuků fungují v těle odlišně. Živočišné tuky mají vysoký obsah nasycených tuků, což je tuk pevný při pokojové teplotě, zatímco rostlinné oleje mají vyšší obsah nenasyceného tuku, který je tekutý. Ve skutečnosti však existuje mnoho dalších jemných rozdílů mezi různými druhy tuků..

Tuky ovlivňují produkci prostaglandinů. Tyto přírodní látky zprostředkovávají zánět, bolest, způsobují kontrakci svalů různých orgánů, zúžení krevních cév a ovlivňují srážení krve. Předpokládá se, že prostaglandiny hrají roli při menstruačních bolestech, migrenózních bolestech hlavy a gastrointestinálních bolestech, zejména proto, že mnoho léků proti bolesti běžně používaných pro menstruační bolesti potlačuje účinky prostaglandinů. (čtrnáct)

Ženy, které mají stravu vyváženou ve prospěch určitých tuků, takzvaných omega-3 mastných kyselin, mívají mírnější menstruační příznaky. Někteří regulují poměr tuků přidáním extra olejů s vysokým obsahem omega-3, jako je lněný olej a rybí olej, do stravy ve snaze působit proti „špatným“ tukům obsaženým v mase a mléčných výrobcích. Tato strategie bohužel zvyšuje množství tuku ve stravě, což může být z několika hledisek riskantní..

Bylo by lepší zahrnout do svého jídelníčku hodně zelené listové zeleniny a luštěnin (fazole, hrách, čočka) a vyloučit maso a mléčné výrobky. Ve výsledku získáte nový poměr s převahou omega-3. (čtrnáct)

Vitamin B-6
Některé studie ukázaly, že vitamin B-6 (pyridoxin) zmírňuje bolest. Používá se ke zvýšení odolnosti proti bolesti u lidí, kteří se zdržují nadužívání léků proti bolesti hlavy, a pomohl lidem s příznaky karpálního tunelu, diabetickou neuralgií a bolestmi temporomandibulárních kloubů. (patnáct)

V jistém smyslu to není překvapující, protože je již dlouho známo, že tento vitamin používá tělo k tvorbě neurotransmiterů - látek, které přenášejí nervové impulsy, včetně těch, které ovlivňují naši bolest.
Vitamin B-6 ovlivňuje samotnou bolest, nikoli její příčinu. Když například vědci testují nervový systém pacienta se syndromem karpálního tunelu nebo cukrovkou, nenaleznou žádný účinek vitaminu B-6, ale působí proti bolesti. Některé studie ukazují, že vitamin B-6 může také zmírnit depresi, podrážděnost a další příznaky. (16, 17)

Vitaminy skupiny B hrají důležitou roli při kontrole hladiny estrogenu, což usnadňuje jejich odstranění játry. Pravděpodobně, pokud vaše strava obsahuje málo vitamínů B, může se zvýšit množství estrogenu v krvi. (osmnáct)

Nejzdravějšími zdroji vitaminu B-6 jsou celozrnné výrobky, fazole, banány a ořechy. Rafinovaná zrna ztrácejí spolu s vlákninou spoustu vitaminu B-6. Lidé žijící na typické evropské nebo severoamerické stravě mají větší nedostatek vitaminu B-6, protože konzumace velkého množství bílkovin z masa, mléčných výrobků a vajec vyžaduje další množství tohoto vitaminu.

ZDRAVÉ ZDROJE
VITAMIN B-6 (obsah v mg)
Množství zdroje
Vlašské ořechy 7.3
Sójová mouka 7.2
Avokádo 4.2
Kukuřice 2.5
Brambory (syrové) 2.5
Celozrnný chléb 1.8
Hrách (surový) 1.6
Špenát 1.5

Studie využívající doplňky vitaminu B-6 obvykle používají dávky 50 až 150 mg denně. To by mělo být provedeno pod lékařským dohledem. Je třeba se vyvarovat velkých množství, protože mohou mít negativní vliv na nervový systém. Fungování doplňků B-6 obvykle trvá tři měsíce nebo déle..

Cukr
Jednoduché cukry mohou přispívat k podrážděnosti nebo depresi. Vědci zjistili, že cukr zvyšuje množství určitých neurotransmiterů, které řídí náladu. Naše zkušenosti ukazují, že cukr ovlivňuje různé lidi velmi různými způsoby. U některých žen, zejména těsně před menstruací, může čokoláda nebo jiné sladké jídlo - dokonce i pomerančový džus - výrazně zvýšit podrážděnost, zatímco u jiných je reakce mnohem mírnější. (šestnáct)
Zatímco v předmenstruačním období často opravdu chcete sladká jídla, zejména čokoládu, měli byste se pokusit jako experiment tyto potraviny vyloučit a sledovat rozdíl ve své pohodě.

Zdá se, že potraviny bohaté na komplexní sacharidy a vlákninu, jako je celozrnný chléb, hnědá rýže, ovesné vločky, zelenina a luštěniny, nezpůsobují poruchy nálady a potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou fazole a tofu, zabraňují ovlivnění cukru. na náladu.

Vápník
Některé důkazy naznačují, že zlepšení rovnováhy vápníku může pomoci zmírnit menstruační bolesti a PMS. Účinek je však pravděpodobně malý a ne všechny ženy tento účinek hlásí..

Většina lidí si myslí, že zlepšení rovnováhy vápníku znamená konzumaci doplňků vápníku nebo mléčných výrobků. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že suplementace uhličitanem vápenatým zmírňuje příznaky PMS. (19)

Může však být důležitější snížit ztrátu vápníku, ke které dochází každou minutu. Vědci jasně prokázali, že živočišné bílkoviny zvyšují ztrátu vápníku zvýšením množství, které ledviny berou z krve a vylučují močí. Eliminací živočišných bílkovin jsou ztráty vápníku více než poloviční. (20)

Ztráta vápníku může být ještě dále snížena vyloučením nadměrného příjmu sodíku, omezením příjmu kofeinu na dva šálky kávy denně, vyloučením kouření, pravidelným cvičením a zajištěním přiměřeného příjmu vitaminu D - pravidelným opalováním nebo pravidelným multivitaminem.

Mangan
Mangan byl spojován se špatnou náladou a menstruačními bolestmi

Kofein
Kofein zvyšuje PMS a čím více kofeinu konzumujete - ve formě kávy, čaje, koly nebo čokolády - tím těžší bude vaše PMS. 22 I když se jednotlivé značky a značky liší, jde o přibližný obsah kofeinu pro různé potraviny:

OBSAH KOFEINU (v mg)
Množství zdroje
Káva vařená v perkolátoru nebo kávovaru, 1 šálek 115-180
Přírodní káva, 1 šálek 80-135
Instantní káva, 1 šálek 65-100
Černý čaj, 1 šálek 30-50
Coca-Cola, 20 oz - 77
Pepsi, 20 oz -63
Čokoláda, 1 oz. -6-26

Prosím, podělte se o své zkušenosti
Zatímco mnoho žen trpí menstruačními křečemi a PMS, na toto téma existuje překvapivě malý výzkum. Můžete pomoci sdílením svých osobních zkušeností s nutričními faktory nebo jinými faktory, které vám pomohly. Takové zkušenosti často nasměrují výzkumníky správným směrem. Chcete-li to provést, obraťte se na Neal D. Barnard, M.D., 5100 Wisconsin Avenue, Suite 400, Washington, DC 20016, M.D..
dík.

1. Mersky H, Bogduk N (eds). Klasifikace chronické bolesti, 2. vydání. IASP Press, Seattle, 1994, str. 164-6.
2. Goldin BR, Adlercreutz H, Dwyer JT, Swenson L, Warram JH, Gorbach SL. Vliv stravy na vylučování estrogenů u žen před a po menopauze. Cancer Res 1981; 41: 3771-3.
3. Goldin BR, Gorbach SL. Vliv stravy na plazmatické hladiny, metabolismus a vylučování estrogenů. Am J Clin Nutr 1988; 48: 787-90.
4. Shultz TD, Leklem JE. Příjem živin a hormonální stav premenopauzálních vegetariánů Adventisté sedmého dne a premenopauzální nevegetariáni. Nutr Cancer 1983; 4: 247-59.
5. Barbosa JC, Shultz TD, Filley SJ, Nieman DC. Vztah mezi adipozitou, stravou a koncentrací hormonů u vegetariánských a nevegetariánských postmenopauzálních žen. Am J Clin Nutr 1990; 51: 798-803.
6. Adlercreutz H. Západní strava a západní nemoci: některé hormonální a biochemické mechanismy a asociace. Scand J Clin Lab Invest 1990; 50, Suppl 201: 3-23.
7. Barr SI, Janelle KC, předchozí JC. Vegetariánská vs. nevegetariánská strava, omezování ve stravě a subklinické ovulační poruchy: prospektivní šestiměsíční studie. Am J Clin Nutr 1994; 60: 887-94.
8. Prentice R, Thompson D, Clifford C, Gorbach S, Goldin B, Byar D. Redukce tuku v potravě a koncentrace estradiolu v plazmě u zdravých postmenopauzálních žen. J Nat Cancer Inst 1990; 82: 129-34.
9. Ingram DM, Bennett FC, Willcox D, de Klerk N. Vliv stravy s nízkým obsahem tuku na hladinu ženských pohlavních hormonů. J Natl Cancer Inst 1987; 79: 1225-9.
10. Rose DP, Boyar AP, Cohen C, silný LE. Vliv nízkotučné stravy na hladinu hormonů u žen s cystickým onemocněním prsu. I. Sérové ​​steroidy a gonadotropiny. J Natl Cancer Inst 1987; 78: 623-6.
11. Boyar AP, Rose DP, Loughridge JR, et al. Reakce na dietu s nízkým obsahem celkového tuku u žen s postmenopauzálním karcinomem prsu: pilotní studie. Nutr Cancer 1988; 11: 93-99.
12. Woods MN, Gorbach SL, Longcope C, Goldin BR, Dwyer JT, Morrill-LaBrode A. Nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny a sérový estronsulfát u premenopauzálních žen. Am J Clin Nutr 1989; 49: 1179-83.
13. Abraham GE. Výživa a syndrom předmenstruačního napětí. J Appl Nutr 1984; 36: 103-24.
14. Deutch B. Menstruační bolest u dánských žen korelovala s nízkým příjmem n-3 polynenasycených mastných kyselin. Eur J Clin Nutr 1995; 49: 508-16.
15. Bernstein AL. Vitamin B6 v klinické neurologii. Ann NY Acad Sci 1990; 585: 250-60.
16. Abraham GE, Rumley RE. Úloha výživy při zvládání syndromů předmenstruačního napětí. J Reprod Med 1987; 32: 405-22.
17. Kleijnen J, Ter Riet G, Knipschild P. Vitamin B6 v léčbě premenstruačního syndromu - přehled. Br J Obstet Gynaecol 1990; 97: 847-52.
18. Biskin MS. Nedostatek výživy v etiologii menoragie, metroragie, cystické mastitidy a premenstruačního napětí: léčba komplexem vitaminu B. J Clin Endocr Metab 1943; 3: 227.
19. Thys-Jacobs S, Ceccarelli S, Bierman A, Weisman H, Cohen M, Alvir A. Suplementace vápníku u premenstruačního syndromu. J Gen Intern Med 1989; 4: 183-9.
20. Remer T, Manz F. Odhad čistého vylučování kyseliny ledvinami dospělými konzumujícími stravu obsahující různá množství bílkovin. Am J Clin Nutr 1994; 59: 1356-61.
21. Penland JG, Johnson PE. Vliv vápníku a manganu v potravě na příznaky menstruačního cyklu. Am J Obstet Gynecol 1993; 168: 141
Překlad do ruštiny Valeria Kurmanaevskaya

Důvody pro zvýšení tělesné hmotnosti před menstruací: provokující faktory

Jak změny ve stravě ovlivňují váhu

Krátce před menstruací se v těle začne aktivně hromadit přebytečná tekutina. Žena hodně bobtná. Existuje pocit otoku. Tento stav se také stává příčinou:

 • dysfunkce střevního traktu;
 • zácpa.

Kvůli zbytečné tekutině má žena váhový přírůstek 2–3 kg. Tělesná hmotnost se vrátí k normálu ihned po skončení kritických dnů. Dívka se postupně vrátí do své obvyklé formy..

Riziko akumulace přebytečné tekutiny se zvyšuje pod vlivem určitých patologických a fyziologických faktorů, které jsou popsány v tabulce.

Fyziologické příčinyRiziko hromadění tekutin se zvyšuje, když: • konzumujete nadměrné množství slaných potravin ve stravě; • zneužívání sladké sody a nápojů; • nadměrná konzumace alkoholických nápojů; • užívání hormonálních léků; • špatná funkce ledvin. Zvýšený otok naznačuje, že ledviny nemohou zvládat své povinnosti..
Patologické příčinyPokud je otok nadměrný a pravidelně se objevuje, měli byste mít podezření na onemocnění: • ledvin; • játra; • srdce a krevní cévy. Alergické reakce také přispívají k zadržování tekutin..

Krátce před menstruací dochází k rychlé změně hormonálních hladin. Úroveň progesteronu v době ovulace stoupá. Během několika dní jsou on a estrogen významně sníženi.

Během tohoto období dívky pociťují slzavost a změny nálady.

Prudký pokles progesteronu a estrogenu negativně ovlivňuje stav ženy. Toto období se obvykle nazývá premenstruační syndrom. Během menstruace a krátce před kritickými dny se u dívky projevuje silná slzavost a deprese. Potravinové preference se mění. Některá oblíbená jídla vám způsobí nevolnost.

U žen se v kritické dny zvyšuje chuť k jídlu. Existuje touha neustále jíst. Většina dívek v tomto období zneužívá různé buchty, koláče a pečivo. To je typické i pro ty z nežného pohlaví, které dodržují zdravý životní styl a v každodenním životě odmítají jednoduché sacharidy..

Diagnostika

V případech, kdy k přibývání na váze ženy dochází bez ohledu na menstruační cyklus, je třeba věnovat pozornost jiným než fyziologickým důvodům. Je možné, že v těle existují poruchy, které ovlivňují endokrinní systém. V těchto případech je ukázáno použití dalších diagnostických nástrojů, které zahrnují takové metody instrumentálního a laboratorního potvrzení, jako jsou:

 1. CT vyšetření.
 2. Vyšetření vaječníků, nadledvin, štítné žlázy pomocí ultrazvuku.
 3. Biochemické studie krevních vzorků pro elektrolyty, hormonální spektrum.
 4. Zkouška tolerance sacharidů.
 5. Testování vzorků krve na hladinu glukózy.

Vyšetření u gynekologa bude muset být doplněno návštěvou endokrinologa. Výsledky komplexní diagnózy nám umožní vyvodit konečné závěry o příčině vzniku nadváhy během menstruace..

Mechanismus „vody progesteronu“

Jedním z hlavních důvodů pro přibývání na váze před menstruací je zadržování vody v těle. Je důležité vědět, kolik dní před menstruací se hmota začíná zvyšovat. Tento proces se aktivuje ve druhé fázi cyklu kvůli produkci velkého objemu progesteronu, který je zodpovědný za přípravu dívky na těhotenství..

Nejčastěji během tohoto období ženy přibírají 1,5-2 kilogramy. Taková změna je považována za normální a pokud žena během tohoto období nejedí hodně sladkostí, přírůstek hmotnosti po menstruaci zmizí..

Progesteron produkovaný před menstruací přispívá k přibývání na váze nepřímým způsobem. Zvýšení hladiny tohoto hormonu v těle vede k tomu, že imunitní systém začíná postupně slabnout. Tento proces vysvětluje časté exacerbace chronických onemocnění u žen těsně před kritickými dny. Některé vyvinuté patologie ovlivňují hormonální hladiny..

Další informace o tom, co se stane s hormony před menstruací, naleznete v samostatném článku na našem webu.

Pokud se hormonální pozadí mírně změnilo, může dojít k premenstruačnímu syndromu: produkce estrogenu a serotoninu klesá, žena se stává podrážděnou, má chuť na sladké a kalorické jídlo. V tomto případě, kolik váhy se během menstruace zvýší, bude záviset pouze na síle touhy po nesprávné výživě. Nejčastěji se kvůli takové závislosti na počáteční tělesné hmotnosti přidává 1,5 - 3 kilogramy.

Proč se během menstruace zvyšuje váha?

V předvečer menstruace se zvyšuje koncentrace progesteronu a adrenalinu a produkce estrogenu klesá. Rovněž klesá hladina serotoninu, biologické sloučeniny odpovědné za dobrou náladu a spánek. Proto se žena před menstruací často cítí depresivní a úzkostná. Změny v rovnováze serotoninu zvyšují tendenci k přibírání na váze.

Hormonální výkyvy způsobují v ženském těle následující změny:

 • Rozšíření dělohy. Na začátku menstruace dosáhne tloušťka její vnitřní vrstvy maximum, aktivuje se průtok krve, v důsledku čehož se zvětší objem orgánu.
 • Zvýšená chuť k jídlu. Hormonální změny aktivují centrum hladu, zvyšuje se sekrece žláz zažívacího ústrojí. Kvůli poklesu produkce serotoninu a zvýšení hladiny adrenalinu se zhoršuje nálada, takže žena má často chuť na něco chutného nebo sladkého.
 • Zadržování tekutin v orgánech a tkáních. Tento jev se vysvětluje ukládáním vlhkosti před hrozící ztrátou během menstruačního krvácení. Kvůli zhoršenému metabolismu vody a solí a snížené motilitě se často objevuje zácpa, což vede ke zpoždění stolice ve střevech.
 • Otok mléčných žláz. Pod vlivem progesteronu k nim proudí krev, zvyšuje se množství epiteliální tkáně, hrudník se stává „těžkým“.

Příznaky

Získání několika kilogramů navíc není pro žádnou ženu tím nejpříjemnějším znamením. To by však nemělo být považováno za kritické, protože váha po skončení menstruace se vrátí na původní hodnotu. V případě, že se tak nestane, musíte věnovat pozornost svému vlastnímu tělu a pokusit se zjistit příčinu toho, co se stalo. Pokud není možné nezávisle určit příčiny, je důležité vyhledat pomoc od lékaře..

Řekne vám, kolik dní přibývá na váze před menstruací. Během klinického vyšetření se specialista také zaměří na příznaky, které pacienta trápí. Pokud kromě přibývání na váze nebudou žádné další potíže, bude je lékař muset identifikovat a potvrdit. Docela často se podobné situace považují za projevy premenstruačního syndromu, který se vyvíjí u většiny žen..

Kromě změn hmotnosti lze zaznamenat následující projevy:

 1. Zácpa.
 2. Nevolnost.
 3. Poruchy spánku.
 4. Změny nálady.
 5. Je mi teplo.
 6. Rychlý tep.
 7. Závratě, bolesti hlavy.
 8. Otok obličeje, končetin.
 9. Žízeň, zvýšená chuť k jídlu.
 10. Bolest žaludku.
 11. Něha prsou.

Přítomnost všech těchto znaků není nutná, ale nejčastěji se objevuje kombinace několika z nich. U některých žen jsou příznaky závažné a způsobují značné nepohodlí, zatímco u jiných jsou téměř neviditelné. Vše závisí na citlivosti ženského těla na změny v hormonálním pozadí, které doprovází období menstruace.

Během diety dochází dokonce k přírůstku hmotnosti před menstruací..

Příčiny

Důvod zvýšení tělesné hmotnosti bezprostředně před a během menstruace je třeba hledat především ve fyziologických procesech. Je známo, že každý měsíc prochází ženské tělo změnami zaměřenými na těhotenství.

Proč přibývá na váze před menstruací?

Tyto změny jsou způsobeny posuny v hormonálním pozadí, zatímco změna tělesné hmotnosti může záviset na vlivu následujících faktorů:

 1. Dědičnost.
 2. Chyby napájení.
 3. Předmenstruační syndrom.

Otázka dědičné predispozice je nastolena v mnoha podmínkách a v této situaci má okamžitý význam. Nelze popřít chyby ženy ve výživě, které se mohou objevit kdykoli a zhoršit před menstruací..

Podle recenzí je přírůstek hmotnosti před menstruací často znepokojen.

Léčba a preventivní opatření

Abyste se před menstruací nezlepšili, musíte během tohoto období změnit svůj životní styl. Vyrovnat se s nadbytečnými kilogramy pomůže dietní omezení, fyzická aktivita. Pokud má žena problémy s vůlí nebo pohodou, může užívat léky na doporučení lékaře..

Obecná doporučení

Aby žena před menstruací neztučněla, musí sledovat, co jí. Během tohoto období byste měli odmítnout:

 • z kávy;
 • uzené výrobky;
 • slané jídlo;
 • soda a energetické nápoje;
 • kořeněná jídla;
 • koření;
 • čokoláda a jiné sladkosti.

Aby se těmto následkům předešlo, měly by být během menstruace upřednostňovány následující potravinářské výrobky:

 • nízkotučný jogurt;
 • čerstvé ovoce a zelenina s výjimkou luštěnin a bílého zelí;
 • tvaroh smíchaný se skořicovým medovým dresinkem;
 • obiloviny vyrobené z celých zrn, které mají vysoký obsah vlákniny.

Dezerty vyrobené na bázi jogurtu a tvarohu pomohou regulovat chuť k jídlu před menstruací a zároveň zabrání vzniku nadbytečných kilogramů. Jako další přísady se doporučuje používat neslazené ovoce a bobule. Pokud má žena výrazný premenstruační syndrom, doporučuje se pít sedativa, heřmánek, čaj, infuze citronového balzámu, kozlíku lékařského.

Navzdory skutečnosti, že mnoho žen zažívá nepohodlí během menstruace, během tohoto období nelze fyzickou aktivitu úplně opustit. Těžké činnosti, které vyžadují svalové napětí, by měly být nahrazeny lehkým cvičením nebo mírnou aktivitou. Během menstruace lze váhu upravit pomocí venkovní turistiky, meditace, jógy.

Léky mohou pomoci vyrovnat se s přírůstkem hmotnosti během menstruace:

 1. Vitamínové komplexy, které zahrnují vitamíny C, A, E, B a také zinek (Cyclovita, Cyclodinone, Supradin, Time factor).
 2. Antikoncepce. Pravidelný příjem může snížit pravděpodobnost získání nadbytečných kilogramů během menstruace. Pouze gynekolog by měl zvolit takové léky..
 3. Diuretické léky. Můžete pomoci vyrovnat se s hromaděním tekutiny v těle. Mohou však být použity pouze při absenci renálních patologií..

Před použitím jakéhokoli léku se musíte poradit s lékařem.

Jiné metody

V boji proti přírůstku hmotnosti během menstruace můžete použít lidové recepty:

 1. Vezměte 3 lžíce měsíčku a květů meduňky, promíchejte a nalijte půl litru vroucí vody. Nádoba je uzavřena víkem a ponechána po dobu 10 hodin. Je nutné užívat infuzi po dobu 7-14 dní ve druhé fázi cyklu, 0,5 sklenice dvakrát denně. Tento lék normalizuje metabolismus, což pomáhá snižovat aktivitu získávání nadváhy před menstruací..
 2. 100 gramů směsi připravené ze stejného objemu květů chrpy, heřmánku, kozlíku, nalijte 0,5 litru vodky. Kapalina se infunduje po dobu 12 dnů a poté se užívají 3 lžíce 2-3krát denně po dobu jednoho týdne. Tato infuze pomáhá tělu snáze se vyrovnat se stresem, snižuje PMS, takže žena méně touží po sladkosti. Má také mírný diuretický účinek, což eliminuje riziko otoků nebo zadržování tekutin v těle..
 3. Rozdrcený kořen kalamusu, naplněný alkoholem v poměru 1:20, trvá 20 dní. Musíte si vzít produkt před jídlem, 1 lžíci. Zlepšuje metabolismus, což má za následek produkci méně tukové tkáně. Stojí za zvážení, že kořen kalamusu může zvýšit chuť k jídlu, takže můžete tinkturu užívat pouze před jídlem. V takovém případě byste měli jíst pomalu a důkladně žvýkat jídlo. To vám umožní dosáhnout sytosti s malým množstvím.

Používání lidových receptů během a před nástupem menstruace by mělo být prováděno pouze po konzultaci s lékařem, pokud neexistují kontraindikace pro podání vybrané infuze. Během léčby je nutné dodržovat dietní omezení a nezapomínat na fyzickou aktivitu. S tímto přístupem nebude žena trpět výskytem nadbytečných kilogramů ve druhé fázi menstruačního cyklu..

Fyzická aktivita

Kromě stravy byste měli věnovat pozornost své fyzické aktivitě. Měli byste spát nejméně 8 hodin denně, doporučuje se také plavat, chodit častěji na čerstvý vzduch a provádět ranní cvičení. Pokud se objeví nespavost, doporučuje se vykoupat se teplou vodou a uchýlit se k dalším relaxačním metodám, jako jsou dechová cvičení, aromaterapie, relaxační hudba..

Dodržování těchto jednoduchých doporučení odstraní mnoho projevů PMS, zlepší celkový stav během menstruace.

Důvody pro přibírání na váze před menstruací v týdnu byly popsány výše..

Zmizí získaná hmota po menstruaci?

Získaná váha zmizí po 5-7 dnech po nástupu menstruace. Do této doby stoupá hladina estrogenu, přebytečná tekutina opouští tělo a stolice se zlepšuje. Prsa se vrátí do své normální velikosti, děloha je zbavena epiteliální vrstvy a zmenšuje objem. Tyto změny vedou k tomu, že váha během menstruace postupně klesá..

V průměru se na konci cyklu váha zvyšuje o množství od 1 do 1,5 kg, ale toto číslo může dosáhnout 3–5 kg, v závislosti na individuálních vlastnostech a genetické predispozici. Pokud žena dokázala zvládnout zvýšenou chuť k jídlu a změnu chuťových preferencí před a během menstruace, její váha se vrátí na původní hodnotu.

Jak přírůstek hmotnosti souvisí s růstem dělohy

Před menstruací se ženské tělo připravuje na přirozené oplodnění. Dochází k fyziologickému zvětšení dělohy. Orgán je připraven na pravděpodobné početí a připojení vajíčka.

Během menstruace se děloha zvětšuje

Vnitřní vrstva roste a zesiluje krátce před menstruačním tokem. To vysvětluje nárůst velikosti dělohy. S tím byste si neměli dělat starosti, protože orgán se vrátí do normálu ještě před koncem kritických dnů. To je způsobeno uvolněním endometria.

Začíná odmítnutí endometria, které je charakteristické pro měsíční menstruaci. Jsou to částice vrstvy dělohy spolu s krví, které dívka může pozorovat na těsnění.

Vyvolává také zvýšení tělesné hmotnosti o 0,5–1 kg. U nulipárních žen je délka dělohy 45 mm, šířka - 46 mm, tloušťka - 34. Po porodu se velikost zvyšuje.

Kvůli nárůstu dělohy se také výrazně zvětšila břišní dutina dívky. Je pozorována nadměrná plynatost. Kromě toho mohou být přítomny nevolnost a poruchy stolice. Děloha tlačí na všechny sousední orgány.

Mnoho lidí hlásí nadýmání

Pokud se váha během menstruace zvýší, měli byste svoji stravu přehodnotit. To je jediný způsob, jak zabránit zvýšení tělesné hmotnosti. Musíte odstranit ze stravy:

 • mastné;
 • nakládaný;
 • smažený;
 • velmi slaný;
 • cukrovinky;
 • pečené dobroty;
 • omáčky;
 • zachování;
 • pikantní;
 • soda;
 • ukládat džusy;
 • rostlinné oleje;
 • alkoholické nápoje.

Je lepší odmítnout majonézu a kečup. Jídla by měla být vyvážená a porcovaná. Porce by měly být malé, ale časté. Je lepší dát přednost čerstvé zelenině. Jedná se o komplexní sacharidy, které pomohou vyplavit přebytečnou tekutinu z těla..

Nesmíme zapomenout na pitný režim. Musíte vypít až 2 litry vody denně. To pomůže očistit tělo od toxických látek a podpořit eliminaci zbytečné tekutiny, která se nahromadila v buňkách v důsledku metabolických poruch.

Jedinečnost ženského těla

Příroda stanoví, že žena musí plnit své poslání a porodit dítě, nejlépe několik, aby nebyla přerušena lidská rasa. Struktura ženského těla a vnitřních orgánů se významně liší od mužského, protože existuje místo pro vývoj embrya (dělohy) a vaječníků, ve kterých se rodí buňka schopná početí.

Tvorba vajíčka však vyžaduje čas a zdroje, což jsou hormony produkované ženským tělem ve správném množství, progesteron a estrogen. Proces přípravy trvá měsíc a je rozdělen do určitých fází.

Obecně se tomu říká menstruační cyklus, který se opakuje každý měsíc až do těhotenství nebo do dosažení věku, kdy plodnost slábne.

Každá žena zná fáze menstruačního cyklu a úzkostlivě sleduje včasnost příchodu menstruace, což je potvrzení nepřítomnosti těhotenství nebo jeho přítomnosti. Těsně před začátkem krvácení v důsledku smrti vajíčka a jeho vyloučení z ženského reprodukčního systému dochází k prudkému nárůstu hmotnosti, objemu pasu a pocitu roztažení břicha, jako by bylo konzumováno několik porcí tučných a kalorických potravin.

Podmínka je depresivní, zejména pro ty, kteří jsou tragičtí, když přidají i několik gramů. A během menstruace lze přidat od 900 gramů do 3 kilogramů nebo více, což závisí na individuálním složení ženy a souvisejících faktorech.

Je nemožné se vyhnout takovému přírůstku hmotnosti v kilogramech nebo gramech. To je vlastní fyziologii žen. Existuje však příležitost vyloučit přírůstek hmotnosti, ke kterému dochází kvůli chybám, které děvčata dělají na pozadí menstruace. Abyste pochopili důvody nadměrného objemu těla, musíte pochopit procesy, které se aktivují v různých fázích menstruačního cyklu..

Jiné metody

Chcete-li zlepšit celkový stav a snížit pravděpodobnost přibývání na váze před menstruací za týden, můžete navíc použít další terapeutické látky. Relevantní zůstávají fyzioterapeutické postupy, například balneoterapie, reflexologie a elektro-relaxace. Kromě toho jsou velmi populární psychoterapeutické metody..

Můžete se také uchýlit k lidovým metodám zahrnujícím použití různých tinktur:

 1. Je třeba vzít citrónový balzám a květy měsíčku v množství tří polévkových lžící, promíchat, zalijeme vroucí vodou (půl litru). Poté je kontejner zakryt a trvá 10 hodin. Takto připravená infuze by měla být užívána v polovině sklenice po dobu jednoho týdne v druhé polovině menstruačního cyklu.
 2. Je nutné vzít stejné části květů kozlíku lékařského, heřmánku, chrpy. 100 gramů výsledné směsi je třeba nalít půl litrem vodky a trvat 12 dní. Infuze alkoholu by měla být užívána třikrát denně, 3 lžíce. Kurz trvá 7 dní. Tato infuze pomáhá zbavit se stresu, snižuje závažnost PMS, čímž snižuje chuť ženy na sladké. Kromě toho má infuze mírný diuretický účinek, což snižuje pravděpodobnost otoku, zadržování tekutin v těle..
 3. Musíte si vzít 1 díl kalamusu a 20 dílů alkoholu. Složky se smíchají a infundují po dobu 20 dnů. Vezměte výslednou tinkturu by měla být jedna polévková lžíce před jídlem. Tinktura pomáhá zlepšit metabolismus, tvorbu méně tukové tkáně. Je důležité vzít v úvahu, že kořen kalamusu pomáhá zvyšovat chuť k jídlu, a proto se doporučuje užívat tinkturu před jídlem. Současně je nutné jíst pomalu, důkladně žvýkat jídlo. Tento přístup vám umožní dostatek méně jídla..

Během menstruace a před ní je možné používat lidové recepty pouze se souhlasem lékaře a pouze v případech, kdy neexistují žádné kontraindikace. Během terapie je důležité omezit jídlo a cvičení..

Velká potřeba živin

Je také důležité vzít v úvahu, že tělo potřebuje více živin před menstruací, protože stále existuje možnost těhotenství. To povzbuzuje ženu, aby jedla více jídla, což se nepochybně projevuje na hmotnosti. Kromě toho může na pozadí hormonálních změn dojít k zácpě v důsledku snížení peristaltiky ve střevě. Snížení frekvence vyprazdňování se také odráží v přírůstku hmotnosti. Souhrn všech faktorů může způsobit soupravu až 3 kg.

Na internetu jsem četl:Chcete-li říci, zda je situace normální, když během těhotenství dojde k menstruaci, musíte věnovat pozornost gestačnímu věku.