První menstruace u dívek: když přijdou, příznaky a osobní hygiena

Z hlediska gynekologie je nástup menarché ústřední událostí ve vývoji ženského těla. Vzhled první menstruace u dívek naznačuje vznik možnosti mít plod. V závislosti na typu výživy, fyzickém vývoji těla dívky, předchozích somatických onemocněních, faktorech domácnosti a sociálních faktorech a také na geografické poloze se časování nástupu menarché pohybuje od 8 do 16.

Předzvěstí první menstruace jsou nepřiměřené změny nálady, náhlé změny únavy a síly, bolesti hlavy. Dívky mají často bolesti v dolní části břicha a dolní části zad, obávají se nevolnosti a slabosti.

 • 1 První menstruace
  • 1.1 Příznaky
 • 2 Jak probíhá menarche
  • 2.1 Vlastnosti
 • 3 užitečné tipy
 • 4 Navštivte gynekologa

Během menstruace, oddělení funkční vrstvy sliznice dělohy - endometria

Neexistuje žádný konkrétní věk pro nástup menarche - první menstruace naznačuje vývoj ženského těla, jeho pubertu. Kritické dny u dívek nejčastěji začínají ve věku 11–14 let, zřídka v deseti letech. Nástup menarche závisí na následujících faktorech:

 • ústavní rysy těla, včetně fyzického vývoje dítěte;
 • nemoci přenášené v dětství;
 • dědičnost;
 • druh jídla;
 • sociální a životní podmínky.

Existuje možnost, že první menstruace začne současně s matkou a babičkou dívky. Tato vlastnost je způsobena silným genetickým vlivem. Také, pokud dítě předběhne ve fyzickém vývoji dívky stejného věku, s největší pravděpodobností menstruace přijde o něco dříve..

Později nastává menarche s nedostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů v dívčí stravě. Bez vyvážené stravy se dívčin normální sexuální vývoj zpomaluje.

Časný nástup kritických dnů (8–9 let) je někdy způsoben hormonálními poruchami nebo extrémní fyzickou námahou. Pokud menstruace nezačala ve věku 16-17 let, měli byste se poradit s gynekologem, protože tato funkce může naznačovat narušení systému hypotalamus-hypofýza, ovariální patologie a další endokrinní poruchy.

Maminka může snadno zjistit změny, které se vyskytnou u její dcery během předmenstruačního období. 1-2 roky před nástupem menstruace se vývoj sekundárních sexuálních charakteristik dívky zintenzivňuje:

 • postava získává ženské rysy;
 • velikost mléčných žláz se zvyšuje;
 • boky jsou zaoblenější;
 • vlasy začínají růst v ohanbí a v podpaží.

Kvůli hormonálním změnám v těle se u mnoha dospívajících dívek objeví akné na obličeji, hrudníku a zádech.

Několik týdnů před výskytem menarche si dívka může všimnout vzhledu značek, které vypadají jako průhledné, bílé nebo nažloutlé pruhy na spodním prádle. Vypouštění obvykle nemá nepříjemný zápach. Pokud si dívka stěžuje na svědění ve vaginální oblasti, nepříjemný zápach výtoku, je nutné navštívit lékaře.

Předmenstruační syndrom je charakterizován následujícími příznaky:

 • časté výkyvy nálady;
 • slzavost, únava;
 • apatie nebo hysterie;
 • bolesti hlavy bez důvodu;
 • pocit nepohodlí a bolesti v dolní části břicha.

Hlavním příznakem menstruace u dívek je výskyt slabého nebo silného krvácení z pochvy, červené nebo hnědé. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu je objem výtoku přibližně 50-150 ml a první den se krev trochu uvolní - nejhojnější výtok se vyskytuje druhý den, po kterém se jejich objem zmenší. V průměru první menstruace trvá od 3 do 7 dnů.

Menstruaci doprovází pocit slabosti, bolest v dolní třetině břicha. Následně tyto příznaky přetrvávají a vyskytují se pravidelně po celý život dospělé ženy..

Charakteristický zápach výtoku je spojen se zvýšením sekreční aktivity vaginálních sliznic, které produkují specifické tajemství..

Je důležité, aby dívka pochopila, že přítomnost menstruace je jakýmsi ukazatelem zdraví žen..

U dívek je menstruační cyklus přibližně 21–35 dní. Během prvních dvou let je nestabilní a může neustále kolísat. Například jeden menstruační cyklus trvá 26 dní a dalších 32 nebo 33 dnů. Pro dospívající dívku je to varianta normy a neznamená přítomnost jakékoli patologie. Pokud máte podezření nebo zhoršení stavu dívky, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Intervaly mezi obdobími někdy trvají od 1,5 do 6 měsíců, protože menstruační funkce v tak mladém věku není zcela vytvořena. Pokud je interval mezi obdobími delší než 2 měsíce, je nutná konzultace s gynekologem. Dlouhý interval mezi menstruací a následnou menstruací často naznačuje vážné narušení endokrinního systému v práci mladého těla.

Během prvního období byste měli své dceři poradit, aby si založila měsíční kalendář, který označuje začátek a konec každého období. V prvních měsících nebo dokonce letech budou získané informace k ničemu, protože cyklus bude nepravidelný a nestabilní, ale v dospělosti, kdy se menstruace ustálí, vám takový kalendář umožní sledovat průběh menstruace. Příliš krátký nebo dlouhý interval naznačuje problém v práci ženského těla..

Dodržování pravidel osobní hygieny je jedním z nejdůležitějších bodů. Během kritických dnů zástupci dospělých žen aktivně používají tampony a vložky. Mnohem méně často se používají menstruační čepice nebo chrániče úst - produkt intimní hygieny umístěný uvnitř pochvy.

Podložky jsou nejvíce preferovány pro dívky. Tampony brání přirozenému toku krve a menstruační kalíšek má jednu významnou nevýhodu - používání menstruačního uzávěru vyžaduje dovednosti pro jeho zavedení a odstranění..

Přednost by měla mít podložky s bavlněnou vrstvou. Tzv. Plastová vrstva se síťovinou je méně hygienická a vyvolává podráždění jemné pokožky a sliznic genitálií.

Těsnění musí být vyměněno 2-3 hodiny po zahájení používání. Při delším nošení hygienických prostředků exponenciálně rostou kolonie mikroorganismů, což může vyvolat výskyt infekčních onemocnění urogenitálního systému.

Užitečné tipy:

 1. 1. Před výměnou podložky si vždy umyjte ruce.
 2. 2. Nesmí se používat těsnění, jehož platnost vypršela..
 3. 3. Aby se zabránilo podráždění pokožky a alergickým reakcím, měly by se používat neutrální polštářky bez přidání různých vonných látek..
 4. 4. Nakupujte a používejte hygienické výrobky od známých výrobců. Levné jsou často vyráběny z nekvalitních surovin, které přímo ovlivňují zdraví dívky.
 5. 5. Pásy by měly být skladovány na suchém místě. Velké množství vlhkosti může vyvolat růst různých plísňových mikroorganismů

Nejlepší možností je každodenní sprcha. Povinnou hygienickou procedurou je mytí neutrálním intimním mýdlem. Procedura se provádí 2-3krát během dne

Důrazně doporučujeme vyhýbat se namáhavé fyzické aktivitě. Wellness gymnastika a lehké cvičení jsou povoleny

Pikantní, nadměrně mastná a smažená jídla by měla být dočasně vyloučena z obvyklé stravy, protože právě toto jídlo vyvolává příval krve do břišních orgánů

První návštěva gynekologické ordinace se musí uskutečnit nejpozději do 15 let. V budoucnu je nutné absolvovat lékařské prohlídky alespoň jednou ročně.

Je nutné vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

 • menstruace trvá 1–2 dny nebo více než 7 dní (krátké období kritických dnů naznačuje narušení endokrinní funkce vaječníků a dlouhé indikuje zhoršení kontraktility dělohy nebo nadměrnou produkci estrogenu);
 • s velkým krvácením (více než 150 ml);
 • pokud byla pauza mezi menarchou a následujícími obdobími delší než šest měsíců;
 • když po relativní normalizaci menstruačního cyklu je opět pozorována nepravidelnost (cyklus je kratší než 21 dní nebo delší než 32 dnů);
 • ve výtoku jsou viditelné velké pruhy krve.

Obecné zhoršení stavu dívky doprovázené silnými bolestmi v dolní části břicha a dolní části zad, slabostí, horečkou, nevolností, zvracením, závratěmi a ztrátou vědomí je důvodem k volání týmu záchranné služby.

První známky nástupu menstruace u dívky

První menstruace je intimní událost, která má v životě dívky velký význam. Je to symbol dospělosti. Tento fyziologický proces je individuální, ale stále pro něj existuje určitý časový rámec. Je důležité je znát a včas rozpoznat první známky menstruace u dívek, aby vám neunikly signály, že s tělem není něco v pořádku.

Fáze puberty

Při narození má dívka v každém vaječníku vajíčka, jejichž počet je geneticky dán. Hormony, které se produkují v hypofýze a hypotalamu, přispívají k tvorbě estrogenu. První menstruace je známkou začátku fungování vaječníků. Menstruační cyklus je odmítnutí vrstvy sliznice (endometria) tělem spolu s neoplodněným vajíčkem.

První menstruace (menarche) je známkou toho, že dívka může otěhotnět. To neznamená psychologickou připravenost, ale pouze fyziologický rys. První menstruační cyklus může být nepravidelný a vyskytuje se u každého individuálně. Ale průměrný věk je 11-15 let. Dřívější nebo pozdější data naznačují předčasný nebo opožděný sexuální vývoj. Tyto ukazatele závisí na:

 • genetická predispozice;
 • podnebí a stanoviště;
 • emoční pozadí;
 • dětské nemoci;
 • kvalita potravin.

Abychom přibližně pochopili, kdy přijdou první kritické dny a jaký menstruační cyklus bude mít dívka, je nutné zjistit, kdy přišly k její matce nebo babičce. Začátek období může být navíc ovlivněn podnebím a místem pobytu. U jižních a východních dívek dochází k menstruaci dříve než v Evropě.

Stres a fyzická aktivita, včetně profesionálního sportu, také ovlivňují nástup menstruace. Mohou začít později, pokud byla dívka v dětství často nemocná, užívala hodně léků a také když v těle chybí základní vitamíny a minerály. Důvodem je nevyvážená a nedostatečná výživa..

Nástup menstruace u dívky mladší 11 let je považován za brzký. Situace může být variantou normy, pokud je stanovena geneticky. V každém případě je však nutná odborná konzultace a vyšetření, protože to může naznačovat hormonální selhání a patologii vývoje genitálií.

Příčinou předčasné menstruace může být také diabetes mellitus a nádor na mozku. Hypofýza a hypotalamus produkují hormony, které ovlivňují menstruační cyklus. Traumatizovaná psychika, která může vzniknout sledováním programů a filmů pro dospělé i sledováním sexuálních vztahů, ovlivňuje proces puberty.

Včasný sexuální vývoj může způsobit časnou menopauzu, štítnou žlázu a kardiovaskulární problémy. Často také přispívá k výskytu nádorů ženských pohlavních orgánů a mléčné žlázy..

Známkou pozdního sexuálního vývoje je nástup menstruace po 16 letech. Důvodem může být nedostatečný rozvoj pohlavních orgánů, závažné infekční nemoci v dětství (spála, spalničky, zarděnky), nedostatek vitamínů, porucha hypotalamo-hypofyzárního systému. Nadměrná podváha může také způsobit pozdní období..

Tato situace může v budoucnu způsobit vývoj genitálního infantilismu u ženy. Vede také k hormonálním poruchám, ovlivňuje vzhled dívky a ovlivňuje celkové zdraví. Proto je důležité včas eliminovat vývojové anomálie. V dospívání je tato patologie léčitelná..

Známky nadcházející menstruace

Když dívky začínají menstruovat, objevují se první příznaky. Mohou se objevit 1-2 roky před nadcházejícími kritickými dny. Mezi příznaky před první menstruací u dívek patří vnější a vnitřní změny:

 • zvětšení prsou, bolestivost v oblasti mléčných žláz;
 • vlasy, které začínají růst v ohanbí a v podpaží;
 • akné na obličeji, zádech a dekoltu;
 • zaoblené tvary těla;
 • vaginální výtok, který je bílý nebo průhledný.

Příznaky menstruace u dívek jsou také vyjádřeny změnami v psycho-emocionálním stavu:

 • může se objevit nadměrná slzavost nebo dokonce agresivita;
 • dochází k časté změně nálady;
 • starosti s bolestmi hlavy;
 • bolest v dolní části břicha.

Příčiny nestability cyklu

V prvních šesti měsících po nástupu menarche je trvání a frekvence menstruačního cyklu nestabilní. Za ukazatele normy se považuje doba mezi měsíci od 21 do 40 dnů s trváním 3 až 10 dnů. V případě dlouhého zpoždění po šesti měsících od začátku první menstruace stojí za to být vyšetřen lékařem a zjistit důvod. Mezi hlavní patří:

 • nedostatek tělesné hmotnosti;
 • obezita;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • zánětlivá nebo infekční onemocnění urogenitálního systému;
 • porucha endokrinního systému.

Dívky v pubertě často vnímají svůj zaoblený tvar v důsledku přibývání na váze. Proto se začínají vyčerpávat dietami a podvýživou. Všechny tyto akce vedou k tomu, že je narušen již nevytvořený menstruační cyklus..

Existují také opačné situace, kdy se dívka stravuje nezdravě a přibírá na váze, což se během puberty ještě ztěžuje. Ovlivňuje také pravidelnost a délku menstruačního cyklu. Když tělo trpí nadměrnou fyzickou námahou, může to vést ke skutečnosti, že období může na chvíli zmizet..

Příliš krátké trvání menstruace naznačuje nedostatek estrogenu v důsledku nedostatečného vývoje vaječníků. A hojné a dlouhodobé - o jejich zvýšené funkci nebo slabé kontraktilitě svalů dělohy.

Výběr hygienických výrobků

Během menstruace existují výrobky pro intimní hygienu, které se snižují na výběr ze dvou typů: vložky a tampony. Použití obou je možné během první menstruace. Tampony mohou dokonce používat i panny, protože panenská blána je velmi elastická a nemohou ji poškodit..

Polštářky by měly být vybírány podle intenzity výtoku v kritických dnech. Je však třeba si uvědomit, že by se měly měnit po každé cestě na toaletu, nejméně však jednou za 4 hodiny. Faktem je, že špinění je ideální živnou půdou pro bakterie a houby. Nicméně pro první použití se doporučuje používat těsnění, aby se kontrolovalo množství vypouštění..

Použití tamponů má určité rozdíly. Není nutné je měnit po každém močení, nejméně však každých 3–6 hodin, bez ohledu na stupeň naplnění. Nedoporučuje se je používat během spánku a v noci. Jak se zvyšuje pravděpodobnost vzniku syndromu toxického šoku.

Toto je nebezpečné onemocnění, které se vyvíjí v důsledku expozice stafylokokovým toxinům v těle. To je usnadněno krví, která se hromadí ve vagině a nevychází. Jsou vytvořeny ideální podmínky pro reprodukci mikroorganismů a bakterií.

Jak se připravit na první období

Nejprve je důležitá psychologická příprava. Navzdory dostupnosti informací na internetu a v jiných médiích je matce přidělena zvláštní role, která musí své dceři vysvětlit všechny jemnosti tohoto procesu.

Dívka může být zastrašována změnami, které se s ní dějí. Může být také nespokojená se svým vzhledem, a proto vznikají komplexy. Je třeba vysvětlit, že tyto změny jsou přirozené a každá dívka tím prochází. Také v období od 11 let by měla mít v kabelce výrobky pro intimní hygienu, aby nástup menstruace nezaskočil dívku.

Je také důležité naznačit, že nástup první menstruace znamená vstup dívky do plodného věku. Proto je důležité dodržovat metody antikoncepce. Hygiena by měla být posílena. Měli byste se umýt dvakrát denně. V případě použití kalhotkových vložek je nutné je vyměnit po každé cestě na toaletu, jinak existuje možnost vzniku infekčních a bakteriálních onemocnění ženského urogenitálního systému.

Jak začíná menstruace poprvé: známky nástupu menstruace

První menstruace pro každou dívku je poměrně důležitá a významná událost, což znamená začátek nového období vývoje. První menstruace naznačuje, že tělo dívky dosáhlo vrcholu puberty a od té chvíle je připraveno vykonávat reprodukční funkci. Každá dívka v pubertě se netrpělivě a s určitým vzrušením těší na nástup menstruace. Abychom zmírnili úzkost a obavy dívky, je důležité ji včas připravit na příchod menstruace..

Kdy začíná vaše menstruace?

Poprvé období přichází ve věku 11-14 let. Není možné určit a přesně předpovědět, kdy dojde k menstruaci, protože tento proces je ovlivněn velkým množstvím různých faktorů:

 • dědičnost;
 • fyzický vývoj;
 • strava;
 • dětské nemoci;
 • emoční pozadí;
 • zažil stresové situace;
 • sportovat;
 • přítomnost nebo nepřítomnost chirurgických zákroků;
 • přijatá zranění;
 • infekční choroby;
 • podchlazení;
 • zánětlivé procesy.

Ve většině případů začíná menstruace mezi 11. a 14. rokem věku. Existují však i výjimky. U některých může menstruace začít o 2 roky dříve než přijatá norma, u jiných později. Může to být z následujících důvodů:

 • endokrinní poruchy;
 • dědičné choroby;
 • hormonální nerovnováha;
 • utrpěl zranění, operace;
 • silný emoční zmatek.

Dojde-li k menstruaci mnohem dříve nebo později než je termín, je třeba se poradit s odborníky..

Hlavní příznaky nástupu menstruace

Období každé dívky začíná jinak. Jedná se o čistě individuální proces, který závisí na velkém počtu faktorů. Přesto jsou zvýrazněny hlavní známky blížící se menstruace. Mezi tyto příznaky obvykle patří:

 • tahání nebo bolest bolesti v dolní části břicha;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • časté výkyvy nálady;
 • bolest hlavy;
 • záchvaty smutku, deprese, zoufalství.

V některých případech může nástup menstruace nastat bez jakýchkoli předchozích známek a příznaků. Stále však existují určité příznaky, podle kterých můžete určit, že dívka brzy začne své období:

 • Zaoblená postava začíná vypadat ženštěji
 • Obvod kyčle se zvětšuje a je znatelný
 • Zahájí rychlý růst mléčných žláz
 • Je pozorováno ztmavnutí a zvětšení bradavek
 • Velikost vnějších pohlavních orgánů se také zvětšuje
 • Asi 1 rok před nástupem menstruace dochází k očištění a zvlhčení bělavého vaginálního výtoku
 • Zahájí se intenzivní fungování mazových žláz, v důsledku čehož se může objevit akné, akné, podráždění kůže na obličeji, zádech, ramenou, hrudníku.
 • Práce potních žláz je aktivována.

Tyto a další příznaky mohou nepřímo naznačovat bezprostřední nástup menstruace..

Jaké je první období?

Poprvé je období každé dívky nepravidelné a nestabilní. 1. den nástupu menstruace není hojný, většinou rozmazaný výtok. A pouze ve dnech 2-3 lze zaznamenat výtokovou charakteristiku menstruace. To však neplatí pro všechny. Ve většině případů je pro první menstruaci charakteristický pouze rozmazaný výtok tmavě červené nebo nahnědlé barvy. Bolestivost se obvykle objevuje první den menstruace.

Průměrná doba trvání prvního období se pohybuje od 3 do 5 dnů. A období před nástupem další menstruace je 27-30 dní. Je třeba poznamenat, že ve většině případů je menstruační cyklus zaveden do šesti měsíců. Během tohoto období existují nepravidelná období s různou dobou trvání. Menstruace v této fázi nemusí být každý měsíc. Pokud však vaše menstruace přicházejí nepravidelně po celý rok, jsou zpožděny o 3-4 měsíce, musíte se poradit s gynekologem a endokrinologem. Vzhledem k tomu, že v souladu s normou by se měl menstruační cyklus stabilizovat během 3-6 měsíců od začátku menstruace. Měli byste navštívit lékaře v následujících případech:

 • pokud je zaznamenáno hojné vypouštění;
 • pokud je vaše menstruace velmi bolestivá;
 • pokud je doba menstruace každý měsíc jiná.

Emocionální stav dívky v kritických dnech

Před nástupem menstruace dochází ke změnám v emočním stavu. Dívky jsou citlivé, podrážděné, agresivní. Nastala nepřiměřená změna nálady. Emoční reakce na probíhající události se stávají násilnými a někdy neočekávanými.

Proto je v této fázi důležité psychologicky dívku podporovat. Emocionální pozadí v rodině by mělo být klidné. Musíte se pokusit chránit dívku před stresem, nadměrnou úzkostí a nervovým napětím..

Hygiena dívky během menstruace

Ještě před nástupem menstruace je nutné dívku seznámit s pravidly osobní hygieny v kritických dnech..

Hygienické postupy spočívají v častém mytí, včasné výměně hygienických prostředků (vložek). Lékaři doporučují vyměnit vložku každé 2-3 hodiny. Odborníci však nedoporučují používat tampony kvůli nedokončené tvorbě genitálií, vysoké pravděpodobnosti traumatu a infekce..

Kromě toho se dívka musí alespoň jednou denně sprchovat..

Je kategoricky nemožné vykoupat se během menstruace.!

Dívčí jídlo v kritické dny

Také stojí za to postarat se o správnou výživu dívky během jejího období. Po dobu menstruace se doporučuje zdržet se konzumace kořeněných, slaných a uzených jídel. Omezte příjem sladkostí a sycených nápojů. Je to proto, že tyto potraviny mohou způsobit další křeče a bolestivost v zažívacím traktu. Některá jídla mohou ředit krev, což vede k silnému výtoku..

V kritických dnech se doporučuje konzumovat obiloviny, brambory, ryby, kuřecí prsa, čerstvou zeleninu a ovoce, během menstruace musíte jíst pravidelně a pravidelně. Půst a diety jsou v dnešní době nepřijatelné.

Protože během menstruace v těle je nedostatek bílkovin, železa, vápníku a dalších stopových prvků, je vhodné užívat vitamínové a minerální komplexy.

Jak zjistit, kdy začíná vaše první menstruace

Spoluautorem tohoto článku byla MUDr. Laura Marusinec. Dr. Marusinets je pediatr z Wisconsinu, který je držitelem certifikátu. Vystudoval Medical College of Wisconsin School of Medicine v roce 1995.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 15. Jejich seznam najdete v dolní části stránky.

První období je vždy velmi vzrušující a dokonce děsivé! První menstruace naznačuje, že dospíváte a stáváte se ženou. A u každé dívky se to stane v jinou dobu. Neexistuje způsob, jak s jistotou vědět, kdy začne vaše první menstruace, ale existuje několik znaků, pomocí kterých můžete uhodnout, kdy vaše menstruace přichází..

První menstruace u dívek. Znamení, jak dlouho trvá poprvé, příznaky, zpoždění

Menstruace je u žen hlavním znakem schopnosti otěhotnět a porodit dítě. První výtok u dívek začíná v dospívání a signalizuje správné zrání reprodukčního systému. Během tohoto období je proto důležité nejen připravit dítě na budoucí změny v těle, ale také ho předem seznámit se známkami menstruace..

Co je to menstruace?

Menstruace je výtok ze sliznice dělohy s obsahem krve, který se obvykle opakuje jednou za měsíc. V těle sexuálně zralé dívky / ženy dochází k zrání folikulů vajíčkem každý měsíc.

Souběžně s tímto procesem se slizniční dutina dělohy připravuje na přijetí a nesení oplodněného vajíčka, je pokryta vrstvou endometria, která by měla zajistit připevnění embrya s následným uchováním těhotenství. Pokud nedojde k procesu početí, pak se mrtvé vajíčko vylučuje z těla spolu s odlupovanou horní vrstvou endometria.

Tento proces je doprovázen poškozením krevních cév, takže menstruační tok obsahuje nejen zničenou vrstvu endometria, ale také krev, která se kvůli přítomnosti enzymů nezrazí. Po skončení menstruace začne ve vaječníku opět zrát folikul s vaječnou buňkou a v děloze se vytvoří nová vrstva endometria.

Výsledkem je, že se výtok opakuje každý měsíc (za předpokladu, že v reprodukčních orgánech nedochází k těhotenství, menopauze nebo patologiím). Kvůli pravidelnosti výtoku se menstruace také nazývá regulace..

Jak staré začíná první období u dívek??

Normálně by měl menstruační tok u dívek (menarche) začínat mezi 11. a 15. rokem věku. Dříve nebo později se menstruace považuje za patologii, protože tyto odchylky se často vyvíjejí v důsledku porušení činnosti orgánů reprodukčního systému. Je však důležité vzít v úvahu genetickou predispozici u teenagera..

Pokud u matek a babiček začala menstruace dříve / později než v tomto časovém období, pak u dívky s pravděpodobností více než 70% začne menstruace dříve / později než standardní období, což nebude patologie. Zajímavosti. V 19. století bylo období nástupu menstruace ve věku 17 až 19 let považováno za normu..

Časná menstruace

První menstruace u dívek (příznaky blížícího se menarché budou probrány později v článku) může začít ještě dříve než stanovené normy (až 11 let). Může to být způsobeno genetickou predispozicí, fyzickou aktivitou nebo odchylkami ve vývoji těla..

Mezi tyto patří:

 • porušení produkce hormonů;
 • odchylky ve vývoji reprodukčních orgánů;
 • přítomnost benigního nebo maligního nádoru v mozku;
 • cukrovka;
 • narušení nervového systému v důsledku psychického přepětí a stresu.

Proto je k identifikaci přesné příčiny předčasné menstruace nutné vyšetření dětským gynekologem.

Protože časná menarche je nebezpečná:

Název odchylkyStručný popisJaké je nebezpečí
Vývoj časné menopauzyPostupné zastavení folikulárního zrání. S následným dovršením reprodukčního věku.S rozvojem menopauzy se ženská produkce ženského hormonu významně snižuje, v důsledku čehož žena začíná stárnout.
Porušení kardiovaskulárního systémuMůže být charakterizován tlakovými rázy, bolestí na hrudi a rychlou únavou.Přívod kyslíku a živin do tkání se zhoršuje, v důsledku toho se zpomaluje vývoj těla.
Abnormality v činnosti štítné žlázyTělo produkuje více či méně hormonů, které jsou zodpovědné za metabolické procesy a růst.V těle dochází k narušení metabolických procesů a teenager může růst zrychlit nebo zpomalit. S časnou menstruací se růst zastaví častěji..
Porucha produkce hormonůHormonální poruchy mohou být doprovázeny poruchami činnosti celého organismu jako celku.Tato patologie může vyvolat přírůstek nebo ztrátu hmotnosti, ztrátu vlasů, zhoršení kůže a také vývoj patologií v životně důležitých orgánech..
Nádory (maligní nebo benigní) v reprodukčních orgánech a mléčné žláze.Novotvary jsou nebezpečným pozdním nástupem příznaků, v důsledku čehož se často objevují komplikace.Odstranění prsu, dělohy nebo jiného orgánu, kde se nachází nádor. V zanedbané formě, fatální.

Aby se zabránilo rozvoji patologické rané menstruace, je nutné chránit teenagera před stresem, poskytovat správnou výživu a včas eliminovat endokrinní onemocnění.

Pozdní menstruace

Pozdní menstruace (po 15 letech) může být také způsobena genetickou dědičností nebo přítomností patologií v těle. Ve stejné době má teenager pozdní vývoj mléčných žláz, ochlupení a podpaží..

Příčiny pozdní menstruace jsou častěji:

 • porušení vývoje dělohy nebo vaječníků;
 • nesprávná funkce hypofýzy nebo hypotalamu;
 • častý stres a silný duševní stres;
 • komplikace z předchozích onemocnění (zarděnky, spalničky nebo příušnice);
 • nedostatek hmotnosti nebo časté diety. Protože tuková vrstva produkuje také estrogen, který je zodpovědný za vývoj reprodukčních orgánů.

Pokud není příčina zpoždění v menarché včas identifikována, pak může mít dívka později problémy s počátkem, postava bude odpovídat postavě teenagera (kvůli nedostatku zaoblení) a také dojde k častým hormonálním poruchám a narušení činnosti celého organismu.

Jaké faktory přinášejí nebo zpožďují nástup menarché?

Menarche by měla běžně začít v období od 11 do 15 let; jejich nástup může urychlit nebo zpomalit následující faktor:

 • genetické dědictví. Pokud u žen v rodině menstruace začala dříve nebo později než standardní normy (zejména u matky), pak u teenagera nejsou tyto odchylky považovány za patologii;
 • typ postavy. U obézních dívek začíná menstruace obvykle dříve než u jejich vrstevnic, u hubených dívek naopak se zpožděním. Proto normální postava v tomto věku hraje důležitou roli;
 • stav nervového systému. Časté psychologické přetížení, stres a deprese mohou jak zrychlit, tak zpomalit nástup menarche. V dospívání jsou dívky často psychologicky nevyvážené, protože si začínají dělat starosti o svůj vzhled, stávají se samy sebou jako lidé a mají silné školní zátěže. Během tohoto období se proto doporučuje podávat dětem glycin, vitamin E a další sedativa bez hypnotického účinku (pouze po konzultaci s odborníkem);
 • tělesné cvičení. Sport, tanec může také způsobit časnou / pozdní menstruaci;
 • příděl jídla. Pro normální vývoj musí teenager přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů z potravy. S jejich nedostatkem začne menstruace se zpožděním. Nedostatek živin v potravinách lze kompenzovat užíváním komplexů vitamínů;
 • stav imunity a reprodukčních orgánů. Pokud je tělo silně oslabeno, byly přeneseny závažné virové patologie s komplikacemi nebo došlo k poškození reprodukčního systému v dětství, pak je nástup menstruace častěji zpožděn;
 • brát léky. Zejména hormonální látky a antibiotika ovlivňují nástup menstruace (oslabují imunitní systém).

Aby mohla menstruace přijít včas, je nutná správná výživa, omezení stresových situací a zvýšené fyzické aktivity a včasné odstranění infekčních a endokrinních patologií. Pokud však existuje možnost pozdní menstruace na dědičné linii, nelze tento faktor změnit..

Když žijeme v horkém podnebí, začíná dívčí menarche dříve než ve věku 11 let, což je normou.

Známky a příznaky první menstruace u dívek

První menstruace u dívek (příznaky puberty charakterizují přístup menarche) začíná přibližně 1,5-2 roky po vytvoření mléčných žláz a růstu vlasů na ohanbí a podpaží.

Mezi hlavní příznaky blížící se první menstruace patří:

 • postava teenagera má zaoblený tvar (hrudník je patrný a boky se rozšiřují);
 • na obličeji se objeví akné. Mohou být také nahrazeny na hrudi a zádech;
 • vlasy na hlavě se rychle stávají mastnými v důsledku hormonálních změn;
 • teenager nekontroluje emoční stav (často kňourá, je podrážděný nebo roztržitý);
 • v průměru za 4-6 měsíců lze na spodním prádle nalézt bílý výtok (ale pokud jsou doprovázeny svěděním nebo pálením, může se objevit drozd);
 • mléčné žlázy, přibližně 7-10 dní před menarche, jsou velmi citlivé;
 • ztráta chuti k jídlu a řídká stolice den před nástupem menstruace.

1-2 dny před nástupem menarche jsou možné bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Tento příznak je způsoben odmítnutím endometria z dělohy a poškozením cév. Bolest může trvat asi 2 dny. Ve vzácných případech může dojít k mírnému zvýšení teploty, nejvýše o 37,5 stupňů. Po skončení menstruace se teplota stabilizuje.

Zajímavosti. Menarche nejčastěji začíná v zimě (prokázáno lékařskou statistikou). Lékaři tento jev spojují se změnou stravy (pro uspokojivější jídlo) a zkrácením denního světla (doba expozice ultrafialovým paprskům na těle klesá).

Povaha výboje: norma a odchylky

Na začátku první menstruace musíte vědět, jaký by měl být normální výtok:

 • množství výtoku je obvykle menší než u dospělých žen (přibližně 50 - 150 ml) a může být omezeno pouze na šmouhy. Ale s následnou menstruací se jejich objem zvyšuje na normální hodnotu. Velké množství výboje je odchylka;
 • barva první menstruace je často hnědá nebo tmavě červená. Protože tělo upravuje produkci potřebných enzymů pouze během tohoto období. Hojné vypouštění jasně červené barvy signalizuje krvácení, je nutné nouzové volání specialistovi;
 • tažné bolesti v dolní části břicha jsou přípustné. Pokud je příznak výrazný a narušuje normální životní styl, je nutná návštěva dětského gynekologa;
 • menarche může mít specifický zápach, který je také způsoben tvorbou produkce enzymů v pochvě. Přítomnost hnilobného nebo kyselého zápachu je patologická;
 • výtok by měl být ve formě hlenu, bez přítomnosti velkých sraženin.

Menarche neznamená, že tělo je připraveno na otěhotnění. Plánování těhotenství se doporučuje po 18 letech, kdy se menstruační cyklus vrátí k normálu a tělo je připraveno nést dítě.

Kolik dní vybíjení trvá?

Průměrná doba trvání prvního období je 3–7 dní. Pokud existuje delší / kratší časový interval, je nutné se poradit s gynekologem, protože se jedná o odchylku. Následná menstruace se může objevit asi za 14-90 dní. S delším intervalem je také nutné vyšetření odborníkem.

Je-li nepřítomnost menstruace doprovázena silnou bolestí v dolní části břicha, je nutná naléhavá návštěva lékaře. Tvorba menstruačního cyklu po menarché trvá asi 3 roky, to znamená, že končí asi 16-18 let. V tomto případě je průměrná doba výtoku obvykle 3–5 dní a doba menstruačního cyklu je 21–35 dní.

Bohatá první menstruace u dívek

První menstruace u dívek obvykle nepřesahuje objem 150 ml (po celou dobu menstruace). Někdy však může být výtok hojný kvůli tvorbě hormonálních hladin a práci reprodukčních orgánů. V důsledku toho se zvyšuje objem ztráty krve. Těžká období jsou proto často doprovázena závratěmi, únavou a ospalostí..

Mohou být přítomny i další příznaky. Přibližné množství menstruačního toku můžete určit pomocí podložky. Pokud teenager vymění vložku o 4 až 5 kapek (absorbuje asi 10 až 15 ml tekutiny) během 2 až 4 hodin po dobu 1 dne nebo déle, je výtok považován za hojný a je nutné urgentně se obrátit na dospívajícího gynekologa..

Hojná menstruace u teenagera může nastat pod vlivem následujících faktorů:

 • špatná srážlivost krve nebo užívání léků k jeho ředění. V důsledku této odchylky se cévy poškozené oddělením endometria dlouho nezotavují;
 • genetická predispozice (tj. matka má také bohatý menstruační tok);
 • silný stres nebo fyzická aktivita v předvečer menstruace nebo v prvních dnech po jejím nástupu;

První období dívek může být stresující a velmi podrážděná..

 • přítomnost zánětu nebo infekce v reprodukčních orgánech;
 • nedostatek vitamínů a minerálů v těle;
 • narušení činnosti mozku, kardiovaskulárního systému nebo ledvin;
 • nadváha nebo časté diety;
 • narušení fungování dělohy v důsledku endometria není správně odděleno.
 • Také menstruace (objem a doba trvání) je ovlivněna prudkou změnou klimatu. Po úplném vyšetření teenagera je možné obnovit počet menstruace na normální hodnotu.

  Mohlo by dojít ke zpoždění po prvním spuštění?

  Zpoždění následné menstruace (po menarché) nejvýše o 3 měsíce se považuje za normální, ve vzácných případech až o šest měsíců.

  Nedostatek výboje může být způsoben vlivem následujících faktorů:

  • nemoci reprodukčních orgánů;
  • prudký pokles nebo přírůstek hmotnosti;
  • nedostatek vitamínů a minerálů v potravinách;
  • exacerbace chronických patologií, zejména endokrinních;
  • silný stres;
  • pravidelný nadměrný duševní a fyzický stres;
  • porušení hormonálních hladin;
  • nosit těsné oblečení (spodní prádlo, džíny). Je to nebezpečné nejen sevřením orgánů, ale také narušením přívodu krve v nich.

  Dlouhé zpoždění v menstruaci je nebezpečné pro následný vývoj neplodnosti, proto je důležité včas identifikovat a odstranit příčinu.

  Je možné okamžitě určit budoucí cyklus?

  Určete cyklus menstruace, po prvním výboji je to možné jen přibližně, protože tělo každého teenagera je individuální.

  K tomu je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • věk teenagera. K tvorbě menstruace ve věku 14 let dochází rychleji (než u dospívajících ve věku 11 let), protože tělo je více posíleno;
  • kdy začala menarche u mám a babiček a jak rychle se jejich cyklus ustálil;
  • zda je výška a hmotnost správné. Protože u hubených a tlustých dívek k tvorbě cyklu dochází později;
  • v jakém věku se mléčné žlázy začaly formovat a rostly ochlupení na podpaží a v podpaží.

  Je třeba mít na paměti, že stabilní menstruační cyklus se nejčastěji tvoří ve věku 18 let. Je důležité, aby po menarche dívka zahájila speciální kalendář, ve kterém by mělo být uvedeno datum, doba trvání a charakteristiky propuštění. Data vám umožní přesněji určit datum příští menstruace a s vývojem odchylek lékař rychle určí příčinu.

  Hygienická pravidla během menstruace

  První menstruace u dívek (známky bezprostřední menstruace by měli rodiče nejprve zohlednit, aby měli čas připravit teenagera na změny v těle) vyžaduje úpravu pravidel osobní hygieny.

  Například:

  Fáze hygienyNuance během menstruaceNebezpečí nedodržování hygieny
  SmytíV případě výtoku se doporučuje provést proceduru v ranních a večerních hodinách. Pokud je vypouštění hojné, je nutné je umýt alespoň 3krát (pokud to není možné, můžete použít vlhčené ubrousky bez přísad, ne často).Při absenci postupu bude přítomen nepříjemný zápach z genitálií a ve vagině se objeví příznivá flóra pro rozvoj infekce.
  Výměna těsněníPři plnění vyměňujte těsnění, nejméně však jednou za 5 hodin.Pokud je ignorujete, může dojít k úniku polštářku a podráždění pokožky v důsledku zvýšené vlhkosti.
  Spodní prádloRozhodněte se pro volné, tmavě zbarvené bavlněné spodní prádlo.Spodní prádlo by nemělo tlačit dolů na spodní část břicha, protože by to mohlo způsobit stagnaci krve. Přírodní tkaniny chrání před podrážděním pokožky.
  VodaPoužívejte pouze teplou vodu. Může být přidán s manganem pro další dezinfekci.Chlad může způsobit zánět reprodukčních orgánů a horký může zvýšit krvácení.
  Vany, saunyVyloučeno.Vysoká teplota vyvolá zvýšení krevního tlaku a zvýšené krvácení..
  BazényPovoleno pouze s tampony, ve vzácných případech.V prvních dnech menstruace se doporučuje vyloučit návštěvu bazénu, protože tělo je v oslabeném stavu a může dojít ke vzniku záchvatů nebo ztráty vědomí ve vodě..

  Během tohoto období se navíc doporučuje sprchovat se každý den ráno, protože menstruace je doprovázena zvýšeným pocením..

  Jaké výrobky pro intimní hygienu používat?

  Pro ochranu spodního prádla před vybitím se dospívajícím doporučuje používat následující výrobky pro intimní hygienu:

  • těsnění. Doporučuje se zvolit bez vůní, protože u dospívajících se na ně může vyvinout alergická reakce. A nutně na přirozeném základě, aby pokožka mohla dýchat a nehnilo. Doporučuje se také používat podložky na 3 kapky, pak je dívka bude pravidelně měnit, a to i při skromném výtoku. V posledních dnech menstruace můžete použít 1 návlek na kalhotky. Budou chránit prádlo před rozmazáním;
  • tampony. Je povoleno ve vzácných případech, protože při jejich použití krev stagnuje v pochvě (neteče dolů jako při použití vložek), v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost průniku a rozvoje infekce;
  • prostředky pro praní. Doporučuje se používat dětské nebo antibakteriální mýdlo. Ostatní prostředky během tohoto období jsou nežádoucí.

  V noci se doporučuje používat speciální podlouhlé podložky.

  Doporučená strava

  Během menstruace odborníci doporučují vyloučit:

  • kořeněná jídla, protože urychluje průtok krve, v důsledku čehož se může zvýšit menstruace;
  • slané jídlo, sůl přitahuje vodu, takže krev je hustší;
  • fermentované mléčné výrobky, protože snižují srážlivost krve a vyvolávají zvýšené krvácení;
  • sladké jídlo, čokolády a limonády. Tyto produkty vyvolávají nárůst výskytu akné;
  • rychlé občerstvení, protože přispěje k přibývání na váze;
  • geneticky modifikované potraviny. Jejich účinek na tělo nebyl úplně studován..

  V takovém případě musí nabídka obsahovat:

  • čerstvé ovoce a zelenina, zejména s obsahem železa, který se během menstruace snižuje;
  • vařené nebo pečené maso / ryby;
  • sušené ovoce nebo kompoty na jejich základě;
  • luštěniny;
  • pohanková kaše;
  • vařená vejce;
  • celozrnný chléb.

  Musíte také dodržovat 5-6 jídel denně v malých porcích a konzumovat alespoň 2 litry čisté vody denně. Pomocí správně navrženého menu můžete dosáhnout snížení příznaků bolesti a normalizace množství výtoku.

  Žádoucí a nežádoucí akce během menstruace

  První menstruace u dívek (příznaky menarché a co to je, musíte znát rodiče i teenagera) způsobují nejen fyzické, ale i psychologické nepohodlí.

  Během tohoto období musí dívka dodržovat následující pravidla:

  • vyloučit koupele, protože voda vstupuje do pochvy, jejíž mikroflóra je během tohoto období zranitelná;
  • osprchovat se ráno, můžete také večer;
  • umýt se nejméně 2krát denně, v teple a se silnou menstruací nejméně 4krát denně;
  • vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu, protože ovlivňují vlastnosti výtoku a mohou zvýšit bolest;
  • během formování menstruace je důležité dodržovat speciální stravu pro správnou tvorbu cyklu a vývoj těla;
  • vyloučit návštěvy kosmetických salonů, protože v důsledku změny hormonálních hladin může být výsledek manipulace odlišný;
  • nemůžete užívat léky, které způsobují ředění krve.

  Další doporučení lze objasnit u dospívajícího gynekologa.

  Musím navštívit gynekologa?

  První návštěva gynekologa se doporučuje, když dospívající dosáhne věku 14 let, za předpokladu, že nedojde k žádným abnormalitám ve vývoji reprodukčního systému. Poté je třeba každých 12 měsíců navštívit odborného lékaře..

  Neplánovaná návštěva gynekologa je nutná pro:

  • absence menarche do 15 let;
  • časný nástup menstruace;
  • doba trvání propuštění je méně než 3 nebo více než 7 dnů;
  • s těžkými obdobími nebo pokud se jejich vlastnosti liší od normy (barva, vůně, konzistence);
  • pokud po menarché není období delší než 6 měsíců.

  Pro bolestivou menstruaci je také nutná návštěva lékaře, gynekolog určí příčinu a také vybere vhodné léky proti bolesti.

  Tipy pro rodiče dospívajících dívek

  Průměrné období nástupu menarché u dívek se pohybuje od 11 do 15 let. Matka by proto měla začít s přípravou své dcery na tyto změny předem, aby se teenager vyhnul psychologickému traumatu. Nejvhodnější věk je považován za 10 a až 12 let.

  Krok za krokem akce rodičů:

  1. Proveďte přípravný rozhovor. Můžete si připravit přehledné časopisy nebo videa, která jsou pro daný věk srozumitelná.
  2. Představte příznaky blížící se první menstruace.
  3. Naučte předem, jak správně používat podložky a osobní hygienu.
  4. Když začne tvorba mléčných žláz a růst ochlupení, poskytněte teenagerovi podložky předem. Dívka by navíc měla vždy nosit jednu samostatně zabalenou podložku.
  5. Připravte si speciální kalendář pro vedení záznamů o počínajícím propuštění.

  První menstruace není patologie, ale pokud je dívka v tomto rozhovoru v rozpacích, můžete ji nechat přečíst si materiál sama a později provést podrobnější rozhovor. Je důležité, aby dospívající dívka věřila své matce a mluvila o změnách jejího těla, které jsou pro ni podezřelé. To umožní včasnou identifikaci vývoje odchylek podle dostupných znaků..

  Autor: Kotlyachkova Svetlana

  První menstruační video

  Vlastnosti první menstruace u dívky:

  Uvolňování krevních sraženin během menstruace je poměrně častým jevem kvůli fyziologickým mechanismům její koagulace. V některých případech však může jejich vzhled být signálem pro vývoj závažných hormonálních změn nebo patologických procesů.