Co říká bolestivé zvětšení prsou??

Ahoj milé děvčata a ženy. Jsme rádi, že vás můžeme přivítat na našem webu věnovaném kráse ženského poprsí a popisu problémů spojených s růstem a transformací mléčných žláz. Je váš hrudník oteklý a bolavý? A tento jev se pravidelně projevuje? Dnes budeme hovořit o příčinách nepohodlí..

Trochu o jevu

Vy, milé ženy, popisujete otok mléčných žláz různými způsoby:

 • jako otok s překrvením bradavek;
 • plnost a hustota tkání;
 • zvýšení objemu a změny hustoty.

To vše jsou popisy stejného jevu. Akumulace tekutiny v žlázových tkáních. Ženská prsa nejsou dřevěný sud, který během období dešťů bobtná vlhkostí. Proč tedy pravidelně mění velikost a bolesti?

Relativní vlhkost s tím nemá nic společného, ​​ale hormony estrogeny, produkované ve velkém množství v ovulačním období, uprostřed cyklu, způsobují zadržování tekutin v tkáních mléčných žláz. Proto prsa potěší oko se zvyšujícími se objemy a zarmoutí vás bolestivým syndromem, milé krásky:

 • před menstruací asi týden nebo 1-2 dny;
 • buď během menstruačního krvácení;
 • nebo 2-5 dní po skončení období;
 • po potratu.

Hormonální změny způsobují stejné jevy:

 • během těhotenství;
 • v období laktace.

Dobrý den, velká prsa, vysoká citlivost oblasti areoly a slabý výtok z bradavky, to řekne téměř každá počatá žena. I když během tohoto období jsou změny hlasitosti přísně individuální.

Při normálním procesu laktace během tohoto období se poprsí jakékoli matky zvyšuje o několik velikostí. Bolest je obvykle pociťována během toku mléka nebo laktostázy.

Co znamená otok?

Tento jev může být fyziologický a patologický. Ale mimo těhotenství se otoky a bolestivost u žen v reprodukčním věku pociťují silněji v předvečer menstruace a během menstruačního krvácení..

Norma

Bolí vás nutně hrudník během menstruace? Vůbec ne. Existují šťastné ženy, pro které jsou menstruace téměř každý měsíc překvapením. Nejde o to, že nemohou vypočítat „přicházející“, ale o to, že nezažijí otravné předchůdce. Jaká je norma? Přirozený vývoj věcí zahrnuje:

 • mírné zvýšení poprsí během menstruace;
 • určitá nestabilita nálady;
 • zvýšená citlivost bradavek.

Pozorné dámy si mohou všimnout zvýšení libida uprostřed cyklu. Po menstruaci všechny popsané změny projdou.

Co způsobuje bolest na hrudi u dívek ve věku 11-15 let? Protože puberta je vzpoura hormonů. Vaše žláza se aktivně hromadí a to může způsobit nepohodlí. Před pubertou byla velikost prsou u adolescentů obou pohlaví přibližně stejná. V pubertě se mléčné žlázy mladých dívek zvyšují v důsledku růstu žlázové tkáně, jako by se bobtnaly, bradavky se staly citlivějšími a bolí.

Pokud je však bolest silná, cítíte těžké těsnění, objeví se výtok z bradavky, měli byste se poradit s gynekologem. Dospívající mastopatie, často diagnostikovaná ve věku 12-14 let.

To zvyšuje citlivost prsou a bradavek. Ale hrudník nebolí. Pokud máte:

 • silná bolest (mastalgie);
 • bolesti břicha a hlavy;
 • slabost a tíha v nohou;
 • změny nálady;
 • snížený výkon.

Pravděpodobně trpíte syndromem předmenstruačního napětí (PMS). PMS není normou. Jeho léčba je však zahájena pouze ve velmi závažných případech, kdy žena po toto období ztratí schopnost pracovat. Při mírném nebo mírném PMS pacientky jednoduše pijí analgetika, protizánětlivé léky a / nebo antispazmodika.

Klimatické změny

Během pre-vyvrcholení a menopauzy, v první fázi involuce žlázových tkání, než prsa ztratí svůj tvar, se může zvýšit pod vlivem hormonálních poruch. Kromě toho, jak víte, ženy po 40 letech často přibývají na váze pod vlivem stejných hormonů. Akumulace tukové tkáně je patrná také v oblasti poprsí.

Ale během tohoto období si musíte dávat pozor na hruď. A být pravidelně vyšetřován. Proto se v klimakterickém období zvyšuje počet benigních novotvarů prsu a zvyšuje se riziko vzniku rakoviny. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že silná bolest na hrudi a znatelné otoky v menstruačním období v plodném věku ženy jsou rizikovým faktorem pro vznik rakoviny v době menopauzy..

Benigní dysplázie

Není vůbec normou, pokud:

 1. Prsa nebo obě silně bobtnají.
 2. Bolest je vyčerpávající a má praskavý a naléhavý charakter. Posiluje při vyšetření prstem. Nebo dává do oblasti lopatky
 3. Hrudník nebo obojí se stává velmi hustým nebo jsou v nich cítit uvolněné kuličky.

To je známka rozvoje fibrocystických onemocnění nebo mastopatie. V reprodukčním věku je nejčastěji diagnostikována mastopatie:

 • v dospívání;
 • během těhotenství.

Je možné identifikovat onemocnění, když si pacient stěžuje na změněnou povahu PMS směrem ke zhoršení.

Zánětlivá onemocnění

Obvykle jsou jednostranné, způsobené:

 • laktostáza;
 • penetrace pyogenní mikroflóry;
 • zranění.

Zároveň je prsní tkáň hustá, horká, bolestivá. Při abscesu lze pozorovat příznaky: fluktuace a změkčení s hnisavou fúzí tkání.

Novotvary

Příčiny otoku prsu mohou spočívat v cystách a fibroadenomech, duktálním papilomu a lipomu. Tento jev obvykle postihuje jednu žlázu. Syndrom bolesti je mírný, zesiluje se během menstruace a není spojen s bolestí formace, ale s její velikostí a stlačení okolních tkání.

U rakoviny se žláza stává citlivou v extrémním stadiu onemocnění. Ale kromě otoku můžete vidět:

 • výtok z bradavky;
 • kožní změny (peeling, řídnutí, citronová kůra).

Pamatujte, že rakovina nebolí! Téměř nikdy, pouze pokud je nádor velký a komprimuje okolní tkáně nebo byl zahájen proces jeho rozpadu.

Proč je samočištění tak důležité? Vzhledem k tomu, že se ukázalo, že jde o rakovinu, žena si to často najde sama. A čím dříve je toto provedeno a léčeno, tím příznivější je prognóza. Bradavky jsou informativní orgán při rakovině. Často se zatahují a „obracejí“ se k patologické proliferaci tkání. Je to způsobeno zkrácením mléčných kanálků způsobeným deformací tkáně nádorem..

Koenigův příznak je velmi důležitý. Pokud chytíte uzel prsty a pak ležíte na zádech a dlaní tlačíte na hrudník a necítíte růst, je to rakovina. Pokud jste tento test provedli sami a zdálo se vám to pozitivní, nepanikařte. Možná jste udělali něco špatně. ALE pospěšte si mammologovi.

Tím se uzavírá rozhovor o otoku prsou, opět na vás čekáme na našem webu. Doufáme, že tento článek budete rádi sdílet se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí..

Proč mě bolí hrudník před menstruací a je to normální?

Zvětšení prsou a mírná citlivost jsou před nástupem menstruace normální. To je způsobeno hormonálními změnami v ženském těle. Existují také příznaky naznačující vývoj vláknité mastopatie, kterou je nutno léčit. Terapie mastodynií je především zaměřena na přirozenou normalizaci hormonálních hladin prostřednictvím dodržování stravy. Pokud toto opatření nepomůže, je předepsána léčba..

 • 1 Premenstruační syndrom
 • 2 Příčiny bolesti na hrudi
 • 3 Kdy navštívit lékaře?
 • 4 Léčba

Tělo ženy v plodném věku neustále prochází cyklickými změnami, které slouží k přípravě na početí a porod. 90% dívek 2-10 dní před nástupem menstruace má určité příznaky, které zhoršují kvalitu života. Premenstruační syndrom (PMS) je jednou z nejčastějších patologií charakterizovaných řadou klinických projevů, kterých je celkem více než 200.

V medicíně jsou všechny tyto příznaky hormonálních, vegetativně-vaskulárních a psycho-emocionálních poruch spojených s měsíčním cyklem spojeny do několika velkých skupin:

 • neuropsychická forma PMS, ve které převládá podrážděnost, pokles nálady, deprese, slzavost;
 • cefalgická forma (bolest hlavy, závratě, přecitlivělost na pachy a zvuky);
 • krize (zvýšený krevní tlak, tachykardie, pocit stlačení za hrudní kostí, zimnice, pocit blízké smrti, úzkost)
 • edematózní (otok obličeje, prstů, nohou, otok mléčných žláz, svědění kůže, pocení), zaujímá 3. místo v prevalenci;
 • atypické formy.

Edematózní forma PMS, jejíž jedním z příznaků jsou bolestivé pocity v mléčných žlázách (mastodynie), je spojena s metabolickými a endokrinními poruchami v těle ženy. U těchto pacientů může ve druhé fázi menstruačního cyklu dojít k zadržování tekutin v tkáních v objemu až 700 ml. Překrvení a zvětšení mléčných žláz jsou běžné příznaky, které se vyskytují u většiny žen s PMS 1–2 týdny před menstruací. Když se dolní část břicha začne táhnout, dojde k nepohodlí na hrudi a dolní části zad, můžete očekávat brzký nástup menstruačního krvácení.

Měsíční cyklus a hladiny hormonů

Největší vliv na stav ženy v předmenstruačním období mají cyklické změny hladiny hormonů estrogen, progesteron a prolaktin. Chronické narušení normálního poměru hormonů v tkáních mléčných žláz vede k rozvoji funkčních abnormalit, v důsledku čehož může dojít k fibrocystické mastopatii.

Nedostatek progesteronu způsobuje otoky a hypertrofii intralobulární tkáně žláz, přispívá k výskytu cystických dutin. Prolaktin, produkovaný v hypofýze, se podílí na vývoji mléčných žláz, tvorbě lobulárně-alveolární struktury jejich tkání a stimuluje laktaci. V posledním trimestru těhotenství se jeho obsah v těle ženy zvyšuje až 200krát. Tato látka podporuje činnost funkčních buněk, ovlivňuje kvalitu mléka a zabraňuje ovulaci během laktace.

Následující příznaky jsou také spojeny se zvýšenou hladinou prolaktinu v PMS:

 • úzkost, deprese, emoční nestabilita;
 • poruchy spánku;
 • zvýšený krevní tlak;
 • odchylky v jídle (změna chuti);
 • snížená koncentrace.

Pokud se bolest na hrudi stane nesnesitelně silnou, stav se nazývá mastalgie. V tomto případě mohou nastat nepříjemné pocity i při dotyku mléčných žláz. Tato forma abnormalit souvisejících s PMS se vyskytuje ve 40% případů..

Mírné otoky a otoky žláz během premenstruačního období jsou považovány za normální a vyskytují se u 10% zdravých žen. U některých pacientů dosahuje zvětšení mléčných žláz 40%, což je doprovázeno pocity ve formě bolesti vyzařující do ramene, distenze a vzhled těsnění. Prsní žláza je cílovým orgánem pro pohlavní hormony. Existuje několik důvodů, proč hrudník bolí před menstruací:

 • Vysoká hladina prolaktinu produkovaného hypofýzou zvyšuje průtok krve v mléčné žláze a její bobtnání.
 • Velké množství prolaktinu ve druhé fázi menstruačního cyklu vede k narušení poměru mezi estrogenem a progesteronem, což způsobuje bolestivé otoky mléčných žláz..
 • Zvýšená koncentrace prolaktinu zvyšuje aktivitu aldosteronu, hormonu, jehož hlavní funkcí je zadržování iontů sodíku v těle, a také antidiuretického hormonu vasopresinu, který podporuje zadržování vody ve tkáních.
 • Estrogeny podporují uvolňování histaminu, který je zodpovědný za uvolňování tekuté části krve z kapilár do tkáně, což také způsobuje otoky.
 • V důsledku otoku žláz jsou nervová zakončení stlačena a způsobují pocit bolesti.
 • Estrogeny ovlivňují oxidaci biogenních aminů (norepinefrin, epinefrin, serotonin, dopamin), což vede ke snížení prahu bolesti a ke zvýšení citlivosti ženy.
 • U dívek je během období menstruačního cyklu často pozorován nedostatek progesteronu v důsledku anovulace a nedostatečnosti žlutého tělíska. V důsledku toho se zvyšuje relativní hladina estrogenu v těle adolescenta, při kterém roste tkáň žlázy, zvyšuje se počet mléčných kanálků.

Na konci folikulární fáze menstruačního cyklu stimulují estrogeny spolu s folikuly stimulujícím hormonem růst žláznatých lalůčků. To se projevuje ve formě předmenstruačního „napětí prsou“. Progesteron zabraňuje růstu kapilár pod vlivem estrogenu a snižuje intenzitu edému prsu. Pokud je produkce tohoto hormonu narušena, dochází k zadržování tekutin a hyperextenzi prsní tkáně, což vede ke vzniku syndromu bolesti.

Mnoho vědců spojuje bolest na hrudi během menstruace s latentní formou hyperprolaktinémie, při které nejsou detekovány žádné organické léze hypofýzy. I mírné zvýšení hladin prolaktinu je důležité pro rozvoj mastalgie. Hladina hormonu se může zvýšit z následujících důvodů:

 • silná fyzická aktivita;
 • stres, porušení fáze hlubokého spánku;
 • poškození hrudníku;
 • nedostatek vitaminu B6;
 • těhotenství a kojení;
 • narušení vaječníků, ledvin, jater;
 • patologie hypofýzy a hypotalamu;
 • nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy;
 • autoimunitní onemocnění.

Dlouhodobé užívání hormonálních léků (včetně antikoncepčních) může zvýšit bolestivost na hrudi před menstruací. Až třetina žen užívajících hormonální substituční terapii si stěžuje na zvýšené nepohodlí v mléčných žlázách.

Cyklická bolest v mléčných žlázách může naznačovat nástup mastopatie, při které roste vláknitá tkáň a vyvíjejí se cysty. Fibrocystická mastopatie je prekancerózní stav, proti kterému se riziko vzniku rakoviny prsu zvyšuje 3-5krát. Čím více ložisek rostoucí tkáně se objeví, tím vyšší je riziko jejich transformace na rakovinový nádor. Proto ženy s bolestmi v mléčných žlázách před nástupem menstruace musí pečlivě sledovat jejich stav. Známky patologických změn jsou:

 • postupné zvyšování intenzity a trvání bolesti (obvykle by měla zmizet na konci menstruačního toku);
 • acyklická bolest, její výskyt v jiné době, mimo souvislost s měsíčním cyklem;
 • silné bolestivé pocity (narušení spánku a výrazné zhoršení kvality života), vyzařující do ramene, podpaží, lopatky; stav, kdy i lehký dotyk mléčných žláz způsobuje nepohodlí;
 • identifikace během palpační diagnostiky oblastí tuleňů, které nemají jasné hranice, ve formě pramenů, zrnitosti;
 • výtok výtoku při stlačení bradavek (průhledný, nazelenalý nebo bílý);
 • žádné změkčení prsou na konci menstruace.

K identifikaci patologických procesů se provádějí následující vyšetření:

 • stanovení množství spotřebované a uvolněné tekutiny během 3-4 dnů v obou fázích měsíčního cyklu;
 • mamografie (provádí se před 8. dnem cyklu), palpační vyšetření v první polovině cyklu;
 • testy moči a krve (klinické, biochemické, hormonální);
 • Ultrazvuk mléčných žláz;
 • biopsie, CT, MRI, radioizotopová studie (pokud jsou nalezena ložiska změn v tkáních žlázy).

Výživa a strava významně ovlivňují výměnu hormonů v těle ženy, proto se pacientům jako první linii léčby doporučuje dodržovat následující dietu:

 • snížit množství nasycených a nenasycených tuků, masných výrobků, což vede ke zvýšení hladiny estrogenu v krvi a produkci karcinogenních látek (ne více než 15% denního kalorického příjmu potravy);
 • vzdát se kávy, čaje, čokolády, protože přispívají k tvorbě vláknité tkáně a hromadění tekutiny;
 • zvýšit počet potravin s vysokým obsahem vlákniny (zelenina, ovoce, sója); použití vlákniny by mělo být alespoň 30 g denně;
 • vypijte nejméně 1,5-2 litry vody denně;
 • protože estrogen se zpracovává v játrech, doporučuje se vyhnout se jídlu, které negativně ovlivňuje stav tohoto orgánu (alkohol, mastné, uzené, kořeněné a konzervované potraviny);
 • omezit spotřebu cukru, sacharidů a soli, které přispívají ke zvýšenému otoku.

Kromě stravy musíte také dodržovat následující doporučení:

 • snažte se vyhnout nadměrné fyzické námaze a stresu;
 • léčit onemocnění gastrointestinálního traktu včas, protože pokud jsou přítomny, estrogen je reabsorbován do těla ženy;
 • dále užívejte vitamíny skupiny B (samostatně nebo jako součást komplexních přípravků);
 • pečlivě vybírejte korekční prádlo na podporu poprsí. Podprsenky nesprávné velikosti nebo tvaru vedou k mačkání prsou a přetížení vazivového aparátu, což přispívá ke zvýšené bolesti.

Pokud výše uvedená opatření nemají požadovaný účinek, provádí se léčba drogami s následujícími skupinami drog:

 • nesteroidní protizánětlivé léky pro úlevu od bolesti;
 • diuretika, která pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla;
 • léky, které zlepšují proces trávení a normalizují střevní mikroflóru, zabraňují zácpě;
 • hepatoprotektivní léky;
 • výrobky s obsahem jódu (v případě nedostatečnosti štítné žlázy);
 • sedativa;
 • vitamíny;
 • hormonální léky (Tamoxifen, Danazol, Bromokriptin, Bromergon, Progestogel).

Pokud jsou v procesu výzkumu nalezeny uzliny a existuje podezření na malignitu procesu, provede se sektorová resekce prsu. Pokud je rakovina vyloučena, pacientům je předepsána konzervativní léčba.

Při léčbě PMS a mastopatie se široce používají bylinné přípravky. Jsou lépe tolerovány pacienty, jsou vhodné pro dlouhodobou léčbu a jsou docela účinné. Mezi těmito fondy jsou nejběžnější léky na bázi tyčinek (Mastodinon, Cyclodinone, Agnucaston). Látky izolované z této rostliny mají vysokou afinitu k dopaminovým receptorům a inhibují produkci prolaktinu v hypofýze. Přípravky na něm založené mohou být použity při komplexní léčbě hormonálními a nehormonálními látkami.

Kolik dní před menstruací prsa bobtná a zda se objevují bolestivé pocity

Před menstruací prochází ženský reprodukční systém různými změnami. V předmenstruačním období prsa bobtná před menstruací, což je jeden z hlavních znaků. Je důležité odlišit přírodní jev od vývoje patologie..

Jak dlouho před menstruací prsa bobtná

První projev příznaků se obvykle objeví dva týdny před menstruací. Cyklus trvá od 28 do 30 dnů (u některých žen to může být méně i více) a ovulace nastává uprostřed (14-15 dní). Všechny změny souvisejí s prací hormonů.

Otok mléčných žláz před menstruací je doprovázen následujícími příznaky:

 • Zvýšená neklid
 • Změny nálady
 • Bolesti dolní části břicha
 • Obecná malátnost

Otoková oblast může být bolestivá, a to je normální od začátku ovulace do samého začátku menstruace..

Povaha projevu bolesti je:

 • Konstantní
 • Pravidelně reagující na dotek
 • Brnění
 • Tahání

Bolestivé pocity pokrývají různé oblasti:

 • Přecitlivělost v jedné oblasti, neklid v jiné oblasti (lokalizované).
 • Je obtížné určit zaostření, všechny dotyky jsou nepříjemné (rozlité).
 • Oblast zad, podpaží je ovlivněna, může táhnout dolní část břicha (vyzařující).

Bolest v mléčné žláze může být přijatelná, pak jsou nutné malé změny v životním stylu. A někdy jsou nesnesitelné a vyžadují použití léků. Bolest jakékoli povahy může být příznakem PMS nebo známkou patologií.

Některé ženy vůbec nepozorují příznaky menstruace, jiné pociťují mnoho nepříjemných příznaků, které omezují jejich schopnost pracovat..

Není možné pojmenovat přesné datum zvýšení velikosti prsou, protože je to individuální.

Příčiny otoku prsu

Jednou z hlavních podmínek pro předepsání léčebného postupu je stanovení předpokladů pro toto onemocnění. Ke zvýšení poprsí před menstruací dochází z následujících důvodů:

Fyziologický

Během ovulace se uvolňuje velké množství hormonů, které způsobují ovulaci (uvolnění vajíčka). Průtok krve do mléčných žláz se zvyšuje a alveolární tkáň se rozšiřuje, kapalina se prakticky nevylučuje. A protože v hrudníku je velké množství cév, jsou stlačeny, což se projevuje bolestí.

Patologické

Proliferace tkání je způsobena fibrocystickými formacemi (mastopatie).

Narušení hormonálního systému v důsledku problémů s hypofýzou, štítnou žlázou, játry.

Otok doprovázený bolestí může naznačovat přítomnost maligních nádorů.

Jiné důvody

K nárůstu žlázové tkáně dochází v důsledku nepravidelností menstruace při užívání hormonálních léků.

Jíst hodně soli nebo kořeněných jídel vede k zadržování tekutin, otokům.

Těhotenství ovlivňuje hormony. Prsa je zvětšená, oteklá, probíhá proces přípravy na krmení dítěte.

Zvládání příznaků PMS

V případě vážného nepohodlí je lepší poradit se s lékařem, abyste snížili nepohodlí a vyloučili patologické stavy.

Taktika pomoci závisí na stížnostech, příčinách bolesti. Samoléčba je povolena - pokud se u PMS objevují příznaky pravidelně nebo příležitostně, není bolest příliš výrazná, spíše nepříjemná..

Doporučení ke snížení projevů a zlepšení celkového stavu:

 • Omezení alkoholu, kofeinovaných nápojů, kouření.
 • Pít hodně vody.
 • Vyhýbejte se slaným, kořeněným jídlům.
 • Užívání vitamínů, zejména hořčíku a E..
 • Výběr podprsenky, která netlačí na vaše prsa.
 • Aplikace speciálních mastí, obkladů ke snížení bolesti.

U silné bolesti jsou doporučení doplněna lidovou a drogovou léčbou. Pokud je žena nemocná, teplota stoupá, existuje riziko rozvoje onemocnění.

Zjišťování změn

Změnu můžete vidět sami. Pokud jsou při palpaci zjištěna těsnění nebo deformace, provede se lékařský výzkum.

Autodiagnostika

Nemoci v původní formě se léčí mnohem efektivněji. Chcete-li zjistit změny na prsou, můžete začít pravidelným měsíčním autotestem..

Palpační technika zahrnuje následující kroky:

 • Druhou rukou jemně sevřete hrudník.
 • Prsty druhé ruky sondujte polovinu prsu do kruhu, změňte polohu ruky, zkontrolujte zbytek oblasti.
 • Opakujte manipulace pro druhý prsa.

Palpační procedura se provádí dvakrát: ve stoje a vleže. Normálně je struktura mléčných žláz homogenní, laloky prsu by měly být cítit. Pokud pocítíte hrudky nebo uzliny, může se jednat o novotvar. V tomto případě provede další vyšetření otoku prsu lékař..

Průzkum

Chcete-li zjistit důvody zvětšení mléčných žláz, měli byste kontaktovat dva odborníky: gynekologa a mammologa a podstoupit vyšetření. Lékaři předepíší řadu procedur, na jejichž základě určí přesnou diagnózu a další léčbu.

Diagnostické metody zahrnují:

 • Palpace
 • RTG prsu
 • Zvukové vyšetření (hrudník, kůra nadledvin, štítná žláza, pánevní orgány)
 • CT, MRI mozku a nadledvin
 • Krevní test (na hormony, enzymová imunotest)
 • Vyšetření obsahu dusíku v moči

Jak snížit otok a bolest

K zastavení nepříjemných příznaků se používají další látky, které ovlivňují bolest a objem mléčných žláz..

Drogy

Terapie závisí na příčině otoku prsu. Aby se zastavilo zvětšení mléčných žláz a bolestivé příznaky, jsou předepsány následující skupiny léků:

 • Antikoncepční léky regulují hormonální hladiny, zabraňují ovulaci a jejím nepříjemným příznakům. Nejčastěji jsou předepisovány léky na bázi prolaktinu a progesteronu. Léky zpomalují produkci hormonů, odstraňují otoky, obnovují rovnováhu mléčných žláz.
 • Nesteroidní léky mají analgetické, antipyretické a protizánětlivé vlastnosti.
 • Léky obsahující hořčík mohou zmírnit příznaky PMS. Minerál snižuje zadržování vody v mléčných žlázách, zmírňuje břišní křeče. Kromě toho zmizí únava a podrážděnost..

Specialista předepisuje průběh léčby po vyšetření. Zohledňuje se věk pacienta.

Lidové léky

Tradiční medicína se často používá k úlevě od příznaků PMS. Ženy ve svých recenzích zdůrazňují pozitivní účinek bylinné medicíny. Ve většině případů je nepohodlí odstraněno. Při léčbě se používají bylinné přípravky, jejichž složení zahrnuje:

 • Polní pampeliška
 • Třezalka tečkovaná
 • Prase bradavičnaté
 • Kopřiva dvoudomá
 • Pichlavý zubní kámen
 • Pion
 • Marsh mochna
 • Chrpa obecná
 • Posloupnost

Před zahájením netradiční terapie se poraďte s odborníkem. Lékař objasní výhody a poškození rostlinného sběru. Rovněž eliminuje komplikace.

Proč prsa bobtná po menstruaci

Když se po menstruaci zvětší prsa nebo se objeví známky PMS, existuje několik důvodů:

 • Zvýšení žláz je způsobeno zvýšeným obsahem estrogenu. Hormon progesteron ovlivňuje tvar lalůčků, a proto se plní.
 • Hormonální narušení v těle je způsobeno menopauzou, užíváním léků, nádory, stresem.
 • Zvětšení mléčných žláz nastává v důsledku pádu nebo úderu. Nesprávná poloha podprsenky také způsobuje nepohodlí..
 • Novotvary vedou ke zvětšení prsou, nebezpečí spočívá ve vývoji maligních buněk s příznakem neustálé bolesti.
 • Infekční onemocnění a infekce pohlavních orgánů často způsobují otoky mléčných žláz. Může to být syfilis, adnexitida, zánět dělohy nebo vaječníků, endometrióza.
 • Běžnou příčinou otoku prsou je tvorba malých hrudek (mastopatie). Faktory vzniku onemocnění jsou zneužívání antikoncepce, pozdní těhotenství, odmítnutí kojit.

Otok a retence prsou

Prsa jsou oteklá, ale nedochází k žádné menstruaci - fakta, která často naznačují těhotenství. Podezření můžete zkontrolovat pomocí testu z lékárny. Pokud je výsledek negativní, existují další faktory způsobující zvětšení mléčných žláz..

 • Těžká fyzická aktivita, stres vedou ke zpoždění menstruace až o 10 dní. Tento stav je doprovázen bolestí na hrudi a děloze.
 • Změny atmosférického tlaku, změny klimatu mají na člověka mnoho účinků, jedním z nich je zvýšení tkáně žláz.
 • Náhlá změna hmotnosti (v obou směrech) ovlivňuje hladinu hormonů. Absence menstruace může trvat až 2 měsíce.

Otok PMS je přirozeným příznakem, který se u každé ženy projevuje odlišně. Ale přítomnost dalších příznaků je alarmující, doporučuje se konzultovat s odborníkem.

Proč hrudník bolí a bobtná před menstruací

Mnoho žen se zajímá, proč se hrudník zvětšuje, bobtná a bolí před menstruací. Před menstruací každé z dívek prochází tělními změnami, takže může pociťovat určité nepohodlí a nepohodlí. Bolest lze často cítit na hrudi.

Před menstruací se prsa může zvětšit, změnit svůj tvar, změnit barvu bradavek, tyto změny se mohou objevit týden nebo dva před nástupem údajného krvácení. Po skončení menstruace by se však prsa měla vrátit do předchozí podoby a bolest zmizí. Pokud se tak nestane, musíte naléhavě navštívit mammologa.

Prsa bobtná před menstruací: možné příčiny

Jedním z rysů ženského těla je to, že se mohou měnit prsa. Tyto změny jsou ovlivňovány ženskými hormony, jejichž hladina se za různých životních okolností zvyšuje nebo snižuje..

Skutečnost, že se prsa mohou před menstruací zvětšit, není pro ženu novinkou. Každý měsíc před nástupem menstruace dochází k fyziologickým změnám v hrudníku, bobtná a stává se citlivým. Během období krvácení se v těle hromadí tekutina - to přispívá k otokům a zvětšení objemu prsou.

Podívejme se, proč dochází k zadržování tekutin? Tento stav lze vysvětlit skutečností, že tělo se přestavuje a vytváří vhodné prostředí pro úspěšný nástup oplodnění..

Každý měsíc a každý cyklus se ženské tělo připravuje na možné oplodnění a plod. Kvůli těmto faktorům je zvětšení prsou normální..

Pozornost! V případě, že se prsa výrazně zvýšila, může to znamenat těhotenství. Opět jde o hormony..

Zvažte nejčastější důvody, proč se zvětšují prsa před menstruací:

 • selhání normálního fungování vaječníků;
 • stres;
 • nosit nekvalitní a těsné spodní prádlo;
 • nerovnováha hormonů;
 • přepracování;
 • zneužívání produktů, které způsobují zadržování tekutin a otoky;
 • potrat, spontánní potrat a potrat;
 • užívání antikoncepčních léků;
 • těhotenství během dospívání;
 • další gynekologické problémy.

Prsa bobtná před menstruací: účinek hormonů

Po ovulaci několik dní před očekávaným obdobím stoupá progesteron v krvi. Tento stav přetrvává, dokud tělo nedostane signál, že nedošlo k těhotenství. Poté začne hladina hormonu prudce klesat..

Je třeba poznamenat, že před začátkem menstruačního cyklu je hladina jak hlavních hormonů progesteronu, tak estrogenu minimální..

Zvětšení prsou nastává přesně v okamžiku, kdy jsou hladiny progesteronu mimo stupnici.

Tyto příznaky lze přičíst předmenstruačnímu syndromu, ne všechny ženy zažívají takové nepohodlí, u některých toto období probíhá zcela klidně bez jakýchkoli změn.

Proč se hrudník zvětšuje a bolí: norma a odchylky

Považuje se za normální fyziologický proces, když se bolesti a nepohodlí na hrudi objeví 7-14 dní před očekávanou menstruací. Ale takové projevy jsou volitelné. Ženské tělo, se kterým je vše v pořádku, se rychle vzpamatuje a prsa okamžitě po ukončení krvácení nabere svůj obvyklý tvar.

Ale jinak, pokud je menstruace u konce a hrudník stále bolí a bobtná, stojí za to dát tomu smysl. Jakýkoli neobvyklý stav mléčných žláz může naznačovat, že dochází k zánětlivému nebo infekčnímu procesu.

Pozornost! Výstraha, pokud jsou těsnění nerovná. Naléhavě navštivte lékaře!

Jedním z nejčastějších onemocnění mléčných žláz je mastopatie. V počáteční fázi první příznaky: otok žláz před nástupem menstruace a po ní. Včasnou diagnostikou a návštěvou mammologa je možné zjednodušit léčbu a zabránit vážnému rozvoji onemocnění.

Mnoho hormonů ovlivňuje stav a normální fungování mléčných žláz. Nerovnováha alespoň v jednom z nich může vyvolat poruchy v práci žláz. Stav hormonů také závisí na tom, jaký životní styl, výživa, zda existují špatné návyky a nemoci chronické povahy.

Mohou také způsobit:

 • gynekologická onemocnění;
 • nerovnováha v práci štítné žlázy a nadledvin;
 • tromboflebitida;
 • nádory různých typů;
 • tvorba cystických uzlin, abscesy na hrudi;
 • poranění dělohy nebo prsou.

Proto po menstruaci věnujte pozornost svému stavu a v případě odchylek neodkládejte návštěvu lékaře ve vzdálené krabici. Navštivte odborníka a zjistěte okolnosti, které způsobily poruchy v těle.

Proč bolí mléčné žlázy: diagnóza

Za účelem zjištění skutečného důvodu, proč prsa nezískala svůj předchozí stav, lékař předepíše:

 • hormonální krevní test;
 • krevní test (markery - onkologie);
 • 7. den po menstruaci, ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů;
 • ultrazvukové vyšetření mléčných žláz ve 2. fázi cyklu.

Po dekódování historie bude lékař schopen předepsat vhodnou léčbu k odstranění nepohodlí na hrudi.

Prevence bolestivé bolesti na hrudi

Samozřejmě existují obecná doporučení, která pomohou zabránit výskytu bolesti a nepohodlí v hrudníku před menstruací:

 • Je nutné se vzdát tučných, uzených a kořeněných jídel. Jíst nízkotučné jídlo zmírňuje zátěž srdce, žena nepřibírá kila navíc, její prsa a zažívací trakt jsou zdravější. V tomto období se doporučuje vzdát se kávy, čokolády a silného čaje..
 • Snižte příjem soli 7-14 dní před očekávanou menstruací.
 • Ráno intenzivně cvičte.
 • Doporučuje se nosit jednotné podpůrné podprsenky ke snížení bolesti (perfektní je balconette). Může se také hodit sportovní živůtek.
 • Můžete dělat obklady, stačí si nejprve dát na hruď ručník.
 • Chcete-li odstranit bolest, můžete také vzít: "Ibuprofen", "Aspirin".
 • Pokud trpíte stresem nebo depresí, pomohou vám dechová cvičení. Můžete také relaxovat ve vaně, cvičit jógu, poslouchat relaxační hudbu a procházet se.
 • Zahrňte do své stravy petržel, okurky a celer, protože mají močopudné vlastnosti.
 • Diuretika před menstruací mohou také pomoci zmírnit bolest a nepohodlí..

Mnoho žen si klade otázku, zda je možné užívat vitamíny B6 a E, pomáhají? Názory na tuto věc jsou kontroverzní, proto je nejlepší navštívit lékaře k získání podrobnějších informací..

Pokud potřebujete naléhavě navštívit lékaře

 • jsou cítit neobvyklé hrudky;
 • sami nemůžete cítit prsa;
 • věk nad 40 let a žena nikdy nebyla u mammologa;
 • hnědý, neobvyklý výtok z bradavky;
 • nepříjemnosti a bolest, že žena nemůže vést každodenní život.

Zvětšení prsou před menstruací je normální přirozený proces, ale existují výjimky z pravidla, když tyto příznaky naznačují přítomnost patologie, která může vést k vážným následkům.

Drahé ženy, proto poslouchejte své tělo, zvláště po menstruaci. Pokud vaše prsa stále bobtnají a cítíte se bolavě, navštivte svého lékaře.

Co se stane s prsy před menstruací

Hrudník bolí před menstruací - co to znamená? Zjistěte, z jakých důvodů vás bolí hrudník před menstruací a co dělat, když pocítíte takovou bolest.

Autor: Natalie Arzhanova

Bolestivost a otoky prsou před nástupem menstruace jsou ve většině případů považovány za normální. V jakýchkoli procesech spojených se změnami v mléčných žlázách u žen jsou zahrnuty tři hlavní hormony: prolaktin, estrogen a progesteron. Jsou to oni, kdo se podílejí na práci během puberty, těhotenství, porodu nebo produkce mateřského mléka po porodu. V jednotlivých případech bolest na hrudi před nástupem menstruace naznačuje opravdu závažné a dokonce patologické procesy probíhající uvnitř ženského těla. Zjistěte, proč vás bolí hrudník před menstruací a co s tím musíte udělat.

Bolest na hrudi před menstruací může být mastodynie

Mastodynie (tento vědecký název má rozsáhlou bolest mléčné žlázy před menstruací) se zpravidla projevuje během období předmenstruačního syndromu. Je doprovázeno faktory známými mnoha ženám, které je těžké přehlédnout:

1. Změny nálady,

5. Zvýšená únava během dne,

6. Kreslení bolestí s lokalizací v podbřišku na obou stranách nebo pouze s jednou,

7. Bolestivé pocity na hrudi, lokalizované po stranách,

9. Otoky a podobně.

Podle statistik trpí tímto syndromem přibližně 70% žen různého věku a čím více je dáma, tím častěji se objevují příznaky PMS. Příroda nám dala jedinečnou příležitost: porodit děti. Platíme za to však několika nepříjemnostmi, které jsou obvykle způsobeny měsíční změnou hormonálních hladin. Na tom není nic děsivého, protože jakmile začne menstruace, většina příznaků zmizí..

Mastodynie je často korigována užíváním hormonální antikoncepce, zvláště pokud je také doprovázeno porušením cyklu, silnými bolestmi v podbřišku a těžkými obdobími. Někdy však bolest na hrudi, bohužel, může být hrozivá. Maskuje se jako mírné hormonální narušení v předvečer menstruace, ale postupem času nezmizí nebo se naopak jen zesílí. Co dělat, když se bolest objeví náhle a bude příliš silná? Na jaké faktory byste měli vždy dávat pozor??

Rizikové faktory: bolest na hrudi před menstruací může být nebezpečná

Než budeme hovořit o skutečných rizikových faktorech, stojí za zmínku, který stav je považován za normální u premenstruačního syndromu. Následující pocity, které žena zažije jeden až dva týdny před nástupem menstruace, jsou normální volbou a neměly by vás děsit:

• Zvýšená citlivost bradavek a jejich zhrubnutí,

• Obecné zvýšení citlivosti mléčných žláz,

• Mírná bolest při dotyku po stranách,

• Nepohodlí při nošení pevné podprsenky,

• Zvětšení prsou.

Stalo se, že podobné pocity mohou nastat u těhotné ženy. Proto byste měli podstoupit těhotenský test, když se společně s uvedenými příznaky menstruace zpozdí.

Jak si dokážete představit, bolest na hrudi může být nejen příznakem premenstruačního syndromu, ale také hlavním faktorem těhotenství. Kromě toho věnujte pozornost povaze bolesti a době jejího výskytu, protože je docela schopná naznačit, že ne všechno je v těle dokonalé. Bolestivé pocity jsou také charakterizovány:

• Nemoci mléčných žláz infekční povahy,

• Benigní nebo maligní novotvary,

• Poranění a poškození hrudníku,

• Hypertrofický proces mléčných žláz a dalších onemocnění.

Pamatujte: pokud vás před menstruací mírně bolí prsa, pociťujete nepohodlí, otoky a zvýšenou citlivost bradavek, pak se vaše tělo připravuje na plánované těhotenství. Tkáně mléčných žláz bobtnají a rostou a po uvolnění neoplodněného vajíčka během menstruace jednoduše atrofují a odumírají. To je považováno za normální fyziologický proces společný většině žen..

Věnujte pozornost specifikům bolesti na hrudi před menstruací

V případě, že bolest je téměř konstantní, je lokalizována nejen po stranách každé z mléčných žláz, a kromě toho v sobě najdete několik těsnění, což již může naznačovat přítomnost patologického procesu. Bohužel v moderním světě můžete často slyšet diagnózu: rakovina prsu.

Podle světových statistik je každý rok registrováno více než milion případů rakoviny prsu. A toto číslo bohužel neustále roste. Kromě bolesti, kterou žena prožívá, se mohou objevit i další příznaky. Měli byste jim věnovat zvýšenou pozornost a neváhejte navštívit lékaře, protože jinak může absence léčby jistě ženu stát život..

Co tedy musíte kromě bolesti na hrudi před menstruací nebo kdykoli jindy hledat:

1. Vypouštění sekretů z bradavek. Může být průhledný, mírně bělavý, připomínající hnis nebo nažloutlý. Vůbec nezáleží na tom, jakou barvu výboje jste si všimli. Z prsu by samozřejmě nemělo být žádné tajemství, pokud nejste kojící matka..

2. Pečeti různé povahy. Obvykle jsou během palpace jasně hmatatelné. Pro dívky může být obtížné určit doma nezávisle, zda má nějaké těsnění, ale několik jednoduchých manipulací pomůže provést samodiagnostiku. Například s rukou za hlavou byste měli druhou rukou pečlivě prozkoumat mléčnou žlázu, zda neobsahuje neobvyklé pevné látky, a také zkontrolovat případný výtok z bradavky. Stejný postup se musí opakovat s druhou mléčnou žlázou..

3. Deformace jedné nebo více žláz, výskyt neobvyklých skvrn nebo vředů na nich. Pokud jasně vidíte, že jeden prsa se zdeformoval, změnil jeho odstín nebo se na něm často začaly objevovat léze ve formě ran nebo vředů, které se hojí velmi dlouho, je to důvod k obavám. Někdy se barva bradavky a halo kolem ní mění.

Podle těchto znaků již lze pochopit, že v těle dochází k negativním změnám, a co nejdříve navštívit mammologa. Rakovina prsu, která je diagnostikována v rané fázi, je často dobře léčena léky a ve většině případů je benigní.

Bolest na hrudi před menstruací, jako jeden z příznaků mastopatie

Zvýšení nebo proliferace prsní tkáně, která má patologickou povahu, se nazývá mastopatie. Samotné onemocnění nepředstavuje hrozbu pro život pacientky, avšak bez adekvátní terapie se může dobře proměnit v rakovinu prsu.

Tato patologie má několik fází vývoje:

• První z nich je charakterizována bolestí na hrudi před nástupem menstruace, která se nejprve zesiluje a s nástupem menstruace úplně zmizí. Žena také může při palpaci cítit malé nebo střední nodulární útvary, které se mohou objevit a zmizet v různých fázích cyklu. Je to kvůli tomuto faktoru, že mnoho dam nevěnuje pozornost této nemoci a nespěchá navštívit lékaře..

• Další fáze je vážnější. Útvary uvnitř mléčné žlázy se stávají stále více a více a mají podobu koule. Mají podobu velkých bolestivých uzlin. Kromě toho mohou lymfatické uzliny umístěné v podpaží nabobtnat. Někdy bolest způsobuje takové nepohodlí, že je nemožné dotknout se hrudníku a podpaží. Následně se uzly mohou proměnit v maligní nádor..

Co může ovlivnit vývoj mastopatie:

1. Za prvé, hormonální dysfunkce těla. Pokud nekontaktujete gynekologa včas, může hormonální selhání dosáhnout bodu, kdy se v těle začnou vyvíjet patologické procesy.

2. Zadruhé, sexuálně přenosné nemoci, stejně jako genitourinární infekce, se mohou stát provokatéry. Ve stejné době, samoléčba na radu příbuzných nebo přátel, riskujete, že vyděláte spoustu problémů.

3. Zatřetí, časté potraty také nepřinášejí ženskému reprodukčnímu systému žádnou výhodu. Jsou také považovány za provokující faktor pro vývoj hormonálních poruch..

4. Stres, deprese, zvýšená úzkost vždy ovlivňují zdraví ženy, v důsledku čehož se může objevit celý komplex nežádoucích nemocí.

Co dělat, když vás bolí hrudník před začátkem menstruace

První a hlavní rada bude samozřejmě následující: nezapomeňte navštívit gynekologa alespoň jednou za šest měsíců a přibližně jednou za rok mammologa. Prozkoumá mléčné žlázy a případně objedná ultrazvukové vyšetření a mamografii. Návštěva lékaře je zvláště důležitá pro ženy, které překročily věkovou hranici 40 let, protože právě v tomto období se nejčastěji vyvíjí rakovina prsu. Na základě výsledků vyšetření vás lékař pošle k onkologovi nebo endokrinologovi, aby objasnil diagnózu a další terapii. Pamatujte: čím dříve bude diagnostika provedena a bude stanovena správná diagnóza, tím dříve bude možné zahájit léčbu, abyste se zachránili před smrtí, v případě, že se rakovina prsu potvrdí.

Pokud je bolest pouze dočasná, je povoleno nepravidelné užívání léků proti bolesti, jako je ibuprofen..

Pokud má žena hormonální nerovnováhu, může gynekolog předepsat léky na její stabilizaci. Mohou to být rostlinné léky (mastodinon nebo cyklodinon), stejně jako léky, které normalizují hormonální metabolismus.

Doma, abyste se zbavili bolesti na hrudi, můžete použít teplé obklady a pleťové vody s odvarem z léčivých bylin. Působí dobře na svaly hrudníku, uklidňují bolest a uvolňují tón:

Je však třeba si uvědomit, že hrudník může bolet i po traumatické expozici. V takovém případě musíte před použitím zahřívacích obkladů počkat 3–4 dny..

Úlevu od bolesti vám pomohou také odvary z léčivých bylin, které lze požít. Například máta, citronový balzám, heřmánek, přeslička nebo třezalka tečkovaná jsou nádherná bylinná směs, ze které si můžete připravit aromatický čaj a vypít ho během dne v půl sklenici. Kromě toho se doporučuje pít diuretikum před nástupem menstruace, aby otok hrudníku nebyl tak silný..

© 2012—2017 „Názor žen“. Při kopírování materiálů - je vyžadován odkaz na zdroj!
Kontaktní informace:
Šéfredaktorka portálu: Ekaterina Danilova
E-mail: [email protected]
Telefon do redakce: +7 (926) 927 28 54
Adresa redakce: st. Suschevskaya, 21
Informace o umístění reklamy

Prsa během menstruace

Během menstruace bolí hrudník poměrně krátkou dobu, ale samotná skutečnost, že se takové bolesti objeví, vyvolává opodstatněné obavy a vyžaduje nejvážnější pozornost. Změny v její hustotě, překrvení, bolestivosti jsou známé každé ženě. Mnoho z nich má během tohoto období docela nepříjemné pocity. Bolest má jinou lokalitu a jinou sílu, lze ji podat do podpaží, paže, ramene nebo lopatky. Existují popisy bolesti takové intenzity, že pro trpící ženu je dokonce obtížné zvednout nebo jen otočit ruku. Někdy pokrývá celou mléčnou žlázu, ale nejčastěji bradavky bolí. Před menstruací jsou to právě tyto jevy, které nejpřesněji předznamenávají bezprostřední nástup menstruace. U zdravých žen jsou takové pocity vyjádřeny spíše slabě nebo zcela mizí téměř nepozorovaně..

Příčiny bolesti

Proč mléčné žlázy bolí před menstruací a ve dnech vedoucích k menstruaci dochází k nepříjemným pocitům, pálení, brnění, tlaku v žlázách?.

Zvažte několik důvodů, proč má žena bolesti na hrudi:

 • Závažná hormonální porucha. K tomuto stavu často vede chronická únava, neustálé stresové situace, nepravidelný sexuální život..
 • Dysfunkce vaječníků.
 • Odložené ukončení těhotenství.
 • Bolest je způsobena nesprávně vybraným oblečením, které neodpovídá velikosti a tvaru a které narušuje správný krevní oběh. To může způsobit značnou bolestivost a nepohodlí..
 • Se stresem, nervozitou, depresemi a přepracováním.
 • Může dojít k bolesti na hrudi v důsledku ovulace. což vede tělo k plné připravenosti na početí dítěte, v důsledku čehož dochází ke změnám na hormonální úrovni a ženské mléčné žlázy jsou extrémně citlivé na jakékoli změny v hormonálním pozadí, což způsobuje nárůst mléčných žláz, vzniká vnitřní tlak, který způsobuje bolest. Tento složitý orgán se tedy připravuje na svůj hlavní účel - krmení dítěte..
 • Bolest, která se objevuje před menstruací, je velmi často jedním z projevů tak složitého stavu, jako je premenstruační syndrom (PMS). Hrudník v tomto případě bolí, abych tak řekl, v kombinaci s dalšími příznaky charakteristickými pro PMS: dušnost; otok; zvýšený krevní tlak; vyčerpanost; Silná bolest hlavy; nespavost; špatné trávení; Deprese; podrážděnost; silná bolest břicha.

Během menstruace dochází ke zvýšení produkce hormonu estrogenu a prolaktinu, což způsobuje expanzi hrudních kanálků, v důsledku čehož dochází ke zvýšení průtoku krve do hrudníku. Díky tomu někdy prsa získává při palpaci hustou, hrudkovitou konzistenci..

Bolest po menstruaci

Mnohem méně častá je situace, kdy je hrudník po menstruaci oteklý. V tomto případě je nejprve třeba se ujistit, zda došlo k těhotenství. Změny citlivosti, pocit „plnosti“, zvětšení mléčných žláz, bolest bradavek jsou zcela běžnými nepřímými příznaky tohoto stavu. Pokud má žena výrazné zpoždění nástupu menstruace a zároveň se zjevně zvětšily mléčné žlázy, je vhodné provést test na možné těhotenství.

Silné bolesti - nelze je ignorovat

Samovyšetření musí být prováděno každý měsíc 6. až 12. den menstruačního cyklu

Pokud si všimnete:

 • při palpaci vzhledu těsnění, uzlíky na hrudi;
 • z bradavky je hnědý nebo krvavý výtok;
 • mamografie nebyla prováděna po dlouhou dobu;
 • máte hluboké nepohodlí;
 • pokud je bolest na hrudi před menstruací tak silná, že je těžké vydržet, aniž byste se uchýlili k lékům proti bolesti.

Tuto podmínku nelze kategoricky ignorovat, musíte co nejdříve kontaktovat lékaře a požádat o kvalifikovanou pomoc a podstoupit komplexní vyšetření mammologem. V tomto případě se zpravidla vyšetřují krevní testy na hormony a předepisuje se ultrazvukové vyšetření jak mléčných žláz, tak všech orgánů malé pánve. Může být také nutné poradit se s onkologem, protože musíte zcela vyloučit riziko vzniku rakoviny.

Léky a bylinné léky

Po komplexním vyšetření může lékař v případě potřeby předepsat hormonální antikoncepci ke zmírnění stavu, kterou je třeba užívat podle kurzu těsně před začátkem menstruace, protizánětlivé léky nebo speciální léky, které potlačují produkci prolaktinu.

Komprese můžete také vyrábět doma (studené nebo teplé), nejlépe pomocí nějaké podložky. Můžete zkusit změnit stravu. Vyloučit: sůl; jídlo, které obsahuje kofein; jíst méně tučná jídla; čokoláda. Jezte více diuretických rostlinných potravin (celer, petržel). Bylinné přípravky mají také dobrý účinek na eliminaci nepříjemných příznaků: mochna, kořen pampelišky, třezalka tečkovaná, vlaštovičník, kopřiva, provázek, pivoňka, tužebník, zubní kámen. Účinné mohou být i cviky na hrudník..

Nepoužívejte samoléčbu, nezapomeňte se poradit s odborným lékařem.

Bolest na hrudi před menstruací - normální nebo patologická?

Až 90% žen různého věku si stěžuje na bolestivost mléčných žláz před menstruací. Někteří z nežného pohlaví žijí bez problémů s tímto periodickým jevem a nevěnují mu žádnou pozornost. Jiní trpí každý měsíc bolestí, což významně zhoršuje kvalitu života. Proč někdo má bolest, ale někdo ne, a jak s ní zacházet?

Když začne bolest

Od 2. poloviny menstruačního cyklu je ženský prsa velmi citlivý. Během tohoto období dochází k hojnému přívalu krve do mléčných žláz, jejich otokům, překrvení. V některých případech dochází k otokům, velikost prsou se mírně zvětšuje. V tomto období ženy nejčastěji pociťují bolestivé nepříjemné pocity.

Každá druhá dívka a žena v plodném věku začíná pociťovat bolest v žlázách asi 7-10 dní před nástupem menstruace. Tyto bolesti většinou nepřinášejí nepříjemnosti, úzkost ani nenarušují celkovou pohodu. Lékaři nazývají takové bolesti vědeckým termínem - mastodynie.

Je důležité si uvědomit, že na rozdíl od mastopatie mastodynie není nemoc nebo patologie..

Předmenstruační citlivost prsou: možné příčiny

Bolest na hrudi v předvečer menstruace je fyziologický, zcela normální jev, který se vyskytuje na pozadí změny poměru pohlavních hormonů v těle. Proto je tento druh bolesti 100% hormonální povahy..

Od 12-15 dnů cyklu začíná ženské tělo aktivněji produkovat estrogeny. Ty se hromadí v tukové tkáni mléčných žláz a vyvolávají nástup nepříjemných, bolestivých pocitů. „Viníky“ otoků a překrvení žláz jsou další ženské hormony - progesteron a prolaktin. Jejich nárůst také s sebou nese celou „kytici“ nepříjemných příznaků.

Mohou se zvýšit nepříjemné bolestivé pocity v oblasti hrudníku v předvečer menstruace: silný stres, zvýšená únava, vyčerpání těla, prodloužené nervové napětí.

S přibývajícím obdobím se zvyšuje bolestivost prsu a od prvního dne jejich nástupu okamžitě zmizí. Intenzita syndromu bolesti může být zároveň způsobena mnoha různými faktory: od obecného zdraví po životní styl a stravu..

Bolest na hrudi může být také způsobena:

 • obezita, sedavý životní styl;
 • zneužívání kofeinu;
 • špatné návyky, zejména kouření;
 • různé nemoci.

Proč bolí hrudník před menstruací (video)

Proč se bolesti na hrudi objevují před menstruací? Kdy je to norma a kdy je důvod k obavám. Odborná konzultace.

Jiné příčiny bolesti

Někdy bolestivost mléčných žláz není způsobena fyziologickými důvody, ale jinými, nebezpečnějšími patologiemi.

Mezi nebezpečné podmínky patří například protahování svalů hrudníku v důsledku nadměrné fyzické námahy (dlouhodobé nošení závaží v rukou, aktivní sport atd.).

Následující příčiny bolesti na hrudi v předvečer menstruace jsou považovány za nebezpečnější pro zdraví ženy:

 • Hormonální poruchy Jakákoli hormonální nerovnováha v těle vyvolává vážné odchylky a narušení práce celého těla, je známkou toho, že potřebuje pomoc.
 • Gynekologická onemocnění. Často způsobují hormonální nerovnováhu, někdy mohou být nezávislou příčinou citlivosti prsou.
 • Zánětlivý proces v mléčných žlázách nebo v blízkých orgánech (v orgánech hrudníku).
 • Nemoci prsu. Mohou být způsobeny různými důvody, mají různé příznaky a povahu kurzu. Nejběžnějším onemocněním, které vyvolává bolest na hrudi, je mastopatie. Asi 70% žen na celém světě trpí touto patologií.
 • Novotvary v mléčných žlázách. Mluvíme o benigních i maligních formacích v mléčných žlázách. První i druhý typ nádorů mohou způsobit nepříjemné příznaky, které se projevují bolestmi na hrudi v různých fázích menstruačního cyklu, včetně předvečer menstruace.
 • Parazitární léze. Kupodivu, ale například pásový opar se také může stát jednou z příčin bolesti v mléčných žlázách..

Když je bolest na hrudi neobvyklá

Každá žena v každém věku by si měla dávat pozor na prsa, protože právě mléčné žlázy jsou orgánem, u kterého je vysoké riziko vzniku benigních a maligních nádorů..

Vývoj patologického procesu v těle může být indikován nejen povahou, ale také intenzitou bolesti.

Pokud se tedy bolest na hrudi v předvečer menstruace změnila, stala se výraznější nebo se začala objevovat v jiných fázích menstruačního cyklu, měli byste být opatrní a poslouchat své vlastní tělo, vyhledat radu od profesionálního odborníka.

Zvláštní pozornost by měla věnovat každé bolesti na hrudi ženy, které jsou v tzv. Rizikové skupině, pokud jde o možnost vzniku různých onemocnění prsu. Mluvíme o těch zástupcích nežného pohlaví, kteří:

 • anamnéza potratů, problémy s potratem;
 • jsou zaznamenána častá přerušení a nepravidelnosti menstruačního cyklu, jako je fenomén jako amenorea atd. kteří mluví o různých poruchách reprodukčního systému;
 • existuje genetická predispozice k různým onemocněním mléčných žláz;
 • po dlouhou dobu užívali perorální antikoncepci, různé hormonální přípravky pro terapeutické účely;
 • mít závislost na tučných jídlech, rychlém občerstvení, sladkostech, kouření.

Pokud žena, která má pravidelný menstruační cyklus a která ví o povaze bolesti na hrudi před menstruací, pociťuje jakékoli změny v projevu této bolesti, je důvod vyhledat radu odborníka.

Za normálních okolností by měla být bolest na hrudi před menstruací mírná, mírně bolestivá.

Co by mělo upozornit a vyvolat podezření na přítomnost patologie?

 • bolestivost pouze v jednom prsu, zatímco žádná bolest v druhém;
 • vlnitá podstata bolesti;
 • výtok a překrvení bradavek;
 • vzhled hrudek v hrudi;
 • silné křeče v mléčných žlázách;
 • velmi silná bolest, kterou nelze tolerovat, narušující obvyklý způsob života.

Je třeba poznamenat, že bolestivost a citlivost mléčných žláz se mohou během těhotenství významně zvýšit. Jakmile dojde k početí, bradavky se stanou velmi citlivými na jakékoli mechanické namáhání. Tyto příznaky se mohou objevit ještě před nástupem zmeškané menstruace..

Vezměte prosím na vědomí, že nejen menstruace může bolet, ale i žaludek. stejně jako bedra.

Kdy si domluvit schůzku s odborníkem

Má bolest na hrudi v předvečer menstruace negativní vliv na celkový fyziologický stav ženy a nezpůsobuje nepohodlí? S největší pravděpodobností nemusíte paniku. V případě, že bolest mléčných žláz přetrvává po dlouhou dobu po nástupu menstruace, je důvod být ve střehu a konzultovat s lékařem (viz také - proč bolí hrudník po menstruaci).

Výše popsané příznaky doprovázené nadměrnou citlivostí prsou mohou být výsledkem jak banálních hormonálních změn, tak závažných onkologických onemocnění..

Musíte být obzvláště opatrní, pokud jde o výskyt bolestí, které tam dříve nebyly. Například vaše prsa se před menstruací nikdy nevylila nebo nebolela a náhle vás začala bolet. Nebo naopak bolestivost mléčných žláz byla vždy předzvěstí blížící se menstruace a nyní během několika cyklů úplně zmizela. V jakékoli z těchto situací byste měli navštívit lékaře. A mimochodem, připomínáme vám, že hrudník může během menstruace bolet..

Abyste nepochybovali o tom, že bolesti na hrudi v předvečer menstruace jsou fyziologické a nemají patologickou povahu, měli byste alespoň:

 • dvakrát ročně podstoupit vyšetření a vyšetření u gynekologa;
 • konzultovat jednou ročně s úzkým specialistou - mammologem;
 • pravidelné sondování prsu - samovyšetření mléčných žláz.

Diagnostika

K určení příčin bolesti na hrudi v předvečer menstruace lze provést následující metody výzkumu:

 • Palpace mléčných žláz a blízkých lymfatických uzlin.
 • Jsou prováděny laboratorní krevní testy ke stanovení hladiny hormonů (pohlaví a hormonů produkovaných štítnou žlázou).
 • Provádějí se testy nádorových markerů ke stanovení rizika vzniku onkologických onemocnění reprodukčních orgánů.
 • Provádí se ultrazvuková diagnostika pánevních orgánů (12. - 15. den menstruačního cyklu).
 • Provádí se ultrazvuk mléčných žláz (2. fáze menstruačního cyklu).
 • V případě detekce tuleňů a novotvarů se provádí biopsie tkáně k dalšímu určení povahy nádoru.

V závislosti na pacientových potížích a klinickém obrazu může lékař předepsat individuální vyšetřovací program.

Léčba bolesti na hrudi před menstruací

Mastodynie způsobená fyziologickými procesy v těle nejčastěji nevyžaduje zvláštní specifické zacházení..

Pokud jsou bolesti silné, způsobují velké nepohodlí a narušují obvyklý způsob života, může gynekolog doporučit:

 • NSAID. Nesteroidní protizánětlivé léky snižují bolestivý syndrom, snižují otoky prsou.
 • Antikoncepční pilulky. Pomáhá omezovat cyklické změny prsou.

Je důležité si uvědomit, že jedním z vedlejších účinků užívání perorálních kontraceptiv může být citlivost prsou v různých obdobích menstruačního cyklu..

 • Hořčík. Užívání této látky 2 týdny před nástupem menstruace umožňuje minimalizovat nepříjemné bolesti na hrudi i další nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu.
 • Uklidňující přípravky a bylinky. Hluchavka, provázek, kopřiva, kořen pampelišky a některé další byliny obsažené v různých bylinných formulacích mohou stabilizovat hormonální hladiny, snížit citlivost prsou ve druhé fázi cyklu, zmírnit otoky.
 • Analgetika. Léky proti bolesti umožňují zastavit bolest. Nejčastěji používané jsou „Aspirin“ a „Ibuprofen“. Užívání léků proti bolesti stojí za to, pouze pokud se bolest stává velmi silnou..
 • Nezapomeňte, že užívání jakýchkoli léků je plné nejrůznějších vedlejších účinků. Každá droga má navíc své vlastní kontraindikace. Proto je před jejich použitím musíte absolvovat předběžnou konzultaci s odborníkem..

  Co dělat s bolestmi v mléčných žlázách (video)

  Bolest na hrudi u žen v různých fázích menstruačního cyklu. Co dělat k odstranění bolesti? Rada lékaře.

  Jak zmírnit bolest na hrudi před obdobím

  Držte se stravy. Dodržujte speciální dietu by měla být ve 2. polovině menstruačního cyklu. V tuto chvíli se doporučuje snížit množství spotřebované tekutiny, soli, tučných jídel, kávy a čaje. Alkoholické nápoje by měly být zcela opuštěny..

  Vyvarujte se mačkání podprsenky. Nosení těsného spodního prádla narušuje krevní oběh, komprimuje krevní cévy, lymfatické uzliny, otoky prsou. vyvolává nárůst bolestivých pocitů. Pro bolesti prsou můžete použít speciální sportovní podprsenky, které podporují, ale nestlačují hrudník.

  Minimální stres a hypotermie. Jakékoli podchlazení a dlouhodobý stres zvyšují citlivost prsou před menstruací, což vede k hormonálním poruchám.

  Lehká gymnastika. Pomůže zlepšit krevní oběh v hrudi, zmírní bolesti a křeče. Na internetu najdete mnoho jednoduchých sad cviků na hrudník, které může vykonávat každá žena bez ohledu na úroveň fyzické zdatnosti..

  Co radí tradiční medicína

  Hlavním cílem jakékoli léčby bolesti na hrudi před menstruací je normalizace hormonálních hladin, odstranění bolesti, zmírnění otoků. V takové situaci přijdou na pomoc nejen léky, ale také tradiční medicína:

  Lněné semínko Blahodárně působí na hormonální rovnováhu. Pro zlepšení stavu se doporučuje užívat 1 lžíci drcených lněných semen 1-2krát denně se sklenicí vody nebo slabým čajem.

  Bylinná infuze. K vaření budete potřebovat: 5 čajových lžiček kořenů lopuchu a jetelů, 4 čajové lžičky moštu a provázku, 2 čajové lžičky vlaštovičníku, kořen pivoňky, listy kopřivy, pichlavý zubní kámen, louky. Nalijte výše uvedenou sbírku bylin v množství 2 čajových lžiček do termosky a nalijte 250-300 ml vroucí vody. Nechte vařit 3-4 hodiny, poté přeceďte. Vypijte. sklenice třikrát denně 30-40 minut před jídlem. Doba léčby - 3-4 týdny.

  Obklady na zmírnění bolesti. Jsou účinným způsobem, jak rychle ulevit mastodynii.

  Nejčastěji používané:

  • Tvarohová komprese. Na mléčné žlázy se nanáší tlustá vrstva nízkotučného tvarohu. Horní část komprese je pokryta vlhkým bavlněným hadříkem. Ženě se doporučuje zaujmout vodorovnou polohu a přikrýt se teplou přikrývkou, počkat 30-40 minut. Poté lze tvaroh opláchnout teplou vodou..
  • Ricinový olej komprimovat. Namočte malý kousek bavlněné látky ricinovým olejem a naneste na prsa. Nahoře položte plastový sáček a teplý obvaz, přikryjte přikrývkou. Procedura trvá 30-40 minut. Chcete-li účinek zesílit, můžete na kompresi přiložit teplou vyhřívací podložku.
  • Čerstvý zeleninový obklad. Nastrouhejte malou čerstvou řepu a promíchejte s trochou medu. Umístěte směs na předem zbitý list zelí a aplikujte na bolestivou oblast hrudníku. Zakryjte potravinářskou fólií a zabalte. Zeleninový obklad nejen pomáhá zmírnit bolesti na hrudi, ale také účinně bojuje proti různým hrudkám.

  Samoléčba se nedoporučuje u žádného rušivého nepohodlí na hrudi.

  A co když před menstruací nebude bolest? Zjistěte zde.

  Preventivní opatření

  Ke snížení fyziologické bolesti v mléčných žlázách před menstruací byste měli dodržovat základní preventivní opatření, která zahrnují:

  • Dodržování optimálního denního režimu (dostatek času na práci, dostatek času na obnovení těla).
  • Dobrý noční odpočinek (spánek nejméně 7-8 hodin).
  • Zdravý životní styl. Poskytuje nejen vzdání se špatných návyků, ale také pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, správnou výživu atd..
  • Minimalizace nervové zátěže, silný stres, nadměrná duševní aktivita.
  • Odmítnutí silných nápojů obsahujících kofein (káva, čaj).
  • Neustálá kontrola vlastní váhy. Četné studie naznačují, že u obézních žen je větší pravděpodobnost výskytu předmenstruační bolesti na hrudi.
  • Dostatečný příjem čerstvé zeleniny a ovoce.
  • Pravidelný příjem vitamínových komplexů, které zahrnují vitamíny skupiny B, A, E..
  • Konzumace dostatečného množství mořských ryb, mořských plodů, rostlinných olejů.
  • Pravidelné sportovní aktivity. Jakákoli fyzická aktivita má blahodárný účinek na tělo, tonizuje svaly, zvyšuje jejich pružnost a snižuje bolest..
  • Chrání hrudník před jakýmkoli zraněním.

  Stojí za zmínku, že s věkem se riziko rozvoje různých onemocnění mléčných žláz rychle zvyšuje. Proto by měl být člověk velmi opatrný při takovém problému, jako je nepohodlí a bolest na hrudi..

  U mnoha žen je bolest prsou před menstruací dlouho zvykem. Někteří lidé neustále snášejí nepříjemné bolestivé pocity, aniž by si všimli alarmujících příznaků. V případě nárůstu nepříjemných příznaků na hrudi a výskytu bolesti po menstruaci byste se měli poradit s odborníkem.

  Poslední aktualizace: 06/18/2020Obsah článku Gynekologické příčiny svědění a pálení před menstruací Proč jinak je v pochvě svědění před menstruací Léčba Jak snížit pocit pálení před menstruací tradiční medicíny? Prevence svědění a pálení v pochvě před menstruací Svědění a pálení před nástupem menstruace, video