Vaginální suchost - jak se zbavit nepříjemného příznaku?

Suchost v pochvě nebo, jak lékaři říkají, atrofická forma vaginitidy nebo kolpitidy - fenomén, kterému může čelit každá žena na planetě.

A samotný proces není vždy způsoben hormonální nerovnováhou v jejím těle - spíše odráží dystrofické jevy spojené s nedostatečnou produkcí přirozeného vaginálního mazání.

Nedostatek mazání může být způsoben řadou důvodů - věkem nebo průběhem patologického procesu a také vnějšími faktory. Zjištění příčiny a podstoupení léčby je klíčem k normálnímu a plnohodnotnému životu každé ženy.

 1. Diagnostika
 2. Příznaky
 3. Příčiny patologie
 4. Během pohlavního styku
 5. Před menstruací
 6. Během období těhotenství
 7. Po porodu
 8. V průběhu menopauzy
 9. Ve stáří
 10. Léčba patologie
 11. Léky
 12. Hormonální terapie
 13. Léčba bez použití hormonů
 14. Lidové recepty a metody
 15. Recenze
 16. Prevence

Diagnostika

Vývoj nadměrné vaginální suchosti je doprovázen mnoha konkrétními stížnostmi - zjistit hlavní příčinu patologického procesu, odlišit jej od jiných možných onemocnění reprodukčního systému, diagnostikovat:

 1. Gynekologické vyšetření na židli - v tomto případě lékař diagnostikuje, že sliznice vypadá bledě a ztenčně, je na ní vizuálně viditelná eroze a otok, při dotyku krvácí a hladina pH se zvýší na 5-5,7
 2. Provedení rozšířené metody výzkumu pomocí kolposkopie - vyšetření stěn pochvy pod mikroskopem, které odhalí patologické vyčerpání a lokální krvácení a podlitiny. Pokud se použije pro diagnostiku Schillerova testu - sliznice, ve které nebude žádný glykogen, je zbarvena slabě, s nerovnoměrným rozložením barviva.
 3. Colpocytologický typ výzkumu - v tomto případě ukazatele indexu zralosti vaginálního epitelu, jeho celkového stavu a přítomnosti destruktivních procesů.
 4. Provádění nátěru na mikroflóru - při takové analýze se zvyšuje hladina leukocytů a laktobacily se snižují, lze také detekovat vývoj hladiny patogenní mikroflóry v nevýznamném množství.
 5. Stanovení hladiny estradiolu v laboratoři - předepsáno, pokud existuje podezření na poruchu a dysfunkci v práci vaječníků.
 6. K posouzení celkového stavu vnitřních orgánů urogenitálního systému lékaři předepisují diagnostiku pro ultrazvuk a tomografii a za účelem vyloučení patologického procesu ve vagině - bakteriální kultura a diagnostika PCR. Pokud existuje podezření na onkologii - testy pomocí nádorových markerů a související studie.

Příznaky

V oblasti gynekologie lékaři rozlišují následující příznaky:

 1. Úplná absence ženy nebo výrazné snížení přirozeného vaginálního výtoku v těle, což vyvolává negativní příznaky.
 2. Pocit nadměrné suchosti v pochvě, doprovázený a zhoršený svěděním a pálením, lokalizovaný v oblasti stydkých pysků, zhoršený chůzí a třecím spodním prádlem, během sexu.
 3. Bolest, nepohodlí, krvácení - pokud nepřijmete včasná opatření, může se snadno dostat infekce do děložní dutiny a pochvy, která provokuje sepsi a peritonitidu.
 4. Na povrchu pochvy se objevují praskliny a krvácející rány, ke kterým se při neléčení připojí infekce a vznikne zánětlivý proces.
 5. Časté a nepřiměřené nutkání močit na toaletu, které nepřináší úlevu - je to způsobeno skutečností, že tkáň močové trubice je umístěna v těsné blízkosti pochvy a také podléhá patologickému ztenčení.

Příčiny patologie

K obnovení a normalizaci práce žláz v pochvě a odstranění patologického procesu je důležité zjistit hlavní příčinu patologického procesu a od něj předepsat účinnou léčbu.

Lékaři podmíněně rozdělují všechny důvody do 3 skupin:

 • Patologie a nemoci vnitřních orgánů a systémů. Lékaři nejčastěji nazývají takové patologické procesy onkologií a vaginózou, vyvolané patogenní, bakteriální mikroflórou, endometriózou a myomem dělohy, diagnózou Sjogrenova syndromu.
 • Hormonální nerovnováha - nejčastěji mluvíme o období menopauzy a restrukturalizace těla během období početí a těhotenství. Považuje se to za normu a vyžaduje od ženy kontrolu - v průběhu času si tělo samo obnovuje hladinu pohlavních hormonů.
 • Běžné hlavní příčiny:
  • Nesprávná intimní hygiena nebo její nedostatek - žena nedodržuje pravidla osobní hygieny nebo často používá vonné gely, bezdůvodně často sprchuje, nosí syntetické těsné spodní prádlo.
  • Užívání určitých léků, nejčastěji antibiotik a diuretik, které snižují hladinu krevního tlaku. Často vyvolávají vaginální suchost, ale na konci jejich příjmu - hladina je obnovena.
  • Alergie na použité prací prášky a látky, mýdla a gely - stojí za to revidovat vlastní zásobu chemikálií pro domácnost.
  • Selhání průtoku krve a zásobování pánevními orgány, stejně jako nepravidelný sexuální život u ženy.

Během pohlavního styku

Pocity nepříjemné během sexu se ženou negativně ovlivňují jak samotnou pacientku, tak jejího sexuálního partnera, když bolest a nepohodlí, krvácení zcela odradí veškerou touhu po sexuální intimitě.

Neměli byste se však vzdát sexu - hormonální, vaginální čípky a lubrikanty, lubrikanty vám pomohou vytvořit a vrátit radost v intimní sféře.

Pokud je hlavní příčinou neschopnost a spěch partnera, pak stojí za to věnovat více času delšímu cvičení předehry a vzrušené tělo ženy bude produkovat dostatek přirozeného vaginálního mazání.

Často se nedoporučuje používat kondom - ovlivňuje úroveň přirozeného vaginálního mazání a dráždí epitel, což může způsobit tento příznak sucha ve vaginální oblasti.

Před menstruací

Mnoho nepříjemných, dráždivých pocitů před nástupem menstruace často trápí mnoho žen v reprodukčním věku, ale pouze 10% z nich se obává takového problému, jako je nadměrné sucho v pochvě.

To je způsobeno skutečností, že 2–3 dny před nástupem menstruačního kalendáře produkuje tělo větší množství gestagenu, který na chvíli potlačuje produkci pohlavního hormonu estrogenu. Lékaři nazývají tento stav normou..

Během období těhotenství

Mateřství je v životě ženy vždy nádherným obdobím..

Samotný průběh těhotenství je však doprovázen mnoha změnami vnitřních orgánů, systémů, celého těla nastávající matky - ranní nevolnost a vaginální suchost, která je způsobena nadměrnou produkcí hormonu progestogenu.

Také změna velikosti dělohy - vytváří další vnitřní tlak na okolní systémy a orgány, mění hladinu a ukazatele mikroflóry v pochvě a snižuje pružnost stěn. Tak se projevují negativní příznaky - pálení a svědění, nadměrná suchost.

Po porodu

Po narození dítěte je takový příznak jako nadměrná vaginální suchost podle názoru lékařů běžným jevem a postupně přechází sám, po normalizaci hormonální úrovně přijímají vnitřní orgány anatomicky správnou předchozí pozici.

Ale každý pátý pacient po porodu si stěžuje na nepříjemné příznaky - tento jev je způsoben produkcí hormonu prolaktinu, který ve své činnosti potlačí pohlavní hormon v těle ženy estrogen.

V průběhu menopauzy

Období menopauzy je důležitou etapou v životě ženy, kdy dochází k významné restrukturalizaci těla, ke změně hormonálních hladin a ke snížení hladiny estrogenu v krvi. Po 55-60 letech u žen diagnostikují gynekologové atrofickou formu vaginitidy.

Ve stáří

5-6 let poté, co žena prošla menopauzou, hladina estrogenu v jejím těle klesla na 80%. Podle statistik asi 75% žen ve věku nad 60 let trpí atrofickou kolpitidou.

Léčba patologie

Léky

Hlavní seznam léků předepsaných při diagnostice nadměrné suchosti je zaměřen na jeho působení při odstraňování především hlavní příčiny a poté - negativních příznaků ve formě nedostatečné produkce mazání a pocitu pálení, prasklin.

Předepisují je výhradně gynekolog po vyšetření a diagnostice a na základě výsledků předepisuje léky ze skupiny antibiotik a protizánětlivé, hormonální nebo obnovení vodní rovnováhy v těle.

Lékaři nejčastěji předepisují následující:

 1. Vitamíny A a E v kapslích nebo v tekuté formě - pomáhají obnovit a udržovat stav epitelu a sliznic na zdravé úrovni.
 2. Svíčky, které obsahují extrakt z měsíčku - Vagikal, pomáhají zmírnit podráždění a pálení, suchost a urychlit hojení trhlin..
 3. Vaginální čípky - Feminela nebo Cicatridin poskytují vaginální hydrataci po dlouhou dobu a to vše je dosaženo díky kyselině hyaluronové přítomné v jejich složení.
 4. Homeopatické přípravky - Klimadinon nebo Cyklodinon, které ovlivněním hypofýzy stimulují produkci a uvolňování hormonu estrogenu do krve. Ten také normalizuje práci vnitřních žláz a produkci dostatečného mazání pochvy.

Hormonální terapie

Kurz hormonální terapie je velmi populární metoda řešení kolpitidy, vyvolaná hormonální nerovnováhou, nedostatkem estrogenu v krvi.

Kurz hormonální terapie zahrnuje použití těchto prostředků:

 1. Gel Dermestril nebo Klimara, Divigel - jsou zavedeny do pochvy pomocí speciálního aplikátoru a nepohodlí budou odstraněny během hodiny.
 2. Hormonální kruhy - obsahují hormon estrogen. Postupně bude absorbován stěnami pochvy a obnoví hladinu vlhkosti - účinnost takového léku od 1 do 3 měsíců.
 3. Vaginální čípky Ovestin a Oripod - používají se v kurzu po dobu 2 týdnů a vkládají se do pochvy. Postupně zmizí pocit sucha a nepohodlí a obnoví se úroveň pH.

Léčba bez použití hormonů

V určitých případech předepsaných v praxi lékařů je průběh užívání hormonálních léků a vhodné terapie jednoduše kontraindikován..

Současně jsou příznaky nadměrné vaginální suchosti s mírným nedostatkem estrogenu v těle mírné - mohou být použity nehormonální léky a formulace.

Takže překonat vaginální suchost a obnovit dodávanou hladinu pH pomůže sběr léčivých poplatků a bylin, což umožní průtok krve, normalizuje hladinu hormonálních hladin, působí jemně a bez negativních důsledků..

Lidové recepty a metody

Arzenál tradiční medicíny má ve své aktivitě také mnoho receptů a formulací, které pomohou vyrovnat se s takovým problémem, jako je nadměrná vaginální suchost. Bylinné koupele a sbírky, stejně jako sprchování a zavádění speciálních tamponů jsou přirozenými a účinnými pomocníky při odstraňování nadměrné vaginální suchosti.

Hlavní věcí je dohodnout se na jejich použití s ​​ošetřujícím lékařem, vzít v úvahu individuální nesnášenlivost konkrétní rostliny a pamatovat, že se jedná spíše o doplňková opatření k hlavnímu, medikačnímu nebo hormonálnímu průběhu léčby.

Mezi takové účinné lidové léky v boji proti nadměrné suchosti patří:

 1. Kopřiva, oregano a měsíček - tyto rostliny berou 60, 20 a 30 gramů, promícháme a přidáme po 50 gramech. barvy heřmánku a Veronica officinalis. 2 lžíce směsi se vaří v půl litru vroucí vody a vaří se 3 minuty. a nechte vychladnout, přičemž trváte paralelně - vezměte 100 ml vývaru v průběhu 10-14 dnů. Pokud suchost a pocit pálení nadále obtěžují ženu, měli byste se poradit s lékařem.
 2. Připravený bylinný odvar z dělohy bóraxu a základní desky dokonale zvládá suchost pochvy - stačí smíchat po 40 gramech. každá rostlina a 2 lžíce. sběr páry ve 400 ml. vařící voda. Nechte to vařit a vezměte 1/3 šálku po celý den - maximálně 1 šálek vývaru.
 3. Terapeutické sprchování infuzí měsíčku je skvělý způsob, jak zvládnout vaginální kolpitidu během menopauzy a eliminovat suchost, pálení a nepohodlí. Jen vařená ve sklenici vroucí vody 1 polévková lžíce. l. barva měsíčku, trvat a filtrovat - aplikujte infuzi na sprchování. Kurz - 5 dní, provádění procedur každý druhý den.
 4. Koupání s přídavkem odvaru z matčiny - pomáhá nejen eliminovat vaginální svědění a nadměrnou suchost, ale také uvolnit a normalizovat centrální nervový systém. 60 g suroviny se vaří v půl litru vroucí vody a vaří se na mírném ohni po dobu 2-3 minut - po filtraci se přidá do lázně. Doporučuje se vykoupat se ne více než 1-2krát týdně..
 5. Tampony namočené v olejovém roztoku vitaminu E také pomohou eliminovat nadměrnou suchost pochvy, ale neměli byste ji používat v čisté formě - vitamin z tobolek je rozpuštěn v bázi, jakýkoli rostlinný olej v poměru 1 ku 3. Tampon je impregnován takovým roztokem a vložen do pochvy o 5 -7 minut. Místo vitaminu E můžete použít extrakt z aloe vera nebo kokosový ořech, ricinový olej - pomohou obnovit hladinu pH a eliminovat vaginální suchost a urychlí hojení trhlin. Kromě toho stojí za zmínku, že při používání olejů dostává tělo nejen dobré mazání, ale také dodává tělu dobrou dávku tuků, které obnovují a omlazují tkáně. A když jsou zavedeny do stravy, přispívají k přirozené produkci ženských hormonů.

Recenze

Recenze žen:

Prevence

Preventivní opatření mohou zabránit nebo významně snížit bolestivé a nepříjemné pocity při diagnostice vaginální suchosti:

 1. Nejprve je to dodržování pravidel osobní hygieny a odmítnutí agresivních detergentů - aromatických gelů a mýdel s jasnými barvivy..
 2. Použití vložek, vložek a vložek během menstruace vám pomůže zbavit se patologie..
 3. Zdravý životní styl a správná výživa, přiměřený pitný režim jsou také součástí normální úrovně pH pochvy, práce vnitřních žláz.
 4. Pokud jde o prádlo, je nejlepší zvolit si prostý, bavlněný, spíše než syntetický. Eliminujte časté, nepřiměřené sprchování, které narušuje normální mikroflóru pochvy.
 5. Pravidelný sex - je to pohlavní styk, který stimuluje práci vnitřních žláz a dostatečnou produkci přirozeného vaginálního mazání, což pomáhá snižovat projevy nadměrné suchosti.
 6. A vzdejte se špatných návyků - kouření a alkohol, sedavý životní styl a nedostatek pravidelného sexuálního života nemají nejlepší vliv na úroveň produkce přirozeného mazání.

Tato pravidla jsou jednoduchá, ale stojí za pochopení - v některých případech je nutné podstoupit hlavní průběh léčby, protože důvody vyvolávající vaginální suchost mohou být docela vážné.

Co dělat pro vaginální suchost: léky

Po celý život ženy čelí různým problémům intimní povahy, o nichž se ve slušné společnosti nebývá zvykem diskutovat. Samozřejmě nejsou předmětem diskuse, ale měly by se stát důvodem pro kontaktování specialisty. Vaginální suchost je stav intimní zóny, kdy množství přírodního maziva vylučovaného tělem prudce klesá (proces jeho uvolňování se zastaví). V důsledku nedostatku tekutin se stěny vagíny ztenčují, objevují se nepříjemné příznaky, které narušují zdravý a aktivní život.

Příčiny pocitu sucha v pochvě

V lékařské praxi se tato patologie nazývá atrofická vaginitida (kolpitida). Tento termín však platí pouze ve vztahu k některým variantám nástupu patologie. Procesy ztenčení vaginální sliznice, změny velikosti, ztráta elasticity plochého stratifikovaného epitelu nejsou vždy spojeny s hormonálními poruchami v ženském těle. Příčiny onemocnění se někdy stávají infekcemi močových cest, množstvím parfémované intimní kosmetiky a dlouhodobým užíváním antibiotik.

Řada gynekologů upřednostňuje termín „vaginální atrofická dermatitida“, který přesněji označuje projev nemoci. Typické příznaky jsou:

 • pocit pálení v perineu;
 • pocit napětí ve vnitřních stěnách pochvy;
 • svědění v stydkých pyskech, vaginální otvor;
 • nepohodlí během pohlavního styku, které je doprovázeno bolestí;
 • krvácení sliznice v důsledku výskytu ran, vředů na epitelu intimní zóny.

K výše uvedeným příznakům se přidává řada konkrétních příznaků, pokud má žena klasické příznaky kolpitidy způsobené hormonálními poruchami těla:

 • Neochota mít sex s partnerem. Nízké hladiny estrogenu snižují libido. Navíc snížená citlivost, bolest, suchost, krvácení během sexu negativně ovlivňují intimní život ženy..
 • Infekční choroby. Pokles přirozeného mazání vede k řídnutí epitelu vnitřních, vnějších pohlavních orgánů, zhoršení prospěšné mikroflóry sliznice, suché sliznice. Patogenní prostředí se proto stává zdrojem zánětlivého procesu v intimní oblasti..
 • Problémy s močením: časté nutkání, pálení.
 • Celkové zhoršení zdraví, bolesti hlavy, letargie, slabost.

K normalizaci funkcí žláz, vyvážení hormonální dysfunkce, odstranění sucha, určení správné léčby je nutné zjistit důvody, které lze podmíněně rozdělit do tří skupin:

 1. Vážné onemocnění / nemoc těla. Pouze lékař pomůže stanovit přesnou diagnózu a předepsat kompetentní léčbu. Pozorováno, když:
  1. výskyt novotvarů;
  2. vaginóza způsobená bakteriální infekcí;
  3. endometrióza, myom dělohy;
  4. zánět sliznic celého těla v důsledku dysfunkce žláz (Sjogrenův syndrom).
 2. Změny v hormonálním pozadí ženy. Ve většině případů se patologie vyskytuje v době menopauzy nebo během těhotenství..
 3. Běžné důvody. Zobrazí se, když:
  1. nesprávná intimní hygiena;
  2. nepřiměřené použití sprchování;
  3. užívání antibiotik nebo diuretik, léků snižujících krevní tlak;
  4. alergické reakce na složené prací prášky, mýdla, gely;
  5. zhoršení krevního oběhu v pánevních orgánech;
  6. nepravidelný sexuální život nebo jeho nedostatek.

Nyní oblíbené použití parfémovaných sprchových gelů je pro ženské tělo nebezpečné: vůně a nadbytek chemických složek způsobují poruchy činnosti sliznic. Přestávají normálně fungovat, jejich sekrece klesá: v důsledku toho se objeví nepříjemný pocit. Nezapomeňte na možné alergické reakce na složky intimní kosmetiky.

Kyselé prostředí, které stimuluje produkci prospěšných bakterií mléčného kvašení ženskými genitáliemi, je ničeno pod vlivem kyselinově nevyvážených gelů. Optimální hodnota by měla být 4–4,5 pH. Chcete-li se zbavit problémů, měli byste opustit nově vyvinuté dezodorované toaletní výrobky ve prospěch běžného mýdla, toaletního papíru bez nečistot a přísad..

Pevné spodní prádlo, které mačká cévy a narušuje krevní oběh v pánevních orgánech; syntetika, někdy nekvalitní, z níž jsou vyrobeny kalhotky, škodí zdraví ženy. Nemoc se cítí podrážděním, brněním, svěděním perinea. Vyměňte módní, krásné polyamidové spodní prádlo za neméně krásnou a elegantní bavlnu - a na problém zapomenete.

 • Jak správně užívat Senade
 • Jak nakládat cibuli - recepty s fotografiemi. Jak lahodně nakládat cibuli na salát, ryby nebo maso
 • Jak změnit samostatnou a integrovanou grafickou kartu na notebooku s videem

Další hrozbou je nedostatek hygieny v intimní oblasti. Patogenní mikroflóra vytlačuje prospěšné laktobacily: mnoho žen čelí kandidóze způsobené houbou Candida. Vzhled nepříjemného zápachu, svědění a pálení, ztenčení slizničního epitelu signalizují nesprávnou funkci těla. I při velkém výtoku existují známky atrofické vaginitidy a nepohodlí.

Před menstruací

Proč nepříjemné pocity pravidelně trápí zdravé ženy v reprodukčním věku před menstruací? Asi 10% spravedlivého sexu se s tímto problémem obrací na gynekologa: několik dní před nástupem menstruace se v těle zvyšuje množství hormonu progestogenu, který na krátkou dobu potlačuje produkci estrogenu. Takové jevy nepatří k patologiím a jsou považovány za naprosto neškodné..

Během těhotenství

Očekávání mateřství je v životě ženy nádherným obdobím. Někdy je však průběh těhotenství doprovázen určitými zdravotními problémy: ranní nevolnost, nevolnost, sucho v intimní oblasti, banální drozd jsou způsobeny restrukturalizací těla, aktivitou hormonu progestogenu. Zvětšující se děloha vytváří další tlak na všechny orgány, což má za následek změnu mikroflóry pochvy, snížení elasticity, výskyt příznaků svědění a podráždění.

Po porodu

V poporodním období vaginitida většinou zmizí sama: hormonální pozadí se normalizuje a sekreční žlázy vagíny začnou pracovat v obvyklém rytmu. Asi 20% porodních žen si stěžuje na sucho a pocit pálení v oblasti stydkých pysků. Je to způsobeno uvolňováním hormonu prolaktinu, který dočasně „přeruší“ estrogen. Doba zotavení trvá 60 až 90 dní. U žen, které porodily císařským řezem, doporučují gynekologové obnovení hormonálních hladin až 120 dní.

S menopauzou

Menopauza (klimakterické období) je obdobím významných změn v životě ženy souvisejících s věkem. Obnova těla je spojena s významným poklesem produkce ženského hormonu estrogenu. Vaginální suchost se vyskytuje u 50% spravedlivého pohlaví ve věku nad 55 let. Při menopauze se tato patologie nazývá atrofická vaginitida. Zúžení vaginálních stěn, ztráta přirozeného mazání, poškození žláz vedou k vytvoření alkalického prostředí, které způsobuje pocit tření, svědění. Nezapomeňte kontaktovat gynekologa, který vám předepíše hormonální substituční terapii.

Během pohlavního styku

Nepříjemné pocity sexu negativně ovlivňují sexuální život obou partnerů. Bolest, nepohodlí a občas krvácení odradí ženu od intimního života a muže intimita trochu potěší. Gynekologové však doporučují, aby se nevzdali tělesných radostí: hormonální čípky, maziva pomohou vytvořit sexuální život.

 • Hormonální přípravky pro ženy po 50 letech
 • Jak uplést patu ponožky
 • Léčba drozdů u mužů

Pokud je důvodem banální neschopnost, spěch partnera, řešením problému bude prodloužení doby pro předehru. Tělo ženy vzrušeně reaguje zvýšeným průtokem krve do genitálií a pochvy, čímž zvyšuje přirozenou sekreci žláz. Trvalé používání kondomů negativně ovlivňuje množství maziva vytvářeného v pochvě: pokud je podrážděný slizniční epitel, zkuste alespoň na chvíli kondom opustit.

Věková suchost

5-7 let po nástupu menopauzy klesá množství estrogenu vylučovaného tělem o 80%. Podle vědců trpí ve věku 60 až 65 let více než 75% žen atrofickou kolpitidou se všemi doprovodnými příznaky: pokles lumen pochvy, suchost a krvácení ze sliznice. Odkazy na věk, nechuť k lékaři mohou skončit katastrofou: s tímto onemocněním se nejen vícevrstvý epitel pochvy, ale také stěny močového měchýře (tkáně močové trubice) ztenčí a méně pružně.

Metody léčby

Pouze gynekolog může po vyšetření určit a předepsat správnou léčbu a zjistit příčiny vaginitidy. Z nezbytných postupů bude žena muset podstoupit gynekologické vyšetření, při kterém lékař provede Pap stěr (k vyloučení rakoviny), předepíše obecný (klinický) krevní test, aby se zabránilo možnému rozvoji infekcí močových cest.

Obecná opatření zaměřená na odstranění patologie, jako je vaginální dermatitida, zahrnují následující:

 • Při menopauze může být ženám nabídnuta nehormonální nebo hormonální substituční léčba ke zmírnění sucha a podráždění v pochvě.
 • Během těhotenství, při kojení dítěte, lékař doporučí ženám používat speciální zvlhčovače - gely, masti, lokální lubrikanty, které nejsou absorbovány do krevního oběhu, aby chránily dítě.
 • V případě sucha v důsledku porušení pravidel intimní hygieny je lepší odmítnout jakoukoli intimní kosmetiku, toaletní papír nebo vlhčené ubrousky s aromatickými přísadami.
 • Jakékoli léky, zejména atropin, antihistaminika, léky snižující krevní tlak nebo diuretika, by měly být užívány pouze v případě potřeby a na lékařský předpis. Samoléčba je nebezpečná z důvodu výskytu nežádoucích účinků: od sucha po zánětlivé procesy v pochvě a močových cestách.
 • Opuštění špatných návyků, které zhoršují prokrvení pochvy a způsobují sucho, svědění, pálení.
 • Vyvážená strava s vysokým obsahem luštěnin, omega-3 mastných kyselin k normalizaci sekrece vaginálních žláz a prevenci suchosti intimní oblasti..
 • Pravidelný sexuální život s pravidelným partnerem. V počátečních fázích je vhodné používat intimní lubrikační gely ke snížení sucha. Je lepší vzdát se ochucených kondomů.
 • Přítomnost onemocnění urogenitálního systému, jejichž vedlejším účinkem je suchost sliznic pochvy, je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc. V takovém případě může být nutný chirurgický zákrok nebo zdlouhavý léčebný postup..

Léky: tablety, čípky a krémy

Nekomplikované případy atrofické kolpitidy, mírně spojené s porušením produkce hormonu estrogenu, lékaři navrhují léčbu nehormonálními léky. Jsou také dobré v situacích, kdy hormonální substituční léčba není z mnoha důvodů možná. Vaginální tablety, homeopatické léky, gely a masti, topické krémy (zvlhčující sliznici) vám pomohou zbavit se nepohodlí.

 • Před pohlavním stykem použijte lubrikant bez vůně.
 • Vitamíny A a E - podporují zdravý stav slizničního epitelu bez podráždění.
 • Svíčky na bázi měsíčku "Vagikal" pomáhají odstranit dráždivé faktory - pálení, svědění, suchost, hojení ran a prasklin.
 • Vaginální čípky "Feminela", "Cicatridin" oválná forma zajišťují dlouhodobé zvlhčení pochvy díky kyselině hyaluronové - elixír mládí a aloe, měsíček odstraňují suchost.
 • Homeopatické léky "Cyclodinon", "Klimadinon" působí na hypofýzu, stimulují produkci estrogenu a chrání intimní oblast před suchem.
 • Vaginální gel "Gynokomfort" odstraňuje příznaky kolpitidy, normalizuje úroveň kyselosti pochvy, chrání před infekcemi.

Hormonální terapie

S menopauzou, změnami hormonálních hladin souvisejícími s věkem bude hormonální substituční léčba optimálním řešením problému sucha ve vaginální oblasti. Samy předepsané (na doporučení přítele, souseda, internetu) estrogenové léky jsou zdraví škodlivé: mohou způsobit tvorbu zhoubných nádorů nebo dysplazie. Hormonální terapie navrhuje použití vaginálních kroužků, mastí nebo lubrikantů, čípků, tablet:

 • Gely „Dermestril“, „Klimara“, „Divigel“ se zavádějí do pochvy pomocí speciálního aplikátoru. Nepříjemné pocity zmizí do hodiny.
 • Hormonální kroužky zavádí gynekolog. Obsahují určitou dávku estrogenu, který je postupně absorbován vaginálním epitelem (účinný od 1 do 3 měsíců), zmírňuje suchost a pálení.
 • Svíčky na pochvu "Ovestin", "Oripod" se používají v kurzu: každý den po dobu 2 týdnů, postupně snižujte dávku na minimum, dokud nezmizí pocit sucha.
 • V některých případech je systematické užívání tablet předepsáno jako součást komplexní hormonální substituční terapie.

Jak odstranit suchost pomocí lidových prostředků

Bylinné přípravky, koupele, sprchování jsou velmi důležitými pomocníky při léčbě atrofické dermatitidy pochvy. Vzhledem k individuálním charakteristikám (intolerance, alergie) bude žena schopna vyhnout se příznakům sucha, svědění a pálení v pochvě tím, že se orálně nebo koupe s léčivými bylinami:

 • Budete potřebovat: kopřivu, oregano, měsíček v poměru (60 g, 20 g, 30 g), heřmánek a Veronica officinalis po 50 g. Nalijte 0,5 litru vroucí vody a vařte nejméně 5 minut. Nechte vařit. Průběh podávání je 10-12 dní, 100 ml denně. Pokud suchost stydkých pysků nezmizí, navštivte svého gynekologa.
 • Velmi dobře odstraňuje suchost stěn v pochvě, odvar z dělohy a matky. Smíchejte 50 g každé bylinky, zalijte 400 ml vody a povařte. Vezměte třetinu sklenice 3x denně před jídlem.
 • Sprchování odvarem z měsíčku je ideálním způsobem, jak se zbavit atrofické kolpitidy s menopauzou, odstranit pocit sucha a těsnosti stěn. Aby nedošlo k narušení prospěšné mikroflóry pochvy, počet sprchování v jednom kurzu není větší než 5.
 • Koupele s odvarem z matčiny trávy uvolňují nervový systém, zmírňují svědění a nepohodlí: 60 g trávy nalijte 500 ml vroucí vody a vařte 2-3 minuty. Nechte vařit půl hodiny, přeceďte a přidejte do lázně. aby pocit sucha zmizel, dejte si takové koupele alespoň jednou týdně.
 • Domácí tampony ze sterilního obvazu navlhčeného v tekutém olejovém roztoku vitaminu E pomohou odstranit suchost a posílit stěny pochvy.Zkombinujte obsah kapsle s 10 čajovými lžičkami vařeného rafinovaného slunečnicového oleje, ponořte tampon do směsi a vložte jej do pochvy na 5 minut. Může být použit k mazání sliznic, dokud příznaky nezmizí.

Suchost vaginální sliznice: příčiny a léčba moderními metodami

Vaginální suchost je patologie sliznice spojená se stárnutím, vyčerpáním a zvrásněním vnitřní stěny orgánu. Patologie vede k nepříjemným příznakům - svědění, pálení, bolest atd. V průběhu času tkáně atrofují, takže problém musí být léčen při prvních příznacích..

suchost vaginální sliznice

"data-medium-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?fit=450%2C300&ssl=1? v = 1572898604 "data-large-file =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?fit=825%2C550&ssl = 1? V = 1572898604 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?resize=900%2C600 " alt = "vaginální suchost" width = "900" height = "600" srcset = "https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg? w = 900 & ssl = 1 900w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?w=450&ssl=1 450w, https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2017/12/suhost-vlagalishha.jpg?w=768&ssl=1 768w, https: //i2.wp. com / medcentr-diana-spb.ru / wp-content / uploads / 2017/12 / suhost-vlagalishha.jpg? w = 825 & ssl = 1 825w "sizes =" (max. šířka: 900px) 100vw, 900px "data-recalc -dims = "1" />

Proč léčit vaginální suchost: chcete dostat atrofickou vaginitidu?

Sexuální vztahy jsou nejdůležitější složkou života ženy, která do značné míry formuje celkový psychologický a fyziologický stav ženského těla. Ženy, které baví pohlavní styk, se určitě cítí šťastnější, uvolněnější a sebevědomější. Zároveň by se nemělo zapomínat, že klíčem k dosažení orgasmu pro ženu je fáze, která se v medicíně nazývá stimulace, tj. Období zvyšování sexuálního vzrušení..

V této době obvykle dochází k lubrikaci, tj. Přirozenému zvlhčení urogenitální zóny, které je navrženo k usnadnění sexuálního kontaktu a je doprovázeno zvýšením citlivosti genitálií. Z různých patologických nebo psychologických důvodů může být mazání významně sníženo nebo se nemusí vůbec objevit. V tomto případě odborníci doporučují vyhledat lékařskou pomoc, která bude zaměřena na zlepšení mazání urogenitální zóny..

Mazání je vyžadováno mimo sexuální kontakt. Hlen vylučovaný do pochvy chrání vnitřní ženské orgány tím, že odstraňuje patogenní bakterie a brání jim ve vstupu do dělohy.

Množství sekrece maziva klesá u mladých žen iu starších osob po menopauze. Jak tělo stárne, produkuje méně hormonů - estrogenů, které stimulují sexuální procesy. A i když je pohlavní styk minulostí, vaginální suchost dává pacientům mnoho nepříjemných minut..

A pokud je první fáze onemocnění vyjádřena mírnými příznaky, časem si choroba vybírá svou daň: svědění a pálení jsou doplněny častým nutkáním na močení, infikuje se škrábání a infekce se snadno pohybuje podél vysušené sliznice, což způsobuje příznaky odpovídající typu infekce.

Příznaky nedostatku mazání a atrofické vaginitidy

Jak již bylo zmíněno výše, stojí za to rozlišovat mezi nedostatkem mazání - v tomto případě se problém projevuje pravidelně a vaginální suchost spojená s přetrvávající atrofickou vaginitidou, kdy jsou tkáně významně poškozeny a proces se může stát nevratným.

Nejprve musíte pochopit, co se považuje za normu pro vaginální hydrataci. Tento parametr nelze nijak změřit, protože každá žena uvolňuje jiné množství zvlhčujícího lubrikantu. Proto je normou, když vás nic neobtěžuje. Zdravá žena si nevšimne tekutiny vylučované uvnitř těla - necítí, nemá barvu a bez vzrušení nezanechává stopy na prádle.

Při nedostatečném přirozeném mazání dochází k nepohodlí - toto je první známka, která signalizuje problém. Postupně začíná pálení, podobné známkám drozdů. Svědění může být mírné nebo závažné.

Postupem času se příznaky zhoršují až do bodu, kdy pohlavní styk vypadá jako trauma se struhadlem, což vede ke strachu ze sexuálního kontaktu. Po pohlavním styku dochází k silnému pocitu pálení, je možné krvácení, protože suchá sliznice je snadno zranitelná.

Důvody pro pokles přirozeného mazání

Sexuální zdraví ženy závisí na mnoha faktorech, z nichž hlavní jsou věk, hormony, temperament a celková pohoda spravedlivého sexu..

Je důležité si uvědomit, že někdy snížené mazání nemusí souviset s chorobami nebo patologiemi, ale pouze naznačuje nedostatečné vzrušení, příliš rychlou předehru nebo přítomnost rušivých faktorů z blízkosti. V takovém případě byste měli provést nějaké úpravy obvyklého procesu kontaktu a trochu diverzifikovat svůj sexuální život..

Pokud podobný problém přetrvává, bez ohledu na jednání partnera a míru vzrušení ženy, lze předpokládat následující patologické stavy:

 • skryté infekční procesy urogenitálního systému;
 • hormonální nerovnováha spojená s těhotenstvím, kojením nebo klimakterickými změnami;
 • pravidelné používání kondomů, vaginálních tamponů, traumatizace a odvodnění sliznice;
 • zneužívání alkoholu, drog a jiných toxických látek;
 • přítomnost psychologických problémů.

Neměli byste diagnostikovat sami, a ještě více se vzdejte radosti z intimity. Když si všimnete takové poruchy, musíte okamžitě kontaktovat odborníka, který navrhne účinnou metodu pro obnovení urogenitálního mazání.

Léčba suchosti vaginální sliznice

Jak přesně zacházet s onemocněním, rozhodne gynekolog. Nejprve musí žena podstoupit gynekologické vyšetření s kolposkopií, musí být testována na hormony a infekce. Pokud to nestačí, provede se ultrazvuk malé pánve.

Po zjištění příčiny nabízí lékař léčbu drogami nebo intimní plastickou chirurgii, která zahrnuje zavedení speciálních léků do sliznice. V žádném případě by však pacienti neměli používat maziva ze sexuálního obchodu - neobsahují potřebné léky, ale alergie a popáleniny zajistí.

Aktuální léčba léky a podávání hormonů

Nejčastěji je vaginální suchost způsobena nedostatečnou produkcí pohlavních hormonů. V tomto případě je úkolem terapie doplnit chybějící přirozené hormony.

Perorální antikoncepce obsahující správné hormony jsou předepisovány pouze mladým ženám. Vaginální hormonální substituční terapie se běžněji používá.

Vaginální hormonální terapii lze provést různými způsoby:

 • Zavedení estrogenového kruhu, který má tvar pochvy. Prstenec je třeba měnit každé 3 měsíce.
 • Zavádění vaginálních čípků (čípků). Léky se injektují denně po dobu několika měsíců, dokud není vše normalizováno.
 • Pomocí vaginálního krému. Nejprve musíte krém aplikovat každý den, poté každý druhý den.

Účinek užívání správně vybraných léčivých přípravků se projeví na konci prvního týdne léčby. Hormony navíc nejen zmírňují příznaky, ale problém skutečně léčí. Vlhkostní tkáně se obnoví, stěny zesílí. Proto nelze takové léky užívat bez testů. Nesprávné dávkování povede k hyperplazii - nadměrnému zesílení, což vede k rakovině.

Zlepšení mazání intimními plasty - moderní technika bez rizik

K dnešnímu dni byla vyvinuta moderní technika k odstranění sexuálních dysfunkcí různé etiologie, která se nazývá intimní plastika. Oprava úrovně mazání v tomto ohledu není výjimkou a lze ji provést nechirurgickou injekční metodou - konturovací plasty.

Tento postup zahrnuje subkutánní injekci speciálních přípravků na bázi kyseliny hyaluronové, které se v medicíně nazývají plniva, do měkkých tkání. Tyto látky mají gelovou konzistenci a doplňují objem a vlhkost tkání a umožňují tak eliminovat nejen fyziologické, ale i nejestetičtější problémy intimní oblasti..

Pro obnovení mazání se do oblasti klitorisu vstřikují plniva, což zvyšuje citlivost této oblasti a významně zvyšuje sekreční funkci v procesu aktivní stimulace, fyzické i psychické. Procedura trvá jen několik minut a nevyžaduje od pacienta žádnou speciální přípravu ani hospitalizaci. Tato technika je bezpečná a bezbolestná, což zjednodušuje její implementaci u podezřelých pacientů.

Kam za sexuálními problémy v Petrohradě

Klinika reprodukčního zdraví Diana zaručuje profesionální přístup k řešení tak intimního a delikátního problému, jako je snížené mazání. Naši specialisté provedou důkladnou diagnostiku a poskytnou poradenské informace, poté bude stanovena terapeutická strategie. Pokud je nutné podstoupit intimní plastickou operaci, pacient si může být jistý účinností a kvalitou léčby.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter

Co pomůže suchu v intimní oblasti?

Klimakterické období v životě ženy je doprovázeno nepříjemnými příznaky. Jedním z těchto projevů je suchost v intimní oblasti s menopauzou. Pokud se to v mladém věku někdy stane kvůli nedostatečnému uvolnění maziva během pohlavního styku, pak během menopauzy pocit sucha doprovází ženu neustále.

Vaginální suchost během menopauzy tedy vytváří nepohodlí, které narušuje normální průběh života. V této publikaci se blíže podíváme na tento příznak a na to, jak ho léčit léky..

Jak se projevuje příznak

Vaginální suchost během menopauzy nelze přehlédnout. Vede to k neustálému nepohodlí, které odvádí pozornost od práce nebo jiných činností. K suchu dochází v důsledku skutečnosti, že stěny pochvy vylučují méně zvláštní sekreci, což je přírodní mazivo, které zajišťuje normální stav orgánu.

Je chybou věřit, že se časem vše vrátí do normálu..

Naopak, pokud nic neděláte, do sucha se přidají následující pocity.

 • neustálé svědění stydkých pysků;
 • pocit pálení v perineu, který je někdy velmi intenzivní.

Tyto projevy po vodních procedurách se buď nezastaví, nebo na krátkou dobu zmizí a poté se znovu vrátí. Pokud odložíte návštěvu gynekologa, pak žena, kromě popsaných problémů, bude mít negativní zdravotní důsledky.

 1. Na nedostatečně zvlhčených stěnách pochvy se mohou vytvářet drobné praskliny nebo rány. Infekce, která se dostala na jejich povrch, povede k rozvoji onemocnění, které vyžaduje dlouhou a často nákladnou léčbu..
 2. Suché vaginální stěny jsou pravděpodobně infikovány plísněmi.
 3. Suché sliznice zvyšují riziko vzniku eroze, kterou bude třeba léčit.

Nedostatek sexuální aktivity v důsledku bolesti způsobené vaginální suchostí pouze zhoršuje hormonální nerovnováhu, která se objevila s nástupem menopauzy. Zdraví dámy se výrazně zhorší. V žádném případě nemůžete ignorovat suchost vaginální sliznice během menopauzy..

Příčiny příznaku

Hlavním důvodem vzniku suchých sliznic během menopauzy je nedostatek ženského pohlavního hormonu estrogenu. V zásadě je tento hormon syntetizován ve vaječnících. Malý objem produkuje kůra nadledvin a tuková tkáň. Během menopauzy vaječníky přirozeně přestávají fungovat. Proto postupně produkují méně a méně hormonů. V postmenopauzální fázi přestanou vaječníky úplně syntetizovat hormony.

Jak vidíte, časem hlavní příčina sucha nezmizí, ale pouze se zhorší. Chtěl bych poznamenat, že snížení hladiny estrogenu v těle ženy vyvolává sucho v ústech s menopauzou. Mnoho žen si tento příznak všimlo. Obzvláště výrazné je to v noci..

Kromě hlavního důvodu lze identifikovat řadu dalších faktorů, které vedou k tomuto choulostivému problému:

 1. S věkem se průtok krve do pochvy snižuje, což vede k tomu, že se orgán zmenšuje a jeho sliznice se ztenčuje.
 2. Stres brání normální produkci hlenu. Ženy jsou jim vystaveny po celý život a během menopauzy je více stresu než kdy jindy.
 3. Užívání léků nepříznivě ovlivňuje stav všech sliznic. Ženy ve věku 45–55 let zpravidla již mají nějaký druh nemoci a užívají léky neustále nebo pravidelně.
 4. Kouření vede ke zhoršení prokrvení všech orgánů a sliznic.
 5. Suchost vaginální sliznice vyvolává spodní prádlo vyrobené ze syntetických tkanin. Samozřejmě to může být velmi krásné. Dámy v dospělosti by však měly upřednostňovat ne příliš těsné prádlo z přírodních tkanin..
 6. Sexuální kontakt během menopauzy zvyšuje pocit sucha v pochvě. V tomto obtížném období jejich života, které je poznamenáno změnami souvisejícími s věkem a příznaky menopauzy, dámy ztrácejí svoji dřívější sexuální touhu. Vylučuje se málo hlenu a po pohlavním styku žena pociťuje v pochvě silné svědění.
 7. Během menopauzy se významně zvyšuje riziko vzniku diabetes mellitus u žen. Zpočátku se toto nebezpečné onemocnění vyvíjí téměř asymptomaticky a dáma ani netuší, že má cukrovku. Jedním z příznaků onemocnění je pocit pálení v intimní oblasti, který způsobuje nepohodlí.

Jak se léčí vaginální suchost během menopauzy?

Aby bylo možné účinně léčit vaginální suchost během menopauzy nebo po menopauze, měla by se žena poradit s gynekologem. I když plánuje léčbu lidovými recepty, nezapomeňte se předem poradit s lékařem..

Mnoho žen se za svůj problém stydí, a proto nechodí k lékaři. Nadarmo. Rád bych se zaměřil na skutečnost, že tento klimakterický příznak je bez výjimky pozorován u všech zástupkyň..

Pouze gynekolog bude schopen adekvátně posoudit situaci a správně zvolit postup léčby. Kromě toho bude včas diagnostikován vývoj nebezpečných nemocí. Jak víte, léčba zahájená v rané fázi vede k rychlejším výsledkům..

Léčba drogami

Nejběžnější léčbou vaginální suchosti je používání vaginálních zvlhčovacích gelů - lubrikantů.

Mají nejen zvlhčovací, ale také lubrikační účinek. Proto nechte dámu aktivní sexuální život.

Hydratační gely

Co dělat, aby pohlavní styk nezpůsoboval bolestivé pocity? K tomu musíte použít maziva..

Zvažte, které zvlhčovací gely mají během menopauzy zvlhčující a lubrikační účinek:

 1. Gynokomfort je zvlhčující gel obsahující: panthenol, bisabolol, výtažky ze slézu a heřmánku.
  Odstraňuje projevy sucha, má protizánětlivý účinek a také podporuje rychlou regeneraci poškozených oblastí sliznice. Gelové ošetření zmírní pálení, svědění a nepohodlí a také odstraní praskliny, které se objevily.
 2. Gynofit gel je zvlhčující gel na bázi glycerinu a hydroxyethylcelulózy.
  Eliminuje pocit sucha a pálení v pochvě. Používá se před pohlavním stykem.
 3. Montavit gel je produkt obsahující hydroxyethylcelulózu.
  Účinně nahrazuje přírodní hlen a používá se před pohlavním stykem.

Hormonální gely

Jak se zbavit sucha, když je vaginální sliznice silně oslabena? V tomto případě hormonální gely pomohou zbavit se tohoto příznaku. Jsou velmi účinné, protože obsahují hormon estrogen, konkrétně jeho nedostatek způsobil problém..

Existují takové hormonální látky:

 1. Dermestril - obsahuje hormon estriol.
  Léčba tímto lékem umožní dámě rychle tonizovat vagínu a její sliznice. Gel zmírňuje nepohodlí a stimuluje hydrataci.
 2. Divigel - produkt obsahuje estriol v hubbubu.
  Gel účinně obnovuje sliznici, pomáhá ji zvlhčovat a zmírňuje všechny projevy nepohodlí.
 3. Ovestin - jedinečné složení hormonálního činidla umožňuje komplexně ovlivnit oslabenou sliznici.
  Přípravek obsahuje estriol, chlorhexidin a kyselinu mléčnou. Použití gelu vede k dezinfekci sliznice a její rychlé regeneraci. Účinně eliminuje příznaky jako svědění, pálení a nepohodlí.

Léčba hormonálními gely zahrnuje každodenní podávání léku do pochvy před spaním. Standardní léčba trvá měsíc. Poté se dávka sníží - gel se používá dvakrát týdně.

Krémy

Pokud léčba zvlhčujícími gely nefungovala, lékař předepíše dámě krém na sucho v intimní oblasti. Vzhledem k tomu, že krémy jsou hormonální léky, měly by být předepsány výhradně lékařem.

Některé dámy nazývají takové krémy masti - to není pravda, ale lékárna pochopí, co přesně návštěvník potřebuje. Které léky z této skupiny jsou nejúčinnější?

Nabízíme seznam oblíbených krémů:

 1. Feminel - mléčné bílkoviny a bambucké máslo ve smetaně. Zmírňuje dobře existující vaginální podráždění.
 2. Vagisil - krém nejen zvlhčuje sliznice, ale také vytváří ochranný film, který zabraňuje podráždění.
 3. Vagilak je zvlhčující krém, který zvyšuje pružnost sliznic.

Vaginální čípky

Jak se zbavit sucha a zároveň obnovit strukturu sliznic? Musíte použít vaginální čípky pro sucho.

Takové svíčky jsou oblíbené pro menopauzu:

 1. Estriol - hormonální čípky, které nejen odstraní příznak, ale obnoví vaginální mikroflóru.
 2. Ovestin - hormonální čípky, které léčí mikrotrhliny a eliminují suchost vaginální sliznice.
 3. Climaktol-Anticanum - nehormonální čípky, které eliminují nepohodlí spojené se svěděním a pálením, zmírňují záněty a také obnovují strukturu vaginální sliznice.

Jak vidíte, suchosti v pochvě se můžete zbavit pomocí různých léků. Pouze lékař může v každém případě zvolit optimální lék.

Vaginální suchost je jedním z menopauzálních příznaků, kterým čelí každá žena. Některé dámy ho tolerují, jiné začnou s léčbou. Správně být na místě druhé kategorie žen.

Moderní medicína může představitelkám žen se suchou intimní oblastí nabídnout různé možnosti léčby. Měli byste svěřit své zdraví odborníkům, a nikoli samoléčbu. Přejeme vám hodně zdraví!

Milé dámy, podělte se o své zkušenosti s léčbou vaginální suchosti.

Mnoho žen zná délku svého menstruačního cyklu a dokáže zjistit, kdy by měla menstruace začít několik dní před objevením prvních známek jejich přístupu.