Metody léčby chronické endometritidy a jejich účinnost

Během zánětu jsou procesy smrti a růstu endometria zmatené, což má za následek narušení cyklu, může dojít k neplodnosti, otevření děložního krvácení a také k potratu.

Léčba chronické endometritidy je dlouhá procedura zahrnující opakované změny léků.

 1. Co je to endometritida?
 2. Typy endometritidy
 3. Diagnóza onemocnění
 4. Akutní endometritida
 5. Příznaky akutní endometritidy
 6. Léčba akutní endometritidy
 7. Chronická endometritida
 8. Příznaky chronické endometritidy
 9. Příčiny chronické endometritidy
 10. Pokud existuje zvýšené riziko chronické endometritidy?
 11. Infekce způsobené nemocí
 12. Komplikace
 13. Léčba chronické endometritidy
 14. Antibiotika a antivirotika
 15. Hormonální léky
 16. Léčba endometritidy lidovými léky
 17. Endometritida a těhotenství
 18. Recenze
 19. Prevence endometritidy

Co je to endometritida?

Endometritida je tvorba zánětu ve vnitřní části děložní sliznice, tzv. Endometrium. Toto onemocnění je způsobeno různými infekcemi..

Endometrium mění svou strukturu v průběhu celého menstruačního cyklu, konkrétně roste a dospívá, připravuje se na budoucí oplodnění vajíčka a umírá, pokud nedojde k početí. Děložní dutina je v normálním stavu a má spolehlivou ochrannou bariéru proti infekčním patogenům, pokud je lemována endometriem.

Onemocnění se obvykle vyskytuje:

 • po kyretáži děložní dutiny,
 • intenzivní porod,
 • ukončení těhotenství,
 • dlouhodobé nošení spirály,
 • císařský řez,
 • zánět vaječníků,
 • gynekologické operace,
 • endometriální biopsie.

Zánět se rychle rozvíjí a je akutní. Na infekci se podílí několik patogenů..

Typy endometritidy

Existují dvě formy endometritidy:

 • Akutní forma onemocnění se vyvíjí v důsledku porodu, malých potratů nebo potratů, stejně jako diagnostické kyretáže děložní dutiny, hysteroskopie atd. Špatné odstranění placenty nebo částí vajíčka, tvorba sraženin nebo tekuté krve je ideální mikroflórou pro výskyt akutního zánětlivého procesu a vzrušení infekce. Poporodní endometritida je často příčinou poporodní infekce. Začíná to ve 40% případů po císařském řezu a ve 20% přirozenou formou porodu. Je to způsobeno masivní restrukturalizací fungování imunitního a hormonálního systému ženského těla, protože během těhotenství dítěte „klesá“ imunita a odolnost vůči bakteriím. Dokonce i herpes simplex a mycobacterium tuberculosis se někdy stávají příčinou akutní endometritidy. Kromě toho mohou onemocnění vyvolat gonokoky, chlamydie, cytomegalovirus, mykoplazma atd..
 • Chronická endometritida je důsledkem akutní endometritidy, která není zcela vyléčena. V téměř 90% případů takové onemocnění doprovází zástupce reprodukčního věku a je dobře distribuováno pomocí nitroděložních terapeutických a diagnostických opatření s velkým počtem potratů. Tento typ endometritidy se stává jedním z častých důvodů pro potrat, neplodnost, nekvalitní oplodnění in vitro, během obtížného těhotenství a porodu i v období po porodu..

Diagnóza onemocnění

Aby bylo možné vyvrátit nebo potvrdit stanovenou diagnózu, najít patogeny a určit stupeň jejich aktivity, měly by být dokončeny následující studie:

 1. Vyšetření na gynekologickém křesle. Pro stanovení diagnózy lékař zkoumá stav dělohy - ať už jde o nárůst a mírné zatvrdnutí. Zároveň jsou odebrány stěry z tsevircal kanálu a pochvy. Ukazují, zda je sliznice zapálená nebo ne. Kromě toho se v děložním čípku shromažďuje hlen pro budoucí bakteriologický výzkum, který ukáže původce onemocnění.
 2. Ultrazvuková procedura. Ultrazvuková procedura se opakuje dvakrát: poprvé na začátku menstruačního cyklu a podruhé ve druhé polovině cyklu. S pomocí této studie můžete vidět příznaky endometritidy: polypy, cysty, adheze endometria a její zesílení.
 3. Hysteroskopie. Tento postup zahrnuje podrobné mikroskopické vyšetření penisu pomocí nástroje z optických vláken. Vyšetření se provádí v anestézii ve druhém týdnu cyklu. Současně se během vyšetření provádí biopsie několika oblastí endometria najednou. Ve výsledku můžete získat nejen samotný důvod, ale také zjistit, jak je aktivní..

Pokud je diagnóza potvrzena, lékař bude muset předepsat další studie, aby pochopil přesnou příčinu onemocnění:

 • krevní test na přítomnost protilátek (ELISA) - umožňuje určit přítomnost virové infekce (cytomegalovirus a herpes virus),
 • výsev materiálu se odebírá z děložní dutiny a s jeho pomocí se identifikují původci zánětu, což umožňuje pochopit, která antibiotika vyléčí infekci,
 • PCR diagnostika hlenu z dělohy pomůže přesně najít všechny viry a bakterie, které způsobily vznik chronické formy onemocnění.

V případě neplodnosti je pacientovi předepsán krevní test na hormonální hladiny.

Akutní endometritida

Patogen vstupuje do děložní dutiny během sexu nebo při poškození pohlavního orgánu. Pokud léčba není provedena včas, může způsobit zdravotní komplikace, přechod do chronického stadia a dokonce neplodnost.

Dokonce i běžné hygienické tampony mohou být důsledkem onemocnění, pokud nejsou dodržovány normy pro jejich použití. Při nesprávné hygieně, častém sprchování a používání nitroděložní antikoncepce se mohou objevit problémy s tvorbou a smrtí endometria.

Příznaky akutní endometritidy

Akutní forma endometritidy ve svých příznacích je podobná onemocněním, která se vyskytují v zažívacím systému: proktitida, apendicitida, paraproktitida. Tento typ onemocnění se projevuje již třetí den po vystavení viru..

Je charakterizována bolestí v podbřišku, bolestivým močením, horečkou, zimnicí, hnisavým výtokem s nepříjemným zápachem, krvavými sraženinami, zvýšenou srdeční frekvencí, ve vzácných případech krvácením z dělohy.

Léčba akutní endometritidy

S akutní endometritidou je nutné bojovat na klinice, protože v kombinaci s léčbou je nutný odpočinek v posteli. Antibiotika jsou předepsána, která se vybírají stěrem.

Na základě jeho výsledků lékař určí citlivost infekce na různé typy antibiotik a vybere ty nejúčinnější. Reakce na užívání léků se objevuje pouze týden po zahájení léčby.

Kromě antibiotik jsou předepsány:

 • vitamíny,
 • antihistaminika,
 • infuzní terapie roztoky glukózy a soli pro detoxikaci organismu,
 • antioxidanty a imunostimulanty,
 • antimykotika.

Pokud má žena krvácení z dělohy, pak se při léčbě akutní endometritidy používá ledový obal a umístí se na žaludek. Při hnisavém zánětu se děloha promyje antiseptiky. Pokud má endometritida neaktivní fázi, je onemocnění léčeno hirudoterapií (léčba pijavicemi) a fyzioterapií.

Rozdíl ve výběru léků a postupů je založen hlavně na typu infekce, dynamice procesu, stavu imunity a stadiu onemocnění.

Při akutní formě endometritidy byste neměli zapomenout na intoxikaci těla, protože bakterie uvolňují obrovské množství toxinů. Za tímto účelem gynekologové předepisují drtiče používané jako intravenózní systém: rheopolyglucin, albin, fyziologický roztok, refortan. Antioxidanty ve formě vitaminu C budou užitečným doplňkem této léčby..

Chronická endometritida

Pokud se boj proti akutní endometritidě zpozdí, pak se plynule změní na chronický. Při léčbě onemocnění její příznaky mírně ustupují, ale přetrvává porušení menstruačního cyklu, mírný pocit bolesti, výtok mírně klesá, ale nezastaví se.

Toto onemocnění se velmi často objevuje s prodlouženou dysbiózou pohlavních orgánů as exacerbovanými chronickými formami pohlavních chorob. Při císařském řezu je endometritida vyvolána přítomností šicího materiálu, který je v děloze po dlouhou dobu, a také nekvalitním potratem v důsledku přítomnosti zbytků plodu v pohlavním orgánu.

Existuje několik klasifikací akutní endometritidy:

 • fokální - zánět neprochází celou vnitřní částí skořápky, ale jejími jednotlivými částmi,
 • difúzní - změna není v celé oblasti endometria, ale ve více než polovině.

Existuje klasifikace podle hloubky léze:

 • endomyometritida - je ovlivněna svalová vrstva děložní dutiny,
 • povrchní - vyskytuje se pouze ve vnitřní výstelce dělohy.

V závislosti na povaze onemocnění se chronická endometritida dělí na:

 1. Neaktivní - fáze remise. Onemocnění v tomto okamžiku nevykazuje příznaky a je zjištěno při vyšetření před IVF a při studiu problémů neplodnosti.
 2. Pomalý - patrný s minimálními příznaky a jeho příznaky lze detekovat pomocí ultrazvuku dělohy. Pokud je provedena biopsie, můžete studovat, jak probíhá zánět..
 3. Mírný stupeň aktivity - viditelný pouze na ultrazvuku a při biopsii jsou viditelné změny a jejich aktivita.

Příznaky chronické endometritidy

Chronická endometritida se často vyskytuje při absenci příznaků.

Pokud je však onemocnění středně aktivní, pak je zánět představován následujícími příznaky:

 • bolest během sexu,
 • velmi sporé nebo těžké období,
 • únava,
 • bolavá bolest v bederní zádech nebo v suprapubické oblasti,
 • přetrvávající bolest, která se zvyšuje s menstruací,
 • opožděná menstruace,
 • ichor nebo krvavý výtok mezi obdobími,
 • nemožnost početí dítěte,
 • zvýšení teploty až na 38 stupňů.

Příčiny chronické endometritidy

Důvodem vzniku chronické formy endometritidy je pronikání škodlivých mikroorganismů do děložní dutiny - kvasinek podobných hub, virů a bakterií. S nespecifickým typem onemocnění způsobeného "normální" flórou, která se nachází na stydkých pyskech, perineu a konečníku.

V normálním stavu je děložní dutina uzavřena před vnějšími vlivy, protože končí v úzké trubici v děložním čípku naplněné hustým a viskózním sekrecí. Mikroby do něj mohou proniknout pouze během porodu a menstruace, protože mohou proniknout do děložní dutiny, která je v tuto chvíli nesterilní.

Příčiny:

 • škrábání a potrat,
 • císařský řez,
 • velké polypy v cervikálním kanálu,
 • endometriální biopsie,
 • obtížný porod,
 • dlouhodobé užívání děložní spirály,
 • nesprávné sprchování,
 • časté používání spermicidních krémů,
 • submukózní myom, který roste poblíž děložního čípku a otevírá jeho kanál.

Pokud existuje zvýšené riziko chronické endometritidy?

Chronická forma se nejčastěji vyskytuje u žen v reprodukčním věku (21–45 let), které jsou sexuálně aktivní. Nemoc se neméně rozvinula u žen, které nejsou sexuálně aktivní.

Mezi ženy s vysokým rizikem patří:

 • po biopsii endometria,
 • s nitroděložním tělem,
 • po potratu a biopsii,
 • s bakteriální kandidózou a vaginózou,
 • po hyteroskopii a hysterosalpingografii,
 • s infekcí cytomegavirem a genitálním oparem,
 • po diagnostické kyretáži,
 • po genitálních onemocněních - mykoplazmóza, chlamydisis, trichomoniáza a kapavka,
 • s chronickým zánětem děložního čípku (cervicitida).
 • infekční komplikace po porodu, například poporodní endometritida,
 • polypy nebo submukózní děložní myomy.

Infekce způsobené nemocí

Toto onemocnění je obvykle způsobeno různými typy infekcí. Obvykle jsou stejné v chronické a akutní formě..

Jedná se o nemoci způsobené prvoky chlamydií a ureaplazmy vyvolané kandidózou, stejně jako bakterie a mikroby různých typů a samozřejmě pohlavně přenosné choroby. Jakékoli onemocnění lokalizované ve vagině se může rychle dostat do děložní dutiny.

Exacerbace chronického průběhu zánětu nastává se snížením imunity a obvykle přechází do aktivního stádia, které v žádném případě nezávisí na typu zavedené infekce.

Komplikace

Endometrium je nejodpovědnější funkční vrstva dělohy, která je zodpovědná za normální průběh těhotenství..

Zánětlivé procesy v něm nesou hrozbu potratu, těžkého porodu plodu, placentární nedostatečnosti a případně krvácení po ukončení porodu. Proto by žena, která prodělala endometritidu, měla být pod zvláštní péčí gynekologa.

Mezi následky tohoto hrozného onemocnění patří adheze uvnitř děložní dutiny, tj. nitroděložní synechie, poruchy menstruace, cysty a polypy endometria, kalení dělohy.

Trubky a vaječníky, adheze pánevních orgánů se mohou účastnit zánětlivého procesu tohoto onemocnění a může se dokonce vyvinout peretonitida. U adhezivního onemocnění zpravidla dochází k silné bolesti břicha, která může vést k neplodnosti..

Léčba chronické endometritidy

Více než polovina žen si klade otázku, zda lze chronickou endometritidu překonat. Samozřejmě je možné při výběru individuální léčby, která závisí na stupni aktivity procesu a přítomnosti komplikace.

V terapii moderní gynekologové používají integrovaný přístup: imunomodulační, antimikrobiální, fyzioterapeutickou a regenerační léčbu. Boj proti této nemoci probíhá postupně.

Při prvním jsou infekce eliminovány, při druhém je obnoveno endometrium. K tomu se používají antibiotika se širokým spektrem účinku. Proces obnovy je založen na kombinaci metabolické a hormonální terapie.

Léky se vstřikují do sliznice děložní dutiny, aby se zvýšila koncentrace v samotném zánětu, což má vysoký účinek léčby.

Antibiotika a antivirotika

U endometritidy s bakteriální infekcí jsou antibiotika přísně předepisována. Protože různé bakterie jsou velmi citlivé na určité typy antibiotik. Dnes ještě neexistuje žádný speciální univerzální léčebný režim..

U každého pacienta se vyvíjí individuálně se zaměřením na patogen a jeho citlivost na léčivo. V akutním stádiu se antibiotika podávají intravenózně, jmenovitě Metrogyl v kombinaci s cefalosporinem. V případě potřeby se pacientovi podají injekce gentamicinu.

Pokud byl v děloze nalezen genitální herpes virus, jsou nutná antivirová léčiva. Obvykle se jedná o Acyclovir. Také jsou předepsány imunomodulátory, to znamená léky na zvýšení imunity.

Doba užívání antibiotik by neměla být delší než deset dní.

Nejoblíbenější jsou:

 • Amoxicilin je dostupné širokospektré léčivo používané k intravenózní a perorální léčbě. Používejte od 0,75 do 3 gramů denně za den.
 • Ceftriaxon se používá intravenózně k blokování sepse a potlačení infekčního agens. Neměl by být předepisován na začátku těhotenství. Dávka denně by neměla překročit dva gramy..

Hormonální léky

Chronická forma je založena nejen na infekci, ale také na smrti endometria a narušení procesu jeho tvorby. Proto je hormonální terapie nedílnou součástí boje proti této nemoci..

Obvykle jsou předepsány různé antikoncepční léky, které je třeba užívat mezi třemi měsíci a šesti měsíci. Po užití těchto léků se menstruační cyklus obvykle obnoví. A po absolvování léčby může žena otěhotnět.

Pokud je žena těhotná, jsou jí předepsány léky na bázi estrogenových hormonů, aby se zachoval plod.

V ostatních případech, pokud žena není v poloze, se použije následující léčebný režim:

 • 1 polovina cyklu - Divigel se nanáší na kůži v podbřišku, kde se provádí hyperplazie endometria. Má mnoho kontraindikací, takže léčba by měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře. Denní dávka by neměla překročit jeden gram.
 • 2 polovina cyklu - vaginální podání čípků nebo perorální podání Utrozhestanu. Je založen na progesteronu a měl by se užívat jednu tobolku ráno a večer. Vaginální léčba se provádí pouze se souhlasem lékaře, protože u určitých typů infekce může být kontraindikována.

Léčba endometritidy lidovými léky

Je možné úplně vyléčit endometritidu babičkami? Jak se říká, 50 na 50, a to pouze po poradě s lékařem. Vybere vám léky v kombinaci s lidovými léky, aby dosáhl co nejlepšího výsledku.

Při takové kombinované léčbě může lékař předepsat další testy, které ukáží, jak efektivní je tato metoda bylinné léčby, protože nakonec můžete odstranit pouze příznaky onemocnění a zánět v těle zůstane.

Endometritida a těhotenství

Ženy s endometritidou, stejně jako ostatní, doufají v úspěšné početí. Problém však je, že je téměř nemožné porodit plod a porodit dítě..

Existují dvě důležité hrozby, které narušují normální těhotenství:

 • První je, že sliznice děložní dutiny není spolehlivá, protože poškozené endometrium neumožňuje embryu uchytit se, i když dojde k oplodnění. Existují však případy, kdy je možné vajíčko uchovat, ale současně existuje velká hrozba potratu, který přetrvává po celou dobu těhotenství. Mnoho žen nemá ani čas dozvědět se o svém těhotenství a věří, že jsou obecně neplodné, takže před předčasnými závěry byste měli být vyšetřeni gynekologem.
 • Druhou hrozbou je, že zánětlivý proces se nezastaví ani v počáteční fázi zrání plodu; naopak se aktivně vyvíjí a ovlivňuje jak stěny děložní dutiny, tak rostoucí plod. Taková kombinace okolností zpravidla končí potratem již v raných fázích. V tomto okamžiku může dojít k nitroděložní intoxikaci nebo smrti plodu..

Nenechte se však odradit, protože chronická endometritida může být zcela vyléčena, což znamená, že v budoucnu bude možné plánovat těhotenství. S pozitivní dynamikou léčby a snížením zánětlivého procesu se provádějí regenerační fyzioterapeutické postupy, které přispívají k obnovení vlastností endometriálních buněk.

Recenze

Recenze žen o endometritidě:

Prevence endometritidy

Preventivní opatření:

 • Prevence endometritidy při nošení dítěte zahrnuje včasnou návštěvu gynekologa a pravidelné sledování u gynekologa. Komplikace, které se vyskytnou během zrání plodu, mohou způsobit poporodní endometritidu.
 • Dodržování pracovního a odpočinkového režimu s úplným vyloučením práce přesčas a noci od okamžiku početí jsou důležitými aspekty v prevenci endometritidy.
 • Kontakty s různými pesticidy a práce ve škodlivém způsobu výroby jsou extrémně zakázány. Nezapomeňte na mateřskou dovolenou a použijte ji podle pokynů.
 • Pravidelná výživa by měla zahrnovat vitamínové a minerální komplexy, zeleninu a ovoce, procházky na čerstvém vzduchu - to vše pomáhá zvyšovat imunitu a zabraňuje zakořenění infekcí v těle těhotné ženy.
 • Osobní hygiena by měla být vždy sledována, protože neumožňuje rozvoj zánětlivých procesů v pochvě. Má velký význam v posledních obdobích dozrávání ovoce. Nezdravé zuby jsou hlavním problémem sanitace a jsou postiženy kazem a stávají se původcem infekce, která může dokonce vést k zánětu pohlavního orgánu.
 • Ženy, u nichž existuje riziko rozvoje poporodní endometritidy, jsou přísně povinny podstoupit antibiotickou profylaxi v porodnici. Některé léky se užívají bezprostředně po ukončení porodu. Existují léky, které se injektují opakovaně, obvykle třikrát. Je třeba poznamenat, že takový lék může ovlivnit laktaci až do její ztráty..

Pravidelným sledováním gynekologa lze tedy v raných fázích detekovat chronickou endometritidu. Pokud žena používá nitroděložní tampony během menstruace, musí být včas vyměněny, protože tampony jsou hygienickým prostředkem.

Chráněný pohlavní styk s použitím antikoncepce zabrání vniknutí škodlivých mikroorganismů. Po potratech, nitroděložních zákrocích a císařském řezu je třeba preventivně užívat antibiotika.

Endometritida: léčba chronické a akutní endometritidy, je možné otěhotnět

Endometritida je spolu se salpingitidou a ooforitidou zahrnuta v řadě zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů a je právem považována za závažnou patologii. Toto onemocnění se vyskytuje poměrně často u žen v plodném věku (přibližně 95% všech případů onemocnění se vyskytuje v této kategorii).

Podíl akutní endometritidy je na celkovém počtu gynekologických onemocnění 2,1%, zatímco chronická endometritida je v průměru 14%. Toto onemocnění, zejména jeho chronická forma, představuje vážnou hrozbu pro zdraví žen až do vývoje neplodnosti. Nejčastěji diagnostikovaná poporodní endometritida. Vyskytuje se v 5-20% případů po spontánním porodu a ve 40% po porodu do břicha (císařský řez).

Endometritida - co to je?

Abychom pochopili, o jaký druh onemocnění jde - endometritida, měli bychom si vybavit anatomii, zejména strukturu dělohy.

Jak víte, děloha má 3 vrstvy. Vnitřní vrstva je představována sliznicí nebo endometriem, střední vrstva, která je také svalovou vrstvou, se nazývá myometrium, ale mimo dělohu je pokryta viscerální vrstvou pobřišnice a tvoří třetí vrstvu - perimetrii. Ve vztahu k rozvoji endometritidy je důležitá vnitřní vrstva. Skládá se ze 2 částí: povrchové vrstvy nebo funkční vrstvy, která je během každého období odmítnuta, a bazální nebo růstové vrstvy, nová funkční vrstva z ní vyrůstá během každého menstruačního cyklu. Pokud dojde k těhotenství, pak je funkční vrstva hypertrofována a tvoří decidua, což zajišťuje další vývoj vajíčka. U endometritidy se děložní výstelka zanícuje, konkrétně její bazální vrstva (protože funkční je každý měsíc aktualizována).

Když však mluvíme o endometritidě, nesmíme zapomenout na závažnější formu onemocnění - metroendometritidu nebo endomyometritidu. Vzhledem k tomu, že sliznice dělohy a její svalová vrstva jsou úzce propojeny, vede zánět endometria často k zánětu myometria, což vede k rozvoji metroendometritidy.

Z výše uvedeného vyplývá, že se vyvíjí endometritida, je nutný spouštěcí faktor, tj. Penetrace infekčních agens do děložní dutiny. Často k tomu dochází na pozadí poškozené děložní výstelky, ale další možnost je také možná, když není narušeno endometrium, ale infekční agens jsou příliš agresivní.

Infekce vstupuje do dělohy buď vzestupně (z cervikálního kanálu a pochvy), nebo sestupně (z děložních přívěsků).

Příčiny

Jak již bylo zmíněno, patogeny častěji vstupují do děložní dutiny z podkladového děložního čípku a pochvy. To vyžaduje 2 podmínky: otevřený cervikální kanál a poškozenou děložní výstelku. Pokud je celistvost endometria neporušená, hraje při vzniku onemocnění roli oslabená imunita. Proto je výskyt endometritidy predisponován řadou faktorů.

Predispozicí

Zánět sliznice dělohy může být vyvolán:

Indukovaný potrat nebo diagnostická kyretáž

K rozvoji patologie dochází buď při porušení pravidel asepsy během operace (nesterilní nástroje, nekvalitní léčba antiseptiky genitálního traktu atd.), Nebo když je zcela odstraněna celá funkční vrstva. V druhém případě se v děloze vytvoří obrovský povrch rány, který je snadno napaden patogenními mikroorganismy..

Spontánní ukončení těhotenství

V tomto případě je výskyt komplikace usnadněn zbytky vajíčka, které jsou vynikající živnou půdou pro mikroorganismy a dokonce i při krátkém pobytu v děložní dutině vyvolávají vývoj patologie.

Hysteroskopie nebo hysterosalpingografie

Kromě rozšíření cervikálního kanálu v procesu provádění těchto postupů hraje roli oslabená imunita a narušení integrity endometria.

Vložení nitroděložního tělíska

Infekce vstupuje do dělohy nitkami nitroděložní antikoncepce, nebo pokud nejsou dodržována pravidla asepsy pro zavedení spirály, nebo pokud je porušeno vyšetření ženy (odběr šmouh).

Sprchování

Časté a nepřiměřené sprchování narušuje normální mikrobiocenózu pochvy, což vede ke snížení ochranných vlastností pochvy a děložního čípku a umožňuje volný průnik patogenních mikrobů do děložní dutiny.

Prodloužená práce

Porod, který trvá více než 12 hodin, zpravidla probíhá na pozadí otevřeného fetálního močového měchýře. Děložní dutina je přístupná pro penetraci a reprodukci infekce, která je doprovázena nejen výskytem poporodní endometritidy, ale je také plná dítěte.

Sexuální styk během menstruace

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá a funkční vrstva je odmítnuta, čímž je odhalena růstová vrstva endometria. Nechráněný pohlavní styk v tomto období přispívá k pronikání infekce do „otevřené rány“ v děloze a výskytu patologie.

Jiné důvody

 • Sondování dělohy - penetrace infekce do děložní dutiny sondou.
 • Ruční oddělení placenty - endometritida se často vyvíjí po nitroděložních zásazích během porodu (manuální oddělení placenty nebo manuální kontrola děložní dutiny).
 • Oslabená imunita - dlouhodobé užívání hormonálních léků, antibiotická léčba, nedávné infekční nemoci, infekce HIV přispívá ke snížení imunity.
 • IVF a umělá inseminace.

Příčinné látky endometritidy

Příčiny endometritidy jsou mikroorganismy. Mohou to být bakterie, viry, prvoky nebo houby. Ale onemocnění je zřídka způsobeno jedním typem mikrobů, k jeho výskytu zpravidla přispívá asociace infekčních patogenů..

Bakteriální endometritida je způsobena:

 • gonokok;
 • streptokok;
 • Escherichia coli;
 • Kochův bacil (původce tuberkulózy);
 • klebsiella;
 • Proteus;
 • původce záškrtu;
 • chlamydie;
 • mykoplazma;
 • enterobakter.

Virová endometritida je způsobena:

 • cytomegalovirus;
 • virus herpes simplex;
 • lidský papilomavirus a další.

Plísňová endometritida je způsobena houbami rodu Candida. Trichomonády jsou nejjednodušší ve vývoji onemocnění..

Klasifikace

V závislosti na průběhu onemocnění existují:

 • akutní endometritida;
 • subakutní proces;
 • chronická nemoc.

V závislosti na závažnosti klinických projevů se rozlišuje stupeň průběhu onemocnění:

 • snadný tok;
 • středně těžký;
 • závažný stupeň.

V závislosti na infekčním agens se endometritida dělí na:

 • specifické (Trichomonas, gonokoky, mycobacterium tuberculosis a další);
 • nespecifická endometritida způsobená oportunistickými mikroorganismy.

Podle výsledků histologie (patomorfologické formy);

 • atrofická - charakterizovaná atrofií žláz a fibrózou stromatu, infiltrací do něj leukocyty;
 • cystická - se stromální fibrózou jsou žlázové kanály stlačeny, což vede ke stagnaci a zesílení jejich obsahu a tvorbě cyst;
 • hypertrofická - charakterizovaná nadměrnou proliferací endometria, která vyžaduje terapeutickou kyretáž děložní dutiny.

Takové formy nemoci, jako je katarální endometritida, stejně jako purulentně-katarální endometritida v „lidské“ klasifikaci, se nepoužívají, to platí pro dělení choroby na zvířata (krávy, psy, kočky).

Klinický obraz

Symptomatologie onemocnění závisí na mnoha faktorech:

 • agresivita patogenu;
 • stav imunity;
 • věk pacienta;
 • predisponující podmínky (endometritida je obzvláště obtížná na pozadí nitroděložního tělíska, po potratu nebo komplikovaném porodu);
 • oblast poškození sliznice dělohy;
 • přítomnost souběžné gynekologické patologie.

Akutní endometritida

Inkubační doba pro akutní endometritidu je 3 až 4 dny. Klinický obraz poporodní endometritidy se vyvíjí nejpozději 4. den. Čím větší je plocha děložní sliznice infikována, tím výraznější jsou příznaky a tím závažnější je průběh onemocnění. Mezi hlavní příznaky akutního procesu patří:

Opojení

Nejprve se to projevuje výrazným zvýšením teploty (39 - 40 stupňů), doprovázeným zimnicí a zvýšeným pocením. Na pozadí vysoké teploty se objevují další příznaky intoxikace: slabost, letargie, ztráta síly, ztráta nebo pokles chuti k jídlu, nevolnost až zvracení.

Bolesti v podbřišku mohou mít různou povahu, od bolestivých po nesnesitelné. Někdy jsou bolesti lokalizovány v bederní nebo křížové oblasti, často vyzařují do nohou pod lopatky. Pacienti často naznačují charakteristickou lokalizaci bolesti - nad pubisem uprostřed dolní části břicha. Při závažném zánětu se mohou peritoneální příznaky připojit k syndromu bolesti (znak Shchetkin-Blumberg a další).

Přidělení

Snad nejcharakterističtější příznak této nemoci. Existují mukopurulentní nebo hnisavé a hojné výtoky, které jsou doprovázeny nepříjemným zápachem (hlavně s hnisavou endometritidou způsobenou pyogenními bakteriemi). V důsledku deskvamace (odmítnutí) sliznice a zpomalení jejího zotavení mohou být sekrece smíchány s krví, která se nazývá „barva masa“ nebo je krvavá a trvá dlouho.

Celkově není hnisavá endometritida nic jiného než pyometra, kdy se v děloze hromadí velké množství hnisu a cervikální kanál je uzavřený nebo mírně otevřený. Pyometra je nejčastější u spontánních a trestných potratů.

Chronická endometritida

Při absenci nebo při absenci úplné léčby se proces stává chronickým, což je plné mnoha komplikací. Známky charakteristické pro akutní proces jsou poněkud vyhlazeny, takže je obtížné diagnostikovat chronický průběh onemocnění. Mezi příznaky chronické endometritidy patří:

Teplota

Pacienti zaznamenávají neustálé zvyšování teploty na zanedbatelná čísla (ne vyšší než 38), proti nimž člověk pociťuje slabost a slabost, snížený výkon a zvýšenou únavu.

Poruchy cyklu

Mezi další charakteristické příznaky chronické endometritidy patří různé poruchy cyklu. To se může projevit prodloužením a zvýšením objemu menstruačního toku (hyperpolymenorea), nepravidelným děložním krvácením (metroragie), rozmazáním sekrecí v předvečer a po menstruaci. Taková porušení jsou spojena zaprvé s proliferací pojivové tkáně (fibróza), která narušuje cyklické procesy v endometriu (proliferace a rejekce). Zadruhé je to kvůli porušení kontraktilní funkce dělohy. A za třetí, s porušením agregace krevních destiček, což vede místo k zastavení krvácení k jeho prodloužení.

Pacienti si často stěžují na přetrvávající bolesti v dolní části břicha a / nebo dolní části zad s mírnou intenzitou nebo nepohodlí. Charakteristická je také bolest při vyprazdňování a při pohlavním styku..

Přidělení

Chronický proces je téměř vždy doprovázen velkým množstvím hlenu nebo mukopurulentní výtoku, často s hnilobným zápachem.

Poruchy reprodukce

U chronického onemocnění jsou potraty nebo neplodnost obvyklé.

Je možné těhotenství?

I přes závažnost onemocnění nevylučuje endometritida možné početí a následný průběh těhotenství. Nepochybně se v mnoha případech chronického procesu stává těhotenství sen, ale pokud je to žádoucí a s určitým úsilím, lze tento sen nejen přiblížit, ale také uskutečnit.

Chronizace procesu vede ke zmenšení oblasti normálního, tj. Zdravého endometria, které je nezbytné pro implantaci oplodněného vajíčka a jeho podporu v dalším vývoji. Koneckonců je to normálně fungující sliznice dělohy, která je schopna růst do konce 2. fáze cyklu, to znamená připravit tzv. „Péřové lůžko“ pro příjem budoucího embrya a po zavedení zygoty mu poskytnout v počátečních fázích vývoje všechny potřebné živiny.

Chronická endometritida nevylučuje možnost oplodnění (s ovulací), ale těhotenství (v tomto případě hovoříme o biochemickém těhotenství, kdy došlo k oplodnění, ale dosud nedošlo k implantaci) je přerušeno ve fázi zavedení zygoty do děložní sliznice. Většina žen ani netuší, že potratily ve velmi rané fázi, klinicky to vypadá jako trochu pozdní menstruace.

Ale i při úspěšné implantaci je těhotenství v prvním trimestru často přerušeno a potraty se pravidelně opakují (obvyklý potrat). Pokud se navzdory všemu těhotenství nadále vyvíjí, pak je samotný proces doprovázen řadou komplikací, od trvalé hrozby přerušení po narození dítěte s retardací růstu až do jeho smrti (během těhotenství, během porodu nebo krátce po něm).

V případě akutního procesu nemá smysl mluvit o těhotenství, dokud nebude dokončena adekvátní léčba. Ale je možné otěhotnět s chronickou endometritidou? Abychom ženy hned nevystrašili, odpověď zní ano: „ano, těhotenství je docela možné.“ Ale co je k tomu potřeba?

Nejprve vědomě přistupovat k těhotenství, což znamená přemýšlet o problému ve fázi plánování. Je nutné navštívit gynekologa a související odborníky podle indikací, začít vést zdravý životní styl, vzdát se špatných návyků (to platí i pro manžela), užívat vitamíny a podstoupit vyšetření. Minimální vyšetření zahrnuje porod gynekologických nátěrů, ultrazvuk malé pánve, testy na latentní genitální infekce, v některých případech testy na hormony.

Při potvrzení diagnózy chronické endometritidy a ještě více při detekci latentních genitálních infekcí předepíše gynekolog léčbu. Terapeutický kurz je velmi dlouhý, ale je důležité jej absolvovat. Nejprve jsou předepsána antibiotika, v závislosti na citlivosti izolovaného patogenu. Ve druhé fázi léčby endometritidy jsou spojeny fyzioterapie, imunomodulátory, vitamíny, proteolytické léky a v některých případech perorální antikoncepce. K obnovení cyklické změny ve funkční vrstvě endometria jsou nezbytné hormonální antikoncepce.

Po úspěšné léčbě endometritidy nastávající matka opět podstoupí vyšetření, zejména ultrazvuk pánve, který potvrdí její neaktivní endometritidu, když je nemoc v remisi, a „dát zelenou“, aby se pokusila otěhotnět.

Diagnostika

Diagnóza endometritidy by měla zahrnovat:

 • Užívání anamnézy a stížností
 • Gynekologické vyšetření

Při bimanuální palpaci je určena mírně zvětšená a změkčená děloha, bolestivá při palpaci. Bolestivé jsou také posuny děložního čípku a palpace vaginálního fornixu, což nepřímo potvrzuje zapojení děložních přívěsků do procesu.

V periferní krvi se nacházejí známky zánětu: zrychlená ESR, leukocytóza s posunem doleva, možná anémie.

 • Gynekologické nátěry

Vyšetření obsahu pochvy a cervikálního kanálu ve většině případů umožňuje určit původce onemocnění.

 • Nádrž. výsev sekretů

Nádrž je držena. setí vaginálních a cervikálních sekretů pro přesnější identifikaci patogenu a stanovení jeho citlivosti na antibiotika.

 • PCR diagnostika

Umožňuje identifikovat skryté infekce pohlavních orgánů.

Ultrazvuk pánevních orgánů potvrzuje diagnózu, vylučuje komplikace. V případě chronického procesu však ultrazvukové údaje nestačí k potvrzení diagnózy..

 • Hysteroskopie následovaná diagnostickou kyretáží dělohy

Hysteroskopie umožňuje vizuálně posoudit stav děložních stěn a materiál získaný v procesu kyretáže histologicky potvrzuje diagnózu. Postup je předepsán, pokud existuje podezření na chronický průběh onemocnění..

Léčba

Taktika léčby endometritidy u žen je určena jejím průběhem, závažností procesu, zasetými patogeny a souběžnou patologií. Terapie akutního procesu nebo s exacerbací chronického se zpravidla provádí v nemocnici.

S akutní endometritidou

 • Základní terapie

Nejprve je pacient hospitalizován. Ihned po přijetí je předepsán klid na lůžku a nachlazení na podbřišku (stimuluje kontraktilní aktivitu dělohy, snižuje bolest, má hemostatický účinek). Je předepsán bohatý nápoj (ke zmírnění příznaků intoxikace) a snadno stravitelná strava bohatá na vitamíny a bílkoviny.

 • Chirurgická operace

Chirurgická léčba se provádí podle indikací. V případě vývoje patologie na pozadí nitroděložní antikoncepce je okamžitě odstraněna. Pokud jsou příčinou onemocnění zbytky vajíčka po potratu nebo lékařském potratu nebo zbytky placenty po porodu (nezávislé nebo chirurgické), je nutné okamžité vyprázdnění děložní dutiny (škrábání).

Kyretáž děložní dutiny se provádí pouze po masivní infuzní terapii solnými roztoky a snížení teploty (na 37,5, nejméně 38 stupňů).

 • Antibiotická terapie

Při léčbě onemocnění jsou na prvním místě antibiotika. V akutním procesu jsou předepsány antibakteriální léky systémového účinku (intramuskulárně nebo intravenózně). Vzhledem k tomu, že tato patologie je častěji způsobena asociací mikrobů, je léčebný režim pro endometritidu kombinován a kromě širokospektrých antibiotik zahrnuje metronidazolové přípravky (účinné proti anaerobům):

 • cefalosporiny 3 - 4 generace intramuskulárně + intravenózně metrogil;
 • linkosamidy + aminoglykosidy 2 - 3 generace intramuskulárně;
 • klindamycin + chloramfenikol intramuskulárně;
 • intramuskulárně gentamicin + levomycin;
 • linkomycin + klindamycin intramuskulárně.

Jmenování antibiotické terapie se provádí, dokud nejsou získány výsledky. setí nátěrů a stanovení patogenů a jejich citlivosti na předepsané léky, protože výsledky analýzy jsou známy nejdříve o 7 dní později a léčba by měla být zahájena okamžitě. V závislosti na hotových výsledcích se pokračuje v dříve zahájené léčbě nebo se přidá potřebné léčivo. Obecná léčba antibiotiky je 7-10 dní.

 • Infuzní terapie

Fyziologický roztok (roztok glukózy s kyselinou askorbovou, fyziologický roztok s vitamíny B, Ringerův roztok a další) a koloidní roztoky (rheopolyglucin, infukol, hemodez) se vstřikují intravenózně pro účely detoxikace. Celkový objem injikovaných roztoků by měl být nejméně 2 000 - 2 500 ml denně.

 • Jiné léky na endometritidu

Současně jsou předepsány antihistaminika (suprastin, klarotadin, tavegil a další), antifungální (perorální flucostat), imunomodulátory (viferon), vitamíny a probiotika k obnovení normální vaginální mikroflóry.

S chronickou endometritidou

Jak se léčí chronická endometritida? Terapie chronického onemocnění se provádí komplexně, v několika fázích a ambulantně (s výjimkou exacerbace).

 • Antimikrobiální terapie

Po vyšetření metodou PCR jsou léky záměrně předepisovány v závislosti na izolovaném patogenu. Například, když jsou detekovány chlamydie a mykoplazmy, je předepsán doxycyklin s virovou infekcí, acyklovirem, s fungální etiologií, flucostatem nebo systémově.

 • Výplach dělohy (nitroděložní dialýza)

Difúzní promývání děložní dutiny antibakteriálními a antiseptickými léky vytváří vysokou koncentraci léčiva v ohnisku chronického zánětu. Pro výplach dělohy se používají protizánětlivé roztoky (furacilin, chlorhexidin, dimexid, dioxidin), anestetické roztoky (novokain, tinktura měsíčku) a roztoky a enzymy, které zabraňují tvorbě nitroděložních adhezí (lidaza, longidáza). Průběh proplachování je 3 - 5 procedur, objem kapaliny pro jeden postup dosahuje 2,5 - 3 litry (do úplného vyčištění proplachovací kapaliny). Procedura trvá 1 - 1,5 hodiny. Mytí se provádí chlazenými roztoky (4 - 5 stupňů), což vytváří hypotermický účinek, zmírňuje bolest a stimuluje kontrakce dělohy. V případě krvavého výtoku z dělohy je do výplachu zahrnuta kyselina aminokapronová (hemostatický účinek).

 • Čípky pro endometritidu

Čípky s antibakteriální složkou se vybírají v závislosti na vybraném patogenu (polygynax, betadin, klotrimazol). Čípky s proteolytickým účinkem jsou předepsány, aby se zabránilo tvorbě adhezí v děloze a malé pánvi (longidaza, propolis). Čípky s indomethacinem, diklofenakem, voltarenem (injikované do konečníku) jsou předepsány jako analgetika a protizánětlivé látky.

 • Metabolické léky

Jako lék na chronickou endometritidu se používají léky s metabolickou aktivitou (Actovegin, sklivce, extrakt z aloe), které podporují procesy regenerace endometria a stimulují místní imunitu. Doporučuje se také intravaginální zavedení tamponů s rakytníkovým olejem a medem..

 • Hormonální terapie

Cyklické hormonální léky (COC) jsou předepisovány pacientům v plodném věku, aby obnovily cyklickou změnu endometria v cyklu, eliminovaly intermenstruační krvácení a normalizovaly trvání a objem menstruačního toku. Předepisují se jednofázové léky (rigevidon, novinet, regulon).

 • Enzymy a multivitamíny
 • Imunomodulátory

Jsou předepisovány za účelem zvýšení obecné a lokální imunity a vytvoření příznivého imunitního pozadí nezbytného pro úspěšnou implantaci (wobenzym, thymalin, taktivin, lykopid, viferon, imunita)

Dlouhá a účinná fáze léčby endometritidy a dalších onemocnění dělohy.

Fyzioterapie zmírňuje zánětlivý edém sliznice dělohy, aktivuje krevní oběh v pánvi, stimuluje místní imunitu a regeneraci endometria. Z fyzioterapie jsou účinné UHF, elektroforéza zinku a mědi ve fázích cyklu, elektroforéza s lidázou a jodem, ultrazvuk a magnetoterapie..

 • Lázeňská léčba

V rehabilitačním období se pacientům s chronickým procesem doporučuje navštívit sanatoria pro kurzy bahenní terapie a balneoterapie.

Otázka odpověď

Jaké je nebezpečí akutní a chronické endometritidy?

Akutní průběh onemocnění s předčasnou návštěvou lékaře může vést k rozvoji pyometry, kdy je děložní dutina naplněna hnisem, salpingo-ooforitidou, pelvioperitonitidou a v pokročilých případech k sepse nebo dokonce k úmrtí ženy. Při neléčeném akutním procesu se endometritida stává chronickou, což je zase spojeno s tvorbou adhezí v děložní dutině a v malé pánvi, chronickými bolestmi, nepravidelnostmi cyklu, neplodností a obvyklým potratem..

Jaká je prevence endometritidy?

Specifická prevence nemoci neexistuje. Pečlivě sledují své vlastní zdraví: vyloučit náhodné pohlavní styk nebo používat kondom, včas podstoupit preventivní vyšetření, pokud jsou zjištěny infekce latentních pohlavních orgánů, dodržovat všechna doporučení lékaře, odmítnout potrat, dodržovat pravidla intimní hygieny.

Endometritida a endometrióza jsou jedno a totéž?

Ne, to jsou úplně jiná onemocnění. Endometritida (ukončení „it“ - zánět) je zánětlivý proces na sliznici dělohy a endometrióza je šíření endometrioidních buněk, které mají podobnou strukturu jako buňky endometria po celém těle. Endometrioidní buňky procházejí všemi cyklickými změnami, ke kterým dochází v endometriu během menstruačního cyklu. Včetně, během menstruace, se z endometrioidních buněk uvolňuje krev, což způsobuje bolest a přispívá k tvorbě adhezí v břišní dutině. Endometritida je zánět a endometrióza je hormonální porucha.

Je možné mít sex s endometritidou?

Při akutním procesu nebo exacerbaci chronického je uložen přísný zákaz sexuální aktivity. Pokud je chronická endometritida v remisi, sexuální aktivita není zakázána, měli byste používat pouze bariérové ​​metody antikoncepce.

Endometritida

Endometritida je zánětlivý proces v tkáních lemujících vnitřní dutinu dělohy. Příčinou onemocnění je pronikání různých infekčních patogenů do děložní dutiny - hub, bakterií a virů. Endometritida se často vyskytuje na pozadí obecného snížení imunity.

Na začátku patologický proces ovlivňuje pouze endometrium, ale díky speciální struktuře tkání zánětlivý proces rychle jde hlouběji a ovlivňuje svalovou tkáň.

Pokud není léčena endometritida, vede to k adhezi uvnitř dělohy a v břišní dutině a může také způsobit zánět v jiných vnitřních orgánech. Při absenci správné léčby je endometritida často příčinou neplodnosti a může být také doprovázena výskytem cyst..

Ženy v reprodukčním věku nejčastěji trpí endometritidou. Pokud máte podezření na onemocnění, měli byste se poradit s gynekologem.

Typy endometritidy

Endometritida se vyznačuje svým tvarem:

 • akutní;
 • chronický.

Příznaky, podmínky a metody léčby jsou v každém z případů odlišné. V tomto případě se chronická endometritida vyvíjí vždy na pozadí neúplně léčené nebo probíhající léčby bez jasně vyjádřených příznaků onemocnění v akutní formě.

Příčiny endometritidy

Hlavním důvodem pro zahájení zánětlivého procesu je vniknutí patogenních virů a bakterií do děložní dutiny, které na pozadí snížení imunity nebo narušení integrity endometria ovlivňují sliznici děložní dutiny.

Patogeny, infekce a viry se mohou dostat do dělohy jak po vzestupné (cervikálním kanálem děložního čípku), tak i dolů (z vejcovodů, zaníceného apendixu atd.).

Nejběžnější příčinou zánětlivého procesu v endometriu je mechanické poškození vnitřní výstelky dělohy, způsobené buď přirozeně, nebo chirurgicky. Tyto zahrnují:

 • potraty, včetně spontánních potratů;
 • císařský řez;
 • různé gynekologické manipulace v děložní dutině;
 • porod.

Ve všech těchto případech se z ní endometrium lemující děložní dutinu odlupuje ve velkých částech a vystavuje významné oblasti nechráněných stěn orgánu. Bakterie a infekce, které se na ně dostanou, zavedené chirurgickými nástroji nebo přirozeně, se nacházejí v příznivém prostředí pro svou reprodukci.

Akutní forma endometritidy, která je kromě klasického obrazu příznaků doprovázena hnisavým výtokem z pochvy, způsobuje pohlavně přenosné nemoci, jako je kapavka nebo chlamydie.

Zánět může být také způsoben:

 • tuberkulózní mikrobakterie;
 • Escherichia coli;
 • protozoální infekce;
 • záškrt bacil;
 • mykoplazma;
 • streptokoky skupiny B atd..

Existují také rizika endometritidy během normální menstruace. Krev, která se spolu s buňkami endometria vylučuje z děložní dutiny, má specifický účinek na cervikální kanál. Dočasně mění kyselé prostředí sliznice dělohy na zásadité a poté se výrazně snižují její ochranné funkce. Při nesprávné hygieně, pohlavním styku a častém používání tamponů se významně zvyšuje riziko vstupu bakterií do děložní dutiny.

Například tampon ponechaný ve vagině déle než 6 hodin nebo přes noc je potenciálním zdrojem mnoha bakterií, které se rychle množí v teplém a vlhkém prostředí..

Nitroděložní tělíska mohou být také zdrojem infekce, nesprávně nainstalována nebo zůstat v děloze déle než požadovanou dobu, způsobují poškození endometria a mohou vyvolat zánětlivý proces.

Příznaky endometritidy

Během endometritidy může žena cítit:

 • tahání bolesti v dolní části břicha, vyzařující do konečníku;
 • obecná slabost;
 • bolesti hlavy;
 • depresivní emoční stav nebo náhlé změny nálady.

Objektivní příznaky onemocnění endometritidy

Mezi příznaky akutní formy endometritidy patří:

 • zvýšená tělesná teplota, doprovázená zimnicí a následnou horečkou;
 • nevolnost a zvracení;
 • neobvyklý vaginální výtok (s nepříjemným zápachem, smíchaný s hnisem, krví);
 • bolestivost dělohy při palpaci a její zvětšená velikost.

U chronického zánětlivého procesu v endometriu jsou příznaky méně výrazné. Teplota se může objevit jen příležitostně po několik dní, ale není vysoká a lze ji snadno zaměnit s jinými onemocněními. Pouze gynekolog může zjistit onemocnění pomocí průzkumu, vyšetření, laboratorních a instrumentálních studií. S endometritidou jsou často pozorovány menstruační nepravidelnosti - výtok mění charakter, může se stát, že bude vzácný nebo naopak hojný. Období krvavého výtoku na konci samotné menstruace se významně zvyšuje. Během celého cyklu se v dolní části břicha vyskytují slabé tažné bolesti.

Při dlouhodobé chronické endometritidě může nastat sekundární neplodnost..

V akutní formě, od okamžiku infekce endometria patogenními bakteriemi a viry až po klinické projevy onemocnění, trvá 1,5 až 4 dny. Endometritida vyvolaná chirurgickými zákroky se projevuje nejrychleji. U chronické endometritidy může proces trvat několik měsíců..

Diagnostika endometritidy

Diagnostické metody

Při kontaktu pacienta gynekolog nejprve prozkoumá anamnézu, zjistí počet těhotenství a porodů, potratů a spontánních potratů.

Další povinnou diagnostickou položkou je gynekologické vyšetření. Při palpaci lékař určí velikost dělohy, jak se liší od normy, a sleduje bolestivou reakci na provedené manipulace. Během vyšetření lékař také posoudí povahu vaginálního výtoku..

Akutní endometritida je charakterizována prudce zvětšenou velikostí dělohy a silnými bolestmi. U chronické endometritidy - bolest je slabá, děloha je mírně zvětšena.

Laboratorní diagnostika. Bez selhání pacient podstoupí obecný krevní test. Zvýšený počet leukocytů v krvi je hlavním ukazatelem přítomnosti zánětlivého procesu v těle. Počet leukocytů se počítá také v nátěru ze sliznice pochvy a cervikálního kanálu.

Chcete-li určit typ bakterií, které způsobily zánětlivý proces, umožňuje bakteriologické vyšetření vaginální mikroflóry.

Chronická endometritida je mnohem obtížnější určit; pro bakteriologickou kulturu je někdy nutné opakované vzorkování materiálu.

Další diagnostické metody

Ultrazvuk pomáhá diagnostikovat endometritidu a odlišit ji od jiných gynekologických onemocnění. Zkušený diagnostik pomocí ultrazvukového přístroje dokáže identifikovat:

 • tloušťka endometria;
 • přítomnost adhezí;
 • změny echogenicity tkání;
 • zbytky placenty nebo vajíčka;
 • přítomnost krevních sraženin a hnisu.

Během ultrazvukového vyšetření je možné určit přítomnost šíření zánětlivého procesu do dalších orgánů reprodukčního systému, například do vaječníků.

Hysteroskopie je endoskopická diagnostická metoda. Během procedury odborník pečlivě zkoumá sliznici děložní dutiny. U endometritidy má vnitřní výstelka dělohy jasně červenou barvu a volnou strukturu. Krvácí při sebemenším dotyku stěn dělohy. Dutina může také obsahovat krevní sraženiny.

Během hysteroskopie lze dle uvážení odborníka provést biopsii (odebrání materiálu pro histologické vyšetření).

Léčba endometritidy

Metody léčby akutní endometritidy

Léčba akutní endometritidy se vždy provádí v nemocnici, protože pacient potřebuje odpočinek na lůžku a neustálý dohled zdravotnického personálu.

Bez čekání na obdržení bakteriologických studií jsou předepisována širokospektrá antibiotika. V této fázi je nutné eliminovat zánětlivý proces a zabránit šíření infekce do tloušťky stěny dělohy a do dalších orgánů.

Antibiotika se podávají intravenózně nebo intramuskulárně po dobu 7-10 dnů.

U endometritidy jsou také předepsány následující:

 • léky proti bolesti a antipyretické léky;
 • topické antibakteriální léky, jako jsou vaginální čípky;
 • léky, které snižují dělohu;
 • vitamíny.

Aby se zabránilo krvácení a aby se snížily silné bolestivé pocity, aplikuje se na dolní část břicha chlad.

Úkolem specialistů během léčby endometritidy je zabránit její transformaci do chronické formy a zabránit vzniku možných komplikací.

Po odstranění akutního procesu jsou předepsány fyzioterapeutické postupy, které zlepšují průtok krve v děloze a zabraňují vzniku adhezí.

Léčba chronické endometritidy

Léčba chronického zánětu endometria je delší proces, ale fáze léčby jsou podobné - je nutná antibiotická léčba, po které jsou předepsány hormonální léky. Jsou nezbytné k obnovení funkce endometria a normalizaci menstruačního cyklu..

Důležitou fází léčby je eliminace následků chronického onemocnění - adheze v děložní dutině, zablokování a deformace vejcovodů atd..

Procedury fyzikální terapie jsou povinné při léčbě chronického zánětu endometria. Tyto zahrnují:

 • elektroforéza;
 • pulzní ultrazvukové vlny;
 • UHF atd.

Pro diagnostiku různých onemocnění u žen v gynekologii se často používá ultrazvukové vyšetření, včetně transvaginálního vyšetření. Endometrióza na ultrazvuku je vizualizována jako tkáň, která vyrostla za vnitřní hranice dělohy.