Jak správně měřit bazální teplotu během ovulace?

Bazální teplota je nejnižší indikátor teploty, který lidské tělo vykazuje během spánku a signály o vnitřních změnách ve vnitřních orgánech a systémech ženského těla.

Je to změna bazální teploty (BT), která indikuje nástup ovulace v těle ženy a produkci hormonu progesteronu, což naznačuje připravenost na početí a budoucí těhotenství.

 1. Bazální teplota před ovulací
 2. Bazální teplota během ovulace
 3. Po ovulaci
 4. Závislost bazální teploty na fázi cyklu
 5. Pravidla měření bazální teploty
 6. Plán sestavujeme správně
 7. BT ovulační linie
 8. Délka a trvání menstruačního cyklu u žen
 9. Graf a rozdíl teplotních hodnot
 10. Vysoký BT v první fázi
 11. Nízká BT ve druhé fázi
 12. Co ovlivňuje hodnoty BT?
 13. Hormony a BT
 14. Co znamenají odchylky od normy??
 15. Chyby

Bazální teplota před ovulací

V průměru se ukazatele BT v 1. fázi menstruačního cyklu pohybují v rozmezí 36,3–36,5 gramů. a může kolísat nahoru / dolů o desátou značku stupně.

Před nástupem samotné ovulace je diagnostikován skok v teplotních ukazatelích, který je 37,1-37,3 stupňů. Prezentovaná data se mohou individuálně měnit s přihlédnutím k vnitřním a vnějším faktorům.

Bazální teplota během ovulace

Trvalý BT ve svém výkonu prudce stoupá, ale ve svém výkonu nejméně o 0,2 gramu. - přímo označuje jeho příchod.

Právě k tomu se provádí pravidelná a stálá měření BT a zadávání získaných dat do jejich vlastního harmonogramu.

Po ovulaci

Po zvýšení v den ovulace zůstává BT na jedné, trvale na úrovni až do menstruace. Pokud podle plánu menstruace nepřišla, zatímco samotné ukazatele BT zůstávají na stejné, nezměněné úrovni a po zpoždění je žena těhotná.

Současně stačí pochopit, že vysoká hladina BT během těhotenství může přetrvávat po dobu prvních 3-4 měsíců, zatímco žluté tělo funguje v ženském reprodukčním systému..

Závislost bazální teploty na fázi cyklu

U každé ženy v reprodukčním věku je menstruační cyklus v jeho průběhu lékařem běžně rozdělen do 3 fází - folikulární, ovulace a luteální.

Každý z nich má svou vlastní hladinu hormonů a podle toho BT:

 • Hned v 1. cyklu - estrogen dominuje v těle každé ženy a pod jeho přímým vlivem budou teplotní ukazatele udržovány na nízké úrovni.
 • V poslední fázi převládá progesteron, který udržuje ukazatele BT na vysoké liště.
 • Samotný rozdíl mezi cykly bude 0,4-0,5 stupně, což přímo naznačuje skutečnost, že v jejím těle již došlo k ovulaci. Nastala ovulace - teplota ukáže prudký skok minimálně o 0,2 stupně a dosáhne 37,1-37,3.

Pravidla měření bazální teploty

Pravidla měření bazální teploty:

 1. Ukazatel času je výhradně v ranních hodinách, až do samotného okamžiku měření BT by žena měla mít alespoň 5-6 hodin dobrého odpočinku. Pokud žena začne vstávat z postele a aktivně se pohybuje, indikátory BT se změní nahoru nebo dolů a jsou považovány za nespolehlivé.
 2. Volba teploměru - rtuťový a elektrický teploměr. Ale je to první, rtuť, kterou lékaři nazývají přesnější - trvá to 4-5 minut. měřit ukazatele BT. Pokud zvolíte elektronickou verzi teploměru, má často pohodlnou funkci pro ukládání posledních přijatých údajů o měření teploty.
 3. Místem přímého měření BT je konečník, i když měření lze provádět jak v pochvě, tak pod jazykem. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že BT se měří výhradně ve stejnou dobu a s jedním rtuťovým nebo elektronickým teploměrem, který jste původně vybrali..
 4. Minimální fyzická aktivita před měřením BT - pro získání přesných a spolehlivých výsledků by měla být všechna měření provedena okamžitě po probuzení, ještě v posteli, ve vodorovné poloze. Podle toho - dejte si večer vedle sebe teploměr co nejblíže.

Plán sestavujeme správně

 1. Harmonogram pro udržování změn v BT je sestaven a udržován od prvního dne menstruačního cyklu, kdy jsou od samého rána odečteny hodnoty teplotního režimu a zadány z tabulky.
 2. Pokud je hodnota na teploměru mezi 2 čísly, pak se do tabulky zadají spodní indikátory - to je považováno za správné.
 3. Pokud došlo k vlivu vnějších nebo vnitřních faktorů, které mohou ovlivnit ukazatele úrovně teploty, mělo by to být napsáno na samostatný list papíru a analyzováno v budoucnu..
 4. Ženy často zaznamenávají měření vysoké teploty - alkohol pije den předem nebo nedostatečný spánek, nemoc atd. Mohou vyvolat zvýšení.

Každé normální čtení je spojeno s řádky, ale neobvyklé nebo pochybné jsou spojeny s tečkovanou čarou. Tyto indikátory a sestavený harmonogram pomáhají určit den ovulace, plánovat nebo předcházet těhotenství.

BT ovulační linie

Při sestavování harmonogramu BT s přihlédnutím ke všem doporučením a předpisům WHO mohou jeho ukazatele indikovat nejen nástup dne ovulace, těhotenství, ale také vývoj určitých nemocí.

Zde je důležitým ukazatelem právě ovulační linie - BT v den uvolnění vajíčka z vaječníku bude ve svém indikátoru nejnižší a během 3 dnů se bude postupně zvyšovat.

Hlavní věc, kterou je třeba pochopit, je, že rozdíl mezi řádky a těmito 3 hodnotami by neměl být větší než 0,1 stupně po dobu 2 ze 3 dnů a alespoň 0,2 stupně za jeden ze 2 dnů.

Tyto ukazatele jsou důležité pro plánování těhotenství..

Délka a trvání menstruačního cyklu u žen

Nominálně - menstruační cyklus ve zdravém reprodukčním věku ženy by měl normálně trvat od 21 do 35 dnů, ale pokud jsou tyto ukazatele více či méně, pak stojí za to podstoupit vyšetření a konzultaci s lékařem.

Tento jev může být způsoben patologickými procesy, hormonálním selháním vyvolaným dysfunkcí vaječníků..

To může způsobit ženský typ neplodnosti, proto je tak důležité provést včasné vyšetření a léčbu..

Graf a rozdíl teplotních hodnot

Jak poznamenávají lékaři, rozdíl mezi průměrnými indikátory BT ve 2 fázích nemusí být u indikátorů obvykle menší než 0,4 stupně - a pokud jsou tyto indikátory pod ohlášenou úrovní, může to odpovídajícím způsobem naznačovat průběh onemocnění v reprodukčním systému ženy..

Nejčastěji se jedná o hormonální nerovnováhu - pro přesnou a správnou diagnostiku je důležité stanovit laboratorní hladinu progesteronu a takového hormonu jako je estrogen.

BT bude vyšší - pokud všechny ukazatele v krvi progesteronu překročí ukazatele v 7,6-12,7 jednotkách, i když k tomu dojde, i když jsou vysoké ukazatele pozorovány ve druhé fázi cyklu.

Zde stačí pochopit, že normální hladina BT při absenci nástupu ovulace neprokáže normální práci, fungování žlutého tělíska.

Vysoký BT v první fázi

V první polovině je fází menstruačního cyklu u ženy cyklus - v těle převládá estrogen, který svým vlivem určuje hodnoty BT v rozmezí 36,2-36,5 stupňů.

Pokud se ukazatele BT zvýší, znamená to nepřímo průběh problému v těle ženy..

V tomto případě se hodnoty teploty budou lišit mezi 36,5-36,8 stupňů. Ve druhé fázi lze BT také zvýšit, pokud je diagnostikován nedostatek hormonu estrogenu.

Ale bude se postupně snižovat - situace, kdy se BT pohybuje do 36,7, ale je extrémně vzácná a nejčastěji začíná od úrovně 37 stupňů.

Nízká BT ve druhé fázi

Jak poznamenávají lékaři, ve 2. fázi menstruačního cyklu ženy se BT bude lišit od indikátorů získaných v 1. fázi o 0,4 stupně. Pokud se měření BT provádí rektálně, teplotní indikátory se budou pohybovat kolem 37 stupňů nebo více..

Pokud je rozdíl menší než 0,4 stupně, znamená to přímo vznikající a přetrvávající problémy v těle, které by neměly být ignorovány.

Je však důležité vzít v úvahu skutečnost, že tělo každé ženy je individuální a ukazatele BT mohou být ovlivněny určitými faktory, chorobami, které se vyskytují v první nebo druhé fázi menstruačního cyklu..

Co ovlivňuje hodnoty BT?

Výsledky změn v BT mohou být ovlivněny:

 • krátký a nedostatečný spánek a také samotná tělesná teplota.
 • pití v předvečer alkoholu a stresových situací, stejně jako dlouhodobé deprese.
 • den předtím měla žena aktivní a násilný sexuální vztah, stejně jako průjem nebo časté noční návštěvy toalety.
 • zánětlivé procesy vyskytující se v konečníku a užívání určitých léků - hypnotik nebo hormonálních.
 • změna držení těla během měření nebo doba měření teploty, odpoledne nebo večer, teploměr, nespavost nebo změna klimatických podmínek.
 • nadměrná fyzická aktivita v předvečer infekční povahy původu onemocnění, stejně jako typ použitého teploměru - elektronický nebo rtuťový.

To vše a ještě mnohem více je třeba vzít v úvahu při měření BT a plánování jeho údržby..

Hormony a BT

Vaječníky obsahují ve své struktuře folikuly a právě v nich dozrává vaječná buňka - před nástupem ovulace se uvolní určitý hormon, který provokuje růst folikulu a následné uvolnění vajíčka, které z něj dozrálo.

Je to estrogen, který přispívá k tomu, že tělo vytváří endometrium, sliznici v děložní dutině a jeho zvýšení vyvolává prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka.

V den nástupu ovulace vychází vajíčko, které se pohybuje do dělohy a samotné žluté tělísko nadále produkuje progesteron..

Samotné žluté tělo je tedy prasklý folikul a hormon zpomalí vývoj folikulu - zatímco se produkuje samotný hormon progesteron, uvolňuje teplo a ovlivňuje tak teplotní hladinu BT.

Když uvolněné vajíčko není oplodněno, hladiny hormonů se sníží, poté se zničí vrstva endometria, respektive nastane nástup menstruace.

Co znamenají odchylky od normy??

Samotné odchylky mohou být vyvolány z různých důvodů - pokud je odborník kvalifikovaný, pak na základě indikátorů harmonogramu BT může diagnostikovat patologii bez nákladného a zdlouhavého výzkumu.

Jako příklad lze uvést, že v případě zánětlivého procesu v přílohách zůstávají ukazatele BT během celé druhé fáze vysoké..

 1. Při nízkých hladinách progesteronu dochází ke zvýšení BT před nástupem menstruace, ale někdy se nesnižuje. Pokud je žena těhotná, může být těhotenství z důvodu nedostatku progesteronu ukončeno přirozeně. Pouze lékař může stanovit přesnou diagnózu, spoléhat se na laboratorní testy a stanovení hladiny hormonu progesteronu v krvi.
 2. Pokud dojde ke zpoždění menstruace a současně ukazatele klesly pod 37 stupňů, znamená to poruchu práce vaječníků. Lékař nasměruje ženu na ultrazvukové vyšetření a testování na počátku těhotenství.

Pokud je diagnóza potvrzena - dysfunkce vaječníků, pak je také narušena hladina hormonálních hladin, což také vyvolává řadu patologických stavů v těle ženy. Lékař předepíše kurz užívání hormonu progesteronu k normalizaci hormonálního pozadí.

Chyby

Dochází také k chybám při měření BT a nejčastěji k nim dochází přímo v samotném procesu samotného měření - jedná se o jednoduché nedodržení pravidel měření.

Úroveň BT může být navíc ovlivněna takovými faktory, jako jsou:

 • gynekologická onemocnění a další patologické stavy, které vyvolávají záchvaty horečky a zvýšení teploty v jejich ukazatelích.
 • užívání léků nebo lidových prostředků, postupy samoléčby.
 • silné přetížení, fyzické i psychologické, pohlavní styk, který žena měla v předvečer měření.
 • pití alkoholu, užívání hormonální antikoncepce.

V každém případě stojí za to navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a léčbu, aby nedošlo k provokaci průběhu gynekologických onemocnění, ženského typu neplodnosti.

Jak měřit bazální teplotu k určení ovulace nebo těhotenství běžným teploměrem

Bazální tělesná teplota (BBT) ukazuje ženě, kdy může dojít k těhotenství, ovulaci. Měří to určitým způsobem: brzy ráno, jen se probouzí, v klidu. Jakýkoli teploměr je vhodný pro měření, čas, který je potřeba, je 3-6 minut. Je to jednoduché a výsledky objasňují mnoho bodů..

Co je bazální teplota a jak ji měřit

BTT je tělesná teplota měřená v konečníku brzy ráno, aniž by vstala z postele. To vám umožní zjistit, zda v současné době probíhá ovulace nebo zrání vajíček, kdy je možné početí. Bazální teplota bude indikovat bezprostřední nástup menstruace, změny cyklu, pomůže při plánování a detekci těhotenství nebo diagnostice některých gynekologických problémů v těle.

Jak správně měřit bazální teplotu doma:

 1. BBT je nutné měřit od prvního dne příchodu menstruace.
 2. Teploměr by měl být umístěn do konečníku, nikoli do pochvy. Rektální metoda poskytuje přesná data.
 3. Ponechejte zařízení zapnuté 3 minuty.
 4. Měření musí být prováděno každý den po dobu 2–3 měsíců za hodinu.
 5. Je lepší to udělat ráno, po probuzení, přímo v posteli. BTT se může lišit o 1 stupeň, pokud jste jej měřili večer.

Proč musíte měřit bazální teplotu

Když přijde menstruace, prochází hormonální pozadí ženy změnami. Zvýšení množství progesteronu se okamžitě zobrazí v číslech na teploměru:

 • Když vejce dozrává (s vysokou hladinou estrogenu), BTT je nízká.
 • Po této fázi opět stoupá.
 • V průměru nárůst naměřených hodnot teploměru dosahuje 0,4-0,8 stupňů Celsia a naznačuje, že došlo k ovulaci.

Dny před a během ovulace jsou dobré pro početí. Musíte vědět, jak správně měřit bazální teplotu k určení ovulace. Je důležité si nejprve ujasnit všechny body, abyste dodrželi harmonogram a do něj pravidelně zadávali ukazatele. Takové záznamy pomohou lékaři sestavit obraz o tom, co se děje, a v průběhu času bude samotná žena číslům rozumět..

 • Dieta pro hepatitidu C.
 • Jak získat trvalou - statickou IP adresu počítače
 • Koláče z kynutého těsta v troubě: recepty

Jak měřit bazální teplotu k určení těhotenství

Jak měřit bazální teplotu k určení těhotenství? Měření by se mělo provádět během období maximálního odpočinku, kterým je spánek. Jelikož to není možné, musíte se co nejvíce přiblížit ideálu a měřit ho brzy ráno, když jste extrémně klidní. Nemá smysl zjistit údaje, pokud užíváte hormony nebo antidepresiva a také pijete alkohol.

Jak měřit bazální teplotu teploměrem

Pro tyto účely existují tři typy teploměrů: elektronické, rtuťové a infračervené. Ty jsou pro takové měření nejméně vhodné. S rtutí byste měli být velmi opatrní, protože během měření brzy ráno, když jste ospalí, můžete ji rozbít. Výměna měřicího zařízení je nepřijatelná, jinak nelze chybám zabránit. Chcete použít běžný teploměr nebo jej změnit na pokročilejší? Žádný problém, ale vyberte si své zařízení na dlouhou dobu.

Jak měřit bazální teplotu rtuťovým teploměrem

Přesných údajů lze dosáhnout rtuťovým teploměrem, ale i v tomto případě je možné měřit nesprávně. Teploměr může být vložen nesprávně nebo odstraněn příliš rychle. Vzhledem k nebezpečí rtuti se tento typ teploměru používá méně často. Jak měřit bazální teplotu běžným teploměrem:

 • špička teploměru může být namazána běžným olejem (rostlinným) nebo vazelínou;
 • potom hladce vložte zařízení do konečníku;
 • počkejte 5 minut, ležíte se zavřenýma očima ve stavu blízkém spánku.
 • Celiakie - co to je u dětí a dospělých. Příznaky a diagnostika, léky a výživa pro celiakii
 • Ječmen v horním víčku - jak zacházet s dítětem
 • Sezamový olej - příznivé vlastnosti a kontraindikace. Složení a použití sezamového oleje s recenzemi a cenami

Jak měřit bazální teplotu k určení ovulace digitálním teploměrem

Elektronická zařízení se snadno používají, ale mají špatnou pověst, že nejsou dostatečně přesná na měření. K dosažení požadovaného výsledku byste měli postupovat podle pokynů: ústní metodou tedy co nejtěsněji zavřete ústa, aby teploměr neukazoval hodnotu menší, než ve skutečnosti je. Konec měření je zpravidla indikován zvukovým signálem.

Největší výhodou těchto zařízení (a důvodem doporučení lékařů) je jejich bezpečnost:

 • Pokud jej během spánku upustíte nebo vám praskne v rukou, nezpůsobí vám to žádnou újmu..
 • Flexibilní špička umožňuje pohodlné používání nástrojů, jsou vodotěsné a měří se rychleji.

Kolik teploty by se mělo měřit

Bez ohledu na zvolenou metodu zůstane doba tohoto procesu stejná. Jak správně měřit bazální teplotu? Je to jednoduché:

 1. Teploměr vydrží 5-7 minut. Celou tu dobu byste měli zůstat nehybní..
 2. Samotný teploměr musí být připraven předem a umístěn v blízkosti postele, aby ráno nedělal žádné zbytečné pohyby, které by mohly ovlivnit data.
 3. Čas, kdy bude teplota měřena, musí být dodržen s přesností na čtvrt hodiny.

Pravidla měření bazální teploty pro plánování

Jak měřit bazální teplotu, aby nedošlo k chybě při sestavování harmonogramu? Hlavní věc je přesnost, musí být měřena současně. Pokud je toto pravidlo porušeno, měla by být měření zahájena znovu, jakmile nastane další menstruační cyklus. Výsledky by měly být zaznamenány do tabulky pro usnadnění následného výběru závislostí, přičemž je třeba tam označit vše, co může indikátory změnit. Typ teploměru nemůžete změnit, pokud chcete mít přesná data, ale musíte si je okamžitě zapsat.

Bazální teplota během ovulace: jak správně měřit a grafovat

Ovulace je klíčovou událostí v menstruačním cyklu ženy. Pokud přesně určíte den, kdy k němu dojde, je možné nejen plánovat koncepci, ale také mírně ovlivnit pohlaví nenarozeného dítěte..

Chcete-li získat informace o tom, kdy vajíčko opouští vaječník, umožňují různé metody: ultrazvuk vaječníků nebo stanovení koncentrace pohlavních hormonů několikrát během cyklu. Nejjednodušší a nejsvobodnější metodou, kterou může každá žena provádět doma, byla a zůstává bazální termometrie. Pečlivá analýza toho, jak se denně mění bazální teplota, umožní studovat práci vaječníků, pochopit, zda dochází k ovulaci nebo ne, určit těhotenství, než to může ukázat test.

Podstata metody bazální termometrie

Při správě ženského těla hrají klíčovou roli pohlavní hormony: progesteron a estrogen, prolaktin, gonadotropní hormony hypotalamu a hypofýzy. Rovnováha mezi nimi ovlivňuje mnoho procesů, včetně tělesné teploty, které se říká bazální.

Bazální teplota je indikátor nejnižší teploty, který udává skutečnou teplotu vnitřních orgánů. Stanoví se okamžitě po odpočinku (obvykle po nočním spánku), před zahájením jakékoli fyzické aktivity, která způsobí chyby měření. Pro jeho založení jsou vhodná pouze oddělení, která komunikují s dutinami těla. Jedná se o vagínu (je spojena s dělohou), konečník (je přímo spojen s tlustým střevem) a ústní dutina, která prochází do orofaryngu.

Hormony estrogen a progesteron nastavují bazální hladinu. „Diktují“, jakou bazální teplotu by žena měla mít během ovulace.

Normální množství estrogenu samo o sobě nemá vliv na odečet teploty. Úkolem tohoto hormonu je zabránit progesteronu ovlivnit termoregulační centrum v hypotalamu (to je oblast spojená s mozkem).

V první polovině cyklu dominuje estrogen. Nedovoluje, aby bazální teplota stoupla nad 37 ° C. Během ovulace, kdy nejprve do krve vstupuje zvýšené množství estrogenu, je zaznamenán pokles teploty přibližně o 0,3 ° C. Když vejce opustí folikul a na jeho místě se objeví žluté tělísko, které produkuje progesteron, teploměr ukazuje 37 ° C nebo více. Zároveň se graf bazální termometrie stává jako pták s roztaženými křídly, jehož zobák symbolizuje den ovulace..

Dále, když žluté tělísko zemře (pokud nedošlo k početí) a množství progesteronu klesá, teplota klesá. Během menstruace se indikátor udržuje na 37 ° C, poté klesá a vše se opakuje od začátku.

Pokud dojde k těhotenství, progesteron se obvykle produkuje stále více, takže teplota neklesá jako před menstruací, ale naopak se zvyšuje.

Co určí den ovulace

Žena ví, v který den oocyt opouští folikul:

 • plánování těhotenství: po 3–4 měsících mapování můžete trénovat pohlavní styk ne „přibližně“, počítá se 14 dní od očekávaného začátku dalšího období, ale víte přesně den ovulace;
 • plánování pohlaví nenarozeného dítěte (ne 100% metoda). Pokud chcete, aby se narodil chlapec, je lepší plánovat pohlavní styk v den ovulace (v tento den klesá bazální teplota a vaginální leukorea získává barvu a konzistenci surového kuřecího proteinu). Pokud je vaším snem porodit dívku, je lepší mít sex 2-3 dny před očekávanou ovulací;
 • když víte, kdy dojde k ovulaci, můžete se naopak vyhnout početí, protože několik dní před ní je den, kdy se vajíčko uvolní, a den poté, co jsou nejvíce „nebezpečné“ dny;
 • graf ukáže, zda existují hormonální problémy, zánět reprodukčních orgánů nebo nedostatek ovulace (anovulace), proto nedochází k početí.

Navíc kreslení grafu bazální termometrie vám v některých případech umožní určit těhotenství bez zakoupení testu. A pokud budete pokračovat ve vedení a poprvé po početí, můžete včas vidět hrozbu potratu a přijmout nezbytná opatření.

Jak správně provádět bazální termometrii

Je velmi důležité vědět, jak správně měřit bazální teplotu k určení ovulace. Koneckonců, ženské tělo je extrémně citlivé na minimální změny vnějších podmínek a měrné jednotky, ve kterých je graf udržován, jsou desetiny stupně (zde může být důležitá fluktuace 0,1-0,05 ° C).

Zde jsou základní pravidla, podle kterých bude teplotní plán co nejinformativnější:

 1. Měření se provádějí buď v konečníku (optimálně), nebo vaginálně, nebo v ústech (vyžaduje to speciální teploměr).
 2. Teploměr musí být zasunutý o 2–3 cm a při měření tiše ležet 5 minut.
 3. Před měřením nemůžete sedět, točit se, vstávat, chodit nebo jíst. Dokonce i protřepání teploměru může způsobit falešný výsledek..
 4. Vyberte si kvalitní teploměr (nejlépe rtuťový), kterým budete měřit teplotu denně po dobu 3-4 měsíců.
 5. Položte na stůl (polici) poblíž postele, na kterou ráno dosáhnete, aniž byste vstali, tři věci: teploměr, notebook a pero. I když si svůj plán začnete uchovávat na počítači - v online nebo offline programech je nejlepší po přečtení naměřených hodnot teploměru si jej ihned zapsat s číslem.
 6. Měření provádějte každé ráno ve stejnou dobu. Plus nebo minus 30 minut.
 7. Před měřením nezapomeňte spát alespoň 6 hodin. Pokud jste vstali v noci, proveďte měření později, aby uplynulo 6 hodin.
 8. Teploměr by měl být prováděn v 5-7 hodin, i když můžete spát až do poledne. To je způsobeno denními biorytmy adrenálních a hypotalamových hormonů, které ovlivňují bazální teplotu..
 9. Přesnost měření je ovlivněna cestováním, příjmem alkoholu, fyzickou aktivitou a pohlavním stykem. Snažte se proto těmto situacím během bazální termometrie co nejvíce vyhnout, ale pokud k nim dojde, zaznačte si je do rozvrhu. A pokud jste nemocní a objeví se horečka, všechna měření pro další 2 týdny budou zcela neinformativní..

Kdy začít měřit bazální teplotu?

Od prvního dne menstruace, tj. Od prvního dne cyklu.

Jak dodržovat plán?

Můžete to udělat na čtvercový papír nakreslením 2 řádků: označte den v měsíci na vodorovné čáře (na úsečce) a nakreslete svislou (na souřadnici) tak, aby každá buňka představovala 0,1 ° C. Každé ráno vložte tečku do průsečíku ukazatele teploměru a požadovaného data, spojte tečky navzájem. Večer nemusíte měřit teplotu. Ponechte místo pod vodorovnou čarou, kde si budete denně zaznamenávat jakékoli výboje a události, které mohly ovlivnit výkon. Nakreslete vodorovnou čáru přes měření od 6. dne do 12. dne. Říká se tomu překrývající se a slouží pro pohodlí dekódování grafu gynekologem.

Doporučujeme také použít hotovou šablonu níže uvedeného grafu bazální teploty, uložit ji do počítače a vytisknout. Chcete-li to provést, přesuňte kurzor na obrázek a uložte obrázek pomocí nabídky pravého tlačítka myši.

Poznámka! Pokud jste na antikoncepci, nemusíte mít teploměr. Tyto léky konkrétně vypínají ovulaci, což z nich dělá antikoncepci..

Přečtěte si také o dalších metodách stanovení ovulace v našem předchozím článku..

Křivka bazální teploty je normální

Jak vypadá graf bazální teploty během ovulace (tj. S normálním ovulačním cyklem):

 • v prvních třech dnech menstruace je teplota přibližně 37 ° C;
 • do konce měsíce klesají teplotní ukazatele na 36,4-36,6 ° C;
 • dále během 1-1,5 týdne (v závislosti na délce cyklu) ukazuje termometrie stejné údaje - 36,4-36,6 ° C (může být nižší nebo vyšší, v závislosti na metabolických procesech v těle). Nemělo by to být stejné každý den, ale mírně kolísat (to znamená, že není nakreslena přímka, ale cikcaky). Po 6 odečtech spojených trolejovým vedením musí následovat tři dny, kdy teplota stoupne o 0,1 ° C nebo vyšší, a v jeden z těchto dnů stoupne nad 0,2 ° C. Poté po 1-2 dnech můžete počkat na ovulaci;
 • těsně před ovulací ukazuje teploměr bazální teplotu nižší o 0,5-0,6 ° C, poté prudce stoupá;
 • během ovulace je bazální teplota v rozmezí 36,4-37 ° C (podle jiných zdrojů - nad 37 ° C). Mělo by být o 0,25–0,5 (v průměru 0,3 ° C) vyšší než na začátku menstruačního cyklu;
 • jaká by měla být bazální teplota po ovulaci, závisí na tom, zda došlo k početí nebo ne. Pokud nedojde k otěhotnění, počty se postupně snižují, celkem asi o 0,3 ° C. Nejvyšší teplota je pozorována 8–9 dní po uvolnění zralého oocytu. Právě v tento den dochází k implantaci oplodněného oocytu do vnitřní děložní membrány.

Mezi průměrnými hodnotami dvou polovin cyklu - před a po ovulaci - by měl být teplotní rozdíl 0,4-0,8 ° C.

Jak dlouhá je bazální teplota po ovulaci?

Před nástupem menstruace. Obvykle je to 14-16 dní. Pokud uplynulo 16-17 dní a indikátor teploty je stále vyšší než 37 ° C, znamená to s největší pravděpodobností těhotenství. Během tohoto období můžete provést test (hlavní je, že po ovulaci již uplynulo 10-12 dní), můžete určit hCG v krvi. Ultrazvuk a gynekologické vyšetření zatím nejsou informativní.

Jedná se o ukazatele normální bazální teploty během ovulace, stejně jako před a po ní. Ale menstruační cyklus nevypadá vždy tak dokonale. Čísla a tvar křivky obvykle vyvolávají u žen mnoho otázek..

Vysoká čísla v první fázi cyklu

Pokud jsou hodnoty bazální termometrie po menstruaci nad 37 ° C, znamená to nedostatečné množství estrogenu v krvi. V tomto případě je obvykle pozorován anovulační cyklus. A pokud odečtete 14 dní od příští menstruace, tj. Podívejte se na fázi 2 (jinak to není vizualizováno), pak v ukazatelích teploty dochází k ostrým skokům bez jejich postupného zvyšování.

Syndrom je doprovázen různými nepříjemnými příznaky: návaly horka, bolesti hlavy, poruchy srdečního rytmu, zvýšené pocení. Tento typ teplotní křivky spolu se stanovením nízkých hladin estrogenu v krvi vyžaduje, aby lékař předepisoval léky - syntetické estrogeny.

Nedostatek progesteronu a estrogenu a progesteronu

Pokud po ovulaci bazální teplota nestoupá, znamená to nedostatek progesteronu. Tato situace je běžnou příčinou endokrinní neplodnosti. A pokud dojde k početí, existuje nebezpečí časného potratu, dokud se nevytvoří placenta a nepřevezme funkci produkce progesteronu.

Nedostatečná práce žlutého tělíska (žláza vytvořená v místě otevřeného folikulu) je indikována poklesem teplotních indikátorů již 2-10 dní po ovulaci. Pokud se délka fáze 1 cyklu může stále lišit, měla by být druhá fáze stejná a průměrná 14 dní.

Nedostatek progesteronu lze také předpokládat, když se počet zvýší pouze na 0,3 ° C.

Pokud již máte po ovulaci 2–3 cykly - nízkou bazální teplotu, obraťte se na svého gynekologa s tímto rozvrhem. Řekne vám, ve které dny cyklu musíte darovat krev, abyste určili progesteron a další hormony v něm, a na základě této analýzy předepíše léčbu. Předepisování syntetických progesteronů je obvykle účinné a v důsledku toho je žena schopná otěhotnět a mít dítě..

Nedostatek estrogenu a progesteronu

O tomto stavu, kdy vaječníky neprodukují dostatečné množství obou hormonů, svědčí teplotní graf, který nemá výrazné výkyvy (jsou zde velké plochy s přímkami, ne cikcaky). Tento stav je také indikován zvýšením teplotních indikátorů pouze o 0,3 ° C po ovulaci..

Anovulační cyklus

Pokud je to již 16 dní menstruačního cyklu a nedochází k žádnému charakteristickému poklesu a potom ke zvýšení teploty, s největší pravděpodobností nedošlo k ovulaci. Čím je žena starší, tím více takových cyklů má..

Na základě výše uvedeného je bazální termometrie jednoduchou a rozpočtovou metodou pro stanovení optimálních dnů pro početí a také důvodů, proč nemusí dojít k těhotenství. Trvá to jen 5-10 minut ráno. Ať už na sobě uvidíte jakékoli ukazatele, není to důvod k panice nebo samoléčbě. Obraťte se na svého gynekologa s harmonogramem několika cyklů a bude vám předepsána diagnóza a léčba.

Jak měřit bazální teplotu k určení ovulace?

Měření teploty k určení ovulace je jednou z nejstarších a časem prověřených metod..

Bazální teplota (BT) je údaj v konečníku. Musí se pravidelně měřit ráno bez vstávání. Naučte se, jak správně měřit bazální teplotu

Bazální (rektální) teplota

Prosím, řekněte mi, jak by se měla měnit bazální teplota během celého cyklu? Uprostřed cyklu, během ovulace, stoupá - ale měl by klesnout po týdnu, nebo zůstat kolem 37 až do začátku menstruace? Může se zvýšit o 19 dní, pokud je cyklus 29 dní, nebo to znamená ovulaci? Je také možné, že k ovulaci nedochází každý měsíc? Co je třeba udělat, aby bylo možné přesně určit, zda dochází k ovulaci - existují nějaké další metody?

Měření teploty k určení ovulace

Měření bazální teploty je poměrně přesná metoda pro stanovení ovulace. v předvečer ovulace teplota klesá (ale to nelze vždy napravit) a další den stoupne o 0,4–0,5 stupně a udržuje se na zvýšené úrovni až do menstruace. Tomu se říká druhá fáze. Obvykle trvá 14 dní. Kratší doba trvání (10–12 dní) je selhání luteální fáze, což někdy znemožňuje těhotenství. Delší trvání druhé fáze může naznačovat výskyt cysty žlutého tělíska (žláza, která podporuje druhou fázi nebo nástup těhotenství). Ovulace nenastává v každém cyklu. Pouze lékař může analyzovat data bazální teploty a na základě nich stanovit diagnózu. existuje mnoho jemností a nuancí, které je třeba vzít v úvahu. vyhodnocení výsledků.

Prosím, řekněte mi, jaký je rozdíl mezi rektální teplotou a bazální teplotou.
Co ukazuje a jaké je schéma jeho změny během cyklu.
Je možné podle ní určit těhotenství a jak.
Měří se teplota v pochvě a pokud ano, proč??

Rektální teplota a bazální teplota jsou stejné. Měří se pouze v konečníku. Měření se provádí ráno, aniž byste vstávali z postele, každý den ve stejnou dobu (6-8 hodin). Pokud se něco změní v režimu: v neděli jste měřili ne v 8, ale ve 12 hodin, nebo vaše celková tělesná teplota vzrostla, nebo došlo k nočním vzestupům nebo pohlavnímu styku den předtím - zkrátka vše, co by mohlo vést ke zvýšení rektální teploty, uvedeno ve zvláštním sloupci..

Měření bazální teploty je otázkou několika minut a výsledek této metody je velmi důležitý. Lékař by měl vyhodnotit údaje o rektální teplotě. Hodně záleží: jak samotné teplotní hodnoty, tak přítomnost dvou fází: na začátku cyklu je teplota nižší, na konci - vyšší a rozdíl mezi průměrnou hodnotou první a druhé fáze a dobou trvání druhé fáze a minimální hodnotou před vzestupem. Svůj plán nemůžete sami vyhodnotit. Těhotenství nelze určit, vidíte pouze to, že menstruace nepřišla, teplota nadále zůstává vysoká. Ale pochopíte to podle zpoždění menstruace. Během těhotenství teplota nestoupá vyšší než ve druhé fázi.

Je nemožné vypočítat „nebezpečné“ dny, během nichž je podle plánu údajně nemožné oplodnění. Určete také těhotenství.

Tato metoda se používá k hodnocení hormonálního stavu těla. K tomu je vhodné měřit teplotu několik měsíců, čím více - tím spolehlivější. Podle grafů můžete zjistit, zda dochází k ovulaci (zda vajíčko dospívá), zda je druhá fáze úplná (tj. Zda může dojít k těhotenství), zda je dostatek ženských pohlavních hormonů. Atd. Metoda je mnohem levnější a často spolehlivější než stanovení hormonů v krvi..

Při užívání hormonální antikoncepce nemá smysl měřit rektální teplotu, bude to vždy stejné. Užívání jiných léků, vč. hormony musí být uvedeny v tabulce.

Teplota v pochvě se neměřuje!

Jak správně měřit bazální teplotu? Platí to jen do 8:00 (měřím v 9:00)? Je to možné s elektronickým teploměrem? A jak vysvětlit, že t stoupne na 37,2 na začátku cyklu po jeden den, a pak t skočí z 36,2 na 36,9. Jaké další vyšetření lze provést, aby se zjistilo, zda je vejce zralé?

bazální teplota by měla být měřena ráno před vstáváním z postele, do 5 minut. Optimální čas pro jeho měření je ráno (6–8 ráno), poté každou hodinu teplota stoupá o 0,1 stupně. Je škoda, že jste nezobrazili celý graf; je těžké posoudit teplotní změny z vaší zprávy. Přítomnost ovulace lze posoudit provedením ultrazvuku uprostřed cyklu.

Prosím, řekněte mi, zda je ovulace možná při absenci zvýšení bazální teploty (existuje specifický výtok z děložního čípku).

Nejspolehlivějším příznakem ovulace je stále pokles a další den trvalé zvyšování bazální teploty. Zbytek příznaků (kromě ultrazvukových údajů o zrání folikulů a laparoskopických známek) není vůbec spolehlivý.

Chtěl jsem vám položit otázku, předtím jsem vám napsal, že mám problémy s menstruací atd., Můj měsíční cyklus byl nastaven pomocí progesteronu na 36 dní, ale za poslední měsíc BT nepřekročil 37,0 stupňů a dnes mám 33 den cyklu, počínaje 24. dnem cyklu, mám nárůst BT z 36,7 na dokonce 37,5, dnes 37,0, to znamená ovulaci. Je možné, abych v těchto dnech otěhotněla? Pokud ano, jak to mohu zjistit do dvou týdnů? A dokonce i za takových podmínek, jako je lékařské ošetření, možnost těhotenství, je možné pít přírodní čaj na hubnutí, který má projímadlo, choleretický účinek, čistí trávicí trakt, dýchací orgány, pomáhá snižovat tělesnou hmotnost atd.? Protože tam na krabici bylo napsáno, abych se poradil s lékařem, pokud jsem na léčbě, jsem těhotná.

Zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů může způsobit neplodnost. Možná to tak není. toto je určeno post facto. Jediné stanovení zvýšeného testosteronu nemusí nic říkat. Ale během těhotenství (podle vašeho posledního dopisu) může zvýšená hladina mužských hormonů vést k potratu, takže vám lékař předepsal dexamethason zcela správně, blokuje produkci mužských hormonů. Je lepší kontrolovat hladinu hormonů nikoli testosteronem v krvi, ale 17-KS v moči, což je součet všech mužských hormonů uvolňovaných za den. Data jsou spolehlivější než jediné náhodné stanovení jednoho hormonu v krvi..
Je lepší nepít čaj, protože nikdy není zcela známo, co výrobci investují do doplňků stravy pro hubnutí. Až příliš často existují „přírodní“ čaje, které obsahují hormony a jiné prostředky. Protože nemůžete snížit tělesnou hmotnost jen tak, musí existovat silná droga. Navíc sami píší, že těhotné ženy podle uvážení ošetřujícího lékaře, tj. zřeknout se odpovědnosti. Je lepší neriskovat, zejména kvůli problémům s koncepcí.
K ovulaci dochází uprostřed cyklu. Zvýšení teploty může znamenat, že již došlo k ovulaci. Pokud se zvýšila od 24. dne, stalo se to 23. až 24. den. A pokud užíváte progesteron od poloviny cyklu, pak nic neznamená, že zvýšená teplota není dána vaším interním progesteronem, ale tím, který injekčně podává injekci. Ovulace a možnost početí v předvečer a první den zvýšení teploty. Pokud v přirozeném cyklu (bez užívání hormonů) dojde k nárůstu, pak je den předem stanoven podle plánu mírným poklesem teploty: například 14 den 36,6, 15 den 36,5, 16 den 36,3, 17 den 37. Ovulace v 16 den, můžete otěhotnět v 16-18 dnech

jaká by měla být bazální teplota během těhotenství. Mám 4. těhotenství (první porod), období je 13-14 týdnů. Bazální teplota kolísala od 36,88 do 37,02. Za poslední 3 dny je to takto - 36,88, 36,88, 36,76. Pokud by bazální teplota během celého těhotenství byla vyšší než 37 stupňů?

Do 12-14 týdnů těhotenství by základní teplota měla zůstat nad 37 stupňů Celsia. Jeho pokles naznačuje hrozbu přerušení. Po 14 týdnech teplota klesá a její měření nemá žádnou diagnostickou hodnotu.

Mám PCOS. Byla provedena terapeutická laparoskopie. Momentálně očekávám ovulaci. Měřím bazální teplotu. Po dobu 14 dnů mám nárůst na 37,1 - 37,2, tato teplota zůstává až do nástupu menstruace. Mám cyklus po dobu 31 dnů, někdy i více. Na ultrazvuku, který se provádí 11. den cyklu, mám ve vaječnících mnoho malých folikulů, největší 10-11 mm; tloušťka endometria 5,6 mm. Mohou tyto folikuly společně produkovat stejný nárůst teploty jako během ovulace??

Ne, zvýšení bazální teploty je spojeno s ovulací. Možná jste to neměřili úplně správně. Měření se provádí ráno, než vstanete z postele, do 5 minut.

Odpovězte, prosím, co se stane s bazální teplotou během ovulace? Kolik dní by to mělo zůstat zvýšené? A co je nejdůležitější, jak můžete určit anovulační cyklus nebo přítomnost ovulace doma, protože jsem na webu nenašel konkrétní údaje o stanovení těchto údajů.

Vysvětlím, jaká by měla být normální bazální teplota během ovulačního cyklu, na příkladu 28denního menstruačního cyklu. V první fázi cyklu, tj. od prvního dne menstruace do ovulace by teplota měla kolísat mezi 36,4 - 36,8. V den ovulace teplota prudce poklesne na 36,0 stupňů a další den stoupne nad 37 stupňů, ale ne nad 37,3. Na této úrovni zůstává po dobu 14 dnů (doba trvání druhé fáze cyklu je stejná pro různé doby cyklu). V den ovulace teplota klesne na 36,4 –36,8. Pokud teplota zůstane nad 37,0 stupňů po dobu delší než 16 dnů, mělo by se předpokládat těhotenství. Při anovulačním cyklu bazální teplota nestoupne nad 37,0 stupňů Celsia.

Při měření bazální teploty jsem získal následující obrázek (cyklus 29 dnů): V prvních 12 dnech cyklu došlo k výrazným teplotním výkyvům od 36,6 ° C do 37 ° C, 13. - 17. den byla teplota 36,4 ° C - 36,6 ° C, 18. den - 36, 9 ° C, 19-28 dní 37 ° C - 37,2 ° C, 29. den 36,9 ° C.
Mám následující otázky:
1. Existují nějaké odchylky od normy a co lze spojit s takovým nárůstem teploty v 1. fázi cyklu??
2. Ovuluji? Je možné těhotenství ?
3. Musím být testován na hormony, pokud ano, jaké testy a na jaké hormony mám užívat? ?
V současné době měřím teplotu druhý měsíc, nyní je to 10. den cyklu, teplota opět stoupne na 37 ° C a poté klesne na 36,4 ° C. Je mi 27 let, cyklus je relativně pravidelný 28-32 dní, dochází ke zpožděním, ale jen zřídka a ne déle než týden.

Je škoda, že jste neuvedli hodnoty teploty pro každý den cyklu, pak by byl obrázek úplnější. Soudě podle vašich údajů však k ovulaci dochází přibližně 17. den cyklu. Druhá fáze cyklu je docela plná, to znamená, že podle corpus luteum, vedeného ukazateli měření teploty, funguje dobře žluté tělísko. Proto je možné početí a těhotenství. Vysoká teplota v první fázi cyklu je odchylkou od normy, má to několik důvodů. Musíte provést hormonální studie (od 8 do 10 dnů menstruačního cyklu: estradiol, testosteron, DHEA, prolaktin; od 20 do 24: progesteron, T3, T4, TSH). Doporučuje se provést ultrazvukové vyšetření, nejlépe pomocí intravaginálního snímače, 2-3 dny před nástupem menstruace, aby se vyloučila endometrióza, jejíž přítomnost může být jedním z důvodů vysoké teploty v první fázi cyklu..

1) V jiných odpovědích se často setkáváme s pojmem „teplota konečníku“, tj. měřeno v konečníku. Moje žena měří vaginální teplotu. To je přípustné?
2) Moje krevní skupina je B (III) + a moje žena má A (II) +. Jaké jsou předpovědi pro početí a těhotenství?
3) Nyní k hlavní otázce. Manželce je 26 let. Rok a půl je problém s koncepcí. Můj spermogram je dobrý. Na začátku měla manželka velmi dlouhé cykly - 48–55 dní. Zvýšení vaginální teploty během ovulace bylo pouze 0,2 - 0,3 stupně. Ultrazvuk odhalil nárůst vaječníků 38x21 a 43x26. Byly také nalezeny oblasti se zvýšenou echogenicitou v hrudi ve formě „mraků“. Rentgenové záření s rentgenkontrastní látkou dělohy a vejcovodů prokázalo průchodnost. Ošetření bylo prováděno clostilbegidem (5-9 dnů cyklu, každá po 0,5 tabletě) a mikrofollinem (10, 12, 14 dnů, každá po 0,5 tabletách). Ve druhém cyklu byla dávka clostilbehydu zvýšena na 1 tabletu, ve třetím cyklu - až 1,5 tablety od 5. do 9. dne cyklu. Microfollin byl vždy užíván v 0,5 tabletách. Druhý cyklus se snížil na 33 dní, třetí cyklus - 34 dní. Obraz nárůstu teploty během ovulace se stal plynulým, nedochází k ostrému skoku. Tento segment je uveden v tabulce. Je to normální nebo ne? Nebo je tu každý zvlášť?
19 36.5
20 36.5
21 36.5
22 36.6
23 36.7
24 36.8
25 36,9
26 36,9
27 36,9
28 36,9
Pokud jsou léky zrušeny, může se cyklus znovu zvýšit? Během prvního cyklu léčby byla provedena PCT. Ukázalo se však na nevyjádřené výsledky a bylo rozhodnuto jej provést po redukci cyklu, což bude pravděpodobně provedeno na začátku cyklu. Pokud je odhalena nekompatibilita PCT, jak ji lze léčit? Jak efektivní je to v moderních podmínkách?

1. Bazální (rektální teplota) by měla být měřena v konečníku, ráno, bez vstávání z postele, nejlépe ve stejnou dobu a na stejné straně, během 3-5 minut.
2. Vzhledem k vaší skupině a příslušnosti k Rh by neměly být problémy s těhotenstvím.
3. Soudě podle údajů, které jste popsali, má vaše žena anovulační cyklus, tj. vajíčko nezraje (i když při nesprávném měření bazální teploty jsou možné nepřesnosti). Výsledky postkoitálního testu to nepřímo potvrzují. Nezmiňujete přítomnost nebo nepřítomnost genitálních infekcí a stupeň vaginální čistoty a mohou také ovlivnit výsledek PCT. Doporučujeme podstoupit další vyšetření: opakovaný spermogram s imunitními testy (akrozomální reakce a MAP test), analýza genitálních infekcí.

1) Ultrazvuk ukázal, že moje struktura myometria byla změněna kvůli difúzním změnám. Co je to myometrium? Co hrozí změnou jeho struktury?
2) Jaké jsou ozvěnové příznaky polycystických vaječníků?
3) Bazální teplota do 15 dnů po menstruaci - 37.1. To je normální?

1) - Myometrium - svalová stěna dělohy. Difúzní změny v myometriu mohou být spojeny se zánětem a hormonálními změnami.
2) - Polycystické - změny ve vaječnících spojené s hormonálními poruchami
3) - Tato teplota není normou.

Je to odchylka od normy: bazální teplota během 1-10 dnů cyklu 36.8-36.7

Ne, pokud ve 2. fázi během 12 dnů teplota vzroste nad 37,1-37,2

Prosím, řekněte mi, co může znamenat bazální teplota 38,8. Předchozí den byl 36,5. Může to být chřipka? Tělesná teplota 37,0; 9. den cyklu. dík.

Takový rozdíl mezi bazální teplotou a tělesnou teplotou je nemožný. Zřejmě jste se mýlili.

Ahoj. Pokud to pro vás není obtížné, odpovězte prosím na mé otázky. V červnu 1996 mi byla diagnostikována chlamydie. Spolu s mým manželem jsme podstoupili léčbu. V dubnu 1997 absolvovala druhý test ve specializovaném centru, to znamená, že po ukončení léčby uběhlo dost času. PCR analýza byla negativní. Pak jsem pro každý případ daroval krev pro CMV (krev a nátěr). Analýza byla také negativní. Můžete mi říct, zda stojí za to podstoupit tyto testy znovu, protože chci otěhotnět? A ještě jedna otázka pro vás: co může znamenat bazální teplota ve druhé polovině cyklu, pokud nestoupne nad 36,7-36,8 stupňů? Je možné otěhotnět s takovou teplotou? Pokud se jedná o hormonální poruchu, jaké testy byste měli udělat jako první??

Před těhotenstvím je lepší provést testy na herpes a cytomegalovirus (krví). Při měření bazální teploty je důležité mít mezní hodnotu - pokles teploty o 0,5-0,6 stupňů uprostřed cyklu. Pokud byla počáteční teplota nízká - 36,1-36,2 stupňů, pak je nepravděpodobné, že by teplota ve druhé polovině cyklu byla vyšší než 36,8 stupňů. Nepříznivá situace se považuje, když je teplota během celého cyklu stejná - to je důkaz nepřítomnosti ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku.

Všude je spousta informací o bazální teplotě, ale nerozumím tomu: před menstruací klesá a pokud dojde k těhotenství, zůstane na úrovni 37 a výše. Tak? Myslím, že to zůstane na této úrovni, dokud nějakou dobu nebo něco jiného.?

Bazální teplota nad 37 stupňů zůstává až 16-20 týdnů těhotenství, někdy i déle, její pokles před 16 týdny těhotenství je známkou hrozby ukončení těhotenství.

Je mi 30 let, sen o dítěti, měsíční nepravidelnost (zpoždění od 3 do 6 měsíců, měsíční od 5 do 14 dnů), během vyšetření neplodnosti ultrazvuk ukázal přítomnost polycystických vaječníků, všechny hormony jsou normální, pouze prolaktin se blíží maximální normě, předepisují se přípravky mikrofollin forte a dufaston, navíc byla definice vypuštěna. Mám otázku: může definin nepříznivě ovlivnit fungování mozku (někdy se při jeho užívání objeví mírné závratě)? Změřím si rektální teplotu, ale nemohu najít, jaké by to mělo být, když dojde k těhotenství?

Na pozadí difeninu skutečně existují závratě. Toto je jeden z nejčastějších vedlejších účinků léku. Na začátku těhotenství zůstává bazální teplota na 37,0 - 37,4 stupních až do 16-18 týdnů těhotenství. Pokles teploty pod 37 stupňů naznačuje hrozbu přerušení.

Ahoj. Byl bych rád a velmi vděčný za vysvětlení a skutečnou odpověď na otázky. Mám onemocnění polycystických vaječníků. Můj manžel a já chceme mít dítě. Můj manžel je o 20 let starší než já, tedy 43 let. Po dobu půl roku, jak předepsal lékař, jsem pil Dianu-35, pak byla pauza po dobu 4 měsíců, vitamíny ze série Lady, poté, co stimulovaly ovulaci, jsem pil Clomid, pil jsem to po dobu 5 cyklů, při provádění ultrazvukového vyšetření mám ovulaci s dvojitou dávkou, ale neotěhotním. Můj manžel vzal spermogram, došlo k drobným odchylkám, procento leukocytů se zvýšilo, podstoupil léčbu, výsledek spermogramu byl normální, jak řekli lékaři. Nyní, po užití Clomidu, lékař řekl, že potřebuje přestávku. Prosím, řekněte mi, co by mělo být přestávkou a jaká je další fáze po použití Clomidu? Je pravda, že ženy s polycystickými chorobami musí neustále pít hormonální pilulky, aby se vyhnuly rakovině? Jaké jsou šance žen s polycystickou chorobou mít děti? Doktor říká, že jsou šance, ale všude píšou diagnózu: neplodnost. A obecně nerozumím bazální teplotě, prosím, řekněte mi, jaká by měla být teplota během ovulace? Pokud je teplota většinou 37 stupňů a více, co to znamená? Jsem úplně zmatený a abych byl upřímný, jsem unavený, bojujeme déle než rok.

Trochu chaotický popis:

1. Polycystické vaječníky nejsou samostatným onemocněním, ale syndromem, který se vyskytuje při mnoha gynekologických problémech, obvykle dyshormonální povahy. V závislosti na těchto poruchách je předepsána léčba..

2. Riziko rozvoje onkologických procesů s polycystickými vaječníky není o mnoho vyšší než riziko u „běžných“ žen.

3. Diagnóza „neplodné manželství“ je stanovena, pokud manželé žijí po dobu 1 roku bez antikoncepce a nedojde k těhotenství. Postupné vyšetření neplodnosti, jedním z důležitých a prvních stupňů, je měření bazální teploty.

Během normálního menstruačního cyklu dochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku. Bezprostředně před ovulací bazální teplota mírně klesá (o 0,1-0,2 ° C), bezprostředně po jejím zvýšení (o 0,6-0,7 ° C), obvykle nad 37 stupňů, ale u některých naprosto normálních žen je teplota ve druhé polovině cyklu 36,8-36,9 stupně C. Vznikají „póry“. Pokud je teplota během celého cyklu stejná, znamená to, že nedochází k ovulaci. Je stimulován léky jako Clomid (clostilbegit, klomiren). Vzhledem k tomu, že jste odpověděli na Clomid - ovulaci, pak s největší pravděpodobností po přestávce bude léčba tímto lékem pokračovat až do těhotenství (obvykle se provádějí 3 cykly léčby). Pokud nedojde k těhotenství, pravděpodobně vám bude nabídnuta terapeutická laparoskopie s reakcí vaječníků - z nich je „odstraněna“ hustá membrána a ovulace probíhá nezávisle, bez léků. Po této operaci otěhotní - až 70% pacientů.

Bohužel, léčba plodnosti je často velmi zdlouhavá a trvá roky. Nebudete radit nic jiného než trpělivost.

Pravidelný menstruační cyklus je indikátorem normálního fungování ženského reprodukčního systému. Každá žena by měla znát své tělo, být schopna reagovat na jeho signály a změny.