Odstranění děložních myomů

"Máte myomatózní uzliny v děloze," - dříve či později 70 až 80% žen uslyší tato slova od gynekologa. Myom je jednou z nejčastějších chorob ženského reprodukčního systému. Kvůli němu stovky tisíc žen v Rusku každý rok skončí na operačním stole a ztratí dělohu..

Dříve lékaři věřili, že děložní myomy jsou benigní nádor, který se vyvíjí z buněk hladkého svalstva. Bojovali s ní radikálně: často gynekolog okamžitě poslal pacientku na hysterektomii - operaci k odstranění dělohy.

Přístupy se dnes změnily. Příčiny myomů a způsoby jejich léčby byly významně revidovány. Ale ne všechny ženy (a upřímně řečeno, ne všichni gynekologové) o tom vědí.

Příčiny myomů

Příliš agresivní léčba děložních fibroidů v minulosti byla do značné míry způsobena nedostatečným pochopením jejich povahy. Otevřete starou učebnici gynekologie pro lékařské fakulty a dočtete se, že myomy jsou benigní nádor, který vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy. Okamžitě se naskýtá otázka: co když se tento nezhoubný nádor změní na zhoubný? Není lepší to hned odstranit - spolu s dělohou, to určitě?

Doposud bylo prokázáno: děložní myomy nesouvisejí s rakovinou a nezvyšují riziko rakoviny. Toto je uzel, který vyrostl ze znetvořené svalové buňky. Nevzniká z hormonů, ale roste pod jejich vlivem.

Moderní vědci přesně nevědí, proč se myomy vyvíjejí. Někteří věří, že je to důsledek porušení nitroděložního vývoje. Svalová vrstva ve stěně dělohy u plodu se vyvíjí pomalu a je po dlouhou dobu v nestabilním stavu, takže v ní dochází k porušení. Podle jiné teorie je toto onemocnění způsobeno škodlivými faktory, které na ženu působí po celý její život: potrat, kyretáž, více období, infekce a zánět.

Ať už je příčina jakákoli, fibroidy neohrožují život, nevedou k rakovině, takže agresivní léčba je často zbytečná..

Je-li u myomů nutná operace?

Promluvme si o tom, kdy je v zásadě nutná léčba fibroidů. Existují pouze tři indikace:

 1. Fibroidy rostou podle posledních 3–4 ultrazvukových vyšetření prováděných ve 4–6měsíčních intervalech.
 2. Myom způsobuje příznaky: prodloužené, silné, bolestivé menstruační krvácení, poruchy stolice, močení, zvětšení břicha.
 3. Fibroidy vedou k problémům v reprodukční sféře: neplodnost, potrat.

Ale i když má žena jeden z těchto bodů, často není nutné podstoupit operaci. Existuje minimálně invazivní léčba.

Chirurgické metody léčby

Přístup „staré školy“ spočívající v odstraňování dělohy u všech žen s myomy je nyní odmítnut. Hysterektomie je extrémní opatření, uchyluje se k ní pouze v nejzávažnějších případech, kdy jsou jiné intervence nemožné. Děloha plní v ženském těle důležité funkce, měli byste se ji vždy snažit uchovat.

Jemnější operací je myomektomie, kdy je odstraněn pouze myom. Tento zásah lze provést různými způsoby..

Laparotomická operace (otevřená, řezem)

Intervence se provádí horizontálním řezem v dolní části břicha, podél linie bikin nebo vertikálním řezem ve střední linii. Operace se provádí v celkové anestezii.

Tato možnost odstranění děložních fibroidů je nejjednodušší, nevyžaduje speciální vybavení, ale po ní zůstává na stěně orgánu velká jizva, vytvářejí se adheze, které mohou vést k neplodnosti. Pokud si žena přeje mít v budoucnu dítě, bude s největší pravděpodobností muset provést císařský řez..

V některých případech může být laparotomická myomektomie provedena malým 5 cm řezem. Navíc po odstranění uzliny dochází k hojení tkání rychleji, doba zotavení se zkrátí.

Laparoskopická chirurgie (propíchnutím)

Odstranění děložních fibroidů laparoskopicky se provádí bez řezů. Ve stěně břišní dutiny jsou provedeny čtyři nebo pět vpichů: jeden v blízkosti pupku, zbytek v dolní části břicha. Prostřednictvím nich je zaveden laparoskop (nástroj s videokamerou) a speciální chirurgické nástroje. Oxid uhličitý se vstřikuje do břišní dutiny, aby se zlepšila vizualizace a vytvořil volný prostor pro práci. Během operace je žena v anestezii.

Po laparoskopických operacích nezůstávají žádné velké jizvy a riziko adhezí je nižší. Ale ne všechny fibroidy lze odstranit tímto způsobem..
V současné době se roboticky asistované laparoskopické odstraňování děložních myomů provádí pomocí zařízení Da Vinci. Všechny manipulace jsou prováděny „rukama“ robota a chirurg je ovládá pomocí dálkového ovladače a sleduje proces na obrazovce.

Hysteroskopická operace

Tento typ odstranění uzlíku se provádí bez řezů na kůži. Přes vagínu je do děložní dutiny zaveden speciální nástroj - hysteroskopický resektoskop. Jeho pracovní částí je drátová smyčka, do které je dodáván elektrický proud. Řezá a kauterizuje tkáň, čímž zastavuje krvácení. Procedura se provádí v celkové anestezii. Během hysteroskopického odstranění uzlin se často provádí laparoskopie: je nutná pro kontrolu, aby se neotevřela děložní dutina.

Po hysteroskopickém odstranění děložních fibroidů nedochází k žádným řezům na kůži a zotavení rychle nastává. Jsou však možné komplikace: perforace (propíchnutí) stěny dělohy, zjizvení v dutině, krvácení. Během zásahu je děloha naplněna tekutinou a pokud je tato tekutina absorbována ve velkém množství do krevních cév, dochází k „intoxikaci vodou“ (TUR syndrom).

Příprava na operaci

Před odstraněním děložních fibroidů je důležité pečlivě posoudit zdraví ženy, identifikovat doprovodná onemocnění a v případě potřeby ji ošetřit specializovanými odborníky. Předoperační vyšetření před odstraněním myomatózních uzlin zahrnuje:

 • obecná analýza krve a moči;
 • biochemický krevní test (stanovení hladin bílkovin, sodíku, chloridu, draslíku, pH, kreatininu, močoviny);
 • elektrokardiografie;
 • měření krevního tlaku;
 • fluorografie.

Před chirurgickým zákrokem anesteziolog hovoří s pacientkou, zjistí, jaké chronické nemoci má, zda se u nich nevyskytují alergické reakce na léky, posoudí možná rizika.

Chirurgická léčba myomů se obvykle provádí 5-14. Den menstruačního cyklu.

Výzkum a diagnostika

Myom dělohy je detekován během ultrazvukového vyšetření. Provádí se transabdominální (přes břišní stěnu) a transvaginální (pomocí speciálního senzoru zavedeného přes pochvu) ultrazvuk. Pokud není indikována chirurgická léčba, studie se opakují každé 3-4 měsíce, což pomáhá včas detekovat růst fibroidů.

Pokud je myomatózní uzel velmi velký, provádí se zobrazování magnetickou rezonancí.

Jak pochopit, který typ operace je vhodný pro konkrétní ženu?

Otevřená operace pomocí řezu se používá k odstranění subserózních myomů (umístěných na povrchu dělohy pod vnějším pláštěm) a intramurálních (v tloušťce svalové vrstvy stěny dělohy). Tento typ odstranění je optimální pro velké více uzlů, pokud existuje podezření na maligní nádor.

Laparoskopická myomektomie je optimální typ chirurgického odstranění malých uzlin umístěných subserously - na vnějším povrchu dělohy. Vzhledem k tomu, že po laparoskopii nezůstávají žádné velké jizvy, je vhodnější pro ženy, které plánují těhotenství v budoucnu. Ale propíchnutí nemůže odstranit velké, mnohočetné myomy..

Hysteroskopická operace je možná, když je myomatózní uzel umístěn uvnitř dělohy pod sliznicí a vyčnívá do poloviny orgánové dutiny. Rozměry uzlu nejsou větší než 5 cm - důležitá podmínka pro možnost jeho odstranění.

Zotavení, pooperační období

Délka období zotavení závisí na typu operace:

 • Po odstranění dělohy dojde k úplnému uzdravení za 4–6 týdnů. Během této doby je třeba se vyvarovat fyzické práce a pohlavního styku. Nejezděte 1-2 týdny.
 • Po otevřeném odstranění děložních myomů tráví žena 1-2 noci v nemocnici, poté je propuštěna. Fyzická aktivita je kontraindikována po dobu 4-6 týdnů.
 • Po laparoskopickém odstranění fibroidů stráví žena v nemocnici pouze jednu noc. Úplné uzdravení nastává po 4 týdnech.
 • Hysteroskopická operace se často provádí ambulantně: během několika hodin se můžete vrátit domů. Doba zotavení trvá od 48 hodin do několika dnů.

Obvykle je vstávání a chůze po odstranění děložních myomů otevřenou metodou povoleno následující den. Po laparoskopických zákrocích - po několika hodinách.

Ke sledování stavu dělohy po odstranění myomu jsou ženám předepsána pravidelná ultrazvuková vyšetření. Těhotenství lze plánovat za 12 měsíců; před tím lékaři doporučují antikoncepci užívat perorální antikoncepci. K snížení rizika recidivy mohou být předepsány hormonální léky, ale nezapomeňte, že mohou způsobit některé vedlejší účinky, včetně zhoršení průtoku krve do dělohy a hojení po odstranění uzliny..

Důsledky odstranění dělohy

Žena potřebuje dělohu nejen k porodu dětí. Ovlivňuje práci jiných orgánů, metabolismus. Po jeho odstranění se u žen, které ještě nevstoupily do menopauzy, často vyvine závažná komplikace - posthysterektomický syndrom. Jeho projevy jsou rozmanité:

 • zvýšené riziko endokrinních a metabolických poruch;
 • zvýšené pocení, zimnice, návaly horka, špatná tolerance k vysokým teplotám;
 • poruchy spánku;
 • zvýšený srdeční rytmus;
 • necitlivost v různých částech těla, pocit „plíživého“;
 • únava, letargie, snížený výkon;
 • deprese, úzkost, strach ze smrti;
 • vysoký krevní tlak;
 • nadbytečné tuky v břiše, v pase;
 • zvýšené riziko osteoporózy;
 • močová inkontinence, suchost, svědění v pochvě, problémy se sexuálním životem.

U žen, které podstoupily odstranění dělohy, se riziko ischemické choroby srdeční zdvojnásobuje, krevní tlak začíná stoupat dříve a pokud již došlo k arteriální hypertenzi, jeho průběh se zhoršuje.

Po hysterektomii dostane žena řadu zdravotních problémů, kvůli nimž nemůže žít plnohodnotný aktivní život, k boji proti nim musí neustále brát léky.

Alternativní léčba

Myomektomie tedy pomáhá radikálně vyřešit problém s myomatózními uzlinami a zachránit dělohu. Chirurgická léčba má však několik nevýhod:

 • Vysoké riziko recidivy: po 4–5 letech se uzly nacházejí znovu asi u poloviny operovaných žen.
 • Jizva, adheze po odstranění uzlin může způsobit neplodnost, vést ke komplikacím během těhotenství.
 • Jakákoli operace a anestézie jsou spojeny s určitými riziky.

Při nabídce chirurgického zákroku musí mít lékař jistotu, že během operace nehrozí riziko otevření děložní dutiny a orgán nemusí být zcela odstraněn. Vzhledem k vysokému riziku recidivy je myomektomie vhodná pro ženy, které plánují těhotenství spíše než o několik let později..

V současné době indikace pro chirurgické odstranění myomů klesá, protože existují i ​​jiné, minimálně invazivní techniky.

Cílená ultrazvuková ablace (FUS-MRI)

Myomatózní uzliny jsou zničeny zahříváním pomocí intenzivních ultrazvukových vln pod vedením MRI. Ve srovnání s operací je postup neinvazivní, není nutný žádný řez, žádná ztráta krve a není nutné dlouhé období zotavení. Existují však i nevýhody. FUS-MRI může odstranit až 1–3 malé uzly. Jsou možné některé komplikace: popáleniny kůže na břiše, poškození zdravých tkání kolem uzliny, bolest způsobená poškozením blízkých nervů, riziko hluboké žilní trombózy nohou.

V současné době neexistuje mnoho studií, které by dokázaly dlouhodobou účinnost a bezpečnost metody, možnost těhotenství po jejím použití.

Embolizace děložní tepny (SAE)

Embolizace děložních tepen probíhá již několik desetiletí, ale relativně nedávno o ní začali hovořit jako o slibné metodě léčby děložních myomů. Během tohoto postupu lékař pod rentgenovou kontrolou vstřikuje embolizující lék do cévy dodávající uzel katétrem. Skládá se z částic, které blokují lumen malých krevních cév. Myomatózní uzel je zbaven kyslíku, živin, umírá a je nahrazen pojivovou tkání. Ve skutečnosti na jeho místě zůstává malá jizva. A pokud je uzel uvnitř děložní dutiny, může se oddělit a opustit vagínu..

V současné době existuje mnoho studií, které ukázaly, že SAE je efektivní a bezpečná metoda léčby fibroidů a má výhody oproti chirurgickému odstranění uzlin myomu:

 • Jedná se o minimálně invazivní postup. Provádí se bez řezu a anestezie, katétr se zavádí punkcí do stehna.
 • Krátce po pooperačním zotavení se žena může rychle vrátit do svého obvyklého života.
 • Po embolizaci děložních tepen je stále možné otěhotnět a porodit dítě.
 • Riziko recidivy je menší než 1%. Jsou-li fibroidy dělohy znovu nalezeny, lze SAE opakovat. Tato léčba je vhodná pro ženy, které plánují dlouhodobé těhotenství..
 • Vysoká účinnost: v 98% případů po SAE žena nepotřebuje žádné další ošetření.

Je důležité si uvědomit, že embolizace děložní tepny a myomektomie nejsou konkurenčními způsoby léčby. Každý má své vlastní svědectví. Pokud chcete vědět, co je pro váš případ správné, a získat radu od příslušného lékaře, kontaktujte Evropskou kliniku. Máme lékaře, který obhájil v Rusku první tezi o léčbě děložních myomů pomocí SAE a má mnohaleté zkušenosti s používáním této techniky - Dmitrij Michajlovič Lubnin.

Coho se myom bojí??

Platón přirovnal dělohu ke zvířeti, které žije v ženském těle. „Zmatený“ začne „běhat“ tělem a způsobovat různé příznaky. Tak se objevil výraz „hysterie“ - před tisíci lety se věřilo, že to byla „šílená“ děloha, kterou Hippokratovi současníci nazývali hysterou („hister“), a mohla za to tento stát..

Dny starověku jsou dávno pryč, ale některé mýty stále existují. Moderní „nepochopitelné zvíře“ v těle ženy, se kterým ani někteří gynekologové nejsou příliš obeznámeni - děložní myomy. Tento „benigní nádor“ je zahalen hustou mlhou iluzí a domněnek.

V chápání fibroidů se v posledních desetiletích hodně změnilo. To, co se dříve považovalo za samozřejmost i pro lékaře, dnes není nic jiného než pozůstatek minulosti. Zkusme přijít na to, o jaký druh zvířete jde - myomy a čeho se bojí.

Myoma se bojí chirurgů

Zejména ti, kteří se zabývají myomektomií (odstranění myomů) a hysterektomií (odstranění dělohy). Samotná děloha se těchto operací také bojí a celé tělo z nich není nadšené. Optimálním řešením je někdy chirurgický zákrok na fibroidy, ale ve většině případů se jedná o střelbu z děla na mouchy. Stojí za to připravit těžké dělostřelectvo, kde se můžete dostat s plácačkou mouchy? A není tam žádný hmyz a stěny v domě jsou neporušené (vše je však v pořádku, o myomech níže si povíme o „létající plácačce“).

Hlavní nevýhody operace:

 • Vlastně skutečnost, že se jedná o operaci. S anestezií. A se všemi souvisejícími riziky.
 • V 7-14 případech ze stovky za rok po operaci myom znovu roste.
 • Riziko relapsu lze snížit užíváním hormonů. Z čeho také tělo není vždy šťastné.
 • Jednou z komplikací po operaci jsou adheze v malé pánvi. Kvůli nim mohou být problémy s počátím dítěte..
 • Pokud lékař navrhne odstranění fibroidů spolu s dělohou, měli byste přemýšlet o důsledcích. Mohou být vážnější než problémy způsobené samotným fibroidem. I když žena už neplánuje mít děti.

Závěr: Myoma se bojí chirurgického zákroku, ale snad se ho nebojí pouze gynekologové. Existuje dost nevýhod této metody léčby. Obvykle se chirurgický zákrok uchyluje k velkým uzlům a žena plánuje těhotenství ve velmi blízké budoucnosti..

Myoma se trochu bojí drog

Přesněji řečeno, prožívá mírný strach z jediného léku - blokátoru receptoru progestogenu Ulipristal (aka Esmiya). Při správném průběhu léčby klesá asi 60% myomatózních uzlin. Účinek se však u jednotlivých žen liší. Vědci nemohou s jistotou říci, zda lék pomůže zmenšit fibroidy po dlouhou dobu..
Myoma se nestará o jiné hormonální přípravky a spirály "Mirena". Jakkoli by člověk rád věřil opak, někteří gynekologové ze „staré školy“.

Myoma se bojí, že zůstane bez kyslíku

Lékaři a vědci o tom věděli už dlouho (od 70. let minulého století), ale někteří tomu stále odmítají věřit. Existuje takový postup - embolizace děložních tepen, kdy se do cévy dodávající myom katetrem zavádějí speciální mikrokuličky. Blokují lumen tepny, myomy zůstávají bez kyslíku a živin, „vysychají“ a ve skutečnosti se mění v pojivovou tkáň. Bylo tam velké hroznové víno, které se změnilo v malou chuť. Nebo dokonce úplně oddělené od stěny dělohy a "doleva" vagínou.

V současné době američtí lékaři považují embolizaci děložní tepny (zkráceně SAE) za zlatý standard pro léčbu myomů, protože má několik výhod:

 • Relapsy, na rozdíl od chirurgické léčby, se prakticky nestávají.
 • Pokud fibroidy způsobily příznaky, po SAE úplně zmizí u 99% žen.
 • Procedura trvá 15-30 minut. Neexistuje žádný řez. Lékař potřebuje pouze propíchnout kůži a vložit do cévy katétr. Anestezie také není nutná.

Závěr: Embolizace děložních tepen je stejný postup, který moderní odborníci doporučují pro většinu žen s myomy. Možná jste slyšeli jiný úhel pohledu, ale toto je jen úhel pohledu. Účinnost a bezpečnost EMA jsou vědecky dokázané.

Myoma se bojí menopauzy

Starší ženy tedy nemusí být vždy léčeny. Když hladina hormonů v těle klesá, což se nevyhnutelně vyskytuje u zdravých žen po menopauze, uzly přestanou růst..

Čeho se myomy nebojí?

Myomatózní uzliny se nebojí lidových léků, doplňků stravy, homeopatie a všech druhů metod alternativní medicíny. Zatímco žena experimentuje se svým zdravím, místo toho, aby šla k lékaři, může myom velmi růst. Bude vyžadováno vážnější zacházení.

Proč je myom lhostejný?

Klasicky se věří, že fibroidy je třeba v těle „nosit“ opatrně, jako časovanou bombu, aby bylo dodrženo mnoho omezení. Moderní vědci mají pro ženy dobrou zprávu: tempo růstu myomů je téměř nezávislé na životním stylu. S myomy můžete:

 • mít sex;
 • jít na sport (pokud fibroid nevede k silné menstruaci a není tak obrovský, aby vytlačoval sousední orgány);
 • užívejte perorální antikoncepci - ale pouze jako antikoncepční prostředek neléčí fibroidy;
 • vykoupat se a jít do sauny;
 • masáž;
 • jíst co chcete (s těžkými obdobími se musíte ujistit, že je ve stravě dostatečné množství železa).

A přísně vzato, myomy nelze nazvat nádorem, dokonce ani benigním. Rakovina se v něm vyvíjí ne častěji než ve zdravém myometriu (svalové vrstvě stěny dělohy). Proto byste se jí neměli bát. Musíte však být jednoznačně sledováni gynekologem.

Důsledky chirurgického zákroku k odstranění děložních myomů

Postoj lékařů, názory na příčiny a mechanismus vývoje děložních myomů se v průběhu výzkumu za poslední desetiletí dramaticky změnily. V nedávné minulosti byly fibroidy klasifikovány jako benigní nádor hormonálního původu s vysokým rizikem vzniku rakoviny. Moderní lékaři se domnívají, že tvorba myomatózních uzlin je vyvolána reakcí ženského těla na poškození tkání dělohy, trauma a mikrotrauma..

Za starých časů byla jedinou účinnou metodou léčby operace k odstranění děložních myomů, jejíž důsledky byly významné a velmi negativně ovlivnily kvalitu života ženy. Hlavním důvodem pro chirurgickou léčbu byl názor na vysoké onkogenní riziko onemocnění. Odborníci prokázali mylnost tohoto názoru. Nyní mohou lékaři nabídnout alternativní metody, jak se zbavit myomatózních uzlin..

Po operaci k odstranění děložních myomů je velmi obtížné předvídat následky. Kromě funkcí reprodukčního systému mohou komplikace ovlivnit i další orgány. Odborníci z nejlepších klinik pro léčbu myomů, se kterými spolupracujeme, doporučují novou minimálně invazivní metodu - embolizaci děložní tepny. Tato metoda není o nic méně efektivní, ale bezpečnější než odstraňování myomů, seznam klinik nabízejících SAE si můžete prohlédnout na našem webu.

Myom je onemocnění, které se nejčastěji vyvíjí u žen v plodném věku od 30 do 45 let. Každý pacient, který se poprvé dozví o přítomnosti myomatózních uzlin, prožívá šok. Lze pochopit strach z operace děložního myomu, jehož důsledky mohou ženu připravit o možnost mít děti. V moderní klinické praxi byly vyvinuty metody nechirurgického odstraňování myomů, jejichž důsledky jsou minimální nebo nemají vliv na celkový stav zdraví ženy. Všem pacientům s myomovými uzlinami identifikovanými během vyšetření nabízíme pomoc při výběru nejlepší kliniky pro léčbu myomů. První konzultace konzultace e-mailem, můžete získat pomocí formuláře kontaktování e-mailové adresy na webu. Telefonicky si domluvte schůzku s odborníkem na léčbu myomů.

Děložní myomy - moderní přístup k léčbě

Výzkum v posledních desetiletích radikálně změnil přístup specializovaných odborníků k původu, klasifikaci a metodám léčby děložních myomů. V poslední době byla tato nemoc považována za benigní nádor s velmi vysokým onkogenním potenciálem. Obecně přijímaný názor na možnost degenerace myomatózní uzliny na rakovinový nádor vedl k jedinému možnému řešení - chirurgickému odstranění. Moderní odborníci na základě výzkumu a klinických pozorování pacientů s myomy dospěli k následujícím závěrům:

 • Myom není nádor. Jedná se o novotvar buněk hladkého svalstva a pojivové tkáně dělohy, které se v důsledku řady faktorů začaly nadměrně množit. Složení samotných buněk se nemění.
 • Degenerace fibroidů do maligní formace je extrémně vzácný případ. Rakovina se nejčastěji vyvíjí na pozadí doprovodných onemocnění. Některé kmeny genitálního papilomaviru, které vyvolávají růst novotvarů, jsou vystaveny vysokému onkogennímu riziku..
 • Odstranění často problém úplně nevyřeší; recidiva fibroidů po operaci je pozorována u 7-14% pacientů. Tato skutečnost je způsobena skutečností, že po odstranění zůstávají základy myomatózních uzlin v tkáních dělohy. Za přítomnosti predisponujících faktorů existuje riziko opětovné proliferace buněk.
 • Skutečně účinným způsobem, jak se trvale zbavit fibroidů, je zastavení kyslíku a nutričního metabolismu v uzlech..

V minulosti byla hlavním důvodem rozvoje myomů považována hormonální nerovnováha, které drtivá většina žen čelí po 30 letech. Naši odborníci jsou přesvědčeni, že původ myomatózních uzlin je spojen s reakcí ženského těla na poškození vnitřních vrstev dělohy. Hormony ovlivňují zvětšení uzlů. Důvodem jejich vzniku je narušení přirozených funkcí reprodukčního systému..

Moderní metody antikoncepce umožňují ženě plánovat těhotenství, většina porodí 1-2krát za život. Během každé ovulace (uvolnění vajíčka) se ženské tělo připravuje na početí - endometrium dělohy zhustne. Pokud žena neotěhotní, přebytečná tkáň se vylučuje menstruační krví. Při neustálém opakování tohoto procesu může dojít k poruše v buňkách. Jedna buňka, která se začíná příliš aktivně dělit, zahrnuje do tohoto procesu sousední buňky, ve vrstvách dělohy se tvoří malý uzlík, což je základ myomu. Zvětšení uzliny je ovlivněno hormony, stavem imunitního systému, přítomností chronických onemocnění a zánětem..

U žen do 30 let se mohou fibroidy vyvinout v důsledku dědičného faktoru. Pokud v předchozích generacích rodiny měly ženy fibroidy, zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění. Jednou z příčin patologie u mladých dívek je narušení tvorby reprodukčního systému během nitroděložního vývoje. V takové situaci začíná myom růst na pozadí změn hormonálních hladin na začátku menstruačního cyklu z již poškozené buňky. Je nemožné předpovědět tento proces předem..

Shrnutím faktů, výsledků výzkumu a pozorování dospěli naši lékaři k závěru, že operace odstranění není jedinou a zdaleka ne vždy účinnou metodou léčby myomů. Chirurgické odstranění vede k řadě komplikací a nevylučuje možnost opakování. Nabízíme jednoduchý a efektivní způsob, jak se zbavit myomových uzlin, efektivní pro jakýkoli typ, umístění a množství myomů. Embolizace děložních tepen vede k překrývání krevních cév, které krmí novotvary dělohy, což vede k jejich postupné regresi, snížení a úplnému útlumu patologického procesu.

Myoma. Úkon. Účinky

Abyste pochopili, zda je chirurgický zákrok k odstranění děložních myomů nebezpečný, musíte porozumět nejběžnějším chirurgickým technikám:

 • Dutinová myomektomie. Tradiční chirurgický zákrok s resekcí tkáně břišní stěny a odstraněním novotvarů skalpelem. Tato metoda je vysoce traumatizující, používá se pouze v přítomnosti fibroidů na vnější serózní membráně dělohy. Pro interní a intersticiální uzly se metoda nepoužívá.
 • Laparoskopická myomektomie. Chirurgické odstranění pomocí speciálního lékařského vybavení. Méně traumatické, díky této technice je vedeno několika malými řezy v peritoneální stěně. Nelze použít k odebrání interních a intersticiálních uzlů.
 • Hysteroresektoskopie. Transvaginální myomektomie se provádí pomocí hysteroskopu dilatací pochvy a děložního čípku. Tato technika se používá v přítomnosti vnitřních uzlů v děložní dutině.
 • Hysterektomie. Břišní chirurgie, která zahrnuje radikální odstranění myomatózních uzlin spolu s dělohou. Důsledky odstranění dělohy fibroidy jsou nejzávažnější, i když trvale eliminují hrozbu opakování.

Chování fibroidů po operaci, důsledky a komplikace možné během rehabilitačního období závisí na několika faktorech - velikosti, počtu, lokalizaci uzlů, mechanismu průběhu a intenzitě klinických projevů. Otázka, kterou metodu použít, si klade každý pacient s diagnostikovaným myomem. Odstranění chirurgický zákrok, je to nebezpečné pro zdraví a jak to ovlivní reprodukční funkce. Abychom to zjistili, zvažte každou metodu podrobněji..

Komplikace po odstranění děložních myomů

Před několika desítkami let byla nejčastěji používanou radikální chirurgickou technikou u děložních myomů odstranění novotvaru spolu s pohlavním orgánem. Hysterektomie byla považována za nejúčinnější metodu, která navždy eliminovala riziko recidivy. Důsledky odstranění dělohy spolu s myomem jsou nejzávažnější, mají negativní dopad nejen na fyzický, ale i psychický stav ženy. Více informací o následcích po odstranění dělohy myomy:

 • Žena ztrácí příležitost mít vlastní děti. Po hysterektomii již pacientka nebude schopna otěhotnět a porodit dítě sama. Toto je jeden z nejzávažnějších důsledků po odstranění dělohy myomy..
 • Po operaci břicha má žena poměrně velkou jizvu. Navzdory použití moderních materiálů a zavedení kosmetického stehu zůstává estetická vada na celý život.
 • Jedním z negativních faktů, proč je odstranění dělohy s myomem nebezpečné, jsou důsledky hormonálních poruch. Mnoho žen musí celý život užívat hormonální léky, což negativně ovlivňuje metabolické procesy. Užívání hormonů může vést k přibývání na váze, zhoršování stavu pokožky a vlasů a časnému stárnutí.
 • Psychologické nepohodlí je dalším negativním aspektem než nebezpečí odstranění dělohy pomocí myomů. Mnoho žen po operaci se cítí méněcenně, což vede ke zvýšené nervozitě, rozvoji komplexů a depresi.
 • Období rehabilitace po hysterektomii je poměrně dlouhé kvůli velkému poškození. Obnova vnitřních a vnějších tkání trvá několik měsíců.

Moderní gynekologové se domnívají, že hysterektomie je oprávněná pouze v extrémních případech za přítomnosti akutních kritických stavů pacienta, komplexních více uzlů a velmi velkých velikostí uzlů.

Technika myomektomie je podobná hysterektomii, ale během operace jsou odstraněny pouze uzliny, genitální orgán je zachován. Důsledky odstranění děložních fibroidů pro ženu po myomektomii jsou méně traumatické:

 • velké poškození tkání břišní stěny;
 • na břiše zůstává velká jizva;
 • na děloze se tvoří jizva, během těhotenství může způsobit komplikace;
 • břišní chirurgie může způsobit adhezi v pánevních orgánech;
 • rehabilitace bude trvat několik měsíců;
 • riziko recidivy děložních fibroidů přetrvává.

Věříme, že myomektomie také není bezpečnou metodou odstraňování myomů. I přes menší objem chirurgického zákroku je objem poranění velký a riziko komplikací je poměrně vysoké..

Laparoskopie je moderní chirurgická technika. Výhodou metody je malé vnější poškození vnějších tkání - tři malé řezy na břišní stěně. Na děloze však zůstává jizva, riziko vzniku adhezí v pánevní oblasti. Důsledky po odstranění děložních fibroidů laparoskopickou metodou:

 • Pokud chce žena v budoucnu otěhotnět, může mít problémy..
 • S rozvojem adhezí existuje riziko vzniku neplodnosti.
 • Jizva na děloze může způsobit problémy při přenášení plodu.

Hysteroresektoskopie se provádí zavedením speciálního zařízení do děložní dutiny vagínou a děložním hrdlem. Hysteroskop umožňuje chirurgovi manipulovat uvnitř dělohy, ale neposkytuje svobodu pohybu a absolutní přesnost. Existuje riziko poškození sliznice dělohy. Mezi možné důsledky patří:

 • poškození endometria a krevních cév;
 • riziko vzniku děložního krvácení;
 • pravděpodobnost poškození (perforace) tkání dělohy;
 • hrozba rozvoje zánětu při zavedení infekce do genitálního traktu ženy;
 • riziko recidivy myomu.

Jaká léčba je předepsána po odstranění děložních fibroidů

Po operaci jakéhokoli typu si žena zachová bolestivý syndrom, jehož trvání závisí na použité technice, rozsahu poškození a individuálních vlastnostech ženy. Léková terapie v pooperačním období je vyvíjena individuálně pro každého pacienta. Do léčby se zpravidla zavádějí následující léky:

 • léky proti bolesti - analgetika, NSAID;
 • ředidla krve (antikoagulancia) k prevenci krevních sraženin;
 • léky k obnovení hematopoézy a infuzní terapie (se ztrátou krve);
 • imunostimulanty, vitamíny, regenerační léky.

Mnoho žen vyžaduje hormonální substituční terapii v pooperačním období a pravidelně před nástupem menopauzy. Při odstraňování dělohy je tato potřeba způsobena dysfunkcí reprodukčního systému. Po operaci se zachováním dělohy existuje riziko recidivy na pozadí hormonální nerovnováhy, nadměrné sekrece estrogenu a sníženého obsahu progesteronu. Nelze předem říci, jak bude tělo reagovat na hormony. Mnoho pacientů vyvine obezitu na pozadí hormonální terapie.

Kromě lékové terapie během pooperační rehabilitační periody je třeba dodržovat řadu podmínek:

 • vyloučit fyzický a psychický stres;
 • vzdát se intimního života po dobu 1-2 měsíců;
 • dodržujte přísnou dietu;
 • vyhýbejte se otevřenému slunci, nenavštěvujte solárium;
 • plánování těhotenství ne dříve než rok po operaci.

S bezpečným porodem dítěte musí žena jít do nemocnice dříve, protože existuje riziko předčasného porodu. Pokud je na děloze velká jizva, může mít žena problémy při porodu, proto je mnoha pacientům nabídnut císařský řez..

Jak si vybrat léčbu fibroidů

Moderní specialisté stojí před úkolem posoudit možná rizika a komplikace při výběru léčby fibroidů. Naši lékaři se při rozhodování o způsobu léčby a léčby pacientů řídí následujícími faktory:

 • schopnost eliminovat akutní klinické příznaky onemocnění (bolest, krvácení, menstruační nepravidelnosti);
 • zachování dělohy a ženské reprodukční funkce;
 • maximální snížení rizika komplikací;
 • prevence rizika relapsu;
 • rychlé zotavení z zdraví a výkonu pacienta.

Ve většině případů je pro ženy velmi důležité zachovat si schopnost mít dítě a minimalizovat účinky léčby na jejich celkové zdraví. Je důležité si uvědomit, že v extrémních případech je předepsána operace břicha. To vyžaduje velmi silné důkazy:

 • akutní bolest v podbřišku;
 • obrovský objem fibroidů (více než 25 týdnů);
 • příznaky naznačující kompresi nervových zakončení a krevních cév;
 • dysfunkce močení a defekace;
 • těžké děložní krvácení, velká ztráta krve.

Ve všech ostatních případech volí lékaři šetrnější a bezpečnější metody léčby myomů. Taková je embolizace děložní tepny. Během procedury nejsou vnější tkáně prakticky poškozeny a vnitřní tkáně těla nejsou poškozeny vůbec. Celá manipulace se provádí punkcí a zavedením katétru do femorální tepny. Důsledky po embolizaci jsou minimální nebo prakticky neexistují. Po 1-2 dnech se žena může vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu, aniž by se omezovala na stres, výživu a sex.

Tento materiál byl vytvořen ke kontrole bez účasti odborného personálu webu. Chcete-li získat úplné informace o léčbě myomů od specializovaného odborníka, použijte kontakty - telefon, e-mail, online chat. Pokud vám diagnostikovali fibroidy, volejte našeho specialistu na +7 (495) 357-69-79. Pomůžeme vám vybrat nejlepší kliniku pro vyšetřování a léčbu myomů.

 1. Savitsky G.A., Ivanova R.D., Svechnikova F.A. Úloha lokální hyperhormonémie v patogenezi rychlosti nárůstu hmotnosti nádorových uzlin v myomu dělohy // Porodnictví a gynekologie. - 1983. - T. 4. - S. 13-16.
 2. Sidorova I.S. Děložní myomy (moderní aspekty etiologie, patogeneze, klasifikace a prevence). V knize: Myom dělohy. Vyd. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 3. Meriakri A.V. Epidemiologie a patogeneze děložních myomů. Sib Med Zhurn 1998; 2: 8--13.
 4. Bobrov B.Yu. Embolizace děložních tepen při léčbě děložních myomů. Aktuální stav čísla // Journal of Obstetrics and Women's Diseases. 2010. č. 2. S. 100-125
 5. B. Yu. Bobrov, SA Kapranov, VG Breusenko a kol. Embolizace děložní tepny: moderní pohled na problém. „Diagnostická a intervenční radiologie“, svazek 1, č. 2/2007

Děložní myomy: jak se obejít bez chirurgického zákroku a hormonální terapie

Nevšimneme si svého zdraví, dokud ho máme. Pokud se něco pokazí, pak nejčastěji panikaříme, spěcháme, hledáme východisko, běžíme k lékařům.

Nevšimneme si svého zdraví, dokud ho máme. Pokud se něco pokazí, pak nejčastěji panikaříme, spěcháme, hledáme východisko, běžíme k lékařům.

A nikdy nepřemýšlíme o vlastních vnitřních zdrojích, které mohou léčit naše nemoci. Stejně jako si nemyslíme, že jsme si sami vytvořili tento zdravotní problém.

Léčba děložních myomů bez operací a hormonální terapie je ženským snem. Nikdo nechce jít pod chirurgův nůž nebo se otrávit hormony.

Medicína bohužel nenabízí žádnou alternativu. Ale je to tak, pouze léčba by měla být zahájena ze zcela jiné strany..

Naše tělo je skvělý samonastavovací systém.

Pokud ji naše chování, myšlení a způsob života zničí víc, než je schopna se sama uzdravit, objeví se nemoci.

Ale ani v tomto případě nemoci nejsou našimi nepřáteli, je to jen příležitost pro naše tělo obnovit ztracenou rovnováhu, „vypustit páru“, aby se zabránilo dalšímu ničení.

To plně platí pro všechny nemoci žen. Kolpitida, cervicitida, zánět dělohy a přívěsků, polypy, fibroidy, endometrióza a všechny ostatní „radosti života“ - to je jen kompenzační reakce našeho těla. A tato reakce je podivně zaměřena na obnovení ztracené rovnováhy.

Každá nemoc nám přináší zprávu.

Úkolem je vyslechnout tuto zprávu, vyvodit závěry, změnit.

Tento přístup k nemocem však v oficiální medicíně neexistuje..

Mnohokrát jsem řekl, že myšlení lékařů je symptomatické. Je to symptom, který je považován za nemoc, je to proti symptomu, který je zaměřen na pilulky a skalpely.

Zde je nejjednodušší příklad. Žena jí hodně sladkostí. Člověk miluje pečivo a koláče. A najednou - drozd. Panika a hrůza, co dělat? Spíše musíte vypít pilulky, vložit svíčky - boj začal.

Jenže z pilulek nemá smysl, trápení pokračuje. Žena zároveň neví a nemyslí si, že houby Candida, které jsou považovány za příčinu drozdů, jedí přebytek sacharidů, to je jejich jídlo. Spousta sacharidů - drozd kvete.

Jednoduše se musí množit, aby odstranili přebytečné sladkosti z těla.!

Souhlaste, nebude možné vyléčit drozd s drogami, i když se s ním léčíte léta. Musíte přestat jíst sladkosti - a drozd projde sám.

Totéž platí pro všechny ostatní zdravotní problémy. To samozřejmě platí i pro děložní myomy..

Pokud tedy máte myomy, musíte nejprve změnit přístup k léčbě. Musíme to přestat považovat za nemoc. Je to jen příznak, s jehož pomocí se nám tělo snaží něco říct.

Co jsou to děložní myomy?

Jedná se o benigní nádor dělohy, který se skládá z myomeriálních buněk a buněk pojivové tkáně..

Říká se tomu myom, fibrom, fibromyom, leiomyom. Podstata se od toho nemění.

Uzly mohou mít různé velikosti a umístění, mohou růst rychle nebo pomalu. Mohou být umístěny uvnitř svalové stěny dělohy a vyrůst ven, do břišní dutiny nebo dovnitř, do děložní dutiny.

Klinický obraz onemocnění také závisí na počtu, velikosti, růstu a umístění uzlin - od zcela asymptomatického až po měsíční krvácení, bolest, anémii, neplodnost a potrat, ztrátu síly a smysl života.

Na internetu je snadné najít informace o fibroidech. Můžete vidět fotografii uzlů, přečíst jména, klasifikaci nemoci. Tím se nebudu rozptylovat, pokud chcete, najdete tyto informace sami.

Nejdůležitější pro nás je pochopit princip nehormonální a nechirurgické léčby děložních myomů..

Abychom pochopili jednoduchou věc:

děložní fibroidy, jako každá nemoc, jsou kompenzační reakcí těla na stres, nesprávný životní styl, špatný světový názor ženy.

A na základě toho si vytvořte svůj vlastní plán osobní léčby.

Jaký lék může nabídnout, pokud máte děložní myomy?

Konzervativní taktika, pozorování. Pokud uzliny rostou pomalu a nesnižují kvalitu života ženy, doporučuje se, aby se jich jednoduše nedotýkaly.

Zároveň není zcela známo, co se s touto ženou stane za rok, dva, deset let..

Ticho se předpokládá, že růst uzlů se buď zastaví, nebo se vše vyřeší samo.

Dále se navrhuje léčba hormonálními léky..

To:

 • Hormonální antikoncepce (syntetické estrogen-progestogenní léky)
 • Syntetické léky podobné progesteronu (zejména duphaston)
 • Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny (lucrin depot, diferelin, zoladex, buserelin).

Každý z hormonálních léků zastavuje svou vlastní práci reprodukčního systému a poskytuje ženě (samozřejmě v té či oné míře!) Sterilizaci léků a menopauzu.

Předpokládá se, že pouze to může zastavit růst myomatózních uzlin..

A konečně, jako poslední možnost, chirurgická léčba. Existují dva typy operací - s odstraněním dělohy a se zachováním dělohy (konzervativní myomektomie). Technicky jde o obtížnější operaci než vyjmutí dělohy. Proto se častěji pacientům nabízí odstranění..

Dalším typem chirurgické léčby je myolýza. Jedná se o laparoskopickou destrukci uzlů elektrickou nebo laserovou energií.

Také selektivní okluze (zablokování) děložní tepny. Embolizace děložní tepny.

Ve světě se asi 80% gynekologických operací provádí kvůli přítomnosti děložních myomů a 90% z nich je odstranění dělohy.

Když žena zůstane bez dělohy, nemůže již porodit, její menstruace se zastaví a vaječníky vypadnou poměrně rychle. Toto se nazývá posthysterektomický syndrom..

Samozřejmě, žena po takové ochromující operaci se nemůže plně zotavit. Její životní potenciál klesá, objevuje se nejistota a strach..

Vnitřní příčina onemocnění není vyřešena, pouze je odstraněn účinek.

To znamená, že nejde o zdraví a štěstí, je tu jen boj proti symptomům založeným na strachu a nedostatku znalostí a nic jiného..

Stručně řečeno, z mého pohledu je tedy pozice medicíny v léčbě děložních myomů zcela neudržitelná. Navrhované metody jsou buď jednoduše pasivní, nebo ochromují ženu.

Fibroidy se navíc často opakují, asi v 30% případů. Díky tomu jsou všechny operace nesmyslné..

Ve skutečnosti je medicína obecně navržena tak, aby zachraňovala životy. To znamená v akutních situacích.

Myom dělohy není akutní stav, neohrožuje život, takže žena má čas a příležitost sama zjistit taktiku léčby.

Jak se obejít bez operace a hormonální terapie?

Je důležité si uvědomit, že důvody rozvoje fibroidů jsou vždy skryty v životním stylu. Samozřejmě existuje dědičnost. Nejčastěji však není zděděn samotný fibroid, ale predispozice k němu.

Léčba děložních fibroidů bez hormonů a operací může začít přemýšlením o strategii.

Za prvé. První pomoc v akutních situacích.

Například pokud máte anémii způsobenou krvácením nebo zánětem. Podle toho zvolíme vhodnou léčbu, která může v této situaci pomoci - doplňky železa, protizánětlivá léčba.

Druhý. Chystáš se porodit? Během těhotenství se uzly mohou chovat velmi různými způsoby. Možná má smysl se nejprve připravit na těhotenství.

Třetí. Vybíráme klasického homeopata. Toto je důležitá součást léčby, bude dlouhotrvající, jemná a individuálně přizpůsobená..

Bylo by hezké najít lékaře, který se dobře orientuje v ajurvédě, akupunkturistovi, specialistovi na orientální medicínu. Hirudoterapie bude užitečná. Osteopatie je velmi slibná.

Čtvrtý. Je bezpodmínečně nutné vzdát se špatných návyků (kouření, alkohol), kávy. Musíte snížit váhu, pokud je její nadbytek, nechte do svého života vpustit mírnou fyzickou aktivitu, pohyb, pozitivní náladu.

Spokojenost v rodinných vztazích je důležitá. Obecné zlepšení zdraví, vitamíny, mikroelementy, doplňky stravy, vyvážená výživa, dobrý spánek a vymanění se ze stresu.

Nikdy byste neměli být nešťastní, pamatujte si to.

To vše se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. Ale je důležité se snažit, dělat vše, co je ve vašich silách. A dělejte to neustále, beze strachu ze selhání a bez vzdávání se.

Pátý. Byliny. Dobrý bylinkář dokáže hodně.

Byliny převyšují účinek léků, jsou neškodné, zvyšují potenciál celého organismu.

Existují specifické protinádorové byliny, jejich použití by mělo být pod dohledem odborníka.

Šestý. Bdělost proti rakovině je nesmírně důležitá. Zvláště pokud se žena blíží věku menopauzy s velkými uzlíky a během prvních několika let po ukončení menstruace se nesnižují.

A sedmý, nechal jsem to „na sladko“. Kvalifikovaná psychoterapie. Příčina fibroidů vždy spočívá v psychice a doporučuji začít svou cestu ke zdraví odtud..

Psychologické kořeny děložních fibroidů

V téměř 100% případů se jedná o nesprávný vztah s muži, počínaje otcem. To je ženská nekonzistence a nenaplnění. A z toho všeho - vnitřní neutuchající stres.

Takový stres může být tak obvyklý, že si ho žena už nemusí všimnout. Tento ničivý účinek stresu však nezmizí..

Pokud jste se sami rozhodli, že mrzačení a hormonální léčba fibroidů není pro vás, je vyhledání kvalifikovaného psychoterapeuta vaším úkolem číslo jedna..

Co je základem vývoje děložních myomů?

Špatné vnímání obrazu otce. To je základ základů, začátek začátků. Pokud máte odpor a nároky vůči svému otci, odsouzení a odmítnutí, pak to zcela narušuje práci dělohy.

Nemůžeme si plně spolehlivě vzpomenout na naše dětské reakce na určité dětské události. V každém případě jsou známky pro dospělé překrývány. Přemýšlíme o tom, nafukujeme to, obarvujeme to emocemi a interpretacemi.

Obraz otce (nebo matky) se stává přehnaně krutým, urážlivým, chladným, ignorantským atd. Naše reakce na to je s věkem stále bolestivější..

Nemůže se to projevit v těle!

A myomy jsou jen způsob, jak tělo „omezuje“ naše zážitky, aby se nerozšířily jako oheň po celém těle.

Nevíme, jak a nevíme, jak přijímat, žít a uzdravovat své minulé zkušenosti. Jediné, co můžeme udělat, je potlačit je nebo je nekonečně nafouknout. Oba jsou cestou k nemoci.

Pokud nesprávný přístup k otci začal v dětství, stal se z něj vzor pro všechny následné vztahy s muži..

Vezměte prosím na vědomí, že nemluvím o chování otce v dětství, nemluvím o situaci, která byla. Pro dítě to může být velmi destruktivní..

Ale ve výsledku se vytvoří právě takový postoj, jen takový obraz otce, který poté po zbytek svého života utváří u této ženy vztahy se zdravím mužů a žen..

Jak se zkreslený obraz otce může projevit v životě dospělé ženy?

Špatný vztah s otcem, odmítnutí otce.

Hádky s manželem, odmítnutí manžela, nároky, zášť.

Nespokojenost žen, chlad, nedostatek sexuální touhy, kytice ženských nemocí.

Nároky vůči matce, zášť vůči matce, pocity viny vůči ní.

Zrada milovaného muže, rozvod iniciovaný jejím manželem, nevěra, smrt muže.

Podvědomá víra, že nejsem hoden rodinného štěstí, a tedy ani vytváření vztahu s „nepřístupným“ mužem. Nesmí se odplatit, oženit se, žít v jiné zemi atd..

Život s nemilovaným mužem. Umožnění špatného zacházení, urážky, necenění, ponížení.

Vžijte se do mužské role sami, tvrdě pracujte, noste na sobě rodinný rozpočet, nechte muže sedět na krku. Práce „mužská“ tvrdá práce.

Beznaděj, osamělost, chronický stres.

Pokud původní „matice“ vztahu s otcem nebude opravena, pak jakékoli ošetření přinese jen dočasnou úlevu.

My sami se podvědomě vrátíme k nemoci, znehodnocujeme jakékoli pokusy o léčbu děložních myomů, pak nebudeme schopni léčit myomy bez chirurgického zákroku a hormonálních léků..

Dobrá psychoterapie je první věcí, která začíná terapeutickými opatřeními pro děložní myomy.


Celkově na nás tato nemoc křičí, že jsme zavrhli polovinu světa, mužskou polovinu světa. Nejsme celiství a náš život je neúplný.


Přeji vám, abyste slyšeli poselství svého podvědomí, vyvodili závěry a byli uzdraveni. publikoval econet.ru.

Máte-li jakékoli dotazy, zeptejte se jich zde

P.S. A pamatujte, pouhou změnou vašeho vědomí - společně měníme svět! © econet

Líbil se vám článek? Napište svůj názor do komentářů.
Přihlaste se k odběru našeho FB:

Někteří lidé dokonce mají mezi ovulací a nástupem menstruace horečku. Lékaři řekli, co se ve skutečnosti stane s ženským tělem, píše Women's Health.Tito pacienti nemají virus chřipky, ale tělo cítí jeho příznaky: podrážděnost, bolest na hrudi, bolesti hlavy, bolavé klouby, nadměrná únava.