Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Jak zmírnit křeče během menstruace a zmírnit váš stav

Podle statistik 50% ženské populace v plodném věku pociťuje během nástupu menstruace nepohodlí v dolní části břicha a dolní části zad. Tyto křeče během menstruace mohou mít různou intenzitu, ale v každém případě způsobují nepohodlí pro spravedlivější pohlaví. Proto je za účelem zmírnění stavu nutné znát důvody vzniku těchto příznaků, způsoby jejich odstranění..

Příznaky měsíčních křečí

Nepříjemné pocity během menstruace se objevují 1. den cyklu. Jsou charakterizovány výskytem tažné bolesti břicha, která se někdy šíří do dolní části zad. Menstruační křeče mohou mít různou intenzitu, doprovázené závratěmi, nevolností, zhoršením celkového zdraví, slabostí.

Pokud se tyto příznaky objeví každý měsíc, zatímco žena nepociťuje nesnesitelnou bolest a nepohodlí zmizí 2. - 3. den menstruace, je tento stav považován za normální a nevyžaduje zvláštní zacházení. Pro zmírnění stavu může lékař předepsat spazmolytikum.

Pokud žena pociťuje nepohodlí, které velmi zhoršuje její stav, způsobuje nesnesitelnou bolest, měla by se poradit s lékařem, protože tyto příznaky naznačují vývoj patologických procesů v těle. Můžete také podezření na onemocnění projevem následujících příznaků:

 • zvýšené ukazatele tělesné teploty;
 • vzhled akné, akné;
 • porucha gastrointestinálního traktu;
 • silné menstruační krvácení.

Kromě toho je nutné poradit se s odborníkem, pokud nepohodlí nezmizí po užití léků proti bolesti, zatímco po chvíli se bolestivý syndrom zvýší.

Příčiny křečí

Vzhled křečí během menstruace je usnadněn procesem odmítnutí endometria kontrakcí hladkých svalů dělohy. Hormony prostaglandiny aktivují tuto svalovou skupinu, při jejímž produkci se menstruační bolest zesiluje. Existují také další důvody pro vznik křečí nebo zvýšení jejich závažnosti:

 • instalace nitroděložního tělíska;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávná výživa;
 • nedostatek hořčíku, vápníku;
 • provedení potratu;
 • porod;
 • špatná fyzická aktivita;
 • nedostatek vody v těle.

Pocit těžkých křečí během menstruace může být navíc způsoben individuální citlivostí na bolest..

Kromě uvedených důvodů pro bolestivost menstruace existují i ​​ty, které se objevují pod vlivem gynekologických patologií. Mezi ně patří:

 • onkologie dělohy;
 • zánět v pánevních orgánech;
 • fibrom;
 • polypy;
 • polycystická;
 • cysty;
 • mimomy;
 • endometrióza.

Ohýbání dělohy může také způsobit bolest. Chcete-li zjistit, proč jsou pozorovány bolestivé menstruace, musíte navštívit lékaře. Stojí za zvážení, že je to lékař, kdo by měl zvolit metody zmírnění stavu po diagnostikování přítomnosti patologií a stanovení individuálních charakteristik ženského těla.

Jak můžete pomoci ženě

Chcete-li vyhladit bolestivé pocity, které se objevují na pozadí kontrakce svalů dělohy během menstruace, měla by se žena poradit s lékařem, který na základě diagnostických údajů předepíše účinný lék nebo lidový lék.

Kromě cílených opatření k odstranění křečí během regulace se doporučuje ženě zabránit jejich výskytu:

 • často chodit na čerstvý vzduch;
 • dobře si odpočiň;
 • vyhnout se namáhavé fyzické aktivitě;
 • vést mírně aktivní životní styl.

Můžete snížit nepohodlí sami tím, že se koupete s přídavkem mořské soli a masírujete dolní část břicha. To bude vyžadovat jemný tlak na oblast těsně pod pupeční dutinou..

Změna stravy

Prevenci bolestivých období lze dosáhnout změnou stravy. Abyste se vyhnuli silným křečím, budete muset z nabídky vyloučit cukr, alkohol, kofein, což výrazně zhoršuje celkový stav ženy během menstruace a vede ke zvýšené bolesti. Kromě toho musíte před menstruací přestat pít černý čaj, sódu, kvas. Během diety je bezpodmínečně nutné snížit množství okurky, potravin obsahujících velké množství škodlivých sacharidů a tuků: čokoláda, hranolky, sladkosti, uzeniny.

Abyste se cítili dobře, doporučujeme jíst obiloviny, mléčné výrobky, hodně ovoce a zeleniny. Zvláštní pozornost je třeba věnovat pitnému režimu: žena musí denně vypít alespoň 2 litry vody.

Užívání drog

Pokud jsou křeče před menstruací poměrně silné, doporučuje se dívce užívat lék, který předtím předepsal ošetřující lékař, aby takové nepohodlí odstranil. Nejčastěji jsou pro zlepšení celkového stavu předepsány:

 • léky proti bolesti;
 • nesteroidní protizánětlivé látky;
 • antispazmodické léky.

K odstranění nejsilnějších křečí odborníci doporučují analgetika: Analgin, Baralgetas, Novalgin. Takové léky se nedoporučují užívat v případě bronchiálního astmatu, alergické reakce na složky léku, selhání jater.

Antispazmodika se používají samostatně nebo ve spojení s jinými léky předepsanými lékařem pro jednotlivé indikace. Pokud se terapeutický účinek po užití léku neobjeví do 2 dnů, měla by se žena poradit s odborníkem. Z antispazmodik jsou nejúčinnější:

 • Papaverin;
 • Galidor;
 • Spazmonet;
 • Buscopan;
 • Ne-shpa.

Takové léky se nepoužívají na glaukom, srdeční selhání, alergie.

Z nesteroidních protizánětlivých léků jsou předepsány:

 • Ibuprofen;
 • Paracetamol;
 • Naproxen;
 • Piroxikam;
 • Ketoprofen.

Tyto prostředky lze užívat společně s antispazmodiky..

Užívání hormonální antikoncepce

K úlevě od křeče během menstruace lze předepsat hormonální antikoncepci, která zahrnuje estrogen a progesteron. Tyto léky přispívají ke ztenčení endometria, což oslabuje produkci hormonů prostaglandiny, kontrakce děložních svalů.

Jmenování hormonální antikoncepce pouze odborníkem. Pokud neexistuje správný terapeutický účinek, může být nabídnuta léčba progesteronem..

Tradiční metody snižování bolesti během menstruace

Je možné zmírnit křeče, křeče během menstruace pomocí tradiční medicíny. K tomu se doporučuje umístit na spodní část břicha teplou vyhřívací podložku. Stojí za zvážení, že při použití této metody se zvyšuje krvácení: vystavení zvýšené teplotě by nemělo být prodlouženo.

Bolest můžete zmírnit nanesením ledu na spodní část břicha zabaleného v několika vrstvách papírových ručníků. Chraňte po dobu nejvýše 10 minut.

V boji proti křečím také pomáhá pití čaje z malinových listů, máty, heřmánku a oregana. Tato přírodní antispazmodika si můžete koupit v lékárně. Měly by se vařit a pít jako běžný čaj..

Jak zmírnit křeče během menstruace a zmírnit váš stav

Mnoho gynekologů nepovažuje výskyt průjmu v počátcích menstruačního cyklu za důvod k obavám. V případě, že máte podobný příznak často pozorovaný a doprovázený bolestí, je čas zjistit příčinu průjmu..

Příznaky měsíčních křečí

Nepříjemné pocity během menstruace se objevují 1. den cyklu. Jsou charakterizovány výskytem tažné bolesti břicha, která se někdy šíří do dolní části zad. Menstruační křeče mohou mít různou intenzitu, doprovázené závratěmi, nevolností, zhoršením celkového zdraví, slabostí.

Pokud se tyto příznaky objeví každý měsíc, zatímco žena nepociťuje nesnesitelnou bolest a nepohodlí zmizí 2. - 3. den menstruace, je tento stav považován za normální a nevyžaduje zvláštní zacházení. Pro zmírnění stavu může lékař předepsat spazmolytikum.

Pokud žena pociťuje nepohodlí, které velmi zhoršuje její stav, způsobuje nesnesitelnou bolest, měla by se poradit s lékařem, protože tyto příznaky naznačují vývoj patologických procesů v těle. Můžete také podezření na onemocnění projevem následujících příznaků:

 • zvýšené ukazatele tělesné teploty;
 • vzhled akné, akné;
 • porucha gastrointestinálního traktu;
 • silné menstruační krvácení.

Kromě toho je nutné poradit se s odborníkem, pokud nepohodlí nezmizí po užití léků proti bolesti, zatímco po chvíli se bolestivý syndrom zvýší.

Bolestivé pocity po menstruaci

Pokud vaše menstruace pomine, ale nepohodlí přetrvává, musíte zjistit příčinu jejího výskytu u lékaře. Akutní bolest v děloze a vaječnících často naznačuje zánětlivé procesy - endometritidu, adnexitidu, cervicitidu. Obvykle jsou doprovázeny malátností a zvýšením tělesné teploty..

Bolest v děloze může naznačovat taková onemocnění močového systému, jako je pyelonefritida, cystitida. Pulzující bolesti, lumbago může naznačovat zánět konečníku. Někdy může žena zaútočit na apendicitidu, střevní patologie pro bolest v pohlavním orgánu. Každý případ je individuální, je důležité nevydržet nepohodlí, ale podstoupit komplexní vyšetření. Včasně identifikované a léčené onemocnění zachová plodnost, vyhne se progresi vážného onemocnění a jeho dlouhodobé léčbě v budoucnu.

Je možné zabránit výskytu nepohodlí spojeného s přirozenou restrukturalizací těla během menstruace? Lékaři doporučují:

 • fyzická aktivita;
 • zdravý životní styl;
 • pravidelný intimní život;
 • odmítnutí špatných návyků.

Výživa hraje zvláštní roli. Před menstruací byste měli dodržovat vegetariánskou stravu, pít více čerstvě vymačkaných šťáv. Masáž, jóga, akupunktura mají v tuto chvíli pozitivní účinek. Emoční rovnováha a nedostatek stresu jsou důležité.

Sdílej se svými přáteli!

Příčiny křečí

Vzhled křečí během menstruace je usnadněn procesem odmítnutí endometria kontrakcí hladkých svalů dělohy. Hormony prostaglandiny aktivují tuto svalovou skupinu, při jejímž produkci se menstruační bolest zesiluje. Existují také další důvody pro vznik křečí nebo zvýšení jejich závažnosti:

 • instalace nitroděložního tělíska;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávná výživa;
 • nedostatek hořčíku, vápníku;
 • provedení potratu;
 • porod;
 • špatná fyzická aktivita;
 • nedostatek vody v těle.

Pocit těžkých křečí během menstruace může být navíc způsoben individuální citlivostí na bolest..

Kromě uvedených důvodů pro bolestivost menstruace existují i ​​ty, které se objevují pod vlivem gynekologických patologií. Mezi ně patří:

 • onkologie dělohy;
 • zánět v pánevních orgánech;
 • fibrom;
 • polypy;
 • polycystická;
 • cysty;
 • mimomy;
 • endometrióza.

Ohýbání dělohy může také způsobit bolest. Chcete-li zjistit, proč jsou pozorovány bolestivé menstruace, musíte navštívit lékaře. Stojí za zvážení, že je to lékař, kdo by měl zvolit metody zmírnění stavu po diagnostikování přítomnosti patologií a stanovení individuálních charakteristik ženského těla.

Jak můžete pomoci ženě

Chcete-li vyhladit bolestivé pocity, které se objevují na pozadí kontrakce svalů dělohy během menstruace, měla by se žena poradit s lékařem, který na základě diagnostických údajů předepíše účinný lék nebo lidový lék.

Kromě cílených opatření k odstranění křečí během regulace se doporučuje ženě zabránit jejich výskytu:

 • často chodit na čerstvý vzduch;
 • dobře si odpočiň;
 • vyhnout se namáhavé fyzické aktivitě;
 • vést mírně aktivní životní styl.

Můžete snížit nepohodlí sami tím, že se koupete s přídavkem mořské soli a masírujete dolní část břicha. To bude vyžadovat jemný tlak na oblast těsně pod pupeční dutinou..

Změna stravy

Prevenci bolestivých období lze dosáhnout změnou stravy. Abyste se vyhnuli silným křečím, budete muset z nabídky vyloučit cukr, alkohol, kofein, což výrazně zhoršuje celkový stav ženy během menstruace a vede ke zvýšené bolesti. Kromě toho musíte před menstruací přestat pít černý čaj, sódu, kvas. Během diety je bezpodmínečně nutné snížit množství okurky, potravin obsahujících velké množství škodlivých sacharidů a tuků: čokoláda, hranolky, sladkosti, uzeniny.

Abyste se cítili dobře, doporučujeme jíst obiloviny, mléčné výrobky, hodně ovoce a zeleniny. Zvláštní pozornost je třeba věnovat pitnému režimu: žena musí denně vypít alespoň 2 litry vody.

Užívání drog

Pokud jsou křeče před menstruací poměrně silné, doporučuje se dívce užívat lék, který předtím předepsal ošetřující lékař, aby takové nepohodlí odstranil. Nejčastěji jsou pro zlepšení celkového stavu předepsány:

 • léky proti bolesti;
 • nesteroidní protizánětlivé látky;
 • antispazmodické léky.

K odstranění nejsilnějších křečí odborníci doporučují analgetika: Analgin, Baralgetas, Novalgin. Takové léky se nedoporučují užívat v případě bronchiálního astmatu, alergické reakce na složky léku, selhání jater.

Antispazmodika se používají samostatně nebo ve spojení s jinými léky předepsanými lékařem pro jednotlivé indikace. Pokud se terapeutický účinek po užití léku neobjeví do 2 dnů, měla by se žena poradit s odborníkem. Z antispazmodik jsou nejúčinnější:

Takové léky se nepoužívají na glaukom, srdeční selhání, alergie.

Z nesteroidních protizánětlivých léků jsou předepsány:

Tyto prostředky lze užívat společně s antispazmodiky..

Užívání hormonální antikoncepce

K úlevě od křeče během menstruace lze předepsat hormonální antikoncepci, která zahrnuje estrogen a progesteron. Tyto léky přispívají ke ztenčení endometria, což oslabuje produkci hormonů prostaglandiny, kontrakce děložních svalů.

Jmenování hormonální antikoncepce pouze odborníkem. Pokud neexistuje správný terapeutický účinek, může být nabídnuta léčba progesteronem..

Tradiční metody snižování bolesti během menstruace

Je možné zmírnit křeče, křeče během menstruace pomocí tradiční medicíny. K tomu se doporučuje umístit na spodní část břicha teplou vyhřívací podložku. Stojí za zvážení, že při použití této metody se zvyšuje krvácení: vystavení zvýšené teplotě by nemělo být prodlouženo.

Bolest můžete zmírnit nanesením ledu na spodní část břicha zabaleného v několika vrstvách papírových ručníků. Chraňte po dobu nejvýše 10 minut.

V boji proti křečím také pomáhá pití čaje z malinových listů, máty, heřmánku a oregana. Tato přírodní antispazmodika si můžete koupit v lékárně. Měly by se vařit a pít jako běžný čaj..

Je těžké najít ženu, která se během menstruace snáší: únava, bolest, závratě a křeče během menstruace nepřispívají k dobré náladě. U 15% spravedlivého pohlaví se tyto dny stávají zkouškou kvůli silnému krvácení a křečovitým bolestem, které jim nedovolují vstát. Toto je varianta normy nebo stojí za to běžet k lékaři?

Jak odlišit menstruační bolest od problémů se střevem

Každá žena má určitý soubor příznaků odpovídajících nástupu menstruace. Navzdory tomu se bolest vyzařující do oblasti střev málo podobá normě. To obvykle signalizuje přítomnost problémů s gastrointestinálním traktem. Pokud je provádění procesu defekace bolestivé, lze s jistotou říci, že máte poškození střev.

Střevo reaguje velmi ostře na změny v hormonálním pozadí, které je charakteristické pro menstruaci. Pokud bolest během menstruace vyzařuje do konečníku, je to hlavní příznak poruch práce gastrointestinálního traktu. Při hormonálních výkyvech v celém střevě dochází k nepohodlí, bolestivým pocitům, nevolnosti.

Menstruační bolest obvykle postihuje celé břicho. Někdy jsou tak silné, že vedou k výpadkům proudu. Chcete-li se zbavit bolesti ve střevech nebo je alespoň zmírnit, musíte nejprve změnit stravu. Měli byste vyloučit smažená a tučná jídla, nahradit je dušenou, v troubě nebo jen vařená.

Rovněž stojí za to vzdát se kofeinovaných nápojů, alkoholu a „nezdravého jídla“, jako jsou hranolky nebo krekry. Současně se doporučuje přidat do vaší stravy více:

 1. Záď.
 2. Vývary a zeleninové polévky.
 3. Mléčné výrobky.
 4. Zelenina a ovoce.

Kromě změny jídelníčku můžete použít i jiné léky na bolesti ve střevech. Pokud se nechcete uchýlit k užívání léků, stojí za to vyzkoušet bylinné čaje. Nejúčinnější z nich pro konzumaci během menstruace je považován za odvar z oregana. Pomáhá zmírnit otoky, zmírňuje křeče a zároveň pomáhá normalizovat menstruační cyklus.

Z léků se doporučuje používat pouze léky proti bolesti - analgin, Drotaverin, No-shpa. Můžete také použít sorbentové přípravky, z nichž nejběžnější je aktivní uhlí..

Pamatujte však: pokud během menstruace často trpíte nepohodlí ve střevě, vyhledejte gynekologa, který vám tento problém pomůže vyřešit. Pokud má vaše tělo problémy, odstraní je pouze kvalifikovaná léčba a vrátí ji do normálu.

Pokud průjem není založen na gynekologických onemocněních, pak před menstruací vyloučte ze stravy následující potraviny:

 • Kefír;
 • Sušené meruňky;
 • Řepa;
 • Švestka;
 • Zeleninové šťávy;
 • Okurky.

V kritických dnech se snažte ovládat chuť k jídlu, jedzte stále menší porce. Nejlepší je nevyvolávat průjem a jíst pouze čerstvě připravená jídla. Pijte více vyčištěnou vařenou vodu, ale nepřekračujte její spotřebu (norma je 2 litry denně).

Pokud vám průjem způsobí těžké nepohodlí, vyzkoušejte jednoduché produkty, které posilují: pohánkovou kaši, silný černý čaj, masový vývar, ovesné vločky, vařenou rýži, tvaroh a krekry.

Používání léků v boji proti poruchám střev se důrazně nedoporučuje. Nepoužívejte Imodium a jiná antidiaroika. Mohou způsobit zácpu, což vede k nadýmání a křečovitým bolestem. Při silné bolesti lze použít spasmolytika, například „No-shpa“, „Spazmalgon“ a další. Budou eliminovat bolest a zmírnit křeče ve střevech a děloze. Jejich časté používání však může vyvolat krvácení..

Pokud vás bolí dolní část břicha a často pociťujete nutkání vyprázdnit se, neškodným a účinným prostředkem pro vás bude infuze kozlíku lékařského nebo pivoňky, která uvolní nejen nervový systém, ale i tělo. Během menstruace nejsou jiné bylinné infuze tak účinné jako pivoňka nebo kozlík lékařský..

Obvykle 2-3 dny po nástupu menstruace zmizí průjem a další příznaky, tělo začne fungovat jako obvykle pro sebe. Pokud však během této doby rozrušení střev nezmizí, stojí za to zaznít poplach.

Chcete-li se zbavit nepříjemných syndromů, zkuste více spát, snižte duševní a fyzickou aktivitu, trávte více času venku.

Normální průběh menstruace

Koncept normy je poněkud vágní, ale symptomatologii nepatologického průběhu menstruačního cyklu lze zobecnit. Mezi přijatelné a neohrožující příznaky patří:

 • mírný otok za 2-4 dny a křeče před menstruací (projevuje se v celém těle, nejvíce patrné zvětšením prsou, otoky na obličeji);
 • bolestivá, ale přijatelná bolest v bederní oblasti (během menstruace, několik dní před a po);
 • křeče během menstruace, ale snesitelná bolest 1. a 2. den menstruace;
 • emoční nestabilita;
 • návaly horka;
 • rychlá únava.

Průjem nebo častější pohyby střev než obvykle mohou být normální, ale nepříjemné.

Důvod je prostý - estrogenové hormony, hojně uvolňované během menstruace, uvolňují nejen svalové tkáně dělohy pro snazší čištění přebytečného endometria, ale také tkáně jiných orgánů. Střevo takto nefunguje kvůli globálním problémům..

Hormonální výkyvy ovlivňují pevnost vazů, proto by měla být významná zátěž a sport na několik dní poněkud sníženy, aby nedošlo k vážnému zranění. Pokud jde o kvantitativní ukazatele, za normu lze považovat výměnu výrobků osobní hygieny nejvýše jednou za 2-2,5 hodiny. Pokud jsou vaše menstruace hojnější, lze je nazvat krvácením, měli byste se poradit s gynekologem.

Alarmující příznaky

Lékaři nepovažují dlouhodobé bolestivé pocity během menstruace za normu. Prahová hodnota bolesti je ve skutečnosti u každého odlišná, ale bolest má naznačovat problém a nesmí se stát důvodem pro projev hrdinské trpělivosti. Důvodem vyšetření (gynekolog, urolog, gastroenterolog) může být:

 • měsíčně, hojně procházející po dobu 6-7 dnů;
 • bolestivé pocity připomínající kontrakce a trvající více než 2-3 hodiny během menstruace nebo v jiném období cyklu;
 • vyzařující do nohy, zad, konečníku, šití, bolesti;
 • silná bolest, přítomná jak během menstruace, tak mimo období průchodu, umístěná v dolní části břicha;
 • bolest během pohlavního styku nebo po něm;
 • výtok krve v sraženinách, s nečistotami hnisu;
 • rozmazání mimo cyklus;
 • špatný zápach vaginálního výtoku;
 • bolest se po užití antispazmodik nesnižuje.

Bude obtížné diagnostikovat problém pouze na základě předložených příznaků; nebude na škodu provést řadu dalších testů.

Možné důvody těchto pocitů jsou:

 • zánětlivé procesy ve střevech, urogenitálních orgánech;
 • strukturální změny v genitáliích v důsledku hormonální nerovnováhy, mechanického traumatu, novotvarů;
 • porušení složení střevní mikroflóry, peristaltika, nadýmání, chronická střevní onemocnění (Crohnova choroba);
 • nesprávný výběr antikoncepce;
 • systémové hormonální poruchy.

V soukromých, nesystémově se opakujících případech může být bolest v podbřišku během menstruace vyvolána mimoděložním těhotenstvím.

Křeče během mimoděložního těhotenství

Pokud existují křeče a bolesti, které se podobají kontrakcím, může to znamenat těhotenství, které se vyvíjí mimo orgán. To je způsobeno skutečností, že vajíčko neprošlo cestou do dělohy a bylo fixováno ve vejcovodu. Zároveň žena nebude mít krvavý výtok..

Tělo takové těhotenství odmítá a dochází k spontánnímu potratu. Křeče dělohy a vejcovodů postupně odlupují vajíčko od stěny. Bohužel, někdy si tělo nedokáže poradit samo, je nutný urgentní chirurgický zákrok. Pokud se tak nestane, může se zvětšením vajíčka rozbít trubice. Křeč dělohy po oddělení embrya bude pokračovat, dokud neopustí tělo.

Kontrakce a křeče dělohy mohou být pro ženy v plodném věku nebezpečné, zvláště pokud jsou ohroženy. Mezi ně patří spravedlivé pohlaví:

 • jste měli těhotenství mimo dělohu;
 • s tubální neplodností;
 • kteří trpěli zánětlivými onemocněními dělohy a jejích příloh;
 • kteří užívají nebo užívali antikoncepční antikoncepci.

Bolesti dolní části břicha

Těžká kolika během menstruace je způsobena řadou gynekologických problémů. Zvažme podrobněji ty nejběžnější:

 1. Cystické útvary. Dívky trpící cystami na jednom nebo obou vaječnících se často potýkají s nepříjemnými fyziologickými pocity. Fyzická aktivita (zejména ohýbání, dřepy, zvedání závaží) vyvolává tahání, řezání bolesti v dolní části břicha a častěji - vyzařování do rozkroku. Zároveň je obtížné najít pozici, ve které by se žena cítila dobře. Léky proti bolesti mají mírnou úlevu od bolesti. Léčba cyst je předepsána v souladu s jejich povahou, velikostí a po podrobném vyšetření. Je možné, že hormonální a protizánětlivé léky budou stačit, ale někdy se musíte uchýlit k chirurgickému zákroku.
 2. Zánět urogenitálního systému. Počet možných infekcí, které ovlivňují tyto systémy, je poměrně velký. Jejich vzhled je vyvolán podchlazením, nízkou imunitou, nechráněným pohlavním stykem a sdílením předmětů osobní hygieny. V pokročilých případech může tato skupina onemocnění vyvolat výskyt adhezí, což nevyhnutelně vyžaduje chirurgický zákrok. Léčba (čípky, pilulky, injekce), ale je snazší dodržovat preventivní opatření - nepoužívejte intimní předměty patřící někomu jinému, používejte kondomy, nepřehřívejte, včas si najděte toaletu (nadměrné vystavení moči může vést k cystitidě).

 • Endometrióza Systémové hormonální poruchy vedou k růstu endometria ne o několik milimetrů, ale o centimetr nebo více v tloušťce. Když se odlupuje, dochází k silné bolesti, období jsou dlouhá, často s krevními sraženinami a hlenem. Pokud se neléčí, zhoršuje se k úplnému porušení cyklu (neustálá menstruace nebo rozmazání), vede k nevratným důsledkům pro reprodukční systém. Způsob léčby je užívání hormonálních léků pod dohledem lékaře. Je možné, že léčba bude provedena před menopauzou.
 • Spirála. Tato forma antikoncepce používaná k prevenci těhotenství, lokální léčba by neměla být používána déle než 2 roky. Ke sledování procesů je nutná návštěva gynekologa každé 3 měsíce. Nesprávná instalace, změny hmotnosti ženy, svalový tonus mohou z drogy udělat traumatizující.
 • Morfologické rysy. Ohýbání dělohy, bicornuate uterus jsou vrozené rysy, které neumožňují zažít menstruaci bez bolesti. Jediným doporučením je prevence zánětu a jejich včasná léčba (u této patologie se infekce snáze „zafixují“ v těle), užívání antispazmodik.
 • Seznam gynekologických problémů tím nekončí. Aby bylo možné normálně udržet její zdraví, měla by být žena vyšetřena gynekologem alespoň jednou za šest měsíců.

  Možné důvody

  Vedoucím mezi ne-gynekologickými příčinami bolesti během menstruace je trávicí systém a všeobecné zanedbávání zdraví. Dalším bodem je nedostatečné množství vitamínů B, hořčíku, železa ve stravě, což vede dokonce ke křečím během menstruace. Křeče jsou nejčastěji lokální krátkodobé povahy (křeče v končetinách), ale mohou se objevit často (až 4–6krát) i po menstruaci.

  Během menstruace se zhoršují chronické problémy s páteří (kýla, výčnělek). Střevo trpí nejvíce špatným způsobem života. Poruchy v jeho práci se projevují, a to i prostřednictvím křečovitých bolestí. Lokalizace může být různá - od celé břišní dutiny až po výhradně levostranné nebo pravostranné brnění, křeče, řezy:

  1. Porušení složení mikroflóry, absorpční funkce tlustého střeva. Jsou doprovázeny kolikou během menstruace kvůli další relaxaci hladkého svalstva s estrogenem. Útoky jsou prodlouženy, ze specifické lokalizace (levá strana) jdou do celé břišní dutiny, připomínají porodní bolesti v přírodě a síle. Léčba zahrnuje normalizaci stravy, probiotika. Během záchvatu se doporučuje užívat anestetikum, přepnout na kefírovou dietu, udělat klystýr.
  2. Apendicitida. Bolest v dolním pravém rohu břicha silně vyzařuje do nohy, což připomíná bolest v ovariální cystě. Obvykle doprovázeno nízkou horečkou. Jedinou léčbou je včasné vyhledání chirurgické pomoci.
  3. Otrava jídlem. Obvyklá jídla v příliš velkém množství mohou stejně jako nekvalitní potraviny vyvolat otravu během menstruace. S těmito projevy stojí za to bojovat několika směry:
  • snížit množství jídla spotřebovaného během menstruace, ale zvýšit množství tekutiny;
  • mějte po ruce enterosorbenty.

  Stává se, že u dokonale zdravých žen není menstruace zcela bezbolestná. Co je třeba udělat, aby se zabránilo příliš silným nepříjemným pocitům a vážnějším následkům?

  Preventivní opatření

  Nebude fungovat, aby několik dní v cyklu bylo zcela bezbolestné, ale existuje řada účinných metod, které vám umožní snížit bolest nebo vůbec zmírnit silné křeče během menstruace:

  Vyvážená strava. Ženy by měly být velmi opatrné, pokud jde o množství hořčíku a železa ve stravě, protože jejich ztráta s menstruací by měla být obnovena se zájmem. Pokud není narušena absorpční funkce střeva, postačí běžné jídlo. V případě porušení bude vhodné užívat komplexní vitamínové přípravky.

  • Léky proti bolesti. No-shpa, Spazmalgon, Ketanov by měli být vždy v lékárničce. Jedna tableta během záchvatu bolesti výrazně zjednoduší život, ale sedět jen na drogách není možné.
  • Zadní bandáž. Teplý široký pás vyrobený ze šálu, šálu, pevně svázaného, ​​sníží bolest vyvolanou problémy s páteří, trávicí soustavou.
  • Masírujte bederní oblast samostatně nebo pomocí asistenta ve směru hodinových ručiček.


  Mírná fyzická aktivita ve stylu jógy, gymnastiky. Míčové cvičení bude stačit. Vyvinuté svaly budou méně bolet a endometrium se snáze odlupuje.

 • Ohřívače pro dolní část zad. Tuto metodu používejte opatrně! Bolest se sníží, ale může se zvýšit krvácení. Může být zahříván ne déle než 10 minut.
 • Pravidelné vyšetření u gynekologa, léčba zjištěných nemocí bez prodlení.
 • Konzultace endokrinologa. Je zvláště důležité pro ženy, které žijí v oblastech s nedostatkem jódu, přišly do menopauzy nebo potratily, potratily.
 • Schopnost udržet mírné životní tempo. Zní to v moderním světě téměř nemožné, ale vyhradit si pár hodin jen na relaxaci je nutností.

  Bolest během menstruace není charakteristickým rysem žen nad muži, není důvodem k tichému přenášení břemene. Bolest je důvodem, proč věnovat pozornost svému vlastnímu zdraví. Ženy, které se nedostaly na oltář něčemu neznámému, ale dokázaly zodpovědně zacházet s budoucností, budou vždy méně trpět problémy se zdravím žen.

  Každý měsíc pociťují miliony žen na planetě nemoci: závratě, bolavé bolesti v podbřišku, špatná nálada. Spravedlivé pohlaví si někdy stěžuje na průjem, který se velmi často objevuje v prvních dnech menstruačního cyklu. Proč se to stane, žádný odborník nemůže určitě odpovědět, bez vyšetření.

  Mnoho gynekologů nepovažuje výskyt průjmu v počátcích menstruačního cyklu za důvod k obavám. V případě, že máte podobný příznak často pozorovaný a doprovázený bolestí, je čas zjistit příčinu průjmu..

  Příčiny

  Hranice mezi normou a patologií s vývojem příznaků bolesti před a během menstruačního cyklu je poměrně tenká. Koncept „silné bolesti“ má pro každou ženu svůj vlastní význam. U žen s nízkým a vysokým prahem bolesti způsobuje stejný pocit různé reakce. První z nich doslova spadli z nohou nesnesitelné bolesti, což se pro druhé zdá docela snesitelné. Z tohoto důvodu pouhý popis příznaků bolesti způsobuje potíže lékařům, je nutné zaznamenat další vlastnosti..

  Existuje mnoho důvodů, které zhoršují zdravotní stav před menstruací:

 • Premenstruační syndrom (PMS). Je chybou domnívat se, že příznaky blížící se menstruace se objeví za 1-2 dny. Často se vyskytují týden nebo dříve. Typické projevy pro většinu: bolest nebo přetrvávající bolest v podbřišku doprovázené autonomními nebo neurologickými příznaky. PMS je lékařsky normální, pokud způsobuje příznaky nízké intenzity a nenarušuje běžnou rutinu.
 • Podchlazení. Zvyk nosit světlo, sezónní oblečení a boty, vynucené dlouhodobé vystavení chladu často vede k následnému vazospazmu v pánevní oblasti a bolestivosti před nástupem menstruace.
 • Vyčerpávající fyzická aktivita. Obtížná práce, sport nebo zvedání závaží před menstruací téměř vždy vedou k bolesti.
 • Nedostatečná fyzická aktivita. Zvyk sedět na jednom místě po dlouhou dobu, nechuť k chůzi a chůzi způsobují poruchy oběhu a překrvení v pánevní oblasti, což je jeden z faktorů vyvolávajících bolestivost.
 • Patologie gastrointestinálního traktu. Syndrom dráždivého tračníku, dysbióza, kolitida před menstruací se zhoršuje, objevuje se nadýmání, plynatost, kolika.
 • Obezita. Přebytek vnitřní tukové tkáně v břišní dutině vede ke změně hormonálních hladin, zvyšuje stagnaci krve v genitáliích, což se projevuje bolestí před menstruací.
 • Intrauterinní zařízení. Tyto antikoncepční prostředky mají mnoho nevýhod, včetně častých projevů algodismenorey..
 • Gynekologické poruchy. Jedním z běžných stavů, které způsobují bolestivost před kritickými dny, je endometrióza - růst epitelu lemujícího děložní dutinu mimo ni. Odchylky zadního orgánu nebo jeho fyzické nedostatečné rozvinutí vždy vede k bolestivosti před začátkem cyklu.
 • Komplikace po operaci pánevních orgánů nebo po obtížném porodu. Jizvy a další destruktivní změny tkáně často způsobují acyklické a předmenstruační bolesti.
 • Zánět a bolest ledvin. Mnoho forem nefritidy se v předvečer menstruace zhoršuje..

  Tipy na stravu pro bolesti střev

  Menstruační bolest obvykle postihuje celé břicho. Někdy jsou tak silné, že vedou k výpadkům proudu. Chcete-li se zbavit bolesti ve střevech nebo je alespoň zmírnit, musíte nejprve změnit stravu. Měli byste vyloučit smažená a tučná jídla, nahradit je dušenou, troubou nebo jen vařenou. Stojí za to vzdát se potravin, které způsobují nadýmání, zejména luštěnin. To alespoň zmírní bolestivost a nepříjemnou situaci menstruovaných střev..

  Jaké nemoci jsou bolesti před menstruací

  Patologické bolesti před nástupem menstruace nejsou vždy sekundární, mohou se objevit ihned po vytvoření cyklu. V těchto případech hovoří o vrozených zdravotních poruchách. Není snadné zjistit skutečný důvod zhoršení zdraví u dospívajících a mladých dívek, zejména pokud externí vyšetření a obecné laboratorní testy nenaznačují přítomnost porušení.

  Běžná onemocnění, při nichž je možná primární bolest před menstruací:

  • nedostatečná endokrinní aktivita vaječníků, nadledvin, hypofýzy;
  • dysplázie pojivové tkáně.

  Za takových podmínek se bolest začíná rozvíjet týden nebo dříve před očekávaným cyklem, je pravděpodobný těžký premenstruační syndrom s mnoha somatickými, nervovými příznaky:

  • závratě, bolesti hlavy, migrény;
  • rázy krevního tlaku;
  • silné pocení;
  • necitlivost prstů;
  • porušení termoregulace;
  • tachykardie;
  • obecný otok;
  • vzhled nadbytečných kilogramů;
  • špatné trávení.

  Diagnostika

  Chcete-li zjistit, proč žaludek bolí před menstruací, je nutné podstoupit podrobné vyšetření. Zpravidla to začíná anamnézou. Lékař provede rozhovor s pacientem, zjistí, v jakém období se negativní příznaky objevily, a také:

  • bolest se objevuje pravidelně nebo příležitostně, jaká je jejich povaha;
  • existují nějaké další příznaky;
  • zda pacientka používá bariérovou a jinou formu antikoncepce;
  • existují nějaké problémy v sexuálním životě, pokud ano, jaké;
  • ať už byly dříve zjištěny zánětlivé nebo infekční nemoci, zda došlo k těhotenství, potratům, porodu.

  Pro obecné laboratorní a biochemické studie je nutná moč, krev, škrábání ze sliznice pochvy a děložního čípku. Může být zapotřebí bakteriální kultura, ELISA, PCR, pokud existuje důvodné podezření, že bolest v podbřišku je důsledkem infekce.

  Chcete-li zjistit možné patologie vnitřních orgánů pro jakoukoli povahu příznaků, je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Lékař posoudí umístění a tvar dělohy, stav endometria, vaječníky, průchodnost vejcovodů, odhalí známky zánětu nebo změn. V obtížných případech se provádí diagnostická laparoskopie.

  Pokud existuje důvod se domnívat, že bolest, která se objeví, je důsledkem onemocnění a bolesti ve střevech, provede se kolonoskopie nebo MRI.

  K určení prahu bolesti lze pomocí algezimetru otestovat citlivost nervového systému ženy v kožním záhybu..

  V některých případech může diagnóza trvat až několik měsíců..

  Exacerbace onemocnění střev

  Bolest ve střevech, ke které dochází během menstruace, může naznačovat exacerbaci gastrointestinálních onemocnění. Můžete rozlišit menstruační bolest od patologické bolesti přítomností sekundárních příznaků:

  • nepohodlí v anální oblasti během stolice;
  • vylučování krve ve stolici;
  • Zvýšení teploty;
  • obecná malátnost.

  Silná bolest ve střevech během menstruace nastává u následujících onemocnění:

  • nádory;
  • endometrióza;
  • poranění pánve;
  • střevní vřed;
  • hemoroidy.

  Je třeba říci, že křečové bolesti ve střevech mohou naznačovat onemocnění blízkých vnitřních orgánů. Například při onemocnění žlučníku vyzařuje bolest do střev, což způsobuje silné křeče.

  Střevní problémy se vyskytují u každé čtvrté ženy. Ve většině případů nesouvisí přímo s menstruačním cyklem, ale mají tendenci se zhoršovat přesně během období regulace. Abyste pochopili, proč vás nepříjemné příznaky ve střevní oblasti trápí, měli byste navštívit proktologa.

  Bolest před menstruací

  Obvyklý premenstruační syndrom při absenci jakýchkoli onemocnění nezpůsobuje výraznou bolest. Charakteristickým nepohodlí tohoto období je pocit napětí nebo rozmazaný, bez jasné lokalizace, komprese v dolní části břicha. Známky se během pohybu nebo v určité poloze nezintenzivňují, mohou být doprovázeny mírnou svalovou slabostí, změnami nálady a ospalostí. Je možné zvýšení citlivosti bradavek. Příznaky se mohou objevit den nebo několik dní před menstruací, každý měsíc ve stejném období.

  Patologicky běžící PMS se projevuje různými způsoby a je součástí algomenorey. Silné bolesti se často objevují nejen před menstruací, ale dlouho před nimi, stejně jako uprostřed cyklu. Pocity mají křečovitý nebo bolavý charakter, pokrývají celou břišní dutinu, dávají dolní části zad, konečníku, hýždě, horní části stehen. Bolest špatně reaguje na užívání analgetik. Předmenstruační bolest může být doprovázena nepříjemnými příznaky: gastrointestinální potíže, nevolnost, křeče dolních končetin.

  Nesnesitelná bolest při řezání v jednom bodě, která vás nutí ohýbat se napůl nebo hledat vhodnou polohu, nikdy není důsledkem premenstruačního syndromu. Může to být známka slepého střeva, ledvinové koliky, prasklých cyst, myomů, vejcovodů.

  Léčba

  Jakékoli léky můžete užívat pouze tehdy, jste-li si jisti příčinou bolesti, ke které dochází, tj. Po absolvování diagnózy. V opačném případě můžete zhoršit svůj fyzický stav..

  Při stávajících poruchách endokrinních funkcí, onemocněních vaječníků, štítné žlázy je obvykle předepsána hormonální substituční léčba a příjem vitamínů skupiny B, A, E, kyselina askorbová v terapeutických dávkách. Může to být injekce nebo vitamínové a minerální komplexy a speciální doplňky stravy.

  Zánětlivá onemocnění urogenitální sféry vyžadují léčbu antibiotiky. Pokud je příčinou bolesti řezné nebo ostré spasmodické povahy systémová nebo střevní onemocnění, nelze se obejít bez obnovení normálního fungování nemocných orgánů pomocí speciálních léků.

  U závažné PMS je nutná řada opatření, která pomohou napravit narušení odtoku menstruační krve, zabrání otokům v genitální oblasti a eliminují příznaky. K tomu je předepsán fyzioterapeutický postup: elektroforéza, ultrafialové a laserové záření. Používají analgetika, antispazmodika, s nimiž se můžete zbavit záchvatů silné bolesti. Mezi doporučení: terapeutická cvičení, masáže, bylinná medicína. Uvolněte předmenstruační bolesti a zmírněte další příznaky PMS odvarů šalvěje, byliny křídlatky, kořene mochny, řebříčku, pastýřské kabelky.

  Plavání, tanec, lyžování, aerobní fyzická aktivita mají vynikající terapeutický účinek..

  Jakého lékaře bych měl kontaktovat, pokud je bolest před menstruací

  Bolest před menstruací je důvodem pro kontaktování zdravotnického zařízení, zejména pokud je příznak přerušovaný. První lékař, kterého musíte navštívit, je gynekolog. Na základě výsledků vyšetření, předložených stížností a obdržených analýz bude nutná konzultace s endokrinologem, neuropatologem, psychoterapeutem, protože bolesti břicha před menstruací jsou nejčastěji hormonálně závislé nebo neurogenní povahy. Během vyšetření může být pacient odeslán k osteopatovi, chirurgovi, gastroenterologovi, genetikovi.

  Kdy navštívit lékaře?

  V případech, kdy máte:

  1. Průjem trvá déle než 3 dny;
  2. Po ukončení menstruace bolí dolní část břicha a je doprovázena dalšími předmenstruačními příznaky;
  3. Stolice má nepříjemný zápach, hlen nebo krev a ztmavne.

  Bolest, křeče v střevech a průjem jsou samy o sobě běžnými příznaky nástupu menstruace. Před zahájením nového menstruačního cyklu začne ženské tělo vylučovat spoustu hormonů, které vyvolávají bolest v podbřišku, plynatost, špatnou náladu atd. Pokud vás však na konci menstruace stále bolí žaludek, časté pohyby střev a pociťujete jiná onemocnění, okamžitě vyhledejte lékaře, protože mohou to být příznaky střevní infekce, cystitidy, gynekologické choroby nebo prostě známka špatného trávení.

 • Někdy se stane, že vůně vaginálního výtoku získá specifický charakter, což samozřejmě znepokojuje všechny nežnější pohlaví. Co znamená výtok s pachem amoniaku u žen a jak se jich zbavit, zjistíte v tomto článku.