Efektivní způsoby, jak eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace

Pokud je menstruace bolestivá, pomůže vám zmírnit její stav několik osvědčených léků: léky, lidové recepty, cvičení a mnoho dalšího. Přečtěte si o nich více v našem článku - dále.

Musím navštívit lékaře?

Protože bolest je v kritických dnech normální, není nutné navštívit lékaře. Někdy však ženy pociťují velmi silnou bolest. Toto je hlavní příznak AMK (abnormální děložní krvácení).

Každá žena může nezávisle určit příznaky AMK, a pokud si všimnete alespoň jedné, měli byste se poradit s lékařem:

 • Doba trvání. Pokud jsou kritické dny delší než sedm dní. Někdy jsou příznaky AMK vyjádřeny v menstruaci, jejíž trvání přesahuje 14 dní. Ale i když to dosáhne sedmi dnů, je lepší neodkládat návštěvu lékaře..
 • Kritické dny ovlivňují život. Pokud příznaky menstruace způsobují nepohodlí v každodenním životě. Nevolnost, bolest a křeče v břiše, závratě nedovolí ženě vykonávat každodenní činnosti a musí všechny kritické dny trávit v posteli.
 • Intenzita výboje. Tento příznak je také známkou AMK. Pokud žena musí měnit své výrobky osobní hygieny každou hodinu nebo i častěji, je nutné se poradit s lékařem. Koneckonců, silný výtok může vyvolat anémii a řadu dalších onemocnění..
 • Husté vypouštění. Hojný výtok (sraženiny), jehož průměr dosahuje 4 cm, může být také známkou AMK. Pokud žena najde podobný příznak, bude potřebovat pomoc odborníka, protože hojný výtok může poškodit zdraví.

Léky

Chcete-li se zbavit bolestivých pocitů během kritických dnů, můžete se uchýlit k užívání léků.

Sedativa

Během menstruace může žena kromě bolesti pociťovat podrážděnost a nervozitu. Zvyšují bolest, takže se musíte uchýlit k sedativním lékům..

Vhodné jsou následující přípravky, které obsahují uklidňující bylinné složky: Persen, Novo-Passit, Seduxen, Remens drops, Dismenorm, Valerian, Relanium.

Aby žena zmírnila bolest a podrážděnost, může před menstruací pít vitamin B6 nebo hořčík B6. Tyto prostředky zlepšují celkový stav ženy během kritických dnů..

Analgetika

K úlevě od bolesti si můžete vzít analgetikum. Léky tohoto typu pomáhají v krátké době zmírnit bolest. Rovněž zabraňují nepohodlí v dolní části břicha před nástupem menstruace a zmírňují zánět svalů..

Mezi analgetika patří Analgin, Spazgan, Spazmalgon, Baralgin, Menalgin a další.

Při užívání léků proti bolesti je třeba přísně dodržovat dávku: 1 tabletu jednou denně.

Hormonální antikoncepce

Jsou chvíle, kdy je bolest během menstruace způsobena hormonálním narušením, takže ženě jsou předepsány hormonální léky. Jsou schopni nejen eliminovat bolest, ale také snížit objem sekrecí a stanovit hormonální hladiny..

Mezi takové fondy patří Yarina a Diane-35, stejně jako jejich analogy - Mikrolut, Triziston, Ovidon.

NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) během menstruace zcela eliminují bolestivý syndrom. NSAID mají také antipyretické a protizánětlivé účinky..

Aby se zabránilo bolesti, je lepší, aby žena užívala NSAID několik dní před nástupem krvácení..

K eliminaci bolesti lze použít následující skupiny nesteroidních protizánětlivých léků:

 • Pyrazolony. Patří mezi ně metamizol sodný.
 • Deriváty kyseliny indoloctové. To zahrnuje lék Indomethacin.
 • Deriváty kyseliny fenyloctové. Prostředky: Diklofenak, Naproxen, Aceklofenak, Ibuprofen, Ketoprofen a Ketorolac.
 • Oxycams. To zahrnuje Piroxicam a Meloxicam.
 • Deriváty sulfonamidů. Toto je droga Nimesulid.

Antispazmodika

Tato skupina léků zahrnuje léky, které zmírňují křeče a pomáhají uvolnit hladké svaly. Proto jsou antispazmodika pro menstruační bolesti účinným prostředkem..

Pokud je bolest silná a dlouhodobá, pak mohou být léky této skupiny užívány společně s NSAID - takže bolest zmizí rychleji.

Mezi nejznámější a nejúčinnější antispazmodika patří následující léky: No-shpa, Papaverin, Drotaverin, Spakovin, Spazmonet.

Lidové léky

V boji proti menstruační bolesti mohou lidové léky a metody pomoci ženě:

 • Během menstruace je nutné přestat kouřit. Tento zlozvyk má extrémně negativní vliv na zdraví žen a zvyšuje bolest v kritických dnech..
 • Aby žena odstranila bolest, musí se správně uvolnit a uklidnit. Během menstruace je nutné se naučit, jak zvládat stres bez léčby. Bolest lze tedy v průběhu času navždy zastavit..
 • Chlad přispívá ke křečím a bolestem během menstruace. Žena se musí vyhýbat dlouhým procházkám v mrazivém i deštivém dni..
 • Někdy stačí vyvětrat místnost nebo se projít na čerstvém vzduchu, aby bolest a závratě zmizely.
 • Žena musí během menstruace normalizovat svůj denní režim. Musíte mít dostatek spánku - alespoň 8 hodin denně. Snažte se nepřetěžovat se prací, často odpočívejte.
 • Esenciální oleje před menstruací a v prvních dnech vám pomohou zmírnit bolest. Musí se vtírat do kůže podbřišku. Účinná bude směs olejů z třezalky, řebříčku, majoránky, šalvěje.
 • Vaše oblíbené činnosti pomáhají zmírňovat bolest. Žena během jejího období musí být rozptýlena a jednoduše si přečíst zajímavou knihu, sledovat televizní seriál nebo film, uvařit neobvyklé jídlo.
 • Bolest ustoupí, pokud ležíte na posteli nebo na podlaze v „fetální“ poloze a přitahujete si nohy k hrudi.

Napájecí funkce

Aby menstruační bolesti ustoupily, musí žena upravit stravu. V kritických dnech budete muset z jídelního lístku odstranit vejce, maso, mléko a potraviny s vysokým obsahem kofeinu: káva, zelený čaj.

Zvyšte příjem ovoce, zejména banánů a zeleniny. Je však třeba se vyvarovat luštěnin a zelí - přispívají k nadměrné tvorbě plynů.

Přestaňte úplně pít alkoholické nápoje. Během kritických dnů by měl být do stravy přidán zázvorový čaj..

Cvičení a jóga

Navzdory skutečnosti, že během menstruace musí žena snížit fyzickou aktivitu, lehké a správně zvolené cvičení a jóga dokonale pomáhají zmírnit bolest a normalizovat stav:

 1. Ležte na podlaze, ruce podél trupu, nohy ohnuté v kolenou. Pomalu zvedněte pánev z podlahy. Vydržte na pár sekund. Opakujte pětkrát. Udělejte si přestávku a udělejte druhou sadu.
 2. Cvičení „kočka“. Nastupte na všechny čtyři. Při nádechu si zakloňte záda, při výdechu se ohýbejte co nejníže. Opakujte pětkrát až sedmkrát.
 3. Lehněte si s břichem na zem. Zvedněte horní část těla na loktech co nejvyšší. Zaujměte výchozí pozici. Dokončete pět sad.

Respirační gymnastika také pomáhá zmírnit bolest, pomáhá zmírnit stres:

 1. Posaďte se na podlahu a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech na dvě sekundy. Vydechujte trhaně ústy.
 2. Ležte na zádech na podlaze, ohýbejte nohy v kolenou. Umístěte si na břicho plochý předmět, například knihu. Zvedněte předmět břichem a provádějte přerušované nádechy dovnitř a ven.
 3. Ležící na zádech se zhluboka nadechněte. Pomalu vydechněte a očistěte svou mysl od negativních myšlenek.

Masáž

Během menstruace pomáhá masáž zmírnit bolest. Je nutné několik minut masírovat ve směru hodinových ručiček oblast na břiše, kde je bolest výrazná. Můžete také provést následující:

 • Musíte si vzít dva tenisové míčky, lehnout si na záda a pod spodní část zad položit předměty a několik minut je házet.
 • Mezi kotníkem a kolenem je bod, na který na několik minut zatlačíte, abyste odstranili bolest. Běh na obou nohách.

Tepelné ošetření

Během menstruace se žena může uchýlit k tepelným procedurám ke zmírnění bolesti. Je možné zmírnit bolest přiložením teplé vyhřívací podložky na žaludek. Vydržte déle než 20 sekund. Poté si udělejte minutovou pauzu a postup opakujte..

Menstruační bolest odezní teplá, ale nikdy horká koupel. Do vody můžete přidat mořskou sůl nebo éterické oleje. Procedura by neměla být prováděna déle než 20 minut..

Žena by si měla pamatovat, že teplo má tendenci ředit krev, což může vyvolat silný výtok. Při tepelném ošetření buďte velmi opatrní.

Bylinné infuze a odvar

Tradiční medicína nabízí širokou škálu léků na zmírnění bolesti a křečí během kritických dnů. Bylinné infuze pomáhají zmírnit bolest bez poškození ženského těla a bez vedlejších účinků.

Nejúčinnější bylinky jsou následující:

 • Melissa. Tato bylina pomáhá zmírnit bolest a normalizovat cyklus. Citrónový balzám také eliminuje podrážděnost a stres. Bylinu můžete užívat dvakrát nebo třikrát denně jako čaj..
 • Maliny. Listy tohoto bobule mají cenné vlastnosti a pomáhají zmírnit bolesti hlavy a horečky. Vývar bude vyžadovat 250 ml převařené vody a 3 čajové lžičky malinových listů. Pijte po malých dávkách po celý den.
 • Oregano. Tato bylina pomáhá zmírnit bolesti v celém těle a zmírňuje průjem, který může být také způsoben menstruací. Na vývar budete potřebovat 1 lžíci oregana a vroucí vodu - 250 ml. Je nutné vařit infuzi po dobu 15 minut. Během dne musíte vypít sklenici vývaru z oregana a rozdělit ho na tři dávky.
 • Elecampane root. Zmírňuje bolest a vyrovnává hormony. Pro přípravu infuze vezměte 1 čajovou lžičku kořene a 250 ml vroucí vody. Nalijte kořen a nechte hodinu vařit. Pijte 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
 • Třezalka tečkovaná, měsíček a tinktura mateřské dřeně eliminují nepohodlí v dolní části břicha. Mají také sedativní účinek. Na vývar potřebujete 1 polévkovou lžíci třezalky a 1 polévkovou lžíci měsíčku. Je třeba je nalít vroucí vodou - 500 ml. Když se infuze ochladí, přidejte 2 lžíce mateřského mléka. Vezměte vývar několik dní před zahájením menstruace. Pro nejlepší účinek musíte tento lék pít po dobu 5 dnů..
 • Odvar z ptačí křídlatky a stonku vodní houby. Pomáhá při silném výboji. Pro infuzi potřebujete 2 díly horolezce a 1 díl houby. Nalijte všechny přísady 800 ml vody, přiveďte k varu a vařte 2 minuty. Den musíte vypít sklenici nápoje každé tři hodiny.
 • Dub, třezalka tečkovaná a heřmánek. Odvar z těchto léčivých bylin snižuje bolest a snižuje výtok. Budete potřebovat 1 lžíci každé přísady a 500 ml vroucí vody. Bujón se infunduje po dobu dvou hodin, poté se vypije polovina sklenice dvakrát denně - půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle.

Obecné užitečné tipy

Aby menstruace proběhla bezbolestně a nepoškodila celkový zdravotní stav, měla by žena věnovat co největší pozornost sama sobě. Nevydržujte bolest, křeče a špatnou náladu.

Je nutné užívat léky s dostatečným předstihem, abyste zmírnili bolest a stres. Mírnou změnou stravy bude žena schopna nejen eliminovat bolest, ale také se rozveselit. Neměli byste se však omezovat na jídlo, protože to má nepříznivý vliv na emoční stránku. Pokud chcete například jíst jednu čokoládu, nemusíte si to zakazovat. Pokud je jídlo obecně nechutné, měli byste se omezit na ovoce a jogurt. Hlavní věcí není hladovět.

Hygienické výrobky je třeba měnit nejméně každé čtyři hodiny. Noste lehké spodní prádlo, po každé toaletě používejte nealergenní vlhčené ubrousky.

Co nedělat?

Během menstruace se ženě nedoporučuje věnovat se těžkým sportům. Při intenzivním cvičení se zvyšuje krevní oběh, což vede k bolestivým pocitům a těžkému výboji. A také v těle klesá hemoglobin a začínají závratě, ospalost, bolesti v pánvi a dolní části břicha. Rovněž je zakázáno zvedat závaží..

Žena by měla během kritických dnů odmítnout jakékoli chirurgické a kosmetické zákroky. I návštěva zubaře může mít pro tělo nepříjemné následky..

Pod zákazem absolvování zkoušek a analýz. Výsledky nemusí být správné. Dieta a půst jsou přísně zakázány. Je nutné dodržovat správnou a vyváženou stravu s množstvím vitamínů a minerálů.

Jak zmírnit bolesti období (video tipy)?

V tomto videu najdete několik užitečných metod, kterými můžete eliminovat nepohodlí a bolest během menstruace a také zjistit, co nedělat:

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti doma. Každá žena si může vybrat nejlepší lék pro sebe. Bolest můžete odstranit jak léky, tak bylinami. Pro milovníky jógy existuje řada bezpečných cvičení. Hlavní však je dodržovat správný denní režim a osobní hygienu..

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Jak se zbavit silné bolesti během menstruace - 10 nejlepších receptů na úlevu od bolesti během menstruace

Tým profesionálů v různých oborech

Ověřeno odborníky

Veškerý lékařský obsah časopisu Colady.ru je psán a kontrolován týmem odborníků s lékařským vzděláním, aby byla zajištěna přesnost informací obsažených v článcích.

Spojujeme pouze akademické výzkumné instituce, WHO, autoritativní zdroje a otevřený výzkum.

Informace v našich článcích NENÍ lékařskou radou a NENÍ náhradou za vyhledání odborníka.

Doba čtení: 8 minut

Mnoho žen zná příznaky hrozící nebo začínající menstruace, jako je bolest na hrudi, nízká nálada, ztráta energie, podrážděnost a bolest v podbřišku. V dnešní době se obvykle nedaří dobře a nálada je taková, že i domácnosti se snaží zachytit jejich oči méně často.

Co říkají odborníci o bolestivých obdobích a jak tyto bolesti zmírnit?

Obsah článku:

Proč bolí žaludek během menstruace - hlavní příčiny bolesti během menstruace

Každá žena (až na vzácné výjimky) má před nebo během menstruace alespoň nepohodlí. Hlavní stížností je bolest břicha.

Proč se toto děje?

Nejprve byste neměli paniku: pokud neexistují žádné doprovodné „signály“ a menstruace nevypadne z rámce stanoveného lékaři, není se čeho bát. Přirozený fyziologický proces (měsíční odmítnutí a sekrece vnitřní vrstvy dělohy, která při kontrakci způsobuje bolest) nevyžaduje naléhavou návštěvu lékařů.

Bolestivá období mají svůj vlastní název - algodismenorea:

 • Primární algomenorea. Zvýšení kontraktilní aktivity myometria tkáňovými hormony a v důsledku toho křečové bolesti a cévní křeče. Typické pro ženy ve věku 16-25 let. Mezi příznaky patří nevolnost, bolesti hlavy, rozrušení stolice a bolest v dolní části břicha den nebo dva před menstruací a v prvních dvou dnech menstruace. V pánevních orgánech nedochází k žádným patologickým změnám. Bolest obvykle klesá po porodu as věkem.
 • Sekundární algodismenorea. V tomto případě existují jakékoli patologie pánevních orgánů a bolest se stává příznakem anatomických změn v děloze..


Příčiny bolestivé menstruace (dysmenorea), které nejsou spojeny s chorobami ženského reprodukčního systému, zahrnují:

 • Nerovnováha pohlavních hormonů (progesteron, který přispívá ke kontrakci dělohy, a prostaglandin, jehož nadbytek zvyšuje sílu kontrakce svalů dělohy), nadměrná aktivita štítné žlázy.
 • Intrauterinní zařízení a další antikoncepce.
 • Vysoká citlivost na změny v těle.
 • Nesprávně umístěná děloha.
 • Vzrušení nervového systému.
 • Bolest způsobená porodem nebo potratem.
 • Nedostatek správné fyzické aktivity.
 • Dědičnost.
 • Nedostatek vápníku nebo hořčíku.
 • Nesprávná výživa Přečtěte si také: Základy výživy pro zdraví a krásu žen.

Pokud je bolest během menstruace krátkodobá, je úroveň bolesti snesitelná a není třeba odkládat každodenní činnosti, pak je vše v pořádku a není důvod k panice.

10 nejlepších receptů na zmírnění bolesti období

Tradiční lidové metody mohou pomoci snížit úroveň bolesti během menstruace (za předpokladu, že neexistují žádné vážné problémy se zdravím žen):

 1. Suché teplo, masáž a odpočinek
  Teplo pomůže uvolnit dělohu a snížit sílu jejích kontrakcí, jemná masáž břicha (přísně ve směru hodinových ručiček) uvolní svaly.
 2. Lék proti bolesti
  1-2 tablety no-shpa pomohou zmírnit křeče. Ibuprofen, spazmalgon nebo keton pomůže zvládnout silné pocity bolesti. U bolesti způsobené nadměrným vzrušením nervového systému (stres atd.) Může pomoci jednoduchý sedativum - dokonce i obvyklý kozlík lékařský.
 3. Perorální antikoncepce
  Antikoncepční pilulky obsahují hormony, které pomáhají normalizovat hormonální hladiny. Tyto tablety jsou velmi účinné při úlevě od bolesti břicha a dalších „účinků“ menstruace. Samozřejmě byste neměli začít užívat bez konzultace s gynekologem.
 4. Tělesné cvičení
  Samozřejmě nemluvíme o rázové zátěži a navíc ne o cvicích pro tisk, ale náklony, rotace těla, lehký strečink jsou v pořádku. Pilates a jóga, které zahrnují práci na svalovém tónu, jsou také vynikajícími léky na bolest..
 5. Obklady a koupele
  Například mořská solná koupel (užívaná před a po menstruaci po dobu 15-20 minut denně). Vhodné jsou také sedací koupele (kontrastní) před nástupem menstruace a obklady - během menstruace. Po koupeli nebo kontrastní sprše byste se měli teple obléci a lehnout si alespoň hodinu.
 6. Bylinné čaje, infuze, odvar
  Mezi takové prostředky patří heřmánkový a mátový čaj (lze přidat med), petržel nebo šťovík, minerální voda, tansy, žaludy, jahody, angelica atd..
 7. Masáž
  Bederní masáž pomůže zmírnit křeče. Je žádoucí s něčí pomocí, i když to můžete udělat sami. Vložte tenisový míček do dvou ponožek, lehněte si na ně zády tak, aby míčky byly na úrovni dolních žeber po obou stranách páteře. Jemně na ně zatlačte zády a svaly lehce zatočte míčky.
 8. Éterické oleje
  Před menstruací a první dny můžete směs éterických olejů vtírat do sakrální oblasti i do podbřišku. Složení: Třezalka tečkovaná (50 ml), majoránka (5 kapek), šalvěj clary (4 kapky), řebříček (5 kapek). Vmasírujte několikrát denně. Před zákrokem proveďte test na alergii tak, že směs trochu potřete, například na ohybu loktů. Svědění nebo zarudnutí je známkou alergie.
 9. Plavání
  Nejužitečnější a nejméně traumatizující způsob úlevy od bolesti. Hlavní výhody - uvolňování endorfinů (přírodní lék proti bolesti), svalová relaxace.
 10. Chlad na mém žaludku
  „Zmrazení“ bolesti je jednou z nejúčinnějších metod. Na břicho byste si měli dát ledový obklad (pouze v ručníku a na oblečení!) Na 15 minut, ne déle.

Anna nesprávně používá výraz „algodismenorrhea“: dysmenorea je porušení menstruace. To znamená, že to není jen bolest (algos - bolest), ale také porušení samotné menstruace. Pro běžnou ženu je složitý a obtížně vyslovitelný, lze jej nahradit jednoduchým termínem algomenorea (bolestivá období). Zároveň jako můj příklad vysvětlím v závorkách význam složitého výrazu. Pokud jde o skutečnou algodismenoreu, jedná se o obraz premenstruačního syndromu, doprovázeného bolestmi hlavy, až po migrénu, změnu celkové pohody, vyžadující lékařskou péči a potvrzení o pracovní neschopnosti. A přesto, pokud jde o hormonální antikoncepci. Autor nezmiňuje, že je nemožné zapojit se do samopředpisu hormonů, v této věci je nutné konzultovat s lékařem individuální výběr OK (orální antikoncepce) A na fotografii je dívka, která drží v zubech pilulku. A nejnovějšími úspěchy v hormonální antikoncepci nejsou pilulky, ale náplast na kůži Evra nebo vaginální kroužek Nova-Ring. Rovněž inzeruje konkrétní léky od určitých společností. Ale tyto úspěchy zatím nemají konkurenty, takže je mohu jmenovat.

Pokud jde o prevenci bolesti před a během menstruace, nezapomeňte jíst potraviny s vysokým obsahem vápníku (nízkotučné kyselé mléko), zůstat aktivní (to platí i pro sex - orgasmus snižuje úroveň nepohodlí), minimalizovat ve své stravě pikantní, kořeněnou a kávu, odmítnout z kouření a alkoholu, nepřechlazujte a vyhýbejte se stresu.

Kdy bych měl navštívit lékaře kvůli bolesti během menstruace?

Měli byste být opatrní a navštívit svého gynekologa, pokud...

 • Bolest mění váš životní styl (musíte si vzít den volna a ležet v posteli).
 • Silná bolest trvá déle než 2 dny.
 • Bolest je doprovázena nevolností, průjmem, bolestmi hlavy.
 • Silné krvácení je doprovázeno uvolňováním krevních sraženin a trvá déle než 1–2 dny.
 • Silná bolest je přítomna i při užívání perorálních kontraceptiv.
 • Nedávno se objevila silná bolest (u žen středního věku).
 • Ibuprofen, ale lázně, analgetika nepomáhají.
 • Výtok je hojnější než dříve (vložky trvají 1-2 hodiny).
 • Přerušený cyklus a snížená tělesná hmotnost.


Tyto příznaky mohou naznačovat, že léčba má vážné důvody. Mezi ně obvykle patří:

 1. Endometrióza (bolest nebo křeče s návratem do konečníku během celého cyklu).
 2. Fibroidy, fibroidy, polypy nebo rakovina dělohy.
 3. Flebeurysm.
 4. Abnormality ve struktuře dělohy.
 5. Von von Willebrandova choroba.
 6. Nedostatek krevních destiček.
 7. Zánětlivý proces v urogenitálním systému.

K úlevě od bolesti během menstruace se často používají přírodní nehormonální léky, jako je Menalgin. Snižuje bolest, intenzitu, trvání menstruace a zmírňuje psychoemoční stres. Užívání Menalginu v „kritických dnech“ snižuje potřebu NSAID, které nepříznivě ovlivňují gastrointestinální trakt. S tendencí k bolestivé menstruaci se doporučuje začít užívat lék v předvečer prvního dne menstruace. Menalgin má komplexní účinek: analgetický, antispazmodický, uklidňující a dekongestující.

V žádném případě byste neměli trpět a snášet silné bolesti! Pokud se obáváte o svůj stav, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Standardní vyšetření vás uklidní nebo vám pomůže zahájit léčbu včas, což bude v každém případě prospěšné.

Efektivní způsoby, jak snížit menstruační bolest

Jen málo žen se může pochlubit nedostatkem bolesti a nepohodlí během menstruace. Bolestivé pocity jsou sotva patrné nebo velmi silné. Typickou lokalizací dysmenorey je dolní část břicha, dolní část zad a oblast třísel. Mnoho žen si navíc stěžuje na migrény, tíhu nohou, průjem a nevolnost. Velké množství nepříjemných příznaků snižuje kvalitu života, dráždí a znepokojuje. Každý měsíc musí ženy snášet všechna tato trápení, aniž by si myslely, že bolesti lze zmírnit, a ne nutně pomocí pilulek. V článku zjistíme, jak se bezpečně zbavit bolesti břicha během menstruace..

Proč dochází k bolesti

Menstruační cyklus je doprovázen tvorbou prostaglandinu, který způsobuje kontrakci dělohy. Z tohoto důvodu žena pociťuje bolest během menstruace. Lékaři identifikují dva hlavní důvody bolestivých období:

 1. Primární dysmenorea (algodismenorea).
 2. Sekundární dysmenorea.

Primární algomenorea je vlastní dospívajícím dívkám a ženám do 35 let. V těle dochází k hormonálním změnám, které jsou spojeny s aktivní produkcí prostaglandinu. Z tohoto důvodu jsou bolesti v dolní části břicha, úzkost, stres. Příznaky u dospívajících jsou závažné.

Hlavní příznaky primární algodismenorey:

 • Migréna;
 • Průjem nebo zácpa;
 • Bolest stejné intenzity, která je přítomna po celý cyklus.

Hlavními příznaky jsou nevolnost, zvracení a mdloby. Pokud žena nemá vážné zdravotní problémy, nepohodlí po porodu zmizí. U dysmenorey je lepší navštívit lékaře, aby se vyloučily patologie gynekologického původu.

Sekundární algodismenorea je diagnostikována u dospělých pacientů ve věku nad 35 let. Vyskytuje se při zánětlivých procesech a patologických stavech pánevních orgánů. Endometrióza, fibroidy, polypy, pánevní neuritida, adheze, přítomnost nitroděložního tělíska jsou hlavními viníky bolestivé menstruace a intenzivního krvácení.

Další příčiny nepohodlí:

 1. Nevyvážená strava.
 2. Hormonální nerovnováha.
 3. Nedostatek vápníku a hořčíku.
 4. Antikoncepční nitroděložní tělísko.
 5. Porod, potrat.
 6. Přecitlivělá na změny v těle.
 7. Dědičnost.
 8. Nervová nestabilita.
 9. Patologické umístění dělohy.

Dívky se sekundární algomenoreou mají nízké libido, nespokojenost se sexuálním stykem, deprese, deprese, mentální abnormality. Pokud jsou doprovodné patologie léčeny včas, bolest může úplně zmizet. Mladé, zdravě vypadající ženy potřebují důkladnější vyšetření.

V případech, kdy gynekologická onemocnění chybí, ale nepohodlí ve formě křečí a bolesti přetrvávají, je nutné poradit se s lékařem, abyste zjistili další problémy v těle. Při silném krvácení, migréně, nevolnosti se pacientovi doporučuje podstoupit ultrazvukové vyšetření a podstoupit testy, aby si vybral metodu léčby algomenorey.

Jak zmírnit bolesti období

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit menstruační bolesti. Mohou být použity, pouze pokud neexistují žádné nemoci vyžadující léčbu. Podívejme se blíže na účinné metody, které mohou snížit bolest a zabránit jí..

Preventivní opatření

Aby se zabránilo bolesti břicha během menstruace a jiným nepohodlí, doporučuje se dodržovat několik pravidel:

 • Nepřehánějte, z tohoto důvodu dochází k zánětu pánevních orgánů, který narušuje cyklus a způsobuje dysmenoreu;
 • Jezte vyváženou stravu - musíte jíst méně mouky, smažené a maso a také vylučovat sódu. Nejlepší je jíst jídlo vařené v troubě nebo v páře;
 • Vzdejte se špatných návyků, věnujte se sportu - věnujte půl hodiny denně tréninku. Je vhodné zaměřit se na jógu, aerobik, tanec, plavání, box. Venkovní procházky jsou velmi užitečné, zejména ráno. Jóga obnovuje hormonální rovnováhu, uvolňuje nervové napětí a zlepšuje fungování endokrinních orgánů. Pokud pravidelně cvičíte, můžete napnout svaly perinea a zvýšit jejich pružnost, čímž se sníží bolest;
 • Zúčastněte se fyzioterapie - elektroforéza s novokainem velmi dobře pomáhá. Dělá se to v oblasti solar plexus, kurz je 6-7 sezení a končí před začátkem menstruace;
 • Jděte na masáž - pravidelné sezení uzdraví celé tělo, odstraní stres, naštartuje metabolismus;
 • Užívejte vitamíny - ženy potřebují vápník, vitamín E a B, můžete pít Magne B6 nebo Supradin. Komplexy absolvují kurzy, poté si dají přestávku;
 • Pijte více čisté, neperlivé vody - denní dávka jsou 2 litry;
 • Jděte do lázní - parní lázeň snižuje hladinu stresového hormonu, uvolňuje, zrychluje metabolismus, uvolňuje napětí a zlepšuje krevní oběh;
 • Proveďte Kegelovo cvičení - díky takové gymnastice můžete zvýšit tón a pružnost svalů pochvy a zlepšit krevní oběh v reprodukčních orgánech. Kontraindikace zahrnují onkologii a závažné krvácení;
 • Pijte mrkev a řepný džus;
 • Vylučte čokoládu, kávu a čaj - před menstruací je lepší se těmto potravinám a velkému množství solí vyhnout.

Dodržováním výše uvedených doporučení můžete nejen snížit bolest, ale také zlepšit celkové zdraví.

Nelidová opatření

Silná bolest výrazně narušuje normální život, takže se jí musíte okamžitě zbavit. Ženy, které odmítají užívat léky, mohou k odstranění prvních známek bolesti použít jednoduchá doporučení:

 1. Zaujměte „polohu plodu“ - lehněte si na bok a stočte se do koule. V této poloze nepohodlí klesá..
 2. Dýchejte břichem - lehněte si na záda, položte knihu na břicho, pomalu dýchejte a zvedněte knihu břichem. Když dosáhnete horního bodu a při nádechu, podržte na několik sekund krátkou pauzu. Cvičení se opakuje po dobu 2-10 minut..
 3. Teplá nebo studená topná podložka může pomoci snížit bolest. Pokud je krvácení silné, umístí se na žaludek vyhřívací podložka s ledem nebo láhev studené tekutiny. Z tohoto důvodu se cévy zužují a bolest klesá. Vyhřívací podložka musí být držena po dobu nejvýše 20 sekund, poté je na stejnou dobu odstraněna a postup se opakuje. Komprese může být prováděna ne déle než 15-25 minut denně, protože nadměrné vystavení chladu způsobuje zánět. Teplá vyhřívací podložka se používá k řídkému výboji k rozšíření krevních cév a usnadnění oddělení endometria. Abyste zabránili krvácení, je vystavení teplu nejlépe omezeno na 15 minut..
 4. Nehybná voda s citronovou šťávou pomáhá dobře. Stačí sníst čtvrtinu ovoce, umýt ji vodou a po půl hodině bolest zmizí.
 5. Teplá koupel - voda uklidňuje, zmírňuje stres. Můžete si zaplavat v bazénu, potom se obléknout a několik hodin odpočívat. Je vhodné přidat do vody mořskou sůl a sedět v ní 15-20 minut.
 6. Dechová cvičení, relaxace, dělat to, co máte rádi - abyste zlepšili svůj emoční stav a rozptýlili se, můžete si přečíst knihu, hrát hru, setkat se s přáteli, relaxovat a uklidnit hudbu.
 7. Použití éterických olejů - před menstruací a v prvních dnech lze různé oleje vtírat do oblasti podbřišku a křížové kosti. Nejlepší je směs těchto olejů: 50 ml třezalky tečkované, 5 kapek řebříčku, 5 kapek majoránky a 4 kapky šalvěje clary. Oleje se třou dvakrát denně.
 8. Doporučuje se masírovat dolní část zad - dejte si 1 tenisový míček do dvou ponožek, lehněte si na záda, umístěte míčky tak, aby byly na úrovni žeber na obou stranách obratle. Jemně na ně zatlačte a protočte svaly. Na zádech v bederní oblasti jsou body pro zmírnění bolesti, které se vypracovávají při masážích.
 9. Jemná masáž břicha - masírujte bolestivé místo rukou ve směru hodinových ručiček.
 10. Jezte správně - nemůžete jíst hodně mouky, mléčných výrobků a masných výrobků. Pijte více zeleninových šťáv, jezte bobule. Je lepší se vzdát kouření a alkoholu, den před nařízením si můžete také udělat půst.

Drogy

Užívání drog je vhodné pro ženy, které dávají přednost tradiční medicíně.

Než vypijete nějaké pilulky, musíte se poradit s lékařem a seznámit se s kontraindikacemi. Pokud je dysmenorea způsobena patologií, léky proti bolesti zmírní pouze příznaky a stav se bude i nadále zhoršovat.

Takové léky na chvíli pomohou zmírnit bolest:

 • Léky bez předpisu (NSAID) - tato kategorie se týká nesteroidních protizánětlivých léků. Můžete si vzít Ibuprofen, Ketonal, Indomethacin, Nimesulid nebo Ketoprofen. Léčba snižuje produkci prostaglandinu, čímž snižuje kontrakci dělohy. Nevýhody takové léčby zahrnují krátkou dobu působení, přibližně 4 hodiny, a je třeba je užívat nejdéle 5 dní po sobě. Takové léky negativně ovlivňují sliznici trávicích orgánů, což někdy způsobuje krvácení;
 • Antispazmodika, která snižují svalové napětí v děloze, zmírňují bolest. Můžete pít Spazmalgon, No-shpu, Drotaverin, Baralgin, Papaverin. Kontraindikace pro použití: selhání ledvin a jater, zvýšený nitrooční tlak, arteriální hypertenze. Plusem je možnost použití během těhotenství;
 • Léky proti bolesti na menstruaci - můžete si vzít Pentalgin nebo Analgin. Analogy zahrnují Rapidol a Andipal. Kontraindikace: porušení hematopoetických funkcí;
 • Sedativa - pokud je bolest během menstruace způsobena emoční nestabilitou, depresí nebo podrážděností, pomohou ti sedativa. Pacientům jsou předepsány Valerian, Corvaldin, Gidazepam, Trioxazine, Relanium.

V případech, kdy je algodismenorea způsobena hormonální nerovnováhou, lékař předepisuje perorální antikoncepci, která snižuje množství krevního výtoku, odstraňuje bolestivost a normalizuje hormonální hladiny. Mezi tyto fondy patří Yarina, Diane-35 a analogy Mikrolut, Triziston, Ovidon, Anteovin.

Antikoncepční metody terapie také zahrnují vaginální kroužek, nitroděložní tělísko a antikoncepční náplast. Můžete si je koupit v jakékoli lékárně, ale používají se pouze po konzultaci s lékařem. Domácí léčba je povolena, pokud neexistují žádné patologické a hormonální poruchy.

Injekce

Silnou bolest zmírní injekce, které začnou účinkovat již po 20 minutách. Téměř všechna antispazmodika a NSAID pro menstruační bolesti jsou k dispozici ve formě řešení. Patří mezi ně No-shpa, Ketonal a Papaverin. Nejčastěji se používají v praxi, méně často se používají Diclofenac, Midocalm, Ibuprofen a Baralgin. Pokud má pacient velmi silnou bolest ovlivňující vědomí, lékaři mu předepisují opiová analgetika. Takové injekce lze podávat pouze v nemocnici..

Tradiční terapie

Léčitelé a léčitelé nabízejí mnoho lidových prostředků, které mohou rychle zmírnit bolest během menstruace. Mezi nejúčinnější bylinky patří:

 1. Melissa je užitečná bylina pro zdraví žen, která normalizuje cyklus, eliminuje nespavost a podrážděnost a pomáhá otěhotnět. Vařte to jako běžný čaj a pijte 2-3krát denně..
 2. Malinové listy - musíte pít čaj na bolesti hlavy, závratě, horečku. Chcete-li připravit nápoj, musíte si vzít 3 lžičky listů, nalijte 250 mg vroucí vody, nechte 15 minut a po celý den po malých dávkách po 50 ml.
 3. Oregano - zmírňuje bolesti a průjem. Infuze se připravuje následujícím způsobem: vezmeme 1 lžíci surovin, nalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut a během dne vypijeme sklenici infuze, rozdělíme ji třikrát půl hodiny před jídlem.
 4. Kůra kaliny - vezměte 1 polévkovou lžíci kůry, nalijte 250 ml vroucí vody a nechte 20 minut. Lék se pije ve 2 polévkových lžících po dobu nejvýše 2 dnů za sebou;
 5. Přeslička - zmírňuje záněty, hojí rány, má močopudné vlastnosti, posiluje organismus, pomáhá při hojné regulaci. K vaření musíte vzít 1 polévkovou lžíci surovin, nalijte 300 ml vroucí vody, nechte 60 minut, vezměte 50 ml za hodinu. Pokud bolest ustoupí, zvyšte interval;
 6. Elecampane root - zlepšuje hormonální hladiny, používá se jako lék proti bolesti. Vezměte 1 lžičku nasekaného kořene, nalijte 250 ml vroucí vody, nechte hodinu, vezměte 1 polévkovou lžíci 3krát denně;
 7. Heřmánek - rostlina posiluje imunitní systém, uklidňuje a heřmánkový olej snižuje bolest;
 8. Sbírka třezalky tečkované, měsíčku lékařského, tinktury mateřského mléka. Nástroj účinně eliminuje nepohodlí během menopauzy a také se používá ke snížení intenzity bolesti, když je menstruace pryč. Chcete-li připravit infuzi, musíte si vzít 1 lžíci třezalky a měsíčku, nalijte 500 ml vroucí vody, počkejte, až vychladne, a přidejte 2 lžíce tinktury mateřského mléka. Náprava se užívá 2 dny předtím, než se objeví příznaky PMS. Průběh léčby je 4-5 dní;
 9. Uklidňující kolekce - Smíchejte stejné množství dubové kůry, třezalky tečkované a kozlíku lékařského. Nálev se vaří v termosce a nechá se přes noc. Odběr odeberte 2 dny před začátkem menstruace, 1 sklenici denně až do konce regulace. Stejným způsobem můžete také vzít mátu, maliny, catnip a vařit;
 10. Složení pro krvácení - Roztrhněte 2 díly křídlatky ptačí a 1 díl stonku vodní papriky. Vařte 800 ml vody, přidejte suroviny, vařte 3 minuty, přeceďte. Sklenice nápoje se vypije denně (každé 3 hodiny) a rozdělí se na stejné porce;
 11. Složení ke snížení bolesti a krvácení - vezměte 1 lžíci dubové kůry, třezalky a heřmánku, nalijte 500 ml vroucí vody, nechte 2 hodiny, vypijte 2 sklenice jednou denně;

Úleva od menstruační bolesti je možná doma bez pilulek. Léčivé byliny jsou šetrné k tělu a nezpůsobují vedlejší účinky. Spolu s tím můžete jíst banány, hrozny, meruňky, sezamová semínka, pšeničné klíčky, pšeničné otruby, slunečnicová semínka a dýňová semínka. Recepty na úlevu od bolesti se používají pouze po konzultaci s lékařem.

Cvičení

Sada cvičení k úlevě od bolesti se používá v případech, kdy nedochází k nevolnosti, zvracení, ztrátě vědomí. Cvičení aktivuje produkci endorfinů - hormonů tlumících bolest.

 • Lehněte si na záda, ohněte kolena, trochu se roztáhněte, chodidla na podlaze, ruce podél těla, dlaně dolů. Pomalu zvedněte a spusťte pánev asi 20krát ve 3 sériích;
 • Posaďte se na fitball, roztáhněte nohy doširoka, posaďte se. Proveďte kruhové pohyby pánví střídavě doprava a doleva;
 • Lehněte si na záda, zvedněte nohy o 90 stupňů, probuďte se v této poloze po dobu 4-6 minut;
 • Lehněte si lícem dolů na břicho, nohy udržujte ploché, narovnejte kolena, dlaně od sebe oddělte, položte ruce na podlahu a pomalu zvedněte trup. Snažte se udržet pubis na podlaze. Zůstaňte v této poloze po dobu 30 sekund, vraťte se do výchozí polohy;
 • Postavte se s rukama na šířku ramen, nejprve se dotkněte rukou jedné nohy a poté druhé. Opakujeme 10krát;
 • Lehněte si na záda, napodobujte chodidla nohama;
 • Postavte se na nohy, ruce sevřete před hrudníkem. Pravým kolenem se dotkněte levého loktu a naopak, opakujte 10krát;
 • Ležte na břiše, položte ruce na podlahu, pomalu zvedněte hrudník, ohýbejte se co nejvíce;
 • Klekněte si na lokty a kolena, sklopte hlavu dozadu, zakloňte záda. Pozice je fixována na 10 sekund.
 • Ležte na zádech, ohýbejte kolena, odpočívejte na nohou, ohýbejte břicho nahoru, pomalu dolů.

Cvičení pomáhá zmírnit bolestivost a nepohodlí během menstruace. Nedoporučuje se sportovat s krvácením a nevolností.

Závěr

Menstruační bolest způsobuje ženám mnoho problémů, existuje mnoho způsobů, jak se jí zbavit, ale jsou účinné, pokud nedochází k doprovodným onemocněním. Před použitím jakékoli metody ke snížení bolesti se doporučuje navštívit gynekologa a prodiskutovat s ním všechny problémy, které vás znepokojují..

Vlastnosti Analginu Tento léčivý přípravek je zařazen do skupiny léků proti bolesti. V důsledku přijetí se bolestivé pocity zastaví, uvolní se křeč, eliminuje se horečka.