Příznaky menopauzy u žen

Poslední aktualizace: 13.04.

Obsah článku

 • Co je to menopauza u žen?
 • Když se objeví první příznaky menopauzy?
 • První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?
 • Problematické rysy menopauzy
  • Léčba návalů horka s menopauzou
  • Léčba hypertenze během menopauzy
  • Normalizace psycho-emocionálního stavu
  • Terapie osteoporózy
  • Boj proti vaginální suchosti s menopauzou
 • Jak snížit příznaky menopauzy

Výskyt prvních příznaků menopauzy často u žen vyvolává úzkost. Jedná se však o naprosto normální fyziologický stav v důsledku změn souvisejících s věkem v těle, takže nástup menopauzy by neměl způsobovat úzkost a ještě více strach. Zdravý životní styl, správná výživa a cvičení pomohou snížit nepříjemné příznaky menopauzy a klimakterického syndromu a dodržování lékařských doporučení vám pomůže vyrovnat se se zdravotními problémy, pokud se vyskytnou. Z tohoto článku se dozvíte, co je to menopauza, jaké jsou nejběžnější příznaky menopauzy, jak dlouho trvá a v jakých případech se doporučuje vyhledat lékařskou pomoc..

Co je to menopauza u žen: příznaky, věk, léčba možných problémů

Menopauza (menopauza) je období postupného vyhynutí reprodukční funkce těla, které je způsobeno snížením produkce pohlavních hormonů. V této fázi je menstruační tok (menstruace) nepravidelný, řídký a nakonec se zastaví. To je způsobeno snížením produkce estrogenu a progesteronu, vyčerpáním folikulární rezervy vaječníků během menopauzy, jejich atrofií, což vede ke snížení jejich hmotnosti a velikosti téměř o polovinu.

Někdo si může stěžovat na návaly horka, bolesti hlavy, nestabilní krevní tlak a někdo si prakticky nemusí všimnout změn ve svém vlastním těle, s výjimkou ukončení menstruace, to znamená, že toto období projde bez příznaků. Pokud příznaky nástupu menopauzy způsobí zhoršení kvality života ženy, je předepsána vhodná léčba, která bude popsána níže..

Když se objeví první příznaky menopauzy: věk žen

Čas nástupu tohoto období je u každé ženy individuální a závisí na řadě faktorů (dědičnost, celkový zdravotní stav, počet narozených v historii). V průměru je věk, ve kterém se objevují první příznaky menopauzy, 50 let, ale v některých případech lze nástup menopauzy pozorovat jak ve věku 40, tak ve věku 60 let. Největší intenzita projevů menopauzy obvykle přetrvává po dobu jednoho roku, poté se postupně snižuje a končí.

Časnou menopauzu je třeba zaznamenat zvlášť. Příznaky tohoto stavu mohou začít již ve věku 28-30 let. Pokud se první příznaky menopauzy vyskytnou tak brzy, existuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy (osteoporózy) v mladém věku.

První příznaky menopauzy u žen ve věku 40-50 let: jak začíná menopauza?

Mezi hlavními příznaky menopauzy po 40 letech, které se objevují na prvním místě, jsou následující:

 • Návaly tepla, pocení. Návaly jsou prvními příznaky menopauzy, kterým čelí 75-85% žen. Hormonální změny v těle během menopauzy ovlivňují procesy termoregulace. V důsledku změny hormonálních hladin během menopauzy může žena náhle pociťovat návaly horkosti, které obvykle trvají několik minut a samy odezní. Mechanismus jejich výskytu je spojen s účinkem estrogenů na hypotalamus, který je centrem termoregulace, která řídí procesy zadržování tepla v těle. Když množství estrogenu během menopauzy klesá, jsou signály o přehřátí těla vysílány do hypotalamu, v důsledku čehož je aktivována funkce zvýšení pocení a expanze periferních krevních cév. V takových chvílích zčervená ženský obličej a krk, na pokožce se objeví korálky potu, zvyšuje se srdeční rytmus, mohou být přítomny závratě, nevolnost a slabost. Na konci útoku se může objevit silný studený pot doprovázený třesem.
 • Poruchy srdečního rytmu během menopauzy. Tachykardie (Tachykardie) s menopauzou je způsobena snížením hladiny estrogenu, které normálně ovlivňuje udržení normálního fungování kardiovaskulárního systému.
 • Závratě, bolesti hlavy. Tyto příznaky nástupu menopauzy mohou být způsobeny vysokým / nízkým krevním tlakem a jeho prudkými poklesy.
 • Zapomnětlivost. Změny hormonálních hladin vedou ke snížení cévního tonusu a ovlivňují mozkovou cirkulaci, a proto si ženy během menopauzy stěžují na problémy s pamětí.
 • Nestabilní emoční pozadí s menopauzou. Pokles hladiny estrogenu a endorfinu vede k slzavosti, podrážděnosti a nadměrné sentimentálnosti.
 • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza. Příznaky hypotyreózy u postmenopauzálních žen jsou apatie, špatná koncentrace, vypadávání vlasů..
 • Vaginální suchost, svědění a pálení v pochvě s menopauzou. V důsledku snížení hladiny estrogenu je pozorován pokles produkce přirozeného vaginálního mazání, intenzita průtoku krve v cévách vaginálních stěn klesá a dochází ke ztenčení sliznice. To vše vede k suchu a svědění, intimita během menopauzy způsobuje bolestivé pocity.
 • Osteoporóza. Osteoporóza je jedním z nebezpečných příznaků menopauzy, který může vést ke zlomeninám kostí. Důvod poklesu hustoty kostí spočívá v postupném vyplavování vápníku z těla, stejně jako v narušení vstřebávání fosforu a vitaminu D, v nedostatku křemíku, boru, fluoru, hořčíku a manganu.
 • Získání nadváhy. Změny hmotnosti se vysvětlují snížením rychlosti metabolických procesů, pokusem kompenzovat tukovou tkáň extragonadální syntézou pohlavních hormonů, což je jeden z charakteristických příznaků ženské menopauzy..
 • Snížený tón pleti. Jednou z funkcí estrogenů je udržovat pružnost pokožky. Jak klesá produkce těchto hormonů, zhoršuje se tón pleti, v důsledku čehož se během menopauzy objevují vrásky, suchost a odlupování..
 • Výskyt mastopatie a bolesti na hrudi v důsledku probíhajících hormonálních změn.

Problematické rysy menopauzy u žen: příznaky a léčba

V některých případech projevy menopauzy způsobí ženě tak závažné zhoršení kvality života, že pro jejich snížení musíte vyhledat lékařskou pomoc. Níže naleznete obecné informace o tom, jak zacházet s příznaky menopauzy, ale nezapomeňte, že předepisování léčby musí mít na starosti odborník..

Léčba návalů horka s menopauzou

Léky na menopauzální hormonální terapii (MHT) mohou být předepsány pro časté a intenzivní návaly horka, které ženě způsobují fyzické a emoční nepohodlí. Zahrnují analogy pohlavních hormonů, rostlinného i syntetického původu. Častěji je to kombinovaný přípravek na bázi estrogenu a progesteronu, který má ochranný účinek na dělohu (endometrium) a mléčné žlázy.

Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné začít užívat hormonální substituční léky na samém začátku menopauzy, kdy se objeví její první příznaky. Dávkování a dávkovací režim by měl stanovit lékař s přihlédnutím k celkovému zdraví ženy, anamnéze, věku, hladinám TSH, FSH..

Navzdory skutečnosti, že menopauzální hormonální terapie může snížit nepříjemné příznaky menopauzy, v některých případech je její jmenování nemožné. Mluvíme o absolutních kontraindikacích k užívání MHT - jako je infarkt (Infarctus) a / nebo cévní mozková příhoda (Insultus), trombóza hlubokých žil, selhání ledvin nebo jater, hormonálně závislá onkologická onemocnění, autoimunitní onemocnění.

Účinnou alternativou k MHT jsou léky na bázi fytoestrogenů, například „Climafemin Ginokomfort“. Jedná se o doplněk stravy obsahující fytoestrogen genistein, organickou látku, která pomáhá snižovat návaly horka a pocení, normalizuje metabolismus a hormony a zlepšuje kvalitu spánku. Kromě genisteinu obsahuje produkt takové účinné látky, jako je vitamin E, koenzym Q10 a extrakt z hroznových jader. Všechny z nich mají příznivý účinek na tělo ženy a přispívají k zachování mládí a normální pohody..

Léčba hypertenze během menopauzy

Pokud jsou příznaky menopauzy doprovázeny zvýšením krevního tlaku, může léčba zahrnovat i užívání antihypertenziv (diuretika a diuretika).

Normalizace psycho-emocionálního stavu

Pokud má žena během menopauzy vážnou nestabilitu emočního pozadí, lze jí až do vzniku depresivních stavů doporučit sedativa, a ve zvláště závažných případech antidepresiva..

Terapie osteoporózy pro menopauzu

Pro boj s takovým příznakem menopauzy u žen, jako je osteoporóza, jsou předepsány bisfosfonáty, kalcitonin, přípravky stroncia, fluoridové soli, vitamín-minerální komplexy a doplňky stravy obsahující bór, vápník, vitamíny K1 a D. Během menopauzy se doporučuje zahrnout do stravy potraviny. jídlo bohaté na vápník a vitamín D (mléko, tvrdý sýr, mák a sezamová semínka, sójové boby, ořechy, čerstvé bylinky, ryby; hovězí a vepřová játra, vaječné žloutky, rybí olej, treska a halibut játra, máslo).

Boj proti vaginální suchosti s menopauzou

Chcete-li vyřešit problém sucha v pochvě způsobený nástupem menopauzy, můžete použít speciální intimní gely. Můžete například použít zvlhčovací gel Ginokomfort, který poskytuje nedostatek přirozených vaginálních sekretů a eliminuje svědění, suchost, pálení a podráždění v pochvě..

Tento nástroj byl testován během klinických studií na katedře dermatovenerologie s klinikou Státní lékařské univerzity v Petrohradě pod vedením A.V.Ignatovského. a Sokolovsky E.V. Klinické studie prokázaly, že díky složkám obsaženým v gelu pomáhá použití produktu dosáhnout dobré hydratace..

Neurolog Dmitrij Shubin a nástup menopauzy. Žijte zdravě!

Hlenovitá konzistence extraktu slézu, který je součástí produktu, obaluje a zvlhčuje sliznici vulvy, má na ni mírný uklidňující a protizánětlivý účinek. Extrakt z heřmánku má příznivý účinek na stávající mikrotrhliny a přispívá k jejich rychlé regeneraci. Panthenol a bisabolol eliminují podráždění a mají antibakteriální vlastnosti. Hydratační gel "Ginokomfort" byl vyvinut specialisty farmaceutické společnosti a má potřebné certifikáty o shodě.

Během menopauzy může gynekolog doporučit použití vaginálních čípků obsahujících rostlinné nebo syntetické analogy pohlavních hormonů. Některé lidové léky na léčbu příznaků krize jsou také mimořádně účinné. Ale je lepší všechno koordinovat s lékařem..

Jak snížit příznaky a příznaky menopauzy u žen: užitečné tipy

S nástupem menopauzy se doporučuje dodržovat následující doporučení:

 • Pohybujte se více, věnujte se realizovatelnému sportu a tělesné výchově.
 • Zvládněte dýchací a relaxační techniky
 • Jezte a pijte správně.
 • Načíst mozek (číst, řešit křížovky, učit se cizí jazyky).
 • Cvičte jemnou motoriku.

MĚKKÝ CLIMAX. Zheksembinova R.S. // Bulletin of surgery of Kazakhstan. - 2011. - č. 4. - str.98.

Klimakterický syndrom. JÍST. Vikhlyaeva // Průvodce po endokrinní gynekologii. - M.: MIA. - 1998.-- S. 603-650.

Terapie depresivních poruch v obecné lékařské praxi. Dubnitskaya, E.B. A.V. Andryushchenko // Moderní psychiatrie. - 1998. - č. 2. - S. 10-14.

Menopauza a perimenopauzální období. R.B.Jaffe // Reprodukční endokrinologie. Upravil S.S.K.Jen, R.B.Jaffe. - M.: Medicína. - 1998. - T.2. - S. 560-586.

Menopauza u žen: příznaky a příčiny, trvání, léčba

Menopauza je normální fyziologický proces, který je způsoben přirozenými změnami hormonálních hladin spojených s přechodem těla z reprodukčního období, které je charakterizováno pravidelnou menstruací, k jejich úplnému ukončení..

Ve většině případů k menopauze dochází v určitém věku, kdy aktivita ženských sexuálních funkcí ustupuje. Podle statistik se vyvíjí u žen ve věkovém rozmezí 40-45 let. Tyto ukazatele jsou zprůměrovány. První příznaky menopauzy se mohou objevit jak ve věku 35, tak ve věku 55 let. V tomto ohledu je menopauza rozdělena na časnou a pozdní. Někteří z nežného pohlaví během přechodného období mají nervové a duševní poruchy, metabolické poruchy, poruchy vnitřních orgánů a kardiovaskulární systém.

 • 1 Popis
 • 2 Periodizace
 • 3 V jakém věku může začít menopauza?
  • 3.1 Pozdní
  • 3.2 Chirurgické
 • 4 důvody
 • 5 Příznaky
 • 6 Diagnostika
 • 7 Tradiční zacházení
 • 8 Tradiční metody

Menopauza je přirozený fyziologický proces, který se vyskytuje v životě každé ženy. U některých však tyto změny nezpůsobují žádné patologie, zatímco u jiných je zaznamenán vývoj menopauzálního syndromu, který se vyskytuje s frekvencí 35%.

Klimakterický syndrom je charakterizován různými poruchami těla a negativně ovlivňuje funkce endokrinního, kardiovaskulárního, periferního a centrálního nervového systému i mozkovou činnost. V mnoha případech se během menopauzy zhoršuje celkový zdravotní stav žen, což významně snižuje kvalitu jejich života..

Během klimakterického období dochází ke globální restrukturalizaci celého organismu. Do procesu jsou zapojeny hlavní části mozku: hypotalamus a hypofýza, které pracují v úzkém spojení a jsou odpovědné za funkce reprodukčního systému ženy..

Hormony hypofýzy působí jako stimulant pro ovulaci a podporují produkci estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Jeho produkce se provádí vaječníky. Během plodného období tento hormon zajišťuje normální metabolický proces v těle a je zodpovědný za fungování ženského reprodukčního systému, včetně děložního tónu. Estrogen posiluje kosti a pomáhá snižovat svalovou hmotu.

S nástupem určitého věku se mění funkce mozku a vaječníků. Současně dochází k poklesu produkce progesteronu a estrogenu v těle a sekrece testosteronu zůstává na stejné úrovni nebo se zvyšuje. Během tohoto období mohou ženy výrazně přibírat na váze..

Odborníci rozlišují několik klimakterických období:

 • Premenopauza nebo klimakterický syndrom. Začíná to poruchami menstruačního cyklu, je charakterizována změnou povahy výtoku (jejich poklesem nebo zvýšením), doprovázenou známkami vegetativní vaskulární dystonie. Tento proces je způsoben snížením produkce estrogenu a narušením ovulace. Někdy mají ženy překrvení mléčných žláz. Doba premenopauzy se pohybuje od 2 do 10 let až do úplného ukončení menstruace. Ve většině případů k nástupu této fáze dochází ve věku 40 let.
 • Menopauza je další fází hormonálních změn v ženském těle. Jeho nástup nastává jeden rok po poslední menstruaci. Během menopauzy ztrácí žena schopnost počat dítě sama.
 • Postmenopauza. Je charakterizován ukončením hormonálních změn a stabilizací hladiny estrogenu, která je 50% ve srovnání s reprodukční fází. Během tohoto období vaječníky přestanou produkovat hormony a involuce těla spojená s věkem se nezastaví. Postmenopauza trvá až do konce života a je doprovázena zásadními změnami v ženském těle: postupnou ztrátou pružnosti pokožky, řídnutím vlasů, degenerací mléčných žláz, snížením vlhkosti v pochvě a zmenšením velikosti dělohy..

Kvalita života v období menopauzy do značné míry závisí na fyzickém a duševním zdraví ženy a jejím postoji k probíhajícím změnám.

Věkové ukazatele klimakterického období jsou pro každou ženu individuální. Průměrný věk v menopauze je 50 let. Pokud k tomu dojde před 40. rokem věku, je menopauza považována za předčasnou, pokud před 45. rokem - brzy.

Předčasná menopauza se vyskytuje pouze u 1% žen.

Menopauza začíná mnohem dříve u kuřáků a žen, které nikdy nebyly těhotné.

Nástup pozdní menopauzy obvykle nastává ve věku 55 let. Jeho příčiny jsou způsobeny genetickou predispozicí. Je nemožné změnit podmínky menopauzy pomocí jakýchkoli metod. Hlavním nebezpečím pozdní menopauzy je zvýšená pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu a vaječníků, která je způsobena pokračující produkcí pohlavních hormonů.

Aby se minimalizovaly negativní důsledky, doporučuje se ženám každý rok navštívit gynekologa a pravidelně podstupovat mamografické vyšetření mléčných žláz..

V medicíně existuje něco jako chirurgická menopauza. V tomto případě se menstruace může zastavit v jakémkoli věku. Změny jsou spojeny s operacemi k odstranění vaječníků pro nemoci, jako jsou:

 • zánět pohlavních orgánů;
 • endometrióza, polycystická, tuberkulóza vaječníků;
 • rakovinné nádory.

Intervence může vyvolat vznik umělé menopauzy, která je charakterizována náhlým nástupem a rychlým vývojem. Tomuto stavu můžete zabránit hormonálními léky. To musí být provedeno ihned po operaci. To vytváří napodobeninu normálního cyklu a udržuje hormonální hladiny v těle..

Šance na prodlouženou reprodukční fázi s pokračujícími obdobími se zvyšují, pokud je zachována děloha. Nástup menopauzy po chirurgických zákrocích je nejčastěji zaznamenán, když jsou vaječníky odstraněny společně s dělohou. Tyto operace se provádějí, když:

 • výhřez pohlavních orgánů;
 • endometrióza;
 • tvorba nádorových novotvarů.

K menopauze dochází v důsledku hormonálních změn v těle ženy způsobených vyhynutím reprodukční funkce, což je geneticky naprogramovaný proces.

Když nastane menopauza, počet aktivních vajíček ve vaječnících klesá. Na začátku puberty je jejich počet u dívek 400 tisíc a u žen, jejichž věk se blíží menopauze, - 100 tisíc. Zároveň se každoročně snižuje schopnost vajíčka oplodnit se..

Mezi příčiny menopauzy u žen patří geneticky podmíněné, tj. Dědičné a získané.

Mezi dědičné důvody patří:

 • vada chromozomu X u žen;
 • dysfunkce vaječníků v důsledku vlivu chromozomu X;
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom;
 • jiné dědičné poruchy.

Získané důvody, v jejichž důsledku se vyvíjí časná menopauza, zahrnují:

 • poruchy endokrinního systému: hypotyreóza, cukrovka;
 • nemoci ženského reprodukčního systému, včetně infekční povahy;
 • anorexie;
 • nadměrná nadváha;
 • důsledky chemoterapie;
 • neoprávněné užívání hormonálních léků a antikoncepce.

Nástup menopauzy u žen může nastat v různém věku. Příznaky se mohou také lišit v závislosti na zvolené léčbě..

První příznaky menopauzy:

 • časté zpoždění v menstruaci, porušení jejich pravidelnosti;
 • prodloužení doby menstruace;
 • zvýšené pocení;
 • pocit tepla;
 • nepohodlí a suchost v pochvě;
 • nespavost;
 • prudká změna nálady, deprese;
 • výskyt úzkostných stavů, úzkosti;
 • poklesy krevního tlaku.

Hlavní příznaky jsou:

 • přetrvávající nepravidelnost menstruace se zkráceným cyklem;
 • snížení nebo zvýšení množství sekrecí;
 • bezpříčinné výkyvy nálady, podrážděnost, agresivita, sklon k depresivním stavům, negativní přístup k okolnímu světu;
 • silné tupé bolesti hlavy v chrámech, týlních a čelních oblastech;
 • návaly tepla způsobené termoregulačními poruchami, pocit tepla (intenzita a trvání projevů má tendenci se zvyšovat);
 • problémy se spánkem: nespavost nebo zvýšená ospalost;
 • kolísání hormonálních hladin doprovázené pocitem bolesti v mléčných žlázách a emoční nestabilitou;
 • funkční poruchy endokrinního systému, metabolismus v těle: zvýšená nebo snížená chuť k jídlu, výskyt otoků, přírůstek hmotnosti;
 • snížená přitažlivost k opačnému pohlaví, nedostatek orgasmu, suchost v pochvě doprovázená svěděním a bolestivostí při pohlavním styku.

Další projevy:

 • změna chuťových preferencí a vjemů;
 • suchá ústa;
 • bolesti svalů a kloubů;
 • zvýšená srdeční frekvence, dušnost;
 • poruchy vidění, bolest v očích.

Příznaky úzkosti končí nástupem menopauzy. Klimakterické období trvá dostatečně dlouho a samotná menopauza nastává dva roky po objevení prvních příznaků.

Diagnóza menopauzy se provádí na základě stížností pacienta a výsledků klinických studií. Berou se také v úvahu doprovodná onemocnění, provádí se diferenciace menopauzy s patologiemi urogenitálního systému. Kromě gynekologa je ženě předvedena konzultace s dalšími odborníky: kardiologem, neurologem a endokrinologem.

Při pohovoru s pacientem je zřejmé:

 • období nástupu menstruačních nepravidelností;
 • čas poslední menstruace;
 • charakteristické rysy projevů;
 • přítomnost rakoviny prsu, dělohy a vaječníků u blízkých příbuzných;
 • předchozí operace a nemoci žen v anamnéze.

Je povinné gynekologické vyšetření, po kterém se provede řada laboratorních a instrumentálních studií.

 • krevní testy ke stanovení hladiny estrogenu, testosteronu, luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů;
 • histologie endometria dělohy;
 • cytologická analýza nátěru z pochvy;
 • koagulogram a biochemický krevní test, který umožňuje posoudit funkčnost štítné žlázy;
 • transvaginální vyšetření pomocí ultrazvukového přístroje k určení stavu endometria;
 • Ultrazvuk pánve a břišních orgánů.

Jako další vyšetření, které umožňuje určit stupeň snížení hustoty kostí, se provádí rentgenová absorpciometrie s dvojí energií - DERA. Skenování se provádí před zahájením léčby osteoporózy spojené s perimenopauzou.

Menopauza není nemoc a nelze ji vyléčit. Existuje však mnoho způsobů, jak významně zmírnit hlavní příznaky a zabránit rozvoji komplikací..

Léčba menopauzy je zaměřena na:

 • normalizace hormonálních hladin;
 • obnova kostní hmoty;
 • prevence vývoje nádorových novotvarů;
 • prevence anémie, endokrinních poruch a dalších následků.

Při těžké menopauze je nutná léčba. I když projevy nezpůsobují velké nepohodlí, je třeba pravidelně navštěvovat gynekologa.

Ženy musí dodržovat obecné pokyny, včetně:

 • korekce výživy za předpokladu přítomnosti zeleniny, ovoce, mléčných výrobků, ryb ve stravě; vyloučení tučných, kořeněných, slaných jídel, uzenin, alkoholu; omezení používání čaje, kávy a sladkých sycených nápojů;
 • přestat kouřit;
 • každodenní procházky na čerstvém vzduchu;
 • amatérské sporty: fitness, jízda na kole, plavání;
 • dodržování pravidel osobní hygieny.

U menopauzy se doporučuje hormonální substituční léčba, protože tento stav je charakterizován poklesem koncentrace pohlavních hormonů v těle ženy. Kombinovaná léčba s progesteronem a estrogeny se provádí se zachovanou dělohou.

Léky mají několik forem uvolňování: tablety, spreje, náplasti, vaginální čípky, gely a masti.

Indikace pro použití hormonů jsou:

 • návaly horka;
 • emoční nestabilita, autonomní poruchy, deprese;
 • suchost v pochvě;
 • únik moči;
 • snížená sexuální touha;
 • riziko vzniku osteoporózy;
 • srdeční choroba;
 • obezita;
 • diabetes mellitus jakéhokoli typu.

Hormonální léčba se provádí po dobu 3 nebo více let.

Navzdory skutečnosti, že hormonální terapie je u žen v menopauze docela účinná, má řadu kontraindikací:

 • rakovina prsu, vaječníků a endometria;
 • snížená srážlivost krve;
 • jaterní patologie;
 • tromboflebitida;
 • děložní krvácení neznámé etiologie;
 • známky selhání ledvin.

Kromě hormonů jsou pacientovi v závislosti na indikacích předepsány vitamíny, vápníkové přípravky, fosfáty, antidepresiva, trankvilizéry a nootropika. Všechny jmenování do menopauzy provádí ošetřující lékař.

Monoterapie gestageny se provádí s děložním myomem nebo děložním krvácením, které nevyžadují chirurgický zákrok. V tomto případě je přípravek Dufaston předepsán v tabletách nebo je nainstalováno nitroděložní tělísko s levonorgestrelem. Alternativou k hormonálním lékům za přítomnosti kontraindikací jsou biologicky aktivní přísady na bázi přírodních fytoestrogenů rostlinného původu. Nejčastěji používané: Estrovel, Tsi-Klim, Klimadinon. Léky mají minimum vedlejších účinků a jsou bezpečné pro ženské tělo, ale jejich účinnost je mnohem nižší než u hormonů.

Souběžně s farmakoterapií menopauzy lze použít lidové léky, které pomáhají vyrovnat se s nespavostí, bolestmi hlavy, podrážděností a vysokým krevním tlakem.

 • Uklidňující bylinkový odvar z koupele. Pro vaření musíte vzít ve stejných částech kořen kalamusu, tymiánovou bylinu, borovicové pupeny, šalvěj, oregano a řebříček. Smíchejte bylinky, 10 lžíce. l. směs uvaříme v kbelíku s vodou, necháme vyluhovat, dokud zcela nevychladne, scedíme a použijeme podle pokynů.
 • Infuze oregana pro klimakterické neurózy. 3 lžíce. l. oregano je třeba nalít 500 ml vroucí vody a dvě hodiny vařit v termosce. Vezměte půl sklenice třikrát denně půl hodiny před jídlem.
 • Lék na očistu těla a posílení kostí. Musíte vzít dva střední citrony se slupkami, otočit je v mlýnku na maso a smíchat se skořápkami 5 kuřecích vajec, rozdrcených na prášek. Vezměte 3krát denně na 1 polévkovou lžíci. l. po celý měsíc.
 • Mátový čaj ke zmírnění podrážděnosti. Vaří se rychlostí 1 lžičky. suché bylinky ve sklenici vroucí vody.

Je relativně snadné přežít nepříjemné chvíle s menopauzou, pokud vedete zdravý životní styl, správně se stravujete a sportujete..

Co je to menopauza u žen? Odhodlání, příznaky, v jakém věku začíná?

Lidské tělo je jedinečný mechanismus, ve kterém lékaři a vědci dosud plně nepřišli. Doslova před půl stoletím bylo ženské tělo a některé jeho deriváty pokryty rouškou tajemství a otázek. Nemluvili o tom nahlas, pouze šeptali a hádali.

Nyní téměř každá žena v rozvojové zemi ví, jaké jsou období, plodnost, ovulace a menopauza. Ale, bohužel, pokud se „hloubíte“ ve svých znalostech trochu hlouběji, ne každý bude schopen odpovědět na otázky týkající se „ženských“ témat. To znamená, že někdy žena nemá čas plně se připravit na určité období svého života. Proto strach, panika a dokonce deprese.

V tomto článku budeme podrobně hovořit o menopauze, protože právě toto období v životě žen vyvolává největší obavy a otázky..

Koncept menopauzy a její fáze

Menopauza je období hormonálních změn v životě zralé ženy. Dříve nebo později to přijde na každého. Tělo vysílá signál, že vaječníky dokončují plodný cyklus a již neprodukují vajíčka.

Fáze menopauzy podle věku

Protože menopauza je na prvním místě hormonální změna, spolu se ztrátou plodnosti, ztrácí žena svou přirozenou krásu. Jinými slovy, stárne. Nepanikařte však předem, ale není třeba vytvářet iluze, že se vás to nedotkne. Před panikou nebo ukvapením k závěrům si pečlivě přečtěte tento článek a uvidíte, že všechno není tak děsivé, jak se zdá..

Asi 70% žen věří, že k hormonálním změnám dochází jen za pár let. To není pravda. Menopauza může trvat 15 let a teprve potom tělo úplně zastaví reprodukční funkci. To znamená, že vaječníky „vyschnou“. Ale v jeho první fázi máte dokonce šanci otěhotnět. To však může mít hrozné důsledky pro vás a váš plod..

Gynekologové rozlišují tři stadia projevu menopauzy. Každá z těchto fází trvá 5 až 10 let, v závislosti na stavu vašeho těla a počátečním množství vylučovaných hormonů. Tyto fáze zahrnují premenopauzu, menopauzu a postmenopauzu. Každý z nich je charakterizován určitými příznaky, ale ne vždy se projevují výslovně a vysloveně.

Fáze menopauzy

Existují tři stadia menopauzy, které se projevují v různých obdobích života různými způsoby. S každým z nich musíte zacházet opatrně, protože další stav, pohoda a pohodlí života závisí na vašich činech.

Období 1 - Premenopauza

Je čas věnovat více pozornosti svému zdraví. Fáze zpravidla začíná u žen ve věku 40–45 let a může trvat až 10 let. V tuto chvíli je pravděpodobnost otěhotnění extrémně malá, ale stále existuje. To však není nejlepší nápad..

Jakmile zaznamenáte jakékoli změny v těle, které jsou charakteristické pro počáteční období menopauzy, kontaktujte svého gynekologa, aby vám předepsal náhradní léčbu. V opačném případě, pokud necháte všechno jít a mávnout rukou, premenopauza může negativně ovlivnit stav vašeho nervového systému, kostní tkáně a kardiovaskulárního systému..

První příznaky premenopauzy:

 • menstruační nestabilita (menstruace přicházejí později nebo dříve, existuje různý počet dní);
 • zvýšené močení;
 • být přecitlivělí na chlad nebo teplo;
 • přírůstek hmotnosti (může být mírný);
 • zhoršení kůže.

Období 2 - Menopauza

Během tohoto období lze s jistotou říci, že žena již nemá schopnost rodit děti. Přibližuje se k 50 letům, respektive k období 49–55 let. Žena vidí vnitřní a vnější změny, které vedou k nedostatku progesteronu, a vaječníky se začínají vrásčit.

Nejvýraznějším znakem menopauzy jsou takzvané návaly horka. Jedná se o reakci nervového systému, která řídí výměnu tepla v těle. Návaly tepla trvají jen pár minut, poté se nastaví normální stav. V této době žena pociťuje nepohodlí, je zde tlak v hlavě, bušení srdce a mírné pocení. V takových chvílích je lepší sednout, uklidnit se a zhluboka dýchat..

 • nedostatek menstruace;
 • stárnutí kůže;
 • návaly horka;
 • nedostatek mazání v pochvě (sex se stává obtížnějším, i když stále chcete);
 • křehkost kostí.

Období 3 - Postmenopauza

Tato fáze začíná u žen ve věku přibližně 55 let a trvá až do úplného zastavení vaječníků (přibližně 6 let). Po tomto období můžeme s jistotou říci, že žena zestárla. Pokud nechcete vypadat jako „babička“, musíte sledovat své zdraví, pravidelně navštěvovat gynekologa a endokrinologa, sportovat, správně jíst a vést zdravý životní styl. I když je lepší začít s tím vést co nejdříve.

 • pubis klesá;
 • mazání v pochvě úplně zmizí;
 • řídnutí vlasů;
 • zrak se zhoršuje;
 • tělesná hmotnost roste.

Jakmile ucítíte změny na těle, vyhledejte svého lékaře. V takovém případě budete moci na krátkou dobu odložit stáří..

Jak rozpoznat menopauzu?

Už jsme mluvili o prvních příznacích menopauzy. Ale není vždy možné si všimnout prvních příznaků pouze na základě toho, jak se cítíte. Věk ženy také ne vždy říká, že začala její menopauza, protože to může být brzy nebo pozdě. Menopauza může přijít a zpočátku se nijak neprojevovat.

Proto je důležité po 40 letech pravidelně podstupovat hormonální testy, které vám a vašemu lékaři pomohou přesně sledovat průběh menopauzy a předepsat správnou léčbu. Nástup menopauzy je zvláště patrný z důvodu úplného nezájmu o intimní život s manželem. Pokud jste dříve chtěli, nyní, i když chcete, to není tak jednoduché.

Příznaky menopauzy

Příznaky u každé ženy se mohou projevit individuálně. Vše záleží na vašem těle. Mezi nejvýraznější a nejčastější příznaky patří:

 • "Jumping" hormony (ukazatele ráno a večer jsou velmi odlišné);
 • návaly horka;
 • nervová nestabilita (neustálé změny nálady);
 • nedostatek sexuální touhy;
 • nestabilní období;
 • zhoršení kůže.

Předzvěstí menopauzy může být také nedostatek touhy po mužích. Proto je babičkám jedno, jak jsou oblečené, pokud je to teplé a útulné. Tomu se však lze vyhnout pouhým sledováním vašeho zdraví. Climax je jen období života, nikoli konec světa!

Pokud zaznamenáte všechny tyto příznaky před 40. rokem věku nebo po 55. roce věku, je pravděpodobné, že spadáte pod malé procento žen s časnou nebo pozdní menopauzou..

Příčiny časné a pozdní menopauzy

Předčasná nebo pozdní menopauza může být způsobena dědičnou predispozicí a vážnými hormonálními poruchami ve vašem těle..

Ženy jsou vystaveny riziku předčasné menopauzy, které mají:

 • Patologie štítné žlázy (cukrovka, obezita).
 • Gynekologická onemocnění (včetně rakoviny).
 • Časté potraty.
 • Pravidelný stres.
 • Nezdravý životní styl (špatné návyky, nedostatek spánku, nedodržování práce a odpočinku).

Pokud žena zahájí menopauzu blíže k 60 let, je považována za pozdě. Na jedné straně je to dobré, ale pouze v případě genetické predispozice. V opačném případě to může znamenat závažná onemocnění, včetně onkologie..

Přílivy a odlivy

Návaly jsou nejčastějším a nejvýraznějším příznakem, který děsí všechny ženy. Vyskytuje se během menopauzy a postmenopauzy. Netrvá déle než pár minut, a pokud jste o něm neslyšeli, pak vás jeho projev může dokonce vyděsit.

Návaly se projevují hlavně takto:

 • mírný zákal;
 • teplo v horní části těla;
 • zarudnutí obličeje a hrudníku;
 • často doprovázené pocením a bušením srdce;
 • můžete cítit úzkost.

Návaly tepla nejsou zdraví škodlivé, ale pro každou ženu velmi nepříjemné. Existuje řada důvodů, které mohou zhoršit nebo zhotovit návaly běžnou součástí vašeho života. Mezi tyto důvody patří:

 • Silné emocionální zážitky.
 • Konzumace kořeněných jídel, kávy a alkoholu.
 • Doplňky stravy pro zrychlení metabolismu a některé další léky.
 • Příliš teplé nebo ucpané oblečení (plný autobus v létě).
 • Některé nemoci.

Je možné usnadnit projev návalů horka odstraněním výše uvedených důvodů jejich zhoršení. Pokud vás neustále trápí nebo vám způsobují velké nepohodlí, měl by lékař předepsat léky, které jsou zaměřeny na odstranění příznaků..

Léčba a prevence menopauzy

Menopauza není nemoc. Jedná se o přirozený proces v životě každé ženy. Dříve nebo později to přijde. Můžete se pokusit zmírnit příznaky a zlepšit nebo udržet kvalitu života..

Přátelským způsobem se prevence projevů menopauzy nejlépe provádí co nejdříve. Je dobré, když o tom přemýšlíte do 35 let. Ale nikdy není pozdě začít. Zdravý životní styl bude přínosem v každém věku.

Vysoce kvalitní prevence se skládá ze 3 složek:

1) Správná výživa.

Tělo začíná ukládat tuk a tělo získává hmotu. Proto je důležité jíst kvalitní jídlo, tedy to, které vám prospěje:

 • libové maso nebo drůbež;
 • plody moře;
 • ovoce;
 • zelenina;
 • vejce, tvaroh.

Zapomeňte na rychlé občerstvení, mastné koláče a nezdravé koláče. Pamatujte na zlaté pravidlo talíře: 70% zeleniny, 20% bílkovin (kuřecí maso, ryby, maso), 10% sacharidů (příloha).

2) Fyzická aktivita.

Může to být dlouhé procházky v parku nebo lehké fitness. Dokonce i 20minutové ranní cvičení bude stačit. Hlavní věc je pravidelnost. Není příliš nutné, když jste příliš vedli sedavý životní styl. Zaregistrujte se na bazén, jógu nebo společnou gymnastiku.

3) Substituční terapie.

Jinými slovy, léčba speciálními léky. Ale neléčte se sami! Dělejte vše se souhlasem svého lékaře.

Drogy

Na základě výzkumu a analýzy by vám měl lékař předepsat hormonální náhražky, které vaše tělo prakticky přestalo vylučovat. Zpravidla jsou předepsány bylinné nebo homeopatické léky. Hormonální jsou mnohem závažnější a jsou předepisovány pouze v případě potřeby..

Doporučujeme vám věnovat pozornost bylinným přípravkům, protože homeopatie je stále kontroverzní oblastí v lékařské oblasti. Jinými slovy, homeopatii lze nazvat placebem.

Nejoblíbenější bylinné přípravky jsou Tsi-Klim, Feminal, Klimadion.

Každé životní období je svým způsobem krásné a jedinečné. Ano, menopauza znamená, že vaše tělo již není schopné produkovat potomky. Ale to, jak se cítíte vnitřně, je indikátorem vaší mentální mládí nebo stáří. Vše záleží na vás!

Člověk stárne, když se přestane vyvíjet a něčím se nechat unést. Ženy ve svých 50 letech zpravidla nemají čas se nudit! Vnoučata tam byla unavená z hraní hry a je čas začít cestovat a konečně si splnit své sny!

Menopauza u žen - příčiny a příznaky menopauzy ve věku 30, 40 a 50 let

Jste připraveni přestat pronásledovat svůj problém v kruhu a nakonec se obrátit na profesionály, kteří vám pomohou se vašich problémů jednou provždy zbavit? Už to nemůže být jednodušší! Kontaktujte psychologa hned teď.

Od přírody je žena navržena k reprodukci. Příroda se postarala o to, aby vyloučila možnost nového těhotenství, kdy tělo již nedokáže zvládnout doprovodný stres. Ani trend zvyšování střední délky života v posledních letech prakticky neovlivnil stabilitu věku menopauzy..

Menopauza je tedy jen další etapou v životě jakékoli ženy, která je plná určitých obtíží. Jak zpomalit stárnutí těla, identifikovat známky poklesu reprodukční funkce, jak pomoci, pokud nepříjemné příznaky trápí - vše o menopauze najdete v tomto článku.

Co je to menopauza

Hormonální změny v ženském těle probíhají několikrát během života: po dosažení puberty a reprodukčního věku, kdy dojde k těhotenství, stejně jako během menopauzy.

Původ konceptu je symbióza dvou slov, první část „Kli“ pochází z řeckého slova κλῖμαξ, což znamená „žebřík“, druhá „max“ - z anglického slova klimax (kulminace). Menopauza v našem obvyklém smyslu je obdobím změn souvisejících s věkem v těle, které jsou charakterizovány zánikem funkce reprodukčního systému a zvýšením hladiny gonadotropních hormonů, což naznačuje nástup menopauzy. Nejedná se o rychlý proces, jeho celková doba může přesáhnout 30 let..

Menopauza

Existuje několik z nich:

 • Premenopauza - během tohoto období začínají hormonální změny v těle. Úroveň estrogenu se začíná postupně měnit a neustále klesá. Protože tento hormon reguluje také menstruační cyklus, menstruace jsou nepravidelná. Často vyvstává otázka, zda je možné během tohoto období otěhotnět, a tak - můžete! Protože všechna vyprodukovaná vejce stále dozrávají.
 • Menopauza je jeden rok po ukončení posledního děložního krvácení. Časná menopauza. Vyznačuje se intenzivní restrukturalizací všech tělesných procesů.
 • Postmenopauza (pozdní menopauza) je období po ukončení menopauzy, během kterého hladina estrogenu dosáhne minima, vaječníky již nepracují a atrofické změny jsou pozorovány v děloze. Zahrnuje stáří - období života po 75 letech.
 • Existuje také perimenopause - období, které kombinuje premenopauzu a asi dva roky po menopauze.

Jak dlouho mohou vydržet

Každé období má jak individuální charakteristiky kurzu, tak dobu trvání. Je obtížné určit jasné pojmy, které závisí na mnoha různých faktorech, včetně fyzického stavu ženy a jejího životního stylu. Můžete však uvést průměrnou dobu trvání: premenopauza trvá jeden až sedm let, menopauza - 1-3 roky, postmenopauza - trvá až do konce života. Perimenopause se počítá individuálně.

Důvody přispívající k přístupu k menopauze

Čas nástupu menopauzy je v těle geneticky obsažen, ale existují faktory, které jeho nástup urychlují.

Zrychlení nástupu nástupu menopauzálních symptomů je navíc zprostředkováno nesprávným sedavým životním stylem, který žena dodržuje. Špatné návyky, stresové situace, fyzický a emoční stres, špatná ekologie - to vše snižuje reprodukční schopnost těla a výkonnost vaječníků.

Nepravidelná perorální antikoncepce, dlouhodobé užívání hormonálních léků, infekční a onkologická onemocnění genitálií, slinivky břišní nebo štítné žlázy, četné chirurgické zákroky v pánevních orgánech, časté potraty mohou také přiblížit menopauzu.

Diagnostika - metody stanovení počátečního vyvrcholení

Pokud máte podezření, že máte menopauzu, nepokoušejte se diagnostikovat sami sebe - poraďte se s gynekologem. Diagnostická opatření budou sestávat z vyšetření, odběru anamnézy a analýz.

Během vyšetření lékař vizuálně identifikuje možné změny v děloze a děložním čípku - při absenci potřebných folikulů se deformují a zmenšují. V případě, že se počáteční příznaky menopauzy již objevily, ale menstruační cyklus stále existuje, provádí se testování ke stanovení hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Co to je - provádí určité analýzy v několika fázích:

 • v prvním týdnu od začátku cyklu
 • znovu - za týden
 • kontrola - za měsíc

Zvýšený obsah FSH ve všech třech fázích naznačuje nástup menopauzy..

Pokud máte prodlouženou amenoreu (nepřítomnost menstruace) a diagnóza "klimakterického syndromu", jak se vám zdá, neodpovídá vašemu věku, budou provedeny podrobnější studie. Bude nutné darovat krev pro hormony a nádorové markery, provést ultrazvuk vnitřních orgánů a mamografii. Pokud máte určité rušivé příznaky, například dlouhodobou bolest hlavy, může vám být nabídnuta počítačová tomografie nebo magnetická rezonance (CT a MRI).

Od starověku a téměř do 60. let dvacátého století nemohla být témata týkající se menstruace a menopauzy otevřeně diskutována. Lékaři se styděli za ženské tělo a všechno, co s tím souviselo. Mnoho zmatků v průběhu menopauzálního syndromu bylo způsobeno duševním stavem žen, nevyváženým na pozadí hormonálních posunů - změny probíhající v těle byly často vysvětleny šílenstvím.

Prvním, kdo odstranil stigma nemoci z menopauzy, byl gynekolog Samuel Ashwell v roce 1844 - toto datum je zdokumentováno v archivech. K úlevě od příznaků předepsal specialista vyhýbat se masu a jiným živočišným produktům a také se zdržet alkoholu..

Jak začíná menopauza

Mnoho známek nástupu nástupu menopauzy lze snadno připsat rozvoji jakéhokoli patologického procesu nebo onemocnění. Proto je důležité vědět, jak určit nástup hormonálních změn - to pomůže být připraveni zastavit doprovodné nepříjemné jevy. Mezi příznaky charakterizujícími nástup menopauzy lze rozlišit některé z nejčastějších projevů.

Prvními příznaky jsou příznaky nástupu časné menopauzy u žen

Úplně prvním předchůdcem je porušení menstruačního cyklu - jeho změněné trvání umožňuje detekovat funkční poruchy a spojovat je buď s blížící se menopauzou, nebo s jinými patologickými změnami.

Tento příznak lze snadno přehlédnout, u mnoha žen, a ne u menopauzy, menstruace přicházejí nepravidelně. Stojí za obavu, pokud se krvácení zesílilo, v mléčných žlázách se objevila bolest a hrudky. Tento stav může naznačovat hyperestragii (zvýšenou produkci estrogenu) a vyžaduje lékařskou péči.

Kromě toho lze zaznamenat následující:

 • závratě, tíže v hlavě, bolesti hlavy, vzestup krevního tlaku;
 • dochází k podrážděnosti, úzkosti, častým změnám nálady;
 • spánek je narušen, může se objevit nespavost;
 • znepokojen tachykardií, nevolností, otoky, bolestmi kloubů;
 • změny bazální teploty;
 • dochází ke snížení sexuální aktivity;
 • mohou se objevit problémy se stolicí a inkontinencí moči.

Nejběžnějším stavem pozorovaným téměř u všech žen jsou navíc návaly horka - pocit intenzivního tepla, zvýšení teploty, možné zarudnutí kůže a poté pot a pot. Rovněž jsou narušeny sliznice každého - objevuje se sucho, pálení, svědění.

V jakém věku ženy začínají s menopauzou

Čtyři formy klimakterických změn se rozlišují podle věku. Indikátory mohou mírně kolísat, nicméně menopauza je považována za předčasnou, ke které došlo v období od 30 do 40 let, brzy - od 41 do 45 let.

"Včasný" průměrný věk nástupu menopauzy je 45-50 let a pozdní forma - po 50-55 letech. Předčasná menopauza, stejně jako její pozdní forma, je často patologie a vyžaduje léčbu.

Příčiny časné a pozdní menopauzy

Proč se menopauza a menopauza objevují v raném věku? Především časný věk nástupu menstruace (10–11 let) přispívá k časnému nástupu menopauzy. To je způsobeno skutečností, že zásoba vajíček v těle ženy je omezená, ukládá se i během nitroděložního vývoje. Jakmile je tato nabídka vyčerpána, začíná restrukturalizace.

Také čas, kdy začíná menopauza, je často spojován jak s onemocněním vaječníků, tak s operacemi „odstraňování orgánů“. Na to má vliv také dlouhodobé užívání hormonálních látek. Někdy jsou možnou příčinou vrozené genetické problémy. Provokujícími faktory se mohou stát také obezita nebo nadměrná posedlost dietami a půstem..

Ale pozdní menopauza je z velké části dědičnost. Kromě toho, pokud neexistují žádné zdravotní problémy, má pozdní menopauza pozitivní vliv na tělo - při absenci změn v hormonálním stavu srdce, cévy, mozek, kosti a svaly fungují lépe po delší dobu..

Ale buďte opatrní - někdy závažné gynekologické onemocnění může způsobit pozdní menopauzu. V takovém případě je nutný stálý dohled lékaře..

Příznaky menopauzy u žen

Prekurzory a vedlejší účinky menopauzy jsou obrovské. Proto stojí za to zdůraznit několik hlavních, které mají největší dopad na tělo ženy a kvalitu jejího života..

Psychoemoční klimakterický syndrom

Nyní dokonce i lidé, kteří nemají nic společného s medicínou, mají představu o tom, co je to klimakterický syndrom, deprese, neuróza a hysterie. Takové psychoemočné stavy v zásadě nejsou neobvyklé a mohou se objevit v jakémkoli věku, přesto jsou však nejčastější u žen v klimakterickém věku a jsou často doprovázeny závažnějšími poruchami, jak somatickými, tak duševními.

Pokud se nechcete vzdát a jste připraveni opravdu a ne slovy bojovat o svůj plný a šťastný život, je na čase začít se svým problémem pracovat. Napište nyní profesionálním psychologům.

Zároveň se zvyšuje úzkost a únava, podezíravost, citlivost, zranitelnost a strach z blížícího se stáří. Je možné stabilizovat psychoemoční stav, ale po určitou dobu lze pozorovat vegetativní-vaskulární poruchy.

Poruchy spánku

Jednou z nejčastějších stížností během menopauzy je porucha spánku. Důvodem je pokles hladiny progesteronu, který reguluje proces usínání. Více než polovina žen během menopauzy si stěžuje na potíže s usínáním, špatnou kvalitu spánku a časté noční probuzení. Během spánku se objevuje zvýšená pohyblivost, poruchy dýchání ve formě chrápání a zástavy dýchání, po probuzení dochází k bolesti hlavy a zvýšenému nitrolebnímu tlaku. Kromě toho, že nedostatek spánku v zásadě negativně ovlivňuje celkový stav, je konečnou fází systematického nedostatku spánku rozvoj klimakterických poruch a depresivních stavů..

Vegetativní a psychovegetativní poruchy

Nejčastěji je tento druh poruchy doprovázen nepohodlí a nesprávnou funkcí srdečního svalu, nárůstem krevního tlaku. Mnozí také trpí nedostatkem vzduchu, zimnicí a návaly horka. Podle frekvence a počtu návalů horka můžete určit, jak těžce žena prožívá menopauzu:

 • až 10krát denně - mírná forma;
 • 10-20 - mírné, doprovázené závratěmi, bolestmi hlavy a za hrudní kostí;
 • více než 20 návalů za den je závažným stavem, který se vyznačuje téměř úplným postižením.

Astheno-neurotický syndrom, diagnostikovaný asi u 13% žen, je doprovázen podrážděností, mohou se vyvinout záchvaty strachu, úzkosti, agrese, které se vyvinou v záchvaty paniky. V závažných případech se vyvíjí deprese. U některých starších žen se navíc vyvine Alzheimerova choroba, která zhoršuje paměť a logiku..

Zhoršení výkonu

Schopnost práce žen během menopauzy závisí hlavně na závažnosti a délce trvání poruch. Nejčastěji jsou kognitivní poruchy, jako je oslabení pozornosti, paměť, snížení rychlosti přechodu z jednoho typu činnosti na jiný, reverzibilní, protože jsou důsledkem emočních problémů. U drobných poruch stačí tělu dočasně odpočinout nebo nepracovat s přetížením. V některých případech si ženy samy všimnou, že během menopauzy je hodně nepříjemné, na co dříve nereagovaly. To vše může ovlivnit pouze pracovní postup..

Více než 1 000 lidí se již zbavilo svých psychologických problémů pomocí profesionálních psychologů. Napište psychologům hned teď.

To je zajímavé: podle některých zahraničních autorů je 10% žen během menopauzy postižených. V Dánsku klesá produktivita žen v Kodani o 26%. A Norsko utrácí ročně 5 milionů korun kvůli postižení žen během menopauzy!

Metabolické a endokrinní poruchy

S menopauzou často klesá hladina hormonu estradiolu, který je zodpovědný za regulaci metabolických procesů. Nedostatek tohoto hormonu stimuluje přírůstek hmotnosti, což se projevuje také změnami stravovacího chování. V těle dochází také k zadržování tekutin, což vede k tvorbě otoků. Kardiovaskulární onemocnění se stávají častým společníkem menopauzy, při současných metabolických poruchách a zvýšení hladiny cholesterolu se vyvíjí ateroskleróza. Mohou se objevit kloubní patologie, existuje riziko osteoporózy a cévní mozkové příhody. Primární osteoporózu lze identifikovat podle bolesti v dolní části zad a křížové kosti, kosti se stávají křehkými a existuje riziko zlomenin.

Psychosociální syndrom

Na pozadí všech výše popsaných porušení mohou nastat potíže s komunikací a sociální adaptací. Tento syndrom není pozorován u všech žen, často se projevuje na pozadí charakterových vlastností. Žena musí často čelit nedorozuměním v rodině, důsledkem toho může být rostoucí lhostejnost a ztráta zájmu o život. To vše může vyprovokovat rozvoj závažných onemocnění, proto ženy, které se samy nedokáží vyrovnat se stresem, potřebují odbornou pomoc..

Sexuální poruchy

Podle statistik čelí 50 až 75% žen v menopauze genitourinárním problémům a snížené sexuální aktivitě. Je to způsobeno hormonálními změnami v těle. Zejména snížení hladiny estrogenu vede ke ztenčení vaginální sliznice a ke snížení produkované sekrece. Nedostatek testosteronu přispívá ke snížení sexuální touhy a nedostatečné množství progesteronu je doprovázeno únavou a letargií, což nepřispívá k zájmu o sexuální kontakty.

Co je časná menopauza u žen ve věku 30-40 let

Oslabení funkce vaječníků ve věku třiceti není normální. Nelze říci, že se jedná o časnou menopauzu. Nejčastěji to znamená, že začalo nějaké závažné onemocnění nebo patologický proces a je nutná léčba. Časná menopauza ve věku 40 let je povolena, pokud existuje předispozice k ní na genetické úrovni, avšak s rozvojem klimakterického syndromu ve věku od třiceti let a dříve je třeba předpokládat, že tělo má:

 • autoimunitní nebo gynekologická onemocnění;
 • genitální tuberkulóza
 • selhání na genetické úrovni;
 • rychlá akcelerace;
 • idiopatické faktory (kouření, hladovění, nepříznivé vnější prostředí).

Příčinou časné menopauzy může být také vyčerpání zásobování vajíčky po stimulaci ovulace léky. Samostatně je nutné indikovat operace k odstranění genitálií - po nich dochází k patologické menopauze.

Zřejmými příznaky časné menopauzy, ke které dochází u žen ve věku 30 let, jsou řídká vzácná menstruace, hojné děložní krvácení mezi obdobími, mírné návaly horka.

Nejen vnitřní, ale i vnější stav ženy závisí na věku, ve kterém k menopauze dochází. V raném věku je jeho negativním důsledkem pro tělo pokles síly nehtů, vypadávání vlasů, výskyt vrásek, suchá kůže a sliznic, vyplavování vápníku z kostí, což vede k jejich křehkosti..

Podle výsledků švédských vědců navíc časný nástup menopauzy u poloviny případů snižuje průměrnou délku života ženy. Proto byste se měli pokusit odložit menopauzu na později..

Co je to menopauza u žen za 40-50 let

Menopauza u žen by měla být pozorována ve věku 45 až 50 let. Stává se, že žena vstoupí do období hormonálních změn dříve, například ve věku 43-44 let, nebo naopak, později - ve věku 47-48 let, nebo dokonce ve věku 49 let. Mírně dřívější nebo pozdější výskyty nejsou patologické, jsou spíše spojeny s genetickou predispozicí. Nástup menopauzy po 40 nebo 50 letech je navíc nevyhnutelný..

Hlavní příznaky menopauzy po 45 letech:

 • přílivy a odlivy
 • emoční nestabilita
 • snížení nebo naopak zvýšení libida

Menopauza u žen ve věku 50+ let

Projevy menopauzy, které se objevily po padesáti pěti letech, jsou považovány za pozdní. Pozdní menopauza se vyskytuje pouze u 5% žen a stejně jako časná je patologie a může naznačovat přítomnost onemocnění.

První příznaky pozdní menopauzy se neliší od těch, které se objevily v obvyklou dobu. Nejprve musíte věnovat pozornost cyklu. Menopauza s menopauzou přichází nepravidelně a abyste pochopili, že porušování začalo, musíte si pamatovat jejich přesná data. K tomu vám pomůže deník o cyklu - stačí si každý měsíc zaznačit do kalendáře první den nástupu menstruace a jak postupuje. Tyto informace budou potřebné při návštěvě lékaře za účelem stanovení diagnózy. Musíte také věnovat pozornost dalším projevům, které se liší od obvyklých, například zda hrudník bolí více než obvykle, když začíná výtok.

U žen ve věku 50 let v zásadě často dochází k přerušení srdeční frekvence a zvýšení krevního tlaku, avšak s nástupem menopauzy se tyto problémy prohlubují, neprojdou tak rychle a snadno. Je důležité si uvědomit, zda to může být vážné narušení normálního fungování dříve zdravého těla, a nejen známka menopauzálního syndromu. Menopauza je také doprovázena suchými sliznicemi..

Nemoci vyplývající z menopauzy

Po ukončení reprodukce a vymizení hormonální funkce vaječníků jsou přestavěny všechny systémy těla. Po několika letech to může vést k poměrně nebezpečným chorobám..

Cukrovka. Tělo se stává necitlivým na inzulín v důsledku metabolických poruch. Hladina glukózy v krvi stoupá, žena může přibrat nadváhu. Jak zjistit, kdy cukrovka začíná:

 • Sucho v ústech, neutuchající žízeň
 • Hlad je neustále cítit
 • Kůže je suchá a šupinatá
 • Mohou se objevit záchvaty, rozmazané vidění
 • Kardiovaskulární patologie. Kvůli zvýšení hladiny cholesterolu v krvi právě v tuto chvíli existuje riziko cévní mozkové příhody, srdečního infarktu, aterosklerózy, hypertenze, trombózy žil.
 • Nemoci kostí. Tělo se stává necitlivým na vápník, neasimiluje ho ve stejných objemech, což vyvolává rozvoj osteoporózy.
 • Nemoci urogenitálního systému. V souvislosti se snížením estrogenu a neustálou suchostí sliznic se zvyšuje pravděpodobnost vzniku vaginitidy, atrofické cystouretritidy, prolapsu dělohy.

Jak zmírnit menopauzu

Moderní věda považuje ženskou menopauzu za přirozené fyziologické stádium, ve kterém se mění funkce všech tělesných systémů, zejména endokrinního nervového systému a určitých oblastí mozkové kůry. V jakémkoli věku perestrojka začíná, může snadno projít a být doprovázena nepříjemnými příznaky. Co dělat, když se během menopauzy cítíte špatně? Existuje několik způsobů, jak nevyhnutelně snížit hladinu hormonů v těle a eliminovat onemocnění..

Lidové léky

Práci vaječníků můžete dále stimulovat různými bylinnými infuzemi, ale tradiční medicína může mít při hormonální terapii spíše další účinek. K tomu použijte tinktury šalvěje, kozlíku lékařského, hlohu, matky, sušené řepy, odvarů z řebříčku a malin, čaje s ostružinami. Tyto produkty mají uklidňující, zpevňující a protizánětlivé vlastnosti..

V 19. století byly k léčbě menopauzy široce používány bylinné přípravky, stejně jako přípravky založené na belladoně, konopí a opiu. Dnes se belladonna používá jako léčivo k výrobě sedativ a hemoroidních čípků. Nemá to však nic společného se zmírněním příznaků menopauzy..

Správná výživa - strava, která vám pomůže přežít menopauzu

Je třeba upravit dietu, aby se příznaky zmírnily. I při nárůstu tělesné hmotnosti se nemusíte vyčerpávat dietami, nebude to mít účinek, ale povede to jen k metabolickým poruchám a vyčerpání energetických zásob. Zároveň je třeba si uvědomit, že s věkem klesá potřeba kalorií v těle..

Po čtyřiceti letech by denní příjem neměl překročit 2000–2100 kalorií. Elena Malysheva doporučuje vzdát se čaje a silné kávy, nahradit je bylinnými odvarky, zvýšit množství zeleniny a ovoce ve stravě a nahradit je sladkostmi a okurkami. Bylo by také rozumnější vyhnout se konzumaci tučného masa, uzenin, majonézy a potravin obsahujících trans-tuky..

Potraviny pro menopauzu

Co je užitečné jíst během menopauzy:

 • celozrnný chléb;
 • sójové výrobky (zdroj vlákniny a fytoestrogenů);
 • libové maso (bílkoviny, železo);
 • fermentované mléčné výrobky (vápník, vitamin D);
 • rostlinný olej (olivový, lněný);
 • mořské ryby;
 • čerstvé ovoce a zelenina (zdroj β-karotenu, vitamíny A, C, K).

Nabídka dne

Při menopauze nemusíte sedět na přísné stravě, strava by měla být rozmanitá a zcela uspokojit tělo, pokud jde o nasycení potřebnými vitamíny a živinami. Denní jídlo by mělo obsahovat optimální poměr bílkovin (1 díl), tuku (1 díl) a sacharidů (4 díly). Tato výživa posílí imunitní systém, pomůže zmírnit klimakterické příznaky a usnadní léčbu těla, pokud jej podstupujete..

 • jíst cereálie k snídani, polévky k obědu, saláty jako příloha;
 • nejezte více než 1–2 vejce týdně, je lepší je přidávat do pokrmů a nejíst v čisté formě;
 • zvolit nízkotučný sýr;
 • dostatečné množství másla - až 10 gramů denně
 • můžete jíst ryby každý den.

Prevence menopauzy - je možné pozastavit nástup a jak

Útlak sexuálních funkcí u žen je přirozenou fází. Je nemožné zastavit nástup klimakterického procesu, ale vždy existuje šance odložit jej na několik let. To vyžaduje zdravý životní styl a režim. Potřebujete pravidelnou výživu s převahou zeleniny a ovoce, udržování vodní rovnováhy.

Fyzické cvičení každý den také nikomu neublíží - prostě cvičte. Je nutné úplně přestat kouřit a požívat alkohol, vést pravidelný sexuální život, vyhýbat se stresu a pít vitamíny. Stručně řečeno, pokud jste vedli zdravý životní styl před menopauzou, pak s největší pravděpodobností nepocítíte žádné nepříjemnosti, a pokud je váš režim daleko od představeného, ​​je čas začít!

Léčba menopauzy u žen

Známky menopauzy ve věku 45-50 let jsou normální. Pokud je však menopauza dříve nebo pokud její projevy příliš zasahují do vašeho života, měli byste navštívit lékaře. V gynekologii existují různé přístupy k léčbě menopauzálních jevů, ale za nejúčinnější je považována hormonální substituční léčba, při které se doplňuje nejen nedostatek estrogenu, ale odstraní se i klimakterické příznaky.

Jste připraveni se svého problému opravdu zbavit? Pak neztrácejte čas - kontaktujte profesionály. Anonymní kontakt s profesionálním psychologem →.

Je široce používán v západních zemích a v průběhu let jeho existence se ukázalo, že dobře zvolené léky umožňují vyhnout se řadě nepříjemných důsledků zániku funkcí. Indikace pro hormonální terapii - přítomnost klimakterického syndromu, urogenitální poruchy, jako je vaginální suchost, dysurie, úplné ukončení menstruační funkce až 40-45 let.

Jako léky na hormonální substituční terapii v časném vývoji menopauzy se používají látky, které zahrnují přírodní estrogeny nebo jejich analogy. V některých mírnějších případech odborníci předepisují fytoestrogeny (bylinná terapie) místo syntetických hormonálních náhražek.

Vážné poruchy psycho-emocionálního pozadí mohou vyžadovat konzultaci s psychiatrem. K úlevě od syndromů může odborník předepsat antidepresiva nebo navrhnout léčbu psychologem. Hlavním cílem je normalizovat vnímání sebe sama a snížit hladinu stresu. Existuje také velmi efektivní způsob samostatné práce, podrobnosti na konci tohoto článku.

Závěr

Stárnutí ženského těla je nevratný proces. Někdo to bere klidně, někdo odolává ze všech sil. Lze říci jednu věc: navzdory skutečnosti, že menopauza je charakterizována komplexem různých poruch, není tak obtížné zvládnout její příznaky profesionálním přístupem..

Každá žena se může snadno přizpůsobit svému novému stavu, udržovat fyzické a emoční zdraví a po mnoho let žít jasný život..

Jste připraveni přestat pronásledovat svůj problém v kruhu a nakonec se obrátit na profesionály, kteří vám pomohou se vašich problémů jednou provždy zbavit? Už to nemůže být jednodušší! Kontaktujte psychologa hned teď.

Pokud se nechcete vzdát a jste připraveni opravdu a ne slovy bojovat o svůj plný a šťastný život, je na čase začít se svým problémem pracovat. Napište nyní profesionálním psychologům.

Alexander Gorbunov

Jsem šéfredaktorem webu turbo-gopher.org. Děkuji vám za Váš čas! Doufám, že vám publikace byla užitečná.

Paracetamol je populární lék na léčbu příznaků rychle se rozvíjející infekce nachlazení. Je nepostradatelným pomocníkem v případě hypertermie těla mimo rozsah, kdy ukazatel teploty překročil 38,5 stupňů těla.