Kdy se po porodu vrátí menstruační cyklus?

Většina žen, které již porodily, potvrzuje, že se menstruační cyklus po porodu okamžitě nezotaví. Existují určitá období, kdy je zpoždění menstruace normou. Hormonální poruchy a vývoj některých patologií na pozadí oslabení těla však vedou k vážným odchylkám během cyklu.

Co potřebujete vědět o menstruačním cyklu

Menstruační cyklus je přirozený proces v ženském těle. Projevuje se ve formě cyklické změny stavu reprodukčních orgánů, nervového systému a hormonálních hladin..

Je obvyklé zahrnout do cyklu dny mezi nástupem následující menstruace. V závislosti na věku, hmotnosti a dalších individuálních charakteristikách ženy se její trvání liší. Doby cyklu 3 až 5 týdnů jsou normální. Pravidelný proces se nazývá proces, pokud pokaždé trvá přibližně stejný počet dní.

Správný průběh menstruace a období mezi nimi je příprava reprodukčního systému ženy na nadcházející početí. Cyklus se skládá z několika fází, jedna po druhé:

 1. Za prvé. Je charakterizována zvýšenou produkcí estrogenu v přílohách. Velikost endometria se významně zvyšuje. Ve vaječnících dochází k formaci, která obsahuje vajíčko. Po zrání folikul praskne. Proces se nazývá ovulace a je doprovázen uvolněním vajíčka, po kterém následuje jeho pohyb do břišní dutiny.
 2. Druhý. Dokud se oplodněná buňka nepohybuje po děložních kanálech. Je zcela připravena na možné početí. Pokud nedojde ke kontaktu se spermatem do 3 dnů, vajíčko zemře. Podle stavu hormonálních změn je tato fáze charakterizována aktivní produkcí progesteronů, které ovlivňují schopnost nitroděložní vrstvy přijmout zygotu..
 3. Menstruace. Pokud buňka nebyla oplodněna, dochází k oddělení endometria při poklesu hladiny progesteronu. Žena označuje začátek regulace. Menstruace se obvykle nazývá krvavý výtok z kanálů reprodukčního systému..

Po prvním krvácení začíná nový cyklus.

Kritické dny trvající od 3 dnů do týdne a průměrná ztráta 100 ml krve jsou normální..

Pokud došlo k početí, stav těla se může dramaticky změnit. Hormonální pozadí je přestavěno, aby nedošlo k přerušení těhotenství. Takové změny vedou k absenci menstruace během těhotenství a selhání menstruace po porodu..

Výtok v období po porodu

Po porodu dochází k postupné obnově děložních struktur. Během přibližně dvou měsíců se orgán aktivně stahuje a vrací se do normálního stavu. Proto si žena všimne přítomnosti krvavého výtoku. Říká se jim lochie a v žádném případě neznamenají brzké zotavení po porodu..

Během normálního průběhu obnovení práce těla se sekrece postupně mění, ztrácejí bohatou barvu a přecházejí z červené na žlutou. Lochie by se měla brzy úplně zastavit.

V případě dlouhodobého výtoku (více než 50-60 dnů) a pokud se jejich barva nezmění, je nutná konzultace s lékařem.

Důvodem odchylek v uzdravení může být hormonální nerovnováha nebo patologie pohlavních orgánů. Po diagnostice odborník předepíše potřebnou terapii. Při správné léčbě se lochie zastaví a menstruace se vrátí k normálu brzy po porodu..

Příčiny selhání menstruačního cyklu po porodu

Normální zotavení cyklu po porodu se vyznačuje přirozeným zpožděním nástupu menstruace. Důvodem je zvýšení koncentrace některých a snížení hladiny jiných hormonů. Ve většině případů se pravidelnost výtoku obnoví po několika měsících..

Zpoždění nástupu kritických dnů umožňuje tělu matky zotavit se, zvýšit ochranné funkce a obnovit normální rovnováhu vitamínů a minerálů. A také pauza připravuje ženu na další početí a plod..

U matek, které neustále kojí, se hormon prolaktin nadále aktivně produkuje. Látka inhibuje ovulaci a tím brání spuštění přirozeného cyklu. Protože ženy, které převedou dítě na umělé krmení, brzy zjistí nástup menstruace.

Nepravidelná menstruace po porodu je vidět u mnoha matek. Charakteristiky cyklu jsou ovlivňovány faktory patologické i fyziologické povahy. Mezi důvody, proč může být regulace nestabilní a zotavovat se pomaleji, patří:

 1. Problémy s obecnými ukazateli reprodukčního a endokrinního systému, infekce nebo záněty vnitřních pohlavních orgánů.
 2. Emoční a duševní nestabilita.
 3. Nedostatek odpočinku a nedostatek spánku.
 4. Komplikace vyplývající z porodu a porodu.
 5. Chronická onemocnění systémů odpovědných za pravidelný cyklus.
 6. Mámě je více než 30 let.
 7. Třetí a další porody.
 8. Chyby při dodržování správné hygieny.
 9. Nevyvážená výživa, nedostatek užitečných složek v těle.

Jak brzy po porodu se menstruace zotaví

To, kdy menstruační cyklus začíná po porodu, závisí na velkém počtu faktorů ovlivňujících stav ženského těla. Následující období pro obnovení zdravé menstruace se považují za normální:

 1. Pokud kojíte a nemáte žádné doplňkové potraviny, menstruace nenastane, dokud se laktace nezastaví..
 2. V případě dlouhodobého kojení (více než rok) se může během laktace objevit také menstruace, zcela umělá výživa dítěte a absence hepatitidy B vede k ovulaci po 2–3 měsících. To znamená, že poporodní menstruace s kojením začíná v průměru 12 týdnů po porodu. Anovulační kritické dny jsou možné.
 3. V případě nedostatku mateřského mléka matky a částečného zavedení směsí do stravy dítěte dojde k uvolnění krve po 4 nebo 5 měsících, nebo dokonce šesti měsících po porodu.
 4. Císařský nebo přírodní produkt dítěte nemá významný vliv na dobu zotavení. V prvním i ve druhém případě budou předpisy zahájeny přibližně ve stejnou dobu, za předpokladu, že ostatní podmínky budou stejné.
 5. Porod s komplikacemi, nestabilita lochie, vývoj endometritidy a sepse povedou k oslabení přirozených procesů obnovy. V tomto případě bude žena pozorovat zpoždění první menstruace..

Ačkoli jsou tato období považována za normu, když se po porodu obnoví menstruační cyklus, záleží na individuálních charakteristikách ženského těla. Se silnou odchylkou ve zpoždění od obecně přijímaných ukazatelů se však obrátí na gynekologa a stanoví důvody selhání.

Povaha vypouštění po dodání

Ve většině případů dochází k obnovení menstruace v poporodním období po 2 nebo 3 cyklech. Kritické dny plynou pravidelně, jinak musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Nepravidelná menstruace může být způsobena:

 • zánět dělohy a vaječníků;
 • vývoj endometriózy a adenomyózy;
 • novotvary na strukturách pohlavních orgánů;
 • hormonální nerovnováha.

Dalším faktorem, při kterém nedochází k menstruaci, je nové těhotenství. Ačkoli se prolaktin produkuje ve velkém množství během laktace, není to záruka, že plodnost nebude možná..

U většiny žen se obnovená regulace vyznačuje velkým objemem odmítnuté tekutiny. Bohatý výtok není rozhodující při menstruaci kratší než 7 dní. Důvodem konzultace s lékařem může být doprovodná krvácivá nevolnost: ztráta orientace v prostoru, celková slabost během menstruace, zvýšený puls.

Není to děsivé, pokud má žena nárůst nebo pokles v období cyklu a menstruace samostatně. Pokud však mezi prvními dny výtoku uplyne více než 35 nebo méně než 21 dní a výtok nastane po dobu 1–2 dnů nebo po velmi dlouhou dobu (déle než týden), je třeba si dávat pozor.

Může menstruace jít po porodu ne každý měsíc? Ano, k tomu dochází během prvních menstruačních období během období zotavení. Ale v případě časté nepřítomnosti výtoku nebo jejich nástupu ve špatné dny je lepší zkontrolovat patologie reprodukčního systému.

Příznaky PMS a křečí během menstruace mohou u některých mladých matek zmizet, zatímco jiné se naopak mohou objevit. V případě bolesti před porodem, kdy je narušen záhyb dělohy, může symptom zmizet. To je způsobeno skutečností, že stav orgánu je normalizován kvůli produkci dítěte do světa..

Menstruace se stává bolestivou kvůli:

 1. Zánětlivé procesy reprodukčních orgánů.
 2. Velké síly kontrakce dělohy.
 3. Nepřipravenost těla na porod.

Často dochází k nárůstu příznaků premenstruačního syndromu a dokonce k jeho výskytu u těch, kteří takové problémy dříve nezažili. Ženy po narození dítěte trpí před menstruací nadměrnou emocionalitou, neustálými změnami nálady bez důvodu, sklonem k nelibosti a slzám, bolestem mléčných žláz, migrénám, otokům, problémům se spánkem, poklesům tlaku.

Co dělat, aby se cyklus obnovil rychleji

Existují pravidla, která vám umožní rychle normalizovat počet dní, kolik po porodu se obnoví menstruační cyklus a stabilizovat krvácení:

 1. Poskytněte tělu užitečné látky. Po 9 měsících těhotenství se množství vitamínů a minerálů matky významně snižuje. Během laktace se zvyšuje potřeba těchto složek. Nedostatek užitečných prvků navíc zpomaluje obnovu reprodukčního systému a hormonálních hladin. Výsledkem je, že menstruace je charakterizována malým množstvím výtoku, nepřichází včas a vyvolává bolestivé pocity v dolní části břicha.
 2. Správně jíst. Čerstvá matka by měla jíst zdravá jídla a udržovat vyváženou stravu. Je důležité jíst dostatek mléčných výrobků, masa, ovoce a zeleniny pro sezónu bez chemických přísad. Dieta při hubnutí zasahuje do přirozené obnovy tělesných funkcí a menstruace nemusí jít.
 3. Dostatek odpočinku. Neustálá únava a špatný spánek, deprese zabraňují opakování menstruace. Je důležité dodržovat každodenní rutinu a v případě potřeby požádat manžela a rodiče, aby byli s dítětem, zajistit si pro sebe dobrý odpočinek nebo spánek.
 4. Musí být zacházeno včas. Komplikace po porodu a chronická onemocnění vyžadují korekci nebo kvalitní terapii.

Kojení, výživa, emoční složka zdraví a přítomnost nebo nepřítomnost patologických stavů mohou ovlivnit normalizaci cyklu..

Obecně přijímané načasování nástupu první menstruace je volitelné. U mnoha žen se mění při absenci jakéhokoli narušení stavu pohlavních orgánů nebo produkce hormonů.

Možné časté měsíční krvácení po porodu, menstruace se zpožděním a přerušeními, dříve charakteristické snížení nebo prodloužení trvání. Ale pokud je cyklus normální a výboj má přijatelnou barvu a objem, nemůžete si dělat starosti.

Gynekolog podrobně hovořil o obnovení menstruačního cyklu po porodu

Po porodu začíná ženské tělo proces obnovy. Vždy je to jiné, protože je to individuální. Proto byste se neměli bát „ale můj přítel je takový, ale můj je jiný“ nestojí za to.

Nyní mluvíme o obnovení menstruačního cyklu po porodu. Zdůrazňujeme: na otázku, kdy počkat na první menstruaci po narození dítěte, neexistuje jednoznačná odpověď..

Někdo po 3 měsících, někdo po šesti měsících a někdo kojí rok, ale stále bez menstruace. A každý z těchto případů může být absolutní normou, - je přesvědčena gynekologka Julia Kopylová.

Lékař vysvětluje, jaké procesy v těle ovlivňují tento proces.

Nástup první menstruace lze odložit pod vlivem prolaktinu, hormonu, který se aktivně produkuje během kojení. Proto je amenorea považována za fyziologickou. Jak dlouho to vydrží, závisí přímo na organizaci GW. Pokud je dítě krmeno z lahve, může první menstruace přijít již 2 měsíce po porodu. Pokud dostává pouze mateřské mléko, pak nemusí být menstruace po celou dobu hepatitidy B, vysvětluje Julia Kopylová.

Hormon prolaktin se nejaktivněji produkuje v noci od 3:00 do 7:00. Pokud se během tohoto období dítě často aplikuje na prsa, pak se koncentrace hormonu v krvi zvyšuje více, což ovlivňuje množství produkovaného mléka a ovulace je potlačena více, což zajišťuje nepřítomnost menstruace.

Lékař uvedl faktory, které ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu:

 • doplňkové krmení se zavádí směsí;
 • dítě je krmeno ne na požádání, ale na hodinu;
 • dítě v noci dobře spí a udržuje více než 3-4 hodinové intervaly;
 • jsou zavedeny doplňkové potraviny.

Lékaři nazývají takzvané průměrné období zotavení menstruačního cyklu po porodu. Nejčastěji se to děje 6-8 měsíců po narození dítěte. V této době se již ve stravě dítěte objevují doplňkové potraviny, mezi krmením má delší noční mezery.

Některé matky, které používají síť, přispěly k tvorbě statistik o obnovení menstruačního cyklu po porodu:

S prvním dítětem a ve 3 měsících as druhým, když bylo dítěti více než 8 měsíců. Oba na GW.

Když je dítěti 2 měsíce.

Když bylo dítěti 1 rok a 8 měsíců.

Krmila své první dítě v 1,3 měsíci. Druhé dítě bylo krmeno po dobu 1,4 měsíce, vrátilo se po 1 roce a 1 měsíci.

Poznámka: pokud máte obavy z obnovení menstruačního cyklu po porodu, určitě navštivte gynekologa.

Menstruace po porodu

Během těhotenství nejsou žádné období. Každá žena to ví. V těle dochází k hormonálním změnám, které přispívají k vývoji a růstu nenarozeného dítěte. Aktivně se produkuje progesteron, těhotenský hormon. Je to on, kdo je zodpovědný za normální chování dítěte..

A teď, po 9 měsících, začíná porod. V ženském těle jsou opět hormonální změny. Jenže tentokrát se příroda postarala o aktivní produkci dalšího hormonu, prolaktinu. Lidově se mu říká „mléčný hormon“, protože je to prolaktin, který stimuluje produkci mléka. Tento hormon současně potlačuje produkci hormonů ve vaječníku. V důsledku toho nemůže vejce dozrát, což znamená, že z vaječníku není nic, co by opustilo (žádná ovulace). Výsledkem je, že menstruace znovu nepřichází. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud progesteron „pracuje“ aktivně, to znamená, že se produkuje mléko. Kojení pokračuje, dokud žena kojí dítě..

Jak je v ideálním případě vše harmonické. Před několika lety se to přesně stalo každé ženě. Naše babičky a prababičky klidně kojily své děti do tří let a úplně zapomněly na otravnou menstruaci. Dnes existuje několik norem. Nástup menstruace po porodu je ten případ, který má několik možností, z nichž každá je „normální“.

Kdy začíná vaše menstruace po porodu??

Na základě výše uvedeného lze snadno uhodnout, že nástup menstruace po porodu závisí na kojení. K aktivní produkci prolaktinu musí žena kojit své dítě kdykoli během dne nebo v noci (na vyžádání). Čím častěji, tím lépe. Pouze v tomto případě menstruace nepřijde. Jakmile však laktace klesá, produkce prolaktinu klesá, což znamená, že se menstruace znovu obnoví..

A teď o normách a podmínkách. V poslední době, jak již bylo zmíněno, existuje mnoho „běžných“ termínů. Je to proto, že tělo každé ženy je individuální a kromě toho moderní „technologie“ (hormonální léky na antikoncepci, podávání léků) někdy porušují to, co si matka příroda vymyslela a zavedla.

Časný a pozdní nástup menstruace

Brzy je nástup menstruace 6-7 týdnů po porodu. Není to však patologie. S největší pravděpodobností se menstruace obnoví tak brzy u žen, které z nějakého důvodu odmítly kojit. Nebo smíšené krmení. V druhém případě se první menstruace objeví 2-3 měsíce po porodu..

Mnoho žen věří, že poporodní výtok je menstruace. Toto stanovisko je však mylné. Krvavý výtok z dělohy po porodu se nazývá lochie. Objevují se kvůli tomu, že když se placenta oddělí od stěn dělohy, vytvoří se na stejných stěnách rána, která krvácí několik týdnů po porodu. V počátcích lochie jsou jasně červené, poměrně hojné a mohou mít sraženiny, pak zhnědnou a jsou méně hojné a do konce 6. týdne úplně zmizí.

Někdy se menstruace neobjevuje celý rok nebo déle. Pokud je zároveň dítě plně kojeno, není důvod k obavám.

Povaha menstruace po porodu

Předpokládá se, že menstruační cyklus se plně zotaví po prvních 2-3 menstruacích a stane se pravidelným. Pokud se tak nestane, kontaktujte svého gynekologa. Příčinou nepravidelné poporodní menstruace mohou být zánětlivé procesy vnitřních pohlavních orgánů, endometrióza, nádory dělohy a vaječníků a mnoho dalších patologických stavů. Důvodem „nenastoupení“ menstruace může být i opakované těhotenství, protože kojení není metodou antikoncepce.

První menstruace po porodu je obvykle bohatá. Tento jev je velmi přirozený a normální, pokud menstruace netrvá déle než týden. Pokud jsou však tato období doprovázena závratěmi, slabostí, bušením srdce, měli byste se poradit s lékařem..

Po porodu je možné změnit délku menstruačního cyklu a délku samotné menstruace (krvácení). Normální menstruační cyklus je od 21 do 35 dnů, doba propuštění není delší než 5 dní a kratší než 3. Jakákoli odchylka je důvodem k návštěvě lékaře. Menstruace by neměla být ani dlouhá a bohatá, ani krátká a pohotová. Příliš dlouhá období mohou naznačovat děložní myomy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda se bolestivost menstruace po porodu změní. V této věci je vše individuální. Koneckonců, bolest během menstruace může být způsobena různými faktory. Například pokud bolestivé pocity vznikly v důsledku ohnutí dělohy, pak s největší pravděpodobností po porodu bolest ustoupí, protože díky procesu porodu získává děloha normální polohu. Existují však i další důvody pro bolestivou menstruaci: zánětlivé procesy po porodu, silné kontrakce stěn dělohy, celková nezralost těla, zánět dělohy a přívěsků.

Pokud se bolest během menstruace po porodu může zastavit, je téměř nemožné zbavit se předmenstruačního syndromu. K dnešnímu dni nejsou příčiny PMS plně pochopeny, i když existuje mnoho různých verzí. Příznaky každé ženy jsou však stejné: podrážděnost, špatná nálada, slzavost, bolestivost a otoky prsou, otoky, bolesti kloubů a dolní části zad, bolesti hlavy, nespavost a další. Alespoň jeden z příznaků PMS je pozorován téměř před každým obdobím.

Osobní hygiena

Použití tamponů a vložek (s absorpční síťovinou) je možné až po úplném obnovení menstruačního cyklu. V žádném případě byste neměli tyto prostředky použít ihned po porodu s lochií. Tampony zasahují do volného toku krve, což je v poporodním období nesmírně důležité. Ale síťka na polštářcích může dráždit poškozenou sliznici, zvláště pokud má žena poporodní stehy. U lochií se také doporučuje časté toalety zevních genitálií, ale bez „intimních“ gelů. Můžete použít dětské mýdlo. Těsnění by měla být vybrána s hladkým povrchem a vyměňována každé 3-4 hodiny. Během období lochie je také nepřijatelný nechráněný sex, aby se zabránilo možným infekcím proniknout do otevřené dělohy. Lékaři doporučují, abyste do 6 týdnů po porodu vůbec neměli pohlavní styk..

Shrneme-li výsledky menstruace po porodu, znovu upozorněte na to, kdy byste měli okamžitě navštívit lékaře:

 • menstruace nenastane do 2 měsíců po ukončení kojení;
 • příliš hojné a prodloužené krvácení (více než 7 dní, ztráta krve je více než 150 ml.);
 • přítomnost velkých sraženin v krvi, jasně červená barva výtoku;
 • bolest v děloze;
 • výtok s nepříjemným, štiplavým zápachem;
 • celkové zhoršení stavu, zejména s menstruací.

Pamatujte také, že obnovení menstruačního cyklu po porodu závisí také na mnoha dalších faktorech: psychický stav ženy, která porodila, nedostatečný odpočinek, stres, přepracování, nezdravá strava, přítomnost porodního poranění a celkový zdravotní stav po porodu. To vše, tak či onak, ovlivňuje zotavení „kritických dnů“. Budoucí zdraví mladé matky však závisí na tom, jak se menstruace obnoví.

Obnova menstruace po porodu

Jedním ze znaků normálního zotavení ženského těla po porodu je návrat pravidelného menstruačního cyklu, který není vždy plynulý. Co se stane se základem reprodukční funkce ženy po narození dítěte a co. komplikace z toho plynoucí jsou nebezpečné?

Tatiana Kovalenko
Porodník-gynekolog, Ph.D..

Menstruační cyklus a jeho fáze

Menstruační cyklus je jedním z projevů komplexního biologického procesu v těle ženy, který je charakterizován cyklickými změnami ve funkci nejen reprodukčního (reprodukčního) systému, ale také kardiovaskulárních, nervových, endokrinních a dalších tělesných systémů.

Přesněji řečeno, menstruační cyklus je období od prvního dne jednoho do prvního dne další menstruace. Trvání menstruačního cyklu se liší od ženy k ženě, ale v průměru se pohybuje od 21 do 35 dnů. Je důležité, aby doba trvání menstruačního cyklu ženy byla vždy přibližně stejná - takový cyklus je považován za pravidelný.

Každý normální menstruační cyklus připravuje tělo ženy na těhotenství a skládá se z několika fází:

Během první fáze produkují vaječníky hormon estrogen, který podporuje otok vnitřní vrstvy dělohy, a folikul (váček, ve kterém se nachází vajíčko) dozrává ve vaječnících. Pak dojde k ovulaci - zralý folikul praskne a vajíčko z něj vyjde do břišní dutiny.

Ve druhé fázi se vajíčko začne pohybovat vejcovody do dělohy a je připraveno k oplodnění. Tento proces trvá v průměru tři dny, pokud během této doby nedošlo k oplodnění, pak vejce zemře. Ve druhé fázi menstruačního cyklu produkují vaječníky převážně hormon progesteron, díky čemuž se endometrium (vnitřní vrstva dělohy) připravuje na příjem oplodněného vajíčka.

Pokud nedošlo k oplodnění, endometrium začíná být odmítnuto, což je způsobeno prudkým poklesem produkce progesteronu. Začíná výtok krve - menstruace. Menstruace je krvavý výtok z ženských pohlavních orgánů, jehož první den znamená začátek nového menstruačního cyklu. Normální menstruace trvá 3–7 dní a ztrácí se 50–150 ml krve.

Během těhotenství prochází tělo nastávající matky změnami spojenými s hormonálními změnami, které jsou zaměřeny na udržení těhotenství, což způsobuje fyziologickou amenoreu (absence menstruace).

Posloupnost obnovení menstruační funkce

Po narození dítěte se práce všech endokrinních žláz, stejně jako všech ostatních orgánů a systémů, vrací do stavu před těhotenstvím. Tyto důležité změny začínají od okamžiku vypuzení placenty a trvají přibližně 6-8 týdnů. Během této doby probíhají v těle ženy důležité fyziologické procesy: probíhají téměř všechny změny, které se objevily v souvislosti s těhotenstvím a porodem v genitáliích, endokrinních, nervových, kardiovaskulárních a dalších systémech; dochází k tvorbě a rozkvětu funkce mléčných žláz, která je nezbytná pro kojení.

Normální menstruační cyklus je dobře koordinovaný mechanismus pro práci vaječníků a dělohy, proto je proces obnovení práce těchto orgánů od sebe neoddělitelný. Proces involuce (reverzního vývoje) dělohy probíhá rychle. V důsledku kontraktilní aktivity svalů se zmenšuje velikost dělohy. Během prvních 10–12 dnů po porodu poklesne fundus dělohy přibližně o 1 cm denně. Na konci 6. – 8. Týdne po porodu odpovídá velikost dělohy velikosti netehotné dělohy (u kojících žen může být ještě menší). Hmotnost dělohy se tak do konce prvního týdne sníží o více než polovinu (350–400 g) a na konci období po porodu je to 50–60 g. Stejně rychle se tvoří vnitřní hltan a cervikální kanál. 10. den po porodu je kanál zcela vytvořen, ale vnější hltan je pro koneček prstu stále průchodný. Uzávěr externího os je zcela dokončen ve 3. týdnu po porodu a získává štěrbinový tvar (před porodem má cervikální kanál válcový tvar).

Rychlost involuce může záviset na řadě důvodů: obecný stav, věk ženy, charakteristiky těhotenství a porodu, kojení atd. Involuci lze zpomalit v následujících případech:

 • u oslabených žen, které mnohokrát porodily,
 • v primiparách starších 30 let,
 • po patologickém porodu,
 • se špatným režimem v období po porodu.

Po oddělení placenty a narození placenty je sliznicí dělohy povrch rány. Obnova vnitřního povrchu dělohy obvykle končí o 9-10 dnů, obnova děložní sliznice - 6-7 týdnů a v oblasti placenty - 8 týdnů po porodu. V procesu hojení vnitřního povrchu dělohy se objevuje poporodní výtok - lochie. Jejich charakter se mění v období po porodu. Povaha lochie během poporodního období se mění v souladu s probíhajícími procesy čištění a hojení vnitřního povrchu dělohy:

 • v prvních dnech lochie obsahují spolu s rozpadajícími se částmi vnitřní výstelky dělohy významnou příměs krve;
 • od 3-4 dne získávají lochie charakter serózně-sakrální tekutiny - růžovo-nažloutlé;
 • 10. den se lochie stávají lehkými, tekutými, bez příměsi krve, jejich počet postupně klesá;
 • od 3. týdne se stávají vzácnými (obsahují příměs hlenu z cervikálního kanálu);
 • v 5. až 6. týdnu se výtok z dělohy zastaví.

Celkový počet lochií v prvních 8 dnech poporodního období dosahuje 500-1400 g, mají specifický zápach shnilých listů.

Při pomalém reverzním vývoji dělohy je sekrece lochie zpožděna, příměs krve trvá déle. Když je vnitřní hltan blokován krevní sraženinou nebo v důsledku zalomení dělohy, může dojít k nahromadění lochie v děložní dutině - lochiometru. Krev nahromaděná v děloze slouží jako živná půda pro vývoj mikrobů, tento stav vyžaduje léčbu - užívání léků, které stahují dělohu nebo současně umývají děložní dutinu.

V období po porodu procházejí vaječníky také významnými změnami. Opačný vývoj žlutého tělíska končí - žláza, která existovala ve vaječníku během těhotenství v místě vajíčka, které se vyvinulo do břišní dutiny, a poté oplodněno v trubici. Hormonální funkce vaječníků je zcela obnovena a zrání folikulů - bublin obsahujících vejce, tj. obnoví se normální menstruační cyklus.

Načasování obnovy menstruačního cyklu

Většina kojících žen bude mít menstruaci 6-8 týdnů po porodu. Kojící ženy obvykle nemají menstruaci několik měsíců nebo po celou dobu kojení, i když některé z nich obnoví menstruační funkci krátce po skončení období po porodu, tj. 6-8 týdnů po porodu. Zde byste neměli hledat normu ani patologii, protože načasování obnovení menstruačního cyklu po porodu je pro každou ženu individuální. To je obvykle způsobeno laktací. Faktem je, že po porodu se v těle ženy produkuje hormon prolaktin, který stimuluje produkci mléka v těle ženy. Prolaktin zároveň potlačuje tvorbu hormonů ve vaječnících, a proto brání zrání vajíčka a ovulaci - uvolňování vajíčka z vaječníku.

Pokud je dítě zcela kojeno, to znamená, že se živí pouze mateřským mlékem, pak se menstruační cyklus jeho matky často obnoví po zahájení podávání doplňkových potravin. Pokud je dítě na smíšeném krmení, tj. Kromě mateřského mléka obsahuje strava dítěte směsi, poté se menstruační cyklus obnoví po 3-4 měsících. Při umělém krmení, kdy dítě dostává pouze mléko z umělého mléka, se menstruace zpravidla obnoví do druhého měsíce po porodu..

První menstruace po porodu

První menstruace po porodu je častěji „anovulační“: folikul (bublina, ve které se nachází vajíčko) dozrává, ale nedochází k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku. Folikul prochází obráceným vývojem a v této době začíná rozpad a odmítnutí sliznice dělohy - menstruační krvácení. V budoucnu se proces ovulace obnoví a menstruační funkce se úplně obnoví. Ovulace a těhotenství se však mohou objevit během prvních měsíců po porodu..

Na obnovení menstruační funkce má vliv mnoho faktorů, například:

 • během těhotenství a komplikací porodu,
 • věk ženy, správná a výživná výživa,
 • dodržování spánku a odpočinku,
 • přítomnost chronických onemocnění,
 • neuropsychiatrický stav a mnoho dalších faktorů.

Možné komplikace po porodu

Jaké problémy mají mladé matky při obnovení menstruační funkce??

Pravidelnost menstruačního cyklu: po porodu se menstruace může okamžitě stát pravidelnou, ale může být stanovena během 4-6 měsíců, to znamená, že během tohoto období se intervaly mezi nimi mohou poněkud lišit, navzájem se liší o více než 3 dny. Pokud však po 4–6 měsících po první poporodní menstruaci zůstane cyklus nepravidelný, pak je to důvod k návštěvě lékaře..

Délka menstruačního cyklu po porodu se může změnit. Pokud tedy před porodem byl cyklus 21 nebo 31 dnů, existuje vysoká pravděpodobnost, že po porodu bude jeho trvání průměrné, například 25 dní.

Doba menstruace, tj. Krvavý výtok, by měla být 3-5 dní. Příliš krátká (1–2 dny) a navíc příliš dlouhá menstruace mohou být důkazem jakékoli patologie - děložní fibroidy (benigní nádor), endometrióza - onemocnění, při kterém vnitřní vrstva děložního endometria roste na necharakteristických místech.

Objem menstruačního toku může být 50 - 150 ml, příliš málo a příliš mnoho menstruační krve může být také důkazem gynekologických onemocnění. Ačkoli v prvních měsících po první porodnické menstruaci mohou existovat určité odchylky, měly by stále odpovídat fyziologické normě: například v nejhojnějších dnech by měla jedna střední vložka stačit na 4-5 hodin.

Dlouhodobé špinění špinění na začátku nebo na konci menstruace je také důvodem pro návštěvu lékaře, protože nejvíce indikují přítomnost endometriózy, zánětlivá onemocnění - endometritida (zánět vnitřní výstelky dělohy) atd..

Někdy je menstruace bolestivá. Mohou být způsobeny celkovou nezralostí těla, psychologickými charakteristikami, doprovodnými zánětlivými procesy, které vznikly po porodu, silnými svalovými kontrakcemi stěn dělohy. Pokud jsou bolestivé pocity takové, že obtěžují ženu během menstruace, nutí ji opakovaně užívat léky proti bolesti, antispazmodika, narušovat normální rytmus života, tento stav se nazývá algodismenorea a vyžaduje konzultaci lékaře.

I když se po porodu často stává opak, to znamená, že pokud byla menstruace bolestivá před těhotenstvím, pak po porodu projdou snadno a bez bolesti. To je způsobeno skutečností, že bolestivost může být způsobena určitou polohou dělohy - ohnutím dělohy dozadu, po porodu získá děloha normální polohu.

Během menstruace se často zhoršují chronická zánětlivá onemocnění - endometritida (zánět dělohy), salpingo-ooforitida (zánět přídavků). V tomto případě se objeví výrazné bolesti v dolní části břicha, výtok se může stát velmi bohatým s nepříjemným, neobvyklým zápachem. Je obzvláště nutné sledovat přítomnost nebo nepřítomnost těchto příznaků, pokud byly po porodu pozorovány zánětlivé komplikace..

Některé ženy si stěžují na takzvaný premenstruační syndrom. Jedná se o stav, který se projevuje nejen podrážděností, špatnou náladou nebo sklonem k pláči, ale celou řadou příznaků. Mezi nimi: překrvení a bolestivost prsou, bolesti hlavy, zadržování tekutin a otoky, bolesti kloubů, alergické projevy, rozptýlená pozornost, nespavost.

Existuje mnoho verzí týkajících se příčin vývoje premenstruačního syndromu, ale není za nimi jediná příčina, v tomto ohledu neexistuje žádný konkrétní lék, který by jej zcela vyléčil. Pokud se žena obává těchto příznaků, měli byste se poradit s lékařem, který vám předepíše vhodnou léčbu..

Po porodu, zvláště komplikovaném (krvácení, těžká gestóza se silným edémem, výrazné zvýšení krevního tlaku, až po vznik konvulzivního syndromu, tzv. Eklampsie), může dojít k ovariální dysfunkci, která je spojena s porušením centrální regulace - regulace produkce hypofyzárních hormonů (vnitřní žlázy) sekrece v mozku). Současně je narušen vývoj vajíček ve vaječnících, dochází k hormonálním změnám a v důsledku toho k poruchám menstruace ve formě zpoždění, které lze nahradit krvácením. S takovými projevy byste se určitě měli uchýlit k pomoci odborníků..

Je důležité, aby mladá matka věděla, že k těhotenství může dojít i při absenci normální menstruace. Je to proto, že ovulace začíná v průměru o dva týdny dříve než vaše menstruace. Proto, aby nedošlo k neplánovanému těhotenství, je nutné při první schůzce s lékařem po porodu projednat otázky antikoncepce nebo se o tom poradit před porodem..

Obnova menstruační funkce po císařském řezu

Složitá práce může také vést k různým menstruačním nepravidelnostem. V tomto ohledu chci zvláště poznamenat rysy obnovení menstruační funkce u žen po císařském řezu. Jejich menstruace se zpravidla vyskytuje ve stejnou dobu jako po normálním porodu. S komplikacemi v pooperačním období se však menstruační funkce nemusí po dlouhou dobu zotavit kvůli delší době involuce dělohy v důsledku přítomnosti stehu a také delšímu procesu normalizace funkce vaječníků v případě infekčních komplikací. S největší pravděpodobností se v tomto případě budete muset poradit s gynekologem, který zvolí potřebnou terapii..

Užitečná rada po porodu

Po narození dítěte se zátěž mladé matky na endokrinní a nervový systém zvyšuje. Při kojení se zvyšuje potřeba vitamínů, minerálů a stopových prvků, které žena potřebuje pro správné fungování vaječníků a jejich produkci hormonů. Při jejich nedostatku mohou nastat problémy, jako je nedostatečná nebo bolestivá menstruace. Proto se ženám po porodu doporučuje užívat multivitamíny s komplexem stopových prvků pro kojící matky a kompletní výživu, která zahrnuje mléčné výrobky, maso, zeleninu a ovoce..

Péče o novorozence navíc vyžaduje pro mladou matku spoustu času a úsilí, přičemž je třeba mít na paměti, že nedostatek celonočního spánku, nedostatek spánku může vést ke zvýšené únavě, slabosti, někdy dokonce k depresi, což také negativně ovlivňuje tvorbu menstruační funkce; V této souvislosti je nutné sestavit svůj režim tak, aby mladá matka měla čas na odpočinek během dne, pokud je to možné, ušetřit noční čas na dobrý odpočinek.

Jak bylo zmíněno výše, přítomnost chronických onemocnění může také negativně ovlivnit vývoj menstruačních funkcí, zejména onemocnění endokrinního systému (štítná žláza, cukrovka atd.). Proto je v poporodním období nutné tyto nemoci korigovat společně s odborníky, aby nedocházelo k menstruačním nepravidelnostem..

Na závěr bych chtěl poznamenat, že obnovení normální menstruační funkce po porodu je jednou z hlavních podmínek pro budoucí zdraví ženy. Jakékoli problémy spojené s jeho porušováním by proto měly být vyřešeny společně s lékařem..

Kdy začíná vaše menstruace po porodu?

Krvavý výtok, který se objeví po dokončení porodu, se nazývá lochia. Pokračují, dokud se poškozené tkáně dělohy úplně neobnoví..

Lochia není menstruace nebo děložní krvácení. Jedná se o poporodní výtok z dělohy. Tento fyziologický proces je charakterizován očištěním a hojením jeho dutiny..

Lochia obsahuje zbytky placenty, hlen z cervikálního kanálu, jejichor a krev.

 1. Obnova menstruace po porodu
 2. Vlastnosti menstruace během kojení
 3. Krvavý výtok po císařském řezu
 4. Krmení dítěte během menstruace
 5. Kdy navštívit lékaře
 6. Menstruace po ukončení laktace

Obnova menstruace po porodu

K potlačení vaječníků dochází působením hormonu prolaktinu. Pokud žena kojí, jeho produkce pokračuje, ale tento proces probíhá pouze tehdy, když je dítě pravidelně připojeno.

Pokud kojící matka nemá dostatek mléka (je nutné používat kojeneckou výživu) nebo se provádí noční krmení směsí, produkce prolaktinu klesá a menstruace může začít dříve.

Ve smíšeném krmení většinou laktační amenorea končí ještě před zrušením kojení (HB). První menstruace nastává 2-3 měsíce po porodu.

Lochia po porodu je krvavý výtok, což je rána.

Pokud je dítě plně krmeno z lahve, mělo by se očekávat, že menstruace bude pokračovat 8-10 týdnů po porodu. Možná, že menstruace přijde se zpožděním, je to kvůli individuálním vlastnostem těla.

Je třeba si uvědomit, že absence menstruace může být výsledkem zdravotních problémů, které vyžadují lékařskou péči..

Obnova funkce vaječníků může začít, pokud žena z nějakého důvodu nedojčila své dítě (odsávané mléko) a poté obnovila hepatitidu B. Nedostatek stimulace bradavek, ke kterému dochází, když kojenec saje mléko, může vést k brzkému nástupu menstruace.

Nelze přesně říci, kdy začíná menstruace po porodu kojením, protože tento fyziologický proces je ovlivněn mnoha faktory.

Vlastnosti menstruace během kojení

Kojení menstruace je individuální. Možná bude zpočátku cyklus nepravidelný. Jeho porušení v období po porodu se považuje za normu. Při absenci zdravotních problémů se uzdraví sám.

Stává se, že před těhotenstvím byla menstruace doprovázena bolestí, ale po porodu příznaky zmizí. To je způsobeno skutečností, že nepohodlí bylo spojeno s ohýbáním dělohy a po těhotenství a porodu patologie prošla.

Délka menstruace závisí také na hladině prolaktinu ve vašem těle. Pokud je vysoká, krvácení rychle skončí. Pokud je hormon produkován v malém množství, menstruace se prodlouží..

Menstruace během kojení je prvním znakem normalizace všech procesů u ženy po porodu.

Krvavý výtok po císařském řezu

Bez ohledu na způsob porodu procházejí všechny ženy procesem čištění a hojení děložní dutiny. Lochia po císařském řezu může trvat až 2 měsíce. Nástup prvního odmítnutí funkční vrstvy endometria nezávisí na tom, jak se dítě narodilo.

Lochy charakter:

 • první 2-3 dny po porodu - špinění;
 • od 3-4 dnů - serózní-krvavý výtok
 • od 10. dne - žluto-bílý výtok;
 • po 5-6 týdnech se výtok z dělohy zastaví.

Prodloužený výtok s krví - důvod k návštěvě lékaře!

V budoucnu, pokud kojící matka pravidelně položí dítě na prsa a v noci odsaje mléko (dítě v noci odmítá jíst), bude laktační amenorea pokračovat, dokud nezačne pokles produkce prolaktinu, to znamená, že by se neměl očekávat nástup menstruace..

Po císařském řezu bude obnovení menstruačního cyklu, objem výtoku a další ukazatele záviset na individuálních charakteristikách pacienta.

Navzdory skutečnosti, že císařský řez je považován za jednoduchou operaci, mohou po něm nastat komplikace. Z tohoto důvodu se ženám, které rodily císařským řezem, doporučuje vědět, jaké jsou rozdíly mezi děložním krvácením, lochií a menstruací..

O tom si promluvíme v jednom z našich dalších článků..

Krmení dítěte během menstruace

Pokud se menstruace obnoví během laktace, neměli byste se kojení vzdát. Obnova cyklu nemá vliv na kvalitu mléka, jeho chuťové vlastnosti se také nemění - záleží na tom, co kojící žena jí.

U některých žen klesá objem mateřského mléka produkovaného během menstruace. Chcete-li zvýšit jeho množství, doporučuje se dítě častěji položit na prsa. Ke zvýšení produkce přispívají speciální přípravky pro laktaci, které lze zakoupit v lékárně..

Nedoporučuje se přerušovat kojení během menstruace. to může vést ke zmizení mléka.

Pokud dítě během menstruace odmítne kojit, doporučuje se ženě častěji se sprchovat a provádět hygienu bradavek (prsou).

Důvodem tohoto chování dítěte může být vůně matky: během menstruace se pod vlivem hormonů mění vůně ženského těla.

Obnova menstruačního cyklu, a tedy nástup menstruace, obvykle nastává po skončení období laktace nebo po zavedení doplňkové stravy pro dítě.

Kdy navštívit lékaře

Žena se doporučuje konzultovat s gynekologem preventivní prohlídku nejpozději měsíc po propuštění. Lékař zkontroluje proces kontrakce dělohy, odebere nátěr, vyšetří mléčné žlázy, poskytne doporučení ohledně antikoncepčních metod atd..

Důvodem návštěvy lékaře může být nevolnost, například bolest v podbřišku. Pokud lochie zmizela, měli byste se poradit s gynekologem, ale po několika dnech se obnovili.

Za normálních okolností by první menstruace po ukončení laktace měla nastat během 2 měsíců až šesti měsíců. Pokud po 6 měsících menstruace nezačne, doporučuje se podstoupit lékařskou prohlídku.

Lékařská pomoc je nutná u žen, které po dlouhou dobu neobnoví pravidelnost cyklu.

Menstruace po ukončení laktace

Trvá asi 8 měsíců, než se tělo zotaví z těhotenství a porodu. Během tohoto období se děloha stahuje do své normální velikosti, uzdravují se vnější pohlavní orgány a obnovuje se hormonální pozadí.

Po dokončení laktace potřebuje ženské tělo 1-2 měsíce k normalizaci vaječníků. Pokud tedy matka krmila dítě pravidelně, měla by po ukončení kojení očekávat menstruaci za 30-60 dní..

Ale protože každý organismus je individuální, je možné, že se práce vaječníků obnoví dříve..

První kritické dny po ukončení laktace se mohou lišit od menstruačního krvácení před těhotenstvím. Výtok může být nadměrně vzácný nebo hojný a může obsahovat krevní sraženiny.

Trvání menstruace po hepatitidě B se také často liší od doby před počátkem..

K obnovení hormonálních hladin dochází postupně, takže druhá a následující menstruace mohou začít dříve nebo později..

Nepravidelné období u žen, které přestaly kojit, lze považovat za běžnou možnost.

Obnovení funkce vaječníků umožňuje tělu oplodnění, z tohoto důvodu, pokud pár neplánuje více dětí a menstruační krvácení nepřijde včas, doporučuje se provést těhotenský test nebo krevní test na hladinu hCG.

Podmínky obnovy menstruace po porodu: jaká je norma a co je patologie?

Mladé matky vždy zajímá, kdy začíná menstruace po porodu. Během obnovy cyklu může změnit délku, menstruace často nabývá jiného charakteru, intenzity, trvání, je více či méně bolestivá než před těhotenstvím. To je často normou, ale v některých případech je nutná konzultace s gynekologem..

Poporodní krvácení

Poporodní krvácení neboli lochie je čištění povrchu rány, která se tvoří v místě odtržených membrán a placenty. Trvají po celou dobu obnovy vnitřního povrchu dělohy..

V této době je děloha obzvláště citlivá na infekci, proto byste měli pravidelně měnit hygienické vložky a sledovat povahu výtoku. Maximálně se projeví do 3 dnů po porodu a poté postupně slábnou.

Někdy se takové vypouštění úplně zastaví doslova každý druhý den. Je to způsobeno retencí krve v děložní dutině (hematometr), což zvyšuje riziko infekce. V takovém případě potřebujete pomoc lékaře..

Očištění dělohy po přirozeném procesu porodu obvykle trvá od 30 do 45 dnů. Po chirurgickém porodu se tato doba může prodloužit v důsledku tvorby jizev a delšího hojení.

Jak zjistit menstruaci od krvácení po porodu?

Lochia postupně mění svůj charakter. Na konci 1. týdne zesvětlí, po 2 týdnech získají slizký charakter. Během měsíce se v nich může objevit příměs krve, ale její množství je zanedbatelné. Žena obvykle může tento proces snadno odlišit od menstruace. Mezi ukončením lochie a nástupem první menstruace by měly uplynout alespoň 2 týdny. V případě pochybností je lepší kontaktovat gynekologa nebo alespoň začít používat bariérovou antikoncepci, která chrání dělohu před infekcemi.

Nástup menstruace

Během těhotenství chybí menstruace. Jedná se o přirozený ochranný mechanismus pro zachování plodu, který je regulován hormony. Po porodu začíná obnova normálního hormonálního stavu ženy. Pokud kojení nezačne, trvá to měsíc.

Kdy by měla menstruace začít po porodu??

Toto období je určováno především typem výživy dítěte: přirozeným nebo umělým. Mateřské mléko je produkováno hypofyzárním hormonem prolaktinem. Je to on, kdo během laktace inhibuje růst vajíčka ve vaječníku. Hladina estrogenu se nezvyšuje, proto při kojení začíná menstruace, průměrně 2 měsíce po porodu, častěji při krmení „po hodinách“.

U mnoha mladých matek se tento interval prodlužuje na šest nebo více měsíců, zejména při krmení „na požádání“. Ve velmi vzácných případech si ženy při zachování kojení, dokonce i přerušovaně, všimnou, že neměly menstruaci rok, někdy i déle. V takových případech musíte pravidelně používat antikoncepci a v případě potřeby provést těhotenský test. Abyste vyloučili hyperprolaktinémii, musíte se také poradit s lékařem..

Při umělém krmení od narození se doba cyklu obnoví po měsíci a půl. V této době dochází také k ovulaci, takže je možné nové těhotenství..

Když se dítě živí pouze mateřským mlékem, žena nemusí mít celou dobu menstruaci. V tomto případě začne první menstruace po porodu v první polovině roku po ukončení laktace „na vyžádání“ nebo po zavedení doplňkové stravy. To však není nutné a dokonce i během kojení se může menstruace vrátit..

Při smíšeném krmení (láhev a přírodní) se zotavení menstruace vyvíjí rychleji, do 4 měsíců po narození.

Jak dlouho trvá menstruace v období po porodu?

První období je často velmi těžké. Mohou nastat silné výtoky, období s krevními sraženinami. Pokud musíte vyměňovat těsnění každou hodinu, měli byste vyhledat pomoc od lékaře: může to být příznak krvácení, které začalo. Následující období se obvykle vrátí k normálu..

V ostatních případech se nepravidelné špinění objevuje u žen v prvních měsících. To je typické pro kojení, kdy syntéza prolaktinu postupně klesá.

Další faktory ovlivňující rychlost zotavení normálního cyklu:

 • potíže s péčí o dítě, nedostatek spánku, nedostatek pomoci příbuzných;
 • nezdravá strava;
 • poporodní deprese;
 • příliš nízký věk matky nebo pozdní porod;
 • doprovodná onemocnění (cukrovka, astma a další), zejména vyžadující hormonální terapii;
 • komplikace po porodu, jako je Sheehanův syndrom.

Menstruační změny

Nepravidelná období často přetrvávají několik cyklů po narození. Tyto změny nemusí být trvalé. Během 1 až 2 měsíců se cyklus normálně vrátí k prenatálním charakteristikám nebo se mírně změní v trvání.

 • Štíhlá období mohou být během počátečních 2–3 cyklů normální, zvláště pokud se používá smíšené krmení.
 • Naproti tomu během prvních cyklů po porodu u některých žen dochází k těžkým obdobím. Může to být normální, ale pokud se menstruace v příštím cyklu nestane běžnou, musíte se poradit s gynekologem.
 • Pravidelnost menstruačního toku je narušena, to znamená, že se cyklus ztratí.
 • Mohou nastat bolestivá období, i když si žena před těhotenstvím nikdy nestěžovala na bolest. Důvodem jsou infekce, přílišná kontrakce stěny dělohy. Ve většině případů se naopak bolestivá období před těhotenstvím stávají normálními. Je to způsobeno normalizací umístění dělohy v tělesné dutině.
 • U některých žen se rozvine premenstruační syndrom nebo jeho prekurzory: nevolnost, otoky, závratě, emoční změny před menstruací.

Příčiny poporodních změn v menstruaci

Zpoždění menstruace po porodu se objevuje pod vlivem měnících se hladin hormonů:

 • sekrece prolaktinu v hypofýze, která pomáhá vylučovat mateřské mléko a potlačuje ovulaci;
 • potlačení produkce estrogenu prolaktinem, což vede k nepravidelné nebo žádné menstruaci během kojení (laktační amenorea).

Pokud se dítě živí pouze mateřským mlékem a „na vyžádání“, nikoli „po hodině“, a žena nemá po porodu měsíční období, je to normou.

Po menstruaci je vhodné začít užívat antikoncepci. Přestože kojení snižuje pravděpodobnost početí, stále je to možné. Pokud například vaše menstruace po porodu začala a poté zmizela, nejpravděpodobnějším důvodem je opakované těhotenství. Mělo by se také pamatovat na to, že ovulace nastává před nástupem menstruačního krvácení. Těhotenství je tedy docela možné i před první menstruací. Pokud se žena obává, proč po dlouhou dobu nedochází k menstruačnímu krvácení, musíte nejprve provést domácí těhotenský test a poté se poradit s gynekologem. Možná budete potřebovat konzultaci s endokrinologem.

Nevzdávejte se kojení po nástupu menstruačního cyklu. Menses nemění jeho kvalitu. Stává se, že dítě dnes jedí špatně, je rozmarné, odmítá kojit. To je obvykle spojeno s emočními poruchami u ženy, s jejími obavami o kvalitu krmení.

Během menstruačního krvácení se může zvýšit citlivost bradavek a kojení může být bolestivé. Aby se tyto pocity zmenšily, doporučuje se před podáním dítěti masírovat, ohřívat a aplikovat teplý obklad na bradavky. Je nutné sledovat čistotu hrudníku a podpažní oblasti. Během menstruace se mění složení potu a dítě to cítí jinak. To může být další důvod pro potíže s krmením..

Nepravidelná období

Co dělat, když se váš menstruační cyklus stane nepravidelným:

 1. V prvních měsících poporodního období zotavení nepropadejte panice. Ve většině případů se jedná o variantu normy. U každé ženy dochází k normalizaci cyklu individuálně, obvykle během prvních měsíců po obnovení menstruačního krvácení. Nepravidelnost je častější u kojících žen.
 2. Obnovení normální funkce všech orgánů a systémů trvá přibližně 2 měsíce. Rovnováha v endokrinním systému nastává později, zvláště pokud se používá kojení. Proto se žena může cítit docela zdravá, ale zároveň bude mít nedostatek menstruace..
 3. Věnujte pozornost nepravidelnému cyklu až po 3 cyklech. Může to být způsobeno zánětem, endometriózou nebo nádorem genitálií. Zpoždění druhé menstruace není nebezpečné, pokud není spojeno s opakovaným těhotenstvím.

Pokud máte jakékoli pochybnosti, je lepší se poradit s gynekologem, diagnostikovat včas a zahájit léčbu.

Cyklus po patologickém průběhu těhotenství nebo porodu

Menstruace po zmrazeném těhotenství není obnovena okamžitě. Pouze část žen má pravidelné krvácení po měsíci. Ve většině případů způsobuje hormonální nerovnováha, která vedla k potratu, nepravidelný cyklus.

Po ukončení zmrazeného těhotenství nebo potratu dojde k první menstruaci do 45 dnů. Pokud se tak nestane, měla by žena vyhledat pomoc u gynekologa..

Chcete-li vyloučit takové příčiny amenorey, jako je zbývající část vajíčka v děloze nebo zánět, 10 dní po ukončení zmrazeného nebo normálního těhotenství je nutné podstoupit ultrazvuk.

První menstruační tok po mimoděložním těhotenství začíná 25 až 40 dní po ukončení těhotenství. Pokud začaly dříve, je pravděpodobné, že dojde ke krvácení z dělohy, což vyžaduje lékařskou péči. Zpoždění o více než 40 dní také vyžaduje konzultaci s gynekologem. Pokud onemocnění způsobilo u ženy silný stres, je normální prodloužit dobu zotavení na 2 měsíce..

Menstruace po císařském řezu se obnovuje stejným způsobem jako po normálním porodu. Během laktace menstruace nepřichází po dobu šesti měsíců. Při umělém krmení není žádné období po dobu 3 měsíců nebo dokonce méně. Během fyziologické fáze i při porodu císařským řezem se u malé části žen cyklus neobnoví do jednoho roku. Pokud není nalezena žádná jiná patologie, považuje se to za normální..

V prvních měsících po zmrazeném nitroděložním těhotenství nebo císařském řezu může být cyklus nepravidelný. Následně se jeho trvání může změnit od předchozího. Obvykle je to však nejméně 21 dní a ne více než 35 dní. Menstruace trvá 3 až 7 dní.

Po všech těchto situacích se doporučuje chránit se před novým těhotenstvím po dobu nejméně šesti měsíců. Je třeba si uvědomit, že absence menstruace není známkou anovulace a ještě před první menstruací může žena otěhotnět.

Patologie menstruace

Někdy je krvácení, které začalo u ženy po porodu, patologické. V takovém případě byste neměli čekat několik cyklů, aby se normalizovaly, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

 • Náhlé ukončení poporodního výtoku je známkou ohybu dělohy nebo endometritidy, hromadění lochií v děložní dutině - lochiometry.
 • Štíhlá období po dobu 3 nebo více cyklů. Možná jsou příznakem hormonálních poruch, Sheehanova syndromu nebo endometritidy.
 • Nepravidelnost menstruace šest měsíců po jejím zotavení, přestávka mezi krvácením déle než 3 měsíce. Nejčastěji doprovázené patologií vaječníků.
 • Nadměrné krvácení po dobu 2 nebo více cyklů, zejména po chirurgickém porodu nebo ukončení těhotenství. Často jsou způsobeny tkáněmi membrán, které zůstávají na stěnách dělohy..
 • Trvání menstruace je více než týden, což je doprovázeno slabostí, závratěmi.
 • Bolesti břicha, horečka, zápach, změna barvy vaginálního výtoku jsou příznaky nádoru nebo infekce.
 • Šmouhy před a po menstruaci - pravděpodobný příznak endometriózy nebo zánětlivých onemocnění.
 • Svědění v pochvě, příměs sýrového výtoku je známkou kandidózy.
 • Krvácení dvakrát měsíčně po dobu delší než 3 cykly.

Ve všech těchto případech je nutná pomoc gynekologa..

Někdy, navzdory zjevnému zdraví ženy, její období nepřijde ve správný čas. Může to být příznak komplikace porodu - Sheehanův syndrom. Dochází k němu při silném krvácení během porodu, během kterého prudce klesá krevní tlak. Výsledkem je, že buňky hypofýzy umírají - hlavní orgán, který reguluje funkci reprodukčního systému..

Prvním příznakem tohoto onemocnění je absence poporodní laktace. Obvykle se při nedostatku mléka menstruace objeví po 1,5-2 měsících. U Sheehanova syndromu však existuje nedostatek gonadotropních hormonů. Zrání vaječné buňky ve vaječníku je narušeno, nedochází k ovulaci, nedochází k menstruačnímu krvácení. Pokud tedy žena, která porodila, nemá mléko a pak se cyklus neobnoví, musí naléhavě konzultovat lékaře. Důsledky Sheehanova syndromu jsou adrenální nedostatečnost, která je doprovázena častými infekčními chorobami a obecným poklesem odolnosti těla vůči různým stresům.

Existuje také opačný problém - hyperprolaktinémie. Tento stav je způsoben zvýšením produkce prolaktinu v hypofýze po ukončení laktace. Tento hormon inhibuje vývoj vajíčka, způsobuje anovulaci, narušuje normální zesílení endometria v první fázi cyklu. Jeho přebytek vede k absenci menstruace na pozadí probíhající syntézy mléka.

Hlavními příčinami hyperprolaktinémie jsou adenom hypofýzy, gynekologická onemocnění, polycystický vaječník.

Doporučení pro normalizaci cyklu

Když je žena zdravá, její cyklus se obnoví normálně. Abyste se vyhnuli možným poruchám, musíte dodržovat několik jednoduchých pokynů:

 1. Abyste tělu umožnili rychle obnovit syntézu hormonů, musíte dobře jíst. Spousta ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vody v kombinaci s pravidelným cvičením jsou účinným způsobem, jak obnovit hormonální rovnováhu. Nabídka by měla zahrnovat mléčné výrobky, tvaroh, maso. Po konzultaci s lékařem můžete užívat multivitamin pro kojící matky.
 2. Neužívejte antikoncepční pilulky. Mohou měnit hormony a způsobit nepředvídatelné změny v cyklu. Pokud je žena sexuálně aktivní, je pro ni lepší používat kondomy nebo jiné nehormonální metody antikoncepce.
 3. Uspořádejte svůj režim co nejefektivněji. Pokud vaše dítě v noci nespí dobře, měli byste se snažit dostatek spánku během dne. Neměli byste odmítat žádnou pomoc od svých blízkých. Dobrý fyzický stav ženy jí pomůže rychleji se zotavit..
 4. V případě chronických onemocnění (cukrovka, patologie štítné žlázy, anémie atd.) Je nutné navštívit příslušného odborníka a upravit léčbu.