Indikace pro elektroforézu s mědí a zinkem v gynekologii

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Klady a zápory této techniky

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

 1. Injekce léku v malém objemu, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léčivo je koncentrováno v oblasti, kde jsou aplikovány elektrody.
 3. Vzhledem k místní aplikaci je nemožné, aby roztok prošel zažívacím traktem.
 4. Průnik roztoku do ohniska zánětu.
 5. Proces štěpení léčiva na ionty poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.
 6. Vhodné pro těhotné ženy.

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Komplexní léčba patologií

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

 1. Algomenorea nebo bolestivá menstruace, ke které dochází několik dní před začátkem cyklu. Tento jev prochází určitým časovým obdobím. Bolesti se objevují s různou intenzitou. Terapie elektroforézou je zaměřena na zmírnění bolesti a křečí. Novokain se používá z léčivých roztoků. Elektrody jsou umístěny na spodní části břicha. Terapie se skládá ze 6–8 manipulací. Gynekolog vypočítá dny tak, aby terapie skončila před nástupem menstruace.
 2. Zánět vyvolaný podchlazením nebo infekcí. Současná léčba je indikována po odstranění akutního zánětu.
 3. Elektroforéza s jódem se v gynekologii používá k upevnění účinku hlavní léčby. Dále se používá jodid draselný. Pomocí řešení je odstraněn zánět. Manipulace má pozitivní vliv na endokrinní systém, vyrovnává výkonnost vaječníků, štítné žlázy a hypofýzy.
 4. V boji proti erozi se doporučuje použít 2,25% roztok zinku..
 5. Pro zvýšení krevního oběhu u různých onemocnění je předepsána elektroforéza s lidázou. Účinnost terapie v průběhu adhezí v tubách pohlavního orgánu byla prokázána. Podobný léčebný režim se používá pro neplodnost. Terapie je však kontraindikována, pokud je pacient alergický na lidázu. Lék lze zředit vodou, alkoholem, Dimexidem.

Použití zinku a mědi pro těhotné ženy

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období porodu. Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení. Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Recenze žen a gynekologů

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

Po druhém porodu jsem měl relaps cervikální eroze. Gynekolog nabídl podstoupit elektroforézu po laboratorních testech. Bolest zmizela téměř okamžitě. Od léčby již uplynuly 3 měsíce. Cítit se dobře.

Po mnoho let jsem nemohla otěhotnět. Testy, zbytečné IVF a tak dále - se staly součástí mého obvyklého života. Jakákoli metoda navržená lékařem pro koncepci však nebyla účinná. Rozhodli jsme se kombinovat IVF s elektroforézou. Když jsem se 3 týdny po terapii obrátila na gynekologickou konzultaci, dozvěděla jsem se o těhotenství.

Bolestivé období mě neustále obtěžovalo. Poradil jsem se s gynekologem. Byla předepsána elektroforéza. Nejprve jsem se bál, ale fyzioterapeut mi vše vysvětlil před zákrokem. Už po 2-3 sezeních jsem cítil úlevu. Po ukončení léčby bolesti zmizely. První menstruace už byla normální.

Fyzioterapie v gynekologii

Fyzioterapie je velmi starodávný obor medicíny, protože využívá léčivé síly přírody: teplo, chlad, světlo, různé druhy vln a záření, vodu, bahno a další faktory. Fyzioterapie se používá v mnoha oborech medicíny, zejména v rehabilitaci a lázeňské léčbě. Tuto část medicíny a gynekologie neobešel. V našem dnešním článku uvedeme nejúčinnější fyzioterapeutické metody v gynekologii.

 1. Kontraindikace a indikace pro fyzioterapeutické postupy
  1. Kontraindikace fyzioterapie
  2. Indikace pro fyzioterapii v gynekologické praxi
 2. Výhody a nevýhody fyzioterapie
 3. Základní fyzioterapie v gynekologii
  1. Elektroforéza
  2. UHF a EHF terapie
  3. Léčba pulzním proudem
  4. Ultrazvuk
  5. Magnetoterapie
  6. Laserová terapie
  7. Hydroterapie
  8. Bahenní terapie

Kontraindikace a indikace pro fyzioterapeutické postupy

Začněme náš článek hned se seznamem nemocí a stavů zakázaných pro fyzioterapii.

Kontraindikace fyzioterapie

 • Vysoká teplota - přes 38 stupňů a horečka.
 • Hnisavé procesy různé lokalizace.
 • Akutní forma jakékoli nemoci.
 • Onkologická onemocnění a zejména onemocnění krve.
 • Tendence ke krvácení nebo užívání léků k ředění krve (warfarin, heparin)
 • Akutní onemocnění srdce - arteriální hypertenze, angina pectoris, přítomnost kardiostimulátoru.
 • Trombóza.
 • Tuberkulóza jakékoli lokalizace.
 • Duševní onemocnění v akutním stadiu.
 • Kožní léze v postižené oblasti, zejména u tepelných a elektrických procedur.

Toto jsou obecné kontraindikace pro všechny fyzioterapeutické postupy ve všech oborech medicíny. Samostatně uvedeme kontraindikace této léčby v gynekologii:

Foto: Gynektonové zařízení pro ultrazvukové ošetření

 • Těhotenství nebo podezření na to. Ne všechny postupy jsou pro těhotné ženy zakázány, například elektroforéza, inhalace nebo zahřívání nebudou škodlivé. Všechny zákroky „na podbřišku“, laserové a většina elektrických zákroků jsou zakázány.
 • Menstruační období. U menstruace se nedoporučují žádné plánované manipulace. Ideální je zahájit fyzioterapii v první polovině cyklu..
 • Nádorové formace neznámé etiologie. Mezi takové formace patří sporné ovariální cysty, děložní myomy, polypy a další.
 • Krvácení neznámé etiologie. Jakékoli děložní krvácení by mělo být pečlivě vyšetřeno, včetně histologicky potvrzeno biopsií nebo škrábáním z děložní dutiny.
 • Jakékoli podezření na maligní procesy ženských pohlavních orgánů.

Indikace pro fyzioterapii v gynekologické praxi

Jakékoli postupy by měly být předepsány gynekologem a fyzioterapeutem, pečlivě objasňující diagnózu pacienta a stanovující konkrétní cíle léčby. Léčba by měla být prováděna přísně podle schématu předepsaného lékařem..

Výhody a nevýhody fyzioterapie

Každá léčba má samozřejmě své výhody a nevýhody..

Začněme s klady:

 1. Jednoduchost. Fyzioterapeutická oddělení jsou téměř v každé nemocnici nebo na klinice, mnoho z nich má domácí přístroje pro fyzioterapii.
 2. Vysoká účinnost, zejména s kompetentním a včasným předepisováním komplexů postupů.
 3. Bezbolestnost. Mnoho pacientů se obává, zda to bolí nebo ne fyzioterapii. Rychle vás ujišťujeme: vůbec to nebolí a někdy je to dokonce příjemné.
 1. Poměrně velký seznam kontraindikací.
 2. Fyzioterapie není hlavní léčba, lze ji použít pouze jako doplňkovou léčbu.
 3. Je nutné provádět postupy pravidelně a metodicky. Chcete-li to provést, musíte často jít do zdravotnického zařízení a strávit tam spoustu času..

Základní fyzioterapie v gynekologii

Fyzioterapie se v gynekologii dlouhodobě a úspěšně používá, zejména při léčbě různých chronických stavů a ​​ženské neplodnosti. Uveďme nejúčinnější.

Elektroforéza

K tomu se používají dvě podložky, které jsou umístěny na kůži v projekci ohniska - nahoře a dole. Horní podložka je navlhčena roztokem léčiva. Zdá se, že elektrický proud „sbírá“ ionty drogy a „přenáší“ je na místo určení, čímž vytváří maximální koncentraci aktivované drogy na správném místě.

V gynekologii se široce používají následující látky:

 • Zinek. Zinkové přípravky mají dobrý protizánětlivý a baktericidní účinek, zejména při zánětlivých onemocněních děložního čípku a sliznic dělohy.
 • Jodid draselný má analgetický účinek a také stimuluje růst endometria v případě jeho nedostatečnosti.
 • Hydrokortison. Elektroforéza s hydrokortizonem dobře pomáhá při bolestech a adhezích, zánětlivých onemocněních přívěsků.
 • Novokain pomáhá zmírnit zánět.
 • Lidaza je vynikající lék pro prevenci a léčbu srůstů po zánětlivých procesech a gynekologických operacích.
 • Magnesia elektroforéza je často předepsána těhotným ženám s gestózou nebo hrozbou předčasného porodu.

Elektroforéza by měla být prováděna denně. Procedura trvá asi 10 minut, obvykle je potřeba 7-14 procedur.

UHF a EHF terapie

Jedná se o typy terapie elektromagnetickými poli různých frekvencí..

 • Hlavním účinkem UHF je oteplovací účinek, který se široce používá při léčbě zánětlivých onemocnění: adnexitida, salpingitida, zejména při chronickém průběhu. Teplo zmírňuje bolest a zlepšuje průtok krve do postižené oblasti.
 • Hlavním účinkem EHF je stimulace buněk imunitního systému. Pod vlivem EHF se zlepšují procesy hojení a opravy tkání a aktivuje se lokální imunita oblasti ženských pohlavních orgánů.

Léčba pulzním proudem

V gynekologii se nejčastěji používá elektrická stimulace děložního čípku. Podstata techniky spočívá v tom, že ke krku jsou připojeny speciální elektrody, kterými jsou dodávány elektrické impulsy s určitou frekvencí.

To způsobí aktivaci zpětnovazební regulace pohlavních orgánů - hypotalamu a hypofýzy. Tato technika se používá pro:

 • Poruchy cyklu;
 • Neplodnost s oslabenou funkcí vaječníků;
 • Časná menopauza;
 • Hypoplázie dělohy;
 • Příprava a stimulace porodu;
 • Slabost práce.

Ultrazvuk

Hlavním účinkem fyzioterapeutického ultrazvuku je mikromasáž. Vlna způsobuje mikrovibrace v tkáních, které zlepšují:

 • Průtok krve a mikrocirkulace.
 • Snižuje otoky tkání a stimuluje odtok tekutiny z ohniska zánětu.
 • Poskytuje protizánětlivé a analgetické účinky.
 • Nejvýhodnějším účinkem ultrazvuku je jeho antiadhezivní účinek. To je velmi důležité pro prevenci adhezí po akutním zánětu nebo chirurgickém zákroku. Ideální je kombinace ultrazvuku a elektroforézy s lidázou v pooperačním období - jako prevence adhezí.

Fyzioterapie s ultrazvukem v gynekologii je velmi jednoduchá - používají se speciální senzory a pohybují se po spodní části břicha nebo mléčné žlázy po dobu asi 10 minut po dobu 5-10 dnů. Pro ultrazvukové přístroje existují speciální vaginální trysky.

Magnetoterapie

Na každé klinice je přístroj pro magnetoterapii a mnoho z nich má doma „magnety“ - v podobě malých domácích spotřebičů.

Magnetické pole má následující účinky:

 1. Zlepšuje mikrocirkulaci.
 2. Zvyšuje tón hladkých svalů - a tím přispívá ke kontrakci dělohy. Tento účinek se používá v období po porodu, stejně jako k zastavení silné menstruace..
 3. Má výrazný analgetický účinek - zejména při bolestivých menstruacích a endometrióze.

Postup při magnetoterapii je obdobný jako u ultrazvuku - speciální snímač je veden po břiše po dobu 10-15 minut denně. Průběh procedur obvykle trvá 7-10 dní.

Laserová terapie

Laserové záření je v medicíně široce používáno. Jeho účinky jsou vysoce závislé na vlnové délce a výkonu. Vysoce výkonné záření se používá jako analoga skalpelu nebo tkáňového odpařovače v mikrochirurgii. Fyzioterapeutický laser má silný imunostimulační a stimulující růst a obnovu buněk.

V posledních letech je velmi populární postup zvaný supravaskulární laserové ozařování krve (ULBI). Tato technika spočívá v laserovém ozařování velkých cév - postup má výrazný imunomodulační účinek v boji proti chronickým zánětlivým procesům.

Hydroterapie

Různé vodní aktivity jsou nejen příjemné, ale také velmi užitečné postupy:

 • Charcot sprcha
 • Kruhová sprcha
 • Různé druhy koupelí - jehličnaté perleťové, minerální, terpentýnové.

Tyto obecné vodní procedury uklidňují nervový systém, normalizují spánek, aktivují procesy krevního oběhu a pomáhají bojovat s otoky. Tyto účinky jsou velmi důležité u těhotných žen a žen v menopauze..

Místní vodní úpravy jsou různé vaginální sprchy a koupele. Pro ně se používají léčivé minerální vody a různé roztoky léčiv. Takové místní postupy jsou účinné pro různé vaginitidy a cervikální onemocnění..

Bahenní terapie

Léčivé bahno se již dlouho používá k léčbě ženských chorob. V carském Rusku a Sovětském svazu byly vytvořeny bahenní koupele speciálně pro léčbu ženských onemocnění - Kislovodsk, Saki a další. Bahno obsahuje velké množství živin, minerálů a bioaktivátorů, které pronikají do tkání při vnějším použití bahna.

V gynekologii jsou pro jejich zánětlivá onemocnění široce používány bahenní tampony a krémy na děložní čípek a vulvu. Aplikaci bláta můžete použít také externě - na kůži v projekci vaječníků a dělohy. To je zvláště účinné v kombinaci s dalšími fyzioterapeutickými metodami - termálními postupy, elektroforézou a ultrazvukem.

Využití elektroforézy k léčbě gynekologických onemocnění

Podstata metody a účinnost léčby

Elektroforéza & # 8212, typ fyzioterapie, která je kombinací vlastností stejnosměrného proudu a různých léků.

Odkaz. Mezi hlavní léky používané pro elektroforézu patří Lidaza, Euphyllin, Karipazim, Hydrokortison, Dimexid, Novokain, vápník, vitamíny skupiny B.

Podstata metody spočívá v působení elektrických impulsů na tělo. Jsou generovány přístrojem a mají léčivý účinek na obecné a místní úrovni. Současně se provádí perkutánní podávání léčiva.

Díky tomu je postup schopen mít takový terapeutický účinek na tělo:

 1. Odstranění zánětu, bolesti, otoku.
 2. Zlepšení krevního oběhu.
 3. Normalizace svalového tonusu.
 4. Posiluje imunitní systém těla.
 5. Zrychlení regeneračních procesů.
 6. Normalizace metabolických procesů.
 7. Podpora výroby biologicky aktivních látek.

Způsob podávání léků pomocí elektroforézy má řadu nepopiratelných výhod:

 1. Bezbolestnost.
 2. Minimální vedlejší účinky.
 3. Dlouhodobý terapeutický účinek injikovaného léčiva & # 8212, až 20 dní.
 4. Podávání léku přímo do léze.
 5. Malá koncentrace léčiva, s níž je možné dosáhnout vysokého terapeutického účinku.

Důležitou výhodou je dostupnost takové léčby, protože vybavení pro tuto fyzioterapii je k dispozici téměř v každé nemocnici.

Jak funguje elektroforéza?

Fyzioterapie elektroforézou na určitých částech těla má následující účinek:

 • účinná látka léčiva se pod vlivem proudu rozpadá na ionty, které jsou ve srovnání s molekulární formou aktivnější;
 • k léčbě se používá malé množství léků;
 • zavedení léků elektroforézou, obcházející trávicí trakt, snižuje riziko nežádoucích účinků;
 • při provádění postupů se v ošetřované oblasti vytváří vysoká koncentrace léčiva, která postupně proniká do tkání a poskytuje prodloužený účinek;
 • lék vstupuje do postižených tkání, i když je narušen průtok krve;
 • lék vstupuje do těla bez chemických změn působením trávicích enzymů.

Indikace a kontraindikace

Elektroforéza s použitím "Lidase" může být použita při léčbě mnoha nemocí, včetně různých lézí ODA:

 • osteochondróza,
 • artróza,
 • společná kontraktura,
 • intervertebrální kýla,
 • artritida,
 • artróza,
 • polyartritida,
 • osteoporóza,
 • spondylóza,
 • ankylozující spondylitida,
 • zánětlivé procesy různého původu,
 • období zotavení po operaci, úrazu a endoprotetice.

Elektroforéza s "Lidase" může být předepsána pro jizvy (hypertrofické a keloidní), protože tento postup je schopen eliminovat takové kosmetické vady na pokožce.

Fyzioterapeutický postup si navíc našel uplatnění v dalších oblastech medicíny a chirurgie, gynekologie, dermatologie, neurologie, kardiologie, pulmonologie.

Pokud jde o kontraindikace, elektroforéza má řadu omezení svého chování:

 • individuální nesnášenlivost elektrického proudu,
 • přecitlivělost na použitý lék,
 • bronchiální astma,
 • celkový špatný zdravotní stav pacienta,
 • zvýšená tělesná teplota,
 • narušení celistvosti kůže v místech, kde jsou instalovány elektrody,
 • přítomnost kardiostimulátoru,
 • maligní novotvary,
 • akutní dysfunkce jater a ledvin,
 • závažné kardiovaskulární selhání,
 • těžké duševní poruchy,
 • porušení procesu srážení krve,
 • období exacerbace jakéhokoli onemocnění.

Existují relativní kontraindikace: těhotenství, děti do 2 let, arteriální hypertenze během exacerbace.

Když je předepsána fyzioterapie?

Hlavní indikace pro použití této techniky jsou:

 • gynekologické chirurgické zákroky;
 • abnormální vývoj genitálií;
 • hypoplázie dělohy;
 • zánětlivé procesy nervů v oblasti kyčle;
 • příprava na těhotenství nebo protokol o oplodnění in vitro;
 • onemocnění mléčných žláz;
 • ucpání potrubí;
 • zánětlivé procesy v děloze;
 • nedostatek ovulace;
 • čištění dělohy;
 • neplodnost;
 • hormonální nerovnováha.

S tubální neplodností je narušena práce a struktura příloh. Příčiny patologie jsou: infekční a zánětlivé procesy, endometrióza, operace pánevních orgánů. Ucpání trubiček je nejčastěji spojeno s přítomností infekcí. Chlamydie způsobující zánět tedy vede ke zničení fimbrií a tvorbě hydrosalpinxu.

Mykoplazma, usazující se na buňkách, jsou připojena k spermatu a zpomalují ji. Ureaplasma pomocí spermií proniká trubicemi a způsobuje jejich vyhlazení. Také původci tohoto onemocnění mají toxický účinek na řasinkatý epitel, což vede k významnému snížení rychlosti průchodu vajíčka do dělohy. Viry navíc vedou ke snížení imunitního systému..

Jakýkoli chirurgický zákrok prováděný v gynekologii je schopen vyvolat nástup adhezivního procesu. Fyzioterapie v pooperačním období urychluje regeneraci tkání, podporuje zotavení, snižuje riziko nežádoucích následků.

Proces vedení

Proceduru provádí nemocniční personál ve fyzické místnosti a pacient nevyžaduje žádné speciální školení.

Odkaz. Existují přístroje pro domácí terapii (Potok-1, AGN-32, Elfor), pro které byly vyvinuty podrobné pokyny pro domácí použití.

Stejný postup pro zavedení léku pomocí elektroforézy je jednoduchý a skládá se z několika fází. Zvažte příklad zavedení „Lidaza“:

 1. Prohlídka kůže na místech, kde jsou vložky aplikovány na rány, škrábance, oděrky.
 2. Poté je jeden řez gázy impregnován připraveným roztokem Lidase. Druhá část je impregnována jiným přípravkem. Obvykle se používá "euphyllin".
 3. Jeden distanční prvek se připojí k plusu a druhý & # 8212 k mínusu.
 4. Umístění těsnění na problémové oblasti.
 5. Zapnutí zařízení a ladění režimu (vybráno jednotlivě).
 6. Během relace můžete v místě připojení elektrody cítit brnění.
 7. Po určité době lékař vypne zařízení a vyjme polštářky a pacient může opustit ordinaci.

Průměrná doba trvání procedury je 10-15 minut. Léčebný kurz zahrnuje 10-20 sezení.

Jak ředit přípravek „Lidaza“ pro elektroforézu

Pro léčebný postup musíte zředit prášek z 1 láhve přípravku „Lidase“ v 60 ml destilované vody a přidat několik kapek roztoku kyseliny chlorovodíkové (0,1%).

Směs se vstřikuje do postižené oblasti z anody. Připravený roztok musí být použit do 24 hodin..

Podstata postupu

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického výboje pro lékařské účely. S pomocí tohoto typu fyzioterapie se zvyšuje průtok krve v ošetřované oblasti, což zase přispívá k příjmu více živin, urychluje proces hojení, zmírňuje zánět a bolest..

V gynekologii je rozšířená takzvaná léková elektroforéza - nejen proudové pulsy, ale také aplikace speciálních léků, které je dodávají přes kůži přímo do potřebných orgánů pomocí proudu.

V závislosti na příčině problému lze použít měď, zinek, jód, amidopyrin a další léky. Volba léku závisí na hormonálním pozadí a stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, zejména vaječníků.

Elektroforéza na břiše se zinkem je předepsána pro neúplnou funkci žlutého tělíska, při normální funkci vaječníků nebo při nadměrné tvorbě estrogenu - používá se jód.

Elektroforéza s mědí na spodní části břicha je účinná pro hypofunkci vaječníků. A v některých případech je předepsána jako přípravná fáze před vstupem do protokolu IVF, zejména u endometriózy. Je také možná postupná kombinace léků.

Recenze

Většina recenzí o elektroforéze s přípravkem "Lidaza" je pozitivní, takže můžeme dojít k závěru, že tato technika je skutečně účinná při léčbě různých onemocnění.

Uveďme jako příklad několik názorů lidí, kterým byla předepsána taková léčba..

Elena: „Čas od času jsem se obávala bolesti zad. Lékař mi předepsal podstoupit elektroforézu s přípravkem "Lidaza".

Po prvním zákroku jsem pocítil úlevu a po celém průběhu léčby jsem na bolest zapomněl a mohl se vrátit ke svému obvyklému způsobu života. “.

Anton: „Tento postup mi pomohl vyhladit jizvy na paži, které se vytvořily po zranění. Jizvy byly načervenalé, nerovnoměrné, velmi nápadné. Po ošetření se stali téměř neviditelnými. ““.

Irina: „Elektroforéza s Lidazou mi pomohla při léčbě osteochondrózy krku. Bolesti byly strašné, nepříjemná tíseň a ztuhlost mi vadily, kvůli nimž jsem těžko dokázal otočit hlavu. Po absolvování léčby jsem se cítil jako člověk. Všechny příznaky zmizely. “.

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

Test: Jak dobré je vaše zdraví?

Komplexní léčba patologií

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

Použití zinku a mědi pro těhotné ženy

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období porodu. Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení. Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

Co je fyzioterapie

Fyzioterapie je oblast lékařské vědy, která využívá přírodní faktory k léčbě různých nemocí. Léčivé vlastnosti mají elektrické proudy, světlo, teplo, voda se zvláštním složením, masáž, ultrazvuk, vibrace, ozokerit, parafín a bahno.

Léčba fyzikálními faktory podle určitého schématu vám umožňuje zmírnit stav pacienta a snížit dávku farmakologických léků, které mají mnoho vedlejších účinků. Fyzioterapie pomáhá zmírnit zánět, snížit bolest a urychlit zotavení.

Přečtěte si také o léčbě endometritidy přístrojem Almag.

Farmakologie

Léky se vstřikují do těla prostřednictvím anatomických struktur umístěných na kůži - potem a mazovými žlázami. Přicházejí ve formě záporně nebo kladně nabitých iontů. Kromě toho procento léčiva nepřesahuje 10% z celkové podané dávky.

Léčba nevstupuje okamžitě do místního krevního oběhu, ale až po nejméně 24 hodinách po zákroku. Převážná část léčiva je nejprve zadržena v přirozených filtrech těla - kůži a podkožním tuku.

Dlouhodobý účinek metody je založen na tomto: aktivace metabolismu a eliminace zánětu pokračuje i po elektroforéze.

Typy nemocí

Existuje několik kritérií, podle nichž je endometritida klasifikována..

Podle typu patogenu:

Podle provokujícího faktoru:

Podle vlastností toku:

 • akutní - trvá asi 7 dní;
 • chronický - pomalý zánět, který trvá několik měsíců, pravidelně se zhoršuje;
 • subakutní - střední stav během přechodu akutní endometritidy na chronickou formu.

Elektroforéza v gynekologii se zinkem, s jodidem draselným. Recenze.

Proč je fyzikální terapie důležitá?

Fyzioterapie je pacienty i lékaři často a velmi nezaslouženě ignorována. Jeho vizuální a okamžitý účinek není viditelný a zdá se být příliš časově náročné, aby pacienti absolvovali procedury v polyklinice po dobu 10–15 dní. Upřímně řečeno, lidé jsou často příliš líní na to, aby se účastnili procedur a trávili na nich drahocenný čas, který lze strávit doma sledováním televize nebo počítačem..
Chtěl bych vyvrátit tento předsudek, protože fyzioterapie v gynekologii je nezbytná, její výsledky se dokážou vyrovnat s problémy, které se nehodí pro drahé léky.

V gynekologii mohou fyzioterapeutické postupy v některých případech zcela nahradit chirurgické zákroky, léky, terapeutická cvičení nebo masáže.

I když postupy nemohou nahradit jmenování jedné z výše uvedených léčebných metod, mohou významně doplnit a posílit účinek.

Co říkají ženy

Téměř každá recenze s pozitivní konotací. Mnoho žen se po léčbě elektroforézou cítilo dobře. A použití lidázy během těhotenství je samostatným tématem. Podle bývalých pacientů jim právě tento postup pomohl počat dlouho očekávané dítě..

Některé těhotné ženy podstoupily kurz v období toxikózy a zlepšily tak svoji pohodu díky účinku na zvracení v mozku.

Ať už to bylo cokoli, ale elektroforéza je lékařský postup a měla by být brána vážně. Může jej jmenovat pouze vysoce kvalifikovaný odborník, který bere v úvahu také stav ženy, kontraindikace, individuální vlastnosti a možné reakce.
Líbí se vám článek? SDÍLEJ SE SVÝMI PŘÁTELI!

Těhotenství a fyzioterapie

Ačkoli se snaží nepředepisovat zbytečné léky během čekání na dítě, elektroforéza je v tomto případě nejbezpečnějším způsobem, jak zavést léky do těla..

Indikace pro těhotenství:

 • zvýšený tón dělohy; • hrozba předčasného porodu;
 • gestóza a doprovodný otok.

V tomto případě se elektrody aplikují na zónu krční límce, nikoli na pánevní oblast. Dále můžete zadat stopové prvky a vitamíny.

Další kontraindikace pro fyzioterapii během těhotenství:

 • některé podmínky nenarozeného dítěte, které vylučují účinky proudů a drog;
 • porucha srážení krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • eklampsie je pozdní gestóza, která je doprovázena křečemi;
 • nevolnost a časté zvracení.

Kontraindikace postupu

Ačkoli je elektroforéza jedním z nejpoužívanějších lékařských postupů, má také kontraindikace:

 • Nádory různého stupně;
 • Patologie cév a srdce. Ale ne všechny, některé typy tohoto typu onemocnění vyžadují další konzultaci s odborníkem;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Zánětlivý proces v těle;
 • Kožní problémy, jako je ekzém, dermatitida;
 • Individuální nesnášenlivost léku nebo elektrického proudu;
 • Mechanické poškození kůže v místě aplikace elektrod;
 • Přítomnost umělého kardiostimulátoru (kardiostimulátoru);
 • Porucha srážení krve;
 • Těžké bronchiální astma.

Menstruace není absolutní kontraindikací postupu usmrcení elektrickým proudem. Menstruační krvácení je přirozený proces, který nebyl „speciálně“ vytvořen vnějším nebo vnitřním faktorem (zánět nebo infekce). Elektroforéza se nedoporučuje během krvavého výboje, pokud je místo aplikace elektrod v děloze nebo vaječnících.

Výhody a nevýhody fyzioterapie

Každá léčba má samozřejmě své výhody a nevýhody..

Začněme s klady:

 1. Jednoduchost. Fyzioterapeutická oddělení jsou téměř v každé nemocnici nebo na klinice, mnoho z nich má domácí přístroje pro fyzioterapii.
 2. Vysoká účinnost, zejména s kompetentním a včasným předepisováním komplexů postupů.
 3. Bezbolestnost. Mnoho pacientů se obává, zda to bolí nebo ne fyzioterapii. Rychle vás ujišťujeme: vůbec to nebolí a někdy je to dokonce příjemné.
 1. Poměrně velký seznam kontraindikací.
 2. Fyzioterapie není hlavní léčba, lze ji použít pouze jako doplňkovou léčbu.
 3. Je nutné provádět postupy pravidelně a metodicky. Chcete-li to provést, musíte často jít do zdravotnického zařízení a strávit tam spoustu času..

farmaceutický účinek

Kyselina hyaluronová je specifický substrát, který je součástí enzymu hyaluronidázy. Kyselina hyaluronová je zase mukopolysacharid s kyselinou glukuronovou a acetylglukominázou obsaženou v jejím složení.

Kyselina hyaluronová má pro tělo velký význam díky své viskozitě, díky které „cementuje“ meziprodukt pojivové tkáně, čímž zlepšuje pohyblivost kloubů, přispívá k resorpci hematomů, změkčování jizev a také k eliminaci nebo redukci kontraktur..

Kyselina hyaluronová navíc usnadňuje pohyb tekutin v intersticiálních prostorech a snižuje otoky tkání. Nejvyšší účinnost lidázy je pozorována při aplikaci na samém počátku patologického procesu.

Amplipulzní terapie

Začněme náš článek hned se seznamem nemocí a stavů zakázaných pro fyzioterapii.

Kontraindikace fyzioterapie

 • Vysoká teplota - přes 38 stupňů a horečka.
 • Hnisavé procesy různé lokalizace.
 • Akutní forma jakékoli nemoci.
 • Onkologická onemocnění a zejména onemocnění krve.
 • Tendence ke krvácení nebo užívání léků k ředění krve (warfarin, heparin)
 • Akutní onemocnění srdce - arteriální hypertenze, angina pectoris, přítomnost kardiostimulátoru.
 • Trombóza.
 • Tuberkulóza jakékoli lokalizace.
 • Duševní onemocnění v akutním stadiu.
 • Kožní léze v postižené oblasti, zejména u tepelných a elektrických procedur.

Použití fyzioterapeutických manipulací u kterékoli z těchto kontraindikací může zhoršit průběh onemocnění a vést ke komplikacím.

 • Těhotenství nebo podezření na to. Ne všechny postupy jsou pro těhotné ženy zakázány, například elektroforéza, inhalace nebo zahřívání nebudou škodlivé. Všechny zákroky „na podbřišku“, laserové a většina elektrických zákroků jsou zakázány.
 • Menstruační období. U menstruace se nedoporučují žádné plánované manipulace. Ideální je zahájit fyzioterapii v první polovině cyklu..
 • Nádorové formace nejasné etiologie. Mezi takové formace patří sporné ovariální cysty, děložní myomy, polypy a další.
 • Krvácení neznámé etiologie. Jakékoli děložní krvácení by mělo být pečlivě vyšetřeno, včetně histologicky potvrzeno biopsií nebo škrábáním z děložní dutiny.
 • Jakékoli podezření na maligní procesy ženských pohlavních orgánů.

Indikace pro fyzioterapii v gynekologické praxi

 1. Chronické zánětlivé procesy zevních pohlavních orgánů: bartholinitida, vaginitida, vulvitida, včetně atrofických - spojené s nástupem menopauzy.
 2. Chronická zánětlivá onemocnění vnitřních pohlavních orgánů: salpingo-ooforitida, endometritida, parametritida.
 3. Nemoci děložního čípku - cervicitida, jizevní změny, eroze děložního čípku.
 4. Období zotavení po gynekologických operacích a potratech.
 5. Neplodnost a potrat různých forem - jako kombinovaná léčba.
 6. Různé nepravidelnosti menstruace - bolestivá menstruace, silná a nepravidelná menstruace.
 7. Chronická pánevní bolest a onemocnění pánevní adheze.
 8. Některá onemocnění laktující mléčné žlázy - mastitida před vznikem hnisavého ložiska, prasklá bradavka, stagnace mléka.
 9. Příprava na IVF a další reprodukční aktivity.
 10. Některé stavy během porodu: slabost porodu, diskoordinace porodu a úleva od bolesti během porodu.

Jakékoli postupy by měly být předepsány gynekologem a fyzioterapeutem, pečlivě objasňující diagnózu pacienta a stanovující konkrétní cíle léčby. Léčba by měla být prováděna přísně podle schématu předepsaného lékařem..

Někdy je efektivnější použít několik postupů, střídat je nebo je aplikovat postupně. Při sebemenších vedlejších účincích by měla být fyzioterapie zastavena.

Začněme s docela působivým seznamem stavů, ve kterých jsou v gynekologii předepsány následující postupy:

 1. Menstruační nepravidelnosti;
 2. Nedostatek ovulace nebo její nepravidelnost;
 3. Chronický zánět dělohy nebo jeho přídavky;
 4. Proces adheze, ucpání potrubí;
 5. Syndrom bolesti;
 6. Mastopatie a některé další problémy s mléčnými žlázami;
 7. Příprava na protokol IVF a na pravidelné těhotenství;
 8. Nemoci a záněty nervů v pánevní oblasti;
 9. Hypoplázie dělohy, vývojové poruchy pohlavních orgánů;
 10. Urologické nemoci;
 11. Po jakékoli operaci genitálií;

Podívejme se na poslední bod podrobněji. Absolutně každý chirurgický zákrok na genitáliích, i ten nejmenší (jako je čištění nebo potrat), může vést k tvorbě adhezí.

Osteochondróza není jen nebezpečné onemocnění, ale také celoživotní potíže, protože je téměř nemožné ji vyléčit až do konce, a proto musí být výsledek získaný v důsledku léčby neustále udržován.

K léčbě většiny nemocí se používají různé fyzioterapeutické postupy. Pomáhají zotavit se ze zranění a chirurgických zákroků, urychlit zotavení a zmírnit bolest. K tomu se často používají různé metody elektroterapie. Jedním z nejběžnějších a nejúčinnějších je amplipulzní terapie..

Tato metoda byla vynalezena již v 60. letech 20. století ruskými vědci. Úspěšně se používá při léčbě a prevenci mnoha nemocí, při rehabilitaci po úrazech. Taková léčba je zvláště účinná u patologických stavů pohybového aparátu, ale také se používá ke zlepšení funkčního stavu nervové, kardiovaskulární a zažívací soustavy..

Mechanismus účinku

Amplipulzní terapie je účinek sinusových modulárních proudů (SMT) na nervové receptory těla. Pomocí speciálního zařízení je střídavý elektrický proud dodáván speciálními elektrodami do určitých oblastí těla. Způsobuje rytmické kontrakce svalových vláken, průtok krve do tkání a aktivaci metabolických procesů.

Postup používá nízkofrekvenční proudy, které jsou aplikovány s krátkými pauzami. Toto střídání různých modulovaných frekvencí je pro tělo bezpečnější než jiné elektrické postupy. Vyznačují se mírným nárazem, a přestože pronikají hlouběji do tkání, nezpůsobují žádné nepříjemné pocity. Proto je terapie amplipulzou široce používána k léčbě dětí po šesti měsících věku..

Výhody postupu

Amplipulzní terapie se nejčastěji používá u různých onemocnění pohybového aparátu. Koneckonců, účinek modulárních proudů s proměnnou frekvencí může snížit bolest, zmírnit otoky a zastavit zánětlivý proces. Tento postup nedráždí pokožku, ale proniká hluboko do tkání, obnovuje jejich trofismus a funkce, stimuluje regenerační procesy.

Často se také používá takzvaná transcerebrální amplipulzní terapie, která normalizuje nervový systém a zlepšuje přívod krve do mozku. Působí na nervové receptory a obnovuje jejich funkce. Stimulace nervových buněk je užitečná nejen při různých onemocněních, postup je vhodný pro ty, kteří jsou často vystaveni emočnímu přepětí, dostanou se do stresových situací.

Tato léčba pomáhá zmírnit svalové křeče, zlepšit průchodnost nervů a odstranit neurologickou bolest. Procedura uklidňuje, normalizuje spánek, krevní tlak a srdeční frekvenci. Pod vlivem impulzních proudů se do krve uvolňují speciální peptidy, které mají podobný účinek jako morfin..

Indikace pro použití

Mechanismus působení amplipulzní terapie je celkem jemný. Kvůli absenci podráždění pokožky se postup používá dokonce pro intragastrickou, vaginální a rektální expozici. Indikace pro použití amplipulzní terapie jsou následující:

 • zánětlivá gynekologická onemocnění, myomy dělohy, mastopatie, endometrióza;
 • neuralgie, neuritida, plexitida, radikulitida, neuromyositida;
 • svalová atrofie způsobená prodlouženou nehybností;
 • urolitiáza, prostatitida, cystitida a další urologická onemocnění;
 • bronchiální astma, bronchitida, pneumonie;
 • gastritida, vředy během remise, kolitida, biliární dyskineze, refluxní ezofagitida;
 • hypertenze 1 a 2 stupně, ateroskleróza;
 • srdeční ischemie;
 • paralýza, Parkinsonova choroba, dětská mozková obrna, zotavení po cévní mozkové příhodě;
 • nemoci pohybového aparátu - deformující artróza, spondylóza, osteochondróza, periartritida;
 • rehabilitace po úrazech a chirurgických zákrocích;
 • migréna, cévní mozková příhoda;
 • obezita, diabetes mellitus;
 • zánětlivá oční onemocnění.

Kontraindikace

Sinusové modulární proudy se používají k léčbě lidí v jakémkoli věku, jsou bezpečné i pro děti. Ale jako každý jiný postup má i amplipulzní terapie své vlastní kontraindikace. Toto musí lékař vzít v úvahu při předepisování takové léčby. Vystavení modulárním proudům je kontraindikováno u lidí s těžkými poruchami kardiovaskulárního systému a krevního oběhu, s tendencí ke krvácení nebo tvorbě krevních sraženin.

Nepředepisujte léčbu střídavým proudem během těhotenství, poruchy srdečního rytmu, onkologická onemocnění, křečové žíly a hypertenzi 3. stupně, aktivní tuberkulózu, individuální přecitlivělost na tyto účinky, stejně jako v přítomnosti kardiostimulátoru.

Jaký je postup

Lékař stanoví délku trvání terapie amplipulzní terapií a aktuální sílu pro každého pacienta individuálně. Procedura se provádí ve fyzioterapeutické místnosti, ale existují přenosná zařízení pro léčbu pacientů doma nebo na nemocničním oddělení. Před zasedáním není nutná žádná příprava. Samotný postup připomíná elektroforézu: speciální elektrody se aplikují na určité části těla pomocí speciálních hydrofilních polštářků.

Během procedury je pacient v poloze na zádech nebo vsedě, zcela uvolněný. Pouze ve vzácných případech, například při urolitiáze, by měl pacient stát, aby odstranil kameny z močového měchýře. Po aplikaci elektrod se zařízení zapne. Lékař postupně zvyšuje intenzitu proudu, dokud pacient necítí mírné vibrace nebo pocity brnění. Toto je maximální dopad. Během procedury je pacient vystaven střídavým proudům, ale nepociťuje žádné nepříjemné pocity.

Vedlejší efekty

Lidaza je zpravidla dobře snášena i při komplexních formách onemocnění a vysoké citlivosti pacientů. Ve velmi vzácných případech může dojít k alergické reakci, která se projeví ve formě kožních lézí.

Komplikací po elektroforéze léku mohou být alergické reakce na longidázu nebo elektrický proud. Pokud je výkon nesprávně vypočítán nebo v důsledku narušení kontaktu pracovní elektrody s povrchem těla, ve vzácných případech dojde k popálení. Nepohodlí, projevující se pálením nebo mírným svěděním, mírná hyperemie odezní sama od sebe a nevyžaduje zvláštní terapii. Ale v případě výraznějších příznaků je nutné informovat lékaře a nahradit elektroforézu jinou metodou fyzioterapie.

Jelikož lék působí lokálně v místě zánětu, nedochází k dalším vedlejším účinkům. Aktivní forma léčiva zvyšuje účinek léčby.

Jaké léky se používají v gynekologii?

Elektroforéza v gynekologické praxi je předepsána pro zánětlivá onemocnění malé pánve, chronické procesy, pro různé poruchy menstruačního cyklu, pro adheze. V akutním procesu není fyzioterapie předepsána.

Ale v subakutním období přispívají elektrické postupy k rychlému zotavení..

Takže drogy:

 • Elektroforéza se zinkem. Pro tento postup se používá 0,25-0,5% roztok zinku. Předepsáno pro endocervicitidu různé etiologie při léčbě eroze. Zinkové přípravky jsou také předepsány pro neúplnou funkci žlutého tělíska.
 • Chronické procesy se syndromem bolesti jsou léčeny jodidem draselným. Přípravky hořčíku a vápníku se osvědčily. Zmírňuje elektroforézu bolesti s novokainem.
 • Adheze a jizevnaté procesy ve vejcovodech jsou změkčeny pomocí lidasových přípravků se zinkem. To umožnilo mnoha ženám normálně otěhotnět a nosit miminka..
 • Pokud se léčí bolestivá období, používají se léky proti bolesti. Předepsejte 6 až 8 procedur těsně před měsíčním krvácením.

Antibiotická elektroforéza se aktivně studuje od roku 1946. Prostřednictvím nesčetných vědeckých studií dospěl k závěru, že antibiotika lze podávat elektroforézou, a tento způsob získávání antimikrobiálních léků do těla má více výhod než perorální nebo parenterální podávání léků..

Po fyzioterapeutické metodě působí antibiotika v těle delší dobu a v menším množství zůstávají v krvi, moči atd. V subkutánním depu se antimikrobiální léky skladují dva až tři dny, v případě intramuskulárních nebo intravenózních injekcí pouze tři až čtyři hodiny.

Pro provádění elektroforézy s antibiotiky má velký význam průnik léčiv tkáními, které nedodávají krev, a membránami pojivových tkání. Výhodou zavedení antimikrobiálních léčiv fyzioterapeutickým způsobem je dlouhodobá absence rezistence mikrobiální flóry na léčiva..

Antibiotika jsou také zcela odolná vůči stejnosměrnému elektrickému proudu, ale mohou se hromadit na kovových elektrodách. S ohledem na tuto skutečnost je nutné použít další materiály, například zvětšit tloušťku hydrofilní podložky. Další možností, neméně účinnou, je použití hydrofilní vložky namočené v ochranném roztoku - 5% roztoku glukózy a 1% roztoku glykolu).

Klasicky se používá elektroforéza s penicilinem, streptomycinem, nitrocyklinem. K získání roztoku se přípravky rozpustí v destilované vodě, ale při vstřikování tetracyklinů by se měla použít okyselená destilovaná voda. Pro elektroforézu se připraví roztok erythromycinu se sedmdesáti procenty alkoholu.

Pokyny pro použití antibiotických léků elektroforézou:

 • Benzylpenicilin je předepisován v přítomnosti ran, vředů, chronické konjunktivitidy, hnisavé iridocyklitidy, infekčních a zánětlivých procesů umístěných na povrchu, infekčních lézí periferního nervového systému;
 • Streptomycin - indikován při celkové komplexní léčbě určitých forem tuberkulózy kůže, očí, jiných kožních patologických stavů, chronických zánětlivých onemocnění děložních přívěsků;
 • Tetracykliny - aktivně předepsány pro infikované otevřené rány a povrchy popálenin, přítomnost pustulárních útvarů na povrchu kůže, infekční léze očí atd.;
 • Neomycin - působí na hnisavé zánětlivé ložiska, popáleniny;
 • Erytromycin - technika pro práci s roztokem tohoto antibiotika byla vyvinuta v roce 1977 společností Verzhanskaya a je doporučována pro léčbu nefritidy;
 • Širokospektrální antibiotika - ovlivňují infikované rány.

Pufrovací roztok nebo pufrovací směs se také používá při elektroforéze s kyselinou askorbovou, lidázou atd. Pufrovací směs je roztok, který obsahuje pufrovací systémy, které poskytují konstantní pH na stejné úrovni. Ve fyzioterapii se tato řešení používají k namočení ochranných polštářků během procedury - elektroforéza antibiotiky.

Perinatální patologická poranění mozku tvoří více než 60 procent z celkového počtu dětských onemocnění nervového systému. Perinatální léze centrálního nervového systému jsou některé patologické stavy způsobené přímým vystavením patogenním, agresivním faktorům během nitroděložního vývoje a v prvních týdnech života.

Klasickou klinikou perinatálních lézí je povrchní neklidný spánek, nadměrná vzrušivost, slzavost, třes hlavy, zejména brady. Taková patologická hyperexcitabilita dítěte je dána zvýšením intrakraniálního tlaku. Děti mohou také porušovat normální fyziologický tón svalového systému - hypertonicitu a hypotenzi.

Výsledek takových porušení nezávisí na lokalizaci zaměření patologie, její závažnosti a projevů, hlavní věcí je včasná léčba a rehabilitační období. Při komplexní léčbě jsou kromě lékové terapie předepsány fyzioterapeutické metody léčby, masáže, terapeutická cvičení. Euphyllin, papaverin, kyselina nikotinová se podávají elektroforézou. Roztok těchto látek, samostatně nebo v kombinaci, stimuluje uvolnění svalového systému.

Aby bylo možné podávat papaverin, dibazol, aminofylin, lidázu, magnézium a provádět elektroforézu s kyselinou askorbovou, musí mít děti do jednoho roku následující indikace:

 • Hořet rány na povrchu kůže;
 • Vrozené poruchy kardiovaskulárního systému;
 • Vrozené poruchy okulomotorického aparátu;
 • Zánětlivé aktivní procesy v oblasti ORL - sinusitida, sinusitida, tonzilitida, otitis media atd.;
 • Poruchy urogenitálního systému - cystitida, pyelonefritida, glomerulonefritida atd.;
 • Patologie centrálního nervového systému;
 • Patologické stavy zažívacího traktu, například kolitida, enterokolitida atd.;
 • Zánětlivé procesy v dýchacích cestách - bronchitida, pneumonie atd..

Lidáza pro elektroforézu je klasická verze fyzioterapeutického postupu, který stimuluje štěpení jizevnatých změn, adhezí a dalších zánětlivých procesů v těle. Avšak pouze u některých neurologických onemocnění je předepsána lidáza - zánět kloubních vaků a vazů, revmatoidní onemocnění (ankylozující spondylitida), neurodegenerativní onemocnění páteře, Dupietrenova kontraktura.

Zavádění jodidu draselného elektroforézou se používá již dlouho, a to jak v oblasti endokrinologie, tak k resorpci keloidních jizev atd. Předepsaný roztok jodidu draselného nebo jodidu sodného od 0,5 do 1 procenta k dosažení eutyroidního stavu s patologiemi štítné žlázy, resorpcí čerstvých a dlouhodobých jizev.

Ionty roztoku jodidu draselného nebo jodidu sodného vstupující do těla v měkkých tkáních těla se přeměňují na atomy jódu a rozkládají vodu. S tímto vlivem jodidu draselného se vytváří kyslík, který ničí buněčnou látku a výsledné produkty rozpadu stimulují všechny metabolické procesy v těle. Jodid draselný má tedy nejen lokální účinek, ale také obecnou stimulaci.

Pokyny pro použití elektroforézy s kyselinou askorbovou nebo vitaminem C - fyzioterapie je předepsána pro akutní onemocnění dýchacího systému, zejména bronchitidu. Výsledkem postupu s kyselinou askorbovou jsou rozšířené průdušky, absence stagnace hlenu, elektroforéza s kyselinou askorbovou stimuluje jeho sekreci.

Papaverin a aminofylin jsou předepisovány za přítomnosti hypertonicity a dysplázie u dětí mladších jednoho roku s osteochondrózou a jinými onemocněními páteře u dospělých. Papaverin a aminofylin jsou antispazmodika, která snižují bolest. Aminofylin je navíc bronchodilatátor, vazodilatátor, to znamená, že zlepšuje krevní oběh..

Pokyny pro použití fyzioterapie jsou jednoduché, ale je třeba vzít v úvahu několik základních faktorů, zejména polaritu léků. Polarita léků je polarita elektrod během postupu. Návod k použití různých léků - kovů a většiny alkaloidů na kladný pól, kyselých radikálů a metaloidů z negativních.

Předávkovat

Při léčbě lézí jizvy se lék podává intramuskulárně nebo subkutánně. V prvním případě je injekce umístěna co nejblíže k místu léze, ve druhém - přímo pod jizvou. Dávkování - 1 ml (64 IU hyaluronidázy) jednou denně po dobu 10-20 dnů. Pokud nejsou jizevní léze hluboké, lze injekce podávat každý druhý den.

Oční onemocnění se léčí elektroforézou s lidázou a instilací 0,1% roztoku do očí. Současně se v komplexu používá antibiotikum.

Traumatické léze nervových plexusů a periferních nervů jsou léčeny subkutánní injekcí léčiva do postižené oblasti v dávce 64 IU účinné látky s roztokem prokainu po dobu maximálně 15 injekcí. Postupy se provádějí každý druhý den.

U tuberkulózy a jiných onemocnění dýchacích cest je přípravek Lidaza M předepisován inhalací nebo injekcí. V závažných případech jsou injekce a inhalace předepsány v kombinaci. Inhalace jsou předepisovány denně po dobu 25 dnů, jednou v dávce 320 EU účinné látky (5 ml léčiva). Pokud není dosaženo účinku léčby, je předepsán druhý kurz za 1,5-2 měsíce..

V gynekologii je Lidaza předepsána ve formě injekcí a čípků. Čípky s přípravkem Lidaza se nevyrábějí ve velkém měřítku a objednávají se na lékařský předpis v lékárnách. Čípky se zavádějí do pochvy, každý třetí den 1 čípek každé dva dny. Průběh léčby je 10 injekcí.

Lidaza je také předepsána ve formě roztoku, kterým jsou obvazy impregnovány. Roztok se připraví za použití převařené vody, 10 ml 9% roztoku chloridu sodného (sterilní) a Lidase v dávce 64 EU. Všechny tyto složky se smísí ve sterilní nádobě, kde se znovu umístí sterilní obvaz, který je třeba nejprve složit do pěti vrstev. Poté, co je obvaz dobře nasycen roztokem, je aplikován na postiženou oblast, na vosk je položen voskovaný papír a fixován suchým obvazem.

Při použití elektroforézy s Lidase na jizvy nebo fonoforézy s Lidase se roztok připraví v 60 ml vody (destilované), do které se přidá 300 IU léčiva a asi 3 kapky 0,1% roztoku kyseliny chlorovodíkové. Lidaza se také ředí pufrovacím roztokem. Lék se vstřikuje z anody přímo do postižené oblasti.

Pokud se projeví alespoň jeden z uvedených příznaků, je nutné okamžitě vstoupit do epinefrinu, antihistaminik a GCS.

Návod k použití

K tomu je zakoupen dvouprocentní roztok síranu zinečnatého v množství 205 ml, v závislosti na objemu práce. Trvání jednoho elektroforetického sezení na ploše postiženého kloubu je 15-20 minut, procedury se provádějí každý den po dobu dvaceti dnů.

Kombinovaná řešení - ze zinku, hořčíku a vápníku pro elektroforézu. Pracovní elektrody jsou aplikovány na dolní část břicha v případě adhezivního onemocnění, nutně při absenci aktivního zánětlivého procesu. V případě silné bolesti je nutné přidat roztok novokainu.

Ostruha na patě: hlavní příznaky, metody léčby, recenze pacientů

"Gynekolog mi předepsal čípky Lidaza." První dva krát po použití jsem cítil trochu nevolnost, ale pak tento nepříjemný stav pominul a cítil jsem znatelné zlepšení. Absolvoval jsem celý kurz (10 žádostí) a proces lepení mě přestal obtěžovat. Lékař také potvrdil zlepšení. Jsem šťastný".

Musím říci, že ve většině případů je tento lék předepisován ve formě injekcí, včetně gynekologie, a existuje také mnoho recenzí o této formě užívání drog. Lidé si často stěžují, že prvních několik procedur přináší nepohodlí nebo dokonce bolest, ale později tyto příznaky zmizí a odborníci tvrdí, že je to zcela normální.

Podle odborníků injekce Lidase v gynekologii pomáhají ženám zmírnit mnoho problémů v této oblasti, proto je i přes pochybnosti některých lidí tento lék aktivně předepisován a má skutečně účinný účinek při léčbě mnoha nemocí.

V kosmetologii se Lidaza používá k léčbě zánětlivých procesů a také k urychlení absorpce látek, které se injikují intramuskulárně a pod kůži.

Pokud není možné provést elektrické procedury

Fyzioterapie se v gynekologii dlouhodobě a úspěšně používá, zejména při léčbě různých chronických stavů a ​​ženské neplodnosti. Uveďme nejúčinnější.

Elektroforéza

Elektroforéza je postup, který umožňuje vstříknout léky přesně do ohniska pomocí elektrického proudu.

K tomu se používají dvě podložky, které jsou umístěny na kůži v projekci ohniska - nahoře a dole. Horní podložka je navlhčena roztokem léčiva. Zdá se, že elektrický proud „sbírá“ ionty drogy a „přenáší“ je na místo určení, čímž vytváří maximální koncentraci aktivované drogy na správném místě.

V gynekologii se široce používají následující látky:

 • Zinek. Zinkové přípravky mají dobrý protizánětlivý a baktericidní účinek, zejména při zánětlivých onemocněních děložního čípku a sliznic dělohy.
 • Jodid draselný má analgetický účinek a také stimuluje růst endometria v případě jeho nedostatečnosti.
 • Hydrokortison. Elektroforéza s hydrokortizonem dobře pomáhá při bolestech a adhezích, zánětlivých onemocněních přívěsků.
 • Novokain pomáhá zmírnit zánět.
 • Lidaza je vynikající lék pro prevenci a léčbu srůstů po zánětlivých procesech a gynekologických operacích.
 • Magnesia elektroforéza je často předepsána těhotným ženám s gestózou nebo hrozbou předčasného porodu.

Elektroforéza by měla být prováděna denně. Procedura trvá asi 10 minut, obvykle je potřeba 7-14 procedur.

UHF a EHF terapie

Jedná se o typy terapie elektromagnetickými poli různých frekvencí..

 • Hlavním účinkem UHF je oteplovací účinek, který se široce používá při léčbě zánětlivých onemocnění: adnexitida, salpingitida, zejména při chronickém průběhu. Teplo zmírňuje bolest a zlepšuje průtok krve do postižené oblasti.
 • Hlavním účinkem EHF je stimulace buněk imunitního systému. Pod vlivem EHF se zlepšují procesy hojení a opravy tkání a aktivuje se lokální imunita oblasti ženských pohlavních orgánů.

Léčba pulzním proudem

Impulzní proudy nebo elektrická stimulace je účinek speciálních proudů na orgány a tkáně za účelem obnovení nebo normalizace jejich funkce..

V gynekologii se nejčastěji používá elektrická stimulace děložního čípku. Podstata techniky spočívá v tom, že ke krku jsou připojeny speciální elektrody, kterými jsou dodávány elektrické impulsy s určitou frekvencí.

To způsobí aktivaci zpětnovazební regulace pohlavních orgánů - hypotalamu a hypofýzy. Tato technika se používá pro:

 • Poruchy cyklu;
 • Neplodnost s oslabenou funkcí vaječníků;
 • Časná menopauza;
 • Hypoplázie dělohy;
 • Příprava a stimulace porodu;
 • Slabost práce.

Ultrazvuk

Hlavním účinkem fyzioterapeutického ultrazvuku je mikromasáž. Vlna způsobuje mikrovibrace v tkáních, které zlepšují:

 • Průtok krve a mikrocirkulace.
 • Snižuje otoky tkání a stimuluje odtok tekutiny z ohniska zánětu.
 • Poskytuje protizánětlivé a analgetické účinky.
 • Nejvýhodnějším účinkem ultrazvuku je jeho antiadhezivní účinek. To je velmi důležité pro prevenci adhezí po akutním zánětu nebo chirurgickém zákroku. Ideální je kombinace ultrazvuku a elektroforézy s lidázou v pooperačním období - jako prevence adhezí.

Kromě adhezí se ultrazvuk úspěšně používá k léčbě laktostázy a mastitidy u kojících matek..

Fyzioterapie s ultrazvukem v gynekologii je velmi jednoduchá - používají se speciální senzory a pohybují se po spodní části břicha nebo mléčné žlázy po dobu asi 10 minut po dobu 5-10 dnů. Pro ultrazvukové přístroje existují speciální vaginální trysky.

Magnetoterapie

Na každé klinice je přístroj pro magnetoterapii a mnoho z nich má doma „magnety“ - v podobě malých domácích spotřebičů.

Magnetické pole má následující účinky:

 1. Zlepšuje mikrocirkulaci.
 2. Zvyšuje tón hladkých svalů - a tím přispívá ke kontrakci dělohy. Tento účinek se používá v období po porodu, stejně jako k zastavení silné menstruace..
 3. Má výrazný analgetický účinek - zejména při bolestivých menstruacích a endometrióze.

Postup při magnetoterapii je obdobný jako u ultrazvuku - speciální snímač je veden po břiše po dobu 10-15 minut denně. Průběh procedur obvykle trvá 7-10 dní.

Laserová terapie

Laserové záření je v medicíně široce používáno. Jeho účinky jsou vysoce závislé na vlnové délce a výkonu. Vysoce výkonné záření se používá jako analoga skalpelu nebo tkáňového odpařovače v mikrochirurgii. Fyzioterapeutický laser má silný imunostimulační a stimulující růst a obnovu buněk.

Laserové ozařování vulvy je velmi účinné u starších žen s atrofickou vulvovaginitidou. Laserové záření stimuluje obnovu genitálního epitelu, zlepšuje průtok krve a snižuje svědění a další nepříjemné příznaky.

V posledních letech je velmi populární postup zvaný supravaskulární laserové ozařování krve (ULBI). Tato technika spočívá v laserovém ozařování velkých cév - postup má výrazný imunomodulační účinek v boji proti chronickým zánětlivým procesům.

Hydroterapie

Různé vodní aktivity jsou nejen příjemné, ale také velmi užitečné postupy:

 • Charcot sprcha
 • Kruhová sprcha
 • Různé druhy koupelí - jehličnaté perleťové, minerální, terpentýnové.

Tyto obecné vodní procedury uklidňují nervový systém, normalizují spánek, aktivují procesy krevního oběhu a pomáhají bojovat s otoky. Tyto účinky jsou velmi důležité u těhotných žen a žen v menopauze..

Místní vodní úpravy jsou různé vaginální sprchy a koupele. Pro ně se používají léčivé minerální vody a různé roztoky léčiv. Takové místní postupy jsou účinné pro různé vaginitidy a cervikální onemocnění..

Zařízení pro elektroforézu

Elektroforetický přístroj má mnoho modifikací. Jeho hlavním úkolem je generovat proud. Na tkáňové polštářky pod elektrodami se aplikuje speciální léčivá látka. Na tělo jsou přivedeny elektrody, které jsou připojeny ke svorkám zařízení. Je dodáván proud, který se na konci procedury postupně snižuje.

Moderní zařízení jsou malé velikosti a jsou vyrobena z vysoce kvalitních materiálů. Kromě toho jsou díky svým vlastnostem vynikající pro domácí použití (například „Potok-1“). Jejich rozhraní je docela přístupné, ovládání je jednoduché, není třeba sterilizovat elektrody (lze je vařit asi 300krát, otřít alkoholem). Moderní zařízení se automaticky vypnou, když napětí kolísá. Další výhodou je velmi přijatelná cena..

Alternativní metody

Další populární metodou zavádění léčivých látek do lidského těla, ale ne pomocí elektrického proudu, ale pomocí ultrazvukových vln, je fonoforéza. Pokud jde o účinnost, fonoforéza není horší než elektroforéza a má mnohem méně kontraindikací pro vedení.

O otázce, kterou metodu v konkrétním případě použít, rozhoduje ošetřující lékař. Ale jak ukazuje praxe, elektroforéza je nejčastěji předepisována a pouze pokud je nemožné ji provést, je vybrána fonoforéza, protože ne všechny léčivé látky, které se používají při elektroforéze, se používají pro fonoforézu.

To je způsobeno skutečností, že působením ultrazvuku jsou tyto látky zničeny, ztrácejí aktivitu nebo mění své farmakologické vlastnosti. Například novokain, platifillin, atropin, některé vitamíny (kyselina askorbová, vitamíny B).

Ceny služeb *

Název službyNáklady
Konzultace rehabilitačního terapeutaCena: 3600 rublů
Komplexní rehabilitační program po mrtviciCena od 10830 rublů za den
Komplexní rehabilitační program po poranění páteřeCena od 11829 rublů za den
Komplexní rehabilitační program pro Alzheimerovu chorobuCena od 11497 rublů za den
komplexní rehabilitační program pro Parkinsonovu chorobuCena od 10 300 rublů denně
komplexní rehabilitační program pro roztroušenou sklerózuCena od 10497 rublů za den
 1. Elektroforéza v gynekologii se zinkem, s jodidem draselným. Recenze.
 2. Tampony s Dimexidum v gynekologii
 3. Elektroforéza s magnézií v gynekologii - váš gynekolog
 4. Thiosíran sodný v gynekologii

Štítky: gynekologie, draslík, elektroforéza

  Podobné příspěvky
 • Gynekologie na Krasrabu Krasrabe
 • Roztok chlorofylliptového oleje pro hemoroidy
 • Jaká je proliferace žlázového epitelu v gynekologii. Proliferace buněk

Vlastnosti manipulace

Elektroforéza se nazývá lékařská manipulace, při které je lidské tělo vystaveno přímému elektrickému proudu, což má obecný terapeutický účinek a podporuje průnik léčiv kůží a sliznicemi. Během procedury nabité částice vstupují do těla prostorem mezi buňkami, mazovými a potními žlázami.

Biologická dostupnost léku použitého pro tuto manipulaci je 2 až 10% z množství aplikovaného na polštářek. V tomto případě se však lék vstřikuje přímo do postižené oblasti. To vede ke skutečnosti, že se látka hromadí na „bolavém místě“ ve zvýšené koncentraci, což významně převyšuje dávku přijatou injekcí nebo orálním podáním..

Jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen je drozd (kandidóza). Vyznačuje se svěděním, pálením a bílým výtokem. Často se vyskytuje během, před nebo po menstruaci.