Příčiny bolesti v dolní části břicha týden před menstruací

V souvislosti s restrukturalizací těla před menstruací vždy dochází ke změnám v reprodukčních orgánech, které způsobují nepohodlí 80% žen. Mezi takové nežádoucí projevy patří skutečnost, že týden před menstruací táhne podbřišek.
Příznak může být způsoben přirozenými příčinami a je změnou normálního fungování ženského těla.

Úzkost nastává, když bolest zasahuje do každodenních činností a není zdaleka mírně nepříjemná. Rozumíte možným důvodům toho, co se děje, když dolní část břicha táhne a bolí týden před nástupem menstruace..

Dysmenorea

Dysmenorea v medicíně se nazývá menstruační křeče v dolní části břicha před a během kritických dnů. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy a procesem odstraňování přebytečných částic endometria krví venku. Bolestivý syndrom může být spuštěn individuálním počtem citlivých receptorů a nízkým prahem bolesti. Kvůli dysmenorei 8-10 dní před nástupem menstruace bolí a táhne dolní část břicha.

Příznaky mohou začít v pubertě a doprovázet ženu až do menopauzy. U mnoha, s věkem nebo po narození dítěte, se bolestivý syndrom stává méně nápadným..

Mírná malátnost může být vyvolána hormonálními změnami v těle nebo strukturálními rysy reprodukčního systému.

Předmenstruační syndrom

Cyklický syndrom je celý komplex poruch endokrinního, psychoemotionálního a vegetativně-vaskulárního systému. Za hlavní příčinu PMS se považují hormonální poruchy u rizikových žen a náchylné k těmto faktorům:

 • přepracování v práci;
 • neustálý stres;
 • sklon k depresivním stavům;
 • trauma a chirurgie;
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů;
 • nedostatek fyzické aktivity;
 • nedostatek vyvážené výživy.

Není divu, že více než 55% žen zná zkratku PMS na vlastní kůži..

Neexistuje přesný údaj, kolik dní před menstruací se dolní část břicha začne táhnout. Míra se pohybuje od 2 do 14 dnů. Kromě bolestivých bolestí v podbřišku existují i ​​příznaky, jako jsou migrény vyzařující do očních bulv, zažívací potíže, bolestivá citlivost mléčných žláz, slabost, podrážděnost, nadměrná zranitelnost, apatie. Vyznačuje se prudkou změnou nálady - od vzrušené až po slzavé depresivní.

Malátnost může mít příznaky kardiovaskulárních onemocnění: bušení srdce, necitlivost rukou, pocení, dušnost.

Známky premenstruačního syndromu se mohou s věkem zdvojnásobit.

Tento stav obvykle vymizí s nástupem menstruace, ale někdy přetrvává i několik dní po jeho skončení..

Hormonální nerovnováha

Pokud je 4-5 dní před menstruací spodní část břicha silně zatažena, příčinou může být hormonální nerovnováha:

 1. Estrogenová rovnováha je nesmírně důležitá pro správné fungování reprodukčního systému. Jeho nadbytek, jako nedostatek, může vyvolat nepohodlí a nadýmání, stejně jako nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Známky jako šupinatá a suchá kůže, otupělost a vypadávání vlasů, migrény, nespavost, nestabilní krevní tlak, bolesti na hrudi a špatná nálada naznačují nezdravý estrogen v těle..
 2. Úroveň progesteronu před menstruací by měla být dostatečně vysoká a zvýšení jeho množství začíná kolem 15. dne cyklu, kdy vajíčko opustí folikul. Nedostatek hormonu vyvolává křeče a kontrakce těla dělohy, které vedou k bolestivé bolesti v dolní části břicha a dolní části zad před menstruací. Nerovnováha je indikována otoky a bolestmi mléčných žláz, silným výtokem během menstruace, krvácením v období mezi menstruací, otokem obličeje.
 3. Nízké hladiny „hormonů štěstí“ mohou být příčinou nepohodlí v břiše. Endorfiny jsou určeny k vyhlazení bolesti a stresu pro tělo. S jejich nedostatkem, když dolní část břicha bolí a táhne před menstruací, se však cítí silnější než obvykle. A také existují depresivní stavy, apatie, citlivost prsů a vaginálních stěn během sexu, poruchy gastrointestinálního traktu.
 4. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které monitorují a regulují biochemické procesy v těle. Jsou to oni, kdo vysílají signály do mozku o nepříjemných pocitech během menstruace. V důsledku porušení hormonálních hladin se může zvýšit množství prostaglandinů as nimi i citlivost na bolest.

Ovulace

Protože může být obtížné určit, kolik dní před menstruací vás začne bolet žaludek, může to ovlivnit období ovulace. V závislosti na vlastnostech ženského těla se může objevit v intervalu od 7 do 19 dnů cyklu. Tento rozdíl je vysvětlen dopadem vnějších faktorů na tělo - stres, přepracování, zdraví a další..

Malé bolesti v dolní části břicha jsou běžným příznakem ovulace a kvůli nepravidelnému cyklu se mohou obtěžovat asi týden před menstruací. Nepohodlí může být doprovázeno mírným krvavým výtokem, mírně vznešeným stavem, zvýšeným sexuálním apetitem, exacerbací chuťových pohárků a vůně.

Těhotenství

Hnojení vajíčka se může projevit velmi specifickými příznaky - zpožděním menstruace a skutečností, že dolní část břicha tolerovatelně bolí. Ve druhém nebo třetím týdnu těhotenství lze tyto příznaky snadno zaměnit s kritickými dny přicházejícími v novém měsíci..

Tyto příznaky se mohou objevit, a to jak z přirozených důvodů souvisejících s hormonálními změnami v těle, tak se mohou stát alarmujícím signálem..

Může se jednat o:

 • tři nebo čtyři dny před očekávanou menstruací je zvýšená teplota;
 • akutní bolestivé pocity v dolní části břicha a zad, vyzařující do slabin a pubis;
 • křečovité pulzující pocity;
 • pocit napětí a tlaku v břiše;
 • jakékoli nepohodlí, které se objeví spolu s krvavým nebo hnědým výtokem 5. nebo 6. den zpoždění;
 • malátnost je doprovázena nevolností a zvracením;
 • bolest v pátém týdnu těhotenství může varovat před mimoděložním těhotenstvím.

I když nepohodlí není příliš nepříjemné, musíte navštívit lékaře. Je užitečné provést test a ujistit se, že jste těhotná..

Hormonální antikoncepce

Výskyt nepohodlí v břiše před menstruací může být spojen s užíváním OK. Léky silně ovlivňují poměr hormonů a vlastnosti menstruačního cyklu.

Bolest břicha může naznačovat vedlejší účinky antikoncepčních prostředků a jejich neslučitelnost s tělem.

Příznak je také pozorován po prudkém ukončení užívání OK v důsledku silného hormonálního skoku.

Nezapomeňte, že než začnete užívat perorální antikoncepci a přestanete ji používat, musíte se poradit s gynekologem. To pomůže vyhnout se nepříjemným překvapením..

Adheze

Proces adheze je nejčastěji způsoben traumatem pánevních orgánů nebo gynekologickými operacemi. Riziková skupina zahrnuje také ženy trpící zánětlivými onemocněními nebo endometriózou. V důsledku výskytu adhezí rostou orgány spolu navzájem prostřednictvím cév a kapilár, což narušuje jejich pohyblivost a normální fungování. Mezi charakteristické znaky tvorby adheze patří zácpa, bolest při vyprazdňování a skutečnost, že 2-3 dny před menstruací je dolní část břicha silně zatažená.

Benigní novotvary

Nestabilita hormonálního pozadí může vést k vývoji různých typů formací a tuleňů.

Myom dělohy je příčinou 50% případů onemocnění reprodukčního systému. Jedná se o benigní nádor, který se tvoří v myometriu v důsledku hormonální nerovnováhy. Podporuje růst tvorby estrogenových hormonů. Myomum postupuje během reprodukčního období až do menopauzy, kdy se zastaví produkce estrogenu v těle.

Riziko onemocnění se zvyšuje v případě průběhu procesů, které ovlivňují hormonální pozadí:

 • zánětlivé procesy;
 • endometrióza;
 • endokrinní onemocnění;
 • gynekologické operace a potrat;
 • nedostatek pravidelného sexuálního života.

Příznaky onemocnění jsou podobné mnoha jiným gynekologickým patologiím, proto lze nádor detekovat pouze při vyšetření gynekologem. Důvod k podezření, že něco není v pořádku, může být: velmi silné bolesti před menstruací, tlak na močový měchýř, hojnější menstruace než obvykle a v důsledku velké ztráty krve, bledosti kůže, slabosti.

Zánětlivé procesy

Malátnost 3 nebo 4 dny před nástupem menstruace může naznačovat zánětlivý proces reprodukčních orgánů. Pokud pocity obvykle nebyly příliš nepříjemné, pak zánět bolest výrazně zvýší..

Původcem patogenních procesů mohou být genitální infekce a viry. Existuje vysoká pravděpodobnost jejich vstupu do těla s nástupem chladného počasí. Tělo nemá čas se přizpůsobit, což vede k prudkému snížení imunity.

Výskyt zánětu je možný na pozadí jiného onemocnění virové nebo infekční povahy. To platí zejména pro infekci pánevních a břišních orgánů.

Nejběžnější zánětlivá onemocnění spojená s bolestmi dolní části břicha jsou:

 1. Adnexitis - zánět vaječníků a přívěsků. Pro patologii je typická následující skupina příznaků: horečka, slabost, zimnice, nevolnost, zvracení, pocit pálení při močení, hnisavý výtok, napětí v břišní dutině a bolesti břicha s křečemi před menstruací a v dalších fázích cyklu.
 2. Cervicitida je zánět děložního čípku, infekční a neinfekční. Nemoc může být téměř bez příznaků. V ostatních případech jsou charakteristické pocity usrkávání v dolní části břicha, zvláště výrazné během sexu. Onemocnění se může projevit krvácením mezi obdobími a také hnisavými sekrety sliznic..
 3. Vulvitida je vnější zánět genitálií. Bolest a pocit brnění se obvykle šíří do dolní části břicha a vyzařují do pubis a genitálií. Objeví se výtok nažloutlého odstínu jiné konzistence, který má nepříjemný zápach. Jak se příznaky zhoršují, může dojít ke zvýšení teploty a pocitu únavy..
 4. Endometritida je akutní zánět povrchové vrstvy endometria. Chronická forma onemocnění se vyvíjí v důsledku infekcí vstupujících do dělohy a vejcovodů, ke kterým může dojít na pozadí jiných gynekologických onemocnění, komplikací po porodu a chirurgických zákroků. Urogenitální infekce - chlamydie, ureaplasma, mykoplazma a herpes virus mohou vyvolat zánět. Pokračuje akutními příznaky: teplota nad 38 stupňů, bolesti břicha, hnisavý výtok, migrény, nadýmání.

Endometrióza

Endometrióza je proliferace endometriální tkáně mimo její přirozenou vrstvu u více než 8% žen v reprodukčním období. Toto onemocnění má hormonální povahu, nicméně lékařské články a studie dosud neposkytly přesnou odpověď na příčiny patologie..

Nemoc je jednou z hlavních příčin bolesti břicha a je často zaměňována s běžným menstruačním nepohodlí..

Riziko patologie je:

 • ženy s menstruací méně než 27 dnů a bolestivými menstruacemi;
 • ti, kteří již měli v rodině případy onemocnění;
 • dívky, které mají první menstruaci dříve;
 • nulipární nebo pozdě narozené ženy.

Převážná většina menstruačního cyklu se endometrióza může vyvinout téměř asymptomaticky. Příznaky se zesilují a pociťují, když se týden před menstruací začne nepříjemně táhnout dolní část břicha a dolní část zad. Během pohlavního styku je bolest, špinění v posledních fázích cyklu, zácpa, časté močení, mírné zvýšení teploty.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud vás malátnost doprovázená nepohodlí v dolní části břicha sedm dní před menstruací pravidelně obtěžuje, měli byste kontaktovat svého gynekologa.

Je také důležité věnovat pozornost výskytu následujících příznaků:

 • bolestivé nepohodlí více než pět dní před menstruací doprovázené krvavým výtokem;
 • nepohodlí se vyskytuje během nebo po sexu;
 • zaznamenáte skoky v tělesné teplotě;
 • nevolnost, existuje nutkání zvracet;
 • bolest se šíří do dolní části zad, nohou nebo genitálií;
 • výtok získal nažloutlý nebo hnisavý odstín, objevil se nepříjemný zápach;
 • dolní část břicha bolí a bolí před menstruací v poporodním období nebo po operaci.

Pokud je břišní nepohodlí doprovázeno dalšími příznaky, bude lepší okamžitě podstoupit lékařskou diagnózu a provést všechny nezbytné testy.

Na základě komentářů na fórech pro ženy je mnoho žen zvyklých léčit bolest několik dní před menstruací jako součást svého menstruačního cyklu. Je však důležité si uvědomit, že malátnost, která zbavuje radost ze života, může být alarmujícím signálem a varovat před přítomností závažných patologií, zvláště pokud onemocníte poprvé. Klíčem k rychlému vyřešení problému je včasné prozkoumání. Milujte se a nedovolte, aby vám bolest zničila život.

Před menstruací bolí žaludek

Může žaludek bolet před menstruací

Bolest břicha před menstruací, co dělat, ke kterému lékaři jít? Pokud je bolest akutní, nesnesitelná, musíte samozřejmě zavolat sanitku. A lékařský pracovník, lékař nebo záchranář, který přijde, se již rozhodne, zda vás vezme do nemocnice nebo ne, a řekne vám, které oddělení. Může to být chirurgické oddělení, pokud máte například podezření na střevní obstrukci, nebo gynekologii, pokud máte podezření na prasklou ovariální cystu.

Budeme však považovat situace za neodkladné, často vznikající, a proto způsobující tolik otázek od žen..

1. Předmenstruační syndrom. Může vás bolet žaludek před menstruací nebo je to velmi špatné? U mnoha žen, asi týden před nástupem menstruace, začne pravidelně mírně bolet žaludek. Mnoho lidí to považuje za známku endometriózy. Ale to se děje i u zdravých žen. A čím blíže je nástup menstruace, tím častěji dochází k bolesti. Vnímatelné začínají 1 až 2 dny před kritickými dny, důvodem je prudký pokles hladiny progesteronu, který potlačuje excitabilitu endometria. Žádné těhotenství, kapky progesteronu, začíná menstruační krvácení.

2. Těhotenství s hrozbou ukončení. Pokud žaludek a hrudník bolí před menstruací, když mají začít, může to být hrozba potratu ve velmi krátkém čase. Faktem je, že mléčné žlázy před kritickými dny naopak přestanou bolet. Pokud váš žaludek táhne jako před menstruací a existuje pravděpodobnost požadovaného těhotenství, proveďte citlivý těhotenský test, který ukáže přesný výsledek 3-4 dny před začátkem zpoždění. Pokud je však dlouhá, budete mít čas jít k lékaři, aby vám předepsal progesteronovou drogu, protože nedostatek tohoto konkrétního hormonu vede ke kontrakcím endometria a vyvolává potrat. Mnoho žen samozřejmě na začátku těhotenství bolelo žaludek, ale ne všechny potratily. Je však lepší neriskovat želané dítě. Chcete-li začít užívat progesteron, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nemusíte provádět analýzu. Pokud se nastávající matka cítí tónovaná, a ještě více, pokud má krvavý výtok z pochvy, užívání progesteronu bude prospěšné. Když těhotenství bolí žaludek jako před menstruací, je to naléhavý důvod k užívání antispazmodik. „No-shpa“ (tablety) a „papaverin hydrochlorid“ (čípky) by měly být vždy po ruce s nastávající matkou.

3. Nejběžnějšími důvody, proč bolí žaludek před menstruací u netehotných žen v intervalu přibližně 12 hodin nebo méně před nástupem kritických dnů, je patologie zvaná dysmenorea. Pokud má žena bolestivou menstruaci téměř od mládí, má to pravděpodobně vysvětlení. Myometrium se aktivně snižuje a tím vyvolává nepohodlí v dolní části břicha. Bolest se léčí před měsíčním příjmem hormonální antikoncepce nebo nesteroidních protizánětlivých léků - proti bolesti. „Ibuprofen“, „Indomethacin“, „Aspirin“ a další. Vhodné jsou také kombinované přípravky obsahující antispasmodikum. Například „Baralgin“.

4. Endometrióza. Pokud žaludek často bolí před menstruací, krvavý výtok se objeví před 21 dny menstruačního cyklu, početí dítěte trvá dlouho, může se stát, že je na vině toto velmi časté gynekologické onemocnění. Endometrióza lokalizovaná v děloze je diagnostikována ultrazvukem. Přesněji řečeno, lékař může napsat podezření na jeho přítomnost. Přesná diagnóza je stanovena pomocí hysteroskopie - vizuálního vyšetření dělohy optickým zařízením a laparoskopií - pokud jsou ve vaječníku, pobřišnici atd. Ložiska endometriózy. Pokud existují endometrioidní formace, jsou odstraněny. Pokud se však endometrióza šíří ve svalové vrstvě dělohy (adenomyóza), nebude možné ji odstranit. A pokud dolní část břicha bolí před menstruací kvůli adenomyóze, jsou za účelem léčby předepsány hormonální léky. Může se jednat o konvenční orální antikoncepci používanou k ochraně před nechtěným těhotenstvím..

Mnoho žen, když je bolí břicho před menstruací, ale nejsou, se snaží urychlit jejich nástup různými lidovými způsoby. Používá se petržel, citron, kyselina askorbová. Mnoho lidí tvrdí, že dobrý sex s orgasmem může trochu urychlit nástup kritických dnů.

Ženské dolní břicho bolí, stejně jako před menstruací: příčiny a léčba

Nejčastěji se bolesti v podbřišku objevují první den menstruace a také týden před menstruací. V jiných situacích nemají zdravé ženy v oblasti přídavků žádné nepohodlí..

Závažnost a bolestivé pocity v břiše naznačují vývoj závažných patologií. Neustálá bolest doprovázená dalšími nepříjemnými příznaky, kdy ještě nenastal čas na menstruaci, by měla být obzvláště pozorná. Je nutné určit jeho povahu: bolest může být malá nebo intenzivní, objevit se a náhle zmizet. Léčba je předepsána pouze lékařem v závislosti na zjištěné patologii.

 • 1 Příčiny a příznaky
  • 1.1 Těhotenství
   • 1.1.1 Hrozba potratu
  • 1.2 Ovulace
  • 1.3 Algodismenorea
  • 1.4 Hormonální poruchy
  • 1.5 Vaginitida
  • 1.6 Endometrióza
  • 1.7 Cystitida
  • 1.8 Apendicitida
 • 2 Diagnostika
 • 3 Léčba
 • 4 Tradiční metody
 • 5 Užitečné tipy

Pouze odborník může určit přesnou příčinu, která způsobila bolest a tíhu ženy v dolní části břicha. Za tímto účelem provede diferenciální diagnostiku těhotenství. Zdravý pacient by neměl pociťovat bolest. Tato situace s sebou nese riziko ukončení těhotenství nebo rozvoje nebezpečných patologií v těle..

Mnoho pacientů si stěžuje na menstruační nepravidelnosti, zatímco test je negativní a bolest a tíha v dolní části břicha jsou pociťovány 20. až 23. den cyklu nebo během ovulace. Podobné příznaky se objevují vpravo nebo vlevo, někdy se šíří po celém břiše.

Někdy příčinou bolesti v dolní části břicha spočívá ve vývoji zánětu pohlavních orgánů, který zahrnuje: cysty a nádory, zánět nebo apoplexii vaječníků, děložní myom, ureaplasmózu, chlamydie a trichomoniázu. V případě mírné torze nohy cysty dochází k mírné bolesti v důsledku zhoršené cirkulace.

Rané těhotenství je často doprovázeno příznaky podobnými PMS (premenstruační syndrom). Tento stav trvá přibližně sedm dní a je spojen s implantací vajíčka do dělohy. Hlavní příznaky jsou:

 • tíha v dolní části zad;
 • nadměrná vzrušivost;
 • nevolnost;
 • kalení mléčných žláz;
 • zpoždění menstruace;
 • ospalost;
 • špinění špinění (vzácné);
 • bolesti dolní části břicha.

Během těhotenství, kvůli rychlému nárůstu dělohy, mnoho žen pociťuje bolest a tíhu, ale nevýznamné. U mimoděložního těhotenství (pozitivní test) se tyto příznaky objevují v důsledku zánětu a zúžení vejcovodů adhezí.

Je důležité si uvědomit, že tíha a bolest v dolní polovině jsou často zaměňovány s příznaky potratu. Během těhotenství je normální, pokud nepohodlí není příliš výrazné a trvá několik minut.

Nejvyšší procento možnosti hrozby potratu se vyskytuje v prvním trimestru těhotenství, zvláště pokud žena neví o svém novém stavu. Když se vajíčko nepřichytí ke stěně dělohy, dojde ke krvácení. Pokud je žena v těhotenství a cítí intenzivní bolest (zejména v pozdějších fázích), měli byste se neprodleně poradit s gynekologem. To obvykle naznačuje hypertonicitu dělohy, která hrozí potratem..

U některých žen období ovulace, po přenosu embryí, během zrání a pohybu vajíčka do děložní dutiny, bolesti a tíhy, jako u menstruace. Mezi další příznaky patří: špinění, zvýšená bolest při pohlavním styku spojená s podvrtnutím vazů na vaječnících. Bolest trvá 2-3 hodiny až dva dny, poté odezní sama.

U žen s tímto stavem se bolest objevuje před menstruací a pokračuje až do jejího ukončení. Další příznaky:

 • křeče a tahání bolesti vyzařující do rozkroku;
 • nevolnost;
 • slabost a ospalost.

Existují primární a sekundární formy algodismenorey. První nemá nic společného se zánětem genitálií a je detekován u dívek mladších 16 let. Druhá se vyskytuje u dospělých a žen po porodu a je obvykle spojena s gynekologickými patologiemi.

Při normálním hormonálním pozadí žena nikdy nepociťuje břišní nepohodlí, když uplynula menstruace nebo uprostřed menstruačního cyklu. Periodická bolest je spojena se zvýšenou produkcí prostaglandinu (hormonů) v těle. Jeho přebytek vyvolává bolestivé kontrakce dělohy, obvykle na konci menstruace..

Pokud je příčinou bolesti hyperaktivní štítná žláza, objevují se další příznaky: ztráta hmotnosti, letargie, ospalost a nespavost.

Při užívání hormonálních léků se někdy objeví závažnost a bolest. V takovém případě pomůže pouze lékař, který je předepsal..

Onemocnění se vyvíjí v důsledku infekce, kterou usnadňují následující faktory:

 • nedodržování pravidel osobní hygieny;
 • promiskuitní sexuální život;
 • patologie orgánů endokrinního systému;
 • hormonální poruchy;
 • nedostatek vitamínů;
 • snížená imunita;
 • poškození sliznice.

Příznaky vaginitidy: tíže a bolest v podbřišku, výtok, časté močení, otok děložní sliznice, pálení a svědění. V akutním stádiu patologie je bolest intenzivní, v chronickém stadiu periodická.

Tato patologie je spojena s množením tkání a jejich výstupem z dělohy. Obvykle se pozoruje u pacientů ve věku 35 až 50 let. Následující faktory přispívají k rozvoji endometriózy:

 • hormonální poruchy;
 • snížená imunita;
 • nadváha;
 • anémie;
 • chronické patologie urogenitálního systému;
 • genetická predispozice.

Žena cítí bolest, celkovou slabost, tíhu v dolní části břicha a v dolní části zad, které se zesilují s nástupem menstruace.

V případě častého a falešného nutkání na močení, přítomnosti krve v moči, lze tvrdit, že se u ženy vyvine cystitida. Bolest vyzařuje do bederní oblasti. Tato patologie se vyskytuje poměrně často a je spojena se strukturálními rysy těla: močová trubice je velmi široká a krátká, což přispívá k rychlému proniknutí infekce. Důvody pro vznik cystitidy jsou:

 • užívání léků;
 • podchlazení;
 • poranění sliznice;
 • ozáření.
 • bolesti v podbřišku;
 • objeví se bílý výtok;
 • bolest při močení.

U cholecystitidy se mohou objevit další příznaky: zvýšení tělesné teploty a exacerbace bolesti po jídle. Obě formy onemocnění nepředstavují velké nebezpečí, ale při absenci léčby je možný rozvoj selhání ledvin nebo pyelonefritidy (bolest vyzařuje do dolní části břicha, což výrazně komplikuje diagnózu kvůli nedostatku specifického zaměření lokalizace).

Zánět apendikulárního procesu je doprovázen tažnou bolestí, když je přemístěn do dělohy. Tento stav je charakterizován následujícími příznaky:

 • vysoká teplota;
 • obecná slabost;
 • zvracení.

U apendicitidy je žena často na zvracení.

Nebezpečí patologie je možnost úmrtí při absenci okamžitého chirurgického zákroku.

Další příznaky, které vám umožní zjistit příčinu bolesti:

 • mdloby často naznačují nitrobřišní krvácení;
 • ostré a křečovité bolesti a vysoká horečka - na přítomnost kamenů v močovém měchýři;
 • ztráta chuti k jídlu - na patologii orgánů gastrointestinálního traktu.

Bolest a tíže v břiše se objevují téměř u všech žen po porodu v důsledku intenzivního kontrakce svalů dělohy. U starších žen jsou tyto příznaky často způsobeny prolapsem pochvy nebo dělohy v důsledku oslabení svalů.

Pokud je v břiše těžkost a bolest, bez ohledu na dny cyklu, je nutné naléhavě navštívit lékaře, aby zjistil příčinu. Nemůžete se léčit sami, zvláště pokud máte další příznaky.

Hlavní chybou, kterou mnoho žen dělá, je jít do lékárny k úlevě od bolesti, když dojde k bolesti. Tímto způsobem je nemožné vyléčit základní onemocnění, ale pouze dočasně se zbavit příznaků a ztížit lékařům práci. Léčba by měla být komplexní a přesná diagnóza je klíčem k jejímu správnému určení. Obvykle zahrnuje následující postupy:

 • laparoskopie;
 • analýzy moči, výkalů a krve;
 • Ultrazvuk;
 • vaginální výtěr.

Po stanovení přesné příčiny nástupu bolesti odborník předepisuje léčbu:

 1. 1. Těhotné ženy obvykle nejsou léčeny léky. Hlavní věcí je dodržovat všechna doporučení k zachování zdraví a života nenarozeného dítěte a prevenci závažných komplikací. To zahrnuje: zdravé stravování, vyhýbání se cigaretám a alkoholu, vyhýbání se velkému emočnímu a fyzickému stresu.
 2. 2. Pokud se bolestivý syndrom objeví před menstruací, lékař předepíše léky na zmírnění křečí a vazodilatace.
 3. 3. Léčba algodismenorey spočívá v užívání hormonálních látek, komplexů vitamínů a provádění fyzioterapeutických opatření.
 4. 4. Při kolpitidě jsou předepsány antibakteriální čípky a masti, diety a dočasné odmítnutí sexu.
 5. 5. Endometrióza vyžaduje v závislosti na stupni vývoje lékařskou nebo chirurgickou léčbu. Obvykle se předepisují orální antikoncepce a antispazmodika. Pokud tato léčba nepomůže, je pacient operován..
 6. 6. Cystitida je eliminována diuretiky a uroseptiky. Léky proti bolesti jsou indikovány pro intenzivní bolest.

Důležité! Cysta, potrat, myomy, mimoděložní těhotenství a apendicitida vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, aby se zabránilo nebezpečným následkům.

Pokud není možné se poradit s odborníkem, pomohou zmírnit stav lidové léky k léčbě bolesti v podbřišku. Nejúčinnější recepty:

 • rýže (2 polévkové lžíce. l.) nalijte vroucí vodu a přidejte trochu medu, vezměte vývar vychlazený před jídlem;
 • semena fenyklu (1 lžička) zalijeme vroucí vodou a necháme 30 minut trvat každé 2 hodiny;
 • pokud se k bolesti přidá nevolnost a pálení žáhy, rozpusťte trochu čajové sody ve studené vodě a pijte třikrát denně;
 • připravte odvar z máty a heřmánku, vezměte 1/2 šálku před jídlem;
 • kořen celeru (nasekaný) nalijte 200 ml teplé vody, vezměte před každým jídlem;
 • jemně nasekejte zázvor, vařte jako čaj a pijte během dne.

Pokud žádná z výše uvedených metod nepomohla během několika dní, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud bolí dolní část břicha ženy, neexistuje jediná prevence, protože tyto příznaky mohou být způsobeny různými onemocněními vnitřních orgánů. Odborníci doporučují následující:

 • při prvních signálech těla o selháních se doporučuje dát si odpočinek: snížit emoční a fyzický stres;
 • s výhradou odpočinku v posteli budou všechny předepsané léky lépe absorbovány;
 • obohatit stravu o užitečné látky a mikroelementy k posílení imunitního systému;
 • nedoporučuje se používat láhve s teplou vodou, s výjimkou případů menstruační bolesti, aby se zabránilo rozvoji sepse;
 • ledové obklady jsou povoleny;
 • včas léčit zánětlivé a infekční patologie a podstoupit každoroční plánovaná vyšetření.

Je třeba si uvědomit, že jakoukoli nemoc lze snáze vyléčit hned na začátku vývoje. I když se objeví menší bolesti břicha, je nutná odborná konzultace.

Jak bolí žaludek před menstruací

Pokud vás bolí žaludek?

Ženy před nástupem menstruace často pociťují nepohodlí a bolesti v dolní části břicha a dolní části zad. Důvody tohoto jevu jsou různé a možnost eliminace závisí na původu bolesti. Proč bolí žaludek před menstruací a jak pomoci zmírnit nepříjemné příznaky?

Bolest je jiná

Intenzita a povaha předmenstruační bolesti se mohou lišit. S malými pocity je žena docela schopná pokračovat v běžném rytmu života. Stává se však, že žaludek bolí týden před menstruací a jedinou touhou je jít spát a nic nedělat.

 1. Krátké trvání bolesti a jejich slabý projev nevyžaduje korekci a je fyziologickou normou. Takto se tělo připravuje na očištění dělohy od epitelu..
 2. V případě vážných onemocnění, kdy bolí žaludek a nepohodlí se pouze zvyšuje, což znemožňuje vést normální životní styl, stojí za to dostat doporučení od gynekologa.

S pocity tahání v dolní části břicha nelze vyloučit těhotenství. Bolest může naznačovat hrozbu jejího přerušení. První týden je velmi nebezpečný a vyžaduje pozornost..

Příčiny bolesti PMS

Pouze odborník může zjistit skutečný důvod, když dolní část břicha bolí před menstruací. K tomu jsou přiřazeny studie a v případě potřeby jsou prováděny testy. Pokud je bolest před menstruací neustálým společníkem, vyšetření neodkládejte. Koneckonců, důvodem může být vážná patologie, která vyžaduje okamžitý zásah..

Faktory způsobující bolest žaludku

Ženské tělo je ovlivňováno hormonálními hladinami. Může žaludek bolet před menstruací, pokud se během cyklu mění hormonální hladiny? Odpověď specialistů je jednoznačná. V souvislosti s nárůstem hormonů je pravděpodobné nepohodlí před nástupem menstruace, což je zcela vysvětlitelné měnícím se složením krve.

Pokud jsou však změny v hormonálním pozadí během ženského cyklu považovány za normu, pak již mohou být další důvody patologie. Vinníkem bolesti v dolní části břicha tedy může být vývoj zánětlivého procesu, infekční onemocnění nebo dokonce nádory jiné povahy..

Vážné onemocnění se často může projevit ve formě premenstruačního syndromu pouze po dlouhou dobu. Proto, abyste nezmeškali nástup vážného onemocnění, stojí za to získat konzultaci s příslušným lékařem s neustálými bolestmi před menstruací.

Dolní břicho může být opásáno bolestí z nedávného potratu. Ale v tomto případě žaludek obtěžuje jen několik cyklů. Pak by nepohodlí mělo zmizet. Trvalá kolika je důvodem pro vyšetření.

Menstruace je přirozený měsíční cyklus každé zdravé ženy. Pokud nedojde k oplodnění, musí děloha odmítnout sliznici pro další přípravu na možné početí.

Dysmenorea může být doprovázena pocitem nepohodlí v důsledku kontrakcí dělohy s odmítnutím epitelu. Mnoho žen z nějakého důvodu zcela určuje přístup menstruace..

O přístupu menstruace můžete mluvit, pokud:

 • došlo k silné citlivosti mléčných žláz;
 • při běžné práci dochází k silné únavě;
 • v bederní oblasti je tažná bolest a postihuje dolní část břicha;
 • dochází ke zvýšené slzavosti a podrážděnosti.

Co dělat, pokud se necítíte dobře

Pokud jsou zkoušky úspěšné a nejsou nalezeny žádné závažné patologické stavy, můžete si pomoci bolestivými menstruacemi.

Nejprve nesmíte podchlazovat. Po banálním zmrazení, zejména v oblasti nohou, se často objeví bolestivá menstruace a křeče. Zvláště stojí za to postarat se o ty, kteří plánují těhotenství. Koneckonců, zánět příloh může přeškrtnout všechny plány.

Mírné, ale pravidelné cvičení může ovlivnit váš menstruační cyklus. Zatímco cvičení „opotřebení“ je pro zdraví žen špatné, aerobní pohyb v kombinaci s protahováním činí příznaky PMS méně nápadnými..

Správné stravování může také pomoci zmírnit před menstruační bolest. Je nutné omezit tučná jídla a potraviny obsahující vlákninu. Káva a čokoláda nejsou nejlepšími pomocníky v boji proti předmenstruační bolesti. Po jejich použití dochází k srdečnímu rytmu a v důsledku toho ke zvýšené kontrakci dělohy.

Teplá koupel před spaním poskytne jemnou a přirozenou úlevu od bolesti. Hrnek teplého mléka podpoří zdravý spánek a zmírní příznaky PMS..

Rané těhotenství může mít příznaky podobné předmenstruační bolesti. Proto, pokud existuje sebemenší podezření na početí, je horká lázeň zakázána. Může to vést k potratu..

Podle recenzí žen, když žaludek bolí před menstruací, pomáhá pupalkový olej. Vtírá se do pokožky a poskytuje lehký chladicí účinek a zmírňuje bolest. Zda to stojí za to použít a možné důsledky si můžete ověřit u lékaře.

Pokud je to těhotenství

S pocity tahání v břiše nezapomeňte na údajné těhotenství. Zda žaludek bolí před menstruací během těhotenství, trápí mnoho nastávajících matek. První týden, kdy je vajíčko vloženo do dělohy, může žena pociťovat nepříjemnou koliku.

Normálně bude tento stav trvat pět dní a poté by měl přestat. Žena očekává nástup menstruace, ale žádné nejsou. Stává se, že první týden těhotenství je poznamenán určitým výtokem, podobně jako nástup menstruace, ale jsou vzácnější..

Měli byste panikařit? Pokud je krev šarlatová a jsou pozorovány kontrakce, je nutná okamžitá pomoc. Předčasné termíny jsou nebezpečné s hrozbou přerušení.

Prevence bolesti před menstruací

Chcete-li odstranit problém bolesti před nástupem přirozeného krvácení, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa. Různé infekce, záněty, adheze a další problémy vedou k nepříjemným příznakům. Po odstranění příčin bolesti můžete na jejich projevy později zapomenout. A když nejsou, pak život nabývá jasných barev.

Proč bolí žaludek před menstruací?

Dolní břicho bolí před menstruací: příčinou je PMS

Nepohodlí v předvečer menstruace je velmi častým problémem. Ve většině případů je spojena s hormonálními změnami v ženském těle, ke kterým dochází, když je odmítnuta slizniční vrstva v děloze. Komplex nepříjemných příznaků se nazývá dysmenorea nebo premenstruační syndrom - PMS.

Důvody tohoto nepohodlí jsou zcela přirozené a nejsou nebezpečné, ale u různých žen se projevují různými způsoby. Vše závisí na hladině hormonů a individuálních charakteristikách těla. Dysmenorea zpravidla trvá dva až tři dny a je doprovázena následujícími nepříjemnými příznaky:

 • Žena má bolesti v podbřišku. Nepříjemné pocity mohou být slabé a přetrvávající nebo mohou být paroxysmální.
 • Nálada se často mění. Pacient začne kňučet, být nervózní a podrážděný.
 • Existuje nepodložený pocit únavy, ospalosti.
 • Chuť k jídlu prudce stoupá, chuť k jídlu se může změnit.

PMS signalizuje hormonální změny v ženském těle. Taková restrukturalizace ovlivňuje emoční stav, práci trávicího traktu, může způsobit migrény a zvýšený krevní tlak.

Jak bolí žaludek před menstruací s nebezpečnými patologiemi

V některých případech žena cítí všechny příznaky blížícího se období, ale není tomu tak. Zpoždění v kombinaci s výrazným nepohodlí může mít patologické, zdraví ohrožující příčiny.

Nejčastější gynekologická onemocnění s podobnými příznaky:

 • Algomenorea. Pacientka s podobnou gynekologickou odchylkou má silné bolesti břicha a dolní části zad. Toto nepohodlí se objevuje týden před očekávaným datem menstruace a může přetrvávat po celou dobu cyklu krvácení. Za charakteristické příznaky algomenorey z běžného PMS lze považovat záchvaty nevolnosti a bolesti hlavy, depresivní stavy. Nemoc může být vrozená nebo získaná. Často se vyvíjí po potratu, zánětlivém onemocnění, instalaci nitroděložního tělíska.
 • Adnexitida a další zánětlivá gynekologická onemocnění. Při adnexitidě jsou dolní část zad a žaludek velmi bolestivé. Tělesná teplota stoupá, cyklus selhává, během intimity se objevují nepohodlí. Průběh zánětu může mít negativní důsledky pro reprodukční zdraví ženy. Pokud takové příznaky zjistíte, měli byste okamžitě vyhledat lékaře..
 • Endometrióza Patologická proliferace epitelu vede k nepohodlí v břiše, může se šířit do zad, nohou. Bolest se postupně zvyšuje a období je velmi těžké..
 • Genitourinární infekce. U těchto onemocnění se k příznakům PMS přidává vysoká horečka, svědění v oblasti vnějších genitálií, atypický výtok s nepříjemným zápachem..
 • Myoma. V děloze se vyvíjí benigní novotvar. V počátečních stádiích se nemoc nijak neprojevuje. S růstem nádoru se objevují menstruační nepravidelnosti, menstruace je bohatá, PMS je výrazná.

Lékaři také upozorňují na případy, kdy nepohodlí v dolní části břicha před předpisy není spojeno s orgány reprodukčního systému. Podobné příznaky se projevují u pacientů s gastrointestinálními poruchami, zánětem slepého střeva. Současně jsou navíc narušeny problémy se židlí..

Musím navštívit lékaře, pokud mě bolí břicho před menstruací

Žena by měla zacházet se svým zdravím co nejodpovědněji. To platí zejména pro mladé dívky, které plánují těhotenství v budoucnu. Pokud se u vás vyskytne menší nepohodlí, není nutné si urgentně domluvit schůzku s gynekologem. Musíte poslouchat své tělo, sledovat cyklus, abyste pochopili, proč bolí břicho, hrudník nebo dolní část zad.

Při mimoděložním těhotenství bolí i dolní část břicha

Pokud je nepohodlí tak silné, že narušuje normální život, nezapomeňte se o tom poradit s kvalifikovaným lékařem. Bolest, při které není možné normálně sedět nebo ležet, často naznačuje vývoj nebezpečných patologií. Může to být dokonce mimoděložní těhotenství, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Je zakázáno užívat si silné léky proti bolesti samostatně. Takže namažete klinický obraz a k přesné diagnostice patologie bude zapotřebí více času a úsilí..

Proč bolí žaludek před menstruací, ale nedochází k žádnému výtoku

Situace je obzvláště nepříjemná pro ženu, když jsou přítomny všechny příznaky bezprostředního nástupu menstruačního krvácení, ale výtok se neobjeví. Důvody zpoždění v kombinaci s bolestivou bolestí břicha mohou být různé..

Tyto příznaky se nejčastěji vyskytují v následujících případech:

 • Ovulace. Přirozený proces prasknutí folikulu a uvolnění vajíčka může být doprovázen nepohodlí, které je lokalizováno na pravé nebo levé straně břicha. Takové příznaky se zpravidla objevují uprostřed menstruačního cyklu a signalizují, že nastalo nejpříznivější období pro početí dítěte..
 • Těhotenství. Zpoždění v kombinaci s příznaky PMS je jedním z nejčastějších příznaků těhotenství. V prvních týdnech, během implantace embrya, se výrazně zvyšuje tón v děloze. Pocity jsou přesně stejné jako v předvečer menstruace. Pokud krvácení nezačne do týdne a test ukáže dva proužky, domluvte si schůzku se svým gynekologem. Vysoký tón dělohy může vyvolat potrat.
 • Křečové žíly v orgánech reprodukčního systému.
 • Adheze nebo endometrióza.
 • Myoma.

Zpožděná menstruace a bolest v podbřišku narušují pacienty s chronickou cystitidou, urolitiázou. Všechny tyto patologie musí být léčeny pod přísným dohledem kvalifikovaného lékaře po komplexní předběžné diagnóze..

Co dělat, abyste zmírnili křeče

V případě silné bolesti se obraťte na svého gynekologa. Lékař provede vyšetření a v případě potřeby předepíše další diagnostiku ve formě krevního testu nebo ultrazvuku. Pokud jsou nalezeny závažné patologie, jsou předepsány metody hardwarového výzkumu - MRI nebo CT, laparoskopie nebo hysteroskopie. Po stanovení přesné diagnózy je zvolena účinná léčba.

Pokud vás žaludek bolí před menstruací v důsledku přirozených fyziologických procesů, můžete se pokusit odstranit nepohodlí sami doma. K tomu se používají léky různých skupin..

 • Antispazmodika. Umožní vám rychle odstranit svalové křeče v děloze. Tyto léky jsou dostupné bez lékařského předpisu, ale před jejich užitím si musíte pečlivě přečíst pokyny. U PMS se doporučují léky ve formě tablet nebo rektálních čípků.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Léky této skupiny rychle zmírňují bolest, bojují proti zánětu. Můžete odstranit nepříjemné příznaky pomocí tablet, ve kterých je účinnou látkou paracetamol, ibuprofen, diklofenak. Pamatujte, že tyto léky mají závažné kontraindikace, a než začnete užívat, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Striktně dodržujte doporučené dávkování.

Můžete obnovit normální pohodu před menstruací a eliminovat nepohodlí bez léčby. K tomu někdy stačí udělat lehká cvičení, aplikovat teplou vyhřívací podložku na žaludek, provést lehkou masáž, obohatit stravu velkým množstvím užitečných vitamínů a mikroelementů. Všechny tyto akce lze provést, pouze pokud jste si jisti, že jste naprosto zdraví..

Ženské měsíční krvácení je často doprovázeno břišním diskomfortem a bolestí. Je zcela normální, pokud je nepohodlí malé a příliš neovlivňuje kvalitu života. Nezapomeňte, že musíte navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně. To vás ochrání před rozvojem nebezpečných patologií a zachová reprodukční zdraví..

Příčiny a léčba bolesti v podbřišku před menstruací

Pravidelné procesy, které se v ženském těle vyskytují každý měsíc, by neměly být doprovázeny silnou bolestí. V ojedinělých případech je nepohodlí spojeno s fyziologickými charakteristikami, ale nejčastěji je výsledkem zánětlivých procesů. Co dělat, pokud předtím byla menstruace bezbolestná a nedávno se objevila nesnesitelná bolest?

Jaké jsou fyziologické příčiny bolesti

Systematicky v těle žen dochází k ostrým hormonálním poruchám spojeným s přirozenými procesy menstruačního cyklu. Výsledkem je, že i při absenci abnormalit ve fungování pánevního reprodukčního systému jsou křečové bolesti v dolní části břicha před menstruací považovány za normální přirozený jev. Fyziologické faktory vzniku nepříjemného vnímání jsou:

 • zvýšená citlivost na bolest;
 • tvorba otoků pod vlivem hormonů;
 • nedostatek endorfinů, přírodní léky proti bolesti;
 • přetečení střeva v důsledku konzumace velkého množství jídla, provokující stlačení dělohy, zabraňující její normální kontrakci;
 • přítomnost nitroděložního tělíska;
 • emoční stres, stres.

Během menstruace děloha provádí aktivní kontraktilní pohyby a vyvíjí tlak na nervové receptory sousedící s orgánem. Proto téměř všechny zástupkyně žen mají před menstruací bolesti v podbřišku..


Bolest nastává, když se děloha stahuje

V ženském těle každý měsíc probíhá proces, během kterého se tělo začíná připravovat na početí, a proto v něm dochází k určitým změnám, které vytvářejí nejpohodlnější podmínky pro úspěšné oplodnění vajíčka. 2 týdny po začátku menstruačního cyklu začíná období ovulace, během kterého praskne dominantní folikul a vajíčko připravené k oplodnění spermií se přesune do vejcovodu. Pak se ženská reprodukční buňka posune hlouběji do dělohy, kde očekává setkání s mužem a naváže se na sliznici endometria.

Pokud buňka nebyla oplodněna, pak je po určité době vlivem různých faktorů vajíčko odmítnuto dělohou spolu s povrchem sliznice. Výsledkem je otevřená krvácející rána, která se hojí několik dní. Je to tento proces, který způsobuje tahání bolesti v děloze..

Jak se zbavit nepohodlí

Dny menstruačního krvácení mohou být pohodlnější. K tomu budete muset užívat léky, které se stanou jakýmsi blokátory prostaglandinů. Nejběžnějšími léky jsou:

Jsou schopni nejen snížit bolest, ale také zmírnit zánět. Pokud má dívka předispozici ke krvácení nebo špatné srážení krve, je užívání těchto drog přísně zakázáno..

Je třeba se vyvarovat užívání drog osobám trpícím hypertenzí, protože přispívají k vazokonstrikci a ke zvýšení krevního tlaku. Rovněž stojí za to vzdát se léků proti bolesti pro ženy s onemocněním střev a žaludečními vředy. V případě silné bolesti stojí za to kontaktovat odborníka, který předepíše lék s přihlédnutím ke všem fyziologickým vlastnostem těla.

Pokud vás žaludek hodně bolí před menstruací a nemáte chuť brát léky, mohou je nahradit bylinné čaje a různé nálevy. Jsou volně prodávány v lékárnách. Při výběru kolekce byste měli věnovat pozornost složení. Čaj by měl obsahovat analgetické, protizánětlivé a uklidňující bylinky. Tyto zahrnují:

 • Třezalka tečkovaná;
 • heřmánek;
 • matka;
 • měsíček;
 • sedmikráska.

Ve srovnání s jinými léčivými bylinami jsou nejúčinnější. Je nutné začít užívat léčivý vývar několik dní před nástupem menstruace..

Při silných bolestech v podbřišku může pomoci teplá vyhřívací podložka. Je schopen uvolnit svaly a výrazně snížit nepohodlí. Je důležité zajistit, aby teplo vycházející ze zařízení bylo co nejpohodlnější. Může to být také prevence bolesti..

Antikoncepční prostředky mohou ženu s hormonálními poruchami zachránit před nepříjemnými pocity. Je přísně zakázáno předepisovat a nakupovat drogy samostatně..

Pouze odborník může předepsat nápravu po vizuálním vyšetření a diagnóze. Hormonální léky jsou předepisovány čistě individuálně..

Bolest v podbřišku během menstruace je přirozený a opodstatněný jev. Je nutné vyhledat pomoc odborníků v případě silných akutních, nesnesitelných pocitů, které mohou být příznakem závažných onemocnění nebo infekcí pohlavních orgánů..

Jaké příznaky by měly upozornit?

Krátce před kritickými dny mnoho žen pociťuje bolest z různých důvodů, z nichž mnohé mají spíše závažné příznaky a mohou být indikátorem nesprávného fungování těla. Například křeče jsou často známkou poranění, infekce, podchlazení nebo gastrointestinálního onemocnění..

Povaha syndromu bolesti mluví mnohokrát, často je to bolest, která pomáhá odhalit onemocnění, které nebylo dříve diagnostikováno. Například „algomenorea“, gynekologická abnormalita charakterizovaná křečovitými bolestmi a je poruchou menstruační funkce ženského těla.

Celkově existuje několik typů bolesti tohoto typu, zde jsou nejčastější:

 • Řezání bolesti
 • Charakteristická bolest
 • Prasknutí
 • Křeče
 • Křeč
 • Pocit tažení

Povaha bolesti je často jasným znamením určité poruchy v ženském těle. Podle gynekologů však může každá žena před menstruací bolet břicho - tato charakteristická bolest není příznakem žádné nemoci.

Ženy mají obvykle první den menstruace bolesti břicha. Bolestivé projevy lze vyjádřit v různé míře závažnosti:

 • v mírné formě - vyznačují se krátkým trváním, normální tolerancí bez ztráty výkonu a užíváním analgetik;
 • ve střední formě - komplikuje to výskyt nevolnosti, zimnice, stav bezmoci, zvýšená podrážděnost, časté nutkání močit, pokles celkového tónu;
 • v těžké formě - algomenorea je vyjádřena intenzitou projevů, šířením bolesti do hrudníku, dolní části zad, hlavy, doprovázené negativními příznaky ve formě poruchy srdečního rytmu, průjem, zvracení, ztráta vědomí, úplná ztráta pracovní kapacity.

Když žaludek bolí 5 dní před menstruací nebo méně, vzhledem ke změně hormonální povahy během tohoto období lze situaci napravit nezávisle bez lékařské pomoci. Při absenci patologií zahrnuje léčba bolesti břicha před menstruací použití léků a dalších metod léčby.

Chcete-li zastavit bolest žaludku před menstruací, doporučuje se:

 • užívání antispazmodik, léků proti bolesti, sedativ;
 • speciální gymnastika;
 • masáže;
 • odpočinek, dobrý spánek;
 • užívání komplexů vitamínů;
 • relaxační koupel s éterickými oleji nebo léčivými bylinnými odvarmi;
 • odmítnutí používat tampony;
 • akupunktura.

Pociťuje bolest, táhne, občas to může v boku mravenčit. Obvykle to bolí v dolní části břicha, blíže k levé nebo pravé straně. Někdy to může dát do boku nebo dolní části zad.

Kdy byste měli navštívit lékaře? Alarmující příznaky:

 • bolest trvá déle než jeden den, léky nepomáhají;
 • silný útok - bolest je ostrá a ostrá;
 • vaginální krvácení během období, kdy by neměla být menstruace;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • nevolnost a zvracení;
 • celková slabost, ospalost, rozmazané vědomí;
 • poruchy trávení a defekace.

Když si nemůžete dělat starosti

U žen dochází k hormonálním změnám často, jsou nestálé a nestabilní a jejich úroveň se často mění. Nepohodlí se často objevuje jeden týden před menstruací.

Během menstruace se rychlost progesteronu výrazně zvyšuje, což má vliv na střeva.

Za přítomnosti střevních potíží dochází k tvorbě plynů, zácpě, možná bolesti žaludku.

Téměř každá dívka nebo žena má předmenstruační syndrom:

 1. Bolest hlavy.
 2. Možná deprese.
 3. Podrážděnost.
 4. Nevolnost.
 5. Bolesti dolní části břicha.
 6. Ospalost.
 7. Rychlá únava.

Podobné příznaky vyvolává otok dělohy, takže tělo signalizuje, že je možné počat dítě. Všechny popsané příznaky nenaznačují chorobu, takže se nemusíte obávat.

Kromě toho tělo špatně funguje rovnováha vody a soli.

Jaké jsou patologické důvody

Kromě fyziologických projevů v důsledku změn v úrovni regulace menstruačního cyklu může být příčina bolesti břicha před menstruací patologická.

Nejběžnějšími faktory ovlivňujícími vývoj algomenorey jsou:

 • abnormální umístění dělohy;
 • důsledky chirurgického zákroku;
 • adnexitida;
 • genitální endometrióza;
 • zánětlivé procesy v urogenitálním systému;
 • myom;
 • rakoviny.


Endometrióza také způsobuje bolest
U infekcí genitálií se kromě toho, že pacientka před menstruací silně bolela, objevují následující znepokojující příznaky:

 • migréna;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • depresivní stav;
 • nevolnost;
 • svědění, pocit pálení v pochvě;
 • páchnoucí výtok.

Viníkem stavu, kdy bolí žaludek, jako před menstruací, mohou být:

 • opar;
 • chlamydie;
 • gardnerella;
 • mykoplazmóza;
 • kandidóza;
 • trichomoniáza;
 • syfilis.


Bolest je často spojena s pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou chlamydie
Je důležité včasné doporučení specialistovi, protože vznikající bolestivé pocity mohou být příznakem děložních fibroidů - benigního nádoru. Touto formací jsou propletené myocyty, které při kontrakci způsobují nepohodlí a bolesti při řezání. Fibroidy se nacházejí v různých částech dělohy:

 1. Cervikální nádor - tento fibroid je umístěn v děložním čípku;
 2. Intermuskulární nádor - vyvíjí se ve svalové tkáni stěny dělohy;
 3. Submukózní fibroidy - mohou se vyskytovat ve vaginálním traktu, dutině nebo děložním čípku;
 4. Propojení - ve spodní části bočních žeber dělohy;
 5. Břišní fibroidy - na vnější straně dělohy.

Všechny typy benigních nádorů, děložní myomy, způsobují bolest při tažení. V tomto případě se bolestivý syndrom a nepohodlí zvyšují na začátku regulace a uprostřed menstruačního cyklu. Benigní nádor je léčitelný. Pokud je fibroid detekován předem, můžete se ho zbavit pomocí léků. Ve vzácných případech nádor nereaguje na léčbu a musí být odstraněn chirurgicky.

Diagnóza velmi silné bolesti, jak zjistit příčinu nesnesitelné bolesti břicha

Důkladné vyšetření může pomoci objasnit příčiny premenstruační bolesti. K dokončení klinického obrazu potřebuje lékař informace:

 1. o povaze, pravidelnosti, intenzitě syndromu bolesti;
 2. přítomnost doprovodných příznaků;
 3. o metodách antikoncepce používaných pacientkou;
 4. o předchozích diagnózách, pokud byly dříve zjištěny zánětlivé gynekologické nemoci a metody jejich léčby;
 5. o povaze pacientových předchozích manipulací a chirurgických zákroků (diagnostická kyretáž, hysteroskopie, potrat, průběh poporodní periody).

Laboratorní testy zahrnují:

 1. obecná a biochemická analýza krve, moči, vaginálních nátěrů, škrábání z povrchu děložního čípku;
 2. bakteriální kultura, enzymová imunoanalýza, metoda PCR pro stanovení infekčních agens, existují-li důvody, že bolest může být důsledkem infekčního onemocnění.

Stav dělohy, přívěsků, vejcovodů lze posoudit podle výsledků ultrazvukové diagnostiky, která pomáhá identifikovat známky zánětlivých procesů a přítomnost novotvarů v těchto orgánech (cysty, fibromy, fibroidy). Na ultrazvukové studii může lékař posoudit stav vejcovodů, odhalit zúžení cervikálního kanálu, přítomnost jizev a adhezí. Pokud gynekolog nenalezne důvod vysvětlit přítomnost premenstruačního syndromu silné bolesti, doporučuje se ženě navštívit jiné lékaře (endokrinolog, gastroenterolog, neuropatolog). Musíte být trpěliví, protože provádění diagnostických postupů může trvat jeden nebo dva měsíce, ale nemůžete ustoupit, protože to je jediný způsob, jak identifikovat primární zdroj bolestivých pocitů před nástupem menstruace.

Bolest dolní části břicha během ovulace

Proč jinak může být bolest v podbřišku, to bude probráno později. Pokud týden před začátkem menstruace táhne a bolí dolní část břicha, znamená to, že s tělem něco není v pořádku.

Mezi nejčastější příčiny, kromě algomenorey, vedoucí k bolestivosti před menstruací:

 • Nedostatečná luteální fáze kvůli nízkým hladinám progesteronu.

V tomto případě dolní část břicha neustále bolí, zdá se, že žaludek praskne, může dojít k adhezi v děložní dutině a ve střevech.

 • Snížené hladiny endorfinů.

Před menstruací je množství progesteronu a estrogenu v těle ženy prudce sníženo, v důsledku čehož také klesá hladina endorfinů. Takový ostrý hormonální skok nemůže zůstat bez povšimnutí tělem. To je odpověď na otázku, proč si ženy před kritickými dny všimnou bolesti v podbřišku, zvětšení a bolestivosti mléčných žláz, melancholie nebo podrážděnosti a v některých případech dokonce střevní poruchy..

 • Předmenstruační syndrom.

PMS je považován za další nejčastější důvod, proč se může objevit bolest před nástupem kritických dnů. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že premenstruační syndrom ovlivňuje hlavně emoční stav žen, tomu tak není. PMS ovlivňuje mnohem větší oblast dopadu:

 • Zranění, operace v pánevní oblasti.

V tomto případě břicho táhne, bolesti v dolní části břicha jsou charakterizovány spasmodickým charakterem. Mohou existovat střevní křeče.

Bolest před menstruací může být výsledkem zánětlivých procesů v pánevních orgánech v důsledku podchlazení nebo infekčních onemocnění. Bolestivé pocity jsou lokalizovány v dolní části břicha. Žaludek může být velmi bolestivý, s křečemi a křečemi.

U žen s menstruačními nepravidelnostmi může ovulace nastat příliš pozdě, dokonce před očekávaným nástupem menstruace. Dolní břicho proto může bolet kvůli pozdní ovulaci..

V některých případech ženy nemohou správně identifikovat lokalizaci bolesti. Často je těžké zjistit, zda bolí žaludek nebo střeva. Proto je důležité znát rozdíly mezi bolestmi před menstruací a bolestmi ve střevech..

Předmenstruační bolest je charakterizována bolestivými, tažnými a bolestivými pocity v dolní části břicha. Dolní břicho bolí pořád nebo pravidelně (jinak u všech žen).

Když jsou postižena střeva, bolesti jsou většinou spasmodické. Při bolestech ve střevech může břicho nabobtnat, dunění, je zaznamenána tvorba plynu.

Bolestivý syndrom se obvykle projevuje několik dní před kritickými dny, přičemž se současně může objevit bolest hlavy a zhoršuje se nálada. To vše doprovází premenstruační syndrom - který se vyskytuje u každé ženy před zahájením regulace. Časem se problémy s PMS objeví v celém těle, včetně kůže, vlasů a psychologického stavu. Současně je bolest v tomto období považována za běžný proces, nejčastěji charakterizovaný intestinální dysfunkcí, pocity tahu, bolestivým pocitem.

Táhne pod břicho jako během menstruace - tento stav není cizí téměř žádné dívce ani ženě.

Když se v kritických dnech objeví bolestivý pocit, pak je to zcela normální, protože výstup vnitřní vrstvy dělohy je spojen s aktivními kontrakcemi jejího těla.

To je podstata syndromu bolesti. Pokud však během menstruace dojde k pocitu tahání, takže uprostřed cyklu, pak se z toho již stává nebezpečná okolnost.

Důvody těchto příznaků mohou být velmi rozmanité - od PMS po gynekologické abnormality a těhotenství..

Je nepopiratelné, že tahání bolesti je jen součástí komplexu příznaků nemoci, který musíte poslouchat svůj vlastní a stát.

Řada pravděpodobných gynekologických faktorů tahání bolestí v podbřišku zahrnuje:

 • zánět, který se šíří v děloze nebo jejích procesech;
 • myom;
 • endometrióza;
 • torze ovariální cysty;
 • mimoděložní těhotenství;
 • výskyt krve v dutině vaječníků (mrtvice).

Všechny tyto stavy vyžadují včasnou diagnostiku a léčbu; v opačné situaci je pravděpodobné, že se tento stav zhoršuje a jsou ohroženy důsledky pro zdraví žen..

Pokud v kritických dnech bolí pravá strana dolní části břicha, nemůžete vyloučit výskyt zánětlivého procesu v přílohách.

Menstruace je také stimulem pro exacerbaci nebo počáteční vývoj onemocnění.

Bolestivý syndrom se projevuje v křížové kosti, vnitřních stehnech, dolní části zad, v některých epizodách v konečníku.

Někdy lze patologii určit v obou přílohách. Dále však lze pociťovat na pravé straně, pokud je patologický proces v této oblasti intenzivnější.

Jeho charakteristické popisy:

 • v menstruaci je více hlenu, není vyloučen výskyt hnisu;
 • cítíte se unavení, ospalí;
 • žádná chuť k jídlu;
 • dochází k nervozitě a podrážděnosti.

Samotné bolestivé pocity, navzdory skutečnosti, že jsou velmi citlivé, a přesto nejsou ve srovnání s jinými patologiemi tak významné a intenzivní.

Umístění myomatózní uzliny v určité oblasti dělohy se také může stát faktorem bolesti během menstruace v pravé části dolní části břicha.

Obvykle tento novotvar reaguje na ženský pohlavní hormon.

Během menstruace jejich stupeň přítomnosti klesá, ale ihned po skončení kritických dnů začíná jejich nárůst..

Kontrakce dělohy zajišťující uvolnění ze zastaralé vnitřní vrstvy narušují fibroidy a blízké nervové zakončení.

Samotný novotvar vytváří překážky amplitudám orgánu. To je důvod pro stížnosti, že během a po menstruaci je bolestivý pocit v dolní části břicha vpravo, objem výtoku se zvyšuje během menstruace, která končí dlouhou dobu mazáním.

Endometrióza

Docela často bolí dolní část břicha s takovou patologií, jako je endometrióza. Toto onemocnění představuje 10% všech epizod gynekologických abnormalit. U každého zástupce nežného pohlaví je pohlavní orgán zevnitř lemován vnitřní vrstvou - endometriem.

Endometrióza, charakterizovaná hlavně nadměrným růstem vrstvy a jejím odchodem za hranici děložní sliznice. Z této odchylky jsou často náchylné ženy ve věkové kategorii od 30 do 50 let.

Byly identifikovány následující příčiny endometriózy:

 • ztráta optimálního poměru produkovaných hormonů (vyšší hladiny folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu);
 • genetická závislost;
 • snížení obranyschopnosti těla;
 • metaplazie (přemnožení jedné tkáňové struktury do druhé).

Předurčujícími faktory této patologie jsou:

 • Historie potratů;
 • Škodlivé prostředí;
 • Nedostatek železa;
 • Získání nadváhy;
 • Přítomnost chronického zánětu urogenitálního a reprodukčního systému;
 • Používání nitroděložních tělísek.

Endometrióza nemá stabilní klinické příznaky. Nejběžnějšími příznaky jsou bolestivé pocity, vaginální výtok, nevolnost, zvracení, oslabení těla, selhání reprodukční činnosti.

Bolest při tomto onemocnění se šíří v dolní části zad nebo dolní části břicha. Během kritických dnů se může projevit silněji. Zvýšený bolestivý pocit je také pravděpodobný po vyprázdnění a pohlavním styku..

Stává se také: neexistuje menstruace a těhotenský test ukazuje negativní odpověď, ale bolestivé pocity nezmizí, nedochází ke krvácení.

V takové situaci je nutné, ztrácet drahocenný čas, předat biomateriál ke studiu hCG, a pokud je pozitivní, těhotenství mimo tělo dělohy se stává docela pravděpodobným..

Implantace vajíčka mimo děložní dutinu je bohužel častým a velmi hrozivým jevem..

 • Nejzákladnějším příznakem, který to může naznačovat, je silná bolest. Pokud se to objeví z pravé strany, je to známka toho, že oplodněné vajíčko je připojeno k odpovídající trubici dělohy. Bolestivý pocit vyvolaný touto odchylkou, křeče, rezonuje v oblasti třísla, konečníku, pochvy a cervikálního kanálu.
 • Dalším znakem je, že kritické dny v mimoděložním těhotenství se téměř vždy objevují později než čas kalendářního cyklu. Proto, pokud dojde ke zpoždění, před nástupem menstruace to bolí na pravé straně (stejně jako během menstruace), je nutný urgentní chirurgický zásah.

Existují také drobné příznaky, které se objevují během mimoděložního těhotenství:

 • bledost kůže;
 • závrať;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • snížený tlak v cévách.

Ovariální cysty se vyvíjejí normálně během plodného roku. V případě, že novotvar má nohu, je docela možné, aby se cysta obalila kolem vlastního těla. Tento proces vyvolává bolestivý pocit v břiše ze strany, kde se nachází samotný vaječník..

Tato odchylka se může objevit kdykoli, avšak během menstruace, nitrobřišního napětí a zvýšení tlaku, což vytváří určité podmínky pro vznik této odchylky.

Zvláštní charakteristické rysy:


bolest je ostrá, nesnesitelná, může vyvolat mdloby;

 • je pravděpodobný výskyt nevolnosti, zvracení;
 • tělesná teplota se zvyšuje;
 • krevní tlak klesá, puls se stává častým;
 • někteří pacienti pociťují poruchu stolice a močových cest;
 • dochází ke studenému potu.
 • Příčiny bolesti před menstruací

  Kreslení bolesti v podbřišku se objevuje týden před menstruací a dříve, bezprostředně po ovulaci, nebo vyvolává úzkost několik dní před krvácením. Některé ženy určují bezprostřední nástup menstruace právě kvůli špatnému zdraví a nespavosti..

  Pokud v předvečer kritických dnů žaludek neustále bolí, může to být způsobeno anatomickými rysy vnitřních pohlavních orgánů. PMS způsobuje bolest na hrudi, břiše a dolní části zad, žena je podrážděná, slabá nebo kňourá a zaznamenává otoky obličeje a končetin.

  Hormony

  Pokud týden před menstruací dolní část břicha táhne natolik, že nepohodlí se stane nesnesitelným, můžete se nejprve pokusit změnit svůj životní styl - vzdát se špatných návyků, chodit častěji na čerstvý vzduch, revidovat stravu.

  Průběh mnoha procesů v ženském těle závisí na produkci hormonů. Druhá polovina cyklu je charakterizována prudkým zvýšením hladiny progesteronu. Hormonální nerovnováha způsobuje nejen PMS, ale také střevní problémy:

  • Zácpa.
  • Nadýmání.
  • Snížená peristaltika.

  Algodismenorea

  Pokud při přechodu na zdravý životní styl nepohodlí nezmizí, je nutné vyšetřit gynekologa a zjistit skutečnost algodismenorea. Jedná se o porušení menstruační funkce se silnou bolestí v dolní části břicha, v oblasti křížové kosti nebo dolní části zad. Jejich postava je kňučení, tahání nebo křeče.

  Příčiny primární algodismenorey:

  1. Endokrinní poruchy.
  2. Pomocí nitroděložního tělíska.
  3. Nedostatečný vývoj dělohy.
  4. Nesprávná poloha pohlavního orgánu.
  5. Fyzická / duševní únava.

  Sekundární algodismenorea se vyvíjí pod vlivem gynekologických onemocnění získaných s věkem. Týden nebo dokonce dříve před menstruací začíná bolet břicho u žen z následujících důvodů:

  • Historie břišní chirurgie.
  • Genitální chirurgie.
  • Nervová vzrušivost nebo deprese.
  • Nepravidelný sexuální život.
  • Sexuální nespokojenost.
  • Různé duševní poruchy.

  Fyziologické příčiny

  Pocit tíže v břiše a mírné zvýšení způsobuje tekutinu, která se hromadí v těle před menstruací. Tahavé bolesti břicha jsou také vyvolávány samotnou dělohou, respektive skutečností jejího nárůstu krátce před krvácením.

  Ovulace

  Při pozdní ovulaci je nepohodlí v dolní části břicha jasně patrné na levé nebo pravé straně, v závislosti na tom, kde se vajíčko nachází. V době prasknutí folikulu dochází k mírnému krvácení, ale krev vstupuje do břišní stěny a způsobuje místní podráždění.

  Ovulační bolest není patologická. Jsou znakem fungování ženského reprodukčního systému..

  Acyklická bolest

  Acyklická bolest je vždy prodloužena a jejich vzhled není spojen s ovulací.

  Nelze vyloučit nepohodlí pomocí léků proti bolesti z důvodů, že dolní část břicha bolí týden před menstruací na pozadí závažných patologií:

  1. Cystitida.
  2. Myom dělohy.
  3. Endometrióza.
  4. Adhezní anomálie.
  5. Ucpání v prostředí pánve.
  6. Urolitiáza.
  7. Křečové žíly v malé pánvi atd..

  Drozd

  Když žaludek vytrvale bolí týden před menstruací, je nutné pečlivě se podívat na vaginální výtok. Normálně se jedná o vícesložkovou látku:

  • Sliz.
  • Glykogen.
  • Mikroby.
  • Laktobacily.
  • Mrtvý epitel.
  • Tajemství bartholinových žláz.

  Normální výtok je průhledný nebo bělavý, jeho konzistence je hlenovitá a objem je nevýznamný, až 5 ml denně. Žádný nepříjemný zápach. Během ovulace vrcholí hladina glykogenu.

  Urogenitální kandidóza (běžně používaná - drozd) způsobuje, že výtok je bílý a sýrový, páchnoucí. Houba způsobuje svědění a pálení ve slabinách, nepohodlí při močení. Stydké pysky vypadají červené a oteklé.

  Hlavní příčinou drozdů je slabá imunita. Genitální houba je často spojována s infekcí HIV, diabetes mellitus a pohlavně přenosnými chorobami.

  Těhotenství

  Zvýšení tónu dělohy v časném těhotenství způsobuje bolesti v podbřišku. Žena možná ještě neví, že se brzy stane matkou, a v očekávání svého období zaznamená zhoršení blahobytu. Nejprve přisuzuje nepohodlí PMS, ale později lékař diagnostikuje těhotenství.

  U mimoděložního těhotenství může bolest obtěžovat také ženu. Pokud je lumen vejcovodů příliš úzký, oplodněné vajíčko nemůže najít způsob, jak vstoupit do dělohy, a je připevněno ke stěně trubice. Bolest vyzařuje ze spodní části břicha do konečníku.

  S výskytem nevolnosti, bolestivé bolesti v dolní části břicha, závratě, slabosti a v případě epizod ztráty vědomí je nutné urgentně konzultovat gynekologa. Rostoucí embryo vyvolává prasknutí vejcovodů, sepsi a smrt. Provoz pomůže zabránit smutným následkům.

  Když je bolest měsíčně

  Nástup bolesti v podbřišku v týdnu před menstruací má často trvalou formu. V případech, kdy je to způsobeno fyziologickými abnormalitami, zejména u dívek před porodem, byste se neměli bát. Pravidelné projevy bolesti břicha před menstruací však mohou naznačovat přítomnost infekcí, zánětů nebo neobvyklých poruch..


  Pokud bolest přetrvává, musíte být vyšetřeni

  Co dělat, abyste zmírnili křeče

  V případě silné bolesti se obraťte na svého gynekologa. Lékař provede vyšetření a v případě potřeby předepíše další diagnostiku ve formě krevního testu nebo ultrazvuku. Pokud jsou nalezeny závažné patologie, jsou předepsány metody hardwarového výzkumu - MRI nebo CT, laparoskopie nebo hysteroskopie. Po stanovení přesné diagnózy je zvolena účinná léčba.

  Pokud vás žaludek bolí před menstruací v důsledku přirozených fyziologických procesů, můžete se pokusit odstranit nepohodlí sami doma. K tomu se používají léky různých skupin..

  • Antispazmodika. Umožní vám rychle odstranit svalové křeče v děloze. Tyto léky jsou dostupné bez lékařského předpisu, ale před jejich užitím si musíte pečlivě přečíst pokyny. U PMS se doporučují léky ve formě tablet nebo rektálních čípků.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky. Léky této skupiny rychle zmírňují bolest, bojují proti zánětu. Můžete odstranit nepříjemné příznaky pomocí tablet, ve kterých je účinnou látkou paracetamol, ibuprofen, diklofenak. Pamatujte, že tyto léky mají závažné kontraindikace, a než začnete užívat, nezapomeňte se poradit se svým lékařem. Striktně dodržujte doporučené dávkování.

  Můžete obnovit normální pohodu před menstruací a eliminovat nepohodlí bez léčby. K tomu někdy stačí udělat lehká cvičení, aplikovat teplou vyhřívací podložku na žaludek, provést lehkou masáž, obohatit stravu velkým množstvím užitečných vitamínů a mikroelementů. Všechny tyto akce lze provést, pouze pokud jste si jisti, že jste naprosto zdraví..

  Ženské měsíční krvácení je často doprovázeno břišním diskomfortem a bolestí. Je zcela normální, pokud je nepohodlí malé a příliš neovlivňuje kvalitu života. Nezapomeňte, že musíte navštívit gynekologa nejméně dvakrát ročně. To vás ochrání před rozvojem nebezpečných patologií a zachová reprodukční zdraví..

  Menstruační bolest v břiše je častým jevem, který trápí mnoho žen. Nejběžnější příčinou nepohodlí jsou kontrakce děložních svalů, ale existují výjimky z pravidla, kdy se nepohodlí stává příznakem vážného onemocnění. Pokud se bolest v dolní části břicha před menstruací zesílí a stav se z měsíce na měsíc zhoršuje, musíte se poradit s odborníkem a zjistit příčinu křečí.

  Předmenstruační syndrom

  PMS se vyskytuje přibližně 3-4 dny před počáteční fází regulace. Především předmenstruační syndrom ovlivňuje psychologické zdraví ženy a vede ke změně nálady: nepřiměřené agresivity, úzkosti, deprese, nespavosti, podrážděnosti, slzavosti. Mohou se však objevit i další nepříjemné jevy:

  • Výskyt bolestí hlavy
  • Nevolnost před menstruací a ztráta chuti k jídlu
  • Bolestivý stav mléčných žláz na hrudi
  • Poruchy zažívacího traktu
  • Bolest břicha

  Gynekologové považují premenstruační syndrom za poruchu, protože je to přímo známka nedostatečné syntézy endorfinů. Pokud žena dostává po dlouhou dobu trochu „hormonu štěstí“, pak se z premenstruačního syndromu může vyvinout závažné psychické onemocnění - menstruační psychóza, která nereaguje na léčbu drogami a povede k hospitalizaci, za účasti psychiatra nebo psychologa. Proto odborníci doporučují konzultovat s

  Užitečné video

  Velmi často u žen, týden před menstruací, táhne dolní část břicha, ne každý ví, co to nepohodlí znamená a zda je možné se ho zbavit. Je třeba zjistit, zda lze předpokládat, že projev těchto příznaků je důsledkem gynekologické patologie, nebo zda se jedná o běžný přirozený stav, ve kterém není absolutně žádný důvod k prožívání. Bolest v podbřišku výrazně snižuje kvalitu života zástupce ženy, což jí brání ve správné práci a provádění každodenních činností. Chcete-li zmírnit tento stav, musíte vědět o dostupnosti některých metod, které tyto bolestivé projevy eliminují..

  Kdy navštívit lékaře

  Existují případy, že ženy mají bolesti břicha, jako před menstruací, ale ve skutečnosti je to známka gynekologických poruch nebo onemocnění trávicího systému. Při pravidelných závažných projevech, kdy ani v poloze na zádech nedochází k oslabení negativních příznaků, byste se měli poradit s lékařem. Stav, kdy pravá strana v podbřišku bolí před menstruací, je pro ženu nebezpečný, protože znamená riziko apendicitidy.

  Pokud žaludek bolí před menstruací se zpožděním v menstruaci, může tato okolnost znamenat porušení cyklu nebo mimoděložní těhotenství.

  Je-li vyžadována povinná lékařská konzultace

  Pokud si žena poprvé všimla zvláštních změn v těle před menstruací, které tam dříve nebyly, musí jít na kliniku a říct gynekologovi o tom, co se obává.

  Existuje řada závažných okolností a všechny vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

  1. Bolest obtěžuje více než 7 dní.
  2. Tělesná teplota je zvýšená.
  3. Po bolestivé PMS následují těžká období.
  4. Během jednoho cyklu přijdou kritické dny několikrát s krátkými přestávkami.
  5. Mdloby před menstruací.
  6. Podezření na těhotenství.
  7. V minulosti bylo každé období bezbolestné.

  Hlavní důvody, proč má pacient bolesti v podbřišku týden před menstruací, jsou během vyšetření objasněny. Jedná se buď o latentní infekci, která ovlivnila reprodukční systém, nebo o závažné onemocnění nebo o komplikaci po porodu.

  Kromě toho lze tahové pocity v břiše v předvečer kritických dnů vysvětlit dědičnou predispozicí.

  Jaká je diagnóza

  Pokud nastane situace, kdy před menstruací bolí žaludek a je mu špatně, musíte použít lékařskou pomoc. Po vyšetření odborník doporučí provedení požadovaných diagnostických opatření ke zjištění skutečné příčiny odchylek.


  Doporučuje se ultrazvuk

  Seznam možných typů vyšetření:

  • gynekologický ultrazvuk;
  • obecná analýza krve;
  • CT vyšetření;
  • test moči;
  • Ultrazvuk zažívacího traktu, ledviny;
  • MRI;
  • nátěr na infekce;
  • hysteroskopie.

  Stav, kdy břicho bolí vpravo před menstruací, vyžaduje urgentní vyšetření, aby se zabránilo vzniku závažných komplikací.

  Symptomatická léčba

  Pokud dolní část břicha vpravo nebo vlevo bolí před menstruací, musíte se určitě poradit s gynekologem, abyste vyloučili patologické příčiny dysmenorey. Pokud se jedná o přirozené chování vašeho těla, a nikoli o důsledek nemocí, zobrazí se vám symptomatická léčba zaměřená konkrétně na eliminaci a snížení bolesti.

  Za tímto účelem jsou pacientům předepsány následující prostředky:

  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).
  • Myotropická antispazmodika.
  • Kombinované léky proti bolesti. Takové léky obsahují NSAID, analgetika, slabá psychostimulancia, antispazmodické složky ve stejném množství. Tyto léky podle statistik pomáhají zmírnit bolest u 71% pacientů.

  Ale neměli byste sami předepisovat NSAID. Koneckonců, tyto prostředky ředí krev, čímž zvyšují menstruační krvácení. Lékař by měl takový lék předepsat pacientce, soudě podle stavu jejího těla.

  Týden před menstruací bolí dolní část břicha. Jak se s tím vypořádat? Bylinná medicína se úspěšně používá jako doplňková léčba. Zejména komplexní homeopatické přípravky, biologicky aktivní přísady. Ke zmírnění projevů dysmenorey použijte:

  • Lumbago louka.
  • Třezalka tečkovaná.
  • Majoránka.
  • Vitex posvátný.
  • Léčivý rozmarýn.

  Algomenorea

  Pokud se krátce před nástupem kritických dnů začne objevovat silná bolest a stane se to pokaždé během období PMS, je to známka algomenorey. Tato porucha se vyskytuje u poloviny žen. Příznaky tohoto onemocnění ženského těla se nejčastěji objevují 7 dní před nástupem regulace. Bolest s kontrakcemi, bolestivý pocit, žaludek se začíná táhnout.

  Tato porucha není závažným onemocněním, ale nepříjemné pocity, které vedou k jejímu výskytu, mají velmi negativní vliv na psychologický stav ženy, proto odborníci doporučují bojovat proti projevům bolesti, ke kterým dochází u konvenčních léků proti bolesti..

  Algomenorea je běžná gynekologická porucha charakterizovaná menstruační dysfunkcí a bolestivou menstruací. Algomenorea se vyskytuje téměř u každé druhé ženy.

  Toto porušení se projevuje jako periodické bolesti v podbřišku před nástupem menstruace. Bolest v podbřišku může mít různou intenzitu a trvání. Žena má pocit, že bolesti pokrývají střeva. Algomenorea ve většině případů začíná týden před nástupem menstruace a může pokračovat po celou dobu menstruačního cyklu. Podstata bolesti charakteristické pro algomenoreu lze popsat jako křeče, tahání, bolesti.

  Rozlišujte mezi primární a sekundární algomenoreou:

  1. Primární algomenorea se vyskytuje v důsledku porušení odtoku menstruační krve a křečovitých kontrakcí dělohy. Na otázku, proč se objevuje primární algomenorea, lze odpovědět následovně: nesprávná poloha dělohy (například její odchylka dozadu), endokrinní onemocnění, nitroděložní antikoncepce (spirály atd.), Zvýšené množství prostaglandinů.
  2. Sekundární algomenorea se často objevuje v důsledku zánětlivých procesů v pánevních orgánech nebo po gynekologických operacích (včetně potratů). Se sekundární algomenoreou může dojít ke zvýšení teploty, bolesti zad, nadýmání.

  Kromě bolestivých pocitů v dolní části břicha může žena pociťovat slabost, nevolnost, bolesti hlavy a depresivní náladu. Intenzita bolesti v algomenorei zpravidla negativně ovlivňuje výkon, pohodu, náladu ženy.

  V tomto ohledu je důležité vědět, proč se algomenorea vyskytuje. Důvody vzniku tohoto porušení menstruační funkce jsou různé. V naprosté většině případů je algomenorea souběžným onemocněním, které se vyskytuje u jiných gynekologických onemocnění, jako je endometritida, zánětlivé procesy v děložní dutině, zánět děložních přívěsků, infekční onemocnění urogenitální sféry.

  Léčba by měla být zaměřena na základní příčinu. Poté bude možné zmírnit projevy algomenorey..

  Předzvěsti menstruace jsou normální

  Během ovulace, to znamená během uvolňování vajíčka z vaječníku, které spadá na 14. až 16. den menstruačního cyklu, se sexuální buňka připojí k membráně vejcovodu. Pokud nedojde k oplodnění, endometrium odmítne vajíčko a je evakuováno z těla spolu s částicemi sliznice. Stěna orgánu je zraněna a následuje její fyziologická regenerace. Každý z těchto procesů může způsobit bolest před menstruací..

  Bolest 3 nebo 2 dny před menstruací je normální reakcí těla. Pokud není doprovázen patologickým procesem, neměli byste se poradit s lékařem. Můžete to pochopit podle následujících znaků:

  1. Normální nebo nízká horečka (pod 37,5 ° C).
  2. Obecná malátnost není pozorována.
  3. Nejsou žádné známky děložního krvácení.

  Pokud jde o druhou charakteristiku, je třeba poznamenat, že menstruační krev se od děložní krve liší vyšší viskozitou kvůli přítomnosti mrtvých buněk endometria a také tmavší barvou kvůli zvýšenému obsahu enzymatických proteinů.

  Před menstruací tedy může z docela objektivních důvodů bolet dolní část břicha. Toto je součást fyziologického cyklu, na který tělo každé ženy reaguje individuálně, včetně uvažovaného procesu, který může být doprovázen bolestivými pocity..

  Acyklická bolest před menstruací

  Před menstruací může břicho bolet v důsledku stagnace krve nebo křečových žil v pánevní oblasti, s cystitidou, urolitiázou. Takové bolesti se nazývají acyklické a nesouvisejí s menstruačním cyklem..

  Acyklická bolest je obvykle krátkodobá a nepravidelná. Často jsou spojovány s problémy ne v gynekologii, ale v jiných oblastech. Přesto je důležité rozlišovat mezi bolestivým syndromem a stanovit jeho příčiny, aby bylo možné v případě potřeby podstoupit léčbu včas.

  Stává se, že žaludek bolí z důvodů, které nesouvisí s premenstruačním syndromem. Acyklická bolest - její příčiny spočívají ve špatném fungování oběhového systému, může nastat v důsledku křečových žil nebo se stagnací krve. Tento syndrom lze eliminovat užíváním léků, nemá cyklickost, může se projevovat nebo se nemusí projevovat několik let.

  Související článek: PMS bolest

  Existuje nějaká prevence

  Při tahání podbřišku před nástupem menstruace musíte dodržovat jednoduché pokyny, abyste tomu zabránili:

  • Cvičení před menstruací. Plavte a protáhněte dolní část zad;
  • Eliminujte přejídání. Velká váha vyvolává bolestivý syndrom;
  • Dýchejte hluboce čistý vzduch, konzumujte vitamíny, vylučujte kouření a alkohol.

  Silnou, rostoucí bolest jednoduše nelze nijak tolerovat. Při počátečních známkách je lepší navštívit lékaře..

  Pokud má žena bolesti v dolní části břicha před menstruací, musí pravidelně navštěvovat gynekologa, aby nedošlo k rozvoji závažných onemocnění. Udržování zdravého životního stylu, dodržování správné výživové stravy v kombinaci s mírným cvičením a přiměřeným odpočinkem zmírní negativní příznaky a pomůže obnovit zdraví a pohodu ženy..

  Proč bolí dolní část břicha před menstruací: příčiny a způsoby léčby

  Bolestivá období nejsou neobvyklá. Podle lékařských statistik to uvádí 30-60% pacientů gynekologů z celkového počtu žen v plodném věku. Kromě toho je u 10% bolestí doprovázeno výrazným zhoršením pohody a dokonce i ztrátou pracovní schopnosti..

  Syndrom bolestivých období má svůj vlastní název - algodismenorea (nebo jednoduše dysmenorea). Proč bolelo dolní břicho před menstruací, to řekneme dále. A také zvažte účinné způsoby, jak se vypořádat s dysmenoreou..

  Příznivé vlastnosti estrogenuŽenské tělo produkuje tři typy estrogenu: estradiol; estron; estriol.Jejich předchůdci jsou mužské pohlavní hormony - androgeny.