Proč prsní bradavky u žen bolí

Ženský prsa je speciální část těla, která je vysoce citlivá na vnější podněty a vnitřní faktory..

Prsní bradavky u žen bolí z různých důvodů. Jak přirozené cyklické změny v těle, tak řada nebezpečných onemocnění mohou vyvolat nepohodlí. Proto při neustálé bolesti v oblasti poprsí, se změnou povahy bolesti a stupně její intenzity byste neměli odkládat návštěvu lékaře, abyste zjistili příčinu příznaků, které se objevily.

Přirozené příznaky

Za přirozené příčiny periodické citlivosti prsou se považují měsíční hormonální změny v těle ženy, stejně jako období těhotenství a kojení..

Takzvaný premenstruační syndrom je charakterizován prudkou změnou hormonálních hladin. Převládající estrogen je nahrazen progesteronem, jehož hlavním účelem je připravit ženské tělo na možné početí. V tomto ohledu může žena na začátku menstruačního cyklu pociťovat depresi, časté výkyvy nálady a podráždění..

Ve většině případů začíná bolet hrudník a bradavky jsou obzvláště citlivé. Tyto pocity jsou spojeny s retencí tekutin v těle, proto se mléčné žlázy z druhé fáze menstruačního cyklu mírně zvyšují: kanály bobtnají a stlačují nervová vlákna.

Když nastane menstruace, bolest v oblasti poprsí zmizí.

Po úspěšném početí během prvního trimestru může nastávající matka také pociťovat nepohodlí v oblasti bradavek a otok mléčných žláz..

Pachatelem tohoto onemocnění je stejný progesteron, který se produkuje ve velkém množství, protože je nezbytný pro úspěšný vývoj těhotenství. Jeho úkolem je nejen zajistit úspěšný vývoj vajíčka, ale také připravit mléčné žlázy na laktaci. Během tohoto období nemají nervová zakončení čas na to, aby se vytvořila tak rychle, jak se rozšiřují kanály, takže nastávající matka cítí bolest na hrudi.

Často bradavky na hrudi a během kojení bolí a k tomuto jevu přispívá také několik důvodů:

 1. Nesprávná poloha drobků v době krmení, kvůli které v prsu zůstává nedokončené mléko.
 2. Kvůli nepravidelnému tvaru ženské bradavky;
 3. Nesprávné kojení kojencem během kojení (zakrytá je pouze bradavka).
 4. Porušení hygienických pravidel po krmení. Po každém postupu přichycení dítěte k prsu byste měli důkladně, ale jemně umýt prsa teplou vodou a otřít ji měkkým ručníkem. Když se objeví i ty nejmenší praskliny, musíte je začít ošetřovat zvláčňujícími krémy nebo masti a zabránit tak jejich dalšímu rozvoji.
 5. Laktóza, která způsobuje stagnaci mléka.
 6. Mastitida Nebezpečné onemocnění, které se vyvíjí v důsledku skutečnosti, že infekce proniká do mléčných žláz. Má výrazné příznaky: oteklé prsa, bolest v bradavce, zvýšená tělesná teplota. Léčba onemocnění by měla být okamžitá, jinak bude nutné absces otevřít. Terapie se provádí pouze s antibiotiky. Během období léčby je kojení zastaveno.

Příčiny nesouvisející s hormony

V tomto případě bolí bradavky prsou v důsledku poruchy funkce různých orgánů a systémů, často nijak spojené s mléčnými žlázami..

Někdy je bolest v poprsí spojena s vývojem novotvarů benigní a maligní povahy. Bolestivý syndrom v tomto případě lze lokalizovat pouze v levé nebo pravé hrudi. V tomto případě je povaha bolesti odlišná: může ublížit pouze bradavka, celé prsa nebo svatozář; nepohodlí se vyskytuje na pohmat nebo v klidu.

Bolestivá pravá nebo levá bradavka označuje místo nádoru nebo patologické změny.

Při onkologii se na halu objevují uzliny, kůže mění barvu a bradavka se deformuje, zvyšuje se citlivost.

Ženy, které před menstruací často pociťují citlivost prsou, by měly být každý měsíc vizuálně vyšetřeny a prohmatány. V případě sebemenšího porušení pravidel byste měli kontaktovat gynekologa nebo mammologa a požádat o podrobné vyšetření. S pomocí včasné diagnostiky můžete rychle zahájit léčbu a zabránit rozvoji nebezpečné nemoci.

Zvažte nejčastější příčiny bolesti v oblasti hrudníku nebo bradavek.

Perorální antikoncepce

Perorální antikoncepce obsahuje hormony. Nesprávně vybrané léky nebo nesprávně vypočítané dávkování vede k hormonální nerovnováze, která způsobuje bolest na hrudi.

Charakteristickým rysem příznaků je v tomto případě brnění v mléčných žlázách a bolest.

Před použitím perorálních kontraceptiv se poraďte se svým lékařem! S pomocí výsledků speciálních analýz bude schopen nejen vybrat lék s požadovaným vzorcem, ale také vypočítat správnou dávku.

Pokud máte po užívání perorálních kontraceptiv jakékoli nepříjemné příznaky, měli byste se poradit s odborníkem a zvolit jiný lék.

Kožní choroby

Pokud bradavky ublíží kvůli malým trhlinám, ze kterých se pravidelně objevuje bílý květ, s největší pravděpodobností mluvíme o rozvoji kandidózy.

Houba, provokatér nemoci, vstupuje do mléčných žláz malými ranami.

Neméně nepříjemný je výskyt oparu na hrudi.

Tato onemocnění vyžadují okamžitou léčbu, zejména během těhotenství, protože představují nebezpečí pro zachování plodu.

Poškození

Může dojít k nepohodlí nebo bolesti na hrudi v důsledku zranění nebo sevření nervu.

Druhý faktor je navíc často vyvolán prvním, protože nerv je poškozen úderem, pádem nebo chirurgickým zákrokem.

Nejčastěji v tomto případě bolestivý syndrom zmizí sám po krátké době..

Pokud je však bolest doprovázena podlitinami nebo krvácením, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc..

Neurologické důvody

Fyzické zdraví ženy je velmi často spojeno s jejím psychickým stavem. Dlouhodobý stres, depresivní nálada, šoky vedou k obecnému zhoršení stavu. A protože hormonální pozadí rychle reaguje na psychologicky negativní stav, bolesti začínají v oblasti hrudníku a bradavek. Příznaky jsou velmi podobné pocitům, které zažívá žena během předmenstruačního období..

Dlouhodobé užívání antidepresiv také způsobuje nepohodlí v oblasti prsou.

Módní trendy

Některé mladé dívky podle módních trendů začaly tetovat bradavku. Populární je také postup piercingu prsou, když je bradavka propíchnuta..

Tyto postupy vyžadují od osoby provádějící proceduru zvláštní přesnost a profesionalitu. Jakýkoli nesprávný pohyb potrubí zraní nebo zablokuje. Kromě toho by piercing a tetování měly být prováděny za přísného dodržování hygienických a hygienických norem, protože během těchto postupů existuje velká šance na infekci, která bude mít za následek nejen bolest na hrudi a bradavkách, ale také jejich zánět..

Nadměrná stimulace mléčných žláz během intimity může také způsobit nepohodlí a bolest. Koneckonců, areola u žen je obzvláště citlivá.

Spodní prádlo

Při výběru spodního prádla je důležité vzít v úvahu velikost a vlastnosti vašeho těla. Například příliš úzká podprsenka může roztrhnout jemnou pokožku a způsobit nepohodlí. A umělé tkaniny často způsobují alergické reakce. V tomto případě bradavka nejen ublíží, ale také svědí.

Puberta

Během puberty dochází u dívek k intenzivnímu růstu prsou, což vede k přecitlivělosti.

Bolest zpravidla zmizí po krátké době sama. Pokud však bolestivý syndrom nezmizí po dlouhou dobu, stojí za to navštívit gynekologa pro konzultaci..

Jiné důvody

Bolesti bradavek mohou být také způsobeny těmito faktory:

 • Dysfunkce nadledvin;
 • Neuralgie;
 • Selhání funkce hypofýzy;
 • Patologie štítné žlázy a jater;
 • Nemoci centrálního nervového systému.

Všechna tato onemocnění mají výrazné příznaky, přičemž nepohodlí v bradavkách je pouze dalším příznakem.

Důvod k obavám

Navzdory mnoha důvodům, které způsobují bolest na hrudi a bradavkách, existuje řada faktorů, kterým by měla být věnována zvláštní pozornost a měli byste se poradit s lékařem:

 • Z bradavek se pravidelně uvolňuje tekutina, která má žlutou, zelenou nebo bílou barvu, nečistoty krve;
 • Bradavka je zdeformovaná, zbarvená;
 • Prsní žlázy jsou oteklé;
 • Objeví se rány nebo praskliny;
 • Bolestivý syndrom je tak silný, že vyzařuje do podpaží nebo paží;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Toxikóza, poruchy trávení.

Tyto příznaky nejčastěji naznačují vývoj onkologie, proto by vyšetření odborníkem mělo proběhnout co nejdříve..

Proč bradavky bolí - příčiny bolesti u mužů a žen

Na otázku, proč bradavky bolí, nelze jednoznačně odpovědět. Různé nepohodlí způsobují takové nepohodlí. Někdy je nepohodlí vysvětleno fyziologií nebo traumatem, ale neměla by být vyloučena pravděpodobnost vzniku závažných patologií. Proto je nutné zjistit příčiny nástupu bolesti a v případě potřeby provést kompetentní léčbu..

Příčiny bolesti bradavek u mužů

Mírná fyziologická bolestivost bradavek u mužů starších 50 let je možná kvůli snížení produkce testosteronu v těle.

Bolest v bradavkách mohou vyvolat různé nemoci:

 • Gynekomastie, která se vyvíjí, když v těle muže stoupne hladina estrogenu, ženského hormonu. S touto patologií se velikost mléčných žláz výrazně zvyšuje. To vede k podráždění nervových zakončení..
 • Mastitida, která se vyvíjí při náhodném poranění a kontaminaci infekcí.
 • Nejnebezpečnější patologií je rakovina prsu. Toto onemocnění se vyvíjí hlavně u mužů po 60 letech. V počáteční fázi vývoje je onemocnění asymptomatické, což vylučuje možnost včasné diagnostiky onkologie.

Proč bradavky u žen bolí

Otázka, proč bradavky u žen bolí, je docela aktuální. Takové nepříjemné pocity jsou pozorovány s určitou frekvencí v důsledku fyziologických procesů v ženském těle..

Před a po menstruaci

Každý měsíc před menstruací prochází ženské tělo změnami spojenými se změnami v hormonálním systému. Jak se vajíčko vyvíjí, tělo začíná produkovat více estrogenu. To vede ke zvýšení velikosti mléčných žláz, což je doprovázeno nepohodlí. Bradavky jsou velmi citlivé, což při každém dotyku vyvolává bolestivé pocity. Pokud nedojde k oplodnění, pak se hormonální pozadí vrátí do normálu, nepohodlí zmizí.

Někdy bolest po menstruaci přetrvává. Nepovažuje se to za normu, ale ne vždy to znamená závažné patologie. Vyvolává užívání perorálních kontraceptiv. Bolest se objevuje také při prudkých výkyvech hmotnosti. V tomto případě roztahování kůže prsu do jisté míry mění strukturu tkání a způsobuje bolestivost..

Nebezpečnější patologií jsou hormonální poruchy způsobené různými faktory. V tomto případě je nutné podstoupit vyšetření a průběh léčby..

Během těhotenství

V prvních měsících těhotenství pociťují téměř všechny ženy bolesti bradavek. To je norma kvůli intenzivním hormonálním změnám po oplodnění. V polovině těhotenství se nepohodlí obvykle snižuje, ale velikost prsou nadále roste a bobtná. Tato příprava mléčných žláz na laktaci vede k pocitu plnosti v hrudi. Ve třetím trimestru jsou prsa tak napnutá, že bradavky nemají čas se tomu přizpůsobit. Výsledkem je, že na jejich povrchu dochází k mikrotraumatu, které vyvolává nepohodlí..

Bolest v bradavkách během těhotenství je považována za patologickou, když je doprovázena zvýšením teploty a výtoku.

Během kojení a po něm

Existuje otázka, proč bradavky bolí při kojení. Jedná se o poměrně nebezpečný příznak, který bez léčby vede k různým komplikacím, proto, když se objeví, musíte se poradit s lékařem..

Za velmi časté důvody se považují:

 • porušení pravidel výživy dítěte. K tomu dochází, když je žena ve špatném držení těla nebo dítě nesprávně uchopí bradavku;
 • nesprávná péče o mléčné žlázy. Je nutné vyloučit použití mýdel a sprchových gelů a nelze provádět dezinfekci alkoholovými roztoky, protože to vede k vysušení povrchu kůže a výskytu popraskaných bradavek. Noste volné spodní prádlo, abyste zabránili mikroúrazu.

Bolestivé pocity v bradavkách se mohou objevit také na pozadí patologických faktorů: drozd, opar, psoriáza, mastopatie a onkologie.

Teenagerovy bradavky bolí - odchylka nebo norma

Drobné nepohodlí u dospívajících (dívek a chlapců) během puberty je považováno za normální. Je to způsobeno změnami v hormonální rovnováze.

Ve věku 12-15 let se u chlapců může objevit pubertální gynekomastie. Toto onemocnění je spojeno s nárůstem mléčných žláz. Protahování tkání vede k nepohodlí. Tento proces je považován za fyziologický a zpravidla gynekomastie mizí sama, jak stárnou. Navzdory tomu, pokud se takové příznaky objeví, měli byste se poradit s lékařem, protože tento stav může být také příznakem patologie.

Stavy a nemoci spojené s bolestmi bradavek

Bolest bradavek je příznakem mnoha patologií. Proto pokud se u vás objeví nepohodlí, měli byste se poradit s lékařem.

Bradavky bolí a svědí

Pokud se navíc objeví svědění, pak to často naznačuje vývoj dermatologického onemocnění. Hlavními příznaky jsou olupování a zarudnutí kůže kolem bradavek. Nejběžnějšími kožními chorobami jsou ekzémy, psoriáza a atopická dermatitida. Dermatolog je diagnostikuje a léčí.

Svrbení a bolest se mohou objevit u žen kvůli nesprávnému výběru podprsenky (příliš těsné). Vyvolává podráždění citlivých oblastí a kontakt se syntetickými materiály. Alergické reakce způsobují svědění u mužů a žen.

Levá nebo pravá bradavka bolí

Pokud dojde k bolesti v pravé nebo levé bradavce, jasně to naznačuje vývoj patologického procesu. To je obvykle způsobeno mechanickým poškozením, které vedlo k narušení integrity tkání..

Mastitida vyvolává bolest. Toto onemocnění se vyvíjí na pozadí infekce. Je to velmi nebezpečné a vyžaduje včasnou léčbu. Mastopatie může také způsobit bolest bradavek. Cysty a jiné novotvary, včetně onkologických, způsobují zvýšenou citlivost bradavky.

Bradavky při stisknutí bolí

Příčinou bolesti při stisknutí je cyklická mastodynie. Není nebezpečný a objevuje se několik dní před menstruací. V tomto případě není nutná žádná léčba. Může být vhodné nosit velkou podprsenku, která nebude vyvíjet tlak při mačkání prsou.

Necyklická mastalgie může také vyvolat specifickou bolestivost, která se zvyšuje s tlakem. Není spojen s hormonálními poruchami, ale je příznakem zánětu nebo novotvaru. Porucha nervového systému spojená s nervovým přepětím nebo stresem může navíc vyvolat bolest..

Mastopatie, což je benigní formace, někdy vede k bolesti. Dalšími příznaky jsou více hrudek v prsu.

Bolest prsou v oblasti bradavek

Hrudník může bolet z mnoha důvodů, které nejsou zdraví škodlivé. Například nesprávně vybrané spodní prádlo může způsobit bolest. Příčinou syndromu bolesti mohou být piercing, tetování a jejich různé modifikace. Takové kosmetické procedury poškozují povrch kůže a zvyšují riziko infekce..

Bolesti jsou pozorovány jak během těhotenství, tak při krmení dítěte. V prvním případě je to kvůli hormonálním změnám, které začínají ihned po početí, a ve druhém případě je důvodem přítomnost mikrotraumat v důsledku nesprávného krmení dítěte..

Bolestivost je také pozorována u dívek během puberty. Navíc je tento příznak doprovázen bolestí v dolní části břicha. Je možné podezření na rozvoj mastitidy, pokud se v jedné mléčné žláze objeví nepohodlí..

Oteklé a bolavé bradavky

Bolest bradavek může být spojena s vývojem benigních a maligních nádorů prsu. Novotvary lze snadno detekovat nezávisle v počáteční fázi vývoje. Jsou to malé uzlíky. V budoucnu se kolem nich může změnit barva kůže. Známkou rozvoje onkologických nádorů je krvácení z bradavek. Může dojít ke změně jejich tvaru a velikosti. Silná bolestivost nastává, když se objeví vyrážka nebo praskliny na hrudi kolem bradavek.

Co dělat, když bradavky na hrudi silně bolí

Pokud se bolest objeví poprvé a její příčiny nejsou jasné, měli byste se určitě poradit s lékařem. Pokud je bolest spojena s menstruačním cyklem, pak je během tohoto období důležité co nejvíce minimalizovat dotek bradavek..

Kromě toho můžete snížit nepohodlí:

 • chladná sprcha;
 • pohodlné spodní prádlo vhodné velikosti vyrobené z přírodního materiálu;
 • pomocí speciálních zvláčňujících krémů po sprchování.

Kdy by neměla být návštěva lékaře odložena

Pokud bolest přetrvává i po skončení menstruace, měli byste se neprodleně poradit s lékařem, pokud došlo k těhotenství. Důvodem pro radu je kromě toho změna tvaru a barvy bradavek, vzhled těsnění na hrudi, přítomnost krvavého výtoku. Povinná lékařská péče vyžaduje výskyt trhlin a vředů.

Příčiny bolesti bradavek, jak rozpoznat nemoc?

Bolest bradavek u žen je spojena s různými faktory. Může to být vnější podráždění, trauma nebo vnitřní příčiny spojené s patologií mléčných žláz, gynekologická onemocnění. Pokud bradavky bolí, pak sexuální kontakty, krmení dítěte, nošení krásného spodního prádla se stává problémem. Dámy se snaží odstranit nepříjemný jev všemi dostupnými prostředky. Znalost terapií, lidových receptů, hygienických pravidel pomáhá vyrovnat se s onemocněním a vrátit pohodlný stav do mléčných žláz.

Lokalizace bolesti nemusí nutně zasahovat pouze do papilární zóny. Může vydávat lopatku, oblast krku, ramenní pletenec, být ostrý, tlumený, střílet, brnit. V každém případě je bolestivý syndrom signálem o potížích, který by měl být vyřešen. To znamená zjistit, proč bradavky na hrudi bolí, a pochopit, co je třeba udělat pro zmírnění stavu.

Co vysvětluje bolestivost u dívek?

Syndrom papilární bolesti u dívky nevyžaduje léčbu. Je spojena s hormonálním nárůstem během puberty, poté s nástupem menstruace. Vyrůstající dívka cítí, jak jí rostou prsa, tuberkulózy se objevují ostřeji. Tyto jevy jsou doprovázeny drobným nepohodlí, které nevyžaduje léčbu..

Bolestivost, otok, zarudnutí bradavek se objevují také před menstruací, ale nejedná se o patologii. Takto reagují mléčné žlázy na hormonální syntézu. Jakmile se uvolnění hormonů uklidní, nepříjemné pocity ustupují a ustupují. Pokud se bolest v bradavkách stává trvalou, silně to bolí, musíte vyhledat pomoc od lékaře.

Bolest a menstruační cyklus u žen

Opakovaná bolest bradavek u žen se nazývá mastodynie. Je to způsobeno cyklickými změnami dělohy a přívěsků. Tělo se každý měsíc připravuje na oplodnění, produkuje se velké množství progesteronu a prolaktinu, mléčné žlázy reagují na hormonální uvolňování zvláštním způsobem:

 • dva dny před menstruací začne prsa bobtnat;
 • při dotyku se zvyšuje citlivost;
 • bradavka nabobtná a zhrubne;
 • tyto procesy jsou doprovázeny bolestivými pocity.

Některé dámy mají během ovulace mastodynii. Nástup menstruace zmírňuje syndrom, protože krvácení ustupuje a úplně zmizí. Pokud mají ženy bolavé bradavky, důvody nejsou známy, nedoporučuje se odložit návštěvu gynekologa, protože bolest může být známkou hormonální dysfunkce způsobené onemocněním nadledvin, štítné žlázy.

Sekreční pozadí jako příčina nepříznivého stavu bradavek může být narušeno:

 • v důsledku užívání antikoncepčních prostředků, pokud došlo k chybě při výběru léků;
 • s nervovým přepětím;
 • s prodlouženou sexuální abstinencí;
 • během těhotenství.

Tyto příčiny mastodynie nejsou spojeny s patologiemi. Netolerujte, pokud máte bolesti, dávejte pozor na svůj stav. Zjistěte důvod, proč vás bradavky bolí, vyměňte antikoncepci, dejte si pozor na stres. Pokud jde o patologické příznaky, poraďte se s lékařem.

Rakovina a Pagetova choroba jako příčina bolesti

Bradavky bolí, když je ženě diagnostikován nádor prsu. Jedním z příznaků onkologie je utažení pravé nebo levé papily. Rakovina žlázy sama o sobě zřídka způsobuje bolest bradavek, ale Pagetova choroba je onkologie, která postihuje také papilární tkáň.

Příznaky by měly u žen vyvolávat obavy:

 • obrácená nebo zploštělá bradavka;
 • krvavý nebo žlutě zbarvený výtok;
 • svědění, střelba, kolika v papilách;
 • červená barva okolní kůže, areola.

Pokud tyto příznaky najdete, okamžitě vyhledejte svého lékaře. Potřebujete urgentní test buněčných mutací.

Jiné příčiny mastalgie

Podmínky pro vznik bolestivosti bradavek jsou onemocnění mléčných žláz - mastopatie, mastitida. První onemocnění je charakterizováno tvorbou uzlíků a růstem pojivových tkání. Druhým je zánětlivý proces infekční etiologie. Při mastopatii bolí hrudník stejně jako před nástupem menstruace, ale intenzita pocitů se zvyšuje každý měsíc. Určete přítomnost vláknitých uzlin palpací, ultrazvukem, mamografií.

Mastitida je sama o sobě bolestivá. Hrudník se stává těžkým, deformovaným, červeným, bolí ho dotýkat. Bolestivý syndrom je silný a ostrý, teplota stoupá, napětí bradavky zvyšuje bolest. Pokud nepřijmete opatření k odstranění zánětu, hnisání, abscesu, jsou možné. Terapeutická protizánětlivá a chirurgická léčba - odstranění lézí.

Kožní onemocnění, která vyvolávají mastalgii

Dermatologická onemocnění mohou způsobit nepohodlí v bradavkách a kolem nich.

Projevy papilárních kožních infekcí jsou vyjádřeny celým seznamem patologických změn:

 • s ekzémem - svědění, bolest, pálení, puchýře, zarudnutí, mokvající oblasti, kůry;
 • s kandidózou - otok, zánět, praskliny, vezikuly;
 • s oparem - zarudnutí, bubliny tekutiny, bolest, svědění, kůry;
 • s impetigo - svědění, zarudnutí, bolest v oblasti vytvořených pustul.

Syndrom mastalgie se navíc vyskytuje, když jsou poškozena nervová zakončení v prsu, charakteristické pocity jsou kolika. Bolest v bradavkách je odrazem svalových křečí ve fibromyalgii (svalové křeče v hrudi).

Bolestivý papilární syndrom u nastávajících matek

Proč bradavky u těhotných žen bolí, což je otázka, která vyvolává obavy a ovlivňuje stabilitu psychologického stavu. Pro ty, kteří nosí dítě, je důležité vědět, jak bolest ovlivní produktivitu mléčných žláz, dítěte, celkovou pohodu nastávající matky.

 1. Otoky a brnění v papilech začínají brzy v těhotenství. Od okamžiku početí se tělo začne připravovat na laktaci, proces je doprovázen bolestivými pocity.
 2. Kolem papil se objevují hrbolky, které mohou být také citlivé na dotek.
 3. Samotná bradavka může bolet, stejně jako zatemněná svatozář.

Pohodlná podprsenka s měkkým košíčkem, ve které se těhotným ženám doporučuje chodit během dne a spát, pomůže snížit bolest. To zachrání papily před třením a podrážděním..

Krmení a bolest bradavek

Kojení je pro mnoho matek bolestivý proces. Důvodem je, že bradavky jsou velmi bolavé a krvácejí. To se stane, když nastávající matky nepřipravují prsa na krmení, nemasírujte bradavky. Podmínkou vzniku trhlin je nesprávné uchopení prsu dítětem. Papilla by měla být zcela v ústech dítěte.

Chybná technika sání je, když je bradavka při krmení umístěna poblíž dásně a tře se o tvrdé patro. Je nutné okamžitě použít metodu hlubokého zachycení - v zadní části ústní dutiny. V tomto případě by rty novorozence měly zakrývat část svatozáře. Pokud je vaše pravá bradavka větší než levá (nebo naopak), berte to při krmení v úvahu, pečlivě sledujte, jak hluboko to dítě zachytí.

Obrázek 5 Správné zachycení bradavek

Mladá matka si musí vybrat správnou odsávačku. Trychtýř by měl být vhodný pro velikost prsou, sací síla zařízení by měla být mírná. Když dítěti vybuchnou zuby, zafixuje bradavku v ústech jiným způsobem. Úkolem matky je dát prsa co nejhlouběji do úst dítěte. Proč to pochopíte, pochopíte, jakmile vás dítě kousne na bradavku a poškodí jemnou tkáň.

Lisování papily na dásně dítětem způsobuje kromě tření i omezení průtoku krve, což přispívá k vazospasmu. Toto nadměrné mačkání vysvětluje, proč se bradavky intenzivně začervenávají a bolí..

Jak vyřešit problém, způsoby léčby

Znalost léčby nemocných bradavek vám pomůže zbavit se potíží a bolesti..

 1. Použití bradavek během krmení, pokud je anatomická vada struktury, například při zatažení.
 2. Odmítnutí tuhého tahání na konci kojení.
 3. Je nutné sledovat nadměrné hromadění mléka, vyjadřovat se během laktostázy.
 4. V případě prasklin nebo jiných poranění je nutná pečlivá hygiena prsou a použití doporučených postupů.

Proč si musíte umýt prsa, ví každá žena, je třeba připomenout, že léčba papil po krmení je také důležitým bodem. Pokud nejste popraskaní, potom po krmení kapky mléka neutírejte, bude to přírodní mazivo. V případě poškození použijte rakytníkový olej, masti Solcoseryl, Bepanten, Purelan.

Nosit pohodlnou podprsenku je nezbytné. Musí být vyrobeno z bavlněné tkaniny, mít podložky, které absorbují emitované kapky mléka.

Po procedurách koupání nemůžete bradavky otřít, je třeba je otřít ubrouskem. Bolestivost hormonální etiologie je odstraněna paracetamolem, ibuprofenem.

Lidové léky

Nejjednodušší způsob, jak uklidnit bolest, je teplý obklad. Za tímto účelem složte gázu ve vrstvách, namočte ji do vroucí vody, počkejte, až vychladne, a poté ji naneste na bolavé místo.

Ale v případě prasklin to nepomůže, musíte použít jiné prostředky:

 1. ricinový olej pro mazání po krmení a následném tření po 10 minutách;
 2. máslo na nanášení ve formě komprese na voskový papír;
 3. šťáva z aloe velmi pomáhá.

Pro prevenci mastalgie se doporučuje ošetřovat bradavky šťávou z Kalanchoe, odvarem z lněného semínka v mléce a aplikovat obklad z jablek. Prvním a hlavním lékem populárně je med - namažte jej prasklinami, poškození kůže na bradavkách po umytí teplou vodou.

Co dělat, když bolí bradavky a nejčastější příčiny bolesti

V klinické praxi se rozlišuje velké množství patologických stavů prsu, které, pokud nejsou léčeny, mohou způsobit závažné komplikace..

V případech, kdy má žena současně bolest pravé i levé papily, stejně jako známky narušení integrity kůže nebo zánětlivou reakci, je nutné vyhledat pomoc od lékaře.

Tření

Nejprve musíte věnovat pozornost spodnímu prádlu. Nosit těsnou nebo syntetickou podprsenku může na jemné pokožce odírat.

Pokud je důvodem, proč se bradavky nebo pokožka prsu bolí přesně, kůže zčervená, dojde k otokům s bolestivostí nebo krvácením.

Infekce bradavek

Pokud infekce vnikla do krevního řečiště v důsledku defektů rány, mohou pacienti zaznamenat zvýšení tělesné teploty, otoky tkání a zarudnutí. Axilární oblast může také bolet.

Pokud ženská prsa bolí v oblasti infikované bradavky, je nutné objasnit příčinu vývoje tohoto stavu a co nejdříve ji odstranit..

To může být způsobeno piercingem, praskáním během krmení, poškrábáním v důsledku alergií nebo odřením. Výběr terapie závisí na původci infekce.

Alergie nebo atopická dermatitida

Bolest v oblasti dvorce bradavky může být spojena se zvýšenou citlivostí těla na vnější faktory. Jak postupuje alergický proces, bradavka začíná bolet.

V počátečních fázích není výrazný - na povrchu kůže lze detekovat zarudnutí, otoky nebo vyrážky polymorfní povahy.

Syndrom silné bolesti je spojen s atopickou dermatitidou způsobenou alergiemi. Projevuje se narušením celistvosti kůže a následným přidáním infekce (při absenci léčby).

Pokud má žena bolavá prsa a bradavky a současně existuje vzorec vzhledu a zmizení citlivosti, je nutné identifikovat možný alergen, který vyvolává onemocnění.

Nejběžnější původci alergické reakce:

 • prací prášky;
 • kondicionéry na prádlo;
 • kosmetika, parfumerie;
 • spodní prádlo na bázi syntetických materiálů.

Bolest v bradavkách po sexu

Možná, abychom pochopili, proč bradavky bolí na hrudi, je nutné zjistit povahu sexuální aktivity. Areola je nejcitlivější oblast v prsou. Při příliš aktivním pohlavním styku může bradavka bolet v důsledku silného stlačení nebo tření oblasti hrudníku.

Méně často nepohodlí vyvolává nadměrný průtok krve do bradavek, když je žena vzrušená.

Těhotenství a kojení

Během těhotenství se hormonální pozadí mění s nárůstem objemu žlázové tkáně a sekrece progesteronu. Příznaky se rozvíjejí převážně v raných fázích.

Chcete-li zjistit, proč ženská papila bolí, je třeba objasnit vlastnosti laktačního procesu. Během krmení jsou bolestivé příznaky způsobeny poškozením kůže dítěte s tvorbou trhlin nebo porušením laktace, které je způsobeno nedostatečnou expresí.

Bolest a menstruační cyklus u žen

Dívky mají často bolavé bradavky před začátkem menstruace, i když vaječníky nefungují správně. Syndrom bolesti je akutní, v některých případech se vyskytuje pocit pálení. Tato klinika je způsobena zvýšením produkce progesteronu a překrvením žlázové tkáně.

Užívání léků není nutné, protože příznaky zmizí samy o sobě s výskytem krvavého výtoku. Pokud však hrudník začne během menstruace neustále bolet, musíte se poradit s lékařem, protože se jedná o příznak fibrocystické mastopatie..

Perorální antikoncepce

Užívání hormonálních léků někdy vede ke skutečnosti, že ženy mají bolavé papily, což způsobuje velké nepohodlí. Příznaky začínají pacientovi vadit hlavně v prvních měsících užívání perorálních kontraceptiv. V tomto případě je stav ovlivněn množstvím hormonů.

Pacienti, kteří užívají vysoké dávky, si pravděpodobně stěžují.

Změny v mléčných žlázách jsou spojeny se zadržováním vody v tkáních, jejich překrvením a stlačení nervových vláken, což vyvolává bolest v bradavkách. Bradavka zpravidla přestává bolet sama o sobě, po několika cyklech pravidelného užívání perorálních kontraceptiv.

Pokud stížnosti přetrvávají, bude pravděpodobně nutné léky zrušit.

Poškození

V případech, kdy bolí pravá nebo levá bradavka, musí být vyloučeny traumatické účinky. I menší úder může vést k bolesti. Při absenci údajů o anamnéze a souvisejících projevech je obtížné určit příčinu.

Pokud jsou na povrchu bradavky viditelné oděrky, stopy hematomu a otoky, je třeba provést ultrazvukové vyšetření.

K léčbě lze použít masti se vstřebatelným mechanismem účinku a také hojivé látky.

Neurologické důvody

V klinické praxi často existují případy, kdy si žena stěžuje, že bolí pravá nebo levá bradavka. Navíc další diagnostické metody neodhalily patologické změny v tkáních..

Důvodem může být neuralgie hrudní páteře a narušení inervace vyvolané štípáním nebo zánětem nervových vláken.

V tomto případě je k odstranění příznaků vyžadováno jmenování terapie neurologem..

Puberta

Mnoho teenagerů má silné bolesti bradavek. Důvod v tomto případě má fyziologickou povahu, protože během puberty dochází ke změně hormonálních hladin. Hladiny hormonů jsou často nestabilní.

Zvyšuje se koncentrace estradiolu, prolaktinu a progesteronu, což vede k rychlému růstu žlázové tkáně v prsu.

Bradavky a žlázová tkáň začínají aktivně růst a způsobují bolest. Po obnovení menstruační funkce přestane bradavka bolet.

Bolest svalů postihující bradavky

Vzhled nepohodlí v bradavce je často spojen s myalgií. Zánět svalových vláken a rozvoj bolesti v nich způsobený přetížením může mít průběh podobný patologii mléčných žláz. Zvýšení příznaků je pozorováno se změnou polohy těla nebo fyzické aktivity.

K léčbě se používají léky proti bolesti, stejně jako léky s oteplovacím nebo antispazmodickým účinkem.

Psychologické faktory

Výskyt nepohodlí v bradavce je také spojen s psychologickými faktory. Může onemocnět na pozadí stresujících vlivů, depresivních poruch a také kvůli přepětí.

Pacienti také čelí mastopatii při užívání léků patřících do skupiny antidepresiv.

Chladné období

Příčinou bolesti bradavek je v některých případech vystavení nízkým teplotám. Citlivá pokožka se snadno poškodí a po podchlazení vysuší.

Aby se zabránilo těmto příznakům, musíte každý den zvlhčovat pokožku a zvolit měkké a teplé spodní prádlo, které vylučuje podchlazení..

Pronikavý

Bradavky mohou také bolet, když jsou mléčné kanály propíchnuty, protože při manipulaci dochází k poškození nervových vláken. Porušení citlivosti a inervace vede k rozvoji bolesti v bradavkách. Nejvíc ze všeho se tento problém po propíchnutí obává kojících matek..

Patologie prsu

Mírná bolestivost nebo výrazná bolest v oblasti bradavek mohou být způsobeny benigními nebo maligními procesy.

Důvodem může být výlučně zánět epidermis, ale někdy může být nepohodlí způsobeno mnohem závažnějšími chorobami, které by měl lékař identifikovat.

Rakovina prsu nebo Pagetova choroba

Rakovina prsu se vyskytuje u pacientů různého věku. Nejnáchylnější k jejímu vývoji jsou ženy s hormonálními poruchami, traumatizujícími účinky nebo se zatíženou anamnézou.

Při maligním procesu mohou bolet bradavky nebo okrajové části. Jak nemoc postupuje, dochází ke zhutnění bez jasných kontur. V závažných případech je tvorba při vyšetření patrná a lymfatické uzliny se zvětšují.

Mastopatie

U benigních hmot dochází k nepříjemným pocitům na bradavce a pocitu bolesti. Patří sem fibroidy, cysty a oblasti lokální fibrózy. Se zvětšením patologického zaměření je rozhodnuto o otázce punkce nebo chirurgického odstranění.

Klíčový rozdíl oproti rakovině spočívá v tom, že normální tkáň je hustší a nedegenerovaná, jako u maligního nádoru, který se chová agresivně vůči buňkám těla..

Mastodynie a mastalgie

Cyklicky se vyskytující nepohodlí a nepohodlí v bradavce jsou spojeny s hormonální nerovnováhou v důsledku poruchy funkce nadledvin nebo štítné žlázy. Pacienti si všimnou překrvení mléčných žláz a zvýšené citlivosti, oblasti prsou začnou bolet.

Před zahájením léčby je nutné zjistit původní příčinu těchto příznaků. Terapie je vybírána na základě dalších diagnostických metod.

Mezi příčiny a příznaky mastalgie patří ekzém, kandidóza, opar nebo impetigo..

Jiné důvody

Vzhled nepříjemných pocitů v zóně bradavek může být způsoben patologiemi v jiných orgánech a systémech. Klinický obraz podobný vzhledu bolesti v bradavce nebo na hrudi se vyvíjí u anginy pectoris, onemocnění plic a jater. Hledejte další změny v blahobytu a příznacích.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se objeví bolest na hrudi, v každém případě musíte vyhledat pomoc od lékaře, protože důvod často spočívá v počáteční fázi fibrocystické mastopatie.

Zvláštní pozornost by měla být věnována těmto příznakům u žen starších 35 let..

Vzhled silné asymetrie a změna uniformity barev je také vážným důvodem pro kontaktování mammologa.

Typ bolesti

Povaha bolesti může být:

 • bolest;
 • nudný;
 • bodnutí;
 • pulzující;
 • řezání;
 • hořící;
 • Střílení.

Intenzita

Podle intenzity bolesti v bradavce a žláze se dělí na:

 • ostrý;
 • střední intenzita;
 • projev nepohodlí v mléčných žlázách.

Podmínky výskytu

Bolest v bradavce v závislosti na podmínkách výskytu:

 • vznikající v klidu;
 • vyprovokovaný zraněními;
 • objevující se na pozadí užívání léků;
 • vyplývající ze změn hormonálních hladin, včetně těhotenství a kojení.

Lokalizace

V závislosti na lokalizaci bolesti v bradavce mohou být:

 • bilaterální;
 • jednostranný;
 • úplné obklopení;
 • lokalizován v jednom ze čtverců prsu.

Periodicita

Podle frekvence se dělí na:

 • cyklický;
 • acyklický.

Pokud se halo začne cyklicky bolet, může to čas od času naznačovat přítomnost nemoci.

Další příznaky

Mezi další příznaky patří:

 • deformace žlázy a okolních tkání;
 • přítomnost zánětlivé reakce;
 • stav lymfatických uzlin;
 • celková pohoda.

Jak se zbavit bolesti

Abyste pochopili, co dělat, když vás bolí bradavky, musíte zjistit příčinu těchto příznaků vyhledáním pomoci lékaře. Samoléčba je zakázána z důvodu vysokého rizika komplikací. Vyměňte spodní prádlo a oblečení za pohodlnější a nerušivé citlivé místo.

Pokud bolestivé pocity přetrvávají, neodkládejte návštěvu mammologa.

Léčba bradavek během kojení

V počátečních fázích léčby mastitidy u kojící matky se používá čerpání. Pokud prsa nepřestane bolet, jsou předepsána antibiotika, léky, které potlačují laktaci, a protizánětlivé léky z lanolinu.

K léčbě trhlin mohou být předepsány masti s hojivým účinkem nebo ochranné polštářky.

Lidové léky

Mezi nejběžnější lidové léky patří ricinový olej nebo máslo. Výrobky lze použít jako obklady nebo maziva těsně před krmením. Aloe šťáva může také eliminovat zánět, vady ran a nepohodlí..

Prevence

Preventivní opatření zaměřená na prevenci bolesti bradavek zahrnují:

 • Denní hygienická opatření.
 • Výběr prádla, které bude vyhovovat velikosti a povětrnostním podmínkám. Upřednostňovat by se měly výrobky vyrobené z přírodních materiálů..
 • Léčba kožních onemocnění pod dohledem lékaře v souladu se všemi předepsanými doporučeními.
 • Pravidelné vyšetření. Mezi běžné metody vyšetření mléčných žláz patří mamografie a ultrazvuk..
 • Dřívější doporučení lékaři při prvních příznacích onemocnění.

Hygienické normy

Aby se zabránilo kožním onemocněním a poškozením mléčných žláz a bradavek, měla by se věnovat zvláštní pozornost jejich hygieně..

Za tímto účelem se pacientovi doporučuje:

 • Vyberte si prádlo vyrobené z přírodních materiálů, bez hustých košíčků a ploch, které mohou vést k oděru.
 • Umyjte si prsa denně teplou vodou, nedoporučuje se k čištění pokožky používat žínky nebo jiná tvrdá zařízení.
 • Používejte pouze měkké a čisté ručníky. Tuhé produkty mohou zranit jemnou pokožku bradavek.
 • Vyvarujte se nadměrného pocení a odírání způsobeného potem pod prsy. K tomu je nutné vybrat prádlo v souladu s povětrnostními podmínkami..

Poslouchejte, jak se cítíte, hrudník vás nezačne jen bolet. Pokud se objeví nepohodlí na hrudi nebo bolest v bradavce, je nutné včas konzultovat lékaře a zahájit léčbu po důkladné diagnóze..

Proč bradavky bolí: musíte vědět sedm příčin bolesti

Vnější část prsu je bohatá na nervová zakončení a je citlivá na dráždivé látky.

Není divu, že existuje mnoho důvodů pro bolest bradavek.

Od těsného tření podprsenky a kojení až po vážnější příčiny, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc a ošetření.

V tomto článku se podíváme na sedm možných příčin bolesti bradavek:

Důvod č. 1: tření

Tření drsným oblečením nebo tričkem je hlavní příčinou bolesti bradavek. Obzvláště často si ženy na sport stěžují na problém. Hořící bolest je charakteristická pro tření; kůže prsu je podrážděná, často suchá a popraskaná.

Dlouhé cvičení znamená dlouhé tření. Se zvýšenou citlivostí lékaři doporučují během vyučování nosit na bradavkách chirurgickou náplast.

Důvod č. 2: Infekce bradavek

Bradavky, které již trpí odřením, alergickými reakcemi, praskáním nebo krvácením, se pravděpodobně nakazí. Kojení také zvyšuje pravděpodobnost infekce. Po léčbě antibiotiky mohou ženy čelit kandidóze - houbě Candida albicans.

Plísňová infekce se obvykle projevuje pálivou bolestí. Bradavky mohou být jasně růžové, areola zčervená a vločky. Mnoho kojících žen popisuje kandidózu jako prudkou, horkou bolest bezprostředně po krmení nebo vylučování mléka (příznaky infekce - orofaryngeální kandidóza - se mohou objevit také u dítěte).

Během těhotenství a laktace je mastitida možná - mléko vstupuje do „pasti“ uvnitř mléčných kanálků a stává se živnou půdou pro bakterie. S tímto onemocněním, bolestivost, otoky a zhutnění prsu, teplota.

U mastitidy je nutná antibiotická léčba, jinak se může vytvořit absces!

Důvod č. 3: Alergie nebo atopická dermatitida

Mezi výrobky pro domácnost jsou alergie vyvolávány:

• mýdlo
• tělové mléko
• prací prášek
• aviváž
• pěna na holení
• nové oblečení
• parfumerie

Pokud se objeví alergie, vyloučte podezřelé tkáně, kosmetiku a parfémy, použijte antialergickou mast (fenistil) a antihistaminika v tabletách (cetirizin, loratadin). Pokud vyrážka, bolest a svědění přetrvávají, poraďte se s odborníkem.

Důvod č. 4: Bolest bradavek po sexu

Důvod č. 5: hormonální změny

Přirozené hormonální výkyvy v průběhu měsíčního cyklu jsou další častou příčinou bolesti bradavek..

Tyto příznaky se objevují v předvečer menstruace, kdy zvýšené hladiny hormonů způsobí, že tekutina proudí do prsou a způsobí jejich bobtnání. Pokud bolest souvisí s hormonálními změnami, měla by po začátku menstruace ustoupit. Pokud to trvá několik dní, poraďte se se svým gynekologem.

Důvod č. 6: Rakovina prsu a Pagetova choroba

Mnoho žen se obává, že bolest prsou nebo bradavek je způsobena rakovinou. Ve většině případů je rakovina neviditelná a bezbolestná, ale stává se. Pak bude bolest jednostranná.

Pagetova choroba je vzácný typ rakoviny, který postihuje bradavku. U žen s rakovinou prsu a Pagetovou chorobou se může objevit nažloutlý nebo krvavý výtok z bradavek, změna tvaru bradavky a vzhled pokožky..

Nádory bradavek a prsou jsou diagnostikovány biopsií a vyšetřením postižených buněk. S podezřelými příznaky, které se objevily na jednom prsu, měli byste co nejdříve navštívit lékaře.

Důvod č. 7: těhotenství a kojení

Bolest bradavek - společný společník těhotenství a kojení.

V těchto případech vám mohou pomoci mateřské a kojící podprsenky, speciální dexpanthenolové krémy a chladicí gelové balíčky. Pokud vaše dítě mačká příliš silně, přijdou opět na řadu silikonové podložky.

Kdy navštívit lékaře?

Bolest bradavek je obvykle dočasná a neškodná. Nicméně to nebolí hrát na jistotu, zvláště pokud je bolest doprovázena neobvyklými změnami tkáně a výtokem z hrudníku..

Buďte ostražití a starejte se o své zdraví!

Konstantin Mokanov: mistr farmacie a profesionální lékařský překladatel

Proč bradavky u žen bolí: typické příznaky a běžné příčiny

Prsní žláza plní důležitou funkci v ženském těle: je jí přidělena role syntézy mléka pro novorozence. Někdy se může objevit bolest v bradavkách, která je spojena s mechanickým poškozením, fyziologií nebo patologickými důvody. Tento příznak by měl pacienta upozornit, protože ve většině případů je předzvěstí závažných onemocnění, jako je mastitida a rakovina..

 • 1 Příznaky
  • 1.1 Typ bolesti
  • 1.2 Intenzita
  • 1.3 Podmínky výskytu
  • 1.4 Lokalizace
  • 1.5 Frekvence
  • 1.6 Další příznaky
 • 2 Období vzhledu
  • 2.1 Těhotenství
  • 2.2 Kojení
  • 2.3 Puberta
  • 2,4 PMS
 • 3 důvody
  • 3.1 Nepatologické
  • 3.2 Patologické

Je vhodné vzít v úvahu nepříjemné pocity na hrudi na základě typu bolesti, její povahy, lokalizace a frekvence.

V bradavkách se mohou projevit tři hlavní typy bolesti:

 1. 1. Akutní - zhoršuje se pohybem a nošením podprsenky, může být doprovázeno brněním a pocitem otoku celé bradavky.
 2. 2. Bolest - vyjádřená mírnou bolestí, která pravidelně mizí a objevuje se. Taková bolest úzce souvisí s mechanickým účinkem na hrudník..
 3. 3. Šití a spastické - v hrudi je cítit pulzování a mnoho malých pocitů brnění, které se zesilují náhlými pohyby.

Závažnost nepohodlí je jedním z důležitých faktorů v diagnostice: čím silnější se bolestivý syndrom projeví, tím závažnější je jeho příčina.

Z hlediska intenzity je bolest rozdělena do následujících skupin:

 1. 1. Silná bolest - doprovázená řadou dalších příznaků, včetně horečky, tvrdosti prsou.
 2. 2. Střední - vyvíjí se jako reakce na dráždivou látku, objevuje se pravidelně, ale v případě vážného onemocnění se může vyvinout v silnou..
 3. 3. Nepohodlí a podráždění - důsledky poranění bradavek nebo menší hormonální nerovnováhy, odezní samy.

Mezi hlavní příčinou bolesti a podmínkami jejího vzniku existuje úzký vztah, který nemá v diferenciální diagnostice malý význam.

Bolest se může objevit za následujících podmínek:

 1. 1. Po stisknutí je bradavka nafouklá a po stisknutí je cítit těsnění. V klidu není bolest.
 2. 2. Při pohybu nebo zvedání rukou - zejména s velkým poprsím mohou bradavky bolet při různých vibracích: běh, tanec, plavání, koňské dostihy.
 3. 3. Při těsném spodním prádle jsou vytlačovány malé kapiláry, zpomalují se metabolické procesy, trpí nervová zakončení, což signalizuje potřebu normalizovat průtok krve.
 4. 4. Při dotyku - bolest může být tak silná a výrazná, že k ní dochází i při dotyku na mléčnou žlázu.

Dalším parametrem může být výskyt malých skvrn, podráždění a vyrážky na hrudi..

Bolest se může projevit symetricky i samostatně. Mezi nepříjemné pocity patří:

 1. 1. Pouze bradavka - pouze levá nebo pravá může bolet, a to buď, nebo postupně.
 2. 2. Celá prsa a bradavky - tento stav naznačuje přítomnost onemocnění prsu, nejčastěji hormonálního původu.
 3. 3. Celý hrudník - vyžaduje okamžitou diagnostiku a léčbu.

Bolest bradavek se často šíří do celého hrudníku a postihuje hrudník. K tomu dochází u závažných endokrinních poruch, nádorů a akutních zánětů..

Ve většině případů je nepohodlí v bradavkách spojeno s hormonálními změnami v těle ženy, ke kterým dochází každý měsíc. Při sběru anamnézy se proto bere v úvahu frekvence bolesti a její závislost na fázi menstruačního cyklu. Mohou nastat nepříjemné pocity:

 1. 1. Před menstruací - objeví se 2-3 dny před nástupem menstruace.
 2. 2. Během menstruace - vyvíjejte se během prvních 3-4 dnů nového cyklu.
 3. 3. Bez ohledu na fázi cyklu - tento stav vyžaduje okamžité vyšetření.
 4. 4. Neustále - signál o přítomnosti nemoci nebo nesprávně vybraného prádla.
 5. 5. Najednou - může to být známka jiné patologie.

Jakékoli nepohodlí v bradavkách, které nezmizí samo o sobě po dobu 2-3 dnů, je důvodem k návštěvě lékaře.

Všechny výše uvedené charakteristiky pocitů bolesti pomohou lékaři při shromažďování primární anamnézy, protože na základě údajů získaných od pacienta lze rychle procházet dalším průběhem akcí.

V přítomnosti závažných patologií se mohou vyvinout další příznaky, například:

 • zvýšená tělesná teplota - obecná a místní, v oblasti hrudníku;
 • zimnice a horečka;
 • vzhled hrudek v hrudi;
 • neschopnost spát v poloze na břiše;
 • podrážděnost;
 • výtok hnisu, mleziva nebo ichoru z bradavky;
 • ztmavnutí halo bradavky, změna jeho tvaru;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • přítomnost zánětlivého procesu;
 • psychosomatické poruchy.

Takový klinický obraz naznačuje potřebu diagnostiky a identifikace skutečné příčiny patologického stavu..

Je extrémně vzácné, že bolest nastane náhle a nemá žádné předpoklady. Nejčastěji je nepohodlí spojeno s různými procesy v těle, které jsou řízeny hormony..

Počínaje prvními dny zpoždění dochází v těle nastávající matky ke změnám, které jsou nezbytné pro úspěšný vývoj plodu. To platí také pro prsa, která začíná rychle růst a zvětšovat se. Podobný fyziologický proces je nutný, aby se později syntetizované mléko mohlo hromadit a dorazit v požadovaných objemech..

Zvýšení objemu prsou vyžaduje natažení tkáně, takže bradavky mohou bolet. Žena cítí mírný pocit pálení, nepohodlí při dotyku, někdy otok a horečku. Příznaky obvykle vymizí na konci prvního trimestru, kdy se stabilizuje hormonální pozadí těhotné ženy. Tento stav je variantou normy a neznamená přítomnost patologie..

Je nutné konzultovat odborníka, když se během těhotenství prsa začnou silně bolet, péct, kůže se odlupuje a zhrubne. K omezení nepohodlí mohou být zapotřebí speciální výrobky pro péči o bradavky.

Pokud v prvních týdnech těhotenství dojde k silným bolestem bradavek, které jsou doprovázeny známkami toxikózy, ale v určitém okamžiku zmizí, měla by žena navštívit lékaře. Prudké zlepšení celkového stavu může naznačovat přítomnost zmrazeného těhotenství, kdy se tělo nedokáže vyrovnat se syntézou hormonů a plod se nemůže plně vyvinout. Pokud v období od 4. do 10. týdne bradavky silně bolí, ale pak bolest náhle prošla a neobjeví se v budoucnu, považuje se to za důvod další návštěvy odborníka.

Po příchodu mléka se prsa zvětší a zvětší, což se považuje za normální. Krmení první den po narození dítěte je docela traumatizující, protože nepřipravená kůže bradavek může prasknout, krvácet a bolet mechanickým tlakem.

Během období krmení je důležité kontrolovat, jak dítě uchopuje bradavku. Pokud je tato manipulace provedena nesprávně, může bolest přetrvávat nejen během krmení, ale i po něm. Bradavka by měla odpovídat jazyku dítěte a jeho rty by měly těsně přiléhat k svatozáře. Obvykle se po 1–2 týdnech laktace zlepší a kůže bradavek zhrubne.

Pokud dítě nedojčí dobře nebo sní méně mléka, přebytek by měl být odstraněn mechanicky pomocí rukou nebo odsávačky. Jinak trvalé mléko povede k ucpání kanálků, což bude mít za následek rozvoj mastopatie, těsnění, bolesti a vysoké teploty..

Puberta dívky zahrnuje nástup menstruačního cyklu a růst mléčné žlázy. Tyto procesy aktivace reprodukčního systému naznačují připravenost těla na reprodukci. Je důležité, aby rodiče zajistili, že v hrudi teenagera nebudou žádné plomby, bolesti, otoky a že jakékoli stížnosti dítěte by měly být posuzovány společně s lékařem..

Na pozadí hormonálních změn se mohou objevit patologie mléčné žlázy způsobené nesprávným fungováním endokrinního systému. To platí zejména u adolescentů s nadváhou s nedostatkem jódu a se sklonem k cukrovce..

Podprsenky se kupují s nárůstem prsou, protože nesprávně vybrané spodní prádlo během období aktivního růstu mléčné žlázy může také vyvolat vývoj řady patologií.

Když vajíčko zůstane neoplodněné a tělo se nemusí připravovat na vývoj embrya, přeskupí se hormony, což signalizuje začátek nového cyklu a menstruace. Během tohoto období mohou bradavky bobtnat, být hrubé, bolet a zvětšovat prsa..

Tento stav je normální, pokud neexistují žádné další doprovodné příznaky. Obvykle 2. - 3. den nového cyklu zmizí nepohodlí a bolest samy, aniž by bylo nutné provádět další opatření.

Všechny důvody, které mohou vyvolat bolestivé pocity v bradavkách, jsou rozděleny do dvou kategorií - patologických a nepatologických:

 • v prvním případě je bolest důsledkem progrese onemocnění, jehož léčba by měla být vyřešena co nejdříve;
 • ve druhé - syndrom bolesti je spojen s vlivem vnějších faktorů, které nejsou prekurzory žádné patologie.

Zvláštností nepatologických příčin je, že vyvolávají výskyt periodické a mírné bolesti, která může projít sama, bez vnější pomoci. Pokud k tomu nedošlo ani po vyloučení tohoto nebo toho faktoru, je nutná konzultace s mammologem.

Nejběžnější příčiny této skupiny jsou:

 1. 1. Nesprávně vybrané spodní prádlo, které mačká mléčnou žlázu.
 2. 2. Mechanické poškození hrudníku při běhu nebo náhlých pohybech.
 3. 3. Přirozené hormonální změny v těle (těhotenství, menstruace, puberta).
 4. 4. Nosit tlakové oblečení: korzety, šle, obvazy.
 5. 5. Užívání léků (perorální antikoncepce), které vyvolávají umělou změnu hormonálních hladin.
 6. 6. Nedostatečná hygiena prsou.

Nemoci prsu se mohou vyvinout z různých důvodů, ale problém nejčastěji spočívá v hormonech. Je to narušení endokrinního systému, které vyvolává výskyt patologických stavů prsu, které jsou doprovázeny bolestivostí bradavek, přítomností výtoku, otokem a otokem:

ChorobaPříčinyCharakteristický
Maligní novotvary (rakovina) a benigníHormonální poruchy, těsné spodní prádlo, přítomnost stagnujících procesů v prsou, problematická laktaceSilná bolest na hrudi, otok, otok bradavky, hrčky a hrudky, hnisavý nebo krvavý výtok, bolest v podpaží
Duševní poruchaVystavení silnému stresu, při kterém vzniká velké množství hormonůOstrá, paroxysmální bolest na hrudi, bradavkách a hrudníku
Endokrinní onemocnění: diabetes mellitus, tyreotoxikózaPoruchy v hormonálním systémuBolest v bradavkách na začátku cyklu, jejich ztmavnutí a zhrubnutí, řada dalších příznaků
Doprovodné nemociInterkostální neuralgie, trauma hrudníku, chronické onemocnění hrudní kostiBolest bradavek se vyvíjí v důsledku podráždění nervových receptorů, které se spojují s většími nervovými zakončeními hrudníku
MastitidaProgrese zánětlivého procesu v mléčné žláze způsobená vniknutím patogenních mikroorganismůHorečka, akutní bolest na hrudi, hrudky

Je nemožné určit, co přesně se v těle děje, a vysledovat závislost bolesti na účincích hormonů sami. K tomu musíte podstoupit komplexní diagnostiku a poté podstoupit optimální léčbu..

Častá bolestivost bradavek, která není spojena s fází cyklu, je docela nebezpečná, protože naznačuje přítomnost závažné patologie. Tak se projevuje rakovina prsu, kterou lze překonat pouze včasnou diagnostikou. To vyžaduje každoroční lékařské vyšetření a vyšetření mléčných žláz mammologem. Riziková skupina zahrnuje ženy, které dokončují laktaci, a také pacientky během menopauzy, kdy je hormonální pozadí nestabilní.

Ovariální cysta je nádor naplněný tekutinou. Může dosáhnout různých velikostí, které jsou ovlivněny stádiem a formou patologie. Nádor má obvykle velikost nejméně 10 cm a nelze jej ignorovat, protože vede k neplodnosti a dalším negativním důsledkům..