Juvenilní děložní krvácení

Juvenilní děložní krvácení je jednou z nejčastějších forem reprodukční dysfunkce během puberty. Tato patologie je pozorována u 20–37% dívek, které navštíví gynekologa..

Historie dívek s touto patologií odhaluje akutní a chronické infekce, stresové účinky, vegetativní-vaskulární dystonii, nedostatek nebo nadváhu, hyperprolaktinemii, patologii štítné žlázy, onemocnění jater a ledvin, poruchu hemostázy.

U juvenilního děložního krvácení dochází ke změně tonické úrovně sekrece luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Výsledkem je, že ovulace obvykle chybí. Ve vaječnících jsou nejčastěji pozorovány jevy folikulární atrézie. Méně často může dojít k více či méně prodloužené perzistenci jednoho folikulu. Typ anovulace a jednotlivé charakteristiky vaječníků určují koncentraci estrogenu v krvi pacienta.

Při vysoké hladině estrogenů v krvi a přecitlivělosti na endometrium se hyperplasie posledně vyvíjí poměrně rychle, následovaná neúplným odmítnutím a krvácením. Při mírné koncentraci estrogenů a nízké citlivosti endometriálních receptorů na ně se hyperplazie vyvíjí pomaleji a následné krvácení nemusí být tak hojné jako prodloužené.

Juvenilní krvácení je také pozorováno u dívek s ovulací a funkčním poškozením 2. fáze cyklu. Současně nedochází k plnohodnotné sekreční transformaci endometria: spolu s oblastmi ve stadiu sekrece v endometriu existují oblasti ve stadiu proliferace. Výsledkem je nerovnoměrné odmítnutí sliznice, zvýšená nitroděložní fibrinolýza a zvýšené krvácení..

Údaje o dívčině vyšetření pomohou získat představu o typu juvenilního děložního krvácení, které je důležité pro výběr metody hemostázy.

U dospívajících s hypoestrogenním typem juvenilního děložního krvácení je charakteristický správný vývoj vnějších pohlavních orgánů, bledě růžové zbarvení vulvální sliznice a řídká panenská blána. Podle vaginoskopie má sliznice světle růžovou barvu, skládání je slabé, děložní čípek je subkonický nebo kuželovitý, fenomén zornice nebo výtok není hojný, krvavý, bez hlenu. Při rektoabdominálním vyšetření se zjistí typicky umístěná děloha, úhel mezi tělem a děložním hrdlem není výrazný, velikost dělohy odpovídá věku, vaječníky nejsou hmatatelné. Data testů funkční diagnostiky odhalují monofázickou bazální teplotu, KPI (karyopyknotický index) - 20 - 40%, délka napětí cervikálního hlenu - 3 - 4 cm.

U hyperestrogenního typu krvácení je zaznamenán správný vývoj vnějších pohlavních orgánů, šťavnatost vulvy a lemovaná šťavnatá panenská blána. Při vaginoskopii je vaginální sliznice růžová, vrásky jsou dobře výrazné, děložní čípek je válcovitý, fenomén zornice nebo výtok je hojný, krvavý a s příměsí hlenu. Při rektoabdominálním vyšetření je palpace mírně zvětšené dělohy a vaječníků, úhel mezi tělem a děložním hrdlem je dobře výrazný. Podle testů funkční diagnostiky je zaznamenána monofázická bazální teplota, KPI (karyopyknotický index) - 50-80%, délka napětí hlenu děložního hrdla - 7-8 cm.

Pro objasnění stavu vnitřních pohlavních orgánů je zobrazen ultrazvuk pánevních orgánů, jehož data nám také umožňují posoudit stupeň estrogenizace dívek trpících juvenilním děložním krvácením. S juvenilním děložním krvácením na pozadí anovulačního hypoestrogenismu mají dospívající dívky normální velikost dělohy a vaječníků, nevýznamnou tloušťku endometria - 5-7 mm (až 10 mm), malé cystické inkluze ve vaječnících - průměr 3-4 mm. U hyperestrogenního typu juvenilního děložního krvácení dochází ke zvětšení dělohy a vaječníků, tloušťka endometria je více než 10 mm, průměr cystických inkluzí ve vaječnících je 5-10 mm.

Navíc ve všech případech juvenilního krvácení je nutné posoudit fyzický a sexuální vývoj dívky, provést studii dopaminergního systému, vyhodnotit ukazatele koagulogramu, imunogramu a krevních hormonů: folikuly stimulující hormon, luteinizační hormon, prolaktin, estradiol, progesteron, kortizol, hormon stimulující štítnou žlázu, T3, T4. V případě potřeby je dívka konzultována neurologem, endokrinologem a oftalmologem.

Terapie juvenilního děložního krvácení začíná terapeutickým a ochranným režimem:

 • organizace správného režimu práce a odpočinku;
 • odstranění negativních emocí;
 • vytváření fyzického a duševního klidu;
 • vyvážená výživa;
 • racionální terapie doprovodných onemocnění.

Při léčbě juvenilního děložního krvácení je třeba vzít v úvahu intenzitu a typ krvácení, závažnost anémie, věk dívky a vlastnosti fyzického a sexuálního vývoje..

Při mírné ztrátě krve a menstruačním věku nejvýše 2 roky, absenci známek organické patologie dělohy a vaječníků je indikováno jmenování nehormonální hemostatické léčby:

 • frakční uterotonická léčiva: oxytocin 0,5 ml intramuskulárně 3-4krát denně;
 • hemostatické látky: glukonát vápenatý 10% 10 ml intravenózně nebo ústy 0,5 2krát denně; dicinon 2 ml intramuskulárně 2krát denně nebo ústy 0,125 2krát denně; kyselina askorbová 0,1 3krát denně; vikasol 1 ml intramuskulárně nebo orálně 0,15 3krát denně;
 • regenerační léčba: 40% roztok glukózy 20 ml intravenózně; vitamin b6 1 ml intramuskulárně; vitamin b12 200 mcg intramuskulárně každý druhý den; kyselina listová 0,01 denně; kokarboxyláza 50 mg intramuskulárně nebo ATP 1% 1 ml intramuskulárně;
 • antianemická léčba: gestimulin 0,5 3x denně; ferroplex 1-2 pilulky 3x denně. Krevní transfuze je indikována s hodnotami hemoglobinu pod 70 g / la pokračujícím krvácením;
 • bylinná medicína: mastodinon 30 kapek 2krát denně nebo výtažek z kopřivy, pastýřská kabelka, vodní pepř 20 kapek 3krát denně;
 • fyzioterapie: elektrická stimulace děložního čípku; elektroforéza novokainu v oblasti cervikálních sympatických uzlin; endonazální elektroforéza vitaminu B1; akupunktura;
 • místní hypotermie: léčba děložního čípku etherovým tamponem.

Při absenci účinku symptomatické léčby je předepsána hormonální hemostáza. Indikace pro hormonální hemostázu jsou:

 • neúčinnost symptomatické léčby se středním krvácením;
 • silné krvácení při absenci anémie;
 • přítomnost kontraindikací diagnostické kyretáže dělohy.

Za tímto účelem je lepší používat kombinované estrogen-gestagenní léky obsahující ethinylestradiol 50 mg na tabletu (ovulen, lindiol, non-ovlon), 1 tabletu 3-4krát denně, v závislosti na intenzitě krvácení. Po ukončení krvácení se dávka postupně snižuje na 1 tabletu denně a podávání pokračuje po dobu 21 dnů. Při absenci účinku výše uvedené terapie by měla být provedena lékařská a diagnostická kyretáž dělohy, nejlépe pod kontrolou hysteroskopu.

Indikace pro terapeutickou a diagnostickou kyretáž dělohy u dívek:

 • silné krvácení ohrožující život a zdraví dívky;
 • prodloužené mírné krvácení, které nereaguje na konzervativní terapii;
 • opakované krvácení při absenci účinku symptomatické a hormonální terapie;
 • podezření na adenomyózu;
 • podezření na organickou patologii endometria.

Hysteroskopie a terapeutická a diagnostická kyretáž dělohy u dívek by měla být prováděna v intravenózní anestezii. Cervix je vystaven pomocí dětských vaginálních zrcadel č. 4-5, u Gegarových dilatátorů až po č. 7-8 je krční kanál pečlivě rozšířen. Fibrohysteroskop nebo tuhý hysteroskop malého průměru (do 5 mm) se vloží do děložní dutiny. Věnujte pozornost velikosti a tvaru dutiny, reliéfu stěn dělohy, stavu endometria, přístupnosti ústí vejcovodů. Prozkoumejte dno dělohy, tubální úhly, boční stěny dělohy, isthmický a cervikální kanál. Po diagnostické hysteroskopii se opatrně pomocí malé kyrety provede kyretáž děložní dutiny a poté kontrolní hysteroskopie. Škrábání by mělo vždy podstoupit histologické vyšetření. Při správném provedení hysteroskopie a kyretáže děložní dutiny není narušena integrita panenské blány.

Další léčba závisí na datech histologického vyšetření. V případě hyperplazie endometria nebo adenomyózy jsou předepsány čisté gestageny (primolyutnor, dyufaston, provera) v dávce 5-10 mg od 19. do 28. dne cyklu po dobu 3-6 měsíců. následuje kontrolní ultrazvuk nebo hysteroskopie.

Za účelem regulace menstruačního cyklu po zastavení krvácení je u všech dívek indikována hormonální léčba. U hypoestrogenního typu juvenilního děložního krvácení jsou předepsány kombinované estrogen-gestagenní léky (femoden, selest, regulon atd.) Pro 3-6 menstruačních cyklů. U hyperestrogenního typu juvenilního děložního krvácení se regulační terapie provádí gestageny (primolyutnor, dyufaston, provera) 5-10 mg od 19. do 28. dne cyklu po dobu 3-6 měsíců. Počet cyklů hormonální terapie závisí na obecném stavu dívky, stavu endometria a intenzitě menstruačního krvácení..

Během rehabilitačního období po zrušení hormonálních léků lze dospívajícím doporučit, aby užívali mastodinon 30 kapek dvakrát denně po dobu 3 měsíců. kontinuální nebo vitaminová terapie: v první fázi cyklu jsou předepsány kyselina listová, vitamin E, kyselina glutamová; ve druhé fázi cyklu - vitamíny C a E..

Dívky trpící mladistvým krvácením by si měly vést menstruační kalendář, který jim umožní správně posoudit délku menstruačního cyklu, pravidelnost a intenzitu menstruace a povahu menstruační dysfunkce.

Mozheiko L.F., Lapotko P.P.BGMU.
Publikováno: Časopis „Medical Panorama“ č. 8, září 2005.

Dysfunkční děložní krvácení v reprodukčním věku

Výsledky obecného vyšetření a stav dýchacího, kardiovaskulárního a trávicího systému pacienta. Stanovení předběžné diagnózy na základě stížností pacienta a výsledků laboratorních testů, klinické diagnostiky a kontrolního deníku.

NadpisLék
Pohledzdravotní historie
Jazykruština
Datum přidáno21.10.2015
velikost souboru26,0 tis
 • viz text práce
 • Zde si můžete stáhnout práci
 • úplné informace o práci
 • celý seznam podobných děl

Vaše dobrá práce ve znalostní bázi je jednoduchá. Použijte formulář níže

Studenti, postgraduální studenti, mladí vědci využívající znalostní základnu při studiu a práci vám budou velmi vděční.

Zveřejněno na Allbest.ru

Zveřejněno na Allbest.ru

PODNISTRANSKÁ STÁTNÍ UNIVERZITA. T.G. Ševčenko

ODDĚLENÍ chirurgických onemocnění s cyklem porodnictví a gynekologie

ZAV. PŘEDSEDA: Botezatu A.A.

VEDENÍ SKUPINY: Pelevanyuk L.V..

KURÁTOR: student 5. ročníku, skupina 501

Tkachenko Artem Ivanovič

DATUM ZAČÁTKU KURACE: 12.10.15.

DATUM DODÁNÍ HISTORIE: 18.10.15.

KONTROLA: Pelevanyuk L.V..

I. Pasové údaje

1. Příjmení, jméno, příjmení:

4. TRVALÝ POBYT: g

5. MÍSTO PRÁCE, PROFESE, POZICE:

6. NA KOHO JE CÍLE: GUGKTSAPP

7. DORUČENÉ NA NEMOCNICI V NOUZOVÝCH INDIKACÍCH: ano

8. DIAGNOSTIKA DOPORUČENÉHO INSTITUCE: Dysfunkční děložní krvácení v reprodukčním věku.

9. DIAGNÓZA PŘI PŘIJETÍ: krátkodobý neúplný potrat získaný komunitou? DMC v reprodukčním věku. Porucha metabolismu tuků II. Stupně.

10. KLINICKÁ DIAGNOSTIKA:

a) hlavní: DMK v reprodukčním období. (založeno 12. 12. 15)

b) komplikace hlavní: chybí

c) doprovod: chybí

11. HOSPITALIZACE v tomto roce pro tuto nemoc: poprvé, poprvé.

12. Chirurgické operace, metody úlevy od bolesti a pooperační komplikace:

Kyretáž dělohy 10/12/15 TBA b / komplikace

13. ZVLÁŠTNÍ POZNÁMKY: Fluro - od 1.04.15 - žádné patologie

II. STATUS PRAESENS SUBJECTIVUS

Stížnosti: silné krvácení z genitálního traktu.

ANAMNESIS MORBI:

Zpoždění menstruace o 5 dní. Krvavý výtok z genitálního traktu od 10/11/15, velmi hojný od 10/9/15.

ANAMNESIS VITAE:

Poslední normální menstruace 7.09.15. Měsíčně po dobu 3-5 dnů, po 30 dnech. Začal ve věku 16 let, vznikl bezprostředně po 2 letech, mírný, bolestivý, pravidelný. Sexuální život od 20 let. Narodilo se celkem 1, nebyly žádné komplikace. Poslední těhotenství v roce 2008, antikoncepce: ne.

Odložená gynekologická onemocnění: cervikální eroze, DEC (nepamatuje si přesné datum).

Odložené běžné nemoci: tuberkulóza, pohlavní choroby u sebe a svých příbuzných popírá; virová hepatitida popírá, žádná apendektomie.

Alergická historie: není zpožděna.

III. STATUS PRAESENS OBJECTIVUS

Obecná kontrola

Obecný stav je uspokojivý. Jazyk je vlhký a čistý. Kůže a viditelné sliznice jsou růžové. Kůže je čistá. Výživa - zvýšená. Periferní lymfatické uzliny a pohybový aparát bez patologie. V plicích, vezikulární dýchání, žádné sípání. NPV = 20 za min. Srdeční činnost je rytmická, tóny jasné. Ps = 78 tepů za minutu, uspokojivé vlastnosti. BP 110/70 mm Hg. Umění. Prsní žlázy jsou bez patologie, t = 36,6 ° C. Břicho obvyklé formy, ne oteklé, se účastní dýchání měkké na pohmat, bezbolestné. Příznak peritoneálního podráždění je negativní. Játra a slezina nejsou zvětšené. Příznak Posternatského je na obou stranách negativní. Židle je pravidelně zdobena. Močení je zdarma, bezbolestné, není časté.

PV Vnější genitálie jsou dobře vyvinuté. Růst vlasů ženského vzoru. Cervix je čistý. Vnější hltan je mírně otevřený. Vagina je zdarma. Děloha v anteflexio pozici. Tělo dělohy není zvětšené, není omezeno v pohyblivosti, bezbolestné, husté konzistence. Levý a pravý přívěsek byly normální. Klenby jsou hluboké, bezbolestné, krvavé, hojné.

Viditelné sliznice

Sliznice nosu je růžová, lesklá, nedochází k žádnému výtoku. Ústní sliznice je růžová, vlhká, lesklá, nedochází k hypersalivaci. Spojivka je čistá, lesklá, vlhká. Zadní stěna hltanu není mírně hyperemická, není bolest v krku ani plaketa.

Vývoj vrstvy podkožního tuku je normální.

Kosti lebky, hrudníku, pánve, horních a dolních končetin nemají žádné viditelné deformity, jsou bezbolestné při palpaci a perkusi, v kostech nebyla nalezena žádná ložiska měknutí. Klouby mají normální konfiguraci, pokožka nad nimi má normální teplotu a vlhkost.

Svalová soustava

Palpace je bezbolestná. Svalová síla je dostatečná, tón je zachován. Aktivní pohyby v plném rozsahu.

DÝCHACÍ SYSTÉM.

Dýchání nosem, volné, časté, rytmické, mělké. Typ dýchání je hrudník. Dýchací frekvence je 20 za minutu. Tvar hrudníku je normostenický. Klíční kost a lopatky jsou symetrické.

Při palpaci je hrudník elastický, bezbolestný. Chvění hlasu bez funkcí.

Při perkuse na symetrických plochách obou polovin hrudníku (nad- a podklíčkové, podpažní, nad- a meziskapulární mezery) je pronikán jasný pulmonální zvuk.

Při poklepání jsou hranice plic stanoveny na obvyklé úrovni, výška stojatých vrcholů plic vpředu je 3,5 cm od klíční kosti vpravo a vlevo. Kroenigova pole vpravo - 6 cm, vlevo - 5,5. cm.

Dolní hranice plic:

Při poslechu je dýchání vezikulární. Neexistují žádné vedlejší dýchací zvuky.

KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM.

Při vyšetření není zjištěn „srdeční hrb“. Cévní pulzace není viditelná. Palpace, apikální impuls se stanoví 1 cm mediálně od střední klavikulární linie v 5. mezižeberním prostoru vlevo.

Na základě srdce není palpací detekována pulzace cév.

Hranice otupělosti srdce:

1 cm mediálně od střední klavikulární linie vlevo

3 mezižeberní prostor vlevo

1 cm ven od pravého okraje hrudní kosti

4 mezižeberní prostor vlevo

na levém okraji hrudní kosti

Při auskultaci jsou zvuky srdce rytmické a jasné. Patologické zvuky a rytmy nejsou slyšet.

BP - 110/70 mm Hg.

ZAŽÍVACÍ ÚSTROJÍ

Jazyk normální velikosti, vlhký, růžové barvy, bez plaku, výrazné papily. Sliznice hltanu a mandlí je růžová, vlhká, čistá. Mandle nepřesahují palatinové oblouky. Žvýkačky růžové, vlhké, čisté.

Břicho je správného tvaru, symetrické, podílí se na dýchání, pupek je zatažen. Neexistuje žádná viditelná peristaltika střevních smyček a žaludku.

Při palpaci je břicho měkké, bezbolestné. Příznak Shchetkin - Blumberg a příznak podráždění pobřišnice chybí. Povrchové nádorové formace nejsou pozorovány. Aktivně se účastní dýchání.

Při auskultaci jsou občasné peristaltické zvuky. Neexistuje žádný peritoneální hluk. V projekční oblasti břišní aorty a renálních tepen nejsou cévní šelesty.

PEČIVO A ŽLUTÝ MĚCHADLO

Žádný výčnělek ve správném hypochondriu.

U perkusí jsou hranice jater normální, bez patologií.

VELIKOST JÍDLA KURLOV:

- na pravé polovině klavikulární linie - 9 cm;

- podél přední střední čáry -8 cm;

- podél levého pobřežního oblouku - 7 cm.

Židle je pravidelná, zdobená.

IV. PŘEDBĚŽNÁ DIAGNÓZA:

Na základě stížností:

- silné krvácení z genitálního traktu.

Na základě anamnézy:

- zpoždění v menstruaci po dobu 5 dnů, špinění z genitálního traktu se objevilo od 11.10.15, velmi hojně pozorované od 9 hodin následujícího dne. Došlo k cervikální erozi, DEK.

Na základě všech výše uvedených skutečností byla stanovena předběžná diagnóza:

Krátkodobý neúplný potrat získaný komunitou? DMK v reprodukčním věku. Porucha metabolismu tuků II. Stupně.

V. PLÁN ŘÍZENÍ PACIENTŮ

1. Klinické - laboratorní vyšetření.

2. S hemostatickým diagnostickým účelem kyretáž děložní dutiny.

PROGRAM LABORATORNÍHO PŘÍSTROJOVÉHO VÝZKUMU:

Laboratoř:

1. Kompletní krevní obraz (10/12/15):

Srážení krve 3'40 - 4'00 Závěr: žádná patologie.

2. Obecná analýza moči (13/10/15):

3. MRS krev (12.10.15) - negativní.

4. Analýza stěrů (13/13/15)

- leukocyty 25-30

- mírné množství epitelu

PROVOZ: ABRASIO CAVI UTERI od 12.10.15 (11'40)

ANALÝZA: intravenózní anestézie, celková anestézie se zachováním spontánního dýchání, operační a anestetické riziko II. MNOAR - Colipsol 50 mg, difenhydramin 10 mg, Relium 5 mg - IV.

PROCES CHIRURGIE: V aseptických podmínkách se po ošetření vnějších pohlavních orgánů 1% alkoholovým roztokem jódu otevře děložní čípek v zrcadlech a ošetří se také 1% jódovým roztokem. Děložní čípek je fixován kuličkovými kleštěmi na předním rtu. Děložní dutina byla sondována - délka dutiny podél sondy byla 7,5 cm, expanze cervikálního kanálu nebyla provedena. Vedené vakuum - aspirace obsahu děložní dutiny pomocí kyrety č. 4. Vyrábí se škrábáním stěn děložní dutiny. Škrábání léku (mírné) je makroskopicky podobné hyperplazii endometria určené k histologickému vyšetření. Děložní čípek a pochva byly ošetřeny 1% alkoholovým roztokem jódu. Stěny dělohy jsou rovnoměrné, děložní dutina není deformovaná, ztráta krve je 70 ml.

KLINICKÁ DIAGNOSTIKA: DMK v reprodukčním období. Stupeň obezity II.

ZÁVĚR: V pooperačním období je pacientovi prokázáno zavedení protizánětlivé, uterotonické, hemostatické, antianemické léčby. Další taktika podávání se stanoví po výsledcích histologického vyšetření léku..

Vi. KLINICKÁ DIAGNOSTIKA

diagnostické vyšetření dohled nad pacientem

DMK v reprodukčním věku. Porucha metabolismu tuků II. Stupně.

Na základě stížností:

- silné krvácení z genitálního traktu.

Na základě anamnézy:

- zpožděná menstruace po dobu 5 dnů, špinění z genitálního traktu se objevilo od 11.10.15, velmi hojně pozorované od 9 hodin následujícího dne. Došlo k cervikální erozi, DEK.

Na základě provedené operace:

- Škrábání léku (mírné) je makroskopicky podobné hyperplazii endometria.

Na základě výše uvedených údajů lze provést klinickou diagnózu:

a) hlavní: DMC v reprodukčním věku. Porucha metabolismu tuků II.

b) komplikace hlavní: -------

c) doprovod: --------

VII. KURZ DENÍKU

Obecný stav je uspokojivý. Stížnosti na krvavý výtok z genitálního traktu jsou mírné. Kůže a sliznice jsou světle růžové, čisté, suché na dotek, t = 36,6. BP = 110/60 mm RT st. Ps = 76 tepů za minutu. Jazyk je vlhký a čistý. Břicho je měkké a bezbolestné. Fyziologické funkce jsou normální. Křeslo bylo, plyny odcházely. Močení je zdarma, bezbolestné. Výtok z pohlavního ústrojí, krvavý, mírný.

- schůzky podle listu.

Obecný stav je uspokojivý. Stížnosti na špinění z genitálního traktu nejsou významné. Kůže a sliznice jsou bledé - fyziologické barvy, suché na dotek, t = 36,8. BP = 120/70 mm RT st. Ps = 80 tepů za minutu. Jazyk je čistý a vlhký. Břicho je měkké, bezbolestné. Močení je zdarma, bezbolestné. Výtok z pohlavního ústrojí, krvavý, mírný.

- schůzky podle listu.

Obecný stav je uspokojivý. Žádné stížnosti. Kůže má fyziologickou barvu, je čistá. Edém, žádná pastva. T = 36,6. Vezikulární dýchání nad plícemi, žádné sípání. NPV = 18 za minutu. Srdeční činnost je rytmická, tóny jasné. BP = 110/70 mm Hg. Ps = 80 úderů za minutu, rytmické, uspokojivé plnění. Jazyk je vlhký a čistý. Břicho se rovnoměrně podílí na dýchání, není oteklé, měkké, bezbolestné. Neexistují žádné peritoneální příznaky. Děloha je v normálním tónu, bezbolestná.

Diagnóza: Pooperační období, pátý den (obrasio cavi uteri - 12.12.15)

Účinnost léčby: krvácení bylo zastaveno, pooperační období po instrumentálním vyprázdnění děložní dutiny probíhalo hladce. Propuštěn k dalšímu sledování porodníkem-gynekologem ambulantní služby.

VIII. PŘEDOBCHODOVÁ EPICRISE

Pacient byl hospitalizován od 10/12/15 do 10/17/15. Zapsán ve státní instituci „RCMiR“ ve směru lékaře KSP. Diagnóza doporučující instituce: Dysfunkční děložní krvácení v reprodukčním věku.

Prozkoumáno, analyzováno v historii. 17.10.15 na základě stížností, údajů o anamnéze, údajů o fyzickém vyšetření a komplexního klinického a laboratorního vyšetření byla stanovena klinická diagnóza: DMK v reprodukčním věku. Porucha metabolismu tuků II. Stupně.

Absolvoval léčbu: absolvoval protizánětlivou, hemostatickou, protianemickou, antibakteriální léčbu.

Chirurgická léčba (od 12.12.15) - kyretáž děložní dutiny Indikace: krvácení.

Účinnost léčby: krvácení bylo zastaveno, pooperační období po instrumentálním vyprázdnění děložní dutiny probíhalo hladce. Propuštěn k dalšímu sledování porodníkem-gynekologem ambulantní služby.

Zveřejněno na Allbest.ru

Podobné dokumenty

Popis dohledu. Hlavní stížnosti pacienta v den dohledu, jeho diagnóza. Analýza stavu kůže, svalů, kardiovaskulárních, endokrinních, urogenitálních a nervových systémů. Výsledky laboratorních a krevních testů. Předpovědi obnovy.

abstrakt [34,9 K], přidáno 25. 3. 2012

Podstata diagnózy pacienta při přijetí, hlavní, základní a doprovodná onemocnění. Vyšetření dýchacího, trávicího, kardiovaskulárního a močového systému. Neuropsychický stav a plán vyšetření pacienta, klinická diagnóza.

historie případů [37,9 K], přidáno 15. 4. 2012

Syndromy nemoci "opisthorchiasis" na základě klinických a anamnestických údajů a stížností pacienta, výsledky laboratorních testů, klinické a diferenciální diagnostiky. Schéma léčby, rehabilitace, prevence nemocí.

historie případů [26,7 tis.], přidáno 29. 3. 2010

Vlastnosti diagnostiky ulcerózní kolitidy - chronické zánětlivé onemocnění. Charakteristika stížností pacienta, výsledky obecného vyšetření. Předběžná diagnóza a její zdůvodnění, analýza laboratorních testů.

anamnéza [58,0 K], přidáno 22. 10. 2013

Odůvodnění klinické diagnózy „infekční mononukleóza“ na základě anamnézy, stížností pacientů, údajů z vyšetření a laboratorních výsledků. Vypracování diferenciální diagnózy, léčebného plánu a deníku, milníková epikrisie.

historie případů [32,7 K], přidáno 06/02/2011

Historie života a nemoci pacienta. Studium celkového stavu pacienta a vyšetření dýchacího, kardiovaskulárního, trávicího a reprodukčního systému těla. Stanovení diagnózy "Duodenální vřed", předepisování léčby

historie případů [34,1 K], přidáno 16. 6. 2011

Stížnosti pacienta na zdravotní stav při přijetí. Etiologie onemocnění, diferenciální diagnostika a opodstatnění klinické diagnózy na základě výsledků vyšetření pacienta a laboratorních testů. Diabetes pro léčbu a dozor.

historie případů [44,0 K], přidáno 06/02/2015

Historie pacientů. Studium kardiovaskulárního, močového, dýchacího systému, břišní dutiny, neuropsychického stavu. Zdůvodnění diagnózy akutní pankreatitidy ve fázi edému na základě laboratorních testů a jmenování léčby.

historie případů [20,0 K], přidáno 12/04/2010

Anamnéza života a stížností pacienta. Stav dýchacího, kardiovaskulárního, trávicího a nervového systému pacienta. Klinický výzkum a diagnostika: vaskulární parkinsonismus, strnulá třesoucí se forma. Metoda léčby nemoci.

historie případů [31,3 K], přidáno 09/04/2011

Klinická diagnóza je akutní pankreatitida. Historie onemocnění, stav pacienta. Studium dýchacích, oběhových a trávicích orgánů. Výsledky laboratorních testů a ultrazvuku břišních orgánů. Odůvodnění diagnózy, léčebného plánu, epikrizi.

historie případů [23,7 tis.], přidáno 06/11/2009

Zdravotní historie
Děložní krvácení v postmenopauzálním období, podezření na hyperplastický proces v endometriu

Moskevská lékařská akademie. IM Sečenov

Porodnická a gynekologická klinika

Zdravotní historie

Věk: 51

Profese: malíř aut

Datum přijetí na kliniku:

Stížnosti při přijetí:

¨ na průhledném výtoku z genitálního traktu

Matka pacienta trpí hypertenzí

Na otcově straně není dědičnost zatěžována.

Narodila se včas, donosené dítě, zdravým rodičům. Začala chodit a mluvit v obvyklém věku. Normálně se vyvíjel v raném dětství a pubertě.

Hypertenzní krize na začátku února.

Infekce v dětství, časté dětské pneumonie, akutní infekce dýchacích cest.

Kontakt s pacienty s tuberkulózou popírá.

Komorbidity: hypertenze

Stravování: plné, pravidelné.

Sociální a životní podmínky: uspokojivé.

Pracovní podmínky: stálý kontakt s barvou (malíř automobilů více než 30 let)

Alergická historie:

Popírá jakékoli alergické reakce.

Špatné návyky: popírá.

1. Menstruační funkce

Menstruace od 11 let, zavedena okamžitě, 5 dní, bezbolestná, střední.

Menstruační cyklus 30 dní.

Postmenopauzální 2,5 roku.

2. Sexuální funkce

Nástup sexuální aktivity ve věku 22 let, ženatý.

Manžel ve věku 53 let, relativně zdravý, neměl pohlavně přenosné choroby.

Preventivní opatření proti těhotenství: v roce 1981. nitroděložní tělísko po dobu 1 měsíce.

3. Funkce plodnosti

První v roce 1973 skončil normálním fyziologickým porodem - chlapcem. Poporodní období proběhlo bez komplikací.

Všechna následující těhotenství skončila lékařskými potraty. Období po potratu byla bezproblémová.

4. Sekreční funkce

Leucorrhoea - hlenovitá, bělavá, ne hojná, bez zápachu. Ve vnější genitální oblasti není svědění.

5. Funkce sousedních orgánů

Funkce močového systému: močení je normální; bolest a pálení, žádné potíže s močením.

Funkce střev:střevní aktivita je pravidelná, stolice je denně, jednou denně, bez příměsí krve a hlenu. Zdarma, mírné vypouštění plynu.

6. Odložené gynekologické nemoci

Popírá jakékoli předchozí gynekologické nemoci.

7. Vývoj skutečné nemoci

Podle pacientky asi před půl rokem došlo k epizodám rozmazaného krvácení z genitálního traktu.

V únoru 2004, podle údajů z ultrazvuku: děloha v anteflexiu, 55x42x50 mm, s hladkou konturou. Myometrium je heterogenní s příznaky fibrózy. Děložní dutina je uzavřena. Odraz od endometria po celém těle. Ve střední třetině dutiny je tvorba zvýšené echogenity vizualizována bez známek vaskularizace, 6x3 mm.

Pravý vaječník na typickém místě, 23x17 mm, s inkluzem tekutin jako perzistence folikulu, 17x16 mm. Levý vaječník na typickém místě, 20x11, bez rysů.

Pacient je nasměrován na další vyšetření.

V malé pánvi není žádná volná tekutina.

Závěr: echo známky cystických změn v pravém vaječníku, polypy endometria.

Doporučuje se samostatná diagnostická kyretáž.

Obecné údaje z průzkumu

Inspekce

Postava je normosthenická; výška 168 cm, tělesná hmotnost 63 kg.

Barva kůže je světle růžová. Kůže je čistá, normálně vlhká, elastická, bílá bělma. Viditelné sliznice jsou vlhké, růžové barvy. Vlasová linie je středně vyvinutá, chlupatá je ženská. Podkožní tkáň je středně vyvinutá, rovnoměrně rozložená. Žádný edém dolních končetin.

Při vyšetření nejsou lymfatické uzliny viditelné. Při palpaci jsou určeny nezvětšené submandibulární lymfatické uzliny, pohyblivé, husté konzistence, bezbolestné, nejsou navzájem přivařeny a okolní tkáně. Kůže a podkožní tkáň sousedící s lymfatickými uzlinami se nezmění. Jiné skupiny lymfatických uzlin nejsou hmatatelné.

Prsní žlázy jsou vyvinuté, symetrické, homogenní při palpaci, nedochází k výtoku z bradavek.

Při zkoumání předního povrchu krku nebyly zaznamenány žádné změny. Štítná žláza není hmatatelná.

Svalová soustava

Celkový vývoj svalového systému je mírný. Nedochází k atrofii a hypertrofii jednotlivých svalů. Svalový tonus je normální. Síla svalů je uspokojivá. Nebyly identifikovány žádné hyperkinetické poruchy.

Kosterní soustava

Při zkoumání kostí lebky, hrudníku, páteře, pánve, končetin, deformit a bolestivosti při palpaci a klepání nejsou pozorovány.

Při zkoumání kloubů: dochází ke změnám v jejich konfiguraci ve formě otoku, zesílení. Objem aktivních pohybů je trochu omezený, pasivní jsou zachovány. Klouby jsou zvětšené, malé i velké. Palpace kloubů odhalila otok, mírnou deformaci a změny v periartikulárních tkáních.

Kardiovaskulární systém. Při zkoumání hrudníku nebyly zjištěny žádné změny tvaru přes projekci srdce. Studium krevních cév: puls je stejný na pravé i levé radiální tepně, rytmický, s frekvencí 78 tepů za minutu, dobré plnění, uvolněný, normální velikosti a tvaru. Krevní tlak - 120/80 mm Hg. Hranice relativní otupělosti v normálních mezích.

Dýchací systém. Volné dýchání nosem. Čich je zachován. Žádná bolest při mluvení a polykání v hrtanu. Hlas je hlasitý, jasný. Hrudní koš má kuželovitý tvar bez deformací. Typ dýchání je smíšený. Dýchací frekvence - 16 za minutu. Dýchací rytmus je správný.

Dolní hranice plic je v normálních mezích, vrcholy jsou určeny 4 cm nad klíční kosti, pohyblivost dolních okrajů plic je +/- 2 = 4 cm. Zvuk je jasný, plicní.

Při poslechu přes plíce se stanoví vezikulární dýchání. Boční dýchací zvuky (sípání, krepitus, hluk pleurálního tření) nejsou slyšet. Bronchophonia se provádí ve všech poslechových bodech.

Chuť k jídlu. Chuť se nemění. Žízeň není zvýšena. Dobře žvýká jídlo, při žvýkání si nevšimne bolesti. Bez polykání, bezbolestné.

Vyšetření břicha

Břicho nemá zvětšený objem, zploštělý, symetrický. Patologická peristaltika, jizvy a jiné změny na kůži nejsou pozorovány.

Palpace břicha

Svaly břišní stěny se aktivně podílejí na dýchání, tón se nezvyšuje a obrana svalů není pozorována. Během hlubokého dýchání a namáhání nejsou omezené výčnělky břišní stěny. Chybí nádory, infiltráty a exsudáty.

Perkuse břicha

U břišních perkusí je zaznamenána tympanitida různé závažnosti. Žádné příznaky fluktuace.

Poslech břicha

Při poslechu břicha jsou slyšet normální peristaltické zvuky střev.

Údaje o gynekologickém vyšetření

Vaginální vyšetření

Vnější genitálie jsou vyvíjeny správně.

Vagina ženy rodící.

Cervix je válcový, není erodovaný, vnější hltan je štěrbinový.

Tělo dělohy je normální velikosti, bezbolestné při palpaci.

Přídavky nejsou definovány, jejich oblast je bezbolestná. Trezory jsou zdarma, bezbolestné. Parametry nejsou infiltrovány

Vypouštění sliznic, řídké.

Závěr: Postmenopauzální krvácení.

Zobrazeno WFD endocervixu a endometria.

Rozšířená kolposkopie

Vaginální část děložního čípku je pokryta vrstevnatým plochým epitelem. Přechodová zóna v oblasti vnějšího os. Cévní vzor není výrazný.

Při zpracování sliznice vaginální části děložního hrdla 3% roztokem kyseliny octové nebyly zjištěny žádné atypické cévy.

Při léčbě sliznice vaginální části děložního čípku Lugolovým roztokem nebyla zjištěna žádná jód-negativní zóna

Závěr: normální kolposkopický obraz.

Další výsledky vyšetření

Samostatná terapeutická a diagnostická kyretáž cervikálního kanálu a endometria od 27,02,04 g.

Anestezie IV anestezie.

Za aseptických podmínek je děložní čípek vystaven v zrcadlech a odebrán kuličkovými kleštěmi.

Délka děložní dutiny podél sondy je 7 cm. Cervikální kanál je bez problémů rozšířen pomocí Gegarova dilatátoru na 10 mm.

Kyreta č. 2 a č. 4 provedla oddělené škrábání cervikálního kanálu a stěn děložní dutiny, obdržela mírné škrábání a byla odeslána k histologickému vyšetření

Deformace děložní dutiny nebyla detekována.

Biopsie nože děložního čípku nebyla provedena. Zastaveno krvácení, jód, alkohol.

Laboratorní výzkum

Wassermanova reakce - negativní

HIV test (HIV) - negativní

Test na přítomnost HbsAg (hepatitida B) - negativní

Test na přítomnost protilátek proti HCV (hepatitidě C) - negativní

Obecný klinický krevní test od 25.02.04

Označení

Jednotka Měření

6.5

4.02

Biochemický krevní test od 25.02.04

Celkový bilirubin 6.2

Koagulogram od 25.02.04

Obecná klinická analýza moči od 24.02.04

Analýza vaginálního výtoku ze dne 24.02.04

Deník dohledu od 24.03.04.

Žádné stížnosti.

Stav je uspokojivý, jazyk je vlhký, čistý.

Pulz 74 tepů za minutu, rytmický, BP 120/70 mm Hg. Svatý.

Břicho je měkké, při palpaci bezbolestné. Stolička, močení je normální.

Výtok z genitálního traktu je sakrální, skromný.

Klinická diagnóza: děložní krvácení v postmenopauzálním období, podezření na hyperplastický proces v endometriu podle ultrazvuku.

hypertenze 2 lžíce.

mírná anémie.

Odůvodnění klinické diagnózy

Dostupnost děložní krvácení v postmenopauzálním obdobíu pacienta lze předpokládat na základě stížností (špinění špinění z genitálního traktu v říjnu 2003) a údajů o anamnéze (věk, absence menstruace za posledních 2,5 roku).

Podezírat hyperplastický proces v endometriuje to možné na základě údajů z ultrazvuku (tvorba zvýšené echogenicity v děložní dutině, bez známek vaskularizace). Tuto diagnózu lze potvrdit až po obdržení výsledků histologického vyšetření..

Vzhledem k tomu, že pacient je v postmenopauzálním období, kdy se zvyšuje riziko vzniku onkologických novotvarů, je nutné provést diferenciální diagnostiku s následujícími chorobami:

Rakovina děložního hrdla, který je charakterizován maligní transformací epitelu, projevující se změnami na povrchu děložního čípku ve formě fokálních výrůstků, které při dotyku snadno krvácejí. Podle údajů rozšířené kolposkopie lze vyloučit rakovinu děložního čípku, protože kolposkopický obraz je normální.

Rakovina vaječníků, často se projevuje ascitem, zvětšením břicha, poškozením obou vaječníků, detekcí hlízovitého nádoru s trnitými výrůstky při palpaci, tyto příznaky nejsou pro náš případ typické.

Na základě údajů z anamnézy (epizody špinění krvácení) a výsledků ultrazvuku pánevních orgánů (tvorba zvýšené echogenity bez známek vaskularizace) lze předpokládat, že rakovina dělohy. Na rozdíl od polypu? Je rakovina děložního těla charakterizována rychlým růstem a metastázami, detekcí nádoru dělohy husté konzistence s oblastmi změkčení při palpaci. Podle údajů gynekologického vyšetření (tělo dělohy má normální velikost, bezbolestné při palpaci), při palpaci nebyl detekován nádor se změkčujícími oblastmi, funkce sousedních orgánů nejsou narušeny, což umožňuje vyloučit přítomnost rakoviny děložního těla.

Rakovina endometria, projevuje se krvácením, vodnatým výtokem, zvětšením endometria ultrazvukem, detekcí nádoru během hysteroskopie, výsledky ultrazvuku (odraz od endometria v celém rozsahu) jsou vyloučeny.

Klinický, biochemický krevní test

Stanovení krevní skupiny, Rh faktor

Zastavení a prevence krvácení

Led na spodní části břicha

Předpověď je příznivá. Existuje však vysoké riziko atypických změn endometria. Faktorem, který zvyšuje rozvoj atypických změn, je arteriální hypertenze.

Doporučené pozorování na předporodní klinice, účast na výsledcích histologického vyšetření, sorbifer durules2 tablety / 2krát denně po dobu 4 týdnů.

Juvenilní děložní krvácení anamnéza

Med-books.by - Knihovna lékařské literatury. Knihy, referenční knihy, přednášky, audioknihy o medicíně. Banka abstraktů. Lékařské souhrny. Všechno pro studenta medicíny.
Stáhněte si zdarma bez registrace nebo kupte lékařské a tištěné papírové lékařské knihy (DJVU, PDF, DOC, CHM, FB2, TXT), anamnézy, abstrakty, monografie, přednášky, prezentace o medicíně.

Abstrakt: Juvenilní děložní krvácení

Obsah:
1. Úvod
2. Etiologie a patogeneze
3. Klinický obraz
4. Klasifikace
5. Diagnostika
6. Diferenciální diagnostika
7. Léčba
8. Odkazy

Juvenilní děložní krvácení (JUK) - nefunkční děložní krvácení spojené s porušením hormonální homeostázy během tvorby menstruační funkce.
Ve struktuře gynekologické morbidity u dívek se krvácení pro mladé pohybuje v rozmezí od 2,5 do 38,2% (V.F.Kokolina, 1997; Yu.A. Gurkin, 2000; I.N. Gogotadze, 2003; Yu.Yu. Chebotareva,
T.A. Yatsenko, 2003).
Vysoká frekvence dysfunkčního děložního krvácení během puberty je spojena se zvláštní citlivostí všech vazeb regulace funkce reprodukčního systému (extrahypotalamické mozkové struktury, hypotalamus, hypofýza, nadledviny, štítná žláza, vaječníky) na různé nežádoucí účinky způsobené jeho nezralostí..

2. Etiologie a patogeneze

Následující faktory vedou k rozvoji patologie:
1. Nepříznivý průběh perinatálního období (gestóza, fetoplacentární nedostatečnost, chronická hypoxie plodu, hrozba ukončení těhotenství endokrinní geneze, traumatické poranění mozku při porodu atd.).
2. Dědičnost matky (endokrinní, gynekologické a somatické nemoci).
3. Chronická a akutní infekční onemocnění v dětství (příušnice, virová hepatitida, meningitida, akutní a chronická tonzillogenní infekce, akutní a chronická hnisavá zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích atd.).
4. Chronická somatická onemocnění (chronická onemocnění jater, žaludku a střev, ledvin, krevního systému, onemocnění kardiovaskulárního systému, sekundární imunodeficience).
5. Dysfunkce endokrinních žláz (diabetes mellitus, hyper- a hypofunkce štítné žlázy, podvýživa, hyperparatyreóza, hyperfunkce kůry nadledvin atd.), Sekundární narušení syntézy tropních hormonů.
6. Dětství a současné psychogenieie (nepříznivé psychologické klima ve škole, špatná známka, konflikt s blízkými, smrt příbuzného, ​​stěhování, fyzická a psychogenní přepracování).
7. Nutriční faktory (hypovitaminóza a nedostatek mikroživin, špatná výživa, helminthické invaze, dysbakterióza atd.).
8. Faktory prostředí (technogenní dopad, záření).
9. Dysfunkce imunitního systému, včetně těch, které jsou doprovázeny rozvojem autoimunitních onemocnění (polyvalentní alergie, bronchiální astma, psoriáza atd.).
10. Vrozené dysplázie pojivové tkáně (nefroptóza, prolaps mitrální chlopně, zhoršení zraku, biliární dyskineze, juvenilní osteochondróza, hypermobilita kloubů, zvýšená pružnost kůže, křečové žíly, další akord levé komory atd.).
V srdci patogeneze krvácení mladistvých, jak uvádí Yu.A. Gurkin a I.N. Gogotadze (2003), dochází k narušení normálního rytmu sekrece hormonů hypotalamu, hypofýzy a vaječníků na pozadí selhání neuro-receptorového aparátu různých vazeb reprodukčního systému během jeho funkční nezralosti související s věkem.
Patogeneticky dysfunkční děložní krvácení podle klasifikace K.N. Zhmakin (1976), se dělí následovně:
> Anovulační děložní krvácení způsobené: 1) krátkodobým přetrváváním folikulu; 2) dlouhodobá perzistence zralého folikulu; 3) atrézie nebo perzistence nezralého folikulu.
> Ovulační děložní krvácení: 1) dvoufázový zkrácený cyklus, 2) hypoluteinismus, 3) hyperluteinismus.
Juvenilní krvácení je ve většině případů důsledkem anovulace a vyskytuje se častěji na pozadí zrání a perzistence nebo atrézie nezralých folikulů a méně často na pozadí perzistence zralých folikulů.
Při přetrvávání nebo atrézii nezralých folikulů dochází k relativní dlouhodobé monotónní sekreci estrogenu, která způsobuje nerovnoměrnou hyperplazii endometria na pozadí fokální hypoplázie.
S přetrváváním zralých folikulů se vyvíjí stav absolutního hyperestrogenismu, který přispívá k tvorbě výrazné hyperplazie endometria.
Krvácení je důsledkem kolísání hladiny pohlavních hormonů, které vede k narušení přívodu krve do sliznice dělohy, vzniku ložisek městnavého množství, ischemie, hypoxie, nekrózy a v důsledku toho k odmítnutí endometria (nerovnoměrné). Tyto jevy se zhoršují neadekvátní reakcí neuro-receptorového aparátu dělohy kvůli jeho nezralosti, nízké kontraktilní aktivitě myometria.

3. Klinický obraz

Juvenilní by mělo být považováno za nefunkční děložní krvácení, ke kterému dochází u dívek:
• ne starší než 18 let;
• s gynekologickým věkem ne větším než 3 roky;
• netrpí specifickými gynekologickými zánětlivými onemocněními (kapavka, tuberkulóza atd.);
• kteří nepotratili ani neporodili.
Pravda, YOK je méně pravděpodobné, že začne první menstruací, nejčastěji se objeví 6-18 měsíců po menarché.
Klinický obraz JU je charakterizován prodlouženým (více než 7 dní), acyklickým (metroragie) nebo cyklickým (menoragie) krvácením, které může být hojné nebo řídké („krvácení“), prodlouženým krvácením s periodickým zesílením.
Při cyklickém krvácení typu menoragie se krvácení mladistvých liší od nepravidelné menstruace alespoň v jednom z následujících příznaků:
• Spojené království trvá déle než 7 dní;
• opakováno častěji než po 24 dnech;
• doprovázeno ztrátou krve přesahující objem normální menstruace (80-120 ml).
Juvenilní krvácení, ke kterému dochází na pozadí dlouhodobé perzistence nebo atrézie nezralých folikulů, se objevuje hlavně po dlouhém (od 1,5 do 6 měsíců) retenci menstruace, ve formě mírného (méně častého nebo vzácného) krvácení z genitálií cesty, které se periodicky snižují až do anestezie krve a znovu se posilují.
Pro krvácení na pozadí perzistence zralého folikulu je charakteristické mírné (až 2-8 týdnů) zpoždění menstruace a silné krvácení, které rychle vede k anemizaci.

Pro kliniky je nejpřijatelnější klasifikace krvácení pro mladé navrhovaná Yu.A. Gurkin a I.N. Gogotadze (2000), kteří rozlišují následující klinické formy JU.
> Nekomplikovaná forma - krvácení je hlavním klinickým příznakem (obvykle méně než 10 dní).
> Ke komplikovanému formuláři (doba trvání delší než 10 dní) je přiloženo:
• rozvoj posthemoragické anémie, hypoxémie;
• vývoj sekundárního bakteriálního zánětlivého procesu v děloze;
• výskyt sekundárních poruch v systému hemostázy:
• spotřeba trombocytopenie;
• změna hemokoagulace, fibrinolýza, porušení nitroděložní hemostázy;
• latentní a zdlouhavé formy DIC.
> Kombinovaná forma - nefunkční děložní krvácení:
• v přítomnosti počátečních poruch v hemostatickém systému;
• se syndromem sklerocystických vaječníků;
• iatrogenní varianta JC v důsledku nedostatečné hormonální terapie.
Při nekomplikovaném průběhu je krvácení bezbolestné, celkový stav je uspokojivý, hemodynamické parametry (krevní tlak, puls, barva kůže), stejně jako obecné, biochemické krevní testy a hemostasiogram jsou v normálních mezích.

Při zkoumání je nutné věnovat pozornost vlastnostem morfotypu dívky (tabulka 4.4), který se u 83% pacientů liší od normativního standardu (Yu.A. Gurkin, 2003; V.F. Kokolina, 1997).
Mladší dívky (1. fáze puberty) trpící JU mívají hyperestrogenní morfotyp, dívky starších věkových skupin mají hypoestrogenní morfotyp.
Vyhodnocení závažnosti sekundárních sexuálních charakteristik a výpočet celkového "skóre sexuálního vývoje" vám umožňuje určit shodu sexuálního vývoje dívky s věkovým obdobím.
Během gynekologického vyšetření je pozornost věnována vývoji vnějších a vnitřních pohlavních orgánů, který se ve většině případů shoduje s morfototypem. Takže s hyperestrogenním morfotypem jsou vnější a vnitřní pohlavní orgány dobře vyvinuté a někdy dokonce před věkovou normou. U infantilismu (hypoestrogenního morfototypu), přítomnosti nedostatečného rozvoje velkých stydkých pysků a malých stydkých pysků je zaznamenána hypoplázie dělohy.
Na pozadí hojného nebo prodlouženého opakovaného krvácení se zpravidla vyskytují komplikace, z nichž nejčastější jsou endomyometritida a posthemoragická anémie..

S krvácením trvajícím déle než 10 dní se vyvíjí pomalá endomyometritida, jejíž klinickými příznaky jsou bolestivé bolesti v podbřišku, zvýšení tělesné teploty a dysurické jevy; výtok z genitálního traktu může mít nepříjemný, hnilobný zápach. Během gynekologického vyšetření je pozornost věnována mírně zvětšené děloze, bolestivé při palpaci, konzistenci testu. Někdy tento proces zahrnuje přívěsky dělohy a pánevního pobřišnice.
Anémie je doprovázena zhoršením blahobytu dívky (závratě, slabost, únava) a hemodynamických ukazatelů (bledost kůže a viditelných sliznic, snížený krevní tlak, tachykardie). Obecný krevní test potvrzuje přítomnost anémie a umožňuje určit její stupeň (hemoglobin - pod 110 g / l, erytrocyty - méně než 3,0 * 1012 / l, hematokrit - pod 30%).
Studium biochemických parametrů krve a hemostasiogramu umožňuje včas identifikovat sekundární poruchy v systému hemostázy, určit nejoptimálnější metodu pro zastavení juvenilního krvácení a prevenci DIC.
Studium funkčních diagnostických testů (měření bazální teploty, hormonální kolpocytologie) a stanovení hladin peptidových a steroidních hormonů v plazmě periferní krve umožňuje určit hormonální typ JC (hypoestrogenní, normoestrogenní nebo hyperestrogenní) a předepsat nejvhodnější hemostatickou léčbu.
Diagnóza juvenilního krvácení je založena na studiu stížností, anamnézy a vývoje života.
Obecné vyšetření nutně zahrnuje stanovení stavu hemodynamiky, hodnocení morfototypu a hodnocení stupně sexuálního a fyzického vývoje.
Během gynekologického vyšetření se stanoví stav a stupeň vývoje vnějších a vnitřních pohlavních orgánů. Z pomocných instrumentálních metod se používá vaginoskopie a ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.
Povinnými laboratorními metodami výzkumu jsou klinické a biochemické krevní testy, koagulogram.
Další metody výzkumu:
1) stanovení hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH), luteinizačního hormonu (LH), prolaktinu, progesteronu, estradiolu, kortizolu, testosteronu, trijodtyroninu (T3), tyroxinu (T4) v krevní plazmě (pokud je to možné a podle indikací), volný T4, hormon stimulující štítnou žlázu (TSH); protilátky proti tyroperoxidáze (AT-TPO), 17-hydroxyprogesteron (17-ONP), dehydroepiandrosteron (DEA);
2) ultrazvuk jater, nadledvin, štítné žlázy;
3) rentgen lebky s projekcí sella turcica;
4) EEG a REG po konzultaci s neuropatologem (stanovení obecných a fokálních neurologických příznaků);
5) CT sken hypotalamo-hypofyzární oblasti;
6) konzultace s oftalmologem (fundus, barevná zorná pole);
7) konzultace s hematologem (podrobný hemostasiogram);
8) konzultace s endokrinologem;
9) stanovení kostního věku (radiografie rukou).

6. Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika JC se provádí s krvácením z dělohy a pochvy z důvodů, jako jsou:
1) primární defekty v hemostatickém systému (trombocytopenie, trombastenie, aplastická anémie, hemofilie-C, von Willebrandova choroba, hemoragická vaskulitida);
2) organická patologie pohlavních orgánů (vývojové anomálie, genitální infantilismus, genitální endometrióza, hormony produkující nádory vaječníků, novotvary pochvy, děložního čípku a těla dělohy);
3) specifická zánětlivá onemocnění genitálií (genitální tuberkulóza, kapavka, kolpitida virové nebo smíšené geneze);
4) trauma reprodukčního systému, včetně pohlavního styku a masturbace;
5) ukončené těhotenství;
6) organické léze centrálního nervového systému (nádory hypofýzy nebo hypotalamu);
7) patologie kombinované geneze (funkční poruchy hormonální homeostázy u primárních defektů hemostázy, specifická zánětlivá onemocnění reprodukčního systému).

Léčba juvenilního děložního krvácení by měla být komplexní a měla by sestávat ze dvou hlavních fází:
• zastavení krvácení;
• prevence opakovaného krvácení (normalizace funkce hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému).
Tabulka ukazuje základní principy výběru terapie u pacientů s juvenilním krvácením a její sekvenci pro každou klinickou formu (Yu.A. Gurkin, 2000).

Průběh jižního Kavkazu První etapa Druhá etapa
Nekomplikovaná forma Nehormonální hemostáza Prevence posthemoragických koagulopatií

Při absenci účinku Hormonální hemostáza Chirurgická hemostáza Nehormonální korekční terapie Hormonální korekční terapie
Složitý formulář:
posthemoragická anémie Hormonální hemostáza Antianemická léčba Prevence posthemoragické koagulopatie

Při absenci účinku Chirurgická hemostáza Hormonální korekční terapie Antianemická léčba
Endometritida Nehormonální hemostáza Antibakteriální terapie, protizánětlivá, detoxikační terapie
Prevence sekundárních získaných koagulopatií Imunokorektivní terapie

Při absenci účinku Hormonální hemostáza Chirurgická hemostáza (opatrně - pod rouškou antibiotické léčby) Nehormonální korekční terapie Protizánětlivá léčba Imunomodulační léčba
Hormonální korekční terapie
Syndrom DIC Nehormonální hemostáza Léčba syndromu DIC

Při absenci účinku Hormonální hemostáza Chirurgická hemostáza Nehormonální korekční terapie Antianemická terapie Hormonální korekční terapie
Kombinované formy Hormonální hemostáza, léčba primárních poruch v hemostatickém systému
Antianemická terapie

Bez efektu. Chirurgická hemostáza Hormonální korekční terapie
Léčba primárních krevních onemocnění
Antianemická terapie

Ke zvýšení účinnosti léčby krvácení a prevenci jejich opakování je třeba vzít v úvahu následující faktory:
• věk menarché;
• věk pacienta v době krvácení;
• toto krvácení (menstruace), první nebo opakované (které je z menarché);
• povaha menstruační dysfunkce (menstruační nebo metroragie);
• údajná (nebo zjevná) příčina poruchy;
• údajná (nebo zjevná) patogeneze krvácení;
• při předepisování léčby (zejména hormonální) nezapomeňte vypočítat očekávaný den menstruačního cyklu. Výpočet předpokládaného dne menstruačního cyklu se provádí podle vzorce O.V. Osadchey a O.V. Lysenko (2003): 365 • n + P1 + P2, kde 365 je počet dní v roce; n - věk pacienta (v letech); P1 - dny navíc prožívané v přestupných letech; P2 - počet dní prožitých po posledních narozeninách; C - doba trvání menstruačního cyklu.
> Fáze I - lůžková léčba.
Léčba by měla vždy začínat vytvořením terapeutického a ochranného režimu - odstranění fyzické a psychické zátěže, plná, vyvážená výživa, 8-10 hodin spánku. Psychoterapie, jmenování sedativ (tinktura nebo infuze kořene kozlíku lékařského, matky, pivoňky, bromových přípravků), s těžkými psychoemotickými poruchami, jsou předepsány malé dávky trankvilizérů (Relanium, tazepam a další léky, 1 tableta 1-2krát denně).
Nehormonální hemostatická léčba. Nehormonální hemostáza jako nezávislá léčba je indikována u pacientů s JU s trváním krvácení nejvýše 10 dnů, absencí anémie, echografickou tloušťkou endometria nejvýše 8-10 mm, indexem LH / FSH 0,6-1, koncentrací prolaktinu nejvýše 400 mmE / L.
S pozitivním účinkem se provádí během 3-7 dnů a zahrnuje:
• uterotonické léky (ergotal, ergotamin, ergo-metrin maleát, kotarnin chlorid 1 tableta 3krát denně ústy nebo oxytocin, hyphalotocin, pituitrin 0,5-1 ml 4krát denně intramuskulárně);
• léky, které zvyšují kontraktilní aktivitu myometria (10% roztok chloridu vápenatého, 10 ml intravenózně pomalu nebo 1 polévková lžíce 3krát denně; 1% roztok ATP, 1 ml 1krát denně intramuskulárně; kokarboxyláza, 50-100 mg 1krát denně intramuskulárně; mexamin - 50 mg 3krát denně ústy);
• fyzioterapeutická léčba (elektroforéza vápníku v endonazální nebo límcové zóně, elektrostimulace děložního čípku, elektro-, vibrační masáž bradavek, diatermie solárního plexu);
• reflexologie (elektro-, laserová, magnetopunktura, akupunktura);
• léky, které stimulují koagulační potenciál krve (dicinon nebo etamsylát sodný 2,0 ml intramuskulárně 1-2krát denně nebo 1-2 tablety 2-3krát denně perorálně; 0,025% roztok androxonu 1 ml intramuskulárně nebo intravenózně 1–2krát denně; 5% roztok kyseliny aminokapronové, 20 ml perorálně 3–5krát denně, PAMBA 1 tableta 3krát denně, diklofenak 1 čípek rektálně 1–2krát denně nebo 50 mg 2– 3x denně uvnitř);
• vitaminová terapie (kyselina askorbová 0,1 g 3krát denně ústy nebo 5% roztok 3-5 ml intramuskulárně nebo intravenózně 1krát denně; rutin nebo askorutin 1 tableta 3krát denně, vitamin E 100- 200 mg / den; vitamin B1 v dávce 2-5 mg / den, vitamin B6 v dávce 2 mg / den, vitamin Bp v dávce 100 μg intramuskulárně denně po dobu nejvýše 5-7 dnů, vitamin K - vikasol 1,0 intramuskulárně nebo 1 tableta třikrát denně po dobu nejvýše 3 dnů);
• bylinná medicína (lagochilus, kopřiva, horská arnika, pastýřská kabelka, řebříček, hořet, přeslička, hadí horolezec, lesní jahoda, mochna, kůra brambor, vodní pepř, kočičí nohy, kukuřičné stigmy atd.)... Existují hotové hemostatické poplatky.
Nehormonální hemostatická léčba se provádí po dobu 3-5 dnů, pokud existuje účinek (snížené krvácení) a trvá až 7 dní s dobrým hemostatickým účinkem (zastavení krvácení). Při absenci klinického účinku do 3 dnů nebo pokračování i ve formě krvácení, špinění do 7 dnů jsou zobrazeny jiné typy hemostázy.
Hormonální hemostatická léčba. Indikace pro hormonální hemostázu:
• silné krvácení ohrožující život a zdraví dívky;
• nedostatek klinického účinku symptomatické léčby: do 12 hodin s bohatým krvácením a přítomností anémie (pokles hemoglobinu na 100-90 g / l, hematokrit na 30-25%);
• během 2-3 dnů mírné a prodloužené krvácení a přítomnost anémie (pokles hemoglobinu na 100-90 g / l, hematokrit - na 30-25%);
• po dobu 6-7 dnů slabé krvácení a přítomnost mírné anémie nebo dokonce její absence;
• přítomnost bakteriální endometritidy;
• kombinované formy JC (pro onemocnění systému hemostázy);
• podezření na poměrně výraznou hyperplazii endometria (podle údajů ultrazvuku více než 10 mm);
• přítomnost tekutých inkluzí ve vaječnících o průměru větším než 15 mm (podle ultrazvuku);
• přítomnost výrazných polycystických změn ve vaječnících;
• ultrazvuk (velikost vaječníků je více než 35 * 20 mm s mnoha folikuly o průměru 7-8 mm a více);
• nepříznivý prognostický index LH / FSH (méně než 0,5 a více než 1).
Léky volby pro hormonální hemostatickou terapii jsou kombinované estrogen-gestagenní monofázické nízké dávky antikoncepce.
> Hemostáza s kombinovanými estrogen-progestinovými léky:
• rigevidon, regulon, marvelon, minisiston, microginon, nordette, 1 tableta za 1-1,5-2-3 hodiny pod jazykem až do zastavení krvácení, ale u dívek všech fenotypů není předepsáno více než 6 tablet;
• s bohatým krvácením a zvyšující se anemizací, zejména u dívek s hypoestrogenním fenotypem, lze užívat léky ve vysokých dávkách - ovidon, ovulen, lindinol nebo ne-ovlon 1 tableta každých 1-1,5-2-3 hodin pod jazykem, dokud krvácení neustane, ale ne více než 4 tablety.
Po dosažení hemostázy se dávka všech hormonálních léků sníží o ne více než 1/3 denně, tj. v následujících dnech se dávka sníží o 1 tabletu denně, čímž se zvýší na 1 tabletu, přičemž se udrží až do konce léčby. Celková doba léčby je 21 dní (počítáno od 1. dne hemostázy).
> Estrogenní hemostázu lze doporučit pouze s těžkým hypoestrogenismem a absencí hyperplastických změn v endometriu (podle ultrazvuku není endometrium větší než 6 mm).
Nejběžnější schéma estrogenní hemostázy: microfollin forte 1/2 tablety (0,025 mg) 1 hodinu před hemostázou, ale ne více než 2 tablety (denní dávka 0,1 mg), což snižuje dávku o 1/2 tablety denně. Doba užívání mikrofollinů, 1/2 tablety (0,025 mg) po dobu 10-15 dnů, 3 dny před zrušením estrogenů, je dufaston předepsán 20 mg (2 tablety) denně po dobu 10 dnů.
> Gestagenní hemostáza se nedoporučuje pro kontrolu krvácení mladistvých. Ve vzácných případech může být použit pro výrazné hyperplastické procesy v endometriu (podle ultrazvuku endometria - více než 10 mm) a skvrnité skvrny. Při hojném a dokonce mírném krvácení jsou gestageny kontraindikovány. Předepište duphaston 10 mg / den nebo norkolut 5-10 mg / den. Doba trvání léčby je 6-10 dní. Dávka nadpisu - 50-100 mg.
Kontraindikace pro hormonální hemostázu:
• přítomnost hyperkoagulace podle údajů koagulogramu;
• závažné onemocnění jater - akutní nebo chronická přetrvávající hepatitida nebo cirhóza jater.
U Gilbertovy choroby je idiopatická hypercholesterolemie, biliární dyskineze, hormonální hemostáza předepsána s opatrností (všechny indikace a kontraindikace pro její jmenování by měly být znovu analyzovány) v kombinaci s hepatoprotektory (Essentiale, hepatil), choleretiky a léky, které snižují hladina cholesterolu (lipostabil, mevacor, lescol atd.).
Chirurgická hemostáza. Někdy se u mladistvého krvácení musí uchýlit k chirurgické hemostáze - škrábání endometria. O potřebě této metody léčby rozhoduje rada lékařů s písemným souhlasem blízkých příbuzných dívky.
Indikace pro samostatnou terapeutickou a diagnostickou kyretáž sliznice dělohy a cervikálního kanálu:
• silné krvácení pro mladé ohrožující život a zdraví s těžkou anemizací (pokles hemoglobinu na 70 g / l, hematokritu na 25% a méně);
• opakované krvácení při absenci účinku symptomatické a hormonální léčby;
• podezření na přítomnost organické patologie endometria nebo dělohy (echografická tloušťka endometria - více než 16 mm, heterogenita struktury endometria - podezření na polypy, adenomatóza endometria).
Terapeutická a diagnostická kyretáž se provádí pouze v nemocničním prostředí pod intravenózní anestezií, za aseptických podmínek, s malou kyretou, pod kontrolou (pokud je to možné) hysteroxopu. Aby se zabránilo defloraci, do panenské blány se předem injektuje lidáza a novokain (64 jednotek lidázy a 5 ml 0,25% roztoku novokainu). Provádí se oddělené pečlivé škrábání sliznice dělohy a cervikálního kanálu, následované histologickým vyšetřením škrábání.
Nepoužívejte vakuovou aspiraci!
Kontrolní diagnostická kyretáž po korekční hormonální terapii po dobu 3 kurzů 24. - 26. dne cyklu se provádí pouze za přítomnosti adenomatózy, adenomatózních polypů nebo atypické hyperplazie.
Léčba komplikací krvácení mladistvých. Antianemická léčba závisí na stupni anemizace pacientů s JU.
S mírnou anémií (hemoglobin nejméně 100 g / l, počet erytrocytů - nejméně 3 miliony): totem 1 ampulka 1–4krát denně, maltofer 1 tableta 1krát denně, sorbifer 1 tableta 1krát den, ferrum-lek 1 tableta 2-3krát denně atd.), vitaminoterapie.
Při anémii střední závažnosti (ztráta krve až 15%, hemoglobin - 90-70 g / l) se krevní transfúze neprovádí, kryoplazma se přenáší v dávce 5 ml / kg tělesné hmotnosti denně, 5-20% roztoky albuminu v dávce 100-400 ml / den, pro úplnou obnovu BCC, se nalijí koloidní a krystaloidní roztoky (reopolyglucin, reoglusol, ronferrin, želatinol, polyoxidin, mafusol, Ringer-Lockeův roztok, laktozol, 5% roztok glukózy).
U těžké anémie (ztráta krve 15% nebo více, hemoglobin pod 70 g / l, hematokrit méně než 38%) se provádí hemotransfúze hmoty erytrocytů, suspenze erytrocytů v kombinaci s krevními přípravky (kryoplazma, albumin, protein).
Protizánětlivá léčba je předepsána pro komplikace juvenilního krvácení zánětlivými změnami v reprodukčním systému:
• antibakteriální (metronidazol 0,25 g 3-4krát denně po dobu 7-10 dnů nebo metrogil 100 ml intravenózně 1-2krát denně po dobu 3-5 dnů a doxschlin 1 tobolka 2krát denně během 5-7 dnů nebo intramuskulárně nebo intravenózně makrolidy, v závislosti na stavu pacienta a rozsahu zánětlivého procesu);
• detoxikace a protizánětlivá léčba (30% roztok thiosíranu sodného, ​​10 ml jednou denně intravenózně, reopolyglucin - 200-400 ml intravenózně, 5-10% roztok glukózy, 200-400 ml intravenózně kapání s inzulínem 1 U na 5 g suché glukózy, 5-20% roztoků albuminu v dávce 100-400 ml / den atd.).
Prevence sekundárních (posthemoragických) koagulopatií: antiagregační látky jsou předepsány pouze při absenci krvácení - vitamin E 100 mg / den, kyselina acetylsalicylová 0,2-0,35 g / den, indomethacin - 0,25 mg / den a léky, zlepšení mikrocirkulace - trental 100 mg 1-2krát denně.
U JU v kombinaci s von Willebrandovou chorobou se předepisuje antihemofilní plazma nebo kryoprecipitát v dávce 15 U / kg tělesné hmotnosti 1krát za 1–2 dny, kyselina aminokapronová v dávce 0,2 g / kg tělesné hmotnosti denně. Tyto léky se nedoporučují používat s kombinovanými estrogen-progestagenními léky.
U JU v kombinaci s trombastenií je kyselina aminokapronová předepsána v dávce 0,2 g / kg tělesné hmotnosti denně - až 6 dávek, vitamíny C, A, P (vitamin Bb je kontraindikován), bylinné léky, 1% roztok ATP, 2,0 ml intramuskulárně v kombinaci s thiosíranem hořečnatým, 0,5 g třikrát denně, dicinon - 2,0 intramuskulárně 1-2krát denně nebo 1-2 tablety 2-3krát denně. Transfuze krve a plazmy jsou neúčinné.
Faktory ovlivňující vývoj DIC u pacientů s JU:
• silné krvácení a hemoragický šok;
• masivní krevní transfuze;
• infekční zánětlivé změny v genitáliích;
• poruchy imunity;
• léčba léky, které způsobují agregaci krevních destiček, zvyšují srážlivost krve a snižují její antikoagulační a fibrinolytický potenciál, zejména při použití v kombinaci.
Je extrémně vzácné, když jsou všechny známé metody hemostázy neúčinné, aby se zachránil život pacienta, je nutné uchýlit se k hysterektomii. Absolutní indikace pro tuto metodu chirurgické léčby stanoví pouze rada vysoce kvalifikovaných odborníků..
> Fáze II - ambulantní léčba. Normalizace funkce hypotalamo-hypofyzárně-ovariálního systému se provádí nehormonálními prostředky:
• dodržování režimu práce a odpočinku, eliminace negativních emocí, vyvážená výživa, tvorba fyzického a duševního odpočinku;
• sedativní terapie (infuze nebo tinktura z kozlíku lékařského, pivoňka, bromové přípravky), průběh léčby je 1-1,5 měsíce;
• vitaminová terapie v cyklickém režimu:
• od 5. do 14. dne cyklu: kyselina listová 0,001 g třikrát denně, kyselina glutamová 0,25 g třikrát denně, 5% roztok vitaminu B6 1,0 mg orálně nalačno jednou denně;
• od 16. do 25. dne cyklu: kyselina askorbová 0,5 g třikrát denně, vitamin E 0,1 g jednou denně 5% roztok vitaminu B, 1,0 mg perorálně 1krát ve dne;
• nootropika se užívají 1,5-2 měsíce (nootropil 0,2-0,4 g 2-3krát denně, picamilon 0,02-0,05 g 3x denně, pantogam 0, 25-0,5 g 3krát denně, glycin 1 tableta 2-3krát denně);
• léky, které zlepšují mikrocirkulaci, se užívají během 1-1,5 měsíce (Cavinton 5 mg 3x denně, stugeron 25mg 2x);
• fyzioterapie (elektroforéza na oblasti cervikálních sympatických ganglií s bromem a novokainem č. 10 nebo intranazální elektroforéza s vápníkem nebo vitaminem B [č. 10);
• reflexologie 2-3 kurzy, každé 10 sezení (jehlová, laserová, magneticko-, elektroléčba pro akupunkturní body);
• dehydratační terapie;
• imunomodulační terapie;
• antianemická terapie.
Korekční hormonální terapie. Léky volby - kombinovaná estrogen-gestagenní nízkodávková monofázická nebo třífázová perorální antikoncepce (OC) nebo kombinovaná estrogen-gestagenní léčiva pro hormonální substituční terapii (HRT):
• nízkodávkovaný monofázický OC: rigevidon, microginon regulon, marvelon, minisiston, minulet, nordette, femoden, zhanin;
• třífázové v pořádku: tri-regol, tricvilar, triziston, tri-merci;
• kombinované estrogen-progestinové léky: femoston, climonorm.
Hormonální antikoncepce a léky na HRT jsou předepisovány ve II. Stádiu léčby krvácení pro mladistvé podle antikoncepčního schématu. Provádějí se 2 až 4 cykly terapie. Pouze s adenomatózou, adenomatózními polypy je předepsáno 6 kurzů korekční hormonální terapie.
Mikrodávkový monofázický OC (novinet, lindinet 20, logest atd.) Je zřídka předepisován, pouze dívkám, které jsou sexuálně aktivní, „hyperestrogenního“ fenotypu s nadměrnou výživou, jehož „menstruační“ věk je nejméně 2 roky.
Při absolutním hyperestrogenismu (echografická tloušťka endometria po pseudomenstruaci větší než 10 mm) jsou ve 2. fázi menstruačního cyklu předepsány pouze čisté gestageny. Užívejte norkolut 1–2 tablety (5–10 mg) nebo duphaston (10 mg) 1krát denně od 16. do 25. dne od nástupu menstruační reakce nebo ráno 1 kapsli (100 mg) 2krát denně den. Provádějí se 2-3 cykly terapie.
Pacientům s těžkým hypoestrogenismem, zejména v „menstruačním“ věku do 2 let, na pozadí hypoestrogenní atrézie v raných stadiích zrání folikulů, je předepisována cyklická hormonální léčba, protože užívají 2-4 cykly hormonální korekce kombinovanou estrogen-gestagenní léky mohou způsobit rozvoj hyperinhibičního syndromu.
Cyklická terapie začíná čistým estrogenem v 1. fázi vytvářeného cyklu. Předepište: microfollin forte 1 / 2-1 tableta (0,025-0,05 mg) denně perorálně nebo folikulin 5 000–10 000 IU denně intramuskulárně od 5. do 15. – 18. Dne cyklu.
K vytvoření 2. fáze cyklu jsou předepsány čisté gestageny: dyufaston, 1 tableta (10 mg) 1krát denně ústy od 16. do 25. dne cyklu, norkolut 1 tableta (5 mg) 1krát denně ústy od 16 25. den cyklu, 1% roztok progesteronu, 1 ml intramuskulárně 1krát denně od 18. do 25. dne cyklu.
Podle V.F. Kokolina (1997), časná a včasná patogeneticky podložená léčba juvenilního děložního krvácení u dospívajících dívek přispívá k zachování reprodukční funkce v budoucnosti u 93% pacientů.

8. Odkazy

 Gurkin Yu.A. Gynekologie adolescentů. S-Pb.: 1998.
 Kokolina V.F. Gynekologická endokrinologie dětí a dospívajících. Moskva: 2001.
 Kokolina V.F. Dětská gynekologie. Moskva: 2003.
 Gynekologie. Vyd. Zanko S.N. Otázka: 2008.