Jóga pro menopauzu

Když v ženském těle nastane menopauza, doprovází ji silný hormonální posun. Díky tomu se v průběhu let uvolňuje nahromaděná energie, která na jedné straně mění obvyklý způsob života a na druhé straně poskytuje silný emocionální vzestup. Existuje biologicky vysvětlitelné oddělení vnější stránky života spojené se vztahy v rodině a ve společnosti a vnitřní sebeurčení.

Základní principy

K obnovení energetické harmonie těla během menopauzy odborníci doporučují cvičení jógy, která pomohou odstranit energetické bloky na kanálech a velkých energetických uzlech ženského těla. Ale když děláte jógu během tohoto životního období, musíte dodržovat následující zásady, které vám poskytnou potřebnou bezpečnost:

 1. S častými návaly horka během vyučování je nutné vyloučit jógu s menopauzálními cvičeními se zpožděním dechových rytmů.
 2. Při menopauze se ásany nedoporučují, pro jejichž výkon je vyžadován dlouhodobý pobyt v jedné poloze. Pohyby by měly být bez spěchu a plynulé.
 3. Během menopauzy byste měli používat nejjednodušší a nejkomplikovanější metody vychýlení těla..
 4. Během tohoto období života se více než kdy jindy doporučuje jíst zdravá jídla. Doporučuje se vyloučit ze stravy velké množství cukru a soli, zvýšit spotřebu ořechů, tvarohu, ryb, luštěnin.
 5. Jóga s menopauzou dolní části zad se provádí ke stimulaci orgánů, jako jsou vaječníky a nadledviny. Maximální doba pro první lekce by neměla být delší než 20 minut. Tělo si musí postupně zvykat na novou zátěž. Pokud se kurzy konají denně, lze je po několika týdnech zvýšit na 60 minut denně..
 6. Léčba menopauzy jógou zahrnuje cvičení zaměřená na uvolnění těla a měla by být prováděna s velkou účinností..
 7. U žen s arteriální hypertenzí se kategoricky nedoporučují polohy, které se provádějí se skloněnou hlavou. Klidný dechový rytmus během ásan je obvykle přínosem pro léčbu hypertenze a obnovení tlaku..

Pokud budete při cvičení jógy dodržovat výše uvedená pravidla, zlepší se fyzický a duševní stav ženy během menopauzy..

Cvičení pro menopauzu

Abychom pomohli tělu přizpůsobit se novému vnitřnímu stavu, je nutné správně harmonizovat jeho energii. K dosažení tohoto cíle může žena provádět cvičení jógy v menopauze:

 1. Prvním cvičením je zaujmout pozici „svázaného úhlu“. Chcete-li to provést, musíte přikrýt přikrývku do těsné role a opřít se o ni zády. Páteř musí být narovnána, nohy jsou navzájem spojeny patami s prsty, kolena jsou otočena v opačných směrech. Musíte být v póze alespoň 5 minut a dýchat co nejhlubší a nejpomaleji.
 2. Dalším krokem je provedení pozice „unaveného psa“. Chcete-li to udělat, musíte se dostat na všechny čtyři, prsty spočívat na podlaze. Zhluboka se nadechněte, rukama pomalu odtlačte podlahu, narovnejte kolena. Tělo spolu s povrchem, na který je kladen důraz, tvoří trojúhelník. Opřete si čelo o srolovanou deku. Strávte v této poloze minutu, poté sklopte kolena a posaďte se.
 3. Dále můžete provádět plynulé předklony. Položte si nohy na šířku ramen, ruce položte na opasek. Pomalu se předkloňte, rukama uchopte lokty a vezměte je zpět za hlavu. Musíte se sklonit nízko, přetrvávat v nakloněné poloze asi půl minuty, pak hladce narovnat.
 4. U žen v menopauze je povinná jóga pro ásany v menopauze zaměřená na napětí a relaxaci těla. Díky němu dochází ke svalové kontrakci a relaxaci v bederní oblasti, v místě, kde se nacházejí vaječníky. Zaujměte polohu na zádech, natáhněte ruce podél těla, narovnejte nohy a přitlačte k sobě. Zvedněte nohy o 15 stupňů nad vodorovný povrch. Lýtkové svaly by měly být napnuté, ponožky by měly být natažené. Cvičení opakujte několikrát.
 5. Chcete-li trénovat rovnováhu, musíte si pokleknout na malý koberec a natáhnout ruce podél trupu. Nakloňte se v různých směrech, paže se pohybují před vámi, tělo by se mělo ohýbat mírně dopředu. Cvičení opakujte 8–10krát.
 6. Aby se napravily vazomotorické příznaky, doporučuje se praktikujícím provést následující cvičení. Postavte se rovně a dejte nohy na šířku ramen. Položte ruce na břicho a lehce na ně zatlačte. V přijaté poloze si dřepněte 4-5krát.
 7. Abyste zlepšili přívod krve do pánevních orgánů, musíte ležet na levé straně a pevně mačkat nohy. Poté ohněte horní končetinu v koleni a proveďte silný švih dopředu v úhlu přibližně 90 °. Cvičení proveďte několikrát, opakujte to na druhé straně.
 8. K posílení dolní části zad pomáhá dobře kobylka. Zaujměte polohu na břiše, lícem dolů, bradu opřete o podložku. Ruce sevřít do pěstí a protáhnout se podél těla. Zhluboka se nadechněte a na chvíli zadržte dech. Při výdechu by pěsti měly spočívat na podložce, jedna noha se zvedla z podlahy a druhá úplně uvolněná. Poté uvolněte celé tělo. Cvičení opakujte s druhou nohou..
 9. Cvičení jógy pro menopauzu je považováno za důležité a přispívá k úplné relaxaci. Musíte ležet na zádech, zaujmout pohodlnou polohu. Natáhněte ruce a nohy po dobu 10 sekund a poté je zcela uvolněte. Takové cvičení vám dá pocítit rozdíl mezi námahou a úplnou relaxací. Když se tělo uvolní, dýchání se zpomalí, v tuto chvíli odborníci doporučují, aby si praktici představili obrázek jejich stoupání v nulové gravitaci. Je vhodné strávit v této poloze 5 minut..

Pokud budete následovat duchovní nauky, zdá se, že klimakterické období nutí ženu přestat komunikovat s okolní realitou a věnovat čas sobě. Jóga pomáhá obnovit ztracenou energetickou rovnováhu mysli a těla.

Jak jóga pomáhá při menopauze? 10 asanů pro zdraví žen

Relaxační jógové ásany pomáhají zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy.

Menopauza není nemoc, ale přirozený přechod ženy z jedné životní etapy do druhé. Každý následující biologický cyklus způsobuje fluktuace hormonů a související důsledky. Změna je vyjádřena různými způsoby - externě i interně. V této době mnoho zástupců elegantního věku přeceňuje svůj život a hromadí sílu pro další úspěchy..

YOGA POMÁHÁ Uvolnit stres a úzkost, má pozitivní dopad na DLOUHODOBÉ ZDRAVÍ, Zejména NA HORMONÁLNÍ SYSTÉM

Jóga je systém životní filozofie, který učí zacházet se vším, co se děje, shovívavě. Když ženské tělo prochází fyziologickými změnami, může tato starodávná praxe pomoci přijmout přirozené změny..

Hlavní věcí je zbavit se stresu.

Během fyziologických změn je důležité snížit stres. Jde o to, že po menopauze produkují tukové buňky nějaký estrogen a přeměňují testosteron produkovaný nadledvinami. Ale také uvolňují stresový hormon kortizol. Při dlouhodobém nervovém napětí jsou nadledviny přetíženy a tento zdroj estrogenu nemůže produkovat dostatek hormonu.

Zdraví nadledvin je také důležité pro normální fungování štítné žlázy, protože její aktivita se s přiblížením menopauzy zpomaluje. Existuje řada studií, které ukazují, že jóga může pomoci snížit stres a úzkost a podporou hormonálního systému zajistit dlouhodobé zdraví..

Jak jóga ovlivňuje zdraví žen?

Výzkum vztahu mezi příznaky jógy a menopauzy stále probíhá. Nejzajímavější výsledky byly získány v pracích o vlivu jógy na různé psychologické problémy - deprese, výkyvy nálad, které se v této fázi života ženy často vyskytují. Největším problémem však je, že pozorování se provádějí velmi krátce - obvykle přibližně 8–12 týdnů. Ženy, které v poslední době začaly cvičit jógu, zejména ty, které se na jógu obrátily v elegantním věku (ve většině výzkumů neměly mít účastníci s touto starodávnou praxí žádné zkušenosti), je nutné minimálně 6 měsíců až rok, pokud už ne zvládnout ásany, naučit se správně dýchat a vidět skutečné výsledky.

Ásany, které uvolňují, uklidňují se, uvolňují nervové napětí

Tento komplex je navržen se zaměřením na pánevní oblast, což pomáhá zlepšit krevní oběh v této oblasti. Tento cyklus cvičení navíc současně pomáhá zmírnit stres a emoční nepohodlí. Ásany lze provádět v určeném pořadí nebo provádět cvičení selektivně.

Řada ásan jsou lehčí verze obtížnějších pozic. Mohou být zahrnuty do komplexu, když máte pocit, že tempo nebo intenzita relace je pro vás příliš obtížná. Jsou stejně účinné jako klasické asany, jsou to jen inteligentně transformované variace. Tyto ásany pomáhají udržovat sílu a flexibilitu bez vyčerpání zdrojů těla a zvýšení rizika zranění..

1 Anantasana (držení srdce)

Nastupte na všechny čtyři, lehce zatřeste tělem, abyste se uvolnili. Poté sklopte horní část těla dolů, jak je znázorněno na obrázku, a opřete se o lokty. Poté buď přitlačte čelo na podlahu, nebo si pod hlavu položte blok jógy. Dýchejte klidně. Asana pomáhá napínat páteř a je dobrá pro srdce. Toto cvičení může být alternativou k dětské asaně pro ty, kteří mají problémy s koleny.

Dá se to praktikovat dynamičtěji, tlačení nahoru od podlahy na narovnaných pažích a protahování zad, jako v „asaně psa směřujícího dolů“. Pózy, ve kterých se tělo ohýbá dopředu, jsou uklidňující. Mohou být použity při dynamickém nebo pasivním cvičení jógy.

2 Adho Mukha Svanasana (póza psa směřující dolů)

Postavte se na všechny čtyři s dlaněmi na podlaze a položte je na šířku ramen. Trochu se obejměte. Poté zvedněte pánev a pokud možno narovnejte nohy a paže. Nasměrujte pohled dolů, snažte se nenamáhat (viz obrázek). Cítíte, jak se páteř protahuje. Poté zkuste lehce houpat tělem pohybem osmičky, počínaje rameny a boky, abyste je uvolnili..

3 Uttanasana (intenzivní protahovací póza)

Z pozice psa zvedněte ruce na nohy (mírně ohnutá kolena). V tomto případě by paty měly být umístěny na šířku ramen, abyste se mohli plně naklonit dopředu, a hlava a paže volně viset.

Pokud cítíte nepohodlí v zádech, jakékoli napětí nebo si jen potřebujete odpočinout, měli byste se zastavit v takové usnadněné poloze. Z této pozice se můžete pokusit postupně narovnat. Tuto polohu můžete změnit narovnáním a ohnutím nohou se zaměřením na to, jak se cítíte, a také na to, že se neztratí relaxační účinek zatáčky..

4 Prasarita Padottanasana (protažení nohy)

Umístěte chodidla mnohem širší než ramena, jak je znázorněno na obrázku (chodidla by měla být navzájem rovnoběžná). Nakloňte se dopředu a uchopte nohy. Poté položte horní část hlavy na podlahu v souladu s nohama.

Dýchejte zhluboka a klidně. Udržujte pozici na několik sekund. Ásana využívá všechny svaly v těle, protahuje páteř a zlepšuje průtok krve do genitálií a nadledvin. Odlehčená verze: od výchozí polohy položte dlaně na šířku ramen, přesně pod tělo ramene.

5 Viparita Karani (vodopád)

Ásany, ve kterých je tělo v obrácené poloze (v tomto případě jsou nohy zvednuté nad srdce), zlepšují prokrvení mozku, snižují otoky, pomáhají zmírňovat napětí v pánevních orgánech, jsou skvělé pro odpočinek a zmírňují únavu, například po náročném pracovním dni nebo po dlouhém cestovat autem.

V asanech s důrazem můžete zůstat déle, protože napětí a zatížení svalů jsou výrazně sníženy.

V této poloze je pod dolní část zad umístěn malý polštář, který vyklenuje záda a pomáhá otevřít oblast v horní části těla, což přispívá k toku energie během menopauzy (tuto polohu se nedoporučuje používat během menstruace).

Lehněte si na záda s válečkem pod ním (měl by být asi 20 - 30 cm od podpěry). Poté položte nohy na zeď a použijte je jako podporu. Dýchejte klidně, snižte ramena dolů, aby vaše srdce stoupalo výše. Položte ruce tak, jak vám to vyhovuje (za hlavu, podél těla nebo do stran).

6 Uttita Trikonasana (trojúhelníková póza)

Trojúhelník je v mnoha kulturách velmi silným symbolem ženy nebo božstva. Pocit síly v jejích rozích, vycházející ze spodní části Země, může posílit břicho a pánev. Položte nohy mnohem širší než ramena, pravou nohu otočte úplně doprava a levou nohu položte rovnoběžně s podložkou. Nakloňte se na pravou stranu a posuňte pravou ruku dolů po noze co nejdále. Levou rukou se protáhněte nahoru a protáhněte páteř. Udržujte tuto pozici několik sekund a upřete svůj pohled na levou dlaň. Dýchejte klidně a klidně. Hrudník, páteř a krk jsou tedy narovnány..

7 Viparita Karani (obrácená póza)

Lehněte si na záda, ruce vystrčte do stran. Zvedněte nohy nahoru a roztáhněte je tak široké, jak dokážete zvládnout pocit tahu ve vnitřních stehnech. Tato variace obrácené asany zlepšuje přívod krve do pánevních orgánů a podporuje tok energie. Udržujte pózu, dokud necítíte, že máte dost. Poté se vraťte do výchozí polohy a odpočiňte si. Než vstanete, chvíli si lehněte na bok..

8 Supta Baddha Konasana (motýlí póza)

Umístěte si pod záda váleček, který vám uvolní dolní část zad a vaše poloha bude pohodlnější. Pokud cítíte bolest nebo pocit tahu v dolní části zad nebo kolen, můžete si pod stehna umístit také složené ručníky nebo přikrývky. Umístěte si něco pod hlavu a přitáhněte bradu k hrudi, abyste se plně uvolnili.

Přibližte si paty k bokům a poté kolena sklopte dolů (každý ve svém vlastním směru). Položte ruce do stran nebo kříž za hlavu. Dýchejte klidně a klidně. Udržujte tuto pozici několik minut..

9 Variace Supta Matsyendrasana (kroucení těla z polohy na břiše)

Lehněte si na záda s koleny až k hrudi. Natáhněte ruce do strany, vzhlédněte. Poté narovnejte levou nohu a koleno pravé nohy udržujte ohnuté. Poté sklopte pravé koleno nad levou stranu těla. Položte si levou ruku na pravé koleno a otočte hlavu doprava. Udržujte ásany po dobu 10–25 dechů, poté se vraťte do výchozí polohy a kolena přitáhněte k hrudi. Opakujte cvičení na druhé straně.

10 Shavasana (mrtvola představovat)

Asana zmírňuje svalové napětí, uklidňuje, zmírňuje úzkost. Umístěte si váleček pod kolena, abyste uvolnili dolní část zad a úplně uvolnili stehenní svaly - to vytváří příjemný pocit uvolnění v dolní části břicha. Zavřete oči, nohy položte v určité vzdálenosti od sebe, ruce podél těla, dlaně nahoru, prsty by měly být mírně ohnuté. Nadechněte se a na několik sekund napněte celé tělo a poté vydechněte - uvolněte svaly. Udržujte pozici tak dlouho, jak potřebujete. Poté trochu zatřepte chodidly a dlaněmi, abyste se dostali k rozumu, přitáhněte si kolena k hrudi a ovinuli kolem nich ruce. Otočte se na pravou stranu a pomalu stoupejte do sedu.

Jóga pro menopauzu: „názory vědců se lišily.“ Video

Podle oficiálních statistik to každá žena v menopauze, která cvičí jógu, udělala alespoň jednou, aby zlepšila své zdraví. V letech 1975 až 2014 proběhlo přes 300 studií jógy pro zdraví ze 23 různých zemí s 22 548 účastníky. Výsledky výzkumu byly rozděleny na polovinu. Oficiální západní medicína věří, že neexistují „dostatečné důkazy“, které by doporučovaly jógu pro menopauzu. A východní medicína uznává a doporučuje jógu ke zmírnění stresu, od návalů horka, deprese, poruch spánku, přibývání na váze a dalších příznaků menopauzy. Ženy však nepotřebují „vědecký důkaz“. Potřebují pocit, že „se to zlepšilo“! A bez ohledu na vědecké statistiky přináší jóga úlevu milionům žen s menopauzou..

Jóga pomáhá, protože pomáhá!

Nástup menopauzy většina žen vnímá jako začátek stáří a zhroucení všech nadějí. Depresivní stav, poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu jsou ve větší míře spojeny nejen se snížením aktivity hormonální činnosti, ale také se sociálními základy, které převažují nad vědomím. Cvičení jógy, které je nyní rozšířené po celém světě, může zmírnit úzkost, depresi a apatii. Navíc jóga s menopauzou, jejíž cvičení nezabírá mnoho času a úsilí, vede k jednotě ducha, těla a duševního vnímání světa. Je to jóga, která je schopna vrátit ženě vitalitu, zvýšit odolnost vůči stresu a zmírnit nejen nepříjemné příznaky, ale i další nemoci související s věkem.

Funkce filozofie jógy

Někdo věří, že v člověku dominuje duše, někdo si je jist, že nejdůležitější je srdce. Ve skutečnosti rozhodují hormony. Tyto malé záhadné molekuly, které provádějí životně důležitá spojení mezi orgány a systémy našeho těla, způsobují, že srdce bije rychleji a duše se raduje, když jejich hladina stoupá, a také být vrtošivá a depresivní, když nestačí.

Ženy jsou obzvláště náchylné k hormonálním změnám. Celý jejich životní cyklus od narození až do samého konce probíhá v těsné souvislosti s přírodními cykly. Žádná žena nemůže vydržet pubertu, měsíční menstruaci, těhotenství, porod nebo menopauzu, aniž by pocítila vliv hormonů na její fyzický, emoční a duševní stav.

V mnoha orientálních kulturách je další etapa v životě ženy obvykle oslavována jako svátek. A nástup menopauzy je vnímán jako čas příchodu moudrosti, a nikoli jako období vadnutí, jak je menopauza vnímána ve většině evropských zemí..

Staroindické učení jógy považuje nástup menopauzy za příchod moudrosti, schopnost lépe porozumět světu, nové povědomí a rozšiřování příležitostí k osobnímu rozvoji.

Jóga není náboženství, ale speciální filozofie celého života, jejímž účelem je dosáhnout harmonie těla, duše a vědomí.

Toto starodávné, originální učení vzniklo před více než 4 000 lety a jeho hlavním cílem bylo spojit myšlenky, duchovní vnímání a tělesné schopnosti. V překladu ze sanskrtu znamená jóga „spojení, spojení“. Odborníci na jógu se snaží v sobě vytvořit tento svazek. V ideálním případě by se to mělo stát životním stylem zaměřeným na zlepšení vašeho těla, kondice a každodenních činností..

8 kroků k dokonalosti

Zakladatel učení jógy Patanjali Muni vyvinul osm kroků, které je třeba absolvovat, aby bylo možné rozvíjet vaši mysl, tělo a ducha, naučit se ovládat své myšlenky a touhy a dosáhnout harmonie se světem kolem vás. To:

 • Yama - kontrola a zdrženlivost ve vztahu k sobě a ostatním;
 • Niyama - pravidla života;
 • Asana - držení těla, poloha těla;
 • Pránájáma - dech dodávající energii;
 • Pratyahara - kontrola nad vnímáním, schopnost relaxovat;
 • Dharana - koncentrace pozornosti a myšlenek;
 • Dhyana - meditace, regulace vědomí;
 • Samádhi - extatický stav.

Studium úspěchů stoupenců učení, jejich zdravotního stavu a psychického míru dalo podnět k šíření jógy po celém světě. V Americe a Evropě se kurzy začaly pořádat hlavně s cílem pomoci vyrovnat se s různými nemocemi, včetně příznaků menopauzy. Z tohoto důvodu bylo praktikováno studovat ne všechny kroky jógy, ale pouze tři směry, které přispívají k zotavení z nemocí..

Ásany

Asana je termín pro polohu těla. Asana se používá hlavně v Hatha józe ke stabilizaci fyzického a duševního zdraví.

Pránájáma - doslovný překlad zní jako: „zadržování dechu“, což znamená kontrolu nad dechem. Správný výkon pránájámy zvyšuje imunitu, stimuluje pozitivní myšlení a stabilizuje duševní činnost.

Dhyana je meditace, jejímž účelem je vědomí sebe sama. Bylo zjištěno, že meditace má pozitivní vliv na hladinu melatoninu v krvi, což je důležité při poruchách spánku..

Najednou vliv jógy na patologie, jako jsou:

 • Bronchiální astma,
 • Hypertenze,
 • Obezita,
 • Cukrovka.

Mechanismus působení v každé konkrétní situaci nebylo možné přesně určit. Specialisté však přišli s několika verzemi. Například verze, že v každé patologické situaci existují neurohumorální cesty se selektivním účinkem, byla potvrzena monitorováním hladiny kortizolu v plazmě. U osoby s bronchiálním astmatem po jógě se množství kortizolu snížilo a u osoby s diabetem se zvýšilo.

Rovněž bylo navrženo, že jóga normalizuje stav v případě onemocnění potlačením syntézy protiregulačních hormonů nebo zvětšených ložisek receptorů.

Podle dalšího předpokladu se předpokládá, že během cvičení jógy dochází k podchlazení a jsou zaznamenány pozitivní změny v sympatických a parasympatických systémech..

Jóga a vyvrcholení

Není to tak dávno, co byl proveden rozsáhlý výzkum, podle jehož výsledků vědci spojili některé aspekty učení do obecného cyklu speciálních tříd Jóga pro menopauzu.

Nejdůležitějším bodem ke zlepšení zdraví v menopauze je dosažení hormonální rovnováhy. Ženy, které cvičí jógu, snášejí snáze všechny negativní příznaky a projevy, ve srovnání se ženami, které se věnují lékařské gymnastice. To je způsobeno skutečností, že provádění určitých pozic je kombinováno s dechovými cvičeními, což v konečném důsledku ovlivňuje nejen svaly a kostní struktury, ale také stimuluje orgány a žlázy s vnitřní sekrecí..

Jóga během menopauzy účinně pomáhá omezit nebo dokonce odstranit všechny negativní projevy a zaměřit se na hlavní příčiny, které vedou k narušení normálního fungování těla.

Nyní jsou potvrzeny důkazy, že kromě hlavních příznaků menopauzy může jóga významně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, vysokého krevního tlaku a cukrovky..

Základní asany pro menopauzu

Na našich webových stránkách si můžete nejen přečíst o postupech, ale také sledovat video.

Informace o videu jsou důležité pro pochopení důležitosti správného provádění ásan a pozorování dýchacích technik, protože negramotný přístup k výuce může být škodlivý.

Supta baddha konacana

Jedná se o extrémně tonizující pozici k doplnění zásob energie. Během provádění jsou břicho, děloha, vaječníky a pochva zbaveny tlaku a napětí. Zvyšuje se krevní oběh v pánevních orgánech, což stimuluje hormonální aktivitu. Supta Baddha zvyšuje odolnost vůči depresím a zmírňuje výkyvy nálady.

Pro ty, kteří mají silné návaly horka, záchvaty slabosti a závratě, je užitečné cvičit postoje Uttanasana (sklonění) a Adho Mukka Svanasana (pes se skloněnou hlavou). Cvičení přispívá k rozvoji pružnosti páteře, aktivuje proces omlazení a předchází problémům se zády.

S tendencí k hypertenzi, tachykardii a bezpříčinné podrážděnosti vám pomohou Jan Shirshasan (ohnutí na kolena) a Pashchimottanasan (protažení zad s podporou hlavy).

Pokud se někdo chce dozvědět více o tom, jak se kombinuje menopauza a jóga, doporučujeme si přečíst knihu Sousy Franciny, napsanou speciálně pro ženy během menopauzy..

Cvičení jógy pro menopauzu

Kurzy jógy pro období menopauzy - základní pózy a výhody cvičení

Hormonální změny způsobují změny v životě ženy. Je stále obtížnější kontrolovat váhu, často bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce a to není všechno nepříjemné jevy.

Zdravotní problémy ovlivňují povahu a výhled: žena se stává temperamentní, podrážděná, trpí tím všichni členové rodiny.

Jóga pro menopauzu je skutečnou spásou pro ty, kteří chtějí znovu získat klid a fyzické zdraví.

Proč potřebujete jógu pro menopauzu

Změny koncentrace estrogenů a dalších hormonů negativně ovlivňují stav a funkci vnitřních orgánů. Výsledkem není jen špatné zdraví. Zvyšování hmotnosti, rozvoj osteoporózy, pravidelné návaly horka, pokožka suchá a vlasy křehké. Během menopauzy účinek hormonu estrogenu často vede k onemocněním reprodukčních orgánů..

Asany a dechová cvičení mohou tento stav zmírnit. Jóga pro menopauzu není všelékem na všechny nemoci, ale pomáhá zmírnit většinu příznaků, pokud nejsou způsobeny vážným onemocněním.

Několik minut denně cvičení může zlepšit kardiovaskulární systém, zbavit se návalů horkosti, nespavosti, úzkosti..

Gymnastika v menopauze zlepšuje metabolismus, dodává sílu a sílu, udržuje svaly v aktivním stavu, zpomaluje změny související s věkem.

Je třeba mít na paměti, že ne všechny polohy jsou vhodné pro ženy s menopauzou. Některé z nich jsou pro začátečníky obtížné. Při nesprávném provedení ásany může žena dovolit náhlé pohyby, což je plné dislokací, vyvrtnutí, závratí a bolesti hlavy..

Co jsou cvičení jógy schopná v menopauze

Téměř všechny ženy čelí projevům menopauzy, jako je zvýšená křehkost kostí, hromadění tělesného tuku, únava, horečka, vaginální suchost, bušení srdce, pokles tlaku.

Provádění ásan v menopauze přináší působivé výsledky, zmírňuje nebo úplně eliminuje příznaky. Jednoduchá gymnastika normalizuje metabolismus, takže se žena již nemusí obávat nadváhy.

Zlepšení pohody vyžaduje pozitivní změny v psycho-emocionální sféře.

Výhodou jógy s menopauzou je to, že poskytuje proveditelnou zátěž, uvolňuje svaly a zároveň jim umožňuje pracovat. Toto je nejlepší typ gymnastiky ve věku od 45 let.

Jóga se doporučuje lidem všech věkových skupin, ale s menopauzou je prostě nenahraditelná.

Lékaři se neshodli na tom, zda je možné po menopauze sportovat, ale jednomyslně se shodují na jednoduchých ásanách: pokud neexistují žádné kontraindikace, jsou cvičení užitečná.

Jóga nenahrazuje úplnou terapii. Existují závažné patologie, které lze odstranit pouze chirurgickým zákrokem. Příznaky, způsoby léčby a věk menopauzy jsou pro každou dámu individuální, takže před zahájením výuky musíte jít ke gynekologovi a ujistit se, že nepříjemné jevy jsou důsledkem menopauzy, a nikoli nemoci.

Zásady jógy pro menopauzu

Během vyučování si musíte vždy pamatovat: existuje riziko poranění.

Nejlepší je cvičit se zkušeným mentorem, a pokud to není možné, stojí za to začít s jednoduchými pózami a postupně přejít ke složitějším..

Základní princip jógy s menopauzou je, že cvičení by měla být prováděna s plynulým pohybem. Poskytují rovnoměrné a měkké zatížení vazů, svalů a kloubů. Bezpečnostní předpisy:

 • s návaly horka nemůžete cvičit, kde potřebujete intenzivně dýchat nebo zadržovat dech při výdechu nebo vdechování;
 • neměli byste provádět ásany, ve kterých se očekává dlouhodobý pobyt bez pohybu;
 • cvičení na obezitu může zahrnovat ohýbání a kroucení, ale měla by být prováděna velmi opatrně;
 • během a po vyučování bude užitečné naslouchat vaší pohodě. Pokud tlak prudce stoupá nebo klesá, musíte přestat cvičit;
 • Ke stimulaci nadledvin a vaječníků je užitečné provádět cvičení zahrnující dolní část zad. To je nezbytné, aby syntéza hormonů nebyla snížena ostře, ale postupně;
 • třídy začínají v 15 minutách a postupně se prodlužují na 1 hodinu;
 • musíte dýchat rovnoměrně a svobodně. Cvičení jógy, která vyžadují držení hlavy dolů, nejsou vhodná pro ženy s hypertenzí;
 • děláte jógu, musíte jíst správně. Strava by měla obsahovat ořechy, zeleninu, nízkotučný tvaroh, kefír, luštěniny. cereálie. Doporučuje se minimalizovat množství sladkostí..

To, co představuje, se vyrovná s projevy menopauzy

Existuje základní sada cvičení a každé z nich pomáhá s určitými příznaky. Takže z návalů ulehčí póze "Vázaný úhel", uvolní břišní a prsní svaly. Technika provedení:

 1. Položte svinutou přikrývku na podlahu, sedněte si k ní zády.
 2. Ohněte nohy v kolenou a otočte je do stran, spojte nohy.
 3. Opřete se o deku, aniž byste zvedali nohy z podlahy.
 4. Zůstaňte v této poloze po dobu 4-5 minut a páteř udržujte rovnou.
 5. Dýchejte zhluboka a rovnoměrně.

„Unavený pes“ je jednoduchá asana, která pomáhá obnovit duševní rovnováhu. Toto je hlavní cvičení pro léčbu menopauzy. Jak to udělat:

 1. Nastupte na všechny čtyři.
 2. Nadechněte se, narovnejte ruce, přibližte přední část těla k podlaze, stejně jako se táhne pes.
 3. Sledujte své krční svaly - měly by být uvolněné.
 4. Zůstaňte v této poloze po dobu 1 minuty a poté hýždě položte na paty.

Pokud je obtížné usnout a probudit se, pocítíte bolest hlavy, neustálé podráždění, ohýbání pomůže. Postupujte takto:

 1. Staňte se rovní, chodidla vzájemně rovnoběžná, na šířku ramen.
 2. Položte ruce před tělo na úroveň pasu.
 3. Druhou rukou uchopte jednou rukou loket a druhou rukou proveďte totéž.
 4. Zvedněte sevřené ruce za hlavu a nakloňte tělo dopředu.
 5. Trvejte co nejdéle a hladce narovnejte.

Nejlepší asany pro menopauzu

Několik asan funguje velmi dobře na vaječníky uvolněním svalů, které je obklopují. Taková cvičení se doporučují zejména ženám s menopauzou. Příklady účinných ásan:

 • Kontrakce je relaxace. Ležte na rovném vodorovném povrchu. Paže a nohy jsou natažené, svaly zad jsou uvolněné. Zvedněte rovné nohy tak, aby mezi nimi a podlahou byl úhel asi 15 stupňů. Vytáhněte nohy co nejvíce dopředu. Vydržte 20 - 30 sekund, vraťte se do výchozí polohy. Opakujte 3-6krát. Asana zlepšuje průtok krve v pánevních orgánech a sousedních svalech.
 • Boční ohyby. Asana pomáhá posilovat smysl pro rovnováhu, je užitečná při závratích a slabosti. Výchozí pozice: ruce jsou spuštěny podél těla, kolena na měkké podložce. Nakloňte trup doleva a mírně dopředu, přitom natahujte ruce před sebe. Opakujte doprava. Udělejte to 8-9krát.
 • Na pocení a návaly horka. I. p. - stojící, nohy na šířku ramen. Položte ruce na břicho pod pas a lehce zatlačte. Proveďte 5-6 dřepů.
 • Cvičení ke zlepšení průtoku krve do pánevní oblasti. I. p. - ležící na levé straně, nohy vytažené. Ohněte pravou nohu v koleni a houpejte se dopředu. Opakujte 2-3krát. Lehněte si na pravou stranu a provádějte podobné výkyvy levou rukou.
 • Kobylka Lehněte si na podložku břichem dolů a bradu opřete o povrch. Ruce jsou natažené, prsty sevřely v pěst. Nadechněte se a zadržte dech na 2–3 sekundy, poté vydechněte a současně zvedněte jednu nohu. Při výdechu nadechněte končetinu. Totéž proveďte s druhou nohou, udržujte dechový rytmus. Póza zmírňuje bolest, zlepšuje krevní oběh ve vaječnících a děloze, posiluje svaly.

8 kroků k dokonalosti

Ženy, které začínají cvičit jógu, by se měly seznámit s její filozofií. To usnadní dosažení nejen fyzických vylepšení, ale také duchovní harmonie. Když už mluvíme o 8 krocích, implikují koncept Raja jógy - jedné ze 6 škol hinduismu.

Také se jí říká královská jóga, protože průchod 8 kroků vám umožní získat úplnou kontrolu nad myšlenkami a emocemi. Duchovní cvičení s menopauzou je užitečné v tom, že pomáhá změnit výhled pozitivním směrem, zbavit se depresivní nálady a znovu se rozveselit.

Podle filozofie Rádža jógy se cesta k dokonalosti skládá z následujících kroků:

 1. "Jáma". Rozvoj zdrženlivosti, pravdivosti, pokory, askeze.
 2. „Niyama“. Sebarozvoj, pomoc chudým, čistota, osvojování postupů jógy.
 3. Asana. Provedení základních ásan potřebných k přechodu na další úroveň.
 4. „Pránájáma“. Zahrnuje dechová cvičení k ovládání „vírů života“. Tento krok vyžaduje vedení zkušeného mentora..
 5. Pratyahara. Technika oddělení od signálů přicházejících zvenčí. Zvládnutí základních meditačních dovedností.
 6. Dharana. Stav absolutního klidu bez myšlenek, emocí, pocitů. Blahobyt ženy se v této fázi výrazně zlepšuje, zcela se zbavuje emoční nestability..
 7. Dhyana. Hluboká meditace, stav, ve kterém není cítit vlastní osobnost. Osoba vypadá, jako by spala, ale pokud ho probudíte, nijak nereaguje. Dhna je obtížné dosáhnout, vyžaduje to roky praxe.
 8. Samádhi nebo Satori. Technika pro dosažení osvícení. Předpokládá se, že Samádhi je přirozený, harmonický stav člověka. Začátečníci do něj mohou „vstoupit“ náhodou, ale častěji se stává, že nejprve musíte projít všemi předchozími kroky. Někteří „vstupující“ do Samádhi se do těla nevracejí.

Nejvyššího stupně - samádhi - není dosaženo, aby se uzdravily nemoci. Z praktických důvodů stačí provádět ásany, provádět proveditelná cvičení. Informace o k dokonalosti jsou poskytovány pouze pro informaci. Duchovní cvičení bez zkušeného mentora je nebezpečné.

Kurzy jógy pro období menopauzy - základní pózy a výhody cvičení Odkaz na hlavní příspěvek

Kurzy jógy pro menopauzu

Menopauza někdy změní z nejenergetičtější a veselé ženy neohrabanou a nudnou ženu. Hormonální změny, ke kterým dochází během tohoto období, mají velký vliv na charakter i pohodu. Ale jóga s menopauzou dokáže zázrak, zmírní mnoho jejích příznaků a vrátí předchozí hbitost a dobrou náladu.

Co jóga změní

Snížení množství pohlavních hormonů vede k mnoha komplikacím života v současných a potenciálně nebezpečných projevech:

 • Přílivy a odlivy;
 • Dušnost;
 • Oslabené kosti.

Kromě toho se metabolismus zpomaluje, což může vést k nadváze, která zatěžuje cévy a klouby. To vše neprospívá zdraví a optimismu. A psychologické pozadí hraje v pohodě důležitou roli. Fyzická aktivita ji pomůže zvýšit a účinně bojovat s dalšími příznaky přechodného stavu..

Jóga během menopauzy je v tomto smyslu nejvhodnější činností..

Ve skutečnosti je v tomto věku důležité dávat pozor na náhlé pohyby, které mohou poškodit křehké kosti, způsobit závratě a nadměrné buzení centrálního nervového systému, vegetativní-vaskulární poruchy.

Principy jógy ve věku menopauzy

Jóga a menopauza mohou být skvělou kombinací, pokud při procvičování dodržujete některé zásady bezpečnosti:

 • Pokud je jedním ze silných projevů návaly horka, musíte vyloučit všechny činnosti, při nichž je třeba při dechu nebo příliš intenzivním pohybu hrudníku zadržet dech;
 • U žádného projevu byste neměli dělat ásany, které vyžadují dlouhodobý pobyt v nezměněné poloze. Je vhodnější provádět cvičení klidnými a jemnými pohyby. Chráníte tak svaly a klouby i kosti před poškozením;
 • Je přípustné použít jednodušší možnosti vychýlení a kroucení těla, pokud není tendence ke zvýšení krevního tlaku a nadváhy;
 • Jóga vám při menopauze pomůže, pokud se budete držet lehké stravy: vzdávejte se nadměrného množství cukru, ale konzumujte luštěniny, ořechy, tvaroh;
 • Nezapomeňte bederní páteř stimulovat vaječníky a nadledviny. To pomůže zpomalit zánik funkce pohlavních žláz a sníží dramatický pokles produkce hormonů..
 • Je důležité poslouchat své vlastní blaho a zároveň se příliš nelitovat. Třídy začínají od 15 minut, už ne. Tělo se musí přizpůsobit stresu. Při každodenních činnostech je můžete brzy přivést až na 1 hodinu;
 • Všechny relaxační akce jsou prováděny s největším návratem a napětí ve cvičení by nemělo být intenzivní, je třeba se vyhnout ostrým pohybům;
 • Pózy vzhůru nohama nejsou vhodné pro osoby s hypertenzí. Ale i volné dýchání během jiných ásan pomáhá normalizovat tlak.

Doporučujeme vám přečíst si článek o nutričních vlastnostech menopauzy. Dozvíte se o důvodech přibývání na váze během menopauzy, o tom, jak zabránit hromadění přebytečného tuku, o zásadách správné výživy.

Sada cvičení pro menopauzu

Menopauza je obtížným bodem obratu v životě každé ženy. Vážné hormonální změny ovlivňují nejen vzhled včerejší rozkvetlé dámy, ale také celkovou pohodu. Aby lékaři neztráceli energii a pokračovali v plnohodnotném životě, radí pacientům po 40 letech vést aktivní životní styl, protože jak víte, život je v pohybu, život jde dál.

Jóga, jednoduchá cvičení nebo tibetská gymnastika mohou být vynikajícími možnostmi cvičení pro ženy během menopauzy..

Proč potřebujete cvičení v menopauze?

Cvičení během menopauzy je způsob, jak výrazně zlepšit vaši pohodu, vzhled a zvýšit sebevědomí. Po vstupu do fáze menopauzy ženy často čelí vážným fyzickým a psychickým problémům.

Necítíte se dobře, návaly horka, tlakové rázy a bolesti hlavy jsou znepokojivé a neustálá únava a úzkost vážně podkopávají sebeúctu.

Žena se začíná cítit jako stará žena, ztrácí zájem o život a zůstává jen hluboká deprese.

V tomto stavu se pacienti jednoduše vzdají, přestanou se o sebe starat, mají zájem o domácí práce. Hádají se s blízkými, čímž jen zhoršují fyzické nemoci..

Pokud se ale spojíte a začnete s menopauzou dělat jednoduchá fyzická cvičení, můžete se během několika týdnů cítit mnohem lépe..

Díky gymnastice se můžete nejen zbavit návalů tepla, ale také přinést svou postavu do formy, vyvážit psycho-emocionální pozadí, zbavit se úzkosti a strachu a hlavně se znovu cítit mladá a krásná.

Zajímavý! Více než 60% žen v Evropě začíná sportovat poprvé po vstupu do klimakterické fáze.

Základní principy tělesné výchovy s menopauzou

Základním principem tělesné výchovy s menopauzou je smysl pro přiměřenost. Pokud je pro vás sport nový a každodenní fyzická aktivita pochází z říše fantazie, musíte začít vyučovat velmi opatrně a opatrně. V prvních týdnech je lepší omezit se na dlouhé procházky, poté postupně přidávat lehké běhání, plavání, jízdu na kole nebo fitness.

Pokud vás po fyzické námaze bolí svaly, měli byste si dát pauzu. Zátěž musí být zvyšována velmi pomalu, aby se tělo mohlo včas přizpůsobit..

Gymnastika s menopauzou u žen má své vlastní charakteristiky.

V tomto věku se nedoporučuje zvolit namáhavé sporty, cvičení by měla být zaměřena na protahování, posilování svalů a trénink srdce, ale vůbec ne na budování svalové hmoty..

Gymnastický komplex pro menopauzu

Sada cvičení pro menopauzu je aktivní ranní cvičení, které musí být prováděno na ulici nebo otevřeným oknem. Sada ranních cvičení může sestávat z jednoduchých dřepů a ohybů, nebo může zahrnovat složitější cvičení s využitím dalšího vybavení (míč, švihadlo, činky atd.).

Výběr cvičení je vyžadován s přihlédnutím k fyzickým schopnostem a stávajícím komorbiditám. Například při osteochondróze je vhodné věnovat pozornost cvicením zaměřeným na protahování a posilování svalů zad, v případě srdečních potíží je lepší více chodit a lehce běhat, v případě bolesti kloubů byste měli dřepět a protáhnout končetiny.

Hlavní věcí při ranních cvičeních je pravidelnost a postupné zvyšování zátěže. Pokud jste dnes dřepěli 5krát, pak zítra byste měli toto cvičení provádět 6krát.

Skandinávská chůze je skvělou alternativou k rannímu cvičení..

Na první pohled je tento sport velmi jednoduchý, ale přináší nejpozitivnější účinek na nemoci kostí, srdce, cév a zmírňuje nervové napětí..

Důležité! V případě zdravotních problémů by soubor cvičení měl provádět odborník na cvičební terapii.

Ranní tibetská gymnastika

Tibetská gymnastika je jedinečný program, ze kterého můžete cvičit hned po probuzení, aniž byste vstali z postele. Cvičení „pro líné“, jak se mu také říká, přináší pozoruhodné výsledky, pomáhá vyrovnat se se stresem, snižuje frekvenci návalů tepla a posiluje nervový systém..

Nejlepší nehormonální léky a léky na menopauzu

Tibetská gymnastika se také nazývá hormonální. Jednoduché tření biologicky aktivních bodů pomáhá stimulovat práci všech žláz s vnitřní sekrecí, což nejen eliminuje chronická onemocnění, ale také prodlužuje mládí, dodává vitalitu a posiluje imunitní systém. Tibetský gymnastický komplex se skládá z následujících cvičení:

 • Mnul si ruce.
 • Palming (tlak na oči).
 • Tlak na uši.
 • Face lift.
 • Masáž čela.
 • Korunní masáž.
 • Masáž štítné žlázy.
 • Břišní masáž.
 • Třesení.
 • Tření nohou.

Každodenním praktikováním cvičení tibetské hormonální gymnastiky po několika týdnech zaznamenáte výrazné zlepšení pohody. Tato cvičení s menopauzou a návaly horka mají následující pozitivní účinky:

 • Normalizujte krevní tlak;
 • Snižuje frekvenci návalů
 • Vyrovnává hormonální hladiny;
 • Zlepšuje stav kloubů;
 • Eliminuje gastrointestinální onemocnění;
 • Posiluje pánevní svaly;
 • Zlepšuje sluch a zrak;
 • Stabilizuje práci srdce;
 • Zlepšuje tok lymfy;
 • Omlazuje;
 • Uklidňuje;
 • Normalizuje spánek.

Instruktoři tibetské gymnastiky nedoporučují přestávky ve třídách, protože nejlepšího výsledku lze dosáhnout pouze každodenními cvičeními. Tento typ vlivu na energetické body má kumulativní účinek a čím déle cvičíte hormonální gymnastiku, tím lépe se cítíte..

ČTENÍ DOPORUČUJEME! “Gynekolog mi doporučil užívat přírodní léky. Rozhodli jsme se pro klimistil - pomohl mi vyrovnat se s přílivem a odlivem. Je to taková noční můra, že někdy ani nechci opustit svůj domov kvůli práci, ale musím... Po začátku schůzky to bylo mnohem snazší, ba dokonce pociťováno, znovu se objevila nějaká vnitřní energie. A dokonce jsem chtěl mít znovu sexuální vztahy se svým manželem, jinak to bylo všechno bez velké touhy. “Více...

Tuto sadu cvičení však nemohou provádět všichni pacienti; kontraindikace jsou:

 • Akutní srdeční onemocnění;
 • Parkinsonova choroba;
 • Hypertenzní krize;
 • Akutní onemocnění páteře;
 • Žaludeční vřed;
 • Akutní artritida.

Gymnastika je také kontraindikována k cvičení v pooperačním období a ve chvílích exacerbace chronických onemocnění. Je třeba poznamenat, že v prvních týdnech praxe se mohou chronická onemocnění projevit. Pokud exacerbace nejsou kritické, není nutné cvičení přerušovat, stačí snížit jejich počet a zjemnit je.

Zajímavý! Při cvičení tibetské gymnastiky si mnoho pacientů všimlo obrovských změn nejen v jejich pohodě, ale také ve vzhledu..

Jóga pro menopauzu

Lékaři stále více doporučují ženám, aby cvičily jógu s menopauzou, protože tato praxe může jednoduše dělat zázraky a obnovit fyzické i psychické zdraví.

Existuje mnoho cvičení jógy, která vám pomohou překonat návaly horka, nervozitu, tachykardii, zvýšené pocení a posílit imunitní systém..

Můžete cvičit jógu doma i ve skupinách, ale odborníci radí začátečníkům, aby zahájili kurzy se zkušeným instruktorem. Cvičení k úlevě od návalů horka:

 • Úhel.
 • Unavený pes.
 • Předklony.
 • Napětí-relaxace.
 • Rovnováha.
 • Oprava vazomotoriky.
 • Zlepšení krevního oběhu.
 • Kobylka.
 • Úplná relaxace.

Všechna tato menopauzální cvičení pomáhají ženám i nadále vést aktivní životní styl a lépe poznat své tělo, jeho potřeby a touhy. Vede aktivní životní styl, nezapomeňte jíst správně, vzdát se špatných návyků a potěšit se jednoduchými maličkostmi.

Cvičení jógy v menopauze - Climax

Menopauza někdy změní z nejenergetičtější a veselé ženy neohrabanou a nudnou ženu. Hormonální změny, ke kterým dochází během tohoto období, mají velký vliv na charakter i pohodu. Ale jóga s menopauzou dokáže zázrak, zmírní mnoho jejích příznaků a vrátí předchozí hbitost a dobrou náladu.

Přečtěte si v tomto článku

Jóga a menopauza: Jaká cvičení mohou pomoci snížit příznaky menopauzy?

Slovo menopauza má řeckou etymologii a překládá se jako měsíc a ukončení. Hovoří o vymírání menstruačních cyklů a dokončení plodnosti. Mnoho žen trpí středně těžkou až těžkou menopauzou. Pojďme zjistit, jak se jóga a menopauza kombinují, pokud jde o vyhlazení příznaků menopauzy.

Menopauza a jóga

Jóga má pozitivní vliv na tělo i mysl, přináší rovnováhu a energii. A to je zvláště užitečné pro ženy během menopauzy nebo v přechodu, protože hormonální hladina těla podléhá rychlým změnám..

Cvičení jógy pomáhají vyrovnat tuto fyziologickou nerovnováhu uvolněním a jemným protažením svalů a podporou lepšího krevního oběhu a okysličování všech buněk a tkání. Pomáhá optimalizovat funkce žláz s vnitřní sekrecí a orgánů ženského reprodukčního traktu. Jóga také pomáhá zlepšit fungování gastrointestinálního traktu a nervového systému..

Jóga pro menopauzu: cvičení

Zde jsou některé ásany, které mohou pomoci bojovat s příznaky menopauzy:

 • Locust Pose - Shalabhasana. Pomáhá stimulovat celý ženský reprodukční trakt, regulovat nadměrné krvácení a pomáhá s návaly horka.
 • Póza stromu - Vrikshasana. Je účinný při prevenci osteoporózy.
 • Mašle - Dhanurasana. Pomoc s vaginální atrofií a problémy s močovým měchýřem.
 • Dětská póza - Balasana. Je indikován na nespavost, úzkost, deprese a únavu..

Jóga pro menopauzu: cvičení, ásany, video

Když v ženském těle nastane menopauza, doprovází ji silný hormonální posun..

Díky tomu se v průběhu let uvolňuje nahromaděná energie, která na jedné straně mění obvyklý způsob života a na druhé straně poskytuje silný emoční vzestup..

Existuje biologicky vysvětlitelné oddělení vnější stránky života spojené se vztahy v rodině a ve společnosti a vnitřní sebeurčení.

Základní principy

K obnovení energetické harmonie těla během menopauzy odborníci doporučují cvičení jógy, která pomohou odstranit energetické bloky na kanálech a velkých energetických uzlech ženského těla. Ale když děláte jógu během tohoto životního období, musíte dodržovat následující zásady, které vám poskytnou potřebnou bezpečnost:

 1. S častými návaly horka během vyučování je nutné vyloučit jógu s menopauzálními cvičeními se zpožděním dechových rytmů.
 2. Při menopauze se ásany nedoporučují, pro jejichž výkon je vyžadován dlouhodobý pobyt v jedné poloze. Pohyby by měly být bez spěchu a plynulé.
 3. Během menopauzy byste měli používat nejjednodušší a nejkomplikovanější metody vychýlení těla..
 4. Během tohoto období života se více než kdy jindy doporučuje jíst zdravá jídla. Doporučuje se vyloučit ze stravy velké množství cukru a soli, zvýšit spotřebu ořechů, tvarohu, ryb, luštěnin.
 5. Jóga s menopauzou dolní části zad se provádí ke stimulaci orgánů, jako jsou vaječníky a nadledviny. Maximální doba pro první lekce by neměla být delší než 20 minut. Tělo si musí postupně zvykat na novou zátěž. Pokud se kurzy konají denně, lze je po několika týdnech zvýšit na 60 minut denně..
 6. Léčba menopauzy jógou zahrnuje cvičení zaměřená na uvolnění těla a měla by být prováděna s velkou účinností..
 7. U žen s arteriální hypertenzí se kategoricky nedoporučují polohy, které se provádějí se skloněnou hlavou. Klidný dechový rytmus během ásan je obvykle přínosem pro léčbu hypertenze a obnovení tlaku..

Pokud budete při cvičení jógy dodržovat výše uvedená pravidla, zlepší se fyzický a duševní stav ženy během menopauzy..

Cvičení pro menopauzu

Abychom pomohli tělu přizpůsobit se novému vnitřnímu stavu, je nutné správně harmonizovat jeho energii. K dosažení tohoto cíle může žena provádět cvičení jógy v menopauze:

 1. Prvním cvičením je zaujmout pozici „svázaného úhlu“. Chcete-li to provést, musíte přikrýt přikrývku do těsné role a opřít se o ni zády. Páteř musí být narovnána, nohy jsou navzájem spojeny patami s prsty, kolena jsou otočena v opačných směrech. Musíte být v póze alespoň 5 minut a dýchat co nejhlubší a nejpomaleji.
 2. Dalším krokem je provedení pozice „unaveného psa“. Chcete-li to udělat, musíte se dostat na všechny čtyři, prsty spočívat na podlaze. Zhluboka se nadechněte, rukama pomalu odtlačte podlahu, narovnejte kolena. Tělo spolu s povrchem, na který je kladen důraz, tvoří trojúhelník. Opřete si čelo o srolovanou deku. Strávte v této poloze minutu, poté sklopte kolena a posaďte se.
 3. Dále můžete provádět plynulé předklony. Položte si nohy na šířku ramen, ruce položte na opasek. Pomalu se předkloňte, rukama uchopte lokty a vezměte je zpět za hlavu. Musíte se sklonit nízko, přetrvávat v nakloněné poloze asi půl minuty, pak hladce narovnat.
 4. U žen v menopauze je povinná jóga pro ásany v menopauze zaměřená na napětí a relaxaci těla. Díky němu dochází ke svalové kontrakci a relaxaci v bederní oblasti, v místě, kde se nacházejí vaječníky. Zaujměte polohu na zádech, natáhněte ruce podél těla, narovnejte nohy a přitlačte k sobě. Zvedněte nohy o 15 stupňů nad vodorovný povrch. Lýtkové svaly by měly být napnuté, ponožky by měly být natažené. Cvičení opakujte několikrát.
 5. Chcete-li trénovat rovnováhu, musíte si pokleknout na malý koberec a natáhnout ruce podél trupu. Nakloňte se v různých směrech, paže se pohybují před vámi, tělo by se mělo ohýbat mírně dopředu. Cvičení opakujte 8–10krát.
 6. Aby se napravily vazomotorické příznaky, doporučuje se praktikujícím provést následující cvičení. Postavte se rovně a dejte nohy na šířku ramen. Položte ruce na břicho a lehce na ně zatlačte. V přijaté poloze si dřepněte 4-5krát.
 7. Abyste zlepšili přívod krve do pánevních orgánů, musíte ležet na levé straně a pevně mačkat nohy. Poté ohněte horní končetinu v koleni a proveďte silný švih dopředu v úhlu přibližně 90 °. Cvičení proveďte několikrát, opakujte to na druhé straně.
 8. K posílení dolní části zad pomáhá dobře kobylka. Zaujměte polohu na břiše, lícem dolů, bradu opřete o podložku. Ruce sevřít do pěstí a protáhnout se podél těla. Zhluboka se nadechněte a na chvíli zadržte dech. Při výdechu by pěsti měly spočívat na podložce, jedna noha se zvedla z podlahy a druhá úplně uvolněná. Poté uvolněte celé tělo. Cvičení opakujte s druhou nohou..
 9. Cvičení jógy pro menopauzu je považováno za důležité a přispívá k úplné relaxaci. Musíte ležet na zádech, zaujmout pohodlnou polohu. Natáhněte ruce a nohy po dobu 10 sekund a poté je zcela uvolněte. Takové cvičení vám dá pocítit rozdíl mezi námahou a úplnou relaxací. Když se tělo uvolní, dýchání se zpomalí, v tuto chvíli odborníci doporučují, aby si praktici představili obrázek jejich stoupání v nulové gravitaci. Je vhodné strávit v této poloze 5 minut..

Pokud budete následovat duchovní nauky, zdá se, že klimakterické období nutí ženu přestat komunikovat s okolní realitou a věnovat čas sobě. Jóga pomáhá obnovit ztracenou energetickou rovnováhu mysli a těla.

datum: 1. listopadu 2012 autor: Rosalia Peresvet Kategorie: Menstruace Menstruace je přirozeným jevem v životě každé ženy. S sebou přináší určité nepohodlí a vyžaduje povinné dodržování hygienických postupů.