Kryodestrukce (zmrazení) cervikální eroze

Jednou z nejpopulárnějších a nejúčinnějších možností léčby základních onemocnění děložního čípku je zmrazení eroze kapalným dusíkem. Podstatou této metody je, že sliznice na děložním čípku, která prošla patologickými změnami, je ošetřena nízkými teplotami. Ve většině případů se k tomu používá kapalný dusík, jehož teplota je minus 90 stupňů. Po tomto postupu dochází k postupnému odmítání zmrzlé oblasti, protože tyto buňky přestávají fungovat. Místo patologického místa, které bylo odmítnuto, prochází proliferací, v důsledku čehož se zde vytvářejí zcela nové a zdravé tkáně.

 • 1 Výhody a nevýhody
 • 2 Kontraindikace
 • 3 Indikace pro operaci
 • 4 Pravidla přípravy
 • 5 Jak se provádí zmrazení
 • 6 Vlastnosti rehabilitačního období
 • 7 Možné komplikace
 • 8 Shrnutí

Výhody a nevýhody

Mnoho žen je skeptických ohledně kauterizace eroze děložního čípku dusíkem. Většina pacientů se bojí dvou věcí - bolesti a nevratných změn v cervikální sliznici.

Po vyhodnocení výhod a nevýhod tohoto postupu se žena může rozhodnout, zda musí spalovat dusík, nebo je lepší uchýlit se k alternativním metodám léčby základních onemocnění..

Výhody léčby děložního čípku dusíkem:

 1. Rychlost postupu. Kryodestrukce cervikální eroze se provádí v lékařském zařízení, ale bez hospitalizace. Zpracování patologického místa netrvá déle než tři minuty. Při malé erozi je doba expozice až 60 sekund. Pacient pak může jít domů..
 2. Nedostatek bolesti. Během procedury může žena pociťovat mírné brnění. Pacienti s nízkou prahovou hodnotou citlivosti pociťují pocit pálení. V případě potřeby lze provést lokální anestézii aerosolem lidokainu.
 3. Lze provést u všech pacientů. Kryodestrukce eroze má minimální seznam kontraindikací. Postup je předepsán pro dospělé ženy a mladé dívky. Zpracování lze provést, i když pacientka plánuje těhotenství v blízké budoucnosti.
 4. Absence jizev na sliznici. Po odmítnutí zmrzlé oblasti jsou buňky zcela nahrazeny. To zajišťuje zachování pružnosti děložního čípku a nenarušuje jeho základní funkce.
 5. Nízké riziko komplikací. Ve srovnání s traumatičtějšími metodami léčby onemocnění děložního čípku má kauterizace dusíkem minimální pravděpodobnost komplikací. Při přísném dodržování lékařských doporučení nevznikají negativní důsledky.

Nevýhody kauterizace děložní eroze dusíkem:

 1. Individuální reakce. U žen s nízkým prahem bolesti může léčba dusíkem vyvolat bolestivé pocity..
 2. Dlouhé období zotavení. Doba úplného zhojení tkání se může pohybovat od 1 do 3 měsíců..
 3. Potřeba přísného dodržování doporučení. Pro úspěšné uzdravení postižené oblasti je nutné přísně dodržovat předpisy lékaře, včetně dlouhodobého opuštění intimity.
 4. Možnost poranění zdravých oblastí. Pokud se tekutý dusík použije nešikovně, může dojít k poranění měkkých tkání..

Indikace

Od postupu kauterizace eroze dusíkem by se mělo upustit v těchto případech:

 • potvrzené těhotenství nebo podezření na něj;
 • menstruační krvácení;
 • podezření na onkologii dělohy a děložního čípku;
 • velká eroze;
 • zánět v děloze a pochvě.

Rezerva na operaci

Zmrazení cervikální eroze se provádí u žen za přítomnosti skutečné eroze. Postup lze také předepsat, pokud se ektopie postupem času začala zvětšovat a jiné metody léčby nevykazují dobrý výsledek. Jiné indikace pro kauterizaci děložního čípku jsou takové případy:

 • tvorba genitálních bradavic nebo papilomů na genitální sliznici;
 • vrozená progresivní eroze;
 • leukoplakie děložního čípku;
 • zánět cervikálního kanálu na pozadí tvorby cystických novotvarů;
 • počáteční fáze dysplázie.

U pacientů s takovými stížnostmi je nutné zmrazení eroze.

 • bolest v pochvě;
 • krvácení, které se opakuje v intervalech;
 • nepohodlí s intimitou;
 • zvětšení oblasti postižené sliznice;
 • opakovaný zánět děložního čípku.

Pravidla přípravy

Před kauterizací eroze děložního čípku kapalným dusíkem se lékař musí ujistit, že pacient nemá žádné kontraindikace. K tomu je předepsán vaginální nátěr, provádí se krevní test a kolposkopie.

Postup nevyžaduje speciální předběžnou přípravu.

Důležitou podmínkou pro použití metody kryodestrukce je absence těhotenství. Manipulace je předepsána pro první dny menstruačního cyklu a provádí se bezprostředně po ukončení krvácení. To umožňuje rychlejší hojení tkání, protože estradiol se produkuje před ovulací, což podporuje buněčnou proliferaci..

Jak probíhá zmrazení

Cauterizace eroze dusíkem se provádí na gynekologickém křesle. Předběžné vyšetření provádí gynekolog. Poté lékař zavede dilatátory do pochvy a ošetří postiženou oblast solným roztokem. Dále se na erozi aplikuje kyselina octová, aby bylo lépe vidět postižené oblasti. V době léčby může žena pociťovat mírné nepohodlí, podobné tónu dělohy..

Další manipulace se provádějí ve fázích:

 1. do pochvy se opatrně vloží sonda, kterou se bude přivádět tekutý dusík;
 2. pod kontrolou optického zařízení, které mnohokrát zvětšuje buňky sliznice, je sonda instalována v místě lokalizace eroze;
 3. lékař zapne mrazicí zařízení, které vizuálně připomíná plechovku s tekutým obsahem, a nastaví časovač;
 4. během expozice dusíku se sliznice erodované oblasti zbarví, což naznačuje zmrazení patologických buněk;
 5. když byla ošetřena celá zóna, lékař vyjme sondu a sleduje proces rozmrazování ošetřené zóny;
 6. v případě potřeby opakujte moxování.

Po kauterizaci eroze dusíkem je důležité pečlivě prozkoumat sliznici. Vystavení nízkým teplotám ve svalové tkáni může způsobit kontrakci dělohy. Pokud dojde ke krvácení, musí být cévy sráženy. Nejčastěji se k tomu používá krémová látka zvaná pasta Monsel..

Pokud se pacientovi daří dobře, není nutné zůstat pod dohledem zdravotnického personálu. S individuálním vedením může žena jít domů.

O zvláštnosti rehabilitačního období

Pokud po kauterizaci eroze lékaři řekli, že vyšetření dělohy a vaginální sliznice by mělo být provedeno po 2 týdnech, musí pacient tento stav přísně dodržovat. Během prvního vyšetření gynekolog vyhodnotí účinnost terapie. V případě potřeby se upraví schůzky, které byly pacientovi dány dříve.

Charakteristickým rysem pooperačního období je nepříjemný zdravotní stav ženy. Odborníci proto doporučují, aby po kauterizaci eroze měl pacient doprovázející osobu. Při náhlých pohybech může dojít k skokům v krevním tlaku a závratím..

 • během prvních 1–2 dnů po moxibusci musíte sledovat svoji pohodu a odpočívat více;
 • v případě bolesti dělohy nebo krvácení musíte naléhavě vyhledat lékařskou pomoc;
 • vyloučit termální procedury, koupání a koupání ve veřejné nádrži po dobu 2 měsíců;
 • opustit intimitu po dobu 1-3 měsíců (období je nastaveno individuálně a závisí na rychlosti obnovy tkáně);
 • vyvarujte se fyzické námahy a zvedání těžkých předmětů;
 • nepoužívejte vaginální přípravky po celou dobu zotavení.

Proces hojení eroze je doprovázen odmítnutím zmrzlé tkáně. Žena pravidelně sleduje uvolňování sraženin. Lékaři varují pacienty, že po léčbě dusíkem se vaginální výtok zvyšuje. Mohou však mít nepříjemný zápach, což není odchylka od normy. Žena by však měla být upozorněna na bolest, pocit pálení a výskyt barevného výtoku..

Možné komplikace

Po kauterizaci dusíkem mohou nastat následující komplikace:

 • zvýšené vylučování děložního čípku, které přetrvává po opravě tkáně;
 • bolest v dolním břišním segmentu;
 • cévní poškození s následným krvácením;
 • poškození zdravé tkáně a tvorba jizev;
 • zvýšení naměřených hodnot teploměru;
 • pocit horečky;
 • infekce vaginální sliznice a dělohy;
 • opakování eroze.

Aby se zabránilo komplikacím, je nutné zvolit osvědčené kliniky specializující se na léčbu základních onemocnění děložního čípku a dělohy. Je jednodušší najít zkušené specialisty v Moskvě než na periferii.

Shrnutí

Cauterizace eroze dusíkem je považována za populární a cenově dostupný postup. Tato technika se používá v mnoha veřejných i soukromých zdravotnických zařízeních. Ženě, která potřebuje moxování, se nejčastěji nabízí několik možností léčby najednou. Každá metoda má své klady a zápory, s nimiž se musíte podrobně seznámit, než učiníte konečné rozhodnutí. Kryodestrukci lze předepsat všem pacientům, ale není vhodná pro všechny. Pokud plocha erodované oblasti přesahuje průměr 30 mm, je třeba zvážit alternativní možnosti léčby. V takovém případě existuje riziko, že taková terapie bude neúčinná..

Kryoterapie pro patologické stavy děložního čípku (včetně eroze)

Kryodestrukce je terapeutická metoda založená na zmrazování tkání různými látkami. Tato technika se aktivně používá při léčbě patologických stavů děložního čípku, pochvy a některých dalších gynekologických onemocnění. Podobné schéma se také často používá v chirurgické praxi k odstranění benigních novotvarů, včetně papilomů a genitálních bradavic..

Kryodestrukce děložního čípku je jednou z nejstarších metod léčby. V současné době se používá poměrně zřídka kvůli přítomnosti jiných, jemnějších a účinnějších možností ovlivnění postiženého orgánu. Navzdory tomu neopustili kryoterapii úplně. Tato technika má své vlastní jasné indikace a pouze lékař může určit, zda je tato léčba vhodná pro konkrétního pacienta.

Co je cervikální kryodestrukce? Metoda esence

Kryodestrukce, kryoterapie, kryoablace jsou názvy stejné léčby. Hlavním cílem takové terapie je zničit patologické zaměření vystavením velmi nízkým teplotám. Pro tento postup se používá speciální zařízení - kryodestruktor. V současné době je takové zařízení k dispozici téměř na každé státní klinice, nemluvě o soukromých lékařských centrech..

Nezaměňujte postup s kryodestrukcí endometria. Jedná se o zcela odlišné manipulace..

Během procedury se kryodestruktor ochladí na nízké teploty - do minus 200 ° C. Chlazení se provádí pomocí speciálního plynu bezpečně ukrytého ve válci. Uvnitř válce je plyn ve zkapalněném stavu. Při přechodu do plynné formy se látka prudce ochladí, což umožňuje její použití pro manipulaci.

Postup kryodestrukce se provádí pomocí speciálního přístroje - kryodestruktoru.

Během kryoablace děložního čípku existuje přímý dopad na patologické zaměření. Pod vlivem nízkých teplot zmrzne kapalina uvnitř i vně buněk, zastaví se všechny biologické procesy. Tkáně odumírají v místě kontaktu s povrchem kryodestruktoru. Vytvoří se krevní sraženina a průtok krve v této oblasti se úplně zastaví. Epitel ovlivněný nízkými teplotami nekrotizuje a postupně se vylučuje z těla. Celý tento proces trvá 2-3 měsíce..

Pro kryokoagulaci cervikální eroze se používají různé plyny:

 • Kapalný dusík (- 196 ° C);
 • Oxid dusný (- 89,5 ° C);
 • Oxid uhličitý (-75,8 ° C).

Nejčastěji zařízení obsahuje oxid dusný nebo kapalný dusík.

Volba látky bude záviset na konkrétní patologii. Například hloubka zmrazení tkáně při použití oxidu dusného je asi 5 mm. V tomto případě dochází k nekróze tkáně při teplotě minus 20 ° C. Ve větších hloubkách bude teplota expozice nižší. Taková hloubka průniku je u těžké patologie děložního čípku (CIN III) nedostatečná, proto je rozsah kryochirurgie poněkud omezený.

V moderní gynekologii se k léčbě těžké dysplázie a jiných nebezpečných stavů používají jiné, modernější a účinnější metody expozice..

Indikace pro použití kapalného dusíku

Zmrazení kapalným dusíkem se v gynekologické praxi používá v takových situacích:

 • Ektopie (pseudoeroze) děložního čípku;
 • Ektropion měřící ne více než 3 cm;
 • Leukoplakia, která se nachází pouze na vaginální části děložního čípku a nedotýká se jejích stěn;
 • CIN I;
 • CIN II (za určitých podmínek);
 • Opakovaná ektopie po předchozí elektrokoagulaci (pokud nejsou žádné stehy a vážné poškození orgánů);
 • Papilomy a kondylomy děložního čípku;
 • Cysty na děložním čípku;
 • Chronická cervicitida, která nereaguje na jinou léčbu.

Rozsáhlé léze v CIN II lze v některých případech vyléčit kryoterapií, ale častěji tato patologie využívá kauterizaci rádiovými vlnami a další moderní metody..

Přesné indikace pro kryoablaci děložního čípku určí gynekolog po úplném vyšetření pacientky.

Kontraindikace pro operaci

Zpracování kapalným dusíkem se neprovádí za následujících podmínek:

 • CIN III;
 • Rakovina děložního hrdla;
 • Velikost ohniska je více než 3 cm (pro jakoukoli formu patologie);
 • Přítomnost jizev na děložním čípku, prasknutí, deformace orgánů - vše, co narušuje rovnoměrné dodržování špičky kryodestruktoru;
 • Těhotenství (kdykoli);
 • Období kojení;
 • Aktivní zánět děložního čípku a pochvy.

Kryodestrukce cervikální eroze se neprovádí v případě akutního zánětlivého procesu na děložním čípku a ve vagině.

Kryoterapie nebo moxování eroze kapalným dusíkem se neprovádí během menstruace ani v přítomnosti jiných krvavých výtoků z genitálního traktu. Nedoporučuje se provádět proceduru krátce před očekávaným obdobím, protože výsledky mohou být neuspokojivé. Ze stejného důvodu není předepsána destruktivní léčba amenorey během kojení..

Jakékoli metody ovlivňování děložního čípku se provádějí pouze při absenci aktivního zánětlivého procesu. Je nutné zcela odstranit zánět a teprve poté postiženou oblast kauterizovat tekutým dusíkem. Jinak existuje vysoké riziko šíření infekce v důsledku snížení místní imunity. Výjimku tvoří pouze případy, kdy se kryodestrukce používá přímo jako metoda léčby chronické cervicitidy. Je třeba poznamenat: v posledních letech se tato taktika používá jen zřídka a lékaři se snaží obejít se bez ničivých účinků u cervicitidy jakéhokoli původu..

Kryodestrukce během těhotenství: jaký je problém?

Cauterizace děložního čípku tekutým dusíkem nebo jiné destruktivní zásahy během těhotenství se neprovádějí a na gestačním věku nezáleží. Za prvé, některé formy eroze po porodu samy odezní a léčba není nutná. Za druhé, účinek na děložní čípek významně zvyšuje riziko ukončení těhotenství - potratu nebo předčasného porodu. Proto budoucí matky podstupují pouze symptomatickou terapii (protizánětlivé a antimikrobiální čípky), aby odstranily hlavní nepříjemné příznaky onemocnění..

Těhotenství je přísnou kontraindikací kryodestrukce..

Nedoporučuje se zmrazit děložní čípek a bezprostředně před počátkem dítěte. K obnově epitelu dochází během 2-3 měsíců a během tohoto období je děložní čípek velmi citlivý na jakékoli změny. Je možné plánovat koncepci dítěte 3 měsíce po provedení procedury a až po druhém vyšetření a kontrolní kolposkopii.

Příprava na kryokoagulaci s patologií děložního čípku

Před provedením procedury musí lékař pacientovi sdělit, jak léčba probíhá a co žena pocítí v době kauterizace eroze. Lékař také dává svá doporučení pro přímou přípravu na manipulaci..

Tipy gynekologa, jak se připravit na kryodestrukci děložního čípku:

 1. Procedura se provádí v první fázi menstruačního cyklu. Měli byste si přesně pamatovat, kdy byla poslední menstruace, abyste si vybrali optimální den pro kryoterapii;
 2. Pokud existuje sebemenší podezření na těhotenství, měl by být proveden test nebo darování krve na hCG. Procedura se neprovádí během čekání na dítě;
 3. Krevní tlak by měl být monitorován několik dní před zákrokem. Pokud tlak stoupne, měli byste o tom informovat svého lékaře;
 4. Všechny místní léky (čípky, krémy) by měly být zrušeny 2 týdny před manipulací;
 5. 48 hodin před kryoterapií je nutné odmítnout pohlavní styk;
 6. V předvečer procedury a ráno v den moxování můžete užívat sedativa: infuzi kozlíku nebo matky;
 7. V den kryodestrukce můžete vypít jednu tabletu ibuprofenu nebo jiných NSAID - to poněkud sníží bolest během procedury.

Kryoterapie se provádí pouze s potvrzenou diagnózou, ať už je to eroze, ektropium nebo jiná patologie děložního čípku. K tomu se nejprve odebere nátěr pro onkocytologii a provede se kolposkopie. Bez výsledků těchto studií není moxování provedeno..

Nátěr na onkocytologii je postup, při kterém se buňky odebírají speciálním štětcem ze 3 oblastí: ze stěn vagíny, cervikálního kanálu, vstupu děložního čípku.

Dva týdny před manipulací musí pacient projít stěrem na flóru a bakteriologickou kulturu. Pokud testy vykazují známky zánětu, provádí se povinná léčba cervicitidy. Kryodestrukci lze předepsat až po druhém vyšetření a při absenci příznaků zánětlivého procesu.

Kryodestrukce pro erozi nebo jinou patologii děložního čípku se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud krvácení pacienta trvá déle než 5 dní, může lékař manipulaci odložit. V době kauterizace by neměl být žádný krvavý výtok. Během menopauzy se postup provádí v kterýkoli den v měsíci.

Během menstruace se kryoterapie neprovádí kvůli vysoké citlivosti epitelu, významnému riziku infekce a obtížné vizualizaci zaměření. Samotná žena navíc není příliš pohodlná podstoupit léčbu v přítomnosti krvavého výtoku..

Důležité aspekty terapie

Léčba se provádí ambulantně. Hospitalizaci lze nabídnout za přítomnosti komorbidit i při vysokém riziku komplikací.

Úleva od bolesti není nutná. Podle recenzí je kryodestrukce dobře tolerována ženami. Postup nezpůsobuje výraznou bolest. Někteří pacienti zaznamenávají výskyt těchto příznaků během moxování:

 • Mírné a slabé bolesti při kreslení v dolní části břicha;
 • Zarudlý obličej;
 • Je mi teplo.

Všechny tyto příznaky se vyskytují přímo při kontaktu s přístrojem a vystavení kapalnému dusíku. Nepříjemné pocity přetrvávají po celou dobu léčby a pokračují dalších 10-15 minut po zákroku.

Pokud pocítíte silnou bolest, závratě a jiné zhoršení zdraví, musíte o tom okamžitě informovat svého lékaře!

Technika kryodestrukce: podrobný popis

Cauterizace děložního čípku dusíkem probíhá v několika fázích:

 1. Pacientka je pohodlně usazena na gynekologickém křesle;
 2. Lékař vystaví děložní čípek v zrcadlech a ošetřuje jeho povrch solným roztokem, odstraňuje sekrece a hlen. Poté je sliznice ošetřena slabým octovým roztokem. Všechny tyto manipulace vám umožňují získat plný přístup k lézi a usnadnit její vizualizaci;
 3. Kryoprobe je přivedena na děložní hrdlo. Špička je přitlačena k ohništi, takže zcela zakrývá erozi. V takovém případě by se zařízení nemělo dotýkat stěn pochvy;
 4. Lékař zapne zařízení a nastaví časovač. Doba léčby je 3-5 minut. V tuto chvíli vychází z kryoprobe plyn, který ochlazuje sliznici;
 5. Po stanoveném čase se hrot roztaje a je odstraněn. Patologické zaostření zbělá, což naznačuje nekrózu tkáně;
 6. Lékař zkoumá děložní čípek. Pokud nedojde k žádným komplikacím, aplikuje se na sliznici regenerační gel.

V procesu kryodestrukce přestává krev proudit do oblasti ošetřené dusíkem, tkáně v průběhu času odumírají a jsou zcela odstraněny.

Celá procedura kryodestrukce netrvá déle než 10-15 minut. Po dokončení všech manipulací by měl pacient strávit alespoň 30 minut pod dohledem zdravotní sestry (na chodbě nebo v oddělené místnosti). Pokud se budete cítit hůře, měli byste o tom rozhodně informovat svého lékaře. Pokud se žena cítí dobře, může jít domů za půl hodiny..

Literatura popisuje dvoustupňovou kauterizační techniku ​​s dusíkem. Po úplném rozmrazení se kryoprobe znovu aplikuje na lézi nebo se mírně posune na stranu.

Komplikace po kryoablaci

Podle četných recenzí pacientů se komplikace po kryoterapii vyskytují poměrně zřídka, možná rizika však nelze zcela vyloučit. Jak ukazuje praxe, nežádoucí důsledky mohou být spojeny s nedodržováním techniky provádění a také s tím, že žena nedodržuje doporučení lékaře týkající se přípravy na postup.

Možné komplikace po kryochirurgické léčbě:

 • Autonomní reakce: mdloby, závratě, bolesti hlavy, snížení krevního tlaku, zpomalení srdeční frekvence. Aby se tomuto stavu předešlo, doporučuje se pacientům náchylným k mdlobám zaujmout vodorovnou polohu bezprostředně po zákroku;
 • Kreslení bolestí v podbřišku trvající déle než 48 hodin. Chcete-li zjistit příčinu tohoto stavu, je nutné se poradit s lékařem;
 • Bohatý vodnatý vaginální výtok trvající déle než 4 týdny. Infekce není vyloučena. Je nutná konzultace s gynekologem;
 • Krvácení je extrémně vzácná komplikace. Zastavení krvácení se provádí v gynekologické kanceláři nebo na operačním sále;
 • Infekce pochvy, děložní dutiny, přídavky. Vyskytuje se během kryoterapie na pozadí stávajícího zánětu děložního čípku;
 • Stenóza vnějšího krčního os. Při výrazném zúžení je nutná bougienage. Může způsobit neplodnost;
 • Kryotrauma vaginálních stěn nastává při úniku plynu a je patrná při použití starých a vadných zařízení.

Vzhledem k velkému počtu nežádoucích následků a dlouhému období rehabilitace se léčba tekutým dusíkem nedoporučuje, pokud je zjištěna eroze u nulipálních žen. V posledních letech se lékaři od této techniky vzdálili. Kryoterapie byla nahrazena jinými, účinnějšími a bezpečnějšími metodami expozice pro erozi děložního čípku.

Obnova po zmrazení

Rehabilitační období po expozici tekutému dusíku je 4–6 týdnů. V této době dochází k postupnému hojení děložního čípku. Obnovuje se epitel, obnovuje se mikroflóra genitálního traktu. Během tohoto období je velmi důležité dodržovat všechna doporučení lékaře, aby nedošlo k rozvoji komplikací..

Níže je vidět fotka děložního čípku po kryodestrukci.

Úplné uzdravení děložního čípku po kryoterapii nastane za 2-3 měsíce.

Vlastnosti pooperačního období s kryodestrukcí:

 • Dodržování pravidel intimní hygieny. Měli byste se umýt dvakrát denně. K tomu je nejlepší používat pH neutrální výrobky pro intimní hygienu;
 • Nedoporučuje se umýt prostředky obsahujícími mýdlo;
 • Je třeba se vyvarovat stresu a úzkosti, kdykoli je to možné;
 • Je důležité sledovat svoji stravu, abyste svému tělu dodali potřebné živiny a tím urychlili zotavení..

Výboj po kryodestrukci může trvat až 4 týdny a bude hojný, vodnatý, obvykle bez nepříjemného zápachu. Tento jev se nazývá hydrorhea. Jedná se o zcela normální výtok, ke kterému dochází téměř u všech žen po kryodestrukci. Je pouze nutné měnit kalhotkové vložky častěji, prádlo - podle potřeby. Není nutná žádná léčba.

Co když se výtok nezastaví, zesílí, objeví se nečistoty krve nebo silný nepříjemný zápach? Tyto příznaky naznačují možný vývoj komplikací. Nejlepší možností by bylo co nejdříve navštívit lékaře..

Měsíc po kryodestrukci děložního čípku se obnoví po 3-4 týdnech. Možné mírné zpoždění menstruace.

Po kryodestrukci může lékař doporučit místní terapii: čípky, krémy a další léky. Cílem léčby je urychlit hojení epitelu a snížit riziko komplikací. V praxi se obvykle používají následující prostředky:

 • Místní svíčky s antibakteriálními nebo antifungálními účinky (výběr bude záviset na mikrobiální krajině);
 • Čípky ke stimulaci imunity (Viferon, Genferon atd.);
 • Prostředky, které zvyšují regeneraci epitelu („Methyluracil“, „Depantol“, svíčky s rakytníkem atd.).

Svíčky z poslední skupiny by měly být umístěny téměř okamžitě, v prvních dnech po zákroku. Krátce po kryoterapii lze doporučit také interferonové léky. Protizánětlivá a antibakteriální činidla jsou obvykle předepsána po následném vyšetření, pokud existuje indikace pro takovou terapii.

Přísné dodržování doporučení lékaře zkrátí dobu zotavení po kryodestrukci.

Co nedělat po kryoterapii:

 • Mít sex: doporučuje se zdržet se intimity po dobu nejméně 4 týdnů;
 • Zvedněte závaží (nad 7-10 kg);
 • Dělat sport;
 • Navštivte sauny, koupele, bazény;
 • Plavat ve volné vodě nebo se vykoupat;
 • Přehřátí a přehřátí;
 • Používejte tampony: existuje riziko poškození děložního čípku a zpomalení jeho hojení;
 • Douching;
 • Užívejte jakékoli léky, včetně topických, bez lékařského předpisu.

Kontrolní vyšetření gynekologem se provádí 7 dní po ošetření a poté po 4–6 týdnech. Po 4–6 měsících je třeba cytologii opakovat a provést kolposkopii. V případě opakování eroze je problém opakované kauterizace vyřešen jinými metodami.

Porod po kryoterapii

Mohu po léčbě porodit sama? Ano, ale pouze pokud byl postup proveden správně a po něm nenastaly žádné komplikace. Pokud uzdravení děložního čípku proběhlo dobře, bez jizev, může žena bez problémů otěhotnět, nést a porodit dítě.

Úplné zotavení po proceduře kryodestrukce nastává nejméně 3 měsíce po operaci. Po této době je pacient vyšetřen gynekologem, který posoudí stupeň hojení tkání a zjistí přítomnost komplikací.

Kryodestrukce bohužel někdy přináší komplikace v podobě zjizvení cervikální tkáně. Při úplné stenóze cervikálního kanálu je spontánní početí nemožné. Provádí se Bougier - dilatace kanálu v lokální nebo celkové anestezii. Pokud to nepomůže, může být žena odeslána k IVF.

Mírné zúžení zevního hltanu a děložního hrdla není překážkou pro početí dítěte, může však způsobit problémy při jeho nošení. Po destruktivních postupech se často vyvíjí ICI - istmicko-cervikální nedostatečnost. S touto patologií se děložní čípek otevírá před časem a dochází k potratu. Tento stav také ohrožuje předčasný porod..

Jizvy na děložním čípku mohou být překážkou přirozeného porodu. S výraznými změnami není nezávislý porod možný. Císařský řez se provádí rutinně.

Výhody a nevýhody chirurgie

Stručně řečeno, je třeba zdůraznit klady a zápory takového postupu..

 • Možnost použití pro různá onemocnění děložního čípku;
 • Mírné riziko krvácení;
 • Během zákroku nejsou otevřené rány a riziko infekce je relativně malé;
 • Po manipulaci není nutné dělít děložní hrdlo;
 • Nachlazení působí jako anestetikum, takže pacient pociťuje malé nepohodlí;
 • Trvání procedury není delší než 15 minut;
 • Lze provést ambulantně;
 • Komplikace během kryoterapie jsou vzácné..
 • Potřeba přímého kontaktu aparátu s děložním čípkem;
 • Neexistuje žádný způsob, jak upravit hloubku expozice a teplotu během procedury;
 • Není účinný pro hluboké a rozsáhlé léze děložního čípku;
 • Není vždy možné úplně pokrýt patologické zaměření, které vede k relapsu;
 • Existuje riziko poškození okolních tkání;
 • Dlouhé období zotavení;
 • Vzhled nepříjemného vaginálního výtoku po zákroku;
 • Nemůžete vzít postiženou tkáň na biopsii (patologické zaměření je zcela zničeno);
 • Po léčbě existuje riziko zjizvení a cervikální stenózy.

Náklady na kryodestrukci

Cena kryoterapie se v různých regionech liší a do značné míry závisí na úrovni kliniky a kvalifikaci lékaře. Ve státních předporodních klinikách je postup bezplatný. V soukromých lékařských centrech v Moskvě je cena za kryodestrukci děložního čípku 2 500 - 4 500 rublů. Od svého lékaře můžete přesně zjistit, kolik kryoterapie stojí za tuto nebo tu patologii..

Jak probíhá kryodestrukce cervikální eroze: indikace k operaci a možné následky

Rutinní gynekologická vyšetření mohou zabránit rozvoji vážných problémů se zdravím ženských pohlavních orgánů.

Jedním z těchto onemocnění je eroze..

Toto onemocnění, pokud je diagnostikováno včas, lze léčit konzervativními metodami..

Je však možné zbavit se zanedbaných forem pouze moxováním..

Zvažme níže, jak se tento postup provádí, jaké jsou jeho klady a zápory a jaké jsou možné důsledky.

Co je to eroze

Eroze je patologie, která je diagnostikována téměř u každé druhé ženy. Ve skutečnosti se jedná o porušení integrity sliznice, které je doprovázeno výskytem vředů - eroze.
Tyto vředy umožňují patogenní flóře volně pronikat do sliznice a vyvolat zánětlivé a infekční procesy jak v samotném krku, tak v jiných reprodukčních orgánech..

Existuje mnoho důvodů pro vznik eroze - mechanické, hormonální, infekční, zánětlivé atd. Kromě toho může být eroze také vrozená..

Zákernost eroze spočívá v tom, že po dlouhou dobu se nemoc nemusí vůbec klinicky projevit.

Pouze v pokročilých nebo složitých fázích může žena pozorovat:

 • špinění po pohlavním styku;
 • výtok s nepřijatelným zápachem;
 • změna menstruačního cyklu;
 • bolest.

Diagnóza eroze není obtížná a již při vyšetření na křesle může lékař provést tuto diagnózu, nicméně pro její objasnění a potvrzení se doporučuje podstoupit další vyšetření - laboratorní testy a kolposkopii.

Metody léčby

Erozivní léze lze léčit tradiční medicínou, konzervativně nebo rychle.

Výběr produktu závisí na:

 • věk ženy;
 • provádění její reprodukční funkce;
 • druh eroze a její velikost;
 • přítomnost základních gynekologických onemocnění.

Léčba drogami je nejčastěji předepisována nulipárním dívkám, protože agresivní metody terapie mohou dále ovlivnit proces porodu..

Je třeba říci, že tradiční medicína může být účinná pouze na samém počátku onemocnění, a poté se používá pouze jako doplňková terapie. Pokud jde o konzervativní léčbu, často vede k relapsům onemocnění, což nutí lékaře používat operativní metodu odstraňování eroze.

Pravidla přípravy

Počáteční fází přípravy na průchod moxibuscí je gynekologické vyšetření. Po něm je pacientovi obvykle přiděleno:

 1. Rozmazávání mikroflóry a bakterií.
 2. Vyšetření kolposkopem k určení povahy léze.

Jako další vyšetření lze předložit vzorek pro histologii (biopsii).

U kryodestrukce se budete muset dostavit 7-10 dní po nástupu menstruace. Nezapomeňte si s sebou vzít podložku, protože po proceduře bude výtok.

U pacienta, který souhlasil s výkonem, musí odborník poskytnout všechny informace o technice a vlastnostech jeho provádění, o možných pocitech a období zotavení.

Metody oxidace

V současné době lékaři používají následující metody operativního odstranění eroze:

 • kryodestrukce - používá se kapalný dusík;
 • laserové odstranění - eliminace výuky pomocí laserového paprsku;
 • diathermocoagulation je nejvíce zastaralá a traumatizující metoda založená na použití proudu;
 • odstranění rádiových vln - progresivní metoda využívající rádiové vlny;
 • chemická koagulace - moxování eroze s léčivými nebo chemickými přípravky (například Solkovagin);
 • argonová plazmová ablace - použití argonu ionizovaného vysokofrekvenčním proudem.

Každá z uvedených metod link_webnavoz] moxování [/ link_webnavoz] má své klady a zápory, jakož i indikace a kontraindikace, proto je lepší svěřit výběr metody chirurgického odstranění eroze ošetřujícímu lékaři.

Kryodestrukce dusíkem

Kryodestrukce je jednou z nejběžnějších metod kauterizace eroze. Hlavní výhodou této metody je absence poškození zdravých buněk během procedury..

Tato technika je nejčastěji předepisována ženám, které následně plánují mít děti, protože v důsledku takových lékařských manipulací nejsou žádné jizvy, které by mohly negativně ovlivnit proces porodu..

Postup spočívá v aplikaci tekutého dusíku, který zmrazí poškozenou tkáň sliznice. Specialista aplikuje dusík na oblasti postižené erozí, což vede k okamžitému ochlazení tkáně.

Procedura se provádí pomocí speciálního zařízení zvaného kryoprobe. Toto zařízení umožňuje přesně aplikovat dusík na oblasti eroze bez ovlivnění zdravé tkáně..

Samotný postup trvá jen několik minut a proces úplného zotavení netrvá déle než 2 měsíce. Během této doby jsou patologické tkáně zcela odstraněny a na jejich místě se objeví zdravé tkáně..

Dmitrieva Elena Yurievna

Gynekolog-endokrinolog, 40 let zkušeností

Kryodestrukce je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odstranit erodovaný povrch. Riziko komplikací po tomto zákroku je minimální a řada statistických studií naznačuje, že po úplném uzdravení sliznice může žena vést plnohodnotný život a mít děti. Tato léčba má samozřejmě i své nevýhody, moderní medicína nezastavuje a v arzenálu lékařů se objevují bezpečnější a účinnější metody, které tlačí starší metody do pozadí. Kryodestrukce však dodnes zůstává docela populární metodou léčby eroze..

Možné komplikace

Bezprostředně po zákroku může pacient pociťovat dočasné následky, jako jsou drobné bolesti v dolní části břicha a záchvaty závratí. Je také možné, že žena zažije obecnou nevolnost - slabost, ospalost. Tento symptomatický obraz je normou..

Normou je přítomnost krvavých pruhů. Trvají asi měsíc a první dny jsou obvykle poměrně hojné. Ale postupně se jejich počet bude snižovat..

Negativní důsledky moxování dusíkem mohou být způsobeny zejména ženskými kontraindikacemi k tomuto postupu, nesprávnou prací lékaře a nedodržováním pooperačních lékařských předpisů..

Znamením, že musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, je přítomnost žlutého vaginálního výtoku s nepříjemným zápachem. Tento příznak naznačuje přidání infekčního procesu.

Mohou se také objevit další varovné příznaky:

 • zvýšení indikátorů tělesné teploty až na 38 ° a více;
 • zimnice, horečka;
 • syndrom silné bolesti v dolní části břicha, který nelze zastavit léky proti bolesti;
 • ve výtoku, kromě krvavých nečistot, je hnis;
 • silné krvácení po dobu 2 nebo více dnů.

Tyto projevy naznačují, že po provedení kauterizace eroze děložního čípku dusíkem došlo ke spojení sekundární infekce nebo poškození zdravých tkání. Čím dříve se poradíte s lékařem, tím rychleji bude předepsána léčba bez rizika vzniku ještě větších komplikací.

Výhody a nevýhody

Tato metoda má mnoho výhod:

 1. Rychlost. Kryodestrukce nevyžaduje zdlouhavou přípravu; samotný proces zmrazení navíc trvá několik minut. Ihned po zákroku se žena může vrátit ke svému podnikání..
 2. Bezkrevnost. Protože moxování s kapalným dusíkem v podstatě mrzne, tkáň není vystavena ostrým chirurgickým nástrojům, což zabrání krvácení.
 3. Absence jizev po zákroku, proto je tato technika úspěšně aplikována na nulipární ženy.
 4. Dostupná cena. Jedná se o důležitý faktor, který příznivě odlišuje kryodestrukci od inovativních a nákladných podobných postupů..

Pokud jde o nevýhody, je třeba říci následující:

 1. Docela dlouhý proces obnovy - úplná regenerace tkání bude trvat několik měsíců.
 2. Manipulace se provádí bez anestézie, takže ženy s nízkým prahem bolesti mohou cítit bolest, zatímco nějakým způsobem bude nemožné ji zastavit.
 3. V některých případech je pro odborníka obtížné vypočítat hloubku poškození tkáně a potom bude destrukce eroze neúplná. S tímto vývojem událostí bude nutné zásah opakovat.
 4. Ve velmi vzácných případech umístění eroze neumožňuje ovlivnit pouze patologické tkáně a lékař se může dotknout zdravých buněk. Tento jev nevylučuje možnost negativních důsledků při nošení dítěte..

Výhody této techniky

Zmrazení cervikální eroze má ve srovnání s jinými metodami kauterizace tohoto onemocnění řadu pozitivních aspektů:

 • minimální doba trvání operace je 1-3 minuty;
 • není třeba dlouhodobého pobytu v nemocnici před a po kryodestrukci;
 • schopnost používat tuto techniku ​​u nulipárních žen;
 • minimální rizika tvorby jizev v měkkých strukturách.

Výhodou kauterizace cervikální eroze kapalným dusíkem je také nízká pravděpodobnost komplikací po ní. S výhradou všech lékařských předpisů pravděpodobnost negativních důsledků prakticky chybí.

Indikace pro operaci

Hlavní indikací pro kryodestrukci je samotná přítomnost eroze děložního čípku. Kromě toho se tento postup doporučuje pro papilomy, kondylomy, ektopii, leukoplakii a ektropion..

Takový zásah se provádí také u dysplázie (1 a 2 stupně, cervicitidy a retenční cystické formace).

Je však třeba mít na paměti, že kryodestrukce má řadu kontraindikací:

 • těhotenství;
 • menstruace;
 • krvavý výtok;
 • uzdravená tkáň na krku;
 • zánětlivé procesy v těle;
 • infekce;
 • nádorové procesy v děloze a vaječnících;
 • dysplázie 3 stupně;
 • rozsáhlá eroze.

Omezení

Je nutné léčit erozi děložního čípku komplexně, proto po kauterizaci patologických ložisek terapie nekončí. Žena čeká na řadu omezení, která je nesmírně důležité dodržovat, aby nevyvolávala komplikace.

Po dobu jednoho měsíce po léčbě patologických erozivních ložisek kapalným dusíkem je zakázáno:

 • mít sex;
 • navštívit veřejné bazény, plavat na otevřené vodě;
 • chodit do lázní, saun;
 • uchýlit se k službám solária;
 • používejte tampony během menstruace;
 • sportovat, zvedat těžké předměty.

Zanedbání nutnosti dodržovat tyto pokyny může způsobit řadu vážných komplikací, způsobit infekci a výrazně prodloužit dobu zotavení po kauterizaci.

Jak probíhá zmrazení

Pacient je umístěn na gynekologickém křesle a lékař zahájí první fázi postupu. Spočívá ve zpracování poškozeného povrchu.

S vatovým tamponem namočeným ve fyziologickém roztoku ošetřuje specialista krk a poté aplikuje slabě koncentrovaný roztok kyseliny octové, aby přesně předstihl postiženou oblast.

Poté se použije kryodestruktor. Hrot zařízení je vložen do pochvy a erozivní povrch je zmrzlý. Po třech minutách expozice se provede přestávka po dobu 5 minut, poté se zmrazení opakuje.

Poté lékař prozkoumá ošetřovanou oblast a nanese na ni pastu Monsel..

Období zotavení

Ihned po zákroku může žena cítit:

 • únava, slabost;
 • bolest hlavy nebo závratě;
 • ve velmi vzácných případech je možná ztráta vědomí.

První pooperační den mohou být přítomny tažné bolesti, které zmizí během 2-3 dnů..

Celý pooperační měsíc je považován za normální variantu vodnatého vaginálního výtoku..

V některých případech může být ve výtoku příměs krve, což se nepovažuje za nebezpečný příznak, pokud je výtok zanedbatelný.

Pokud byla porušena technika provádění postupu nebo byla provedena kryodestrukce během období zánětlivého procesu, zvyšuje se riziko nežádoucích účinků.

Po zmrazení musíte:

 • zdržet se intimity po dobu 6-8 týdnů;
 • nekoupejte se a nekoupejte ve veřejné vodě;
 • nezvedání závaží a vyhýbání se nadměrné fyzické námaze.

Po dvou měsících musí žena podstoupit preventivní prohlídku u gynekologa, aby mohla dojít k závěru o procesu hojení tkání.

Zotavení

Pokud je postup proveden správně, je pravděpodobnost vzniku negativních důsledků prakticky vyloučena. Doba hojení měkkých tkání orgánu je 1-1,5 měsíce.

Do 1 měsíce bude mít žena menší krvavý výtok, což je indikátorem normy. Po měsíci musí pacient navštívit gynekologa k preventivní prohlídce, jejíž výsledky mohou vyžadovat další léčbu drogami..

Možné následky

Léčba dusíkem je někdy doprovázena mdlobou, oslabením pulzu nebo záchvaty.

Aby se těmto jevům předešlo, doporučuje se ženě po zákroku po určitou dobu ležet, aby lékař mohl sledovat její stav, měřit její puls a krevní tlak..

Jedním z nepříjemných důsledků kryoterapie je přítomnost hojného výtoku z genitálního traktu. Výtok je vodnaté povahy a lze jej pozorovat poměrně dlouho..

Tahové bolesti, často pozorované po kryodestrukci, jsou dobře zmírněny léky proti bolesti, které by měl doporučit lékař.

Vzácným, ale velmi závažným důsledkem tohoto postupu je cervikální stenóza. Současně dochází k jeho zúžení a někdy k úplné infekci, která vyvolává porušení odtoku menstruační krve.

Tato komplikace vyžaduje chirurgický zákrok..

Kryoterapie

Kapalný dusík je netoxická chemická látka s teplotou -195 °. Účinek tohoto činidla na tkáně a sliznice poskytuje rychlé zmrazení buněčných struktur, což vede k tvorbě kryonekrózy (nekróza části buněčné vrstvy). Koagulace s kapalným dusíkem může účinně odstranit cervikální patologii, ale tuto látku je v určitém stavu obtížné udržet.
Příprava na operaci začíná návštěvou lékaře. Na recepci lékař shromáždí anamnézu, vyšetří ženu v zrcadlech a předepíše další vyšetření:

 • nátěr z pochvy a cervikálního kanálu na flóru;
 • krevní test na syfilis (tvrdý test na syfilis vypadá jako eroze děložního čípku);
 • nátěr na cytologické vyšetření (aby se vyloučila malignita procesu);
 • vyšetření na přítomnost chlamydií a ureaplasmy pomocí PCR nebo ELISA;
 • kolposkopie;
 • cervikální biopsie.

Před zahájením operace kryodestrukce děložního čípku je nutné dezinfikovat všechna ohniska nemoci. Musíte se na to pečlivě připravit. Před kauterizací je nutné vyléčit všechny zánětlivé pochvy, pochvy dělohy, děložní dutinu. Nic by nemělo bolet.

Než se žena rozhodne vypálit erozi, musí být imunitní systém těla v dobrém stavu. V pochvě je zajištěna určitá úroveň kyselosti a mikroflóry, která vytváří ochrannou zátku v oblasti cervikálního kanálu.

Dva dny před moxibuscí se doporučuje vzdát se intimního života. Lékař informuje pacienta o možných nepříjemných pocitech během operace a o pravidlech intimního života po ní.


Před použitím nezapomeňte dodržovat doporučení lékaře

Kryodestrukce děložního čípku je bezbolestná a účinná léčba

Postup se provádí pomocí speciálního lékařského vybavení - kryodestruktoru.

Vlastnosti kryodestrukce

Přístroj na zpracování tkání kapalným dusíkem je vybaven manipulátorem s hrotem, kterým se přivádí vysoce ochlazený plyn, v důsledku nárazu se změněné tkáně dělohy ochladí na extrémně nízkou teplotu - od -180 do -195 stupňů Celsia. Pro postup se používají plyny s nízkou teplotou varu - kapalný dusík, oxid dusný, oxid uhličitý. V nádobě kryodestruktoru je látka obsažena v zkapalněné formě, při vstupu do manipulátoru se změní na plynný stav a špičkou jde přímo do patologicky změněných tkání.

Kryodestrukce děložního čípku je minimálně invazivní chirurgický zákrok k odstranění patologicky změněných tkání děložního hrdla vystavením nízkým teplotám.

V důsledku vystavení extrémně nízkým teplotám je určitá část děložního čípku zmrzlá, zatímco zdravé tkáně jsou ve stavu podchlazení (chlazené, ale nezmražené). Extrémní hypotermie vede ke vzniku zóny tkáňové kryonekrózy. Současně jsou zdravé tkáně pouze ochlazovány, ale nejsou negativně ovlivněny..

V zóně kryonekrózy dochází k vaskulární trombóze, která vede k narušení krevního oběhu v postižené oblasti. V důsledku zastavení přístupu kyslíku začíná proces odumírání změněných tkání. Trvání kryonekrózy a úplné zničení novotvaru trvá asi 2-3 měsíce, po tomto období je mrtvá tkáň zcela odstraněna.

Indikace pro kryodestrukci dělohy

Kryodestrukce se provádí u různých patologií dělohy a děložního čípku. Indikace pro jmenování kryodestrukce dělohy budou následující patologie ženského reprodukčního systému:

 • Eroze děložního čípku;
 • Počáteční fáze cervikální dysplázie;
 • Condylomy a papilomy v pochvě a vulvě;
 • Retinální (pravé) cysty děložního čípku;
 • Chronická přetrvávající cervicitida vaginálního segmentu děložního čípku;
 • Ektopie a ektropium děložního čípku.

Kryodestrukce se nejčastěji používá pro erozi děložního čípku, protože tato patologie patří do kategorie běžných ženských onemocnění. Podle lékařských statistik trpí eroze asi 70% žen. Erozi děložního čípku mohou způsobit různé faktory - stres během těhotenství, poškození při porodu, endokrinní poruchy, nadváha.

Příprava na postup kryodestrukce

Kryodestrukce děložního čípku je minimálně invazivní a nevyžaduje speciální přípravná opatření. Před předepsáním postupu musí žena podstoupit řadu obecných laboratorních testů a analýzu nátěru sliznice děložního čípku na mikroflóru a infekce. Účelem takového průzkumu je vyloučit přítomnost patologických a zánětlivých procesů v těle v době manipulace..

Po gynekologickém vyšetření, anamnéze a standardních testech může ošetřující lékař v závislosti na výsledcích vyšetření a stanovené diagnóze předepsat další studie. Patří mezi ně biopsie (odebrání seškrábání nebo kousků změněné cervikální tkáně) pro histologickou analýzu. Taková studie se provádí v případě podezření na rakovinu. V některých případech se ženě doporučuje provést test nebo ultrazvuk dělohy, aby se vyloučilo těhotenství.

Několik dní před zákrokem se ženě doporučuje úplný sexuální odpočinek. Přímo v den operace, 2 hodiny před jejím zahájením, by měl pacient užít protizánětlivé léčivo, které je vybráno podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Technika kryodestrukce

Kryodestrukce se provádí ambulantně, případně v ošetřovně předporodní kliniky vybavené gynekologickým křeslem. Pacientce je přiřazeno datum výkonu se zaměřením na menstruační cyklus. Zpravidla se provádí 7. až 10. den cyklu po úplném ukončení menstruačního toku..

Postižená oblast je ošetřena antiseptikem a roztokem, který znečišťuje erozi. Děje se tak, aby chirurg mohl jasně vidět okraje patologicky změněných tkání. Během operace se zpravidla nepoužívá anestézie, protože oblast působení kryodestruktoru není vysoce citlivá. Během operace může žena pociťovat mírný pocit pálení nebo brnění.

Manipulátor (kryoprobe) je vložen do vagíny ženy do hloubky dostatečné pro přímý vliv na erozi. Po vložení manipulátoru se do násadce přivádí ochlazený dusík (chladivo), dopad na násadec trvá asi 3 až 5 minut. Na konci expozice odborník vypne přívod chladiva a poté se sonda vyjme. Celá procedura trvá asi 15-20 minut.

Pooperační období kryodestrukce

Pacient je předem varován, že po určitou dobu (2 až 4 týdny) po manipulaci z pochvy dojde k hojnému vodnatému výtoku. Až do úplného uzdravení, tj. Do 2–3 měsíců, musí žena přestat používat tampony. Během prvních dvou dnů po operaci jsou možné některé nežádoucí účinky - slabost, závratě, bolest v podbřišku.

Přestože není třeba pacienta sledovat na lůžku, doporučuje se během rehabilitace odpočívat a vyloučit fyzickou aktivitu. Sexuální kontakt je přísně zakázán, dokud nejsou tkáně děložního čípku zcela obnoveny (až 2 měsíce).

Výhody kryodestrukce dělohy

Kryodestrukce má řadu nepochybných výhod:

 • Jedná se o bezbolestný postup s minimálním poškozením tkáně;
 • Nevyžaduje složitou a zdlouhavou přípravu;
 • Cenově dostupné;
 • Provádí se ambulantně;
 • Nemá žádné vedlejší účinky ani komplikace.

Moxování s kapalným dusíkem eroze, na rozdíl od jiných metod, může být předepsáno i ženám, které nemají rodu. To je způsobeno skutečností, že po zákroku a úplném obnovení cervikální tkáně se nevytvářejí žádné jizvy. Cervix neztrácí svou pružnost, takže během porodu nehrozí riziko prasklin a trhlin v místě expozice.

Kontraindikace kryodestrukce

Tento typ erozní léčby se nepoužívá, pokud má pacient zánětlivá onemocnění reprodukčního systému v jakékoli formě, protože vystavení extrémně nízkým teplotám může vyvolat exacerbaci patologického procesu. Kontraindikace jsou také považovány za infekce urogenitálního systému, výrazná deformace děložního čípku, mnohočetné cystické útvary se změněnými žlázami v bezprostřední blízkosti oblasti léčby.

Video: Kryodestrukce děložního čípku.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní.