Je endometrióza viditelná na ultrazvuku a kdy je lepší to udělat

Můžete mít podezření na endometriózu na ultrazvuku vizualizací atypických ložisek na povrchu tkání pánevních orgánů nebo ve struktuře svalové vrstvy pohlavního orgánu. Hormonálně závislé onemocnění stanovené při sonologickém vyšetření je předběžnou diagnózou, protože pouze další typy výzkumu mohou spolehlivě potvrdit proliferaci funkční vrstvy dělohy.

Endometrióza je benigní nádor pánevních orgánů nebo břišní dutiny, doprovázený šířením funkčních buněk endometria do jejich membrán.

 • 1 Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu
 • 2 Druhy výzkumu
 • 3 Strukturální změny v endometriu
 • 4 Příprava
 • 5 V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk
 • 6 Je endometrióza viditelná na ultrazvuku
 • 7 Co se ukáže

Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu

Ultrazvuk na endometriózu je předepisován pacientům za účelem sledování chování sliznice a vyšetření blízkých orgánů. Pokud byla diagnóza pacienta již potvrzena, jsou předepsána sonologická vyšetření k posouzení účinnosti léčby s intervalem tří měsíců. V remisi - každých šest měsíců.

Diagnostika se také provádí, pokud existuje podezření na endometriózu s takovými potížemi:

 • rozmazaný výtok je přítomen během týdne před menstruací a dva po nich;
 • dlouhá období s hnědým nebo tmavě vínovým odstínem;
 • nestabilní cyklus;
 • absence těhotenství během pohlavního styku bez antikoncepce po dobu 6 měsíců;
 • bolestivé pocity v pánevní oblasti, dolní části zad;
 • nepohodlí během pohlavního styku.

Po potratech, spontánních potratech, porodu a při podezření na ovariální cystu je také předepsáno ultrazvukové vyšetření, při kterém může být podezření na endometriózu.

Druhy výzkumu

Existují tři metody detekce endometriózy na ultrazvuku:

 1. transvaginální - nejspolehlivější metoda, zahrnuje zavedení senzoru do pochvy s následným skenováním pánevních orgánů a děložní dutiny;
 2. transabdominální - méně orientační diagnostická metoda zahrnující skenování přes břišní stěnu;
 3. transrektální - snímač je zaveden do konečníku a zobrazuje podobně informativní obraz s transvaginálním vyšetřením (u mladých dívek, které nejsou sexuálně aktivní, je lepší provést ultrazvuk touto metodou).

Existují spolehlivější metody pro detekci endometriózy.

Diagnóza onemocnění závislého na hormonech zahrnuje následující manipulace:

 • kolposkopie - určuje endometriózu děložního čípku;
 • hysteroskopie - odhaluje ohniska v dutině pohlavního orgánu, ve svalové vrstvě a v ústech trubic;
 • laparoskopie - detekuje endometriózu břišní dutiny, vaječníků, střev a dalších orgánů;
 • MRI, CT - umožňuje určit umístění ohnisek, cyst a stádium vývoje onemocnění.

Strukturální změny v endometriu

Při předepisování ultrazvukového vyšetření na endometriózu lékař zvolí optimální čas pro skenování. Výsledek diagnostiky závisí na správnosti nastaveného parametru. Chcete-li pochopit, v který den cyklu provést pánevní ultrazvuk, musíte vědět, jaké strukturální změny se vyskytují na sliznici pohlavního orgánu během menstruace.

 1. Proliferace - probíhá od posledních dnů krvácení a končí několik dní před ovulací. Struktura endometria se mění, buňky se postupně dělí, zvyšuje se tloušťka sliznice. V této fázi může ultrazvukový protokol označit patologie, jako jsou polypy a rakovina (vzhledem k tomu, že endometrium je tenké a novotvar zůstává ve stejné velikosti). Endometriózu je obtížné detekovat ve stadiu proliferace.
 2. Sekrece - začíná bezprostředně po ovulaci a trvá 10-14 dní. Během tohoto období můžete na ultrazvuku najít více známek endometriózy, pokud existuje onemocnění. Funkční vrstva dutého orgánu pod vlivem hormonů produkovaných endokrinní žlázou (corpus luteum) roste, uvolňuje se a získává deprese.
 3. Ischemická - vyskytuje se v konečné fázi předchozí fáze. Strukturální změna v endometriu je omezena na skutečnost, že spirální tepny jsou redukovány, poškozeny a je z nich uvolňována krev. S touto metodou začíná nový menstruační cyklus, který otevírá menstruační fázi..

Výcvik

V závislosti na typu výzkumu zvoleného pro endometriózu jsou stanoveny určité rámce pro přípravu a pravidla. Nejprve lékař zvolí den cyklu, kdy bude skenování provedeno. Všechny nuance jsou sjednány s odborníkem individuálně.

Pravidelnost menstruačního cyklu a jeho délka hrají významnou roli..

Další fáze přípravy zahrnuje hygienické postupy.

 • Před transvaginálním skenováním musí žena mít toaletu vnějších genitálií.
 • Při výběru metody transabdominální studie není třeba přijímat žádná opatření. V některých případech sonolog požádá pacientku, aby za účelem zlepšení vizualizace dělohy vypila 10 sklenic vody 10–15 minut před diagnózou a poté už nemočila. Toto doporučení je individuální, proto není nutné plnit močový měchýř bez dalších požadavků.
 • Transrektální vyšetření zahrnuje zavedení sondy do konečníku. Trávicí trakt musí být vyprázdněn, aby nedošlo k narušení vizualizace. Příprava na ultrazvukové vyšetření zavazuje pacienta, aby v předvečer vyšetření vyloučil vydatnou večeři. V den diagnózy byste neměli jíst, abyste nezpůsobili zvýšenou tvorbu plynů. Transcreatic ultrazvuk je obvykle předepsán v první polovině dne, takže by neměly být žádné potíže s zdržením se jídla.

Bezprostředně před manipulací by žena měla odhalit spodní část břicha (s transabdominální diagnózou) nebo se svléknout pod pas (pomocí transvaginálních a transrektálních metod). Studie se provádí v horizontální poloze a trvá průměrně 10–30 minut.

Jaký den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Ložiska endometriózy je možné určit ultrazvukem, pouze pokud je pravidlem zvolit den cyklu pro diagnózu. Pacientkám s pravidelnou menstruací se doporučuje podstoupit vyšetření krátce před začátkem další menstruace.

Je důležité mít na paměti, že ne všechny ženy mají stejnou dobu tohoto období:

 • s cyklem 21 dnů se ultrazvuk provádí 18. až 20. den;
 • s cyklem 35 dnů se studie provádí ve dnech 30-34;
 • s cyklem 28 dnů se skenování provádí po 25-30 dnech.

Čím blíže se studie provádí k menstruaci, tím je pravděpodobnější, že dostane efektivní odpověď. Ihned po menstruaci je tloušťka endometria minimální. Proto bude odpověď na otázku, zda lze endometriózu pozorovat před ovulací (kdy se obvykle provádí ultrazvuk), negativní. Pokud provedete ultrazvukové vyšetření před menstruací, bude tloušťka funkční vrstvy větší a objem patologických ložisek se zvýší. Pro sonologa bude snazší zvážit jejich polohu.

Pacienti, kteří jsou v období menopauzy, dostanou každý den ultrazvukové vyšetření k určení endometriózy. Nedostatek hormonálních změn během měsíce je důvodem k domněnce, že patologické oblasti nepodléhají změnám a vždy zůstávají ve stejném stavu.

U žen v menopauze dochází v průběhu let k opačné změně endometriózy, s výjimkou případů, kdy jsou patologické oblasti maligní..

Je endometrióza identifikována na ultrazvuku

Nelze jednoznačně říci, zda bude proces benigní povahy viditelný během ultrazvukového skenování. Hodně záleží na kvalitě vybavení použitého pro sonografii. Důležitá je také kvalifikace odborníka provádějícího zkoušku. Moderní senzory, jasné monitory, přesnější ultrazvukové pulsy a dovednosti práce s nejnovějším vybavením - to je klíč k přesnému výsledku ultrazvukového skenování.

Fáze vývoje patologie je důležitá. V počátečních fázích nemusí výsledek studie určovat léze, i když jsou přítomny. Buňky funkční vrstvy, které jsou umístěny abnormálně, jsou na černobílé obrazovce obtížně viditelné. Pokud má nemoc stádia 2-4, nebude těžké ji určit ultrazvukem. Nelze však spolehlivě tvrdit, že se jedná právě o endometriózu. Pouze diferenciální diagnostika může ukázat přesnou příslušnost novotvaru.

Existují případy, kdy byla pacientovi diagnostikována endometrióza na ultrazvukovém vyšetření, což se dále nepotvrdilo.

Co se ukáže

Během ultrazvukového vyšetření s endometriózou (s podezřením na ni) může mít pacient další patologické stavy, například endometritidu nebo hyperplazii. Při endometritidě se vyvíjí zánět sliznice pohlavního orgánu. To je doprovázeno nerovnoměrným zahušťováním. Hyperplázie je charakterizována nadměrnou proliferací buněk slizniční vrstvy pohlavního orgánu.

Během ultrazvukového vyšetření mohou následující stavy naznačovat endometriózu:

 • hypoechoické inkluze v tloušťce myometria;
 • vícekomorový novotvar na vaječníku;
 • deformace a zvýšení objemu dělohy, což odpovídá těhotenství o týdny (od 5 do 7);
 • nepřirozené umístění pánevních orgánů, což naznačuje progresivní adhezivní proces.

Pokud existují ozvěny endometriózy, je nutné před zahájením léčby provést diferenciální diagnostiku. V některých případech mají detekované formace odlišný původ a vyžadují tedy odlišné zacházení. Podobný klinický obraz má: myom, polyp, funkční nebo dermoidní ovariální cysta, maligní novotvar pánevních orgánů.

Ultrazvuková diagnostika endometriózy

Endometrióza břišní stěny

Výzkum ukázal, že ektopická endometriální tkáň se nachází na různých atypických místech mimo pánev, jako je hrudní dutina. Břišní stěna je preferovaným místem pro mimopánevní endometriózu a je obvykle spojena s císařským řezem..

Na ultrazvuku je vizualizována pevná hypoechoická hmota v břišní stěně, ve které je často detekován vnitřní tok krve na dopplerovské energii. Tyto ultrazvukové příznaky nejsou konkrétní, v důsledku čehož je nutné zahrnout do diferenciální diagnostické řady širokou škálu onemocnění, včetně.

nádorová povaha (sarkom, desmoidní nádor, metastázy) a nenádorové léze (šicí granulom, kýla, hematom nebo absces). Přesto by měla být endometrióza břišní stěny primárně předpokládána u pacientů s hmotami této lokalizace v blízkosti stehu po císařském řezu.

CT a MR příznaky endometriózy břišní stěny nejsou specifické: jak CT, tak MRI odhalují pevnou hmotu v břišní stěně, která akumuluje kontrast.

Endometrióza přední břišní stěny: fotografie MRI. Léze má intenzitu signálu srovnatelnou s intenzitou svalů a také obsahuje malé hyperintenzivní léze, které odrážejí rozšířené endometriální žlázy.

DRUHÉ STANOVISKO K ENDOMETRIÓZE

V případech, kdy výsledky MRI pánve dávají nejednoznačný nebo protichůdný výsledek, může být užitečný druhý názor. Opakované dekódování MRI malé pánve s endometriózou vám umožňuje vyřešit řadu problémů:

 1. Odborné posouzení studie, přesné potvrzení diagnózy a vyloučení onkologické patologie
 2. Podrobný popis identifikovaných ložisek endometriózy
 3. Vypracování podrobného stanoviska podle moderních vysokých standardů a poskytování přesných informací ošetřujícímu lékaři
 4. Účast na rozhodování o otázkách o dodatečné zkoušce

Vasily Vishnyakov, radiolog

Výcvik

V závislosti na typu výzkumu zvoleného pro endometriózu jsou stanoveny určité rámce pro přípravu a pravidla. Nejprve lékař zvolí den cyklu, kdy bude skenování provedeno.

Další fáze přípravy zahrnuje hygienické postupy.

 • Před transvaginálním skenováním musí žena mít toaletu vnějších genitálií.
 • Při výběru metody transabdominální studie není třeba přijímat žádná opatření. V některých případech sonolog požádá pacientku, aby za účelem zlepšení vizualizace dělohy vypila 10 sklenic vody 10–15 minut před diagnózou a poté už nemočila. Toto doporučení je individuální, proto není nutné plnit močový měchýř bez dalších požadavků.
 • Transrektální vyšetření zahrnuje zavedení sondy do konečníku. Trávicí trakt musí být vyprázdněn, aby nedošlo k narušení vizualizace. Příprava na ultrazvukové vyšetření zavazuje pacienta, aby v předvečer vyšetření vyloučil vydatnou večeři. V den diagnózy byste neměli jíst, abyste nezpůsobili zvýšenou tvorbu plynů. Transcreatic ultrazvuk je obvykle předepsán v první polovině dne, takže by neměly být žádné potíže s zdržením se jídla.

Bezprostředně před manipulací by žena měla odhalit spodní část břicha (s transabdominální diagnózou) nebo se svléknout pod pas (pomocí transvaginálních a transrektálních metod). Studie se provádí v horizontální poloze a trvá průměrně 10–30 minut.

Výsledek

Nerovnost a nezřetelnost kontury dělohy naznačuje přítomnost patologického procesu. U zdravé ženy jsou normální parametry dělohy následující:

 • délka - 7 cm;
 • šířka - 6 cm;
 • tloušťka - 42 mm.

Odchylky od těchto parametrů naznačují přítomnost patologického procesu. U endometriózy je jasně viditelné nerovnoměrné zesílení stěn dělohy. Jak vypadají patologická ložiska a změněná struktura dělohy, podívejte se na fotografii.

Normálně má echogenicita endometria homogenní uniformní charakter a děložní dutina by měla mít homogenní strukturu a hladké hrany. Detekce hyperechoických struktur na ultrazvuku naznačuje přítomnost endometriózy. Přítomnost onemocnění může být také indikována změnami ve struktuře cervikálního kanálu a samotného děložního čípku, který má obvykle délku 4 cm a homogenní strukturu ozvěny. Ultrazvukem můžete vidět všechny odchylky od normy.

Pomocí ultrazvukového vyšetření je určena lokalizace patologických ložisek. Nejběžnější formou je ovariální endometrióza. Ultrazvuk dokáže detekovat polypy a cysty endometrioidního původu, určit jejich strukturu a velikost

To je důležité v případech, kdy se provádí diferenciální diagnostika. Vzhledem ke strukturní podobnosti endometrioidních novotvarů s luteálními a hemoragickými cystami je často obtížné stanovit přesnou diagnózu

Je třeba poznamenat, že i přes vysokou účinnost ultrazvukové diagnostické metody ultrazvuk ne vždy detekuje endometriózu, zvláště pokud se v hlubokých vrstvách svalové tkáně orgánu nacházejí malá ložiska. Výsledky ultrazvukové studie proto nejsou absolutním potvrzením absence patologie..

K objasnění diagnózy musí žena podstoupit komplexní vyšetření pomocí instrumentální a laboratorní diagnostiky. Pacienti s diagnostikovanou endometriózou během léčby musí být systematicky vyšetřováni ultrazvukem, což umožňuje posoudit účinnost léčby. Z preventivních důvodů se každé ženě doporučuje pravidelně navštěvovat předporodní kliniky.

Pod pojmem endometrióza je patologie, ve které můžete vidět vzhled endometria na místech, která pro něj nejsou charakteristická - tj. Mimo děložní dutinu.
Existuje několik typů tohoto onemocnění..

Extragenitální endometrióza je výskyt oblastí endometria v jakýchkoli orgánech, s výjimkou reprodukčního systému. Může to být játra, plíce, ledviny, močový měchýř..

Druhým typem je genitální endometrióza. V tomto stavu je endometrium vyšetřováno v orgánech reprodukčního systému - endometrióza pochvy, tuby, vaječníky. Zde vynikají dvě možnosti: vnitřní a venkovní.
Endometrióza je běžné onemocnění ženského reprodukčního systému. V téměř sto procentech případů to vede k neplodnosti. Většina případů patologie je genitální endometrióza..

Co je míněno vnitřní endometriózou

Varianta genitální endometriózy je vnitřní endometrióza děložního těla nebo adenomyóza. V tomto případě se části sliznice nacházejí v tloušťce svalové membrány - v myometriu.

Podle prevalence screeningů a jejich umístění se rozlišují tři typy patologie:
Difúzní forma - když se kousky endometria nacházejí ve všech oblastech a vrstvách svalové membrány;

Ohnisková forma - endometrium ve svalech je umístěno v samostatných ohniskách;
Uzlovitá forma - endometrium roste a tvoří uzly.
Navenek se stěna dělohy zahušťuje, stává se hrbolatá. V patologických ložiscích se často nacházejí cystické dutiny s krví uvnitř.

Podle stupně poškození svalové membrány se rozlišují čtyři typy vnitřní endometriózy dělohy:

 1. Vnitřní endometrióza 1 stupně - je ovlivněna pouze submukózní vrstva, myometrium není ovlivněno;
 2. Vnitřní endometrióza stupně 2 je charakterizována poškozením myometria ve středu;
 3. Třetím stupněm je poškození myometria v celé tloušťce;
 4. Čtvrtý stupeň je pozorován, když endometrium opouští tělo dělohy a vajíčka a přilehlé orgány jsou již poškozené.

Video ukazuje, jak endometrióza vypadá.

Kdy je nejlepší čas na to

Aby bylo možné identifikovat patologii s největší pravděpodobností, je důležité určit nejvhodnější dobu pro studium. Chcete-li to provést, musíte pochopit, jak dochází k transformacím endometria během menstruačního cyklu.

Ve skutečnosti je endometrióza jeho malými rozptýlenými ložisky.

Na začátku cyklu jsou horní vrstvy endometria odmítnuty. Během tohoto období je jeho tloušťka minimální, obvykle milimetr nebo méně, v takových případech se říká - lineární. Každý den dochází ke zvýšení endometria a na konci cyklu dosáhne maximální hodnoty - průměrně 15-25 mm.

Pokud je ultrazvuk na začátku cyklu

Klasicky považováno za informativní ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů u ženy po dobu 5-7 dnů. V tuto chvíli je také možné identifikovat endometriózu, ale to platí pouze pro její speciální lokalizace a běžné formy. Například s umístěním ohnisek na vaječnících, stejně jako s těžkou adenomyózou. Také při provádění studie na začátku cyklu může lékař navrhnout endometriózu nepřímými příznaky, například přítomností hyperplazie endometria, sférickým tvarem dělohy a dalšími.

Pokud je ultrazvuk na konci cyklu

Nejspolehlivější informace a živý obraz patologie lze získat provedením ultrazvukového vyšetření v předvečer menstruace, 23. až 25. den. V této době bude endometrióza největší, její příznaky budou nejvýraznější.

S dynamickým pozorováním endometriózy během léčby je vhodné provést ultrazvukové vyšetření na stejných (nebo podobných) zařízeních, u konkrétního lékaře a přibližně ve stejný den cyklu. Toto je nejspolehlivější způsob, jak posoudit účinnost terapie..

V který den je lepší provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu, měl by ošetřující lékař rozhodnout na základě klinického obrazu předložených obtíží a údajné diagnózy. To je jediný způsob, jak je možné s vysokou mírou pravděpodobnosti, aniž by se uchýlilo k jiným výzkumným metodám, potvrdit nebo vyvrátit patologii a také v případě potřeby stanovit prevalenci onemocnění.

Moderní diagnostické metody

Diagnóza endometriózy se provádí na základě průzkumu u pacientů: stížnosti, anamnéza (endometrióza u nejbližších, porod, ukončení těhotenství, užívání nitroděložních tělísek, zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů).

Laboratorní a instrumentální metody diagnostiky endometriózy

 • Hormonální výzkum.
 • Ultrazvuková procedura.
 • Kolposkopie.
 • Hysterosalpinografie.
 • Laparoskopie.
 • Zobrazování magnetickou rezonancí a počítačová tomografie.

Hormonální výzkum

: stanovení dynamiky koncentrace FSH, LH, progesteronu, estradiolu.

Projevy endometriózy dělohy během ultrazvukového vyšetření:

echo-negativní tubulární struktury od endometria po myometrium, nerovnosti bazální vrstvy endometria, malé oválné nebo zaoblené hypoechoické struktury v bazální vrstvě, asymetrie tloušťky stěn dělohy, zvětšení její velikosti, výskyt oblastí se zvýšenou echogenicitou v myometriu a další znaky

Ultrazvukové příznaky endometriózy vaječníků:

vnitřní struktura malého bodu, zaoblený tvar formace s dvojitým obrysem, umístění formace na boku a dozadu od dělohy, echo-hustá tobolka cysty, žádné změny ve struktuře echa během vyšetření v dynamice v různých obdobích menstruačního cyklu.

Při kolposkopickém vyšetření s endometriózou děložního čípku jsou zaznamenány následující:

pseudoeroze s hemoragickým obsahem, endometriotická ložiska různých tvarů a velikostí, polypoidní ložiska v oblasti cervikálního kanálu.

Hysterosalpinografie

provádí se 5. - 7. den cyklu. Známky vnitřní endometriózy: nepravidelná trojúhelníková děložní dutina.

Laparoskopický obraz endometriózy

je dána mírou šíření patologického ohniska a délkou jeho existence. Moderní optická technologie umožňuje diagnostikovat ložiska endometriózy v raných stádiích.

MRI a CT

umožňují určit lokalizaci a povahu endometriózy. V myometriu jsou formace bez jasných kontur, uvnitř patologických ložisek - signály s vysokou intenzitou. U endometriózy vaječníků se stanoví hustá tobolka s nepravidelnými konturami.

Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu

Ultrazvuk na endometriózu je předepisován pacientům za účelem sledování chování sliznice a vyšetření blízkých orgánů. Pokud byla diagnóza pacienta již potvrzena, jsou předepsána sonologická vyšetření k posouzení účinnosti léčby s intervalem tří měsíců. V remisi - každých šest měsíců.

Diagnostika se také provádí, pokud existuje podezření na endometriózu s takovými potížemi:

 • rozmazaný výtok je přítomen během týdne před menstruací a dva po nich;
 • dlouhá období s hnědým nebo tmavě vínovým odstínem;
 • nestabilní cyklus;
 • absence těhotenství během pohlavního styku bez antikoncepce po dobu 6 měsíců;
 • bolestivé pocity v pánevní oblasti, dolní části zad;
 • nepohodlí během pohlavního styku.

Je důležité mít na paměti, že ne všechny ženy mají stejnou dobu tohoto období:

 • s cyklem 21 dnů se ultrazvuk provádí 18. až 20. den;
 • s cyklem 35 dnů se studie provádí ve dnech 30-34;
 • s cyklem 28 dnů se skenování provádí po 25-30 dnech.

Čím blíže se studie provádí k menstruaci, tím je pravděpodobnější, že dostane efektivní odpověď. Ihned po menstruaci je tloušťka endometria minimální. Proto bude odpověď na otázku, zda lze endometriózu pozorovat před ovulací (kdy se obvykle provádí ultrazvuk), negativní..

Pacienti, kteří jsou v období menopauzy, dostanou každý den ultrazvukové vyšetření k určení endometriózy. Nedostatek hormonálních změn během měsíce je důvodem k domněnce, že patologické oblasti nepodléhají změnám a vždy zůstávají ve stejném stavu.

Ultrazvuk na endometriózu se nejlépe provádí 12. - 15. den (od začátku menstruace) cyklu s trváním asi 30 dnů. To znamená, že již 5. až 7. den po ukončení menstruace poskytne studie nejpřesnější informace o umístění a struktuře endometriotických ložisek.

Vizualizace ložisek endometriózy na ultrazvuku a informační obsah celé studie přímo souvisí s obdobím menstruace. Počínaje okamžikem ovulace, to znamená od poloviny cyklu, sliznice vnitřní výstelky dělohy bobtná pod vlivem hormonů nezbytných pro početí.

Koncept endometriózy

Endometrióza v gynekologii je chronické onemocnění, které způsobuje benigní růst nitroděložní membrány na různých atypických místech ženského těla.

Toto onemocnění je na druhém místě mezi příčinami neplodnosti žen..

Toto onemocnění je zákeřné, protože se mnoho let nijak neprojevuje. A mnoho forem endometriózy a odrůd jejích projevů vážně komplikuje diagnostiku této patologie..

Co přesně může být příčinou endometriózy, stále není zcela objasněno. Předpokládá se, že základem onemocnění jsou imunitní a endokrinní poruchy těla. Hlavním impulsem pro jeho vývoj jsou však různé důsledky traumatu endometria z těchto důvodů:

 • škrábání;
 • potrat;
 • užívání nitroděložní antikoncepce.

Všechny výše uvedené faktory vážně ovlivňují ženské hormonální pozadí a cyklickou povahu jeho vývoje..

U endometriózy jsou ložiska růstu endometria pravidelně odmítána (v souladu s fázemi menstruačního cyklu ženy). Na začátku cyklu roste endometrium, které na konci cyklu dosáhne maximální tloušťky a během menstruace je odmítnuto.

Načasování ultrazvuku u tohoto onemocnění je spojeno s cyklickým chováním endometrioidních ložisek.

Endometrióza děložního čípku na ultrazvuku

Endometrióza děložního čípku je vzácná a nedává výrazné projevy. Jedinou stížností může být krvácení před a po menstruaci..

Na ultrazvuku v myometriu děložního čípku jsou stanoveny cysty nebo je oblast krčku zesílena ve srovnání s neporušenými částmi. Vnější obrys na tomto místě je jasný, rovný nebo zvlněný. Echogenicita myometria bez cyst se nemění. Krk má konfiguraci klínovitou, hruškovitou nebo vřetenovitou. Cysty mají kulatý tvar, stěna je hyperechoická tenká, účinek zesílení je vzadu, obsah je homogenní nebo jemně rozptýlený, velikost je 4–15 mm. Obzvláště viditelné díky TV senzoru.

V děložním čípku jsou Nabotovy cysty mnohem častější než endometroidy. Při dlouhodobé žlázové pseudoerozi se vrstvený dlaždicový epitel vaginální části krku překrývá s žlázami, což vede k tvorbě tenkostěnných dutin. Nabotovy cysty jsou asymptomatické, velmi pomalu se zvětšují až na 15-20 mm a poté jsou prázdné; obsah je bezbarvá, sterilní, acelulární tekutina. Na ultrazvuku jsou nabotovské cysty umístěny povrchně, bez zesílení stěny a deformace kontury; dlouhodobé cysty jsou ponořeny do myometria.

Sacro-děložní vazy

Zdravé děložní vazy (USL) nejsou viditelné na ultrazvukových vyšetřeních. Hluboká ložiska endometriózy můžete detekovat vyšetřením dělohy ve střední sagitální části. Tyto oblasti se nejlépe vizualizují vaginální sondou, která se pohybuje od zadního vaginálního fornixu podél středové čáry napříč (sagitálně) a poté do děložního čípku..

Postižené vazy vypadají jako hypoechoická zesílení. Okraje mohou být ostré nebo rozmazané. Ohnisko může být lokální nebo může být součástí velké léze postihující několik orgánů najednou.

Tloušťka léze se měří v příčné rovině. V některých případech zahrnuje hluboká endometrióza vazy těla dělohy. V tomto případě je zesílení viditelné v retrocervikální oblasti. V tomto případě jsou rozměry uzlů fixovány ve třech ortogonálních rovinách..

Diagnóza endometriózy

Endometriózu lze naznačit klinickým projevem a někdy potvrdit vyšetřením pánve (například pokud je postižen děložní čípek nebo pochva). Ve většině případů je však nezbytným postupem pro stanovení přesné diagnózy ultrazvukové vyšetření..

Ultrazvuk pro endometriózu vykazuje výsledky s poměrně vysokou přesností (více než 90%) a vyžaduje zohlednění některých podrobností. Zejména musíte sledovat stravu celý den před zákrokem, abyste vyloučili zvýšenou produkci plynu..

A také stojí za to věnovat pozornost následující nuanci: ultrazvuk břicha vyžaduje plný močový měchýř, pro který by měl být před zákrokem naplněn ze srdce, pro transvaginální ultrazvuk je naopak potřeba prázdný močový měchýř, takže byste měli před zákrokem navštívit toaletu. A to není vše

Je také důležité, který den cyklu se má vyšetřit. Nejčastěji se doporučuje provádět ultrazvukové vyšetření v intervalu od 25. do 29. dne, což je vysvětleno variabilitou struktury endometria. Jeho tloušťka se mění v závislosti na dnech cyklu pod vlivem hormonů a během tohoto období dochází k nárůstu patologických oblastí, pokud existují, a je snadné je detekovat

A to není vše. Je také důležité, který den cyklu se má vyšetřit. Nejčastěji se doporučuje provádět ultrazvukové vyšetření v intervalu od 25. do 29. dne, což je vysvětleno variabilitou struktury endometria. Jeho tloušťka se mění v závislosti na dnech cyklu pod vlivem hormonů a během tohoto období dochází k nárůstu patologických oblastí, pokud existují, a je snadné je detekovat.

Jak se endometrióza objevuje při ultrazvukovém vyšetření? Lékař určitě věnuje pozornost následujícím funkcím:

 • děloha je zvětšená nebo má atypický tvar;
 • stěny dělohy jsou nerovnoměrné v tloušťce, asymetrické;
 • endometriální tkáň je nezřetelná;
 • přítomnost oblastí se zvýšenou echogenicitou (hustotou);
 • přítomnost uzlin.

Ultrazvukové diagnostické metody pro detekci endometriózy

Lékař může zvážit následující metody

 • transvaginální vizualizace (nejinformativnější);
 • transrektální;
 • barevný Dopplerův režim;
 • transvaginální s kontrastem vody;
 • sonovaginografie;
 • trojrozměrný transvaginální ultrazvuk (3D ultrazvuk);
 • transvaginální elastografie.

Endometrióza, zejména její hluboce infiltrační forma, vyžaduje před plánovanou operací přesné určení polohy a rozsahu všech ložisek. Je nutné pacienta podrobně informovat o rozsahu operace, riziku komplikací a samozřejmě získat souhlas s výkonem..

Kdo je v ohrožení

Endometrióza je polyetiologické onemocnění. Existuje několik teorií o původu ložisek endometriózy, z nichž hlavní jsou transportní a embryonální.

Na základě těchto teorií lze identifikovat hlavní příčiny endometriózy

Implantace a růst endometriálních buněk mimo sliznici těla dělohy probíhá na pozadí hormonálních a imunitních dysfunkcí.

Jsou zdůrazněny hlavní rizikové faktory pro rozvoj onemocnění

 • Dědičnost (endometrióza matky, sestra).
 • Imunitní a hormonální nerovnováha.
 • Pozdní nástup sexuální aktivity.
 • Zánětlivé procesy pohlavních orgánů.
 • Různé manipulace s dělohou.
 • Dlouhodobé užívání nitroděložního tělíska.
 • Pozdní nástup menstruace.

Další ultrazvukové technologie

Barevný doppler

Tato technika je účinná pro identifikaci a hodnocení parametrů endometriomů. Rovněž je nutný barevný Doppler pro rozlišení pronikající endometriózy ve střevě a rakoviny konečníku. V ostatních případech je vyšetření touto metodou při detekci DIE ekvivalentní nebo méně informativní než 2–3 D ultrazvuk, proto se považuje za další techniku.

Stanovení bolesti při ultrazvuku

Pacient by měl být varován, aby hlásil jakoukoli bolest, která se objeví během transvaginálního testu.

TVUS s kontrastem rektální vody

Tato technika zahrnuje zavedení fyziologického roztoku do konečníku, po kterém se provede vaginální ultrazvuk k posouzení stupně střevní stenózy.

Sonovaginografie se solemi nebo gelem

Kontrastní echografie je vaginální ultrazvuk prováděný po zavedení 40 ml do pochvy. solný roztok. Postup vyžaduje speciální hydraulické příslušenství.

Působením kapaliny se mezi senzorem a orgány sousedícími s pochvou vytvoří akustický prostor. Sůl navíc vysuší stěny, což vám umožní pevněji stisknout trysku..

Druhá metoda zahrnuje použití ne roztoku, ale 50 ml. gel pro ultrazvuk, injikovaný před studií konvenční plastovou stříkačkou

Je důležité zajistit, aby do gelu nevnikl žádný vzduch. Druhou podmínkou je, že gel musí vstoupit do zadního fornixu.

3D TVUSI

Tato technika je účinná při diagnostice hlubokých lézí zadního fornixu dělohy a pochvy s neporušenými střevy. 3D vaginální senzor ale přesně neposuzuje pohyblivost pánevních orgánů..

3D ultrazvuk dutiny

Neexistují žádná data, že by trojrozměrné vyšetření bylo lepší než klasický 2D ultrazvuk. Je však již známo, že tato metoda je účinná pro diagnostiku endometrioidních ložisek v rektovaginální přepážce.

Transvaginální elastografie

Nejsou k dispozici žádné údaje o užitečnosti této metody při diagnostice penetrační endometriózy. Je pouze indikováno, že léze vykazují vysokou tuhost při elastografii..

Druhy patologie

Endometrióza je onemocnění žen v reprodukčním věku (15 až 50 let, ale nejčastěji u žen ve věku 20 až 40 let), při kterém rostou tkáně lemující vnitřní povrch dělohy (endometrium). Růst může být buď (pokud nepřesahuje dělohu), nebo vnější (jsou-li ovlivněny jiné orgány). Při vnější endometrióze mohou být ovlivněny všechny blízké oblasti:

 • vaječníky;
 • pochva;

Kromě toho může být endometrióza difuzní, fokální a nodulární. V difuzní formě onemocnění endometrium roste rovnoměrně, aniž by vytvářelo ohniska, v ohniskové formě naopak existují lokální léze. U nodulární formy jsou pozorovány uzly různých průměrů, nejčastěji mnohonásobné.

A také endometrióza se liší ve fázích:

 • první fází je nástup onemocnění, klíčivost endometria je povrchní, procesy jsou snadno reverzibilní kompetentní farmakoterapií;
 • druhá fáze - prohlubování klíčení, paralelně mohou být ovlivňovány nové zóny. V této fázi může být farmakoterapie stále účinná;
 • třetí fáze - oblast léze se zvyšuje ještě více, endometrium roste hluboce. Pravděpodobnost vyléčení pomocí drog je již extrémně malá, nejpravděpodobnější rozhodnutí lékaře je;
 • čtvrtá fáze je nejtěžší, endometrióza pokrývá sousední orgány a zcela ovlivňuje tkáně. Chirurgický zákrok je nyní nezbytný a úspěch, bohužel, není zaručen.

Léčba a prevence

Léčba endometriózy zahrnuje dvě možnosti: hormonální terapii nebo chirurgický zákrok následovaný hormonální terapií.

Hormonální terapie nejčastěji spočívá v použití perorálních kontraceptiv, protože to vám umožňuje zabít dvě mouchy jedním kamenem: potlačit růst endometria a zabránit možnému těhotenství. Lze však předepsat léky jiných skupin, kterých je mnoho. Je velmi obtížné jim porozumět sami, proto je nutná konzultace s gynekologem.

S přihlédnutím ke klinickému obrazu, výsledkům ultrazvuku a individuálním charakteristikám pacienta (váha, věk, přítomnost dětí) vybere gynekolog s vysokou pravděpodobností právě takový lék, který bude účinně působit na onemocnění a zároveň nezpůsobí vedlejší účinky. Trvání hormonální terapie se zpravidla počítá na měsíce a často roky.

U mnoha žen se po ukončení léčby vrátí endometrióza v předchozí podobě.

Trvání hormonální terapie se zpravidla počítá na měsíce a často roky. U mnoha žen se po ukončení léčby vrátí endometrióza v předchozí podobě..

Chirurgická léčba se provádí v případech, kdy hormonální terapie nefunguje (to se také stává) nebo pokud onemocnění již zašlo příliš daleko. Ať je to jakkoli, ale ani po úspěšné operaci se člověk neobejde bez hormonů. To je nezbytné, aby se zabránilo časnému relapsu onemocnění. U rozšířené endometriózy u žen blízkých menopauze ve věku lze doporučit odstranění dělohy a přívěsků.

Hodně se říká o důležitosti preventivní prohlídky a všude to každý podvědomě ví. Toto však pozoruje jen málokdo

Koneckonců je mnohem snazší přesvědčit se, že selhání cyklu je výsledkem nedávného stresu a bolestivá období jsou individuálním rysem..

Místo zdraví přicházejí do popředí nejrůznější věci, které nemají konec a které znovu a znovu posouvají návštěvu lékaře až na konec fronty. Takové ženy jsou snadným cílem pro všechny druhy nemocí a latentně se vyvíjejí do bodu, kdy je farmakoterapie neúčinná..

Endometrióza je benigní proliferace endometria mimo jeho adekvátní lokalizaci (sliznice těla dělohy). Genitální endometrióza je jedním z nejčastějších onemocnění pohlavních orgánů u žen, spolu s děložními myomy a zánětlivými onemocněními přívěsků.

Je možné vidět endometriózu na ultrazvuku

Vyšetření je předepsáno k potvrzení nebo popření diagnózy endometriózy, karcinomu a jiných forem rakoviny. Příznaky takových onemocnění se často vyskytují v pozdním stadiu jejich vývoje, proto se tato technika používá k diagnostice patologií pánevních orgánů u žen.

Pacienti předporodních klinik se často ptají, jak často by měl být prováděn ultrazvuk endometria. Ženy ve věku od 25 do 40 let by měly podstoupit ultrazvukové vyšetření 1-2krát ročně a po 40 letech - jednou ročně. Taková preventivní diagnóza endometriózy pomáhá předcházet rozvoji onemocnění. Existuje řada vnějších znaků, které nutí lékaře poslat svého pacienta na ultrazvukové vyšetření; je na něm viditelná endometrióza, ale přesnost není 100%. Mezi hlavními vnějšími projevy patologie mohou být následující příznaky:

 1. Změna barvy menstruačního cyklu na hnědou a tmavě červenou.
 2. Výtok se může objevit několik dní po skončení menstruace. Mohou nastat několik dní před zahájením menstruace..
 3. Bolest pravidelné povahy, která může být několik dní před menstruací a po jejím skončení zmizí.
 4. Silná menstruace.
 5. Menstruační cyklus selhává.
 6. Bolestivost nastává při pohlavním styku, stolici a močení.
 7. Známky rakoviny endometria mohou být hormonální poruchy, potraty, neschopnost dlouho otěhotnět.

Určitou patologii endometria můžete vidět na ultrazvuku pomocí jednoho z následujících typů výzkumu:

 1. Transvaginální, tj. vnitřní ultrazvuk.
 2. Transrektální, pokud žena není sexuálně aktivní.
 3. Transabdominální nebo externí ultrazvuk.

Pokud používáte metodu interního vyšetření, můžete na ultrazvuku jasně vidět rakovinu endometria.

Endometrióza pánevních kapes pobřišnice

Ektopické endometrium je nejčastěji lokalizováno v peritoneálních kapsách v pánevní oblasti. Infiltrace endometrioidem je snadno detekovatelná během laparoskopického vyšetření, protože způsobuje obstrukci Douglasovy kapsy, což je také částečně vyvoláno adhezí z přední stěny konečníku.

Kvůli tomuto jevu se vytváří falešný dojem o extraperitoneální lokalizaci této patologie. V důsledku toho může být dojem lokalizace endometriózy v rektovaginální přepážce chybný, protože je umístěn kaudálně k zadnímu vaginálnímu fornixu a v souladu s normální anatomií nemůže být primární zónou, ve které se endometrióza vyvíjí..

Endometrióza na ultrazvuku (přednáška na Diagnostiku)

Článek je ve výstavbě.

Endometrióza je funkční endometrium mimo své obvyklé umístění. Vnitřní endometrióza (adenomyóza) zahrnuje fragmenty endometria v tloušťce myometria a vnější - ohniska ve vaječnících, utero-rektální prostor, vazy sakro-dělohy, konečník, močový měchýř, močovody, vagina atd..

Kliknutím obrázek zvětšíte.

Endometriomy mohou být uzlíky, infiltráty a cysty o velikosti od 1 do 40 mm. Pod vlivem hormonů v nich dochází k cyklickým změnám, jako v děloze. Perifokální zánět je stálým společníkem všech typů endometriózy, což vede k tvorbě malých adhezí. Adhezivní složka často převažuje nad endometrioidem. V průběhu času to vede k tvorbě endometroidně-jizevnatého uzlíku, který se po dosažení určité velikosti (3 až 5 mm) stane viditelným na ultrazvuku. Vizualizace „čerstvých“ a velmi malých útvarů není možná.

Výkres. Patomorfologie adenomyózy: v tloušťce myometria jsou endometriální žlázy obklopeny stromatem s jizevně-lymfoplazmatickou reakcí.

U endometriózy je hlavní stížnost bolestivá, bohatá a prodloužená. Zadní cervikální endometrióza je charakterizována nejagresivnějším průběhem. Vyznačující se silnou bolestí při pohlavním styku a v menší míře při vyprazdňování; neustálé bolesti a během menstruace, ostré střelné bolesti v dolní části břicha, vyzařující do křížové kosti, konečníku, pochvy, stehna.

Difúzní forma endometriózy děložního těla (adenomyóza) na ultrazvuku

Používá se konvexní sonda 3,5-7 MHz. Poloha pacienta ležícího na zádech. Močový měchýř je naplněn různým stupněm naplnění. Hladce snižte intenzitu echo-pozitivní složky obrazu: mnoho prvků obrazu zmizí, ale patologické detaily obrazu s vysokou hustotou jsou zvýrazněny na obecném tmavém pozadí. Opakované provádění této techniky z různých úhlů poskytuje spolehlivou vizualizaci heterotopií, jejichž velikosti přesahují 3-4 mm.

Na ultrazvuku je děloha rozptýleně zvětšena, tvar je sférický, obrys je jasný a rovnoměrný. Ve srovnání s děložním čípkem se zvyšuje echogenicita děložního těla, myometrium je heterogenní kvůli velkému množství hyperechoických bodů a lineárních inkluzí, průtok krve je často difúzně zvýšen. Při TV-ultrazvuku v periferních částech stěny dělohy jsou často viditelné spletité rozšířené cévy. V polovině případů je endometrium tlustší, než by mělo být. U mladých pacientů je echogenicita a echo struktura dělohy častěji normální, ale děloha je vždy sférická..

„Bůh je v detailech“

Velikost dělohy může být zvýšena u vysokých žen, u mnoha žen, které porodily před menstruací, v přítomnosti nitroděložní antikoncepce. Na rozdíl od endometriózy si děloha zachovává oválný nebo hruškovitý tvar a hustota myometria je považována za nízkou.

Při výrazném ohybu může být velikost dělohy větší než obvykle a tvar se může blížit kulovitému. V takových případech je důležitá absence rozptýleného zvýšení echogenicity myometria, hyperplazie endometria a potíží..

Před menstruací se echogenicita dělohy může snížit v důsledku vazodilatace a otoku.

Difúzní fibrózní změny v myometriu s adenomyózou, často mylně považované za difúzní děložní fibromatózu.

Stůl. Rozdíl mezi adenomyózou a difúzní formou děložních myomů.

AdenomyózaDifúzní děložní fibrom
StížnostiAlgodismenoreaČastěji bez příznaků
Velikost dělohyZvýšenéZvýšené
UzlyNeNe
FormulářSprávně sférickéNepravidelný oválný nebo hruškovitý tvar
ObvodHladkýZvlněná nebo mělká
MyometriumDifuzně heterogenní kvůli bodovým a lineárním hyperechoickým inkluzímNěkolik hypoechoických zón s fuzzy obrysem
EchogenicitaDifuzně vylepšenoHypoechoické oblasti
EndometriumČasto hyperplazieObvykle se nezmění

Lokální forma endometriózy děložního těla na ultrazvuku

V myometriu se nacházejí oddělené světlé hyperechoické inkluze bez akustického stínu, nepravidelného kulatého, oválného nebo hrudkovitého tvaru o velikosti 2-6 mm. Jedná se o oblasti fibrózy kolem jednoho nebo více endometriomů v tloušťce myometria. Zatímco v ohniskách probíhají cyklické procesy, mohou se zvětšovat a mít podobu malých, jasně naznačených uzlů nepravidelného tvaru. Při lokální formě endometriózy má děloha normální velikost a typický tvar, endometrium se nezmění.

Téměř ve všech těchto případech je obvyklá nadměrná diagnóza intramurálních fibromatózních uzlin s převahou fibrózy a kalcifikace. Upozorňujeme, že jasná závislost zaměření na fázi cyklu naznačuje lokální fibro-nodulární endometriózu.

Endometrióza děložního čípku na ultrazvuku

Endometrióza děložního čípku je vzácná a nedává výrazné projevy. Jedinou stížností může být krvácení před a po menstruaci..

Na ultrazvuku v myometriu děložního čípku jsou stanoveny cysty nebo je oblast krčku zesílena ve srovnání s neporušenými částmi. Vnější obrys na tomto místě je jasný, rovný nebo zvlněný. Echogenicita myometria bez cyst se nemění. Krk má konfiguraci klínovitou, hruškovitou nebo vřetenovitou. Cysty mají kulatý tvar, stěna je hyperechoická tenká, účinek zesílení je vzadu, obsah je homogenní nebo jemně rozptýlený, velikost je 4–15 mm. Obzvláště viditelné díky TV senzoru.

V děložním čípku jsou Nabotovy cysty mnohem častější než endometroidy. Při dlouhodobé žlázové pseudoerozi se vrstvený dlaždicový epitel vaginální části krku překrývá s žlázami, což vede k tvorbě tenkostěnných dutin. Nabotovy cysty jsou asymptomatické, velmi pomalu se zvětšují až na 15-20 mm a poté jsou prázdné; obsah je bezbarvá, sterilní, acelulární tekutina. Na ultrazvuku jsou nabotovské cysty umístěny povrchně, bez zesílení stěny a deformace kontury; dlouhodobé cysty jsou ponořeny do myometria.

Endometrióza vaječníků na ultrazvuku

Ovariální endometrióza je prezentována ve dvou formách - endometrioidní cysty a povrchová endometrióza.

Endometrioidní cysty mohou dosáhnout velkých velikostí (až do průměru 10-15 cm). Na hladkém vnitřním povrchu se nacházejí těsnění, která se po mikroskopickém vyšetření ukáží jako oblasti endometria; obsah je čokoládově zbarvený. Na ultrazvuku se stanoví zaoblená formace s dvojitým obrysem, kapsle ve 30% případů obsahuje hyperechoické ložiska; v lumenu nejsou žádné husté inkluze, obsah je homogenní hypoechoický, nedochází k vnitřnímu toku krve. Struktura ozvěny se nemění v různých obdobích menstruačního cyklu.

U ultrazvuku s povrchovou endometriózou je na ovariální kapsli stanovena malá (2-9 mm) hyperechoická tvorba kulatého, oválného nebo hrudkovitého tvaru; kontura je čistá, rovnoměrná nebo kolmá díky jednotlivým krátkým vláknitým kordům. Struktura je homogenní, echogenicita je vysoká nebo velmi vysoká. V oblasti léze dochází k určitému zatažení ovariálního obrysu, endometrioma je částečně ponořen do ovariální tkáně, ale vždy je z ní jasně ohraničen zesílenou a zhutněnou tobolkou. Při čistě adhezivních změnách paraovariálně je nejtypičtější lineární hyperechoické inkluze podél okraje vaječníku bez zatažení obrysu.

Většina z těchto pacientů je sledována a léčena na adnexitidu a možnost endometrioidního poškození ovariálního pouzdra není zohledněna. Dlouhodobá neléčená endometrióza vaječníků často vede k adhezím v malé pánvi a vytváří podmínky pro chronickou salpingitidu. Je nutné hledat hydrosalpinx / hematosalpinx a peritoneální cysty - nepřímé známky adhezí v malé pánvi.

Výkres. Difúzní paraovariální fibróza jako důsledek vnější endometriózy.

Výkres. Pod vlivem hormonální terapie jsou léze redukovány a mohou se dokonce rozpustit.

Endometrióza vejcovodů, vnější stěny, kulaté a široké vazy dělohy nejsou na ultrazvuku viditelné.

Endometrióza ovariálních vazů na ultrazvuku

Optimálně TA-ultrazvuk s naplněným močovým měchýřem, pak se vaječníky zatlačí nahoru, vazy se natáhnou a plně zachytí na snímku. S TV-ultrazvukem vaječníky sestupují na prázdný močový měchýř, vazy visí a zaujímají téměř vertikální polohu ve vztahu k vaginálním obloukům, do obrazu vstupují příčné a šikmé úseky vazů, které splývají s okolními tkáněmi.

Na ultrazvuku je endometrióza ovariálních vazů hyperechoický uzlík nebo velká lineární adheze až do 30-32 mm, která pokrývá vaz.

Hluboko infiltrující endometrióza na ultrazvuku

TV-ultrazvuk má jasnou výhodu oproti TA-ultrazvuku. Při vyšetření je močový měchýř mírně plný. Je nutné určit počet, polohu, velikost (ve třech rovinách) endometriomů, strukturu ozvěny.

Čtyři stadia ultrazvuku televize pro podezření na hluboko infiltrující endometriózu:

 1. Vyšetření dělohy a vaječníků. Posoudit pohyblivost dělohy - normální, snížená, fixovaná („otazník“);
 2. Nepřímé příznaky endometriózy: lokální citlivost a pevné vaječníky zvyšují pravděpodobnost endometriózy a adhezí. Použitím tlaku mezi dělohou a vaječníkem lze posoudit, zda je vaječník připevněn k děloze vnitřně, k boční boční stěně pánve nebo k vazům.
 3. Posouďte Douglasův prostor pomocí „posuvného znaménka“ v dynamickém televizním ultrazvuku. Když je děloha v anteverzi, jemný tlak na děložní čípek pomocí transvaginálního měniče se používá k umístění konečníku volně přes zadní povrch děložního čípku (retrocervikální oblast) a zadní stěnu pochvy. Poté je jedna ruka umístěna na přední břišní stěnu, aby se pohybovala děloha mezi palpujícím ramenem a transvaginální sondou, aby se posoudilo, jak přední střevní stěna klouže po zadním povrchu horní dělohy a fundusu. Když je posuvné znamení považováno za pozitivní v obou těchto anatomických oblastech (retrocervix a zadní stěna dělohy), je zaznamenáno, že Douglasův prostor není vyhlazen.
 4. Posoudit přední a zadní krční prostor.

Nodulární forma je hyperechoická kompaktně umístěná heterotopie svařená dohromady v prostoru mezi zadním povrchem děložního čípku (nebo šíji) a přední stěnou konečníku. Tvar ohniska je nepravidelný oválný, méně často nepravidelný kulatý nebo hranatý. Obrysy jsou nerovné (hrbolaté) a těžké. Závažnost kontur je důsledkem adhezí a lokálního infiltračního šíření endometriózy. Velikost ohniska je od 3 do 30 mm. Zadní cervikální endometrióza se vyznačuje velmi vysokou hustotou, často s akustickým stínem.

Výkres. Skupina heterotopie

Jizvově-infiltrační forma je charakterizována významnou převahou složky pojivové tkáně. Jinými slovy, menší endometrioidní léze iniciuje vývoj výrazného adhezivního procesu. Šíření změn probíhá po zadní stěně děložního čípku: vaginální klenby, vazy dělohy a děložního krčku pokrývající tělo dělohy, široký děložní vaz a stěny dělohy, přední stěna konečníku, močového měchýře a močovodů. Na ultrazvuku se podél zadní stěny děložního čípku plazilo hyperechoické, heterogenní, protáhlé těsnění - jizevní šňůra, jehož anatomické a topografické rysy určují polohu a tvar změněné oblasti. Patologické zaměření tvoří rovnou oblast - narovnání děložního čípku na úrovni zadní cervikální léze. Obrysy jsou těžké. Závažnost (spikulát) je spolehlivým ukazatelem lokálně invazivního růstu.

Výkres. Perifokální zánět se objevuje před menstruací nebo bezprostředně po jejich ukončení - hyperechoické ohnisko je načrtnuto hypoechoickým okrajem. Perifokální zánět je stálým společníkem všech variant endometriózy, ale pouze s lokalizací sítnice je viditelný pomocí TV-ultrazvuku.

Jedním z předmětů šíření zadní endometriózy jsou sakro-děložní vazy - ze zadních-bočních povrchů děložního čípku a šíje, obloukovitě pokrývající konečník, jsou připojeny k pánevní fascii křížové kosti. Izolovaná léze je vzácná, častěji sekundární léze v důsledku vrůstání ze zadní cervikální-děložní-rektální dutiny. Na ultrazvuku nejsou viditelné sakro-děložní vazy. Používá se průzkumný ultrazvuk se špatně naplněným močovým měchýřem, silným stlačení přední břišní stěny, paprsek směřuje k údajnému ohnisku - zaoblená hyperechoická formace v jedné z parametrických oblastí na úrovni isthmu. U těchto pacientů často jizvově-infiltrační změny přecházejí do zadní stěny močového měchýře, někdy do jednoho z močovodů - zúžení, ureteroektóza, hydronefróza.

Nepřímými příznaky invaze endometriózy do konečníku jsou velká velikost uzlin, výrazná závažnost dolního okraje + bolest při vyprazdňování, zhoršení během menstruace, krev ve stolici během menstruace.

Značka líbání vaječníků naznačuje přítomnost silných adhezí pánve. Endometrióza střev a vejcovodů je významně častější u žen s líbáním vaječníků oproti ženám bez líbání vaječníků.

Přední cervikální prostor na ultrazvuku

Posuďte antero-cervikální prostor, kde se nachází močový měchýř, přední stěna dělohy a močovody.

Nesmíme zapomenout, že TA-ultrazvuk a TV-ultrazvuk jsou doplňkové techniky, ve formě dvoustupňové studie, jsou silným diagnostickým nástrojem pro diagnostiku endometriózy.

Nejlepší je zkontrolovat močový měchýř, pokud obsahuje malé množství moči. Čtyři zóny močového měchýře na ultrazvuku:

 • (I) v trigonální zóně, která je do 3 cm od uretrálního otvoru, je hladká trojúhelníková oblast rozdělena na dva ureterální otvory a vnitřní uretrální otvor;
 • (II) na dně močového měchýře, který směřuje dozadu a dolů a leží vedle pochvy i supravaginální dělohy;
 • (III) kopule močového měchýře, která leží nad základnou a je nitrobřišní;
 • (IV) mimobřišní močový měchýř.

Endometrióza močového měchýře je častější u dna a kopule močového měchýře než na peritoneálním povrchu močového měchýře. Na ultrazvuku se může endometrióza v přední oblasti měnit, včetně hypoechoických lineárních nebo sférických lézí, s nebo bez jasných kontur zahrnujících svaly (nejčastěji) nebo (sub) sliznici močového měchýře. Endometrióza močového měchýře je diagnostikována pouze při poškození svalů stěny močového měchýře; léze zahrnující pouze serózní membránu představují povrchové onemocnění.

Výkres. Čtyři zóny močového měchýře: trigon, dno močového měchýře, kopule močového měchýře a mimobřišní močový měchýř. Vymezovací bod mezi základnou a kupolí vaku močového měchýře a dělohy.

Obliteraci utero-vesikální oblasti lze hodnotit pomocí „posuvného“ znaménka, tj. Transvaginální sonda je instalována v přední fornixi a děloha se pohybuje mezi sondou a jednou rukou operátora umístěného v suprapubické oblasti. Pokud zadní stěna močového měchýře volně klouže po přední stěně dělohy, pak oblast dělohy není vyhlazena. Pokud močový měchýř neklouzá volně po přední stěně dělohy, lze uvažovat o vyhlazení utericko-vezikální oblasti adhezemi. Adheze v přední části pánve jsou přítomny téměř u třetiny žen po císařském řezu a nemusí být nutně známkou endometriózy.

Je třeba vyšetřit distální močovody. Močovodu lze najít tak, že uretru umístíte do sagitální roviny a sondu přesunete na stranu pánve. Intravezikální segment močovodu je definován a následuje samostatně tam, kde opouští močový měchýř a dále, k boční stěně pánve a k úrovni rozdvojení společné iliakální tepny. Je užitečné sledovat, jak k peristaltice dochází, jak potvrzuje průchodnost močovodů..

Na ultrazvuku se močovody obvykle objevují jako dlouhé trubicové hypoechoické struktury se silnou hyperechoickou stěnou, která se táhne od bočního povrchu močového měchýře, od základny po společné iliakální cévy. Dilatace močovodu v důsledku endometriózy je způsobena strikturou (buď vnější kompresí nebo vnitřní penetrací) a musí být změřena vzdálenost od otvoru distálního ureteru k striktuře. U všech žen s hlubokou endometriózou se vyšetřují ledviny, aby se vyloučila hydronefróza v důsledku obstrukce endometriózou..

Zadní cervikální prostor na ultrazvuku

Nejběžnějšími místy endometriózy v zadních oblastech jsou uterosakrální vazy, zadní vaginální fornix, přední stěna rekta / přední rektosigmoidní křižovatka a sigmoidní tlusté střevo, rektovaginální septum. Na ultrazvuku se endometrióza v zadním cervikálním prostoru projevuje jako hypoechoické zesílení střevní nebo vaginální stěny nebo jako hypoechoické pevné uzliny, které se mohou lišit velikostí a mají rovnoměrné nebo nepravidelné kontury. Hypoechoické uzliny mohou být homogenní nebo heterogenní s velkými cystickými oblastmi nebo bez nich a nemusí existovat cystické oblasti sousedící s uzly.

Hluboká endometrióza rektovaginálního septa (hyperechoická vrstva mezi pochvou a konečníkem) je potvrzena TV-ultrazvukem. Izolovaná endometrióza septa RV je vzácná, častěji invazí do pochvy a / nebo konečníku. Na TV-ultrazvuku je zaostření viditelné v prostoru RV pod čarou procházející podél spodní hranice zadního rtu děložního čípku (pod pobřišnicí).

Výkres. Retrofrontsinové implantáty (65%) jsou obvykle malé léze, které se vyvíjejí od zadní části hrudníku po, ale ne skrz, rektovaginální přepážku. Implantáty ve tvaru přesýpacích hodin (25%) jsou větší léze (> 3 cm), které pocházejí z retrofarnitální polohy a sahají k přední stěně konečníku. A štěpy rektavaginálního septa (10%) jsou obvykle malá léze oddělená od děložního čípku, umístěná pod peritoneálním záhybem Douglasova puffinu.

Léčba zadní stěny vaginálního fornixu a / nebo laterálního fornixu vaginy by měla být podezřelá, když je uzlík viditelný na TV ultrazvuku v konečníku do prostoru pod linií probíhající podél kaudálního konce pobřišnice spodního okraje peritoneálního vaku konečníku (Douglasův prostor) a nad linií probíhající podél dolního okraje okraje zadního rtu děložního čípku (pod pobřišnicí). Je podezření na zadní vaginální fornix nebo endometriózu fornixu, pokud se zadní vaginální fornix zesiluje nebo pokud jsou identifikovány hypoechoické vrstvy vaginální stěny.

Vyhlazení Douglasova prostoru lze vyhodnotit jako částečné nebo úplné podle toho, zda jedna strana (levá nebo pravá) nebo obě strany vykazují negativní posuvné znaménko..

Normální sakro-děložní vazy obvykle nejsou na ultrazvuku viditelné. Endometrióza sakro-děložních vazů je vidět ve střední sagitální části dělohy. To je však nejlépe vidět umístěním transvaginální sondy do zadního přední části pochvy podél středové čáry v sagitální rovině a následným pohybem sondy. Na ultrazvuku je hypoechoické zesílení s jasnými nebo nejasnými hranicemi vidět břišní tuk kolem sakro uterinních vazů. Léze může být izolovaná nebo může být součástí velkého uzlíku expandujícího do pochvy nebo jiných okolních struktur.

Hluboká endometrióza s postižením střeva zahrnuje přední stěnu konečníku, rektosigmoidní křižovatku a / nebo sigmoidní tračník, které lze vizualizovat pomocí ultrazvuku televize. Moutt může mít formu izolované léze nebo může být multifokální (více lézí jednoho segmentu) a / nebo multicentrický (více lézí ovlivňujících více segmentů střeva, tj. Tenké střevo, tlusté střevo, slepé střevo, ileocekální spojení a / nebo připojení).

Histologicky je intestinální endometrióza definována jako přítomnost endometriálních žláz a stromatu ve střevní stěně, dosahujících alespoň svalové vrstvy, kde vždy způsobuje hyperplázii a fibrózu hladkého svalstva. To vede k zesílení střevní stěny a určitému zúžení střevního lumenu. Normální vrstvy stěny lze vizualizovat na TV-ultrazvuku: serózní membrána konečníku je viditelná jako tenká hyperechoická linie, svalová deska je hypoechoická, s podélným hladkým svalem (vnější) a kruhovým hladkým svalem (vnitřní) odděleným sotva znatelnou tenkou hyperechoickou čarou; submukóza je hyperechoická; a sliznice je hypoechoická.

Střevní endometrióza je považována za zesílení, hypoechoickou svalovou stěnu nebo za hypoechoické uzliny, s nebo bez hyperechoických ložisek s rozmazanými okraji. Velikost těchto lézí se může lišit..

Intestinální léze lze popsat podle segmentu konečníku nebo tlustého střeva, ve kterém se vyskytují. Léze pod úrovní zavedení USL na děložním čípku jsou indikovány jako nižší (retroperitoneální) před konečníkem, nad touto úrovní je označena jako horní (viditelná na laparoskopii) přední stěna střeva, na úrovni děložního fundusu jsou označeny jako rektální léze a jsou indikovány ty nad úrovní děložního fundusu jako léze předního sigmoidu. Měla by být změřena vzdálenost mezi spodním okrajem nejvíce kaudální léze a análním okrajem. Dokáže změřit vzdálenost od konečníku po intestinální lézi pomocí transrektální sonografie.

Uzlíky ve tvaru přesýpacích hodin se vyskytují, když je poškozena zadní část pochvy a rozšiřuje se a rozšiřuje se do přední stěny konečníku. Na ultrazvuku má část léze DIE umístěné podél přední rektální stěny stejnou velikost jako část umístěná v zadním vaginálním fornixu. Mezi oběma částmi léze je malé, ale snadno viditelné spojení. Tyto léze se nacházejí pod pobřišním a douglasovým prostorem a jsou obvykle velké (v průměru 3 cm).

Endometriomy mohou být během těhotenství decidualizovány, v takovém případě mohou být zaměňovány s ultrazvukovými malignitami vaječníků. Současná přítomnost dalších endometriotických lézí může usnadnit správnou diagnózu endometriomu během těhotenství a minimalizovat riziko zbytečného chirurgického zákroku..

Postarejte se o sebe, svého diagnostika!

Těhotenství je hlavním důvodem, proč ženy v reprodukčním věku přestávají mít menstruaci. Nedostatek menstruace se nazývá amenorea. Avšak amenorea není vždy důsledkem přirozených procesů v těle.