Příznaky a léčba endometriózy u žen ve věku 50 - 55 let

Endometrióza je čistě ženské onemocnění. Pokud jde o frekvenci výskytu, je v čele spolu se zánětlivými onemocněními pánevních orgánů a děložním myomem. Zvláštnost nemoci spočívá ve skutečnosti, že znaky naznačující její vývoj jsou různorodé a často rozmazané.

Hlavní projevy nemoci

Endometrióza je patologie, při které vnitřní vrstva dělohy - endometrium - začíná růst do sousedních orgánů:

 • vaječníky;
 • měchýř;
 • dvojtečka.

Existují případy, kdy byly buňky endometria nalezeny v ledvinách, vnějších genitáliích. Buňky endometria jsou schopné rychlého růstu a vývoje, takže průběh onemocnění může být rychlý.

Potvrdil vývoj onemocnění u žen ve věku od 25 do 40 let, to znamená, že vrchol spadá do reprodukčního věku. Po 50-55 letech se však výskyt patologie nesnižuje - po nástupu menopauzy hladina estrogenu v ženském těle prudce klesá, což vede k poruše reprodukčních orgánů.

Příznaky endometriózy jsou různé, ale často mírné a onemocnění je objeveno náhodou pomocí gynekologického vyšetření nebo ultrazvuku.

Mezi běžné projevy nemoci patří:

 • bolestivý syndrom je klasický příznak, tupé a bolestivé bolesti, často vyzařující do pánevní oblasti;
 • porušení menstruačního cyklu (pokud se z věkových důvodů úplně nezastavilo) - cyklus se zkrátí, výtok se zesílí a trvá déle než obvykle, doprovázený bolestí;
 • bolestivé pocity během pohlavního styku - vyskytují se během něj a přetrvávají po dobu 2-3 hodin;
 • bolestivé pocity během stolice a močení, někdy je ve stolici a moči příměs krve;
 • krvácení, které se objevuje pravidelně, nesouvisí s nástupem menstruace;
 • problémy s gastrointestinálním traktem - poruchy stolice (zácpa, průjem), zvýšená tvorba plynů a pocit plnosti v břiše.

Příležitostně existují případy, kdy se nemoc vůbec neprojevuje - žena žije běžným životem, nejsou žádné stížnosti, ale vyvíjí se patologie.

Názor lékařů o této nemoci

Většina gynekologů nepovažuje endometriózu za smrtelné, ale za nebezpečné onemocnění. Odborníci tvrdí, že na jeho vývoj mají vliv následující faktory:

 • přímý výskyt menstruace u žen, kdy buňky vnitřní vrstvy dělohy mohou vstoupit do břišní dutiny;
 • genetický faktor - bylo prokázáno, že za přítomnosti případů onemocnění u ženských členů rodiny se riziko vzniku endometriózy zvyšuje dvakrát;
 • selhání imunitního systému - u žen starších 50-56 let se imunita často oslabuje, tělo není schopné zničit buňky endometria mimo dělohu;
 • historie potratů, zmrazených těhotenství;
 • nedostatek dětí - u nuliparních žen onemocnění začíná častěji;
 • odložená zánětlivá onemocnění urogenitálních orgánů infekční povahy - ureaplasma, kolpitida, kapavka.

Mezi gynekology stále existuje debata o tom, zda existuje pravděpodobnost degenerace endometriózy na rakovinový nádor. Mnoho odborníků tvrdí, že je to možné - v 18% případů u žen, po zjištění patologie, po několika letech byla zjištěna rakovina dělohy nebo vaječníků.

Není pochyb o tom, že toto onemocnění je skutečně nebezpečné, zejména u žen starších 50 let:

 • endometrióza neustále postupuje, bolest zesiluje;
 • krvácení se zastaví častěji a hojněji, hladina hemoglobinu klesá, existuje pocit slabosti;
 • celková kvalita života se zhoršuje - neexistuje možnost vést plnohodnotný život, včetně sexu, práce a odpočinku.

Treat je nutností

Léčba endometriózy u žen nad 50 let nelze ignorovat. Nejprve je však důležité provést přesnou diagnózu, aby se zajistilo, že je přítomna tato konkrétní patologie..

Vyšetření pro podezření na endometriózu nutně zahrnuje:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • provádění laparoskopie;
 • biopsie tkání děložního čípku a jeho vnitřní vrstvy;
 • biopsie aspirace endometria;
 • rozšířená koloskopie;
 • hysteroskopie dělohy.

Lékař navíc zjistí přítomnost všech přenesených infekcí, povahu menstruačního cyklu, dobu jeho zastavení, nástup a průběh menopauzy. Všechna data jsou zpracována a diagnostikována.

Léčba endometriózy po 50 letech je:

 1. chirurgický;
 2. konzervativní.

Chirurgická léčba endometriózy u žen nad 50 let se provádí častěji, protože tato metoda s největší pravděpodobností odstraní všechna ohniska zarostlého endometria. Tato metoda je také výhodnější, protože otázka zachování reprodukční funkce již není nutná.

Algoritmus pro tuto léčbu:

 1. excize všech patologických ložisek, disekce adhezí, odstranění cyst a uzlin;
 2. hormonální terapie s léky proti bolesti a antispazmodiky;
 3. jmenování kurzu imunomodulátorů s cílem zvýšit obranyschopnost ženského těla.


Konzervativní léčba endometriózy u žen starších 50 let je předepsána za přítomnosti malých ložisek. Léčba se provádí pomocí hormonálních léků (častěji - Duphaston), které při pravidelném užívání snižují produkci estrogenu, díky čemuž se endometriální buňky nevyvíjejí a postupně odumírají.

Lékaři navíc předepisují:

 • antispazmodika k úlevě od bolesti - Drotaverin, No-shpu;
 • sedativa - Tenoten, extrakt z mateřské dřeně;
 • vitamíny A, E, C;
 • přípravky s obsahem železa - Fenuls, Aktiferrin.

V moderní lékařské praxi je mini-chirurgie (laparoskopie) často kombinována s farmakoterapií - to dává dobrý výsledek.

Doporučení pro ženy, aby zůstaly zdravé

Po utrpení endometriózy je důležité vést správný životní styl a dodržovat jednoduchá pravidla, aby se zabránilo návratu nemoci:

 • aktivní životní styl - musíte zajistit vysokou fyzickou aktivitu, protože bylo prokázáno, že fyzická aktivita snižuje hladinu estrogenu a zpomaluje růst buněk endometria;
 • dobrý odpočinek není o nic méně důležitý, spánek vám umožňuje posílit tělo a zabránit jeho oslabení;
 • pravidelný příjem hormonů, pokud je předepsán lékařem - přestat pít pilulky bez povolení, nemůžete snížit dávku;
 • pravidelné sledování stavu dělohy - kontrolní ultrazvuk, vyšetření vám umožní sledovat stav její vnitřní vrstvy.

Je důležité sledovat vaši pohodu, pokud se objeví rušivé příznaky - bolest, krvavý výtok - okamžitě vyhledejte lékaře.

Endometrióza je onemocnění, které by nemělo být ignorováno. Průběh onemocnění se může zhoršit, ale v počátečních stádiích je možné se obejít bez operace. Proto je důležité, aby každá žena pochopila, že léčbu endometriózy po 50 letech nelze odložit na neurčito. Správně poskytnutá pomoc rychle obnoví zdraví žen.

Příznaky a léčba endometriózy u žen po 40 letech

Léčba endometriózy u žen po 40 letech je stejně dlouhá a obtížná jako v dřívějším věku. Proto je důležité znát první projevy tohoto onemocnění, abyste se včas poradili s lékařem..

Endometrióza dělohy je onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému růstu sliznice.

Vývoj onemocnění závisí na hormonálním pozadí, proto se již dlouho připisuje pouze ženám v plodném věku s pokračujícím menstruačním cyklem.

Toto onemocnění přímo souvisí s prací vaječníků. Endometrium může růst nejen v tloušťce pohlavního orgánu, ale také na krku, v pochvě, ve vejcovodech, vaječnících, v pobřišnici, střevech, močovém měchýři a dalších orgánech.

Pokud se endometrióza objeví u ženy po 40 letech, pak je to důvod k vážnému znepokojení.

Až do 35 let mohou projevy nemoci jednoduše chybět a na ultrazvuku to prostě nemusí být vidět. Ale po čtyřicetiletém milníku jsou příznaky výraznější: je pozorován rozmazaný tmavý výboj, ultrazvuk může snadno určit přítomnost endometriotických ložisek.

Tato patologie naznačuje, že existuje pravděpodobnost nalezení souběžných onemocnění. Existuje pouze jedna cesta ven - pravidelně sledovat lékaře a provádět nezbytná vyšetření.

Endometrióza a její příznaky

U endometriózy mohou tkáně růst jak mírně, tak znatelně. Závažnost příznaků závisí na objemu lézí. V některých případech je endometrióza asymptomatická, v jiných existují znatelné známky, které vyvolávají velké obavy. Nejběžnější signály endometriózy jsou:

 • bolest břicha. Obvykle mají periodickou povahu a během menstruace se zesilují. Při fokální endometrióze se může objevit bolest nejen v břiše, ale také v jiných částech těla. Například, dát do perinea, konečníku, dolní části zad může bolet;
 • nepříjemné pocity během sexu. Mohou být cítit jak během pohlavního styku, tak do dvou až tří hodin po něm. Někdy se kvůli tomu musíte vzdát sexuálního života;
 • špinění špinění, převážně čokoládové barvy, před menstruací;
 • zvracení, nevolnost, průjem - během menstruace;
 • zvyšuje se podrážděnost, žena je nervózní, často se cítí unavená a těžko zvládá každodenní povinnosti. To přímo souvisí s chronickou bolestí pánve;
 • často bolestivá období signalizují onemocnění - stojí za to věnovat pozornost.

Neměli byste se diagnostikovat sami: příznaky uvedené výše v některých případech naznačují další boláky. Okamžitě byste se měli poradit s lékařem. Protože při absenci terapie může onemocnění způsobit komplikace, které jsou velmi život ohrožující.

Výstup

Podle statistik trpí každých 10 žen na světě, což je asi 176 milionů, endometriózou děložního čípku, vaječníků nebo jinými projevy. Navzdory skutečnosti, že neexistuje přesná definice toho, proč k tomuto onemocnění dochází, lze za hlavní signál pro kontaktování odborníka považovat bolestivou bolest v genitální oblasti. Bolest v endometrióze se zesiluje blíže k menstruaci a během ní a postupem času se začíná projevovat sousedními orgány a nohama. Špinění před a po menstruaci také naznačuje problémy. Navíc, pokud si dívka stěžuje na nepřítomnost těhotenství, ve 40% případů to naznačuje neplodnost v důsledku hormonálního narušení endometriózy.

Zajímavý fakt! Abyste snížili pravděpodobnost nástupu onemocnění, musíte pečlivě zvolit antikoncepci a pouze po návštěvě gynekologa. Pravidelné cvičení pomáhá udržovat tělo v tonusu a snižuje BMI, což nedává šanci na onemocnění. Kromě toho endometrióza a alkohol nejsou kompatibilní věci, takže byste neměli zneužívat alkohol, protože zvyšuje hladinu estrogenu. To platí také pro kofein, proto byste měli snížit příjem kofeinovaných nápojů, jako je káva, zelený čaj a energetické nápoje..

Proč se v tomto věku vyvíjí endometrióza

Pokud dojde k narušení hormonálního pozadí a imunitního systému, vede to k rozvoji endometriózy před menopauzou, nástupu příznaků a potřebě léčby. V takové situaci se stupnice produkce hormonů významně liší ve směru estrogenu a produkuje se méně progesteronu, než je nutné..

Estrogeny, na druhé straně, ve velkém množství, obvykle produkované během přípravných procesů v děloze na přijetí vajíčka, způsobují, že endometrium silně roste nad svůj normální rozsah. A progesteron by spolu s hormony hypofýzy měl zastavit tento proces ve správný čas (po dozrání endometria a vajíčka). Kvůli jeho nedostatku tkáně silně rostou a odmítnuté endometrium způsobuje silné krvácení.

A co imunita? Je samozřejmě důležitý. Při dobré práci by skutečně mělo být endometrium z těla zcela vyloučeno. V případě selhání na stěnách jiných orgánů může také zakořenit tkáň endometria. A když začne další období odmítnutí, endometrium začne opouštět nejen z dělohy, ale také z ostrůvků jiných orgánů. Sexuální hormony působí na endometrium takovým způsobem, že se buď rozšiřuje, nebo je odmítnuto. A pokud nefunguje správně, imunitní systém nedokáže rozlišit, kde je nadměrné endometrium, a je v boji proti němu bezmocný. Za minimální dobu se tedy může objevit mnoho ložisek s patologickou proliferací endometriální tkáně.


Na internetu je spousta informací o endometrióze s menopauzou, jejích příznacích a léčbě..

Rád bych zvláště upozornil na skutečnost, že s ukončením menstruace (je to jejich absence po určitou dobu, která říká, že nastalo klimakterické období), se produkce pohlavních hormonů zastaví. Spolu s nimi přestává růst vrstva endometria.

U postmenopauzálních žen tedy hladina hormonů zůstává trvale nízká, takže starší žena nemůže během menopauzy dostat endometriózu.

Recenze lékařů

Irina Petrovna, Petrohrad

"Endometrióza je výborně léčena bez chirurgického zákroku hormonálními léky." S jejich pomocí je možné dosáhnout normálního fungování vnitřní slizniční vrstvy dělohy. Nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. “.

Anna Ivanovna, Pskov

"S endometriózou v děloze předepisuji svým pacientkám kombinovanou hormonální antikoncepci." Jsou dobře snášeny a prakticky nezpůsobují žádné vedlejší účinky. Po ukončení užívání léku se stav dělohy výrazně zlepší, nepříjemné příznaky zmizí..

Proč příznaky endometriózy mizí s nástupem menopauzy

I když žena trpěla dlouhou dobu projevy a léčbou endometriózy dříve, na začátku menopauzy, asi po 45 letech, lze pozorovat vymizení jakýchkoli známek a příznaků, které se již dlouho staly obvyklými. Překvapivě je to v pořádku, protože během menopauzy se produkce estrogenu zastaví a endometrióza ustupuje - růst endometria u postmenopauzálních žen se zastaví. Menopauza s endometriózou vyléčí její závažné projevy.

Endometrióza dělohy s menopauzou prochází!

Endometrióza po 40 letech před menopauzou

Stává se, že je aktivována endometrióza a začíná se projevovat těsně před nástupem menopauzy..

Co je podnětem k tak neočekávanému objevu nemoci po 40 letech, není dosud spolehlivě známo. Současně je možné určit hlavní vzorce, které kromě hormonálních hladin a imunity mohou v tomto věku vést k rozvoji endometriózy..

Faktory, za nichž je dáma v ohrožení:

 • nadváha. Tuková tkáň je schopna produkovat ženské pohlavní hormony - estrogeny. Účinek estrogenu je obvykle vyvážen progesteronem, který tuková tkáň není schopna produkovat. To způsobuje hormonální nerovnováhu, která vyvolává endometriózu dělohy;
 • diabetes mellitus je chronické onemocnění, které postihuje všechny orgánové systémy. Zejména s touto patologií dochází k poruchám endokrinního systému, kvůli nimž může zvýšení množství estrogenu vyvolat endometriózu dělohy během menopauzy;
 • nízká imunita. Jakékoli infekce s oslabeným tělem ovlivňují hormonální pozadí. Zároveň jsou reprodukční orgány citlivé na jakékoli infekce, zejména pokud jejich léčba nebyla léčena dostatečně svědomitě;
 • dědičný faktor. Tendence k endometrióze je dědičná, a pokud byla tato patologie zjištěna u blízkých příbuzných ženy, je v ohrožení;
 • chirurgické zákroky na orgánech reprodukčního systému. Patří mezi ně lékařské potraty a diagnostická kyretáž.

Vlastnosti IVF

Volba ve prospěch jednoho nebo druhého programu IVF se provádí na základě:

 • ovariální podmínky;
 • období, během kterého nedošlo k těhotenství;
 • úroveň onemocnění;
 • věk ženy.

Pokud se u pacienta objeví vnější endometrióza prvního nebo druhého stupně, měla by být nejprve provedena symptomatická léčba a zánětlivá ložiska by měla být odstraněna pomocí chirurgického zákroku. Žena je povinna po celý rok navštěvovat lékaře, udržovat pravidelné sexuální vztahy (bez užívání antikoncepce).

Pokud jsou pokusy o početí dítěte neúspěšné, je třeba vyloučit relaps onemocnění. Pokud se projeví znovu, bude doprovázen stejnými příznaky. Pokud jsou pocity příliš bolestivé, měla by se zvážit druhá laparoskopie. Pokud lze bolest tolerovat, je předepsáno oplodnění in vitro.

Je však důležité zdůraznit, že čekání je možné pouze u žen mladších 35 let. U žen ve zralejším věku je postup předepsán okamžitě, po takových fázích, jako jsou:

 • hormonální léčba;
 • laparoskopie.

Názor, že pokud stupeň vývoje dosáhl 3 nebo 4 stádií, nelze postup provést, je mylný. Všechno je úplně jiné, v takových případech jsou protokoly IVF předepsány okamžitě. Určitě budou dlouhé, od 2 do 3 měsíců. Je třeba poznamenat, že IVF se neprovádí s tenkým endometriem. Důvodem je příliš nízká šance na úspěšný výsledek. Pokud je tloušťka endometria nedostatečná, bude nutné IVF odložit.

Riziko komplikací

Pokud je vám 35-40 let, nemůžete toto ženské onemocnění ignorovat - ve většině případů je to ještě vážnější než v mladém věku. Bez včasného zahájení léčby lze očekávat vážné následky, které se věkem dále zhoršují. Navíc endometrióza po 40 letech nepřichází sama a často přitahuje mnoho doprovodných onemocnění.

Pokud se neléčí, mohou se objevit následující patologické stavy:

 • anémie. Pokud je endometrióza doprovázena bohatou a prodlouženou menstruací, je výsledkem anémie. Krvácení s sebou nese posthemoragickou anémii způsobenou odštěpením endometria odkudkoli;
 • ložiska vnější endometriózy (mimo dělohu) přispívají k procesu adheze v břišní dutině a pánevních orgánech. Mohou se objevit souběžná život ohrožující onemocnění;
 • cysty endometria;
 • onkologická onemocnění - podle některých autorů nebyla teorie vědecky prokázána. Předpokládá se, že snížená imunita v kombinaci s množením buněk endometria může způsobit rakovinu..

Včasná a úplná diagnostika patologie

Pokročilé formy endometriózy před menopauzou jsou běžné. Je chybou ženy starší 40 let důvěřovat pouze svým pocitům - pravidelná návštěva lékaře je povinná!

Před nástupem menopauzy se rozsah vyšetření ženy s podezřením na endometriózu značně rozšířil. To je způsobeno skutečností, že v důsledku věku a změn v těle se nejčastěji odhalují skryté doprovodné patologie ženského těla. Aby bylo možné potvrdit diagnózu a předepsat správnou léčbu, musí gynekolog nejprve shromáždit kompletní anamnézu. Dále doporučuje, abyste určitě získali následující výsledky testů:

 1. Krev (biochemie)
 2. Krev (obecná analýza)
 3. Koagulogram (test srážlivosti krve)
 4. Ultrazvuk pánve
 5. Ultrazvuk mléčných žláz (pro ženy nad 40 let - mamografie)
 6. Ultrazvuk štítné žlázy
 7. Ultrazvuk břišních orgánů
 8. Oncocytologický nátěr.
 9. Hysteroskopie ve vybraných případech.
 10. Krev na CA-125

Léčba je předepsána pouze tehdy, když lékař může studovat všechny výsledky vyšetření..

Možnosti léčby a prevence

Lékař zvolí léky a způsob léčby onemocnění na základě údajů z provedené diagnostiky. Konzervativní metoda a chirurgický zákrok jsou dnes přijatelné možnosti. Který způsob zvolit, závisí na závažnosti onemocnění, lokalizaci, velikosti a počtu endometriotických ložisek a také na individuálních charakteristikách těla pacienta. Výběr je komplikován skutečností, že selhání hormonálního pozadí je doprovázeno blížící se menopauzou a často současně s endometriózou existují další patologie zdraví žen..

Konzervativní léčba

Je vyžadováno povinné systematické sledování gynekologem. Pokud je onemocnění během nástupu menopauzy v počáteční fázi vývoje, doporučuje se konzervativní léčba. Pouze lékař si může vybrat léky: samoléčba je nepřijatelná, ať už jde o užívání léků nebo léčbu lidovými léky.

Hlavním cílem konzervativní terapie je snížit účinek estrogenu na ženské tělo a snížit projevy nemoci.

V zásadě se při léčbě endometriózy u žen po 40 letech, během menopauzy nebo u mladších dívek výběr léků příliš neliší. Seznam léků, které může lékař předepsat, se však výrazně zužuje. Důvodem jsou doprovodná onemocnění, která se mohou vyskytnout ze stejného důvodu selhání hormonálního pozadí. Patří sem fibroidy, polypy a další patologické stavy, které komplikují zdravotní stav během menopauzy..

S endometriózou po 40 letech často ošetřující lékař předepisuje perorální antikoncepci, která také normalizuje hormonální hladiny. Antikoncepční pilulky zastavují ovulaci, takže množství estrogenu v těle klesá a příznaky onemocnění ustupují.

Konzervativní léčba obvykle trvá od šesti měsíců. Používají se léky, které zavádějí tělo do umělého vyvrcholení. Souběžně jsou předepsány léky, které vám umožní zbavit se nepříjemných příznaků endometriózy, například No-Shpa, Baralgin, Motherwort atd. Recenze ukazují, že správně zvolený léčebný režim vám umožní rychle se zbavit nepříjemných příznaků a obnovit normální zdraví. Po zotavení z endometriózy mohou ženy, dokonce i po čtyřiceti letech, úspěšně otěhotnět, nosit a porodit zdravé dítě. Endometrióza sama o sobě prochází pouze v menopauze.

Chirurgická operace

Pokud žena hledá pomoc příliš pozdě nebo konzervativní léčba nepřinese požadovaný výsledek, lze doporučit chirurgický zákrok. Operace se provádí v následujících případech:

 • žena má kontraindikace užívání hormonálních léků;
 • během šesti měsíců nebylo možné zastavit příznaky onemocnění konzervativními metodami a bolestivý syndrom zůstává výrazný;
 • ohniska zarostlé tkáně mají průměr více než 3 centimetry (s neplodností od 1,5 cm);
 • onemocnění je závažné (je přítomna těžká anémie, jsou poškozeny funkce střev a močového měchýře atd.).

Chirurgický zákrok může být orgánově konzervativní i radikální. V prvním případě je zachována děloha a vaječníky a jsou odstraněna pouze ložiska zarostlé tkáně. Konzervativní operace se obvykle provádějí laparoskopicky, tj. Punkcí břišní dutiny: v tomto případě je pravděpodobnost komplikací minimální.

Bohužel není vždy možné zvládnout takovou šetřící operaci. Pokud je patologický proces rozšířený, například těžká adenomyóza, musíte přistoupit k extrémním opatřením. Při radikálních operacích jsou odstraněny děloha a přídavky. Po takovém zásahu musí žena užívat hormonální léky několik měsíců. Tato chirurgická léčba endometriózy u žen po 50 letech nebo po 60 letech se používá poměrně často.

Prevence

Neexistují spolehlivá preventivní opatření proti endometrióze. Existují však způsoby, jak snížit pravděpodobnost vývoje patologie na minimum:

 • odmítnutí špatných návyků. V průběhu let se pro tělo stává stále obtížnější vyrovnat se s negativními účinky nikotinu a alkoholu, v důsledku čehož se mohou vyvinout různá onemocnění, včetně endometriózy;
 • aktivní životní styl: žena by měla častěji chodit, být na čerstvém vzduchu, cvičit;
 • správná výživa;
 • pravidelné návštěvy gynekologa, zejména po 35 letech.

A je také důležité neprovádět nezávislé experimenty s hormonálními léky. Zejména byste neměli užívat antikoncepční pilulky bez předběžného lékařského vyšetření. To platí zejména pro ženy, které mají předispozici k rozvoji endometriózy..

Endometrióza po 40 letech je zcela běžná. Při včasném zahájení léčby je možné se vyhnout nepříjemným následkům patologie. Je důležité věnovat pozornost svému zdraví a pravidelně navštěvovat svého gynekologa kvůli preventivním prohlídkám a užívat doporučené léky. Pokud v časných stádiích nástupu onemocnění příznaky rychle zmizí, pak v pokročilých případech může léčba trvat několik let a endometrióza se ztratí pouze při menopauze.

etnoscience

Jako bezpečnou alternativu ke zdraví můžete použít lidový recept založený na bylinných přípravcích.

Léčivá rostlinaObrázekZpůsob přípravy a použití
KalinaTrvá to asi 20 gramů. kvetoucí, naplněné sklenicí vody a posláno do ohně. Po varu počkejte několik minut a vypněte. Vezměte 70 gramů po dobu jednoho měsíce. napjatý třikrát denně
Třezalka tečkovanáBudete potřebovat jednu lžíci suché byliny a 200 ml. voda. Nechejte vývar vařit, poté ho odstavte a nechejte vařit (asi hodinu). Doba přijetí je dvacet dní. Pití půl sklenice každých šest hodin
DřišťálNa jeden a půl šálku kořene dřišťálu je potřeba půl litru vroucí vody. Toto množství je nutné vypít denně. Takový odvar se užívá po dobu tří týdnů.
VlaštovičníkPár lžící suchých bylin se nalije do sklenice vroucí vody. Tinktura se doporučuje užívat v 50 ml. třikrát denně před jídlem. Léčba trvá deset dní
ŘepaJe odebrána jedna celá čerstvá řepa, šťáva je vytlačena a odeslána na jeden den do chladničky. Konzumujte půl sklenice denně po dobu dvou týdnů
Kamenný olejBudete potřebovat řešení, které pomáhá posílit imunitní systém a normalizovat štítnou žlázu, což je důležité pro hormonální rovnováhu. K jeho přípravě potřebujete tři gramy oleje a tři litry vody. Smíchejte komponenty a výsledný nápoj vezměte každých pět hodin, jednu sklenici

Pokud je diagnostikována, lze endometriózu použít jako léčbu pijavicí. Díky nim se mikrocirkulace normalizuje, zlepšuje se průtok krve, buňky dostávají stále více kyslíku, proto dochází ke zvýšené výživě tkání a pijavice jsou také schopny eliminovat cévní křeče.

Odborníci často doporučují pijavice ke stabilizaci hormonálních hladin. Podle lékařských údajů bylo zjištěno, že použití pijavic zabraňuje opakování střevní endometriózy..

Toto onemocnění je velmi závažné zánětlivé onemocnění střev. Proto, aby se odstranily komplikace a urychlilo zotavení, je nutné porozumět tomu, jak správně léčit endometriózu. Stejně důležitá je pravidelná diagnostika těla..

Efektivní metody léčby endometriózy u žen po 50 letech

Nástup klimatického období u všech žen je spojen s rizikem vzniku patologických stavů orgánů reprodukčního systému. Hormonální transformace způsobuje proliferaci buněk endometria mimo slizniční vrstvu dělohy.

Během období normálního fungování reprodukčního systému je podobný jev diagnostikován charakteristickými příznaky.

Během menopauzy se nemoc nijak neprojevuje, ale její ničivá síla vede ke komplikacím. Jedním z nich je vnitřní krvácení a posthemoragická anémie, která je život ohrožující..

Jiné - maligní cysty na vaječníku, rakovina těla dělohy. Adekvátní terapie umožňuje udržení zdraví.

Existují tři formy léčby endometriózy u žen starších 50 let: konzervativní, operativní a kombinovaná. Volba terapie závisí na příčinách onemocnění a na existujících rizicích..

Konzervativní léčba

Volba lékové terapie se ospravedlňuje při absenci velkého objemu lézí.

Je založen na příjmu hormonálních léků, jejichž účelem je snížit produkci estrogenu nebo blokovat jeho účinek na slizniční vrstvu dělohy. Průběh léčby je dlouhý: od 6 do 9 měsíců.

Kombinovaná léčba

Endometriózu lze léčit u žen nad 50 let pomocí minimálně invazivních chirurgických technik a farmakoterapie.

Pokud se po menopauze vyskytnou výrazné příznaky endometriózy, léčba se provádí podle následujícího schématu: cysty jsou okamžitě odstraněny, adheze jsou disekovány, ložiska jsou kauterizována. To se provádí pomocí laparoskopie..

Provede se jeden řez o průměru nejvýše 1 cm, odstranění patologických oblastí se provede laserem.

Po operaci se provádí úleva od bolesti a hormonální terapie. Jeho cílem je snížit rizika možného relapsu. Pro zvýšení imunity jsou předepsány imunostimulanty.

Tento scénář se používá při absenci rozsáhlé proliferace endometria mimo děložní zónu.

Použití kombinované léčby endometriózy ve stáří zvyšuje účinnost obecné terapie o 60%.

Drogová terapie

Pokud jsou zjištěny výrazné příznaky endometriózy dělohy, může ošetřující lékař předepsat léky proti bolesti ("Paracetamol"), protizánětlivé léky ("Ibuprofen" nebo "Naproxen").

Hormonální léčba

Když je zjištěna hormonální nerovnováha, jsou předepsány orální antikoncepce.

Nejen, že inhibují ovulaci, ale také zesilují cervikální hlen, který obklopuje děložní čípek, blokují růst sliznice a zabraňují procesu endometriálních metastáz..

Při léčbě endometriózy po 60 letech se ženě doporučuje užívat kombinovanou monofázickou perorální antikoncepci obsahující jak estrogen, tak progestin (všechny tablety v balení mají stejnou dávku hormonů).

Nejčastěji jmenovaný "Triziston", "Janine", "Marvelon". Jejich příjem uměle vytváří zvýšenou hladinu hormonů v krvi, takže tělo ženy snižuje vlastní produkci a stimuluje množení endometria.

V případě, že je endometrióza doprovázena silným vnitřním krvácením, jsou do terapeutického režimu zahrnuty androgenní deriváty „Dinazol“ nebo „Gestrinon“.

Jejich příjem potlačuje produkci estrogenu a gestagenu, což umožňuje zastavit všechny příznaky onemocnění najednou (včetně chronické bolesti v podbřišku).

Progestogeny („Dydrogesteron“, „Medroxyprogesteron“) způsobují, že se slizniční vrstva dělohy „zmenšuje“ a úspěšně odpuzuje útoky estrogenu.

Hormonální lék "Danazol" snižuje množení endometria.

Poznámka! V případě potřeby lze ke snížení zátěže gastrointestinálního traktu použít čípky pro endometriózu s protizánětlivými, antipyretickými a analgetickými účinky..

K dezinfekci a potlačení patogenní mikroflóry pochvy je předepsán Terzhinan nebo Fluomizin.

Po ukončení léčby drogami k obnovení biocenózy se používají svíčky "Acylact" nebo "Bifidumbacterin".

Lidové léky

Při úplném odmítnutí lékové terapie není možné léčit endometriózu dělohy menopauzou lidovými léky: rizika komplikací jsou příliš vysoká.

Ale léčivé byliny a infuze s protizánětlivými, imunomodulačními a antioxidačními vlastnostmi mohou zvýšit účinnost léků, snížit jejich dávkování, pokud je potřeba snížit počet vedlejších účinků.

Následující recepty jsou schopny zaručit rychlý výsledek.

Pro zmírnění zánětu v děloze a vaječnících je lepší použít odvar z kůry kaliny. Pro jeho přípravu musí být surovina rozdrcena, 3 gramy prášku musí být vařeny se sklenicí vroucí vody a trvat čtvrt hodiny..

Výsledný lék musí být opilý během dne, čímž se objem rozbije čtyřikrát.

Odvar z dělohy boru pomůže sladit hormonální pozadí.

Chcete-li jej připravit, musíte si vzít 3 gramy suché trávy, nalijte je teplou vodou (150 ml), zahřejte je ve vodní lázni po dobu čtvrt hodiny, vyjměte z tepla, rozdělte lék na tři dávky a poté vypijte jednu část hodinu před jídlem (to je denní sazba).

Průběh léčby je dlouhý, 1-2 měsíce.

Můžete zastavit krvácení pomocí infuze dvoudomé kopřivy. Suché listy se rozemele na prášek, 6 gramů trávy se smíchá se 400 ml vroucí vody, napustí se půl hodiny, rozdělí se na čtyři části a vypije se denně (jedna dávka půl hodiny před jídlem).

Homeopatie

Používá se také homeopatické léky při léčbě příznaků menopauzy a endometriózy, ale pouze v případě, že jsou léky vybrány zkušeným lékařem.

Nebude léčit samotnou nemoc, ale vytvoří terapeutické schéma, které pomůže tělu úspěšně odolat samotné popsané patologii..

U starších žen má léčba endometriózy homeopatií své vlastní vlastnosti: vyžaduje posílení obecných pozic, proto je do terapeutického schématu nutně zahrnuto protizánětlivé léčivo s obecným účinkem, stejně jako látky, které mohou pomoci odstranit příčinu onemocnění..

Homeopatie nedovolí uhasit ložiska proliferace slizniční vrstvy dělohy, ale vytvoří dobrý odrazový můstek pro zvýšení účinnosti léků.

Chirurgický zákrok

Vzhledem k tomu, že při léčbě endometriózy u žen po 50 letech není nutné udržovat reprodukční funkce, při výběru terapeutické taktiky se ve většině případů upřednostňuje hysterektomie - úplné odstranění dělohy.

Lékaři zdůvodňují svou volbu následujícími argumenty:

 • starší dámy nemusí rodit;
 • operace eliminuje rizika relapsu a možnost onkologického procesu;
 • po 50 letech je jakékoli děložní krvácení nebezpečné;
 • po hysterektomii mohou starší ženy mít sex.

Samozřejmě není snadné chirurgicky léčit endometriózu ve stáří, každá operace je tělem tolerována, oslabena postmenopauzálními transformacemi, je obtížné.

Pokud je však zvolena laparoskopická hysterektomie, je zapotřebí menší úsilí k zotavení..
Růst během menopauzy

Endometrium je vnitřní vrstva děložní výstelky, posetá krevními cévami. Skládá se ze dvou podvrstev: bazální a funkční.

První zůstává konstantní, tloušťka druhého se může měnit pod vlivem hormonů. U aktivního píku reprodukčního systému na konci menstruačního cyklu je to obvykle 18 mm.

Když žena začne menopauzu, tloušťka endometria se sníží na 5 mm. Pokud se tak nestane, diagnostikuje se hyperplazie. Je to ona, která vede ke vzniku komplikací..

Ve většině případů endometrióza s menopauzou roste v důsledku hormonálního narušení, když je více estrogenu a méně progesteronu.

Diabetes mellitus, obezita, onemocnění štítné žlázy a nadledvin, zánětlivé procesy v genitáliích, polycystické vaječníky jsou schopné vyvolat takový proces u žen po 50 letech..

Důležitou roli hraje také dědičná predispozice. S menopauzou endometrióza nezmizí.

Nebezpečí onemocnění spočívá ve skutečnosti, že po menopauze se endometrióza nemusí nijak projevit.

Asymptomatický průběh je typický pro počáteční fáze. Po dlouhou dobu si žena neuvědomuje poruchy svého těla..

Nejčastěji je však přítomnost patologie indikována prodlouženým skromným rozmazáním krve z pochvy. Pokud se k nim připojí tahavá bolest ve slabinách, onemocnění vstoupí do aktivní fáze a postupuje.

Každá žena po 50 letech by měla vědět, jaké je nebezpečí endometriózy po menopauze, jaké má příznaky, jaká léčba vám umožňuje udržovat zdraví reprodukčního systému.

Nebezpečí během menopauzy

Tkáně endometria jsou lepkavé, rostou, mohou se přistěhovat a připojit k jiným orgánům umístěným v malé pánvi a vytvářet adheze.

Jeho buňky mohou například připojit močový měchýř nebo střeva k děloze. V prvním případě bude obstrukce močovodu, ve druhém - střevní obstrukce.

Druhý patologický proces je často fatální. A to není jediné nebezpečí, které endometrióza v menopauze přináší..

Buňky tvořící se na velkých plochách mimo tělo dělohy tvoří cysty. Pokud se neléčí, vede endometrióza během menopauzy k jejich degeneraci..

Pokud se cysty připojí k vaječníkům, časem se naplní krví a vytvoří „čokoládové“ cysty.

U mladých žen vedou k prodlouženému krvácení, u žen nad 50 let existuje riziko maligních nádorů (v klimakterickém období může tento proces vyvolat karcinom - rakovinu).

V důsledku oddělení buněk slizniční vrstvy dělohy ve všech dutinách jejího růstu dochází k hojnému krvácení.

Starší ženy jsou kvůli věkovým omezením funkčnosti vnitřních systémů těla obtížně tolerovány..

Proliferace menopauzální endometriózy v pobřišnici často vyvolává rozvoj adhezí nebo peritonitidy. Tyto komplikace často vedou k smrti..

U 70% žen během menopauzy a po menopauze je endometrióza a benigní nodulární novotvary. Dva gynekologické problémy po 50 letech se projevují příznaky, které si s nimi pacientka nespojuje..

Starší dámy trápí:

 • Silné bolesti hlavy: v první polovině měsíce je podobný syndrom výrazný, ve druhé je jen mírné nepohodlí.
 • Bolest třísel, která se zhoršuje během stolice a močení.
 • Zácpa.
 • Cítíte se dobře, slabost.
 • Závažné příznaky intoxikace (zimnice, horečka, nevolnost).

Neustálá malátnost dělá ženu podrážděnou. Rostoucí myomy během menopauzy a endometriózy významně zhoršují kvalitu života, ale jen málo z nich vyhledá lékařskou pomoc, pokud mají tyto příznaky.

To zhoršuje situaci, terapie, která může pomoci obnovit zdraví, je zpožděna.

Při výběru metody léčby endometriózy během menopauzy lékař věnuje pozornost nejen věku pacienta, ale také intenzitě projevu onemocnění, přítomnosti doprovodných onemocnění.

Určitě provede podrobnou laboratorní analýzu hormonálního pozadí a zjistí, jaké ukazatele má hormon stimulující štítnou žlázu, který je zodpovědný za hormonální rovnováhu..

Norma TTG u žen po 50-55 letech se pohybuje od 0,4 do 4,0 jednotek. Odchylky směrem dolů naznačují zvýšení množství dalších hormonů.

Tyto znalosti vám umožňují upravit průběh hormonální terapie..

Jak rozpoznat příznaky endometriózy dělohy?

Endometrióza je patologie vnitřních orgánů ženy, vyjádřená růstem tkáně na nich, podobně jako endometrium - tkáň lemující dělohu zevnitř.

 1. Endometrium a jeho struktura
 2. Příčiny endometriózy
 3. Diagnostika endometriózy dělohy
 4. Typy endometriózy
 5. Stupeň vývoje onemocnění
 6. Příznaky endometriózy
 7. Léčba endometriózy dělohy
 8. Konzervativní léčba
 9. Operativní léčba
 10. Léčba hormonálními léky
 11. Domácí léčba
 12. Důsledky endometriózy
 13. Těhotenství s endometriózou
 14. Prognóza endometriózy dělohy
 15. Prevence nemoci
 16. Recenze
 17. Časté otázky týkající se endometriózy

Endometrium a jeho struktura

Pro pochopení fyziologie onemocnění je nutné definovat pojmy „menstruace“ a „endometrium“.

Endometrium - vnitřní vrstva sliznice dělohy (z řeckého „endo“ - uvnitř, „metr“ - děloha). Endometrium je složitě strukturované. Jeho první vrstva se nazývá bazální, druhá, která vychází s krví během menstruace - funkční.

V případě těhotenství je oplodněné vajíčko připojeno k funkční vrstvě endometria a nedochází k odmítnutí. Bazální vrstva je základem pro růst funkční vrstvy.

Menstruace v gynekologii je proces odmítnutí endometria pod vlivem pohlavních hormonů, který se obvykle vyskytuje v intervalech jednoho měsíce. Menstruační tok je tvořen buňkami endometria smíchanými s krví.

Kromě pochvy vstupuje do vejcovodů malé množství menstruačního toku a vstupuje do peritoneální dutiny, kde je zničeno speciálními ochrannými buňkami.

Existují však případy, kdy menstruační tok není zcela zničen a buňky endometria, jakmile se nacházejí v dutině pánevních orgánů, se připojí k tkáním různých orgánů a začnou růst a vytvářejí endometrioidní tkáň.

Endometrioidní tkáň se liší od endometria, které se nachází uvnitř povrchu dělohy. Taková tkáň je odolnější. Dostává se do dalších orgánů, šíří se a aktivně se vyvíjí, nezávisle prochází fázemi podobnými endometriu: růst a menstruace, narušení správného fungování ženského reprodukčního systému.

Endometrióza se může šířit v pohlavních orgánech (na vaječnících, v močovém měchýři, vejcovodech), v pohlavních orgánech (pohlavních orgánech) a mimo ně (v plicích, míchě a mozku). Tato patologie je běžná zejména u žen před menopauzou..

Podle nejnovějších údajů existuje trend k šíření nemoci mezi mladými ženami a dokonce i dospívajícími. Nemoc má negativní morální dopad na pacienty, zhoršuje kvalitu života, způsobuje patologie reprodukčního systému.

Proto je důležitá včasná diagnostika příznaků onemocnění a léčba v raných stádiích, prevence chronické formy. U endometriózy je možná kombinace silné bolesti v pánevních orgánech a adhezích. To je způsobeno zastavením nervových zakončení na povrchu vnitřních orgánů..

Nejčastěji jsou děloha, vaječníky, konečník a močový měchýř ovlivněny endometrioidní tkání. Endometrióza děložního čípku není tak častá a podle statistik se vyskytuje méně často než jiné formy.

Příčiny endometriózy

Až dosud se vědci hádají o příčinách vývoje endometriózy..

Zde jsou nejčastější příčiny dané lékaři:

 • Implantace. V případě hormonální nerovnováhy získávají buňky endometria schopnost aktivně se držet (ulpívat) a pronikat do buněk jiných tkání, kde dále rostou;
 • Endometria. Onemocnění je vyvoláno chirurgickými zákroky, které se provádějí v děložní dutině a narušují integritu sliznice (potrat, chirurgická kyretáž, císařský řez);
 • Metablastické. Je charakterizována transformací jednoho typu tkáně na jiný, podobný endometriu, pod vlivem určitých faktorů;
 • Embryonální. Oblasti embryonální tkáně urogenitálního systému, které se nesprávně tvoří během období nitroděložního vývoje, se mohou nacházet v jiných orgánech a za určitých podmínek růst. Tento předpoklad vysvětluje vývoj endometriózy u mužů;
 • Genetická predispozice.
 • Šíření buněk endometria podél lymfatických cest do orgánů, které nekomunikují s děložní dutinou jinými způsoby;
 • Průnik endometriálních částic s menstruačním tokem, následovaný jejich fixací na děložní hrdlo, vaginální stěny, genitálie - tzv. Retrográdní menstruace, která přispívá k házení endometriální tkáně do vaječníků, břišní dutiny.

Následující faktory mohou vyvolat onemocnění:

 • Infekční a zánětlivé procesy reprodukčního systému;
 • chirurgické zákroky v děložní dutině;
 • obtížný porod;
 • anémie, snížená imunita;
 • porušení hormonální rovnováhy, endokrinní systém;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • dlouhodobá antikoncepce pomocí nitroděložních tělísek;
 • přítomnost maligních nádorů;
 • užívání alkoholu a látek obsahujících nikotin, kofein.

Diagnostika endometriózy dělohy

Pokud se objeví příznaky endometriózy, měli byste se poradit se svým gynekologem. Diagnostiku je možné provést až po shromáždění anamnestických údajů a komplexním vyšetření pacienta.

Chcete-li diagnostikovat, určit umístění patologických ložisek, stupeň onemocnění, uchýlit se k následujícím typům vyšetření:

 • Vyšetření na gynekologickém křesle. Při vyšetření získá lékař představu o aktuálním stavu dělohy, sonduje uzliny a tuberositu.
 • Ultrazvuk všech pánevních orgánů vám umožňuje určit lokalizaci ložisek endometriózy.
 • Magnetická rezonance.
 • Laparoskopie. Tato metoda zahrnuje jak typ vyšetření, tak způsob účinné léčby endometriózy. Provádí se punkcí v dolní části břicha. Speciální zařízení - laparoskop poskytuje vizuální obraz o stavu pohlavních orgánů a je schopen kauterizovat postižené tkáně.
 • Hysterosalpingografie.
 • Kolposkopie. Vyšetření pochvy a děložního čípku pomocí speciálního zařízení - kolposkopu.

Typy endometriózy

V závislosti na lokalizaci ložisek onemocnění se rozlišuje genitální (uvnitř nebo vně pohlavních orgánů, povrch dělohy) a extragenitální (mimo pohlavní orgány) endometrióza.

Endometrióza je klasifikována podle postižených orgánů:

 • Endometrióza dělohy. Tato patologie je charakterizována šířením buněk endometria na povrchu dělohy s klíčením uvnitř její svalové vrstvy. Toto onemocnění je doprovázeno velkým výtokem během menstruace, krvácením z dělohy, následovaným rizikem anémie a silnými bolestmi. Adenomyóza často způsobuje neplodnost. Když je detekována endometrióza dělohy, je zpravidla předepsána hormonální léčba. Chirurgie se uchyluje při absenci účinku hormonální terapie. V pokročilých stádiích vývoje onemocnění a se zvláštním nebezpečím pro zdraví ženy je nutné odstranění dělohy nebo její části.
 • Endometrióza děložního čípku. Existuje riziko cervikální endometriózy v důsledku kauterizace eroze chirurgickým zákrokem. V případě chirurgických zákroků v předmenstruačním období je vysoká pravděpodobnost implantace buněk endometria do tkáně děložního čípku během jejich transportu menstruačním tokem. S endometriózou děložního čípku se u žen vyskytují krvavé výtoky uprostřed cyklu, zvýšená bolestivost během menstruace. Po potvrzení diagnózy lékař předepíše léčbu hormonálními léky a následně kauterizaci ložisek proliferace endometria.
 • Endometrióza vaječníků. Když jsou vaječníky poškozeny endometrioidními cystami, je narušena reprodukční funkce těla: cysty narušují ovulační proces - uvolnění vajíčka z folikulu, ohrožují vyčerpání folikulární rezervy a v důsledku toho ženskou neplodnost. Příznaky ovariální endometriózy se projevují ve formě ostrých řezných bolestí v podbřišku, zejména při pohlavním styku nebo po něm. Pro stanovení diagnózy je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření a určit povahu cyst. Pro tyto účely se ultrazvukové vyšetření provádí několikrát během menstruačního cyklu. U uvažovaného typu patologie je indikován chirurgický zákrok (laparoskopie). Podle stupně poškození vaječníků lékař určí, zda je nutné odstranit část tkáně nebo celý vaječník.
 • Endometrióza břišní dutiny. Tento typ onemocnění se označuje jako extragenitální forma endometriózy nebo peritoneální endometriózy pobřišnice. Příčinou nástupu onemocnění může být vniknutí endometriálních buněk do peritoneální oblasti během retrográdní menstruace nebo v případě poruch, které se vyvinuly během nitroděložního vývoje. Hlavním příznakem tohoto onemocnění jsou bodavé a řezné bolesti v oblasti pánve, které se zhoršují zejména při pohlavním styku, defekaci a během menstruace. Kvůli obtížnosti detekce ložisek peritoneální endometriózy se diagnóza této formy onemocnění často provádí během operace.
 • Vaginální endometrióza. Endometrióza může procházet z těla dělohy ke stěnám pochvy, což je obzvláště pravděpodobné v přítomnosti ran a zánětlivých procesů na sliznici. Příznaky se projevují rozmazaným výtokem po pohlavním styku, výskytem bolestivých pocitů v pochvě. Během vyšetření se analyzuje materiál odebraný z pochvy. Je předepsán průběh hormonální terapie nebo operativní kauterizace patologických ložisek.
 • Rektovaginální endometrióza. Při této formě onemocnění jsou endometrioidní buňky poškozeny v pohlavních orgánech a v oblasti konečníku. Klinický obraz tohoto typu onemocnění je vyjádřen ostrou bolestí během pohybu střev, výkaly s krevními inkluze během menstruace. Při diagnostice se provádí studie konečníku, jsou předepsány chirurgické metody léčby.
 • Endometrióza močového měchýře. Patologie tohoto orgánu je v praxi vzácná. Vývoj této formy endometriózy je často vyvolán tokem endometriálních buněk krví během retrográdní menstruace, dalším klíčením endometrioidní tkáně děložní výstelkou nebo infekcí endometrioidními cystami postižených orgánů. Tuto formu onemocnění je často obtížné diagnostikovat kvůli absenci příznaků. Klinicky se mohou projevit bolestivé pocity a časté močení, krev v moči, což může být signálem šíření endometria na stěnách močového měchýře nebo močovodů. K určení konečné diagnózy se uchýlí k cystoskopii.

Stupeň vývoje onemocnění

Existují 4 stupně vývoje endometriózy:

 1. 1 stupeň - počáteční stadium onemocnění, ve kterém se tvoří jednotlivé ohniska patologických změn;
 2. Stupeň 2 je charakterizován hlubším pronikáním endometrioidních buněk do tkání postižených orgánů;
 3. Stupeň 3 je vyjádřen zvýšením počtu ložisek endometriózy rozložených po celém povrchu dělohy a vaječníků tvorbou adhezí;
 4. Stupeň 4 je vyjádřen přítomností mnoha ložisek, endometrioidních lézí vaječníků a adhezí.

Příznaky endometriózy

Endometrióza je známá svým asymptomatickým průběhem. Přítomnost nemoci lze zjistit náhodou, vyhledáním rady z jiného důvodu. Je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa a podstoupit vyšetření.

Diagnostiku endometriózy komplikují příznaky podobné řadě dalších onemocnění pohlavních orgánů. Pro přesnou diagnózu je proto nutné komplexní vyšetření..

Existují následující příznaky charakteristické pro endometriózu:

 • Bolest v oblasti pánve (bolestivé pocity se objevují několik dní před menstruací, při pohlavním styku nebo při vyprazdňování);
 • Nevolnost, zvracení, slabost, podobné příznakům otravy - důsledek zvýšení hladiny leukocytů v krvi a rozvoje endometriózy;
 • Porušení menstruačního cyklu, o čemž svědčí rozmazaný výtok uprostřed cyklu, vleklá povaha menstruace, hmatatelné zhoršení celkového stavu těla;
 • Obtíže s otěhotněním. Endometrióza ve většině případů přímo naznačuje vývoj neplodnosti.

Léčba endometriózy dělohy

K léčbě endometriózy je nutné přistupovat komplexně, provést vyšetření a stanovit postup léčby s přihlédnutím k následujícím faktorům, jako je plánování těhotenství, věk pacienta, stupeň vývoje onemocnění, lokalizace ložisek onemocnění.

Konzervativní léčba

K léčbě se používají následující metody:

 • Protizánětlivé léky;
 • Vitamíny a minerální doplňky;
 • Sedativa;
 • Přípravky na udržení imunity;
 • Fyzioterapeutické postupy

Operativní léčba

Existují dva typy:

 • Radikální (odstranění dělohy s hrozbou maligní formace u žen nad 40 let);
 • Zachování orgánů (kauterizace ložisek endometriózy laparoskopií). Při laparoskopii se vytvořené adheze odstraní malým řezem laparoskopem a nemoc ustoupí. Během následujících šesti měsíců pacientka pravděpodobně otěhotní. Pokud nedojde k těhotenství, provede se oplodnění IVF.

Pro rychlé zotavení se navíc doporučuje provést následující opatření:

 1. Vést zdravý životní styl. Jídla by měla zahrnovat čerstvé ovoce a zeleninu, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (ořechy, mořské ryby, rostlinné oleje). Potraviny obsahující cukr, kofein, alkohol přispívají ke zvýšené bolesti. Měly by být zlikvidovány;
 2. Pohybujte se více. Aktivní životní styl pomáhá udržovat tělo v dobré kondici, pomáhá zrychlit metabolismus a zlepšit duševní zdraví;
 3. Vyvarujte se toxinů. Toxiny se nacházejí v životním prostředí, ve vzduchu, ve vodě, v potravinách. Je nutné pravidelně čistit tělo od toxinů, usilovat o život ve zdravém ekologickém prostředí;
 4. Najít podporu. V boji s nemocí je důležité, aby žena měla psychickou sílu a byla pozitivní..

Léčba hormonálními léky

 1. Léčba endometriózy hormonální terapií zahrnuje užívání hormonálních léků po dobu tří až šesti měsíců. Při absenci adhezí v ženském těle lékaři předepisují kombinovanou perorální antikoncepci k obnovení cyklu a zastavení onemocnění. Účinnost antikoncepce není absolutní a nezaručuje 100% zotavení.
 2. Pokud nedojde k žádnému účinku, může lékař nahradit antikoncepci jinými hormonálními léky, které inhibují patologický účinek růstu endometria. Aby se zbavili adhezí, jsou vstřebatelné léky předepsány v průběhu 2-3 měsíců.
 3. Progesteron v tabletách nebo nastavení nitroděložního tělíska, které pravidelně uvolňuje malé dávky hormonů, čímž omezuje růst endometria, může být účinné při léčbě. Léky obsahující progesteron zastavují vývoj endometrioidních buněk na povrchu děložní sliznice.
 4. Pokud jsou zjištěny příznaky endometriózy a není možné v blízké budoucnosti konzultovat lékaře, je možné použít nesteroidní protizánětlivé léky. Pomáhají snižovat prostaglandiny, které způsobují svalové křeče a v důsledku toho bolestivé pocity..

S nástupem menopauzy můžeme hovořit o méně agresivním průběhu onemocnění, který je spojen se změnou hormonálního pozadí ženy. Je však také možné, že onemocnění může přejít do jiné fáze s novými příznaky a povahou léčby..

Domácí léčba

Při diagnostice endometriózy nepočítejte s homeopatií a lidovými léky. Ve spojení s terapeutickým postupem však vitamíny a biologické doplňky stravy, stejně jako lidové recepty, fungují docela efektivně.

Mnoho žen také používá hirudoterapii a akupunkturní léčbu. Využití těchto prostředků se nejlépe provede po konzultaci a pod dohledem lékaře..

Homeopatické svíčky (s bylinkami a rakytníkem) nebo tampony namočené v rakytníkovém oleji se používají jako domácí ošetření. Rakytník má blahodárné vlastnosti a látky, které blahodárně působí na ženský reprodukční systém..

Další metodou domácí léčby je sprchování bylinnými roztoky. Pro tyto účely se používají tinktury a odvary ze šalvěje, červeného kartáče, třezalky tečkované a řebříčku. Nejoblíbenější bylinou pro léčbu onemocnění pánevních orgánů je bórová děloha, která je v lékárnách k dispozici také v kapkách..

Před použitím bylinného léku byste se měli poradit s lékařem, protože některé rostliny mají kontraindikace pro použití..

Recepty:

 • Recept 1: 1 lžíce třezalky tečkované musí být nalita sklenicí vroucí vody a umístěna do vroucí vodní lázně po dobu 15 minut. Poté ochlaďte na pokojovou teplotu a vezměte 3 polévkové lžíce 3krát denně.
 • Recept 2: 2 lžíce šalvěje, nalijte 0,5 litru vroucí vody a nechte vařit po dobu 1 hodiny. Pijte během dne.
 • Recept 3: Nalijte 1 lžíci byliny z bóraxu dělohy se sklenicí vroucí vody a poté vařte na mírném ohni po dobu 15 minut. Nechte to vařit po dobu 2 hodin. Vezměte 2 lžíce. l. 3x denně.

Důsledky endometriózy

Více než 60% žen trpí neplodností, která vznikla na pozadí rozvinuté endometriózy, jako:

 • došlo k porušení měsíčního cyklu v důsledku hormonálních změn;
 • zánětlivé procesy v orgánech břišní dutiny vedou k tvorbě adhezí a deformaci vejcovodů, což komplikuje oplodnění vajíčka;
 • ovariální cystické formace interferují s uvolňováním folikulů a způsobují vyčerpání ovariální rezervy;
 • ložiska endometrioidní tkáně zabraňují úspěšné fixaci oplodněného vajíčka uvnitř dělohy. Těhotenství s endometriózou je narušeno hormonálními poruchami a pro matku a dítě často prochází komplikacemi;
 • na pozadí pravidelné ztráty krve se u žen vyvine anémie a neurologické poruchy způsobené poškozením nervových vláken v ohniskách endometria. Anémie způsobená ztrátou krve má obvykle za následek závratě a bolesti hlavy, dušnost a celkovou slabost;
 • nejnebezpečnějším důsledkem endometriózy může být přechod endometrioidní tkáně do stavu maligního nádoru.

Těhotenství s endometriózou

Těhotenství s endometriózou je možné, mělo by probíhat pod neustálým dohledem lékaře. V prvních třech měsících existuje vysoká pravděpodobnost potratu, proto lékař předepisuje hormonální léky k udržení těhotenství.

Riziko potratu klesá po vzniku placenty neovlivněné endometriózou, která je schopna sama tvořit hormony. Po porodu se nemoc zpravidla znovu vrací, proto je nutné v léčbě znovu pokračovat.

Prognóza endometriózy dělohy

Prognóza endometriózy je ve většině případů pozitivní. Výsledek léčby závisí v první řadě na stadiu, ve kterém byla nemoc detekována. Při léčbě v počátečních stádiích endometriózy jsou šance na konečné zbavení se nemoci vyšší.

Zahájené formy mohou vyžadovat chirurgický zákrok a vést k neplodnosti. Odstranění dělohy pomocí chirurgických zákroků poskytuje ženám přijatelnou kvalitu života po menopauze.

Prevence nemoci

Nejlepší prevencí endometriózy je včasná diagnostika a zdravý životní styl. U žen s realizovanou reprodukční funkcí a absencí chirurgických zákroků v pánevních orgánech je riziko endometriózy sníženo.

Preventivní opatření mohou zabránit nebo zpomalit nástup onemocnění v případě dědičnosti onemocnění.

Mezi tato opatření patří zejména:

 • správná výživa (pravidelná konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, ryb a mořských plodů, vyhýbání se nápojům obsahujícím kofein);
 • vzdát se špatných návyků (kouření, alkohol);
 • snížení úrovně stresu (pomáhá vrátit duševní stav do normálu);
 • odmítnutí častého používání tamponů (tampony brání odtoku krve z pochvy, což vyvolává vývoj patologických změn);
 • plný spánek (7-8 hodin spánku pomáhá udržovat imunitu a udržovat hormonální rovnováhu v těle);
 • aktivní životní styl obecně a mírná fyzická aktivita během menstruace zrychlují metabolické procesy v těle.
 • zvláštní pozornost by měla být věnována včasným vyšetřením endometriózy u žen starších 40 let a dívek, které mají bolestivou menstruaci.
 • po operacích v břišní dutině je nutné kontrolovat výskyt endometriózy a pravidelně navštěvovat gynekologa.
 • včasná léčba zánětlivých onemocnění genitální oblasti, preventivní bude také léčba chronických onemocnění pánevních orgánů, aby se zabránilo potřebě operací děložní dutiny.

Zvláštní pozornost by měla být věnována potřebě preventivních opatření v následujících případech:

 • když se změní doba menstruačního cyklu;
 • s nárůstem nebo prudkým poklesem hmotnosti, což naznačuje, že je narušen metabolismus;
 • ženy ve věku nad 40 let;
 • se zvýšením hladiny estrogenu.

Pro včasné odhalení nemoci je nutné pravidelně navštěvovat gynekologa (minimálně 3x ročně) a provádět testy.

Recenze

Recenze žen o endometrióze:

Časté otázky týkající se endometriózy

Nejčastější otázky kladené ženami s diagnostikovanou endometriózou jsou:

 • Je v pořádku mít sex? Ano, sex není zakázán a někdy dokonce pomáhá zmírnit příznaky.
 • Musím dodržovat konkrétní stravu a životní styl? Správná výživa a mírné cvičení pomohou podpořit tělo a dát mu sílu v boji proti zjištěné nemoci.
 • Může se endometrióza vyvinout v rakovinu dělohy? Benigní průběh nemoci se může změnit na maligní pouze s extrémní, pokročilou formou.
 • V jakém věku dochází k adenomyóze? Toto onemocnění se může vyvinout jak u nezralých dívek, tak u žen v reprodukčním a klimakterickém věku..
 • Jaký je dopad těhotenství na průběh adenomyózy? Vývoj endometriózy může vést k neplodnosti. Pokud žena na pozadí nemoci stále dokáže otěhotnět, nemoc ustupuje. To je způsobeno poklesem hladiny estrogenu a zvýšením progesteronu v těle ženy. Nemoc se obvykle vrací po porodu a kojení.
 • Je endometrióza dědičné onemocnění? V lékařské praxi je mnoho případů endometriózy způsobeno dědičností. Literatura popisuje formy dědičnosti nemoci a gen, který tuto patologii způsobuje. Pokud byly přesto zjištěny příznaky endometriózy, musíte se okamžitě poradit s lékařem a nehledat způsoby léčby na internetu sami.

Pro některé ženy se takový přirozený proces, jako je menstruace, stává skutečnou katastrofou: výtok je tak intenzivní, že si s ním nemohou poradit žádné vložky a „kritické dny“ se táhnou po dobu 10–15 dnů.