Endometrióza s menopauzou: příčiny, rysy a metody léčby

Endometrióza s menopauzou je náchylná k regresi, což je možné se snížením syntézy pohlavních hormonů. Pokud toto onemocnění pokročilo dříve, existuje šance, že na pozadí vyhynutí vaječníků budou jeho projevy méně nápadné. Toto onemocnění nelze ignorovat, protože proliferace endometrioidní tkáně může přispívat k tvorbě nádorů..

Vlastnosti patologie během menopauzy

Existují dvě možnosti rozvoje událostí s endometriózou v klimakterickém období:

 1. Regrese nemoci - spojená se sníženou syntézou estrogenu.
 2. Progrese - k aktivní proliferaci buněk endometria dochází v důsledku prudkých náhlých změn hladiny hormonů. Pokud žena nikdy netrpěla endometriózou, může se to snadno stát na pozadí hormonální nedostatečnosti.

Výskyt endometriózy závisí na mnoha provokujících faktorech, které se objevují ve většině případů během menopauzy. To zahrnuje:

 1. Diabetes mellitus a další autoimunitní procesy - na pozadí nedostatku inzulínu se zvyšuje kvantitativní indikátor cukru v krvi. To má nepříznivý vliv na práci všech orgánů a systémů, zejména na produkci progesteronu a estrogenu..
 2. Obezita a nadváha - snížení syntézy estrogenu nutí aktivovat kompenzační vlastnosti těla, což vede ke zvýšené chuti k jídlu a hromadění tukové hmoty.
 3. Časté chirurgické zákroky v děložní dutině - kyretáž a potraty vedou k traumatu vnější vrstvy orgánu, který aktivuje přirozené regenerační procesy. Poškozené buňky se začnou aktivně dělit a vytvářejí ložiska dysplázie.

Chronická onemocnění pohlavních orgánů zvyšují riziko vzniku endometriózy při menopauze.

Klinické projevy

Je velmi obtížné určit přítomnost endometriózy vnějšími klinickými projevy. Na pozadí hormonální nedostatečnosti může dojít ke zpoždění menstruace, které žena připisuje klimakterickému období. Zjevné příznaky se vyvíjejí s progresí onemocnění:

 1. Nevolnost, zvracení, které nesouvisí s příjmem potravy. Útoky nevolnosti se nejčastěji vyskytují v období před menstruací..
 2. Zvýšená tělesná teplota, zimnice, snížený výkon.
 3. Podrážděnost a psycho-emoční nestabilita.
 4. Vzhled hnědého výboje nesouvisí s fází cyklu.
 5. Vývoj děložního krvácení doprovázený uvolňováním velkých krevních sraženin.
 6. Časté močení a dlouhodobá neschopnost vydržet - žena musí během několika minut vyprázdnit močový měchýř. Pokud k tomu nedojde z mnoha důvodů, může se objevit močová inkontinence..
 7. Bolestivé a nepohodlné pocity během pohlavního styku, snížená sexuální touha.
 8. Chronická únava, když se žena po probuzení cítí, jako by cvičila.
 9. Silná křečová bolest v dolní části břicha, která se projevuje aktivním krvácením.

Nevolnost je jedním z příznaků endometriózy při menopauze

Ženy tyto příznaky připisují všemu, od únavy po menopauzu. Nedostatek včasné diagnózy zhoršuje stav dělohy. Endometrióza postupuje, což je nebezpečné při přidávání dalších onemocnění.

První příznaky endometriózy, které se objevují dlouho před menopauzou, se mohou mírně lišit od příznaků menopauzální endometriózy. Nejsou tak intenzivní a mohou organicky zapadat do obrazu menopauzy. Toto onemocnění je nebezpečné, protože žena považuje všechny procesy, které se u ní vyskytují, za přirozené a neodvažuje se jít na konzultaci s lékařem.

Hlavním příznakem onemocnění je chronická bolest v pánevní oblasti, která nezávisí na fázi cyklu. Zvyšují se při dlouhodobém sezení, silném stresu a nedostatečném odpočinku..

U 25% všech žen s endometriózou klinické projevy zcela chybí. To významně zhoršuje průběh onemocnění a také vyvolává vývoj řady komplikací v důsledku nedostatečné včasné léčby..

Diagnostika

Při sběru anamnézy se gynekolog zeptá ženy na datum poslední menstruace, jejich početnost, trvání a cyklickost. Pozornost je věnována počtu potratů a chirurgických zákroků v děložní dutině. Dále je přiřazena řada diagnostických postupů:

 1. Intravaginální ultrazvuk - zobrazuje přítomnost cystických novotvarů i ložisek polyiferace endometria.
 2. Laparoskopie - zavedení speciální kamery přímo do dělohy, která vám umožní maximálně podrobně zkoumat stav její sliznice a identifikovat ložiska dysplázie.
 3. Histologické vyšetření vzorku - pomocí biopsie, která se provádí současně s laparoskopií, jsou ložiska atypických buněk vyšetřována na kvantitativní a kvalitativní složení. To pomáhá určit stupeň endometriózy a vyloučit pravděpodobnost vývoje onkologického procesu..

Se zatíženou anamnézou a progresí doprovodných patologií jsou nutné další studie, které zahrnují:

 1. Obecná analýza krve a moči, krev na hladinu glukózy.
 2. Krev z žíly na hladinu hormonů.
 3. Nádorové markery, které pomáhají určovat predispozici k rakovině.

Intravaginální ultrazvuk je jednou z metod diagnostiky endometriózy s menopauzou

Diferenciální diagnostika se provádí u následujících onemocnění:

 • proces lepení;
 • adenomyóza;
 • fibromyalgie;
 • infekční a zánětlivé procesy.

Protože endometrióza je onemocnění závislé na hormonech, je věnována pozornost kvantitativnímu obsahu estrogenu a progesteronu v krvi v různých fázích cyklu..

Léčba

Protože spolehlivá příčina aktivní proliferace endometriálních buněk mimo vnitřní vrstvu není známa, zahrnuje terapie řadu postupů a metod, které jsou zaměřeny na udržení celkového zdraví a snížení projevů příznaků.

Drogová terapie

Pro bolestivou periodickou menstruaci jsou předepsána antispazmodika a analgetika. Jejich úkolem je zmírnit bolest a zmírnit celkovou pohodu pacienta. Nejúčinnější z nich jsou:

 • Tempalgin;
 • Spazgan;
 • Tamipul;
 • No-Shpa.

Důležitou roli hraje hormonální substituční terapie, která se skládá z následujících skupin léků:

 1. Syntetické hormony - obsahují estradiol, který se při metabolizaci v játrech přeměňuje na estrogen. Výhodou drog v této skupině je, že vykazují svou účinnost okamžitě po požití. Mezi nevýhody patří komplikace způsobené individuální nesnášenlivostí a patologií jater a ledvin.
 2. Fytohormony - obsahují minimální koncentrace hormonů podobné těm, které produkuje tělo. Výhodou je přirozenost všech složek, která zlepšuje jejich vstřebávání a snižuje zátěž trávicího traktu. Mezi nevýhody patří nedostatek bleskurychlé účinnosti..
 3. Vaginální čípky - obsahují minimální koncentrace pohlavních hormonů, což zpomaluje proces absorpce. Mají spoustu výhod, protože snižují projevy menopauzy a endometriózy. Lze použít při komplexní hormonální terapii.

Tempalgin je jedním z léků k léčbě endometriózy s menopauzou

V některých případech lékaři důrazně doporučují vstoupit do těla do stavu umělé menopauzy, proti kterému se progrese patologie sníží. To je možné pouze pod dohledem specialistů, protože samoléčba je plná vývoje řady nežádoucích účinků.

Chirurgický zákrok

V případě, že farmakoterapie nemá omezující účinek na růst ložisek endometriózy, jsou vytvořeny cysty a nádory, je indikován chirurgický zákrok. S jeho pomocí jsou vyříznuty postižené oblasti dělohy, poté je stav upraven pomocí hormonů.

Existuje několik možností k odstranění ložisek endometriózy:

 1. Laparoskopie - malými řezy v dolním segmentu břicha se do děložní dutiny zavede aparát, který pod kontrolou mikroskopu mechanicky odstraňuje patologicky zarostlé buňky endometria. Rehabilitační období trvá 3-4 dny, poté se ženě doporučuje změnit svůj životní styl a vyloučit všechny faktory, které vyvolávají vývoj onemocnění.
 2. Radiofrekvenční ablační metoda - používá se, když léze děložní výstelky přesahují 65%. Do dutiny je zavedeno speciální zařízení, kterým jsou přiváděny ultrazvukové paprsky. Pod jejich vlivem je endometrium zničeno, což přispívá k obnově sliznice.
 3. Úplná resekce dělohy je indikována, když se z ložisek endometriózy vyvinou nádory, které vyvíjejí zvýšený tlak na blízké orgány. Operace se provádí dutinovým řezem v dolním břišním segmentu. Procedura probíhá v celkové anestezii, rehabilitace trvá 1-2 měsíce.

Po operaci je indikována hormonální terapie, která potlačuje aktivní produkci progesteronu. Je to tento hormon, který na pozadí vyhynutí syntézy estrogenu převládá nad kontrolou práce všech genitálií..

Tradiční metody léčby endometriózy

Účinným fyto-léčivem, které se používá při léčbě endometriózy v klimakterickém období, je děloha Borovaya. Tato bylina obsahuje hormonální složky a látky, které mají příznivý vliv na fungování celého reprodukčního systému..

Vaří se a odebírá podle zvláštního schématu vyvinutého lékařem. Doba trvání léčby je 1 měsíc, poté si udělají přestávku a vyhodnotí účinnost léčby.

Nedoporučuje se používat takový odvar samostatně, protože existují vedlejší účinky, které mohou zhoršit průběh endometriózy.

Prevence

Je zcela nemožné zabránit rozvoji endometriózy, protože její etiologie není zcela známa. Je možné snížit intenzitu projevu na pozadí hormonální nerovnováhy dodržováním těchto doporučení:

 1. Ročně podstoupit vyšetření u gynekologa a za přítomnosti podezřelých příznaků vyhledat neplánovanou pomoc.
 2. Vzdejte se špatných návyků a vedte zdravý životní styl, věnujte čas sportu a správné výživě.
 3. Prevence nechtěného těhotenství bariérovou antikoncepcí, snížení rizika potratů.

Endometrióza je obtížně léčitelná a riziko recidivy je 30-45%. Proto je důležité dodržovat preventivní opatření a neignorovat návštěvy lékaře..

Příznaky a příznaky endometriózy s menopauzou

Dříve to bylo považováno za vzácný výskyt příznaků endometriózy v menopauze a léčba onemocnění se nejčastěji prováděla v reprodukčním věku. Ale v dnešní době jsou příznaky onemocnění často zaznamenány v počáteční fázi menopauzy. Během tohoto období života ženy je velmi obtížné diagnostikovat patologii kvůli obecným příznakům menopauzy. Čím dříve však lékař určí přítomnost onemocnění, tím větší je šance na jeho vyléčení, protože u starších pacientů může mít patologie endometria vážné následky..

Proč endometrium roste během menopauzy?

Endometrióza s menopauzou je typ gynekologické patologie, během níž vnitřní vrstva děložní dutiny vyrůstá mimo ni. Zvýšené dělení endometriálních buněk je charakteristické pro reprodukční věk, ale s menopauzou může také dojít k tomuto onemocnění.

 1. Významná převaha estrogenu. Zdálo by se, že na pozadí zániku funkce vaječníků to nemůže být. Ale na začátku menopauzy dochází k hormonálnímu narušení, které může probíhat různými způsoby. A v tomto případě může dojít k nerovnováze mezi estrogenem a progesteronem..
 2. Obezita. S nedostatkem ženského pohlavního hormonu začne tělo obnovovat chybějící hormony pomocí lipidových tkání (tukových usazenin). Faktem však je, že tuk není schopen produkovat progesteron, který je zodpovědný za vyvážení účinků estrogenu na tělo. Výsledkem je patologická proliferace endometriálních tkání.
 3. Cukrovka. U premenopauzálních žen vyvolává relaps endometriózy. Špatné fungování pohlavních žláz způsobuje poruchu, při které i minimální množství estrogenu způsobuje aktivaci buněk sliznice dělohy.
 4. Staré infekční nemoci. Předčasná léčba, pokročilé formy zánětu vytvářejí další zátěž pro reprodukční systém. Odložené infekční nemoci mohou nepostřehnutelně změnit strukturu endometria, ale u menopauzy to může být zřejmé.
 5. Různé chirurgické zákroky. Genitální chirurgie, vícečetné potraty. Je to způsobeno zbývající jizvou, která je základem pro dělení buněk endometria.
 6. Dědičná predispozice. Tento důvod není zcela objasněn, ale v řadě případů je zaznamenána podobná souvislost. To platí nejen pro endometriózu dělohy s menopauzou, ale také pro další gynekologická onemocnění..

Příznaky endometriózy

Příznaky endometriózy s menopauzou závisí na místě onemocnění a počtu lézí.

Mezi nejčastější znaky je třeba zdůraznit:

 1. Bolestivé pocity (velmi intenzivní ráno, večer klesající).
 2. Výtok (ve formě mírného výtoku krví, obvyklého těžkého výtoku a také krvácení). Kliknutím na tento odkaz zobrazíte fotografii výtoku s endometriózou.
 3. Závratě (není systematické).
 4. Celková únava (nemoc zvyšuje pokles výkonu během menopauzy).

Kromě toho často existují příznaky intoxikace:

 • pocit zimnice;
 • nevolnost a zvracení;
 • prudký nárůst teploty;
 • vysoký počet bílých krvinek.

Endometrióza v menopauze může připomínat běžné příznaky menopauzy, takže u ženy hrozí riziko onemocnění. Nadměrný růst endometria může také významně zvýšit nepohodlí charakteristické pro menopauzu..

Typy nemocí

Endometrióza se vyznačuje formou distribuce:

 1. Genitální. Může to být interní a externí. V tomto případě jsou příčinou patologie buněčné enzymy, receptory pohlavních hormonů a genové mutace.
 2. Extragenital. Proliferace endometria sahá nejen do genitálií, ale také do dalších oblastí těla. Nejčastěji je postižena břišní dutina, plíce, játra a srdce. Zde onemocnění vyvolává nadváhu, diabetes mellitus, následky chirurgických zákroků i zánětlivé procesy.

Hyperplazie endometria může být také:

 • glandulární,
 • cystická,
 • bazální,
 • polypoidní,
 • atypické.

Každý druh má své vlastní vlastnosti a způsoby léčby. Atypická a bazální endometrióza je nejobtížněji léčitelná, ale jsou vzácné..

Diagnóza onemocnění

Menopauza a endometrióza mají několik běžných příznaků, a proto jsou během menopauzy tak často zaznamenávány opomíjené formy patologie. Zde se nemůžete spolehnout na své vlastní pocity, a proto je nutné systematické pozorování lékařem..

Existují následující diagnostické metody:

 • Gynekologické vyšetření. Lékař vyslechne stížnosti, vyšetří děložní dutinu a v případě potřeby předepíše následující typy vyšetření.
 • Ultrazvuk. S pomocí vaginálního senzoru odborník vyhodnotí celkový stav vnitřních pohlavních orgánů a vytvoří zesílení endometriální tkáně. O hyperplazii svědčí zesílení o 15 až 20 mm. Indikátory shora hovoří o adenokarcinomu.
 • Hysteroskopie. Specialista provádí škrábání děložní dutiny, aby přesně určil typ endometriózy. Procedura se provádí bez anestézie, je považována za bezbolestnou, ale určitý výtok po hysteroskopii může být rušivý.
 • Biopsie. Provádí se pro další histologické vyšetření tkáně endometria. V důsledku chirurgické excize tkáně může po biopsii dojít ke skvrnám.
 • Krevní test na hormony. Stanoví se hladina pohlavních hormonů, hormonů štítné žlázy a nadledvin.
 • RTG dělohy. Docela informativní diagnostická metoda, která pomáhá určit přítomnost nádorů, adhezí a polypů.

Povaha diagnózy se stanoví individuálně po návštěvě gynekologa.

Co se stane, pokud se nemoc neléčí?

Pokud nediagnostikujete onemocnění včas a nepokračujete v léčbě, může endometrióza způsobit:

 1. Těžká anémie. Významné krvácení vyvolává ztrátu hemoglobinu. Tělo nemůže plně obnovit objem a kvalitu krve, a pokud žena nehledá pomoc z nemocnice, pak je možný i smrtelný výsledek..
 2. Zánět pobřišnice. Pokud se tkáň endometria šíří mimo reprodukční systém, může to způsobit vážný zánět v břišní dutině..
 3. Onkologická onemocnění. Na pozadí pokročilé endometriózy se mohou objevit onkologické novotvary. A je velmi obtížné vyléčit rakovinné nádory..

Lze dojít k závěru, že včasná léčba endometriální patologie chrání ženu před velmi vážnými následky, které přímo souvisejí s tímto onemocněním..

Léčba drogami

Postmenopauzální nebo premenopauzální endometrióza je léčena hormonálními léky. Hlavním úkolem v této fázi je snížit účinek estrogenu na tělo. K tomu se používá progesteron, jehož příjem může způsobit regresi onemocnění a zklidnění ložisek patologie.

Užívání jednosložkových léků je však možné pouze při absenci dalších problémů, protože již snížená hladina estrogenu během menopauzy se zvýšenou supresí může negativně ovlivnit jiné orgány.

Lékaři nejčastěji předepisují léky kombinované hormonální substituční terapie s malým množstvím estrogenů a progestinů, aby poskytly léčbu s mírným účinkem:

 • Triziston,
 • Janine,
 • Marvelon,
 • Anteovin.

Je třeba si uvědomit, že pokud se endometrióza vyvinula do maligních nádorů, není HRT povolena.

Namísto kombinovaných léků může lékař předepsat:

Lék na bázi progestinu:

 • Iprozhin,
 • Norkolut,
 • Prajisan,
 • Utrozhestan,
 • Duphaston.

Androgeny (ke snížení produkce estrogenu) - Gestrinon, Danazol. Tyto léky eliminují bolest a snižují pravděpodobnost recidivy onemocnění..

Kromě toho musíte zajistit normální výživu, dostatečné množství vitamínů. Žena by se měla starat o stav krevních cév, srdce a kostní tkáně, které mohou být ovlivněny v důsledku léčby, pokud nezajistí další podporu..

Operativní zásah

Navzdory prioritnímu významu operace během menopauzy stojí za to se uchýlit k chirurgickému zákroku za určitých předpokladů:

 • Endometrióza ve vaječníku.
 • Extragenitální typ patologie.

V těchto případech onemocnění nereaguje dobře na léčbu léky a riziko komplikací je velmi vysoké. Lékař předepíše operaci poté, co pacient podstoupí nezbytnou diagnostiku.

Používá se také metoda laparoskopie, která zajišťuje propíchnutí břicha bez disekce břišní tkáně. Období zotavení pro takovou operaci proto není dlouhé. Může se však stát, že po laporoskopii dojde k určitému výboji, který je podrobněji uveden v jednom z našich článků..

Léčba tradiční medicínou

Tato léčba je pouze doplňková. Následující bylinky můžete používat pouze se souhlasem lékaře:

 • Borovaya děloha.
 • Červený kořen štětce,
 • Douching propolis.

Žena by si měla pamatovat, že pokud jsou léčivé byliny používány nesprávně, mohou jen ublížit. Pokud při léčbě není nutné používat bylinné přísady, nemusíte se k nim uchýlit, abyste nezhoršili onemocnění.
Zdraví ženského těla přímo závisí na životním stylu. Pokud se žena po menopauze přestane starat o svou pohodu, mohou nastat různé gynekologické nemoci a další patologie spojené s restrukturalizací těla.

Nástup endometriózy v klimakterickém období

Běžná, obtížně léčitelná endometrióza s ženskými chorobami znepokojuje mnoho spravedlivých pohlaví. Odborníci již dříve řekli, že nemoc nelze vyléčit, můžete ji přeložit do latentní formy a s nástupem menopauzy si můžete vydechnout, protože endometrióza dělohy s menopauzou se zpravidla neobjevuje. Dnes se názor změnil, protože lékaři pozorují, že tato choroba znepokojuje ženy s nástupem menopauzy. Včasně zjištěné příznaky a léčba patologie zabrání výskytu komplikací, které mohou nastat u žen v dospělosti.

Důvody pro šíření endometria v menopauze

Endometrium je vnitřní vrstva dělohy, která normálně lemuje orgán a nepřekračuje jej. U endometriózy dochází k aktivnímu dělení buněk endometriotické tkáně, její výstup mimo dělohu.

K dnešnímu dni je endometrióza dělohy s menopauzou bohužel běžnou patologií, která znepokojuje ženy v dospělém věku. Odborníci identifikovali řadu hlavních důvodů, které vyvolávají rozvoj onemocnění:

 1. Zvýšené hladiny estrogenu. U některých žen dochází na začátku menopauzy k hormonálnímu narušení, během něhož hladina estrogenu prudce stoupá, což se zdá nemožné, protože funkce vaječníků odumírá. Hormonální změny způsobují nerovnováhu mezi progesteronem a estrogenem, proti které se vyvíjí endometrióza.
 2. Nadváha. Pokud v těle není dostatek ženského hormonu, začne je produkovat pomocí ženského tělesného tuku. Problém je v tom, že progesteron nelze extrahovat z tuku, který je zodpovědný za to, jak estrogen ovlivňuje tělo. Tento proces se stává hlavní příčinou proliferace endometriální tkáně..
 3. Diabetes mellitus může být příčinou endometriózy. Pokud pohlavní žlázy nefungují správně, nesprávná funkce, estrogeny aktivují proces růstu vnitřní sliznice dělohy.
 4. Přítomnost starých infekčních chorob. Nemoci, které nebyly vyléčeny, se vyvinuly do chronické formy a mají přímý dopad na fungování reprodukčního systému. Pokud žena utrpěla nemoci infekční povahy, mohly by ovlivnit strukturu endometria a změnit ji. Tyto procesy se nejjasněji projevují právě během menopauzy..
 5. Chirurgický zákrok provedený na genitáliích, umělé ukončení těhotenství zanechává jizvovou tkáň. Stávají se základem v procesu aktivní proliferace buněk endometria.
 6. Náchylnost. O dědičné predispozici nelze přesně hovořit, tento faktor dosud nebyl plně pochopen. V některých případech to odborníci berou v úvahu při sběru anamnézy pacienta..

Pokud je příčina endometriózy v menopauze zjištěna včas, lze onemocnění včas zastavit. Specialista vybere individuální terapeutický plán, který vám umožní stabilizovat stav ženy a vyhnout se relapsům.

Jak se to projevuje

Známky přítomnosti patologie se mohou lišit v závislosti na tom, kde se nemoc nachází a kolik z jejích ložisek se již objevilo. Vzhledem k obecnému obrazu endometriózy v menopauzálním období odborníci identifikovali řadu hlavních znaků:

 1. Objevující se pocity bolesti - jejich vrchol nastává ráno, večer intenzita bolesti výrazně klesá.
 2. Periodické vypouštění jiné povahy. Lze pozorovat menší krvavý výtok, může být také hojný, ale bez krve. V některých případech může dojít ke krvácení.
 3. Pravidelné závratě.
 4. Slabost těla, rychlá únava. Žena vidí, že její výkon klesá.

Během menopauzy může žena spolu s těmito příznaky zaznamenat příznaky intoxikace těla. Mnoho lidí si často stěžuje na:

 1. Zimnice.
 2. Nevolnost, zvracení.
 3. Zvýšená tělesná teplota.
 4. Při provádění testů lze v krvi detekovat vysokou hladinu leukocytů.

Kombinace těchto příznaků si mnoho lidí mýlí se symptomatologií samotné menopauzy. V tom spočívá nebezpečí nemoci. Žena může vynechat okamžik rozvoje patologie, což dále vyvolá řadu komplikací. Endometrióza se navíc stává faktorem, který zesiluje veškeré nepohodlí, které žena prožívá během menopauzy..

Než hrozí

Mnoho lidí si mylně zaměňuje příznaky nástupu patologie s menopauzou. Dokonce i výskyt alarmujících příznaků (zhoršení stavu, výskyt výtoku), bohužel, ne všechny ženy jsou nuceny včas vyhledat kvalifikovanou pomoc. Endometrióza s menopauzou nutně vyžaduje léčbu. Pokud nebyla kvalifikovaná terapie předepsána včas, onemocnění může způsobit:

 • rozvoj těžké formy anémie. Pokud žena neustále krvácí, hladina hemoglobinu v krvi výrazně klesá. Průběh anémie komplikuje pokles hladiny progesteronu. Tělo nemůže včas obnovit požadovaný objem ztracené krve, žena se cítí slabá. Situace se postupně zhoršuje. V tomto případě odborníci nevylučují smrt;
 • endometrióza v menopauze může způsobit peritonitidu. To se stane, pokud ohniska nemoci rostou v břišním prostoru;
 • rakovina - endometrióza může způsobit onkologická onemocnění reprodukčního systému. Ohrožen je také močový měchýř a střeva. Léčba maligního novotvaru je mnohem obtížnější než léčba jeho hlavní příčiny..

Specialista může vyslovit nepříznivou prognózu, pokud je nemoc v zanedbaném stavu. Pokud žena okamžitě zareagovala na zhoršení jejího stavu, přišla na konzultaci, podstoupila vyšetření a provede komplex předepsané terapie, šance na uzdravení se zvyšují.

Léčba

Poté, co žena podstoupí kompletní vyšetření a diagnostiku, zvolí ošetřující lékař metodu léčby. Patologie zjištěná u premenopauzálních žen může být léčena perorální antikoncepcí, druhou možností je zavedení spirály s hormony. Taková terapie je předepsána až poté, co byla zjištěna nerovnováha látek v těle, která neodpovídá věku ženy..

Léčba endometriózy u postmenopauzálních žen vyžaduje integrovaný přístup. Specialista může předepsat hormonální léky, doporučit použití tradiční medicíny. Předepsanou terapii může doplnit i fyzioterapie. Léčba patologie trvá dlouho, pravidelně se podrobujete odborným vyšetřením, sledujete stav.

Léky

Léčba endometriózy během menopauzy je zaměřena na oslabení účinků estrogenu na tělo. Žena začíná užívat progesteron, který vyvolává ústup choroby. Spolu s tím lze pozorovat, jak ložiska endometriózy postupně mizí. Jednosložkové hormonální léky dávají dobrý výsledek, ale mohou být předepsány, pokud po úplném vyšetření nedojde k souvisejícím zdravotním problémům.

Mohou být předepsány léky na hormonální substituční terapii. Jejich účinek na ženské tělo je mírnější. Obsahují malý podíl estrogenu a progestinu. Průběh terapie je v každém případě individuální.

Lékař může předepsat androgeny ke snížení bolesti. Léky v této kategorii snižují riziko recidivy patologie. Specialista musí předepsat průběh vitamínů, žena musí podporovat tělo, sledovat stav srdce, cévy.

Provozní

Pokud konzervativní léčba neprokázala požadovanou pozitivní dynamiku, rozhodnou odborníci o operaci. Další indikací pro operaci jsou opakující se recidivy patologie, při nichž dochází ke komplikacím, je pozorováno zhoršení celkového zdravotního stavu.

Nejčastěji se provádí laparoskopie - to může výrazně zkrátit dobu zotavení. V případě potřeby může dojít ke kauterizaci jednotlivých ložisek endometriózy. Podle statistik má 80% žen po operaci pozitivní výsledek. Ložiska endometriózy jsou odstraněna a nemoc se zpravidla nevrací a žena se velmi rychle zotaví.

Lidové

Lidové léky na léčbu endometriózy mohou být předepsány odborníkem jako doplňková léčba k léčbě drogami. Je zakázáno zvolit si fytoterapii pro sebe - to může zhoršit stav. Odborník nejčastěji předepisuje:

 • propolis (je součástí douchingových řešení);
 • červený kořen kartáče;
 • kančí děloha.

Je třeba si uvědomit, že zneužívání tradiční medicíny může zhoršit stav a zhoršit průběh onemocnění. Alternativní léčba je pomocná, ale není hlavní metodou léčby, je třeba ji také vzít v úvahu.

Udržovat zdraví žen v bezpečí je tvrdá práce a odpovědnost za každou ženu. Musíte se chovat opatrně, nezapomeňte, že každý výstražný signál odeslaný tělem naznačuje problém. Včasná vyšetření, na základě doporučení lékaře, sebeovládání jsou jediné metody, které vám umožní udržet zdraví po mnoho let.

Endometrióza s menopauzou

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Komplikace a důsledky
 • Diagnostika
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

Endometrióza během menopauzy není častým jevem, protože nástup menopauzy byl považován za jedinou konečnou možnost úplného vyléčení endometriózy, dnes však existuje jasná tendence, že se endometrióza objevuje až s nástupem menopauzy. Konečná patogeneze vývoje takovéto patologie v menopauze nebyla studována, ale je nutné jasně rozlišovat menopauzu a příznaky endometriózy, protože toto onemocnění u starších žen má vážnější následky.

Kód ICD-10

Příčiny endometriózy s menopauzou

Endometrióza je onemocnění, jehož podstatou je vzhled ložisek endometria nejen v děložní dutině, ale také mimo ni, což je doprovázeno cyklickými změnami v těchto oblastech ve formě menstruace bez ohledu na lokalizaci. Konečná patogeneze vývoje tohoto onemocnění nebyla studována, ale existuje mnoho rizikových faktorů. Endometrióza se rozlišuje jako genitální, když jsou tato ložiska umístěna na ženských pohlavních orgánech, a extragenitální, když mohou být ložiska na jakýchkoli vnitřních orgánech - plících, bránici, játrech, na pobřišnici. Na druhé straně se genitální endometrióza vyznačuje vnitřně - na vnitřních pohlavních orgánech a zevně - na vnějších pohlavních orgánech. Tato klasifikace je důležitá, protože měsíční krvácení z těchto endometriotických ložisek může odpovídat klinice určité nemoci, proto je důležité správně stanovit diagnózu.

Důvodem rozvoje endometriózy jsou považovány časté chirurgické zákroky na genitáliích i na pánevních orgánech na pozadí poruch hormonální homeostázy, které přispívají k tvorbě endometrioidních ložisek. Důvod rozvoje endometriózy s menopauzou nebyl konečně objasněn, protože tento jev není pro tento věk typický, ale rozlišují se rizikové faktory pro rozvoj této patologie v menopauze. Mezi takové faktory patří obezita, diabetes mellitus, zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů, časté chirurgické zákroky, poporodní trauma.

Patogeneze

Patogeneze vývoje extragenitální endometriózy spočívá ve skutečnosti, že během chirurgických zákroků na genitáliích nebo pánevních orgánech nebo po úrazech je endometrium náhodně rozptýleno. Prostřednictvím vejcovodů nebo kontaktem přes operační ránu spadají mikroskopické oblasti endometria na pobřišnici, odkud mohou být rozptýleny do jater, bránice a dále. Tato ložiska endometriózy s aktivní první fází menstruačního cyklu, zejména pokud má žena hormonální nerovnováhu a je pozorován hyperestrogenismus, se začínají aktivně množit. V důsledku těchto procesů rostou mikroskopické oblasti a pod vlivem poklesu estrogenu a začátku druhé fáze menstruačního cyklu se také začínají aktivně vylučovat, což je doprovázeno uvolňováním krve..

Patogeneze vývoje endometriózy v menopauze nebyla studována, protože na pozadí fyziologického hypoestrogenismu by endometrioidní ohniska měla zmizet, ale dochází k opaku. Předpokládá se, že vývoj tohoto procesu v menopauze může být spuštěn nedávnými chirurgickými zákroky pro jinou patologii, která je doprovázena stejným principem disperze endometria. Pod vlivem stále působících estrogenů tyto oblasti začínají fungovat a nedostatek estrogenů, který začíná menopauzou, nepřispívá k útlumu procesu, protože tyto oblasti se stávají méně citlivé na působení hormonů v důsledku poklesu receptorů souvisejícího s věkem. Proto hypoestrogenismus v menopauze není doprovázen regresí endometriózy. Hlavním důvodem rozvoje endometriózy v menopauze lze tedy považovat nedávné chirurgické zákroky na pánevních orgánech. Skutečnost, že endometrióza se nevyskytuje u mnoha žen s menopauzou, lze vysvětlit také kvantitativním rozdílem v estrogenu a receptorech pro ně..

Příznaky endometriózy s menopauzou

Příznaky vývoje endometriózy s menopauzou se liší v závislosti na lokalizaci patologického zaměření. Velmi důležitým bodem je správná a včasná diagnóza, protože příznaky endometriózy může žena velmi často považovat za nástup menopauzy.

Prvními příznaky endometriózy v menopauze jsou menstruační poruchy, které mohou mít různé vlastnosti. Pokud se endometrióza nachází ve vaječníku, pak se tvoří cysty, které významně narušují normální ovariálně-menstruační cyklus. Tyto poruchy mohou být typu polymenorea, oligomenorea, menoragie, metroragie. Protože takové porušování je charakteristické pro menopauzu, žena těmto projevům nevěnuje zvláštní pozornost, což je špatné. Nejčastěji jsou klinickými projevy endometriózy s menopauzou hojné špinění, které začíná několik dní před očekávanou menstruací a trvá déle než týden. Tento cyklus je doprovázen silnými bolestmi v dolní části břicha dlouho před nástupem menstruace. Pokud žena již vstoupila do období menopauzy a nemá menstruaci po dobu tří až šesti měsíců, může být nástup endometriózy také doprovázen podobnými příznaky jako menstruace, ale tento výtok je časově delší.

Dalším příznakem endometriózy v menopauze může být syndrom silné bolesti, který je často doprovázen klinickými projevy akutního břicha. To se stává poměrně často, protože endometriotická ložiska se nejčastěji nacházejí ve vaječníku nebo na pobřišnici a uvolňování krve přispívá k podráždění pobřišnice s odpovídající reakcí. Ženy proto často končí na chirurgickém zákroku na klinice pro akutní břicho v menopauze, když si nikdo nemyslí na endometriózu, a takovou možnou diagnózu je třeba zohlednit..

Méně často se stává, že příznaky endometriózy s menopauzou se mohou projevit jako klinika krvácení z jiných orgánů, například plicní krvácení. V tomto případě jsou endometrioidní ložiska umístěna v tloušťce plicní tkáně a může se objevit kašel s krvavým sputem, což naznačuje plicní edém. Proto je nutné vzít v úvahu anamnézu souběžných onemocnění a období menstruačního cyklu..

Průběh endometriózy s menopauzou může být u malých oblastí endometriózy asymptomatický. Poté stupeň krvácení nestačí k projevu jakýchkoli místních příznaků a je třeba věnovat pozornost celkovému stavu ženy. Jediným klinickým příznakem může být projev chronické posthemoragické anémie. To bude doprovázeno celkovou slabostí, bledostí, špatnou chutí k jídlu, sníženým výkonem, závratěmi, mdlobami. Je nutné věnovat pozornost těmto příznakům pro další diagnostiku a ověření příčiny takové anémie..

Komplikace a důsledky

Důsledkem endometriózy s menopauzou u žen v tomto věku může být často malignita. To může být zejména případ nediagnostikovaných forem endometriózy, protože dochází k množení buněk, které nelze kontrolovat, a to platí zejména pro stavy s hormonální dysregulací. Důsledkem endometriózy může být také krvácení do břišní dutiny, následované klinikou akutního břicha.

Diagnóza endometriózy s menopauzou

Vzhledem k typickým charakteristikám průběhu onemocnění endometriózy může být diagnostika často během menopauzy komplikovaná. To je způsobeno skutečností, že v klasických případech endometrióza zmizí s nástupem menopauzy, ale v tomto případě se to nestane.

Je nutné pečlivě vyšetřit ženu s podrobnostmi o všech stížnostech a s přesným zaznamenáním historie. Je nutné objasnit povahu menstruačního cyklu po celý život, délku cyklu, stupeň krvácení, přítomnost bolesti. Je také nutné zjistit, kdy začala menopauza, její průběh, rysy, příznaky z jiných orgánů i klinické příznaky. Při vyšetření můžete identifikovat příznaky anémie ve formě bledosti kůže a sliznic, systolického šelestu na vrcholu, bledosti bělma.

Při pohledu do zrcadel nelze detekovat žádné speciální změny, protože tyto ohniska lze lokalizovat kdekoli.

Analýzy, které umožňují podezření na tuto patologii, mohou být obecné a konkrétní. Kompletní krevní obraz může ukázat anémii a její stupeň, stejně jako akutní nebo chronickou povahu anémie podle hladiny retikulocytů. Pokud byl pacient přijat na kliniku akutního břicha, pak normální vzorec leukocytů v obecném krevním testu umožňuje vyloučit akutní zánětlivý proces břišní dutiny. Mezi konkrétními testy se doporučuje provést průzkum hladiny pohlavních hormonů v krvi, který nám umožní hovořit o úrovni změn. Je také nutné provést vyšetření na hladinu vápníku v krvi, která je způsobena nástupem menopauzy..

K objasnění diagnózy je nutné provést cytologické vyšetření špinění, aby se vyloučila maligní transformace. K tomu lze provést diagnostické škrábání děložní dutiny..

Instrumentální diagnostika je vysoce účinná v případě detekce endometriózy ve vaječníku. Poté se ve vaječníku vytvoří „čokoládová“ cysta, která je diagnostikována pomocí ultrazvuku. V tomto případě je určena anechoická heterogenní tvorba vaječníku, který má heterogenní strukturu kvůli přítomnosti endometriálních buněk, které mohou vylučovat krev. V tomto případě není dutina vytvořena nebo je uvnitř malá dutina, která obsahuje krev, a protože krev má vyšší hustotu než kapalina, určuje se fuzzy struktura formace.

„Zlatým standardem“ pro instrumentální diagnostiku břišní endometriózy je diagnostická laparoskopie. Často se stává, že projevy endometriózy ve formě akutního břicha nelze rozlišit a diagnóza je stanovena pouze na operačním stole s objektivními příznaky endometrioidních oblastí na pobřišnici.

Někdy se silným krvácením do pánevní dutiny se během vyšetření určí převis zadního předního víčka pochvy, což vyžaduje další diagnostický postup - punkci zadního předního víčka pochvy..

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika endometriózy s menopauzou musí být prováděna primárně u maligních nádorů endometria. Rakovinu endometria může doprovázet charakteristická klinika - výskyt krvavého výtoku několik měsíců nebo let po nástupu menopauzy. Ale s rakovinou endometria dochází k reakci regionálních lymfatických uzlin a také podle výsledků ultrazvuku je určena heterogenita děložní dutiny. Důležitým prvkem pro přesnou diferenciaci stavu je histologické vyšetření, které u rakoviny má maligní buňky.

Také endometrióza s menopauzou, která je lokalizována ve vaječníku s tvorbou cysty, musí být odlišena rakovinou vaječníků a jinými cystami. V tomto hraje hlavní roli ultrazvuk, který vám umožňuje identifikovat povahu formace, stupeň jejího přívodu krve, hustotu struktury. U rakoviny vaječníků je struktura samotného vaječníku nejasná, není možné rozlišit jeho obrysy. Jiné cysty mají tenkou tobolku a jednotnou strukturu.

Endometrióza břišní dutiny, která iniciuje kliniku akutního břicha, musí být odlišena od:

 • akutní cholecystitida,
 • akutní zánět slepého střeva,
 • renální kolika,
 • jaterní kolika,
 • prasklé cysty,
 • torze nohou cysty,
 • myom nekróza.

Všechny tyto stavy musí být vyloučeny, protože vyžadují urgentní chirurgický zákrok. K tomu je nutné shromáždit anamnézu a vyloučit všechna možná onemocnění gastrointestinálního traktu, stejně jako onemocnění reprodukčního systému. Někdy není diagnostika úplná bez diagnostické laparoskopie.

Nejprve je nutné vyloučit maligní povahu procesu a poté provést další diagnostiku.

Na koho se obrátit?

Léčba endometriózy s menopauzou

Léčba endometriózy menopauzou může být konzervativní a operativní v závislosti na lokalizaci procesu, stupni klinických projevů a počtu a velikosti endometrioidních ložisek. Volba způsobu léčby je však vzhledem ke stavu menopauzy a hormonální nerovnováze trochu komplikovaná, proto je v každém případě nutná zvláštní pozornost a individuální přístup k léčbě..

Měla by být prováděna lékařská léčba endometriózy s menopauzou s přihlédnutím k hormonálnímu pozadí ženy a charakteristikám těla s menopauzou.

Léčba drog zahrnuje použití hormonální terapie. Z tohoto důvodu se vzhledem k patogenetickým vlastnostem tohoto procesu používají léky, které mají zvýšenou hladinu progesteronu. Současně snížení množství estrogenu přispívá k regresi proliferace a sekrece endometrioidních ložisek.

Vzhledem k tomu, že k fyziologickému poklesu sekrece estrogenu dochází v těle ženy během menopauzy, může další potlačení hladiny estrogenu zesílit změny v jiných orgánech a systémech, proto by měla být taková léčba předepisována velmi opatrně a v kombinaci s jinými léky, které chrání srdce a kosti. Hlavními léky, které se nejlépe používají k léčbě endometriózy s menopauzou, jsou kombinované léky, které obsahují malé množství estrogenu a progesteronu, což přispívá k mírnějšímu účinku léčby. Hlavní léky, které se používají k tomuto účelu:

 1. Triziston je kombinovaný lék estrogen-progesteron. Podporuje regresi endometriózy inhibicí buněčné proliferace a sekrece. Lék je dostupný ve formě pilulek tří barev, které se aplikují podle zvláštního schématu po dobu tří týdnů, poté přestávky na týden. Průběh léčby je nejméně tři až šest měsíců. Kontraindikace pro jmenování léku jsou maligní formace jakékoli lokalizace, vaskulární patologie ve formě trombózy v anamnéze, hepatitida. Je nutné používat opatrně u diabetes mellitus, protože lék může změnit glukózovou toleranci, stejně jako u arteriální hypertenze. Nežádoucí účinky se mohou objevit ve formě cholestázy, jaterní dysfunkce, embolie i alergických a dyspeptických reakcí.
 2. Janine je nízkodávkové dvoufázové kombinované léčivo estrogen-progesteron, které pomáhá vyrovnat hormonální pozadí a potlačuje sekreci endometriotických míst. Vyrábí se ve formě pilulek, jejichž počet je 21. Příjem začíná prvním dnem menstruačního cyklu. Díky obsahu estrogenu a progesteronu může lék regulovat jakoukoli hormonální nerovnováhu. Užívání jedné tablety denně po dobu 21 dnů, poté přestávka po dobu 7 dnů, poté je příjem obnoven. Nežádoucí účinky se mohou vyvinout ve formě dyspeptických projevů, kožních alergických reakcí, změn v mléčné žláze ve formě bolesti, jejich otoků a krvavého výtoku z dělohy. Kontraindikace užívání drogy jsou diabetes mellitus, trombóza a další problémy s krevními cévami, migréna, stejně jako těhotenství a kojení..
 3. Marvelon je kombinovaný estrogen-progesteronový lék, který obsahuje 5krát více progesteronu. Princip účinku léčiva na endometriózu, včetně endometrioidních cyst, je způsoben regulací hormonálních hladin. Lék je dostupný v tabletách po 100 mg a užívá se jedna tableta denně současně od 1 do 21 dnů cyklu. Tím je zajištěna konstantní normální koncentrace hormonů v krvi. Vedlejšími účinky léku jsou alergické projevy, dyspeptické projevy ve formě nevolnosti, zvracení, nepohodlí v mléčných žlázách, poruchy libida a přírůstek hmotnosti. Kontraindikace pro použití jsou akutní dysfunkce jater, akutní cholecystitida, maligní procesy jakékoli lokalizace.
 4. Antheovin je kombinované dvoufázové estrogen-progesteronové léčivo, které potlačuje procesy normálního menstruačního cyklu regulací hormonálních hladin a zabraňuje procesu ovulace. To přispívá k regresi funkčních cyst. Lék je dostupný ve formě tablet, 21 kusů v balení. Mezi nimi je 11 bílých a 10 růžových, podle rozdílného složení. Jedna tableta se užije od 5. dne cyklu. Mohou se objevit vedlejší účinky ve formě dyspeptických projevů, nepohodlí v mléčných žlázách a pocitu jejich napětí. Kontraindikace užívání drogy jsou diabetes mellitus, arteriální hypertenze, epilepsie, křečové žíly a kouření se při užívání tohoto léku nedoporučuje..

Souběžně s hormonální substituční terapií je nutné provádět regenerační a imunomodulační léčbu ve formě vitamínové terapie. Doporučují se vitamíny skupiny A a E, nejlépe multivitaminové komplexy. Z fyzioterapeutických metod léčby se doporučuje iontoforéza a elektroforéza a radioterapie. Je také nutné předepsat doplňky vápníku a profylaktické dávky kyseliny acetylsalicylové..

Operativní metoda léčby endometriózy s menopauzou má během menopauzy prioritu, protože taková léčba je radikální a riziko komplikací je sníženo. Tato léčba je zvláště účinná u endometriózy ve vaječníku. Odstranění takové cysty navíc přispívá k úplné regresi příznaků. Chirurgická léčba je také nezbytná u extragenitálních forem endometriózy, protože nereagují dobře na chirurgickou léčbu.

Alternativní léčba endometriózy s menopauzou

Alternativní léčba endometriózy s menopauzou má prioritu, protože hormonální léčba je často kontraindikována nebo omezena při použití a chirurgický zákrok je odložen. Proto se používá mnoho metod tradiční medicíny, stejně jako bylinné přípravky k regulaci menstruačního cyklu a zastavení krvácení..

Hlavní recepty využívající tradiční metody léčby - tohle je:

 1. Léčba medem - jedna lžíce medu musí být zředěna v litru převařené vody a sprchována dvakrát denně. Tento kurz musí být dokončen do 7-10 dnů. Med má výrazný relaxační účinek na myometrium dělohy a má také bakteriostatický a imunomodulační účinek. Podporuje normalizaci buněčných membrán a snižuje hypersekreci endometria, kterou lze použít pro interní genitální formy endometriózy.
 2. Použití celandinu je účinné pro nápravu hormonální nerovnováhy a snížení bolesti při endometrióze. Při přípravě vývaru je třeba lžíci sušených listů celandinu nalít sklenicí převařené vody a vařit dalších pět minut, poté nechat vychladnout a vypustit. Takový odvar by se měl vypít půl sklenice třikrát denně asi týden..
 3. Řepná šťáva pomáhá obnovit sílu a tvorbu krve po chronické anémii s endometriózou. Pro léčbu se čerstvě vymačkaná řepná šťáva užívá na prázdný žaludek, 50 mililitrů po dobu dvou týdnů..
 4. Listy kopřivy a dřišťálu také přispívají k obnově krvetvorby a uvolňují myometrium se snížením aktivní proliferace endometrioidních ložisek. K tomu se připravuje bylinkový čaj, který má hysterotropní účinek. Listy kopřivy a dřišťálu se napustí převařenou vodou a vaří se dalších pět až deset minut, poté se místo čaje pijí až čtyřikrát denně.
 5. Čaj Viburnum lze užívat několikrát po celý den místo tekutých nápojů, můžete přidat lžíci medu.
 6. Kopřivu lze použít čerstvou, protože má léčivé vlastnosti a zároveň pomáhá obnovit ztrátu krve v případě silného krvavého výtoku. K léčbě se používá čerstvě vymačkaná šťáva ze stonků kopřivy, kterou se namočí tampon a vloží se do pochvy na 2 hodiny večer po dobu nejméně pěti dnů.

Homeopatické léky pro léčbu endometriózy v menopauze je také široce používán, protože nemají ve složení hormony, ale jsou schopny regulovat hormonální hladiny, což zlepšuje klinické projevy jak samotné endometriózy, tak menopauzy. Základní léky:

 • Gynecohel je kombinovaný homeopatický lék, který se dodává ve formě kapek a aplikuje se 10 kapek třikrát denně, předtím se musí rozpustit v teplé vodě. Nežádoucí účinky jsou vzácně pozorovány ve formě alergických jevů.
 • Likopodium je jednosložkový homeopatický přípravek, který je účinný při endometrióze pravého vaječníku. Léčivo se vyrábí ve formě homeopatických granulí 10 gv plechovce, také ve formě tinktury 15 ml. Užívejte mezi jídly, rozpusťte pod jazykem, dokud se úplně nerozpustí, 1 granule 4krát denně. Nedoporučuje se pro těhotné ženy. Nebyly nalezeny žádné vedlejší účinky.
 • Cyklodinon je homeopatický lék, který normalizuje ovario-menstruační cyklus, když je jeho druhá fáze nedostatečná. Lék je dostupný v tabletách nebo kapkách. Dávkování - 1 tableta ráno nebo 40 kapek jednou denně. Průběh léčby je nejméně tři měsíce. Kontraindikací k použití je těhotenství a alergická přecitlivělost na složky léčiva..

Prevence

Opatření k prevenci rozvoje endometriózy v menopauze jsou nespecifická opatření v podobě včasné léčby zánětlivých onemocnění a poranění pohlavních orgánů, vyhýbání se chirurgickým zákrokům mimo indikace, včasné a každoroční konzultace s gynekologem. Je velmi důležité, aby žena při počátečních projevech menopauzy konzultovala lékaře, aby napravila stav a sledovala hormonální pozadí, aby se zabránilo nejen endometrióze, ale také patologii z jiných orgánů a systémů.

Předpověď

Prognóza endometriózy je pozitivní v případě endometrioidních cyst, protože se jedná o nejsnadněji diagnostikovanou lokalizaci a nejsnadněji léčitelnou. V případě extragenitální lokalizace endometriózy je prognóza zotavení relativně příznivá, protože je obtížné ji diagnostikovat.

Endometrióza s menopauzou je patologie, která může mít různé projevy od kliniky akutního břicha po asymptomatický průběh, ale vzhledem k možné malignitě tohoto procesu je nutné včas konzultovat lékaře. Metody léčby jsou vybírány individuálně a lze je kombinovat. V případě jakéhokoli porušení podmínky - musíte se poradit s lékařem, pak bude vaše zdraví v dobrých rukou.

Během kritických dnů by žena měla věnovat hygieně mnohem větší pozornost než obvykle. Měli byste však vědět, že horké koupele mohou nepříznivě ovlivnit její pohodu.