Jaké jsou příznaky endometriózy??

Přítomnost nemoci můžete určit podle jejích příznaků. V tomto případě musíte být opatrní, protože mnoho nemocí může spadat pod stejné příznaky. Pokusíme se vám říct, jaké příznaky naznačují přítomnost endometriózy a jaké diagnostické metody nejúčinněji určují přítomnost patologie.

Typy endometriózy

Endometrióza je patologie vývoje děložní membrány, když endometrioidní buňky rostou mimo orgán. Příčiny nástupu onemocnění dosud nebyly stanoveny, ale lékaři se zaměřují na skutečnost, že k patologii dochází za přítomnosti těchto faktorů:

 • poruchy imunitního a endokrinního systému;
 • poranění děložní tkáně, například během kyretáže nebo chirurgického zákroku;
 • nádory a cysty;
 • infekční a zánětlivé procesy.

Chronická endometrióza má kromě stávajících příznaků své vlastní příznaky a vhodnou léčbu v závislosti na typu a stupni onemocnění. Vědci identifikovali dva typy chronické endometriózy:

 1. Endometrióza vnitřních genitálií nebo adenomyóza - buňky endometria se začínají patologicky aktivně dělit, což vede k zesílení endometria, zvýšení jeho hustoty a snížení elasticity. Ohniska onemocnění jsou běžná jak v děložní dutině, tak v jiných orgánech reprodukčního systému.
 2. Vnější genitálie - ložiska nemoci jsou umístěna ve vagině, na děložním čípku.
 3. Venku - buňky endometria jsou obvykle opuštěné a začínají růst v břišní dutině. Ohniska nemoci se nacházejí ve střevě, v břiše, ve vzácných případech se dostanou do žaludku.

Genitální forma onemocnění má 4 stupně. Adenomyóza 1. stupně je charakterizována malým počtem povrchových ložisek. Na II. Stupni se ohniska vývoje prohlubují, ale nepřekračují děložní membránu. Stupeň III se vyznačuje přítomností cysty ve vaječníku, adhezí v pobřišnici, velkého počtu hlubokých ložisek. IV stupeň je charakterizován bilaterálními cystami přívěsků, fúzí tkání, invazí do pochvy nebo konečníku.

Klinické projevy

V případě endometriózy existují určité příznaky, které naznačují problémy. Známky patologie jsou:

Přítomnost krvavého výtoku na konci menstruačního cyklu, několik dní před nástupem menstruace. U endometriózy mohou být hnedé skvrny hned po ukončení menstruace, pohlavního styku nebo termálních procedur. Krvácení ve vnější formě onemocnění lze nalézt ve stolici a moči.

Nepravidelný menstruační cyklus se slabým nebo nadměrným průtokem.

V prvních několika dnech po nástupu menstruace může dojít k silné bolesti v oblasti pánve. Intenzita a forma bolesti se mohou lišit v závislosti na stupni onemocnění a individuálních charakteristikách. Bolest lze dát zádům. Bolestivé pocity se mohou po pohlavním styku zvýšit a nést těžké váhy.

Neplodnost. V důsledku změn ve struktuře endometria děložní membrána často ztrácí svou hlavní funkci - není schopna přijmout plod. V závažných případech může ovulace chybět.

V pozdějších stadiích adenomyózy se může objevit bolest při vyprazdňování střev a močového měchýře.

Jak správně diagnostikovat endometriózu

Mnoho lidí se zajímá o otázku, jak se určuje přítomnost endometriózy, protože klinické projevy mohou hovořit o různých onemocněních. Při vyšetřování příčiny patologie membrány dělohy může lékař předepsat dodání testů na hormony a nádorové markery. Po vyšetření může lékař rozpoznat typ onemocnění a stupeň vývoje.

Vnitřní a vnější endometrióza je často detekována na gynekologickém vyšetření pomocí zrcadel, jsou stanoveny odchylky ve velikosti dělohy od normy. Ultrazvuk se používá k detekci ložisek patologie, cyst. MRI je nákladné vyšetření, ale při jeho použití lze detekovat i ty nejmenší odchylky ve fungování reprodukčního systému. Pokud jsou na děložním čípku ložiska onemocnění, provede se kolposkopie. Hysteroskopie se provádí intravaginálně pomocí optického senzoru, pokud existuje podezření, že vývojová ložiska jsou ve vejcovodech nebo vaječnících.

Endometrióza přímého gastrointestinálního traktu je diagnostikována pomocí irrigoskopie, sigmoidoskopie, ultrazvuku a dalších studií.

K detekci příčiny patologie se provádí hormonální test. Analýza nádorových markerů se provádí s poškozením vaječníků, protože u adenomyózy se riziko rakovinných buněk zvyšuje 4-5krát.

Po provedení všech forem výzkumu musí lékař provést diagnózu. K určení formy onemocnění musí lékař porovnat jednotlivé projevy onemocnění pacienta, příznaky vnitřní a vnější endometriózy. Genitální forma patologie má následující příznaky:

 • krvácení několik dní před nástupem menstruace, doprovázené bolestí;
 • konstantní fluktuace cyklu;
 • krvavý výtok po pohlavním styku, doprovázený bolestí;
 • Bolestivá, silná a prodloužená menstruace trvající déle než 7 dní;
 • ve čtvrtém stadiu onemocnění lze pozorovat bolest při vyprazdňování střev a močového měchýře;
 • absence těhotenství s nechráněným pohlavním stykem déle než 1 rok.

Endometrióza umístěná na stěnách dělohy ve vagině se liší od genitálního normálního krvácení během menstruace a absence výtoku uprostřed cyklu.

Endometrióza je ve většině případů komerční diagnóza, v praxi se toto onemocnění vyskytuje u 1-5% případů endometriální patologie.

Léčba chronické endometriózy

Při plánování těhotenství a ke snížení rizika komplikací se onemocnění doporučuje léčit léky, fyzioterapií nebo chirurgickým zákrokem.

Léčba zahrnuje protizánětlivé, hormonální, sedativní, enzymatické přípravky, vitamíny, které jsou předepsány k zastavení růstu tkáně. Chirurgickým zákrokem jsou ložiska nemoci odstraněna. Jako chirurgické metody se používá laparoskopie, laparotomie a intravaginální chirurgie. Fyzioterapeutické procedury zahrnují ultrafialové a infračervené záření, magnetoterapii, elektroforézu, minerální koupele.

Předpovědi léčby endometriózy

Doba trvání a způsob léčby jsou určeny stupněm onemocnění a individuálními charakteristikami pacienta. V závislosti na tom, jaké příznaky endometriózy jsou u ženy pozorovány během léčby, může lékař učinit závěr o rychlosti zotavení. Léčba trvá podle případu několik měsíců až rok.

Endometrióza je vzácné onemocnění, které znamená aktivní dělení buněk endometria. Tato patologie má poměrně rozmanité formy, typy a stupně projevu..

Hlavní příznaky adenomyózy jsou:

 • selhání menstruačního cyklu;
 • bolestivá a silná menstruace;
 • bolest a krvácení po pohlavním styku;
 • bolestivé krvácení uprostřed cyklu;
 • neplodnost.

U vnější endometriózy je menstruační tok normální, nedochází ke krvácení uprostřed cyklu. Diagnóza se stanoví po shromáždění testů, provedení vyšetření a za přítomnosti příslušných znaků. Nenechte svého lékaře stanovit komerční diagnózu!

Je endometrióza viditelná na ultrazvuku a kdy je lepší to udělat

Můžete mít podezření na endometriózu na ultrazvuku vizualizací atypických ložisek na povrchu tkání pánevních orgánů nebo ve struktuře svalové vrstvy pohlavního orgánu. Hormonálně závislé onemocnění stanovené při sonologickém vyšetření je předběžnou diagnózou, protože pouze další typy výzkumu mohou spolehlivě potvrdit proliferaci funkční vrstvy dělohy.

Endometrióza je benigní nádor pánevních orgánů nebo břišní dutiny, doprovázený šířením funkčních buněk endometria do jejich membrán.

Typy nemocí

Vnější typ onemocnění postihuje pochvu, vaječníky, vejcovody a částečně břišní dutinu.

Endometrióza vnitřního typu přímo ovlivňuje horní část děložního čípku a jeho tělo.

Onemocnění se navíc může projevit v nodulární, fokální a difúzní formě..

Difúzní forma se tedy nejčastěji projevuje vnitřním typem endometriózy.

Následující ozvěny označují difúzní typ:

 • kulaté nebo oválné tělo dělohy;
 • dochází k zesílení tkání, které tvoří stěnu dělohy, nejčastěji zadní;
 • tělo myometria se zvýšenou echogenicitou;
 • inkluze na děloze do 0,05 mm (depozice vápníku, novotvary různého původu, včetně maligních);
 • endometrium má nerovnoměrný a nejasný obrys.

U nodulární formy může ultrazvuk vykazovat následující ozvěny:

 • změny ve struktuře stěny dělohy, nejčastěji mají zaoblené nebo oválné tvary;
 • v některých případech jsou viditelné útvary podobné cystickým, až do průměru 30 mm;
 • samotné vzdělávání nemá jasné kontury;
 • také studie může ukázat uzel endometriózy, který roste ve stěně dělohy (intersticiální).

Ohnisková forma onemocnění se projevuje následovně:

 • v procesu provádění ultrazvukové studie lze v jedné ze sekcí svalové stěny dělohy (myometria) pozorovat zvýšenou echogenicitu s absencí jasného a rovnoměrného obrysu;
 • s podrobnější studií najdete cystické útvary od 2 do 15-16 mm;
 • stěny dělohy mohou mít ve srovnání s ostatními různé tloušťky.

Předpokládá se, že diagnostika fokální nebo nodulární formy onemocnění je obtížnější než u jiných. To je způsobeno skutečností, že tyto formy mají podobné vlastnosti a jsou velmi vzácné jednotlivě. Nejčastěji je lze pozorovat u děložních myomů a difuzních lézí..

Takže jsme dospěli k závěru: můžete identifikovat nebo vidět příznaky endometriózy pomocí ultrazvuku. Dnes se většina onemocnění vyskytuje v těle dělohy a vaječníků..

Příznaky

 • Pánevní bolest
 • Neplodnost.
 • Bolest, která se objevuje během pohlavního styku, může také naznačovat toto onemocnění..

Endometrióza uzliny
Endometrióza je benigní proliferace endometria mimo jeho adekvátní lokalizaci (sliznice těla dělohy). Genitální endometrióza je jedním z nejčastějších onemocnění pohlavních orgánů u žen, spolu s děložními myomy a zánětlivými onemocněními přívěsků.

Endometrióza je polyetiologické onemocnění. Existuje několik teorií o původu ložisek endometriózy, z nichž hlavní jsou transportní a embryonální.

 • Na základě těchto teorií lze identifikovat hlavní příčiny endometriózy
 • Implantace a růst endometriálních buněk mimo sliznici těla dělohy probíhá na pozadí hormonálních a imunitních dysfunkcí.
 • Jsou zdůrazněny hlavní rizikové faktory pro rozvoj onemocnění
 • Odborníci identifikovali nejtypičtější příznaky
 • V případě silné bolesti během menstruace, hojného výtoku, výtoku mimo menstruaci, měli byste se poradit s lékařem a v žádném případě se nevyléčit.
 • Diagnóza endometriózy se provádí na základě průzkumu u pacientů: stížnosti, anamnéza (endometrióza u nejbližších, porod, ukončení těhotenství, užívání nitroděložních tělísek, zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů).
 • Laboratorní a instrumentální metody diagnostiky endometriózy
 • Hormonální studie: stanovení dynamiky koncentrace FSH, LH, progesteronu, estradiolu.
 • Projevy endometriózy dělohy během ultrazvukového vyšetření: echo-negativní tubulární struktury probíhající z endometria do myometria, nerovnosti bazální vrstvy endometria, malé oválné nebo zaoblené hypoechoické struktury v bazální vrstvě, asymetrie tloušťky stěn dělohy, zvětšení její velikosti, výskyt oblastí zvýšeného echogenu znamení
 • Ultrazvukové příznaky endometriózy vaječníků: vnitřní struktura malého bodu, zaoblený tvar formace s dvojitým obrysem, umístění formace na boku a za dělohou, ozvěna hustá tobolka cysty, žádné změny ve struktuře ozvěny během vyšetření dynamiky v různých obdobích menstruačního cyklu.
 • Při kolposkopickém vyšetření s endometriózou děložního čípku existují: pseudoeroze s hemoragickým obsahem, endometriotická ložiska různých tvarů a velikostí, polypoidní ložiska v oblasti cervikálního kanálu.

Hysterosalpinografie se provádí 5. - 7. den cyklu. Známky vnitřní endometriózy: nepravidelná trojúhelníková děložní dutina.

Laparoskopický obraz endometriózy je dán rozsahem patologického zaměření a délkou jeho existence. Moderní optická technologie umožňuje diagnostikovat ložiska endometriózy v raných stádiích.

MRI a CT umožňují určit lokalizaci a povahu endometriózy. V myometriu jsou formace bez jasných kontur, uvnitř patologických ložisek - signály s vysokou intenzitou. U endometriózy vaječníků se stanoví hustá tobolka s nepravidelnými konturami.

Bolest při endometrióze závisí na lokalizaci patologického zaměření. Tahání bolesti na jedné straně, bolest při zvedání závaží může naznačovat vývoj endometriózy vaječníků. S endometriózou dělohy se bolest shoduje s menstruací. Intenzita bolesti je různá: od mírného stisknutí nebo tažení po silnou křečovitou.

Ano, s endometriózou může během styku dojít k bolesti.

U endometriózy se mezi menstruací může objevit krvavý výtok tmavé (někdy hnědé nebo dokonce černé) barvy. Výtok se také mění během menstruace: je bohatší a tmavší.

U všech žen se doporučuje každoroční prohlídka u gynekologa. Pokud máte příznaky charakteristické pro endometriózu, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem ohledně diagnostických testů a včasné léčby..

Co ukazuje ultrazvuk?

Pokud je v děloze zjištěno onemocnění, ultrazvuk může především ukázat následující:

 • nerovnost a nezřetelnost endometria;
 • přítomnost uzlových struktur;
 • porušení symetrie stěn dělohy.

Ovariální endometrióza má následující vlastnosti:

 • existuje formace zaobleného tvaru umístěného po stranách nebo za dělohou;
 • struktura tkáně je heterogenní, s malými tečkami;
 • také ohniskové formace, které mají odlišný tvar, typ a velikost.

Hyperplazie a maligní novotvary

Kromě toho může být přítomnost husté cystové kapsle známkou ovariální endometriózy. Současně nedochází ke změnám v jeho struktuře s ohledem na různá období menstruačního cyklu..

Ovariální cysty vyplývající z endometriózy se nazývají endometrioidní cysty. Mají kulatý nebo oválný tvar, tloušťka stěny není stejnoměrná a může se pohybovat od 2 do 8 mm. Tloušťka stěn takové cysty se mění v závislosti na délce období existence cysty. Tyto novotvary mají výrazné akumulace krevních sraženin umístěných v temenním prostoru..

Hyperplazie endometria je také detekována ultrazvukem. Toto onemocnění je způsobeno zánětlivými procesy v pánevních orgánech nebo hormonální nerovnováhou. Hyperplazie endometria je přemnožení výstelky dělohy. Hyperplázie může někdy vést k rakovině.

Hyperplazie může ovlivnit celou vrstvu endometria dělohy nebo její specifické části, což je ústředním projevem onemocnění. Hyperplazie je důsledkem zvýšení hladiny estrogenu v těle ženy.

Nadměrný růst slizniční vrstvy může způsobit maligní nádory - rakovinu endometria nebo rakovinu dělohy. Rakovina tohoto orgánu je způsobena hormonálními poruchami v ženském těle. Vzhledem k tomu, že rakovina endometria (rakovina dělohy) je velmi častým onemocněním, je její detekce v rané fázi vývoje velmi naléhavým úkolem..

Určete cyklus pro ultrazvuk

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky při podezření na endometriózu, mělo by se to dělat lépe 5., 6. nebo 7. den menstruačního cyklu. Diagnostika je také nezbytná pro zbytkové mazové sekrece..

Doporučuje se provést studii několikrát během následujících cyklů. To poskytne přesnější výsledky a umožní vám sledovat dynamiku orgánu, ve kterém bylo onemocnění detekováno, po celý menstruační cyklus. Pokud byla předepsána léčba, pak přibližně v jejím středu proveďte kontrolní ultrazvuk, abyste určili účinnost léčby.

Výcvik

V závislosti na typu výzkumu zvoleného pro endometriózu jsou stanoveny určité rámce pro přípravu a pravidla. Nejprve lékař zvolí den cyklu, kdy bude skenování provedeno. Všechny nuance jsou sjednány s odborníkem individuálně.

Pravidelnost menstruačního cyklu a jeho délka hrají významnou roli..

Další fáze přípravy zahrnuje hygienické postupy.

 • Před transvaginálním skenováním musí žena mít toaletu vnějších genitálií.
 • Při výběru metody transabdominální studie není třeba přijímat žádná opatření. V některých případech sonolog požádá pacientku, aby za účelem zlepšení vizualizace dělohy vypila 10 sklenic vody 10–15 minut před diagnózou a poté už nemočila. Toto doporučení je individuální, proto není nutné plnit močový měchýř bez dalších požadavků.
 • Transrektální vyšetření zahrnuje zavedení sondy do konečníku. Trávicí trakt musí být vyprázdněn, aby nedošlo k narušení vizualizace. Příprava na ultrazvukové vyšetření zavazuje pacienta, aby v předvečer vyšetření vyloučil vydatnou večeři. V den diagnózy byste neměli jíst, abyste nezpůsobili zvýšenou tvorbu plynů. Transcreatic ultrazvuk je obvykle předepsán v první polovině dne, takže by neměly být žádné potíže s zdržením se jídla.

Bezprostředně před manipulací by žena měla odhalit spodní část břicha (s transabdominální diagnózou) nebo se svléknout pod pas (pomocí transvaginálních a transrektálních metod). Studie se provádí v horizontální poloze a trvá průměrně 10–30 minut.

Kdy udělat takový ultrazvuk?

Již jsme zjistili, v jakém období je lepší diagnostikovat endometriózu. Mnoho žen však stále přemýšlí, kdy se do této studie přihlásit.?

Odpověď je ve skutečnosti jednoduchá: když si žena všimne známek endomentriózy.

Příznaky endometriózy mohou být následující:

 • bolestivá období
 • rozmazání výtoku před nástupem menstruace a po jejím dokončení;
 • obtíže při početí dítěte;
 • bolest při sexu (méně časté)

Tyto znaky jsou považovány za nejběžnější. Existuje však mnoho případů, kdy je onemocnění asymptomatické nebo jsou příznaky mírné. Proto je onemocnění často diagnostikováno v pozdním stadiu vývoje. Odborníci doporučují podstoupit ultrazvukové vyšetření jednou za šest měsíců - studie pro včasné zjištění patologických stavů pánve.

Polypy endometria

Ultrazvukové vyšetření endometria často odhalí polypy. Polyp je benigní formace, která se tvoří z tkáně endometria. Polyp endometria je stejně častý u žen v reprodukčním věku a během menopauzy. Polyp endometria je diagnostikován ultrazvukem, obvyklým umístěním polypu je vnitřní výstelka dělohy.


Kombinace ultrazvuku a Dopplerova ultrazvuku umožňuje detekovat benigní novotvary vnitřních tkání dělohy - polypy. Rostou z buněk endometria a mohou způsobit menstruační nepravidelnosti.

Polyp endometria má obvykle nohu, na které je připevněn, a rozvinutý choroidní plexus. Hlavním znakem, podle kterého lze polyp identifikovat, je krvácení mimo menstruační cyklus..

Diagnóza endometriózy pomocí ultrazvukové studie

Diagnostika pomocí ultrazvukového přístroje zaujímá vedoucí úlohu ve studiu endometriózy. Je však nejúčinnější, pokud onemocnění zasáhlo dělohu nebo vaječníky. Diagnostiku lze provést dvěma způsoby:

 • nejprve se senzor zavede do pochvy. Tato metoda je méně příjemná, ale zaručuje nejefektivnější informace;
 • u druhé metody se výzkum provádí externě, tj. přes peritoneální dutinu tedy nedochází k žádnému nepohodlí.

Dnes je nemožné stanovit endometriózu se 100% pravděpodobností pomocí ultrazvuku, a to ani v případě, že onemocnění zasáhlo dělohu nebo vaječníky. Nejspolehlivější metodou pro stanovení onemocnění je laparoskopie s další biopsií..

Podstata postupu

Při provádění ultrazvukového vyšetření můžete vidět vnitřní vrstvu dělohy dvěma způsoby:

1. Transabdominální ultrazvuk, při kterém je ultrazvuková sonda umístěna přímo na přední břišní stěnu, je prostřednictvím ní vizualizována děloha. Ultrazvuk břicha je považován za méně informativní techniku, ale má také své výhody: schopnost vidět celkový stav studovaného orgánu, nepřítomnost nepříjemných pocitů během procedury. Stavy jako těžká obezita a pooperační adheze významně komplikují diagnostiku u transabdominální varianty..

2. Transvaginální ultrazvuk, při kterém je do pochvy vložen speciálně tvarovaný snímač, který umožňuje vizualizaci dělohy a přívěsků s vysokou přesností, protože je umístěn co nejblíže k nim. V gynekologii je tato technika široce používána k diagnostice endometritidy, nádorů, mimoděložního těhotenství a ke stanovení příčin neplodnosti. Transvaginální vyšetření se neprovádí u panen, aby nedošlo k poškození panenské blány, a u těhotných žen po 12 týdnech, protože to může vyvolat potrat.

Známky endometritidy během ultrazvuku

Endometritida je typ pánevního onemocnění, které lze detekovat během výzkumu endometriózy. Neměli by být zmateni, protože se jedná o různé patologie..

Endometritidu je třeba chápat jako zánětlivý proces děložní sliznice. Příčinou onemocnění může být mechanické poškození, například při potratu nebo nesprávné instalaci nitroděložního tělíska. Druhou příčinou nemoci jsou pohlavně přenosné choroby nebo různé viry.

Z příběhů pacientů je často možné předpokládat přítomnost endometritidy. Specialista musí dále provést řadu postupů pro stanovení přesné diagnózy:

 • nejprve se provede standardní gynekologické vyšetření;
 • pak je nutné odebrat nátěry, aby se zjistil možný původce choroby;
 • a poslední důležitou fází bude studie na ultrazvukovém stroji.

Je třeba poznamenat, že endometritida se vyskytuje v akutní a chronické formě. Akutní forma je charakterizována zvýšením teploty, bolestí v podbřišku a uvolněním hnisavé-krvavé tekutiny, která nepatří k menstruaci. během léčby se doporučuje ultrazvuk, aby se sledovala terapeutická účinnost.

Chronická forma onemocnění probíhá téměř nepostřehnutelně, příznaky nejsou výrazné, proto lze onemocnění nejčastěji určit po ultrazvukové diagnostice. Příznaky chronické endometritidy mohou zahrnovat následující odchylky:

 • došlo k významné ztrátě tloušťky sliznice dělohy;
 • někdy, vzhledem k zánětlivému zaměření, lze pozorovat reverzní reakci; výrazné zesílení sliznice;
 • pomocí ultrazvuku může být tělo dělohy zvětšeno;
 • posunutí dělohy v jakémkoli směru (anatomická změna umístění);
 • přítomnost několika adhezí.

Ačkoli je ultrazvuk původní metodou a nejčastěji používanou metodou detekce onemocnění pánve, měl by být považován pouze za orientační. Pokud byly nalezeny nějaké patologie, odchylky, je povinná další studie - hysteroskopie, která vám umožní plně vidět dělohu. Poté může lékař předepsat biopsii.

Dekódování

Při dekódování věnujte pozornost následujícím indikátorům:

 1. Umístění dělohy. Jsou možné jeho vrozené anomálie, jako jsou ohyby, zákruty, nefyziologické umístění. Během těhotenství se děloha normálně naklání dopředu.
 2. Velikost dělohy. Jejich nárůst může být známkou těhotenství, endometritidy nebo nádorů. Malé velikosti naznačují nedostatečný rozvoj - infantilismus.
 3. Obrysy dělohy. Normálně jsou rovnoměrné a jasné. Rozmazané hranice mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu. Hrudkovité hrany naznačují možné zvýšení tvorby hmoty. Když se děloha rozdělí na 2 části, hovoří o takové anomálii struktury jako dvourohá děloha.
 4. Echogenicita děložních stěn. Změny hustoty a struktury části stěny dělohy často naznačují přítomnost nádoru nebo lokálního zánětu.
 5. Stav příloh. Posuzuje se přítomnost patologie vejcovodů, vaječníků, přítomnost mimoděložního těhotenství. Trubky obvykle nejsou na ultrazvuku vůbec viditelné. Vaječníky lze měnit apoplexií, polycystickými nádory.
 6. Tloušťka endometria. Výsledky měření tloušťky endometria umožňují diagnostikovat jeho hypo- nebo hyperplazii.

Je velmi důležité včas identifikovat endometritidu pomocí ultrazvuku. Jeho hlavní rysy jsou:

 • ztenčení nebo zesílení vnitřní výstelky dělohy, což závisí na stadiu endometritidy;
 • přítomnost zánětlivé tekutiny uvnitř děložní dutiny;
 • změny echogenicity stěn dělohy, jejich heterogenita;
 • určité zvýšení velikosti dělohy, její "zaoblení";
 • cysty nebo plynové bubliny jsou vizualizovány ve svalech obklopujících endometrium.

Ultrazvukové vyšetření je poměrně spolehlivá diagnostická metoda. Moderní vybavení vám umožňuje vidět endometrium na ultrazvuku s vysokou přesností. Pro správnou diagnózu a adekvátní léčbu je však velmi důležité zvolit kompetentního a zkušeného odborníka na funkční diagnostiku, který dokáže správně interpretovat získané výsledky..

Další obrázky

Komplikace

Těhotenství po IVF má zvýšené riziko potratu v přítomnosti polypu endometria. Z tohoto důvodu vyžaduje tato formace povinné odstranění před IVF. Polyp endometria má jednu nepříjemnou vlastnost - může se znovu objevit v důsledku přítomnosti cévní „nohy“. Teprve po cíleném odstranění stonku je riziko sekundárního růstu velmi nízké. Před plánováním těhotenství je důležité provést komplexní diagnostiku těla, aby těhotenství proběhlo hladce..

Je endometrióza viditelná na ultrazvuku a kdy je lepší to udělat

Můžete mít podezření na endometriózu na ultrazvuku vizualizací atypických ložisek na povrchu tkání pánevních orgánů nebo ve struktuře svalové vrstvy pohlavního orgánu. Hormonálně závislé onemocnění stanovené při sonologickém vyšetření je předběžnou diagnózou, protože pouze další typy výzkumu mohou spolehlivě potvrdit proliferaci funkční vrstvy dělohy.

Endometrióza je benigní nádor pánevních orgánů nebo břišní dutiny, doprovázený šířením funkčních buněk endometria do jejich membrán.

 • 1 Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu
 • 2 Druhy výzkumu
 • 3 Strukturální změny v endometriu
 • 4 Příprava
 • 5 V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk
 • 6 Je endometrióza viditelná na ultrazvuku
 • 7 Co se ukáže

Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu

Ultrazvuk na endometriózu je předepisován pacientům za účelem sledování chování sliznice a vyšetření blízkých orgánů. Pokud byla diagnóza pacienta již potvrzena, jsou předepsána sonologická vyšetření k posouzení účinnosti léčby s intervalem tří měsíců. V remisi - každých šest měsíců.

Diagnostika se také provádí, pokud existuje podezření na endometriózu s takovými potížemi:

 • rozmazaný výtok je přítomen během týdne před menstruací a dva po nich;
 • dlouhá období s hnědým nebo tmavě vínovým odstínem;
 • nestabilní cyklus;
 • absence těhotenství během pohlavního styku bez antikoncepce po dobu 6 měsíců;
 • bolestivé pocity v pánevní oblasti, dolní části zad;
 • nepohodlí během pohlavního styku.

Po potratech, spontánních potratech, porodu a při podezření na ovariální cystu je také předepsáno ultrazvukové vyšetření, při kterém může být podezření na endometriózu.

Druhy výzkumu

Existují tři metody detekce endometriózy na ultrazvuku:

 1. transvaginální - nejspolehlivější metoda, zahrnuje zavedení senzoru do pochvy s následným skenováním pánevních orgánů a děložní dutiny;
 2. transabdominální - méně orientační diagnostická metoda zahrnující skenování přes břišní stěnu;
 3. transrektální - snímač je zaveden do konečníku a zobrazuje podobně informativní obraz s transvaginálním vyšetřením (u mladých dívek, které nejsou sexuálně aktivní, je lepší provést ultrazvuk touto metodou).

Existují spolehlivější metody pro detekci endometriózy.

Diagnóza onemocnění závislého na hormonech zahrnuje následující manipulace:

 • kolposkopie - určuje endometriózu děložního čípku;
 • hysteroskopie - odhaluje ohniska v dutině pohlavního orgánu, ve svalové vrstvě a v ústech trubic;
 • laparoskopie - detekuje endometriózu břišní dutiny, vaječníků, střev a dalších orgánů;
 • MRI, CT - umožňuje určit umístění ohnisek, cyst a stádium vývoje onemocnění.

Strukturální změny v endometriu

Při předepisování ultrazvukového vyšetření na endometriózu lékař zvolí optimální čas pro skenování. Výsledek diagnostiky závisí na správnosti nastaveného parametru. Chcete-li pochopit, v který den cyklu provést pánevní ultrazvuk, musíte vědět, jaké strukturální změny se vyskytují na sliznici pohlavního orgánu během menstruace.

 1. Proliferace - probíhá od posledních dnů krvácení a končí několik dní před ovulací. Struktura endometria se mění, buňky se postupně dělí, zvyšuje se tloušťka sliznice. V této fázi může ultrazvukový protokol označit patologie, jako jsou polypy a rakovina (vzhledem k tomu, že endometrium je tenké a novotvar zůstává ve stejné velikosti). Endometriózu je obtížné detekovat ve stadiu proliferace.
 2. Sekrece - začíná bezprostředně po ovulaci a trvá 10-14 dní. Během tohoto období můžete na ultrazvuku najít více známek endometriózy, pokud existuje onemocnění. Funkční vrstva dutého orgánu pod vlivem hormonů produkovaných endokrinní žlázou (corpus luteum) roste, uvolňuje se a získává deprese.
 3. Ischemická - vyskytuje se v konečné fázi předchozí fáze. Strukturální změna v endometriu je omezena na skutečnost, že spirální tepny jsou redukovány, poškozeny a je z nich uvolňována krev. S touto metodou začíná nový menstruační cyklus, který otevírá menstruační fázi..

Výcvik

V závislosti na typu výzkumu zvoleného pro endometriózu jsou stanoveny určité rámce pro přípravu a pravidla. Nejprve lékař zvolí den cyklu, kdy bude skenování provedeno. Všechny nuance jsou sjednány s odborníkem individuálně.

Pravidelnost menstruačního cyklu a jeho délka hrají významnou roli..

Další fáze přípravy zahrnuje hygienické postupy.

 • Před transvaginálním skenováním musí žena mít toaletu vnějších genitálií.
 • Při výběru metody transabdominální studie není třeba přijímat žádná opatření. V některých případech sonolog požádá pacientku, aby za účelem zlepšení vizualizace dělohy vypila 10 sklenic vody 10–15 minut před diagnózou a poté už nemočila. Toto doporučení je individuální, proto není nutné plnit močový měchýř bez dalších požadavků.
 • Transrektální vyšetření zahrnuje zavedení sondy do konečníku. Trávicí trakt musí být vyprázdněn, aby nedošlo k narušení vizualizace. Příprava na ultrazvukové vyšetření zavazuje pacienta, aby v předvečer vyšetření vyloučil vydatnou večeři. V den diagnózy byste neměli jíst, abyste nezpůsobili zvýšenou tvorbu plynů. Transcreatic ultrazvuk je obvykle předepsán v první polovině dne, takže by neměly být žádné potíže s zdržením se jídla.

Bezprostředně před manipulací by žena měla odhalit spodní část břicha (s transabdominální diagnózou) nebo se svléknout pod pas (pomocí transvaginálních a transrektálních metod). Studie se provádí v horizontální poloze a trvá průměrně 10–30 minut.

Jaký den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Ložiska endometriózy je možné určit ultrazvukem, pouze pokud je pravidlem zvolit den cyklu pro diagnózu. Pacientkám s pravidelnou menstruací se doporučuje podstoupit vyšetření krátce před začátkem další menstruace.

Je důležité mít na paměti, že ne všechny ženy mají stejnou dobu tohoto období:

 • s cyklem 21 dnů se ultrazvuk provádí 18. až 20. den;
 • s cyklem 35 dnů se studie provádí ve dnech 30-34;
 • s cyklem 28 dnů se skenování provádí po 25-30 dnech.

Čím blíže se studie provádí k menstruaci, tím je pravděpodobnější, že dostane efektivní odpověď. Ihned po menstruaci je tloušťka endometria minimální. Proto bude odpověď na otázku, zda lze endometriózu pozorovat před ovulací (kdy se obvykle provádí ultrazvuk), negativní. Pokud provedete ultrazvukové vyšetření před menstruací, bude tloušťka funkční vrstvy větší a objem patologických ložisek se zvýší. Pro sonologa bude snazší zvážit jejich polohu.

Pacienti, kteří jsou v období menopauzy, dostanou každý den ultrazvukové vyšetření k určení endometriózy. Nedostatek hormonálních změn během měsíce je důvodem k domněnce, že patologické oblasti nepodléhají změnám a vždy zůstávají ve stejném stavu.

U žen v menopauze dochází v průběhu let k opačné změně endometriózy, s výjimkou případů, kdy jsou patologické oblasti maligní..

Je endometrióza identifikována na ultrazvuku

Nelze jednoznačně říci, zda bude proces benigní povahy viditelný během ultrazvukového skenování. Hodně záleží na kvalitě vybavení použitého pro sonografii. Důležitá je také kvalifikace odborníka provádějícího zkoušku. Moderní senzory, jasné monitory, přesnější ultrazvukové pulsy a dovednosti práce s nejnovějším vybavením - to je klíč k přesnému výsledku ultrazvukového skenování.

Fáze vývoje patologie je důležitá. V počátečních fázích nemusí výsledek studie určovat léze, i když jsou přítomny. Buňky funkční vrstvy, které jsou umístěny abnormálně, jsou na černobílé obrazovce obtížně viditelné. Pokud má nemoc stádia 2-4, nebude těžké ji určit ultrazvukem. Nelze však spolehlivě tvrdit, že se jedná právě o endometriózu. Pouze diferenciální diagnostika může ukázat přesnou příslušnost novotvaru.

Existují případy, kdy byla pacientovi diagnostikována endometrióza na ultrazvukovém vyšetření, což se dále nepotvrdilo.

Co se ukáže

Během ultrazvukového vyšetření s endometriózou (s podezřením na ni) může mít pacient další patologické stavy, například endometritidu nebo hyperplazii. Při endometritidě se vyvíjí zánět sliznice pohlavního orgánu. To je doprovázeno nerovnoměrným zahušťováním. Hyperplázie je charakterizována nadměrnou proliferací buněk slizniční vrstvy pohlavního orgánu.

Během ultrazvukového vyšetření mohou následující stavy naznačovat endometriózu:

 • hypoechoické inkluze v tloušťce myometria;
 • vícekomorový novotvar na vaječníku;
 • deformace a zvýšení objemu dělohy, což odpovídá těhotenství o týdny (od 5 do 7);
 • nepřirozené umístění pánevních orgánů, což naznačuje progresivní adhezivní proces.

Pokud existují ozvěny endometriózy, je nutné před zahájením léčby provést diferenciální diagnostiku. V některých případech mají detekované formace odlišný původ a vyžadují tedy odlišné zacházení. Podobný klinický obraz má: myom, polyp, funkční nebo dermoidní ovariální cysta, maligní novotvar pánevních orgánů.

uziprosto.ru

Encyklopedie ultrazvuku a MRI

Jak se endometrióza zobrazuje na ultrazvuku?

Endometrióza je stav, kdy tkáň, která normálně roste uvnitř těla dělohy, začíná růst mimo ni..

Příznaky

 • Pánevní bolest
 • Neplodnost.
 • Bolest, která se objevuje během pohlavního styku, může také naznačovat toto onemocnění..

Endometrióza uzliny

Typy nemocí

Vnější typ onemocnění postihuje pochvu, vaječníky, vejcovody a částečně břišní dutinu.

Endometrióza vnitřního typu přímo ovlivňuje horní část děložního čípku a jeho tělo.

Onemocnění se navíc může projevit v nodulární, fokální a difúzní formě..

Difúzní forma se tedy nejčastěji projevuje vnitřním typem endometriózy.

Následující ozvěny označují difúzní typ:

 • kulaté nebo oválné tělo dělohy;
 • dochází k zesílení tkání, které tvoří stěnu dělohy, nejčastěji zadní;
 • tělo myometria se zvýšenou echogenicitou;
 • inkluze na děloze do 0,05 mm (depozice vápníku, novotvary různého původu, včetně maligních);
 • endometrium má nerovnoměrný a nejasný obrys.

U nodulární formy může ultrazvuk vykazovat následující ozvěny:

 • změny ve struktuře stěny dělohy, nejčastěji mají zaoblené nebo oválné tvary;
 • v některých případech jsou viditelné útvary podobné cystickým, až do průměru 30 mm;
 • samotné vzdělávání nemá jasné kontury;
 • také studie může ukázat uzel endometriózy, který roste ve stěně dělohy (intersticiální).

Ohnisková forma onemocnění se projevuje následovně:

 • v procesu provádění ultrazvukové studie lze v jedné ze sekcí svalové stěny dělohy (myometria) pozorovat zvýšenou echogenicitu s absencí jasného a rovnoměrného obrysu;
 • s podrobnější studií najdete cystické útvary od 2 do 15-16 mm;
 • stěny dělohy mohou mít ve srovnání s ostatními různé tloušťky.

Předpokládá se, že diagnostika fokální nebo nodulární formy onemocnění je obtížnější než u jiných. To je způsobeno skutečností, že tyto formy mají podobné vlastnosti a jsou velmi vzácné jednotlivě. Nejčastěji je lze pozorovat u děložních myomů a difuzních lézí..

Takže jsme dospěli k závěru: můžete identifikovat nebo vidět příznaky endometriózy pomocí ultrazvuku. Dnes se většina onemocnění vyskytuje v těle dělohy a vaječníků..

Co ukazuje ultrazvuk?

Pokud je v děloze zjištěno onemocnění, ultrazvuk může především ukázat následující:

 • nerovnost a nezřetelnost endometria;
 • přítomnost uzlových struktur;
 • porušení symetrie stěn dělohy.

Ovariální endometrióza má následující vlastnosti:

 • existuje formace zaobleného tvaru umístěného po stranách nebo za dělohou;
 • struktura tkáně je heterogenní, s malými tečkami;
 • také ohniskové formace, které mají odlišný tvar, typ a velikost.

Určete cyklus pro ultrazvuk

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky při podezření na endometriózu, mělo by se to dělat lépe 5., 6. nebo 7. den menstruačního cyklu. Diagnostika je také nezbytná pro zbytkové mazové sekrece..

Doporučuje se provést studii několikrát během následujících cyklů. To poskytne přesnější výsledky a umožní vám sledovat dynamiku orgánu, ve kterém bylo onemocnění detekováno, po celý menstruační cyklus. Pokud byla předepsána léčba, pak přibližně v jejím středu proveďte kontrolní ultrazvuk, abyste určili účinnost léčby.

Kdy udělat takový ultrazvuk?

Již jsme zjistili, v jakém období je lepší diagnostikovat endometriózu. Mnoho žen však stále přemýšlí, kdy se do této studie přihlásit.?

Odpověď je ve skutečnosti jednoduchá: když si žena všimne známek endomentriózy.

Příznaky endometriózy mohou být následující:

 • bolestivá období
 • rozmazání výtoku před nástupem menstruace a po jejím dokončení;
 • obtíže při početí dítěte;
 • bolest při sexu (méně časté)

Tyto znaky jsou považovány za nejběžnější. Existuje však mnoho případů, kdy je onemocnění asymptomatické nebo jsou příznaky mírné. Proto je onemocnění často diagnostikováno v pozdním stadiu vývoje. Odborníci doporučují podstoupit ultrazvukové vyšetření jednou za šest měsíců - studie pro včasné zjištění patologických stavů pánve.

Diagnóza endometriózy pomocí ultrazvukové studie

Diagnostika pomocí ultrazvukového přístroje zaujímá vedoucí úlohu ve studiu endometriózy. Je však nejúčinnější, pokud onemocnění zasáhlo dělohu nebo vaječníky. Diagnostiku lze provést dvěma způsoby:

 • nejprve se senzor zavede do pochvy. Tato metoda je méně příjemná, ale zaručuje nejefektivnější informace;
 • u druhé metody se výzkum provádí externě, tj. přes peritoneální dutinu tedy nedochází k žádnému nepohodlí.

Dnes je nemožné stanovit endometriózu se 100% pravděpodobností pomocí ultrazvuku, a to ani v případě, že onemocnění zasáhlo dělohu nebo vaječníky. Nejspolehlivější metodou pro stanovení onemocnění je laparoskopie s další biopsií..

Výcvik

Několik hodin před návštěvou odborníka musíte vypít až 0,5 litru vody. Při provádění tohoto typu ultrazvuku musí být močový měchýř plný.

Známky endometritidy během ultrazvuku

Endometritida je typ pánevního onemocnění, které lze detekovat během výzkumu endometriózy. Neměli by být zmateni, protože se jedná o různé patologie..

Endometritidu je třeba chápat jako zánětlivý proces děložní sliznice. Příčinou onemocnění může být mechanické poškození, například při potratu nebo nesprávné instalaci nitroděložního tělíska. Druhou příčinou nemoci jsou pohlavně přenosné choroby nebo různé viry.

Z příběhů pacientů je často možné předpokládat přítomnost endometritidy. Specialista musí dále provést řadu postupů pro stanovení přesné diagnózy:

 • nejprve se provede standardní gynekologické vyšetření;
 • pak je nutné odebrat nátěry, aby se zjistil možný původce choroby;
 • a poslední důležitou fází bude studie na ultrazvukovém stroji.

Je třeba poznamenat, že endometritida se vyskytuje v akutní a chronické formě. Akutní forma je charakterizována zvýšením teploty, bolestí v podbřišku a uvolněním hnisavé-krvavé tekutiny, která nepatří k menstruaci. během léčby se doporučuje ultrazvuk, aby se sledovala terapeutická účinnost.

Chronická forma onemocnění probíhá téměř nepostřehnutelně, příznaky nejsou výrazné, proto lze onemocnění nejčastěji určit po ultrazvukové diagnostice. Příznaky chronické endometritidy mohou zahrnovat následující odchylky:

 • došlo k významné ztrátě tloušťky sliznice dělohy;
 • někdy, vzhledem k zánětlivému zaměření, lze pozorovat reverzní reakci; výrazné zesílení sliznice;
 • pomocí ultrazvuku může být tělo dělohy zvětšeno;
 • posunutí dělohy v jakémkoli směru (anatomická změna umístění);
 • přítomnost několika adhezí.

Ačkoli je ultrazvuk původní metodou a nejčastěji používanou metodou detekce onemocnění pánve, měl by být považován pouze za orientační. Pokud byly nalezeny nějaké patologie, odchylky, je povinná další studie - hysteroskopie, která vám umožní plně vidět dělohu. Poté může lékař předepsat biopsii.

Úloha ultrazvuku a laparoskopie v endometriální patologii

Kdy udělat ultrazvuk na endometriózu?

Následující příznaky naznačují potřebu mimořádné návštěvy lékaře:

 • ostrá bolest během menstruace;
 • bolest v pánevní oblasti;
 • výboj předcházející cyklu a nadále rušivý po jeho ukončení;
 • bolest během stolice a intimita.

Příčiny heterogenní struktury endometria

Příčinou nástupu onemocnění je nerovnováha mezi hormony estrogen a progesteron. Estrogen je zodpovědný za udržování růstu výstelky stěn dělohy a progesteron začíná pracovat během menstruace. Pod jeho působením se endometrium několikrát zvyšuje a je aktualizováno.

Aby struktura a tloušťka sliznice zůstala v normálním rozmezí, jedná se o tyto

Porušení struktury endometria je detekováno ultrazvukovým vyšetřením

hormony v těle by měly být ve stejném množství. Na začátku menstruačního cyklu a na konci působí estrogen, uprostřed, během menstruace, progesteron funguje.

Typy studia

Pokud existuje podezření na endometriózu, může lékař kromě užívání anamnézy předepsat následující testy a studie:

 • Endoskopie;
 • kolposkopie;
 • hysteroskopie;
 • laparoskopie;
 • MRI;
 • CT vyšetření.

Taková široká škála dostupných metod instrumentální diagnostiky neumožňuje vždy identifikovat hlavní příčinu onemocnění, včetně ultrazvuku, který se vyznačuje jeho účinností. Tato metoda doslova nezpůsobuje žádné poškození zdraví pacienta, což znamená, že ji lze použít k posouzení stavu těla poctivého pohlaví, detekci přítomných patologií a výběru nejvhodnější metody léčby.

Výhody ultrazvuku v diagnostice endometriózy

Ultrazvukové vyšetření má oproti jiným metodám řadu výhod, proto je v gynekologické praxi široce využíváno. Hlavní výhody jsou následující:

 • dostupnost;
 • rychlost;
 • nevyžaduje zvláštní kvalifikaci a drahé vybavení;
 • informativnost.

Závěr lékařů po ultrazvukové diagnostice se však může lišit, což je nevýhodou metody. Vše závisí na zkušenostech, kvalifikaci odborníka, jeho pozorování a samozřejmě na kvalitě použitého vybavení..

Ve srovnání například s laparoskopií však ultrazvuk nevyžaduje anestézii, předběžné vyšetření, hospitalizaci a nepředstavuje taková rizika pro zdraví ženy. Ultrazvukové vyšetření s vysokou pravděpodobností může naznačovat ložiska endometriózy, což umožňuje lékaři předepsat potřebnou léčbu.

Je však třeba si uvědomit, že v těle dělohy, na vaječnících, jsou viditelné pouze patologické oblasti; nepřímo lze posoudit endometriózu rektovaginální tkáně. Pro podrobnější vyšetření se doporučuje použít speciální rektální sondy.

Doporučujeme vám přečíst si, jaké testy můžete během menstruace podstoupit. Z článku se dozvíte o vlivu menstruace na krevní obraz, zda je možné podstoupit během moči test moči, ultrazvuk a další vyšetření. A tady je více o tom, kdy udělat ultrazvuk pro myomy.

Strukturální změny v endometriu

Strukturální změny v endometriu u chronické endometritidy mohou způsobit tvorbu a růst polypů a cyst. Chronická endometritida je v 10% případů příčinou neplodnosti, v 60% - bez těhotenství. Svalová vrstva dělohy se často podílí na zánětlivém procesu - dochází k myoendometritidě.

Když už mluvíme o takovém parametru, jako jsou ozvěnové příznaky endometriózy, stojí za zmínku, že se indikátor může výrazně lišit v závislosti na fázi cyklu. V první fázi tedy taková studie neukáže doslova nic, protože toto onemocnění nebylo nikdy klasifikováno jako histologický nález. V pozdějších fázích je již možné problém identifikovat a zde je echografie vnímána jako hlavní metoda.

Hlavní ozvěny lze klasifikovat následovně:

 • asymetrie tloušťky stěn dělohy. Jednotka měření odchylek je zpravidla milimetry, ale v pokročilých případech už mluvíme o centimetrech;
 • zvětšení dělohy. Někdy růst dosahuje parametrů charakteristických pro 6 týdnů těhotenství.

Jak vypadají léze a které jsou viditelné

Ultrazvukové vyšetření může detekovat poškození difúzní tkáně a individuální lokální ohniska. V některých případech, zejména u mladých dívek se živým klinickým obrazem endometriózy, však nemusí být ultrazvukové příznaky detekovány.

Ve většině případů se difúzní forma vyznačuje následujícími kritérii:

 • tělo dělohy je zvětšeno na 5-9 týdnů těhotenství a má sférický tvar;
 • s dynamickým ultrazvukem v předvečer menstruace a uprostřed cyklu je patrné, že se děloha zvyšuje před kritickými dny;
 • obrysy dělohy jsou vždy rovnoměrné, bez podezření na uzliny.

Podrobné vyšetření myometria může odhalit jeho normální strukturu nebo heterogenitu v důsledku inkluzí, které mohou mít formu bodů nebo podélných pramenů. Pokud jde o hustotu ozvěny, svalová vrstva těla dělohy musí být porovnána s děložním hrdlem. Pokud se zvýší, je to další známka „pro“ endometriózu, zvláště pokud jsou takové změny pozorovány v předvečer menstruace.


Fokální endometrióza

Vyšetření endometria často odhalí hyperplazii, která endometriózu doprovází. Navíc je polypóza vzácná..

Vaječníky, pokud nemají endometrioidní cysty, se nezmění. V opačném případě odhalují útvary se zvýšenou echogenicitou s hustým homogenním obsahem. Velikost cyst se může pohybovat od několika milimetrů do desítek centimetrů..

Pokud je děloha zvětšena, může stlačit močový měchýř a změnit svůj tvar, což je také zjištěno ultrazvukem.

Použití rektálního senzoru vám umožňuje podrobně prozkoumat rektovaginální tkáň a identifikovat zde ohniska, stejně jako prevalenci procesu.

Daria Shirochina (porodník-gynekolog)

Na pozadí adekvátní terapie se obraz během ultrazvuku mění. Děloha se zmenšuje, ale její tvar zůstává sférický.

Je třeba také poznamenat, že kulatý tvar těla dělohy s endometriózou zůstává u žen v menopauze, i když je již neobtěžují jiné příznaky..

Místní ložiska endometriózy jsou na ultrazvuku viditelná jako jednotlivé nebo přilehlé oblasti nepravidelně tvarovaných inkluzí (méně často oválné nebo hrudkovité). Jejich velikosti jsou od 2-3 do 6-10 mm. Tvar dělohy a její velikost se nemusí měnit. Taková ohniska v myometriu mohou být obklopena vláknitou tkání a připomínat myomatózní uzliny. Jejich hlavní rozdíl spočívá v tom, že mohou měnit svůj tvar v závislosti na dni cyklu a léčbě..

Podívejte se na toto video o ultrazvukové diagnostice endometriózy:

Definování cyklu

Pokud hledáte odpověď na otázku, kdy je lepší udělat ultrazvuk, měli byste vědět, že ultrazvuk poskytne maximální přesnost a informační obsah za předpokladu, že se provádí nejdříve 7 dní od začátku menstruace. Pokud existuje taková příležitost, je lepší jít do nemocnice 10. den od začátku cyklu. Pozdější diagnóza nemusí být přesná, takže rozhodně nestojí za odložení návštěvy odborníka. Ultrazvuk na endometriózu neposkytne spolehlivý obraz, pokud se provádí libovolně, bez ohledu na měsíční plán. Nejpřesnějším signálem, že je čas na ultrazvukové skenování, je zbytkové špinění.

Odpověď na otázku, v který den cyklu provést ultrazvuk, je tedy 7-10 dní od začátku cyklu.

Je vysoce pravděpodobné, že bude nutné posoudit stav těla v dynamice, to znamená provést několik vyšetření v různých časech.

Za jakým účelem je jmenován

Příznaky všech gynekologických onemocnění jsou v mnoha ohledech podobné a pouze individuální zvýraznění nebo znaky mohou vést lékaře k přemýšlení o konkrétní patologii.

Proč ultrazvuk

Endometrióza přináší ženě mnoho nepříjemností a problémů. Léčba této patologie je složitá, dlouhá a vícesložková. Proto se pro přesné ověření přítomnosti endometriózy používají různé metody, včetně chirurgických zákroků. A až po histologickém potvrzení diagnózy (někdy podle živého klinického obrazu) lze předepsat léčbu, ve většině případů hormonální.

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů s vysokou mírou pravděpodobnosti může tuto patologii naznačit, aniž by se uchýlilo k invazivnějším a život ohrožujícím technikám pro ženu. Abychom pochopili, jaký den je lepší provádět endometriózu ultrazvukem, je důležité znát mechanismy transformace endometria a zaujmout místa jiných ložisek.

Identifikace patologie

Příčina endometriózy není zcela objasněna. Na základě údajů, které jsou lékařům známy, se však staví diagnostika, léčba a prevence patologie.

Předpokládá se, že oblasti, spíše dokonce jednotlivé buňky, endometria - vnitřní vrstvy dělohy, z nějakého důvodu začnou vstupovat do jiných částí ženského reprodukčního systému různými způsoby. Děje se to retrográdně (vejcovody), s tokem krve, lymfy a jinými způsoby. Výsledkem je, že pokud by endometrium za normálních okolností nemělo být, objeví se a začne fungovat a mění se pod vlivem hormonů stejným způsobem jako v děložní dutině.

Normálně je vnitřní vrstva dělohy každý měsíc odmítána s mírným krvácením, poté je obnovena. A tak cyklus po cyklu. Migrované zásilky se chovají stejně. Například pokud se ektopie dotkne vaječníků, pak se v důsledku takového neustálého sekrečního procesu vytvoří cysta naplněná tmavě hnědým, obvykle viskózním obsahem. Roste v čase - od méně než milimetru do desítek centimetrů.

Ultrazvuk pánve k detekci endometriózy se provádí za účelem diferenciální diagnostiky v následujících situacích:

 • s bolestivou menstruací;
 • s bohatým a prodlouženým výbojem během kritických dnů;
 • pokud jsou přítomny několik dní před a po menstruaci, hnědé skvrny;
 • s neplodností;
 • pokud je nepohodlí, někdy dokonce bolest při fyzické námaze, pohlavním styku atd..

Ektopické oblasti mohou být teoreticky lokalizovány na jakémkoli orgánu nebo struktuře u ženy. Někdy se léze nacházejí na pečení, často na smyčkách střev a na vnitřní výstelce břicha (pobřišnice). Pokud jde o genitálie ženy, postižené oblasti najdete v následujících odděleních:

 • vnější genitálie a perineum,
 • vaginální sliznice,
 • děložního čípku a cervikálního kanálu,
 • svalová část dělohy (tento typ se nazývá adenomyóza),
 • potrubí,
 • vaječníky.

Najít další léze

Endometrióza každé části je charakterizována určitými znaky na ultrazvuku. Po zjištění lézí na konkrétním místě určí lékař další taktiku léčby.

S lokalizací ohnisek v oblasti vnějších pohlavních orgánů a perinea se provádí ultrazvuk, aby se určil rozsah procesu. Přesně stejné cíle jsou sledovány, když jsou na vaginální sliznici nalezeny endometrioidní inkluze.

Často, zejména po porodu a chirurgickém zákroku (kyretáž děložní dutiny, potrat atd.), Lze detekovat ložiska na děložním čípku. Pro jejich další studium se provádí kolposkopie, ale za účelem zjištění, zda došlo k rozšíření procesu hluboko do cervikálního kanálu, se provádí ultrazvuk pánve pomocí vaginálního senzoru.

Během gynekologického vyšetření může být ženám diagnostikováno zvětšení těla dělohy. To může naznačovat těhotenství, myomy a vyskytuje se v multiparozním a po císařském řezu, stejně jako v případě adenomyózy. V tomto případě tělo dělohy získává sférický tvar - jeden z nejvýznamnějších a nejběžnějších diagnostických příznaků endometriózy, a to i podle výsledků ultrazvuku malé pánve.

Adenomyóza, stejně jako tubální endometrióza, často vede k neplodnosti u žen. Je velmi obtížné potvrdit tento konkrétní důvod a ultrazvuk také nepomůže..

Lokalizace ložisek na vaječnících v průběhu času vede k jejich množení a tvorbě cyst. Někdy dosahují velikosti i více než 10 cm. Ultrazvuk na endomeriózu, kdy by se den cyklu neprováděl, poskytuje v tomto místě vysokou spolehlivost. V těchto případech jsou často postiženy oba vaječníky, současně nebo v určitém intervalu. Ultrazvukové vyšetření malé pánve se spolehlivostí 80 - 90% umožňuje odlišit endometriotické cysty od jiných neoplazmat.

Co ukáže ultrazvuk?

Pokud taková diagnóza vede k detekci endometriózy, ultrazvuk ukáže následující odchylky od normy:

 • nodulární formace;
 • asymetrie stěn dělohy;
 • poruchy ve struktuře endometria.

Tyto indikátory pomáhají lékaři určit, jakou konkrétní nemocí pacient trpí. Pokud mluvíme o poškození vaječníků, budou známky endometriózy na ultrazvuku následující:

 • zaoblená formace, lokalizovaná za nebo po straně dělohy;
 • jemná struktura vnitřních tkání. Tento faktor bude vidět zvlášť jasně;
 • během studie bude navíc viditelná tvorba fokálního typu;
 • zvýšené ozvěny myometria.

Diagnostické metody

Uvedené příznaky naznačují endometriózu, ale jak ji přesně určit

jeho dostupnost? Pomáhají tomu takové metody objektivní diagnostiky, jako je ultrazvuk, laparoskopie atd..

 • Ruční gynekologické vyšetření
  umožňuje detekovat cysty, jizevnaté změny v pánevních orgánech. Během takového vyšetření je však nemožné pociťovat ohniska endometriózy, kromě cyst..
 • Ultrazvuková procedura
  přes břišní stěnu nebo přes pochvu vám umožní detekovat příznaky onemocnění a důkladněji prozkoumat změny v pánevních orgánech. Známky změn vnitřní tkáně na ultrazvuku se projevují oblastmi změněné echostruktury, těsněními ve stěně dělohy a dalších vnitřních orgánů, stejně jako cystami, které se tvoří v břišní dutině z endometrioidní tkáně.

Můžete také vidět příznaky patologie při hysteroskopii dělohy a na MRI.

Co zahrnuje příprava?

Tento postup nezahrnuje zdlouhavou přípravu. Od pacienta je třeba vypít 500 ml vody několik hodin před vyšetřením, protože se provádí s plným močovým měchýřem.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení může endometrióza ovlivnit nejen dělohu a vaječníky. Kromě těchto orgánů jsou místy lokalizace onemocnění:

 • pochva;
 • pobřišnice;
 • Čípek.

Dotyčné onemocnění může být lokalizováno v jiných orgánech, ale v praxi se takové případy téměř nikdy nevyskytují.

Abych to shrnul, chtěl bych říci toto: endometrióza je závažné chronické onemocnění, které při absenci náležité pozornosti lékařů má všechny šance změnit chronickou formu kurzu na akutní. Toto onemocnění navíc negativně ovlivňuje kvalitu života a nestojí za odložení jeho léčby..

Kdy je nejlepší čas na to

Aby bylo možné identifikovat patologii s největší pravděpodobností, je důležité určit nejvhodnější dobu pro studium. Chcete-li to provést, musíte pochopit, jak dochází k transformacím endometria během menstruačního cyklu. Ve skutečnosti je endometrióza jeho malými rozptýlenými ložisky.

Na začátku cyklu jsou horní vrstvy endometria odmítnuty. Během tohoto období je jeho tloušťka minimální, obvykle milimetr nebo méně, v takových případech se říká - lineární. Každý den dochází ke zvýšení endometria a na konci cyklu dosáhne maximální hodnoty - průměrně 15-25 mm.

Pokud je ultrazvuk na začátku cyklu

Klasicky považováno za informativní ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů u ženy po dobu 5-7 dnů. V tuto chvíli je také možné identifikovat endometriózu, ale to platí pouze pro její speciální lokalizace a běžné formy. Například s umístěním ohnisek na vaječnících, stejně jako s těžkou adenomyózou. Také při provádění studie na začátku cyklu může lékař navrhnout endometriózu nepřímými příznaky, například přítomností hyperplazie endometria, sférickým tvarem dělohy a dalšími.

Doporučujeme přečíst článek o ultrazvuku během menstruace. Z toho se dozvíte o optimálních dnech pro vyšetření, indikacích k postupu, důvodech, proč nelze ultrazvuk odložit.

Typy endometriózy

Podle statistik každý třetí pacient v reprodukčním věku trpí tak či onak endometriózou. Stěny dělohy se skládají ze 3 vrstev. První vnitřní vrstva (endometrium), druhá střední (myometrium), třetí vnější vrstva, je nejtenčí (perimetrie).

Endometrióza je zvětšení endometria, které přesahuje tělo dělohy a je běžným gynekologickým stavem u žen v reprodukčním věku..

Nemoc má 2 typy - vnější extragenitální a vnitřní genitálie.

Cysta endometria (foto)

Vnitřní pohled se liší v tom, že se zvyšuje pouze v děložním čípku, kanálu a děložní dutině. Neproniká do jiných orgánů. Tato patologie je rozdělena do 3 stupňů:

 1. Vrstva meometrie je ovlivněna 1,5 - 3 mm.
 2. Polovina stěny dělohy je ovlivněna.
 3. Přerůstání tkáně na serózní membránu.

Růst endometriózy je dále rozdělen do několika typů, které jsou způsobeny jejich umístěním. Odrůdy endometriózy:

 • rektovaginální;
 • na těle dělohy;
 • peritoneální;
 • na vaječnících;
 • vaginální;
 • na jiných orgánech (pooperační jizva, střeva, močový měchýř). Taková endometrióza je extrémně vzácná..

Indikace pro ultrazvuk

Zákernost nemoci spočívá v tom, že může být zcela bez příznaků. Odborníci proto doporučují, aby všechny ženy podstoupily pravidelné vyšetření 1-2krát ročně s echografickým vyšetřením, mohou také předepsat lapooskopii.

Existuje řada indikací, při nichž by lékař měl pacienta poslat na ultrazvukové vyšetření:

Detekce endometriózy ultrazvukem

obvyklý výtok ztmavne a někdy dokonce zhnědne;

 • menstruace se stává bolestivou (pokud byly dříve bez příznaků);
 • pravidelné bolesti v dolní části břicha, objevují se několik dní před menstruací a zmizí po několika dnech od jejich konce;
 • existují výtoky, rozmazání v přírodě několik dní před menstruací a několik dní po jejich ukončení;
 • během intimity a jít na toaletu se objeví příznak bolesti;
 • objem krve během menstruace se významně zvyšuje;
 • možné narušení menstruačního cyklu;
 • jako profylaxe po potratu, porodu a potratu;
 • během těhotenství;
 • kromě uvedených indikací lze přidat i neplodnost (v případě, že žena plánuje těhotenství).

Žena během těhotenství by měla provést ultrazvukové vyšetření třikrát: v 11-12 týdnech (aby se vyloučil Downov syndrom, mimoděložní těhotenství a další patologické stavy), ve 22-23 týdnech (v zájmu vyloučení závažných patologických stavů a ​​vyšetření vývoje dítěte), v 30-32 týdnech (do určit polohu dítěte, prostudovat placentu). Pokud u všech tří vyšetření nebyly zjištěny žádné abnormality, budou tato vyšetření dostatečná. Pokud existují nějaké zjištěné problémy, může lékař předepsat další vyšetření s ultrazvukovou diagnostikou.

Vezměte prosím na vědomí, že ultrazvuková diagnostika nemůže být plně efektivní metodou pro vyšetření endometriózy, protože ne všechny uzly lze vizualizovat. Endometrióza je detekována pomocí laparoskopie, která je standardem při detekci onemocnění.

Na videu: ozvěny p-retrocervikálního endometrioidního infiltrátu, retrocervikální endometriózy.

V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Laparoskopie je chirurgický zákrok na vnitřních orgánech skrz malé otvory do 1,5 cm. Jedná se o moderní metodu s nízkou invazivností.

K detekci endometriózy se provádí transvaginální ultrazvuk. Když je pacient panenský, provádí se echografie konečníkem (transrektální metoda). Nedoporučuje se to dělat přes břišní dutinu, protože tato metoda není v tomto případě příliš informativní.

Diagnostika pánevních orgánů u žen musí být provedena ve stanovené dny cyklu. Který den si vybrat, závisí na nemoci, kterou máte. Pro detekci endometriózy je nejlepším obdobím druhá polovina cyklu..

Struktura endometria se mění každých několik dní a je možné vidět přítomnost nesrovnalostí na konci druhé periody. Změny ve struktuře endometria jsou uvedeny níže v tabulce..

Mnoho z nežného pohlaví s menstruací bolí žaludek. Dívky často nevědí, zda je s předmenstruačním syndromem spojen nepříjemný příznak. Asi 70% žen zažilo bolest během menstruace alespoň jednou.