Vše o hormonech v endometrióze - nebezpečí hormonální terapie a alternativní léčby

Ahoj čtenáři blogu! Dnes budeme hovořit o běžné patologii, které čelí až 50% žen v reprodukčním období v různých částech světa. To je endometrióza. Toto onemocnění vede k menstruačním nepravidelnostem, bolesti a neplodnosti. Proto je tak důležité znát první příznaky onemocnění a včas se poradit s lékařem. V tomto článku budu hovořit o klasických a alternativních metodách léčby, jak předcházet onemocnění pomocí lidových receptů. Hormony v endometrióze zaujímají hlavní místo v léčbě. Hormonální terapie má však kontraindikace a vedlejší účinky, které mohou poškodit vaše zdraví. Před zahájením léčby je nutné shromáždit více informací a vyvodit správné závěry..

Endometrióza - podstata onemocnění, příčiny, příznaky, následky

Endometrióza je proliferace vnitřní výstelky dělohy v důsledku hormonální nerovnováhy. Endometrium může růst hluboko do svalové vrstvy orgánu, může být lokalizováno na vaječnících, vejcovodech, v břišní dutině a dokonce na pleurě plic. Tato tkáň je citlivá na hormony bez ohledu na šíření. V děloze je při normální lokalizaci odmítnuta na začátku menstruačního cyklu, což vede k pravidelnému fyziologickému krvácení. V endometriu, které se rozšířilo do dalších orgánů, probíhají stejné procesy. Krvácení a krvácení vedou k zánětu orgánů, adhezím a bolesti.

Jaké hormony se podílejí na endometrióze? Ženské pohlavní orgány - estrogeny a progesteron. Současně se zvyšují estrogeny a progesteron je v deficitu, tento hormon v těle tolik chybí.

Tato nerovnováha vede k patologické aktivitě endometrioidní tkáně. Podle organizace WHO je endometrióza na 3. místě, pokud jde o morbiditu v gynekologii po zánětlivých procesech a fibroidech. U fibroidů je běžným případem poškození vnitřní výstelky dělohy. Patologie se častěji vyskytuje u rizikových žen, u nichž se na pozadí expozice nepříznivým faktorům vyvíjí hormonální nerovnováha.

Rizikové skupiny pro endometriózu:

 • operace dělohy (císařský řez, kyretáž, odstranění submukózních uzlin);
 • diathermocoagulation (tepelná kauterizace) děložního čípku;
 • potrat;
 • hrubá palpace dělohy během diagnózy nebo chirurgického zákroku;
 • zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • autoimunitní patologie;
 • genetická predispozice.

Důvody zvýšení estrogenu mohou souviset s neplodností.

Endometrióza se vyskytuje častěji u nulipárních žen. Věk 35-45 je také zahrnut do seznamu rizikových skupin.

V závislosti na lokalizaci endometriotické tkáně se rozlišuje několik typů onemocnění:

 • vnitřní (genitální) - endometrium roste hluboko do dělohy;
 • vnější (extragenital) - tkáň se šíří do dalších částí dělohy nebo blízkých orgánů.

Nemoc může být po dlouhou dobu asymptomatická (až 10 let od nástupu patologických změn). Navzdory dobrému zdraví nemoc postupuje a poškozuje zdraví žen..

Proto je důležité každoročně podstoupit preventivní prohlídku u gynekologa, aby bylo možné diagnostikovat onemocnění v raných stádiích vývoje. První změny lze detekovat na ultrazvuku pánevních orgánů, s kolposkopií, vyšetřením na židli pomocí zrcadel.

Klinické příznaky endometriózy:

 • neustálá bolest v dolní části břicha;
 • zvýšené nepohodlí během stolice, močení, pohlavního styku;
 • bolestivá a silná menstruace;
 • špinění před a po menstruačním krvácení;
 • podrážděnost, nervozita, zvýšená úzkost.

Neplodnost je nebezpečným důsledkem endometriózy. Toto onemocnění se vyvíjí u žen v reprodukčním věku a porod se stává obtížným. V pokročilých případech neplodnost nereaguje dobře na konzervativní léčbu a operace se stává jedinou šancí na uzdravení.

Mezinárodní protokoly pro léčbu endometriózy - co navrhují lékaři

Moderní gynekologie používá mezinárodní protokoly, které obsahují seznam základních a dalších léků.

Hormony pro endometriózu jsou předepsány pro všechny typy onemocnění. K léčbě se používají léky, které vyrovnávají hormonální pozadí, snižují aktivitu endometriotické tkáně a blokují růst mimo dělohu.

Základní léky předepsané lékaři podle mezinárodních protokolů:

 • Kombinovaná perorální antikoncepce (COC). Obsahují 2 typy hormonů - estrogeny a progestiny. Přípravy: Janine, Bonade, Claira, Tri-Regol.
 • Antigonadotropiny. Mají antiestrogenní účinky. Přípravky: Danazol, Gestrinon.
 • Gestageny. Snižte hladinu estrogenu, mají protizánětlivé účinky, zpomalují růst endometrioidní tkáně.
 1. Nehormonální protizánětlivé léky (NSAID) zmírňují záněty a nepohodlí v pánevní oblasti.
 2. Analgetika pro úlevu od bolesti.
 3. Sedativa ke zlepšení emočního pozadí.

Nyní víte, jak lékaři léčí endometriózu. Hormonální léky jsou zahrnuty do povinného seznamu léčby. A to je zdravotní riziko.

Důsledky hormonální terapie

Přípravky obsahující hormony nemají vždy rychlý účinek na léčbu endometriózy. Nemoc se často vrací několik měsíců po ukončení léčby. Proto musíte takové léky užívat po dlouhou dobu. To s sebou nese jiný problém..

Hormonální léky mají závažné vedlejší účinky, které negativně ovlivňují zdraví. V důsledku neustálé terapie dochází k narušení funkcí mnoha orgánů: trávení, endokrinní a nervový systém, změny ovlivňují sexuální a duševní sféru.

Kombinovaná perorální antikoncepce může způsobit přetrvávající bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, deprese, nespavost, vaginální krvácení, snížený sexuální apetit a přírůstek hmotnosti v důsledku zvýšené chuti k jídlu. Dlouhodobé užívání drog zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy v nohou, což vede k život ohrožující komplikaci - plicní embolii. Během léčby se vyvíjí přetrvávající drozd.

Antigonadotropiny způsobují bolesti hlavy, suchou pokožku, vypadávání vlasů, nadměrné pocení, návaly horka, měknutí kostí a zvyšují riziko zlomenin. Progestogeny se často podávají pomocí nitroděložního tělíska, které může způsobit infekci dělohy a zánět pánevních orgánů. Všechny vedlejší účinky se objevují v důsledku skutečnosti, že hormony jsou opilé po dobu 6 měsíců nebo déle a v některých případech jsou předepsány terapie po celý život.

Užitečné video o endometrióze

Tradiční metody terapie

Vyvstává rozumná otázka - jak léčit endometriózu, pokud ne hormony? Existuje nekonvenční terapie, která, pokud je použita správně a včas, zastaví progresi onemocnění a odstraní všechny nepříjemné příznaky. V lidových receptech se používají léčivé byliny a léčivé přípravky. Léčba je dlouhodobá, ale bezpečná pro zdraví. Přírodní léky nejsou toxické pro tělo a zřídka způsobují vedlejší účinky.

U endometriózy je tedy progesteron obvykle podceňován, což narušuje rovnováhu mezi estrogenem a progesteronem a skloňuje je k estrogenům. V souladu s tím, u bylin a dalších metod, musíme zvýšit progesteron ve druhé polovině cyklu od 14. do 28. dne cyklu a odstranit estrogeny v první polovině cyklu, od 1. do 14. dne cyklu. Jak normalizovat progesteron, napsal jsem samostatný článek, přečtěte si zde. Stručně napíšu, že zde jsou vhodný strom Abraham a divoký yam. A také musíte snížit estrogen, pokud se produkuje ve velkém množství, více o estrogenu zde.

Tinktura a odvar z jedlovce z kořene maria

Vzácné léčivé byliny, které je obtížné získat v lékárně, ale bylinkáři tyto rostliny vždy mají. Je lepší zahájit léčbu tinkturou a vývarem. Tinktura se připravuje z 50 gramů bylin a půl litru vodky. Lék je infuzován na tmavém místě po dobu 2 týdnů a denně protřepává nádobu. Vezměte lžíci třikrát denně mezi jídly.

Vývar se používá pro sprchování. Je připraven z 20 gramů bylin vařených ve sklenici vroucí vody. Průběh léčby tinkturou a odvarem není delší než 2 měsíce, poté lze terapii opakovat po 4-6 týdnech. Hemlock a Marin root normalizují hormonální hladiny.

Navzdory skutečnosti, že se jedná o tradiční metody léčby, je lepší kontrolovat hladinu hormonů v krvi. Po každé léčbě je nutné testovat obsah estrogenu a progestinů.

Směs propolisu a medu

Propolis je účinný lék na mnoho zánětlivých onemocnění, zlepšuje místní průtok krve a má analgetický účinek. Pro přípravu směsi je propolis předzmrazen. Potom se nařeže 10 gramů produktu, smísí se se 100 gramy medu a 20 až 30 minut se zahřívá ve vodní lázni, dokud se nezíská homogenní hmota. Směs se filtruje přes síto a ochladí se na teplotu místnosti. Užívejte 10 ml třikrát denně mezi jídly. Průběh léčby je 2-3 měsíce, v případě potřeby se terapie opakuje až do úplného uzdravení.

Alternativní léčba

Existují alternativy k hormonální terapii - tradiční metody léčby, které byly zmíněny výše, a tradiční metody. Abychom se zbavili endometriózy, používá se přírodní přípravek Indol-3. Tento lék má protinádorový účinek, normalizuje hormonální hladiny, má imunostimulační a antioxidační účinek. Indol-3 se osvědčil v léčbě endometriózy u žen, které se vzdaly hormonů a chirurgického zákroku.

Léčebný režim zahrnuje imunomodulátory (Cycloferon), multivitamíny (Complivit), léky ke zlepšení mikrocirkulace (Trental). Terapie nemá výrazné vedlejší účinky; při užívání léků ženy nepřibývají na váze a nebývají neustále bolesti hlavy, jako když předepisují hormony.

Endometrióza je běžné onemocnění, které často vede k neplodnosti. Nebezpečí onemocnění spočívá také ve skutečnosti, že léčba vyžaduje užívání hormonálních léků s vysokým rizikem komplikací. Aby se zabránilo progresi onemocnění, je nutné vyšetřit gynekologa jednou za šest měsíců. V případě, že se nemoc objeví, je třeba s odborníkem prodiskutovat možnosti alternativní léčby, odmítnutí hormonů a chirurgického zákroku.

Více o endometrióze a důvodech jejího vzniku, o tom, jak ji vyléčit bez drog, a také o tom, co dělat, aby se jí zabránilo, uvádí gynekologka Zhgaryova ve své přednášce, viz ZDE.

Nelze vždy vyléčit lidovými metodami, ale pokud je endometrióza detekována v raných fázích vývoje, šance na bezpečnou terapii jsou velké.

Přihlaste se k odběru aktualizací, aby vám neunikly zajímavé články, a doporučte blog svým přátelům. Uvidíme se v následujících publikacích!

Hormonální léčba endometriózy

Endometrióza je chronický patologický proces, při kterém k benigní proliferaci tkání podobných endometriu dochází mimo dělohu. Ve struktuře všech gynekologických onemocnění je na třetím místě, na druhém místě za fibroidy a zánětlivými změnami. Endometrióza je nyní uznávána jako civilizační choroba. Negativně ovlivňuje společenský život, narušuje plnohodnotné sexuální vztahy a je jednou z hlavních příčin neplodnosti u žen..

Hormonální terapie je základem konzervativní léčby endometriózy. Jsou předepsány prostředky, které mohou potlačit růst ložisek a zachránit ženu před nepříjemnými příznaky patologie. Hormony pro endometriózu jsou zahrnuty do povinného léčebného režimu. Neexistuje žádná alternativa - jiné prostředky problém nevyřeší. Hormony mohou být předepsány společně s léky jiných skupin, ale ne místo nich.

Podívejme se blíže na to, jak probíhá hormonální léčba endometriózy a jaké léky jsou na tuto nemoc předepsány..

Hormonální pozadí u endometriózy

Hlavní role ve vývoji endometrioidního onemocnění patří estrogenu. Klinické studie ukazují, že počet receptorů citlivých na působení tohoto hormonu se v ložiscích (heterotopie) prudce zvyšuje:

 • ER-a je spojena s proliferací endometria - slizniční vrstvy dělohy. Jeho koncentrace roste 142krát;
 • ER-b, jehož role není plně pochopena. Zvyšuje se 9krát.

Současně se mění poměr receptorů k progesteronu. V ohniskách se receptory PR-B prakticky nenacházejí, zatímco PR-A zůstává v normálním rozmezí. To naznačuje odolnost ložisek vůči účinkům progesteronu..

Místní hyperestrogenismus je hlavní příčinou růstu endometrioidních heterotopií. Na pozadí patologie se zvyšuje koncentrace aromatázy, což vede ke zvýšení produkce aktivního estradiolu. Současně klesá produkce enzymu 17b-HSD typu 2, který by měl přeměnit estradiol na biochemicky slabší estron. Ale to se neděje - a heterotopy rostou. Má se za to, že nedostatek 17b-HSD typu 2 souvisí s rezistencí na progesteron.

U endometriózy je tedy narušena rovnováha enzymů, které ovlivňují syntézu pohlavních hormonů. To vede ke zvýšení lokálních účinků estrogenu a ke snížení koncentrace progesteronu. Na tomto pozadí rostou ložiska endometriózy, citlivá na vliv pohlavních hormonů..

Endometrióza se vyskytuje na pozadí hormonální nerovnováhy.

Konstantní lokální produkce estrogenu vede ke zvýšení koncentrace prostaglandinu E2, který je zodpovědný za zánět a vede k progresi onemocnění.

V běžné praxi nejsou krevní testy na hormony vždy předepsány. Jejich koncentrace je důležitá pouze při hledání příčin souběžné neplodnosti. Schéma vyšetření zahrnuje posouzení FSH, LH, prolaktinu, estradiolu a progesteronu, DEA sulfátu, testosteronu, hormonů štítné žlázy. Všechny testy se provádějí ve dnech 2-3 cyklu, s výjimkou progesteronu - vyšetřují se ve dnech 21-22 od nástupu menstruace.

Léková léčba endometriózy se vybírá bez ohledu na počáteční hladinu hormonů. To nedává smysl, protože cílem terapie je ovlivnit lokální hormonální pozadí v ohniskách. Všechny léky fungují přibližně stejným způsobem. Volba nebude záviset nikoliv na počáteční úrovni vlastních hormonů, ale na dalších faktorech - věku, reprodukčních plánech, přítomnosti doprovodných onemocnění, stadiu vývoje procesu atd..

Indikace pro hormonální léčbu endometriózy

Hormonální léky jsou předepsány v takových situacích:

 • Jako jediná léčba mírné endometriózy. Příjem hormonů je indikován pro poškození dělohy (adenomyóza stupně I-II) a vaječníků (endometriální cysty do velikosti 4 cm);
 • Jako doplněk k chirurgické léčbě (laparoskopie). Hormonální léčba je indikována u adenomyózy III. Až IV. Stupně, vnější endometriózy s poškozením vaječníků, pobřišnice, pánevní tkáně, děložního čípku, pochvy, střev, močového měchýře a dalších orgánů - před a po operaci. Před chirurgickým zákrokem jsou léky navrženy tak, aby snižovaly velikost ohnisek a snižovaly objem ztráty krve, poté - potlačily růst zbývajících heterotopií.

Hormonální léčba může být předepsána po operaci endometriózy.

Je zakázáno užívat hormonální přípravky samostatně! Léčba je předepsána až po vyšetření na plný úvazek s gynekologem.

Mechanismus účinku hormonálních látek

Hormonální terapie je založena na snižování hladiny estrogenu. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby:

 • Částečným potlačením produkce vlastních hormonů a zvýšením citlivosti receptorů na progesteron. Takto fungují COC a gestageny;
 • S úplným potlačením syntézy vlastních hormonů a vytvořením umělé reverzibilní menopauzy. Takto fungují agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny.

Klinické studie provedené v roce 1992 stanovily optimální prahovou koncentraci estrogenu v krevním séru - 30-60 pk / ml. To potlačuje růst ložisek endometriózy. Velikost heterotopů klesá, riziko recidivy onemocnění klesá. Zjevný hypoestrogenismus však není pozorován při takové koncentraci hormonů, která snižuje riziko komplikací (primárně osteoporóza - pokles minerální hustoty kostí).

Výhody a nevýhody hormonální terapie

Užívání hormonů pro endometriózu má své výhody:

 • Spolehlivě potlačit růst nových ložisek a zabránit opakování nemoci;
 • Zmenšit velikost již vytvořených heterotopií;
 • Odstraňte příznaky patologie: bolest, špinění;

Hormonální terapie je navržena ke snížení bolesti endometria a ke snížení menstruačního toku.

 • Stabilizovat menstruační cyklus;
 • Snižte riziko komplikací;
 • Zabraňte chirurgickému zákroku;
 • Zlepšuje kvalitu sexuálního života;
 • Obnovte reprodukční funkci;
 • Zlepšuje výkon a umožňuje vám žít plnohodnotný život.

Zpětná vazba od pacientů ukazuje, že na pozadí hormonální terapie dochází k výraznému zlepšení stavu. Mnoho žen dokáže otěhotnět a porodit dítě až po léčbě..

Stojí za zmínku negativní stránky hormonální terapie:

 • Předepsáno pouze lékařem po úplném vyšetření;
 • Vyžaduje pravidelné sledování - pravidelné prohlídky u gynekologa, ultrazvuk pánevních orgánů;
 • Musíte přesně dodržovat pokyny, nevynechávejte užívání léku, neměňte dávkování sami;
 • Ne vždy dobře snášen - často se vyskytují nežádoucí vedlejší účinky;
 • Má velké množství kontraindikací;
 • V dospívání to prakticky není předepsáno - neexistují žádné údaje o bezpečnosti mnoha drog;
 • Neplatí po menopauze.

Během menopauzy není předepsána hormonální terapie.

Obavy žen z hormonální terapie je třeba poznamenat zvlášť. Pacienti často odmítají užívat léky předepsané lékařem, svévolně mění léčebný režim a snižují dávku léků. Ukázalo se, že léčba je nejen neúčinná, ale také nebezpečná. Nesprávné užívání hormonálních léků ohrožuje rozvoj závažných nežádoucích účinků.

Hodnocení účinnosti hormonálních léků při léčbě endometriózy

Účinnost hormonální terapie byla potvrzena řadou klinických studií. Přední světové gynekologické komunity doporučují hormony jako hlavní metodu konzervativní léčby onemocnění. Takové léky eliminují nejen příznaky, ale také ovlivňují příčinu patologického procesu. Neexistují žádné jiné konzervativní metody ovlivňování endometriózy..

Při provádění farmakoterapie je důležité vzít v úvahu skutečnost, že endometrióza je chronická patologie. Je charakterizován opakujícím se průběhem a možností autonomního růstu heterotopií. Žádný z existujících léků nedokáže odstranit morfologický substrát endometriózy. Léky pouze potlačují aktivitu ložisek, ale ne zcela eliminují patologii. Po ukončení léčby se obnoví vlastní hormonální pozadí a nemoc se vrátí.

Takže pití hormonů nemá smysl? Vůbec ne. Léková terapie dočasně inhibuje růst nových ložisek a zmenšuje velikost stávajících. Během tohoto období může žena žít bez bolesti, s normálním menstruačním tokem, bez stálého rizika rozvoje děložního krvácení. Na pozadí terapie je obnovena funkce reprodukčních orgánů. Můžete otěhotnět, nosit a porodit dítě bez významných komplikací.

Po hormonální léčbě endometriózy má žena vysokou šanci na narození dítěte..

Bez léčby bude endometrióza nevyhnutelně postupovat, což způsobí chronickou pánevní bolest, menstruační nepravidelnosti a neplodnost..

Přehled hormonální léčby endometriózy

Zvažme podrobněji léky, které se používají při konzervativní terapii endometrioidního onemocnění. Jedná se o látky z různých skupin, ale všechny potlačují aktivitu heterotopií a inhibují průběh procesu..

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny

Agonisté jsou nejúčinnější při léčbě infiltračních těžkých forem endometriózy. V klinické praxi se používají následující léky:

 • Zoladex;
 • Sinarel;
 • Decapeptylový sklad;
 • Buserelin;
 • Sklad Lukrin;
 • Diphereline.

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny používané při léčbě endometriózy.

K dispozici v různých formách - injekce, nosní sprej, subkutánní implantáty. Přednost mají depotní formuláře, které lze zadávat jednou za měsíc.

Agonisté Gn-RH jsou předepisováni od 2 do 4 dnů menstruačního cyklu. Průběh léčby trvá 3-6 měsíců. Dlouhodobé užívání těchto léků je nevhodné. Klinické studie ukazují, že po 6 a více měsících se účinnost léčby nezvyšuje, ale zvyšuje se riziko vzniku nebezpečných komplikací.

Agonisté aHn-RH inhibují funkci vaječníků. Syntéza pohlavních hormonů se zastaví a vyvíjí se umělá menopauza. Menstruace se zastaví - objeví se amenorea vyvolaná léky. Na pozadí výrazného hypoestrogenismu se endometrioidní ložiska rychle regresují, což potvrzují výsledky histologického vyšetření bioptických vzorků a ultrazvuku. Neexistuje úplné potlačení heterotopií. Relaps onemocnění je možný do 3–5 let (pravděpodobnost 50–80%).

Na pozadí léčby aHn-RH se vyvíjí hypoestrogenní stav s charakteristickými příznaky menopauzy. 90% žen pociťuje návaly horka, změny nálady, bolesti hlavy, nespavost, suchost vaginální sliznice. Snížení minerální hustoty kostí, což vede k rozvoji osteoporózy. Aby se zabránilo těmto vedlejším účinkům, léčba agonisty Hn-RH se provádí pod krytí estrogenu v nízkých dávkách. Předpokládá se, že agonisty lze na pozadí doplňkové léčby používat déle než 6 měsíců, ale toto schéma zůstává kontroverzní..

Gestageny

Podle doporučení předních gynekologických komunit lze gestageny považovat za léky první linie v léčbě endometriózy. V praxi se používají následující prostředky:

 • Orální gestageny: Vizanne, Dyufaston, Norkolut atd.;

Přípravky obsahující progestogeny.

 • Parenterální gestageny: nitroděložní systém Mirena, Depo-Provera.

Perorální progestogeny se používají nepřetržitě od prvního dne menstruačního cyklu. Průběh léčby je 3-9 měsíců. Tento přístup umožňuje nejen stabilizovat cyklus a zmírnit bolest, ale také potlačit aktivitu ložisek a také zabránit progresi onemocnění. Orální formy jsou dlouhodobé.

Mezi všemi léky si tyto prostředky zaslouží zvláštní pozornost:

 • Visanne je droga založená na dienogestu. Je to jediný progestogen, který má podobný účinek jako agonisté Gn-RH a je lépe snášen. Nevede to k významnému hypoestrogenismu, ale na pozadí obvykle chybí menstruace. Dienogest účinně zmírňuje bolest, eliminuje menstruační nepravidelnosti, potlačuje ovulaci;
 • Duphaston je lék na bázi dydrogesteronu. Lék volby pro léčbu endometriózy za přítomnosti souběžné endokrinní neplodnosti. Bezpečné při plánování těhotenství a lze jej použít po početí;
 • Mirena je nitroděložní tělísko s levonorgestrelem. Místní působení léčiva vede k významnému potlačení estrogenových receptorů a inhibici růstu endometrioidních ložisek. Zavádí se do děložní dutiny po dobu 5 let. Nejlepší volba pro ženy, které plánují těhotenství v následujících letech. Z nedostatků stojí za zmínku riziko vzniku infekčních komplikací, jako u jakéhokoli nitroděložního tělíska.

Kombinované orální antikoncepce

COC je metoda volby pro ženy s endometriózou, které neplánují těhotenství v blízké budoucnosti. Přednost mají tyto léky:

 • Janine;
 • Silueta;
 • Claira.

Kombinovaná perorální antikoncepce pro endometriózu.

Mezi tyto léky patří dienogest jako gestagenní složka. Účinně zmírňuje bolest a stabilizuje menstruační cyklus. COC jsou zvláště dobré při léčbě adenomyózy a endometrioidních ovariálních cyst.

Kombinovaná perorální antikoncepce je předepisována podle standardního nebo prodlouženého režimu. Jsou účinné pro nově diagnostikovanou patologii, ale nepoužívají se v případě recidivy onemocnění..

Všechny COC obsahují estrogen. Předpokládá se, že může vyvolat růst endometrioidních ložisek, ale tento problém ještě nebyl plně studován..

Kontraindikace hormonální terapie

Obecné kontraindikace pro jmenování hormonů:

 • Přecitlivělost na složky léčiva;
 • Nemoci spojené s vysokým rizikem trombózy: infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, srdeční vady, křečové žíly, autoimunitní procesy, dědičná trombofilie atd.;
 • Těžká onemocnění srdce, jater, ledvin;
 • Těhotenství a období kojení;

Hormonální léčba není předepsána během laktace.

 • Věk do 18 let;
 • Onkologická onemocnění různé lokalizace;
 • Vaginální krvácení neznámého původu.

Specifické kontraindikace jsou stanoveny pro každý lék zvlášť..

Na pozadí užívání hormonálních léků se zvyšuje zátěž vnitřních orgánů a zvyšuje se riziko vzniku nežádoucích důsledků. Nejčastěji reaguje srdce, krevní cévy, játra, ledviny. Často se vyskytují menstruační nepravidelnosti - špinění a průlomové krvácení. Mezi nejčastější potíže patří rychlé přibývání na váze, zhoršující se stav pokožky, bolesti hlavy, snížené libido a výkyvy nálady. Tyto účinky jsou reverzibilní a zmizí po vysazení léku.

Vážným nebezpečím pro ženu je pokles minerální hustoty kostí a rozvoj osteoporózy. Tento vedlejší účinek je pozorován při užívání agonistů Gn-RH. Riziko je zvláště vysoké po 35 letech. Proto se všem ženám v pozdním reprodukčním věku doporučuje před zahájením léčby podstoupit denzitometrii - k posouzení kostní denzity. Pokud jsou zjištěny příznaky osteoporózy, je třeba přehodnotit léčebný režim.

Alternativní léčebný režim

Léčba endometriózy bez hormonů je nemožná. Pouze v případě poškození děložního čípku lze upustit pouze od destruktivní léčby - kauterizace fokusu a úplné odstranění postižené tkáně. V jiných situacích je hormonální terapie nepostradatelná..

Kromě hlavního ošetření jsou předepsány následující prostředky:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky. Uvolněte bolest, zmírněte celkový stav, usnadněte průběh menstruace;

Protizánětlivé léky, které zmírňují obecný stav endometriózy. Předepsáno jako další léčba.

 • Bylinné léky. Posílení imunity, zvýšení celkového tónu a příznivý účinek na hormonální hladiny;
 • Fyzioterapie. Uvolněte bolest, zvyšte regeneraci tkání po operaci, zabraňte rozvoji adhezí.

Všechny tyto metody dobře zmírňují příznaky, ale neovlivňují příčiny a mechanismy vývoje onemocnění, proto nemohou být náhradou za hormonální léky.

Doposud žádný z navrhovaných režimů hormonální terapie nevede k úplné eliminaci patologie. Užívání léků nezaručuje úplné potlačení růstu ložisek a po dlouhou dobu nechrání před relapsy. V některých případech je jedinou léčbou endometriózy úplné chirurgické odstranění léze.

Esenciální hormony v endometrióze

Ačkoli hormonální nerovnováha není hlavní příčinou endometriózy, vytváří podmínky pro progresi onemocnění. Pod vlivem určitých hormonů mohou léze růst, bude obtížnější je vyléčit. Identifikovat provokatéry a darovat krev pro výzkum. Přečtěte si více v našem článku o hormonech pro endometriózu.

Jaké jsou testy na hormony při endometrióze

Testy na obsah pohlavních hormonů pomáhají zvolit směr léčby, podle kterého je možné vyhodnotit účinnost léčby. Obvykle je nutné stanovení těchto krevních parametrů:

Za přítomnosti vhodných příznaků je nutné studovat a pracovat štítnou žlázu (thyrotropin a tyroxin), stejně jako nadledviny (adrenokortikotropin, kortizol, dehydroepiandrosteron). Pokud je jejich funkce narušena, obnovení hormonální rovnováhy je obtížné.

A tady je více o hormonálních pilulkách na menopauzu.

Který hormon chybí a který bude zvýšen

Hlavním hormonem, který stoupá v endometrióze, je estradiol. S jeho významným přebytkem je průběh onemocnění závažný a neplodnost je často komplikací. Při původně nízkém estrogenním pozadí (například u kouřících atletek) je riziko této patologie menší. Během těhotenství a menopauzy, kdy dochází k přirozenému poklesu hormonu, příznaky endometriózy zeslábnou nebo úplně vymizí.

Na této vlastnosti je založena hormonální léčba onemocnění. Pomocí pilulek nebo injekcí se estrogeny snižují a progesteron stoupá. Posledně jmenovaný hormon se obvykle nachází v krvi žen v nedostatečném množství. To je důvod pro porušení přechodu růstové fáze endometria do sekreční. Takové změny ztěžují otěhotnění a přenášení..

Hormony hypofýzy mají tendenci stoupat. Nejvýraznější růst prolaktinu a hormonu stimulujícího folikuly. Při významném nedostatku progesteronu se luteinizační hormon zvyšuje také podle principu zpětné vazby. Současně je u pacientů zjištěno, že mají porušenou hormonální aktivitu nadledvin..

U většiny žen s endometriózou je zjištěna hyperplazie (proliferace) endometria, fibroidy dělohy, mastopatie, zjevná nebo subklinická (pouze podle analýzy) hypotyreóza. Toto snížení funkce štítné žlázy vede k narušení výměny estrogenu v buňkách dělohy. Nejběžnější příčinou nedostatku hormonů je nedostatek jódu. Je detekován u téměř 40% neplodných žen.

Hormony pro léčbu endometriózy a fibroidů

Hlavním cílem terapie je snížení estradiolu. Toho lze dosáhnout několika způsoby: působením na vaječníky, hypofýzu, inhibicí ovulace. Užívání antikoncepce vytváří falešné těhotenství. Obsahují analogy estrogenu a progesteronu. Druhý hormon lze použít samostatně, protože snižuje množení endometria. Použití hormonální cívky je založeno na stejném účinku..

Pomocí prostředků, které inhibují tvorbu hypofyzárních gonadotropinů, indukují umělou menopauzu.

Antikoncepce

Výhodou této skupiny léků je současná prevence těhotenství a inhibice tvorby estradiolu. Výsledkem je, že proliferace endometria klesá. Chcete-li dosáhnout účinku pilulky, musíte absolvovat alespoň 6 cyklů.

Volba léku zůstává na gynekologovi, protože je důležité vzít v úvahu jednotlivé hormonální parametry. Mezi běžně předepsané léky patří: Lindinet 20, Janine, Jess, Dieziklen.

Obsahují malé dávky hormonů a progesteronová složka má maximální aktivitu.

Nežádoucí účinky aplikace jsou:

 • riziko zvýšené tvorby krevních sraženin v cévách, což zvyšuje pravděpodobnost infarktu, cévní mozkové příhody, trombózy žil končetin a plicní tepny;
 • zvýšený krevní tlak;
 • rozmazání výtoku nebo silné krvácení v prvních měsících přijetí;
 • bolest hlavy, migréna;
 • bolest v mléčných žlázách a dolní části břicha;
 • porušení metabolismu sacharidů a tuků (zvýšená hladina glukózy a cholesterolu v krvi);
 • změny funkce jater;
 • nádorové procesy.
Trombóza plicních tepen

Spirála

U mírnějších forem endometriózy lze doporučit zavedení spirály Mirena do děložní dutiny. Toto činidlo má schopnost vylučovat analog progesteronu, levonorgestrel. Výhody spirály jsou:

 • výrazný místní účinek na dělohu;
 • snížení citlivosti receptorů (vnímajících proteiny vnitřní vrstvy) na estrogeny;
 • potlačení proliferace endometria, snížení ztráty krve během menstruace, snížení jejich bolesti;
 • prevence oplodnění a v mnoha případech ovulace;
 • po odstranění po dobu jednoho roku dojde k plánovanému těhotenství;
 • nedostatek blokujícího účinku na vaječníky, což vám umožňuje nepociťovat nedostatek estrogenu (návaly horka, pocení, destrukce kostní tkáně).

Podívejte se na video o nitroděložním těle Mireny:

Spirála je nasazena po dobu 5 let, poté musí být vyměněna. Omezením použití je přítomnost závažných onemocnění nebo nádorů jater, selhání ledvin. V přítomnosti fibroidů blízko výstelky dělohy má Mirena nízkou účinnost při snižování krvácení.

Analogy progesteronu (gestageny)

S příchodem léků s vysokou selektivitou účinku (Duphaston, Vizanne, Orgametril, Utrozhestan) bylo možné použít pouze progesteron bez estrogenu. Zastavují množení endometria. Je potlačována tvorba nových ložisek endometriózy a snižuje se citlivost na účinek estradiolu na dělohu.

V důsledku terapie se objevuje hypoestrogenní pozadí s převahou progesteronu. Pomáhá zbavit se syndromu bolesti, zastavit silné děložní krvácení. Mezi další účinky patří zvýšená imunita lokálních tkání a boj proti růstu nových cév. Průběh léčby trvá od 6 do 9 měsíců.

Nevýhody terapie progesteronem jsou:

 • potřeba používat nehormonální antikoncepci;
 • rozvoj deprese, pokud je užíván;
 • otok, tíha v mléčných žlázách;
 • zvýšená tělesná hmotnost;
 • bolesti hlavy, záchvaty migrény;
 • pokles tlaku;
 • vyrážky na kůži;
 • návaly horka.
Migrenické záchvaty

Progesteron a jeho analogy jsou kontraindikovány v přítomnosti:

 • vysoká rychlost srážení krve, sklon k trombóze;
 • odložený infarkt myokardu, nestabilní angina pectoris;
 • porušení mozkové cirkulace;
 • komplikovaný průběh diabetes mellitus;
 • nádorový proces nebo podezření na něj před úplným vyšetřením.

Inhibitory gonadotropních hormonů

Nejznámějším lékem, který blokuje tvorbu folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu hypofýzou, je Danazol (Danol). Má následující vlastnosti:

 • inhibuje funkci vaječníků;
 • potlačuje ovulaci;
 • snižuje objem endometria jak v děloze, tak v jiných ložiscích;
 • má dočasný stimulační účinek na tvorbu mužských pohlavních hormonů;
 • postrádající estrogenní a progesteronový účinek;
 • snižuje imunitu a tvorbu protilátek.

Kontraindikováno u nádorových procesů, krvácení neznámého původu a srdeční selhání. Používá se opatrně při epilepsii, cukrovce a tendenci k trombóze. Vzhledem ke své schopnosti způsobovat přibývání na váze je akné, nadměrné ochlupení těla, poškození jater zřídka indikováno. Droga Nemestran má podobné vlastnosti..

Antigestageny a blokátory aromatázy

Při užívání léků, které blokují citlivost receptorů na progesteron (Ginestril, Esmya), se menstruace zastaví. Tento účinek trvá dalších 4-6 měsíců po zrušení pilulek..

Jejich použití je docela účinné v přítomnosti fibroidů a pro léčbu endometriózy jsou stále předepsány v omezených případech..

Bylo provedeno několik studií, které prokázaly možnost blokování aromatázového enzymu při léčbě neplodnosti na pozadí nadměrného růstu endometria. Za tímto účelem byly předepsány tablety Arimidex..

Agonisté hormonů uvolňujících gonadotropiny

Pomocí léků můžete vyvolat umělou menopauzu. Zároveň je výrazně snížen obsah estrogenu. Mechanismus účinku těchto léků je založen na stimulaci tvorby uvolňujícího faktoru hypotalamem. Podporuje syntézu folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů a rychle způsobuje vyčerpání jejich produkce.

To vede k následujícím účinkům:

 • zmizení menstruace;
 • inhibice tvorby růstových faktorů v ložiscích endometriózy;
 • stimulace imunity;
 • zrychlení ničení endometrioidních buněk;
 • snížená aktivita aromatázového enzymu.

Léky Zoladex, Dipherelin, Eligard mají schopnost způsobit všechny nepříznivé projevy menopauzy - návaly horka, podrážděnost, suchost v pochvě, zvýšené riziko aterosklerózy a osteoporózy. Aby se jim zabránilo, doporučuje se používat analogy estrogenu v malé dávce, fytopreparáty (Klimadinon, Estrovel), beta-alanin (Abyufen). Mezi výhody terapie patří dlouhodobé působení - je zapotřebí jedna injekce každé 3 nebo 6 měsíců.

U endometriózy je nutné podstoupit testy na hladinu estradiolu, progesteronu, folikuly stimulujících, luteinizačních hormonů a prolaktinu. Volba způsobu léčby nemoci závisí na jejich ukazatelích. Nejnepříznivějším faktorem je nejčastěji zvýšení estradiolu..

A tady je více o hormonálních poruchách.

Ke snížení objemu endometria v děložní dutině a ložisek růstu mimo ni jsou předepsány kombinované antikoncepční pilulky nebo pouze analogy progesteronu. Pro ovlivnění hypofýzy se používají Danazol, Dipherelin, Nemestran. Nové metody léčby jsou změna citlivosti receptorů na progesteron s Ginestrilem a blokáda aromatázy s Arimidexem.

Hormony hrají důležitou roli v růstu fibroidů. Léčba je zaměřena na potlačení těch, z nichž vyrůstá. Testy jsou povinné, aby se zajistilo, že se nádor zmenší po odstranění nebo během léčby..

Lékař bude moci lépe vybrat vitamíny pro hormonální pozadí ženy na základě anamnézy, analýz. Existují oba speciálně navržené komplexy pro zotavení a jsou vybrány individuálně k normalizaci hormonálního pozadí žen..

V důsledku vnějších a vnitřních faktorů může dojít k hormonální nerovnováze, a to jak u žen, tak u mužů. Tělo můžete zkontrolovat pouze podrobným vyšetřením a podle příznaků jej můžete podezřívat. Léčba zahrnuje hormonální substituční terapii, změny životního stylu.

Téměř všechny ženy užívají hormonální pilulky s menopauzou. Měly by být opilé, aby se zmírnily příznaky menopauzy. Koneckonců, obsahují estrogen, jehož výhody pro tělo jsou zřejmé. Co je lepší pít s menopauzou a kdy přestat?

Hormony po odstranění dělohy se samozřejmě velmi mění, zejména pokud byly vaječníky stále vyříznuty. I když byl právě odstraněn polyp nebo fibroid, mění se hormonální pozadí, takže musíte pít navíc v přípravcích, někdy užívat injekce. Musím být po vyjmutí dělohy testován na hormony?

Hormony pro endometriózu

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy. Obsahuje velké množství krevních cév. Nadměrný růst endometrioidní tkáně mimo děložní dutinu způsobuje stav nazývaný endometrióza.

Onemocnění je charakterizováno závažným hormonálním narušením a dalšími příznaky:

 • silná bolest;
 • děložní krvácení;
 • slabý výtok před a po menstruaci;
 • prodloužená menstruace s hojným výtokem;
 • bolest při pohlavním styku;
 • neplodnost.
 • 1 Podstata hormonální léčby endometriózy
 • 2 Agonisté gonadoliberinu
 • 3 gestageny
 • 4 Hormonální perorální antikoncepce pro endometriózu
 • 5 Výhody a nevýhody hormonální léčby endometriózy
 • 6 Kontraindikace hormonální léčby

Podstata hormonální léčby endometriózy

Hormony pro endometriózu jsou téměř povinnou součástí léčby. To je fyziologicky odůvodněné, protože nemoc je závislá na hormonech. Jeho hlavním důvodem je nadměrná produkce estrogenu v těle ženy..

Lékař předepisuje hormonální léčbu endometriózy k řešení následujících problémů:

 • normalizace sekreční aktivity vaječníků a hypofýzy;
 • prevence další proliferace endometrioidní tkáně.

Umělé potlačení menstruace je podstatou hormonální terapie. Pod vlivem účinných látek nedochází k fyziologickému odmítnutí děložní sliznice. Ohniska jeho růstu mimo dělohu nekrvácejí a tělo je obnoveno.

Mezi další terapie patří:

 • Simulovaná menopauza. Lékař předepisuje hormonální léky, které snižují hladinu pohlavních hormonů na jejich minimální hodnoty.
 • Potlačení ovulace. Za tímto účelem se používají léky, které obsahují syntetické androgeny (mužské pohlavní hormony). Tyto látky blokují výstup zralého vajíčka z folikulu..

Léčba endometriózy zahrnuje několik skupin hormonálních léků. Lékař zvolí léčebný režim individuálně s přihlédnutím k řadě faktorů:

 • individuální vlastnosti ženského těla;
 • touha pacienta mít v budoucnu děti;
 • přítomnost kontraindikací.

Je těžké vyléčit endometriózu bez hormonů. Ženy, které jsou kontraindikovány v těchto lécích, se uchýlí k pomoci tradiční medicíny, hirudoterapie a praktikují různé fyzioterapeutické procedury.

Alternativní léčbu lze považovat pouze za doplňkovou. Jeho účinnost je obtížné předvídat. Další vývoj onemocnění, relaps je možný.

Agonisté GnRH

Farmakologické působení této skupiny léčiv je zaměřeno na obnovení funkčního systému hypotalamus-hypofýza-vaječníky. Působením agonistů gonadoliberinu jsou pozorovány následující reakce ženského těla:

 • snížená sekrece gonadotropních hormonů;
 • snížení citlivosti receptorů hypofýzy;
 • vytváření podmínek pro rozvoj umělé menopauzy.

Do této skupiny patří droga Bruserelin. Jeho působení je zaměřeno na normalizaci hormonální rovnováhy a ztenčení vnitřní sliznice dělohy.

Gestageny

Jedná se o steroidní hormony, které aktivují receptory progesteronu. Pod vlivem druhého se proliferace endometriálních tkání snižuje. Jednou z drog je Duphaston. Obsahuje syntetický progestogen.

Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestagenů

Léky z této skupiny potlačují působení FSH (folikuly stimulující hormon), LH (luteinizační hormon), progesteronu. Účinné látky zpomalují sekreční aktivitu vaječníků a snižují produkci estrogenu. Za takových podmínek se růst endometriální tkáně zastaví..

Danazol obsahuje syntetické androgeny. Gestrinon přirozeně zvyšuje hladinu volného testosteronu a snižuje hladinu bílkovin, které vážou pohlavní hormony.

Hormonální perorální antikoncepce pro endometriózu

Yarina a Zhania antikoncepční pilulky potlačují produkci přirozených pohlavních hormonů a zabraňují nadměrnému růstu endometria.

Před určením léčebného režimu předepíše ošetřující lékař testy, které určí, které hormony jsou zvýšené. Každá skupina léků pro léčbu onemocnění má jiný farmakologický účinek, takže samoléčba je nepřijatelná. O konzervativní léčbě, chirurgickém zákroku rozhoduje pouze kvalifikovaný odborník.

Výhody a nevýhody hormonální léčby endometriózy

Účinnost léků na endometriózu závisí na stadiu vývoje onemocnění. Nejvyšší terapeutický účinek je pozorován v počátečních fázích vývoje patologického procesu. Včasné odhalení patologie pomáhá vyhnout se chirurgickému zákroku. Výhody této léčby jsou:

 • odstranění bolesti;
 • úleva od krvácení;
 • obnovení plodnosti.

Spolu s terapeutickým účinkem mají hormonální pilulky na endometriózu antikoncepční účinek. Předepisují se ženám v pozdějších fázích vývoje onemocnění jako předoperační příprava a během rehabilitačního období. Po terapii se tělo ženy rychle zotavuje: menstruační cyklus se normalizuje, plodnost je zachována.

Hormonální léčba, jako každá jiná, má nevýhody:

 • nedostatek terapeutického účinku, pokud příčina endometriózy není spojena se zvýšeným obsahem estrogenu v krvi ženy;
 • délka léčby (od 6 do 12 měsíců);
 • možný vývoj drogové závislosti;
 • nesmíte přeskakovat užívání léků, jinak dojde k průlomovému krvácení;
 • po vysazení léku existuje riziko relapsu.

Při dlouhodobém užívání hormonů se u ženy vyvinou vedlejší reakce. Nejběžnější jsou:

 • nevolnost;
 • bolesti hlavy;
 • porušení metabolických procesů;
 • Deprese;
 • dysfunkce oběhového a trávicího systému.

Kontraindikace hormonální léčby

Ne všichni pacienti mají předepsanou hormonální terapii. Tato metoda konzervativní léčby endometriózy má kontraindikace:

 • endokrinní poruchy;
 • renální a jaterní dysfunkce;
 • patologie srdce, krevních cév, hematopoéza;
 • cukrovka;
 • peptický vřed, gastritida;
 • sklon k alergiím;
 • přecitlivělost na jednotlivé složky léků.

Je nežádoucí užívat hormony u obézních kuřáků. Kontraindikace zahrnují těhotenství, kojení, přítomnost rakoviny.

Nejúčinnějším způsobem je léčba endometriózy hormonálními léky. Existuje několik skupin léků, které jsou předepsány k boji proti této nemoci. Režim lékové terapie vybírá pouze lékař.

Hormonální léky na endometriózu

Endometrióza je onemocnění charakterizované proliferací buněk endometria mimo vnitřní vrstvu stěn dělohy. Při endometrióze dělohy vedou endometrioidní ložiska k zánětu sousedních tkání, což vede k rozvoji adhezí, jizev a cystických novotvarů. K potlačení ložisek onemocnění lékař vybírá hormonální pilulky na endometriózu dělohy.

Podstata hormonální léčby endometriózy

Cílem léčby endometriózy hormony je zastavení růstu a snížení endometrioidních patologických růstů potlačením produkce estrogenů. Některé hormonální léky na endometriózu ovlivňují vaječníky, které jsou odpovědné za produkci estrogenu, zatímco jiné ovlivňují hypofýzu, která se podílí na produkci hormonů. Hormonální terapie se provádí v dlouhých kurzech.

Existují 3 způsoby léčby onemocnění:

 1. Simulované těhotenství. Užívají se kombinované hormonální léky, které zahrnují estrogen a progestin, které napodobují nástup těhotenství v těle a blokují ovulaci. Progestin lze také použít samotný, protože vede ke zmenšení velikosti endometriální tkáně.
 2. Simulovaná menopauza. Jmenování hormonálních látek, které pomáhají snižovat hladinu pohlavních hormonů na minimální koncentraci.
 3. Potlačení aktuální ovulace. Za tímto účelem lékař předepisuje léky obsahující syntetický androgen, který je přirozeným pohlavním hormonem u mužů. Tyto léky dokonale blokují ovulaci, ale mají mnoho vedlejších účinků..

Agonisté GnRH

Agonisté GnRH obnovují spojení mezi hypofýzou, hypotalamem a vaječníky u žen s endometriózou.

Při léčbě touto skupinou léků je pozorováno následující:

 • vývoj umělé menopauzy;
 • ztráta citlivosti buněk hypofýzy;
 • snížení uvolňování sloučenin gonadotropinu.

K těmto účinkům dochází, protože gonadotropin se váže na receptory pro gonadoliberin, který se nachází v adenohypofýze. Při pravidelném podávání léků se uvolňování gonadotropinu zastaví. Způsobuje to nedostatek menstruace.

Gestageny

Progestogeny jsou třídou steroidních hormonů, které se vážou na a aktivují progesteronový receptor. Léky této skupiny způsobují deciduální reakci, pomáhají snižovat růst endometriálních tkání.

Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestagenů

Tyto hormonální pilulky jsou předepsány, když je diagnostikována endometrióza k potlačení FSH, LH a progesteronu. Inhibitory gonadotropních hormonů a antigestogenů ovlivňují funkci vaječníků, blokují produkci estrogenu a zastavují růst abnormálních endometriálních buněk.

Lékárenské přípravky

Lékárny prodávají velké množství hormonálních léků pro léčbu endometriózy.

Zoladex (goserelin)

Aktivní složkou léčiva je goserelin-acetát. Goserelin je syntetický analog přírodního hormonu uvolňujícího gonadotropin. Pokud se lék užívá pravidelně, inhibuje uvolňování luteinizačního hormonu hypofýzou a zajišťuje snížení koncentrace estradiolu v krvi u žen. Během léčby endometriózy lék pomáhá snižovat bolestivý syndrom, velikost a počet endometrioidních ložisek. Lék v množství 3,6 mg se vstřikuje do oblasti ramen nebo břicha každých 28 dní. Průběh léčby trvá šest měsíců.

Buserelin

Lék normalizuje hormonální rovnováhu, což vyvolává ztenčení endometria. Aktivní složkou léčiva je buserelin-acetát. Lék je dostupný ve formě nosního spreje a injekčního roztoku.

Při pravidelném užívání drogy se produkce hormonu estrogenu zastaví. Účinnost léku se projevuje po dobu 2-3 měsíců léčby. Ve většině případů je doba léčby 6 měsíců..

Denní dávka nosního spreje je 900 mcg. Dávka 1 injekce závisí na tělesné hmotnosti pacienta. Průběh léčby je 6 injekcí, které se podávají jednou za 4 týdny.

Diphereline

Triptorelin-acetát je aktivní složkou dlouhodobě působícího léku. Lék potlačuje funkci vaječníků.

Při pravidelném užívání látka vyvolává u žen nástup umělé menopauzy. Souběžně s centrálním působením lék ovlivňuje periferní receptory, což pomáhá snížit jejich citlivost na faktor, který je zodpovědný za uvolňování gonadotropinu.

V případě endometriózy je dávka 3,75 mg každých 28 dní. Injekce by měla být podána během prvních 5 dnů od začátku menstruačního cyklu. Terapie nemocí může trvat až 6 měsíců.

Utrozhestan a Duphaston

Aktivní složkou přípravku Duphaston je dydrogesteron, což je progestogen, který je účinný při perorálním podání. Aktivní složkou utrozhestanu je progesteron. Tyto léky plně zajišťují nástup sekreční fáze v endometriu, čímž snižují riziko vzniku hyperplazie.

Přípravky jsou k dispozici ve formě tablet, které je třeba užívat během menstruačního cyklu. Duphaston je předepsán v denní dávce 20 - 30 mg nepřetržitě nebo od 5 do 25 dnů menstruačního cyklu. Denní dávka utrofestanu 200 mg - 300 mg.

Antikoncepční přípravky Janine a Yarina

Janine a Yarina jsou hormonální antikoncepce, která chrání před neplánovaným počátkem dítěte a potlačuje produkci přirozených hormonů v těle. Syntetizované estrogeny a gestageny obsažené v těchto lécích vyvolávají zastavení proliferace endometria.

Hormony endometriózy by se měly užívat 1 tabletu po dobu 21 dnů, počínaje prvním dnem menstruace. Poté se provede přestávka po dobu 7 dnů a poté se užije nové balení léku. Ve většině případů gynekologové předepisují tyto hormony po dobu 6 menstruačních cyklů..

Tyto léky normalizují hormonální hladiny, čímž snižují patologickou proliferaci endometria. Tato metoda terapie je však účinná pouze s malým rozšířením endometrioidních ložisek.

Na pozadí používání kombinovaného OC lze pozorovat takové negativní reakce, jako například:

 • zvýšený krevní tlak;
 • bolestivost a zvětšení mléčných žláz;
 • trombóza.

Byzanne (Dienogest)

Účinnou látkou léčiva je dienogest - syntetický hormon určený k monoterapii endometriózy. Droga má antiandrogenní a progestogenní účinky. Při použití přípravku Visanne se nejprve zastaví růst vnitřní sliznice dělohy, poté se zastaví práce vaječníků a zastaví se menstruační tok. Lék působí na endometriózu inhibicí trofických účinků estrogenů na endometrium.

Lék můžete začít užívat v kterýkoli den menstruačního cyklu. Užívejte 1 tabletu denně (nepřetržitě).

Depo-Provera

Hormonální lék, který vykazuje protinádorovou aktivitu. Aktivní složkou léčiva je medroxyprogesteron. Aktivní složka, která je gestagenem, má při injekci dlouhodobý účinek, aniž by působila androgenně nebo estrogenně..

Lék potlačuje sekreci gonadotropinů, v důsledku čehož folikuly nedozrávají a dochází k prodloužené anovulaci.

Při léčbě endometriózy se léčivo podává intramuskulárně. Optimální dávka léku je 50 mg jednou týdně nebo 100 mg jednou za 2 týdny. Doba trvání léčby je od 6 měsíců.

Danazol

Léčivo je syntetický androgen odvozený od ethisteronu. Působí antigonadotropně a potlačuje produkci gonadotropních hormonů hypofýzou. U žen lék inhibuje aktivitu vaječníků, zastavuje uvolňování vajíčka z něj připraveného k oplodnění a také způsobuje atrofii tkáně endometria.

Standardní dávka jsou 2 tablety po 200 mg dvakrát denně po dobu šesti měsíců.

Spirála Mirena

Účinné při počátečních formách patologické proliferace sliznice. Uvnitř plastové kapsle je levonorgestrel, který se postupně uvolňuje do děložní dutiny. Tento syntetický hormon zabraňuje růstu endometria. Dávka levonorgestrelu je navržena tak, aby byla účinná po dobu 5 let. Tato cívka je dobrým prostředkem k léčbě děložního krvácení u endometriózy..

Instalace zařízení přispívá k:

 • normalizace menstruačních nepravidelností;
 • snížení množství krvavého výtoku během menstruace;
 • eliminace sekrecí v intervalu mezi obdobími;
 • zmírnění bolesti.

Nemestran (Gestrinon)

Léčba patří k 19-norprogestogenům. Má androgenní a antigonadotropní účinky. Lék pomáhá zvyšovat hladinu volného testosteronu v krvi a snižovat koncentraci globulinu, který váže pohlavní steroidy. Hormonální látka inhibuje růst ložisek endometriózy, ale nevylučuje je.

Perorální léčba se užívá v dávce 2,5 mg dvakrát týdně.

Kontraindikace hormonální léčby

Je zakázáno užívat hormonální léky:

 • lidé, kteří jsou obézní, protože užívání léků může problém ještě zhoršit;
 • ženy, které kouří, protože v kombinaci s tabákem klesá účinnost léku;
 • v přítomnosti maligních nádorů;
 • během těhotenství a laktace, protože estrogen obsažený v hormonálních lécích může vyvolat potrat nebo patologii plodu;
 • lidé trpící žilovým onemocněním, fibroadenomem, cystou prsu, vaskulární trombózou.

Během léčby hormony se doporučuje přestat pít alkohol. Nesprávné užívání léků je návykové a také vedlejší účinky. Tyto zahrnují:

 • depresivní stav;
 • zrudnutí obličeje;
 • přibývání na váze;
 • zadržování tekutin v těle;
 • zvýšení velikosti mléčných žláz;
 • porušení menstruačního cyklu po terapii;
 • tvorba akné;
 • snížení zabarvení hlasu;
 • zvýšený růst vlasů na obličeji a těle;
 • výskyt vaginitidy;
 • výskyt osteoporózy.

Proto je hormonální léčba endometriózy možná pouze po předepsání lékařem po potvrzení diagnózy.

Povrch našeho těla, každý orgán a dutina jsou lemovány epitelem - vrstvou buněk, která chrání tkáně těla před vnějšími vlivy. Epitel kůže, který sloužil svému termínu, umírá, shromažďuje se v keratinizovaných šupinách a mizí.