Co je adenomyóza dělohy? Příznaky, příčiny, diagnostika a léčba

Adenomyóza dělohy je onemocnění, které může zničit plány ženy stát se matkou. V hodnocení neplodnosti je toto onemocnění na druhém místě, podle různých zdrojů postihuje tři až patnáct procent žen..

Jak ukazuje praxe, hlavní skupinou žen postižených tímto onemocněním jsou ženy ve věku od 25 do 35 let. Tento zákeřný nepřítel jakékoli ženy se nazývá děložní endometrióza nebo zkrácená děložní adenomyóza..

Co je adenomyóza dělohy?

V těle ženy je uvnitř dělohy speciální tkáň zvaná endometrium (je to ona, která opouští tělo během menstruace). V dokonale fungujícím těle pokrývá vnitřek dělohy při přípravě na přijetí embrya. Pokud nedojde k procesu oplodnění, pak tato tkáň opouští tělo a na jeho místě se tvoří nová atd. V kruhu od menstruace k menstruaci.

Ale zde v těle dochází k poruše a endometrium začíná pokrývat nejen vnitřní dutinu dělohy, ale začíná pronikat do samotné svalové tkáně dělohy, stejně jako do pobřišnice a vaječníků.

Nebezpečí adenomyózy dělohy

Vzhledem k tomu, že adenomyóza je onemocněním hlavního reprodukčního orgánu ženy, je hlavním nebezpečím, kterému žena s touto chorobou čelí, neplodnost. Stojí za zmínku, že ženě, která již otěhotněla, hrozí ztráta plodu a bude mít obtížný porod..

U adenomyózy je pravděpodobnost mimoděložního těhotenství vysoká, kvůli postiženým vejcovodům se stávají pro vejce neprůchodnými, ale spermie mohou snadno proniknout do trubiček, kde dochází k početí..

S progresí onemocnění může adenomyóza infikovat všechny blízké orgány a jakmile se dostane do krve, může se rozšířit po celém těle.

Existuje možnost, že adenomyóza může také ovlivnit nervová vlákna tkání, což povede k různým onemocněním. U adenomyózy existuje také riziko, že se z choroby vyvine rakovina dělohy..

Stupeň onemocnění

U endometriózy dělohy existují čtyři různé stupně vývoje onemocnění, jak onemocnění postupuje..

 1. Nemoc přímo ovlivňuje vnitřní vrstvu dělohy.
 2. Onemocnění proniká do svalové vrstvy dělohy a postihuje ne více než polovinu celé oblasti.
 3. Je ovlivněna více než polovina celé svalové vrstvy dělohy.
 4. Toto onemocnění přesahuje svalovou vrstvu dělohy, což v budoucnu způsobí poškození všech okolních orgánů.

Příčiny adenomyózy dělohy

Dnes je medicína na vysoké úrovni vývoje, odborníci nemohou konečně určit a pojmenovat hlavní důvod, proč se nemoc u ženy začíná rozvíjet. Lékaři navrhli několik verzí výskytu adenomyózy.

Někteří lékaři vysvětlují výskyt onemocnění tím, že endometriální tkáně vejcovody pronikají za dělohu, tento jev se vyskytuje poměrně často a tato verze má právo na existenci, ne-li pro jednu věc, ale nevysvětluje, jak se pak choroba vyskytuje v samotné děloze.

Jiní odborníci předpokládají, že s největší pravděpodobností onemocnění začíná zbytky ne zcela ustupující embryonální tkáně. Existuje mnohem více různých názorů a teorií. Chci poznamenat, že neexistují žádné důkazy o tom či onoho vysvětlení nástupu nemoci..

Existují však náznaky takzvaných rizikových skupin a faktorů, které ovlivňují nástup onemocnění..

Odborníci jsou prakticky jednomyslní v názoru, že dědičnost je jasně viditelná, když dojde k onemocnění, jako je endometrióza dělohy, bylo také zjištěno, že onemocnění a množství ženských hormonů jdou ruku v ruce a jejich koncentrace se zvyšuje s onemocněním. Onemocnění může začít prodlouženým stresovým obdobím, duševní, nervovou nebo fyzickou únavou. Mezi rizikové faktory patří také různé druhy zranění, chirurgické zákroky, pohlavně přenosné choroby.

Příznaky adenomyózy dělohy

První věcí, kterou je třeba věnovat pozornost, je prodloužení doby menstruace, zvyšuje se také množství menstruačního toku, což vede k nedostatku železa v krvi.

To se projevuje takovými příznaky jako ospalost, dušnost, závratě, rychlá únava, neschopnost adekvátně posoudit skutečný stav, zhoršení imunity.

Několik dní před menstruací se objeví výtok, který se objeví také na jeho konci. Příznakem adenomyózy je výskyt bolesti, která začíná několik dní před nástupem menstruace a končí několik dní po jejím nástupu..

Bolest při pohlavním styku může také naznačovat toto onemocnění, je to primárně způsobeno skutečností, že uvnitř pochvy jsou zánětlivé procesy. Někdo považuje nemožnost početí dítěte za příznak nemoci, i když je to s největší pravděpodobností důsledek, ale tak či onak, mnoho lidí v sobě nachází adenomyózu, když nemohou otěhotnět.

Povahu příznaků lze určit v závislosti na stádiu, ve kterém se choroba nachází, a také na postižené oblasti. V každém případě, pokud si na sobě všimnete některého z příznaků, znamená to, že se musíte poradit s lékařem a provést vyšetření. Průběh adenomyózy je charakterizován jejím růstem při absenci léčby a zhoršením stavu pacienta, zlepšení dochází během těhotenství.

Diagnostika adenomyózy dělohy

Při diagnostice onemocnění, jako je endometrióza dělohy, existuje mnoho problémů. Mnoho onemocnění má podobné příznaky, které se navzájem protínají, a aby bylo možné jednoznačně určit přítomnost adenomyózy, zejména v rané fázi vývoje onemocnění, musí lékaři jednat vyloučením.

Nejprve je nutné vyšetření u gynekologa, a to navzdory skutečnosti, že je fantastickým úkolem identifikovat během vyšetření specificky endometriózu dělohy, lékař dokáže detekovat odchylky, například odchylku od velikosti dělohy, protože děloha se s onemocněním zvětšuje. Během vyšetření lékařem jsou také vyřazeny další nemoci, které mají příznaky podobné adenomyóze..

Dalším typem diagnostiky je ultrazvuk, při kterém odborníci vylučují podobná onemocnění.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) vám umožňuje zjistit, zda je svalová tkáň dělohy zesílená (což je charakteristické pro adenomyózu), jakou homogenitu má vnitřní tkáň dělohy a charakteristické ložiska nemoci, a jsou také vyloučeny některé typy onemocnění vnitřních reprodukčních orgánů. Vzhledem k tomu, že náklady na MRI jsou vysoké, používá se zřídka.

Hysteroskopie je jednou z nejúčinnějších vyšetřovacích metod, protože lékař má příležitost podívat se na samotné zaměření onemocnění a posoudit stav orgánu.

Provádí se v různých typech anestézie.

Dalším typem diagnózy je kyretáž obsahu dělohy, po zákroku jsou data odeslána k analýze, která již s vysokou pravděpodobností může učinit závěr o přítomnosti onemocnění nebo jeho nepřítomnosti. Během této diagnózy se aplikuje anestézie

Je třeba poznamenat, že stoprocentní diagnóza může být stanovena až po odebrání samotného orgánu. Lékaři předepisují léčbu nepřímých známek, pokud jsou vyloučena další onemocnění podobná jejich symptomům a existuje dostatečný důvod se domnívat, že pacient má toto konkrétní onemocnění.

Léčba adenomyózy dělohy

Léčba endometriózy dělohy je terapeutická i chirurgická (v závislosti na složitosti onemocnění).

Při terapeutické léčbě endometriózy dělohy jsou předepsány léky, které pomáhají vyrovnat se s příznaky onemocnění, ale neléčí samotnou nemoc. Léky v léčbě adenomyózy se liší v tom, jaké příznaky doprovázejí onemocnění. Pokud pacient trpí silnou bolestí, jsou předepsány protizánětlivé léky, které je třeba užívat dostatečně před nástupem menstruace..

Pokud je onemocnění doprovázeno silným krvácením a menstruačními nepravidelnostmi, může lékař předepsat různé antikoncepční léky, jako jsou pilulky nebo nitroděložní tělísko.

Nyní je na trhu mnoho léků užívaných k léčbě adenomyózy dělohy, rozhodnutí o volbě jednoho nebo druhého léku stanoví ošetřující lékař.

Chirurgická léčba adenomyózy dělohy

Jak již bylo zmíněno výše, terapeutická léčba neléčí samotnou nemoc úplně, pouze odstraňuje její příznaky a další progresi. Chirurgická léčba adenomyózy je chirurgický zákrok k odstranění dělohy. O provedení operace může rozhodnout ošetřující lékař v následujících případech.

 • Pokud terapeutická léčba selže a krvácení má za následek velkou ztrátu krve.
 • Pokud má žena děti a neplánuje další těhotenství.
 • Pokud se plodný věk blíží nebo se blíží ke konci, se souhlasem pacienta.
 • Pokud je pacientovi kromě endometriomu dělohy diagnostikována velká myomy.
 • Pokud je onemocnění doprovázeno kritickou změnou na děložním čípku.

Prevence adenomyózy dělohy

Pro prevenci adenomyózy dělohy je nutné pravidelně navštěvovat lékaře a podstoupit lékařské vyšetření. Stojí za to věnovat vážnou pozornost menstruačním nepravidelnostem i různým sekrecím. Nepoužívejte samoléčbu, protože následky mohou být docela vážné.

Endometrióza a adenomyóza

V gynekologické praxi zaujímá patologický stav, jako je endometrióza, jedno z předních míst mezi výskytem reprodukční sféry. Nejčastěji je tato patologie diagnostikována u žen, které se kvůli neplodnosti, porušení ovariálně-menstruačního cyklu nebo bolestivé menstruace obracejí na porodníky-gynekology..

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl?

Adenomyóza je typ endometriózy, která postihuje ženský reprodukční orgán (dělohu). Adenomyóza je zejména množení endometrioidních buněk na atypických místech pro jejich lokalizaci. To znamená v myometriu dělohy, v submukózní vrstvě a také v serózní vrstvě dělohy.

Adenomyóza (endometrióza) dělohy: příčiny vzniku endometrioidních heterotopií.

 1. Chirurgické zákroky na děloze. Tato skupina důvodů zahrnuje císařský řez, konzervativní myomektomii.
 2. Intrauterinní manipulace ve formě kyretáže, potraty prováděné akutní kyretáží.
 3. Jedním z nejčastějších důvodů pro rozvoj adenomyózy je přítomnost infekčních lézí močového a reprodukčního systému.
 4. Hormonální nerovnováha hraje důležitou roli v příčinách endometrioidní heterotopie.
 5. Genetická predispozice k výskytu atypického umístění buněk endometria hraje potenciální roli ve vývoji tohoto onemocnění.
 6. Stresový faktor nevylučuje jeho vliv na vývoj stavu, jako je adenomyóza.

Stupeň adenomyózy

Existuje několik stupňů adenomyózy, konkrétně 4.

 • Prvním stupněm adenomyózy je šíření endometrioidních buněk do submukózní vrstvy endometria.
 • Druhým stupněm adenomyózy je šíření buněk endometria do myometria o méně než polovinu jeho tloušťky.
 • Třetí stupeň je charakterizován zapojením celého myometria nebo jeho více než poloviny do procesu.
 • A čtvrtá fáze šíření endometrioidních heterotopií je charakterizována jejich přechodem na serózní membránu ženského reprodukčního orgánu.

Existuje také klasifikace adenomyózy podle typu léze.

 1. Difúzní endometrióza je léze myometria buňkami endometria, která se rovnoměrně šíří po celé tloušťce vrstvy.
 2. Fokální endometrióza je přítomnost určitých ložisek ve svalové vrstvě.
 3. Nodulární adenomyóza - tvorba nodulárních ložisek ve svalové vrstvě, kterou lze zaměnit za myomatózní uzliny.

Příznaky adenomyózy

Adenomyóza může mít jak asymptomatický průběh, tak i značně nepohodlí, což se projevuje na kvalitě života ženy. Mezi tyto příznaky patří:

 • Tmavě hnědý, čokoládový výtok před a po menstruaci.
 • Docela výrazný předmenstruační syndrom a během menstruace docela znatelné tahání, bolestivé bolesti v dolní části břicha.
 • Dyspareunie - bolestivý styk může být také příznakem adenomyózy.
 • Kvůli hormonálním poruchám v adenomyóze může dojít k porušení ovariálně-menstruačního cyklu..
 • Neplodnost je nejčastějším důvodem, proč se ženy obracejí na porodníky-gynekology o pomoc s adenomyózou.
 • Zvětšení dělohy, které může být doprovázeno častým močením nebo obtížnými pohyby střev.
 • Patologie těhotenství ve formě hrozby ukončení těhotenství, hrozba předčasného porodu může také naznačovat vznik adenomyózy.

Diagnostika patologického procesu

První fází diagnostiky adenomyózy je odvolání k porodníkovi-gynekologovi a gynekologické vyšetření.

Podle indikací může lékař předepsat kolposkopii - vyšetření děložního čípku pod mikroskopem s vícenásobným zvětšením.

Ultrazvukové vyšetření se také provádí před dnem očekávané menstruace, což vám umožní identifikovat echografické příznaky adenomyózy.

Metody invazivního výzkumu zahrnují hysteroskopii, která umožňuje vizualizovat děložní dutinu, a hysterosalpingografie pomůže určit průchodnost vejcovodů.

Terapie adenomyózy

Mezi metodami léčby endometriózy lze rozlišovat taktiku konzervativní léčby i chirurgickou.

Konzervativní léčba zahrnuje hormony. Patří mezi ně kombinovaná perorální antikoncepce, agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin, progesteronová léčiva.

V přítomnosti rozsáhlých procesů může být indikována laparoskopická operace k odstranění ložisek adenomyózy a v případě rozsáhlých lézí může být zvolena taktika odstranění dělohy. V některých případech lze použít elektrokoagulaci ložisek endometriózy.

Jak se adenomyóza liší od endometriózy

Adenomyóza je onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému množení děložních tkání a narušení menstruačního cyklu. Přesně takové změny v těle jsou pozorovány v případě vývoje endometriózy. Obě patologie jsou prekancerózní stavy, které mohou vést k neplodnosti. V raných fázích vývoje jsou tato onemocnění asymptomatická, kvůli nimž je obtížné je identifikovat. Rozdíly mezi nimi jsou malé. Jaký je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou, může to říct pouze lékař, který zná morfologii a patogenezi těchto onemocnění.

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl mezi pojmy

Rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou je nevýznamný. Mnoho lidí dokonce věří, že jde o jednu a tutéž nemoc. Každá z patologií má nicméně své vlastní vlastnosti..

Endometrióza je považována za patologický stav charakterizovaný zvýšeným rozdělením buněk endometria a jejich rozšířením po celém těle. V tomto případě mohou být ovlivněny různé orgány, ale nejčastěji je růst pozorován v pánevní oblasti.

Adenomyóza je také charakterizována proliferací a šířením genitální vrstvy. Pouze v tomto případě se klíčení tkáně provádí do tloušťky dělohy, v důsledku čehož se zvětšuje.

Důvody pro rozvoj endometriózy a adenomyózy

Endometrióza a adenomyóza jsou výsledkem hormonální dysregulace. Navzdory skutečnosti, že patologické zaměření těchto onemocnění je lokalizováno v různých oblastech, mají podobné příznaky a patogenezi. U ženy dochází k pohlavnímu styku, je zaznamenáno porušení cyklu a změna povahy menstruačního toku. Stejné faktory mohou navíc vyvolat vývoj onemocnění..

Příčiny těchto onemocnění spočívají v narušení činnosti hypofýzy, hypotalamu nebo vaječníků. Hyperplázie endometria je nejčastěji pozorována při zvýšené koncentraci estrogenu.

Rozdíly v mechanismu vývoje patologických procesů

Tyto patologie jsou založeny na proliferaci tkání. Normálně stěny endometria zesilují díky intenzivnímu dělení buněk každý měsíc u všech žen v plodném věku. V případě vývoje adenomyózy je tento proces výraznější. Během období intenzivní produkce progesteronu oblasti hyperplazie nezmizí. Výsledkem je, že stěny dělohy jsou neustále zesílené a získávají měkkou konzistenci. Během období blížícího se regulaci se zvyšuje produkce ženských pohlavních hormonů, pohlavní orgán dosahuje své maximální velikosti.

Endometrióza se vyvíjí stejným způsobem. Procesy se liší pouze v tom, že s rozvojem této patologie jsou ohniska umístěna mimo dělohu. Jsou lokalizovány ve vaječnících, pobřišnici, pánevní dutině a někdy se dokonce šíří do kloubů, plic a střev. Tyto změny vedou k výskytu charakteristických klinických projevů..

Nelze jednoznačně říci, co je horší, která nemoc je schopna způsobit větší poškození těla. Obě nemoci jsou vyvolány hormonálními poruchami a projevují se ve formě patologické proliferace buněk endometria.

Jaké jsou podobnosti mezi nemocemi

Patologie mají následující podobné vlastnosti:

 • příčinou vývoje je intenzivní produkce estrogenu;
 • existuje nadměrný růst endometria;
 • v počáteční fázi léčby se užívají hormonální léky;
 • došlo k selhání menstruačního cyklu;
 • při absenci řádné léčby se patologie stávají chronickými a často se opakují.

V tomto případě se diagnostika adenomyózy provádí histologickým vyšetřením. V případě endometriózy je tato metoda neúčinná..

Diagnóza adenomyózy a endometriózy

Ve většině případů je endometrióza v počáteční fázi vývoje asymptomatická, což ztěžuje rozpoznání onemocnění. Klinické projevy těchto patologií jsou navíc do značné míry podobné. Podobné příznaky jsou zaznamenány u jiných onemocnění dělohy. Z tohoto důvodu se provádí diferenciální diagnostika.

Diagnóza adenomyózy

Když se objeví charakteristické příznaky, můžete podezření na vývoj patologie. Mezi hlavní příznaky adenomyózy patří:

 • bolestivé pocity během intimity;
 • bohatý menstruační tok;
 • syndrom výrazné bolesti během menstruace.

Kromě toho lze palpací určit zvětšení pohlavního orgánu. Za účelem identifikace lézí se provádí ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů nebo zobrazení magnetickou rezonancí.

Formy adenomyózy

Podle typu endometrioidních formací v postiženém orgánu se rozlišují fokální, nodulární a difuzní formy adenomyózy.

Ohniskové novotvary jsou relativně malé a často nezpůsobují nepohodlí. V případě vývoje difúzní formy jsou ovlivněny významné oblasti děložní vrstvy. S nodulárními formacemi jsou vizuálně podobné fibroidům.

Patologie probíhá v několika fázích, které se liší závažností:

 • jednotlivé formace na povrchu endometria;
 • léze zasahující do myometria, ale ne více než do poloviny jeho hloubky;
 • četné klíčení endometrioidních buněk do myometria;
 • porážka celé tloušťky myometria a sousedních orgánů.

Diagnóza endometriózy

Endometriózu je obtížné diagnostikovat. To je způsobeno skutečností, že místo lokalizace endometriózy je zpočátku neznámé. V rané fázi vývoje onemocnění je klinický obraz vymazán. Často se během průzkumu zjistí u žen, které hledají pomoc od lékaře kvůli problémům s koncepcí. Hlavní metody pro diagnostiku endometriózy jsou ultrazvuk, hysteroskopie a laparotomie..

Jaká je prognóza adenomyózy

Po excizi postižené oblasti endometria se zpravidla reprodukční funkce plně obnoví. Prognóza je příznivá. Nezvratné důsledky jsou možné pouze při předčasném zahájení léčby, pokud jsou zasaženy velké plochy pohlavního orgánu. V tomto případě se uchýlí k odstranění dělohy.

Jaká je prognóza endometriózy

Šance na příznivý výsledek přímo závisí na stadiu vývoje onemocnění, ve kterém byla léčba zahájena. Díky včasné diagnóze a správně zvolenému terapeutickému kurzu je reprodukční systém plně obnoven.

Pokud se ložiska endometriózy rozšířila daleko za dělohu, pak může být prognóza zklamáním. Kromě toho je tato patologie náchylná k častým relapsům. Z tohoto důvodu nemá v procesu boje s nemocí malý význam integrovaný přístup..

Adenomyóza a endometrióza: rozdíl v léčbě nemocí

Etiologie těchto patologií je identická, z tohoto důvodu jsou metody terapie podobné. Uchýlí se ke konzervativní, chirurgické nebo kombinované léčbě. Lékař zvolí taktiku individuálně s přihlédnutím k rozsahu léze dělohy a pánevní dutiny, umístění patologického zaměření a věku ženy.

Léková terapie je zaměřena především na normalizaci hormonálních hladin. Za tímto účelem jsou předepsány finanční prostředky skupiny KOC. Jako pomocné léky se používají imunomodulační, analgetické a protizánětlivé léky. Chirurgické zákroky se provádějí metodou laparoskopie.

Pokud existují určité rizikové faktory, pak lékař může učinit radikální rozhodnutí - odstranění pohlavního orgánu. Nejčastěji jsou taková opatření oprávněná při léčbě pokročilých stadií patologií..

Je možné otěhotnět s endometriózou a adenomyózou

Endometrióza a adenomyóza často způsobují neplodnost. U adenomyózy je možné početí, ale kvůli častému kontrakci dělohy existuje vysoké riziko spontánního potratu nebo předčasného porodu.

Těhotenství s rozvojem adenomyózy a endometriózy je nemožné kvůli poškození vnitřních orgánů urogenitálního systému. Často dochází k obstrukci vejcovodů a nástupu adhezí. Takové změny vedou ke skutečnosti, že vajíčko není schopné proniknout do dutiny pohlavního orgánu.

Jedním z hlavních příznaků endometriózy jsou menstruační nepravidelnosti způsobené změnami hormonálních hladin. Výsledkem může být absence ovulace a oplodnění je nemožné..

Důvodem rozvoje endometriózy i adenomyózy jsou hormonální poruchy a nadměrný růst endometria. Rozdíl mezi těmito patologiemi spočívá v umístění léze. Obě nemoci mohou vést k neplodnosti a vyžadují včasnou léčbu..

Rozdíl je v endometrióze a adenomyóze dělohy

Endometrióza a adenomyóza dělohy patří mezi nejčastější onemocnění ženských pohlavních orgánů. Obě nemoci se vyznačují jedním společným rysem - tkáně endometria rostou do svalové tkáně jiných orgánů.

Místo lokalizace a hloubka těchto průniků určuje stupeň onemocnění, jeho průběh a tedy i léčbu. Chcete-li pochopit, jak se endometrióza liší od adenomyózy, zvažte charakteristické znaky těchto patologií.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza má také druhé jméno - vnitřní endometrióza, což znamená, že endometrium roste uvnitř dělohy hluboko do její svalové tkáně. Výsledkem takové invaze je zvětšení dělohy, průlomové krvácení, menstruační nepravidelnosti, bolest během menstruace a další nepříjemné pocity..

Jsou klasifikovány tři hlavní formy adenomyózy - nodulární, fokální a difuzní. V tomto případě lze u jednoho pacienta diagnostikovat dvě nebo tři formy adenomyózy najednou..

 • Nodulární adenomyóza - liší se tím, že v místě invaze endometria se tvoří uzly, které se podobají myomatózním.
 • Fokální adenomyóza - endometrium vstupuje do svalů dělohy v malých, dobře definovaných oblastech.
 • Difúzní adenomyóza - charakterizovaná skutečností, že postihuje velké oblasti myometria.

Nyní se podívejme na to, jak rozdělit adenomyózu podle stupně poškození svalové tkáně dělohy:

 • První fází je minimální penetrace myometria hluboko do svalové vrstvy.
 • Druhá fáze - endometriotická ložiska pronikla dostatečně hluboko, ale bez lokálního poškození a zároveň není ovlivněno více než 50% myometria.
 • Třetí stupeň je charakterizován hlubším pronikáním hluboko do svalové vrstvy, přičemž je ovlivněno více než 50% myometria.
 • Čtvrtá fáze - poškození v celé hloubce svalu a v některých případech se rozšířilo do dalších orgánů a tkání.

Včasná diagnóza adenomyózy a včasná preventivní opatření vám umožňují kontrolovat patologii a udržovat ji ve fázích 1–2, kdy nemoc ženě nepřinese žádné nepříjemnosti a umožní vám porodit zdravé dítě. Nelze zcela vyléčit adenomyózu, ustupuje až s nástupem menopauzy.

Příčiny adenomyózy

Vědci dosud nebyli schopni určit přesné příčiny nemoci, pravděpodobně kvůli složitému mechanismu jejího vývoje. Vzhledem k tomu, že adenomyóza je hormonálně závislá patologie, její vzhled může být způsoben mnoha faktory, včetně hormonálního pozadí ženy. Velká role dědičné predispozice k adenomyóze není vyloučena. Mezi faktory, které mohou vyvolat, pokud ne samotnou adenomyózu, pak její rychlý růst, lékaři nazývají:

 • Poranění dělohy, včetně chirurgických - potrat, kyretáž, odstranění polypů, císařský řez.
 • Přítomnost souběžných gynekologických onemocnění - zánět pánevních orgánů, fibroidy a další patologie.
 • Nadměrný fyzický a emoční stres.

Příznaky adenomyózy

Většina žen s diagnostikovanou adenomyózou žije svůj život, aniž by věděla o její existenci. Faktem je, že patologie se stává „agresivní“ a začíná se vyvíjet extrémně zřídka. A pokud mluvíme o symptomech adenomyózy, je nutné hovořit o 3-4 stupních, v některých případech o „pokročilém“ druhém stupni. Jak se tedy adenomyóza projevuje:

 • Porušení menstruačního cyklu, které se projevuje hojným krvácením sraženinami, prodloužením trvání menstruace.
 • Krvavý hnědý výtok 2-3 dny před a po menstruaci.
 • Pocity bolesti různé intenzity v dolní části břicha, křížové kosti, dolní části zad.
 • Bolest během menstruace a při pohlavním styku.
 • V některých případech průlomové krvácení s velkou ztrátou krve a následnou anémií.

Endometrióza

Endometrióza je složitější a závažnější patologie. Mechanismus jeho vývoje je také nedostatečně studován, předpokládá se však, že v období měsíčního krvácení vejcovodem spolu s krví vstupují kousky endometria do břišní dutiny. Místo lokalizace endometria může být velmi různorodé - nejčastěji se zavádí v pánevní oblasti: na vaječnících, na vnější straně dělohy v tubách, na střevech, močovém měchýři atd. Byly však zaznamenány případy endometriózy v jiných orgánech - plicích, játrech, svalech tkáně a dokonce i v očích.

Formy a stadia vývoje endometriózy

Je obvyklé dělit endometriózu podle místa lokalizace:

 • Genitální forma - když endometrióza postihuje pouze ženský reprodukční systém.
 • Extragenitální forma - v tomto případě se endometrium nachází v jakýchkoli jiných orgánech, s výjimkou reprodukčního systému.
 • Kombinovaná forma - ložiska endometriózy jsou běžná v děloze a jiných genitáliích, stejně jako v jiných tkáních a orgánech.

Podle stupně šíření a zavedení endometriózy je rozdělena do čtyř fází:

 • První fází je malý počet malých lézí a endometrióza. Obvykle nemá významné projevy a nemá vliv na kvalitu života ženy.
 • Druhá fáze - léze mají mnohočetnou povahu a současně jsou hluboce zakořeněny v tkáních a orgánech.
 • Třetí stupeň je charakterizován velkým počtem ložisek endometriózy nebo několika hluboce uloženými ložisky. Ve třetí fázi se klinický obraz začíná objevovat ve formě zánětlivých procesů, nádorů a cyst..
 • Čtvrtá fáze - ohniska endometria, hluboce zakořeněná ve tkáních a orgánech, jsou masivní a často vedou ke vzniku benigních a maligních nádorů.

Příčiny endometriózy

Příčiny endometriózy, jako je adenomyóza, nejsou zcela objasněny. Předpokládá se, že kromě hormonální složky existuje také imunitní. Během normálního fungování imunitního systému tělo neumožňuje zakořenění endometriálních částic mimo děložní dutinu. Existuje několik teorií o tom, jak endometrium vstupuje do těla - jedna teorie naznačuje, že u menstruační krve druhá umožňuje, aby částice vstoupily lymfatickým tokem. Obě tyto teorie ještě nebyly potvrzeny. Zastánci obou teorií však souhlasí s vlivem hormonů na vývoj onemocnění, proto je hormonální nerovnováha stále jednou z hlavních složek této patologie..

Příznaky endometriózy

Navzdory skutečnosti, že obě tato onemocnění jsou téměř identická a mají společnou etiologii, mohou se příznaky endometriózy mírně lišit od příznaků adenomyózy v jejich intenzitě a lokalizaci. Vzhledem k většímu počtu ložisek jsou příznaky endometriózy výraznější:

 • Krvácení během menstruace se může objevit v kterémkoli orgánu, kde je přítomen kus endometria.
 • Před a během menstruace mohou orgány nebo tkáně bobtnat, což vede k bolestivosti a pocitu napětí.
 • Zvýšení teploty a zánětlivých procesů v ložiscích zavedení endometria.
 • Menstruační nepravidelnosti, děložní krvácení a další poruchy.
 • Bolest při močení a defekaci, bolest při menstruaci a při pohlavním styku.
 • Tvorba nádorů, cyst a jiných benigních a maligních formací.
 • Neplodnost, spontánní potrat.

Endometrióza a adenomyóza dělohy - podobnosti a rozdíly

Přes společný mechanismus výskytu a projevů endometriózy a adenomyózy mají tyto dvě nemoci určité rozdíly. Za prvé, endometrióza je složitější formou patologie, protože do procesu může být zapojeno mnoho orgánů, u adenomyózy je ovlivněna pouze děloha. Za druhé, příznaky endometriózy jsou pokročilejší, což může vést k obtížím při stanovení diagnózy. Zatřetí, adenomyóza sama o sobě se zřídka stává příčinou neplodnosti, zatímco endometrióza naopak často vede k neplodnosti a dalším poruchám..

Vlastnosti diagnostiky adenomyózy a endometriózy

Diagnóza raných stadií adenomyózy i endometriózy může být extrémně obtížná kvůli absenci příznaků a potíží. Právě včasná diagnóza však dává nejvýznamnější výsledky v prevenci dalšího rozvoje nemoci a v léčbě. Při pozdní diagnóze bude léčba delší a radikálnější. Ve většině případů, zejména u endometriózy, nelze chirurgický zákrok obejít. Kromě profesionality lékaře proto ženy potřebují také pozorný přístup ke svému zdraví a včasné absolvování preventivních prohlídek u gynekologa a dalších odborníků..

K diagnostice adenomyózy se používá jak ultrazvukové vyšetření, tak i MRI a laparoskopické vyšetření. V pozdějších fázích je možné stanovit diagnózu palpací a na základě anamnézy. Situace s endometriózou je mnohem komplikovanější. V závislosti na lokalizaci patologie může být stanovení diagnózy velmi obtížné. Obvykle, když jsou přítomny příznaky, je diagnóza stanovena na základě výzkumu a vyloučení jiných stavů..

Léčba adenomyózy a endometriózy

Adenomyóza fibroidů dělohy a endometrióza se dobře hodí ke stabilizaci pomocí hormonálních léků, ale jejich použití je oprávněné pouze v raných stádiích onemocnění. U složitějších forem je často nutný chirurgický zákrok..

Existuje několik způsobů, jak stabilizovat a částečně snížit projevy adenomyózy a endometriózy. V první fázi onemocnění může užívání perorálních kontraceptiv významně zlepšit a „uchovat“ stav pacienta. S výraznějšími příznaky, když onemocnění začalo postupovat, se způsob zavedení pacienta do umělé menopauzy často ospravedlňuje. Jelikož endometrióza a adenomyóza během menopauzy ustupují, pomáhá tato metoda výrazně snížit projevy nemoci a zastavit její další vývoj..

Ve většině případů vyžaduje endometrióza radikálnější léčbu, v závislosti na lokalizaci léze může být nutná laparoskopická nebo břišní chirurgie. V budoucnu by takové ženy měly stále podstupovat hormonální terapii, aby se zabránilo relapsům..

Kromě léčby samotné patologie může být léčba zaměřena na zmírnění zánětlivých procesů a obecně na posílení těla. Léčba endometriózy a adenomyózy je obecně složitý a složitý úkol a cílem lékaře je nejen snížit jejich projevy, ale také zachovat základní funkce orgánů.

Možné komplikace endometriózy a adenomyózy

Navzdory skutečnosti, že obě tyto patologie mohou být asymptomatické, s progresí onemocnění může endometrióza způsobit neplodnost a další poruchy. Pokud tedy žena nemůže otěhotnět, musí dobrý lékař nutně provést vyšetření na přítomnost endometriózy nebo adenomyózy. Tato patologie je často doprovázena dalšími poruchami a chorobami, z nichž nejčastější jsou cysty na vaječnících, obstrukce vejcovodů, adheze v pánevních orgánech, myomy atd..

 1. Menstruační cyklus // Velká sovětská encyklopedie: [ve 30 svazcích] / Kap. vyd. A. M. Prochorov. - 3. vyd. - M.: Sovětská encyklopedie, 1969-1978.
 2. Vývoj metod konzervativní léčby endometriózy Zh.V. Bespalova, N.I. Volkov Vědecké centrum pro porodnictví, gynekologii a perinatologii (ředitel - akademik V.I. Kulakov) RAMS, Moskva
 3. Moderní principy ultrazvukové diagnostiky genitální endometriózy (na pomoc praktickému lékaři) V.N.Demidov, A.I. Gus vědecké centrum pro porodnictví, gynekologii a perinatologii (ředitel - akadem. RAMS V. I. Kulakov), RAMS, Moskva
 4. Sidorova I.S., Ishchenko A.I., Unanyan A.L. a další Porodnictví a gynekologie: Učebnice ve 4 kn. / - Moskva: LLC "Vydavatelství" Lékařská informační agentura ", 2019.

Adenomyóza a endometrióza: jaký je rozdíl mezi nemocemi a co je horší pro zdraví žen

Záznamy „endometrióza“ a „adenomyóza“ se nacházejí v lékařských záznamech našich krajanů tak často, že je žádoucí poznat nepřítele zrakem.

V literatuře je termín „endometrioidní choroba“ stále častější. Jedná se o jedno z nejzáhadnějších a nejzákernějších gynekologických onemocnění, které se obtížně léčí..

Hlavním projevem onemocnění jsou tkáňové oblasti, které morfologicky a funkčně připomínají endometrium, umístěné mimo sliznici dělohy..

Zjistíme, jak se adenomyóza dělohy liší od endometriózy, která je pro zdraví žen horší?

 • Co to je
 • Adenomyóza
 • Endometrióza
 • Symptomatické rozdíly
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba

Co to je

Jsou endometrióza a adenomyóza stejné nebo ne? Patologické endometrium nejčastěji roste do svalové vrstvy dělohy (myometria). Méně často jsou léze detekovány ve zkumavkách, na vaječnících, pánevních orgánech, které nejsou spojeny s reprodukčním systémem.

Byly popsány případy vzniku endometrioidních ložisek v plicích a dokonce i v očích.

Klinické příznaky obou onemocnění jsou spojeny s přítomností ložisek endometria, avšak vnější projevy a možné komplikace patologie závisí na lokalizaci léze..

Oblasti endometriotické tkáně fungují stejným způsobem jako normální endometrium.

V první polovině menstruačního cyklu, kdy se endometrium připravuje na možnou implantaci embrya, roste také patologická tkáň.

Pokud nedojde k oplodnění, je horní vrstva endometria odmítnuta a začíná menstruace. Fragmenty tkáně spolu s krví jsou odstraněny z děložní dutiny.

Zároveň začínají krvácet patologické formace. Pokud je výstup, krev se vylije z léze, normální menstruace je doprovázena dalším krvácením atypické lokalizace.

Pokud je ohnisko patologie uzavřeno, tvoří se vnitřní akumulace krve, takzvané „čokoládové“ cysty.

V tomto materiálu si přečtěte o důvodech častého močení u žen bez bolesti v noci..

Proč dolní část zad vpravo u žen bolí? Odpověď na otázku hledejte v naší publikaci.

Adenomyóza

S růstem endometrioidní tkáně do svalové vrstvy dělohy se objem orgánu zvyšuje. Přítomnost patologických útvarů je nepřímo indikována bohatou bolestivou menstruací. Bolest a špinavý tmavý výtok se mohou objevit mimo menstruaci..

Jako adenomyóza klasifikují léze těla a šíje dělohy, přilehlé oblasti vejcovodů.

V difuzní formě léze zachycuje významné oblasti endometria. Ohniskové formace jsou relativně malé, často se téměř neobtěžují. Nodulární léze vypadají jako myomy.

Existují čtyři stadia onemocnění, která se liší závažností léze:

 1. Jednotlivé povrchové útvary.
 2. Jeden nebo několik novotvarů ovlivňujících myometrium ne více než o polovinu tloušťky.
 3. Několikanásobné invaze endometrioidní tkáně o více než polovinu tloušťky myometria.
 4. Mnohonásobné klíčení myometriem a šíření do nejbližších orgánů.

Adenomyóza - je nutné léčit, "Populární doktor":

Endometrióza

Tento termín označuje klíčení endometria mimo dělohu. Porážka může být lokalizována v jakémkoli orgánu, nejčastěji ve střevech, je ovlivněna urogenitální soustava.

Podle lokalizace lézí se rozlišují genitální, extragenitální a smíšené formy..

Jako smíšená forma jsou klasifikovány endometrioidové léze genitálu a jakéhokoli jiného orgánového systému.

Podobně se rozlišují čtyři stadia vývoje patologie:

 1. Jednotlivé povrchové léze, které objektivně nemají významný vliv na zdraví.
 2. Málo klíčivosti patologického endometria v tkáni postiženého orgánu.
 3. Četné malé endometriotické formace nebo jednotlivé hluboké léze. Vznikají nádory, cysty, adheze, ložiska chronického zánětlivého procesu.
 4. Endometrioidní tkáň roste stěnou postiženého orgánu, odhaluje se masivní léze. Charakteristická je tvorba benigních nebo maligních novotvarů.

Přesné důvody pro množení endometria mimo děložní dutinu nebyly stanoveny..

Endometrióza - příznaky, příčiny a léčba:

Symptomatické rozdíly

Různé formy endometrioidního onemocnění jsou vždy doprovázeny hormonální nerovnováhou, která ovlivňuje menstruační cyklus. Cyklus se buď znatelně zkrátí, nebo naopak dojde ke zpoždění menstruace.

Odmítnutí patologického endometria je doprovázeno bolestí, krvácení se stává hojnějším a prodlouženým.

U některých pacientů dochází k intermenstruačnímu krvácení a špinění tmavého výtoku několik dní před nebo několik dní po menstruaci.

Bolest se může objevit během pohlavního styku, stolice nebo močení. Někteří pacienti mají během menstruace horečku, nevolnost nebo zvracení.

Hlavní rozdíl v klinických projevech je spojen s lokalizací bolesti, krvácení. U adenomyózy je děloha bolestivá, v případě šíření patologie do sousedních orgánů se bolest rozptýlí.

Jiné formy endometrioidního onemocnění se projevují bolestí při lokalizaci zaměření patologie.

Pokud lze fragmenty endometrioidní tkáně odstranit ven, dochází k periodickému krvácení, krvácení v odpovídající oblasti.

Bolestivost, krvácení jsou přirozeně spojeny s cyklickými změnami hormonálních hladin.

U pokročilých, závažných případů adenomyózy a endometriózy se k hlavním gynekologickým příznakům přidávají projevy anémie. Obě patologie často způsobují sekundární neplodnost..

V tomto materiálu jsou uvedeny hlavní a možné příčiny gynekologických onemocnění u žen. Zjistit více!

V této publikaci jsou diskutovány příznaky a léčba chlamydií u žen..

Seznam léků, které lze předepsat na cystitidu u žen, naleznete v našem článku.

Diferenciální diagnostika

V případě podezření na endometrioidní onemocnění se kromě standardního gynekologického vyšetření provede ultrazvukové vyšetření pomocí transvaginálního senzoru, v případě potřeby ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

Dále lze pacientovi přiřadit:

 • hysteroskopie;
 • hysterosalpingografie;
 • kolonoskopie;
 • CT nebo MRI;
 • krevní test na specifické nádorové markery CA-125 a CA-199.

Pokud jsou nalezeny léze na těle dělohy, v sousedních částech trubek nebo šíje, jedná se o adenomyózu.

Když jsou oblasti endometrioidní tkáně identifikovány na jiných orgánech, je diagnostikována endometrióza.

Léčba

Vzhledem k tomu, že povaha obou patologií je stejná, léčba se provádí podobnými metodami: konzervativní, chirurgická nebo kombinovaná.

Taktika léčby se vybírá individuálně s přihlédnutím k lokalizaci patologie, závažnosti lézí, věku, jejím plánům na budoucí mateřství.

Hlavní role v medikamentózní léčbě endometrioidních patologií patří hormonálním lékům. Dále jsou předepsány protizánětlivé, analgetické a imunomodulační léky.

Chirurgickou léčbu endometriózy a adenomyózy lze provádět laparoskopicky. Odstranění cyst a jiných endometrioidních novotvarů, disekce adhezí.

U těžkých lézí se objem chirurgického zákroku může lišit až do úplného odstranění dělohy v posledních stadiích adenomyózy.

Nelze říci, která nemoc je horší. Každý jednotlivý klinický případ a jeho výsledek jsou velmi individuální.

Je důležité si uvědomit, že zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví je jednou z klíčových podmínek pro jeho zachování. Včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou lze vývoj onemocnění pozastavit.

Jaký je rozdíl mezi endometriózou a adenomyózou?

Endometrióza děložního čípku je onemocnění, které lze nalézt pouze na vnitřní straně dělohy. Různé poruchy reprodukčního systému mohou způsobit lokalizaci buněk mimo standardní prostor.

Jedná se o adenomyózu, ale je obtížné rozlišit mezi těmito 2 koncepty, ale i bez lékařského vzdělání to lze provést. Známky adenomyózy a endometriózy jsou téměř stejné, takže se ženy obávají odpovědi na otázku: adenomyóza a endometrióza, jaký je rozdíl?

Vlastnosti adenomyózy

Adenomyóza dělohy - co to je? Zpravidla se 90% onemocnění ženského reprodukčního systému vyskytuje v důsledku hormonálních poruch. Endometrióza a adenomyóza nejsou výjimkou.

Kvůli poruše proporcionálního poměru estrogenu a gestagenu v těle se buňky sliznice oddělí a proniknou do hlubokých vrstev dělohy. Závažnost onemocnění a příznaky adenomyózy závisí na stupni penetrace těchto buněk..

 1. 1. stupeň - buňky pronikají do myometria;
 2. 2. stupeň - endometrium roste uprostřed svalových vrstev;
 3. 3. stupeň - tkáně sliznice zasahují do serózního krytu;
 4. 4. stupeň - endometrium vstupuje do břišní dutiny.

V gynekologii je adenomyóza klasifikována v několika formách. Adenomyóza může zcela pokrýt povrch dělohy, doprovázet tvorbu tekutin naplněných útvarů nebo se objevit v určitých oblastech.

Příznaky adenomyózy se objevují v důsledku menstruačních funkcí, protože onemocnění postihuje hlavní orgán, který je odpovědný za jejich provádění. Žena může diagnostikovat onemocnění sama, protože zná příznaky adenomyózy:

 1. Intenzivní bolest během menstruace. Patologie způsobuje, že se děloha stahuje mnohem častěji a silněji, proto se objevují bolestivé záněty, které se cítí.
 2. Selhání načasování menstruace. Hormonální poruchy, které jsou doprovázeny nemocí, vedou k narušení vývoje sliznice, což může vést k nepravidelnostem v menstruačním cyklu a krvavému výtoku.
 3. Husté krvácení během menstruace. Významné zvýšení vylučování krve, které je během menstruačního cyklu odmítnuto.

Ošetřující lékař by měl pravidelně sledovat příznaky a léčbu nemocí.

Fáze vývoje patologie u ženy

Od druhého stupně adenomyózy děloha dorůstá do takové velikosti, že se může rovnat velikosti své velikosti během těhotenství. Díky tomu je možné určit přítomnost onemocnění pomocí ultrazvukového záření.

A protože děloha je orgán, který nejvíce trpí adenomyózou, bude velmi užitečné také hysteroskopické vyšetření. To je rozdíl mezi adenomyózou a endometriózou, protože tento vyžaduje důkladnější diagnostiku..

Endometrióza děložního čípku - jak se projevuje a čím se vyznačuje

Sféra distribuce buněk sliznice je hlavním rozdílem mezi adenomyózou a endometriózou. Vnitřní endometrióza dělohy přispívá k jejich projevům mimo dělohu, zasahující do trubiček, vaječníků a pochvy.

Během extragenitální endometriózy může buněčná tkáň sliznice růst mimo reprodukční orgány.

Nejčastěji jsou postiženy různé části střeva, které se nacházejí vedle močového měchýře. Existují však situace, kdy se tkáně vyvinuly v jiných orgánech, což vede k poměrně katastrofálním následkům..

Známky cervikální endometriózy, jejichž léčba je zpravidla konzervativní, jsou nejčastěji špatně vyjádřeny nebo vůbec. Pokud jsou však přítomny, jsou podobné projevům, ke kterým dochází, když sliznice dorůstá do orgánů.

Existují také další příznaky endometriózy vyjádřené zcela odlišnými způsoby, které se za přítomnosti nemoci nemusí vůbec objevit:

 • dlouhý a těžký výtok během menstruačního cyklu;
 • těžké pocity v děloze a postižených oblastech;
 • narušení menstruačního cyklu, pravidelné krvácení v důsledku hormonálního narušení.
 • poruchy fungování vnitřních orgánů: střeva, močový měchýř.

Proč mohou být nemoci zaměňovány?

Většina žen si je 100% jistá, že tyto nemoci jsou stejné. Toto stanovisko má právo na život, existují však značné rozdíly. Jak léčit adenomyózu?

Adenomyóza je typ endometriózy. Projev adenomyózy je doprovázen poškozením hlubokých vrstev dělohy a poté dalších částí reprodukčního systému.

Aby se tomu zabránilo, je nutné léčit nemoc v raných fázích. Obě nemoci se vyskytují ze stejného důvodu - hormonální nerovnováha. Faktory, které způsobují onemocnění, jsou stejné:

 • infekce, které ovlivňují urogenitální strukturu těla;
 • nitroděložní chirurgie;
 • dědičnost.

Důsledky, které se mohou objevit v důsledku výskytu patologie, jsou také naprosto identické. To je sterilita.

Obě nemoci neumožňují vajíčku procházet trubicemi, neumožňují implantaci embrya, což vede k neplodnosti. Rozdíl v umístění postižených oblastí má však různé způsoby léčby nemocí..

Adenomyóza dělohy je léčena regulací hormonálních hladin, navíc jsou užívány protizánětlivé léky, imunostimulační látky a vitamíny.

Chirurgický zákrok k odstranění adenomyózy dělohy je extrémním měřítkem léčby, protože je velmi obtížné vyčistit postiženou oblast skalpelem, proto je nutné oblast zcela odstranit.

Endometrióza děložního čípku by měla být také léčena hormonálními látkami, avšak chirurgický zákrok v tomto případě nevyžaduje odstranění postižené tkáně, což umožňuje očištění oblasti od patologie, čímž se zajistí bezpečnost reprodukčního systému a schopnost porodit děti v budoucnu.

Tato onemocnění spojuje potřeba urgentní léčby v raných stádiích, kdy se neobjeví komplikace vedoucí k úplné neplodnosti..

Je třeba sledovat vaše zdraví během menstruace, sledovat cyklus a kontaktovat svého gynekologa, pokud máte podezření na onemocnění, protože vnitřní endometrióza, jejíž léčba může být konzervativní i chirurgická, je v raných fázích mnohem snazší eliminovat..

Endometrióza děložního čípku, stejně jako adenomyóza, jejíž příčiny jsou naprosto podobné - to není věta, pokud byla léčba předepsána včas.

Nedostatek chuti k jídlu jako příznak těhotenstvíMůže být nedostatek chuti k jídlu známkou těhotenství, nebo neochota jíst zcela nesouvisí se změnami, které nastanou v těle nastávající matky po početí?