Kyretáž dělohy s endometriózou

Moderní medicína nepřisuzuje kyretáž endometriózy metodám její léčby. Čištění dělohy se provádí v reakci na komplikace způsobené endometriózou nebo přidruženými chorobami.

Postup

Zpočátku se pojďme zabývat takovým konceptem, jako je škrábání děložní dutiny nebo čištění dělohy. Ženy do těchto výrazů často vkládají svůj vlastní význam, který má daleko od jejich původního významu..

Škrábání se chápe jako akce prováděná na dělohu, ale postup, při kterém se tato akce provádí, se nazývá jinak.

Co je vyškrábáno? Odpověď: děloha ženy je z vnitřní strany lemována endometriem. Endometrium je vnitřní výstelka tohoto ženského orgánu, která se skládá ze dvou vrstev: bazální a funkční. Bazál je neměnný základ, ze kterého funkční vrstva vyrůstá menstruací. Pokud nedojde k těhotenství, je funkční vrstva odmítnuta menstruačním tokem. Během kyretáže je odstraněna pouze funkční vrstva endometria, tj. ve skutečnosti dochází ke stejnému procesu jako během menstruace.

Lékař může předepsat následující postupy:

 1. Samostatná diagnostická kyretáž (WFD).
 2. Samostatná diagnostická a terapeutická kyretáž.
 3. RFE s hysteroskopií (HS).

Všechny tyto 3 postupy se provádějí v následujícím pořadí - lékař vloží gynekologické zrcátko do děložního čípku, poté fixuje dělohu pomocí speciálních kleští, poté změří délku dutiny tohoto orgánu speciální sondou a začne rozšiřovat děložní čípek pomocí dilatátorů. Nezbytné rozšíření je, když kyreta může bezpečně vstoupit do cervikálního kanálu. Kyreta je hlavním zařízením používaným pro škrábání.

Pokud se čištění provádí společně s hysteroskopií, pak se po expanzi děložního čípku vloží do dutiny hysteroskopické zařízení. Hysteroskop je tenká trubice s kamerou na konci, která pomáhá přesně prozkoumat celou dutinu ženského orgánu, poté se zařízení vyjme a to, co je třeba odstranit, se odstraní kyretou, nebo se jednoduše odebere škrábání, poté se hysteroskop znovu vloží a zkontroluje, zda bylo vše odstraněno.

Účelem kyretáže je diagnostika a léčba, zpravidla se snaží tyto cíle od sebe neoddělit a provádět WFD ve spojení s léčbou. Z tohoto důvodu může žena nejprve diagnostikovat kyretáž, ale pokud se objeví polypy, hyperplazie a další jevy, budou v důsledku zákroku odstraněny..

Vykreslování

U endometriózy není škrábání vždy nutné. Jak bylo řečeno výše, účelem RDLV je diagnóza + léčba, ale u endometriózy není taková diagnóza, dokonce ani při použití hysteroskopu, příliš informativní..

Hysteroskopie je vhodná pouze pro diagnostiku vnitřní endometriózy nebo adenomyózy, avšak lékař při provádění WFD s HS dokáže detekovat pouze nepřímé příznaky vnitřní endometriózy. V současné době se tato diagnostická metoda k detekci endometriózy prakticky nepoužívá..

V jakých případech lze předepsat čištění dělohy u endometriózy:

 1. Pokud je žena přijata do nemocnice s krvácením z dělohy, které nemusí být vždy způsobeno endometriózou, musí být zastaveno.
 2. Pokud se endometrióza vyskytne ve spojení s hyperplazií endometria, polypy, fibroidy a jinými formacemi v děloze, které vyžadují podrobnou diagnózu po ultrazvukovém vyšetření.

Výcvik

Curettage pro endometriózu je předepsána buď naléhavě, nebo podle plánu. V případě děložního krvácení je předepsán urgentní postup, který musí být urgentně zastaven. Rutinní kyretáž se provádí k diagnostice a léčbě polypů, hyperplazie endometria a dalších formací, které se vyskytují ve spojení s endometriózou.

Rutinní diagnostická kyretáž se provádí několik dní před nástupem menstruace. V tuto chvíli bude tloušťka funkční vrstvy endometria dostatečně velká a bude již připravena k odmítnutí, takže proces by měl probíhat co nejpřirozeněji.

Pokud je nutné odstranit polypy, měl by být postup proveden okamžitě po skončení menstruace, vzhledem k tomu, že v této době je endometrium velmi tenké a neexistují žádné falešné představy o velikosti a tvaru polypů. Během menstruace je postup nevhodný, protože endometrium je již „mrtvé“ a nenese žádné cenné diagnostické informace.

Žena před plánovanou kyretáží musí projít příslušnými testy a měla by jí být odebrána skvrna z pochvy. Procedura se provádí na prázdný žaludek.

Doba rehabilitačního období

Délka procedury je zpravidla 20–25 minut při nitrožilní anestezii. Po vyčištění si ženy položily led na žaludek, aby se děloha stahovala rychleji a přestala krvácet.

Během tohoto období by žena měla být na oddělení a odpočívat. Ve stejný den, po odpočinku, může žena jít domů, pokud nemá žádné komplikace..

Od 3 do 10 dnů po škrábání se objevují skvrny, pokud okamžitě zmizely, musíte se poradit s lékařem. Po dobu dvou týdnů se musíte zdržet intimních vztahů a pro prevenci zánětu lze předepsat antibiotika, v některých případech je předepsána 1 tableta no-shpa.

Možné komplikace

Po kyretáži může žena čelit následujícím komplikacím:

 1. Perforace dělohy nebo poškození jejích stěn - nastává, pokud se děložní čípek neotevře dobře nebo je vnitřní struktura jeho stěn velmi volná.
 2. Roztržení krku - může nastat, pokud fixační kleště z nějakého důvodu „odletějí“.
 3. Zánět dělohy - v případě porušení pravidel antiseptik nebo orgán byl již v době gynekologického zásahu zapálen.
 4. Hematometr - akumulace krve uvnitř dělohy.
 5. Poškození bazální vrstvy endometria - při agresivním postupu se „vyčistí“ nejen funkční vrstva, ale také bazální vrstva, bez které není možné úplné obnovení endometria - velmi se ztenčí.
 6. Neúplné odstranění polypů nebo jiných výrůstků.

Čištění (škrábání) dělohy endometriózou

Endometrióza je patologický proces, na jehož pozadí dochází k rozsáhlé proliferaci endometria v ženském těle. Čištění dělohy pro endometriózu je invazivní léčebná metoda, která se používá při absenci účinku hormonální terapie.

Obecně je kyretáž dělohy minimálně invazivní technikou, při které se provádí terapeutické nebo diagnostické čištění orgánové dutiny.

Tento postup, kromě endometriózy, může být předepsán pro následující patologie:

 • polypy děložního čípku;
 • myom;
 • hyperplazie sliznice;
 • potrat;
 • mražené ovoce;
 • korekce poporodních komplikací.

Rozsah použití této techniky je poměrně rozsáhlý. Tento typ zásahu však nikdy není první volbou. Je vhodné začít konzervativními metodami.

Kdy se provádí čištění

Jak již bylo zmíněno dříve, indikace pro tento postup jsou rozsáhlé..

Kromě výše uvedených důvodů jej lze přiřadit v následujících případech.

 1. Krvavý výtok, který lze klasifikovat jako nefunkční děložní krvácení.
 2. Nádorové procesy.
 3. Diagnostická kyretáž pro podezření na hyperplastické procesy v děloze, jakož i za účelem identifikace a eliminace polypózy a dalších gynekologických patologií.


Pozor!
Ale jako každá invazivní technika má kyretáž řadu kontraindikací, při nichž není čištění povoleno. Hlavní je přítomnost akutního zánětlivého procesu. To znamená, že jakoukoli infekci genitálního traktu lze nazvat kontraindikací. Výjimkou je akutní endometritida. U něj se tento postup provádí s terapeutickým účelem. Menstruace je také důvodem, proč se postup neprovádí..

Je čištění nezbytné pro endometriózu

Moderní odborníci jsou toho názoru, že toto onemocnění lze vyléčit bez chirurgického zákroku. V každém případě bude po potvrzení diagnózy zpočátku předepsána hormonální léčba..

Čištění dělohy je nutné v případech, kdy onemocnění nepodléhá konzervativní léčbě. To znamená, že pokud po 6 měsících nepřetržité medikamentózní léčby nedojde ke zlepšení stavu pacienta, je nutné provést operaci bez selhání..

Chirurgie je také indikována pro endometriózu stupně 4, kdy se proces významně rozšíří do okolních orgánů..

Jak se provádí škrábání?

Pokud mluvíme o tom, jak se intervence provádí, pak první věc, na kterou by měl odborník myslet, je výběr taktiky úlevy od bolesti pacienta. Zákrok je tedy povolen provádět v paracervikální anestézii nebo intravenózní anestézii..

Samotná operace probíhá v několika fázích..

 1. Léčba ženské vagíny a genitálií.
 2. K odhalení děložního čípku a jeho fixaci pomocí speciálních kleští jsou nutná zrcátka. Jsou potřebné k přivedení děložního hrdla k vaginálnímu otvoru..
 3. Roztáhněte cervikální kanál. K tomu se používají speciální expandéry Gegar..
 4. Přímé čištění sliznice. Používá se speciální nástroj - kyreta.
 5. Dokončování krku a vyhledávání nástrojů.

Dále musí být výsledné škrábání odesláno pro lékařský výzkum. Je nutné určit povahu procesu. Pokud má lékař podezření na maligní proces, škrábání se odebírá nejen z vnitřního hltanu, ale také ze sliznice krku.

Diagnostická kyretáž

Je nutné, aby lékař mohl přesně posoudit stav endometria.

Provádí se při podezření na následující nemoci:

 • rakovina;
 • tuberkulóza děložní sliznice;
 • cystický drift;
 • neplodnost;
 • nefunkční děložní krvácení.

Postup se neliší od klasické kyretáže, kromě toho, že hlavním cílem je stanovení správné diagnózy a neléčení základního onemocnění.

Postmenopauzální očista

V menopauze může být také nutná kyretáž dělohy. Během tohoto období existuje také šance na rozvoj endometriózy. Hlavním důvodem postupu u postmenopauzálních žen je hyperplazie endometria..


Pozorování
Kyretáž během tohoto období není vždy vhodná. Používá se pouze tehdy, pokud je lékař přesvědčen, že tento zásah bude dostatečný k léčbě základního onemocnění. Častěji se uchylují k odstranění dělohy a přídavků.

Neexistují žádné zvláštní rozdíly od postupu před nástupem menopauzy. Před intervencí je také nutná standardní příprava a vyloučení infekčních procesů..

Jak dlouhá je hospitalizace

Navzdory skutečnosti, že kyretáž je minimálně invazivní procedura, lékaři doporučují po jejím provedení zůstat pod dohledem specialistů. Nebudete muset dlouho zůstat v nemocnici. Obvykle stačí 5-7 dní. V těchto dnech bude probíhat terapie zaměřená na snížení rizika komplikací. Zejména je pacientovi předepsána antibiotická léčba, aby se zabránilo rozvoji infekčních procesů..

V některých případech, zejména pokud bylo provedeno diagnostické čištění, aby bylo možné provést škrábání, může být žena následujícího dne propuštěna domů, pokud se cítí dobře. Nedoporučuje se odejít pod dohledem specialistů. To vám umožní vyhnout se řadě komplikací a jakmile se objeví, okamžitě zahajte léčbu..

Léčba endometriózy po kyretáži

I po zákroku je nutné užívat hormony, aby nedošlo k relapsu. Podle studií, aby se snížilo riziko vzniku nových ložisek endometriózy po čištění, je nutné konzervativně léčit dalších 6-8 měsíců. Poté se doporučuje podstoupit úplné vyšetření k identifikaci ložisek onemocnění..

Pokud byla kyretáž předepsána na pozadí zmrazeného těhotenství nebo potratu, existují také rysy pooperačního období. U zmrazeného těhotenství je ženě po zákroku injekčně podán oxytocin, který je nezbytný k obnovení kontraktility dělohy. Pak jsou předepsána také antibiotika.

Po 1-2 dnech může žena jít domů, kde se doporučuje pečlivě sledovat výtok. V prvním týdnu se mohou objevit drobné skvrny. Pokud se stanou hojnými nebo jsou doprovázeny silnými bolestmi, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Účinky

Stejně jako u jiných intervencí jsou možné komplikace..

Patří mezi ně následující.

 1. Infekční procesy, ke kterým dochází na pozadí stagnace krve v děložní dutině. Aby se tomu zabránilo, je bezpodmínečně nutné podávat antibiotickou léčbu..
 2. Slza na krku. Nastane, když je porušena technika postupu. Nejčastěji jsou vady menší a nevyžadují zvláštní manipulace. V případě rozsáhlého poškození by měl lékař šit.
 3. Poranění růstové vrstvy endometria. Vážná komplikace, kterou je velmi těžké léčit. V některých případech je proces nevratný.
 4. Rychlý relaps onemocnění. To platí zejména pro jakékoli novotvary. V případě, že nebyly zcela odstraněny, je na pozadí zvýšené regenerace zaznamenán růst polypů a ložisek endometria.

Patologické krvácení lze také připsat pooperačním komplikacím. Normálně po vyčištění může orgán několik dalších týdnů mírně krvácet. Pokud je však výtok hojný a je doprovázen zvýšením teploty nebo bolestí, můžeme hovořit o patologické povaze procesu. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat pomoc od gynekologa..

Ale mnozí se k tomu uchylují

Může se endometrióza znovu objevit po kyretáži?

Čištění vám nepochybně vždy umožňuje úplně se zbavit této nemoci. To vám nejčastěji umožňuje vstoupit do stavu dlouhodobé remise. Pokud se žena po operaci nevzdala hormonální léčby, riziko nových ložisek onemocnění klesá, ale je to možné. Pokud se po zákroku objeví příznaky endometriózy, je nutné se poradit s odborníkem k objasnění onemocnění a zvolit novou strategii léčby.

Prevence

Neexistují žádná zvláštní opatření proti vzniku nových ložisek nemoci..

Aby se však snížilo riziko recidivy, doporučuje se vyloučit všechny faktory onemocnění a dodržovat následující doporučení.

 1. Snižte stresový faktor.
 2. Nenechte si ujít preventivní prohlídky u gynekologa. Doporučuje se jedna kontrola každých 6 měsíců.
 3. Nespouštějte somatické nemoci.
 4. Vede aktivní životní styl a kontroluje svoji váhu.
 5. Správná výživa, obsahující dostatečné množství vitamínů a minerálů.
 6. Eliminujte promiskuitní sex.

Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých pravidel, můžete nejen snížit riziko recidivy endometriózy, ale také dalších gynekologických patologií..

Recenze lékařů


Názor odborníka
Borovikova Olga
Podle moderních odborníků je čištění dělohy jednou z hlavních metod léčby těch forem onemocnění, které nereagují dobře na farmakoterapii. U žen se však stále jedná o špatně pochopený postup, který ve většině případů vyvolává pouze strach..


Odborná recenze
Borovikova Olga
Velmi často jsou gynekologovi kladeny špatné otázky, v důsledku čehož je postup ještě děsivější a je upuštěno. To je zásadně špatné. Při správném postupu a dodržování všech doporučení lékaře v pooperačním období je riziko komplikací minimální.

Abashova, E.I. (1999). "Endometrióza vnějších pohlavních orgánů a hormonální nedostatečnost vaječníků." „Autorův abstrakt. dis.... Cand. Miláček. Vědy ".

Kushlinsky, N.E., Chernukha E.S., Gershtein E.S. (1998). „Receptory růstu a pohlavních steroidních hormonů u endometriální adenomatózy.“ Bulletin ONI je. N.N.Blokhina RAMS.

Serova, OR (2005). "Vlastnosti léčby pacientů s potratem na pozadí děložních myomů a endometriózy." Ruský lékařský deník. Dotisk ".

Baskakov, V.P. (2000). „Léčba endometriózy.“ „Bulletin Ruské asociace porodníků a gynekologů“.

O autorovi: Borovikova Olga

Kdy je nutné dělohu očistit endometriózou a jak je nebezpečná: populární metody léčby

Endometrióza je benigní patologický proces zahrnující genitálie a v některých případech břišní orgány.

Za hlavní příčinu onemocnění je považována porucha regulace imunitních a hormonálních procesů..

Endometrióza je běžně diagnostikovaná patologie u pacientů v reprodukčním věku.

Děloha, jako dutý orgán, je reprezentována třemi vrstvami lemujícími její dutinu: endometrium, myometrium a serózní membrána.

Co je to endometrióza dělohy

Endometrium se skládá z funkční vrstvy, která je během menstruace odmítnuta, a růstové bazální vrstvy, která tvoří horní funkční vrstvu. Endometrióza dělohy je charakterizována množením žlázové tkáně dělohy nazývané heterotopie.

Mají tendenci pronikat do zdravé tkáně a vytvářet adheze.

Růst roste, zvětšuje se a krvácí, což vysvětluje špinění mimo menstruaci.

Kromě toho abnormální buňky endometria produkují specifickou tekutinu, kterou nelze odstranit ven, jejíž stagnace způsobuje bolest. Endometrióza dělohy je nodulární, difuzní a fokální.

Podle hloubky penetrace do svalových vrstev dělohy je patologie rozdělena na čtyři stupně. Léze se liší velikostí a tvarem: od zaobleného útvaru několika milimetrů po beztvarý růst o průměru několika centimetrů.

Přečtěte si více o endometrióze zde..

Příznaky nemoci

V raných stádiích může být endometrióza asymptomatická.

Ve druhém a třetím stupni se onemocnění projevuje:

 1. Porušení menstruačního cyklu - samotný cyklus je zkrácen, doba menstruace se zvyšuje.
 2. Konstantní nebo opakující se bolesti v dolní části břicha, dolní části zad.
 3. Těžký premenstruační syndrom.
 4. Bolestivé pocity během pohlavního styku.
 5. Silný menstruační tok.
 6. Spontánní potrat, neplodnost.

Při prodlouženém průběhu endometriózy se silnou menstruací se začínají objevovat příznaky anémie: obecně rostoucí slabost, závratě, bledá kůže.

První zmínka o této nemoci byla nalezena ve staroegyptských rukopisech, jak popsal Hippokrates ve svých spisech.

Populární léčba

Komplexní léčba se používá k léčbě endometriózy dělohy. Je povinné užívat hormonální léky, které způsobují vyvrcholení léku, v důsledku čehož nedochází k tvorbě vajíčka a rozvoji endometria.

Léčebný kurz trvá 6 měsíců. Během této doby se ohniska endometriózy snižují a atrofují..

Hormonální terapie nepřispívá k obnově vlastních hormonů a ne vždy přináší pozitivní výsledky, má řadu vedlejších účinků.

Chirurgická léčba:

 1. Laparoskopie je nízko-traumatická manipulace, která umožňuje odstranit endometrioidní ložiska a adheze; používá se laser a elektrokoagulace. Moxování zastaví proces přerůstání a sníží riziko relapsu. Operace pro uchování orgánů se provádí se středně závažným onemocněním. Pro úspěšnou léčbu je laparoskopie kombinována s léky.
 2. Škrábání nebo čištění děložní dutiny je radikální metoda používaná k zastavení děložního krvácení s infiltrační patologickou formou onemocnění.
 3. U těžké formy onemocnění se provádí celková hysterektomie - úplné odstranění orgánu s přívěsky. Zachování vaječníků vyvolá recidivu endometriózy.

Fyzioterapie se používá podle pokynů lékaře, pokud neexistují kontraindikace:

 1. Elektroforéza zinku a jódu má analgetický, sedativní účinek, normalizuje hormonální hladiny.
 2. Magnetoterapie uklidňuje nervový systém a zlepšuje mikrocirkulaci tkání.
 3. Ultrafialové záření zmírňuje bolest, zmírňuje záněty, má biostimulační účinek na endometriózu.

Balneoterapie zahrnuje rhodonové a jodobromové koupele, vaginální výplach, mikroklystry. Procedury mají analgetické, protizánětlivé a sedativní účinky.

Odstraňte hormonální nerovnováhu, normalizujte funkci štítné žlázy. Dlouhodobá léčba zajišťuje snížení patologického endometria.

Počítačová reflexologie - metoda je založena na obnovení neuroendokrinní komunikace, imunitní regulaci ženského těla, superslabém stejnosměrném proudu. Výsledkem terapie je normalizace funkcí dělohy, obnovení hormonální rovnováhy, zlepšení imunity a posílení nervového systému.

Intrauterinní zařízení se používají k léčbě endometriózy 1. stupně. Instalován odborníkem po provedení diagnostických postupů.

Přečtěte si také o léčbě endometriózy lidovými léky.

Diagnostika

Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, gynekologického vyšetření a diagnostických testů:

 1. Ultrazvukové vyšetření určuje tvar a lokalizaci endometriózy, zvětšení dělohy, ztluštění stěn orgánu.
 2. MRI diagnostikuje patologii v 90% případů.
 3. Pomocí hysteroskopie, změněné úlevy děložní dutiny, je odhalena tvorba jizev.
 4. Laparoskopie se provádí k potvrzení diagnózy a odběru sešitů pro histologické vyšetření.
 5. Analýza hormonálních hladin.
 6. Stanoví se hladina nádorových markerů.

Moderní úroveň chirurgické gynekologie se zavedením laparoskopické instrumentace umožňuje zbavit se endometriózy, následované těhotenstvím.

Kdy je nutné škrábání?

Pro terapeutické účely se provádí samostatná diagnostická kyretáž dělohy, aby se odstranilo zarostlé endometrium a aby se odstranily škrábání pro histologické vyšetření. Během kyretáže je odstraněna vnější vrstva dělohy, aniž by byla ovlivněna bazální.

Postup je předepsán při absenci účinnosti konzervativní léčby, stávajícího rizika komplikací.

Indikace pro kyretáž dělohy jsou:

 1. Prodloužené děložní krvácení vedoucí k rozvoji anémie.
 2. Syndrom zvýšené bolesti.
 3. Cysty endometria ve vaječnících.
 4. Tvorba adhezí v děložní dutině.
 5. Neplodnost.
 6. Hyperplazie.

Jak probíhá operace

K rychlému obnovení endometria se operace provádí 2-3 dny před nástupem menstruace. Curettage je jednoduchý, ale bolestivý zákrok, který vyžaduje anestezii.

Volba anestetika se určuje s přihlédnutím ke specifikům patologie: nejčastěji se používá celková anestézie nebo spinální anestézie.

V současné době se škrábání provádí pomocí hysteroskopu. Po anestézii se do pochvy zavede dilatátor, který tlačí na stěny pochvy a kleštěmi zafixují dělohu.

Dále je do cervikálního kanálu vložen hysteroskop a kyreta. Video zařízení poskytuje kontrolu nad procesem a umožňuje vyhodnotit provedenou práci. Čištění začíná cervikálním kanálem a poté pokračuje škrábáním děložní dutiny.

Škrábání horní vrstvy se provádí chirurgickým nástrojem, odebraný materiál je odeslán k histologickému vyšetření.

V průměru trvá operace 20 až 40 minut.

Jak se připravit

Před zahájením léčby může lékař předepsat hormonální léky. Klinický a biochemický krevní test, nátěr na cytologii, ultrazvukové vyšetření k určení funkční vrstvy endometria.

Tři dny před škrábáním je zakázáno:

 • pohlavní styk;
 • sprchování;
 • pomocí vaginálních čípků a tamponů.

Endometrióza v rané fázi vývoje je úspěšně léčitelná. Proto jsou tak důležitá pravidelná preventivní vyšetření s ultrazvukovou diagnostikou a další analýzy..

Doba rehabilitačního období

Rehabilitační období bude záviset na úrovni složitosti provedeného postupu. Odpočinek v posteli obvykle netrvá déle než 2 dny.

Po úspěšné operaci se žena za týden vrátí do plné pracovní kapacity. V prvních dnech jsou bolesti střední intenzity, děložní krvácení s krevními sraženinami.

Normálně by výtok měl trvat maximálně 10 dní s postupným snižováním objemu. Antibiotická léčba je předepsána k prevenci infekčních procesů, hemostatických látek a hormonální terapie k potlačení hladiny estrogenu v krvi.

Pokud teplota stoupne nebo nezastaví výtok, měli byste vyhledat lékařskou pomoc..

Po operaci jsou dva týdny zakázány:

 • jakýkoli fyzický stres;
 • pohlavní styk;
 • užívat intravaginální léky;
 • užívejte léky, které snižují srážlivost krve;
 • osprchovat se, vykoupat, navštívit lázeňský dům, solárium;
 • super Boží.

Postup kyretáže dělohy s endometriózou je nebezpečný.

Existuje riziko perforace dělohy, trhliny děložního hrdla a odstranění bazální vrstvy endometria. V některých případech se však tato metoda ukazuje jako nenahraditelná a umožňuje vám zachránit dělohu před amputací při zachování možnosti porodu..

Pokud je operace prováděna kompetentním a zkušeným odborníkem, budou minimalizována rizika komplikací.

Užitečné video

Z videa se dozvíte o léčbě endometriózy:

Jak udělat kyretáž pro endometriózu dělohy

Dcera přítele byla nedávno očištěna kvůli endometrióze dělohy. Zeptal jsem se jí podrobně na všechny nuance operace a spěchám s vámi sdílet ty nejdůležitější informace.

 • 1 Co je čištění dělohy a jak se na to připravit
 • 2 Indikace kyretáže
  • 2.1 Diagnostické indikace
  • 2.2 Lékařské indikace
 • 3 Je-li indikováno očištění dělohy
 • 4 Vlastnosti postupu
  • 4.1 Příprava
  • 4.2 Postup
  • 4.3 Pooperační rehabilitace
 • 5 Možné komplikace
 • 6 recenzí
  • 6.1 Christina, 32 let
  • 6.2 Anna, 28 let
  • 6,3 Albina, 35 let

Co je čištění dělohy a jak se na to připravit

U mnoha gynekologických onemocnění se jako léčba nebo diagnóza používá kyretáž. Ženy ne vždy vědí, zda je děloha očištěna na endometriózu.

Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte pochopit, co je patologie. Endometrióza je zánětlivý proces charakterizovaný proliferací endometria dělohy nad její přirozené anatomické hranice. S mírným průběhem onemocnění je problém odstraněn léky, jinak je nutný chirurgický zákrok.

Indikace kyretáže

Curettage může být předepsán pro terapeutické a diagnostické účely. Provádění takových událostí se zobrazuje v těchto situacích:

 • porušení struktury endometria;
 • hyperplazie;
 • přítomnost těsnění, polypy;
 • nepravidelná menstruace;
 • silné krvácení;
 • neplodnost.

Diagnostické indikace

Samostatné diagnostické čištění dělohy se provádí s terapeutickým účelem, aby se odstranila přerostlá tkáň. Pokud existují abnormality v děloze, například podezření na onkologii, pak se podobný postup provádí pro diagnostické účely a také jako potřeba provést škrábání pro histologické vyšetření..

Terapeutické indikace

Curetáž na endometriózu se provádí podle následujících indikací:

 • zdlouhavý průběh nemoci;
 • adheze v potrubí;
 • patologické poruchy růstu endometria.

Naléhavá očista se provádí, pokud dojde ke krvácení mezi obdobími, je hojné, způsobuje anémii a další komplikace. Pokud hormonální účinky nezlepší situaci do šesti měsíců, je nutný zásah.

Kdy je indikováno čištění dělohy

Čištění dělohy je někdy předepsáno na pozadí krvácení, které není vyvoláno menstruačním cyklem. Tento postup je předepsán pro cervikální patologie, krvácení během menopauzy. V případě spontánního potratu lékaři doporučují kyretáž, která zcela očistí orgán od zbytků plodu a placenty. Tato opatření jsou nezbytná, pokud dojde ke zmrazení těhotenství..

Vlastnosti postupu

Začátkem léčebného kurzu je užívání hormonálních léků, které provokují menopauzu. Tato událost vám umožňuje vyloučit tvorbu vajíčka a další růst endometria. Kyretáž dělohy s takovou diagnózou se provádí v případě neúčinnosti hormonální léčby. Postup lze provádět různými způsoby..

Populární je laparoskopie, což je méně traumatický typ operace. Postup je založen na použití laseru nebo elektrokoagulace. Manipulace se provádí v anestezii, protože způsobuje silnou bolest.

Chirurgická kyretáž je předepsána pro těžké krvácení, infiltrační formu onemocnění. Současně s odstraněním přívěsků se provádí kompletní hysterektomie, aby se zabránilo pravděpodobnosti recidivy endometriózy.

Výcvik

Před zákrokem jsou pacientovi předepsána přípravná opatření. Před zahájením procedury uspořádají:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů;
 • hysteroskopie;
 • krevní test na nádorové markery;
 • stanovení hormonálních hladin.

Žena v předvečer nadcházejících akcí musí vyloučit intimitu po dobu tří dnů, provádět hygienické procedury s neutrálním dětským mýdlem, nemazat se a nepoužívat vaginální čípky. V předvečer manipulace nezapomeňte vyloučit jídlo a pití. To sníží riziko nevolnosti, dávivého reflexu během anestézie..

Postup

Čištění dělohy se provádí postupně:

 • Povrch cervikálního kanálu a děložní dutiny jsou očištěny od existujícího hlenu. Za tímto účelem se používají různé ředicí kapaliny..
 • Provádí se škrábání (kyretáž). Pomocí kyrety (nástroj připomínající lžíci s dlouhou rukojetí) se odstraní slizniční vrstva dělohy, která se přenese do připravené misky se zapečetěným víčkem. Biomateriál je odeslán k histologickému vyšetření.

Procedura trvá asi 20 minut. Kyretáž je předepsána před menstruací, i když ji lze provádět v jiném období za přítomnosti silného krvácení.

Pooperační rehabilitace

Doba zotavení závisí na úrovni složitosti manipulací. Ženě se doporučuje odpočívat 2 dny. Plná pracovní kapacita je obnovena do týdne. Pacientovi jsou předepsány antibakteriální látky, aby se zabránilo infekci. Během obnovy se také doporučuje:

 • hemostatické látky;
 • hormonální léky;
 • léky proti bolesti.

Po provozních opatřeních po dobu 2 týdnů je zakázáno:

 • fyzické přepětí;
 • horká sprcha;
 • sex;
 • intravaginální léky;
 • podchlazení;
 • solárium.

Možné komplikace

Komplikace jsou extrémně vzácné, ale vyskytují se. Mezi běžné jevy patří:

 • prasknutí a křeč děložního čípku;
 • poškození základní endometriální koule;
 • zánět dělohy.

Recenze

Christina, 32 let

"Čistil jsem kvůli silnému výboji." Velmi jsem se obával, jak bude postup probíhat. Všechno fungovalo, protože byl chycen zkušený lékař, který byl velmi zodpovědný. “

Anna, 28 let

"Slyšel jsem hodně špatného o čištění, ale také jsem to musel projít." Dali mi anestezii - nic jsem necítil, probudil jsem se na oddělení. Nejprve se trápily bolesti břicha, pak všechno zmizelo. Došlo k mírnému výtoku, který připomínal menstruaci, ale s velkým množstvím sraženin. Večer po operaci jsem už mohl jít domů. “

Albina, 35 let

"Mám přetrvávající formu endometriózy." Když jsem začal silně „zaplavovat“, musel jsem jít pod nůž. Už je to v pořádku."

Postup kyretáže dělohy s endometriózou (tzv. „Čištění dělohy“)

Terapeutická a diagnostická kyretáž děložní dutiny je postup, při kterém lékař odstraní sliznici orgánu. Pomocí této manipulace můžete zastavit krvácení, získat materiál pro histologické vyšetření a stanovit přesnou diagnózu. Procedura se provádí ambulantně nebo v nemocnici v lokální nebo celkové anestezii.

„Čištění“ je běžný název pro lékařskou a diagnostickou kyretáž. Takto pacienti označují postup a vzájemně komunikují. "Čištění" endometriózy je předepsáno pro těžké a dlouhodobé krvácení z dělohy, stejně jako pro vyjasnění diagnózy. Zvažme podrobněji, kdy je tento postup nezbytný a jak probíhá.

Druhy kyretáže dělohy

V gynekologické praxi existuje několik typů procedur:

 • Diagnostická kyretáž děložní dutiny. Účelem postupu je získat materiál pro histologické vyšetření a stanovit přesnou diagnózu. Je to extrémně vzácné, protože se obvykle kombinuje s terapeutickou kyretáží;
 • Terapeutická a diagnostická kyretáž děložní dutiny. Během procedury lékař odstraní slizniční vrstvu orgánu a tím eliminuje příznaky onemocnění - silnou a prodlouženou menstruaci, děložní krvácení. Výsledné škrábání je odesláno do laboratoře k histologickému vyšetření a objasnění diagnózy.

Zvláštní zmínka by měla být věnována oddělené terapeutické a diagnostické kyretáži (RDV) děložní dutiny. Toto je nejběžnější postup v gynekologické praxi. Lékař samostatně provádí manipulace s děložním čípkem a tělem dělohy, přijímá materiál ze dvou oblastí a odesílá je k histologickému vyšetření samostatně. RFE se praktikuje při jakémkoli děložním krvácení a těžkých obdobích u žen v reprodukčním věku a u žen po menopauze.

Samostatná terapeutická a diagnostická kyretáž pro děložní krvácení zahrnuje manipulace s děložním hrdlem a tělem dělohy.

V posledních letech se kyretáž děložní dutiny provádí pod kontrolou hysteroskopu. Tento postup má výhody:

 • Lékař vidí na obrazovce vše, co se děje v dutině orgánu;
 • Můžete provést plnohodnotnou diagnózu: vizuálně posoudit stav děložní sliznice, identifikovat příznaky endometriózy, polypy, submukózní myomatózní uzliny atd.;
 • Můžete se pokusit odebrat materiál pro histologické vyšetření z požadované oblasti sliznice;
 • Malé polypy nebo nádorovité útvary lze okamžitě odstranit;
 • Nízké riziko komplikací: perforace dělohy, ke které dochází při provádění kyretáže „naslepo“.

Kyretáž pod kontrolou hysteroskopu je zlatým standardem pro diagnostiku a léčbu nitroděložní patologie. Ale ne všechny kliniky vlastní potřebné vybavení a ne všichni lékaři jsou v této technice vyškoleni. Proto se v mnoha lékařských zařízeních postupuje pod kontrolou ultrazvuku nebo dokonce slepě..

Zlatým standardem pro diagnostiku a léčbu nitroděložních onemocnění je postup prováděný pomocí hysteroskopu.

Indikace pro terapeutickou a diagnostickou kyretáž dělohy s endometriózou

Je důležité si uvědomit: „čištění“ se nehojí. Tento postup není schopen odstranit ložiska endometriózy umístěné v submukóze, svalech a serózní vrstvě dělohy. Při škrábání lékař odstraní pouze slizniční vrstvu orgánu - do bazálních buněk. Neovlivňuje heterotopii. V budoucnu se sliznice orgánu obnoví v plném rozsahu.

Indikace kyretáže pro endometriózu:

 • Potvrzení diagnózy na základě údajů z průzkumu, vyšetření, anamnézy a dalších vyšetřovacích metod: ultrazvuk, biopsie aspirace endometria, MRI. Ne všichni lékaři s touto taktikou souhlasí. Mnoho odborníků tvrdí, že diagnostická kyretáž u endometriózy nemá smysl: je nemožné dosáhnout lézí kyretou, což znamená, že není možné získat adekvátní materiál;
 • Diferenciální diagnostika nemocí dělohy. Příznaky adenomyózy (endometrióza dělohy) - bolest v podbřišku, silná menstruace a další poruchy cyklu - se vyskytují za různých podmínek. Takto se projevují fibroidy, polypy, hyperplazie nebo rakovina endometria a přerušené těhotenství. Diagnózu můžete provést po obdržení fragmentů sliznice a histologickém vyšetření;
 • Menstruační nepravidelnosti, které nelze přizpůsobit jiným metodám léčby. U adenomyózy se menstruace stává dlouhou a těžkou. Na pozadí ztráty krve klesá ženský hemoglobin, vyvíjí se anémie z nedostatku železa a zhoršuje se její celkový stav. Při „čištění“ lékař mechanicky odstraní slizniční vrstvu a zmírní příznaky. Účinek je dočasný: po 1-3 měsících bude menstruace opět bohatá;
 • Děložní krvácení. Obvykle se vyskytuje u adenomyózy stupně III-IV, kdy proces přechází do svalové a serózní vrstvy dělohy. Jedná se o život ohrožující stav, proto se kyretáž provádí nouzově. Po „vyčištění“ se krvácení zastaví.

Děložní krvácení je hrozbou pro zdraví a někdy i pro život ženy. Kyretáž děložní dutiny pomáhá eliminovat hrozbu.

Podle přijatých protokolů je všem ženám v reprodukčním věku s vývojem děložního krvácení ukázána terapeutická a diagnostická kyretáž děložní dutiny. Jedná se o nejrychlejší a nejdostupnější metodu, jak zastavit ztrátu krve a zjistit její příčinu..

Kontraindikace postupu

Lékařská a diagnostická kyretáž se neprovádí v takových situacích:

 • Akutní infekční onemocnění pohlavních orgánů. Pokud jsou zjištěny kolpitida, cervicitida, endometritida, musíte nejprve podstoupit léčbu;
 • Běžná závažná onemocnění: dekompenzované srdeční a cévní vady, onemocnění dýchacího ústrojí, jater a ledvin. V těchto situacích lze postup provést bez anestézie;
 • Požadované těhotenství nebo podezření na něj. Když je děložní dutina poškrábaná, embryo zemře. Pokud je menstruace opožděná nebo jiné příznaky těhotenství, musíte provést test nebo darovat krev pro hCG. Pokud dojde k těhotenství a žena to plánuje udržet, škrábání se nedělá.

Příprava na postup

Lékařská a diagnostická kyretáž děložní dutiny je operace, která vyžaduje odpovídající přípravu. Musíte podstoupit vyšetření:

 • Obecné klinické testy krve a moči;
 • Screening na infekce: HIV, syfilis, virová hepatitida, pohlavně přenosné choroby;
 • Skvrna na onkocytologii;
 • EKG a konzultace s terapeutem;
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Vyšetření může odhalit doprovodná onemocnění a možné kontraindikace postupu.

Škrábání děložní dutiny obvykle probíhá v anestezii. V tomto případě je nutná speciální příprava:

 • Den před zákrokem vylučujte ze stravy produkty tvořící plyn;

Potraviny, které způsobují nadýmání.

 • Nejezte a nepijte 8-12 hodin před škrábáním;
 • U křečových žil dolních končetin - před zákrokem noste kompresní punčochy.

Pokud se kyretáž provádí v lokální anestézii, není nutná speciální příprava. Musíte jen nejíst 2-4 hodiny před zákrokem.

Schéma postupu

V reprodukčním věku je plánovaná diagnostická kyretáž předepsána 5. - 7. den menstruačního cyklu. V případě nouze a během menopauzy se chirurgie provádí každý den.

Fáze lékařské a diagnostické kyretáže děložní dutiny:

 1. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo. Lékař provádí kontrolní vyšetření pánevních orgánů - hodnotí stav a umístění dělohy a přívěsků;
 2. Ošetří genitální trakt antiseptikem a vloží gynekologické zrcátko do pochvy;
 3. Odhaduje délku cervikálního kanálu pomocí sondy;
 4. Rozšiřuje cervikální kanál pomocí speciálního nástroje;
 5. Vloží kyretu a provede samostatné škrábání sliznice - nejprve děložního čípku, poté těla dělohy;
 6. Přijatý materiál je odeslán do laboratoře k histologickému vyšetření.

Biomateriál získaný po kyretáži děložní dutiny je odeslán k histologickému vyšetření k objasnění diagnózy.

Pokud je postup prováděn pod kontrolou hysteroskopu, lékař vyhodnotí stav děložní dutiny zevnitř, odhalí známky endometriózy, určí prevalenci procesu.

Pokud je zákrok prováděn v celkové anestezii, žena nic necítí. Před zavedením nástroje usne a po dokončení všech manipulací se probudí. Pokud je kyretáž prováděna v lokální anestezii, pociťuje tahání nebo bolest v podbřišku. Procedura je bez anestézie poměrně nepříjemná, proto se provádí jen zřídka - pouze pokud to jinak nejde.

Kyretáž děložní dutiny trvá 15-30 minut. Podle povinného zdravotního pojištění je postup pro pacienta bezplatný. Na soukromých klinikách ruského Dálného východu to bude stát 7-10 tisíc rublů (bez nákladů na anestezii a vyšetření). Náklady na operaci - kyretáž, histologické vyšetření a anestézie - stojí 15-25 tisíc rublů.

Pozorování po škrábání

První dvě hodiny po zákroku zůstává žena pod dohledem lékaře v pooperační místnosti. Sestra měří puls, reguluje krevní tlak, ukládá led na spodní část břicha. Pokud se budete cítit dobře, lékař může ženu ve stejný den propustit domů. Podle indikací zůstává pacient na klinice pozorován po dobu 3–5 dnů.

První 2-3 dny po operaci přetrvávají bolesti v podbřišku. Výtok je krvavý: zpočátku hojný, poté mírný a slabý. Vypouštění se zastaví po 5-7 dnech. Menstruační cyklus se obnoví po 21-30 dnech. Po škrábání je menstruace méně hojná a bolestivá..

Celkový stav ženy po zákroku obvykle není narušen. Může dojít k mírnému zvýšení tělesné teploty - až na 37,5 ° C po dobu 2-3 dnů.

Pracovní neschopnost se vydává na celý pobyt v nemocnici. S rozvojem komplikací se prodlužuje na ambulantní období až do zotavení.

V období zotavení se doporučuje:

 • Nezvedejte závaží ani nešportujte;
 • Vyhněte se tepelným procedurám - nenavštěvujte saunu, parní lázeň, solárium;
 • Nenechte se vykoupat - omezte se na sprchu;
 • Nemít sex;
 • Nepoužívejte tampony.

Během rehabilitačního období nelze použít tampony.

Tato omezení jsou zavedena na 2–4 ​​týdny, pokud nedojde ke komplikacím.

V pooperačním období potřebujete:

 • Dodržujte intimní hygienu: pravidelně měňte absorpční vložky, omyjte teplou vodou nebo speciální prostředky pro intimní hygienu;
 • Užívejte antibakteriální léky podle pokynů svého lékaře;
 • Používejte spolehlivou antikoncepci. Obvykle předepsané kombinované orální antikoncepce obsahující 30 μg estrogenu.

Možné komplikace

Negativní důsledky rámcové směrnice o vodě:

 • Perforace dělohy. Pokud je postup prováděn naslepo bez kontroly ultrazvukem nebo hysteroskopem, můžete poškodit dělohu - propíchnout ji kyretou. Tento stav je doprovázen silným krvácením, které vede k šoku a smrti ženy. S perforací se provádí otevřená operace a šití orgánů;
 • Poškození děložního čípku. Malé slzy se utahují samy, velké sešívají;
 • Děložní infekce. Jakýkoli zásah do dutiny orgánu představuje riziko infekce. Po kyretáži se u velkého počtu žen vyvine chronická endometritida. Vede k tvorbě adhezí v dutině orgánu, narušuje koncepci a porod dítěte;
 • Potrat v těhotenství. Při škrábání musí lékař odstranit pouze povrchovou funkční vrstvu endometria. Ale někdy kyreta zachycuje také buňky bazální vrstvy. Endometrium se ztenčuje a nemůže přijmout vajíčko. Implantace je narušena a embryo zemře. Někdy se ženě podaří otěhotnět až do třetího trimestru, ale i v tomto případě je riziko předčasného porodu vysoké..

Plánování těhotenství po kyretáži dělohy

Během procedury lékař odstraní pouze funkční vrstvu děložní sliznice. Bazální vrstva zůstává - a po měsíci endometrium opět roste. Ovulace nastává již v prvním cyklu po kyretáži a žena může rychle otěhotnět. Ale neměli byste spěchat - za měsíc sliznice dělohy nebude mít čas na zotavení. Těhotenství může vést k potratu nebo předčasnému porodu.

Těhotenství po WFD můžete naplánovat po 3–6 měsících.

Po 3 měsících po kyretáži je obvykle možné plánovat těhotenství.

Není třeba déle čekat - slizniční vrstva poroste, menstruace bude opět bohatá. Před počátkem dítěte stojí za to projít kontrolou u gynekologa a ujistit se, že neexistují žádné komplikace.

Alternativní metody diagnostiky a léčby endometriózy

U adenomyózy není vždy předepsána terapeutická a diagnostická kyretáž děložní dutiny. Pro diagnostiku se často používají méně traumatické metody - ultrazvuk, MRI, aspirační biopsie endometria. WFD je indikováno, když je těžké období nebo se objeví děložní krvácení. Poté lékař provede dva úkoly najednou - zastaví ztrátu krve a provede diagnózu.

Kyretáž děložní dutiny není léčba endometriózy. Procedura pouze dočasně zmírňuje stav ženy, ale nezmiňuje nemoc. Po růstu nové vrstvy endometria dochází k relapsu. Komplexní léčba proto zahrnuje další aspekty:

 • Chirurgické odstranění ložisek endometriózy. Jednotlivé uzly lze vyříznout pomocí hysteroskopie nebo laparoskopie. V klimakterickém období se praktikuje ablace endometria - odstranění děložní sliznice spolu s bazální vrstvou. Těhotenství po takové operaci je nemožné, ale nedojde k žádnému krvácení. V obtížných situacích existuje pouze jedna cesta ven - odstranění dělohy;
 • Léčebná terapie. Předepisují se hormonální léky, které mohou potlačit růst ložisek. Jedná se o agonisty hormonu uvolňujícího gonadotropiny - silné látky, které uvádějí ženu do stavu umělé menopauzy. Používají se také gestageny a COC. Protizánětlivé léky jsou předepsány k úlevě od příznaků.

Terapeutická a diagnostická kyretáž je jednou z nejdůležitějších operací v gynekologii. Bez ní není možné identifikovat a vyléčit mnoho nemocí. A i když to při endometrióze nehraje tak velkou roli, lékař často během zákroku objeví další doprovodné procesy. V kombinaci s hysteroskopií se kyretáž stává jednou z nejinformativnějších metod diagnostiky nitroděložní patologie..

Kyretáž děložní dutiny s endometriózou a polypem

Kyretáž děložní dutiny v případě podezření na hyperplazii endometria se provádí z následujících důvodů:

 • Jedině tak lze potvrdit diagnózu a určit typ hyperplazie. To umožňuje zvolit nejracionálnější léčbu.
 • Škrábání pomáhá vyvrátit nebo potvrdit přítomnost maligního procesu. Rakovina děložního těla téměř vždy probíhá stejně jako hyperplazie endometria s nejvýznamnějším příznakem - silnou menstruací. Stanovení přesné diagnózy a detekce atypických buněk je možné pouze při histologickém vyšetření materiálu získaného po kyretáži.
 • V některých případech je kyretáž jedinou účinnou metodou k zastavení děložního krvácení, zejména u žen před menopauzou.

Škrábání se provádí za přítomnosti následujících indikací:

 • je diagnostikováno děložní krvácení;
 • pokud si žena stěžuje na přetrvávající silnou menstruaci sraženinami;
 • pokud existuje podezření na hyperplazii, polypy se objevily po ultrazvuku 3. - 7. den cyklu;
 • kontrolovat léčbu hyperplazie.

Kyretáž děložní dutiny může být provedena jako pohotovost nebo rutinně, ale v celkové anestezii. Postup:

 1. Vagina a děložní čípek jsou ošetřeny antiseptickým roztokem.
 2. Cervix je zachycen speciálními nástroji.
 3. Pomocí sady dilatátorů je cervikální kanál mírně zvětšen pro následný nerušený průchod nástrojů.
 4. Pomocí kyret různých velikostí lékař škrábe všechny stěny dělohy jednu po druhé a snaží se úplně odstranit funkční vrstvu endometria. To má určitý léčebný účinek a po určitou dobu po zákroku jsou pozorována méně hojná období. Ale bez adekvátní hormonální léčby se příznaky jistě vrátí..

Místo obvyklé diagnostické kyretáže se často provádí hysteroskopie. Během procedury lékař umístí do děložní dutiny speciální zařízení - hysteroskop, který je vybaven kamerou. Lékař tedy nemůže slepě, jako při běžném škrábání, ale pod kontrolou zraku, detekovat patologické oblasti a odstranit je zrakem. To zvyšuje účinnost léčby.

Ihned po kyretáži je předepsána terapie, která by měla zabránit komplikacím po zákroku, mezi něž patří:

 • hemostatické léky: "Etamsilat", "Tranexam", "Vikasol";
 • léky proti bolesti: „Analgin“, „Ibuprofen“, „Ketorolac“ a další;
 • antibiotika k prevenci infekčních komplikací;
 • v případě potřeby může být předepsán oxytocin ke zlepšení kontraktility dělohy.

Jakmile je výsledek histologického vyšetření připraven, lékař předepíše další léčbu. Ve většině případů zahrnuje různé hormonální léky:

 • Perorální antikoncepce. Přiřaďte pro nekomplikovanou hyperplazii u mladých dívek, jednu tabletu denně. Často jsou vybrány „Midiana“, „Dimia“, „Janine“, „Klayra“, „Regulon“, „Diana“ a další.
 • Gestageny. Tuto skupinu preferují starší ženy i mladé ženy, které nepotřebují spolehlivou ochranu, protože nechrání před otěhotněním. To zahrnuje "Dyufaston", "Utrozhestan", "Norkolut" a další. Lze použít i nitroděložní tělísko „Mirena“, které poskytuje antikoncepční účinek a má rezervoár, který udržuje určitou hladinu hormonů dostatečnou pro terapeutický účinek.
 • Pokud jsou předchozí léky neúčinné, lze předepsat silnější, jsou také dražší - agonisté gonadotropních hormonů. Potlačují funkci vaječníků na úrovni hypofýzy a hypotalamu. Jedná se o „Buserelin“, „Differelin“, „Zoladex“ a další.

Pokud se po kyretáži a následné léčbě znovu objeví hyperplazie, to znamená, že provedená léčba nepřinesla výsledky, je třeba zvážit další možnosti řešení problému. Například je také možné provádět:

 • Ablace endometria: moxování během hysteroskopie celého vnitřního povrchu dělohy.
 • Odstranění dělohy se navrhuje v přítomnosti atypických buněk ve výsledcích histologie s kombinací hyperplázie a dalších onemocnění, například děložních myomů, adenomyózy, ovariálních cyst.


Ablace endometria
Curettage je standardní diagnostický postup, ve většině případů probíhá hladce a bez komplikací. Po jeho zavedení jsou léky předepsány, aby se zabránilo nežádoucím následkům..

Ihned po škrábání může žena pociťovat následující:

 • bolesti v dolní části břicha, které jsou způsobeny kontrakcí dělohy;
 • špinění zpravidla postupně klesá a do týdne zmizí;
 • okamžitě po škrábání jsou povoleny slabost, závratě, které jsou způsobeny anestezií a samotným postupem.

Následující příznaky by měly upozornit a způsobit návštěvu lékaře nebo zdravotnického personálu v okolí:

 • zvýšení bolesti v dolní části břicha;
 • progresivní slabost až do ztráty vědomí;
 • výtok s nepříjemným zápachem;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • hojné vypouštění.

Nejčastějšími komplikacemi po kyretáži jsou perforace děložní dutiny kyretou (často vyžaduje následnou chirurgickou léčbu), opožděné sraženiny uvnitř (hematometr), zánět (endometritida).

Přečtěte si více v našem článku o léčbě hyperplazie endometria po kyretáži.

Kdy se provádí čištění

Jak již bylo zmíněno dříve, indikace pro tento postup jsou rozsáhlé..

Kromě výše uvedených důvodů jej lze přiřadit v následujících případech.

 1. Krvavý výtok, který lze klasifikovat jako nefunkční děložní krvácení.
 2. Nádorové procesy.
 3. Diagnostická kyretáž pro podezření na hyperplastické procesy v děloze, jakož i za účelem identifikace a eliminace polypózy a dalších gynekologických patologií.

Pozor! Ale jako každá invazivní technika má kyretáž řadu kontraindikací, při nichž není čištění povoleno. Hlavní je přítomnost akutního zánětlivého procesu. To znamená, že jakoukoli infekci genitálního traktu lze nazvat kontraindikací. Výjimkou je akutní endometritida. U něj se tento postup provádí s terapeutickým účelem. Menstruace je také důvodem, proč se postup neprovádí..

Co je hyperplazie endometria - příčiny a příznaky onemocnění

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, přesněji řečeno slizniční vrstva lemující děložní dutinu. Vytváří nezbytné podmínky pro implantaci vajíčka, jeho normální vývoj.

Jinými slovy, sliznice „drží“ oplodněné vajíčko uvnitř dělohy, dodává mu výživu a podílí se na tvorbě placenty.

Endometrium se skládá z podpory pojivové tkáně (stroma), děložních žláz v ní uložených a mnoha krevních cév.

Všechny struktury sliznice dělohy se vyvíjejí a fungují pod „vedením“ pohlavních hormonů. V první polovině menstruačního cyklu (ve fázi vlivu estrogenu) rostou děložní žlázy a funkční vrstva endometria.

Za druhé se tento růst pod vlivem progesteronu zastaví. Endometriální stroma bobtná, hromadí živiny. Děložní žlázy začnou vylučovat výživnou sekreci sliznice. Každý měsíc se endometrium připravuje na „přijetí“, „krmení“ a uložení oplodněného vajíčka v děloze.

Pokud nedojde k otěhotnění, "přezrálá" funkční vrstva endometria je zničena a odmítnuta menstruační krví.

V příštím měsíčním cyklu se podle vyváženého vlivu pohlavních hormonů obnoví sliznice dělohy z bazální „výhonkové“ destičky.


Umístění děložní sliznice - endometrium

S „rozpadem“ váženého hormonálního účinku, přesněji - estrogenismu, se děložní žlázy množí nad míru a děložní výstelka.

Hyperplazie endometria je abnormální, benigní proliferace výstelky dělohy spojená s hyperestrogenní stimulací

Příčinou hyperplazie endometria je obecná nebo lokální hormonální nerovnováha: nadměrný účinek na děložní sliznici estrogenů s nedostatečným účinkem progesteronu.

Nebezpečné důsledky hyperplazie:

 • Děložní krvácení vedoucí k anémii
 • Neplodnost
 • Malignita

Známky a příznaky hyperplazie endometria:

 1. Špinění špinění z genitálií, které není spojeno s menstruací.
 2. Menstruační nepravidelnosti:
   amenorea,
 3. hyperpolymenorea,
 4. nepravidelný menstruační cyklus.
 • Ultrazvuk - ultrazvuk dělohy odhaluje známky hyperplazie endometria zvýšením velikosti M-echa.
 • Hysteroskopie se samostatnou diagnostickou kyretáží endometria - potvrzuje nebo vyvrací ultrazvukovou diagnózu.
 • Histologické vyšetření odstraněných tkání - stanoví konečnou diagnózu.

Pro stanovení přesné diagnózy hyperplazie endometria a určení jejího tvaru (typické benigní nebo atypické prekancerózy) může být pouze histologické vyšetření tkání získaných seškrábáním děložní sliznice Zpět na obsah

Je čištění nezbytné pro endometriózu

Moderní odborníci jsou toho názoru, že toto onemocnění lze vyléčit bez chirurgického zákroku. V každém případě bude po potvrzení diagnózy zpočátku předepsána hormonální léčba..

Čištění dělohy je nutné v případech, kdy onemocnění nepodléhá konzervativní léčbě. To znamená, že pokud po 6 měsících nepřetržité medikamentózní léčby nedojde ke zlepšení stavu pacienta, je nutné provést operaci bez selhání..

Chirurgie je také indikována pro endometriózu stupně 4, kdy se proces významně rozšíří do okolních orgánů..

Výcvik

Kyretáž pro endometriózu je složitý postup. Aby vše šlo dobře, bez komplikací, musíte se na to řádně připravit. 3 dny před plánovaným datem operace musíte:

 • zdržet se intimity;
 • nepoužívejte výrobky pro intimní hygienu. Můžete se umýt pouze vodou a dětským mýdlem;
 • odmítnout vyplacení;
 • nepoužívejte vaginální čípky, gely. Výjimka je pouze v případě, že to lékař řekl;
 • nemůžete pít alkohol a alkoholické nápoje.

Postup čištění by měl být prováděn pouze na prázdný žaludek, což usnadní přenos anestézie. Ráno si můžete vypít vodu. Večeře večer před operací by měla být lehká (viz video).

Jak se provádí škrábání?

Pokud mluvíme o tom, jak se intervence provádí, pak první věc, na kterou by měl odborník myslet, je výběr taktiky úlevy od bolesti pacienta. Zákrok je tedy povolen provádět v paracervikální anestézii nebo intravenózní anestézii..

Samotná operace probíhá v několika fázích..

 1. Léčba ženské vagíny a genitálií.
 2. K odhalení děložního čípku a jeho fixaci pomocí speciálních kleští jsou nutná zrcátka. Jsou potřebné k přivedení děložního hrdla k vaginálnímu otvoru..
 3. Roztáhněte cervikální kanál. K tomu se používají speciální expandéry Gegar..
 4. Přímé čištění sliznice. Používá se speciální nástroj - kyreta.
 5. Dokončování krku a vyhledávání nástrojů.

Dále musí být výsledné škrábání odesláno pro lékařský výzkum. Je nutné určit povahu procesu. Pokud má lékař podezření na maligní proces, škrábání se odebírá nejen z vnitřního hltanu, ale také ze sliznice krku.

Diagnostická kyretáž

Je nutné, aby lékař mohl přesně posoudit stav endometria.

Provádí se při podezření na následující nemoci:

 • rakovina;
 • tuberkulóza děložní sliznice;
 • cystický drift;
 • neplodnost;
 • nefunkční děložní krvácení.

Postup se neliší od klasické kyretáže, kromě toho, že hlavním cílem je stanovení správné diagnózy a neléčení základního onemocnění.

Postmenopauzální očista

V menopauze může být také nutná kyretáž dělohy. Během tohoto období existuje také šance na rozvoj endometriózy. Hlavním důvodem postupu u postmenopauzálních žen je hyperplazie endometria..

Pozorování Provádění kyretáže během tohoto období není vždy vhodné. Používá se pouze tehdy, pokud je lékař přesvědčen, že tento zásah bude dostatečný k léčbě základního onemocnění. Častěji se uchylují k odstranění dělohy a přídavků.

Neexistují žádné zvláštní rozdíly od postupu před nástupem menopauzy. Před intervencí je také nutná standardní příprava a vyloučení infekčních procesů..

Metodologie

Podstatou chirurgického zákroku je celková excize horní funkční vrstvy endometria. Bazální, hluboko ležící vrstva zůstává neporušená. V naprosté většině případů je nutná celková anestézie. Protože kyretáž, zejména fáze rozšiřování děložního čípku pro efektivní přístup, je extrémně bolestivá fáze. Postup pro vyříznutí endometria je následující:

 • Žena je umístěna na gynekologické křeslo a je požádána, aby rozšířila nohy v bocích.
 • Místo operace je ošetřeno antiseptiky. Antiseptika se také injektují do genitální dutiny, aby se zabránilo infekci pochvy a děložního čípku během zásahu.
 • Fixace genitálního traktu. Pomocí gynekologického zrcadla.
 • Zavedení anestézie.
 • Dilatace děložního čípku. Jak již bylo zmíněno, jde o velmi bolestivou fázi. Proto je nutná úleva od bolesti. I při lokální anestezii je pozorován bolestivý syndrom.
 • Vyříznutí funkční vrstvy endometria se provádí pomocí kyrety.
 • Odstranění kleští a přepracování genitálního traktu antiseptikem.
 • Celá procedura netrvá déle než 20 minut. Možná méně nebo trochu víc.

Bolí škrábání? Častá otázka. Ano, pokud není poskytnuta úleva od bolesti, je to bolestivý postup. Při lokální anestezii je bolest minimální. Docela tolerantní. Pokud provádíte anestezii, pacient nic necítí.

Jak dlouhá je hospitalizace

Navzdory skutečnosti, že kyretáž je minimálně invazivní procedura, lékaři doporučují po jejím provedení zůstat pod dohledem specialistů. Nebudete muset dlouho zůstat v nemocnici. Obvykle stačí 5-7 dní. V těchto dnech bude probíhat terapie zaměřená na snížení rizika komplikací. Zejména je pacientovi předepsána antibiotická léčba, aby se zabránilo rozvoji infekčních procesů..

V některých případech, zejména pokud bylo provedeno diagnostické čištění, aby bylo možné provést škrábání, může být žena následujícího dne propuštěna domů, pokud se cítí dobře. Nedoporučuje se odejít pod dohledem specialistů. To vám umožní vyhnout se řadě komplikací a jakmile se objeví, okamžitě zahajte léčbu..

Komplikace

Možné jsou následující komplikace kyretáže:

 • Zvýšení tělesné teploty na 38 stupňů a mírně nad.
 • Bolest v dolní části břicha, v projekci dělohy.
 • Výtok z genitálního traktu intenzivní povahy.
 • Perforace děložního čípku.
 • Poruchy plodnosti (vzácné).
 • Rozvoj adheze (také vzácný).

Škrábání je tedy nezbytným postupem pro polypy a endometriózu. Pokud lékař doporučí projít touto manipulací, je lepší souhlasit. Nemusíš se jí bát. Pacient má tedy všechny šance na udržení reprodukčního zdraví nebo zdraví obecně..

Léčba endometriózy po kyretáži

I po zákroku je nutné užívat hormony, aby nedošlo k relapsu. Podle studií, aby se snížilo riziko vzniku nových ložisek endometriózy po čištění, je nutné konzervativně léčit dalších 6-8 měsíců. Poté se doporučuje podstoupit úplné vyšetření k identifikaci ložisek onemocnění..

Pokud byla kyretáž předepsána na pozadí zmrazeného těhotenství nebo potratu, existují také rysy pooperačního období. U zmrazeného těhotenství je ženě po zákroku injekčně podán oxytocin, který je nezbytný k obnovení kontraktility dělohy. Pak jsou předepsána také antibiotika.

Po 1-2 dnech může žena jít domů, kde se doporučuje pečlivě sledovat výtok. V prvním týdnu se mohou objevit drobné skvrny. Pokud se stanou hojnými nebo jsou doprovázeny silnými bolestmi, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc..

Nejčastější porušení

Menstruace po vyčištění je indikátorem zotavení. Proces neprobíhá vždy hladce a běžná jsou následující porušení pravidel:

 • menstruace po kyretáži, velmi bohatá;
 • žádná menstruace po 60 dnech;
 • sporý výboj s nepřirozenou barvou a nepříjemným zápachem;
 • krvácení o 2 týdny později nebo dříve po kyretáži;
 • odchylky od normy (ztracený cyklus, příliš dlouhé krvácení, slabé nebo silné období).

Porušování je často doprovázeno výrazným zvýšením teploty, akutní bolestí v podbřišku.

Pokud po dobu 2 měsíců nedochází k menstruaci nebo jsou pozorovány jiné uvedené příznaky, měla by žena okamžitě konzultovat lékaře, aby se předešlo komplikacím.

Účinky

Stejně jako u jiných intervencí jsou možné komplikace..

Patří mezi ně následující.

 1. Infekční procesy, ke kterým dochází na pozadí stagnace krve v děložní dutině. Aby se tomu zabránilo, je bezpodmínečně nutné podávat antibiotickou léčbu..
 2. Slza na krku. Nastane, když je porušena technika postupu. Nejčastěji jsou vady menší a nevyžadují zvláštní manipulace. V případě rozsáhlého poškození by měl lékař šit.
 3. Poranění růstové vrstvy endometria. Vážná komplikace, kterou je velmi těžké léčit. V některých případech je proces nevratný.
 4. Rychlý relaps onemocnění. To platí zejména pro jakékoli novotvary. V případě, že nebyly zcela odstraněny, je na pozadí zvýšené regenerace zaznamenán růst polypů a ložisek endometria.

Patologické krvácení lze také připsat pooperačním komplikacím. Normálně po vyčištění může orgán několik dalších týdnů mírně krvácet. Pokud je však výtok hojný a je doprovázen zvýšením teploty nebo bolestí, můžeme hovořit o patologické povaze procesu. V takovém případě musíte okamžitě vyhledat pomoc od gynekologa..


Ale mnozí se k tomu uchylují

Viz článek o příčinách endometriózy dělohy.

Indikace

Curettage, také nazývaný kyretáž, je považován za absolutní indikaci v následujících případech:

Přítomnost výrazného intermenstruačního nebo menstruačního krvácení na pozadí polypu nebo endometriózy. Také na pozadí endometritidy a dalších funkčních onemocnění děložní dutiny. V takové situaci se provede kompletní kyretáž celé funkční vrstvy, která ji nahradí. Lékař tyto pacienty neustále sleduje a v případě potřeby předepisuje další medikamentózní terapii (musí být spojena s opatrností, jsou možné relapsy).

Hyperplazie děložní dutiny na pozadí endometriózy nebo polypu. Šíření endometria není vždy benigní. Proto pravděpodobná maligní transformace. Jedná se o stav, kdy imunitní systém přestane řídit dělení buněk (proliferaci) a postrádá jejich nekontrolovanou proliferaci. Polypy jsou obecně považovány za prekancerózní stavy. U malých velikostí takových novotvarů se musíte uchýlit k škrábání.

S uvažovanými patologickými procesy často začíná zánět. Rychle vede k tvorbě speciálních fibrinových šňůr, takzvaných synechií nebo adhezí. U synechií není těhotenství možné. Proto je potřeba jejich radikálního odstranění.

Polypy v děloze a endometrióza nevyčerpávají seznam indikací. Tuto techniku ​​je možné použít v řadě dalších případů:

 • Předčasný potrat.
 • Škrábání se také používá k čištění děložní dutiny od patologických zbytků vajíčka během potratu.
 • Průběh poporodní endometritidy (zánět děložních struktur).
 • Kromě toho existuje také diagnostická kyretáž. Dělá se to k diagnostice endometriózy nebo polypů v děloze.

Seznam indikací je neúplný. Podle uvážení ošetřujícího lékaře jej lze rozšířit.

Prevence

Neexistují žádná zvláštní opatření proti vzniku nových ložisek nemoci..

Aby se však snížilo riziko recidivy, doporučuje se vyloučit všechny faktory onemocnění a dodržovat následující doporučení.

 1. Snižte stresový faktor.
 2. Nenechte si ujít preventivní prohlídky u gynekologa. Doporučuje se jedna kontrola každých 6 měsíců.
 3. Nespouštějte somatické nemoci.
 4. Vede aktivní životní styl a kontroluje svoji váhu.
 5. Správná výživa, obsahující dostatečné množství vitamínů a minerálů.
 6. Eliminujte promiskuitní sex.

Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých pravidel, můžete nejen snížit riziko recidivy endometriózy, ale také dalších gynekologických patologií..

Obecná doporučení

Období zotavení po proceduře trvá čtyři týdny. Během něj musíte dodržovat řadu doporučení. Pomůže to co nejdříve obnovit sliznici a zlepšit stav pacienta. Je důležité dodržovat následující požadavky:

 1. Nemůžete vstoupit do důvěrných vztahů;
 2. Je zakázáno sprchovat, používat tampony a vaginální čípky;
 3. Jakékoli místní užívání drog je kontraindikováno;
 4. Někteří lékaři v některých případech také nedoporučují používání kosmetických prostředků pro hygienu;
 5. Vyloučte zvedání závaží nad 4 kg hmotnosti;
 6. Během tohoto období omezte fyzickou aktivitu a sport (zejména silová cvičení a cvičení, která aktivují průtok krve do pánevních orgánů);
 7. Důkladněji než obvykle dodržovat hygienu;
 8. Vyvarujte se podchlazení, je obzvláště důležité udržovat nohy v teple;
 9. Vyvarujte se přehřátí - vyloučte koupele, solária, sauny;
 10. Neležte dlouho ve vaně, je lepší dělat jen s jednou sprchou;
 11. Neplavte v přírodních vodách.

Pokud jsou po kyretáži dodrženy všechny doporučené požadavky na endometrium, pacient by se měl rychle zotavit. Pokud se tak nestane, je nutné hledat a odstranit příčinu poruchy v jejím těle. Často je předepsána léčba drogami.

Recenze lékařů

Názor odborníka Olga Borovikova Podle moderních odborníků je čištění dělohy jednou z hlavních metod léčby těch forem onemocnění, které nereagují dobře na farmakoterapii. U žen se však stále jedná o špatně pochopený postup, který ve většině případů vyvolává pouze strach..

Odborná recenze Olga Borovikov Velmi často je gynekologovi kladen nesprávný dotaz, v důsledku čehož je postup ještě děsivější a je odmítnut. To je zásadně špatné. Při správném postupu a dodržování všech doporučení lékaře v pooperačním období je riziko komplikací minimální.
Přečtěte si o genitální endometrióze.

Tradiční medicína

Používají se také lidové léky na hyperplazii. Bylinná medicína zaujímá první místo v tradiční medicíně. Lopuch, kopřiva, děloha boru, jitrocel se s touto chorobou velmi dobře vyrovnávají..

Ženy, které zažily účinek „léků babičky“, si povšimly, že po lidovém uzdravení se zdraví zlepší, krvácení bude méně hojné, obnoví se menstruační cyklus a bolest během menstruace se sníží.

Ve většině případů se používají alkoholické tinktury, které se velmi snadno připravují doma. Kančí děloha se vysuší a vloží do skleněné nádoby, do které se nalije čtyřicetistupňový alkohol, vodka nebo brandy 0,5 l. Je nutné trvat na tinktuře po dobu dvou týdnů, skladovat na místě, kde není světlo, a každý den ji protřepat.

Vezměte jednu čajovou lžičku 2-3krát denně se sklenicí vody. Průběh léčby trvá tři měsíce.Podle recenzí si pacienti všimnou dobrého účinku sprchování odvarem této rostliny.

Lopuch musí být připraven předem. Sbírejte to na konci podzimu nebo brzy na jaře. Při přípravě léku je nutné vytlačit šťávu z čerstvých kořenů. Vezměte dvě čajové lžičky ráno a večer před jídlem. Kurz trvá šest měsíců.

Kopřiva je velmi dobře známá pro své hemostatické vlastnosti. Pro léčbu hyperplazie musíte vařit odvar: nalijte dvě polévkové lžíce rostliny s vroucí vodou (1 sklenici) a vařte 15 minut a přidejte vodu do původního objemu. Vezměte ¼ šálku vývaru 3-4krát denně.

Kromě toho můžete použít bylinky, které antagonizují ženské hormony. Patří mezi ně fireweed, znásilnění a yarut.

Ženy, které na sobě zažily tradiční medicínu, reagují pozitivně na jejich účinek na tělo. Navzdory pozitivním recenzím by se však nemělo opouštět tradiční metody léčby, terapie by měla být prováděna komplexně pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Nejvíce pozitivních recenzí lze nalézt o bylinných odvarech a sprchování, pro které se používá děloha boru. Pacienti tvrdí, že přípravek je zcela bezpečný, vysoce účinný a nezpůsobuje vedlejší účinky..

U ženy je diagnostikována hypomenorea, pokud během 1 menstruace ztratí méně než 50 ml krve. Tomuto stavu obvykle předchází oligomenorea - zkrácení doby menstruace ve dnech.