Endometrium podle dne cyklu: proč je stanoveno

Endometrium je vrstva buněk, která lemuje děložní dutinu. Skládá se z funkční a bazální vrstvy. Měsíční změna jeho stavu je způsobena přípravou těla ženy na schopnost porodit dítě. V době, kdy se vejce uvolní, jeho tloušťka dosáhne svého maxima. Před menstruací se tato vrstva začíná odtrhávat a na konci cyklu je v nejnižším bodě. Po odmítnutí se zotaví a zvýší.

V jakém stavu je endometrium dělohy v té či oné době, lze snadno určit pomocí ultrazvuku. Rozpor mezi tloušťkou vrstvy a dnem cyklu často naznačuje hormonální poruchu a vyžaduje opatření u pacientek, které chtějí otěhotnět.

Fáze remodelace endometria

Stanovení tloušťky endometria podle dnů cyklu vám umožní určit hormonální pozadí odpovědné za reprodukční funkci ženy. Každé období má své vlastní charakteristiky stavu vnitřní vrstvy dělohy. Vědět, co by mělo být endometrium v ​​normě, je možné diagnostikovat nesrovnalost a napravit procesy v těle pomocí hormonálních léků.

Odborníci rozlišují tři fáze menstruačního cyklu:

 • na začátku cyklu je období indikováno nástupem krvácení;
 • fáze reorganizace a růstu s cílem zavést oplodněné vajíčko (uprostřed cyklu);
 • sekretářka (závěrečná fáze).

Každý z nich má určitou normu pro tloušťku endometria..

Začátek cyklu

Fáze krvácení je považována za začátek cyklu. Tento projev je spojen s odmítnutím funkční vrstvy endometria při absenci oplodnění. Doba trvání první fáze nepřesahuje sedm dní a skládá se ze dvou fází: deskvamace a regenerace.

 1. Fáze deskvamace (odmítnutí endometria) trvá 2 dny od začátku. Tam je zesílení endometria v rozmezí 5-9 mm. Ultrazvukové vyšetření určuje hypoechogenicitu (řídnutí), která je způsobena ztrátou vrstvy doprovázenou krvácením z poraněných cév.
 2. Od třetího dne je proces regenerace aktivován. Od tohoto okamžiku je tloušťka sliznice stejná jako den cyklu. Například 5 mm 5. den. A růst začíná tři milimetry třetího dne od začátku krvácení.

Fáze šíření

Od 5. dne do 14. až 16. dne aktivně roste endometrium dělohy a připravuje se na příjem vajíčka. Tato fáze je rozdělena do tří období, během nichž jsou pozorovány různé změny, a to následující:

 • Ultrazvukové vyšetření ukazuje sníženou echogenicitu epitelu od 5. do 7. dne, jeho tloušťka se měří v milimetrech a odpovídá dni cyklu.
 • Průměrné proliferační období začíná 8. den (tloušťka skořápky 8 mm) a končí 10. den cyklu při tloušťce 10-12 mm.
 • Konec proliferace přichází na 14. den, což odpovídá zrání folikulu vajíčka. Tloušťka endometria 14. dne cyklu je 12-15 mm. Kromě vrcholu růstu dosahuje vrcholu hustoty struktury. Při výzkumu zvýšila echogenicitu, což znamená ochotu dělohy přijmout oplodněné vajíčko.

Důležité! Při vyšetřování ženy lékař věnuje pozornost nejen struktuře endometria a jeho velikosti, ale také stavu folikulu vajíčka. 10. den cyklu se jeho velikost rovná centimetru, po dobu 14-16 dnů je to již 2,1 cm. Oba parametry musí odpovídat normě.

Sekreční fáze

Sekreční fáze je během cyklu velmi důležitým mezníkem. Začíná 15. den a končí 30. od původního okamžiku.

Co se stane se strukturou endometria ve sekreční fázi, je popsáno níže..

 • Od 15. dne (12 ml) do 18. (14-16 ml) sliznice pomalu roste, její echogenicita se mění. Při vyšetření je to definováno jako kapka skládající se z hypoechoické centrální vrstvy s hyperechoickými okraji..
 • Průměrná doba vylučování je od 19. do 24. dne. Endometriální membrána dosahuje svého vrcholu 1,8 cm, překročení hodnoty se považuje za patologii. Průměrná tloušťka vrstvy 1,4 - 1,6 cm.
 • Poslední fáze je charakterizována postupným snižováním tloušťky pláště při jeho vysoké hustotě (hyperechoicity). Snížená tloušťka na 12 milimetrů. Na tomto pozadí začíná počáteční fáze, která se projevuje vnějším krvácením. Cyklus začíná znovu.

Důležité! Zpoždění menstruace může způsobit hormonální nerovnováhu vyvolanou stresem nebo poruchami příjmu potravy. Například strava s nízkým obsahem vitamínů nebo živin. Onemocnění endokrinního systému mohou také vést k hormonální nerovnováze. Na tomto pozadí může tloušťka epitelu zůstat na úrovni 12 mm a nebude odmítnuta. To vede k prodloužení cyklu.

Když dojde k početí

Pro příznivé pojetí je ideální tloušťka endometria 12 mm, které dosáhlo tohoto indikátoru na konci proliferace. Ve stejném okamžiku dochází k ovulaci (uvolnění vajíčka z folikulu). Nerovnováha vede k obtížím na počátku těhotenství, ve vážných případech znemožňuje.

Porušení vývoje vnitřní vrstvy dělohy

Diagnostika tloušťky vrstvy lemující vnitřní povrch dělohy je obvykle předepsána pro neplodnost. Je určena přítomností nechráněného pohlavního styku po celý rok při absenci těhotenství u ženy. Nedostatečnost vrstvy (hypoplázie) brání štěpu oplodněného vajíčka a je tělem odmítnuta.

Kromě neschopnosti otěhotnět zvyšuje pacientka riziko rozvoje bakteriální infekce hlavního reprodukčního orgánu. Nakonec ztenčení vrstvy snižuje odolnost dělohy proti agresivním faktorům prostředí a patogenním bakteriím. Po stanovení patologie a identifikaci její příčiny lékař předepisuje léky, které ovlivňují růst vnitřní výstelky orgánu.

Při plánování těhotenství je důležité sledovat soulad vývoje endometria s dny cyklu. Odchylka od norem ohrožuje užitečnost reprodukčního systému. Pokud je zjištěno porušení ve směru hyperplazie nebo snížení tloušťky, je předepsána hormonální léčba, ale stane se to po odstranění hlavního faktoru, který způsobil selhání..

Proč endometrium neodpovídá fázi cyklu

Ahoj holky Plánuji dítě, rok nefungoval. Gynekolog poslal na ultrazvukové vyšetření, napsali na závěr, že endometrium neodpovídá fázi cyklu. Půjdu s tímto závěrem ke gynekologovi, ale chtěl bych nejprve zjistit - jaké jsou důvody? Nikdy jsem neměl problémy v ženské části, první dítě má 3 roky, ukázalo se, že otěhotněla téměř okamžitě.

Podobné články:

A já s tak nevhodným endometriem se mi podařilo otěhotnět, i když mě lékař přesvědčil, že to nebude fungovat. Pak řekla, že to nemohu vydržet. A vytrvala, porodila velmi snadno a už vstala z mrtvých. Moje dcera má 13 let! Tak se to stává) A vám vše nejlepší!

Pokud dojde k těhotenství, měl to ultrazvuk zjistit, i když můžete mít velmi krátké období, takže oplodněné vajíčko nebylo zaznamenáno. Mohou však nastat i jiné problémy v ženské části, od hormonálního narušení až po všechny druhy zánětů..

Může se stát, že jste těhotná, protože to je jeden z důvodů nekonzistence endometria s fází cyklu. Pokud to není ten důvod, měli byste to hledat u gynekologických onemocnění. Důvody mohou být velmi rozmanité: hormonální selhání, hyperplazie, polypy atd. V každém případě musíte jít k lékaři na diagnostiku a další léčbu. hlavní věcí není panikařit, nyní se všechno léčí.

Tento závěr sám o sobě není informativní. I když to může dobře znamenat, že jste téměř těhotná. Zesílení endometria začíná od prvních dnů oplodnění, ještě předtím, než je plod upevněn na stěně dělohy. Ultrazvuk neukáže hormonální selhání, ale všechny ostatní důvody lze diagnostikovat pomocí ultrazvuku. Pokud nic není, zůstávají dva důvody - buď je to hormonální narušení, nebo těhotenství, které ještě ve skutečnosti nepřišlo.

Jedná se o hormonální poruchu, která může vést k neplodnosti. Musíte být vyšetřeni a léčeni. Vaše hladiny estrogenu jsou chromé. Pokud tedy chcete druhé dítě, měli byste si pospíšit.

Nepanikařte. Endometrium nemusí odpovídat fázi cyklu, pokud byl cyklus anovulační. A takový cyklus se děje několikrát ročně, dokonce iu zdravých žen. Jedním z důvodů může být také nedostatek hormonů. Znovu proveďte ultrazvuk v dalším cyklu a podívejte se na výsledek.

K tomuto rozporu může dojít ze dvou důvodů. Funkční je, když žena otěhotní a endometrium se automaticky zahušťuje, a patologická je skupina dalších faktorů, které vedou k nesouladu. Mezi nimi zpoždění, polypy, menopauza, hyperplazie...

Normy tloušťky endometria podle dne menstruačního cyklu

Hlavní reprodukční orgán, děloha, je lemována funkční vrstvou. Je určen k provedení početí, je k němu připojeno embryo, kterým se embryo živí potřebnými látkami. Tloušťka endometria se mění podle dnů cyklu: postupně roste, je nasycena krví přes cévy a žlázy a připravuje se na příjem embrya. Podle velikosti vrstvy lze vyvodit závěry o správném fungování reprodukčního systému a o tom, zda bude žena schopná otěhotnět..

Struktura a úkoly endometrioidní vrstvy

Vnitřní povrch dělohy je lemován tkání, skládající se ze dvou vrstev, z nichž každá je vybavena vlastní funkcí:

 1. Bazální - prostupuje kapilárami, má statickou tloušťku, je zodpovědný za přísun krve a obnovu vrstvy po ní.
 2. Funkční - řídí tok menstruačního cyklu. Při absenci těhotenství je tato vrstva odmítnuta. Buduje se znovu za 28–35 dní. Funkční vrstva bude značně poškozena během potratu, kyretáže a porodu.

Stanovená norma endometria se mění podle dnů cyklu s přihlédnutím k věku ženy, infekčním chorobám, potratům, porodu a dalším faktorům.

Normální implantace embrya a stabilita cyklu závisí na změnách endometria.

Endometrioidní tkáň plní v děloze následující funkce:

 1. prevence narůstání stěn dělohy;
 2. podpora připojení vajíčka ke stěně dělohy;
 3. krmení embrya;
 4. účast na plnění placenty krví.

Pod vlivem hormonálních látek dochází k růstu endometria ve dnech cyklu ve 4 obdobích:

 1. Krvácení (deskvamace). Části odmítnuté sliznice vycházejí s aktivními kontrakcemi dělohy. Zaznamenává se regrese žlutého tělíska a koncentrace hormonů rychle klesá. Kapiláry funkční vrstvy procházejí křečemi, které jsou v důsledku ischemie povrchu vrstvy odmítnuty. Období trvá 1 nebo 2 dny.
 2. Regenerace. Proces trvá 3 nebo 4 dny, během nichž bazální buňky opraví zničené endometrium.
 3. Šíření nebo obnova. Když po ukončení menstruace slizniční tkáň opět poroste, vytvoří se hlavní nadvarlete. Toto období trvá od 5 do 14 dnů.
 4. Vylučování. Fáze dostala své jméno díky naplnění sliznice tekutým vylučováním, které se hromadí v důsledku vývoje kapilár a žláz uvnitř tkáně. Trvá 15-28 dní, během nichž vajíčko dozrává a opouští vaječník. Produkce progesteronu začíná po destrukci folikulu a tvorbě žlutého tělíska.

Tabulka norem endometria v milimetrech

S přihlédnutím k údajům o průměrných ukazatelích průměru sliznice dělohy vyvodí lékař závěry o zdravotním stavu ženy, v tabulce se odráží norma velikosti endometria podle dnů cyklu.

Fáze vývoje tkáněPřesné dny měsíčního cykluPrůměr funkční vrstvy v mm
KrvácejícíDesquamation1-24-9
Regenerace3-42-5
ProliferaceZačněte 5-73-7
Polovina 8-107-10
Dokončení 11-1410-14
VylučováníZačátek 15-1812-16
Polovina 19-2312-18
Dokončení 24-2712-15

Data dekódovací tabulky

První dny jsou menstruace, krvácení, které obvykle trvá 3 až 7 dní. Fáze odmítnutí trvá dva dny. Během menstruace je vrstva obvykle 5–9 mm. Porušení si může všimnout specialista na dekódování ultrazvukového skenování.

Dále začíná regenerace. Průměr sliznice je nyní minimální - endometrium během menstruace je pouze tři milimetry.

Proliferativní fáze začíná pátým dnem a trvá 13–16 dní. Objem sliznice se zvyšuje (ve dnech):

 • počáteční fáze - od šestého do sedmého (5–7 mm);
 • střední fáze - od osmého do desátého (8-12 mm);
 • pozdní fáze - od desátého do čtrnáctého (10-14 mm).

V sekreční fázi se funkční tkáň stává silnější a zvyšuje se průměr od počátečního do konečného stadia z 12 na 20 mm, na začátku menstruace se sliznice ztenčí od 20 do 15 mm.

Endometrium se stává nejsilnějším do prvního dne menstruačního cyklu. Krevní cévy bobtnají, epitel se při absenci početí připravuje na odmítnutí.

Menstruace začíná, když je endometrium tlusté 20 nebo 21 mm, za předpokladu, že hladina hormonů v těle ženy je stabilní.

Během čekání na menstruaci může žena pociťovat stres, fyzické přetížení, nachlazení, sedět na přísné dietě - to vše ovlivňuje zrání sliznice dělohy. Pokud uvedené faktory vedly k hormonálnímu narušení, vrstva neroste v souladu s dnem cyklu a tloušťka endometria před menstruací bude pouze 12 mm - 16 mm.

Co ukazuje ultrazvuk a kdy to udělat

Pokud lékař předepíše ultrazvukové vyšetření, zohlední se den měsíčního cyklu, přítomnost systémových a gynekologických onemocnění, která mohou ovlivnit výsledek.

Pacientka musí podstoupit ultrazvukové vyšetření nejpozději do 5-7 dnů cyklu, aby zjistila, zda tkáň lemující dělohu plní své funkce normálně.

Je třeba mít na paměti, že normy tloušťky endometria podle dnů cyklu se mohou u jednotlivých žen lišit, takže může být obtížné určit odchylku.

Dutina dělohy se během kritických dnů podle ultrazvuku rozšiřuje na 5 mm. Tloušťka endometria během menstruace je od 5 do 9 mm, před nimi - od 15 do 18 mm. Není možné přesně určit, jak je tkáň odmítnuta.

Ve dnech 3–7 vypadá funkční tkáň na stěnách dělohy jako pás 3–8 mm. Dále dochází k dennímu zesílení přibližně o 0,1 mm, až do nástupu ovulace. Průměr je 7 mm, maximum je 12 mm. V období před nástupem ovulace určuje ultrazvuk následující:

 • jednotnost struktury;
 • endometrium je hypoechoické;
 • stěny dělohy jsou spojeny v zóně s hyperechoickými indikátory.

Po nástupu ovulačního stadia dosahuje tloušťka endometria od 9 do 13 mm, struktura dělohy je pětivrstvá, s mírně zvýšenou echogenicitou.

Pomocí ultrazvuku je možné určit tloušťku endometria podle dnů měsíčního cyklu pro početí. Ve slizniční vrstvě jsou viditelné vakuoly a žlázové kanály ve formě malých anechoických skvrn. Průměrná velikost funkční vrstvy dělohy, příznivá pro přijetí oplodněného vajíčka, je od 15 do 16 mm.

Toto by mělo být endometrium podle dnů cyklu u zdravých žen v reprodukčním věku:

 • 1–7 - od 3 do 8 mm;
 • endometrium 7-10. dne cyklu je obvykle 5-12 mm;
 • postovulační období (15–21) - od 6 mm do 13 mm;
 • poslední období cyklu (od 22 do 28) - až 15 mm.

Délka cyklu je u každé ženy jiná. Pokud se zvýší, rychlost růstu tkáně bude pomalejší. Naopak, s kratším cyklem bude slizniční vrstva každý den silnější..

Jaká je tloušťka endometria u žen během menopauzy

Po dosažení věku 35 let se ovariální rezerva přídavků u žen začíná snižovat, ale první příznaky zániku plodnosti jsou zaznamenány až ve věku 45 let. Kvůli poklesu produkce estrogenu roste endometriální vrstva ve dnech cyklu pomaleji..

Během menopauzy jsou ukazatele dnů slizniční vrstvy dělohy obvykle na spodní hranici normy nebo mnohem nižší a závisí na tom, jak dávno začala menopauza:

 • méně než 5 let - endometrium roste až na 5 mm;
 • více než 5 let - maximálně 4 mm;
 • více než 10-15 let - vrstva je tak tenká, že ultrazvuk nedokáže určit její tloušťku.

Mnoho žen podstupuje ze zdravotních důvodů během menopauzy hormonální substituční terapii, která stabilizuje produkci estrogenu. Jejich počet mm vrstvy sliznice za den může být normální nebo blízký.

Patologické zvětšení slizniční vrstvy

Růst slizniční vrstvy dělohy normálně pokračuje v první fázi cyklu, ale pokud není tento stav pozorován, je pozorováno následné selhání menstruace. Pokud endometrium pokračuje v růstu po 15 nebo 17 dnech, je narušena hormonální regulace. Ovulace tedy nedochází a v důsledku toho nepřicházejí kritické dny..

Tento stav je diagnostikován jako hyperplazie - patologické zvýšení tloušťky vrstvy. Podle komentářů lékařů se to v praxi děje častěji než řídnutí sliznice. Důvody, proč endometrium neodpovídá fázi cyklu, závisí na věku pacienta, přítomnosti doprovodných onemocnění a vrozených anomálií pánevních orgánů..

Nekonzistence a zvětšení sliznice může nastat z následujících důvodů:

 1. Nedokonalost funkce hypotalamus-hypofýza a folikulární atrézie (v pubertě).
 2. Nadměrná produkce estrogenu v důsledku různých poruch v těle (u žen v plodném věku).

Atypická hyperplazie často doprovází nemoci, jako je adenomyóza a degenerace endometriální tkáně na maligní.

Může hyperplazie endometria dělohy sama odejít po menstruaci? Odpověď závisí na příčině zesílení sliznice. Problém způsobený dlouhodobým hladováním, nedostatkem vitamínů a prudkým hormonálním narušením má schopnost vyřešit sám. Stejné patologie jako myomy, polycystické, endometrióza, vyžadují povinnou léčbu.

Důvody pro příliš tenkou vrstvu endometrioidu

Nekonzistence velikosti slizniční vrstvy dělohy s normami menstruačního cyklu vede k neplodnosti. Příliš tenké endometrium znemožňuje implantaci vajíčka.

Hypoplázie se projevuje skutečností, že po celý cyklus je tloušťka sliznice asi šest milimetrů. Ačkoli endometrium v ​​11. - 12. den cyklu by mělo být normálně 10 - 14 mm. U tohoto indikátoru je implantace embrya nemožná, i když se provádí IVF.

Na počátku početí končí těhotenství ve většině případů s hypoplázií potratem.

Ztenčení vrstvy dělohy a odmítnutí vajíčka nastává z následujících důvodů:

 • chronický zánět vnitřní sliznice - endometritida;
 • opakovaná kyretáž pro účely diagnózy;
 • časté potraty;
 • abnormální struktura dělohy a její sliznice vrozené povahy;
 • nedostatečná produkce estrogenu na pozadí hormonálních onemocnění;
 • nedostatečné zásobení pánve krví;
 • zvětšení šířky a velikosti povrchových žil.

Když slizniční vrstva roste ve dne s odchylkami od normy, menstruace u dívek přijde později - ve věku 15-16 let, zatímco u zdravých dívek první menstruace přichází v 11 nebo 12 letech.

U žen je menstruace s tenkou vrstvou endometria skromná, pouze 2–3 dny. Kritické dny rychle utíkají. Objevuje se primární, sekundární neplodnost, protože koncepce je zřídka možná.

Jak obnovit normální tloušťku epitelu

Vrstva výstelky dělohy závisí na tom, jak fungují orgány endokrinního systému a centrální regulační oblasti umístěné v mozku. Léčba poruch a odchylek se volí v závislosti na příčině.

Úroveň hormonů je nutně stanovena:

 • thyrotropní;
 • stimulující folikuly;
 • anti-Müllerian;
 • luteinizace;
 • progesteron;
 • prolaktin;
 • estradiol.

Místo diagnostické kyretáže se v posledních letech používá modernější metoda - hysteroskopie. V tomto procesu budou lékaři zkoumat stav děložní dutiny a provádět cílenou biopsii. Pouze na základě výsledků vyšetření můžeme dojít k závěru, že děložní vrstva je vážně nedostatečná nebo má normální funkci.

Léková terapie, pokud endometrium zcela neodpovídá fázi cyklu, zahrnuje jmenování hormonálních léků k udržení funkce přívěsků. Ženy v klimakterickém období nemohou obnovit normální tloušťku sliznice, což odpovídá normám cyklu. Jsou jim předepsány hormony ke zmírnění příznaků menopauzy - návaly horka, autonomní poruchy, změny krevního tlaku. Gynekologové upřednostňují tablety Norethisteron, Goserelin, Buserelin.

Ženy v reprodukčním věku mají předepsané léky:

 • Yarina;
 • Novinet;
 • Marvelon;
 • Jess;
 • Nejsilnější.

Mají nízký androgenní účinek na ženské tělo a pomáhají stabilizovat ukazatele funkční vrstvy dělohy. Hormony se doporučují užívat po proceduře škrábání.

Se zaměřením na normy tloušťky endometria může gynekolog provádějící ultrazvukové vyšetření provést předběžnou diagnózu - hyperplazii, hypoplázii, vyhynutí plodnosti. Pokud je narušení normálního indikátoru zaznamenáno jednou, na pozadí stresu, změny klimatu nebo fyzického přetížení se nemusíte obávat. Pokud endometrium nezraje ve dne, objeví se zpoždění a selhání cyklu u negativních testů, je nutná léčba.

Tloušťka endometria před menstruací: norma a odchylky

Ženy, kterým se podařilo otěhotnět poprvé, nemyslí na to, co je to endometrium a jaká by měla být jeho velikost. Budoucí matky, které se setkaly s obtížemi v početí kvůli velikosti endometria, však horečně začínají studovat, co to způsobilo a jaká tloušťka endometria pro početí zaručuje vysokou pravděpodobnost otěhotnění.

Tloušťka endometria se vypočítá pomocí ultrazvuku.

Co je to endometrium a jeho role v koncepci

Stěna dělohy se skládá ze tří vrstev: serózní, svalové a slizniční. Endometrium je vnitřní slizniční vrstva dělohy. Je lemována unilamelárním řasinkovým epitelem a obsahuje mnoho trubicových žláz..

Rozlišují se v něm dvě vrstvy: bazální vrstva, která sousedí se svalovou membránou, a povrchová (funkční) vrstva. Velikost a norma funkční vrstvy podléhají výkyvům v závislosti na menstruačním cyklu.

Právě k této vrstvě je budoucí plod připojen pro další růst a vývoj v děložní dutině. V případech, kdy je jeho velikost při početí větší nebo menší než obvykle, se embryo nemůže správně připojit ke stěně dělohy. Pokud nedošlo k oplodnění, je funkční vrstva endometria odmítnuta a vyjde (během menstruace).

Důležité! Růst a tloušťka endometria je ovlivněna hormonem estradiol. Produkuje se ve vaječnících, když folikuly dozrávají.

Bazální vrstva je pro funkční zárodečná. Pokud je poškozena například neopatrnou diagnostickou kyretáží, může se u ženy vyvinout neplodnost, protože se nezotaví.

Tuto studii lze nazvat jiným způsobem jako ultrazvukové vyšetření děložní dutiny a její struktury. Princip činnosti spočívá v tom, že speciální senzor vydává ultrafialový tok, který proniká do dělohy, odráží se od jeho struktur a signály odezvy jsou zaznamenávány na obrazovku zařízení ve formě obrazu. Hlavním hodnoceným znakem je tloušťka vrstev endometria. Normálně sliznice prochází během cyklu třemi fázemi:

 • Počáteční nebo fáze krvácení (začátek cyklu).
 • Střední nebo proliferativní (fáze růstu a restrukturalizace).
 • Konečný nebo sekreční.

Každá z nich zahrnuje několik období, každá fáze a den odpovídá konkrétní tloušťce endometria podle dnů cyklu. Pokud M-echo odpovídá normě, lze vyvodit závěr, že hormonální rovnováha v těle a normální průběh období v životě ženy.

Zvažte specifické změny vnitřní membrány a folikulů podle fází a dnů.

Fáze krvácení

Jak víte, cyklické období ženy začíná vždy první den menstruačního krvácení. Toto krvácení je spojeno s odmítnutím funkční vrstvy endometriální membrány. Toto období trvá v průměru pět až sedm dní a zahrnuje dvě období: fázi deskvamace (odmítnutí) a regeneraci. Tloušťka endometria podle cyklu v první fázi:

 • Ve fázi odmítnutí 1. a 2. den cyklu se zesílení pohybuje od 0,5 centimetru do 9 mm. Na M-echu vidíme hypoechoicitu sliznice (pokles hustoty), protože vrstva je ztracena. Je doprovázeno krvácením.
 • Ve stádiu zotavení nebo regenerace, ke kterému dochází třetí až pátý den, vykazuje epitel nejmenší výšku dnů, pouze 3 mm (třetí den) a 5 (pátý den).

Fáze šíření

Fáze proliferace začíná od 5. dne a trvá až 14-16 dní. Endometrium roste, obnovuje se, připravuje se na ovulaci, oplodnění a implantaci vajíčka. Tři období, včetně různých období:

 • Od 5 do 7 dnů fáze (časná proliferativní fáze) - na M-echo je epitel dělohy normálně hypoechoický (snížená hustota), jeho výška je od 5 do 7 mm. Šestý den - 6, sedmý asi 7 milimetrů.
 • Ve středním proliferačním období se sliznice mění následovně: zahušťuje se, roste. 8. den již 8 mm vysoký. Tato fáze končí 10. den, epitel dosahuje hodnoty 1 centimetr (10-12 milimetrů).
 • Od 10. do 14. dne fáze proliferace končí. Vnitřní výstelka dělohy je v tomto okamžiku obvykle od 10 do 12-14 mm vysoká (prakticky dosahuje 1,5 centimetru). Hustota vrstvy se zvyšuje, což se projevuje zvýšením echogenicity. V této době navíc začíná zrání folikulů ve vejci. 10. den má folikul průměr 10 mm, za 14-16 dní již až 21 milimetrů.

Sekreční fáze

Toto časové období je nejdelší a nejdůležitější. Probíhá od 15. do 30. dne (s normální dobou cyklu). Může to být také brzy, střední a pozdě. Struktura se významně mění:

 • Včasná restrukturalizace začíná od 15 do 18 dnů. Slizniční vrstva roste pomalu, postupně. V průměru jsou hodnoty různé. Tlustí od 12 do 14-16 mm. Na M-echu vypadá vrstva jako kapka. Na okrajích je hyperechoický a ve středu je hustota snížena.
 • Průměrná doba sekrece trvá od 19 do 24 dnů. Endometriální membrána se co nejvíce zahušťuje na úroveň 1,8 centimetru, neměla by být větší než tato hodnota. Průměrná hodnota pro daný čas od 14 do 16 mm.
 • Nakonec pozdní sekreční fáze běží od 24. dne do začátku další první fáze. Velikost pláště se postupně zmenšuje na přibližně 12 mm nebo mírně pod. Zvláštností je, že právě v této době nejvyšší hustoty slizniční vrstvy vidíme hyperechoickou část dělohy.

Se zpožděním

Když má dívka zpoždění v menstruaci (nástup krvácení), její cyklické období se prodlouží. Nejběžnější příčinou je hormonální narušení. Důvody: stres, poruchy výživy: ani ne tak strava, ale konzumace vitamínů, gynekologická onemocnění, endokrinní onemocnění atd..

Se zpožděním nedochází k produkci potřebných hormonů, děložní epitel zůstává ve velikosti, která byla ve fázi sekrece (od 12 do 14 desetin centimetru), a nezmenšuje jeho výšku na požadovanou hodnotu. K odmítnutí nedochází, menstruace nezačíná.

Endometrium před menstruací

Před menstruací je sliznice v době sekrece. Má velikost přibližně 12 mm (1,2 centimetru). Pod vlivem estrogenu a progesteronu je ovlivněna funkční vrstva, která je odmítnuta. Endometriální membrána, která ztratí jednu z úrovní, se ztenčí na 3-5 mm.

Změny tloušťky endometria jsou uvedeny v tabulce:

Den cykluTloušťka endometria
1-20,5-0,9 cm
3-40,3-0,5 cm
5-70,6-0,9 cm
8-100,8 - 1,0 cm
11-140,9 - 1,3 cm
15-181,0 - 1,3 cm
19-231,0 - 1,4 cm
24-271,0 - 1,3 cm

Míry folikulů podle dne cyklu:

Den cykluPrůměr folikulu
10 dní10 mm
11. den13,5 mm
12 dnů16,6 mm
13. den19,9 mm
14. den (vrcholová ovulace)21 mm

Jakou velikost by mělo mít endometrium pro početí?

Rychlost a ukazatele tloušťky této vrstvy závisí na fázi menstruačního cyklu. Tyto údaje lze určit pomocí ultrazvukové diagnostiky. Obrázek ukazuje parametry tloušťky endometria v závislosti na dni menstruačního cyklu..

Aby se koncepce úspěšně uskutečnila, musí být během ovulace tloušťka endometria v rozmezí 8–13 mm. Údaje jsou orientační a závisí na individuálních charakteristikách ženy. Jsou chvíle, kdy žena otěhotní s tloušťkou 6-7 mm. Výjimky však pouze potvrzují pravidlo a v případě problémů s koncepcí na ultrazvuku věnují pozornost parametrům této vrstvy.

Struktura vnitřní vrstvy dělohy

Děloha je dutý orgán reprodukčního systému, který plní nejdůležitější funkci během těhotenství. Venku je pokryta skořápkou zvanou perimetrie. Uprostřed je pohlavní orgán lemován myometriem.
Díky této svalové vrstvě se děloha stahuje během těhotenství, porodu a menstruace. Vnitřek je funkční a nazývá se endometrium. Tato vrstva je nesmírně důležitá pro provádění základních úkolů: měsíční menstruace, početí a plod..

Tloušťka endometria je důležitým parametrem, pomocí kterého je možné určit výkon pohlavního orgánu a přívěsků. Pod vlivem hormonů v první fázi cyklu se povrch sliznice zvětšuje na objemu a s nástupem dalšího krvácení v nepřítomnosti těhotenství se odděluje a vystupuje přes cervikální kanál.

Vnitřní vrstva pohlavního orgánu je zase rozdělena na dvě části:

 • bazální, který přímo sousedí s myometriem a je základem pro dělení nových buněk v následném menstruačním cyklu;
 • funkční, jehož úkolem je zvýšit objem pro přijetí vajíčka a odmítnutí při absenci těhotenství.

Bazální vrstva prakticky nepodléhá změnám a je mírně regulována změnami hormonálních hladin. Jeho tloušťka je konstantní a je přibližně 1-1,5 mm.

Endometrium je vnitřní vrstva hlavního pohlavního orgánu ženy. Skládá se z různých buněk:

 • kožní tkáň;
 • žlázový epitel;
 • pojivová tkáň;
 • velké množství krevních cév.

Endometrium je dvouvrstvé. Jeho hlubší bazální vrstva vždy zůstává na svém místě, pomáhá růstu vnější - funkční.

Tloušťka stěny dělohy není stanovena při rutinním gynekologickém vyšetření. Lze jej měřit pouze pomocí ultrazvuku. Pokud žena nemá žádné kontraindikace, použije se transvaginální metoda - tj. Studie vagíny. Nezpůsobuje to žádnou bolest ani nepohodlí. Hlavní podmínkou je, že k určení normální velikosti endometria musí být studie provedena striktně v den cyklu, který předepsal lékař, protože normální velikost se bude v různé dny lišit.

Není nutné se zvlášť připravovat na ultrazvukové vyšetření. Musíte jen přijít s prázdným močovým měchýřem a snažit se nekonzumovat potraviny, které způsobují zvýšenou produkci plynu v předvečer vyšetření: to může zkomplikovat studii a způsobit nepohodlí samotné pacientce..

Ultrazvuk je nejrychlejší, nejbezpečnější a nejinformativnější metoda pro stanovení tloušťky děložní výstelky. Během rutinního vyšetření gynekologem není možné získat přesné ukazatele. Pouze ultrazvuk dokáže analyzovat echografické příznaky vnitřní vrstvy pohlavního orgánu. Lékaři sledují, jak endometrium roste a mění se, a také detekují patologické změny, včetně růstu nádoru.

Při absenci kontraindikací se odborníci uchylují k transvaginální metodě, když je orgán vyšetřen pochvou. Nejdůležitější podmínkou je provedení studie v den předepsaný lékařem. To je způsobeno skutečností, že norma endometria v každém dni menstruačního cyklu je jiná.

Jaké jsou odchylky od normy a co je způsobilo?

Tloušťka endometria závisí na vlivu hormonů v jedné nebo jiné fázi menstruačního cyklu. Pouze dvě podmínky jsou abnormální:

 1. Hypoplázie (nedostatečný rozvoj funkční vrstvy). Na ultrazvuku můžete vidět, jak se jeho velikost nemění v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Může to být způsobeno porušením hormonální regulace nebo chronickými zánětlivými procesy v děložní dutině. Tento stav se často pozoruje po lékařské a diagnostické kyretáži (potratu), odstraní se nejen funkční, ale také růstová vrstva endometria.
 2. Hyperplazie (patologický růst). Tento stav je také odchylkou od normy a může být spojen s hormonální nerovnováhou nebo s infekčními a zánětlivými procesy v děložní dutině. Pozornost věnovaná hyperplazii je také způsobena skutečností, že proces má tendenci se měnit na maligní novotvary.

A zmenšení a zvětšení velikosti této vrstvy může narušit nástup požadovaného těhotenství nebo vyvolat předčasný potrat. Léčba by měla být provedena před koncepcí, aby nedošlo k nepříjemným překvapením..

Hyperplazie endometria může vyvolat časný potrat.

Jak a proč se určuje tloušťka endometria

Když mluvíme o tom, kolik endometria denně roste, lékaři poznamenávají, že u každé ženy je to individuální. Tloušťka slizniční vrstvy se stanoví za účelem stanovení dne oplodnění vajíčka a sledování jeho vývoje. Za tímto účelem je budoucí matka určena M-ozvěnou. V který den cyklu se má provést ultrazvuk, řekne lékař, ale doporučujeme vám to projít mezi pátým a sedmým.

M-echo je ultrazvukový signál přicházející z určitých struktur orgánu (v tomto případě endometria). Speciální senzor promítá ultrazvukový paprsek, který proniká do ženského pohlavního orgánu a odráží odraz jeho struktur ve formě signálů odezvy, které se převádějí do obrazu na monitoru zařízení. Hlavním kritériem hodnocení je změna tloušťky M-echa po dnech cyklu..

Vnitřní vrstva dělohy se během cyklu mění ve třech fázích:

 1. Fáze krvácení.
 2. Proliferativní.
 3. Sekretářka.

Pro každé období menstruačního cyklu byla vyvinuta vlastní rychlost M-echa.

Je to léčitelné??

Kompetentní léčba může zvýšit nebo naopak zmenšit velikost endometria. To je důležité jak pro normální početí, tak pro početí IVF..

Pro zvýšení jeho tloušťky se používají hormonální léky, které zvyšují koncentraci estradiolu v těle ženy. K tomu použijte: Proginova (syntetický analog estradiolu) nebo Divigel, který se nanáší na kůži v břiše.

Bylinné homeopatické léky, jako je Hormel, stimulují produkci vlastních hormonů a obnovují menstruační cyklus. A správná výživa a alternativní medicína pomáhají normalizovat hormonální nerovnováhu.

Pokud došlo k těhotenství a endometrium je na kriticky nízké úrovni, pak je podporováno pomocí těhotenského hormonu - progesteronu (léky Duphaston a Utrozhestan).

Většina endometriálních problémů je léčitelná.

Patologie

Mezi nejčastějšími endometriálními patologiemi odborníci zaznamenávají dvě - hypoplázii a hyperplazii. Obě patologie mají odlišné vlastnosti a způsoby léčby..

Hyperplazie

Hyperplazie endometria je patologie, při které dochází k zesílení horní (funkční) vrstvy děložní sliznice až (26 mm), zhutnění a strukturálním změnám. Hyperplazie zabraňuje, neumožňuje oplodněnému vajíčku uchytit se v děloze, plod nemá příležitost k vývoji.

Patologie často vyvolává selhání menstruace, její trvání, intenzita výtoku jsou narušeny. Často provokuje rozvoj anémie, žena pozoruje krvácení v období mezi menstruací různé intenzity. Zvětšená vrstva endometria se často stává hlavní příčinou vzniku polypů a jiných novotvarů.

Hypoplázie

Ztenčená endemetrická membrána neumožňuje ženě realizovat její reprodukční funkci - stát se matkou. Hypoplázie zabraňuje tomu, aby se vajíčko připojilo ke stěně dělohy. Vajíčko nedostává potřebnou výživu, kterou zajišťuje systém krevních cév, kvůli kterému plod po určité době po vzniku zemře. Tenká sliznice se často stává příčinou vzniku zánětlivých infekčních procesů v děloze, protože je méně chráněna před pronikáním různých mikroorganismů. Hypoplázie často způsobuje špatný vývoj vnějších pohlavních orgánů, mimoděložní těhotenství.

Proces změny endometria je jedním z nejdůležitějších v těle ženy. Prochází všemi obdobími správně, pokud je hormonální rovnováha normální. Při výskytu prvních odchylek, zhoršení zdraví, měli byste se poradit s lékařem. Udržování jejího zdraví je důležitým úkolem, kterému by každá žena měla věnovat dostatečnou pozornost..

Dotazy pro lékaře

Otázka: Ultrazvukové vyšetření 15. dne cyklu ukázalo, že moje tloušťka endometria byla 7 mm. Je to normou nebo zahájit léčbu?

Odpověď: Norm je relativní pojem. Indikátory tloušťky v této fázi jsou asi 9-13 mm. Existují situace, kdy ženy otěhotní s nižší četností, ale v takových případech mohou lékaři předepsat hormonální podporu, například Duphaston, analog progesteronu.

Otázka: Mám během ovulace tloušťku endometria 5 mm, lékař řekl, že to není norma a nebudu moci otěhotnět. Je to nějak zacházeno?

Odpověď: Pro zvýšení funkční vrstvy může lékař zvolit hormonální přípravky jako Proginova, Femaston atd. Existují homeopatická léčiva pro budování endometria, například Hormel. Tradiční medicína navrhuje pití čajů s malinovými listy a konzumaci čerstvých ananasů, ale účinnost těchto metod je obtížné ověřit..

Podobné články

Co je a jak se provádí folikulometrie?

Co je pánevní ultrazvuk: kdy a proč to udělat

Ultrazvuk vaječníků pro ovulaci. Kdy dělat?

Kdy a jak můžete pomocí ultrazvuku určit pohlaví dítěte

Pravděpodobnost početí v případě odchylek

Když endometrium po ovulaci neodpovídá normě, ženy okamžitě zpanikaří, což lékaři nepovažují za příliš rozumné rozhodnutí, protože koncepce je stále možná. Existuje vysoká pravděpodobnost úspěšného IVF, jehož součástí bude vytvoření normální velikosti sliznice dělohy.

I když se také vyskytují výjimky - v

v určitých případech pacienti otěhotní a přirozeně nosí zdravé dítě, ale v naší době je takových situací velmi málo.

Pokud není vajíčko oplodněno, budou změny v žlutém těle velmi rychlé, což sníží produkci progesteronu. Jak hladiny hormonů klesají, ve druhém vaječníku dozrávají nové folikuly.

Každý měsíc v reprodukci se vaječníky střídají. Hladina estrogenu a děložního hlenu stoupá do hormonální situace, která reaguje na menstruační krvácení a cyklus ovulace se znovu opakuje.

Tlusté endometrium

Pokud během ovulace endometrium dosáhne silné velikosti, pravděpodobnost těhotenství stále přetrvává. Ale v tomto případě je diagnostikována hyperplazie, což, jak víte, vede k neplodnosti. Pokud se oplodněné vajíčko nepřichytí na výstelku dělohy, pravděpodobně dojde k potratu. To je způsobeno významným zvýšením tónu dělohy a rychlou obnovou zesílené tkáně, v souvislosti s níž je embryo často odmítnuto.

Tenké endometrium

Existují také případy, kdy je slizniční vrstva příliš tenká a nepřesahuje šířku 4 mm. Pak je početí nepravděpodobné, protože embryo se tam jednoduše nebude moci uchytit..

Nástup těhotenství, stejně jako v předchozí situaci, je docela možný, ale pravděpodobnost těhotenství se blíží nule.

Díky tenké vrstvě vajíčko nepřijme požadovaný objem krve, tedy živin a kyslíku. V důsledku toho se embryo nevyvine a těhotenství „zamrzne“ a plod bude odmítnut.

Důsledky porušení

Hypoplázie vede k tomu, že během implantace se vajíčko nemá kde uchytit a dojde k potratu. Při nedostatečném vývoji slizniční vrstvy je zbytečné podstoupit umělou inseminaci.

Nezodpovědný přístup k léčbě hyperplazie může vést k následujícím zdravotním problémům:

 • transformace na onkologické vzdělávání;
 • porušení cyklu měsíčního krvácení;
 • neplodnost;
 • potrat;
 • anémie.

Endometrium podle dne cyklu. Normy tloušťky pro početí, IVF, během těhotenství, menopauza, dlouhý cyklus, ve fázi proliferace, heterogenní

Při plánování těhotenství mladé páry často čelí jednomu z problémů - malé tloušťce sliznice pokrývající stěny dělohy. Latinské slovo „endometrium“ znamená slizniční povrch, který zevnitř uzavírá ženský pohlavní orgán..

Normální, tloušťka endometria během porodu se mění podle dnů ovariálního cyklu, ale někdy existují poruchy, které vyžadují léčbu.

Endometriální struktura

Stěna ženského pohlavního orgánu je spojnicí tří vrstev různých tkání:

 • Vnější povrch orgánu je pokryt serózní membránou (perimetrie).
 • Uprostřed je myometrium.
 • Je obalen endometriem, které zevnitř zakrývá dělohu..

Vnitřní povrch sliznice ženského pohlavního orgánu je rozdělen na bazální část, která sousedí s meometrií, a funkční vnitřní povrch.

Základ bazální vrstvy tvoří buňky pojivové tkáně, krevní kapiláry a nervová zakončení, její buňky jsou těsně přitlačeny k sobě.

Prakticky nepodléhá hormonální transformaci. Tloušťka této struktury u zdravé ženy může být od 1 do 1,5 mm. Menstruace neovlivňuje její strukturu, na konci cyklu její buňky rostou a obnovují tloušťku funkční vrstvy.

Buňky funkční vrstvy jsou velmi citlivé na účinky ženských hormonů. Během menstruačního cyklu se neustále mění a na konci je odmítnut. Začátek cyklu je doprovázen obnovou funkční vrstvy díky tkáním bazální struktury.

V závislosti na fázi cyklu se tloušťka funkční struktury pohybuje od 0,5 do 1,5 cm, její horní část má kompaktní strukturu, spodní vrstva má houbovitou strukturu.

V děloze ženy provádí tkáň z endometria následující jedinečné úkoly:

 • Zabraňuje fúzi stěn dělohy.
 • Pomáhá embryu proniknout do stěny dělohy.
 • Poskytuje výživu embryu.
 • Podílí se na přívodu krve do placenty.
 • Dodává základní živiny tkáni placenty.

Fáze vývoje endometria

Vývoj endometria je řízen děložním cyklem, který trvá určitou dobu od prvního dne před příchodem menstruace do jednoho dne před další menstruací. Nazývá se také menstruační nebo ovariální cyklus. Toto období může trvat 21 až 35 dnů..

Endometrium, v závislosti na počtu dní, které uplynuly od začátku menstruace, má různé indikátory normy pro svou tloušťku.

Steroidní pohlavní hormony působí na endometrium, které pro ně působí jako cíl, a nutí ho projít 4 po sobě následujícími fázemi vývoje.

Po průměrnou dobu dělohy 28 dnů pokračují následující po sobě následující fáze:

 • Období deskvamace trvající 1 až 2 dny, které je charakterizováno regresí žlutého tělíska, prudkým poklesem koncentrace hormonů a křečemi spirálních tepen funkční části endometria. Kolaps přívodu krve vede k ischemii povrchové tkáně a jejímu odmítnutí.
 • Další období regenerace, které trvá 2 až 4 dny, je doprovázeno aktivací bazální části, která směruje další buňky k obnovení zničené vnitřní vrstvy dělohy..
 • Během 5-14 dnů pod vlivem zvyšující se aktivity hormonu estrogenu prochází fáze proliferace charakterizovaná zastavením menstruace, postupným zvyšováním tloušťky funkční části endometria a tvorbou dominantního ovariálního folikulu.
 • Konečná fáze cyklu trvající od 15 do 28 dnů se nazývá sekrece. Během tohoto období dosáhne hormonální pozadí svého vrcholu a zralé vejce opouští vaječník (ovulace). Vnější vrstva endometria je zcela vytvořena. V důsledku destrukce folikulu se objevuje žluté tělo a začíná produkovat progesteron.

Pokud nedojde k početí plodu, corpus luteum se stane pasivním, přeruší se jeho zásobování krví a začne nové kolo cyklu.

Jak a proč se měří tloušťka endometria?

Gynekolog na lékařské prohlídce nemůže určit velikost a stav endometria. K tomu je předepsáno ultrazvukové skenování, které se prochází v určité dny děložního cyklu. Lékař určí stav reprodukčního orgánu ženy, má patologie, identifikuje okolnosti, které ovlivňují strukturu a velikost sliznice dělohy.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku vnitřní vrstvy dělohy jsou shrnuty ve speciální tabulce, která pomůže určit stav reprodukční funkce ženy) se měří během ultrazvukového vyšetření (ultrazvuku) vnitřního povrchu ženského pohlavního orgánu.

Během menstruačního cyklu se každý den mění tloušťka sliznice ženského orgánu. Stav endometria během ovulace poskytuje lékařům potřebné informace ke stanovení zdraví ženského reprodukčního systému..

Průměrné ukazatele normálního vývoje endometria jsou shrnuty ve speciální tabulce, podle které může lékař učinit závěr o stavu pacienta. Skutečnost významného rozdílu v průměrných ukazatelích normy od získaných údajů je považována za patologii..

Tabulka norem endometria v mm podle dnů cyklu

Tabulka shrnuje průměrné ukazatele normální tloušťky sliznice dělohy, které určují optimální tloušťku vnitřní membrány ženského orgánu pro příznivé těhotenství.

Tabulka norem endometria:

Fáze vývoje endometriaRafinované fáze podle dnů cyklu, dnůVelikost funkční části endometria, cm
Fáze krváceníFáze deskvamace1 až 20,5 až 0,9
Fáze regenerace3 až 40,2 až 0,5
Fáze šířeníZačátek 5. až 7. etapy0,3 až 0,7
Střední fáze od 8 do 100,7 až 1
Konečná fáze od 11 do 141 až 1.4
Fáze sekreceZačátek etapy od 15 do 181 až 1.6
V polovině nohy od 19 do 231 až 1,8
Poslední fáze od 24 do 271 až 1,7

Normy endometria podle fáze

Vývoj endometria odpovídá určitým fázím děložního cyklu a v každé fázi růstu má jinou tloušťku. Pomocí ultrazvuku předepsaného v různých bodech menstruace lékař sleduje stav sliznice a hodnotí průběh tohoto procesu.

Endometrium podle dne cyklu. Sazby jsou uvedeny v tabulce.

V souladu se známými běžnými průměrnými statistickými ukazateli odborník učiní závěr o zdraví orgánu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla pacienta.

Fáze krvácení

Děložní cyklus začíná nástupem menstruace, která je výsledkem destrukce funkčního povrchu endometria. Krvácení může nastat od 4 do 7 dnů. Tato fáze je rozdělena do dvou časových období - deskvamace a regenerace..

Deskvamace (odmítnutí) trvá jeden nebo dva dny a je charakterizována velikostí povrchu sliznice od 0,5 do 0,9 cm.

Poté se 3. - 4. den zapne regenerační systém, který znovu vytvoří zničenou sliznici ženského orgánu. Tato doba je charakterizována minimální tloušťkou funkční tkáně, jejíž velikost je přibližně 0,2 - 0,5 cm. Zahájený retenční proces zcela obnoví odmítnutou tkáň

Proliferativní fáze

Pátý den menstruačního cyklu zahajuje fázi proliferace trvající od 14 do 16 dnů, jejímž hlavním úkolem je vyvinout a posílit novou funkční strukturu.

Fáze:

 • Počáteční fáze tohoto období je určena tloušťkou endometria 5 mm pátého dne děložního cyklu a 7 mm po 7 dnech od začátku menstruačního procesu. První fáze trvá 3 dny.
 • Střední stádium trvá 2 dny a je charakterizováno aktivním růstem buněk děložní sliznice, tloušťka vrstvy z 0,8 cm 8. dne cyklu se zvyšuje na 1-1,2 cm 10. dne procesu.
 • Konečná fáze období proliferace trvá 4 dny, sliznice zhoustne a do 14. dne cyklu se zvětší na 10-12 mm, tělo vytvoří dominantní ovariální folikul.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku sliznice během tohoto období kolísají od 0,3 do 1,4 cm, v závislosti na průběhu počáteční nebo konečné fáze procesu) jeho vývoje v proliferativní fázi vytváří optimální podmínky pro příjem zralého vajíčka.

Sekretářka

Sekreční fáze děložního cyklu je také rozdělena do tří období, doba trvání fáze je 5 dní, od 15 do 30 dnů menstruačního procesu.

V této době vajíčko sestupuje do vnitřní dutiny dělohy:

 • Počáteční fáze probíhá od 15 do 18 dnů cyklu, normální tloušťka slizničního povrchu dělohy by měla být v rozmezí 1,2-1,6 cm.
 • Ve střední fázi se funkční vrstva zesiluje na maximální hodnotu 1,8 cm, ale za normu se považuje také velikost sliznice v rozmezí od 14 do 16 mm. Proces probíhá od 19 do 24 dnů od začátku děložního období.
 • Charakteristickým rysem pozdního stádia je získání funkční tkáně maximální hustoty, velikost sliznice ženského orgánu klesá na 12 mm. Fáze začíná 24. den obecného cyklu a končí prvním dnem vývoje další fáze.

Rychlost zpoždění

Zpoždění v kritických dnech žen prodlužuje celý děložní cyklus. K tomu nejčastěji dochází v důsledku hormonálního narušení, které může být vyvoláno stresovou situací, nezdravou stravou, patologií v endokrinním systému a gynekologickým onemocněním.

Endometrium ve dnech cyklu (průměrná tloušťka průměru je od 1,2 do 1,4 cm) v období zpoždění menstruace zůstává na úrovni sekreční fáze.

V této době tělo nevytváří potřebné hormony v požadovaném množství, tloušťka sliznice ženského orgánu se nemění a zastaví se na hodnotě odpovídající stupni sekrece (1,2-1,4 cm). Funkční vrstva endometria není zničena, což vysvětluje absenci krvácení.

Tloušťka endometria před menstruací

Slizniční povrch pohlavního orgánu před kritickými dny žen prochází fází sekrece, její tloušťka v této fázi je 12 m. Na konci fáze se dosáhne maximální koncentrace hormonů estrogenu a progesteronu, cévy ve funkční tkáni podstoupí křeče a zhroutí.

Velikost endometria se stává asi 0,3-0,5 cm.

Během těhotenství

Během ovulace zralé vejce opouští vaječník a vstupuje do dělohy během fáze vylučování. Jeho oplodnění během prvního dne nevede ke zvýšení velikosti endometria, jeho tloušťka zůstává nezměněna, pouze po několika týdnech se velikost sliznice zvýší na 2 cm. Měsíc po početí dítěte je na ultrazvuku vidět malý plod.

U negativních těhotenských testů lze během zpoždění cyklu provést ultrazvukové vyšetření a pokud je doba těhotenství delší než 2–3 týdny, pak podle tloušťky endometria lze bezpečně říci, zda bylo oplodněné vajíčko fixováno na stěnu dělohy. Nedostatek oplodnění vajíčka vede k odmítnutí sliznice vnitřního povrchu dělohy a nástupu menstruace.

Norma tloušťky endometria s dlouhým cyklem

Prodloužení děložního cyklu se může vyvinout pod vlivem různých důvodů:

 • Klimatická změna.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Zánětlivý proces.
 • Pozdní ovulace.
 • Užívání léků.
 • Odmítnutí užívat perorální antikoncepci (OC).

Pokud prodloužení menstruace není genetickým znakem ženského těla, je nutné provést lékařskou prohlídku a zjistit důvod, který tento proces vyvolal.

Při absenci patologií se normy pro tloušťku endometria podle fází menstruačního cyklu nemění, fáze se prodlužují. Při normální ovulaci dlouhý cyklus nezabrání ženě otěhotnět..

Norma pro fyziologické pojetí a IVF

Vzhledem k tomu, že postup IVF není pro ženské tělo přirozený, je tedy možnost početí dítěte mnohem menší než při přirozeném fyziologickém procesu. Aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného dokončení postupu, je nutné připravit endometrium předem.

Pro úspěšné uchycení plodu v děloze ženy by měla být optimální velikost endometria v rozmezí 9-11 mm, odchylky od těchto parametrů výrazně snižují pravděpodobnost úspěšného oplodnění in vitro.

Tloušťka sliznice ženského orgánu menší než 8 mm neumožňuje normální vývoj plodu a dokonce s nástupem těhotenství bude pravděpodobnost potratu v prvním trimestru velmi vysoká.

Ve vzácných případech je velikost endometria větší než 11 mm, zatímco oplodněné vajíčko se nemůže uchytit na stěně dělohy.

V tomto případě je postup zrušen z důvodu nedostatku šancí na jeho úspěšné dokončení..

Co dělat, pokud se tloušťka neshoduje

Rozdíl v tloušťce sliznice od normálních indikátorů odpovídajících fázím cyklu naznačuje, že během děložního cyklu endometrium neprochází nezbytnými hormonálními a strukturálními transformacemi.

Tato situace může vést k nemožnosti početí dítěte. Je nutné vyšetřit a zjistit příčinu patologie, po zastavení zdroje poruchy by se tloušťka sliznice měla vrátit do normálu.

Během menopauzy

Endometrium podle dnů cyklu (norma tloušťky v této fázi je 0,5 cm) během menopauzy se ztenčí, někdy atrofuje a menstruace se zastaví. Pokud je na ultrazvukovém snímání zaznamenána silná odchylka od normy 5 mm, pravděpodobnost výskytu patologie se značně zvyšuje.

Endometrium při užívání COC

Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) ovlivňují reprodukční funkci ženského těla různé faktory.

Jsou to následující:

 • Zabraňuje zrání vajíčka a zabraňuje ovulaci.
 • Vyvolává zvýšení viskozity hlenu v děložním čípku pohlavního orgánu, čímž brání vstupu spermatu do dělohy.
 • Určete kontraktilní funkci vejcovodů a zablokujte možnost oplodnění vajíčka mužskými spermiemi.
 • Blokuje regeneraci endometria po menstruaci, což znemožňuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy.

V jaké tloušťce se škrábání provádí

Hyperplazie endometria je charakterizována růstem její funkční vrstvy, která vede ke změně její struktury, k aktivnímu dělení buněk a hojnému krvácení. Tato patologie zvyšuje riziko rakoviny..

Kritická hodnota tloušťky endometria odpovídá 26 mm.

S takovými indikátory lékař předepisuje kyretáž a následnou hormonální terapii, což snižuje pravděpodobnost relapsu..

Patologie

Reprodukční funkce ženy přímo závisí na stavu endometria. Nejběžnějšími patologiemi sliznice dělohy jsou hypoplázie a hyperplazie. Obě odchylky v zanedbání vedou ženu k neplodnosti.

Hyperplazie

Vývoj patologie hyperplazie endometria je doprovázen zvýšením tloušťky funkční vrstvy vnitřní výstelky pohlavního orgánu na 2,6 cm. Po dosažení této velikosti se tkáňové buňky začnou intenzivně množit a jeho hustota a struktura se mění. Takové porušení neumožňuje fixovat plod na stěnu dělohy..

Toto narušení v těle ženy se projevuje poruchou menstruace, změnou jejího trvání a intenzitou krvácení. Toto onemocnění může být doprovázeno anémií různé závažnosti, mezi obdobími se může objevit krvácení, přerostlá tkáň se stává zdrojem patogenních buněk a různých novotvarů.

Hypoplázie

Reverzní proces hyperplazie způsobuje ztenčení funkční vrstvy endometria a nazývá se hypoplázie. Podkopává reprodukční funkci ženy a vážně snižuje pravděpodobnost početí dítěte..

Tato patologie brání rozvíjejícímu se plodu fixovat se na stěnu dělohy, zaostává ve vývoji z nedostatku živin a umírá. Tenká vrstva endometria špatně chrání tělo před penetrací infekčních mikroorganismů a stává se příčinou rozvoje zánětu v ženském orgánu.

Co naznačuje heterogenní struktura endometria??

Vzhled heterogenity ve struktuře funkční tkáně ženského orgánu naznačuje vznik problémů v práci ženského těla obecně nebo konkrétně v reprodukčním systému. Mohou se objevit v důsledku zánětu a abscesů v těle nebo hormonálních poruch.

Příznaky této odchylky nejsou jasné, obvykle doprovázené:

 • porušení děložního období;
 • bolestivé syndromy během menstruace.

Heterogenita funkční vrstvy odhalená ultrazvukem může být důsledkem těchto onemocnění:

 • Polypy - vzhled ve vnitřní dutině ženského orgánu s růstem na tenké noze, která má strukturu podobnou endometriu.
 • Submukózní myom - tvorba benigního nádoru, který zvyšuje objem dělohy.
 • Rakovina je zhoubný novotvar, který je v počáteční fázi velmi špatně diagnostikován kvůli silné podobnosti s myomem.
 • Adenomyóza dělohy - výskyt cysty v děložní dutině.

Nejčastěji po důkladném vyšetření lékař předepíše postup lékařské kyretáže, pomocí kterého je odstraněna funkční tkáň sliznice dělohy. Operace se provádí několik dní před dny kritických žen, odstraněné endometrium se v dalším období zcela regeneruje.

Co znamená tloušťka endometria 4, 7, 12 mm, když je to norma?

Tloušťka endometria se měří ultrazvukem. Velikost 4 mm odpovídá normě ve stádiu regenerace na začátku děložního cyklu, tloušťka 7 mm je normální ve stadiu proliferace ve střední fázi a velikost 12 mm je naprosto normální ve stadiu sekrece menstruačního cyklu..

Prevence ztenčení a zesílení endometria

Abyste zabránili výskytu těchto porušení, měli byste:

 • Snažte se vést aktivní a dynamický životní styl.
 • Chraňte před infekcemi a neplánovaným těhotenstvím.
 • Jezte zdravá a zdravá jídla bohatá na vitamíny a minerály.
 • Nedělejte depresi a vyhýbejte se stresu.
 • Minimálně jednou za rok navštivte gynekologa (proveďte nátěr, ultrazvuk).

Vážný přístup k jejímu zdraví umožní ženě udržovat normální tloušťku endometria z cyklu na cyklus a stát se šťastnou matkou.

Design článku: Oleg Lozinsky

Video o normě endometria podle dne cyklu

Jaká je norma endometria a jak jej vybudovat:

Při plánování těhotenství je důležité vědět o všech fyziologických procesech v ženských a mužských organismech. Mezi hlavní podmínky pro úspěšné početí patří kvalitní semenné tekutiny a pravidelná ovulace.