Norma tloušťky stěn dělohy v závislosti na dni cyklu

Endometriální vrstva lemuje děložní dutinu zevnitř, vytváří optimální podmínky pro vajíčko a podporuje průběh těhotenství. Rychlost tloušťky endometria závisí na dni cyklu. Velikost sliznice může být nižší nebo vyšší než obvykle. Obě podmínky jsou neobvyklé a vyžadují opravu..

Ženy se dozvěděly o důležitosti velikosti endometria během menstruačního cyklu po zahájení problémů s počátkem nebo objevení gynekologických onemocnění. Tomu se lze vyhnout. Moderní diagnostické metody vám umožňují přesně a rychle posoudit stav dělohy a existující abnormality. Endometrium lze vrátit do normálu. K tomu je nutné pravidelně podstupovat ultrazvukové vyšetření a v případě zjištěných patologií být léčeni pod lékařským dohledem.

Stanovení tloušťky vrstvy

Ultrazvuk je nejrychlejší, nejbezpečnější a nejinformativnější metoda pro stanovení tloušťky děložní výstelky. Během rutinního vyšetření gynekologem není možné získat přesné ukazatele. Pouze ultrazvuk dokáže analyzovat echografické příznaky vnitřní vrstvy pohlavního orgánu. Lékaři sledují, jak endometrium roste a mění se, a také detekují patologické změny, včetně růstu nádoru.

Při absenci kontraindikací se odborníci uchylují k transvaginální metodě, když je orgán vyšetřen pochvou. Nejdůležitější podmínkou je provedení studie v den předepsaný lékařem. To je způsobeno skutečností, že rychlost endometria v každém dni menstruačního cyklu je jiná. Normální ukazatele tloušťky sliznice během ovulace se liší od parametrů tloušťky před menstruací. Rozdíl je nevýznamný, ale i ta nejmenší odchylka ovlivňuje reprodukční schopnosti a zdraví obecně.

Účinky endometritidy na menstruaci

Jak endometritida ovlivňuje menstruaci, je způsobena změnami tloušťky sliznice, výskytem hnisu, sraženin. Výtok se stává buď hojnějším, nebo naopak výrazně menším. Skutečnost, že se mění množství a složení hormonů, je také významná. Ale oni určují pořadí a charakteristiky průběhu všech fází menstruačního cyklu. Hlavní věc, kterou se onemocnění vyznačuje, je to, že receptory buněk sliznice dělohy jsou méně citlivé na účinky hormonů. Proto intermenstruační výtok a změny v jejich povaze v kritických dnech.

Jaká menstruace s endometritidou závisí také na formě onemocnění (akutní nebo chronické), úrovni poškození tkání sliznice. Ale v každém případě je narušena jeho sekreční funkce, orgán začne produkovat serózní a hnisavé hmoty, které dávají sekrecím specifický zápach. A v chronickém průběhu onemocnění se barva menstruace stává nahnědlou.

Známky řídnutí

Zdravé endometrium, jehož tloušťka a struktura odpovídá dni cyklu, zajišťuje spolehlivou implantaci embrya, ale ne všechny ženy chápou význam měřených parametrů a věnují pozornost známkám snížení tloušťky vrstvy. Specifické projevy tenkého endometria nebyly identifikovány, ale některé příznaky by měly upozornit a stát se důvodem k vyhledání lékařské pomoci.

Jedním z hlavních příznaků ztenčení sliznice je selhání menstruačního cyklu, kdy v pravý čas nedochází k menstruaci a jsou pravidelně pozorována zpoždění..

Kromě cyklických odchylek může být snížení tloušťky doprovázeno následujícími projevy:

 • sporé období;
 • bolesti dolní části břicha;
 • přítomnost krvavých sraženin ve výtoku;
 • krvácení mimo menstruaci.

Podšívka dělohy usnadňuje připevnění embrya a je strukturou, která dodává embryu živiny. Pokud endometrium neodpovídá fázi cyklu a jeho tloušťka je nedostatečná, těhotenství je nemožné. Vajíčko prostě nemá šanci na úspěšnou implantaci do dělohy. Oplodněné vajíčko je odmítnuto a lékaři v takových případech diagnostikují potrat v raných fázích. Pro ty, které chtějí otěhotnět, jsou tyto odborné posudky další promarněnou příležitostí mít dítě. Situace mohla být odlišná, kdyby byla opatření k nápravě tenkého endometria přijata včas.

Během těhotenství

V příštím menstruačním cyklu se znovu hromadí, a tak trvá až do menopauzy. Pokud embryo zůstane, funkční vrstva se nadále vyvíjí a roste. Normální tloušťka v prvním trimestru je 20 mm. Po 30 dnech může ultrazvukové vyšetření detekovat malé oplodněné vajíčko.

Dále sliznice zastavuje vývoj a stává se součástí placenty.

Normy endometria podle fáze

Endometrium se aktualizuje každý měsíc a má dvouvrstvou strukturu. Bazální (hluboká) vrstva se nemění a podporuje regeneraci funkční vrstvy, jejíž tloušťka je proměnlivá.

Velikost sliznice v prvních dnech cyklu je v průměru 3-4 mm. Endometriální vrstva dosáhne své maximální tloušťky poté, co se vajíčko vytvořilo a opustilo folikul. Během ovulace se indikátory mohou lišit, v průměru jsou 12-19 mm. Po dokončení oplodnění jsou tyto parametry optimální pro úspěšné připojení a další implantaci embrya..

V případech, kdy nedojde k těhotenství, je zarostlá vrstva endometria odmítnuta a vychází během menstruace.

Ukazatele, které jsou studovány k posouzení velikosti a struktury sliznice, jsou považovány za průměrné, ale při srovnání výsledku s normální tloušťkou endometria dělohy umožňují závěry o stavu vnitřní membrány a perspektivách početí.

Pokud je hormonální pozadí v pořádku, proces růstu sliznice prochází třemi po sobě následujícími obdobími: menstruace (krvácení), proliferace, sekrece. Každá fáze má své vlastní načasování, vlastnosti a funkce..

Fáze krvácení

Ve fázi menstruace, při neúspěšném početí, je funkční vrstva odmítnuta a vystupuje spolu s krví. Za začátek krvácení se považuje první den nového cyklu. Menstruace trvá 3-7 dní. Odmítnutí začíná v prvních 2 dnech, velikost endometria během tohoto období je od 6 mm do 9.

3. - 5. den menstruačního cyklu začíná postupná regenerace tkání. Tloušťka se zvyšuje a na konci fáze krvácení dosahuje 3 mm. Soulad slizniční vrstvy s těmito parametry je považován za normu..

Proliferativní fáze

Proliferace endometria trvá 2 týdny. Během této doby mají folikuly odpovědné za produkci estrogenu čas na zrání. Tento hormon stimuluje aktivní růst děložní membrány. Výsledkem je, že funkční vrstva zesílí a na konci období její velikost dosáhne 11–13 mm. Souběžně s nárůstem velikosti se mění přenos zvuku sliznice. Na konci šíření je tento indikátor 9-11 mm.

Proliferace začíná pátý den cyklu. Fáze zahrnuje ranou, střední a pozdní fázi. Všechna 3 období musí vždy probíhat v jasném sledu. Nepřítomnost nebo narušení v průběhu kterékoli z těchto fází naznačuje vývoj patologických procesů v těle.

Tloušťka endometria dělohy 7 mm se považuje za prahovou hodnotu pro možné oplodnění. Pokud je velikost menší, koncepce se nevyskytuje..

Ve fázi proliferace je tloušťka téměř dvakrát větší, ale toto není nejúspěšnější období pro oplodnění. Ženské tělo je zranitelné, reaguje na jakékoli negativní jevy a podněty. Nemoci, stres, přepracování mohou zastavit přirozené zrání folikulu a vyvolat předčasné odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy.

Nejpříznivějším obdobím pro oplodnění je třetí (sekreční) fáze, která začíná po proliferaci endometria.

Sekretářka

Sekrece je období intenzivního růstu sliznice. Fáze trvá od 15. do 30. dne a je doprovázena aktivní produkcí progesteronu, který stimuluje proliferaci endometriálních tkání. Slizniční vrstva se zvětšuje, bobtná, stává se hustá, houbovitá a cévní. Velikost pláště může dosáhnout 21–26 mm. Toto je normální tloušťka, dostatečná k bezpečnému připojení a výživě embrya.

Sekreční fáze zahrnuje tři fáze:

 1. Brzy je 15. - 18. den. Normální parametr tloušťky tohoto období je 12 mm.
 2. Ve fázi střední sekrece (od 19. do 23. dne) je pozorována maximální velikost vrstvy endometria, po které se zahušťování zastaví. Norma pro toto období je 15–21 mm.
 3. Pozdní období sekreční fáze začíná 24. den od začátku menstruace a trvá 3-4 dny. Velikost endometria se začíná zmenšovat a dosahuje 10-17 mm.

Pokud nedojde k oplodnění, menstruační fáze začíná znovu a děložní výstelka je během menstruace odmítnuta. Tato sekvence je považována za fyziologickou normu. U všech žen v reprodukčním věku se tato období pravidelně opakují..

Zpožděný nástup menstruace

Při absenci patologických procesů je menstruační cyklus charakterizován pravidelností a mírnou ztrátou krve. Během puberty jsou možné výkyvy v trvání mezi obdobími. Někdy je nemožné přesně vypočítat, kdy přijde další období..

Při absenci těhotenství může někdy dojít ke zpoždění nástupu menstruace v důsledku hormonálního narušení. Pokud dojde k nerovnováze v produkci hormonů, pak tloušťka děložního epitelu zůstává se zpožděním na úrovni 12-14 mm. Nesnižuje se, nedochází k odmítnutí a nedochází k menstruaci.

U některých onemocnění dělohy dochází ke zpomalení odmítnutí funkční vrstvy, což ovlivňuje intenzitu a trvání menstruace. K hojné ztrátě krve může dojít po spontánním potratu, kdy dojde k neúplnému oddělení vajíčka a jeho části zůstanou v děloze.

Tloušťka podle dnů cyklu

Hormonální pozadí je zodpovědné za tloušťku funkční vrstvy endometria. Pokud není pozorována nerovnováha, v různých dnech cyklu bude velikost sliznice odpovídat normálním hodnotám.

S menstruací se endometrium výrazně mění:

 • v počátcích je vnímána jako heterogenní struktura o tloušťce 5–9 mm. Neexistuje žádné jasné vrstvené složení vnitřní podšívky. To je způsobeno skutečností, že během této doby jsou buňky umístěny nestandardně;
 • 3-4. Den menstruace - buňky získávají jasnou strukturu, zvyšuje se echogenicita a tloušťka vrstvy endometria se snižuje na 3-5 mm;
 • 5-7. - normální ukazatele tloušťky endometria jsou od 6 do 9 mm. S nástupem proliferačního stádia cyklu se zvyšuje vodivost zvuku, echogenicita klesá a velikost endometria se zvyšuje;
 • 8. – 10. - postupné zesílení sliznice pokračuje. Ve středu vrstvy endometria se objevuje jasná hyperechoická struktura. Indikátory normy tloušťky se pohybují v rozmezí 8-10 mm;
 • 11. – 14. - echografický obraz zůstává téměř nezměněn. Jedná se o pozdní fázi proliferace s charakteristickým zvýšením echogenicity a zesílením endometria dělohy až na 9–13 mm;
 • 15.-18. - funkční membrána dělohy se zhoustne na 10-15 mm. Významné změny v echogenicitě a struktuře endometria nejsou pozorovány;
 • 19. - 23. - normální parametr se pohybuje od 10 do 18 mm. Toto je maximální indikátor pro celé období. Poté se zahušťování endometria zastaví;
 • 24. - 28. den měsíčního cyklu je pozorován pokles velikosti endometria. Jeho tloušťka je snížena na 12 mm, během ultrazvuku je patrná heterogenita struktury a zvýšená echogenicita.

Stručně o endometritidě

Sliznice dělohy má dvě vrstvy. Horní a trpí endometritidou, když bakterie nebo viry napadnou její strukturu a poškodí ji. Navzdory skutečnosti, že funkční vrstva sliznice je během menstruace pravidelně odmítána, je velmi zranitelná. Je také snadné narušit integritu jeho struktury v důsledku mechanického působení během lékařských manipulací prováděných v děložní dutině. Přispívá k tomu slabá imunita, neznalost hygienických pravidel, a to i v kritických dnech.

Během menstruace s endometritidou jsou příznaky tak zřejmé, že člověk nemůže cítit změny. Začínají se objevovat před nástupem kritických dnů:

 • Bolest v břiše, podobná menstruační bolesti;
 • Teplota stoupá na 38 stupňů;
 • Výtok z genitálního traktu, nejprve rozmazaný, pak intenzivnější;
 • Otok a bolestivost dělohy během vyšetření.

Možné patologie

Pokud analyzujete výsledky ultrazvukových studií, digitální hodnoty tloušťky endometria ve dnech cyklu vykazují rostoucí trend. Růst je postupný - a to je v souladu s normou. Ale bohužel ne všechny ženy mají takový ideální obraz. Velikost sliznice dělohy se často liší od standardních indikátorů. K tomu dochází pod vlivem různých důvodů a faktorů, včetně:

 • hormonální poruchy;
 • poranění sliznice a děložní dutiny;
 • zhoršený krevní oběh;
 • zánětlivá a infekční onemocnění dělohy.

Patologie endometria jsou detekovány ultrazvukem a během dalších laboratorních vyšetření. Poté, co je zjištěna a potvrzena příčina odchylky, lékař předepíše léčbu s přihlédnutím ke stadiu a typu onemocnění, stejně jako věku, fyziologickým charakteristikám a stavu těla..

Rozdíl mezi tloušťkou endometria se obvykle dělí na 2 typy: hypoplázie a hyperplazie.

Hyperplazie

Hyperplazii se říká patologická proliferace endometria. Anomálie v tloušťce slizniční vrstvy dělohy se odráží v hustotě. Stoupá a struktura se stává heterogenní. Takové změny znesnadňují implantaci plodu a průběh dalších procesů, které přispívají k normálnímu vývoji embrya..

Toto onemocnění je nebezpečné, protože rychle rostoucí endometrium před menstruací během menstruace nevychází. To může vést k perforaci (průniku), silnému krvácení a nemocničnímu ošetření.

Hyperplazie může být žlázovitá a atypická. Druhá forma je nebezpečnější a je považována za prekancerózní stav..

Hlavním důvodem nekonzistence endometria s normami jsou hormonální poruchy. Zahušťování je vyvoláno aktivní produkcí nedostatku estrogenu a progesteronu. Mezi další příčiny patří nádory a polycystické vaječníky, onemocnění endokrinního systému, metabolické poruchy, prodloužená hormonální terapie, oslabená imunita, potrat a trauma dělohy.

Hypoplázie

Abnormálně tenké endometrium v ​​medicíně je definováno pojmem „hypoplázie“. Toto onemocnění patří k vrozeným patologiím vznikajícím při nedostatečné syntéze hormonů.

Hypoplastické endometrium nemá žádné příznaky. Nemoc se neprojevuje, dokud žena nemá touhu otěhotnět. S tím mohou nastat potíže a pouze zkušený lékař dokáže určit, co vyvolalo vývoj endometriální patologie. Mezi příznaky nemoci patří:

 • dlouhá absence těhotenství;
 • časté potraty;
 • pozdní menstruace (po 16 letech);
 • patologický vaginální výtok;
 • nepravidelná období.

Po celý život není hypoplázie nebezpečná, ale s tenkým endometriem prakticky neexistuje šance na to, aby dítě vydržel. Ztenčená skořápka zabraňuje těhotenství a plnému připojení embryí.

Neshoda tloušťky

Indikátory normy tloušťky endometria jsou individuální, v závislosti na stavu reprodukčního systému, věku a dalších charakteristikách organismu. Parametry, které přesahují stanovené limity, jsou považovány za porušení. Podobné jevy jsou pozorovány při potratu a rozvoji gynekologických onemocnění..

Jediným příjemným důvodem pro nekonzistenci tloušťky endometria může být koncepce, ke které došlo. Nadměrný růst stimuluje aktivní produkci progesteronu (těhotenský hormon). Sliznice zarůstá krevními cévami, sekrece se stává hojnější a vrstva endometria se zvyšuje na 20 mm nebo více. V ostatních případech se jakékoli odchylky od indikátorů normy obvykle označují jako patologické stavy..

Komplikace a důsledky

Pokud ultrazvuk neodhalí žádné abnormality a tloušťka endometria je normální, má žena šanci otěhotnět a porodit zdravé dítě. Bohužel ne každý dbá na své zdraví. Vzácné návštěvy lékaře, ignorování alarmujících příznaků a samoléčba často vedou k rozvoji gynekologických patologií, které jsou nebezpečné pro reprodukční systém. Nejhorším důsledkem je neplodnost. Neschopnost otěhotnět se vyvíjí v důsledku pozdní diagnostiky a léčby progresivních onemocnění.

U hyperplazie u žen je cyklus narušen, zvyšuje se intenzita a trvání měsíčního výtoku. Časté krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími, vede k anémii. Kromě toho abnormální proliferace vnitřní výstelky dělohy způsobuje endometriózu, cysty, polypy a další neoplazmy.

Neméně nebezpečné jsou komplikace hypoplázie. Zpravidla se neobjevují v prvních dnech a měsících po diagnóze onemocnění. Zranitelnost tenkého endometria přispívá k neomezenému pronikání patogenních mikroorganismů do děložní dutiny. To způsobuje infekční a zánětlivé procesy, vyvolává mimoděložní těhotenství a časté potraty..

Během užívání COC

Se zpožděním se cyklické období prodlužuje, což vede k hormonální nerovnováze. Často jsou takové problémy způsobeny stresem, nezdravou stravou, gynekologickou patologií nebo poruchami endokrinního systému. Během zpoždění se nevytvářejí potřebné hormony a sliznice si zachovává velikost odpovídající fázi sekrece. Průměr je 12-14 mm. Z tohoto důvodu není endometrium odmítnuto, menstruace nezačne a velikost se nezmenšuje..

U pacientky užívající hormonální antikoncepci má endometrium stav podobný období menopauzy.

Při užívání antikoncepce dochází k následujícím změnám:

 1. Lék inhibuje zrání vajíčka, je neaktivní, takže nedochází k ovulaci.
 2. Pokud pijete antikoncepci, hlen v děložním čípku je velmi silný, kvůli čemuž spermie nemohou proniknout do dělohy.
 3. Hormony obsažené v COC poskytují špatnou peristaltiku vejcovodů. Pravděpodobnost průniku spermií do vajíčka je minimální.
 4. Pod vlivem COC se slizniční vrstva neobnovuje, takže nedojde k oplodnění. I když je koncepce úspěšná, oplodněné vajíčko se nebude moci připojit ke stěnám dělohy..

Zpoždění menstruace nastává z různých důvodů: těhotenství, nervové napětí, zvýšená fyzická aktivita, hormonální poruchy, urogenitální onemocnění. Několik dní před menstruací se zastaví produkce hormonů, které stimulují růst endometria. Děložní vrstva je asi 12 mm. Pokud není menstruace způsobena nástupem těhotenství, je tloušťka endometria obvykle 11-13 mm.

Pokud došlo ke zpoždění v důsledku nástupu těhotenství, pokračuje se v produkci progesteronu, který stimuluje růst vnitřní vrstvy dělohy. Přibližně 3 týdny po oplodnění dosahuje tloušťka endometria 2 cm. Mnoho ultrazvukových přístrojů určuje počátek těhotenství v počátečních stádiích právě zvýšenou tloušťkou děložní vrstvy.

Léčba poruch

Tloušťka endometria je úspěšně opravena. Pokud se během ultrazvukového vyšetření objeví odchylky ve dnech cyklu směrem nahoru nebo dolů, lékař určí typ, stádium a echo příznaky patologie.

Hyperplazii lze léčit léky a chirurgicky. Dávkování a vhodné léky předepisuje odborník po určení typu a rozsahu onemocnění. Nejúčinnější je hormonální léčba progesteronovými léky. S poklesem hladiny estrogenu dosahuje endometrium normálních hodnot.

Chirurgická intervence se používá v případech, kdy konzervativní metody nejsou účinné. Lékaři mohou endometrium odstranit. V obtížných případech atypické hyperplazie je děloha vyhubena.

Použití hormonálních látek poskytuje dobré výsledky při léčbě hypoplázie. Tenká vrstva endometria se koriguje, čímž se překročí dávka hormonu estrogen. Pokud onemocnění vzniklo v důsledku zánětlivých procesů reprodukčních orgánů, jsou terapeutická opatření zaměřena na zastavení a odstranění zánětu. Těžké formy hypoplázie vyžadují chirurgický zákrok.

Reprodukční zdraví ženy závisí na mnoha faktorech. Indikátor tloušťky endometria je jedním z nejdůležitějších a nejvýznamnějších parametrů, protože s ním je spojena schopnost otěhotnět, porodit a porodit dítě. Pravidelný ultrazvuk pomůže sledovat normální a abnormální podmínky endometria a identifikovat další gynekologické abnormality.

Malý výboj

Menstruace s chronickou endometritidou je nejčastěji charakterizována snížením objemu výtoku. Vyšetřením se zjistilo, že děložní výstelka je ztenčená, bez ohledu na to, v jaké fázi cyklu nastane. Narušení funkce vaječníků, které je nevyhnutelné v případě onemocnění, způsobuje nedostatek progesteronu. Snižuje se také objem dalších hormonů důležitých pro kritické dny. Během prvních dvou fází cyklu nemá sliznice dělohy schopnost zotavit se. Někdy je nahrazena nefunkční tkání. Takto se projevuje vleklá endometritida, zatímco sporé období je způsobeno zmenšením oblasti děložní sliznice.

Zánětlivý proces, který v něm probíhá, také způsobuje výskyt hnisavého a krvavého výtoku mezi menstruací a mohou být hojné. Důvod:

 • Nedostatečnost bazální vrstvy endometria;
 • Snížení počtu krevních destiček;
 • Porušení sekreční funkce reprodukčního systému.

Štíhlá menstruace s chronickou endometritidou se kombinuje s poruchami cyklu, kdy musí čekat týdny. Silná menstruace však také nezaručuje jejich včasný příjezd. S rozvojem onemocnění může sliznice dělohy předjet ještě závažnější lézi s tvorbou adhezí na povrchu, nahrazením endometria pojivovou nebo jizvou. Pak se menstruace stává zcela nemožnou..

Normy tloušťky endometria podle dne menstruačního cyklu

Hlavní reprodukční orgán, děloha, je lemována funkční vrstvou. Je určen k provedení početí, je k němu připojeno embryo, kterým se embryo živí potřebnými látkami. Tloušťka endometria se mění podle dnů cyklu: postupně roste, je nasycena krví přes cévy a žlázy a připravuje se na příjem embrya. Podle velikosti vrstvy lze vyvodit závěry o správném fungování reprodukčního systému a o tom, zda bude žena schopná otěhotnět..

Struktura a úkoly endometrioidní vrstvy

Vnitřní povrch dělohy je lemován tkání, skládající se ze dvou vrstev, z nichž každá je vybavena vlastní funkcí:

 1. Bazální - prostupuje kapilárami, má statickou tloušťku, je zodpovědný za přísun krve a obnovu vrstvy po ní.
 2. Funkční - řídí tok menstruačního cyklu. Při absenci těhotenství je tato vrstva odmítnuta. Buduje se znovu za 28–35 dní. Funkční vrstva bude značně poškozena během potratu, kyretáže a porodu.

Stanovená norma endometria se mění podle dnů cyklu s přihlédnutím k věku ženy, infekčním chorobám, potratům, porodu a dalším faktorům.

Normální implantace embrya a stabilita cyklu závisí na změnách endometria.

Endometrioidní tkáň plní v děloze následující funkce:

 1. prevence narůstání stěn dělohy;
 2. podpora připojení vajíčka ke stěně dělohy;
 3. krmení embrya;
 4. účast na plnění placenty krví.

Pod vlivem hormonálních látek dochází k růstu endometria ve dnech cyklu ve 4 obdobích:

 1. Krvácení (deskvamace). Části odmítnuté sliznice vycházejí s aktivními kontrakcemi dělohy. Zaznamenává se regrese žlutého tělíska a koncentrace hormonů rychle klesá. Kapiláry funkční vrstvy procházejí křečemi, které jsou v důsledku ischemie povrchu vrstvy odmítnuty. Období trvá 1 nebo 2 dny.
 2. Regenerace. Proces trvá 3 nebo 4 dny, během nichž bazální buňky opraví zničené endometrium.
 3. Šíření nebo obnova. Když po ukončení menstruace slizniční tkáň opět poroste, vytvoří se hlavní nadvarlete. Toto období trvá od 5 do 14 dnů.
 4. Vylučování. Fáze dostala své jméno díky naplnění sliznice tekutým vylučováním, které se hromadí v důsledku vývoje kapilár a žláz uvnitř tkáně. Trvá 15-28 dní, během nichž vajíčko dozrává a opouští vaječník. Produkce progesteronu začíná po destrukci folikulu a tvorbě žlutého tělíska.

Tabulka norem endometria v milimetrech

S přihlédnutím k údajům o průměrných ukazatelích průměru sliznice dělohy vyvodí lékař závěry o zdravotním stavu ženy, v tabulce se odráží norma velikosti endometria podle dnů cyklu.

Fáze vývoje tkáněPřesné dny měsíčního cykluPrůměr funkční vrstvy v mm
KrvácejícíDesquamation1-24-9
Regenerace3-42-5
ProliferaceZačněte 5-73-7
Polovina 8-107-10
Dokončení 11-1410-14
VylučováníZačátek 15-1812-16
Polovina 19-2312-18
Dokončení 24-2712-15

Data dekódovací tabulky

První dny jsou menstruace, krvácení, které obvykle trvá 3 až 7 dní. Fáze odmítnutí trvá dva dny. Během menstruace je vrstva obvykle 5–9 mm. Porušení si může všimnout specialista na dekódování ultrazvukového skenování.

Dále začíná regenerace. Průměr sliznice je nyní minimální - endometrium během menstruace je pouze tři milimetry.

Proliferativní fáze začíná pátým dnem a trvá 13–16 dní. Objem sliznice se zvyšuje (ve dnech):

 • počáteční fáze - od šestého do sedmého (5–7 mm);
 • střední fáze - od osmého do desátého (8-12 mm);
 • pozdní fáze - od desátého do čtrnáctého (10-14 mm).

V sekreční fázi se funkční tkáň stává silnější a zvyšuje se průměr od počátečního do konečného stadia z 12 na 20 mm, na začátku menstruace se sliznice ztenčí od 20 do 15 mm.

Endometrium se stává nejsilnějším do prvního dne menstruačního cyklu. Krevní cévy bobtnají, epitel se při absenci početí připravuje na odmítnutí.

Menstruace začíná, když je endometrium tlusté 20 nebo 21 mm, za předpokladu, že hladina hormonů v těle ženy je stabilní.

Během čekání na menstruaci může žena pociťovat stres, fyzické přetížení, nachlazení, sedět na přísné dietě - to vše ovlivňuje zrání sliznice dělohy. Pokud uvedené faktory vedly k hormonálnímu narušení, vrstva neroste v souladu s dnem cyklu a tloušťka endometria před menstruací bude pouze 12 mm - 16 mm.

Co ukazuje ultrazvuk a kdy to udělat

Pokud lékař předepíše ultrazvukové vyšetření, zohlední se den měsíčního cyklu, přítomnost systémových a gynekologických onemocnění, která mohou ovlivnit výsledek.

Pacientka musí podstoupit ultrazvukové vyšetření nejpozději do 5-7 dnů cyklu, aby zjistila, zda tkáň lemující dělohu plní své funkce normálně.

Je třeba mít na paměti, že normy tloušťky endometria podle dnů cyklu se mohou u jednotlivých žen lišit, takže může být obtížné určit odchylku.

Dutina dělohy se během kritických dnů podle ultrazvuku rozšiřuje na 5 mm. Tloušťka endometria během menstruace je od 5 do 9 mm, před nimi - od 15 do 18 mm. Není možné přesně určit, jak je tkáň odmítnuta.

Ve dnech 3–7 vypadá funkční tkáň na stěnách dělohy jako pás 3–8 mm. Dále dochází k dennímu zesílení přibližně o 0,1 mm, až do nástupu ovulace. Průměr je 7 mm, maximum je 12 mm. V období před nástupem ovulace určuje ultrazvuk následující:

 • jednotnost struktury;
 • endometrium je hypoechoické;
 • stěny dělohy jsou spojeny v zóně s hyperechoickými indikátory.

Po nástupu ovulačního stadia dosahuje tloušťka endometria od 9 do 13 mm, struktura dělohy je pětivrstvá, s mírně zvýšenou echogenicitou.

Pomocí ultrazvuku je možné určit tloušťku endometria podle dnů měsíčního cyklu pro početí. Ve slizniční vrstvě jsou viditelné vakuoly a žlázové kanály ve formě malých anechoických skvrn. Průměrná velikost funkční vrstvy dělohy, příznivá pro přijetí oplodněného vajíčka, je od 15 do 16 mm.

Toto by mělo být endometrium podle dnů cyklu u zdravých žen v reprodukčním věku:

 • 1–7 - od 3 do 8 mm;
 • endometrium 7-10. dne cyklu je obvykle 5-12 mm;
 • postovulační období (15–21) - od 6 mm do 13 mm;
 • poslední období cyklu (od 22 do 28) - až 15 mm.

Délka cyklu je u každé ženy jiná. Pokud se zvýší, rychlost růstu tkáně bude pomalejší. Naopak, s kratším cyklem bude slizniční vrstva každý den silnější..

Jaká je tloušťka endometria u žen během menopauzy

Po dosažení věku 35 let se ovariální rezerva přídavků u žen začíná snižovat, ale první příznaky zániku plodnosti jsou zaznamenány až ve věku 45 let. Kvůli poklesu produkce estrogenu roste endometriální vrstva ve dnech cyklu pomaleji..

Během menopauzy jsou ukazatele dnů slizniční vrstvy dělohy obvykle na spodní hranici normy nebo mnohem nižší a závisí na tom, jak dávno začala menopauza:

 • méně než 5 let - endometrium roste až na 5 mm;
 • více než 5 let - maximálně 4 mm;
 • více než 10-15 let - vrstva je tak tenká, že ultrazvuk nedokáže určit její tloušťku.

Mnoho žen podstupuje ze zdravotních důvodů během menopauzy hormonální substituční terapii, která stabilizuje produkci estrogenu. Jejich počet mm vrstvy sliznice za den může být normální nebo blízký.

Patologické zvětšení slizniční vrstvy

Růst slizniční vrstvy dělohy normálně pokračuje v první fázi cyklu, ale pokud není tento stav pozorován, je pozorováno následné selhání menstruace. Pokud endometrium pokračuje v růstu po 15 nebo 17 dnech, je narušena hormonální regulace. Ovulace tedy nedochází a v důsledku toho nepřicházejí kritické dny..

Tento stav je diagnostikován jako hyperplazie - patologické zvýšení tloušťky vrstvy. Podle komentářů lékařů se to v praxi děje častěji než řídnutí sliznice. Důvody, proč endometrium neodpovídá fázi cyklu, závisí na věku pacienta, přítomnosti doprovodných onemocnění a vrozených anomálií pánevních orgánů..

Nekonzistence a zvětšení sliznice může nastat z následujících důvodů:

 1. Nedokonalost funkce hypotalamus-hypofýza a folikulární atrézie (v pubertě).
 2. Nadměrná produkce estrogenu v důsledku různých poruch v těle (u žen v plodném věku).

Atypická hyperplazie často doprovází nemoci, jako je adenomyóza a degenerace endometriální tkáně na maligní.

Může hyperplazie endometria dělohy sama odejít po menstruaci? Odpověď závisí na příčině zesílení sliznice. Problém způsobený dlouhodobým hladováním, nedostatkem vitamínů a prudkým hormonálním narušením má schopnost vyřešit sám. Stejné patologie jako myomy, polycystické, endometrióza, vyžadují povinnou léčbu.

Důvody pro příliš tenkou vrstvu endometrioidu

Nekonzistence velikosti slizniční vrstvy dělohy s normami menstruačního cyklu vede k neplodnosti. Příliš tenké endometrium znemožňuje implantaci vajíčka.

Hypoplázie se projevuje skutečností, že po celý cyklus je tloušťka sliznice asi šest milimetrů. Ačkoli endometrium v ​​11. - 12. den cyklu by mělo být normálně 10 - 14 mm. U tohoto indikátoru je implantace embrya nemožná, i když se provádí IVF.

Na počátku početí končí těhotenství ve většině případů s hypoplázií potratem.

Ztenčení vrstvy dělohy a odmítnutí vajíčka nastává z následujících důvodů:

 • chronický zánět vnitřní sliznice - endometritida;
 • opakovaná kyretáž pro účely diagnózy;
 • časté potraty;
 • abnormální struktura dělohy a její sliznice vrozené povahy;
 • nedostatečná produkce estrogenu na pozadí hormonálních onemocnění;
 • nedostatečné zásobení pánve krví;
 • zvětšení šířky a velikosti povrchových žil.

Když slizniční vrstva roste ve dne s odchylkami od normy, menstruace u dívek přijde později - ve věku 15-16 let, zatímco u zdravých dívek první menstruace přichází v 11 nebo 12 letech.

U žen je menstruace s tenkou vrstvou endometria skromná, pouze 2–3 dny. Kritické dny rychle utíkají. Objevuje se primární, sekundární neplodnost, protože koncepce je zřídka možná.

Jak obnovit normální tloušťku epitelu

Vrstva výstelky dělohy závisí na tom, jak fungují orgány endokrinního systému a centrální regulační oblasti umístěné v mozku. Léčba poruch a odchylek se volí v závislosti na příčině.

Úroveň hormonů je nutně stanovena:

 • thyrotropní;
 • stimulující folikuly;
 • anti-Müllerian;
 • luteinizace;
 • progesteron;
 • prolaktin;
 • estradiol.

Místo diagnostické kyretáže se v posledních letech používá modernější metoda - hysteroskopie. V tomto procesu budou lékaři zkoumat stav děložní dutiny a provádět cílenou biopsii. Pouze na základě výsledků vyšetření můžeme dojít k závěru, že děložní vrstva je vážně nedostatečná nebo má normální funkci.

Léková terapie, pokud endometrium zcela neodpovídá fázi cyklu, zahrnuje jmenování hormonálních léků k udržení funkce přívěsků. Ženy v klimakterickém období nemohou obnovit normální tloušťku sliznice, což odpovídá normám cyklu. Jsou jim předepsány hormony ke zmírnění příznaků menopauzy - návaly horka, autonomní poruchy, změny krevního tlaku. Gynekologové upřednostňují tablety Norethisteron, Goserelin, Buserelin.

Ženy v reprodukčním věku mají předepsané léky:

 • Yarina;
 • Novinet;
 • Marvelon;
 • Jess;
 • Nejsilnější.

Mají nízký androgenní účinek na ženské tělo a pomáhají stabilizovat ukazatele funkční vrstvy dělohy. Hormony se doporučují užívat po proceduře škrábání.

Se zaměřením na normy tloušťky endometria může gynekolog provádějící ultrazvukové vyšetření provést předběžnou diagnózu - hyperplazii, hypoplázii, vyhynutí plodnosti. Pokud je narušení normálního indikátoru zaznamenáno jednou, na pozadí stresu, změny klimatu nebo fyzického přetížení se nemusíte obávat. Pokud endometrium nezraje ve dne, objeví se zpoždění a selhání cyklu u negativních testů, je nutná léčba.

Endometrium podle dne cyklu. Normy tloušťky pro početí, IVF, během těhotenství, menopauza, dlouhý cyklus, ve fázi proliferace, heterogenní

Při plánování těhotenství mladé páry často čelí jednomu z problémů - malé tloušťce sliznice pokrývající stěny dělohy. Latinské slovo „endometrium“ znamená slizniční povrch, který zevnitř uzavírá ženský pohlavní orgán..

Normální, tloušťka endometria během porodu se mění podle dnů ovariálního cyklu, ale někdy existují poruchy, které vyžadují léčbu.

Endometriální struktura

Stěna ženského pohlavního orgánu je spojnicí tří vrstev různých tkání:

 • Vnější povrch orgánu je pokryt serózní membránou (perimetrie).
 • Uprostřed je myometrium.
 • Je obalen endometriem, které zevnitř zakrývá dělohu..

Vnitřní povrch sliznice ženského pohlavního orgánu je rozdělen na bazální část, která sousedí s meometrií, a funkční vnitřní povrch.

Základ bazální vrstvy tvoří buňky pojivové tkáně, krevní kapiláry a nervová zakončení, její buňky jsou těsně přitlačeny k sobě.

Prakticky nepodléhá hormonální transformaci. Tloušťka této struktury u zdravé ženy může být od 1 do 1,5 mm. Menstruace neovlivňuje její strukturu, na konci cyklu její buňky rostou a obnovují tloušťku funkční vrstvy.

Buňky funkční vrstvy jsou velmi citlivé na účinky ženských hormonů. Během menstruačního cyklu se neustále mění a na konci je odmítnut. Začátek cyklu je doprovázen obnovou funkční vrstvy díky tkáním bazální struktury.

V závislosti na fázi cyklu se tloušťka funkční struktury pohybuje od 0,5 do 1,5 cm, její horní část má kompaktní strukturu, spodní vrstva má houbovitou strukturu.

V děloze ženy provádí tkáň z endometria následující jedinečné úkoly:

 • Zabraňuje fúzi stěn dělohy.
 • Pomáhá embryu proniknout do stěny dělohy.
 • Poskytuje výživu embryu.
 • Podílí se na přívodu krve do placenty.
 • Dodává základní živiny tkáni placenty.

Fáze vývoje endometria

Vývoj endometria je řízen děložním cyklem, který trvá určitou dobu od prvního dne před příchodem menstruace do jednoho dne před další menstruací. Nazývá se také menstruační nebo ovariální cyklus. Toto období může trvat 21 až 35 dnů..

Endometrium, v závislosti na počtu dní, které uplynuly od začátku menstruace, má různé indikátory normy pro svou tloušťku.

Steroidní pohlavní hormony působí na endometrium, které pro ně působí jako cíl, a nutí ho projít 4 po sobě následujícími fázemi vývoje.

Po průměrnou dobu dělohy 28 dnů pokračují následující po sobě následující fáze:

 • Období deskvamace trvající 1 až 2 dny, které je charakterizováno regresí žlutého tělíska, prudkým poklesem koncentrace hormonů a křečemi spirálních tepen funkční části endometria. Kolaps přívodu krve vede k ischemii povrchové tkáně a jejímu odmítnutí.
 • Další období regenerace, které trvá 2 až 4 dny, je doprovázeno aktivací bazální části, která směruje další buňky k obnovení zničené vnitřní vrstvy dělohy..
 • Během 5-14 dnů pod vlivem zvyšující se aktivity hormonu estrogenu prochází fáze proliferace charakterizovaná zastavením menstruace, postupným zvyšováním tloušťky funkční části endometria a tvorbou dominantního ovariálního folikulu.
 • Konečná fáze cyklu trvající od 15 do 28 dnů se nazývá sekrece. Během tohoto období dosáhne hormonální pozadí svého vrcholu a zralé vejce opouští vaječník (ovulace). Vnější vrstva endometria je zcela vytvořena. V důsledku destrukce folikulu se objevuje žluté tělo a začíná produkovat progesteron.

Pokud nedojde k početí plodu, corpus luteum se stane pasivním, přeruší se jeho zásobování krví a začne nové kolo cyklu.

Jak a proč se měří tloušťka endometria?

Gynekolog na lékařské prohlídce nemůže určit velikost a stav endometria. K tomu je předepsáno ultrazvukové skenování, které se prochází v určité dny děložního cyklu. Lékař určí stav reprodukčního orgánu ženy, má patologie, identifikuje okolnosti, které ovlivňují strukturu a velikost sliznice dělohy.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku vnitřní vrstvy dělohy jsou shrnuty ve speciální tabulce, která pomůže určit stav reprodukční funkce ženy) se měří během ultrazvukového vyšetření (ultrazvuku) vnitřního povrchu ženského pohlavního orgánu.

Během menstruačního cyklu se každý den mění tloušťka sliznice ženského orgánu. Stav endometria během ovulace poskytuje lékařům potřebné informace ke stanovení zdraví ženského reprodukčního systému..

Průměrné ukazatele normálního vývoje endometria jsou shrnuty ve speciální tabulce, podle které může lékař učinit závěr o stavu pacienta. Skutečnost významného rozdílu v průměrných ukazatelích normy od získaných údajů je považována za patologii..

Tabulka norem endometria v mm podle dnů cyklu

Tabulka shrnuje průměrné ukazatele normální tloušťky sliznice dělohy, které určují optimální tloušťku vnitřní membrány ženského orgánu pro příznivé těhotenství.

Tabulka norem endometria:

Fáze vývoje endometriaRafinované fáze podle dnů cyklu, dnůVelikost funkční části endometria, cm
Fáze krváceníFáze deskvamace1 až 20,5 až 0,9
Fáze regenerace3 až 40,2 až 0,5
Fáze šířeníZačátek 5. až 7. etapy0,3 až 0,7
Střední fáze od 8 do 100,7 až 1
Konečná fáze od 11 do 141 až 1.4
Fáze sekreceZačátek etapy od 15 do 181 až 1.6
V polovině nohy od 19 do 231 až 1,8
Poslední fáze od 24 do 271 až 1,7

Normy endometria podle fáze

Vývoj endometria odpovídá určitým fázím děložního cyklu a v každé fázi růstu má jinou tloušťku. Pomocí ultrazvuku předepsaného v různých bodech menstruace lékař sleduje stav sliznice a hodnotí průběh tohoto procesu.

Endometrium podle dne cyklu. Sazby jsou uvedeny v tabulce.

V souladu se známými běžnými průměrnými statistickými ukazateli odborník učiní závěr o zdraví orgánu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla pacienta.

Fáze krvácení

Děložní cyklus začíná nástupem menstruace, která je výsledkem destrukce funkčního povrchu endometria. Krvácení může nastat od 4 do 7 dnů. Tato fáze je rozdělena do dvou časových období - deskvamace a regenerace..

Deskvamace (odmítnutí) trvá jeden nebo dva dny a je charakterizována velikostí povrchu sliznice od 0,5 do 0,9 cm.

Poté se 3. - 4. den zapne regenerační systém, který znovu vytvoří zničenou sliznici ženského orgánu. Tato doba je charakterizována minimální tloušťkou funkční tkáně, jejíž velikost je přibližně 0,2 - 0,5 cm. Zahájený retenční proces zcela obnoví odmítnutou tkáň

Proliferativní fáze

Pátý den menstruačního cyklu zahajuje fázi proliferace trvající od 14 do 16 dnů, jejímž hlavním úkolem je vyvinout a posílit novou funkční strukturu.

Fáze:

 • Počáteční fáze tohoto období je určena tloušťkou endometria 5 mm pátého dne děložního cyklu a 7 mm po 7 dnech od začátku menstruačního procesu. První fáze trvá 3 dny.
 • Střední stádium trvá 2 dny a je charakterizováno aktivním růstem buněk děložní sliznice, tloušťka vrstvy z 0,8 cm 8. dne cyklu se zvyšuje na 1-1,2 cm 10. dne procesu.
 • Konečná fáze období proliferace trvá 4 dny, sliznice zhoustne a do 14. dne cyklu se zvětší na 10-12 mm, tělo vytvoří dominantní ovariální folikul.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku sliznice během tohoto období kolísají od 0,3 do 1,4 cm, v závislosti na průběhu počáteční nebo konečné fáze procesu) jeho vývoje v proliferativní fázi vytváří optimální podmínky pro příjem zralého vajíčka.

Sekretářka

Sekreční fáze děložního cyklu je také rozdělena do tří období, doba trvání fáze je 5 dní, od 15 do 30 dnů menstruačního procesu.

V této době vajíčko sestupuje do vnitřní dutiny dělohy:

 • Počáteční fáze probíhá od 15 do 18 dnů cyklu, normální tloušťka slizničního povrchu dělohy by měla být v rozmezí 1,2-1,6 cm.
 • Ve střední fázi se funkční vrstva zesiluje na maximální hodnotu 1,8 cm, ale za normu se považuje také velikost sliznice v rozmezí od 14 do 16 mm. Proces probíhá od 19 do 24 dnů od začátku děložního období.
 • Charakteristickým rysem pozdního stádia je získání funkční tkáně maximální hustoty, velikost sliznice ženského orgánu klesá na 12 mm. Fáze začíná 24. den obecného cyklu a končí prvním dnem vývoje další fáze.

Rychlost zpoždění

Zpoždění v kritických dnech žen prodlužuje celý děložní cyklus. K tomu nejčastěji dochází v důsledku hormonálního narušení, které může být vyvoláno stresovou situací, nezdravou stravou, patologií v endokrinním systému a gynekologickým onemocněním.

Endometrium ve dnech cyklu (průměrná tloušťka průměru je od 1,2 do 1,4 cm) v období zpoždění menstruace zůstává na úrovni sekreční fáze.

V této době tělo nevytváří potřebné hormony v požadovaném množství, tloušťka sliznice ženského orgánu se nemění a zastaví se na hodnotě odpovídající stupni sekrece (1,2-1,4 cm). Funkční vrstva endometria není zničena, což vysvětluje absenci krvácení.

Tloušťka endometria před menstruací

Slizniční povrch pohlavního orgánu před kritickými dny žen prochází fází sekrece, její tloušťka v této fázi je 12 m. Na konci fáze se dosáhne maximální koncentrace hormonů estrogenu a progesteronu, cévy ve funkční tkáni podstoupí křeče a zhroutí.

Velikost endometria se stává asi 0,3-0,5 cm.

Během těhotenství

Během ovulace zralé vejce opouští vaječník a vstupuje do dělohy během fáze vylučování. Jeho oplodnění během prvního dne nevede ke zvýšení velikosti endometria, jeho tloušťka zůstává nezměněna, pouze po několika týdnech se velikost sliznice zvýší na 2 cm. Měsíc po početí dítěte je na ultrazvuku vidět malý plod.

U negativních těhotenských testů lze během zpoždění cyklu provést ultrazvukové vyšetření a pokud je doba těhotenství delší než 2–3 týdny, pak podle tloušťky endometria lze bezpečně říci, zda bylo oplodněné vajíčko fixováno na stěnu dělohy. Nedostatek oplodnění vajíčka vede k odmítnutí sliznice vnitřního povrchu dělohy a nástupu menstruace.

Norma tloušťky endometria s dlouhým cyklem

Prodloužení děložního cyklu se může vyvinout pod vlivem různých důvodů:

 • Klimatická změna.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Zánětlivý proces.
 • Pozdní ovulace.
 • Užívání léků.
 • Odmítnutí užívat perorální antikoncepci (OC).

Pokud prodloužení menstruace není genetickým znakem ženského těla, je nutné provést lékařskou prohlídku a zjistit důvod, který tento proces vyvolal.

Při absenci patologií se normy pro tloušťku endometria podle fází menstruačního cyklu nemění, fáze se prodlužují. Při normální ovulaci dlouhý cyklus nezabrání ženě otěhotnět..

Norma pro fyziologické pojetí a IVF

Vzhledem k tomu, že postup IVF není pro ženské tělo přirozený, je tedy možnost početí dítěte mnohem menší než při přirozeném fyziologickém procesu. Aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného dokončení postupu, je nutné připravit endometrium předem.

Pro úspěšné uchycení plodu v děloze ženy by měla být optimální velikost endometria v rozmezí 9-11 mm, odchylky od těchto parametrů výrazně snižují pravděpodobnost úspěšného oplodnění in vitro.

Tloušťka sliznice ženského orgánu menší než 8 mm neumožňuje normální vývoj plodu a dokonce s nástupem těhotenství bude pravděpodobnost potratu v prvním trimestru velmi vysoká.

Ve vzácných případech je velikost endometria větší než 11 mm, zatímco oplodněné vajíčko se nemůže uchytit na stěně dělohy.

V tomto případě je postup zrušen z důvodu nedostatku šancí na jeho úspěšné dokončení..

Co dělat, pokud se tloušťka neshoduje

Rozdíl v tloušťce sliznice od normálních indikátorů odpovídajících fázím cyklu naznačuje, že během děložního cyklu endometrium neprochází nezbytnými hormonálními a strukturálními transformacemi.

Tato situace může vést k nemožnosti početí dítěte. Je nutné vyšetřit a zjistit příčinu patologie, po zastavení zdroje poruchy by se tloušťka sliznice měla vrátit do normálu.

Během menopauzy

Endometrium podle dnů cyklu (norma tloušťky v této fázi je 0,5 cm) během menopauzy se ztenčí, někdy atrofuje a menstruace se zastaví. Pokud je na ultrazvukovém snímání zaznamenána silná odchylka od normy 5 mm, pravděpodobnost výskytu patologie se značně zvyšuje.

Endometrium při užívání COC

Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) ovlivňují reprodukční funkci ženského těla různé faktory.

Jsou to následující:

 • Zabraňuje zrání vajíčka a zabraňuje ovulaci.
 • Vyvolává zvýšení viskozity hlenu v děložním čípku pohlavního orgánu, čímž brání vstupu spermatu do dělohy.
 • Určete kontraktilní funkci vejcovodů a zablokujte možnost oplodnění vajíčka mužskými spermiemi.
 • Blokuje regeneraci endometria po menstruaci, což znemožňuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy.

V jaké tloušťce se škrábání provádí

Hyperplazie endometria je charakterizována růstem její funkční vrstvy, která vede ke změně její struktury, k aktivnímu dělení buněk a hojnému krvácení. Tato patologie zvyšuje riziko rakoviny..

Kritická hodnota tloušťky endometria odpovídá 26 mm.

S takovými indikátory lékař předepisuje kyretáž a následnou hormonální terapii, což snižuje pravděpodobnost relapsu..

Patologie

Reprodukční funkce ženy přímo závisí na stavu endometria. Nejběžnějšími patologiemi sliznice dělohy jsou hypoplázie a hyperplazie. Obě odchylky v zanedbání vedou ženu k neplodnosti.

Hyperplazie

Vývoj patologie hyperplazie endometria je doprovázen zvýšením tloušťky funkční vrstvy vnitřní výstelky pohlavního orgánu na 2,6 cm. Po dosažení této velikosti se tkáňové buňky začnou intenzivně množit a jeho hustota a struktura se mění. Takové porušení neumožňuje fixovat plod na stěnu dělohy..

Toto narušení v těle ženy se projevuje poruchou menstruace, změnou jejího trvání a intenzitou krvácení. Toto onemocnění může být doprovázeno anémií různé závažnosti, mezi obdobími se může objevit krvácení, přerostlá tkáň se stává zdrojem patogenních buněk a různých novotvarů.

Hypoplázie

Reverzní proces hyperplazie způsobuje ztenčení funkční vrstvy endometria a nazývá se hypoplázie. Podkopává reprodukční funkci ženy a vážně snižuje pravděpodobnost početí dítěte..

Tato patologie brání rozvíjejícímu se plodu fixovat se na stěnu dělohy, zaostává ve vývoji z nedostatku živin a umírá. Tenká vrstva endometria špatně chrání tělo před penetrací infekčních mikroorganismů a stává se příčinou rozvoje zánětu v ženském orgánu.

Co naznačuje heterogenní struktura endometria??

Vzhled heterogenity ve struktuře funkční tkáně ženského orgánu naznačuje vznik problémů v práci ženského těla obecně nebo konkrétně v reprodukčním systému. Mohou se objevit v důsledku zánětu a abscesů v těle nebo hormonálních poruch.

Příznaky této odchylky nejsou jasné, obvykle doprovázené:

 • porušení děložního období;
 • bolestivé syndromy během menstruace.

Heterogenita funkční vrstvy odhalená ultrazvukem může být důsledkem těchto onemocnění:

 • Polypy - vzhled ve vnitřní dutině ženského orgánu s růstem na tenké noze, která má strukturu podobnou endometriu.
 • Submukózní myom - tvorba benigního nádoru, který zvyšuje objem dělohy.
 • Rakovina je zhoubný novotvar, který je v počáteční fázi velmi špatně diagnostikován kvůli silné podobnosti s myomem.
 • Adenomyóza dělohy - výskyt cysty v děložní dutině.

Nejčastěji po důkladném vyšetření lékař předepíše postup lékařské kyretáže, pomocí kterého je odstraněna funkční tkáň sliznice dělohy. Operace se provádí několik dní před dny kritických žen, odstraněné endometrium se v dalším období zcela regeneruje.

Co znamená tloušťka endometria 4, 7, 12 mm, když je to norma?

Tloušťka endometria se měří ultrazvukem. Velikost 4 mm odpovídá normě ve stádiu regenerace na začátku děložního cyklu, tloušťka 7 mm je normální ve stadiu proliferace ve střední fázi a velikost 12 mm je naprosto normální ve stadiu sekrece menstruačního cyklu..

Prevence ztenčení a zesílení endometria

Abyste zabránili výskytu těchto porušení, měli byste:

 • Snažte se vést aktivní a dynamický životní styl.
 • Chraňte před infekcemi a neplánovaným těhotenstvím.
 • Jezte zdravá a zdravá jídla bohatá na vitamíny a minerály.
 • Nedělejte depresi a vyhýbejte se stresu.
 • Minimálně jednou za rok navštivte gynekologa (proveďte nátěr, ultrazvuk).

Vážný přístup k jejímu zdraví umožní ženě udržovat normální tloušťku endometria z cyklu na cyklus a stát se šťastnou matkou.

Design článku: Oleg Lozinsky

Video o normě endometria podle dne cyklu

Jaká je norma endometria a jak jej vybudovat:

Je obecně známo, že funkce lidského těla jsou regulovány hormony a neuropeptidy. Porušení tohoto nařízení vede k poruchám nejširšího spektra, a to jak na fyziologické, tak na duševní úrovni.