Hyperplazie endometria v menopauze: léčba adenomyózy

S nástupem menopauzy reprodukční systém ženy prochází globálními transformacemi, které jsou vyvolány postupným vyčerpáním folikulů ve vaječnících a snížením syntézy nejdůležitějších pohlavních hormonů - estrogenu a progesteronu. Pod vlivem těchto změn reprodukční orgány postupně dokončují svou charakteristickou činnost: početí je stále méně pravděpodobné, menstruace se postupně zastaví. Pokles reprodukce však vůbec nezaručuje mír a pohodu v oblasti genitálií. Hormonální nerovnováha je bohužel často příčinou mnoha gynekologických onemocnění. Jednou z takových charakteristických onemocnění je hyperplazie endometria v menopauze. Jinak se tomuto jevu říká také adenomyóza..

Co je to hyperplazie endometria?

Endometrium je vnitřní slizniční vrstva, která lemuje děložní dutinu. Na druhé straně se skládá ze dvou vrstev:

 1. Venku se také nazývá funkční. Právě tato vrstva v reprodukčním věku je během menstruace odmítnuta a znovu obnovena;
 2. Vnitřní (bazální), která je základem pro pravidelnou obnovu vnější vrstvy endometria.

V závislosti na fázi menstruačního cyklu prochází stav endometria významnými změnami. Během ovulace se tedy slizniční vrstva dělohy výrazně zvyšuje a připravuje se na oplodnění. Pokud nedojde k početí, je funkční vrstva během menstruace odmítnuta..

Normální tendence je postupné snižování tloušťky vrstvy sliznice během menopauzy (atrofie endometria). Po dokončení reprodukční funkce zmizí potřeba pravidelné obnovy vnější vrstvy a zůstane pouze ochranná funkce endometria. V některých případech se však tloušťka sliznice nesnižuje, ale naopak se zvyšuje. V tomto případě hovoří o hyperplazii endometria v menopauze. Jedná se o patologický proces, v některých případech ohrožující degeneraci onkologických buněk..

Jádrem hyperplázie endometria v menopauze je proliferace slizniční vrstvy do tloušťky děložních stěn. Pod vlivem tohoto procesu dochází k významným hormonálním a endokrinním poruchám..

Příčiny adenomyózy s menopauzou

Hormonální poruchy

Hlavním důvodem pro rozvoj adenomyózy je hormonální nerovnováha. Faktem je, že i když je množství estrogenu v menopauze významně sníženo ve srovnání s progestiny, jejich koncentrace je významně překročena. Existuje určité zkreslení v poměru hormonů, kvůli kterému se tato endometriální patologie vyskytuje v menopauze.

Narušený metabolismus

Dalším důvodem vzniku onemocnění mohou být metabolické poruchy a ním vyvolaná obezita. Není žádným tajemstvím, že tukové buňky jsou také vybaveny schopností syntetizovat estrogeny, což pouze zhoršuje vznikající disharmonii v poměru progestinů a estrogenů.

Endokrinní poruchy

Endokrinní poruchy, při nichž dochází k nadměrné reprodukci estrogenu, která není charakteristická pro klimakterické stádium - silný provokatér nemoci.

Chirurgický zákrok

Chirurgie odložená v plodném období, včetně potratů a kyretáže, vytvářejí předpoklady pro výskyt hyperplazie endometria dělohy v menopauze.

Nízká imunita

Selhání imunitního systému, které se projevuje ve skutečnosti, že imunitní buňky začínají vnímat slizniční vrstvu dělohy jako cizí tkáň. To vyvolává reakci, když se endometriální buňky začnou energicky dělit..

Novotvary

Provokatérem rozvoje adenomyózy v období menopauzy je často přítomnost děložních myomů nebo mastopatie..

Genitální atrofie

Atrofické procesy charakteristické pro klimakterické období vedou ke ztenčení slizniční vrstvy dělohy. Díky tomu je endometrium citlivé na infekce a záněty všeho druhu. Imunitní systém začíná intenzivně řídit průběh těchto procesů, což nepřímo stimuluje množení buněk endometria.

Dědičnost

Hyperplastický proces se často vyvíjí pod vlivem dědičného faktoru.

Formy adenomyózy

Existuje několik forem rozvoje hyperplazie:

Glandulární

Podstatou tohoto typu onemocnění je nadměrné množení žlázové tkáně, její zesílení. Jedná se o jednu z nejběžnějších forem adenomyózy, která je považována za nejméně nebezpečnou (z hlediska vytváření podmínek pro rozvoj onkologických procesů);

Cystická

Na základě názvu je snadné pochopit, že u tohoto typu onemocnění je pozorována tvorba cyst, která v některých případech může degenerovat do onkologických formací;

Žlázová cystická

Jedná se o smíšenou formu, která kombinuje vlastnosti předchozích dvou.

Bazální

U tohoto typu hyperplazie roste vnitřní vrstva endometria. Jedná se o poměrně vzácný jev, který nelze vždy konzervativně eliminovat;

Polypoidní

V tomto případě se vytvoří ohniskové zesílení endometria - druh růstů nazývaných polypy. Tento typ onemocnění je zpravidla doprovázen krvácením z dělohy..

Atypické

Nejagresivnější proces adenomyózy endometria. S ním je pozorována aktivní reprodukce a degenerace buněk slizniční vrstvy. U menopauzy je atypická forma poměrně vzácná a zpravidla vyžaduje úplné odstranění dělohy, protože pravděpodobnost onkologie je vysoká.

Hlavní příznaky hyperplazie endometria v menopauze

Adenomyóza během menopauzy je bohužel v mnoha případech prakticky bez příznaků. Přinejmenším mu chybí charakteristické rysy vlastní výlučně této nemoci. Někdy se hyperplazie může projevit jako příznaky, které jsou ve své podstatě podobné příznakům jiných gynekologických onemocnění.

Během premenopauzálního období, kdy někdy někdy dochází k menstruačnímu krvácení, se hyperplazie endometria může projevit jako nepravidelnosti cyklu, metroragie (neplánované krvácení), bohatá a bolestivá menstruace.

Hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen je nejčastěji doprovázena obnovením děložního krvácení. Jakékoli vypouštění krve (hojné nebo rozmazané) by se apriori nemělo objevit, pokud od poslední menstruace uplynul rok nebo více.

Průvodními příznaky onemocnění mohou být: snížený výkon, celková slabost, časté bolesti hlavy.

Diagnostika onemocnění během menopauzy

Není těžké identifikovat zarostlé endometrium během menopauzy. Jak již bylo zmíněno výše, někdy žena ani nemá podezření, že v jejích genitáliích probíhá nějaký patologický proces. Onemocnění je často detekováno během rutinního vyšetření a jeho přítomnost se pro pacienta stává úplným překvapením..

Předběžná diagnóza se stanoví i při vizuálním vyšetření na gynekologickém křesle. K jeho potvrzení se provádí intravaginální ultrazvukové vyšetření, které umožňuje určit skutečnou tloušťku endometria a formu vyvinuté patologie. Takové vyšetření se také nazývá ozvěna dělohy..

Kolik by měla být vrstva endometria u zdravé ženy během menopauzy? Rychlost echo m by neměla přesáhnout 5 mm. Pokud je slizniční vrstva 6 nebo 7 mm, je zvolena očekávaná taktika pozorování, aby bylo možné sledovat dynamiku procesu. Chcete-li vykonávat kontrolu, opakujte se ultrazvuk (po 3 měsících a po šesti měsících). Během menopauzy je takový patologický růst velmi často schopen autodestrukce pod vlivem přirozeného poklesu hladiny estrogenu..

Tloušťka m-echa, která je 8–9 mm, vyžaduje větší pozornost. K eliminaci nebezpečných následků se často provádí kyretáž, aby bylo možné dále studovat materiál a zvolit taktiku léčby.

Pokud je norma endometria překročena dvakrát, to znamená, že dosáhne 10 mm, je to signál k přijetí okamžitých léčebných opatření. Nejprve je materiál odebraný seškrábnutím odeslán k histologickému vyšetření, aby se vyloučil nástup degenerace onkologických buněk. Souběžně se někdy používá výzkum využívající radioaktivní fosfor.

Lékař navíc předepíše krevní test na koncentraci hormonů.

Léčba adenomyózy s menopauzou

V menopauze lze léčbu hyperplazie provádět dvěma směry - medikační a chirurgickou. Pokud dochází k mírnému růstu tkáně a neexistují žádné vláknité polypy, léčba nejčastěji začíná hormonální terapií..

Obvykle se s tímto onemocněním užívají hormonální léky, jejichž účinnost potvrzují pozitivní recenze lékařů a pacientů. Nejčastěji se praktikuje jmenování:

 • Injekce medroxyprogesteronu;
 • Kapsle Zoladex;
 • Tablety norethisteronu;
 • Buserelinové injekce;
 • Tobolky danazolu;
 • tobolky gestrinonu;
 • Goserelinové tobolky.

Užívání pilulek nebo injekčních injekcí zpravidla trvá od 3 měsíců do šesti měsíců. V některých případech je léčba výše uvedenými léky předoperačním krokem..

Léčba hyperplazie endometria u postmenopauzálních žen zahrnuje paralelní podávání léků, které mají ochranný a regenerační účinek na játra (Essentiale Forte, Phosphogliv) a ředidla pro krev (Heparin, Hepatrombin).

Chirurgická léčba hyperplazie je běžnou praxí. Neexistuje způsob, jak se tomu vyhnout, pokud dojde k relapsu onemocnění nebo existuje podezření na patologickou degeneraci buněk. Chirurgie je nevyhnutelná, když je detekována polypoidní forma adenomyózy..

Hyperplastický proces lze odstranit pomocí následujících chirurgických postupů:

 1. Škrábání je běžně používanou metodou, když tloušťka endometria v menopauze dosáhne 10 mm. Materiál odebraný během intervence je informačním zdrojem pro stanovení charakteristik nemoci.
 2. Cauterizace laserem se používá, pokud existují samostatná ložiska hyperplazie. Patologické buňky během tohoto postupu odumírají a jsou spontánně vylučovány;
 3. Kryodestrukce je druh analogie kauterizace, při kterém se využívá účinek nízkých teplot. Používá se pro fokální adenomyózu.
 4. Hysterektomie je úplné odstranění dělohy. K této radikální metodě je třeba se uchýlit, když se vyvine atypická forma hyperplazie, která vytváří zvýšenou hrozbu rozvoje onkologie. Přečtěte si v našem článku rehabilitační období a možné výtoky po odstranění dělohy.

Tradiční medicína v boji proti hyperplazii endometria

Použití tradiční medicíny pro hyperplazii endometria je možné pouze jako pomocná terapie. V žádném případě byste se však neměli spoléhat pouze na naturopatii. Dnes medicína nabízí nejlepší možnosti řešení tohoto závažného onemocnění, které pomáhají účinně a rychle tuto nemoc eliminovat..

Pokud je touha používat bylinné přípravky velmi vysoká, měli byste s lékařem projednat možnost použití následujících léků:

 • šťáva z kořene lopuchu smíchaná se šťávou ze zlatého kníru;
 • tinktura nebo odvar z kopřivy;
 • infuze listů jitrocele;
 • infuze manžety;
 • infuze celandinu (uvnitř a topicky);
 • mumie.

Hlavní věc, kterou by si každá žena, která je v menopauze, měla pamatovat, je, že je nesmírně důležité navštívit gynekologa alespoň dvakrát ročně. Taková prevence vám umožní včas si všimnout výskytu sebemenších odchylek a zabránit vzniku nebezpečných následků..

Rychlost endometria dělohy v menopauze

Celý život ženy je řízen hormonálními změnami, vstup do klimakterického období není výjimkou. V tuto chvíli možná dochází k nejdramatičtějším změnám v hormonálních hladinách. Změny se týkají produkce estrogenů a progesteronu, což způsobuje atrofii sliznice dělohy, mění se také pravidelnost nástupu menstruace a postupem času se úplně zastaví.

Tloušťka endometria dělohy v normálním plodném věku a během menopauzy se může lišit, ale ani během tohoto období by neměla překročit standardní hodnoty. Jinak by měl být proveden další výzkum k identifikaci gynekologických patologií..

Koncept endometria

Uvnitř je děložní dutina pokryta vrstvou epiteliálních buněk nebo, jak se říká jiným způsobem, pokryta sliznicí. Tato skořápka se nazývá endometrium. Je vysoce citlivý na hormonální změny v těle a hraje důležitou roli při porodu. Chrání také dělohu tím, že brání slepení stěn..

Sliznice je prostoupena mnoha krevními cévami a obsahuje také velké množství receptorů, které zajišťují vysokou citlivost této vrstvy na působení hormonů produkovaných přídavky. Když se blíží střed menstruačního cyklu, je nejvyšší počet receptorů, které přijímají estrogeny v endometriu, a ve druhé polovině cyklu je více receptorů, které reagují na progesteron.

Endometrium zvyšuje svou tloušťku po celý cyklus a po dokončení může být tloušťka vrstvy 10krát vyšší než původní, která byla v 1. fázi. Sliznice se zvyšuje ve 2 fázích, první se obvykle nazývá fáze šíření endometria a druhá - fáze vylučování.

Pokud nebylo vajíčko oplodněno před koncem cyklu a nedošlo k početí, děloha odmítne funkční vrstvu endometria, což se projevuje nástupem menstruace. S příchodem nového cyklu se funkční vrstva začíná zotavovat a znovu růst.

Nástup menopauzy je charakterizován absencí menstruace po dlouhou dobu, nejméně rok. Endometrium nemá cyklické změny, rychle se zmenšuje a nakonec slizniční vrstva atrofuje a jeho tloušťka se přestane měnit a získává pevnou hodnotu. Zvažme podrobněji, jak se struktura reprodukčního systému ženy mění s věkem a jaké jsou normy tloušťky endometria během menopauzy.

K jakým změnám dochází s věkem

U žen v plodném věku se tloušťka děložní výstelky neustále mění kvůli cyklické povaze jejího vývoje. Normálně může 23. den cyklu dosáhnout 18 mm, což je doba, kdy sliznice získává maximální tloušťku. Endometrium se během menopauzy postupně ztenčuje, což je považováno za normální, protože atrofický proces nenastává náhle. Postupná atrofie endometria během menopauzy by měla vést k tomu, že jeho tloušťka je fixována na 5 mm.

Jaká je normální velikost endometria během menopauzy

Tloušťku endometria během menopauzy lze určit pomocí ultrazvuku. S nástupem menopauzálního období se tento parametr, který je důležitý pro sliznici dělohy, postupně snižuje, což odpovídá normálnímu stavu ženského těla. Protože u ženy před menopauzou menstruace již mizí, tloušťka endometria se neliší podle dnů cyklu, ale je statická. Rychlost endometria by neměla být větší než 5 mm. Pokud tloušťka sliznice podle výsledků ultrazvuku překročila toto číslo o 1-2 mm, je nutné provést další vyšetření, aby se zjistily případné problémy ženského reprodukčního systému.

Stojí za zmínku, že neexistují žádné ženy se zcela stejným hormonálním pozadím, proto postupné zvyšování tloušťky vnitřní vrstvy dělohy o 1 mm neznamená v každém případě přítomnost patologie. Pokud však dojde k náhlému zesílení endometria a bez zjevného důvodu, je nutné provést další vyšetření, což pomůže stanovit diagnózu včas a předepsat vhodnou léčbu.

Příčiny a známky změn v tloušťce endometria

Jak jsme již zmínili dříve, tloušťka endometria během menopauzy se časem zmenšuje a je fixována na jedné hodnotě. Pokud se tak nestane a buňky sliznice pokračují v růstu, což vede k nadměrnému zvýšení endometria, znamená to přítomnost určité patologie způsobené hormonálními změnami v těle během menopauzy. Toto onemocnění se nazývá hyperplazie endometria, vyžaduje povinnou léčbu. Tento stav lze zjistit pouze ultrazvukem, protože po dlouhou dobu se hyperplazie během menopauzy nemusí nijak projevit a dokonce i při vážném růstu bude mít za následek silné krvácení se silnou bolestí v dolní části břicha.

Hyperplazie endometria v menopauze mohou způsobit nejen hormonální změny, ale také další nehormonální důvody:

 • obezita, protože tuková tkáň se může stát spontánním zdrojem estrogenu;
 • onemocnění endokrinního systému a jaterní dysfunkce;
 • novotvary v děloze;
 • arteriální hypertenze;
 • genetická predispozice;
 • gynekologická onemocnění, která žena utrpěla během puberty;
 • vícenásobné potraty a nekontrolované užívání hormonálních léků obsahujících estrogen

Nadměrný růst endometria je velmi nebezpečný, protože se jedná o prekancerózní stav pro děložní výstelku. Hlavním problémem včasné diagnostiky je, že proces začíná během nástupu menopauzy a živé příznaky se objevují již při jejím příchodu nebo dokonce v postmenopauze. Ženy velmi často nevěnují pozornost bolesti během menstruace nebo dokonce krvácení uprostřed cyklu, protože se jedná o přirozené procesy pro nástup menopauzy. Žena může mít podezření, že s projevem této symptomatologie po úplném ukončení menstruace něco nebylo v pořádku..

Existuje několik typů hyperplazie endometria:

 • glandulární. V tomto případě rostou žlázové buňky a pojivová tkáň zůstává nezměněna. Tento typ růstu endometria je nejméně citlivý na malignitu. Pokud je detekován rychle, je léčitelný;
 • cystická. Vnější žlázy, jejichž objem se zvětšil, připomínají bubliny. Změní se také epiteliální tkáň. Tato odrůda má vysoké riziko degenerace do onkologie;
 • cystická žláza. Přerostlé žlázové buňky tvoří cysty naplněné žlázovými sekrety, ve kterých je narušen odtok;
 • ohnisko. Sliznice neroste rovnoměrně, ale v určitých oblastech, které jsou citlivé na hormonální účinky. Ve výsledku se tvoří polypy, které jsou náchylné k malignitě;
 • atypické. Kromě funkční vrstvy také roste hluboká vrstva sliznice. Tento typ hyperplazie endometria se častěji než ostatní znovu rodí do maligní formace. I když je to vzácné, je obtížné léčit a nejčastěji vyžaduje úplné odstranění dělohy..

Během menopauzy se obvykle nachází žlázově-cystická forma hyperplazie endometria.

Jaká diagnostická opatření se používají k určení tloušťky

Pokud se žena, která vstoupila do menopauzy, obává krvácení a bolesti, je pro stanovení přesné diagnózy zapotřebí řada opatření. K určení nadměrné proliferace endometria u postmenopauzálních žen je nutný integrovaný přístup zahrnující nejen gynekologické vyšetření a ultrazvuk, ale také krevní testy, nátěry a řadu invazivních postupů..

K určení typu hyperplazie ak stanovení přesné diagnózy vám pomohou následující činnosti:

 • ultrazvuk je základní. Provádí se transvaginálně a umožňuje posoudit tloušťku sliznice. Pokud to během menopauzy není mnohem více než 5 mm, měl by se ultrazvuk v průběhu 6 měsíců ještě několikrát opakovat. Pokud je již 8–10 mm, je předepsána léčba nebo kyretáž;
 • diagnostická nebo terapeutická kyretáž. Dělá se to v celkové anestezii. V tomto případě je děložní dutina zcela vyčištěna a po určité době se krvácení zastaví. Vyčištěný materiál je odeslán k histologickému vyšetření na přítomnost atypických buněk;
 • biopsie poskytuje užitečné informace pouze s úplnou proliferací slizniční vrstvy dělohy; s fokální hyperplazií endometria se tento typ diagnózy nepoužívá. Biopsie pomáhá určit tloušťku sliznice, přítomnost patologických procesů a maligních buněk v ní. Procedura se provádí trubičkou (více zde) ve formě pružné tenké trubice s pístem, který nasává mikročástice sliznice uvnitř dělohy;
 • rentgenový snímek pohlavních orgánů. Pomocí této studie je možné identifikovat onkologické formace a adheze vejcovodů. Jedná se o invazivní manipulaci, která zahrnuje zavedení kontrastu do děložní dutiny. Během ní žena pocítí určité nepohodlí, ale v žádném případě bolest.

Metody léčby

Vzhledem k tomu, že téměř všechna gynekologická onemocnění během menopauzy jsou způsobena hormonálními změnami v těle, léčba se provádí hlavně pomocí hormonálních léků, v závažných případech pomocí chirurgického zákroku.

Při patologické proliferaci endometria lze předepsat následující léky:

 • gestagenní léky (Duphaston, Gestrinon). Léčba trvá od 3 měsíců do šesti měsíců, poté se provádí kontrola ultrazvukem. Tato skupina léků nemá žádné kontraindikace a může být předepsána všem ženám s rozšiřujícím se endometriem;
 • nitroděložní tělísko ovlivňuje pouze sliznici a neovlivňuje jiné orgány, ale zvyšuje se pravděpodobnost krvácení během první poloviny roku. Doba instalace spirály je 5 let;
 • agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin jsou předepisováni ženám nad 50 let. Touto metodou je nutné pacienta léčit nejdéle šest měsíců, protože zvyšuje projev klimakterických znaků.

Chirurgická léčba hyperplazie endometria předpokládá její úplnou kyretáž v celkové anestezii, následovanou odesláním biomateriálu k histologickému vyšetření. Po operaci je předepsána podpůrná hormonální terapie pomocí výše uvedených léků..

Je důležité, aby nedošlo k žádným změnám v endometriu, zejména během menopauzy, protože tyto patologie mají velmi vysoké riziko degenerace do maligních formací. Abyste tomu zabránili, měli byste pravidelně navštěvovat gynekologa, jíst správně, léčit infekce včas a správně operovat nitroděložní tělísko.

Normální tloušťka endometria v menopauze a rysy vývoje hyperplazie endometria

Endometrium je vnitřní vrstva dělohy, která je velmi citlivá na hormonální změny v těle. Mnoho žen zná stav zvaný endometrióza. Má mnoho komplikací a je obtížné ho léčit..

Přerůstání nebo patologické ztenčení endometria je problém, kterému čelí obrovské množství žen. Během menopauzy začínají hormonální změny, které mohou ovlivnit endometrium a způsobit jeho změny.

Endometrium: funkce a normální tloušťka v menopauze

Endometrium je vnitřní výstelka dělohy, která je hojně zásobována krevními cévami

Endometrium je jedinečná vnitřní výstelka dělohy. Je vybaven velkým počtem krevních cév a má 2 podvrstvy: bazální a funkční. Bazální vrstva zůstává konstantní, ale funkční vrstva se mění pod vlivem hormonu.

V průběhu cyklu se tloušťka endometria neustále mění. Pak bude tloušťka dostatečná, dojde buď k oplodnění a implantaci, nebo k menstruaci - odmítnutí funkční vrstvy endometria, která se poté obnovuje a roste se začátkem nového cyklu. Tloušťka endometria v menopauze rychle klesá v důsledku hormonálních změn. Endometrium je čím dál tenčí a v důsledku toho dochází k menopauze, která je charakterizována absencí menstruace a koncem reprodukčního období ženy..

Hlavní funkcí endometria je vytvoření příznivého prostředí pro implantaci embrya. Z tohoto důvodu jsou jakákoli onemocnění spojená s endometriem často doprovázena neplodností. Embryo se nemůže připojit k patologicky pozměněné vrstvě.

Endometrium také plní bariérovou a ochrannou funkci..

Chrání stěny dělohy, zabraňuje jejich slepování a pádu. Pokud žena nebyla těhotná, její děloha je menší a dutina je tak malá, že se stěny navzájem dotýkají a nelepí se přesně kvůli endometriu.

Během cyklu se mění tloušťka endometria. Normálně dosahuje maximální tloušťky (18 mm) na konci cyklu, o 23 dní. Blíže k menstruaci se opět o něco zmenší. Když nastane menopauza (období před ukončením menstruace a menopauzy), endometrium se ztenčí a je to považováno za normální. Aby nastala menopauza, musí dosáhnout tloušťky 5 mm. Pokud se tak nestane, mluví o hyperplazii endometria, což je patologický stav během menopauzy a vede k různým komplikacím.

Příčiny a známky odchylek v tloušťce endometria v menopauze

Hyperplazie endometria je patologická proliferace buněk endometria

Během menopauzy mluví pouze o hyperplazii endometria, protože pokles této vrstvy během menopauzy je normální..

Pokud však má endometrium během menopauzy tloušťku více než 5 mm, hovoří o patologickém stavu, který vyžaduje léčbu..

Důvod téměř vždy spočívá v narušení hormonálního pozadí, které řídí růst endometria. Tento stav může být dlouhodobě asymptomatický nebo se může projevit formou průlomového krvácení, bolestí v podbřišku.

Stanovení endometriální hyperplazie, stejně jako endometriózy, lze provést pouze pomocí ultrazvuku.

Existují typy hyperplazie endometria:

 • Glandulární. Glandulární hyperplazie endometria je považována za benigní onemocnění, doprovázené růstem a zesílením žlázové tkáně v důsledku nesprávného umístění žláz. Při včasné léčbě je prognóza příznivá.
 • Cystická. Vážnější onemocnění, které může být důsledkem žlázové formy. Současně se v endometriu tvoří cysty a neoplazmy, které se mohou nakonec zvrhnout v maligní nádor..
 • Bazální. Je to velmi vzácný a vážný stav, který je obtížné léčit. Bazální vrstva endometria zřídka roste, zpravidla se nemění a je také obtížné léčit hormonální terapií.
 • Polypoidní. S tímto onemocněním endometrium nezhustne po celém povrchu dělohy, ale ohniskové. Léze jsou lokalizovány tam, kde se tvoří polypy endometria. Tento stav je často doprovázen krvácením a je léčen kyretáží, což je také diagnostický postup..
 • Atypické. Nejnebezpečnější hyperplazie, která je vzácná, ale stále se vyskytuje u žen během menopauzy. Současně endometrium roste velmi aktivně a buňky se rychle regenerují. Je těžké léčit takové onemocnění, často je nutné uchýlit se k chirurgickému odstranění dělohy, aby se zabránilo rakovinovým nádorům..

Diagnostika

Ultrazvuk dělohy během menopauzy je účinnou metodou pro diagnostiku stavu endometria

Pokud žena vyhledá lékaře se stížnostmi na krvácení a bolest během menopauzy, musí podstoupit řadu diagnostických postupů, než bude diagnostikována a léčena. V případě hyperplazie endometria by mělo být vyšetření komplexní..

Zahrnuje vyšetření na gynekologickém křesle, krevní test, nátěr, ultrazvuk a některé invazivní postupy, které pomohou objasnit diagnózu a typ hyperplazie:

 • Ultrazvuk. Tento postup je považován za hlavní v diagnostice hyperplazie endometria. K posouzení tloušťky endometria se provede transvaginální ultrazvuk. Procedura se provádí pomocí speciálního nástavce, který se bezbolestně zavádí do pochvy. Pokud je endometrium během menopauzy více než 5 mm, ultrazvuková procedura se opakuje ještě několikrát během šesti měsíců. Při tloušťce endometria 8-10 mm je zpravidla předepsána léčba a kyretáž.
 • Diagnostická kyretáž. Tento postup je diagnostický i terapeutický. Provádí se v celkové anestezii. Celá děložní dutina je vyškrábaná, po které se po chvíli zastaví krvácení ženy. Obsah dělohy je odeslán k histologickému vyšetření k určení přítomnosti rakovinných buněk.
 • Biopsie. Biopsie endometria bude informativní pouze v případě, že endometrium nerostlo v ložiscích, ale úplně po celém povrchu dělohy. Tento postup pomůže určit přesnou tloušťku endometria, patologické procesy v něm a onkologická onemocnění. Postup se provádí pomocí trubky, kterou je flexibilní tenká trubice s pístem. Jakmile je v děloze, trubice nasává malé částice endometria.
 • RTG dělohy a vejcovodů. Tento postup je velmi informativní pro detekci nádorů, polypů v děloze a adhezí ve vejcovodech. Postup je invazivní, protože děložní dutina je před rentgenem vyplněna kontrastní látkou. Postup je nepříjemný, ale neměl by být bolestivý..

Lékařské a chirurgické ošetření

Pouze lékař může předepsat správnou léčbu patologie v závislosti na závažnosti onemocnění.

Tak závažná onemocnění, jako je endometritida a endometrióza, se nedoporučují léčit výhradně lidovými léky doma. Lze je vyléčit pouze pomocí hormonální terapie a někdy pomocí chirurgického zákroku..

Před zahájením léčby lékař určí příčinu onemocnění a typ hyperplazie. Vzhledem k tomu, že endometrium je velmi citlivé na změny v hormonálních hladinách, je třeba také léčit různé patologické stavy pomocí hormonů.

Ženské hormony selhávají během menopauzy. Se zvýšeným množstvím estrogenu a sníženým množstvím progesteronu endometrium zesiluje. Riziková skupina zahrnuje ženy s cukrovkou a nadváhou, které již často mají problémy s hormonálními hladinami. Jako hormonální léčba jsou předepsány hormonální antikoncepce, jako je Logest, Regulon atd. Jsou předepsány v průběhu až šesti měsíců k normalizaci hormonálních hladin. Bylo prokázáno, že užívání těchto léků nevyvolává endometriózu..

Často se zesílením endometria předepisují léky jako Duphaston, Utrozhestan.

Jedná se o hormonální léky, analogy progesteronu. Jak bylo uvedeno výše, endometrium je citlivé na hormony a roste s nedostatkem progesteronu. Jsou považovány za bezpečné a jsou předepsány k normalizaci hormonálních hladin i během těhotenství. Dávkování je předepsáno lékařem. Průběh léčby endometriózy trvá dlouhou dobu od šesti měsíců do 9 měsíců.

Více informací o tom, co je hyperplazie endometria, najdete ve videu:

Chirurgie se používá pouze v extrémních případech. Nejprve je předepsána kyretáž. Pokud nedojde k žádnému pokroku, může být předepsána laparoskopie, při které jsou léze proliferace endometria kauterizovány laserem.

Pokud léčba nefunguje, existuje riziko rakovinných nádorů, děloha je odstraněna. Existuje několik typů takových operací. V závislosti na závažnosti onemocnění a následcích se odstraní pouze děloha, děloha a děložní čípek nebo děložní čípek a všechny blízké lymfatické uzliny..

Důsledky a prevence

V reprodukčních letech může endometrióza vést k neplodnosti. Během menopauzy je toto onemocnění nebezpečné degenerací do maligního novotvaru. S věkem se zvyšuje riziko rakoviny a zesílení endometria, záněty a polypy jsou prekancerózní stavy..

Komplikace zesílení endometria mohou být adheze ve vejcovodech, ovariální cysty. Jakékoli onemocnění endometria je spojeno s pohlavními hormony. Pokud se hormonální pozadí nadále mění, může to vést k tvorbě cyst ve vaječnících..

Abyste se vyhnuli zdravotním problémům během menopauzy, musíte dodržovat preventivní opatření:

 • Pravidelné kontroly. Během a před menopauzou by žena měla každých šest měsíců navštívit gynekologa. Lékař by měl pacienta vyšetřit, předepsat ultrazvukové vyšetření nebo krevní test na hormony. Je velmi důležité sledovat hladinu hormonů, aby bylo možné podstoupit léčbu včas bez komplikací..
 • Správná výživa. Lékaři neustále mluví o výhodách správné výživy. Výživa nepřímo ovlivňuje hladinu hormonů a také přímo ovlivňuje váhu, což je také důležité. Ženy s nadváhou jsou vystaveny riziku endometriózy.
 • Žádné potraty a žádné infekce. Trauma dělohy během potratu, stejně jako různé genitální infekce a pohlavně přenosné choroby, zvyšují pravděpodobnost patologické proliferace endometria.
 • Předpokládá se, že dlouhodobé používání nitroděložního tělíska vyvolává endometriózu. Z tohoto důvodu se ženám, které si zvolily tento lék, doporučuje podstoupit pravidelné vyšetření u gynekologa a včas vyměnit spirálu.

Stojí za to pamatovat, že u všech projevů endometriózy nebo endometritidy musíte navštívit lékaře. Děložní krvácení je vždy alarmujícím příznakem, který se nedoporučuje ignorovat..

Co je normální endometrium v ​​menopauze??

V procesu evoluce se vyvinulo, že hormony řídí život ženy od narození do stáří. Filigránsky zvládají všechny cyklické procesy probíhající ve vnitřní vrstvě dělohy - endometria, až po menopauzu. Menopauza je charakterizována zánikem funkce souvisejícím s věkem. Změny hormonálních hladin přímo ovlivňují stav endometria: tenké. Rychlost tloušťky endometria dělohy během menopauzy má velký význam. A jakékoli odchylky od ní naznačují patologii.

Co říká tloušťka endometria??

Endometrium dělohy je speciální vnitřní výstelka, která poskytuje příznivé podmínky pro život plodu v plodném věku a v menopauze může při nadměrném růstu představovat nebezpečí pro život ženy.

Než se objevilo ultrazvukové vyšetření, neměl pojem „endometriální norma“ žádný praktický a diagnostický význam. A dnes je stěží gynekolog, který předepíše léčbu nebo dá doporučení k léčbě menopauzálních projevů, aniž by věděl, jaká je tloušťka endometria během menopauzy. Proč je tak důležité to vědět?

Faktem je, že nedostatek estrogenu a progesteronu během menopauzy vede nejen k atrofickým změnám sliznic urogenitální oblasti, ale také k dalším nepříznivým příznakům menopauzy. Emoční nestabilita, osteoporóza, rozvoj aterosklerózy a další negativní projevy menopauzy by podle praktických lékařů měly být zastaveny pomocí hormonální substituční terapie (HRT).

Užívání HRT však představuje riziko rozvoje hypertrofie endometria nebo rakoviny v menopauze. Proto je velmi důležité vědět, jak silné by mělo být endometrium během menopauzy normální. V tomto ohledu se pro dynamickou kontrolu nad HRT používá ultrazvuková diagnostika..

Známky růstu nebo zesílení endometria v menopauze jsou považovány za patologii..

Menopauza a echografické příznaky endometria

Tloušťka endometria je povinným parametrem pro měření při gynekologickém ultrazvukovém vyšetření. K tomu se používá měření předozadní velikosti střední děložní M-echa v nejširší části..

Změny endometria v závislosti na fázi menstruačního cyklu v reprodukčním období

Rychlost endometria se mění během menstruačního cyklu:

 • během menstruace a v rané proliferativní fázi se jedná o řídký, jasný hyperechoický pruh;
 • v proliferativní fázi a v předvečer ovulace má třívrstvý vzhled;
 • v sekreční fázi se vnitřní vrstva stává silnou, edematózní a má jednotnou echogenicitu.

Norma endometria se významně liší u žen v plodném věku od normy u pacientů v menopauze. Normální rozsah hodnot endometria během menopauzy závisí na jeho stádiu.

Premenopauza

Během tohoto období se menstruační cyklus stává nepravidelným. Množství estrogenu již nestačí na to, aby způsobilo růst endometria během menopauzy (proliferace) na stejné úrovni. V důsledku toho nedochází k šíření endometria, jako v plodném věku, ale existuje tendence snižovat jeho tloušťku.

Míra endometria u premenopauzálních žen:

 • během menstruace - 2-4 mm;
 • časná proliferativní fáze (6-14 dní) - 5-7 mm;
 • před ovulací - až 11 mm;
 • sekreční fáze endometria je nejsilnější a dosahuje 7-16 mm.

Vzhledem k tomu, že ukazatele hormonálních hladin jsou u všech žen odlišné, může se norma endometria během menopauzy lišit. Za účelem identifikace patologických stavů endometria by mělo být hodnocení jeho stavu provedeno dynamicky do 3 měsíců..

Menopauza

Endometrium na začátku menopauzy přestává podléhat cyklickým hormonálním změnám a podstupuje atrofii.

Normální tloušťka endometria v menopauze na ultrazvuku vypadá jako tenký hyperechoický (jasně bílý) proužek o tloušťce 5 mm.

Během menopauzy existují určité hranice tloušťky endometria, jejichž přebytek je patologií endometria v menopauze:

 • endometrium větší než 5 mm naznačuje patologický proces, jehož příčinou je možná hyperplazie endometria;
 • navíc s tloušťkou endometria 6-7 mm je stále povoleno dynamické pozorování;
 • a se zvýšením endometria během menopauzy nad 8 mm je nutná diagnostická kyretáž děložní dutiny.

U pacientů užívajících HRT budou hodnoty endometria záviset na typu předepsaných léků. Pokud je použita estrogenová monoterapie, pak může být vrstva endometria o něco silnější než při použití kombinovaných estrogen-progestogenových léků.

Pokud šířka endometria přesahuje 8 mm, objeví se krvácení z genitálního traktu, což naznačuje vážnou patologii. Při nedostatečné pozornosti a včasné léčbě může tento stav nabýt maligního průběhu..

Postmenopauza

Tloušťka endometria po menopauze by měla být menší než 5 mm.

Randomizované klinické studie ukázaly, že pokud je endometrium větší než 5 mm, pak je riziko vzniku karcinomu (maligní onemocnění endometria) 7% a pokud je vnitřní vrstva dělohy menší než 5 mm, pak se karcinom vyvíjí pouze v 0,07% případů..

Při použití hormonální substituční terapie je horní hranice 5 mm!

Při prodloužené menopauze jsou povoleny lineární inkluze se zvýšenou hustotou ozvěny ve struktuře střední M-ozvěny. Takto jsou vizualizovány synechie (adheze mezi přední a zadní stěnou děložní dutiny).

Anechoické formace (černé) jsou povoleny, což naznačuje akumulaci tekutiny v děložní dutině. Nejsou známkou patologie. Vznikají v důsledku ucpání cervikálního kanálu a ucpání odtoku obsahu děložní dutiny.

Normální endometrium během ultrazvukového vyšetření, bez ohledu na fázi menopauzy, je zobrazeno jako homogenní hladký hyperechoický proužek s dobře definovanou zónou myometria s nízkou hustotou ozvěny.

U postmenopauzálních žen existují další dva stavy endometria: jeho atrofie a abnormálně zesílená vnitřní vrstva.

Atrofie nebo ztenčení endometria (méně než 4 mm na ultrazvukových vyšetřeních) je odpovědí na hypoestrogenní stav. Tímto stavem je způsobeno 60-75% postmenopauzálního krvácení. Další příčiny tenkého endometria:

 • dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce;
 • dysfunkce vaječníků;
 • užívání tamoxifenu.

Při nadměrně zesílené vnitřní vrstvě dělohy je důležité zvážit, v jaké fázi menopauzy je pacientka (premenopauzální nebo postmenopauzální) a zda může být potenciálně těhotná.

U premenopauzálních žen se může objevit „silná“ endometrioidní vrstva, která může souviset s těhotenstvím:

 • časný termín, kdy stále neexistuje vizualizace vajíčka v děložní dutině;
 • s mimoděložním těhotenstvím;
 • se zmrazeným těhotenstvím;
 • nedávné těhotenství, stav po potratu.

Abnormálně zesílené endometrium lze pozorovat u postmenopauzálních žen a nesouvisí s těhotenstvím, ale může být výsledkem následujících stavů:

 • karcinom (má heterogenní vzhled);
 • hyperplazie;
 • polypy;
 • při použití hormonální substituční terapie.

Jak je patrné z výše uvedeného, ​​měření endometria v menopauze je jednoduchá, levná, neinvazivní metoda dynamického sledování žen užívajících hormonální substituční terapii. Není pochyb o tom, že toto měření přispívá k identifikaci patologických stavů endometria a identifikuje rizikovou skupinu pro vznik rakoviny dělohy. Norma hodnot endometria má proto nepopiratelnou diagnostickou hodnotu..

Tloušťka dělohy endometria během menopauzy: příznaky hyperplazie

Climax je období, které nevyhnutelně přichází v životě každé ženy. Vyznačuje se změnami v celém těle spojenými s účinky hormonálních hladin.

Největší vliv má reprodukční systém: vaječníky postupně přestávají fungovat, zmenšují se pohlavní orgány, sliznice dělohy a atrofie pochvy.

Ale za přítomnosti nepříznivých faktorů (špatná genetika, hormonální poruchy, poškození během kyretáže dělohy) je narušen involuční proces v děloze (reverzní vývoj) a v menopauze se vyvíjí hyperplazie endometria..

Hyperplazie endometria v menopauze

Hyperplázie je jednou z nejčastějších endometriálních patologií v menopauze..

Vnitřní koule je citlivá na jakékoli změny v koncentraci pohlavních hormonů v krvi, nasycení estrogenem a progesteronem ovlivňuje děložní výstelku, která by za normálních okolností měla ztenčit.

Ale kvůli určitým faktorům, které se mohou tvořit dlouho před menopauzou, se endometriální buňky začnou šířit v děloze - hyperplazie se vyvíjí v období geoprostu.

Endometrium s menopauzou se hodí pro strukturální změny, jeho bazální koule se ztenčí a funkční se přestane rozvíjet.

Ale s patologickým průběhem menopauzy sliznice nepřestává růst, její tloušťka se neustále zvyšuje, což vyvolává výskyt nepříjemných příznaků.

Když jeho tloušťka dosáhne svého vrcholu, dojde k odmítnutí a žena má děložní krvácení..

Aby se objevily výrazné příznaky hyperplazie, měla by být tloušťka endometria během menopauzy více než 8 mm, k vylučování krve bude zapotřebí 15 mm slizniční vrstvy.

Patologická tloušťka endometria s menopauzou

Diagnóza hyperplazie endometria s menopauzálními změnami se stanoví, když se koule hlenu uvnitř dělohy příliš zhoustne a začne způsobovat nepříjemné příznaky.

V reprodukčním věku mění funkční vrstva během menstruačního cyklu svoji tloušťku. 2-3 dny před očekávaným datem menstruace může dosáhnout více než 18 mm, poté dojde k oddělení a vylučování hlenu a krve vaginou.

U premenopauzálních žen začíná endometrium růst na bazální kouli pomaleji a postupně se úplně přestane tvořit.

Jeho tloušťka klesá s každým cyklem, dokud nedosáhne 5 mm nebo méně, poté se zastaví menstruační krvácení a nastane menopauza.

Proliferace endometria na začátku menopauzy je diagnostikována jen zřídka, její mírné zesílení vede k delšímu období před menopauzou.

S mírným zesílením klimakterického endometria (až 8 mm) je pacientovi přiřazeno dynamické pozorování, protože v jednotlivých případech lze i takovou tloušťku považovat za normu.

Pokud však míč roste s každou další studií, pak lékař diagnostikuje hyperplazii endometria u postmenopauzálních žen.

Charakteristiky normálního endometria

Normální tloušťka endometria během menopauzy by neměla přesáhnout 5 mm, i když ve vzácných případech mohou existovat výjimky, které jsou potvrzeny diagnostickými studiemi.

Preventivní opatření zahrnují jmenování ultrazvukové diagnostiky vnitřní děložní koule, která se provádí třikrát v intervalech tří měsíců.

Za normálních okolností se endometrium v ​​menopauze přestane měnit, pokud žena neužívá hormonální léky.

Důležité! Je třeba mít na paměti, že velikost a vzhled normální dělohy v postmenopauzálním období se liší od fyziologických hodnot orgánu v reprodukčním věku..

Zkrátí se, zhustne, navíc se v jeho dutině může hromadit tekutina, která je nejčastěji zaměňována s polypy nebo rozvojem rakoviny.

Příčiny přerůstání slizniční vrstvy v menopauze

Důvody pro rozvoj hyperplazie mohou trvat od reprodukčního období dívky, zahrnují:

 • genetický faktor - pokud blízké příbuzné ženy trpěly patologií, pak se riziko onemocnění výrazně zvyšuje;
 • nemoci pohlavních orgánů, které vznikly v pubertě;
 • anamnéza častých nepravidelností v menstruačním cyklu;
 • patologie spojené s endokrinním systémem nebo metabolismem, například diabetes mellitus;
 • nadváha;
 • anamnéza arteriální hypertenze;
 • dlouhodobé užívání léků nebo antikoncepce, které obsahují velké množství estrogenu;
 • operace v děložní dutině (kyretáž, potrat, spirála);
 • nemoc jater.

Problém často nastává u těch, kteří vedou nezdravý životní styl. Pro snížení rizika hyperplazie je proto důležité přestat kouřit, cvičit a pít méně alkoholu..

Formy a příznaky patologie

V závislosti na klinickém obrazu a povaze změn ve vrstvách dělohy existuje několik forem adenomyózy (hyperplazie):

Je doprovázeno nadměrným množením žlázové tkáně dělohy, ke kterému dochází v důsledku patologického umístění žláz ve funkční vrstvě vnitřní membrány.

Při včasné léčbě onemocnění projde rychle a bez následků, aniž by to způsobilo komplikace.

Může se vyvinout sám, ale častěji k němu dochází po dlouhém průběhu žlázové adenomyózy. V děložní dutině se objevuje mnoho cyst a dalších novotvarů.

Nebezpečí této formy spočívá v tom, že se brzy patologie může změnit na rakovinový proces..

Vzácná forma, během které se endometrium bazální podvrstvy vtahuje do nemoci.

Roste pomalu, ale nereaguje dobře na hormonální terapii. Proto lékař nejčastěji předepisuje operaci..

Není ovlivněna celá slizniční vrstva dělohy, ale pouze selektivní oblasti. Nejvíce krvácející forma hyperplazie se pro diagnostiku a léčbu provádí kyretáž děložní dutiny.

Nouzová kyretáž se provádí také v případě velké ztráty krve..

Nejzávažnější typ patologie. Buňky slizničních vrstev dělohy se rychle množí a v krátké době vedou k výraznému zesílení vnitřní koule..

Kromě toho často degenerují do rakovinných struktur. Pokud je diagnostikována atypická adenomyóza, pacientce se okamžitě doporučuje odstranit dělohu a přívěsky, aby se zabránilo nádorům vaječníků nebo rakovině dělohy..

Charakteristické příznaky hyperplastického procesu v děložní dutině se objevují až v pozdějších stadiích vývoje, kdy již slizniční koule začíná být odmítána.

Před tím může žena věnovat pozornost vzhledu bělavého šedého výtoku a slabým bolestivým pocitům v dolní části břicha..

V počátečních stádiích odmítnutí endometria se objeví špinící krvácení a poté dojde ke krvácení, připomínajícímu menstruaci.

Léčba

Gynekolog se zabývá léčbou hyperplazie endometria v menopauze. Provádí vyšetření a vyšetření, určuje stádium a typ adenomyózy a předepisuje správnou terapii.

Důležité! Nezanedbávejte příznaky a příznaky, ale zahajte léčbu odborníkem.

Léky

Léková terapie spočívá v jmenování léků obsahujících hormony, jejichž hladina se v těle ženy prudce snížila.

Podšívka dělohy roste, když klesá koncentrace progesteronu v krvi a zvyšuje se množství estrogenu.

Ke stabilizaci hormonálního pozadí se používají progestogenní léky - Duphaston.

Progesteron lze injikovat nebo užívat ve formě tablet. Někdy se ženě dostane nitroděložní tělísko, které obsahuje dávku hormonů, ale tato metoda se často používá k léčbě mladých dívek.

Chirurgický zákrok

Chirurgické metody léčby se uchylují v případech, kdy existuje riziko rakovinové degenerace nebo jiné metody nemohou zastavit krvácení.

Existují dva typy operací:

 • Frakční kyretáž - pomocí speciálního nástroje lékař vyčistí sliznici ze stěn dělohy. Metoda se používá pro diagnostiku a pohotovostní péči o těžké krvácení.
 • Extirpace dělohy je radikální možností léčby, která spočívá v odstranění celého orgánu.

Tradiční metody

Netradiční metody léčby mohou být vynikajícími pomocníky v boji proti adenomyóze, ale měly by být používány pouze po konzultaci s lékařem..

Důležité! Nenechte se zavěsit na lidové recepty a nezapomeňte na jmenování specialisty.

Tradiční medicína doporučuje užívat odvar, tinktury z alkoholu a vody z kopřivy, pivoňky, jitrocelu, vlaštovičníku a dalších bylin, které ovlivňují hormonální stav.

Dobře se osvědčila i hirudoterapie, která tonizuje celé tělo..

Důsledky a komplikace

Nestabilita hormonálního pozadí a neustálé změny ve struktuře endometria, ke kterým dochází po dlouhou dobu, mohou vést ke komplikacím:

 • nádory a cysty přívěsků dělohy;
 • anémie způsobená častým krvácením;
 • onkologie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, musíte začít léčit hyperplazii v rané fázi..

Důležité! Každých šest měsíců se podrobte preventivnímu vyšetření u gynekologa, abyste zjistili změny, které dosud nevyvolávaly příznaky.

Pravidelný menstruační cyklus je indikátorem zdraví ženy.Vedení měsíčního kalendáře vám umožní určit dny, kdy je vysoká pravděpodobnost otěhotnění a kdy je téměř nemožné otěhotnět..