Normy tloušťky endometria podle dne menstruačního cyklu

Hlavní reprodukční orgán, děloha, je lemována funkční vrstvou. Je určen k provedení početí, je k němu připojeno embryo, kterým se embryo živí potřebnými látkami. Tloušťka endometria se mění podle dnů cyklu: postupně roste, je nasycena krví přes cévy a žlázy a připravuje se na příjem embrya. Podle velikosti vrstvy lze vyvodit závěry o správném fungování reprodukčního systému a o tom, zda bude žena schopná otěhotnět..

Struktura a úkoly endometrioidní vrstvy

Vnitřní povrch dělohy je lemován tkání, skládající se ze dvou vrstev, z nichž každá je vybavena vlastní funkcí:

 1. Bazální - prostupuje kapilárami, má statickou tloušťku, je zodpovědný za přísun krve a obnovu vrstvy po ní.
 2. Funkční - řídí tok menstruačního cyklu. Při absenci těhotenství je tato vrstva odmítnuta. Buduje se znovu za 28–35 dní. Funkční vrstva bude značně poškozena během potratu, kyretáže a porodu.

Stanovená norma endometria se mění podle dnů cyklu s přihlédnutím k věku ženy, infekčním chorobám, potratům, porodu a dalším faktorům.

Normální implantace embrya a stabilita cyklu závisí na změnách endometria.

Endometrioidní tkáň plní v děloze následující funkce:

 1. prevence narůstání stěn dělohy;
 2. podpora připojení vajíčka ke stěně dělohy;
 3. krmení embrya;
 4. účast na plnění placenty krví.

Pod vlivem hormonálních látek dochází k růstu endometria ve dnech cyklu ve 4 obdobích:

 1. Krvácení (deskvamace). Části odmítnuté sliznice vycházejí s aktivními kontrakcemi dělohy. Zaznamenává se regrese žlutého tělíska a koncentrace hormonů rychle klesá. Kapiláry funkční vrstvy procházejí křečemi, které jsou v důsledku ischemie povrchu vrstvy odmítnuty. Období trvá 1 nebo 2 dny.
 2. Regenerace. Proces trvá 3 nebo 4 dny, během nichž bazální buňky opraví zničené endometrium.
 3. Šíření nebo obnova. Když po ukončení menstruace slizniční tkáň opět poroste, vytvoří se hlavní nadvarlete. Toto období trvá od 5 do 14 dnů.
 4. Vylučování. Fáze dostala své jméno díky naplnění sliznice tekutým vylučováním, které se hromadí v důsledku vývoje kapilár a žláz uvnitř tkáně. Trvá 15-28 dní, během nichž vajíčko dozrává a opouští vaječník. Produkce progesteronu začíná po destrukci folikulu a tvorbě žlutého tělíska.

Tabulka norem endometria v milimetrech

S přihlédnutím k údajům o průměrných ukazatelích průměru sliznice dělohy vyvodí lékař závěry o zdravotním stavu ženy, v tabulce se odráží norma velikosti endometria podle dnů cyklu.

Fáze vývoje tkáněPřesné dny měsíčního cykluPrůměr funkční vrstvy v mm
KrvácejícíDesquamation1-24-9
Regenerace3-42-5
ProliferaceZačněte 5-73-7
Polovina 8-107-10
Dokončení 11-1410-14
VylučováníZačátek 15-1812-16
Polovina 19-2312-18
Dokončení 24-2712-15

Data dekódovací tabulky

První dny jsou menstruace, krvácení, které obvykle trvá 3 až 7 dní. Fáze odmítnutí trvá dva dny. Během menstruace je vrstva obvykle 5–9 mm. Porušení si může všimnout specialista na dekódování ultrazvukového skenování.

Dále začíná regenerace. Průměr sliznice je nyní minimální - endometrium během menstruace je pouze tři milimetry.

Proliferativní fáze začíná pátým dnem a trvá 13–16 dní. Objem sliznice se zvyšuje (ve dnech):

 • počáteční fáze - od šestého do sedmého (5–7 mm);
 • střední fáze - od osmého do desátého (8-12 mm);
 • pozdní fáze - od desátého do čtrnáctého (10-14 mm).

V sekreční fázi se funkční tkáň stává silnější a zvyšuje se průměr od počátečního do konečného stadia z 12 na 20 mm, na začátku menstruace se sliznice ztenčí od 20 do 15 mm.

Endometrium se stává nejsilnějším do prvního dne menstruačního cyklu. Krevní cévy bobtnají, epitel se při absenci početí připravuje na odmítnutí.

Menstruace začíná, když je endometrium tlusté 20 nebo 21 mm, za předpokladu, že hladina hormonů v těle ženy je stabilní.

Během čekání na menstruaci může žena pociťovat stres, fyzické přetížení, nachlazení, sedět na přísné dietě - to vše ovlivňuje zrání sliznice dělohy. Pokud uvedené faktory vedly k hormonálnímu narušení, vrstva neroste v souladu s dnem cyklu a tloušťka endometria před menstruací bude pouze 12 mm - 16 mm.

Co ukazuje ultrazvuk a kdy to udělat

Pokud lékař předepíše ultrazvukové vyšetření, zohlední se den měsíčního cyklu, přítomnost systémových a gynekologických onemocnění, která mohou ovlivnit výsledek.

Pacientka musí podstoupit ultrazvukové vyšetření nejpozději do 5-7 dnů cyklu, aby zjistila, zda tkáň lemující dělohu plní své funkce normálně.

Je třeba mít na paměti, že normy tloušťky endometria podle dnů cyklu se mohou u jednotlivých žen lišit, takže může být obtížné určit odchylku.

Dutina dělohy se během kritických dnů podle ultrazvuku rozšiřuje na 5 mm. Tloušťka endometria během menstruace je od 5 do 9 mm, před nimi - od 15 do 18 mm. Není možné přesně určit, jak je tkáň odmítnuta.

Ve dnech 3–7 vypadá funkční tkáň na stěnách dělohy jako pás 3–8 mm. Dále dochází k dennímu zesílení přibližně o 0,1 mm, až do nástupu ovulace. Průměr je 7 mm, maximum je 12 mm. V období před nástupem ovulace určuje ultrazvuk následující:

 • jednotnost struktury;
 • endometrium je hypoechoické;
 • stěny dělohy jsou spojeny v zóně s hyperechoickými indikátory.

Po nástupu ovulačního stadia dosahuje tloušťka endometria od 9 do 13 mm, struktura dělohy je pětivrstvá, s mírně zvýšenou echogenicitou.

Pomocí ultrazvuku je možné určit tloušťku endometria podle dnů měsíčního cyklu pro početí. Ve slizniční vrstvě jsou viditelné vakuoly a žlázové kanály ve formě malých anechoických skvrn. Průměrná velikost funkční vrstvy dělohy, příznivá pro přijetí oplodněného vajíčka, je od 15 do 16 mm.

Toto by mělo být endometrium podle dnů cyklu u zdravých žen v reprodukčním věku:

 • 1–7 - od 3 do 8 mm;
 • endometrium 7-10. dne cyklu je obvykle 5-12 mm;
 • postovulační období (15–21) - od 6 mm do 13 mm;
 • poslední období cyklu (od 22 do 28) - až 15 mm.

Délka cyklu je u každé ženy jiná. Pokud se zvýší, rychlost růstu tkáně bude pomalejší. Naopak, s kratším cyklem bude slizniční vrstva každý den silnější..

Jaká je tloušťka endometria u žen během menopauzy

Po dosažení věku 35 let se ovariální rezerva přídavků u žen začíná snižovat, ale první příznaky zániku plodnosti jsou zaznamenány až ve věku 45 let. Kvůli poklesu produkce estrogenu roste endometriální vrstva ve dnech cyklu pomaleji..

Během menopauzy jsou ukazatele dnů slizniční vrstvy dělohy obvykle na spodní hranici normy nebo mnohem nižší a závisí na tom, jak dávno začala menopauza:

 • méně než 5 let - endometrium roste až na 5 mm;
 • více než 5 let - maximálně 4 mm;
 • více než 10-15 let - vrstva je tak tenká, že ultrazvuk nedokáže určit její tloušťku.

Mnoho žen podstupuje ze zdravotních důvodů během menopauzy hormonální substituční terapii, která stabilizuje produkci estrogenu. Jejich počet mm vrstvy sliznice za den může být normální nebo blízký.

Patologické zvětšení slizniční vrstvy

Růst slizniční vrstvy dělohy normálně pokračuje v první fázi cyklu, ale pokud není tento stav pozorován, je pozorováno následné selhání menstruace. Pokud endometrium pokračuje v růstu po 15 nebo 17 dnech, je narušena hormonální regulace. Ovulace tedy nedochází a v důsledku toho nepřicházejí kritické dny..

Tento stav je diagnostikován jako hyperplazie - patologické zvýšení tloušťky vrstvy. Podle komentářů lékařů se to v praxi děje častěji než řídnutí sliznice. Důvody, proč endometrium neodpovídá fázi cyklu, závisí na věku pacienta, přítomnosti doprovodných onemocnění a vrozených anomálií pánevních orgánů..

Nekonzistence a zvětšení sliznice může nastat z následujících důvodů:

 1. Nedokonalost funkce hypotalamus-hypofýza a folikulární atrézie (v pubertě).
 2. Nadměrná produkce estrogenu v důsledku různých poruch v těle (u žen v plodném věku).

Atypická hyperplazie často doprovází nemoci, jako je adenomyóza a degenerace endometriální tkáně na maligní.

Může hyperplazie endometria dělohy sama odejít po menstruaci? Odpověď závisí na příčině zesílení sliznice. Problém způsobený dlouhodobým hladováním, nedostatkem vitamínů a prudkým hormonálním narušením má schopnost vyřešit sám. Stejné patologie jako myomy, polycystické, endometrióza, vyžadují povinnou léčbu.

Důvody pro příliš tenkou vrstvu endometrioidu

Nekonzistence velikosti slizniční vrstvy dělohy s normami menstruačního cyklu vede k neplodnosti. Příliš tenké endometrium znemožňuje implantaci vajíčka.

Hypoplázie se projevuje skutečností, že po celý cyklus je tloušťka sliznice asi šest milimetrů. Ačkoli endometrium v ​​11. - 12. den cyklu by mělo být normálně 10 - 14 mm. U tohoto indikátoru je implantace embrya nemožná, i když se provádí IVF.

Na počátku početí končí těhotenství ve většině případů s hypoplázií potratem.

Ztenčení vrstvy dělohy a odmítnutí vajíčka nastává z následujících důvodů:

 • chronický zánět vnitřní sliznice - endometritida;
 • opakovaná kyretáž pro účely diagnózy;
 • časté potraty;
 • abnormální struktura dělohy a její sliznice vrozené povahy;
 • nedostatečná produkce estrogenu na pozadí hormonálních onemocnění;
 • nedostatečné zásobení pánve krví;
 • zvětšení šířky a velikosti povrchových žil.

Když slizniční vrstva roste ve dne s odchylkami od normy, menstruace u dívek přijde později - ve věku 15-16 let, zatímco u zdravých dívek první menstruace přichází v 11 nebo 12 letech.

U žen je menstruace s tenkou vrstvou endometria skromná, pouze 2–3 dny. Kritické dny rychle utíkají. Objevuje se primární, sekundární neplodnost, protože koncepce je zřídka možná.

Jak obnovit normální tloušťku epitelu

Vrstva výstelky dělohy závisí na tom, jak fungují orgány endokrinního systému a centrální regulační oblasti umístěné v mozku. Léčba poruch a odchylek se volí v závislosti na příčině.

Úroveň hormonů je nutně stanovena:

 • thyrotropní;
 • stimulující folikuly;
 • anti-Müllerian;
 • luteinizace;
 • progesteron;
 • prolaktin;
 • estradiol.

Místo diagnostické kyretáže se v posledních letech používá modernější metoda - hysteroskopie. V tomto procesu budou lékaři zkoumat stav děložní dutiny a provádět cílenou biopsii. Pouze na základě výsledků vyšetření můžeme dojít k závěru, že děložní vrstva je vážně nedostatečná nebo má normální funkci.

Léková terapie, pokud endometrium zcela neodpovídá fázi cyklu, zahrnuje jmenování hormonálních léků k udržení funkce přívěsků. Ženy v klimakterickém období nemohou obnovit normální tloušťku sliznice, což odpovídá normám cyklu. Jsou jim předepsány hormony ke zmírnění příznaků menopauzy - návaly horka, autonomní poruchy, změny krevního tlaku. Gynekologové upřednostňují tablety Norethisteron, Goserelin, Buserelin.

Ženy v reprodukčním věku mají předepsané léky:

 • Yarina;
 • Novinet;
 • Marvelon;
 • Jess;
 • Nejsilnější.

Mají nízký androgenní účinek na ženské tělo a pomáhají stabilizovat ukazatele funkční vrstvy dělohy. Hormony se doporučují užívat po proceduře škrábání.

Se zaměřením na normy tloušťky endometria může gynekolog provádějící ultrazvukové vyšetření provést předběžnou diagnózu - hyperplazii, hypoplázii, vyhynutí plodnosti. Pokud je narušení normálního indikátoru zaznamenáno jednou, na pozadí stresu, změny klimatu nebo fyzického přetížení se nemusíte obávat. Pokud endometrium nezraje ve dne, objeví se zpoždění a selhání cyklu u negativních testů, je nutná léčba.

M. zpoždění a tenké endometrium

ahoj dívky, zpoždění je již přesně 14 dní. a zrušení duff je také 14 dní. M č. byl na ultrazvuku, uzist v neponyatce. B. na mě čekala a já jsem tu byl se zpožděním.. a ne B. a tenké endometrium se zdálo, že právě vyčerpalo... endometrium bylo 5 mm, a řekla, že M nezačne, protože nic... žádný zánět. věci jsou dobré. žádné odchylky (děsí ji endometrium). Ale M není. řekl 10 dní čekat... a pokud M nepřijdou. přemýšlí, jak zavolat M. pokud mi dříve v tomto případě dyufaston pomohl. pak tentokrát ne. možná kdo měl? kdo co udělal?

P.S a stále plánujeme dítě na 3 měsíce. komu se podařilo otěhotnět s takovým endometriem a bez M? Jsem naštvaná

Pomozte mi na to přijít: test je negativní, zpoždění je 2,5 týdne, ultrazvuk nic neukazuje

Dívky, jsem zmatená, možná někdo měl podobnou situaci, pomozte.

Za prvé, můj manžel a já nejsme chráněni, přerušovaný styk.

Menstruace běží každý měsíc, pravidelně (někdy je zpoždění 2-3 dny už ne), posledních 7 dní. Odhadovaná menstruace měla začít 15. března! ALE mazanice začala 3 dny od 11. března do 13. března, 13. března, stejně jako stezka, zmizely, nikdy nezačaly.

Udělal jsem test 17. března (3. den zpoždění) - byl negativní.Mám pocit: dolní část břicha byla velmi přitažená, prostě neustále, neobvyklá pro normální menstruaci, oteklé prsa, průhledný výtok, jako hlen, hodně, celý mokrý byl.

19. března (5. den zpoždění) šli na ultrazvukové vyšetření - nenašli nic, endometrium je 14 mm, tekutina v sítnicovém prostoru, řekli, že test provedou znovu 22. března (8denní zpoždění) a vrátí se na ultrazvuk, pokud se odřízne.

22. března byl test negativní, šel jsem ke svému ultrazvukovému specialistovi, každopádně jsem se chtěl ujistit. Těhotenství také nebylo nalezeno, děloha je stejně velká, endometrium je 14 mm, je tam také tekutina. Řekla, že by sem měli přijít..

Trochu jsem se uklidnil, že by měli přijít, jako bych čekal, rezignoval..

Ale pak si znovu vzpomněla, že tam nebyli, provedla test 29. března (15. den zpoždění), monstra nepřišla. Test byl opět negativní. (

Nyní je to již 19. den zpoždění, hrudník začal bolet a bobtnat ještě více, neexistují žádné další příznaky těhotenství, ale může to být stále ona? Stalo se to??

Mám otázku, jestli byla tato třídenní zkouška od 11. do 13. března menstruací, tak proč je endikum 14 mm a oba lékaři říkají na ultrazvuku, že sem přijdou.

Endometrium 5 mm a menstruace O_o

Doporučené příspěvky

Připojte se k našim diskusím!

Chcete-li přidat komentář, musíte být uživatelem.

Vytvořit účet

Zaregistrujte se a získejte účet. Je to jednoduché!

Vejít do

Již zaregistrované? Přihlaste se zde.

Aktuálně sledujete 0 uživatelů

Na této stránce nejsou žádní uživatelé..

Populární témata

Autor: Tarakashka
Vytvořeno před 14 hodinami

Autor: diana2020
Vytvořeno před 16 hodinami

Autor: Odarka1
Vytvořeno před 11 hodinami

Autor: Bublik30
Vytvořeno před 16 hodinami

Autor: Nyusya913
Vytvořeno před 9 hodinami

Autor: PoMiDoRk @
Vytvořeno před 19 hodinami

Autor: Shunihka
Vytvořeno před 19 hodinami

Autor: * wika *
Vytvořeno před 14 hodinami

Recenze klinik

O webu

Rychlé odkazy

 • O webu
 • Naši autoři
 • Nápověda k webu
 • Reklamní

Oblíbené sekce

 • Fórum pro plánování těhotenství
 • Grafy bazální teploty
 • Knihovna reprodukčního zdraví
 • Recenze klinik o lékařech
 • Komunikace v klubech pro PDR

Materiály zveřejněné na našem webu slouží pro informační účely a jsou určeny pro vzdělávací účely. Nepoužívejte je prosím jako lékařskou pomoc. Stanovení diagnózy a volba léčebné metody zůstává výhradní výsadou vašeho ošetřujícího lékaře!

žádná menstruace, tenké endometrium

Hledání ve fóru
pokročilé vyhledávání
Najít všechny příspěvky s poděkováním
Hledejte v denících
pokročilé vyhledávání
Jdi na stránku.

Ahoj!
30 let, 162 / 53-54 kg, 1 b / 1 narození v roce 2013
Menstruace od 12 let, cyklus je nepravidelný (se zpožděním až šest měsíců).
Před prvním těhotenstvím byla diagnostikována neplodnost, objevily se problémy s hormony (nízký progesteron). Jak předepsal lékař, viděl jsem Duphaston, otěhotněla pro 3. cyklus.
Měsíc po porodu byla děložní dutina vyškrábána, protože po porodu jsou kousky placenty.

Po ukončení GV (v květnu 2014) menstruace nezačne (u GV také nenastala).

V únoru 2014 jsem provedl ultrazvukové vyšetření:
endometrium 4 mm, hyperechoické
folikuly až do řezu 5-7 mm
V říjnu ultrazvukem:
endometrium 2 mm, hyperechoické
folikuly do 5-7 mm v řezu až 7 kusů
V prosinci ultrazvuk:
endometrium 5 mm
folikuly do 5-6 mm v řezu až 8 ks

Darovaná krev:
- podle klinického krevního testu je vše v pořádku (podle lékaře)
- TSH 1,76 s rychlostí 0,23–3,40
- fТ4 10,77 v normě 10.0-23.2

DrTatyana
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od DrTatyana

Dobrý den, nyní užívám Femoston, dnes je 14. den přijetí a šel jsem na folikulometrii, abych zjistil, zda nedošlo ke změnám v endometriu a folikulech. Endometrium a folikuly se však dokonce zmenšily ve srovnání s velikostí před podáním přípravku Femoston.

Den před zahájením recepce ultrazvukem:
endometrium 5 mm
pravý vaječník 27 * 19 * 24, folikuly do 8 ks, do průměru 12 mm (2 ks)
levý vaječník 31 * 26 * 28, folikuly do 8 ks, do průměru 10 mm
V zadním prostoru není žádná tekutina.

Dnes ultrazvukem (14. den užívání femostonu):
endometrium 4,5 mm
pravý vaječník 27 * 14 * 20, folikuly do 5 ks, do průměru 7 mm
levý vaječník 29 * 13 * 22, folikuly do 6 ks, do průměru 4 mm
V zadním prostoru není žádná tekutina.

Jak to může být? Koneckonců, v každém případě mělo dojít ke změnám při užívání estrogenu..
Co je příčinou regrese folikulů a endometria?
Znamená to, že musíte drogu změnit nebo ji přestat užívat? Druhá polovina balení je koneckonců estrogen s progesteronem, je v tomto případě vhodné užívat progesteron?
Možná jsem dostal falešný.

bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon
bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon

doporučení uvedená výše

DrTatyana
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od DrTatyana
bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon
DrTatyana
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od DrTatyana
bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon
DrTatyana
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od DrTatyana
bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon
bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon
bondydon
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od bondydon
DrTatyana
Prohlédnout profil
Najít všechny příspěvky od DrTatyana

Ahoj!
Jak předepsal lékař, užíval jsem pouze Proginovu s Divigelem po dobu 1 měsíce po dobu 21 dnů, menstruace nepřišla a týden po ukončení léčby Proginovou jsem znovu začal užívat Proginovu s Divigelem a 15. den jsem přidal dyufaston. Proginovu s Divigelem obdržela do 21 dnů. Menstruace po Dufastonovi přišla. Ale ten měsíc, 10. den cyklu, jsem udělal ultrazvuk:
M-echo 7,3 mm,
Levý vaječník měří 25 * 15 * 24, objem 4,68 cm3. 6 folikulů do 3,5 mm.
Pravý vaječník měří 35 * 13 * 28, objem 6,62 cm3. Z
volná tekutina v pánevní dutině - volná výška kapsy 10 mm.

Po 10 dnech, 21. den, jsem provedl folikulometrii:
Endometrium 8,4 mm.
Pravý vaječník měří 21 * 17 * 15, objem 2,8 cm3. Hlavním objemem vaječníku je stroma. Jednotlivé anechoické inkluze 3-4 mm.
Levý vaječník s folikuly o průměru 3-4 mm v řezu až 2-3.
V pánevní dutině není žádná volná tekutina.

V tomto cyklu také začala užívat Proginovu od 2. dne cyklu přípravkem Divigel.
Dvanáctý den, kdy jsem byl u lékaře, se podívala na ultrazvukový obraz, řekla, že endometrium je 9 mm a vaječníky jsou malé a prázdné, jediné malé inkluze a děloha je zase malá. Neřekla mi diagnózu. Řekla, že nejprve musíte darovat hormony AMG, FSH, prolaktin po měsíci odpočinku od hormonů.
Je to syndrom plýtvání vaječníky? Je to všechno, moje reprodukční funkce skončila?
Může být takový obrázek dočasný?
Prosím, odpovězte mi, mám velké obavy.

Míra endometria podle dne cyklu

Reprodukční systém ženy je složitý mechanismus, ve kterém musí každý orgán jasně plnit svou funkci. Nelze podceňovat význam dělohy, vyvíjí se v ní nenarozené dítě. Aby žena mohla vykonávat reprodukční funkci, bylo její zdraví v pořádku, vnitřní slizniční vrstva dělohy (endometrium) se obnovuje každý měsíc. Pouze zdravá vrstva dokáže vytvořit podmínky pro vývoj dítěte. V tomto článku zjistíme, jaká by měla být tloušťka endometria podle dnů cyklu, je důležité, aby to žena věděla, protože pouze v případě, že je vnitřní vrstva sliznice zdravá, lze do ní zafixovat oplodněné vajíčko..

Endometriální struktura

Endometrium přispívá k implementaci mechanismu menstruačního cyklu. Dalším z jeho úkolů je zajistit nejvhodnější podmínky pro fixaci oplodněného vajíčka v děloze, jeho plný vývoj a získání všeho potřebného z těla matky.

 1. bazální vrstva bezprostředně přiléhající ke stěnám dělohy;
 2. funkční - povrchová vrstva, která je odmítnuta během menstruace. Bazální vrstva zajišťuje její úplnou obnovu před zahájením dalšího cyklu.

Hormonální pozadí ženského těla je zodpovědné za tloušťku a strukturu vnitřní slizniční vrstvy. Roste měsíčně - k tomu dochází během 2. fáze měsíčního cyklu. Zlepšuje se také proces jeho zásobování krví. To naznačuje, že orgán je připraven přijmout vajíčko. Odmítnutí funkční vrstvy nastává, když žena neotěhotní - začíná menstruace.

Fáze vývoje endometria

Proces cyklických změn v děloze v těle ženy se vyskytuje každý měsíc. Velikost endometria se liší v závislosti na fázi měsíčního cyklu. Existuje rozdělení menstruačního cyklu na fáze:

 1. fáze krvácení - deskvamace;
 2. fáze změn v bazální oblasti - proliferace;
 3. růst funkčního povrchu - sekrece.

V 1. fázi začíná proces odmítnutí, horní (funkční) vrstva je odstraněna. Nejprve dojde k oddělení a poté začne proces obnovy. Nová vrstva se začíná aktivně vyvíjet z buněk bazální vrstvy.

Ve druhé fázi roste funkční vrstva, tkáně. Existují pouze 3 fáze, kterými prochází každý měsíc - brzy, střední, pozdě.

Ve třetí fázi se vyvíjejí krevní cévy a žlázy. Sliznice se zesiluje, což usnadňuje její otok. Proces je také rozdělen do 3 fází - raná, střední, pozdní. V gynekologii existují průměrné ukazatele normy pro velikost slizniční vrstvy dělohy.

Jak a proč měřit tloušťku slizniční vrstvy

Během rutinního vyšetření gynekologem není možné zjistit tloušťku endometria. Specialista předepisuje ultrazvukové vyšetření vypočítané pro provedení v konkrétní dny menstruačního cyklu. V tomto procesu lékař vidí stav dělohy, dokáže detekovat novotvary v orgánu, faktory, které ovlivňují tloušťku a hustotu endometria. Zkoumá strukturu sliznice.

Ženy, které čelí problému početí, neplodnosti, musí tyto ukazatele znát. Ve dnech ovulace je předepsáno ultrazvukové vyšetření. Hodnoty tloušťky se mění každý den během měsíčního cyklu. Odborníci mají přibližně průměrné hodnoty, které mohou ukázat stav reprodukční funkce ženy, jaké jsou její problémy.

Byla vyvinuta speciální tabulka, která má takové indikace, podle ní může odborník vidět, jak se ukazatele pacienta liší od přibližných ukazatelů normy. Je třeba poznamenat, že odchylka, patologie je považována za velký rozdíl mezi dostupnými a průměrnými ukazateli, z nichž odborníci vycházejí..

Tabulka norem

Fáze vývoje endometriaDen cyklu (fáze vývoje)Tloušťka index (mm)
KrvácejícíDeskvamace - 1-2 dny cyklu5-9
Regenerace - 3-4 dny2-5
ProliferacePočáteční fáze - 5-7 dní cyklu3-7
Střední fáze - 8-10 dní7-10
Pozdní fáze - 11-14 dní10-14
VylučováníPočáteční fáze - 15-1810-16
Střední fáze - 19.-2310-18
Pozdní fáze - 24-2710-17

Pravděpodobnost budoucího těhotenství závisí na velikosti endometria. Dále zjistíme, kolik milimetrů by měla být jeho tloušťka, což vytváří příznivé podmínky pro hnojení.

Normy pro fáze menstruačního cyklu

Endometrium roste v souladu s fázemi cyklu. Ultrazvuk umožňuje sledovat indikátory, je předepsán v různých obdobích menstruačního cyklu, protože tloušťka vrstvy sliznice se liší ve fázích cyklu. Výsledky studie umožňují specialistovi posoudit vnitřní stav orgánu. V závislosti na velikosti vrstvy endometria provede odborník diagnózu. Existuje průměrný ukazatel, který je považován za normu, ale v každém jednotlivém případě se může lišit.

Fáze krvácení

Začátek cyklického období ženy se shoduje s prvním dnem jejího období. K krvácení dochází v důsledku uvolnění funkční vrstvy. Může to trvat 4-7 dní. Fáze je rozdělena do 2 období:

 1. odmítnutí;
 2. regenerace.

Odmítnutí je 1-2 dny menstruace, endometrium dosahuje 5-9 mm. 3. - 5. den začíná regenerační proces. Vnitřní vrstva začíná růst, vykazuje minimální tloušťku 3 mm.

Proliferativní fáze

Fáze proliferace začíná 5. den cyklu. Jeho trvání je až 14-16 dní. Zvyšuje se endometriotická vrstva. Ve druhé fázi cyklu existují 3 období:

 1. brzy - od 5 do 7 dnů cyklu. 5. den je tloušťka vrstvy 5-7 mm, 6. den - 6 mm, 7. den - 7 mm;
 2. uprostřed - během tohoto období začíná endometrium aktivně růst, zahušťovat se. 8. den je jeho velikost 8 mm. Konec fáze připadá na 10. den cyklu, velikost 10-12 mm;
 3. závěrečná - tato fáze završuje období šíření, trvá 10 až 14 dnů cyklu. Tloušťka funkční vrstvy se zvyšuje, výška vnitřní výstelky dělohy dosahuje 10-12 mm. Začíná proces zrání folikulů ve vajíčku. Průměr folikulu 10. den - 10 mm, 14. - 16. den - asi 21 mm.

Sekretářka

Toto období je důležité pro ženské tělo. Trvá od 15 do 30 dnů. Je rozdělena na ranou, střední a pozdní fázi. V této době se struktura vnitřní slizniční vrstvy dělohy významně mění.

 1. Časná přestavba trvá od 15 do 18 dnů. Postupně, pomalu, dochází k procesu růstu slizniční vrstvy. Hodnoty se mohou lišit, v průměru 12-16 mm.
 2. Průměrné období trvá od 19 do 24 dnů cyklu. Tloušťka standardně do 18 mm. Vnitřní vrstva zesílí. Normálně by žena neměla tento ukazatel překročit. V průměru to může být 14-16 mm.
 3. Pozdní fáze začíná 24. dnem cyklu a končí prvním dnem nové fáze. Je pozorován postupný pokles pláště, norma tloušťky během tohoto období je v průměru až 12 mm, je možné, že rozměry budou nižší. Během tohoto období je slizniční vrstva nejhustší.

Rychlost zpoždění

Se zpožděním menstruace se prodlužuje jeho cyklické období. To často vyvolává hormonální narušení. Nelze vyloučit faktory, jako jsou stresové situace, nezdravá strava, problémy s endokrinním systémem, gynekologická onemocnění..

V procesu retence se v těle netvoří potřebné hormony, velikost epitelu dělohy zůstává na úrovni sekreční fáze. Průměrná hodnota 12-14 mm. Tento indikátor se nesnižuje, nedojde k procesu odmítnutí, menstruace.

Tloušťka před menstruací

Endometrium před menstruací je ve fázi sekrece. Jeho přibližná velikost je 1,2 cm. Estrogen a progesteron ovlivňují funkční vrstvu a vyvolávají odmítnutí. V procesu odmítnutí se endometriální membrána ztenčí asi o 3-5 mm, jedna z jejích úrovní se ztratí.

Během těhotenství

Pokud vajíčko není oplodněno, funkční vrstva se během menstruace odlupuje. Pokud žena otěhotní, zůstává normální tloušťka vrstvy endometria v prvních dnech na stejné úrovni. Po několika týdnech se číslo zvýší na 20 mm. Po měsíci těhotenství může ultrazvuk ukázat malé ovocné vajíčko.

Pokud se žena setká se zpožděním a těhotenské testy ukazují negativní výsledek, můžete o ní zjistit úroveň zvýšení sliznice, 2-3 týdny po fixaci embrya na stěny dělohy.

Co dělat, pokud se tloušťka neshoduje

Nesrovnalost v tloušťce endometria je detekována lékařem během ultrazvukového skenování. Často se pozoruje během těhotenství, sliznice je zarostlá krevními cévami. Do 2. týdne těhotenství vrstva dorůstá na 2 nebo více centimetrů. Jakékoli změny tloušťky mohou být patologické. Existují dva typy porušení pravidel:

 • endometriální hypoplázie - k léčbě se používají léky s velkým množstvím estrogenu. Předepsáno je také malé množství aspirinu. Osvědčili se v terapii patologie pijavic, akupunktury a fyzioterapie. Odborníci zaznamenávají stimulaci růstu endometria při použití šalvěje;
 • hyperplazie - jako léková terapie se používají hormonální léky. Chirurgie (škrábání) nadměrně velké slizniční vrstvy není vyloučena. V nejtěžších případech je ženě nabídnuto odstranění dělohy. Kombinovaná léčba (kyretáž a hormonální léky) vykazuje vysoké výsledky.

Slizniční vrstva prochází během menstruace největšími změnami, přispívají k tomu ženské pohlavní hormony. Pokud v hormonálním pozadí není nerovnováha, pokračuje menstruace bez odchylek..

Ve vyvrcholení

Menopauza se stává příčinou, která vyvolává změny ve stavu sliznice, pokles endometriální vrstvy (někdy atrofie) a zastavení menstruace. Rychlost vrstvy v menopauze je 5 mm. Při překročení indikátoru existuje riziko rozvoje patologií.

Endometrium při užívání COC

Užívání COC se stalo v životě moderní ženy samozřejmostí. Jen málo lidí však ví, co se stane s tělem při užívání antikoncepce a jak narušuje početí. Abyste tomu porozuměli, musíte pochopit, jak fungují orální antikoncepce:

 1. Během ovulace se zralé vejce pohybuje do vejcovodu, kde je oplodněno spermatem. Antikoncepční prostředky inhibují proces zrání, takže vajíčko spí a nedochází k ovulaci.
 2. Díky kontrole porodnosti je hlen v děložním čípku příliš silný, aby umožnil spermatu vstoupit do dělohy. Proto i v případech, kdy si žena zapomene vzít pilulku, je riziko otěhotnění extrémně nízké, i když došlo k ovulaci..
 3. Špatná peristaltika vajíčkovodů způsobená antikoncepcí snižuje pravděpodobnost vniknutí semenné tekutiny do vajíčka.
 4. COC mají přímý účinek na endometrium. V normálním stavu vajíčko vstupuje do dělohy a váže se na endometrium. Po menstruaci se v první polovině menstruačního cyklu obnoví endometrium. Během druhé poloviny cyklu aktivně roste a zajišťuje úspěšné připojení vajíčka ke stěnám dělohy. Pod vlivem antikoncepce je však inhibována obnova slizniční vrstvy - oplodnění je nemožné, i když se to stalo, vajíčko nemá příležitost prosadit se.

V jaké tloušťce se škrábání provádí

Endometrium se skládá ze 2 vrstev - funkční, bazální. Je to funkční vrstva a cévy pod ní, které žena vidí, když jí menstruace odchází. Pokud nedojde k oplodnění, tato vrstva se odlupuje a vychází během menstruace, krev se objevuje v důsledku prasknutí cév. U hyperplazie dochází ke zvýšení vrstvy jejích buněk.

Když vrstva endometria dosáhne 26 mm, její struktura se změní, dojde k aktivnímu dělení buněk, je nutné udělat kyretáž, která pomáhá eliminovat silné krvácení doprovázející menstruaci. Tím se zabrání tvorbě maligních buněk a hormonální terapie snižuje riziko recidivy..

Patologie

Mezi nejčastějšími endometriálními patologiemi odborníci zaznamenávají dvě - hypoplázii a hyperplazii. Obě patologie mají odlišné vlastnosti a způsoby léčby..

Hyperplazie

Hyperplazie endometria je patologie, při které dochází k zesílení horní (funkční) vrstvy děložní sliznice až (26 mm), zhutnění a strukturálním změnám. Hyperplazie zabraňuje, neumožňuje oplodněnému vajíčku uchytit se v děloze, plod nemá příležitost k vývoji.

Patologie často vyvolává selhání menstruace, její trvání, intenzita výtoku jsou narušeny. Často provokuje rozvoj anémie, žena pozoruje krvácení v období mezi menstruací různé intenzity. Zvětšená vrstva endometria se často stává hlavní příčinou vzniku polypů a jiných novotvarů.

Hypoplázie

Ztenčená endemetrická membrána neumožňuje ženě realizovat její reprodukční funkci - stát se matkou. Hypoplázie zabraňuje tomu, aby se vajíčko připojilo ke stěně dělohy. Vajíčko nedostává potřebnou výživu, kterou zajišťuje systém krevních cév, kvůli kterému plod po určité době po vzniku zemře. Tenká sliznice se často stává příčinou vzniku zánětlivých infekčních procesů v děloze, protože je méně chráněna před pronikáním různých mikroorganismů. Hypoplázie často způsobuje špatný vývoj vnějších pohlavních orgánů, mimoděložní těhotenství.

Proces změny endometria je jedním z nejdůležitějších v těle ženy. Prochází všemi obdobími správně, pokud je hormonální rovnováha normální. Při výskytu prvních odchylek, zhoršení zdraví, měli byste se poradit s lékařem. Udržování jejího zdraví je důležitým úkolem, kterému by každá žena měla věnovat dostatečnou pozornost..

Endometrium podle dne cyklu. Normy tloušťky pro početí, IVF, během těhotenství, menopauza, dlouhý cyklus, ve fázi proliferace, heterogenní

Při plánování těhotenství mladé páry často čelí jednomu z problémů - malé tloušťce sliznice pokrývající stěny dělohy. Latinské slovo „endometrium“ znamená slizniční povrch, který zevnitř uzavírá ženský pohlavní orgán..

Normální, tloušťka endometria během porodu se mění podle dnů ovariálního cyklu, ale někdy existují poruchy, které vyžadují léčbu.

Endometriální struktura

Stěna ženského pohlavního orgánu je spojnicí tří vrstev různých tkání:

 • Vnější povrch orgánu je pokryt serózní membránou (perimetrie).
 • Uprostřed je myometrium.
 • Je obalen endometriem, které zevnitř zakrývá dělohu..

Vnitřní povrch sliznice ženského pohlavního orgánu je rozdělen na bazální část, která sousedí s meometrií, a funkční vnitřní povrch.

Základ bazální vrstvy tvoří buňky pojivové tkáně, krevní kapiláry a nervová zakončení, její buňky jsou těsně přitlačeny k sobě.

Prakticky nepodléhá hormonální transformaci. Tloušťka této struktury u zdravé ženy může být od 1 do 1,5 mm. Menstruace neovlivňuje její strukturu, na konci cyklu její buňky rostou a obnovují tloušťku funkční vrstvy.

Buňky funkční vrstvy jsou velmi citlivé na účinky ženských hormonů. Během menstruačního cyklu se neustále mění a na konci je odmítnut. Začátek cyklu je doprovázen obnovou funkční vrstvy díky tkáním bazální struktury.

V závislosti na fázi cyklu se tloušťka funkční struktury pohybuje od 0,5 do 1,5 cm, její horní část má kompaktní strukturu, spodní vrstva má houbovitou strukturu.

V děloze ženy provádí tkáň z endometria následující jedinečné úkoly:

 • Zabraňuje fúzi stěn dělohy.
 • Pomáhá embryu proniknout do stěny dělohy.
 • Poskytuje výživu embryu.
 • Podílí se na přívodu krve do placenty.
 • Dodává základní živiny tkáni placenty.

Fáze vývoje endometria

Vývoj endometria je řízen děložním cyklem, který trvá určitou dobu od prvního dne před příchodem menstruace do jednoho dne před další menstruací. Nazývá se také menstruační nebo ovariální cyklus. Toto období může trvat 21 až 35 dnů..

Endometrium, v závislosti na počtu dní, které uplynuly od začátku menstruace, má různé indikátory normy pro svou tloušťku.

Steroidní pohlavní hormony působí na endometrium, které pro ně působí jako cíl, a nutí ho projít 4 po sobě následujícími fázemi vývoje.

Po průměrnou dobu dělohy 28 dnů pokračují následující po sobě následující fáze:

 • Období deskvamace trvající 1 až 2 dny, které je charakterizováno regresí žlutého tělíska, prudkým poklesem koncentrace hormonů a křečemi spirálních tepen funkční části endometria. Kolaps přívodu krve vede k ischemii povrchové tkáně a jejímu odmítnutí.
 • Další období regenerace, které trvá 2 až 4 dny, je doprovázeno aktivací bazální části, která směruje další buňky k obnovení zničené vnitřní vrstvy dělohy..
 • Během 5-14 dnů pod vlivem zvyšující se aktivity hormonu estrogenu prochází fáze proliferace charakterizovaná zastavením menstruace, postupným zvyšováním tloušťky funkční části endometria a tvorbou dominantního ovariálního folikulu.
 • Konečná fáze cyklu trvající od 15 do 28 dnů se nazývá sekrece. Během tohoto období dosáhne hormonální pozadí svého vrcholu a zralé vejce opouští vaječník (ovulace). Vnější vrstva endometria je zcela vytvořena. V důsledku destrukce folikulu se objevuje žluté tělo a začíná produkovat progesteron.

Pokud nedojde k početí plodu, corpus luteum se stane pasivním, přeruší se jeho zásobování krví a začne nové kolo cyklu.

Jak a proč se měří tloušťka endometria?

Gynekolog na lékařské prohlídce nemůže určit velikost a stav endometria. K tomu je předepsáno ultrazvukové skenování, které se prochází v určité dny děložního cyklu. Lékař určí stav reprodukčního orgánu ženy, má patologie, identifikuje okolnosti, které ovlivňují strukturu a velikost sliznice dělohy.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku vnitřní vrstvy dělohy jsou shrnuty ve speciální tabulce, která pomůže určit stav reprodukční funkce ženy) se měří během ultrazvukového vyšetření (ultrazvuku) vnitřního povrchu ženského pohlavního orgánu.

Během menstruačního cyklu se každý den mění tloušťka sliznice ženského orgánu. Stav endometria během ovulace poskytuje lékařům potřebné informace ke stanovení zdraví ženského reprodukčního systému..

Průměrné ukazatele normálního vývoje endometria jsou shrnuty ve speciální tabulce, podle které může lékař učinit závěr o stavu pacienta. Skutečnost významného rozdílu v průměrných ukazatelích normy od získaných údajů je považována za patologii..

Tabulka norem endometria v mm podle dnů cyklu

Tabulka shrnuje průměrné ukazatele normální tloušťky sliznice dělohy, které určují optimální tloušťku vnitřní membrány ženského orgánu pro příznivé těhotenství.

Tabulka norem endometria:

Fáze vývoje endometriaRafinované fáze podle dnů cyklu, dnůVelikost funkční části endometria, cm
Fáze krváceníFáze deskvamace1 až 20,5 až 0,9
Fáze regenerace3 až 40,2 až 0,5
Fáze šířeníZačátek 5. až 7. etapy0,3 až 0,7
Střední fáze od 8 do 100,7 až 1
Konečná fáze od 11 do 141 až 1.4
Fáze sekreceZačátek etapy od 15 do 181 až 1.6
V polovině nohy od 19 do 231 až 1,8
Poslední fáze od 24 do 271 až 1,7

Normy endometria podle fáze

Vývoj endometria odpovídá určitým fázím děložního cyklu a v každé fázi růstu má jinou tloušťku. Pomocí ultrazvuku předepsaného v různých bodech menstruace lékař sleduje stav sliznice a hodnotí průběh tohoto procesu.

Endometrium podle dne cyklu. Sazby jsou uvedeny v tabulce.

V souladu se známými běžnými průměrnými statistickými ukazateli odborník učiní závěr o zdraví orgánu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla pacienta.

Fáze krvácení

Děložní cyklus začíná nástupem menstruace, která je výsledkem destrukce funkčního povrchu endometria. Krvácení může nastat od 4 do 7 dnů. Tato fáze je rozdělena do dvou časových období - deskvamace a regenerace..

Deskvamace (odmítnutí) trvá jeden nebo dva dny a je charakterizována velikostí povrchu sliznice od 0,5 do 0,9 cm.

Poté se 3. - 4. den zapne regenerační systém, který znovu vytvoří zničenou sliznici ženského orgánu. Tato doba je charakterizována minimální tloušťkou funkční tkáně, jejíž velikost je přibližně 0,2 - 0,5 cm. Zahájený retenční proces zcela obnoví odmítnutou tkáň

Proliferativní fáze

Pátý den menstruačního cyklu zahajuje fázi proliferace trvající od 14 do 16 dnů, jejímž hlavním úkolem je vyvinout a posílit novou funkční strukturu.

Fáze:

 • Počáteční fáze tohoto období je určena tloušťkou endometria 5 mm pátého dne děložního cyklu a 7 mm po 7 dnech od začátku menstruačního procesu. První fáze trvá 3 dny.
 • Střední stádium trvá 2 dny a je charakterizováno aktivním růstem buněk děložní sliznice, tloušťka vrstvy z 0,8 cm 8. dne cyklu se zvyšuje na 1-1,2 cm 10. dne procesu.
 • Konečná fáze období proliferace trvá 4 dny, sliznice zhoustne a do 14. dne cyklu se zvětší na 10-12 mm, tělo vytvoří dominantní ovariální folikul.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku sliznice během tohoto období kolísají od 0,3 do 1,4 cm, v závislosti na průběhu počáteční nebo konečné fáze procesu) jeho vývoje v proliferativní fázi vytváří optimální podmínky pro příjem zralého vajíčka.

Sekretářka

Sekreční fáze děložního cyklu je také rozdělena do tří období, doba trvání fáze je 5 dní, od 15 do 30 dnů menstruačního procesu.

V této době vajíčko sestupuje do vnitřní dutiny dělohy:

 • Počáteční fáze probíhá od 15 do 18 dnů cyklu, normální tloušťka slizničního povrchu dělohy by měla být v rozmezí 1,2-1,6 cm.
 • Ve střední fázi se funkční vrstva zesiluje na maximální hodnotu 1,8 cm, ale za normu se považuje také velikost sliznice v rozmezí od 14 do 16 mm. Proces probíhá od 19 do 24 dnů od začátku děložního období.
 • Charakteristickým rysem pozdního stádia je získání funkční tkáně maximální hustoty, velikost sliznice ženského orgánu klesá na 12 mm. Fáze začíná 24. den obecného cyklu a končí prvním dnem vývoje další fáze.

Rychlost zpoždění

Zpoždění v kritických dnech žen prodlužuje celý děložní cyklus. K tomu nejčastěji dochází v důsledku hormonálního narušení, které může být vyvoláno stresovou situací, nezdravou stravou, patologií v endokrinním systému a gynekologickým onemocněním.

Endometrium ve dnech cyklu (průměrná tloušťka průměru je od 1,2 do 1,4 cm) v období zpoždění menstruace zůstává na úrovni sekreční fáze.

V této době tělo nevytváří potřebné hormony v požadovaném množství, tloušťka sliznice ženského orgánu se nemění a zastaví se na hodnotě odpovídající stupni sekrece (1,2-1,4 cm). Funkční vrstva endometria není zničena, což vysvětluje absenci krvácení.

Tloušťka endometria před menstruací

Slizniční povrch pohlavního orgánu před kritickými dny žen prochází fází sekrece, její tloušťka v této fázi je 12 m. Na konci fáze se dosáhne maximální koncentrace hormonů estrogenu a progesteronu, cévy ve funkční tkáni podstoupí křeče a zhroutí.

Velikost endometria se stává asi 0,3-0,5 cm.

Během těhotenství

Během ovulace zralé vejce opouští vaječník a vstupuje do dělohy během fáze vylučování. Jeho oplodnění během prvního dne nevede ke zvýšení velikosti endometria, jeho tloušťka zůstává nezměněna, pouze po několika týdnech se velikost sliznice zvýší na 2 cm. Měsíc po početí dítěte je na ultrazvuku vidět malý plod.

U negativních těhotenských testů lze během zpoždění cyklu provést ultrazvukové vyšetření a pokud je doba těhotenství delší než 2–3 týdny, pak podle tloušťky endometria lze bezpečně říci, zda bylo oplodněné vajíčko fixováno na stěnu dělohy. Nedostatek oplodnění vajíčka vede k odmítnutí sliznice vnitřního povrchu dělohy a nástupu menstruace.

Norma tloušťky endometria s dlouhým cyklem

Prodloužení děložního cyklu se může vyvinout pod vlivem různých důvodů:

 • Klimatická změna.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Zánětlivý proces.
 • Pozdní ovulace.
 • Užívání léků.
 • Odmítnutí užívat perorální antikoncepci (OC).

Pokud prodloužení menstruace není genetickým znakem ženského těla, je nutné provést lékařskou prohlídku a zjistit důvod, který tento proces vyvolal.

Při absenci patologií se normy pro tloušťku endometria podle fází menstruačního cyklu nemění, fáze se prodlužují. Při normální ovulaci dlouhý cyklus nezabrání ženě otěhotnět..

Norma pro fyziologické pojetí a IVF

Vzhledem k tomu, že postup IVF není pro ženské tělo přirozený, je tedy možnost početí dítěte mnohem menší než při přirozeném fyziologickém procesu. Aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného dokončení postupu, je nutné připravit endometrium předem.

Pro úspěšné uchycení plodu v děloze ženy by měla být optimální velikost endometria v rozmezí 9-11 mm, odchylky od těchto parametrů výrazně snižují pravděpodobnost úspěšného oplodnění in vitro.

Tloušťka sliznice ženského orgánu menší než 8 mm neumožňuje normální vývoj plodu a dokonce s nástupem těhotenství bude pravděpodobnost potratu v prvním trimestru velmi vysoká.

Ve vzácných případech je velikost endometria větší než 11 mm, zatímco oplodněné vajíčko se nemůže uchytit na stěně dělohy.

V tomto případě je postup zrušen z důvodu nedostatku šancí na jeho úspěšné dokončení..

Co dělat, pokud se tloušťka neshoduje

Rozdíl v tloušťce sliznice od normálních indikátorů odpovídajících fázím cyklu naznačuje, že během děložního cyklu endometrium neprochází nezbytnými hormonálními a strukturálními transformacemi.

Tato situace může vést k nemožnosti početí dítěte. Je nutné vyšetřit a zjistit příčinu patologie, po zastavení zdroje poruchy by se tloušťka sliznice měla vrátit do normálu.

Během menopauzy

Endometrium podle dnů cyklu (norma tloušťky v této fázi je 0,5 cm) během menopauzy se ztenčí, někdy atrofuje a menstruace se zastaví. Pokud je na ultrazvukovém snímání zaznamenána silná odchylka od normy 5 mm, pravděpodobnost výskytu patologie se značně zvyšuje.

Endometrium při užívání COC

Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) ovlivňují reprodukční funkci ženského těla různé faktory.

Jsou to následující:

 • Zabraňuje zrání vajíčka a zabraňuje ovulaci.
 • Vyvolává zvýšení viskozity hlenu v děložním čípku pohlavního orgánu, čímž brání vstupu spermatu do dělohy.
 • Určete kontraktilní funkci vejcovodů a zablokujte možnost oplodnění vajíčka mužskými spermiemi.
 • Blokuje regeneraci endometria po menstruaci, což znemožňuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy.

V jaké tloušťce se škrábání provádí

Hyperplazie endometria je charakterizována růstem její funkční vrstvy, která vede ke změně její struktury, k aktivnímu dělení buněk a hojnému krvácení. Tato patologie zvyšuje riziko rakoviny..

Kritická hodnota tloušťky endometria odpovídá 26 mm.

S takovými indikátory lékař předepisuje kyretáž a následnou hormonální terapii, což snižuje pravděpodobnost relapsu..

Patologie

Reprodukční funkce ženy přímo závisí na stavu endometria. Nejběžnějšími patologiemi sliznice dělohy jsou hypoplázie a hyperplazie. Obě odchylky v zanedbání vedou ženu k neplodnosti.

Hyperplazie

Vývoj patologie hyperplazie endometria je doprovázen zvýšením tloušťky funkční vrstvy vnitřní výstelky pohlavního orgánu na 2,6 cm. Po dosažení této velikosti se tkáňové buňky začnou intenzivně množit a jeho hustota a struktura se mění. Takové porušení neumožňuje fixovat plod na stěnu dělohy..

Toto narušení v těle ženy se projevuje poruchou menstruace, změnou jejího trvání a intenzitou krvácení. Toto onemocnění může být doprovázeno anémií různé závažnosti, mezi obdobími se může objevit krvácení, přerostlá tkáň se stává zdrojem patogenních buněk a různých novotvarů.

Hypoplázie

Reverzní proces hyperplazie způsobuje ztenčení funkční vrstvy endometria a nazývá se hypoplázie. Podkopává reprodukční funkci ženy a vážně snižuje pravděpodobnost početí dítěte..

Tato patologie brání rozvíjejícímu se plodu fixovat se na stěnu dělohy, zaostává ve vývoji z nedostatku živin a umírá. Tenká vrstva endometria špatně chrání tělo před penetrací infekčních mikroorganismů a stává se příčinou rozvoje zánětu v ženském orgánu.

Co naznačuje heterogenní struktura endometria??

Vzhled heterogenity ve struktuře funkční tkáně ženského orgánu naznačuje vznik problémů v práci ženského těla obecně nebo konkrétně v reprodukčním systému. Mohou se objevit v důsledku zánětu a abscesů v těle nebo hormonálních poruch.

Příznaky této odchylky nejsou jasné, obvykle doprovázené:

 • porušení děložního období;
 • bolestivé syndromy během menstruace.

Heterogenita funkční vrstvy odhalená ultrazvukem může být důsledkem těchto onemocnění:

 • Polypy - vzhled ve vnitřní dutině ženského orgánu s růstem na tenké noze, která má strukturu podobnou endometriu.
 • Submukózní myom - tvorba benigního nádoru, který zvyšuje objem dělohy.
 • Rakovina je zhoubný novotvar, který je v počáteční fázi velmi špatně diagnostikován kvůli silné podobnosti s myomem.
 • Adenomyóza dělohy - výskyt cysty v děložní dutině.

Nejčastěji po důkladném vyšetření lékař předepíše postup lékařské kyretáže, pomocí kterého je odstraněna funkční tkáň sliznice dělohy. Operace se provádí několik dní před dny kritických žen, odstraněné endometrium se v dalším období zcela regeneruje.

Co znamená tloušťka endometria 4, 7, 12 mm, když je to norma?

Tloušťka endometria se měří ultrazvukem. Velikost 4 mm odpovídá normě ve stádiu regenerace na začátku děložního cyklu, tloušťka 7 mm je normální ve stadiu proliferace ve střední fázi a velikost 12 mm je naprosto normální ve stadiu sekrece menstruačního cyklu..

Prevence ztenčení a zesílení endometria

Abyste zabránili výskytu těchto porušení, měli byste:

 • Snažte se vést aktivní a dynamický životní styl.
 • Chraňte před infekcemi a neplánovaným těhotenstvím.
 • Jezte zdravá a zdravá jídla bohatá na vitamíny a minerály.
 • Nedělejte depresi a vyhýbejte se stresu.
 • Minimálně jednou za rok navštivte gynekologa (proveďte nátěr, ultrazvuk).

Vážný přístup k jejímu zdraví umožní ženě udržovat normální tloušťku endometria z cyklu na cyklus a stát se šťastnou matkou.

Design článku: Oleg Lozinsky

Video o normě endometria podle dne cyklu

Jaká je norma endometria a jak jej vybudovat:

Většina žen nechce z jakéhokoli důvodu navštívit nemocnici a vyhledat radu lékaře. Hledají proto na internetu informace o tom, jaké by mělo být období po Vizanne a během jejího příjmu.