Normy tloušťky endometria podle dne menstruačního cyklu

Hlavní reprodukční orgán, děloha, je lemována funkční vrstvou. Je určen k provedení početí, je k němu připojeno embryo, kterým se embryo živí potřebnými látkami. Tloušťka endometria se mění podle dnů cyklu: postupně roste, je nasycena krví přes cévy a žlázy a připravuje se na příjem embrya. Podle velikosti vrstvy lze vyvodit závěry o správném fungování reprodukčního systému a o tom, zda bude žena schopná otěhotnět..

Struktura a úkoly endometrioidní vrstvy

Vnitřní povrch dělohy je lemován tkání, skládající se ze dvou vrstev, z nichž každá je vybavena vlastní funkcí:

 1. Bazální - prostupuje kapilárami, má statickou tloušťku, je zodpovědný za přísun krve a obnovu vrstvy po ní.
 2. Funkční - řídí tok menstruačního cyklu. Při absenci těhotenství je tato vrstva odmítnuta. Buduje se znovu za 28–35 dní. Funkční vrstva bude značně poškozena během potratu, kyretáže a porodu.

Stanovená norma endometria se mění podle dnů cyklu s přihlédnutím k věku ženy, infekčním chorobám, potratům, porodu a dalším faktorům.

Normální implantace embrya a stabilita cyklu závisí na změnách endometria.

Endometrioidní tkáň plní v děloze následující funkce:

 1. prevence narůstání stěn dělohy;
 2. podpora připojení vajíčka ke stěně dělohy;
 3. krmení embrya;
 4. účast na plnění placenty krví.

Pod vlivem hormonálních látek dochází k růstu endometria ve dnech cyklu ve 4 obdobích:

 1. Krvácení (deskvamace). Části odmítnuté sliznice vycházejí s aktivními kontrakcemi dělohy. Zaznamenává se regrese žlutého tělíska a koncentrace hormonů rychle klesá. Kapiláry funkční vrstvy procházejí křečemi, které jsou v důsledku ischemie povrchu vrstvy odmítnuty. Období trvá 1 nebo 2 dny.
 2. Regenerace. Proces trvá 3 nebo 4 dny, během nichž bazální buňky opraví zničené endometrium.
 3. Šíření nebo obnova. Když po ukončení menstruace slizniční tkáň opět poroste, vytvoří se hlavní nadvarlete. Toto období trvá od 5 do 14 dnů.
 4. Vylučování. Fáze dostala své jméno díky naplnění sliznice tekutým vylučováním, které se hromadí v důsledku vývoje kapilár a žláz uvnitř tkáně. Trvá 15-28 dní, během nichž vajíčko dozrává a opouští vaječník. Produkce progesteronu začíná po destrukci folikulu a tvorbě žlutého tělíska.

Tabulka norem endometria v milimetrech

S přihlédnutím k údajům o průměrných ukazatelích průměru sliznice dělohy vyvodí lékař závěry o zdravotním stavu ženy, v tabulce se odráží norma velikosti endometria podle dnů cyklu.

Fáze vývoje tkáněPřesné dny měsíčního cykluPrůměr funkční vrstvy v mm
KrvácejícíDesquamation1-24-9
Regenerace3-42-5
ProliferaceZačněte 5-73-7
Polovina 8-107-10
Dokončení 11-1410-14
VylučováníZačátek 15-1812-16
Polovina 19-2312-18
Dokončení 24-2712-15

Data dekódovací tabulky

První dny jsou menstruace, krvácení, které obvykle trvá 3 až 7 dní. Fáze odmítnutí trvá dva dny. Během menstruace je vrstva obvykle 5–9 mm. Porušení si může všimnout specialista na dekódování ultrazvukového skenování.

Dále začíná regenerace. Průměr sliznice je nyní minimální - endometrium během menstruace je pouze tři milimetry.

Proliferativní fáze začíná pátým dnem a trvá 13–16 dní. Objem sliznice se zvyšuje (ve dnech):

 • počáteční fáze - od šestého do sedmého (5–7 mm);
 • střední fáze - od osmého do desátého (8-12 mm);
 • pozdní fáze - od desátého do čtrnáctého (10-14 mm).

V sekreční fázi se funkční tkáň stává silnější a zvyšuje se průměr od počátečního do konečného stadia z 12 na 20 mm, na začátku menstruace se sliznice ztenčí od 20 do 15 mm.

Endometrium se stává nejsilnějším do prvního dne menstruačního cyklu. Krevní cévy bobtnají, epitel se při absenci početí připravuje na odmítnutí.

Menstruace začíná, když je endometrium tlusté 20 nebo 21 mm, za předpokladu, že hladina hormonů v těle ženy je stabilní.

Během čekání na menstruaci může žena pociťovat stres, fyzické přetížení, nachlazení, sedět na přísné dietě - to vše ovlivňuje zrání sliznice dělohy. Pokud uvedené faktory vedly k hormonálnímu narušení, vrstva neroste v souladu s dnem cyklu a tloušťka endometria před menstruací bude pouze 12 mm - 16 mm.

Co ukazuje ultrazvuk a kdy to udělat

Pokud lékař předepíše ultrazvukové vyšetření, zohlední se den měsíčního cyklu, přítomnost systémových a gynekologických onemocnění, která mohou ovlivnit výsledek.

Pacientka musí podstoupit ultrazvukové vyšetření nejpozději do 5-7 dnů cyklu, aby zjistila, zda tkáň lemující dělohu plní své funkce normálně.

Je třeba mít na paměti, že normy tloušťky endometria podle dnů cyklu se mohou u jednotlivých žen lišit, takže může být obtížné určit odchylku.

Dutina dělohy se během kritických dnů podle ultrazvuku rozšiřuje na 5 mm. Tloušťka endometria během menstruace je od 5 do 9 mm, před nimi - od 15 do 18 mm. Není možné přesně určit, jak je tkáň odmítnuta.

Ve dnech 3–7 vypadá funkční tkáň na stěnách dělohy jako pás 3–8 mm. Dále dochází k dennímu zesílení přibližně o 0,1 mm, až do nástupu ovulace. Průměr je 7 mm, maximum je 12 mm. V období před nástupem ovulace určuje ultrazvuk následující:

 • jednotnost struktury;
 • endometrium je hypoechoické;
 • stěny dělohy jsou spojeny v zóně s hyperechoickými indikátory.

Po nástupu ovulačního stadia dosahuje tloušťka endometria od 9 do 13 mm, struktura dělohy je pětivrstvá, s mírně zvýšenou echogenicitou.

Pomocí ultrazvuku je možné určit tloušťku endometria podle dnů měsíčního cyklu pro početí. Ve slizniční vrstvě jsou viditelné vakuoly a žlázové kanály ve formě malých anechoických skvrn. Průměrná velikost funkční vrstvy dělohy, příznivá pro přijetí oplodněného vajíčka, je od 15 do 16 mm.

Toto by mělo být endometrium podle dnů cyklu u zdravých žen v reprodukčním věku:

 • 1–7 - od 3 do 8 mm;
 • endometrium 7-10. dne cyklu je obvykle 5-12 mm;
 • postovulační období (15–21) - od 6 mm do 13 mm;
 • poslední období cyklu (od 22 do 28) - až 15 mm.

Délka cyklu je u každé ženy jiná. Pokud se zvýší, rychlost růstu tkáně bude pomalejší. Naopak, s kratším cyklem bude slizniční vrstva každý den silnější..

Jaká je tloušťka endometria u žen během menopauzy

Po dosažení věku 35 let se ovariální rezerva přídavků u žen začíná snižovat, ale první příznaky zániku plodnosti jsou zaznamenány až ve věku 45 let. Kvůli poklesu produkce estrogenu roste endometriální vrstva ve dnech cyklu pomaleji..

Během menopauzy jsou ukazatele dnů slizniční vrstvy dělohy obvykle na spodní hranici normy nebo mnohem nižší a závisí na tom, jak dávno začala menopauza:

 • méně než 5 let - endometrium roste až na 5 mm;
 • více než 5 let - maximálně 4 mm;
 • více než 10-15 let - vrstva je tak tenká, že ultrazvuk nedokáže určit její tloušťku.

Mnoho žen podstupuje ze zdravotních důvodů během menopauzy hormonální substituční terapii, která stabilizuje produkci estrogenu. Jejich počet mm vrstvy sliznice za den může být normální nebo blízký.

Patologické zvětšení slizniční vrstvy

Růst slizniční vrstvy dělohy normálně pokračuje v první fázi cyklu, ale pokud není tento stav pozorován, je pozorováno následné selhání menstruace. Pokud endometrium pokračuje v růstu po 15 nebo 17 dnech, je narušena hormonální regulace. Ovulace tedy nedochází a v důsledku toho nepřicházejí kritické dny..

Tento stav je diagnostikován jako hyperplazie - patologické zvýšení tloušťky vrstvy. Podle komentářů lékařů se to v praxi děje častěji než řídnutí sliznice. Důvody, proč endometrium neodpovídá fázi cyklu, závisí na věku pacienta, přítomnosti doprovodných onemocnění a vrozených anomálií pánevních orgánů..

Nekonzistence a zvětšení sliznice může nastat z následujících důvodů:

 1. Nedokonalost funkce hypotalamus-hypofýza a folikulární atrézie (v pubertě).
 2. Nadměrná produkce estrogenu v důsledku různých poruch v těle (u žen v plodném věku).

Atypická hyperplazie často doprovází nemoci, jako je adenomyóza a degenerace endometriální tkáně na maligní.

Může hyperplazie endometria dělohy sama odejít po menstruaci? Odpověď závisí na příčině zesílení sliznice. Problém způsobený dlouhodobým hladováním, nedostatkem vitamínů a prudkým hormonálním narušením má schopnost vyřešit sám. Stejné patologie jako myomy, polycystické, endometrióza, vyžadují povinnou léčbu.

Důvody pro příliš tenkou vrstvu endometrioidu

Nekonzistence velikosti slizniční vrstvy dělohy s normami menstruačního cyklu vede k neplodnosti. Příliš tenké endometrium znemožňuje implantaci vajíčka.

Hypoplázie se projevuje skutečností, že po celý cyklus je tloušťka sliznice asi šest milimetrů. Ačkoli endometrium v ​​11. - 12. den cyklu by mělo být normálně 10 - 14 mm. U tohoto indikátoru je implantace embrya nemožná, i když se provádí IVF.

Na počátku početí končí těhotenství ve většině případů s hypoplázií potratem.

Ztenčení vrstvy dělohy a odmítnutí vajíčka nastává z následujících důvodů:

 • chronický zánět vnitřní sliznice - endometritida;
 • opakovaná kyretáž pro účely diagnózy;
 • časté potraty;
 • abnormální struktura dělohy a její sliznice vrozené povahy;
 • nedostatečná produkce estrogenu na pozadí hormonálních onemocnění;
 • nedostatečné zásobení pánve krví;
 • zvětšení šířky a velikosti povrchových žil.

Když slizniční vrstva roste ve dne s odchylkami od normy, menstruace u dívek přijde později - ve věku 15-16 let, zatímco u zdravých dívek první menstruace přichází v 11 nebo 12 letech.

U žen je menstruace s tenkou vrstvou endometria skromná, pouze 2–3 dny. Kritické dny rychle utíkají. Objevuje se primární, sekundární neplodnost, protože koncepce je zřídka možná.

Jak obnovit normální tloušťku epitelu

Vrstva výstelky dělohy závisí na tom, jak fungují orgány endokrinního systému a centrální regulační oblasti umístěné v mozku. Léčba poruch a odchylek se volí v závislosti na příčině.

Úroveň hormonů je nutně stanovena:

 • thyrotropní;
 • stimulující folikuly;
 • anti-Müllerian;
 • luteinizace;
 • progesteron;
 • prolaktin;
 • estradiol.

Místo diagnostické kyretáže se v posledních letech používá modernější metoda - hysteroskopie. V tomto procesu budou lékaři zkoumat stav děložní dutiny a provádět cílenou biopsii. Pouze na základě výsledků vyšetření můžeme dojít k závěru, že děložní vrstva je vážně nedostatečná nebo má normální funkci.

Léková terapie, pokud endometrium zcela neodpovídá fázi cyklu, zahrnuje jmenování hormonálních léků k udržení funkce přívěsků. Ženy v klimakterickém období nemohou obnovit normální tloušťku sliznice, což odpovídá normám cyklu. Jsou jim předepsány hormony ke zmírnění příznaků menopauzy - návaly horka, autonomní poruchy, změny krevního tlaku. Gynekologové upřednostňují tablety Norethisteron, Goserelin, Buserelin.

Ženy v reprodukčním věku mají předepsané léky:

 • Yarina;
 • Novinet;
 • Marvelon;
 • Jess;
 • Nejsilnější.

Mají nízký androgenní účinek na ženské tělo a pomáhají stabilizovat ukazatele funkční vrstvy dělohy. Hormony se doporučují užívat po proceduře škrábání.

Se zaměřením na normy tloušťky endometria může gynekolog provádějící ultrazvukové vyšetření provést předběžnou diagnózu - hyperplazii, hypoplázii, vyhynutí plodnosti. Pokud je narušení normálního indikátoru zaznamenáno jednou, na pozadí stresu, změny klimatu nebo fyzického přetížení se nemusíte obávat. Pokud endometrium nezraje ve dne, objeví se zpoždění a selhání cyklu u negativních testů, je nutná léčba.

Tloušťka endometria podle dnů cyklu: norma a možné patologické stavy

Každý měsíc, počínaje pubertou, vajíčko dozrává ve zdravém ženském těle, připravené se setkat se spermatem. K tomu dochází, dokud přívod folikulů nevyschne - nebo, jinými slovy, před menopauzou. Každý orgán reprodukčního systému hraje zvláštní roli, ale je to děloha, která je zodpovědná za normální připevnění vajíčka a další vývoj plodu a jeho vnitřní vrstva, endometrium, podporuje fyziologický průběh těhotenství. V závislosti na dnech cyklu se zvyšuje a vychází s menstruací.

 • 1 Změny reprodukčního systému v závislosti na cyklu
 • 2 Jak a proč měřit tloušťku endometria dělohy?
  • 2.1 Tloušťka endometria a IVF
  • 2.2 Změny během menopauzy
 • 3 Možné patologie

Děloha je orgán ženského reprodukčního systému, který má dutou strukturu. Každý měsíc dochází k úplné obnově sliznice lemující dělohu zevnitř - endometria. Je nutné fixovat a implantovat embryo po oplodnění, pro možnost dalšího vývoje plodu.

Vnitřní výstelka dělohy (endometria) se skládá ze dvou vrstev:

 • bazální, který existuje neustále a jehož tloušťka zůstává nezměněna;
 • funkční, jehož tloušťka se mění v závislosti na dni cyklu.

Během jednoho menstruačního cyklu u zdravé ženy se tloušťka endometria mění během několika období:

 • 1. období - samotná menstruace. Je pozorováno odmítnutí funkční vrstvy. Nejprve dochází k deskvamaci epitelu a jeho uvolnění ven ve formě krvácení, poté začíná regenerace a jeho opakovaný růst.
 • 2. období - šíření. Je charakterizována dělením a růstem buněk funkční vrstvy endometria.
 • 3. období - sekrece. Fáze tvorby sítě krevních cév v nově zarostlé vrstvě endometria a plnění sliznice se sekrety děložních žláz, během kterých je pozorováno otoky této vrstvy.

Poté se všechna období opakují znovu a znovu, dokud není žena v plodném věku. Reprodukční věk je období od začátku menstruace do menopauzy, tj. Od 11 do 55 let. Tloušťka funkční vrstvy je ovlivněna koncentrací ženských pohlavních hormonů.

Měření tloušťky endometria se provádí pomocí ultrazvukového vyšetření dělohy. Metoda je bezpečná, rychlá a bezbolestná. Kromě toho je poměrně informativní, protože umožňuje detekovat různé patologické změny v orgánu, včetně růstu nádoru. U žen, které nemohou otěhotnět, je důležité určit tloušťku endometria během ovulace. Stav sliznice se také hodnotí ultrazvukem.

Nedostatečná tloušťka funkční vrstvy neumožňuje oplodněné vajíčko připojit a implantovat - v důsledku toho nedojde k těhotenství. Aby k tomu mohlo dojít, musí být vrstva alespoň 7 mm.

Existují průměrné ukazatele tloušťky endometria v různých dnech menstruačního cyklu. Při srovnání výsledku získaného u konkrétní ženy s normou odborníci zjišťují, zda její reprodukční zdraví odpovídá průměrným ukazatelům:

Fáze vývoje endometriaDny cykluVelikost funkční vrstvy (mm)
KrvácejícíDeskvamace - 1. a 2. den5-9
Regenerace - 3. a 4. den2-5
ProliferacePočáteční fáze - 5. - 7.3-7
Střední etapa - 8. - 10.7-10
Pozdní fáze - 11. - 1410-14
VylučováníPočáteční fáze - 15. - 18.11-16
Střední etapa - 19. - 2312-18
Pozdní fáze - 24. - 2711-17

Pokud se podíváte na data v tabulce, pochopíte, že tloušťka endometria na začátku cyklu je přibližně 3 mm. Pak začíná postupný růst. Maximální tloušťka je pozorována po procesu ovulace a je v průměru 12 mm. Pokud dojde k oplodnění, vytvoří se v děloze všechny nezbytné podmínky pro připojení a implantaci embrya. Pokud nedojde k oplodnění, začne menstruace - odmítnutí nahromaděné vrstvy endometria ve formě krvácení.

Pokud žena otěhotní, nejprve zůstane tloušťka endometria na stejné úrovni, pak začne zesilovat. V průměru je v 5. týdnu funkční vrstva přibližně 19-20 mm. Můžete také sledovat proces nástupu těhotenství podle jeho tloušťky.

Postup oplodnění in vitro je v dnešní době zcela běžný: díky němu může mnoho žen porodit požadované dítě, pokud to z nějakého důvodu nelze provést tradičním způsobem. Hodnota tloušťky slizniční vrstvy určuje průběh časného těhotenství, protože první tři měsíce plod aktivně roste a dostává výživu ze svých kapilár.

Pro příznivý výsledek IVF potřebujete:

 • hormonálně aktivní endometrium;
 • vysoce kvalitní oplodněné vejce.

Tloušťka funkční vrstvy endometria pro úspěšnou opětovnou výsadbu embrya by měla být v rozmezí 9-12 mm. Tenká vrstva je pro normální připevnění nedostatečná a silná zasahuje do perforace vajíčka do jeho tloušťky. Jakákoli odchylka od normy je podmínkou pro zrušení postupu IVF, protože embryo se nebude moci připojit a implantovat do stěny dělohy, proto nedojde k těhotenství.

Menopauza je zastavení reprodukční funkce, postupné snižování produkce pohlavních hormonů. Látky se již nevyrábějí, nedochází k ovulaci, endometrium neroste. U premenopauzálních žen může dojít k určitým fyziologickým poruchám, protože hormonální pozadí se nemění okamžitě a zrání vajíčka se objevuje pravidelně.

U ženy menstruace zmizí a dojde k atrofii slizniční vrstvy dělohy. Jedná se o fyziologický proces, který nepředstavuje ohrožení života a zdraví..

Při menopauze by tloušťka funkční vrstvy v průměru neměla být větší než 4-5 mm, což je pozorováno u 5denního menstruačního cyklu. Pokud má žena během menopauzy stále větší tloušťku endometria, znamená to tvorbu cyst, nádorů atd. Nejběžnější poruchou je endometrióza, charakterizovaná nekontrolovaným růstem slizniční vrstvy a doprovázená silným krvácením.

Ve fungování endometria je mnoho poruch. Nejběžnější jsou:

 1. 1. Hyperplazie - nadměrný růst funkční vrstvy. Struktura endometria se stává heterogenní, hustá, zvyšuje se menstruační cyklus, samotná menstruace se stává dlouhou a intenzivní, v důsledku čehož stav vede k neschopnosti ženy otěhotnět. Běžnou patologií je endometritida, kdy sliznice roste v důsledku nerovnováhy reprodukčních hormonů.
 2. 2. Hypoplázie - nedostatečný růst endometria. Pozoruje se po přenesených zánětlivých onemocněních sliznice dělohy a vede k nemožnosti připojení embrya.
 3. 3. Přítomnost cizích těles v děložní dutině (spirála jako antikoncepce), tvorba jizev na sliznici po kyretáži nebo potratu, přítomnost adhezí nebo adhezí, tvorba polypů, myomů nebo jiných nádorů.

Příčiny všech výše uvedených patologií jsou porušení hormonální rovnováhy a výsledkem je neplodnost. V každém případě musíte konzultovat gynekologa, který zvolí správnou léčbu. Většina patologií dělohy je léčena včasným doporučením specialistovi.

Při absenci stížností stačí jednou ročně podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se posoudila tloušťka slizniční vrstvy dělohy.

Menstruační nepravidelnosti, změny barvy, konzistence nebo počet období mohou naznačovat zdravotní stav. U některých z nich je ženě předvedena léčba v 24hodinové nemocnici. Aby se zabránilo dalšímu růstu endometria, provádí se hysteroskopie (škrábání) nebo zmrazení.

Endometrium podle dne cyklu. Normy tloušťky pro početí, IVF, během těhotenství, menopauza, dlouhý cyklus, ve fázi proliferace, heterogenní

Při plánování těhotenství mladé páry často čelí jednomu z problémů - malé tloušťce sliznice pokrývající stěny dělohy. Latinské slovo „endometrium“ znamená slizniční povrch, který zevnitř uzavírá ženský pohlavní orgán..

Normální, tloušťka endometria během porodu se mění podle dnů ovariálního cyklu, ale někdy existují poruchy, které vyžadují léčbu.

Endometriální struktura

Stěna ženského pohlavního orgánu je spojnicí tří vrstev různých tkání:

 • Vnější povrch orgánu je pokryt serózní membránou (perimetrie).
 • Uprostřed je myometrium.
 • Je obalen endometriem, které zevnitř zakrývá dělohu..

Vnitřní povrch sliznice ženského pohlavního orgánu je rozdělen na bazální část, která sousedí s meometrií, a funkční vnitřní povrch.

Základ bazální vrstvy tvoří buňky pojivové tkáně, krevní kapiláry a nervová zakončení, její buňky jsou těsně přitlačeny k sobě.

Prakticky nepodléhá hormonální transformaci. Tloušťka této struktury u zdravé ženy může být od 1 do 1,5 mm. Menstruace neovlivňuje její strukturu, na konci cyklu její buňky rostou a obnovují tloušťku funkční vrstvy.

Buňky funkční vrstvy jsou velmi citlivé na účinky ženských hormonů. Během menstruačního cyklu se neustále mění a na konci je odmítnut. Začátek cyklu je doprovázen obnovou funkční vrstvy díky tkáním bazální struktury.

V závislosti na fázi cyklu se tloušťka funkční struktury pohybuje od 0,5 do 1,5 cm, její horní část má kompaktní strukturu, spodní vrstva má houbovitou strukturu.

V děloze ženy provádí tkáň z endometria následující jedinečné úkoly:

 • Zabraňuje fúzi stěn dělohy.
 • Pomáhá embryu proniknout do stěny dělohy.
 • Poskytuje výživu embryu.
 • Podílí se na přívodu krve do placenty.
 • Dodává základní živiny tkáni placenty.

Fáze vývoje endometria

Vývoj endometria je řízen děložním cyklem, který trvá určitou dobu od prvního dne před příchodem menstruace do jednoho dne před další menstruací. Nazývá se také menstruační nebo ovariální cyklus. Toto období může trvat 21 až 35 dnů..

Endometrium, v závislosti na počtu dní, které uplynuly od začátku menstruace, má různé indikátory normy pro svou tloušťku.

Steroidní pohlavní hormony působí na endometrium, které pro ně působí jako cíl, a nutí ho projít 4 po sobě následujícími fázemi vývoje.

Po průměrnou dobu dělohy 28 dnů pokračují následující po sobě následující fáze:

 • Období deskvamace trvající 1 až 2 dny, které je charakterizováno regresí žlutého tělíska, prudkým poklesem koncentrace hormonů a křečemi spirálních tepen funkční části endometria. Kolaps přívodu krve vede k ischemii povrchové tkáně a jejímu odmítnutí.
 • Další období regenerace, které trvá 2 až 4 dny, je doprovázeno aktivací bazální části, která směruje další buňky k obnovení zničené vnitřní vrstvy dělohy..
 • Během 5-14 dnů pod vlivem zvyšující se aktivity hormonu estrogenu prochází fáze proliferace charakterizovaná zastavením menstruace, postupným zvyšováním tloušťky funkční části endometria a tvorbou dominantního ovariálního folikulu.
 • Konečná fáze cyklu trvající od 15 do 28 dnů se nazývá sekrece. Během tohoto období dosáhne hormonální pozadí svého vrcholu a zralé vejce opouští vaječník (ovulace). Vnější vrstva endometria je zcela vytvořena. V důsledku destrukce folikulu se objevuje žluté tělo a začíná produkovat progesteron.

Pokud nedojde k početí plodu, corpus luteum se stane pasivním, přeruší se jeho zásobování krví a začne nové kolo cyklu.

Jak a proč se měří tloušťka endometria?

Gynekolog na lékařské prohlídce nemůže určit velikost a stav endometria. K tomu je předepsáno ultrazvukové skenování, které se prochází v určité dny děložního cyklu. Lékař určí stav reprodukčního orgánu ženy, má patologie, identifikuje okolnosti, které ovlivňují strukturu a velikost sliznice dělohy.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku vnitřní vrstvy dělohy jsou shrnuty ve speciální tabulce, která pomůže určit stav reprodukční funkce ženy) se měří během ultrazvukového vyšetření (ultrazvuku) vnitřního povrchu ženského pohlavního orgánu.

Během menstruačního cyklu se každý den mění tloušťka sliznice ženského orgánu. Stav endometria během ovulace poskytuje lékařům potřebné informace ke stanovení zdraví ženského reprodukčního systému..

Průměrné ukazatele normálního vývoje endometria jsou shrnuty ve speciální tabulce, podle které může lékař učinit závěr o stavu pacienta. Skutečnost významného rozdílu v průměrných ukazatelích normy od získaných údajů je považována za patologii..

Tabulka norem endometria v mm podle dnů cyklu

Tabulka shrnuje průměrné ukazatele normální tloušťky sliznice dělohy, které určují optimální tloušťku vnitřní membrány ženského orgánu pro příznivé těhotenství.

Tabulka norem endometria:

Fáze vývoje endometriaRafinované fáze podle dnů cyklu, dnůVelikost funkční části endometria, cm
Fáze krváceníFáze deskvamace1 až 20,5 až 0,9
Fáze regenerace3 až 40,2 až 0,5
Fáze šířeníZačátek 5. až 7. etapy0,3 až 0,7
Střední fáze od 8 do 100,7 až 1
Konečná fáze od 11 do 141 až 1.4
Fáze sekreceZačátek etapy od 15 do 181 až 1.6
V polovině nohy od 19 do 231 až 1,8
Poslední fáze od 24 do 271 až 1,7

Normy endometria podle fáze

Vývoj endometria odpovídá určitým fázím děložního cyklu a v každé fázi růstu má jinou tloušťku. Pomocí ultrazvuku předepsaného v různých bodech menstruace lékař sleduje stav sliznice a hodnotí průběh tohoto procesu.

Endometrium podle dne cyklu. Sazby jsou uvedeny v tabulce.

V souladu se známými běžnými průměrnými statistickými ukazateli odborník učiní závěr o zdraví orgánu s přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla pacienta.

Fáze krvácení

Děložní cyklus začíná nástupem menstruace, která je výsledkem destrukce funkčního povrchu endometria. Krvácení může nastat od 4 do 7 dnů. Tato fáze je rozdělena do dvou časových období - deskvamace a regenerace..

Deskvamace (odmítnutí) trvá jeden nebo dva dny a je charakterizována velikostí povrchu sliznice od 0,5 do 0,9 cm.

Poté se 3. - 4. den zapne regenerační systém, který znovu vytvoří zničenou sliznici ženského orgánu. Tato doba je charakterizována minimální tloušťkou funkční tkáně, jejíž velikost je přibližně 0,2 - 0,5 cm. Zahájený retenční proces zcela obnoví odmítnutou tkáň

Proliferativní fáze

Pátý den menstruačního cyklu zahajuje fázi proliferace trvající od 14 do 16 dnů, jejímž hlavním úkolem je vyvinout a posílit novou funkční strukturu.

Fáze:

 • Počáteční fáze tohoto období je určena tloušťkou endometria 5 mm pátého dne děložního cyklu a 7 mm po 7 dnech od začátku menstruačního procesu. První fáze trvá 3 dny.
 • Střední stádium trvá 2 dny a je charakterizováno aktivním růstem buněk děložní sliznice, tloušťka vrstvy z 0,8 cm 8. dne cyklu se zvyšuje na 1-1,2 cm 10. dne procesu.
 • Konečná fáze období proliferace trvá 4 dny, sliznice zhoustne a do 14. dne cyklu se zvětší na 10-12 mm, tělo vytvoří dominantní ovariální folikul.

Endometrium podle dnů cyklu (normy pro tloušťku sliznice během tohoto období kolísají od 0,3 do 1,4 cm, v závislosti na průběhu počáteční nebo konečné fáze procesu) jeho vývoje v proliferativní fázi vytváří optimální podmínky pro příjem zralého vajíčka.

Sekretářka

Sekreční fáze děložního cyklu je také rozdělena do tří období, doba trvání fáze je 5 dní, od 15 do 30 dnů menstruačního procesu.

V této době vajíčko sestupuje do vnitřní dutiny dělohy:

 • Počáteční fáze probíhá od 15 do 18 dnů cyklu, normální tloušťka slizničního povrchu dělohy by měla být v rozmezí 1,2-1,6 cm.
 • Ve střední fázi se funkční vrstva zesiluje na maximální hodnotu 1,8 cm, ale za normu se považuje také velikost sliznice v rozmezí od 14 do 16 mm. Proces probíhá od 19 do 24 dnů od začátku děložního období.
 • Charakteristickým rysem pozdního stádia je získání funkční tkáně maximální hustoty, velikost sliznice ženského orgánu klesá na 12 mm. Fáze začíná 24. den obecného cyklu a končí prvním dnem vývoje další fáze.

Rychlost zpoždění

Zpoždění v kritických dnech žen prodlužuje celý děložní cyklus. K tomu nejčastěji dochází v důsledku hormonálního narušení, které může být vyvoláno stresovou situací, nezdravou stravou, patologií v endokrinním systému a gynekologickým onemocněním.

Endometrium ve dnech cyklu (průměrná tloušťka průměru je od 1,2 do 1,4 cm) v období zpoždění menstruace zůstává na úrovni sekreční fáze.

V této době tělo nevytváří potřebné hormony v požadovaném množství, tloušťka sliznice ženského orgánu se nemění a zastaví se na hodnotě odpovídající stupni sekrece (1,2-1,4 cm). Funkční vrstva endometria není zničena, což vysvětluje absenci krvácení.

Tloušťka endometria před menstruací

Slizniční povrch pohlavního orgánu před kritickými dny žen prochází fází sekrece, její tloušťka v této fázi je 12 m. Na konci fáze se dosáhne maximální koncentrace hormonů estrogenu a progesteronu, cévy ve funkční tkáni podstoupí křeče a zhroutí.

Velikost endometria se stává asi 0,3-0,5 cm.

Během těhotenství

Během ovulace zralé vejce opouští vaječník a vstupuje do dělohy během fáze vylučování. Jeho oplodnění během prvního dne nevede ke zvýšení velikosti endometria, jeho tloušťka zůstává nezměněna, pouze po několika týdnech se velikost sliznice zvýší na 2 cm. Měsíc po početí dítěte je na ultrazvuku vidět malý plod.

U negativních těhotenských testů lze během zpoždění cyklu provést ultrazvukové vyšetření a pokud je doba těhotenství delší než 2–3 týdny, pak podle tloušťky endometria lze bezpečně říci, zda bylo oplodněné vajíčko fixováno na stěnu dělohy. Nedostatek oplodnění vajíčka vede k odmítnutí sliznice vnitřního povrchu dělohy a nástupu menstruace.

Norma tloušťky endometria s dlouhým cyklem

Prodloužení děložního cyklu se může vyvinout pod vlivem různých důvodů:

 • Klimatická změna.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Zánětlivý proces.
 • Pozdní ovulace.
 • Užívání léků.
 • Odmítnutí užívat perorální antikoncepci (OC).

Pokud prodloužení menstruace není genetickým znakem ženského těla, je nutné provést lékařskou prohlídku a zjistit důvod, který tento proces vyvolal.

Při absenci patologií se normy pro tloušťku endometria podle fází menstruačního cyklu nemění, fáze se prodlužují. Při normální ovulaci dlouhý cyklus nezabrání ženě otěhotnět..

Norma pro fyziologické pojetí a IVF

Vzhledem k tomu, že postup IVF není pro ženské tělo přirozený, je tedy možnost početí dítěte mnohem menší než při přirozeném fyziologickém procesu. Aby se zvýšila pravděpodobnost úspěšného dokončení postupu, je nutné připravit endometrium předem.

Pro úspěšné uchycení plodu v děloze ženy by měla být optimální velikost endometria v rozmezí 9-11 mm, odchylky od těchto parametrů výrazně snižují pravděpodobnost úspěšného oplodnění in vitro.

Tloušťka sliznice ženského orgánu menší než 8 mm neumožňuje normální vývoj plodu a dokonce s nástupem těhotenství bude pravděpodobnost potratu v prvním trimestru velmi vysoká.

Ve vzácných případech je velikost endometria větší než 11 mm, zatímco oplodněné vajíčko se nemůže uchytit na stěně dělohy.

V tomto případě je postup zrušen z důvodu nedostatku šancí na jeho úspěšné dokončení..

Co dělat, pokud se tloušťka neshoduje

Rozdíl v tloušťce sliznice od normálních indikátorů odpovídajících fázím cyklu naznačuje, že během děložního cyklu endometrium neprochází nezbytnými hormonálními a strukturálními transformacemi.

Tato situace může vést k nemožnosti početí dítěte. Je nutné vyšetřit a zjistit příčinu patologie, po zastavení zdroje poruchy by se tloušťka sliznice měla vrátit do normálu.

Během menopauzy

Endometrium podle dnů cyklu (norma tloušťky v této fázi je 0,5 cm) během menopauzy se ztenčí, někdy atrofuje a menstruace se zastaví. Pokud je na ultrazvukovém snímání zaznamenána silná odchylka od normy 5 mm, pravděpodobnost výskytu patologie se značně zvyšuje.

Endometrium při užívání COC

Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC) ovlivňují reprodukční funkci ženského těla různé faktory.

Jsou to následující:

 • Zabraňuje zrání vajíčka a zabraňuje ovulaci.
 • Vyvolává zvýšení viskozity hlenu v děložním čípku pohlavního orgánu, čímž brání vstupu spermatu do dělohy.
 • Určete kontraktilní funkci vejcovodů a zablokujte možnost oplodnění vajíčka mužskými spermiemi.
 • Blokuje regeneraci endometria po menstruaci, což znemožňuje připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy.

V jaké tloušťce se škrábání provádí

Hyperplazie endometria je charakterizována růstem její funkční vrstvy, která vede ke změně její struktury, k aktivnímu dělení buněk a hojnému krvácení. Tato patologie zvyšuje riziko rakoviny..

Kritická hodnota tloušťky endometria odpovídá 26 mm.

S takovými indikátory lékař předepisuje kyretáž a následnou hormonální terapii, což snižuje pravděpodobnost relapsu..

Patologie

Reprodukční funkce ženy přímo závisí na stavu endometria. Nejběžnějšími patologiemi sliznice dělohy jsou hypoplázie a hyperplazie. Obě odchylky v zanedbání vedou ženu k neplodnosti.

Hyperplazie

Vývoj patologie hyperplazie endometria je doprovázen zvýšením tloušťky funkční vrstvy vnitřní výstelky pohlavního orgánu na 2,6 cm. Po dosažení této velikosti se tkáňové buňky začnou intenzivně množit a jeho hustota a struktura se mění. Takové porušení neumožňuje fixovat plod na stěnu dělohy..

Toto narušení v těle ženy se projevuje poruchou menstruace, změnou jejího trvání a intenzitou krvácení. Toto onemocnění může být doprovázeno anémií různé závažnosti, mezi obdobími se může objevit krvácení, přerostlá tkáň se stává zdrojem patogenních buněk a různých novotvarů.

Hypoplázie

Reverzní proces hyperplazie způsobuje ztenčení funkční vrstvy endometria a nazývá se hypoplázie. Podkopává reprodukční funkci ženy a vážně snižuje pravděpodobnost početí dítěte..

Tato patologie brání rozvíjejícímu se plodu fixovat se na stěnu dělohy, zaostává ve vývoji z nedostatku živin a umírá. Tenká vrstva endometria špatně chrání tělo před penetrací infekčních mikroorganismů a stává se příčinou rozvoje zánětu v ženském orgánu.

Co naznačuje heterogenní struktura endometria??

Vzhled heterogenity ve struktuře funkční tkáně ženského orgánu naznačuje vznik problémů v práci ženského těla obecně nebo konkrétně v reprodukčním systému. Mohou se objevit v důsledku zánětu a abscesů v těle nebo hormonálních poruch.

Příznaky této odchylky nejsou jasné, obvykle doprovázené:

 • porušení děložního období;
 • bolestivé syndromy během menstruace.

Heterogenita funkční vrstvy odhalená ultrazvukem může být důsledkem těchto onemocnění:

 • Polypy - vzhled ve vnitřní dutině ženského orgánu s růstem na tenké noze, která má strukturu podobnou endometriu.
 • Submukózní myom - tvorba benigního nádoru, který zvyšuje objem dělohy.
 • Rakovina je zhoubný novotvar, který je v počáteční fázi velmi špatně diagnostikován kvůli silné podobnosti s myomem.
 • Adenomyóza dělohy - výskyt cysty v děložní dutině.

Nejčastěji po důkladném vyšetření lékař předepíše postup lékařské kyretáže, pomocí kterého je odstraněna funkční tkáň sliznice dělohy. Operace se provádí několik dní před dny kritických žen, odstraněné endometrium se v dalším období zcela regeneruje.

Co znamená tloušťka endometria 4, 7, 12 mm, když je to norma?

Tloušťka endometria se měří ultrazvukem. Velikost 4 mm odpovídá normě ve stádiu regenerace na začátku děložního cyklu, tloušťka 7 mm je normální ve stadiu proliferace ve střední fázi a velikost 12 mm je naprosto normální ve stadiu sekrece menstruačního cyklu..

Prevence ztenčení a zesílení endometria

Abyste zabránili výskytu těchto porušení, měli byste:

 • Snažte se vést aktivní a dynamický životní styl.
 • Chraňte před infekcemi a neplánovaným těhotenstvím.
 • Jezte zdravá a zdravá jídla bohatá na vitamíny a minerály.
 • Nedělejte depresi a vyhýbejte se stresu.
 • Minimálně jednou za rok navštivte gynekologa (proveďte nátěr, ultrazvuk).

Vážný přístup k jejímu zdraví umožní ženě udržovat normální tloušťku endometria z cyklu na cyklus a stát se šťastnou matkou.

Design článku: Oleg Lozinsky

Video o normě endometria podle dne cyklu

Jaká je norma endometria a jak jej vybudovat:

Míra endometria pro početí podle dnů měsíčního cyklu

Změna tloušťky endometria ve dnech cyklu je regulována produkcí pohlavních hormonů a hraje rozhodující roli v procesu početí. Sami nemůžete zjistit výšku vrstvy sliznice. K diagnostice tohoto parametru se používají ultrazvukové skenery..

Struktura vnitřní vrstvy dělohy

Děloha je dutý orgán reprodukčního systému, který plní nejdůležitější funkci během těhotenství. Venku je pokryta skořápkou zvanou perimetrie. Uprostřed je pohlavní orgán lemován myometriem.

Díky této svalové vrstvě se děloha stahuje během těhotenství, porodu a menstruace. Vnitřek je funkční a nazývá se endometrium. Tato vrstva je nesmírně důležitá pro provádění základních úkolů: měsíční menstruace, početí a plod..

Tloušťka endometria je důležitým parametrem, pomocí kterého je možné určit výkon pohlavního orgánu a přívěsků. Pod vlivem hormonů v první fázi cyklu se povrch sliznice zvětšuje na objemu a s nástupem dalšího krvácení v nepřítomnosti těhotenství se odděluje a vystupuje přes cervikální kanál.

Vnitřní vrstva pohlavního orgánu je zase rozdělena na dvě části:

 • bazální, který přímo sousedí s myometriem a je základem pro dělení nových buněk v následném menstruačním cyklu;
 • funkční, jehož úkolem je zvýšit objem pro přijetí vajíčka a odmítnutí při absenci těhotenství.

Bazální vrstva prakticky nepodléhá změnám a je mírně regulována změnami hormonálních hladin. Jeho tloušťka je konstantní a je přibližně 1-1,5 mm.

Jak a proč se měří

Tloušťka endometria se stanoví pomocí sonografické studie, která je známější pod zkratkou ultrazvuk. Diagnostika zahrnuje použití speciálního senzoru a lze ji provést transvaginálně nebo břišní. Charakteristika slizniční vrstvy je dána odpovídající echogenicitou. Během procedury odborník měří oblast umístěnou nad bazální vrstvou pokrývající myometrium.

Účelem diagnostického postupu je určit funkčnost reprodukčního systému. Pokud je vidět, že endometrium má normální tloušťku, která odpovídá dnům na začátku a na konci cyklu, můžeme dojít k závěru, že vaječníky fungují dobře a že v děložní dutině nejsou žádné patologie. Studie se provádí u žen plánujících těhotenství nebo u žen užívajících hormonální léky. Tloušťka vrstvy musí být uvedena v protokolu pro komplexní vyšetření pánevních orgánů a je nepřímým ukazatelem zdraví ženy.

Jak to souvisí s koncepcí?

Je těžké přeceňovat roli funkční vrstvy dělohy pro početí. Vajíčko je implantováno do tohoto segmentu za předpokladu, že je dobrá tloušťka. Během dalších týdnů těhotenství se ze slizniční vrstvy vytvoří cévy, které vyživují nový organismus a vytvoří se placenta. Pokud endometrium není dostatečně svěží, pak se k němu vajíčko jednoduše nemůže připojit. Výsledkem je, že k těhotenství nedojde, i když jsou spermie a vajíčko spojeny. Ne ve všech případech je tloušťka neplodnosti endometria malá. Někdy je to naopak. Pokud je vyšší než obvykle, těhotenství také nepřijde. A pokud dojde k implantaci, bude zde vysoké riziko přerušení nebo rozvoje patologií během těhotenství..

V medicíně bylo zjištěno, jaká je tloušťka endometria pro početí normální a co nedostatečné nebo nadměrné. Pokud jsou během ultrazvuku zjištěny abnormality, je třeba je opravit. Pomocí léků lze tento parametr upravit, což je zvláště důležité při plánování koncepce..

Normální tloušťka endometria podle dne cyklu

Menstruační cyklus je rozdělen do několika fází, které určují stav slizniční vrstvy. Norma tloušťky endometria dělohy je stanovena pro každý den.

 • Během fáze krvácení u ženy prochází slizniční vrstva dělohy dvěma fázemi: separací (deskvamace) a zotavením (regenerace). Změnou tloušťky se funkční povrch obnoví a připraví na aktivní růst čerstvých buněk.
 • Ve druhé fázi endometrium prochází fází proliferace. Je rozdělena na časnou, střední a pozdní. Proliferace je charakterizována aktivním růstem a buněčným dělením.
 • Třetí fáze, kterou endometrium prochází, se nazývá sekreční. Během tohoto období již nedochází k tak aktivnímu růstu jako v předchozím. Sliznice však prochází zásadními změnami v rámci přípravy na přijetí vajíčka..

Konečným obdobím bude nástup těhotenství a následná transformace endometria nebo absence početí a další krvácení.

Den 1-4: fáze krvácení

První den cyklu se považuje za okamžik, kdy začala menstruace. I když výtok není bohatý několik dní, odpočítávání nového cyklu stále začíná. Pokud je první den nesprávně stanoven, může dojít k chybám a nesrovnalostem v diagnostice a v důsledku toho k chybné diagnóze.

Tloušťka endometria 1. den krvácení se pohybuje od 4 do 9 mm. Během tohoto období se dočasné vaskulární lůžko ztenčí a zničí. Takto začíná menstruace. Šířka vrstvy sliznice v prvních dvou dnech fáze krvácení je regulována intenzitou menstruace. Třetí den končí fáze deskvamace a začíná regenerace. Tloušťka funkční vrstvy je v tomto okamžiku minimální, pohybuje se v rozmezí 2 až 5 mm. Pátý den končí fáze krvácení, přestože u některých žen menstruace trvá déle. Normální období by neměla být kratší než 2 a delší než 8 dní.

5-7 dní

5. den od začátku krvavého výtoku začíná fáze proliferace. U některých žen to může začít až 7. den, ale je to vzácné. Endometrium začíná růst postupně a zvyšuje se z 2 mm.

5-7 dní se nazývá raná fáze šíření. Obvykle šířka slizniční vrstvy v tomto okamžiku odpovídá dni cyklu. V den 6 je tedy endometrium 6 mm. Má nízkou hustotu a je rovnoměrně rozložen. Na konci týdne od začátku menstruace je endometrium 7 mm.

Po dobu 8-10 dnů

Po prvním týdnu měsíčního cyklu začíná období průměrného šíření. Aktivně rostoucí endometrium v ​​tomto okamžiku získává více růžovou vrstvu a postupně zvyšuje jeho hustotu. Je normální, pokud jeho tloušťka stále odpovídá dnu. Proto se při provádění ultrazvukového vyšetření u zdravé ženy zjistí funkční vrstva o tloušťce 7-8 mm 8. den, 8-9 mm 9. den a 9-10 mm 10. den. Echogenicita stále zůstává snížena, ale každý den se zvyšuje.

11-14 dní

Čtrnáctý den cyklu průměrná žena ovuluje. Když vejce opustí vaječník, musí být půda pro přijetí budoucího embrya plně připravena. Proto uprostřed menstruačního cyklu končí pozdní proliferace. Tloušťka endometria během ovulace je obvykle 14 mm.

Pokud se ultrazvukové vyšetření provádí 12. den cyklu, pak se v oblasti fundusu dělohy zobrazí zóna většího zesílení. Průměrná hodnota, ke které se slizniční vrstva zvýší za 2 týdny, je 13-15 mm. Pokud má žena dlouhý menstruační cyklus, jehož první část trvá 21 dní, bude této velikosti slizniční vrstvy dosaženo po delší dobu..

15-18 dní

Po uvolnění vajíčka z vaječníku se změní stav hormonálního pozadí ženy. Sekreční fáze začíná 14. až 15. den s průměrnou dobou trvání 4týdenního cyklu.

Endometrium během tohoto období podléhá změnám v důsledku aktivity žlutého tělíska, které se tvoří v místě prasklého folikulu. Přestává tak aktivně růst, začne vrhat nažloutlou barvu, že ultrazvuk vykazuje hyperechoicitu.

Tloušťka endometria pro početí musí být alespoň 11 mm. Pokud dva týdny po nástupu menstruace je toto číslo 15 mm, pak v den 18 může být pouze 16 mm. To je dostatečné pro nástup těhotenství. Pokud tloušťka endometria pro implantaci není dostatečná, potom se oplodněné vajíčko, i když oplodněné, nebude moci uchytit na stěně dělohy.

Ve dnech 19-23

Sekreční fáze do 19-20 dnů menstruačního cyklu vstupuje do střední fáze. Tloušťka funkční vrstvy - endometria - se v tomto období může pohybovat od 15 do 18 mm. Slizniční vrstva se nadále mění pod vlivem hormonálních hladin. Prochází změnou: stává se hustší a širší.

V případě fúze ženských a mužských zárodečných buněk dochází k oplodnění. Během 6-7 dnů se nový organismus při dalším dělení pohybuje směrem k pohlavnímu orgánu. Norma endometria pro početí ve dnech 20 až 21 by měla být asi 16 mm, ale tento údaj se také může lišit od 14 do 18 mm.

24-28 dní

Toto období je charakterizováno pozdní sekreční fází. Sliznice dělohy v tomto okamžiku již byla stanovena v dalším chování. Když dojde k těhotenství, pokračuje v transformaci a v nepřítomnosti vajíčka se připravuje na další menstruaci.

Tloušťka endometria před menstruací je 18-20 mm. Méně často je výška skořepiny 22 mm. Corpus luteum prochází involucí, protože nedošlo k těhotenství. Snížení hladiny progesteronu spouští proces atrofie slizniční vrstvy. Pokud se během tohoto období provede ultrazvuk, můžete vidět oblasti s rozšířenou kapilární sítí a vytvářející krevní sraženiny. Tyto příznaky naznačují úplnou přípravu těla na menstruaci..

Se zpožděním

Na počátku početí se může tloušťka endometria normálně mírně zvýšit. Podle tohoto indikátoru lze podezření na těhotenství ještě před prodlevou. Pokud je nepřítomnost menstruace vyvolána jinými důvody (stres, hormonální narušení, nemoc), sliznice nepodléhá změnám. Nezvyšuje se ani nesnižuje, zůstává ve fázi pozdní sekrece.

Pokud je ultrazvuk endometria 12 mm, test je negativní a dochází ke zpoždění, pak je pravděpodobně příčinou nějaký patologický proces. Detekce tloušťky slizniční vrstvy 11 mm se zpožděním může být nepřímým znakem anovulačního cyklu, který je potvrzen vyšetřením vaječníků (chybí jim žluté tělo a nejsou žádné známky prasknutí dominantního folikulu), stejně jako další parametry (vyšetření hormonů, poloha děložního čípku).

Odchylky od normy

Rozdíl mezi tloušťkou endometria a fází cyklu lze nalézt iu zdravých žen. Pokud se anovulační cyklus neopakuje více než dvakrát za rok, není důvod k obavám. Při provádění ultrazvukového skenování příští měsíc by situace měla být jiná. Pokud normy endometria neodpovídají indikátorům nalezeným u pacienta po několik cyklů za sebou, je třeba hledat příčinu odchylek.

Tenké endometrium

Pokud je uprostřed menstruačního cyklu tloušťka endometria 5 mm, namísto předepsaných 10-15 mm, pak žena nebude moci otěhotnět. Nedostatečný vývoj sliznice může mít různé důvody: od stresu po závažné poruchy v orgánu. Hypoplázie endometria je charakterizována ztenčením funkční vrstvy. Na začátku menstruačního cyklu je endometrium 2 mm, jako u zdravých žen, ale uprostřed a na konci má poloviční tloušťku.

Tlusté endometrium

Nadměrný růst funkční vrstvy také není dobrým indikátorem. Tloušťka endometria s hyperplazií přesahuje 21 mm a v některých oblastech může dosáhnout 60 mm. Pokud je do poloviny cyklu tento parametr 20 mm, pak také nebudete moci otěhotnět. Známkou hyperplazie bude také stav, kdy po menstruaci bude tloušťka endometria 18 mm.

Okamžitě objasním, že v kostele, kde se bude konat pohřební služba, požádá moje matka.Zítra bude v kostele pohřební služba pro babičku, dnes přišlo její období. Mohu jít do kostela na pohřební službu?