Salpingo-ooforitida

Salpingo-ooforitida (adnexitida) - zánět přívěsků dělohy, nejčastější onemocnění reprodukčního systému.

V akutním stadiu salpingo-ooforitidy se v omezené míře používají metody fyzikální terapie. Fyzioterapie v této fázi zesiluje účinky antibiotické terapie, urychluje ústup klinických projevů onemocnění, zvyšuje ochranné a adaptační mechanismy, brání generalizaci procesu, pomáhá obnovit poškozené funkce reprodukčního systému, zkracuje dobu léčby a slouží jako opatření k prevenci chroničnosti procesu.

Elektroforéza s jodem draselným v gynekologii

Účinnou metodou je elektroforéza léčivých látek, jejichž výběr je určen zvláštnostmi klinických příznaků. U syndromu bolesti je indikováno použití kombinované amidopyrin-salicyl-elektroforézy. Elektroforéza hořčíku je indikována u pacientů se současnou patologií jater a žlučových cest. Indikací pro použití elektroforézy s draslíkem a jodem je přítomnost hyperestrogenismu u pacientů, přítomnost fibrocystických myopatií, které nevyžadují chirurgickou léčbu, kombinace zánětlivých onemocnění pánevních orgánů s hormonálně závislými onemocněními genitálií.

Elektroforézu jodičnanu draselného lze zahájit technikou břišní sakrálnosti, která je v gynekologii relativně bezpečná. Za přítomnosti pozitivní dynamiky je možný přechod na intrakavitární účinky: techniky sakro-vaginální nebo abdominální-vaginální elektroforézy. Intraorganická elektroforéza se provádí 30 minut po parenterálním podání a 1,5 hodiny po perorálním podání antibiotik pomocí příčného uspořádání elektrod při proudové hustotě 0,05 mA / cm2, 30 minut denně; průběh 10 procedur. Postupy pro podávání léků pomocí proudu lze provádět na všech počítačových fyzioterapeutických zařízeních ESMA, stejně jako na mikroprocesorových ESMA GALANT a LOTUS.

Shrňme to znovu. Léčivá elektroforéza s draslíkem a jodem využívá suprapubicko-sakrální nebo intravaginální techniku. Během procedury se používá stejnosměrný proud s hustotou 0,05 mA / cm2, doba trvání procedury je 20-30 minut, denně, kurz je 10-15 procedur.

Další postupy

UHF terapie s nízkou intenzitou se provádí na projekční ploše příloh. Procedury mikrovlnné UHF terapie (460 MHz) začínají externí technikou, instalací válcového emitoru se vzduchovou mezerou 3-4 cm v suprapubické oblasti. Nízká dávka tepla (až 10 W), denně do 10 minut, průběh 10 procedur.

Infračervená laserová terapie. Laserem aktivované histohormony (endotelin, oxid dusnatý) způsobují expanzi arteriol a zvyšují fagocytární aktivitu neutrofilů. Procedury se provádějí na projekční ploše přívěsků dělohy s infračerveným zářením 0,89 - 1,9 mikronu, pulzním režimem 50 imp / s, výkonem 100 mW, každý 10 minut denně, 10 procedur na kurz.

Samostatně stojí za zmínku soubor postupů s defibrosingovým účinkem.

Na prvním místě z hlediska účinnosti je ultrazvuková terapie. Postupy se provádějí na projekční ploše přívěsků podle labilní techniky, při intenzitě 0,4-0,6 W / cm2, pulzním režimu 10 impulsů / s, po dobu 10 minut, každý den nebo každý druhý den, průběh 10 procedur.

Ultrafonoforéza defibrózních léků. Fonoforéza se provádí na projekční ploše přívěsků dělohy podle labilní techniky, intenzita je 0,4 W / cm2, režim je nepřetržitý po dobu 5 minut na přívěsky (celková doba je 10 minut), denně, kurz je 10-15 procedur. Počítačový fyzioterapeutický přístroj - komplex ESMA 12.22 PROFI má schopnost podávat léky pomocí ultrazvuku.

Profesionální lékařské vybavení ESMA.

Na fotografii jsou následující modely zařízení:
Počítačové lékařské vybavení - přístroje - komplex ESMA 12,48 FAVORIT
Multifunkční přenosné zařízení ESMA 12.04 MINIMAX

Je elektroforéza účinná během menstruace a provádí se během tohoto období?

Podstata postupu

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického výboje pro lékařské účely. S pomocí tohoto typu fyzioterapie se zvyšuje průtok krve v ošetřované oblasti, což zase přispívá k příjmu více živin, urychluje proces hojení, zmírňuje zánět a bolest..

V gynekologii je rozšířená takzvaná léková elektroforéza - nejen proudové pulsy, ale také aplikace speciálních léků, které je dodávají přes kůži přímo do potřebných orgánů pomocí proudu.

V závislosti na příčině problému lze použít měď, zinek, jód, amidopyrin a další léky. Volba léku závisí na hormonálním pozadí a stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, zejména vaječníků.

Elektroforéza na břiše se zinkem je předepsána pro neúplnou funkci žlutého tělíska, při normální funkci vaječníků nebo při nadměrné tvorbě estrogenu - používá se jód.

Elektroforéza s mědí na spodní části břicha je účinná pro hypofunkci vaječníků. A v některých případech je předepsána jako přípravná fáze před vstupem do protokolu IVF, zejména u endometriózy. Je také možná postupná kombinace léků.

Jaké léky se používají pro elektroforézu?

Účinnost postupu závisí na správné volbě léku. Vybírá jej lékař, a to také na základě indikací a kontraindikací. V takovém případě musí mít vybraný nástroj podle pokynů schopnost vést elektrický proud.

V gynekologické praxi se pro fyzioterapii s elektroforézou používají následující typy léků.

Před namočením ubrousku lékem se ředí v určitém poměru (procento účinné látky může mít podle údajů jinou hodnotu). Pokud je jakýkoli lék nerozpustný ve vodném prostředí, použije se jako báze alkohol nebo dimexid.

U gynekologických onemocnění nejen tyto léky dobře pomáhají, ale také mnoho dalších léků. V každém případě musí gynekolog vzít v úvahu individuální charakteristiky pacientky..

Indikace a kontraindikace

Postup elektroforézy není zdaleka nový, seznam gynekologických onemocnění, u nichž se jeho použití doporučuje, neustále roste.

Hlavní indikace pro elektroforézu jsou:

 1. obnovení endometria dělohy po potratu, potratu, kyretáži;
 2. prevence tvorby adheze po operaci nebo resorpci existující v pánevních orgánech;
 3. regenerace orgánů (děloha, trubice, vaječníky) po různých chirurgických zákrocích;
 4. příprava dělohy pomocí IVF;
 5. akutní a chronické zánětlivé procesy reprodukčního systému, které nepodléhají standardní léčbě léky;

Elektroforéza je velmi účinná při obstrukci vejcovodů, chronickém zánětu děložních přívěsků a v souladu s tím při komplexní léčbě neplodnosti. Kromě toho se v gynekologii používá fyzioterapie s elektroforézou pro endometriózu, fibroidy, myomy.

V tomto případě však existuje řada faktorů, u nichž se tento postup neprovádí:

 • ovariální cysta;
 • nádory pánevních orgánů;
 • děložní krvácení;
 • papilomy a kondylomy,
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • celkové zhoršení zdravotního stavu spojené s ARVI;
 • tuberkulóza;
 • poškození ledvin a jater;
 • duševní poruchy;
 • kožní léze v místech zamýšleného ošetření.

Seznam kontraindikací stanoví pozorující specialista. Obvykle je předepsáno několik kurzů s přestávkou 1-2 měsíce. Kurz začíná 5. – 7. Den cyklu a skládá se z 15–25 procedur.

Indikace pro použití

Dotyčná látka zvyšuje stupeň účinnosti fyzioterapie. Používá se ve formě roztoku, ve kterém jsou tampony navlhčeny a umístěny do postižené oblasti. Katoda je instalována ve výtěru, anoda je instalována v opačném bodě. Dále je spuštěn elektrický proud, jehož výkon se zvyšuje, jak si zvyknete.

Návod k použití je poměrně jednoduchý, což vám umožňuje používat produkt v kombinaci s elektroforézou a doma.

Pozitivní účinek dané látky je zaznamenán u následujících stavů a ​​nemocí:

 1. s ORL chorobami - otitis media různé závažnosti a etiologie, nemoci nosohltanu, krku, nosních cest;
 2. pro kloubní patologie - artritida, artróza, zánět kloubních tobolek a vazů;
 3. s nervovými poruchami - migrény, poruchy spánku, nervové poruchy;
 4. v gynekologii - s neplodností, častými zánětlivými procesy, adhezí v děloze a vejcovodech;
 5. onemocnění kardiovaskulárního systému jsou také citlivá na působení elektroforézy s použitím lidázy - zlepšuje se průtok krve, zvyšuje se propustnost stěn cév.

Uvedené vlastnosti lidázy se používají v terapii v různých oblastech lékařské léčby. Způsob použití uvažované metody fyzioterapeutického ovlivňování se může lišit v závislosti na oblasti použití, avšak účinnost vlivu je vždy znatelná.

U této metody léčby však existuje řada kontraindikací, které je třeba vzít v úvahu při předepisování metody léčby. Ty by měly zahrnovat:

 1. exacerbace zánětlivých procesů;
 2. těhotenství;
 3. období laktace.

Jako protinádorové vstřebatelné léčivo s výrazným protizánětlivým účinkem se lidáza používá ke snížení projevů jizev a jizev, používá se v gynekologii i při ORL onemocněních..

Jizvy a jizvy

Při provádění elektroforézy pomocí roztoku lidázy je zaznamenáno postupné změkčení tkání, které se úspěšně používá, když je nutné eliminovat čerstvé a staré jizvy. Změkčení tkání, obnovení přirozené pružnosti a pružnosti tkání aktivací pohybu tekutin v nich jsou nejzřetelnějšími pozitivními výsledky takového postupu..

Elektroforéza s lidázou na jizvy může snížit stupeň nepříjemných a bolestivých pocitů. Mělo by se používat při vystavení čerstvým jizvám: takto se ve větší míře projevují léčivé vlastnosti léčiva. Otok je vyloučen, jizvy jsou méně nápadné, výrazné místo se zdrsněnou kůží je měkčí.

Nemoci ORL

Otitis media, která se může vyskytnout u dětí i dospělých, lze vyléčit elektroforézou pomocí lidázy. Pro tento postup jsou tampony vyrobeny z gázy, které jsou hojně navlhčeny roztokem lidázy. Katoda je také zvlhčena lékem, který je spolu s tampony zaveden přímo do zvukovodu. Anodu umístí fyzioterapeut na oblast krčních obratlů.

Dále je dodáván proud, jehož výkon se postupně (jak si pacient zvykne) zvyšuje. Podle lékařských statistik taková léčba umožňuje nejen eliminovat bolest a zastavit zánětlivý proces, ale také obnovit sluch, který často klesá s vývojem zánětu středního ucha. Rovněž pomocí tohoto fyziologického účinku je zabráněno riziku zjizvení tkání zvukovodu..

PODROBNOSTI: Urologická sbírka - seznam s popisem a složením bylin, jak vařit a brát, recenze a ceny

Elektroforéza s lidázou v gynekologii může být použita k různým účelům. Hlavním účinkem tohoto léku při použití v kombinaci s elektrickým proudem je však prevence a eliminace adhezí, které často způsobují neplodnost, zánět a otoky..

Počáteční stadia většiny gynekologických onemocnění jsou nejlépe léčitelná elektroforézou s lidázou. Metoda expozice spočívá v rozpuštění kyseliny hyaluronové, která je příčinou tvorby adhezí, protože je strukturním prvkem pojivové tkáně.

Plnění doporučení lékaře a kombinace expozice léku v průběhu elektroforetických procedur s lidázou vám umožňuje zvýšit míru pozitivního dopadu, eliminovat nejzřetelnější projevy mnoha nemocí.

Vědecké studie potvrdily účinnost této techniky při léčbě mnoha patologických procesů, kterým ženské tělo podléhá. A to:

 • komplikace po operaci;
 • anomálie ženských pohlavních orgánů;
 • patologie vývoje dělohy;
 • adheze různých etiologií;
 • pánevní neuralgie;
 • chronická cystitida;
 • porušení průchodnosti vejcovodů;
 • zánětlivé procesy pánevního pobřišnice a tukové tkáně;
 • zánět dělohy a sliznice;
 • porušení ženského reprodukčního systému;
 • dysfunkce genitální oblasti v důsledku hormonálního narušení.

Pro účely prevence se metoda používá k přípravě žen na oplodnění in vitro a v přípravné fázi plánování těhotenství. Klinické studie k rozšíření oblastí aplikace drogové elektroforézy v gynekologii stále probíhají.

Lidase se používá k léčbě prostatitidy, a to jak v chronické formě, tak v akutním a časném stadiu onemocnění. Hlavní indikace pro užívání drogy jsou následující:

 • Nedostatek pozitivní dynamiky v průběhu léčby zánětlivých procesů a stagnačních jevů v pánevní oblasti.
 • Zlepšení absorpce léků používaných jako hlavní terapie zaměřené na eliminaci příznaků prostatitidy.
 • Odstranění stagnačních procesů v orgánech reprodukčního a vylučovacího systému, obnovení krevního oběhu a normální fungování všech orgánů.
 • Odstranění patologické sexuální dráždivosti způsobené užíváním léků nebo poruchami reprodukčního systému.
 • Cílený účinek na eliminaci patologických jevů, které přispívají k rozvoji poruch vylučovacího a reprodukčního systému.

Lidáza se používá při léčbě zánětlivých onemocnění pánve jako adjuvans. Jedna dávka léčiva injikovaného do svalové tkáně je obvykle 1 mg denně. Je-li uvedeno, může být koncentrace účinné látky snížena na 1 mg během dvou dnů.

Lék se vstřikuje přímo do oblasti modifikovaných tkání nebo do ložiska zaostření injekcí.

Lidaza je předepsána k léčbě mnoha nemocí a specifických příznaků. Seznam indikací pro použití tohoto léku zahrnuje:

 • jizvy různého původu (pooperační, traumatické nebo popáleniny);
 • tuhost kloubů;
 • vředy, jejichž doba hojení byla zpožděna;
 • společné kontraktury, ke kterým dochází po poranění nebo zánětu;
 • osteoartróza;
 • chronická tendovaginitida;
 • ankylozující spondylitida;
 • nemoci postihující bederní páteř;
 • kožní onemocnění, včetně sklerodermie;
 • hydrocefalus;
 • infarkt myokardu;
 • retinopatie;
 • hyphema;
 • hematom měkkých tkání povrchové lokalizace;
 • zánět horních cest dýchacích s obstrukcí;
 • neuritida, plexitida;
 • hemophthalmos.

Při léčbě lézí jizvy se lék podává intramuskulárně nebo subkutánně. V prvním případě je injekce umístěna co nejblíže k místu léze, ve druhém - přímo pod jizvou. Dávkování - 1 ml (64 IU hyaluronidázy) jednou denně po dobu 10-20 dnů. Pokud nejsou jizevní léze hluboké, lze injekce podávat každý druhý den.

Oční onemocnění se léčí elektroforézou s lidázou a instilací 0,1% roztoku do očí. Současně se v komplexu používá antibiotikum.

Traumatické léze nervových plexusů a periferních nervů jsou léčeny subkutánní injekcí léčiva do postižené oblasti v dávce 64 IU účinné látky s roztokem prokainu po dobu maximálně 15 injekcí. Postupy se provádějí každý druhý den.

U tuberkulózy a jiných onemocnění dýchacích cest je přípravek Lidaza M předepisován inhalací nebo injekcí. V závažných případech jsou injekce a inhalace předepsány v kombinaci. Inhalace jsou předepisovány denně po dobu 25 dnů, jednou v dávce 320 EU účinné látky (5 ml léčiva). Pokud není dosaženo účinku léčby, je předepsán druhý kurz za 1,5-2 měsíce..

V gynekologii je Lidaza předepsána ve formě injekcí a čípků. Čípky s přípravkem Lidaza se nevyrábějí ve velkém měřítku a objednávají se na lékařský předpis v lékárnách. Čípky se zavádějí do pochvy, každý třetí den 1 čípek každé dva dny. Průběh léčby je 10 injekcí.

Lidaza je také předepsána ve formě roztoku, kterým jsou obvazy impregnovány. Roztok se připraví za použití převařené vody, 10 ml 9% roztoku chloridu sodného (sterilní) a Lidase v dávce 64 EU. Všechny tyto složky se smísí ve sterilní nádobě, kde se znovu umístí sterilní obvaz, který je třeba nejprve složit do pěti vrstev. Poté, co je obvaz dobře nasycen roztokem, je aplikován na postiženou oblast, na vosk je položen voskovaný papír a fixován suchým obvazem.

Při použití elektroforézy s Lidase na jizvy nebo fonoforézy s Lidase se roztok připraví v 60 ml vody (destilované), do které se přidá 300 IU léčiva a asi 3 kapky 0,1% roztoku kyseliny chlorovodíkové. Lidaza se také ředí pufrovacím roztokem. Lék se vstřikuje z anody přímo do postižené oblasti.

Jemnosti vedení

Stejně jako všechny postupy má elektroforéza vlastní sled akcí. Pro sezení se používá speciální přípravek se dvěma elektrodami, flanelová těsnění, která se navlhčí v léčivém roztoku.

Seznam kroků, které vám pomohou pochopit, jak probíhá elektroforéza v gynekologii:

 1. pacient leží na gauči, vystavuje spodní část břicha (něco jako příprava na ultrazvukové vyšetření);
 2. předem navlhčené polštářky v roztoku se umístí na ošetřenou oblast;
 3. poté technik umístí elektrody a zapne zařízení.

Celá relace trvá 15-20 minut. Během ní jsou cítit mírné pocity brnění. Pokud pocity způsobí velké nepohodlí, musíte o tom informovat fyzioterapeuta. Upraví frekvenci impulzů, nelze je tolerovat, aby se vyloučily popáleniny na pokožce.

Jak probíhá elektroforéza zinku v gynekologii? Rozdíl ve všech postupech je pouze ve formě injekčního léku. Ve zvláštních případech se provádí elektroforéza v dutině. V tomto případě je 1 elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Kromě zinku se pro tuto metodu elektroforézy používá také vápník, hořčík, hyaluronidáza nebo jednoduše lidáza.

Elektroforéza s mědí a zinkem v gynekologii je často předepsána pro IVF, před vstupem do protokolu, k vyvážení rovnováhy estrogenu a progesteronu. Měď pomáhá snižovat nadměrnou produkci estrogenu, zatímco zinek podporuje luteální fázi. Hypofunkce vaječníků je tedy korigována na možnost úspěšného těhotenství..

Nejuniverzálnější účinek má elektroforéza se zinkem na spodní části břicha. Dobře se vyrovnává s adhezemi, do určité míry přispívá k imunomodulačnímu účinku a normalizaci aktivity progesteronu stimulací sekrece luteinizačního hormonu, což je zvláště důležité při neplodnosti.

Jedinou obtížností tohoto postupu je, že ne všechny nemocnice, kliniky a dokonce ani lékárny dnes nemohou najít potřebný lék pro elektroforézu. Ale možná se silnou touhou.

FYZIOTERAPIE

SANATORIUM S OŠETŘENÍM FYZIOTERAPIE

Elektroforéza je fyzioterapeutická profylaktická a terapeutická metoda ovlivňování těla, v důsledku čehož aktivní ionty léčivé látky (roztoku) pronikají hluboko do tkání a poskytují terapeutický účinek. Elektroforéza je tedy předepsána pro různé nemoci, zejména zánětlivé povahy, a v různých oblastech medicíny. Jaký druh elektroforézy léčiva se provádí pro konkrétní onemocnění, stanoví ošetřující lékař a lékař také určí, zda je nutné střídat elektroforézu s jiným lékem, jaké by mělo být dávkování, trvání postupu a průběh léčby. Nebude obtížné koupit léčivé látky pro elektroforézu.

Během elektroforézy se používají různé léky pro různé indikace, například lidáza, papaverin, euphyllin, jodid draselný, zinek, měď, různé skupiny antibiotik atd. Například v gynekologii je výběr léku pro elektroforézu určen hormonálním pozadím, aktivitou a funkčností hormonálně závislých a pohlavních orgánů, zejména vaječníků, u některých zánětlivých procesů, například adhezí. V případě, že vaječníky fungují normálně, bez komplikací během akutní fáze adhezivního onemocnění, je třeba předepsat elektroforézu se zavedením jódu. Při hypofunkci vaječníků reprodukčního systému ženy s aktivací adhezivního onemocnění je předepsána elektroforéza s mědí a zinkem. Ale v tomto případě je důležité se ujistit, že tělo je ve stavu estrogenní saturace, a v případě funkčního žlutého tělíska vaječníků by měla být použita pouze elektroforéza se zinkem.

Gynekologická elektroforéza během těhotenství

Během těhotenství může žena také potřebovat gynekologické nebo porodnické ošetření. Většina léků v současné době je pro vnitřní použití kontraindikována, takže alternativou může být elektroforéza.
Tento fyzioterapeutický postup je považován za bezpečný pro těhotnou ženu, protože účinek léku nastává téměř přímo, aniž by působil systémově. Nejčastěji jsou indikací pro léčbu elektrickým polem při nošení dítěte podmínky, jako jsou:

 • zvýšený tón svalů dělohy;
 • hrozba ukončení těhotenství;
 • toxikóza;
 • placentární nedostatečnost;
 • otok v důsledku gestózy.

Elektrody jsou umístěny na břiše, v nosních průchodech (intranazálně). Léky jsou vybírány individuálně, neměly by mít negativní vliv na plod.

Elektroforéza je povolena v jakékoli fázi těhotenství, ale přísně podle pokynů lékaře. Síran hořečnatý lze tedy předepsat v prvním trimestru a v posledních týdnech, aby se odstranil zvýšený tón dělohy a zabránilo se potratu a předčasnému porodu. Při toxikóze lékař předepisuje elektroforézu komplexů vitamínů.

Léčba elektroforézou nelze provést, pokud těhotná žena má:

 • poruchy v systému srážení krve;
 • časté dávení;
 • dysfunkce ledvin, jater;
 • gestóza doprovázená křečovým stavem.

Postup elektroforézy pro gynekologická onemocnění je vysoce účinný, cenově dostupný a bezpečný, podléhá kontraindikacím a dodržuje předepsané schéma. Síť má velké množství pozitivních recenzí, které vyprávějí o tom, jak tento typ fyzioterapie pomáhá při problémech s koncepcí a těhotenstvím, dysmenoreou a zánětem, jizvami po porodu a adhezemi.

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Těhotenství je pro ženu neobvyklým stavem. Během tohoto období bylo mnoho léků zakázáno, některé z nich mohou způsobit nebo se lišit ve vývoji embrya.

Elektroforéza je považována za jedno z nejbezpečnějších způsobů léčby pro ženy v zajímavém postavení. Kromě toho existuje řada léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. A přímý účinek na ohnisko zánětu, a nikoli na celé tělo jako celek, činí tento postup nenahraditelným prostředkem.

Indikace elektroforézy během těhotenství:

 • Hypertonicita dělohy;
 • Hrozba selhání těhotenství;
 • Gestóza a otoky z ní.

Během procedury se elektrody aplikují na zónu krční límce nebo nosní sliznice, aby se zabránilo břichu. V těchto případech lze podávat vitamínové komplexy a nezbytné stopové prvky.

Během těhotenství je elektroforéza předepsána po 8 týdnech. Nejčastěji se používá hořčík (magnézie), papaverin nebo s ním av malém množství aminofylin.

Existují kontraindikace pro provedení postupu elektroforézy těhotné ženy:

 • Toto je stav nenarozeného dítěte, které netoleruje elektrický proud nebo léky;
 • Nízká srážlivost krve;
 • Nemoci jater a ledvin;
 • Pozdní gestóza s křečemi - takzvaná eklampsie;
 • a časté zvracení.

U těhotných žen, při absenci kontraindikací, lékaři často předepisují fyzioterapeutické postupy jako podpůrný prostředek.

Obvykle se jedná o elektroforézu - metodu, která je považována nejen za šetrnou, ale také za nejoptimálnější během těhotenství a kojení ke zlepšení krevního oběhu, snížení svalového tonusu, včetně tónu dělohy.

Nepoužívejte elektroforézu během těhotenství v následujících případech:

 • zvracení;
 • nemoc ledvin;
 • nízká srážlivost krve s rizikem krvácení;
 • špatný stav plodu;
 • eklampsie (těžká toxikóza ve druhé polovině těhotenství).

V gynekologii je elektroforéza předepsána k léčbě chronických zánětlivých onemocnění (cervicitida, endometritida, endometrióza atd.).

Nejúčinnější bude v těchto případech metoda intersticiální elektroforézy s antibiotiky. V případě eroze děložního čípku a endometriózy se postup používá jako jedna z metod podávání léků (jód, zinek, lidáza, amidopyrin) do postižených tkání.

Elektroforéza pro děložní myom je zahrnuta do programu konzervativní léčby a přispívá k úplné eliminaci nebo snížení klinických projevů onemocnění, obnovení funkce vaječníků a děložního myometria.

Ačkoli se snaží nepředepisovat zbytečné léky během čekání na dítě, elektroforéza je v tomto případě nejbezpečnějším způsobem, jak zavést léky do těla..

Indikace pro těhotenství:

 • zvýšený tón dělohy; • hrozba předčasného porodu;
 • gestóza a doprovodný otok.

V tomto případě se elektrody aplikují na zónu krční límce, nikoli na pánevní oblast. Dále můžete zadat stopové prvky a vitamíny.

Další kontraindikace pro fyzioterapii během těhotenství:

 • některé podmínky nenarozeného dítěte, které vylučují účinky proudů a drog;
 • porucha srážení krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • eklampsie je pozdní gestóza, která je doprovázena křečemi;
 • nevolnost a časté zvracení.

Návod k použití

K tomu je zakoupen dvouprocentní roztok síranu zinečnatého v množství 205 ml, v závislosti na objemu práce. Trvání jednoho elektroforetického sezení na ploše postiženého kloubu je 15-20 minut, procedury se provádějí každý den po dobu dvaceti dnů.

Kombinovaná řešení - ze zinku, hořčíku a vápníku pro elektroforézu. Pracovní elektrody jsou aplikovány na dolní část břicha v případě adhezivního onemocnění, nutně při absenci aktivního zánětlivého procesu. V případě silné bolesti je nutné přidat roztok novokainu.

Antibiotika a elektroforéza

Antibiotická elektroforéza se aktivně studuje od roku 1946. Díky nesčetným vědeckým studiím se dospělo k závěru, že antibiotika lze podávat elektroforézou a že tento způsob získávání antimikrobiálních léků do těla má více výhod než perorální nebo parenterální podávání léků. Po fyzioterapeutické metodě působí antibiotika v těle delší dobu a v menším množství zůstávají v krvi, moči atd. V subkutánním depu se antimikrobiální léky skladují dva až tři dny, v případě intramuskulárních nebo intravenózních injekcí pouze tři až čtyři hodiny. Pro provádění elektroforézy s antibiotiky má velký význam průnik léčiv tkáními, které nedodávají krev, a membránami pojivových tkání. Výhodou zavedení antimikrobiálních léčiv fyzioterapeutickým způsobem je dlouhodobá absence rezistence mikrobiální flóry na léčiva. Antibiotika jsou také zcela odolná vůči stejnosměrnému elektrickému proudu, ale mohou se hromadit na kovových elektrodách. S ohledem na tuto skutečnost je nutné použít další materiály, například zvětšit tloušťku hydrofilní podložky. Další možností, neméně účinnou, je použití hydrofilní vložky namočené v ochranném roztoku - 5% roztoku glukózy a 1% roztoku glykolu).

Klasicky se používá elektroforéza s penicilinem, streptomycinem, nitrocyklinem. K získání roztoku se přípravky rozpustí v destilované vodě, ale při vstřikování tetracyklinů by se měla použít okyselená destilovaná voda. Pro elektroforézu se připraví roztok erythromycinu se sedmdesáti procenty alkoholu.

Pokyny pro použití antibiotických léků elektroforézou:

 • Benzylpenicilin je předepisován v přítomnosti ran, vředů, chronické konjunktivitidy, hnisavé iridocyklitidy, infekčních a zánětlivých procesů umístěných na povrchu, infekčních lézí periferního nervového systému;
 • Streptomycin - indikován při celkové komplexní léčbě určitých forem tuberkulózy kůže, očí, jiných kožních patologických stavů, chronických zánětlivých onemocnění děložních přívěsků;
 • Tetracykliny - aktivně předepsány pro infikované otevřené rány a povrchy popálenin, přítomnost pustulárních útvarů na povrchu kůže, infekční léze očí atd.;
 • Neomycin - působí na hnisavé zánětlivé ložiska, popáleniny;
 • Erytromycin - technika pro práci s roztokem tohoto antibiotika byla vyvinuta v roce 1977 společností Verzhanskaya a je doporučována pro léčbu nefritidy;
 • Širokospektrální antibiotika - ovlivňují infikované rány.

Pufrovací roztok nebo pufrovací směs se také používá při elektroforéze s kyselinou askorbovou, lidázou atd. Pufrovací směs je roztok, který obsahuje pufrovací systémy, které poskytují konstantní pH na stejné úrovni. Ve fyzioterapii se tato řešení používají k namočení ochranných polštářků během procedury - elektroforéza antibiotiky.

Léčba během menstruace u žen

Mnoho lékařů má tendenci odmítnout provádět procedury během menstruace, ačkoli tento stav není absolutní kontraindikací pro elektroforézu. Krvácení, které je během menstruace normální, není způsobeno akutním nebo hnisavým onemocněním. Pokud léčba přímo neovlivňuje oblast dělohy nebo vaječníků, nedochází ke kontaktu elektrod s poškozenými sliznicemi.
Pokud se postup provádí přes kůži, dochází k pronikání účinných látek do tkání do hloubky nejvýše jednoho centimetru. Co by nemělo způsobovat zvýšené krvácení nebo bolest ve zdravém těle.

Další věc je, že během fyzioterapie se mohou zvýšit nepříjemné pocity způsobené fyziologickým stavem nebo některými patologiemi v těle ženy. Lékaři proto nepředepisují fyzioterapii během menstruace, pokud jde o léčbu gynekologických onemocnění, zejména vaječníků..

V ostatních případech rozhodují fyzioterapeut a gynekolog společně s přihlédnutím k individuálním reakcím pacienta. Koneckonců, více než třídenní přestávka v cyklu postupů je kritická a je schopná vyškrtnout již dosažený výsledek.

Terapeutická elektroforéza je založena na fyzikálním principu ovlivňování postižených orgánů a tkání malým množstvím stejnosměrného proudu. Elektrické částice mají pozitivní vliv na práci buňky, zvyšují metabolické procesy ve tkáních a podporují regeneraci.

Kromě přímého účinku na tělo usnadňují elektrické částice pronikání různých léků do buněk orgánů a systémů. Toto zavedení léčivých přísad je považováno za nejbezpečnější, i když má nižší účinnost než tradiční injekce nebo pilulky. Například elektroforéza s lidázou (s menstruací je to možné) může pomoci připravit tělo na početí.

Léky procházejí kožními žlázami a intersticiálním prostorem ve formě pozitivně nebo negativně nabitých částic. Lék se hromadí v podkožním tuku a během 2 - 3 dnů se spolu s krví přenáší do celého těla ženy.

Jelikož je absorpce terapeutického činidla prodloužena, 5 až 20% zavedené látky přímo ovlivňuje tělo. Vzhledem k této vlastnosti se navrhuje zvýšit množství léku na látkových polštářcích elektroforetického přístroje.

Dalším způsobem, jak zvýšit účinek této techniky, je aplikace elektrod, pokud je to možné, přímo na postiženou oblast těla nebo nemocný orgán. Díky akumulačnímu účinku je možné zvýšit maximální přípustnou dávku léčiva bez škodlivých následků pro zdraví pacienta..

Je třeba poznamenat ještě jednu pozitivní stránku této metody fyzioterapie. Pokud léky vstupují do tkání pomocí elektrod, na rozdíl od tablet a tobolek nevstupují do gastrointestinálního traktu, což významně snižuje riziko alergických reakcí a žaludečních a střevních potíží..

Jak funguje elektroforéza

Elektroforéza a další léčivé látky

Perinatální patologická poranění mozku tvoří více než 60 procent z celkového počtu dětských onemocnění nervového systému. Perinatální léze centrálního nervového systému jsou některé patologické stavy způsobené přímým vystavením patogenním, agresivním faktorům během nitroděložního vývoje a v prvních týdnech života. Klasickou klinikou perinatálních lézí je povrchní neklidný spánek, nadměrná vzrušivost, slzavost, třes hlavy, zejména brady. Taková patologická hyperexcitabilita dítěte je dána zvýšením intrakraniálního tlaku. Děti mohou také porušovat normální fyziologický tón svalového systému - hypertonicitu a hypotonii. Výsledek takových porušení nezávisí na lokalizaci zaměření patologie, její závažnosti a projevů, hlavní věcí je včasná léčba a rehabilitační období. Při komplexní léčbě jsou kromě lékové terapie předepsány fyzioterapeutické metody léčby, masáže, terapeutická cvičení. Euphyllin, papaverin, kyselina nikotinová se podávají elektroforézou. Roztok těchto látek, samostatně nebo v kombinaci, stimuluje uvolnění svalového systému.

Kontraindikace pro terapeutickou elektroforézu

Popularita této metody pomocné terapie spočívá v její úplné bezpečnosti a absenci komplikací. Samotný účinek stálého elektrického proudu na ženské tělo je tak minimální, že nepřináší dámám nepříjemné pocity..

Po několika studiích bylo poznamenáno, že pokud je postup doporučován u pacientů se zánětlivými procesy, může být po několika sezeních v místě aplikace elektrod zaznamenán otok tkáně, hyperémie a bolestivost. Tyto projevy se vysvětlují reakcí této části těla nemocné ženy na léčbu..

Lékařská literatura však popisuje případy alergických reakcí na injekčně podávané léky. V takových situacích mohou ženy pozorovat zarudnutí kůže, svědění a pálení v místě aplikace elektrod..

Pro úlevu od těchto komplikací stačí podat ampulkové roztoky "Diphenhydramin", "Suprastin" nebo hormonální léky. Fyzioterapeutické sezení může pokračovat nejdříve po 2 - 3 týdnech.

Pokud jde o kontraindikace pro použití elektroforézy, jsou zcela jasně popsány v moderní lékařské literatuře. To zahrnuje:

 • Různá chronická srdeční onemocnění zhoršená srdečním selháním a poruchami rytmu.
 • Chronické onemocnění plic spojené se snížením absorpce kyslíku v alveolách. Elektroforéza se nedoporučuje u bronchiálního astmatu, tuberkulózy, chronických objemových procesů v plicích.
 • Jakékoli onkologické procesy, bez ohledu na fázi, jsou také kontraindikací pro použití fyzioterapeutických metod léčby.
 • U pacientů s hematopoézou se elektroforéza nedoporučuje. Nadměrné zahušťování nebo krvácení je stejně nebezpečné, když se léky podávají přes kůži elektrickým proudem..

Kromě výše uvedeného byste neměli provádět taková léčebná sezení, pokud mají pacienti různá kožní onemocnění, došlo k poškození kůže v místě kontaktu těla s elektrodami. Literatura dokonce uvádí takový původní důvod pro odmítnutí provádět elektroforézu, jako je nesnášenlivost ženy vůči elektrickému proudu..

V každém případě by měl být fyzický účinek na tělo, zejména u žen během menstruace, prodiskutován s ošetřujícím lékařem a pod patřičným dohledem..

Klady a zápory této techniky

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

 1. Injekce léku v malém objemu, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léčivo je koncentrováno v oblasti, kde jsou aplikovány elektrody.
 3. Vzhledem k místní aplikaci je nemožné, aby roztok prošel zažívacím traktem.
 4. Průnik roztoku do ohniska zánětu.
 5. Proces štěpení léčiva na ionty poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.
 6. Vhodné pro těhotné ženy.

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Recenze žen a gynekologů

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

Po druhém porodu jsem měl relaps cervikální eroze. Gynekolog nabídl podstoupit elektroforézu po laboratorních testech. Bolest zmizela téměř okamžitě. Od léčby již uplynuly 3 měsíce. Cítit se dobře.

Po mnoho let jsem nemohla otěhotnět. Testy, zbytečné IVF a tak dále - se staly součástí mého obvyklého života. Jakákoli metoda navržená lékařem pro koncepci však nebyla účinná. Rozhodli jsme se kombinovat IVF s elektroforézou. Když jsem se 3 týdny po terapii obrátila na gynekologickou konzultaci, dozvěděla jsem se o těhotenství.

Bolestivé období mě neustále obtěžovalo. Poradil jsem se s gynekologem. Byla předepsána elektroforéza. Nejprve jsem se bál, ale fyzioterapeut mi vše vysvětlil před zákrokem. Už po 2-3 sezeních jsem cítil úlevu. Po ukončení léčby bolesti zmizely. První menstruace už byla normální.

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Elektroforéza doma

Léčivou elektroforézu, jako jeden z hlavních fyzioterapeutických postupů, poskytuje jakákoli vláda zdarma. Pokud není možné navštívit proceduru každý den v nemocnici, můžete provést elektroforézu doma.

K tomu potřebujete:

 • nákup zařízení a potřebných léků;
 • získat podrobná doporučení pro domácí léčbu od fyzioterapeuta;
 • pozvěte fyziologa k vám domů na první (tréninkové) sezení.

Elektroforéza s jodem draselným v gynekologii

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Klady a zápory této techniky

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Komplexní léčba patologií

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

Použití zinku a mědi pro těhotné ženy

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období porodu. Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení. Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Recenze žen a gynekologů

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

Návod k použití

K tomu je zakoupen dvouprocentní roztok síranu zinečnatého v množství 205 ml, v závislosti na objemu práce. Trvání jednoho elektroforetického sezení na ploše postiženého kloubu je 15-20 minut, procedury se provádějí každý den po dobu dvaceti dnů.

Kombinovaná řešení - ze zinku, hořčíku a vápníku pro elektroforézu. Pracovní elektrody jsou aplikovány na dolní část břicha v případě adhezivního onemocnění, nutně při absenci aktivního zánětlivého procesu. V případě silné bolesti je nutné přidat roztok novokainu.

Antibiotika a elektroforéza

Antibiotická elektroforéza se aktivně studuje od roku 1946. Díky nesčetným vědeckým studiím se dospělo k závěru, že antibiotika lze podávat elektroforézou a že tento způsob získávání antimikrobiálních léků do těla má více výhod než perorální nebo parenterální podávání léků. Po fyzioterapeutické metodě působí antibiotika v těle delší dobu a v menším množství zůstávají v krvi, moči atd. V subkutánním depu se antimikrobiální léky skladují dva až tři dny, v případě intramuskulárních nebo intravenózních injekcí pouze tři až čtyři hodiny. Pro provádění elektroforézy s antibiotiky má velký význam průnik léčiv tkáními, které nedodávají krev, a membránami pojivových tkání. Výhodou zavedení antimikrobiálních léčiv fyzioterapeutickým způsobem je dlouhodobá absence rezistence mikrobiální flóry na léčiva..

Klasicky se používá elektroforéza s penicilinem, streptomycinem, nitrocyklinem. K získání roztoku se přípravky rozpustí v destilované vodě, ale při vstřikování tetracyklinů by se měla použít okyselená destilovaná voda. Pro elektroforézu se připraví roztok erythromycinu se sedmdesáti procenty alkoholu.

Pokyny pro použití antibiotických léků elektroforézou:

 • Benzylpenicilin je předepisován v přítomnosti ran, vředů, chronické konjunktivitidy, hnisavé iridocyklitidy, infekčních a zánětlivých procesů umístěných na povrchu, infekčních lézí periferního nervového systému;
 • Streptomycin - indikován při celkové komplexní léčbě určitých forem tuberkulózy kůže, očí, jiných kožních patologických stavů, chronických zánětlivých onemocnění děložních přívěsků;
 • Tetracykliny - aktivně předepsány pro infikované otevřené rány a povrchy popálenin, přítomnost pustulárních útvarů na povrchu kůže, infekční léze očí atd.;
 • Neomycin - působí na hnisavé zánětlivé ložiska, popáleniny;
 • Erytromycin - technika pro práci s roztokem tohoto antibiotika byla vyvinuta v roce 1977 společností Verzhanskaya a je doporučována pro léčbu nefritidy;
 • Širokospektrální antibiotika - ovlivňují infikované rány.

Pufrovací roztok nebo pufrovací směs se také používá při elektroforéze s kyselinou askorbovou, lidázou atd. Pufrovací směs je roztok, který obsahuje pufrovací systémy, které poskytují konstantní pH na stejné úrovni. Ve fyzioterapii se tato řešení používají k namočení ochranných polštářků během procedury - elektroforéza antibiotiky.

Jak funguje elektroforéza?

Fyzioterapie elektroforézou na určitých částech těla má následující účinek:

 • účinná látka léčiva se pod vlivem proudu rozpadá na ionty, které jsou ve srovnání s molekulární formou aktivnější;
 • k léčbě se používá malé množství léků;
 • zavedení léků elektroforézou, obcházející trávicí trakt, snižuje riziko nežádoucích účinků;
 • při provádění postupů se v ošetřované oblasti vytváří vysoká koncentrace léčiva, která postupně proniká do tkání a poskytuje prodloužený účinek;
 • lék vstupuje do postižených tkání, i když je narušen průtok krve;
 • lék vstupuje do těla bez chemických změn působením trávicích enzymů.

Indikace pro použití elektroforézy v gynekologii

Gynekolog může předepsat elektroforézu k léčbě gynekologických poruch s preventivním účelem během rehabilitačního období. Mezi indikace patří:

 • adnexitida (zánět vaječníků), endometritida a další zánětlivé procesy;
 • neplodnost, problémy s koncepcí;
 • zajištění regeneračních procesů a prevence tvorby adhezí po chirurgických zákrocích;
 • chronická onemocnění orgánů reprodukčního systému;
 • poruchy menstruačního cyklu;
 • porušení průchodnosti vejcovodů;
 • obnovení endometria dělohy, například po potratu;
 • zlepšení trofismu v endometriu během plánování těhotenství před IVF.

Elektroforéza účinně zmírňuje záněty, otoky a bolesti, zlepšuje metabolismus v orgánech, obnovuje jejich funkci.

Účinek postupu je pozorován po 2–3 sezeních, což souvisí s akumulací léčiva v postižené oblasti.

Pro koho je postup kontraindikován??

Elektroforéza pro gynekologická onemocnění není povolena pro všechny ženy. Použití tohoto fyzioterapeutického postupu je kontraindikováno za takových podmínek a patologických stavů, jako jsou:

 • polycystická;
 • krvácející;
 • polypy dělohy;
 • dědičné nemoci vedoucí k menstruačním nepravidelnostem;
 • hnisavé procesy;
 • maligní nádory v tkáních reprodukčního a močového systému;
 • horečnatý stav;
 • pohlavně přenosné choroby (STD);
 • selhání funkce ledvin a jater v akutní formě;
 • psychické odchylky;
 • narušení integrity kůže v místě postupu;
 • nesnášenlivost vystavení elektrickému poli.

Obecně je rozhodování o vhodnosti použití elektroforézy v kompetenci lékaře a má individuální povahu..

Jaké léky se používají pro elektroforézu?

Účinnost postupu závisí na správné volbě léku. Vybírá jej lékař, a to také na základě indikací a kontraindikací. V takovém případě musí mít vybraný nástroj podle pokynů schopnost vést elektrický proud.

V gynekologické praxi se pro fyzioterapii s elektroforézou používají následující typy léků.

DrogaIndikace
Roztok síranu zinečnatéhoEndocervicitida, nedostatečná funkční aktivita žlutého tělíska, eroze děložního čípku
MěďSnížená funkce příloh
Chlorid vápenatýZánět endometria v subakutní formě
Jodid draselnýChronická zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů
NovokainBolestivý syndrom během menstruace
LidazaChcete-li zlepšit krevní oběh, odstranit otoky, zabránit tvorbě jizev
Síran hořečnatýZánětlivý proces, doprovázený křečemi hladkého svalstva, příznaky bolesti ve formě kontrakcí
Zinek a jodid draselnýMyom, zánětlivé procesy
Zinek a kyselina salicylováZánětlivé procesy doprovázené bolestivou bolestí
Zinek a lidázaAdheze ve vejcovodech

Před namočením ubrousku lékem se ředí v určitém poměru (procento účinné látky může mít podle údajů jinou hodnotu). Pokud je jakýkoli lék nerozpustný ve vodném prostředí, použije se jako báze alkohol nebo dimexid.

U gynekologických onemocnění nejen tyto léky dobře pomáhají, ale také mnoho dalších léků. V každém případě musí gynekolog vzít v úvahu individuální charakteristiky pacientky..

Vlastnosti gynekologické elektroforézy

Technika elektroforézy léků v gynekologii zahrnuje tři možnosti použití elektrod:

 1. Na povrch kůže podbřišku.
 2. Rektální podání.
 3. Vaginální zavedení.

Předpokládá se, že vaginální a rektální metody jsou nejúčinnější. Léčivé látky pronikají sliznicí rychleji než epidermis. Kromě toho je ošetřovaná oblast v bezprostřední blízkosti elektrody.

Před elektroforézou by měl pacient vyprázdnit močový měchýř. Na konci relace nemusíte hned vstávat, odborníci doporučují na chvíli si lehnout. Při léčbě je třeba věnovat zvláštní pozornost oblečení (zejména v zimě). Podchlazení může způsobit exacerbaci a rozvoj zánětlivého procesu.

Gynekologická elektroforéza během menstruace

Mnoho pacientů se zajímá o otázku, zda lze provést elektroforézu během menstruačního krvácení, protože existují případy, kdy fyzioterapeut odmítne provést postup. Menstruace není zahrnuta do seznamu stavů, za kterých je tato technika kontraindikována. Takové krvácení není důsledkem akutního zánětlivého nebo hnisavého procesu, navíc léčivé látky pronikají do epidermální vrstvy pouze o 1 cm. Fyzioterapeutický postup proto nemá negativní vliv na menstruaci..

Problém může spočívat v tom, že během léčby elektroforézou jakýchkoli patologií reprodukčních orgánů, zejména přívěsků, se stav pacienta může zhoršit. Může se například objevit bolest, nepohodlí v dolní části břicha nebo dolní části zad. Lékař, v tomto případě, odmítá ženu provádět fyzioterapeutické sezení, se snaží zabránit vzniku podobné situace.

V každém případě by rozhodnutí provést nebo odmítnout elektroforézu mělo být koordinováno s ošetřujícím lékařem. To má velký význam, pokud žena již před nástupem menstruace absolvovala několik sezení..

Přerušení léčby na více než 3 dny snižuje výsledek na nulu.

Nejlepším řešením by bylo zahájit léčbu elektroforézou 5-7. Den menstruačního cyklu. Pokud stav pacienta vyžaduje urgentní zákroky, nezáleží na dni cyklu. Je nežádoucí, aby se začátek léčby kryl s uvolněním vajíčka. Podle odborníků to zvyšuje riziko vzniku nežádoucích účinků..

Gynekologická elektroforéza během těhotenství

Během těhotenství může žena také potřebovat gynekologické nebo porodnické ošetření. Většina léků v současné době je pro vnitřní použití kontraindikována, takže alternativou může být elektroforéza. Tento fyzioterapeutický postup je považován za bezpečný pro těhotnou ženu, protože účinek léku nastává téměř přímo, aniž by působil systémově. Nejčastěji jsou indikací pro léčbu elektrickým polem při nošení dítěte podmínky, jako jsou:

 • zvýšený tón svalů dělohy;
 • hrozba ukončení těhotenství;
 • toxikóza;
 • placentární nedostatečnost;
 • otok v důsledku gestózy.

Elektrody jsou umístěny na břiše, v nosních průchodech (intranazálně). Léky jsou vybírány individuálně, neměly by mít negativní vliv na plod.

Elektroforéza je povolena v jakékoli fázi těhotenství, ale přísně podle pokynů lékaře. Síran hořečnatý lze tedy předepsat v prvním trimestru a v posledních týdnech, aby se odstranil zvýšený tón dělohy a zabránilo se potratu a předčasnému porodu. Při toxikóze lékař předepisuje elektroforézu komplexů vitamínů.

Žena je povinna přísně dodržovat předepsaný léčebný režim a v případě jakýchkoli změn jejího stavu se poraďte s lékařem.

Léčba elektroforézou nelze provést, pokud těhotná žena má:

 • poruchy v systému srážení krve;
 • časté dávení;
 • dysfunkce ledvin, jater;
 • gestóza doprovázená křečovým stavem.

Postup elektroforézy pro gynekologická onemocnění je vysoce účinný, cenově dostupný a bezpečný, podléhá kontraindikacím a dodržuje předepsané schéma. V síti existuje velké množství pozitivních recenzí, které vyprávějí o tom, jak tento typ fyzioterapie pomáhá při problémech s počátkem a těhotenstvím, dysmenorei a zánětu, poporodních jizev a adhezí. Přes věk aplikace techniky elektroforézy zůstává její popularita v gynekologii a dalších oblastech medicíny na stejné vysoké úrovni..

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen; obvykle by menstruace měla být pravidelná. Pokud dojde k poruše v menstruačním cyklu, ženy se snaží pochopit příčiny porušení a zlepšit fungování těla.