Salpingo-ooforitida

Salpingo-ooforitida (adnexitida) - zánět přívěsků dělohy, nejčastější onemocnění reprodukčního systému.

V akutním stadiu salpingo-ooforitidy se v omezené míře používají metody fyzikální terapie. Fyzioterapie v této fázi zesiluje účinky antibiotické terapie, urychluje ústup klinických projevů onemocnění, zvyšuje ochranné a adaptační mechanismy, brání generalizaci procesu, pomáhá obnovit poškozené funkce reprodukčního systému, zkracuje dobu léčby a slouží jako opatření k prevenci chroničnosti procesu.

Elektroforéza s jodem draselným v gynekologii

Účinnou metodou je elektroforéza léčivých látek, jejichž výběr je určen zvláštnostmi klinických příznaků. U syndromu bolesti je indikováno použití kombinované amidopyrin-salicyl-elektroforézy. Elektroforéza hořčíku je indikována u pacientů se současnou patologií jater a žlučových cest. Indikací pro použití elektroforézy s draslíkem a jodem je přítomnost hyperestrogenismu u pacientů, přítomnost fibrocystických myopatií, které nevyžadují chirurgickou léčbu, kombinace zánětlivých onemocnění pánevních orgánů s hormonálně závislými onemocněními genitálií.

Elektroforézu jodičnanu draselného lze zahájit technikou břišní sakrálnosti, která je v gynekologii relativně bezpečná. Za přítomnosti pozitivní dynamiky je možný přechod na intrakavitární účinky: techniky sakro-vaginální nebo abdominální-vaginální elektroforézy. Intraorganická elektroforéza se provádí 30 minut po parenterálním podání a 1,5 hodiny po perorálním podání antibiotik pomocí příčného uspořádání elektrod při proudové hustotě 0,05 mA / cm2, 30 minut denně; průběh 10 procedur. Postupy pro podávání léků pomocí proudu lze provádět na všech počítačových fyzioterapeutických zařízeních ESMA, stejně jako na mikroprocesorových ESMA GALANT a LOTUS.

Shrňme to znovu. Léčivá elektroforéza s draslíkem a jodem využívá suprapubicko-sakrální nebo intravaginální techniku. Během procedury se používá stejnosměrný proud s hustotou 0,05 mA / cm2, doba trvání procedury je 20-30 minut, denně, kurz je 10-15 procedur.

Další postupy

UHF terapie s nízkou intenzitou se provádí na projekční ploše příloh. Procedury mikrovlnné UHF terapie (460 MHz) začínají externí technikou, instalací válcového emitoru se vzduchovou mezerou 3-4 cm v suprapubické oblasti. Nízká dávka tepla (až 10 W), denně do 10 minut, průběh 10 procedur.

Infračervená laserová terapie. Laserem aktivované histohormony (endotelin, oxid dusnatý) způsobují expanzi arteriol a zvyšují fagocytární aktivitu neutrofilů. Procedury se provádějí na projekční ploše přívěsků dělohy s infračerveným zářením 0,89 - 1,9 mikronu, pulzním režimem 50 imp / s, výkonem 100 mW, každý 10 minut denně, 10 procedur na kurz.

Samostatně stojí za zmínku soubor postupů s defibrosingovým účinkem.

Na prvním místě z hlediska účinnosti je ultrazvuková terapie. Postupy se provádějí na projekční ploše přívěsků podle labilní techniky, při intenzitě 0,4-0,6 W / cm2, pulzním režimu 10 impulsů / s, po dobu 10 minut, každý den nebo každý druhý den, průběh 10 procedur.

Ultrafonoforéza defibrózních léků. Fonoforéza se provádí na projekční ploše přívěsků dělohy podle labilní techniky, intenzita je 0,4 W / cm2, režim je nepřetržitý po dobu 5 minut na přívěsky (celková doba je 10 minut), denně, kurz je 10-15 procedur. Počítačový fyzioterapeutický přístroj - komplex ESMA 12.22 PROFI má schopnost podávat léky pomocí ultrazvuku.

Profesionální lékařské vybavení ESMA.

Na fotografii jsou následující modely zařízení:
Počítačové lékařské vybavení - přístroje - komplex ESMA 12,48 FAVORIT
Multifunkční přenosné zařízení ESMA 12.04 MINIMAX

Elektroforéza draselného jódu v gynekologických indikacích

Léčivá elektroforéza je cenově dostupná a účinná fyzioterapeutická metoda pro léčbu mnoha nemocí, včetně gynekologických. Transdermální penetrace léčiva působením proudu vede k pozitivním změnám v reprodukčních orgánech a sousedních tkáních. V jakých případech je předepsáno, jaké jsou kontraindikace a vlastnosti elektroforézy v gynekologii - více o tom později.

Fyzioterapie elektroforézou na určitých částech těla má následující účinek:

 • účinná látka léčiva se pod vlivem proudu rozpadá na ionty, které jsou ve srovnání s molekulární formou aktivnější;
 • k léčbě se používá malé množství léků;
 • zavedení léků elektroforézou, obcházející trávicí trakt, snižuje riziko nežádoucích účinků;
 • při provádění postupů se v ošetřované oblasti vytváří vysoká koncentrace léčiva, která postupně proniká do tkání a poskytuje prodloužený účinek;
 • lék vstupuje do postižených tkání, i když je narušen průtok krve;
 • lék vstupuje do těla bez chemických změn působením trávicích enzymů.

Gynekolog může předepsat elektroforézu k léčbě gynekologických poruch s preventivním účelem během rehabilitačního období. Mezi indikace patří:

 • adnexitida (zánět vaječníků), endometritida a další zánětlivé procesy;
 • neplodnost, problémy s koncepcí;
 • zajištění regeneračních procesů a prevence tvorby adhezí po chirurgických zákrocích;
 • chronická onemocnění orgánů reprodukčního systému;
 • poruchy menstruačního cyklu;
 • porušení průchodnosti vejcovodů;
 • obnovení endometria dělohy, například po potratu;
 • zlepšení trofismu v endometriu během plánování těhotenství před IVF.

Elektroforéza účinně zmírňuje záněty, otoky a bolesti, zlepšuje metabolismus v orgánech, obnovuje jejich funkci.

Účinek postupu je pozorován po 2–3 sezeních, což souvisí s akumulací léčiva v postižené oblasti.

Elektroforéza pro gynekologická onemocnění není povolena pro všechny ženy. Použití tohoto fyzioterapeutického postupu je kontraindikováno za takových podmínek a patologických stavů, jako jsou:

 • polycystická;
 • krvácející;
 • polypy dělohy;
 • dědičné nemoci vedoucí k menstruačním nepravidelnostem;
 • hnisavé procesy;
 • maligní nádory v tkáních reprodukčního a močového systému;
 • horečnatý stav;
 • pohlavně přenosné choroby (STD);
 • selhání funkce ledvin a jater v akutní formě;
 • psychické odchylky;
 • narušení integrity kůže v místě postupu;
 • nesnášenlivost vystavení elektrickému poli.

Obecně je rozhodování o vhodnosti použití elektroforézy v kompetenci lékaře a má individuální povahu..

Účinnost postupu závisí na správné volbě léku. Vybírá jej lékař, a to také na základě indikací a kontraindikací. V takovém případě musí mít vybraný nástroj podle pokynů schopnost vést elektrický proud.

V gynekologické praxi se pro fyzioterapii s elektroforézou používají následující typy léků.

DrogaIndikace
Roztok síranu zinečnatéhoEndocervicitida, nedostatečná funkční aktivita žlutého tělíska, eroze děložního čípku
MěďSnížená funkce příloh
Chlorid vápenatýZánět endometria v subakutní formě
Jodid draselnýChronická zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů
NovokainBolestivý syndrom během menstruace
LidazaChcete-li zlepšit krevní oběh, odstranit otoky, zabránit tvorbě jizev
Síran hořečnatýZánětlivý proces, doprovázený křečemi hladkého svalstva, příznaky bolesti ve formě kontrakcí
Zinek a jodid draselnýMyom, zánětlivé procesy
Zinek a kyselina salicylováZánětlivé procesy doprovázené bolestivou bolestí
Zinek a lidázaAdheze ve vejcovodech

Před namočením ubrousku lékem se ředí v určitém poměru (procento účinné látky může mít podle údajů jinou hodnotu). Pokud je jakýkoli lék nerozpustný ve vodném prostředí, použije se jako báze alkohol nebo dimexid.

U gynekologických onemocnění nejen tyto léky dobře pomáhají, ale také mnoho dalších léků. V každém případě musí gynekolog vzít v úvahu individuální charakteristiky pacientky..

Technika elektroforézy léků v gynekologii zahrnuje tři možnosti použití elektrod:

 1. Na povrch kůže podbřišku.
 2. Rektální podání.
 3. Vaginální zavedení.

Předpokládá se, že vaginální a rektální metody jsou nejúčinnější. Léčivé látky pronikají sliznicí rychleji než epidermis. Kromě toho je ošetřovaná oblast v bezprostřední blízkosti elektrody.

Před elektroforézou by měl pacient vyprázdnit močový měchýř. Na konci relace nemusíte hned vstávat, odborníci doporučují na chvíli si lehnout. Při léčbě je třeba věnovat zvláštní pozornost oblečení (zejména v zimě). Podchlazení může způsobit exacerbaci a rozvoj zánětlivého procesu.

Mnoho pacientů se zajímá o otázku, zda lze provést elektroforézu během menstruačního krvácení, protože existují případy, kdy fyzioterapeut odmítne provést postup. Menstruace není zahrnuta do seznamu stavů, za kterých je tato technika kontraindikována. Takové krvácení není důsledkem akutního zánětlivého nebo hnisavého procesu, navíc léčivé látky pronikají do epidermální vrstvy pouze o 1 cm. Fyzioterapeutický postup proto nemá negativní vliv na menstruaci..

Problém může spočívat v tom, že během léčby elektroforézou jakýchkoli patologií reprodukčních orgánů, zejména přívěsků, se stav pacienta může zhoršit. Může se například objevit bolest, nepohodlí v dolní části břicha nebo dolní části zad. Lékař, v tomto případě, odmítá ženu provádět fyzioterapeutické sezení, se snaží zabránit vzniku podobné situace.

V každém případě by rozhodnutí provést nebo odmítnout elektroforézu mělo být koordinováno s ošetřujícím lékařem. To má velký význam, pokud žena již před nástupem menstruace absolvovala několik sezení..

Přerušení léčby na více než 3 dny snižuje výsledek na nulu.

Nejlepším řešením by bylo zahájit léčbu elektroforézou 5-7. Den menstruačního cyklu. Pokud stav pacienta vyžaduje urgentní zákroky, nezáleží na dni cyklu. Je nežádoucí, aby se začátek léčby kryl s uvolněním vajíčka. Podle odborníků to zvyšuje riziko vzniku nežádoucích účinků..

Během těhotenství může žena také potřebovat gynekologické nebo porodnické ošetření. Většina léků v současné době je pro vnitřní použití kontraindikována, takže alternativou může být elektroforéza. Tento fyzioterapeutický postup je považován za bezpečný pro těhotnou ženu, protože účinek léku nastává téměř přímo, aniž by působil systémově. Nejčastěji jsou indikací pro léčbu elektrickým polem při nošení dítěte podmínky, jako jsou:

 • zvýšený tón svalů dělohy;
 • hrozba ukončení těhotenství;
 • toxikóza;
 • placentární nedostatečnost;
 • otok v důsledku gestózy.

Elektrody jsou umístěny na břiše, v nosních průchodech (intranazálně). Léky jsou vybírány individuálně, neměly by mít negativní vliv na plod.

Elektroforéza je povolena v jakékoli fázi těhotenství, ale přísně podle pokynů lékaře. Síran hořečnatý lze tedy předepsat v prvním trimestru a v posledních týdnech, aby se odstranil zvýšený tón dělohy a zabránilo se potratu a předčasnému porodu. Při toxikóze lékař předepisuje elektroforézu komplexů vitamínů.

Žena je povinna přísně dodržovat předepsaný léčebný režim a v případě jakýchkoli změn jejího stavu se poraďte s lékařem.

Léčba elektroforézou nelze provést, pokud těhotná žena má:

 • poruchy v systému srážení krve;
 • časté dávení;
 • dysfunkce ledvin, jater;
 • gestóza doprovázená křečovým stavem.

Postup elektroforézy pro gynekologická onemocnění je vysoce účinný, cenově dostupný a bezpečný, podléhá kontraindikacím a dodržuje předepsané schéma. V síti existuje velké množství pozitivních recenzí, které vyprávějí o tom, jak tento typ fyzioterapie pomáhá při problémech s počátkem a těhotenstvím, dysmenorei a zánětu, poporodních jizev a adhezí. Přes věk aplikace techniky elektroforézy zůstává její popularita v gynekologii a dalších oblastech medicíny na stejné vysoké úrovni..

První asociací se slovem terapie je léčba. Takto se často provádí léčba hlavních onemocnění ve všech oblastech medicíny a zejména v gynekologii. Různé dnes existující fyzioterapeutické postupy umožňují nejen zvýšit účinek užívání léků, ale v některých případech je úplně opustit. Osvědčeným postupem je elektroforéza zinku v gynekologii.

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického výboje pro lékařské účely. S pomocí tohoto typu fyzioterapie se zvyšuje průtok krve v ošetřované oblasti, což zase přispívá k příjmu více živin, urychluje proces hojení, zmírňuje zánět a bolest..

V gynekologii je rozšířená takzvaná léková elektroforéza - nejen proudové pulsy, ale také aplikace speciálních léků, které je dodávají přes kůži přímo do potřebných orgánů pomocí proudu.

V závislosti na příčině problému lze použít měď, zinek, jód, amidopyrin a další léky. Volba léku závisí na hormonálním pozadí a stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, zejména vaječníků.

Elektroforéza na břiše se zinkem je předepsána pro neúplnou funkci žlutého tělíska, při normální funkci vaječníků nebo při nadměrné tvorbě estrogenu - používá se jód.

Elektroforéza s mědí na spodní části břicha je účinná pro hypofunkci vaječníků. A v některých případech je předepsána jako přípravná fáze před vstupem do protokolu IVF, zejména u endometriózy. Je také možná postupná kombinace léků.

Postup elektroforézy není zdaleka nový, seznam gynekologických onemocnění, u nichž se jeho použití doporučuje, neustále roste.

Hlavní indikace pro elektroforézu jsou:

 1. obnovení endometria dělohy po potratu, potratu, kyretáži;
 2. prevence tvorby adheze po operaci nebo resorpci existující v pánevních orgánech;
 3. regenerace orgánů (děloha, trubice, vaječníky) po různých chirurgických zákrocích;
 4. příprava dělohy pomocí IVF;
 5. akutní a chronické zánětlivé procesy reprodukčního systému, které nepodléhají standardní léčbě léky;

Elektroforéza je velmi účinná při obstrukci vejcovodů, chronickém zánětu děložních přívěsků a v souladu s tím při komplexní léčbě neplodnosti. Kromě toho se v gynekologii používá fyzioterapie s elektroforézou pro endometriózu, fibroidy, myomy.

V tomto případě však existuje řada faktorů, u nichž se tento postup neprovádí:

 • ovariální cysta;
 • nádory pánevních orgánů;
 • děložní krvácení;
 • papilomy a kondylomy,
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • celkové zhoršení zdravotního stavu spojené s ARVI;
 • tuberkulóza;
 • poškození ledvin a jater;
 • duševní poruchy;
 • kožní léze v místech zamýšleného ošetření.

Seznam kontraindikací stanoví pozorující specialista. Obvykle je předepsáno několik kurzů s přestávkou 1-2 měsíce. Kurz začíná 5. – 7. Den cyklu a skládá se z 15–25 procedur.

Stejně jako všechny postupy má elektroforéza vlastní sled akcí. Pro sezení se používá speciální přípravek se dvěma elektrodami, flanelová těsnění, která se navlhčí v léčivém roztoku.

Seznam kroků, které vám pomohou pochopit, jak probíhá elektroforéza v gynekologii:

 1. pacient leží na gauči, vystavuje spodní část břicha (něco jako příprava na ultrazvukové vyšetření);
 2. předem navlhčené polštářky v roztoku se umístí na ošetřenou oblast;
 3. poté technik umístí elektrody a zapne zařízení.

Celá relace trvá 15-20 minut. Během ní jsou cítit mírné pocity brnění. Pokud pocity způsobí velké nepohodlí, musíte o tom informovat fyzioterapeuta. Upraví frekvenci impulzů, nelze je tolerovat, aby se vyloučily popáleniny na pokožce.

Jak probíhá elektroforéza zinku v gynekologii? Rozdíl ve všech postupech je pouze ve formě injekčního léku. Ve zvláštních případech se provádí elektroforéza v dutině. V tomto případě je 1 elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Kromě zinku se pro tuto metodu elektroforézy používá také vápník, hořčík, hyaluronidáza nebo jednoduše lidáza.

Elektroforéza s mědí a zinkem v gynekologii je často předepsána pro IVF, před vstupem do protokolu, k vyvážení rovnováhy estrogenu a progesteronu. Měď pomáhá snižovat nadměrnou produkci estrogenu, zatímco zinek podporuje luteální fázi. Hypofunkce vaječníků je tedy korigována na možnost úspěšného těhotenství..

Nejuniverzálnější účinek má elektroforéza se zinkem na spodní části břicha. Dobře se vyrovnává s adhezemi, do určité míry přispívá k imunomodulačnímu účinku a normalizaci aktivity progesteronu stimulací sekrece luteinizačního hormonu, což je zvláště důležité při neplodnosti.

Jedinou obtížností tohoto postupu je, že ne všechny nemocnice, kliniky a dokonce ani lékárny dnes nemohou najít potřebný lék pro elektroforézu. Ale možná se silnou touhou.

Elektroforéza zaujímá přední místo mezi hardwarovými technikami. Léky pronikají do lidského těla ve formě iontů působením elektrického pole vytvářeného stacionárními elektrodami. Pod vodičem jsou umístěna těsnění předem impregnovaná léky.

K léčbě onemocnění ženského reprodukčního systému tablety a čípky někdy nestačí. Ve většině případů jsou příčinou těchto onemocnění anatomické poruchy, takže je vyžadován komplexní účinek. V gynekologii se nejčastěji používá elektroforéza. Díky tomuto postupu se do těla zavádí do kůže celá řada léků, které nepoškozují gastrointestinální trakt pacienta..

Výhody tohoto postupu jsou následující:

 1. Léky vstupují do těla v malých dávkách, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léky podávané během elektroforézy se neshromažďují na jednom místě ani nepřetížují žaludek a krev.
 3. Léky injikované pod kůži se distribuují po celém těle pacienta spolu s fyziologickými tekutinami, díky čemuž se terapeutický účinek dostaví rychleji.
 4. Prostředky pronikají do všech postižených oblastí, a to i v případě porušení mikrocirkulace krve v oblasti zánětu.
 5. Léky vstupují do těla ve formě iontů, což zvyšuje jejich farmakologickou aktivitu.
 6. Sliny a žaludeční šťáva lék nezničí.
 7. Elektrické náboje ovlivňují celé tělo.

Pomocí této metody fyzioterapie se můžete zbavit různých gynekologických onemocnění. Používá se v následujících případech:

 1. Obnova vejcovodů v důsledku expozice stejnosměrnému proudu v tkáních.
 2. Snížení adhezí a zlepšení regenerace orgánů v pooperačním období.
 3. Neplodnost, chronická onemocnění malé pánve, zánět přídavných látek.
 4. Obnova sliznice pohlavního orgánu po potratu nebo potratu.
 5. Příprava dělohy na IVF.

Pro dosažení maximálního účinku je nutné zvolit řešení s léčivem, které je nejvhodnější pro léčbu konkrétního onemocnění. Například v gynekologii během elektroforézy se často používají roztoky s lidázou, zinkem, mědí, hořčíkem, jodem a dimexidem. Každá z těchto složek má své vlastní farmakologické vlastnosti a funkce, proto jsou předepsány pro určité indikace..

Dopad konstantního elektrického proudu na ženské tělo je tak minimální, že nezpůsobuje bolest nebo nepohodlí spravedlivému sexu. Po výzkumu se ale ukázalo, že po několika relacích fyzioterapeutické metody při léčbě zánětlivých procesů v místě aplikace elektrod se může objevit bolestivost, hyperémie nebo otoky tkání. Tyto příznaky se vysvětlují reakcí části těla pacienta na léčbu. V medicíně jsou popsány případy alergických projevů na injekčně podávané léky, kdy dochází k zarudnutí kůže, pálení a svědění v místě aplikace elektrod. Aby se předešlo těmto komplikacím, podávají se ampulkové roztoky Suprastinu, Difenhydraminu nebo hormonálních přípravků. Fyzioterapeutická sezení se obnoví po 2–3 týdnech.

Mezi přísné kontraindikace použití elektroforézy patří:

 • chronické srdeční onemocnění zhoršené arytmiemi a srdečním selháním;
 • onkologické procesy v jakékoli fázi;
 • problémy s krvetvorbou (nadměrné zesílení krve nebo zvýšené krvácení);
 • všechny typy cyst;
 • vzhled polypů na těle a děloze před jejich odstraněním chirurgickým zákrokem;
 • období zotavení po potratu;
 • komplikace způsobené onemocněními pánevních orgánů, které vedou k výskytu hnisavých lézí;
 • řada kožních onemocnění nebo poškození kůže v místech kontaktu s elektrodami;
 • kondylomy a papilomy.

Omezení použití metody jsou zavedena také v následujících případech:

 • období těhotenství;
 • plicní patologie;
 • těžká onemocnění endokrinního systému;
 • chronický průběh cholelitiázy nebo urolitiázy.

Kromě toho existují obecné kontraindikace fyzioterapie způsobené strukturálními rysy těla:

 • nesnášenlivost dokonce slabých výbojů elektrického proudu;
 • nachlazení;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • tuberkulóza a jakákoli forma hepatitidy;
 • akutní selhání jater nebo ledvin;
 • pohlavní choroby;
 • drogová nebo duševní závislost.

Použití různých fyziologických technik k dosažení nejpozitivnějšího účinku může nějakou dobu trvat. Mnoho žen se zajímá o otázku, zda stojí za to přerušit kurz po dobu menstruace..

Většina odborníků se domnívá, že měsíční krvácení je fyziologický proces v ženském těle a nemůže se stát omezením pro elektroforézu. Ne však tak jednoduché. Během menstruace jsou jakékoli účinky na pánevní oblast kontraindikovány, jinak existuje riziko vzniku řady hormonálních poruch a zvýšeného krvácení.

Gynekologové doporučují v kritických dnech upustit od tepelných postupů, zejména od použití elektroforézy s použitím elektrod a vaginálních senzorů. Podobná metoda fyzioterapie je předepsána pro různá onemocnění, včetně úlevy od bolestivých období, s přihlédnutím k fyziologickým charakteristikám pacienta, aby se zabránilo komplikacím během léčby. Průběh expozice elektrickému proudu je 6-8 sezení, které se provádějí tak, aby byl postup dokončen na začátku menstruačního cyklu.

Pro zmírnění bolesti během menstruace je předepsána elektroforéza na spodní části břicha. Příčiny nepohodlí, ke kterým dochází několik dní před nástupem menstruace a po chvíli zmizí, mohou být psychologické i zánětlivým procesem ve vaječnících nebo jiných orgánech. V každém případě je bolest spojena s křečemi cév a kontrakcí dělohy..

Ženám v pozici není předepsáno mnoho léků, aby se zabránilo potratu nebo abnormalitám ve vývoji plodu. Existují však situace, kdy elektroforéza působí jako nejbezpečnější způsob zavádění léků do těla nastávající matky bez rizika vážných následků pro plod. Postup je optimální díky malým dávkám léčiva, které jsou dodávány přímo do orgánu, který potřebuje léčbu.

Během těhotenství elektroforéza zabraňuje:

Ke snížení kontraktility pohlavního orgánu se používá magnézium, které působí na stěny cév a svalů, a tím způsobuje jejich uvolnění. Díky postupu klesá náchylnost dělohy na hormon oxytocin, který je odpovědný za kontrakci. Ženský krevní tlak se normalizuje, bolest zmizí, riziko komplikací nebo potratu klesá.

Elektroforéza s papaverinem také uvolňuje křeče krevních cév a svalů vnitřních orgánů, zlepšuje krevní oběh a má sedativní účinek.

Eufillin během těhotenství by měl být používán s velkou opatrností a pouze pod lékařským dohledem, protože je považován za účinnou látku. Lék se účinně vyrovná s gestózou.

Fyzikální terapie může být také předepsána jako podpůrný postup. Elektrody jsou aplikovány na nosní sliznici nebo krční límec. Pomocí proudů se do těla dostávají stopové prvky a vitamíny.

Kromě obecně přijímaných kontraindikací postupu existují omezení pro těhotné ženy, mezi něž patří:

 • stav plodu, který neumožňuje vystavení proudům a drogám;
 • zhoršená funkce ledvin a snížená srážlivost krve;
 • pozdní toxikóza a časté zvracení.

V každém případě bychom neměli zapomínat, že elektroforéza je lékařský postup. Tuto metodu předepisuje pouze kvalifikovaný odborník, který posuzuje všechna rizika a bere v úvahu obecné kontraindikace, individuální vlastnosti a reakci pacienta.

Nelze vyléčit nemoci ženského reprodukčního systému pouze pomocí pilulek nebo čípků. Nemoci jsou často způsobeny anatomickými poruchami, proto je třeba k léčbě přistupovat komplexně. Nejčastěji se používá bahenní terapie a elektroforéza v gynekologii. Tyto postupy zahrnují podávání různých léků a léků kůží. Díky tomuto požití nepoškozují zažívací trakt. Základem postupu pro terapeutickou elektroforézu je stejnosměrný proud, který působí na tělo při určitých frekvencích. Je to nutné, aby nedošlo k zahájení onemocnění a zvládnutí pouze terapeutickými metodami..

Začal ji používat před mnoha lety. To bylo způsobeno nejen touhou omezit tělo nastávajících matek v užívání zbytečných léčivých dávek, které by mohly mít vliv na dítě. Ale také s tím, že předepsané léky neměly požadovaný účinek.

S rozvojem medicíny bylo zjištěno, že existují gynekologická onemocnění, při nichž průtok krve do pánevních orgánů oslabuje. Z toho vyplývalo, že účinná látka léčiv, která se šíří tělem krví, se jednoduše nedostala k nemocným orgánům a usazovala se ve zdravých. Výsledkem bylo přidání nových nemocí způsobených užíváním léků k nemocem..

Tato fyzioterapie má pozitivní účinek:

 • eliminace edematózního procesu;
 • poskytující analgetický účinek;
 • podpora regenerace tkání na subkutánní úrovni;
 • léky se podávají v iontové formě, což minimalizuje alergické reakce;
 • možné bezbolestné zavedení na jakékoli místo bez poškození pokožky.

Pomocí elektroforézy je možné injikovat potřebné léčivo do nemocného orgánu, obcházet jeho průchod gastrointestinálním traktem a oběhovým systémem.

Seznam gynekologických onemocnění, u nichž se používá léčba elektroforézou, neustále roste. Existují však určitá onemocnění, při nichž se tato metoda používá již mnoho let..

 1. Zánět přívěsků, chronické pánevní onemocnění a neplodnost.
 2. Průběh rehabilitační terapie v pooperačním období ke snížení tvorby adhezí a regenerace orgánů uvnitř těla.
 3. Obnova vejcovodů pro jejich plnou práci: stejnosměrný proud umožňuje zvýšit citlivost tkání na léky.
 4. Obnova reprodukční práce sliznice dělohy po traumatu potratem, potratem nebo kyretáží ze zdravotních důvodů: otok a vnitřní zánět jsou odstraněny.
 5. Zánět přívěsků, který se změnil v chronickou formu onemocnění.
 6. Příprava dělohy ženy na IVF, zlepšení výživy tkání.
 7. Vaginální elektroforéza umožňuje bezbolestné injekční podání léku a vytvoření lékového depa uvnitř těla.

Účinek této metody léčby je založen na transformaci toku energie. K dosažení požadovaného výsledku je nutné akci opakovat několikrát, jinými slovy, dokončit celý kurz.

U gynekologických onemocnění můžete použít pouze ty léky, které jsou schopné projít proudem samy o sobě. Výběr fondů by měl být určen podle hormonálního pozadí, aktivity vaječníků a funkčnosti genitálií..

Roztok zinku se používá k endocervicitidě, stejně jako k léčbě eroze a neúplné funkce žlutého tělíska. Pro tento postup vezměte 0,25 nebo 0,5% roztok. Délka léčebného kurzu může být až 1 měsíc. Elektroforéza se s tímto lékem provádí každý druhý den. V případě zanedbání nemoci lze provádět každý den. Elektroforéza se zinkem je charakterizována dlouhodobou léčbou, jsou předepsány opakované kúry v intervalu 2 měsíců.

Jodid draselný dobře zmírňuje bolestivé syndromy během procesu adheze. Použití léku je však možné pouze při normálním fungování vaječníků. Pokud je funkce narušena, může být nahrazena novokainem nebo hořčíkem. Při zánětlivých procesech a fibroidech se vyrábí roztok jodidu se zinkem.

Lidázy se zinkem se obvykle používají po operaci, pokud ve vejcovodech začaly jizvy nebo srůsty. Tento lék má však velké množství kontraindikací, takže jej nelze předepsat bez úplného vyšetření ženského těla..

Bolestivá období se vyskytují u 10% žen. V některých případech je bolest tak silná, že vědomí může omdlít. Pro anestezii před začátkem cyklu je předepsán týdenní elektroforéza s novokainem.

Provádění terapeutických a terapeutických postupů pomocí elektroforézy má řadu omezení. Existují jak běžné, způsobené vlastnostmi organismu jako celku, tak patologické.

Omezení je zavedeno pro ženy:

 • po celou dobu těhotenství;
 • s těžkými onemocněními endokrinního systému;
 • urolitiáza nebo cholelitiáza během chronického průběhu;
 • nemoci dýchacích cest.

Použití elektroforézy pro nemoci je zcela zakázáno:

Obecné kontraindikace způsobené strukturálními rysy těla:

 • s úplnou nesnášenlivostí k jakýmkoli výbojům elektrického proudu;
 • pokud je pacient nemocný s nachlazením;
 • se zvýšením tělesné teploty;
 • pohlavní choroby;
 • tuberkulóza nebo jakákoli forma hepatitidy dává lékaři důvod zakázat elektroforézu;
 • kožní léze na místech nezbytných pro zákrok;
 • akutní selhání ledvin nebo jater během exacerbace;
 • jakékoli problémy a nemoci v oběhovém systému;
 • duševní a drogová závislost.

Pokud je použití elektroforézy výhodnější než užívání drog, může být předepsáno. V takovém případě by měl být pacient v nemocnici pod neustálým dohledem lékařů..

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

 1. Injekce léku v malém objemu, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léčivo je koncentrováno v oblasti, kde jsou aplikovány elektrody.
 3. Vzhledem k místní aplikaci je nemožné, aby roztok prošel zažívacím traktem.
 4. Průnik roztoku do ohniska zánětu.
 5. Proces štěpení léčiva na ionty poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.
 6. Vhodné pro těhotné ženy.

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období porodu. Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení. Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Salpingo-ooforitida (adnexitida) - zánět přívěsků dělohy, nejčastější onemocnění reprodukčního systému.

V akutním stadiu salpingo-ooforitidy se v omezené míře používají metody fyzikální terapie. Fyzioterapie v této fázi zesiluje účinky antibiotické terapie, urychluje ústup klinických projevů onemocnění, zvyšuje ochranné a adaptační mechanismy, brání generalizaci procesu, pomáhá obnovit poškozené funkce reprodukčního systému, zkracuje dobu léčby a slouží jako opatření k prevenci chroničnosti procesu.

Účinnou metodou je elektroforéza léčivých látek, jejichž výběr je určen zvláštnostmi klinických příznaků. U syndromu bolesti je indikováno použití kombinované amidopyrin-salicyl-elektroforézy. Elektroforéza hořčíku je indikována u pacientů se současnou patologií jater a žlučových cest. Indikací pro použití elektroforézy s draslíkem a jodem je přítomnost hyperestrogenismu u pacientů, přítomnost fibrocystických myopatií, které nevyžadují chirurgickou léčbu, kombinace zánětlivých onemocnění pánevních orgánů s hormonálně závislými onemocněními genitálií.

Elektroforézu jodičnanu draselného lze zahájit technikou břišní sakrálnosti, která je v gynekologii relativně bezpečná. Za přítomnosti pozitivní dynamiky je možný přechod na intrakavitární účinky: techniky sakro-vaginální nebo abdominální-vaginální elektroforézy. Intraorganická elektroforéza se provádí 30 minut po parenterálním podání a 1,5 hodiny po perorálním podání antibiotik pomocí příčného uspořádání elektrod při proudové hustotě 0,05 mA / cm2, 30 minut denně; průběh 10 procedur. Postupy pro podávání léků pomocí proudu lze provádět na všech počítačových fyzioterapeutických zařízeních ESMA, stejně jako na mikroprocesorových ESMA GALANT a LOTUS.

Shrňme to znovu. Léčivá elektroforéza s draslíkem a jodem využívá suprapubicko-sakrální nebo intravaginální techniku. Během procedury se používá stejnosměrný proud s hustotou 0,05 mA / cm2, doba trvání procedury je 20-30 minut, denně, kurz je 10-15 procedur.

UHF terapie s nízkou intenzitou se provádí na projekční ploše příloh. Procedury mikrovlnné UHF terapie (460 MHz) začínají externí technikou, instalací válcového emitoru se vzduchovou mezerou 3-4 cm v suprapubické oblasti. Nízká dávka tepla (až 10 W), denně do 10 minut, průběh 10 procedur.

Infračervená laserová terapie. Laserem aktivované histohormony (endotelin, oxid dusnatý) způsobují expanzi arteriol a zvyšují fagocytární aktivitu neutrofilů. Procedury se provádějí na projekční ploše přívěsků dělohy s infračerveným zářením 0,89 - 1,9 mikronu, pulzním režimem 50 imp / s, výkonem 100 mW, každý 10 minut denně, 10 procedur na kurz.

Samostatně stojí za zmínku soubor postupů s defibrosingovým účinkem.

Na prvním místě z hlediska účinnosti je ultrazvuková terapie. Postupy se provádějí na projekční ploše přívěsků podle labilní techniky, při intenzitě 0,4-0,6 W / cm2, pulzním režimu 10 impulsů / s, po dobu 10 minut, každý den nebo každý druhý den, průběh 10 procedur.

Ultrafonoforéza defibrózních léků. Fonoforéza se provádí na projekční ploše přívěsků dělohy podle labilní techniky, intenzita je 0,4 W / cm2, režim je nepřetržitý po dobu 5 minut na přívěsky (celková doba je 10 minut), denně, kurz je 10-15 procedur. Počítačový fyzioterapeutický přístroj - komplex ESMA 12.22 PROFI má schopnost podávat léky pomocí ultrazvuku.

Profesionální lékařské vybavení ESMA.

Na fotografii jsou následující modely zařízení:
Počítačové lékařské vybavení - přístroje - komplex ESMA 12,48 FAVORIT
Multifunkční přenosné zařízení ESMA 12.04 MINIMAX

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období porodu. Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení. Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

K tomu je zakoupen dvouprocentní roztok síranu zinečnatého v množství 205 ml, v závislosti na objemu práce. Trvání jednoho elektroforetického sezení na ploše postiženého kloubu je 15-20 minut, procedury se provádějí každý den po dobu dvaceti dnů.

Kombinovaná řešení - ze zinku, hořčíku a vápníku pro elektroforézu. Pracovní elektrody jsou aplikovány na dolní část břicha v případě adhezivního onemocnění, nutně při absenci aktivního zánětlivého procesu. V případě silné bolesti je nutné přidat roztok novokainu.

Antibiotická elektroforéza se aktivně studuje od roku 1946. Díky nesčetným vědeckým studiím se dospělo k závěru, že antibiotika lze podávat elektroforézou a že tento způsob získávání antimikrobiálních léků do těla má více výhod než perorální nebo parenterální podávání léků. Po fyzioterapeutické metodě působí antibiotika v těle delší dobu a v menším množství zůstávají v krvi, moči atd. V subkutánním depu se antimikrobiální léky skladují dva až tři dny, v případě intramuskulárních nebo intravenózních injekcí pouze tři až čtyři hodiny. Pro provádění elektroforézy s antibiotiky má velký význam průnik léčiv tkáními, které nedodávají krev, a membránami pojivových tkání. Výhodou zavedení antimikrobiálních léčiv fyzioterapeutickým způsobem je dlouhodobá absence rezistence mikrobiální flóry na léčiva..

Klasicky se používá elektroforéza s penicilinem, streptomycinem, nitrocyklinem. K získání roztoku se přípravky rozpustí v destilované vodě, ale při vstřikování tetracyklinů by se měla použít okyselená destilovaná voda. Pro elektroforézu se připraví roztok erythromycinu se sedmdesáti procenty alkoholu.

Pokyny pro použití antibiotických léků elektroforézou:

 • Benzylpenicilin je předepisován v přítomnosti ran, vředů, chronické konjunktivitidy, hnisavé iridocyklitidy, infekčních a zánětlivých procesů umístěných na povrchu, infekčních lézí periferního nervového systému;
 • Streptomycin - indikován při celkové komplexní léčbě určitých forem tuberkulózy kůže, očí, jiných kožních patologických stavů, chronických zánětlivých onemocnění děložních přívěsků;
 • Tetracykliny - aktivně předepsány pro infikované otevřené rány a povrchy popálenin, přítomnost pustulárních útvarů na povrchu kůže, infekční léze očí atd.;
 • Neomycin - působí na hnisavé zánětlivé ložiska, popáleniny;
 • Erytromycin - technika pro práci s roztokem tohoto antibiotika byla vyvinuta v roce 1977 společností Verzhanskaya a je doporučována pro léčbu nefritidy;
 • Širokospektrální antibiotika - ovlivňují infikované rány.

Pufrovací roztok nebo pufrovací směs se také používá při elektroforéze s kyselinou askorbovou, lidázou atd. Pufrovací směs je roztok, který obsahuje pufrovací systémy, které poskytují konstantní pH na stejné úrovni. Ve fyzioterapii se tato řešení používají k namočení ochranných polštářků během procedury - elektroforéza antibiotiky.

Fyzioterapie elektroforézou na určitých částech těla má následující účinek:

 • účinná látka léčiva se pod vlivem proudu rozpadá na ionty, které jsou ve srovnání s molekulární formou aktivnější;
 • k léčbě se používá malé množství léků;
 • zavedení léků elektroforézou, obcházející trávicí trakt, snižuje riziko nežádoucích účinků;
 • při provádění postupů se v ošetřované oblasti vytváří vysoká koncentrace léčiva, která postupně proniká do tkání a poskytuje prodloužený účinek;
 • lék vstupuje do postižených tkání, i když je narušen průtok krve;
 • lék vstupuje do těla bez chemických změn působením trávicích enzymů.

Gynekolog může předepsat elektroforézu k léčbě gynekologických poruch s preventivním účelem během rehabilitačního období. Mezi indikace patří:

 • adnexitida (zánět vaječníků), endometritida a další zánětlivé procesy;
 • neplodnost, problémy s koncepcí;
 • zajištění regeneračních procesů a prevence tvorby adhezí po chirurgických zákrocích;
 • chronická onemocnění orgánů reprodukčního systému;
 • poruchy menstruačního cyklu;
 • porušení průchodnosti vejcovodů;
 • obnovení endometria dělohy, například po potratu;
 • zlepšení trofismu v endometriu během plánování těhotenství před IVF.

Elektroforéza účinně zmírňuje záněty, otoky a bolesti, zlepšuje metabolismus v orgánech, obnovuje jejich funkci.

Účinek postupu je pozorován po 2–3 sezeních, což souvisí s akumulací léčiva v postižené oblasti.

Elektroforéza pro gynekologická onemocnění není povolena pro všechny ženy. Použití tohoto fyzioterapeutického postupu je kontraindikováno za takových podmínek a patologických stavů, jako jsou:

 • polycystická;
 • krvácející;
 • polypy dělohy;
 • dědičné nemoci vedoucí k menstruačním nepravidelnostem;
 • hnisavé procesy;
 • maligní nádory v tkáních reprodukčního a močového systému;
 • horečnatý stav;
 • pohlavně přenosné choroby (STD);
 • selhání funkce ledvin a jater v akutní formě;
 • psychické odchylky;
 • narušení integrity kůže v místě postupu;
 • nesnášenlivost vystavení elektrickému poli.

Obecně je rozhodování o vhodnosti použití elektroforézy v kompetenci lékaře a má individuální povahu..

Účinnost postupu závisí na správné volbě léku. Vybírá jej lékař, a to také na základě indikací a kontraindikací. V takovém případě musí mít vybraný nástroj podle pokynů schopnost vést elektrický proud.

V gynekologické praxi se pro fyzioterapii s elektroforézou používají následující typy léků.

DrogaIndikace
Roztok síranu zinečnatéhoEndocervicitida, nedostatečná funkční aktivita žlutého tělíska, eroze děložního čípku
MěďSnížená funkce příloh
Chlorid vápenatýZánět endometria v subakutní formě
Jodid draselnýChronická zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů
NovokainBolestivý syndrom během menstruace
LidazaChcete-li zlepšit krevní oběh, odstranit otoky, zabránit tvorbě jizev
Síran hořečnatýZánětlivý proces, doprovázený křečemi hladkého svalstva, příznaky bolesti ve formě kontrakcí
Zinek a jodid draselnýMyom, zánětlivé procesy
Zinek a kyselina salicylováZánětlivé procesy doprovázené bolestivou bolestí
Zinek a lidázaAdheze ve vejcovodech

Před namočením ubrousku lékem se ředí v určitém poměru (procento účinné látky může mít podle údajů jinou hodnotu). Pokud je jakýkoli lék nerozpustný ve vodném prostředí, použije se jako báze alkohol nebo dimexid.

U gynekologických onemocnění nejen tyto léky dobře pomáhají, ale také mnoho dalších léků. V každém případě musí gynekolog vzít v úvahu individuální charakteristiky pacientky..

Technika elektroforézy léků v gynekologii zahrnuje tři možnosti použití elektrod:

 1. Na povrch kůže podbřišku.
 2. Rektální podání.
 3. Vaginální zavedení.

Předpokládá se, že vaginální a rektální metody jsou nejúčinnější. Léčivé látky pronikají sliznicí rychleji než epidermis. Kromě toho je ošetřovaná oblast v bezprostřední blízkosti elektrody.

Před elektroforézou by měl pacient vyprázdnit močový měchýř. Na konci relace nemusíte hned vstávat, odborníci doporučují na chvíli si lehnout. Při léčbě je třeba věnovat zvláštní pozornost oblečení (zejména v zimě). Podchlazení může způsobit exacerbaci a rozvoj zánětlivého procesu.

Mnoho pacientů se zajímá o otázku, zda lze provést elektroforézu během menstruačního krvácení, protože existují případy, kdy fyzioterapeut odmítne provést postup. Menstruace není zahrnuta do seznamu stavů, za kterých je tato technika kontraindikována. Takové krvácení není důsledkem akutního zánětlivého nebo hnisavého procesu, navíc léčivé látky pronikají do epidermální vrstvy pouze o 1 cm. Fyzioterapeutický postup proto nemá negativní vliv na menstruaci..

Problém může spočívat v tom, že během léčby elektroforézou jakýchkoli patologií reprodukčních orgánů, zejména přívěsků, se stav pacienta může zhoršit. Může se například objevit bolest, nepohodlí v dolní části břicha nebo dolní části zad. Lékař, v tomto případě, odmítá ženu provádět fyzioterapeutické sezení, se snaží zabránit vzniku podobné situace.

V každém případě by rozhodnutí provést nebo odmítnout elektroforézu mělo být koordinováno s ošetřujícím lékařem. To má velký význam, pokud žena již před nástupem menstruace absolvovala několik sezení..

Přerušení léčby na více než 3 dny snižuje výsledek na nulu.

Nejlepším řešením by bylo zahájit léčbu elektroforézou 5-7. Den menstruačního cyklu. Pokud stav pacienta vyžaduje urgentní zákroky, nezáleží na dni cyklu. Je nežádoucí, aby se začátek léčby kryl s uvolněním vajíčka. Podle odborníků to zvyšuje riziko vzniku nežádoucích účinků..

Během těhotenství může žena také potřebovat gynekologické nebo porodnické ošetření. Většina léků v současné době je pro vnitřní použití kontraindikována, takže alternativou může být elektroforéza. Tento fyzioterapeutický postup je považován za bezpečný pro těhotnou ženu, protože účinek léku nastává téměř přímo, aniž by působil systémově. Nejčastěji jsou indikací pro léčbu elektrickým polem při nošení dítěte podmínky, jako jsou:

 • zvýšený tón svalů dělohy;
 • hrozba ukončení těhotenství;
 • toxikóza;
 • placentární nedostatečnost;
 • otok v důsledku gestózy.

Elektrody jsou umístěny na břiše, v nosních průchodech (intranazálně). Léky jsou vybírány individuálně, neměly by mít negativní vliv na plod.

Elektroforéza je povolena v jakékoli fázi těhotenství, ale přísně podle pokynů lékaře. Síran hořečnatý lze tedy předepsat v prvním trimestru a v posledních týdnech, aby se odstranil zvýšený tón dělohy a zabránilo se potratu a předčasnému porodu. Při toxikóze lékař předepisuje elektroforézu komplexů vitamínů.

Žena je povinna přísně dodržovat předepsaný léčebný režim a v případě jakýchkoli změn jejího stavu se poraďte s lékařem.

Léčba elektroforézou nelze provést, pokud těhotná žena má:

 • poruchy v systému srážení krve;
 • časté dávení;
 • dysfunkce ledvin, jater;
 • gestóza doprovázená křečovým stavem.

Postup elektroforézy pro gynekologická onemocnění je vysoce účinný, cenově dostupný a bezpečný, podléhá kontraindikacím a dodržuje předepsané schéma. V síti existuje velké množství pozitivních recenzí, které vyprávějí o tom, jak tento typ fyzioterapie pomáhá při problémech s počátkem a těhotenstvím, dysmenorei a zánětu, poporodních jizev a adhezí. Přes věk aplikace techniky elektroforézy zůstává její popularita v gynekologii a dalších oblastech medicíny na stejné vysoké úrovni..

Každý měsíc dostávají ženy příležitost ospravedlnit své rozmary přisuzováním své špatné nálady a podrážděnosti PMS. Tato nepříjemná diagnóza trápí dívky většinu života. Příznaky PMS a dešifrování jejich významu pomáhají ženskému pohlaví určit, zda je jejich stav v tomto období normou, nebo zda existují nějaké abnormality.