Indikace pro elektroforézu s mědí a zinkem v gynekologii

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Klady a zápory této techniky

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

 1. Injekce léku v malém objemu, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léčivo je koncentrováno v oblasti, kde jsou aplikovány elektrody.
 3. Vzhledem k místní aplikaci je nemožné, aby roztok prošel zažívacím traktem.
 4. Průnik roztoku do ohniska zánětu.
 5. Proces štěpení léčiva na ionty poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.
 6. Vhodné pro těhotné ženy.

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Komplexní léčba patologií

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

 1. Algomenorea nebo bolestivá menstruace, ke které dochází několik dní před začátkem cyklu. Tento jev prochází určitým časovým obdobím. Bolesti se objevují s různou intenzitou. Terapie elektroforézou je zaměřena na zmírnění bolesti a křečí. Novokain se používá z léčivých roztoků. Elektrody jsou umístěny na spodní části břicha. Terapie se skládá ze 6–8 manipulací. Gynekolog vypočítá dny tak, aby terapie skončila před nástupem menstruace.
 2. Zánět vyvolaný podchlazením nebo infekcí. Současná léčba je indikována po odstranění akutního zánětu.
 3. Elektroforéza s jódem se v gynekologii používá k upevnění účinku hlavní léčby. Dále se používá jodid draselný. Pomocí řešení je odstraněn zánět. Manipulace má pozitivní vliv na endokrinní systém, vyrovnává výkonnost vaječníků, štítné žlázy a hypofýzy.
 4. V boji proti erozi se doporučuje použít 2,25% roztok zinku..
 5. Pro zvýšení krevního oběhu u různých onemocnění je předepsána elektroforéza s lidázou. Účinnost terapie v průběhu adhezí v tubách pohlavního orgánu byla prokázána. Podobný léčebný režim se používá pro neplodnost. Terapie je však kontraindikována, pokud je pacient alergický na lidázu. Lék lze zředit vodou, alkoholem, Dimexidem.

Použití zinku a mědi pro těhotné ženy

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období porodu. Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení. Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Recenze žen a gynekologů

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

Po druhém porodu jsem měl relaps cervikální eroze. Gynekolog nabídl podstoupit elektroforézu po laboratorních testech. Bolest zmizela téměř okamžitě. Od léčby již uplynuly 3 měsíce. Cítit se dobře.

Po mnoho let jsem nemohla otěhotnět. Testy, zbytečné IVF a tak dále - se staly součástí mého obvyklého života. Jakákoli metoda navržená lékařem pro koncepci však nebyla účinná. Rozhodli jsme se kombinovat IVF s elektroforézou. Když jsem se 3 týdny po terapii obrátila na gynekologickou konzultaci, dozvěděla jsem se o těhotenství.

Bolestivé období mě neustále obtěžovalo. Poradil jsem se s gynekologem. Byla předepsána elektroforéza. Nejprve jsem se bál, ale fyzioterapeut mi vše vysvětlil před zákrokem. Už po 2-3 sezeních jsem cítil úlevu. Po ukončení léčby bolesti zmizely. První menstruace už byla normální.

„Elektroforéza se zinkem na spodní části břicha“

Zinková elektroforéza v gynekologii

První asociací se slovem terapie je léčba. Takto často léčí hlavní onemocnění ve všech oblastech medicíny a zejména v gynekologii..

Různé dnes existující fyzioterapeutické postupy umožňují nejen zvýšit účinek užívání léků, ale v některých případech je úplně opustit.

Osvědčeným postupem je elektroforéza zinku v gynekologii.

Podstata postupu

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického výboje pro lékařské účely. S pomocí tohoto typu fyzioterapie se zvyšuje průtok krve v ošetřované oblasti, což zase přispívá k příjmu více živin, urychluje proces hojení, zmírňuje zánět a bolest..

V gynekologii je rozšířená takzvaná léková elektroforéza - nejen proudové pulsy, ale také aplikace speciálních léků, které je dodávají přes kůži přímo do potřebných orgánů pomocí proudu.

V závislosti na příčině problému lze použít měď, zinek, jód, amidopyrin a další léky. Volba léku závisí na hormonálním pozadí a stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, zejména vaječníků.

Elektroforéza na břiše se zinkem je předepsána pro neúplnou funkci žlutého tělíska, při normální funkci vaječníků nebo při nadměrné tvorbě estrogenu - používá se jód.

Elektroforéza s mědí na spodní části břicha je účinná pro hypofunkci vaječníků. A v některých případech je předepsána jako přípravná fáze před vstupem do protokolu IVF, zejména u endometriózy. Je také možná postupná kombinace léků.

Indikace a kontraindikace

Postup elektroforézy není zdaleka nový, seznam gynekologických onemocnění, u nichž se jeho použití doporučuje, neustále roste.

Hlavní indikace pro elektroforézu jsou:

 1. obnovení endometria dělohy po potratu, potratu, kyretáži;
 2. prevence tvorby adheze po operaci nebo resorpci existující v pánevních orgánech;
 3. regenerace orgánů (děloha, trubice, vaječníky) po různých chirurgických zákrocích;
 4. příprava dělohy pomocí IVF;
 5. akutní a chronické zánětlivé procesy reprodukčního systému, které nepodléhají standardní léčbě léky;

Elektroforéza je velmi účinná při obstrukci vejcovodů, chronickém zánětu děložních přívěsků a v souladu s tím při komplexní léčbě neplodnosti. Kromě toho se v gynekologii používá fyzioterapie s elektroforézou pro endometriózu, fibroidy, myomy.

V tomto případě však existuje řada faktorů, u nichž se tento postup neprovádí:

 • ovariální cysta;
 • nádory pánevních orgánů;
 • děložní krvácení;
 • papilomy a kondylomy,
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • celkové zhoršení zdravotního stavu spojené s ARVI;
 • tuberkulóza;
 • poškození ledvin a jater;
 • duševní poruchy;
 • kožní léze v místech zamýšleného ošetření.

Seznam kontraindikací stanoví pozorující specialista. Obvykle je předepsáno několik kurzů s přestávkou 1-2 měsíce. Kurz začíná 5. – 7. Den cyklu a skládá se z 15–25 procedur.

Jemnosti vedení

Stejně jako všechny postupy má elektroforéza vlastní sled akcí. Pro sezení se používá speciální přípravek se dvěma elektrodami, flanelová těsnění, která se navlhčí v léčivém roztoku.

Seznam kroků, které vám pomohou pochopit, jak probíhá elektroforéza v gynekologii:

 1. pacient leží na gauči, vystavuje spodní část břicha (něco jako příprava na ultrazvukové vyšetření);
 2. předem navlhčené polštářky v roztoku se umístí na ošetřenou oblast;
 3. poté technik umístí elektrody a zapne zařízení.

Celá relace trvá 15-20 minut. Během ní jsou cítit mírné pocity brnění. Pokud pocity způsobí velké nepohodlí, musíte o tom informovat fyzioterapeuta. Upraví frekvenci impulzů, nelze je tolerovat, aby se vyloučily popáleniny na pokožce.

Jak probíhá elektroforéza zinku v gynekologii? Rozdíl ve všech postupech je pouze ve formě injekčního léku. Ve zvláštních případech se provádí elektroforéza v dutině. V tomto případě je 1 elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Kromě zinku se pro tuto metodu elektroforézy používá také vápník, hořčík, hyaluronidáza nebo jednoduše lidáza.

Elektroforéza s mědí a zinkem v gynekologii je často předepsána pro IVF, před vstupem do protokolu, k vyvážení rovnováhy estrogenu a progesteronu. Měď pomáhá snižovat nadměrnou produkci estrogenu, zatímco zinek podporuje luteální fázi. Hypofunkce vaječníků je tedy korigována na možnost úspěšného těhotenství..

Nejuniverzálnější účinek má elektroforéza se zinkem na spodní části břicha. Dobře se vyrovnává s adhezemi, do určité míry přispívá k imunomodulačnímu účinku a normalizaci aktivity progesteronu stimulací sekrece luteinizačního hormonu, což je zvláště důležité při neplodnosti.

Jedinou obtížností tohoto postupu je, že ne všechny nemocnice, kliniky a dokonce ani lékárny dnes nemohou najít potřebný lék pro elektroforézu. Ale možná se silnou touhou.

Elektroforéza s lidázou v gynekologii: indikace, metody, recenze

Při elektroforéze léků jsou nežádoucí účinky nebo vážnější komplikace velmi vzácné..

Obvykle se jedná o alergické reakce na injekční lék, které se projevují zčervenáním kůže, svědivou vyrážkou, mírným otokem v místě aplikace elektrod.

Když je postup zrušen a jsou použity antihistaminika, negativní projevy rychle zmizí.

Také při 2-3 postupech elektroforézy je povoleno mírné zvýšení bolesti a zvýšení místní nebo celkové teploty u zánětlivých onemocnění (funkční exacerbace). Na konci fyzioterapie nepohodlí zmizí samo.

Jaké léky se používají pro elektroforézu?

Účinnost postupu závisí na správné volbě léku. Vybírá jej lékař, a to také na základě indikací a kontraindikací. V takovém případě musí mít vybraný nástroj podle pokynů schopnost vést elektrický proud.

V gynekologické praxi se pro fyzioterapii s elektroforézou používají následující typy léků.

DrogaIndikace
Roztok síranu zinečnatéhoEndocervicitida, nedostatečná funkční aktivita žlutého tělíska, eroze děložního čípku
MěďSnížená funkce příloh
Chlorid vápenatýZánět endometria v subakutní formě
Jodid draselnýChronická zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů
NovokainBolestivý syndrom během menstruace
LidazaChcete-li zlepšit krevní oběh, odstranit otoky, zabránit tvorbě jizev
Síran hořečnatýZánětlivý proces, doprovázený křečemi hladkého svalstva, příznaky bolesti ve formě kontrakcí
Zinek a jodid draselnýMyom, zánětlivé procesy
Zinek a kyselina salicylováZánětlivé procesy doprovázené bolestivou bolestí
Zinek a lidázaAdheze ve vejcovodech

Před namočením ubrousku lékem se ředí v určitém poměru (procento účinné látky může mít podle údajů jinou hodnotu). Pokud je jakýkoli lék nerozpustný ve vodném prostředí, použije se jako báze alkohol nebo dimexid.

U gynekologických onemocnění nejen tyto léky dobře pomáhají, ale také mnoho dalších léků. V každém případě musí gynekolog vzít v úvahu individuální charakteristiky pacientky..

Postup elektroforézy může zahrnovat komplexy vitamínů, enzymy, antiseptika, vazodilatátory, sedativa.

Následující léčivé látky lze podávat také kůží a sliznicemi:

 • Magnesia;
 • Papaverin;
 • Lidaza;
 • Euphyllin;
 • Zinek;
 • A další.

Vše záleží na diagnóze. Průběh léčby a dávku předepisuje ošetřující lékař.

Následují příklady režimů léčby elektroforézou u různých onemocnění:

Terapie rázovými vlnami

Fyzioterapie v posledních letech široce používá metodu terapie rázovými vlnami, lépe známou jako terapie rázovými vlnami. Jedná se o jednu z nejnovějších a nejprogresivnějších technik. Tato metoda léčby se provádí kvůli rázové vlně, což je silný nadzvukový puls.

Podstata metody není nová, protože ještě před objevením se této techniky v chirurgii byla vyvinuta metoda litotripsie, kde byl pro terapeutické účely použit vlnový impuls založený na zvukové vlně.

Fyzioterapie pomocí silného ultrazvuku se ukázala jako očekávaně účinná a umožnila dosáhnout významného úspěchu v léčbě gonartrózy a dalších kloubních patologií kolenního kloubu..

Použitím metody rázové vlny k léčbě kolena lze dosáhnout následujících účinků:

 • protáhnout postižené buněčné membrány;
 • zvýšit permeabilitu membrány a stimulovat mikrocirkulaci humorálních tekutin;
 • zesílit metabolismus, jak tkáňový, tak intracelulární;
 • aktivovat regeneraci tkání;
 • rozpustit vápenaté usazeniny;
 • vytvářet malé prázdné dutiny (nazývají se také gravitační bubliny), které praskáním přispívají ke zničení kalcifikací a současně vytvářejí mikroskopické trysky, které mají endogenní účinek na negativní usazeniny;
 • snížit bolest (v důsledku přerušení nervového přenosu bolestivého impulsu a provokace produkce endorfinu, který snižuje bolest).

Terapie rázovými vlnami má širokou škálu indikací a používá se v ortopedii, traumatologii a fyzioterapii jako pomocná metoda externí neinvazivní expozice. Může snížit bolest a poskytnout léčivý účinek..

Proč urologové a venerologové předepisují světelnou terapii

Podstatou uvažované metody je penetrace léčiv kůží a sliznicemi pod vlivem elektrického proudu..

Tento přístup zajišťuje nejúplnější penetraci léčiva do těla, což určuje rychlý projev terapeutického účinku. Rozsah tohoto fyzioterapeutického účinku je poměrně široký..

K provedení postupu se používá speciální přístroj pro elektroforézu a jeho použití je přípustné jak ve zdravotnických zařízeních, tak doma.

Snadné použití, možnost použití lidázy ke zvýšení projevu pozitivního účinku na tělo a minimální počet možných vedlejších účinků jsou nejdůležitějšími výhodami uvažované metody fyzioterapeutického účinku..

Terapie využívající proud určité frekvence je založena na elektrolytické disociaci, při které dochází k pohybu částic léčiva (v našem případě lidázy) v tělesné tkáni.

Jejich distribuce se provádí rovnoměrně, protože při předběžném rozpuštění léčiva ve vodě a získání roztoku je zaznamenán jeho nejúplnější rozklad na ionty.

Když jsou ionty vystaveny elektrickému proudu, snadno se pohybují a pronikají do těla..

Postupná absorpce iontů léčiva v kapalině (lymfa a krev) vede k jejich koncentraci v místě, kde se provádí expozice. Stupeň absorpce léčivých iontů závisí na několika faktorech:

 1. síla proudu;
 2. iontové velikosti;
 3. indikátor koncentrace léčiva.

Důležitý je také věk pacienta, jeho zdravotní stav, doba expozice..

Akce znamená

Lidáza pro elektroforézu, jejíž pokyny k použití jsou v balení léku, zvyšuje účinnost daného fyziologického účinku. Lidáza zmírňuje otoky tkání, snižuje projevy bolesti - lidáza rychle rozkládá kyselinu hyaluronovou, což přispívá k propustnosti tkání, změkčení.

Za vlastnost uvažovaného činidla je třeba považovat jeho úplnou bezpečnost pro zdraví, možnost rychlého pozitivního účinku.

Široká oblast použití je dána závažností terapeutického účinku, a to i při pokročilých projevech mnoha patologických stavů.

Lékař předepíše schéma pro použití roztoku, v závislosti na obecném stavu pacienta a symptomech, náchylnosti těla k této metodě použití látky. Koncentrace i doba expozice se mohou lišit.

Elektroforéza v gynekologii: použití zinku, hořčíku, mědi a jodidu draselného v dolní části břicha

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Klady a zápory této techniky

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

 1. Injekce léku v malém objemu, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léčivo je koncentrováno v oblasti, kde jsou aplikovány elektrody.
 3. Vzhledem k místní aplikaci je nemožné, aby roztok prošel zažívacím traktem.
 4. Průnik roztoku do ohniska zánětu.
 5. Proces štěpení léčiva na ionty poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.
 6. Vhodné pro těhotné ženy.

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.

S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.

Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.

Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Komplexní léčba patologií

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

 1. Algomenorea nebo bolestivá menstruace, ke které dochází několik dní před začátkem cyklu. Tento jev prochází určitým časovým obdobím. Bolesti se objevují s různou intenzitou. Terapie elektroforézou je zaměřena na zmírnění bolesti a křečí. Novokain se používá z léčivých roztoků. Elektrody jsou umístěny na spodní části břicha. Terapie se skládá ze 6–8 manipulací. Gynekolog vypočítá dny tak, aby terapie skončila před nástupem menstruace.
 2. Zánět vyvolaný podchlazením nebo infekcí. Současná léčba je indikována po odstranění akutního zánětu.
 3. Elektroforéza s jódem se v gynekologii používá k upevnění účinku hlavní léčby. Dále se používá jodid draselný. Pomocí řešení je odstraněn zánět. Manipulace má pozitivní vliv na endokrinní systém, vyrovnává výkonnost vaječníků, štítné žlázy a hypofýzy.
 4. V boji proti erozi se doporučuje použít 2,25% roztok zinku..
 5. Pro zvýšení krevního oběhu u různých onemocnění je předepsána elektroforéza s lidázou. Účinnost terapie v průběhu adhezí v tubách pohlavního orgánu byla prokázána. Podobný léčebný režim se používá pro neplodnost. Terapie je však kontraindikována, pokud je pacient alergický na lidázu. Lék lze zředit vodou, alkoholem, Dimexidem.

Použití zinku a mědi pro těhotné ženy

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.

Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.

Zinek podporuje luteální fázi.

Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období těhotenství..

Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení.

Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.

Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:

 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Recenze žen a gynekologů

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

Po druhém porodu jsem měl relaps cervikální eroze. Gynekolog nabídl podstoupit elektroforézu po laboratorních testech. Bolest zmizela téměř okamžitě. Od léčby již uplynuly 3 měsíce. Cítit se dobře.

Anastia, 28 let

Po mnoho let jsem nemohla otěhotnět. Testy, zbytečné IVF a tak dále - se staly součástí mého obvyklého života. Jakákoli metoda navržená lékařem pro koncepci však nebyla účinná. Rozhodli jsme se kombinovat IVF s elektroforézou. Když jsem se 3 týdny po terapii obrátila na gynekologickou konzultaci, dozvěděla jsem se o těhotenství.

Ekaterina, 32 let

Bolestivé období mě neustále obtěžovalo. Poradil jsem se s gynekologem. Byla předepsána elektroforéza. Nejprve jsem se bál, ale fyzioterapeut mi vše vysvětlil před zákrokem. Už po 2-3 sezeních jsem cítil úlevu. Po ukončení léčby bolesti zmizely. První menstruace už byla normální.

Elena, 25 let

Fyzioterapeutická léčba: elektroforéza se zinkem a mědí

Terapeutická elektroforéza je metoda fyzioterapie, která je založena na účinku elektrického proudu na tělo za účelem dosažení terapeutického účinku..

Elektroforéza se zinkem je předepsána hlavně při léčbě zánětlivých procesů.

Vystavení zasažené oblasti elektrickým polem je jedním ze způsobů zavedení léku do těla spolu s injekcemi a orálním podáním..

Pojem a význam metody

Podstatou metody je pohyb malých částic léčiva přes kůži nebo sliznice do těla pacienta. Tento pohyb se provádí působením elektrického pole.

V domácí medicíně se používají přístroje starší 50 let. Jedním z nich je PoTok. Existují však také moderní úpravy tohoto zařízení. Nyní je „PoTok“ upraveným zařízením nové řady, které splňuje všechny standardy a vyrábí se od roku 2003.

Technika elektroforézy se používá nejen v medicíně. Chemický průmysl je pole, kde se působení elektrického pole používá k oddělení a syntéze prvků v molekulární biologii a chemii. Kromě toho se elektroforéza praktikuje v estetické medicíně..

Elektroforéza s mědí a zinkem

Fyzioterapie s těmito chemickými prvky se nejčastěji používá při léčbě gynekologických onemocnění. U onemocnění doprovázených záněty se doporučuje elektroforéza s mědí na podbřišku.

Léčebná elektroforéza s mědí má své výhody:

 • Efektivní dávky léků s nízkou koncentrací.
 • Tělo vytváří „skladiště“ prvků zavedených pomocí elektrického proudu. Postupem času se hromadí a mají dlouhodobý účinek..
 • Iony jsou nejaktivnější chemickou formou činidla..
 • Možnost výlučně lokálního působení na tkáně, bez šíření látky krevním a lymfatickým tokem.
 • Elektroforézu se zinkem a mědí lze podávat v místech, kde je narušen místní krevní oběh.
 • Během elektroforézy není lék zničen, jako když je podáván orálně.
 • Slabé vystavení elektrickému proudu stimuluje reaktivní síly těla.

Farmakologie

Léky se vstřikují do těla prostřednictvím anatomických struktur umístěných na kůži - potem a mazovými žlázami. Přicházejí ve formě záporně nebo kladně nabitých iontů. Kromě toho procento léčiva nepřesahuje 10% z celkové podané dávky.

Léčba nevstupuje okamžitě do místního krevního oběhu, ale až po nejméně 24 hodinách po zákroku. Převážná část léčiva je nejprve zadržena v přirozených filtrech těla - kůži a podkožním tuku.

Dlouhodobý účinek metody je založen na tomto: aktivace metabolismu a eliminace zánětu pokračuje i po elektroforéze.

Mechanismus účinku

Elektrický proud a elektromagnetické pole způsobují pohyb iontů. Proud působí na tkáň nepřetržitě a impulzní toky pohybují částicemi podél silových linií. Metoda používá záporné a kladné elektrody. V tomto případě jsou záporně nabité ionty odpuzovány od stejné elektrody, totéž platí pro kladné ionty.

Antiseptický účinek na tkáně je hlavní funkcí solí mědi a zinku. Při malých dávkách tyto prvky jednoduše zabraňují růstu bakterií a při velkých dávkách jsou bakterie zničeny. Tento mechanismus účinku je způsoben vlastnostmi solí: jejich organické sloučeniny blokují životní procesy bakterií, inhibují jejich reprodukci a způsobují smrt..

Kromě baktericidních vlastností přispívá měď a zinek při místním použití k podráždění pokožky. Výsledkem je zvýšený průtok krve, větší příjem živin a zvýšená regenerace tkání.

Metodologie

Lék se aplikuje kolmo na elektrický proud: mezi aplikovanou elektrodou a kůží. Další způsob podávání léčiva závisí na typu elektroforézy zinku a mědi:

 • Galvanické. Gázový obvaz je impregnován léky a aplikován na oblast těla na opačné straně zánětu. To je nezbytné pro vytvoření elektrického pole. Elektrody se vloží do gázy, která je nahoře pokryta filmem. Například elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Pro dosažení nejlepšího účinku můžete navíc nanést mast nebo krém obsahující měď a zinek..
 • Zásobník. Roztok obsahující zinek a měď se nalije do nádoby s vestavěnými elektrodami. Úkolem pacienta je ponořit postiženou část těla do této lázně.
 • Dutina. Jedna elektroda a síran zinečnatý pro elektroforézu jsou zavedeny do dutiny orgánu. Druhá elektroda je umístěna na povrchu kůže a tvoří pole, ve kterém se pohybují ionty zinku nebo mědi.
 • Vsunutá reklama. Pacient pije lék nebo je injikován, poté jsou na postiženou oblast umístěny katody a anody.

Doma

Postup lze provést doma. Nejprve si musíte koupit fyzioterapeutický přístroj, roztok zinku pro elektroforézu a poradit se s lékařem. V některých případech můžete poprvé najmout zdravotní sestru, která vám ukáže, jak správně používat zařízení.

Účinnost

Elektroforéza s mědí a zinkem má na tělo pacienta následující účinky:

 • potlačení zánětu;
 • odstranění lokálního edému;
 • odstranění bolesti;
 • ovlivňuje svalový tonus, normalizuje jej;
 • stabilizace průtoku krve a zrychlení metabolismu, což vede k rychlému hojení postižených tkání;
 • posilující účinek, stimulace lokální imunity.

Vedlejší efekty

Výskyt nežádoucích účinků nebyl stanoven. Navzdory tomu může mít lidské tělo individuální intoleranci na zinek nebo měď, což může způsobit alergickou reakci.

Alternativa k elektroforéze

Fonoforéza je metoda, která využívá ultrazvukové vlny. Pokud jde o řadu výhod, fonoforéza není horší než elektrická verze fyzioterapie. Výhodou ultrazvukových vln je méně kontraindikací. Jejich nevýhodou je však menší rozsah užívaných drog..

Mohou být léky užívány bez fyzioterapie?

Měď a zinek v lécích lze použít bez fyzikální terapie. Tyto prvky se nacházejí ve vitaminových doplňcích, biologicky aktivních živinách a mastích..

Závěr

Fyzioterapie zinkem a mědí se navzdory skutečnosti, že se provádí již více než 50 let, používá v moderní medicíně také k mnoha onemocněním dýchacích, zažívacích, nervových, urogenitálních a kardiovaskulárních systémů.

Hlavním úkolem fyzioterapie je inhibice zánětlivých procesů a zinek a měď mají způsobit smrt bakterií v ohnisku nemoci. Elektroforézu lze provádět doma, po zakoupení zdravotnického zařízení a léků.

Elektroforéza se zinkem a mědí: indikace, metody a výsledky

Elektroforéza je terapeutická a profylaktická metoda fyzioterapie, v důsledku čehož dochází k hlubokému pronikání aktivních iontů roztoku do tkání.

Nejčastěji je předepsána elektroforéza v gynekologii, pokud je detekován zánět. Název léčiva je vybrán gynekologem s přihlédnutím k diagnóze. Při absenci kontraindikací je terapie kombinována s jinými metodami.

Klady a zápory této techniky

Elektroforéza účinně ovlivňuje otoky, bolesti, záněty. Léčba má uklidňující účinek, zlepšuje mikrocirkulaci, stimuluje produkci vitamínů a hormonů a aktivuje ochrannou funkci těla. Manipulace nevyvolává bolest. Během ní může pacient pocítit mírné brnění v místě vpichu..

Výhody předepisování elektroforézy pro gynekologické patologie:

 1. Injekce léku v malém objemu, což minimalizuje riziko nežádoucích účinků.
 2. Léčivo je koncentrováno v oblasti, kde jsou aplikovány elektrody.
 3. Vzhledem k místní aplikaci je nemožné, aby roztok prošel zažívacím traktem.
 4. Průnik roztoku do ohniska zánětu.
 5. Proces štěpení léčiva na ionty poskytuje nejvyšší terapeutický účinek.
 6. Vhodné pro těhotné ženy.

Gynekologové zahrnují operace, zhoršený vývoj ženských pohlavních orgánů, hypoplázii dělohy, patologii mléčných žláz a zánětlivé procesy v děloze až po indikace pro elektroforézu..

Terapie působí pozitivně a bez ovulace, hormonální nerovnováhy.

Pokud existuje podezření na tubální neplodnost, provede se komplexní vyšetření. Pokud je diagnóza potvrzena, je předepsána elektroforéza.

Uvažovaná manipulace se také používá k ucpání potrubí. V 39% případů diagnostikují gynekologové peritoneální neplodnost. Vyvolává to adheze vyskytující se v přílohách. Mezi příčiny vývoje patří chirurgický zákrok, endometrióza a zánět..

Jakýkoli chirurgický zákrok v gynekologii může vyvolat adhezivní proces. Proto se v pooperačním období provádí elektroforéza, aby se urychlila regenerace tkání..

Dříve lékař musí vyloučit přítomnost následujících kontraindikací k léčbě:

 • onkologie jakékoli lokalizace a patogeneze;
 • problémy s cévami a srdcem;
 • akutní průběh zánětu s vysokou tělesnou teplotou;
 • kožní léze, včetně ekzému a dermatitidy;
 • nesnášenlivost elektrických postupů.

Někteří gynekologové nedoporučují fyzioterapii elektrodami během menstruace..

Tento proces však není kontraindikací pro elektroforézu..

Mechanismus účinku na nemoc

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického náboje v medicíně. Na pozadí manipulace se zvyšuje průtok krve, poskytuje se stálý přísun živin ve správném množství a proces hojení se zrychluje.

 • S léčivou elektroforézou se používají proudové impulsy a léky.
 • S přihlédnutím k diagnóze předepisují gynekologové galvanizaci mědí, jodem, zinkem a dalšími léčivými roztoky.
 • Výběr léku závisí na aktuálním hormonálním pozadí, stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, vaječníků.
 • Indikací pro elektroforézu na břiše v gynekologii je neúplné fungování žlutého tělíska.

Nadměrná produkce estrogenu vyžaduje použití jódu. Pokud se potvrdí hypofunkce vaječníků, použije se měď.

V případě potřeby se před fyzioterapií provádí IVF. Taková komplexní léčba je indikována na endometriózu. Absence kontraindikací vám umožňuje kombinovat léky.

Elektroforéza s magnézií v gynekologii je předepsána pro zánět v pánevní oblasti, chronický proces, přerušený cyklus, adhezivní proces. Provádění terapie v subakutním období přispívá k rychlému zotavení pacienta.

Seznam základních léků používaných k léčbě:

 1. Elektroforéza se zinkem v dolní části břicha. Procento složení se pohybuje od 0,5. Lék se používá k endocervicitidě, erozi. Léky jsou předepsány pro částečnou dysfunkci žlutého tělíska.
 2. Jodid draselný je účinný proti chronické bolesti.
 3. Hořčík a vápník, novokain přispívají k odstranění syndromu bolesti.
 4. Ke změkčení jizevnatých a adhezivních procesů se používají lidasové a zinkové přípravky. Na pozadí těchto kombinací je zajištěn normální průběh těhotenství.
 5. Léky proti bolesti se používají k léčbě bolestivých období. Přiřaďte 6-8 manipulací před cyklem.

Komplexní léčba patologií

Fyzioterapii lze provádět pomocí komplexů vitamínů, enzymů, antiseptik, sedativ a vazodilatátorů. Pro podávání přes kůži a sliznice se používají léky jako Papaverin, Euphyllin. Kombinace léků závisí na stavu ženského těla, identifikované patologii.

Časté fyzioterapeutické režimy pro různá onemocnění:

 1. Algomenorea nebo bolestivá menstruace, ke které dochází několik dní před začátkem cyklu. Tento jev prochází určitým časovým obdobím. Bolesti se objevují s různou intenzitou. Terapie elektroforézou je zaměřena na zmírnění bolesti a křečí. Novokain se používá z léčivých roztoků. Elektrody jsou umístěny na spodní části břicha. Terapie se skládá ze 6–8 manipulací. Gynekolog vypočítá dny tak, aby terapie skončila před nástupem menstruace.
 2. Zánět vyvolaný podchlazením nebo infekcí. Současná léčba je indikována po odstranění akutního zánětu.
 3. Elektroforéza s jódem se v gynekologii používá k upevnění účinku hlavní léčby. Dále se používá jodid draselný. Pomocí řešení je odstraněn zánět. Manipulace má pozitivní vliv na endokrinní systém, vyrovnává výkonnost vaječníků, štítné žlázy a hypofýzy.
 4. V boji proti erozi se doporučuje použít 2,25% roztok zinku..
 5. Pro zvýšení krevního oběhu u různých onemocnění je předepsána elektroforéza s lidázou. Účinnost terapie v průběhu adhezí v tubách pohlavního orgánu byla prokázána. Podobný léčebný režim se používá pro neplodnost. Terapie je však kontraindikována, pokud je pacient alergický na lidázu. Lék lze zředit vodou, alkoholem, Dimexidem.

Použití zinku a mědi pro těhotné ženy

Rozdíl v provedených manipulacích spočívá ve jménu použitého léku. Někdy je zobrazena břišní elektroforéza, při které je první elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Taková terapie se provádí zinkem, vápníkem, hořčíkem, hyaluronidázou, lidázou..

 1. Manipulace se zinkem a mědí je indikována v IVF k vyvážení rovnováhy progesteronu a estrogenu.
 2. Nadměrná produkce estrogenu klesá s použitím mědi.
 3. Zinek podporuje luteální fázi.
 4. Terapie koriguje hypofunkci vaječníků pro úspěšné početí.

Bylo prokázáno, že elektroforéza se zinkem má mnohostranný účinek. Rychle eliminuje adheze, má imunomodulační účinek a normalizuje aktivitu progesteronu. Stimulací sekrece příslušných hormonů se léčí neplodnost. Obtížnost manipulace spočívá v nedostatku vybavení ve všech zdravotnických zařízeních.

Těhotenství je období, kdy je užívání mnoha léků kontraindikováno. Některé léky způsobují potrat, zatímco jiné způsobují abnormality ve vývoji embrya. Elektroforéza je jednou z nejbezpečnějších terapeutických metod během období těhotenství..

Samostatně gynekologové identifikují seznam léků, které nepoškozují nitroděložní vývoj. Díky přímému účinku pouze na zaměření zánětu je zajištěno rychlé zotavení.

Chcete-li dosáhnout terapeutického výsledku, musíte dodržovat schéma předepsané gynekologem.

Hlavní indikace pro podstoupení elektroforézy pro těhotné ženy:

 • hypertonicita dělohy;
 • existuje možnost potratu;
 • gestóza nebo otok vyvolaný gestózou.

Během léčby jsou elektrody umístěny na krční límec nebo na nosní sliznici.

Nepokládejte elektrody na břicho. Je povoleno zadávat vitamíny a nezbytné mikroelementy. Těhotným ženám je předepsána elektroforéza po 8 týdnech.

 • Magnezie, papaverin, čípky s nízkou koncentrací aminofylinu se používají častěji.
 • Kontraindikace pro elektroforézu během těhotenství:
 • stav embrya, ve kterém jsou účinky léků, elektrický proud kontraindikovány;
 • špatná srážlivost krve;
 • onemocnění ledvin a jater;
 • pozdní gestóza a křeče;
 • trvalé zvracení;
 • nevolnost.

Recenze žen a gynekologů

Většina pacientů, kteří podstoupili léčbu elektroforézou, zanechává pozitivní hodnocení postupu.

Nejčastěji je předepsána léčba lidázou. Tento diagram je zobrazen pro koncepci. Některé ženy podstoupily takovou léčbu, aby se zbavily toxikózy. Elektroforéza působící na zvracení v mozku zlepšuje blahobyt nastávající matky.

Navzdory velkému počtu pozitivních recenzí gynekologové doporučují brát tuto terapeutickou techniku ​​vážně. Lékařský zákrok může předepsat pouze kvalifikovaný odborník. Předběžně se bere v úvahu stav a kontraindikace pro elektroforézu.

Po druhém porodu jsem měl relaps cervikální eroze. Gynekolog nabídl podstoupit elektroforézu po laboratorních testech. Bolest zmizela téměř okamžitě. Od léčby již uplynuly 3 měsíce. Cítit se dobře.

Anastia, 28 let

Po mnoho let jsem nemohla otěhotnět. Testy, zbytečné IVF a tak dále - se staly součástí mého obvyklého života. Jakákoli metoda navržená lékařem pro koncepci však nebyla účinná. Rozhodli jsme se kombinovat IVF s elektroforézou. Když jsem se 3 týdny po terapii obrátila na gynekologickou konzultaci, dozvěděla jsem se o těhotenství.

Ekaterina, 32 let

Bolestivé období mě neustále obtěžovalo. Poradil jsem se s gynekologem. Byla předepsána elektroforéza. Nejprve jsem se bál, ale fyzioterapeut mi vše vysvětlil před zákrokem. Už po 2-3 sezeních jsem cítil úlevu. Po ukončení léčby bolesti zmizely. První menstruace už byla normální.

Elena, 25 let

Výhody elektroforézy při léčbě gynekologických onemocnění

Léčba ženských chorob není způsobena pouze léčebným kurzem a vaginálními čípky. Mnoho chorob se vyvíjí v důsledku anatomických poruch.

Z tohoto důvodu se používá celá řada technik. Elektroforéza v gynekologii se používá tak často jako léčba bahnem.

Jejich význam je však stejný, léčivé přípravky vstupují do těla kůží.

Léčba gynekologických onemocnění elektroforézou je účinná metoda

Výhodou těchto technik je zachování funkčnosti gastrointestinálního traktu. Elektroforéza se používá s mnoha léky: s hořčíkem, zinkem, draslíkem atd..

, ale základní princip činnosti je založen na napájení stejnosměrného proudu na určité frekvenci.

Díky tomuto účinku může pacient podstoupit pouze terapeutické procedury bez chirurgického zákroku..

Jaký účinek

Elektroforéza se zinkem v gynekologii se používá již dlouhou dobu a samotná metoda vylučuje zbytky léků v krvi nastávající matky, čímž předchází následkům během těhotenství a po něm. Někdy je tento postup mnohem efektivnější než léčebné kurzy a někdy je mnohem bezpečnější..

Moderní medicína se stále více zaměřuje na nemoci ženských orgánů. Stále více hlášených případů onemocnění vyvolávajících oslabení průtoku krve v oblasti ženských pohlavních orgánů.

Na základě výzkumu vědci zjistili, že onemocnění postupuje v důsledku nedostatečné léčby drogami, protože účinné látky se jednoduše nedostaly do pánevních orgánů a usazovaly se na zdravých částech těla.

Prostřednictvím výzkumu medicína identifikovala několik dalších nových onemocnění způsobených nadbytkem drog ve zdravých orgánech..

Elektroforéza může pomoci zmírnit otoky

Elektroforéza s mědí nebo jiným lékem (v závislosti na předpisu lékaře) účinně bojuje proti patologiím:

 • eliminuje otoky;
 • snižuje bolest;
 • regeneruje pokožku.

Díky iontovému vstupu je stále méně registrovaných případů alergie na léky a výhodou metody je bezbolestný vstup na správné místo.

Za důležitou výhodu elektroforézy s jodidem draselným nebo mědí v gynekologii se považuje obcházení oběhového systému a gastrointestinálního traktu. Z tohoto důvodu je narušena práce ani jednoho orgánu..

Kdy jsou postupy

Indikace pro elektroforézu se zinkem, mědí, draslíkem, demexidem vycházejí z nedávných studií, které identifikovaly nová onemocnění, a seznam chorob a terapií se významně zvýšil:

 • chronické patologie pánevních orgánů;
 • zánětlivé procesy v přílohách;
 • neplodnost;

Často se provádí při přípravě na IVF

 • pooperační rehabilitační terapie;
 • regenerace tkáně vejcovodů;
 • zvýšená citlivost buněk na kurzy gynekologické léčby;
 • reprodukce sliznic;
 • rehabilitace po potratovém procesu;
 • odstranění otoku a zánětu;
 • chronické zánětlivé procesy;
 • terapie, která zlepšuje výživu buněk;
 • přípravná fáze ženských orgánů pro IVF.

Elektroforéza s jodem draselným se v gynekologii používá jako bezbolestná injekce léků do pochvy a vytváří účinek lékovky. Kvůli průchodu několika cyklů elektroforézy se léky absorbují do pochvy v několika krocích. Je třeba poznamenat, že kurz musí být dokončen úplně, aby byla léčba účinná..

Jaké léky se používají

Vzhledem k tomu, že terapie je založena na průchodu proudu tkáněmi těla, používají se pouze vodivé léky. Jejich výběr je založen na následujících parametrech:

Pro postup se často používá dimexid.

Nejběžnější v gynekologii jsou:

 • zinek;
 • jodid draselný;
 • měď;
 • dimexid.

Roztok zinku je široce používán pro léčebné postupy pro erozi a poruchu funkčnosti žlutého tělíska. Zinková elektroforéza zahrnuje použití roztoku 0,25 nebo 0,5%. Léčebný kurz v tomto případě dosahuje 30 dnů a návštěvy procedurální místnosti až 15krát. Interval mezi léčbou je 60 dní.

V pooperačním období se obvykle používá technika jodidu draselného, ​​protože ovlivňuje receptory bolesti a snižuje bolestivý syndrom v adhezích.

Užívání drogy je zakázáno během narušení funkčnosti vaječníků.

Jod draselný je obvykle nahrazen:

Je možné použít Novocain

Komplex zinku a lidázy se používá v případě zjizvení a adhezí ve vejcovodech po operaci. Zřídka se používá kvůli celému seznamu kontraindikací.

Je třeba poznamenat, že 10% žen pociťuje bolesti během menstruačního cyklu. Reakcí na ostré bolestivé období je někdy ztráta vědomí. V tomto případě odborníci doporučují použít 7denní léčebný kurz s novokainem.

Má postup kontraindikace

Kontraindikace se dělí na: úplné, omezené a obecné. Omezení postupů se zavádí během těhotenství, endokrinních onemocnění, chronického poškození ledvin a plicních onemocnění.

 • cysty;
 • rehabilitační období po operaci;
 • krvácející;
 • polypy;
 • léze papilomu a kondylomu;
 • jakýkoli typ rakoviny genitálií;
 • genetická predispozice, která ovlivňuje změny v měsíčním cyklu;
 • hnisavé léze.
 • Z tohoto videa se dozvíte. jak probíhá elektroforéza:
 • Obecná skupina:
 • nesnášenlivost k vypouštění;
 • nachlazení;
 • teplota;
 • HIV infekce;
 • jakýkoli typ hepatitidy a tuberkulózy;
 • rány nebo řezy v oblasti vedení;
 • exacerbovaná forma selhání ledvin nebo jater;
 • nemoci oběhového systému;
 • alkoholismus;
 • drogová závislost;
 • psychické odchylky.

Odborníci doporučují stacionární elektroforézu.

Zinek v elektroléčbě

Elektroforéza je fyzioterapeutická, profylaktická a terapeutická metoda ovlivňování těla, v důsledku čehož aktivní ionty léčivé látky (roztoku) pronikají hluboko do tkání a poskytují terapeutický účinek.

Elektroforéza je tedy předepsána pro různé nemoci, zejména zánětlivé povahy, a v různých oblastech medicíny..

Jaký druh elektroforézy léčiva se provádí pro konkrétní onemocnění, stanoví ošetřující lékař a lékař také určí, zda je nutné střídat elektroforézu s jiným lékem, jaké by mělo být dávkování, trvání postupu a průběh léčby. Nebude obtížné koupit léčivé látky pro elektroforézu.

Během elektroforézy se používají různé léky pro různé indikace, například lidáza, papaverin, euphyllin, jodid draselný, zinek, měď, různé skupiny antibiotik atd..

Například v gynekologii je výběr léku pro elektroforézu určen hormonálním pozadím, aktivitou a funkčností hormonálně závislých a pohlavních orgánů, zejména vaječníků, u některých zánětlivých procesů, například adhezí. V případě, že vaječníky fungují normálně, bez komplikací během akutní fáze adhezivního onemocnění, je třeba předepsat elektroforézu se zavedením jódu. Při hypofunkci vaječníků reprodukčního systému ženy s aktivací adhezivního onemocnění je předepsána elektroforéza s mědí a zinkem. Ale v tomto případě je důležité se ujistit, že tělo je ve stavu estrogenní saturace, a v případě funkčního žlutého tělíska vaječníků by měla být použita pouze elektroforéza se zinkem.

Roztok zinku se injektuje elektroforézou podle kožně-vaginální techniky. Elektroforetické procedury se zinkem jsou předepsány každý den nebo každý druhý den, doba léčby je obvykle 25-30 procedur.

Mezi kurzy elektroforézy je nutné dělat přestávky, které mohou být maximálně dva měsíce. Kromě procesu adheze je v gynekologii předepsána elektroforéza pro endometriózu, fibroidy, fibroidy, difúzní mastopatii atd..

Zánětlivý proces v ženských genitáliích lze kombinovat s dalším nezánětlivým onemocněním, například myomem, roztok pro elektroforézu obsahuje ionty zinku a jódu. Jód tedy inhibuje sekreci a uvolňování folikuly stimulujícího hormonu a zinek stimuluje sekreci a uvolňování luteinizačního hormonu hlavní žlázy těla - hypofýzy..

S fibroidy v těle ženy klesá obsah zinku a zvyšuje se množství iontů mědi a ve stavu úplného zdraví jsou tyto údaje naprosto opačné. K léčbě této nerovnováhy se elektroforéza provádí pomocí roztoku zinku v dolní části břicha, což inhibuje růst fibroidů a snižuje hyperestrogenismus.

V dospívání nemusí vývoj ženských pohlavních orgánů odpovídat věkovým ukazatelům z různých důvodů, zejména kvůli hormonální dysfunkci, proto se měď podává elektroforézou.

Zinková elektroforéza v gynekologii

První asociací se slovem terapie je léčba. Takto často léčí hlavní onemocnění ve všech oblastech medicíny a zejména v gynekologii..

Různé dnes existující fyzioterapeutické postupy umožňují nejen zvýšit účinek užívání léků, ale v některých případech je úplně opustit.

Osvědčeným postupem je elektroforéza zinku v gynekologii.

Podstata postupu

Galvanizace nebo elektroforéza je použití elektrického výboje pro lékařské účely. S pomocí tohoto typu fyzioterapie se zvyšuje průtok krve v ošetřované oblasti, což zase přispívá k příjmu více živin, urychluje proces hojení, zmírňuje zánět a bolest..

V gynekologii je rozšířená takzvaná léková elektroforéza - nejen proudové pulsy, ale také aplikace speciálních léků, které je dodávají přes kůži přímo do potřebných orgánů pomocí proudu.

V závislosti na příčině problému lze použít měď, zinek, jód, amidopyrin a další léky. Volba léku závisí na hormonálním pozadí a stavu hormonálně závislých orgánů malé pánve, zejména vaječníků.

Elektroforéza na břiše se zinkem je předepsána pro neúplnou funkci žlutého tělíska, při normální funkci vaječníků nebo při nadměrné tvorbě estrogenu - používá se jód.

Elektroforéza s mědí na spodní části břicha je účinná pro hypofunkci vaječníků. A v některých případech je předepsána jako přípravná fáze před vstupem do protokolu IVF, zejména u endometriózy. Je také možná postupná kombinace léků.

Indikace a kontraindikace

Postup elektroforézy není zdaleka nový, seznam gynekologických onemocnění, u nichž se jeho použití doporučuje, neustále roste.

Hlavní indikace pro elektroforézu jsou:

 1. obnovení endometria dělohy po potratu, potratu, kyretáži;
 2. prevence tvorby adheze po operaci nebo resorpci existující v pánevních orgánech;
 3. regenerace orgánů (děloha, trubice, vaječníky) po různých chirurgických zákrocích;
 4. příprava dělohy pomocí IVF;
 5. akutní a chronické zánětlivé procesy reprodukčního systému, které nepodléhají standardní léčbě léky;

Elektroforéza je velmi účinná při obstrukci vejcovodů, chronickém zánětu děložních přívěsků a v souladu s tím při komplexní léčbě neplodnosti. Kromě toho se v gynekologii používá fyzioterapie s elektroforézou pro endometriózu, fibroidy, myomy.

V tomto případě však existuje řada faktorů, u nichž se tento postup neprovádí:

 • ovariální cysta;
 • nádory pánevních orgánů;
 • děložní krvácení;
 • papilomy a kondylomy,
 • pohlavně přenosné nemoci;
 • celkové zhoršení zdravotního stavu spojené s ARVI;
 • tuberkulóza;
 • poškození ledvin a jater;
 • duševní poruchy;
 • kožní léze v místech zamýšleného ošetření.

Seznam kontraindikací stanoví pozorující specialista. Obvykle je předepsáno několik kurzů s přestávkou 1-2 měsíce. Kurz začíná 5. – 7. Den cyklu a skládá se z 15–25 procedur.

Jemnosti vedení

Stejně jako všechny postupy má elektroforéza vlastní sled akcí. Pro sezení se používá speciální přípravek se dvěma elektrodami, flanelová těsnění, která se navlhčí v léčivém roztoku.

Seznam kroků, které vám pomohou pochopit, jak probíhá elektroforéza v gynekologii:

 1. pacient leží na gauči, vystavuje spodní část břicha (něco jako příprava na ultrazvukové vyšetření);
 2. předem navlhčené polštářky v roztoku se umístí na ošetřenou oblast;
 3. poté technik umístí elektrody a zapne zařízení.

Celá relace trvá 15-20 minut. Během ní jsou cítit mírné pocity brnění. Pokud pocity způsobí velké nepohodlí, musíte o tom informovat fyzioterapeuta. Upraví frekvenci impulzů, nelze je tolerovat, aby se vyloučily popáleniny na pokožce.

Jak probíhá elektroforéza zinku v gynekologii? Rozdíl ve všech postupech je pouze ve formě injekčního léku. Ve zvláštních případech se provádí elektroforéza v dutině. V tomto případě je 1 elektroda vložena do pochvy a druhá zůstává venku. Kromě zinku se pro tuto metodu elektroforézy používá také vápník, hořčík, hyaluronidáza nebo jednoduše lidáza.

Elektroforéza s mědí a zinkem v gynekologii je často předepsána pro IVF, před vstupem do protokolu, k vyvážení rovnováhy estrogenu a progesteronu. Měď pomáhá snižovat nadměrnou produkci estrogenu, zatímco zinek podporuje luteální fázi. Hypofunkce vaječníků je tedy korigována na možnost úspěšného těhotenství..

Nejuniverzálnější účinek má elektroforéza se zinkem na spodní části břicha. Dobře se vyrovnává s adhezemi, do určité míry přispívá k imunomodulačnímu účinku a normalizaci aktivity progesteronu stimulací sekrece luteinizačního hormonu, což je zvláště důležité při neplodnosti.

Jedinou obtížností tohoto postupu je, že ne všechny nemocnice, kliniky a dokonce ani lékárny dnes nemohou najít potřebný lék pro elektroforézu. Ale možná se silnou touhou.

Zinek pro elektroforézu, jaké procento. Kontraindikace postupu

Ženám v pozici není předepsáno mnoho léků, aby se zabránilo potratu nebo abnormalitám ve vývoji plodu. Existují však situace, kdy elektroforéza působí jako nejbezpečnější způsob zavádění léků do těla nastávající matky bez rizika vážných následků pro plod..

Postup je optimální díky malým dávkám léčiva, které jsou dodávány přímo do orgánu, který potřebuje léčbu.

Ke snížení kontraktility pohlavního orgánu se používá magnézie, která působí na stěny cév a svalů, což způsobuje jejich uvolnění.

Díky postupu klesá náchylnost dělohy na hormon oxytocin, který je odpovědný za kontrakci. Ženský krevní tlak se normalizuje, bolest zmizí, riziko komplikací nebo potratu klesá.

Elektroforéza s papaverinem také uvolňuje křeče krevních cév a svalů vnitřních orgánů, zlepšuje krevní oběh a má sedativní účinek.

Eufillin během těhotenství by měl být používán s velkou opatrností a pouze pod lékařským dohledem, protože je považován za účinnou látku. Lék se účinně vyrovná s gestózou.

Ačkoli se snaží nepředepisovat zbytečné léky během čekání na dítě, elektroforéza je v tomto případě nejbezpečnějším způsobem, jak zavést léky do těla..

Indikace pro těhotenství:

 • zvýšený tón dělohy; hrozba předčasného porodu;
 • gestóza a doprovodný otok.

Když je předepsána fyzioterapie?

Hlavní indikace pro použití této techniky jsou:

 • gynekologické chirurgické zákroky;
 • abnormální vývoj genitálií;
 • hypoplázie dělohy;
 • zánětlivé procesy nervů v oblasti kyčle;
 • příprava na těhotenství nebo protokol o oplodnění in vitro;
 • onemocnění mléčných žláz;
 • ucpání potrubí;
 • zánětlivé procesy v děloze;
 • nedostatek ovulace;
 • čištění dělohy;
 • neplodnost;
 • hormonální nerovnováha.

Fyzioterapie v gynekologii

V případě neplodnosti v gynekologii je široce používána fyzioterapie, která pomáhá obnovit tělo žen. Během těhotenství lze navíc předepsat fyzioterapii..

Během tohoto období pomáhají snižovat pravděpodobnost potratu, eliminovat toxikózu. Poporodní terapie podporuje rychlejší hojení stehů.

Jaké léky se používají v gynekologii?

Elektroforéza v gynekologické praxi je předepsána pro zánětlivá onemocnění malé pánve, chronické procesy, pro různé poruchy menstruačního cyklu, pro adheze. V akutním procesu není fyzioterapie předepsána.

Ale v subakutním období přispívají elektrické postupy k rychlému zotavení..

Takže drogy:

 • Elektroforéza se zinkem Pro postup se použije 0,25-0,5% roztok zinku. Předepsáno pro endocervicitidu různé etiologie při léčbě eroze. Zinkové přípravky jsou také předepsány pro neúplnou funkci žlutého tělíska.
 • Chronické procesy s bolestivými syndromy jsou léčeny jodidem draselným, osvědčily se přípravky z hořčíku a vápníku. Zmírňuje elektroforézu bolesti s novokainem.
 • Adheze a jizevnaté procesy ve vejcovodech jsou změkčeny pomocí lidasových přípravků se zinkem, což mnoha ženám umožnilo počat a normálně nosit miminka..
 • Pokud se léčí bolestivá menstruace, používají se léky proti bolesti. Bezprostředně před měsíčním krvácením je předepsáno 6 až 8 ošetření..

Elektroforéza je zavedení léčivých látek do těla pomocí stejnosměrného proudu. V tomto případě působí na tělo dva faktory - lék a galvanický proud.
V roztoku, stejně jako v tkáňové tekutině, se mnoho léčivých látek rozkládá na ionty a v závislosti na jejich náboji se zavádějí během elektroforézy z jedné nebo druhé elektrody. Při průchodu proudu do tloušťky kůže pod elektrodami tvoří léčivé látky tzv. Kožní depa, ze kterých pomalu vstupují do těla, avšak ne všechny léčivé látky lze použít pro elektroforézu. Některé léky pod vlivem proudu mění své farmakologické vlastnosti, mohou se rozkládat nebo tvořit sloučeniny, které mají škodlivý účinek. Proto je-li nutné použít jakoukoli látku pro medicinální elektroforézu, je třeba studovat její schopnost proniknout pokožkou při působení galvanického proudu, určit optimální koncentraci roztoku léčivé látky pro elektroforézu, zejména rozpouštědla. Praktické použití tedy našlo univerzální rozpouštědlo dimethylsulfoxid (DMSO), které beze změny farmakologických vlastností léčiva podporuje jeho průnik kůží. Koncentrace většiny léčivých roztoků používaných pro elektroforézu je 1-5%.

Zavádění léčivých látek elektroforézou má oproti obvyklým metodám jejich použití řadu výhod:

 1. Léčivá látka působí na pozadí elektrochemického režimu buněk a tkání změněných pod vlivem galvanického proudu;
 2. Lék přichází ve formě iontů, což zvyšuje jeho farmakologickou aktivitu;
 3. Vytvoření "kožního depotu" prodlužuje dobu působení léku;
 4. Vysoká koncentrace léčivé látky se vytváří přímo v patologickém ohnisku;
 5. Sliznice gastrointestinálního traktu není podrážděná;
 6. Poskytuje možnost současného podávání několika (z různých pólů) léčivých látek.

Menstruační dysfunkce (elektroforéza mědi a "anodická galvanizace" mozku)

 • 27.dubna 2009
 • Technika elektroforézy mědí Desková elektroda (anoda) s těsněním 15 * 20 cm, zvlhčená 2% roztokem síranu měďnatého, je umístěna na lumbosakrální oblast, rozdvojená katoda 8 * 10 cm je umístěna na oblasti třísla.
 • Současná síla a doba expozice během elektroforézy mědi
Sériové číslo postupu1234Pět6 a následující
Síla proudu, mA68deset12jedenáctšestnáct
Doba expozice88deset12čtrnáctšestnáct

Ošetření se provádí denně. 25-30 procedur na kurz.

Při léčbě elektroforézou zinku a mědi je vhodné provádět 2-3 cykly expozice s přestávkami 2-3 měsíce.

Hypofunkce vaječníků a anovulace s převládající nebo primární změnou aktivity vaječníků (nejčastěji kvůli chronické salpingo-ooforitidě) jsou léčeny vibrační masáží nebo galvanizací „zbabělce“ zóny (metoda č. 25). Doporučuje se provést 2-3 cykly léčby s dvouměsíční přestávkou.

Patologická menopauza

V současné době je obecně uznána centrální geneze patologického průběhu klimakterického období, určitou roli hrají mozkové hemodynamické poruchy (vazospazmus).

Pokud v klinickém obrazu onemocnění dominují vegetativní-vaskulární poruchy („návaly horka“), je zobrazena elektroforéza oblasti límce aminofylinem (metoda č. 11), galvanizace cervikofaciální oblasti, ruční masáž oblasti límce nebo „anodická galvanizace“ mozku.

Metoda "anodické galvanizace" mozku Anoda o velikosti 5 * 6 cm je umístěna ve středu čela, katoda o velikosti 10 * 10 cm - na dolní části zad. Anodickou galvanizaci lze provést ve dvou režimech.

Volba režimu je způsobena závažností klinických projevů onemocnění: protože tyto postupy zvyšují patologicky sníženou funkční labilitu vyšších regulačních center nervového systému, pacientům s častými a silnými „návaly horka“ je zobrazeno jmenování režimu II a ženy s menšími vegetativně-vaskulárními poruchami - režim I anodické galvanizace, který zajišťuje adekvátnost stimulu k počátečnímu funkčnímu stavu nervového systému. Ošetření se provádí denně po dobu 20 procedur.

Galvanizace (cervikofaciální oblast nebo anodická) se doporučuje provádět formou 2-3 cyklů léčby s 2-3 měsíčními přestávkami.

S převahou stížností na emoční a duševní poruchy (nevhodné reakce na chování ostatních, zvýšená podrážděnost, nespavost nebo narušený spánek, nemotivovaný strach atd.).

) doporučuje se endonazální galvanizace (metoda č. 9) a po 6–8 týdnech pauzy - obecná elektroforéza vápníkem (metoda č. 16a).

„Příručka fyzioterapie“, A.N. Obrosov

Vaginitida (kolpitida) Vyskytuje se v důsledku invaze Trichomonas, infekce střevní flórou, kandidózy, gonokoků (vzácné).

Léčba: lokální darsonvalizace pomocí vaginální elektrody, každá 15-20 minut, s pocitem slabého tepla, denně, po dobu až 20 procedur (metoda č. 89); induktotermie pomocí speciálního vaginálního induktoru (nástavec EPG-1), dávka expozice je nízkoteplotní nebo bez pocitu tepla, po dobu 20 minut, denně, po...

Zahrnutí fyzikálních faktorů do celkového komplexu opatření hraje pozitivní roli při přípravě pacientů na plánované chirurgické zákroky na genitáliích..

Účel fyzioprofylaktických postupů: zaprvé, zlepšit funkce kardiovaskulárního systému a dýchacího systému; zadruhé, aktivace trofických procesů a sterilizace ložisek infekce v operační oblasti.

Proto je vhodné je provádět ve formě komplexu, včetně aeroionoterapie (pro ženy s...

Zánětlivý proces ve sliznici cervikálního kanálu a v tkáních děložního čípku - může vést ke vzniku eroze děložního čípku lokalizované kolem jeho vnějšího os.

Fyzioterapie cervikální eroze by neměla být prováděna bez předběžného kolposkopického, cytologického nebo histologického vyšetření a následného dynamického sledování výsledků expozice.

Pomocí těchto studií se odhalí rysy patologického procesu, který stav...

Fyzioprofylaxe během těhotenství má tři hlavní cíle: zvýšení odolnosti těla těhotné ženy, zejména proti infekčním chorobám; optimalizace procesů adaptace těhotné ženy v podmínkách zvýšených požadavků na hlavní systémy těla; zajištění podmínek pro normální vývoj plodu, díky kterému je fyzioprofylaxe nezbytnou součástí jeho předporodní (nitroděložní) ochrany. Ztvrdnutí těla těhotné ženy se provádí vzduchovými lázněmi, po nichž následují vodní procedury. Tónují...

V akutním stadiu zánětu s omezeným zaměřením, stabilizací procesu a přítomností odtoku hnisu je indikováno UV záření.

Působí na čtyři pole, každé o rozměrech 25 × 20 cm: první - zadní povrch horní třetiny stehen; druhá - přední plocha horní třetiny stehen; třetí - lumbosakrální oblast k gluteálnímu záhybu; čtvrtý - spodní část přední břišní stěny k tříselnému záhybu (chránící tento před...

Každá dívka by měla být vedena v otázkách souvisejících s menstruačním cyklem, pokud má zájem na zachování svého zdraví a zdraví svých budoucích dětí.