Přítomnost krvavého výtoku jeden měsíc po porodu

Krvavý výtok po porodu je zcela přirozený jev. V průměru trvají až 1,5 měsíce, avšak uvedené období se může lišit v jednom či druhém směru. Některé ženy se obávají, že ještě měsíc po porodu krvácejí. S čím to může být spojeno, považuje se to za normální a jaké příznaky by měla upozornit mladou matku? Těmito otázkami se budeme zabývat v našem článku..

Povaha poporodního výtoku

Během těhotenství ženy významně zvyšují objem krve cirkulující v těle. Podle statistik se množství krve může zvýšit o 30-50%. Příroda tedy poskytuje dostatečnou výživu a přísun kyslíku pro vyvíjející se dítě v děloze a také vytváří jakousi krevní rezervu ke zmírnění následků porodu a poporodního období. Cévy dělohy se rozšiřují a v době porodu dosáhne její zásobení krví maxima.

V procesu porodu a po nich po dobu 2-3 dnů dochází k poměrně aktivnímu výtoku, který je označen lékařským termínem "lochia". Jedná se o přirozený proces, který by neměl být zastrašován. S takovými sekrety může ženské tělo ztratit až 1,5 litru krve, což je také normou. Kromě toho malé množství lochií vylučovaných venku může naznačovat jejich akumulaci v děloze, což může způsobit zánětlivý proces. Je však nesmírně důležité včas odlišit lochii od děložního krvácení, které má přibližně stejný vzhled. Koneckonců, takové krvácení je plné smrti, proto vyžaduje urgentní lékařský zásah..

Pozdní poporodní výtok

Krvácení, ke kterému dochází u žen měsíc po porodu, může mít různé příčiny. Pokud je porodící žena sužována pochybnostmi, je lepší se poradit s lékařem.

Dlouhodobá lochie. Křečové kontrakce dělohy, začínající po porodu a trvající nějakou dobu, se během přikládání dítěte k prsu zintenzívňují a pomáhají děloze zbavit se krevních částic a sraženin v ní. Lochia jsou zbytky porodních cest, placenty, endometria, které se vylučují několik dní po porodu. Na konci prvního týdne po porodu se jejich barva změní, získají hnědý odstín, budou bledší, stále vzácnější a do konce prvního měsíce se sekrece lochie zastaví. U některých žen je výtok z lochie zpožděn o 1,5 měsíce po porodu a ještě více. Toto je limit normy a může být obvykle způsoben následujícími důvody:

 • Žena nekojí. Současně se neprodukuje hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy, takže její čištění probíhá pomaleji. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny nebo nepříjemný zápach, není důvod k obavám, postupně zmizí.
 • Porod byl proveden císařským řezem. Steh na děloze jí brání ve správném smrštění, a proto je proces jeho obnovy zpožděn. Podobně je doba krvácení ovlivněna zraněními a slzami, které se vyskytly během porodu, uložením vnitřních stehů.
 • Děloha během těhotenství byla silně natažena kvůli velké velikosti plodu nebo přítomnosti několika plodů, což zvyšuje dobu zotavení.
 • Přítomnost fibroidů, fibroidů, polypů brání normální kontrakci dělohy, což prodlužuje dobu výtoku.
 • Narušení srážení krve. Lékař musí být upozorněn na existenci tohoto problému i ve fázi plánování dítěte. A samozřejmě by žena měla být připravena na to, že přirozené krvácení po porodu bude trvat mnohem déle než obvykle..
 • Nadměrné cvičení může vést ke slzám svalů a dokonce k krvácení, což zpomaluje proces poporodní obnovy a prodlužuje dobu výtoku.

Vzhled menstruace. Obvykle po dobu dvou měsíců po porodu nemají ženy menstruaci. Ale to platí pro ty matky, které kojí dítě. V tomto případě uvolněný prolaktin inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulů a obnovení menstruačního cyklu..

U žen, které z nějakého důvodu nepřipojují dítě k prsu, může menstruace pokračovat do měsíce a půl po porodu..

To je dobré znamení a naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonálního pozadí ženského těla. Vzhledem k tomu, že během menstruace je výtok bohatý a má jasně červenou barvu, musí žena správně určit, zda skutečně jde o menstruaci, nebo začala krvácení z dělohy, které je extrémně nebezpečné pro zdraví a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Zánětlivý proces ve vnitřních pohlavních orgánech. Může to být způsobeno částicemi placenty, endometria zbývajícími v porodních cestách nebo infekcí připojenou během operace.
Včasný pohlavní styk. Lékaři obvykle doporučují zdržet se intimních vztahů dva měsíce po narození dítěte. Během tohoto období by měly být obnoveny pánevní orgány. Pokud partneři zahájí pohlavní styk dříve, než je doporučená doba, může to vést ke krvácení..

Přítomnost eroze děložního čípku může v pozdním období po porodu vyvolat hnědé nebo špinění. Gynekolog může potvrdit diagnózu. Předepíše také vhodnou léčbu, během níž se pohlavní styk nedoporučuje..

Co by mělo způsobit poplach

Pokud místo snížení objemu výtoku náhle prudce vzroste, měla by se žena poradit s lékařem, protože v tomto případě to může být příznak děložního krvácení. Pokud je standardní vložka namočená v krvi po dobu 40-60 minut po dobu několika hodin po sobě, mluvíme o vnitřním krvácení.

Pokud výtok získá nepříjemný hnilobný zápach nebo žlutozelený odstín, pak se s největší pravděpodobností ve vnitřních pohlavních orgánech vyvíjí zánětlivý proces. Důvodem může být ohyb děložních trubiček a v důsledku toho nahromadění lochie.

Zánětlivý proces v děloze může vést k rozvoji endometritidy. Může to být doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, horečkou a hnisavým výtokem. Při potvrzování diagnózy lékař rozhodně předepíše antibakteriální léky a kyretáž dělohy.

Kromě těchto faktorů je důvodem pro naléhavou lékařskou pomoc také:

 • výskyt sraženin, hlenu;
 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšená tělesná teplota, slabost, zhoršení zdraví;
 • doba vybíjení je více než 6-7 dní.

Aby se děloha zotavila co nejdříve po narození dítěte, lékaři doporučují spát častěji na břiše nebo alespoň odpočívat v této poloze. Také byste neměli chodit s přeplněným močovým měchýřem, je lepší jít na toaletu při prvním nutkání..

Ve většině případů je výtok, který u žen přetrvává ještě měsíc po porodu, přirozený a nevyžaduje žádnou akci ani léčbu. Během tohoto období se však mohou projevit problémy, které se objevily během porodu, například erozivní procesy v děložním čípku nebo zbytky placenty v děloze. Porodící žena by proto měla pečlivě sledovat intenzitu a povahu výtoku, aby si včas všimla alarmujících příznaků..

Šarlatové špinění: krev měsíc po porodu

Šarlatový vaginální výtok po propuštění dítěte se vyskytuje bez ohledu na to, zda byl přirozený nebo zda se používá císařský řez. Normální příčinou krvácení je obnova orgánů, zejména tam, kde byla placenta přímo připojena ke stěně. Vzhledem k tomu, že se pomalu stahuje na správnou velikost a tělo ženy vylučuje tekutinu z rány.

Pokud šarlatová krev odešla z genitálního traktu, nejčastěji jde o přirozené důsledky vzhledu dítěte a trvá 14 až 21 dní, ale stane se, že v jiném typu výtoku zůstane po celou dobu po narození. Kolik krve je normální? Kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se krvácení nezastavilo do měsíce po porodu? Zvažme každou otázku podrobněji.

Krvácející

Pokud se chystáte stát matkou, buďte připraveni, že červený výtok bude v prvních dnech silnější než během silného menstruačního cyklu. Mohou také existovat sraženiny, ale každý den jich bude méně. Když poprvé stojíte na nohou, může vám jejichor doslova stékat kvůli jeho hromadění ve vagině..

Během této doby byste neměli používat tampony, protože mohou způsobit infekci a dráždit vagínu poté, co dítě přirozeně přijde. Mnohem lepší volbou by byly velké kalhotkové vložky, urologické vložky nebo pleny..

Krvavý výtok po porodu časem přestane být tak hojný a množství krve bude stejné jako při normální menstruaci..

Pak se změní velikost a vnější jezero. Brzy po narození budou jasně červené, poté hnědé a žluté. To bude známkou uzdravení vnitřního orgánu. Pamatujte, že fyzická aktivita může způsobit, že vaše tekutina bude tmavší..

Během kojení vás mohou doprovázet krvácení a bolesti břicha, protože se zvyšuje koncentrace oxytocinu, což způsobuje kontrakci dělohy. Asi po sedmi dnech by mělo být krvácení méně bolestivé a méně závažné..

Šarlatová barva

Šarlatový výtok po porodu, o měsíc později, někdy obsahuje fragmenty exfoliativní tkáně dělohy a hlenu. Sekréta by měla postupem času získat průhlednou barvu a vydržet až 6 týdnů, přičemž by neměla mít nepříjemný zápach.

Za krvácení po porodu o měsíc později jsou odpovědné nejen kontrakce a čištění vnitřních orgánů, ale i další faktory, jako například:

 1. trauma nebo řez perinea během porodu;
 2. cervikální rány;
 3. problémy se srážením;
 4. prasknutí a krvácení zevnitř děložního svalu.

Pokud se lochie náhle stanou extrémně bohatými a potřebujete vyměňovat hygienické vložky častěji než každé dvě hodiny, měli byste to neprodleně oznámit svému lékaři nebo navštívit nemocnici, kde jste porodili. Velmi závažné krvácení vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud:

 • náhlé zastavení lochie;
 • objevila se horečka - nad 38 ° C;
 • barva krve se změnila a stala se šarlatovou;
 • doprovázený velmi silnou bolestí v žaludku;
 • obsahuje sraženiny.

Statistika

Postnatální špinění jeden měsíc po porodu se vyskytuje u 5% čerstvých matek. Je diagnostikována ztráta krve vyšší než 500 ml. Existuje zvýšené riziko tzv. Primární ztráty poporodní krve během prvních 24 hodin po narození.

 1. vícečetná těhotenství;
 2. velká velikost dítěte;
 3. polyhydramnios;
 4. dlouhá dodávka dítěte;
 5. placenta previa;
 6. Celková anestezie;
 7. infuze síranu hořečnatého a předčasné oddělení placenty.

Ve většině případů únikové masy odpovídají atonii nebo poruše kontrakce svalů dělohy. Důvodem jsou někdy také zbytky placenty v děloze, trauma nebo poruchy srážlivosti.

Hygiena

Ženské tělo trvá přibližně 1-2 měsíce, než se znovu objeví ve formě po objevení nového člena rodiny. Během tohoto období se děloha podobá velké hojivé ráně, která vyžaduje zvláštní péči..

Zásady intimní hygieny:

 1. Umývejte si rozkrok co nejčastěji, vždy po výměně polštářků. Je povoleno používat intimní hygienické kapaliny s neutrálním pH nebo šedým mýdlem. V lékárnách je možnost koupit speciální antiseptika s protizánětlivým účinkem pro rozpuštění ve vařené vodě. Kromě toho zmírňují perineální bolesti po vaginálním porodu díky analgetikům v jejich složení..
 2. Poté, co krev zmizí po narození dítěte, měli byste zapomenout na koupel. Koupání v teplé vodě rozšiřuje cévy a způsobuje silné a hojné vypouštění. Nezapomeňte umýt ve sprše, v bidetu nebo v misce s teplou převařenou vodou.
 3. Umyjte se od ohanbí směrem ke konečníku, ne naopak. Neotírejte pokožku, ale jemně se jí dotýkejte ručníkem, abyste zachytili přebytečnou vlhkost.
 4. Je důležité nosit vhodné spodní prádlo. Kalhotky by měly být načechrané, nejlépe bavlněné. Když lochie a perineální trauma dráždí pokožku, možná nebudete chtít nosit spodní prádlo, když ležíte nebo spíte. Taková ventilace rány by měla být prováděna několikrát denně..

Přívod vzduchu urychluje hojení perineu.

Návrat kritických dnů

U žen, které se rozhodnou kojit, asi 80% může očekávat, že začnou menstruovat za 10-11 měsíců. Kojení zpomaluje menstruaci a ovulaci přibližně o 20 týdnů nebo déle. Není však neobvyklé, že vaše menstruace trvá déle než 20 týdnů. Každá žena a její hladiny hormonů jsou jedinečné, takže je těžké přesně říci, kdy bude menstruace pokračovat. U některých žen se vrací další měsíc po narození, u jiných až po úplném kojení.

V prvních měsících po odchodu dítěte bude vaše menstruace velmi nepravidelná a bude trvat kratší nebo delší než vaše normální menstruace. Některé ženy zjišťují, že jejich první menstruace je tak silná, že kvůli intenzitě toku používají vložky i tampony..

Menstruace je pro mladou matku nepříjemná, ale pokud je množství tekutiny normální, není důvod k obavám. V případě nadměrného objemu vyhledejte lékaře..

Výtok po porodu

Poslední aktualizace: 06/06/2020

Obsah článku

 • Jak dlouho trvá výtok po porodu?
 • Výtok po porodu: norma a patologie
 • Výtok, který může být známkou patologie
 • Tělo ženy v poporodním období, video
 • Menstruace a výtok po porodu
 • Poporodní zotavení

Abyste se vyhnuli možným komplikacím po porodu, musíte věnovat pozornost svému tělu a sledovat množství a složení sekrecí, tělesnou teplotu, bolest. Koneckonců, výtok po porodu naznačuje, že porodní cesty jsou otevřené a vnitřní povrch dělohy je stále ve fázi hojení, takže jakákoli infekce, která se tam dostane, může způsobit vážné problémy.

Jak dlouho trvá výtok po porodu?

Každou mladou matku zajímá, jak dlouho trvá výtok po porodu, jak dlouho trvá a v jaké situaci může být nadměrné trvání lochie známkou poruch v těle? Samozřejmě, každý případ je individuální, ale výtok u žen po porodu se obvykle zastaví o 42 dní - tak dlouho trvá období po porodu.

Doba propuštění po porodu

Výtok po porodu: norma a patologie

Jaké výtoky po porodu se považují za normální? Voní a jakou mají mít barvu - tmavou nebo světlou? Jsou doprovázeny bolestí? Někdy se ukáže, že žena nezná odpověď na tyto otázky a může se velmi bát, že se výtok objevil po porodu. Zjistíme, jaká by měla být normální lochie a po kolika dnech se výtok po porodu obvykle zastaví.?

Lochia je obvykle velmi bohatá v prvních hodinách po porodu. Současně je nesmírně důležité kontrolovat jejich objem lékařem. Z tohoto důvodu se ženám nedoporučuje používat hygienické vložky, ale upřednostňovat absorpční pleny, které umožní lékaři přesněji posoudit intenzitu vypouštění a nevynechat komplikace, jako je děložní krvácení..

Abychom zhruba odhadli objem lochie, stojí za zvážení, že hmotnost dělohy bezprostředně po narození dítěte je asi 1 kilogram, zatímco po ukončení výtoku, kontrakce a hojení vnitřního povrchu dělohy jeho hmotnost nepřesahuje 60 gramů.

Je pozoruhodné, že v poporodním období je lochie z 80% tvořena krví v nezměněné formě (krevní destičky, leukocyty a erytrocyty), takže výtok může mít charakteristický nasládlý zápach. Zbývajících 20% normálního výtoku v prvních hodinách po porodu je speciální sekrece děložních žláz, které jsou odpovědné za rychlé zotavení a hojení povrchu dělohy.

Následující dny budou známky normálního poporodního výtoku postupně klesat na intenzitě. V prvních dnech by objem vypouštění neměl být větší než 400 ml a úplné zastavení lochie je pozorováno 6-8 týdnů po narození dítěte.

První dny v lochii mohou být patrné krevní sraženiny. Avšak po 7-10 dnech nejsou takové sraženiny pozorovány v normálních sekrecích. V průběhu času mění špinění po porodu barvu. Na začátku období po porodu má lochie jasně červenou barvu, do poloviny období se hnědý výtok po porodu stává normou a v poslední době jsou nahrazeny průhledným slizovitým výbojem. Hlen označuje hojení dělohy.

Výtok, který může být známkou patologie

Pokud máte po porodu malý výtok nebo se náhle zastavili, může to být jasný příznak patologie - lochiometry. Důvodem pro snížení nebo úplné zastavení lochie může být křeč děložního čípku, který jednoduše „neuvolňuje“ výtok ven. To platí zejména pro první dny po narození dítěte. Tato odchylka od normy je charakterizována zpožděním v děložní dutině lochie, v důsledku čehož je orgán protažen. Současně žena cítí tíhu a bolest v dolní části břicha, děloha se zvětšuje, horečka začíná vzestupem teploty na 38-40 stupňů. Pokud se neporadíte s lékařem včas, může se vyvinout zánět endometritidy dělohy. Pro léčbu jsou lochiometry obvykle předepisovány antispazmodické a redukční léky, méně často antibiotika. Někdy je eliminace akumulace lochie možná pouze vyprázdněním děložní dutiny.

Žena po porodu

Dalším důvodem k naléhavé návštěvě lékaře je hojný, silný výtok po porodu. Tento příznak může být známkou abnormalit v procesu kontrakce dělohy a také signalizovat porušení srážení krve. Obě podmínky představují hrozbu pro život ženy, a proto vyžadují okamžitá opatření..

Také někdy v prvních několika hodinách po porodu dochází ke krvácení ze stehů položených na slzy v porodních cestách. Obvykle se to stane, pokud nejsou splněny požadavky na zajištění maximálního odpočinku těchto zón - vyloučení fyzické aktivity, sexuální odpočinek, kontrola namáhání a povaha stolice, žádný tlak na švy. Pokud k takové situaci dojde, je důležité okamžitě vyhledat lékaře..

Jiné příznaky patologie v povaze a množství výtoku

Ukončení vybíjení dříve než 6 týdnů po porodu (40-50 dní). Výjimkou jsou případy předčasného ukončení kojení. V takových situacích může mladá matka začít obnovovat menstruační cyklus, zatímco kojící žena má obvykle první menstruaci mnohem později. Je to způsobeno produkcí speciálního hormonu (prolaktinu), který je odpovědný za kojení, v těle kojící matky. Určitá hladina prolaktinu interferuje s tvorbou nového vajíčka a může potlačit proces ovulace (ale to neposkytuje 100% antikoncepci), což brání mužům začít před ukončením kojení.

Pokud se 7-10 dní po porodu objeví světlé skvrny, je o tom naléhavě nutné informovat lékaře. Podobnou situaci lze pozorovat, pokud je hojení dělohy pomalé nebo nesprávné..

Pokud výtok s krevními sraženinami po porodu skončil a začal znovu, také stojí za to co nejdříve jít do nemocnice. To může naznačovat náhlý nástup děložního krvácení..

Někdy po porodu se objeví hnisavý nazelenalý nebo žlutý výtok s nepříjemným zápachem. Tato situace obvykle naznačuje, že infekce vstoupila do dělohy. Takový pach je často známkou již vzniklé endometritidy, jejíž léčba vyžaduje hospitalizaci v nemocnici a komplexní léčbu krok za krokem.

Směs bílých vloček s kyselou vůní, konzistence připomínající tvaroh, se svěděním a zarudnutím pochvy a bolestivým močením, svědčí o drozdech. Měli byste o tom také informovat svého lékaře, protože infekce kvasinkovými houbami přináší ženě mnoho nepříjemností..

Další příznaky, které by vás měly upozornit v období po porodu

Kromě prudké změny v povaze a intenzitě výtoku by žena měla být upozorněna na další nepříjemné příznaky. Prvním z nich je bolest v podbřišku. Samozřejmě, že v prvních dnech se děloha intenzivně stahuje, což způsobuje paroxysmální nepohodlí v dolní části břicha, zejména zhoršené kojením. Nárůst bolestivých pocitů, výskyt ostrých křečí by však měl být důvodem pro naléhavou návštěvu gynekologa.

Dalším jistým příznakem poruchy funkce těla je zvýšení tělesné teploty. Zde je pouze nutné vyloučit výskyt stagnace mléka v prsu - laktostázu, která způsobuje prudké a silné zvýšení tělesné teploty. Pokud na hrudi není bolest a „tíže“ a tělesná teplota je vyšší než 37 stupňů, měli byste naplánovat návštěvu lékaře. Možná se tímto způsobem objeví infekce v děložní dutině. Mezi další příznaky infekčních komplikací patří celková nevolnost, bolesti hlavy, závratě, bolesti těla a kloubů..

Tělo ženy v poporodním období, video

Porodník, gynekolog Kovaleva Irina Vladimirovna v poporodním období. Zdroj - kliniky Skandinávie

Menstruace a výtok po porodu

Jak bylo uvedeno výše, začátek menstruačního cyklu v poporodním období závisí na povaze výživy dítěte. Pokud je plně kojen, menstruace obvykle chybí po celou dobu krmení. V případě smíšeného krmení se menstruace vrátí po 4–5 měsících. Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě (například při absenci mléka), cyklus se obnoví po několika měsících.

V každém případě, kdykoli se obnoví menstruace ženy, mladé matky často zaznamenávají výskyt acyklického výtoku po porodu, nestabilitu cyklu a zpoždění nástupu první menstruace. Pokud máte některý z těchto příznaků, nebojte se, ale pro svůj vlastní klid o tom informujte svého lékaře..

Poporodní zotavení

Každá žena v poporodním období by měla vědět, že kojení je vynikající prevencí všech druhů komplikací. Koneckonců, když je dítě aplikováno na prsa, okamžitě se uvolní hormon oxytocin, který také způsobuje kontrakce dělohy. Po krmení může žena pozorovat viditelné zvýšení výtoku, které je spojeno přesně s kontrakcí svalů dělohy a nemělo by vyvolávat obavy.

Pro urychlení kontrakce dělohy by měl být močový měchýř včas vyprázdněn. V období po porodu je vhodné to dělat každé tři hodiny, i když žena nemá výrazný pocit plného močového měchýře a vyhýbá se zácpě.

Během 1-2 měsíců po porodu nemůže být výtok absorbován pomocí tamponů, a to právě proto, že neodstraňují lochii, ale jednoduše je absorbují. To může vést k množení patogenních bakterií a mikroorganismů. Místo tamponů se doporučují vložky nebo pleny. Vyberte si neochucené produkty, protože musíte kontrolovat nejen barvu a množství lochie, ale také jejich vůni.

Dobrá osobní hygiena je nezbytná. Zvláště stojí za to sledovat hygienu genitálií jeden až dva týdny po porodu, kdy je výtok stále krvavý. V tuto chvíli je zakázáno vykoupat se, omezeno pouze na sprchu. Proud vody ze sprchy by neměl být příliš silný a měl by směřovat zepředu dozadu - a pouze zvenčí. Pro bezpečné čištění vnějších pohlavních orgánů a vaginální sliznice se doporučuje používat speciální přípravky - například mycí gely Ginokomfort pro intimní hygienu. Tyto fondy byly vyvinuty specialisty farmaceutické společnosti VERTEX, vyznačují se bezpečným složením, které zahrnuje přírodní účinné látky, a také mají všechny potřebné certifikáty, certifikáty a další potřebné dokumenty..

Sexuální odpočinek trvá až 42 dní a intimní vztahy jsou obnoveny až po kontrolním ultrazvuku pánevních orgánů, vyšetření porodníkem-gynekologem a adekvátní volbě metody antikoncepce.

Sportovní aktivity po porodu
Prameny:

 1. VČASNÁ DIAGNOSTIKA A PREVENCE PODVOLENÍ POSTPORODÍ Naumkin N.N., Ivanyan A.N., Smirnova T.I. // Bulletin of new medical technologies. - 2008. - č. 2. - S. 46-48.
 2. KYTOLOGIE DĚLNÍ LOCHIE V ENDOMETRITIS PO PRÁCI. Kupert M.A., Kupert A.F., Solodun P.V. // Acta Biomedica Scientifica. - 2004. - č. 2. - S. 172-175.

Cystická fibróza: moderní úspěchy a současné problémy. Kapranov N.I. et al // M., - 2005.

Hodnota cytologického vyšetření lochie při hodnocení stavu dělohy v poporodním období. Z.K. Fursov. A.P. Nikonov, N.A. Lutfulaeva, E.A. Kuchurova // Porodnictví a gynekologie. - 1991. - č. 1. S. 45-49.

Pooperační hnisavé septické komplikace v porodnictví (predikce, prevence, včasná diagnostika a terapie). Kryukovskij S.B. // Dis. dr. Miláček. Sciences. - M., -2002. - S. 266.

Krvavý výtok po porodu, jeden měsíc po porodu

V důsledku těhotenství a porodu dochází v těle ženy k vážným změnám. Návrat do normálu bude nějakou dobu trvat. V důsledku zahrnutí mechanismů obnovy se začíná objevovat výtok po porodu - lochia. Mohou být fyziologické nebo patologické..

Krvavý výtok po porodu

Během těhotenství se objem krve cirkulující v těle ženy může významně zvýšit. Statistiky ukazují, že jeho množství se může zvýšit o 30-50%. To je nezbytné k zajištění toho, aby dítě dostávalo odpovídající výživu a přísun. Tímto způsobem se navíc vytváří rezerva krve, která usnadňuje proces porodu a poporodní zotavení. Dochází k expanzi cév dělohy. V době, kdy se dítě narodí, jeho zásoba krve dosáhne svého maxima.

Lochia se objevuje kvůli skutečnosti, že během porodu dochází k poškození sliznice a cév dělohy. Tento jev je zvláště pozorován v místě připojení placenty. Po narození dítěte se děloha začne čistit. Musí se zbavit zbytků plodového měchýře, krevních sraženin a odlupovaného epitelu. Sekrece také obsahují směs, která se vytváří v cervikálním kanálu..

Lochia je pozorována, dokud se všechny rány v děložní dutině nezhojí a nemůže se vrátit do normálního stavu. Během zotavení se normalizuje velikost orgánu a obnovuje se epitel. Pokud očistný proces probíhá bez komplikací, lochie se zastaví po 5-8 týdnech. Přesná doba vybíjení závisí na následujících faktorech:

 • fyzická aktivita ženy;
 • schopnost dělohy se stahovat;
 • laktace;
 • věk ženy;
 • srážení krve;
 • stav tkání dělohy;
 • stav hematopoetického systému.

První tři dny lochie připomínají klasickou menstruaci. Jejich objem se postupně zmenšuje. Zpočátku to může být až 500 ml denně. Časem množství vypouštění klesá na 100 mililitrů denně..

Existuje několik typů poporodního výtoku. Odborníci do seznamu zahrnují následující typy lochií:

 1. Krvavý. Toto je první poporodní výtok. Obvykle mají jasně červenou barvu. Voní jako čerstvá krev. Výtok se skládá z krvavých sraženin a částic mrtvé tkáně. Obsahují velké množství erytrocytů, které určují barvu lochie.
 2. Serózní lochie. Objeví se přibližně 4 dny po dodání. Jsou světlejší barvy než špinění. Serózní lochie jsou hnědavě růžové. Počet červených krvinek v nich klesá. V tomto případě je pozorován nárůst počtu leukocytů. Výtok má zatuchlý zápach.
 3. Bílá lochia. Objeví se 10. den po porodu. Výtok se konečně rozjasní a nažloutne. Mají tekutou konzistenci. Necítí. Postupně množství výboje klesá. Stávají se štíhlejšími a kvetoucími. 5-6 týdnů po porodu obsahuje výtok pouze hlen z cervikálního kanálu děložního čípku.

Aby se vytlačila mrtvá tkáň, hlen a další produkty, které zůstaly v těle po porodu, děloha se stahuje. To vede k bolesti v dolní části břicha. Připomínají kontrakce. Po opakovaném porodu se pocity bolesti zvyšují.

Někdy po 3 týdnech se může objevit černá lochie. Pokud neexistují žádné bolestivé příznaky a nepříjemný zápach, považuje se takové vypouštění za patologii. Mohou vzniknout v důsledku hormonálních procesů v těle a také změn ve složení hlenu.

Pozdní poporodní výtok

Krvácení může také nastat měsíc po porodu. Později může být lochie vyvolána různými faktory. V normální situaci kontrakce dělohy pokračuje po určitou dobu po porodu. Zintenzivňují se, když si žena vloží dítě do prsou. To pomáhá děloze očistit se od krevních částic a sraženin v ní. Pokud žena nedojčí, nenastává hormon prolaktin, který stimuluje kontrakci dělohy. To se stává důvodem pomalého čištění orgánu. Pokud ve výtoku nejsou žádné krevní sraženiny a lochie nemají nepříjemný zápach, není důvod se obávat. Postupně se vypouštění zastaví.

Existuje řada dalších důvodů, které prodlužují dobu čištění dělohy po porodu. Seznam obsahuje:

 1. Porucha srážení krve. Pokud je problém znám předem, je nutné o něm informovat lékaře ve fázi plánování těhotenství. Žena by měla být připravena na přirozené krvácení, které bude trvat mnohem déle..
 2. Velké ovoce. To způsobí, že se děloha během těhotenství více protahuje. Podobný jev lze pozorovat, pokud existuje několik druhů ovoce. Silné protahování prodlužuje čas potřebný pro návrat orgánu do předchozí velikosti.
 3. Porod byl proveden císařským řezem. V důsledku toho se na děloze vytvoří steh. Brání jí ve správném uzavírání smluv. Výsledkem je zpomalení procesu obnovy. Podobný jev lze pozorovat, pokud došlo k poraněním a prasklinám během porodu, stejně jako k otevření silného krvácení, které vyžadovalo chirurgický zákrok a šití.
 4. Děloha obsahuje polypy, myomy a myomy, které jí brání v normálním kontrakci. To vše vede ke prodloužení doby vybíjení..

Žena obvykle nemá menstruaci do 2 měsíců po porodu. Pravidlo se však vztahuje pouze na kojící pacientky. V tomto případě se uvolňuje prolaktin, který inhibuje produkci estrogenu, který je zodpovědný za zrání folikulu a obnovení menstruačního cyklu. U žen, které z nějakého důvodu nepřipojily dítě k prsu, se menstruace může zotavit během 1-1,5 měsíce po porodu. Takové jevy jsou považovány za pozitivní znamení. Vzhled menstruace naznačuje rychlé zotavení dělohy a hormonální hladiny. Během menstruace se výtok stává bohatým a jasným. Žena v období po porodu se musí ujistit, že jde skutečně o menstruaci. Je třeba si uvědomit, že existuje riziko krvácení z dělohy, které vyžaduje neodkladnou péči..

Patologické výtoky po porodu a důvody jejich vzniku

Pokud se lochie začala zmenšovat, ale pak se jejich objem prudce zvýšil, je to důvod k obavám. Tento příznak může naznačovat otevření děložního krvácení. Pokud je standardní vložka nasáklá krví za 40-60 minut, jedná se o vnitřní krvácení.

Pokud výtok získá hnilobný zápach nebo se stane žlutozeleným, může to znamenat vývoj zánětlivého procesu ve vnitřních pohlavních orgánech. Příčiny jeho výskytu mohou být ohyb děložní trubice a hromadění lochie. Zánětlivý proces, který se vyvinul v děloze, může způsobit endometritidu. Tento jev je doprovázen silnou bolestí lokalizovanou v dolní části břicha. Kromě toho dochází ke zvýšení tělesné teploty a výskytu hnisavého výboje. V boji proti patologii lékař předepíše antibakteriální léky a kyretáž dělohy.

Následující příznaky mohou také naznačovat přítomnost patologií:

 • žena má zvýšenou tělesnou teplotu;
 • ve výtoku se objevují hleny a sraženiny;
 • dochází k obecnému zhoršení blahobytu;
 • slabost je přítomna;
 • bolest v podbřišku.

Příčinou přetrvávajícího krvácení v prvních hodinách po porodu může být prasknutí děložního čípku, pokud byly špatně přišity nebo zůstaly bez povšimnutí. V tomto případě je lokální krvácení pozorováno v tkáních pochvy a perinea. Po důkladném vyšetření lékař otevře hematom a znovu ušije slzy. Důsledkem děložního krvácení může být rozvoj anémie. Toto jméno bylo dáno nedostatkem hemoglobinu a v důsledku toho porušením dodávky kyslíku do tkání těla. Pokud žena v tomto stavu kojí dítě, nemůže se u něj také vyvinout. Seznam dalších důvodů vedoucích ke vzniku krvavého výtoku měsíc po porodu může zahrnovat:

 1. Části placenty a membrány zůstaly v děloze. To významně zpomaluje proces hojení a může vyvolat vznik silného krvácení, které se vyvíjí náhle. Jeho charakteristickým rysem je absence bolesti.
 2. Dochází k atonii nebo hypotenzi dělohy. Patologie je spojena s jejím nadměrným roztahováním, ochablostí nebo oslabením. Pokud je pozorována slabá kontraktilní aktivita, krev z pochvy vytéká buď kontinuálním proudem, nebo odděleně. Tento stav je nebezpečný pro život ženy a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.
 3. Nadměrné cvičení po porodu. Podobný jev je pozorován v důsledku příliš brzkého pohlavního styku..
 4. Malá menstruace. Tento název byl dán postupnému návratu ženského reprodukčního systému k menstruační funkci. U některých skupin porodních žen začíná být 21. až 28. den zaznamenán opakovaný výskyt krvavého výtoku.

Diagnostické testy

Pokud má žena sklon ke krvácení, provede se úplná diagnostika. Lékař zkontroluje u pacienta patologie spojené s chronickými a genetickými chorobami. Bude brána v úvahu velikost dělohy a srážení krve. Při pozdním výtoku krve po porodu zahrnuje vyšetření následující studie:

 • měření tělesné teploty, krevního tlaku a pulzu;
 • kontrola fundusu dělohy;
 • provádění obecné diagnostiky;
 • vyšetření pohlavních orgánů;
 • obecné analýzy a ultrazvuk.

Pokud se u ženy objeví měsíc po porodu jasně červený výtok, vyšetření začíná kontrolou fundusu dělohy a močového měchýře. Poté se hodnotí kvalita a množství lochie. Za tímto účelem zvážte těsnění 15 minut po naplnění..

Poranění často vedou k rozvoji krvácení, kvůli kterému se děloha nemůže smrštit a vrátit se do předchozí podoby. Pokud se při kontrole orgánu nezjistí žádné abnormality, vezme se v úvahu přítomnost bolesti u ženy a výsledek vyšetření pochvy. Je sledován celkový stav pacienta. Lékař měří puls, tělesnou teplotu a krevní tlak. Normálně by měla být pokožka pacienta světlá a rty by měly být růžové. Sliznice by neměly být suché.

Při vnitřním krvácení je pozorována silná bolest. Vagina je oteklá. Kůže získává tmavě modrý odstín. Poté se může objevit černý výboj. Pokud jsou přítomny všechny výše uvedené příznaky, znamená to přítomnost tržné rány uvnitř nebo vně.

Léčba patologie

Léčba děložního krvácení závisí na stavu ženy. Proces probíhá po etapách. Zpočátku se provádí diagnostika a vyšetření, během nichž jsou identifikovány příčiny patologie. Po celou tu dobu jsou monitorovány tlak a puls.

Práce dělohy se obnovuje užíváním drog. Léky jsou vybírány individuálně. Chlad se aplikuje na dolní část břicha, aby se uvolnily křeče a zastavilo krvácení. Pokud se objeví měsíc po porodu, může být pacientovi předepsán oxytocin. Léčba se používá ke stimulaci svalové kontrakce. Aplikuje se jako kapátko během porodu nebo po narození dítěte. Dále se používá methylergometrin. Činidlo se podává intramuskulárně. Používá se pouze v období po porodu. Léčba urychluje kontrakci svalů dělohy.

Specialista vyšetří dělohu a zavede tampon obsahující kontrakční pomůcku. Pokud části placenty zůstanou uvnitř, provádí se čištění orgánů v celkové anestezii..

Pokud nelze krvácení zastavit, je problém vyřešen chirurgickým zákrokem. Lékař může:

 • mačkání v poškozených nádobách;
 • šití tržných ran a poranění uvnitř orgánů;
 • odstranění dělohy.

Chirurgie se provádí pouze jako poslední možnost. Všechny chirurgické zákroky se provádějí v celkové anestezii. Pokud dojde k těžké ztrátě krve, je možná transfuze krve.

Krvácení a výtok v šestinedělí

Po porodu je těhotenství nahrazeno novým obdobím - obdobím po porodu, možná ne méně a někdy ještě obtížněji než těhotenství. Mnoho žen pečujících o novorozence nevěnuje pozornost svým vlastním problémům a považuje je za něco nepodstatného. Tato nedbalost může následně vést k vážným zdravotním komplikacím. Lze jim však zabránit.

Jaké je období po porodu?

Poporodní období začíná bezprostředně po narození placenty a trvá přibližně 6-8 týdnů. Během této doby není fyzický stav ženy ani zdaleka normální. Děloha, která po porodu váží asi 1 kg, je téměř nepřetržitá rána.

Ve snaze vrátit se do normálního stavu se děloha neustále stahuje, v důsledku čehož se její velikost postupně zmenšuje. Děloha se navíc snaží očistit, což se děje poporodním výtokem, kterému se říká lochie.

V poporodním období výtok trvá asi 6-8 týdnů, během nichž se děloha vrátí do své normální velikosti. Pokud žena nedojčí, její tělo začne fungovat jako dříve, to znamená, že začne menstruovat. V období po porodu může být výtok velmi bolestivý. Aby se předešlo komplikacím, je nutné vytvořit příznivé podmínky pro sekreci, aby se děloha volně stahovala a lochie volně vynikla. Pokud něco zasahuje do tohoto procesu, zvyšuje se pravděpodobnost krvácení a infekce dělohy a jedná se již o komplikace, které je třeba léčit v nemocnici.

Co přispívá ke kontrakci dělohy? Hlavně samozřejmě kojení. Zpočátku, když dítě začne sát, cítí matka něco podobného jako porodní bolesti doprovázené pulzující bolestí v podbřišku. Výtok se začíná stupňovat, objevují se krevní sraženiny - to jsou zcela normální jevy..

Druhým faktorem přispívajícím k rychlejší kontrakci dělohy je včasné vyprazdňování močového měchýře a střev. Prvních několik dní po porodu je vhodné, aby žena ležela častěji na břiše - přispívá to k odtoku lochie.

Pokud v poporodním období krvácení končí do 8. týdne a nepřináší ženě nepohodlí, pak se vše děje podle očekávání. Obvykle do sedmého dne je výtok vzácnější, obsah krve v nich klesá, stávají se světle růžovými a poté zcela bělavými, slizkými - a tak dále, dokud úplně nezmizí.

Bylo prokázáno, že u kojících žen končí krvácení v poporodním období rychleji. Pokud se dítě narodilo císařským řezem - vše se naopak děje pomaleji.

Kdy mám navštívit lékaře?

Okamžitě byste měli kontaktovat odborníka, pokud se výtok stal hnisavým, má nepříjemný zápach a po růžovém, krvavém výtoku začala opět jasně červená. Všechny tyto příznaky naznačují komplikace, které nezmizí samy o sobě, ale přinesou spoustu potíží, pokud nepožádáte o pomoc lékaře..

Mělo by to způsobit obavy z krvácení v časném období po porodu, které trvá déle než 15 dní.

Co jiného by se mělo bát?

Je bezpodmínečně nutné dodržovat přísná pravidla osobní hygieny: po každé návštěvě toalety důkladně umyjte, zejména pokud jsou poporodní stehy. Mnoho lékařů doporučuje používat dětské mýdlo pro tyto účely, a ještě lépe, kupodivu to zní, domácí mýdlo, nejčastější hnědé. Je to takové mýdlo, které pomůže dobře vysušit pokožku bez vyvolání alergické reakce..

Kromě toho by měla být vložka měněna po každé návštěvě - alespoň každé 4 hodiny. Tato opatření vám umožní chránit se 90% před různými komplikacemi..

Během celého období po porodu byste se neměli sprchovat a také používat vaginální tampony. Toto je velmi vážné varování - toto je nejjednodušší způsob, jak se nakazit! Gynekolog, který zakazuje sexuální aktivitu v období po porodu, se vás také snaží chránit před infekcemi. Sexuální kontakt je jedním z nejkratších způsobů, jak „chytit“ infekci.

Obecně byste měli být při zahájení styku po porodu mimořádně opatrní. Faktem je, že sliznice ženy zůstávají po dlouhou dobu zranitelné a příliš citlivé a pohlavní styk jí nemusí poskytnout ty nejpříjemnější pocity. Nejprve je nutné používat kondom, nejlépe lubrikantem - pomůže zvlhčit pochvu, čímž sníží bolest u ženy, a navíc ji ochrání před různými infekcemi, které by v normálním „prenatálním“ stavu nezpůsobily sebemenší obavy..

Poporodní problémy

Všechny potíže, které čekají na ženu po porodu, lze rozdělit na vážné problémy a „maličkosti“. Vážné komplikace navíc obvykle vyžadují ošetření v nemocnici. Je však chybou si myslet, že můžete „maličkosti“ ignorovat. Pokud s nimi nebudete „jednat“ okamžitě, mohou v budoucnu přinést spoustu zármutku..

Faktory, které mohou přispět k rozvoji PPH:

- Nadměrně natažená děloha - v důsledku vícečetného těhotenství nebo velkých plodů.
- Obtížná prodloužená práce.
- Polyhydramnios.
- Nesmršťující se děloha - k tomu dochází kvůli dlouhým porodním bolestem.
- Příliš rychlé oddělení dětské sedačky.
- Prasklá děloha.
- Prolaps dělohy.
- Vaginální slzy.
- Zbytky placenty v děloze.
- Porušení srážení krve u matky. Může to být vrozená anomálie nebo může vyplynout z užívání určitých léků, jako je aspirin..

Poporodní krvácení: prevence

Aby se předešlo komplikacím spojeným s poporodním krvácením, je-li to možné, je nutné provést kvalifikovaná preventivní opatření. Proto musí žena během těhotenství podstoupit mnoho různých krevních testů. Lékaři vyšetřují počet leukocytů, krevních destiček a erytrocytů, čas krvácení, čas srážení krve, hladinu hemoglobinu... Pokud je zjištěna jakákoli patologie, lékař předepíše řadu zvláštních preventivních opatření pro těhotnou ženu.

Takovým nastávajícím matkám hrozí zvýšené riziko krvácení během porodu nebo v období po porodu. Ideální možností je, pokud je porodnice přijata do speciální porodnice se specializací na lékařskou péči o ženy s onemocněním krve. Pokud to lékař uzná za vhodné, dostane žena transfuzi vlastní krve, která jí byla odebrána předem.

Ihned po porodu jsou navíc ženám injekčně podány speciální léky, které by měly urychlit kontrakci dělohy a zkrátit tak dobu poporodního krvácení..

Druhy vybíjení po měsíci po dodání

Porod je přirozený proces, ale pro ženské tělo je docela obtížný. Reprodukční orgány potřebují opravu. Menstruace začíná až za 4–9 měsíců. To přímo závisí na zvoleném způsobu krmení. Absolutorium jeden měsíc po porodu nemůže být měsíčně. To jsou lochie. Tímto způsobem se děloha očistí. Lochias obvykle trvá asi 2 měsíce. Postupně se stávají vzácnějšími. Výtok po 30 dnech obvykle způsobuje u žen úzkost. Příznak však často není patologický. Je důležité věnovat pozornost barvě výboje. To umožní určit jejich povahu a přibližnou hlavní příčinu vzhledu.

Mít dítě je pro každou ženu velmi důležitý proces.

Jaká je doba trvání výstupu lochiy

Poporodní výtok - lochie. Příznak není patologický. To je normální a je zaměřeno na fyziologické čištění dělohy..

Výtok se objeví ihned po porodu a trvá až 9 týdnů. Množství takového tajemství postupně klesá. Barva časem ztrácí svoji sytost. Za 2 měsíce úplně zmizí..

Nelze přesně říci, jak dlouho lochie vydrží. Toto je individuální indikátor a přímo závisí na:

 • fyziologické vlastnosti těla konkrétní dívky;
 • průběh porodu dítěte;
 • závažnost dodávky;
 • síly kontrakce dělohy;
 • pravděpodobné komplikace během porodu;
 • způsob krmení dítěte.
Doba propuštění po porodu může záviset na charakteristikách průběhu těhotenství.

Důležitou roli hraje také dědičný faktor. Ovlivněny jsou také pravděpodobné patologické procesy. U některých žen může lochie úplně zmizet do měsíce a půl po narození dítěte..

Lochie se vyskytuje do hodiny po narození dítěte. První den je výtok velmi hojný. Riziko krvácení je vysoké. Proto zdravotníci sledují stav porodící ženy. Lékař musí být informován o všech patologických změnách a negativních příznacích. To pomůže poskytnout včasnou a vhodnou pomoc..

Průměrná doba uvolňování lochie je jeden a půl měsíce. Tento čas bude stačit na úplné obnovení ženského těla a normalizaci pracovní kapacity orgánů reprodukčního systému. Tělo se připraví na nástup první menstruace, ke které může při umělém krmení dojít již za 2–4 ​​měsíce.

Lochia by se neměla přestat 1-2 týdny po narození dítěte. Tento příznak je patologický. Vyžaduje lékařskou pomoc. Takový rychlý konec období zotavení je prostě nemožný. To naznačuje nedostatečnou kontrakci dělohy..

Prodloužená přítomnost sekrecí také není normou. Lochia se může ukázat jako skutečné krvácení, které signalizuje patologické změny v těle. Pacientovi může být diagnostikován zánětlivý proces.

Jaké jsou příčiny výtoku 30 dní po porodu

První věc, kterou je třeba hledat, je barva. Podle něj lze pochopit fyziologický nebo patologický výtok. První 2 dny po porodu má výtok tmavě červenou barvu.

Někdy může výtok trvat déle než 30 dní

Během několika příštích týdnů je lochie hnědá. To je jasný znak normy, která nevyžaduje léčbu. Před koncem výběru se rozjasní a mohou být dokonce průhledné. Stín nažloutlý.

Důvody pro výskyt sekrecí v závislosti na barvě jsou uvedeny v tabulce.

Žlutý výbojAsi do třetího týdne je výtok bledě žlutý. Tento příznak není důvodem k obavám. Jasný odstín lochie s pronikavým hnilobným zápachem je známkou zánětlivého procesu v děloze. Příznak se obvykle objeví asi 3 týdny po porodu, ale může se objevit dříve.
Pokud je ve složení přítomen hlen - endometritida, tekoucí latentně.
Zelená lochiaUveďte endometritidu. Jasná odchylka od normy. Kompozice může obsahovat částice hnisu.
BílýMusíte věnovat pozornost dalším projevům. Lékař by měl být konzultován, pokud jsou přítomny následující příznaky:
• nepříjemný zápach s kyselinou;
• kýčovitý charakter;
• svědění ve vaginální oblasti;
• zarudnutí v genitální oblasti.
Uvedené příznaky naznačují průběh zánětlivého nebo infekčního procesu. Vyžaduje vaginální výtěr.
ČernáPříznak bude normou, pokud není doprovázen žádnými dalšími projevy. Vzhled těchto sekrecí je děsivý, ale ve skutečnosti je zelená lochie nejnebezpečnější..
NačervenaléNasycená barva by měla být přítomna pouze první den. Za měsíc by takové lochie neměly být. V opačném případě příznak naznačuje krvácení, které vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Vysoké riziko nutnosti hospitalizace.

Měsíc po porodu má menstruace obvykle barvu:

 • hnědavý;
Výtok může mít jinou barvu, ale nemělo by docházet k svědění a dalším patologickým příznakům
 • světle červená;
 • nažloutlý.

Přirozený výtok by neměl být doprovázen cizími příznaky, zejména svěděním a pálením v pochvě.

Jaká je vůně kurva

Důležitý faktor a vůně. Nejprve je zřetelné aroma čerstvé krve. K dispozici je železné stínidlo. Po týdnu vůně zhnije. Takové lochie jsou také za měsíc. Musíte být opatrní, pokud lze aroma popsat jako:

 • páchnoucí;
 • špatně vonící;
 • shnilý;
 • Ryba.

Všechny tyto příznaky jsou patologické. Je třeba se odvolat k lékaři. Rozhodně byste neměli váhat kontaktovat lékařskou instituci.

Pokud má výtok nepříjemný zápach, vyhledejte lékaře

Jak vypadají lochie po císařském řezu

Po císařském řezu nemůže lochie skončit za měsíc. V tomto případě je vybíjení delší než po standardní dodávce. Pravděpodobná je také tvorba komplikací. Riziko infekce je vysoké. Objeví se zánětlivý proces.

Postupně bledne výtok. Jejich objem také klesá. V průběhu času může lochia zbělat..

Jaká je prevence komplikací

Abyste snížili riziko komplikací po porodu, musíte dodržovat základy osobní hygieny. Jinak může dojít k infekci a zánětu. Lékaři doporučují:

 • vyzvednout poporodní gynekologické vložky a pravidelně je měnit;
 • dočasně přestat používat tampony;
 • pravidelně se umýt;
 • k ošetření švů používejte antiseptika.

Prudká změna barvy naléhavě potřebuje navštívit lékaře.

Toto video vám řekne o vlastnostech výtoku po porodu:

Kdy navštívit lékaře

Následující příznaky byste měli konzultovat s lékařem:

 • šarlatový výtok měsíc po porodu;
 • podivný a dokonce páchnoucí zápach z výtoku;
 • pěnivá konzistence výtoku;
 • nadměrně hojná lochie;
 • svědění a pálení v pochvě;
 • nadměrně prodloužená lochie od 2 měsíců;
 • zelený odstín výboje;
 • pruhy hnisu;
 • rychlé zhoršení zdraví.

Po porodu se musíte o své zdraví dobře starat. V tomto okamžiku se zvyšuje riziko vzniku patologií..

Samozřejmě, před menstruací se mohou různá chronická onemocnění zhoršit a je často obtížné určit bez pomoci odborníka, kde je norma a kde se odchylka od ní..Jaká je normální teplota v předvečer vašeho období?