Jaká je normální velikost vaječníků u žen s menopauzou, existují folikuly?

Nástup menopauzy je způsoben snížením intenzity vaječníků. Snižují produkci pohlavních hormonů, což vede ke změnám ve fungování jiných systémů, vzniku komplexu symptomů charakteristických pro menopauzu. Mnoho žen se zajímá o to, jak se reprodukční systém mění s věkem, zda jsou folikuly ve vaječnících v době menopauzy a jaká velikost příloh je v tomto období považována za normální..

skrýt Fungování vaječníků během menopauzy Změny vaječníků během menopauzy Důvody změn Normální velikost během menopauzy Patologie Cysta Polycystické maligní novotvary Prevence poruch během menopauzy Revize stravy Cvičení Lidové recepty Multivitaminové komplexy

Fungování vaječníků s menopauzou

V reprodukčním věku funguje reprodukční systém stabilně, v pravidelných intervalech dozrává vajíčko, dochází k ovulaci a je možné otěhotnět. Určitá hladina estrogenu a progesteronu je v těle neustále udržována. S věkem se počet folikulů neustále snižuje, aktivita přívěsků klesá a s tím i množství produkovaných pohlavních hormonů, což výrazně ovlivňuje práci kardiovaskulárního, endokrinního a nervového systému.

Jak se vyvíjejí klimakterické změny, zvyšuje se transformace tkání, dochází k patologickým poruchám spojeným s nedostatkem estrogenu a progesteronu.

Změny vaječníků během menopauzy

V menopauze dochází ke globální restrukturalizaci práce těla, její hlavní část spadá do reprodukčního systému. Dochází ke změně velikosti, intenzity práce, mohou se objevit známky skrytých patologií. Když víte, co se stane s vaječníky během menopauzy, můžete rychle rozpoznat porušení jejich práce a podniknout včasná opatření.

Důležité! Změny jsou nevratné a končí úplným zastavením fungování vaječníků se ztrátou schopnosti otěhotnět..

Každá žena má určitý počet folikulů měřených přírodou, všechny ukazatele jsou odlišné, nemění se po celý život. Se začátkem vyhynutí reprodukčního systému v něm začínají změny, které ovlivňují tkáň samotného orgánu. Začíná se degenerovat do pojivové vazby, místo žlutých těl zaujímají hyalinní hrudky. Na konci procesu ztrácí žena příležitost otěhotnět. Jak počet folikulů vysychá, ovulace se zastaví a spustí se menstruace. Vajíčková buňka se již netvoří, jako je žluté tělísko, které okamžitě snižuje množství progesteronu.

Transformace je přísně individuální z hlediska intenzity i intenzity, může trvat i více než 10 let. Selhání menstruačního cyklu se stává první předzvěstí nástupu menopauzy. Postupně je výtok stále vzácnější, dokud se úplně nezastaví. Po 12-18 měsících můžeme hovořit o nástupu úplné menopauzy. Poté se v průběhu několika let zmenšuje velikost vaječníků u žen s menopauzou a atrofie tkání.

Důvody pro změnu

Ve věku 45–50 let reprodukční systém většiny žen prakticky vyčerpal svůj potenciál. Období plodnosti končí, zásoby folikulů vysychají a s nimi se zastaví aktivní práce vaječníků. Stejně jako zbytečný orgán se začínají měnit a ztrácejí význam. Tento proces je doprovázen hormonálními poruchami, mohou se objevit nová onemocnění. Normálně by se měl objem příloh snížit. Pokud dojde k nárůstu, pak možná důvod spočívá ve vývoji onemocnění vaječníků během menopauzy, které jsou diagnostikovány u 20-30% žen.

Normální velikost v menopauze

Climax je obvykle rozdělen do 3 fází:

 1. Premenopauza, kdy se teprve začínají objevovat první příznaky menopauzy, vyjádřená selháním menstruačního cyklu, návaly horka, záchvaty závratí.
 2. Menopauza, během níž období úplně zmizí, dochází k rozsáhlé hormonální změně.
 3. Postmenopauza, charakterizovaná adaptací těla na nové podmínky, atrofií vaječníků, degenerací tkání a ztrátou plodnosti.

V každé fázi dochází k postupné změně tvaru, hustoty a velikosti orgánu. Na pozadí poklesu hladin estrogenu se objem snižuje. Nejprve se za normální ukazatele považuje délka do 25 mm, šířka dosahuje 12-15, tloušťka se pohybuje od 9-12. V dalších fázích se délka zmenší o 5 mm, ostatní indikátory zůstanou nezměněny. Norma velikosti vaječníků u postmenopauzálních žen se liší v závislosti na postavě, individuálních charakteristikách těla, ale po několika letech by se ukazatele měly znovu snížit.

Patologie

Ne všechna menopauza prochází bez šoků. Pouze malá část žen uvádí mírnou nevolnost, která nemění kvalitu života. Většina spravedlivého sexu plně cítí kouzlo změn souvisejících s věkem. Mezi nejčastější příznaky patří:

 • přílivy a odlivy,
 • narušení menstruačního cyklu a postupné ukončení menstruace,
 • poruchy kardiovaskulárního systému a vestibulárního aparátu,
 • snížená imunita,
 • nespavost,
 • vegetativní-vaskulární dystonie,
 • zhoršení chronických onemocnění.

Patologické procesy v přílohách se stávají častým jevem. Patří mezi ně cysta, polycystické, maligní nádory.

Cysta

Reprodukční systém prochází nejen změnami s věkem, ale také se stává zranitelným vůči řadě nemocí. Hormonální chaos a snížená imunita se stávají předpoklady pro vznik orgánových patologií. Cysty jsou funkční, když akumulace tekutiny začíná znovu v dutině z již uvolněného folikulu. Vznikají v důsledku hormonálního narušení, typičtějšího pro ženy v plodném věku, když se obnoví rovnováha pohlavních hormonů, samy se rozpustí.

Novotvar lze označit:

 • ostrá, dobře lokalizovaná bolest v dolní části břicha,
 • prodloužení menstruačního cyklu,
 • krvácení nesouvisející s menstruací.

Jako léčba jsou předepsány orální antikoncepce, které obnovují hormonální hladiny. Ve většině případů nádor zmizí.

Folikulární cysta je častější v menopauze. Může se rozpustit sám, ale to vyžaduje cílenou léčbu. V tomto případě folikul neopouští dutinu vůbec, ale začne se v ní hromadit další tekutina, což vede ke zvýšení objemu, bolesti a nepohodlí v dolní části břicha. Příznaky jsou podobné funkčnímu pohledu, aby bylo možné určit, proč vaječníky během menopauzy bolí a co dělat v každém případě, pouze lékař může provést transvaginální ultrazvuk. Diagnózu brzdí počínající degenerace tkání do pojivové tkáně.

Léčba je nutná, spočívá ve jmenování hormonálních léků, pokud nedojde k žádnému účinku po dobu několika měsíců nebo cysta nadále roste, doporučuje se chirurgický zákrok.

Polycystická

Toto onemocnění je typické pro období menopauzy, spočívá ve vytvoření normálního folikulu, ale s neschopností opustit dutinu. Nevyvážená rovnováha poměru pohlavních hormonů vyvolává zesílení epitelu. Protože není dostatek progesteronu, nedochází k ovulaci, je ztracen měsíční cyklus, je cítit bolest. Po významné přestávce vaše menstruace trvá déle, se spoustou výtoku. Se zpožděním ve vývoji několika folikulů se vytvoří takzvaná banda, nemoc se nazývá polycystická.

 • zvýšení cyklu na 35 nebo více dní,
 • změna množství a povahy vypouštění,
 • lokalizace bolesti vpravo nebo vlevo, v závislosti na umístění cysty,
 • bolest při pohlavním styku,
 • zvýšení objemu vaječníku s výrazným snížením velikosti dělohy.

Nemoc je nebezpečná svou rychlou transformací na maligní. Práce vaječníků během menopauzy se mění, dochází k určitému nepohodlí, ale normálně by se měl objem orgánu snížit. Pokud je pozorován opačný proces, objeví se bolest, dramaticky se změní povaha menstruace, měli byste okamžitě kontaktovat kliniku pro vyšetření a předepsání léčby. Může být léčivý nebo funkční, v závislosti na indikacích.

Maligní novotvary

Jejich vzhled je také spojen s nedostatkem hormonů, který se projevuje výskytem charakteristických příznaků:

 • bolesti zad nebo dolní části břicha,
 • nadýmání,
 • špatné trávení,
 • zvýšená frekvence močení,
 • prudké zvýšení nebo snížení tělesné hmotnosti,
 • zvyšuje se objem pasu.

Hlavním příznakem je krev v moči a výkalech. Nemoc má 4 stadia. Čím dříve se zjistí, tím úspěšnější je léčba. Konzervativní možnost je neúčinná, častěji je předepsána operace k odstranění orgánu.

Předcházení porušování během menopauzy

Postupné zastavení reprodukčního systému může přinést nové problémy. Jsou pozorovány u významného počtu žen ve věku 45-55 let. Časná menopauza vyvolává výskyt cysty nebo jiných novotvarů. Stojí za to přijmout opatření k udržení nezbytné hormonální rovnováhy, která mírně prodlouží činnost orgánu..

Revize stravy

Nejdůležitější bude snížit podíl živočišných tuků a zároveň zvýšit množství zeleniny, ovoce, rostlinných olejů, obilovin a obilovin. Mnoho rostlin obsahuje fytohormony, které částečně kompenzují nedostatek estrogenu a snižují projevy klimakterického syndromu. Během tohoto období se nedoporučuje zapojovat se do stravy; je lepší vytvořit vyvážené menu, které bude zahrnovat také libové ryby a maso, ořechy a sušené ovoce. Doporučuje se nahradit kávu a čaj nápoji z čekanky, bylinkami a ovocnými nálevy.

Tělesné cvičení

Věk není důvodem pro vzdání se fyzické aktivity. Jedním z důvodů vznikajících patologií je stagnace v pánevních orgánech. Dlouhé procházky, nordic walking, lekce ve zdravotních skupinách, plavání, cvičení qi-gong a wushu, jóga jsou perfektní pro aktivaci procesů. Obnovují pružnost kloubů, zvyšují rozsah pohybu, zlepšují krevní oběh, uklidňují nervový systém, uvolňují emoční stres.

Lidové recepty

Bylinné přípravky, včetně rostlin s fytohormony, mohou zmírnit příznaky menopauzy a prodloužit fungování reprodukčního systému. Během menopauzy se doporučují odvary, včetně:

 • červený jetel,
 • kančí děloha,
 • chmelové hlávky,
 • oregano,
 • kořen lékořice,
 • calamus,
 • plicník,
 • přeslička.

Stojí za zvážení! Hotové směsi se prodávají v lékárnách. Pokud si přejete, můžete si po konzultaci s lékařem odběr sestavit sami.

Multivitaminové komplexy

V premenopauze začíná aktivní spotřeba vápníku, jeho rychlé vyplavování z těla. Chybí fosfor a hořčík, vitamíny D a E, které ovlivňují úroveň imunity. Na podporu těla se používají léky speciálně určené pro ženy ve věku 40 a více let. Populární Feminin Orthomol, Complivit Calcium 3D, Menopause Ladys Formula.

Reprodukční systém během menopauzy vyžaduje zvýšenou pozornost. Včasná diagnostika porušení pomůže vyřešit problém s léky, aniž by se uchýlil k operaci.

Normy a příčiny změn ve velikosti vaječníků během menopauzy

Vaječníky jsou nejdůležitější součástí ženského reprodukčního systému. Jsou umístěny po stranách děložního orgánu, ve stejné symetrii vůči sobě navzájem. V dutině těchto orgánů dochází k procesům dozrávání oocytů, jejich výstupu z folikulárních membrán a následnému pohybu podél vejcovodu, kde nastává okamžik jeho setkání se spermatem a oplodněním. Vzhledem k tomu, že patologické změny ve funkčnosti vaječníků mohou vést k vážným změnám v plodnosti těla a celkové zdraví, hraje důležitou roli normální velikost vaječníků během menopauzy, zejména při ultrazvuku pánevních orgánů.

Normální velikost vaječníků v plodném období

Velikost vaječníků v mladém a zdravém ženském těle během plodného období se může změnit pod vlivem hormonálních hladin a celkového zdraví. Velikost obou vaječníků se také může v normě lišit až o několik milimetrů. Prudký a nepřiměřený růst vaječníků je důkazem vývoje jakéhokoli novotvaru různé etiologie nebo zánětlivého procesu.

Indikace velikosti těchto orgánů závisí na určitém počtu důvodů, které mají tendenci ovlivňovat pohlavní žlázy žen v různých fázích menstruačního cyklu.

Pro nejpřesnější studium stavu vaječníků a správné stanovení jejich velikosti se provádějí ultrazvukové metody výzkumu po 5-7 dnech menstruace. Jako hlavní indikátor, kterému je třeba věnovat hlavní pozornost, nejde o šířku a délku vaječníků, ale o hodnoty objemu jejich dutiny. Soudě podle nich je prokázán vývoj nádorového nádoru, cystická léze, zánět nebo jde o normální stav.

Normální ukazatele objemu vaječníků jsou:

 • objemové hodnoty od 4 do ne více než 10 cm 3;
 • délka - 21-36 mm;
 • šířka - 17-31 mm;
 • tloušťka - 16-23 mm.

Útěk z hlediska ovariální normy je poměrně velký, proto data získaná ultrazvukovým vyšetřením reprodukčního systému nemohou být jediným základem pro přesnou diagnózu. To vyžaduje další diagnostické metody..

Důvody změn ve vaječnících

Během života ženského těla mají vaječníky tendenci se mírně měnit, což závisí na:

 1. věkové ukazatele;
 2. počet narozených a potratů;
 3. dny menstruace;
 4. užívání antikoncepčních přípravků obsahujících hormonální látky;
 5. užívání léků obsahujících hormony.

S nástupem puberty se vaječníky začnou podílet na fungování reprodukčního systému u ženy a v budoucnu se v normálním rozmezí mohou měnit jejich velikost. Během těhotenství se tyto orgány pod vlivem zvýšení průtoku krve nezbytného k zajištění adekvátní výživy plodu zvětšují. V průběhu rostoucího období těhotenství navíc mohou vaječníky změnit svou lokalizaci, protože rostoucí orgán dělohy svými rozměry vytlačuje všechny blízké orgány a tkáně na určitou úroveň. Velikost ženských pohlavních žláz se zvyšuje o několik milimetrů a procesy ovulace, ke kterým dochází dříve během těhotenství, se zastaví. Místo toho začnou vaječníky produkovat progesterony, které hrají zásadní roli v normálním porodu plodu a snadném porodu..

S dodáním se velikost vaječníků v involučním režimu začíná zmenšovat spolu s dělohou.

Procesy krevního oběhu v placentě se zastaví, rychlost obecného průtoku krve se sníží, což vede k postupnému návratu vaječníků do původní podoby. To zase vede k obnovení produkce estrogenu a následné přípravě ženského těla na plné fungování celého reprodukčního systému orgánů, pokud žena nekrmí své dítě mateřským mlékem. V případě, že se HS bude stále používat, dojde k obnovení reprodukční funkčnosti reprodukčního systému až po ukončení laktačních procesů v mléčných žlázách..

S přibývajícím věkem se reprodukční funkce u žen začíná postupně vytrácet. To také ovlivňuje velikost vaječníků, které se začínají mírným tempem zmenšovat. A v období před menopauzou se obě žlázy stávají ve všech dimenzích stejné.

Následující hodnoty dimenze vaječníků jsou normou v premenopauzálním stadiu menopauzy:

 • V objemu 1,5 až 4 cm 3;
 • Na délku - od 20 do 25 mm;
 • Na šířku - 12-15 mm;
 • Tloušťka - 9-12 mm.

První dva až tři roky postmenopauzálního období mohou být doprovázeny tvorbou jednotlivých folikulů, a to navzdory skutečnosti, že neexistuje menstruační cyklus. To vysvětluje mírné změny ukazatelů velikosti ve vaječnících..

Patologické příčiny změn v pohlavních žlázách

Při stanovení možného vývoje patologického procesu je nutné vzít v úvahu indikace ovariální normy v plodném období. Důkazy o nástupu vývoje patologických změn jsou dvojnásobné nebo větší než velikost vaječníků.

Při určování hodnot objemu vaječníků zahrnuje patologie jejich zvýšení o 1,5-2 mm 3.

Při určování těchto indikací během ultrazvukového vyšetření reprodukčního systému orgánů v ženském těle to může být důkaz o vývoji následujících patologických procesů:

 • Cystická poškození vaječníkové dutiny s různou etiologií a lokalizací.
 • Vývoj polycystických, to znamená vícenásobné tvorby nejmenších cyst.
 • Vzhled novotvarů benigní povahy.
 • Výskyt novotvarů s maligním průběhem.
 • Vývoj metastáz.
 • Dědičný faktor nebo vrozený patologický průběh vývoje reprodukčních orgánů.

Důvodem pro urgentní chirurgický zákrok mohou být patologické stavy, jako je hnisavý zánět vaječníků v menopauze nebo jejich torze. Při takovém průběhu narušení pohlavních orgánů, pokud není provedena včasná operace, může být vše komplikováno nevratným porušením nebo smrtí.

Nejnebezpečnější patologickou změnou pro život ženy jsou onkologické procesy.

 • Rakovinový nádor, lokalizovaný v orgánech reprodukčního systému ženského těla, je po rakovině mléčných žláz na druhém místě mezi všemi příčinami vedoucími k úmrtí. Pokud se na ultrazvuku specialista podaří rozeznat vývoj rakovinového nádoru v prvních fázích jeho vývoje, pak má žena každou šanci pokračovat v životě a vést aktivní boj proti rakovině. A někdy je dokonce možné úplné uzdravení..
 • Klinický obraz bude mnohem horší, pokud zhoubný novotvar dosáhne impozantní velikosti a způsobí příznaky metastáz. Proto včasné ultrazvukové vyšetření pomůže včas identifikovat patologii a přijmout nezbytná opatření k její eliminaci..

Nebezpečný je také prudký pokles velikosti vaječníků v plodném období. Takové změny ve vaječnících, které se vyskytly, se nazývají hlavně předčasná menopauza, protože pohlavní žlázy u ženy jednoduše zmizí a přestanou plnit svou funkčnost v reprodukční schopnosti ženského těla. Taková patologická změna může předjet od 36 do 40 let. Navíc se děložní orgán začíná zmenšovat a stěny dělohy se ztenčují, v samotných vaječnících není pozorován jediný folikul. Pod vlivem těchto atrofických procesů se přirozená menstruace zastaví. Poté se po krátkém čase mohou v ženském těle začít rozvíjet klimakterické příznaky:

 1. Zvýšené pocení.
 2. Porušení psycho-emocionálního stavu.
 3. Vzhled nespavosti.
 4. Prudký pokles nebo sada nadbytečných kilogramů.
 5. Návaly horka a horečka.

Pokud provedeme včasnou diagnostiku těchto projevů, pak při užívání hormonální substituční terapie bude stále možné obnovit reprodukční funkčnost a bezpečně otěhotnět a porodit dítě..

Ovariální změny v menopauze

Atrofické změny charakteristické pro ženské tělo v období menopauzy platí také pro tyto orgány reprodukčního systému.

Velikost vaječníků klesá s menopauzou. A také jejich struktura prochází změnami, během nichž tkáně vylučující hormony začínají být nahrazovány pojivovými tkáněmi. Počet folikulů je snížen až do jejich úplného vymizení.

Vývoj funkční cysty během menopauzy by neměl být. Všechny novotvary, které vznikají v tomto věku, jsou již označovány jako nádory.

Vzhledem k tomu, že po 55 letech věku se pravděpodobnost vzniku onkologie u žen několikrát zvyšuje, měli by lékaři během diagnostických metod výzkumu v menopauzálním období věnovat zvláštní pozornost zdravotnímu stavu ženy, zejména jejích mléčných žláz a reprodukčního systému.

Každá žena by zase neměla zapomínat, že absence menstruačního cyklu vůbec neznamená, že s gynekologickým zdravím nemohou být žádné problémy..

Pravidelné návštěvy gynekologické ordinace (alespoň jednou za šest měsíců) pomohou eliminovat pravděpodobnost vzniku mnoha závažných patologií až po prevenci rozvoje onkologie do fáze, která již není vhodná pro žádnou metodu léčby.

Jakákoli léze cystických vaječníků v menopauze by měla být léčena chirurgickým zákrokem, aby se předešlo komplikacím.

Příznaky patologických změn ve vaječnících

Celá zákeřnost vývoje nádorů u žen v menopauze spočívá ve skutečnosti, že nezpůsobují žádné klinické projevy. A jen někdy (ne více než 30%) se mohou cítit s rozmazanými projevy souvisejícími se stejným stupněm novotvarů jak maligní povahy kurzu, tak benigních.

Ve většině případů, u osob spravedlivějšího pohlaví, které ignorují potřebu pravidelného vyšetření odborníky, jsou tato onemocnění detekována pouze s komplikacemi charakterizovanými torzí nebo prasknutím vaječníku nebo příznaky akutní bolesti v dolní části břicha. Také rostoucí projev ascitu a příznaky komprese blízkých orgánů naznačují vývoj metastáz na pozadí hlavního patologického procesu.

Diagnostické metody

Chcete-li se dozvědět, co se děje s vaječníky, pomůže vám ultrazvuková diagnostika s další metodou dopplerovského měření stavu cév. Lze provést také:

 1. CT vyšetření;
 2. Magnetická rezonance.

Tyto metody jsou ale drahé a v účinnosti se příliš neliší, proto se používají mnohem méně často než konvenční ultrazvuk.

Maligní novotvary se vyznačují řadou charakteristických projevů, které přispívají k detekci rakovinového nádoru během ultrazvuku, jsou to:

 • zvýšený průtok krve;
 • bilaterální lokalizace léze;
 • přerůstání polypů.

Pokud ultrazvukové vyšetření odhalí přítomnost novotvaru, je předepsán krevní test k identifikaci obsahu onkologických markerů. Získané výsledky krevních testů v kombinaci s výsledky ultrazvuku poskytují ucelenější klinický obraz, na jehož základě je vyvinut následný léčebný režim..

Po chirurgickém odstranění novotvaru ve vaječnících se provede histologické vyšetření extrahovaných tkání, na jejichž základě se stanoví konečná diagnóza a další léčba.

Užitečné video k tomuto tématu:

Jak se mění velikost vaječníků s nástupem menopauzy?

Vaječníky hrají velmi důležitou roli v ženském reprodukčním systému. Bez jejich běžné práce nebude mít dáma možnost mít děti. Ovarie s menopauzou zastaví jejich práci a zmenší se velikost.

Jsou však náchylní k různým nebezpečným chorobám, včetně tvorby rakovinových nádorů. V této publikaci budeme uvažovat o tom, jak by se velikost vaječníků měla normálně měnit během menopauzy, jaké patologie tohoto orgánu jsou možné, a také o metodách diagnostiky jeho stavu.

Jaké funkce tyto orgány plní

Vaječníky jsou oválné orgány ženského reprodukčního systému. Jsou umístěny na obou stranách dělohy. Ve tkáních vaječníků jsou speciální vezikuly - folikuly, určené k vývoji vajíček. Jsou jasně viditelné na ultrazvuku a také produkují ženské pohlavní hormony: progesteron a estrogeny.

Od prvního dne menstruačního cyklu začíná proces růstu a zrání folikulů pod vlivem estrogenu. Jeden folikul je v růstu před ostatními. Vejce v něm dozrává a nazývá se dominantní. Růst dalších folikulů je potlačen. Během ovulace folikul praskne a vajíčko se z něj uvolní. Prasklý folikul se transformuje do žlutého tělíska, které produkuje progesteron.

Pod vlivem pohlavních hormonů je zajištěna reprodukční funkce dámy, což je možné pouze při normální funkci vaječníků. Když dojde k oplodnění vajíčka, dojde k těhotenství. Pokud vajíčko není oplodněno, menstruační cyklus skončí..

Určitý počet folikulů je uložen ve vejcích dívek během nitroděložního vývoje. Během celého reprodukčního období dozrávají stovky vajec, z nichž většina zůstává neoplodněná. Když se vyčerpá zásobení folikulů ve vaječnících, nastává menopauza. Normálně přichází menopauza u dámy v 50 letech.

Jak se mění velikost orgánu během menopauzy

U žen v reprodukčním věku má velikost vaječníků obvykle následující parametry:

 • délka orgánu - 20-35 mm;
 • jeho šířka je 15-20 mm;
 • tloušťka - 20-25 mm.

Oba orgány se liší velikostí. Tento rozdíl je považován za normu. U čtyřicetileté ženy je hmotnost jednoho orgánu obvykle 9,5 g.

V premenopauzální fázi

Klimakterické období má tři stadia, během nichž vaječníky mění svou velikost. První fáze se nazývá premenopauza. Začíná to prvními menopauzálními projevy - návaly horka, zvýšené pocení, náhlý krevní tlak, nadměrná podrážděnost a další. Vyvolává je hormonální nerovnováha, ke které dochází v důsledku skutečnosti, že vaječníky začínají produkovat méně pohlavních hormonů.

V premenopauze je menstruační cyklus narušen. Stává se kratší nebo delší a mění se počet kritických dnů a množství menstruačního toku. Častěji se ženy setkávají se zpožděním. Nejprve několik dní a poté týdny a měsíce. Množství menstruačního toku klesá a trvá méně dní.

První změny ve vaječnících se vyskytují u žen před menopauzou na pozadí nízké hladiny estrogenu. Počet zbývajících folikulů klesá s každým obdobím. Kortikální látka dříve obsahující folikuly je nahrazena pojivovou tkání.

Velikost vaječníků se začíná zmenšovat na následující parametry:

 • délka nepřesahuje 25 mm;
 • šířka ne více než 15 mm;
 • tloušťka v rozmezí 9-12 mm.

Vaječníky se neustále zmenšují. Po několika měsících mají oba orgány stejnou velikost..

Pro menopauzu a postmenopauzu

Během menopauzy existují poslední nezávislá období. Mohou být stanoveny pouze se zpětnou platností. Menopauza je proto diagnostikována 12 měsíců po menstruaci, pokud nedošlo k menstruačnímu toku. Vaječníky se během tohoto roku stále zmenšují..

Za přijatelnou normu se považují následující velikosti vaječníků v menopauze:

 • délka je v rozmezí 20-25 mm;
 • šířka - 12-15 mm;
 • tloušťka - 9-12 mm.

Objem orgánu klesá na hodnotu 1,5-4 cm 3. U některých žen folikuly ve vaječnících během menopauzy stále zůstávají v malém počtu, ale již se nemohou vyvíjet. V důsledku toho nedochází k ovulaci. Pokud dáma podstoupí test moči, bude v kůře nadledvin vysoká hladina estrogenu..

Postmenopauza je konečná fáze klimakterického období. U postmenopauzálních žen menstruační funkce zcela chybí. Mnoho lidí se zajímá o to, co se stane s vaječníky, jejichž práce v ženském těle je zcela dokončena.

Stále se zmenšují. Takže 5 let po začátku této fáze bude objem vaječníků přibližně 2,5 cm 3 a po 10 letech - 1,5 cm 3. Tělesná hmotnost 60leté dámy obvykle nepřesahuje 4 g.

Patologie během menopauzy

Normálně by se vaječníky měly zmenšit. Pokud je během ultrazvukové diagnostiky zjištěno zvětšení orgánů, je nutné podstoupit důkladnější vyšetření, aby bylo možné diagnostikovat vzniklou patologii.

 1. Cysta.
  U žen v menopauze je postiženo pouze 30% obou orgánů. Ve velké většině případů prochází patologickými změnami pouze jeden vaječník - tvoří se folikulární cysta. Jedná se o anechoické útvary kulatého tvaru s tenkostěnnou tobolkou. Vyskytují se v případě hormonálních poruch a mohou se samy rozpustit během 2-3 menstruačních cyklů. Pokud k tomu nedojde, provede se léčba. Pokud se vyvíjí endometrioidní cysta, má tvrdší tobolku a je schopná degenerovat do maligního novotvaru. Proto je odstraněn chirurgickým zákrokem..
 2. Polycystická.
  S tímto onemocněním se může ve vaječníku vytvořit několik cyst současně. K takové tvorbě během menopauzy dochází častěji než k jednotlivým cystám. To je způsobeno skutečností, že hladina ženských pohlavních hormonů se výrazně snížila, zatímco množství mužských hormonů se naopak zvýšilo. K tomuto výsledku vede dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv, které nebyly předepsány gynekologem a neseděly na konkrétní organismus. Polycystické onemocnění může být vedlejším účinkem hormonální substituční léčby menopauzy.

Hormonální léky léčí příznaky menopauzy, ale přispívají k rozvoji novotvarů. Proto je kategoricky nemožné vzít si tyto prostředky sami..

Maligní novotvary

Podle lékařských statistik je rakovina vaječníků druhou nejsmrtelnější rakovinou u žen po menopauze..

Všechny dámy by proto měly znát příznaky rakoviny vaječníků:

 1. V oblasti pánve se objevují bolesti, které dávají ženě nepohodlí.
 2. V břiše je nadýmání nebo nadýmání, jako při přejídání.
 3. Trvalé zažívací potíže, které by měly být důvodem k návštěvě lékaře a lékařské prohlídce.
 4. Frekvence močení se zvyšuje. Navíc pokaždé může dojít k nutkání okamžitě močit..
 5. Snižuje chuť k jídlu.
 6. Váha ženy se mění velmi rychle, a to buď nahoru, nebo dolů..
 7. Pás je zvýšen.
 8. Sexuální styk je bolestivý.
 9. Dolní část zad nebo dolní část břicha mohou bolet.

S rozvojem rakoviny vaječníků mohou být tyto příznaky přítomny neustále a budou se také zhoršovat. Nejzákladnějším příznakem vývoje rakovinového nádoru je přítomnost krve v moči, výkalech a sputu. Kromě toho se tento příznak projevuje jak malou velikostí maligního novotvaru, tak velkým nádorem.

Co potřebujete vědět o rakovině vaječníků

Hlavními příčinami rakoviny vaječníků jsou nedostatečný porod a potrat. Může vyvolat vývoj maligního novotvaru užívaného hormonálními léky.

Všechny ženy potřebují vědět, co dělat, pokud v sobě tyto příznaky objeví a existuje podezření na vznik rakoviny. Okamžitě byste měli být vyšetřeni gynekologem a onkologem. Dáma si tedy zachová zdraví a život.

Rakovina má 4 stadia, která se liší v šíření nemoci v ženském těle:

 1. Fáze I - nádor se vytvořil pouze na jednom vaječníku.
 2. Fáze II - novotvar se vyvíjí na jednom nebo dvou orgánech, ale současně se rozšířil do pánevní oblasti.
 3. Fáze III - nádor postihuje jeden nebo dva vaječníky a metastázy se nacházejí mimo pánev a mohou pronikat do retroperitoneálních lymfatických uzlin.
 4. IV stupeň - maligní nádor je přítomen na jednom nebo obou vaječnících a metastázy již mají samostatný charakter distribuce a projevu.

V raných stádiích je onemocnění snáze a rychleji léčitelné. Hlavní léčba rakoviny je chirurgický zákrok. Chemoterapie se používá v kombinaci s ním. Radiační terapie pro vývoj rakovinového nádoru na vaječníku je neúčinná.

Jaká diagnóza je nutná po menopauze

Aby se nezmeškaly patologické procesy vyskytující se v orgánech reprodukčního systému, měla by žena podstoupit plánovanou lékařskou prohlídku u gynekologa alespoň jednou ročně. Lékaři doporučují dělat to častěji - jednou za šest měsíců. Lékař provede gynekologické vyšetření a odkáže dámu na ultrazvuk pánevních orgánů.

Tato studie umožňuje posoudit stav vaječníků a dělohy. Specialista určí velikost a strukturu orgánů a vyhodnotí soulad s parametry normálními pro konkrétní věk. Pokud se na orgánech objevil novotvar, můžete pomocí této studie přesně určit jeho umístění a velikost.

Pokud si žena přeje, může si vždy najít čas na návštěvu gynekologa. Pravidelný ultrazvuk během menopauzy umožní detekovat nástup patologie v nejranějších stadiích, a to navzdory přirozenému úbytku orgánů. Když je vaječník abnormálně zvětšen, bude dáma odkázána na konzultaci s onkologem.

Pokud je novotvar detekován v počáteční fázi vývoje, bude snazší jej léčit. Většina onkologů zastává názor, že poté, co je ženě diagnostikována menopauza, by měla být odstraněna jakákoli cysta nebo nádor na vaječníku. V tomto případě není velikost novotvaru významná. Tato poloha je spojena s vysokým rizikem degenerace benigního novotvaru na maligní novotvar na pozadí dlouhodobě nízkých hladin estrogenu..

Dámy, které mají menopauzu, by měly pochopit, že ukončení menstruační funkce nevede k absenci problémů v reprodukčním systému, ale naopak mu vyžaduje zvýšenou pozornost. Práce vaječníků se zastaví s nástupem menopauzy, ale jsou náchylné k rozvoji patologií a rakovinných nádorů.

Provádění pravidelných lékařských prohlídek pomůže detekovat pouze nádor, který se objevil, a zabrání jeho růstu až do posledního stadia onemocnění, kdy léčba ne vždy přináší pozitivní výsledek. Přejeme vám hodně zdraví!

Co víte o změnách vaječníků během menopauzy?

Normy a příčiny změn ve velikosti vaječníků během menopauzy

Velikost vaječníků u postmenopauzálních žen je normální

Hlavní »Ovarie» Velikost vaječníků u žen po menopauze je normální

Ultrazvuková analýza Ultrazvuk MRI pánevních orgánů

Velikost vaječníků u ženy: norma, důvody pro změny velikosti a patologie

Vaječníky jsou důležitými reprodukčními orgány pro ženy. Jedná se o symetrické orgány umístěné na obou stranách dělohy a umístěné v malé pánvi. Produkují vajíčka, která pak putují vejcovody do dělohy..

Vzhledem k tomu, že dysfunkce jejich funkcí může vést k vážným následkům na reprodukční funkci a způsobit zdravotní problémy, je velikost vaječníků ženy obvykle důležitým ukazatelem, který je třeba vzít v úvahu při provádění ultrazvuku genitálií.

Průměrná velikost vaječníků u ženy v plodném věku

Norma velikosti vaječníku u žen

U zdravé mladé ženy v reprodukčním věku se velikost vaječníků může mírně lišit v závislosti na hladině hormonů a stavu těla..

Velikost pravého a levého vaječníku nemusí být stejná, ale rozdíly obvykle nejsou větší než několik milimetrů..

Prudká a nepřiměřená změna jejich rozměrů může naznačovat přítomnost nádoru nebo zánětlivého procesu..

Velikost těchto pohlavních žláz závisí na mnoha faktorech, které mohou ovlivnit kolísání velikosti vaječníků u ženy v různých fázích menstruačního cyklu..

Aby bylo možné co nejpřesněji analyzovat tato data a provést správná měření, provádí se ultrazvukové vyšetření obvykle od pátého do sedmého dne menstruačního cyklu. Hlavním indikátorem není délka nebo šířka vaječníku, ale jeho objem, protože je to on, kdo může ukázat přítomnost nádorů, cyst a zánětu.

Pokud změříte velikost ženských vaječníků je normální, pak tyto ukazatele mohou být následující:

 • Objem - 4 až 10 kubických centimetrů.
 • Délka - od 20 do 37 mm.
 • Šířka - od 18 do 30 mm.
 • Tloušťka - od 16 do 22 mm.

Jak vidíte, řada indikátorů je poměrně velká, takže měření velikosti vaječníků není jediným typem studie. na základě kterého můžete okamžitě diagnostikovat. Je třeba vzít v úvahu mnoho ukazatelů.

Příčiny změn ve velikosti vaječníků u ženy

Po celý život se velikost ženských vaječníků může normálně měnit. Závisí to na věku, počtu všech těhotenství, včetně těhotenství, která skončila porodem, dni menstruačního cyklu, a také na užívání hormonálních léků, včetně perorálních kontraceptiv.

Zapojení do práce během puberty prochází vaječníky ženy během života řadou změn, které souvisejí s běžnými podmínkami. Během těhotenství se tyto spárované orgány zvětšují kvůli skutečnosti, že průtok krve v genitáliích se významně zvyšuje, aby dodával plodu živiny.

Současně mohou vaječníky změnit svou obvyklou polohu v těle ženy: protože děloha s rostoucím plodem se neustále zvyšuje, posouvá tyto orgány svými rozměry nahoru z malé pánve. Růst velikosti vaječníků je jen několik milimetrů. Během těhotenství vaječníky neprodukují vajíčka ani estrogeny.

Místo toho produkují progesteron, hormon nezbytný pro početí, těhotenství a porod..

Po porodu dochází souběžně s involucí dělohy také ke zmenšení velikosti vaječníků.

Placentární oběh zmizí, celkový průtok krve vaječníky postupně klesá, během 2 měsíců se vrátí do původního stavu, obnoví syntézu estrogenů a připraví tělo na obnovení reprodukční funkce. K tomu dochází, pokud žena necvičí kojení, jinak dojde k obnovení velikosti a normálního fungování vaječníků až po ukončení kojení.

S věkem začíná plodná funkce ženy mizet, což se odráží na velikosti vaječníků. Postupně se začnou snižovat a v době, kdy žena vstoupí do postmenopauzální fáze, získají oba orgány stejnou velikost..

Normální rozměry jsou:

 • Objem vaječníků - 1,5 až 4 kubické centimetry.
 • Délka - od 20 do 25 mm.
 • Šířka - od 12 do 15 mm.
 • Tloušťka - od 9 do 12 mm.

V prvních letech postmenopauzálního období, navzdory nepřítomnosti menstruace, se ve vaječnících ženy nadále vytvářejí jednotlivé folikuly, proto jsou možné milimetrové výkyvy ve velikosti těchto orgánů.

Patologie vedoucí ke změně velikosti vaječníků

Důvody pro změnu velikosti vaječníků

Při určování možných patologií v těle je nutné vzít v úvahu velikost vaječníků u ženy normálně. Indikátorem závažných poruch může být zvýšení jednoho nebo více vaječníků dvakrát nebo vícekrát. Pokud je určen objem, pak se patologie stane zvětšením vaječníku o 1,5 kubických centimetrů nebo více..

Pokud ultrazvuk zjistí takové významné zvýšení vaječníku, může to znamenat přítomnost těchto onemocnění:

 • Ovariální cysty různých typů.
 • Polycystická choroba vaječníků (několik malých cyst).
 • Benigní nádory.
 • Maligní nádory.
 • Metastázy.
 • Vrozené abnormality ve velikosti nebo struktuře vaječníku.

Indikace pro urgentní chirurgický zákrok jsou mimořádné události, jako je hnisavý zánět vaječníku a jeho torze. Pokud operace není provedena včas, problém může být velmi komplikovaný, dokonce fatální..

Nejnebezpečnějším život ohrožujícím stavem je rakovina vaječníků.

Rakovina ženských pohlavních orgánů - druhá největší příčina úmrtí po rakovině prsu.

Pokud je během ultrazvukového vyšetření možné určit počáteční stadia onemocnění, má žena šanci na přežití a dokonce i na zotavení. Mnohem horší, pokud je nádor velký nebo metastázuje do základního onemocnění.

Proto včasné a pravidelné ultrazvukové vyšetření pomůže detekovat možné onemocnění v raných fázích jeho vývoje a rychle přijmout opatření.

Více informací o funkci vaječníků a ovariálních cystách najdete ve videu.

Alarmujícím příznakem je prudký pokles velikosti vaječníků, ke kterému dochází u ženy v plodném věku. Tento stav se často nazývá předčasná menopauza, protože vaječníky jsou vypnuty z normálního fungování ženského reprodukčního systému. Nejčastěji postihuje ženy ve věku 37 až 40 let..

Děloha také vykazuje známky významných změn, zmenšuje se, její stěny jsou velmi tenké a ve vaječnících nejsou žádné folikuly.

Menstruace se zastaví a po jejich zmizení se u ženy mohou po několika měsících objevit příznaky. typické pro menopauzu:

 • Nadměrné pocení
 • Podrážděnost
 • Nervozita
 • Poruchy spánku
 • Ztráta hmotnosti nebo přírůstek
 • Náhlý pocit tepla - návaly horka atd..

S včasným zjištěním tohoto stavu se provede hormonální substituční léčba, obnoví se funkce a žena může ještě otěhotnět..

Stav vaječníků v menopauze / normě a patologii

Při hodnocení stavu vaječníků je třeba vzít v úvahu, že involutivní procesy vlastní tělu jako celku po dobu menopauzy jsou pro tyto orgány také přirozené..

Stav vaječníků v menopauze

Jejich velikost se zmenšuje, jejich struktura se mění v důsledku nahrazení pojivové tkáně produkující hormony.

Pouze s nedávnou menopauzou je přítomnost folikulů možná, ale jejich velikost a počet jsou také výrazně menší než v reprodukčním věku.

Funkční cysty jako takové by již neměly existovat, lékaři označují jakoukoli formaci v tomto období života ženy termínem nádor.

Jak se vyhnout rakovině vaječníků?

Vzhledem k vysokému riziku rakovinových procesů po 55 letech by lékaři měli být při vyšetřování pacientů v menopauze obzvláště opatrní. Ženy by si zároveň měly pamatovat, že zastavení menstruace neznamená zbavení se všech zdravotních problémů v této konkrétní oblasti. Doporučuje se navštívit gynekologa alespoň jednou ročně.

Pouze včasná diagnóza pomůže zabránit rozvoji onkologického procesu na podmínky, které nelze léčit. Jakákoli cysta zjištěná v menopauzálním věku by měla být podrobena chirurgickému ošetření a nezáleží na tom, zda je velká nebo malá..

Projev patologie vaječníků

Bohužel v 70% případů se cysty a nádory nijak neprojevují a pouze třetina žen má některé příznaky, což platí stejně pro benigní cysty i pro maligní nádory.

U žen, které pravidelně nenavštěvují gynekologa, je toto onemocnění zpravidla detekováno pouze tehdy, když nastanou komplikace, například prasknutí nebo torze nádoru se projeví bolestí v podbřišku. Také rostoucí ascites a známky komprese sousedních orgánů naznačují metastázy nádoru.

Diagnóza ovariální patologie

Účinnou diagnostickou metodou je ultrazvuk, nejlépe s vaskulárním Dopplerem. Je možné provádět CT a MRI, ale vzhledem k tomu, že úroveň informačního obsahu ve srovnání s ultrazvukem je přibližně stejná a náklady jsou mnohem vyšší, pak se používají mnohem méně často.

Malignity mají řadu rozdílů, které pomáhají spolehlivě naznačovat přítomnost rakoviny, například známky zvýšeného průtoku krve, bilaterální léze a polypoidní růst.

Když je detekována tvorba vaječníků, provede se krevní test na obsah nádorových markerů, který v kombinaci s ultrazvukovými údaji umožní určit možný rozsah chirurgické léčby.

Konečná diagnóza se stanoví až po chirurgickém ošetření vaječníků s povinným histologickým vyšetřením odstraněné tkáně.

Ostatní ošetřované oblasti

Mapa stránek © LLC "Univerzitní klinika" Petrohrad. Všechna práva vyhrazena. 2010-2015. Použití materiálů z webu je povoleno pouze s povinným odkazem na zdroj. Tato stránka je hromadné sdělovací prostředky.

18+ Náš web není průvodcem samoléčbou. Toto jsou referenční údaje, které nemohou nahradit konzultaci a léčbu lékařem..

Pozornost! Správa stránek NENÍ odpovědná za následky samoléčby! Vyhledejte lékaře!

Jmenování

Normy ultrazvuku v gynekologii

Ultrazvuk je jednou z hlavních diagnostických metod v gynekologii. Tento průzkum je bezpečný, rychlý a vysoce informativní..

Výsledky vyšetření se zapisují na speciální kartu, kde jsou uvedeny potřebné údaje o vyšetření a často je stanovena diagnóza.

S výsledky ultrazvukového vyšetření pro konečnou diagnózu musíte kontaktovat gynekologa a nikdy se nepokoušet interpretovat výsledky sami.

Děloha

Velikost dělohy se u jednotlivých žen liší, což se považuje za normální. Závisí to na věku ženy a na přítomnosti těhotenství. Velikost dělohy se během menstruačního cyklu mírně mění..

Normální velikost dělohy

Šířka dělohy, mm

Předozadní velikost, mm

Ženy, které neměly těhotenství

45 (tolerance +/- 3)

46 (tolerance +/- 4)

34 (tolerance +/- 1)

Ženy, které byly v těhotenství, ale neměly porod

53 (tolerance +/- 3)

50 (tolerance +/- 5)

37 (tolerance +/- 1)

Ženy, které porodily

58 (tolerance +/- 3)

54 (tolerance +/- 6)

40 (tolerance +/- 2)

Postmenopauzální ženy do 1 roku věku

58 (přípustná odchylka od 40 do 70)

42 (přípustná odchylka od 27 do 54)

31 (přípustná odchylka od 18 do 36)

Postmenopauzální ženy ve věku 2 až 6 let

56 (přípustná odchylka od 32 do 72)

41 (přípustná odchylka od 26 do 54)

30 (přípustná odchylka od 15 do 44)

Postmenopauzální ženy ve věku 7 až 13 let

54 (přípustná odchylka od 35 do 69)

39 (přípustná odchylka od 24 do 54)

28 (přípustná odchylka od 13 do 38)

Postmenopauzální ženy ve věku 14 až 25 let

51 (tolerance je od 33 do 67)

37 (přípustná odchylka od 25 do 54)

26 (tolerance od 14 do 36)

Cervix je asi třetina délky celé dělohy. Jeho průměrné rozměry jsou: délka - 2,8 - 3,7 cm; tloušťka - 2,6–3,3 cm a šířka - 2,9–5,3 cm. Tvar krku se u žen, které rodily a které nerodily, liší..

Sliznice (endometrium) lemuje děložní dutinu. Jeho tloušťka se liší v závislosti na dnech a fázi cyklu, protože se mění v závislosti na hormonálním pozadí:

 • 1-2 dny cyklu - 0,1-0,2 cm
 • 3-4 dny cyklu - 0,1-0,4 cm
 • 5-6 dní cyklu - 0,3-0,6 cm
 • 7-10 dní cyklu - 0,6-1,0 cm
 • 11-14 dní cyklu - 0,8-1,5 cm
 • 15-18 dní cyklu - 1,0-1,6 cm
 • 19-23 dní cyklu - 1,0-2,0 cm
 • 24-28 dní cyklu - 1,0-1,7 cm.

Vaječníky

U žen v reprodukčním věku mají vaječníky oválný tvar s folikulárním aparátem. Folikuly jsou na nich jasně viditelné. V průměru se po 8 - 9 dnech menstruačního cyklu stanoví dominantní folikul.

Dominantní folikul v tomto bodě dosahuje velikosti asi 15 mm a zbytek folikulů, jakmile se zastaví jejich vývoj, nedosahuje velikosti větší než 10 mm. V době ovulace dosáhne dominantní folikul velikosti 18-24 mm. Délka vaječníků - 20 - 35 mm; šířka vaječníků - 15-20 mm; tloušťka vaječníků - 20-25 mm.

V závislosti na fázi menstruačního cyklu se velikost vaječníků může mírně lišit. Pravý vaječník je o něco větší než levý.

Vejcovody (vejcovody, vejcovody)

Jsou to vláknité kanály umístěné na obou stranách dělohy. U nich dochází k oplodnění vajíčka spermatem a jeho pohybu do dělohy. Délka 10 - 12 cm a průměr od 2 do 4 mm.

Redaktorka: porodnice-gynekologka, pracovní praxe 11 let, Anna Sozinová

Autor. Nina Rumyantseva

Velikost vaječníků v menopauze

Ženské přídavky jsou důležitými orgány reprodukčního systému, které jsou nezbytné pro početí dítěte. S nástupem menopauzy se jejich průměrné parametry mění v důsledku vyprchání fungování přívěsků. Norma vaječníků v menopauze a velikost mají určité významy, kterými lékaři určují, že žena je zdravá nebo má patologii.

 • 1 Standardy
 • 2 Zvětšení

Standardy

Velikost vaječníků s menopauzou určuje ultrazvukové vyšetření, které by žena měla preventivně podstoupit 1-2krát ročně, aby se vyloučily zánětlivé a infekční procesy v pánevních orgánech. Při provádění vyšetření se neberou v úvahu parametry, ale objem zkoumaných příloh, protože tyto informace mohou naznačovat benigní nebo maligní formaci.

S nástupem menopauzy prochází ženské tělo vážnými změnami, které ovlivňují přídavky. Velikost vaječníků je u žen normální podle ultrazvuku během menopauzy by měla být následující:

 • délka - 19-24 mm;
 • šířka - 11-14 mm;
 • tloušťka - 8–11 mm;
 • objem - 2-4 cm3.

Taková velikost vaječníků u postmenopauzálních žen je normou. Během prvních několika let po nástupu menopauzy mohou kolísat do 3 mm. Kolísání parametrů je spojeno s periodickým vývojem páru folikulů v těchto fázích.

Výsledky získané vyšetřením pomocí ultrazvuku nemohou být jediným základem pro stanovení přesné diagnózy..

Zvětšení

Velikost ženských spárovaných příloh závisí na mnoha faktorech. Ženské tělo je složitý mechanismus. Klimakterické období nepřichází okamžitě, trvá až několik let, dokud se menstruace vůbec nezastaví.

Pokud má žena kritické dny alespoň několikrát ročně a v té době byl proveden průzkum, mohou se velikosti významně lišit. Objem příloh závisí na dni menstruace, užívání perorálních kontraceptiv a příjmu hormonálních léků.

Patologie

Pokud velikost vaječníků překročí normu, pak má žena patologickou změnu, která vyžaduje diagnózu a léčbu. Zvýšení objemu příloh může naznačovat přítomnost následujících onemocnění reprodukčního systému:

 • cystické útvary;
 • metastázy;
 • maligní nebo benigní nádory;
 • vrozené abnormality ve velikosti nebo struktuře vaječníků.

Zvětšené přílohy mohou signalizovat závažné abnormality v těle. Je nutné provést další diagnostiku a případně léčbu.

Jak zajistit, aby vaječníky fungovaly? Část 1

Hlavní rozdíl mezi lidským ženským reprodukčním systémem a jinými zvířaty je omezená schopnost reprodukce. Žena může porodit pouze do poloviny svého života. Menopauza je lidská vlastnost. Zvířata to nemají, s výjimkou delfínů. Ženské tělo je jedinečné.

U osoby ve vaječníku během menopauzy dochází k určitým změnám souvisejícím s věkem, které si musíte uvědomit. Ženská reprodukční žláza (latinský název - ovarium, ovarium) je spárovaný orgán s omezenou sadou oocytů, který se nachází v blízkosti vejcovodu, lidově nazývaného přívěsek dělohy.

Procesy vyskytující se ve stárnoucích vaječnících během menopauzy popisuje lékařka Natalya Malysheva.

Omezená folikulární rezerva

Během období embryonálního vývoje je do ženských pohlavních žláz uložen určitý počet folikulů, ve kterých vajíčka dozrají. Zpočátku jich bylo asi 500 tisíc. V době, kdy tělo dozrává, je jejich počet obvykle 25-50 tisíc.

V pubertě vajíčka dozrávají každý měsíc ve folikulích. Zásoba folikulů ve vaječnících u ženy ve věku 50 - 52 let obvykle končí a dochází k menopauze. Vyčerpání vaječníků před věkem 45 se nazývá syndrom časného stárnutí vaječníků.

V lidské mysli existuje hranice mezi stárnutím těla a jeho nemocemi. Nemoc je považována za náhodný faktor. Stárnutí, menopauza je považována za přirozený fyziologický proces.

Pokud stárnutí těla nastane včas a postupně se přizpůsobuje změnám, nazývá se to fyziologické.

Pokud k němu dojde částečně a je nad úrovní stárnutí vrstevníků, nazývá se to předčasné.

Co se stane s vaječníky s věkem?

V mladém věku se ženská reprodukční žláza skládá z pojivové tkáně, která obsahuje krevní a lymfatické cévy, stejně jako nervy, a kůry, ve které folikuly dozrávají.

S věkem převládá pojivová tkáň, dochází k zatuhnutí a skleróze pohlavních žláz. Počet folikulů ve vaječnících během menopauzy na samém začátku je minimální, později v postmenopauze nejsou folikuly normálně vizualizovány.

Podle toho se mění velikost pohlavních žláz..

U ženy v plodném věku je průměrná velikost vaječníku:

 • délka 2,5 - 5,0 cm;
 • šířka 1,5 - 3,0 cm;
 • tloušťka 0,5 - 1,5 cm;
 • hmotnost 5 - 8 g.

Tyto velikosti se mohou lišit od jednotlivých charakteristik, stavu těla a věku.

Ovarie s menopauzou

Za normální velikost premenopauzálních vaječníků lze považovat:

 • délka 2,0 - 2,5 cm;
 • šířka 1,2 - 1,5 cm;
 • tloušťka 0,9 - 1,2 cm;
 • objem 1,5 - 4,0 cm3.

Průměrný objem vaječníků podle věku se počítá pro každou dekádu života

Statisticky významný pokles objemu přívěsků je s každou dekádou života od 30 do 70 let. Průměrná velikost vaječníků během menopauzy je významně vyšší než u žen po menopauze. Horní hranice normy pro objem vaječníku je u premenopauzálních žen 20 cm3 a normální postmenopauzální vaječníky mohou být až do 10 cm3

Objem vaječníků během menopauzy klesá. V menopauzálním období mohou stále vznikat jednotlivé folikuly, zatímco začíná menopauzální ovariální dysfunkce.

Příčiny stárnutí vaječníků

Existuje mnoho hypotéz, které vysvětlují etiologii menopauzy. Nejrelevantnější teorie jsou:

 • dědičná predispozice;
 • autoimunitní poruchy;
 • dopad vnějšího prostředí;
 • ovlivnitelné faktory: chemoterapie, radiační terapie, operace pánevních orgánů, zánětlivé procesy pánevních orgánů;
 • kouření

Tyto faktory mohou ovlivnit tvorbu vaječníků, které budou zpočátku mít nedostatek folikulárního aparátu. Některé faktory je obtížné ovlivnit, jiné však mohou být.

Hladina pohlavních hormonů klesá do 30 let

Hladina ženských pohlavních hormonů začíná klesat do třiceti let. Počet zdravých oocytů do této doby klesá, jejich kvalita také začíná trpět. Počítat dítě je každý rok obtížnější..

Vědci prokázali, že po 30 letech existuje menší šance na zdravé dítě. Problematické se stává také otěhotnění. Pokud proces stárnutí pohlavních žláz začal v těle ženy, pak se příležitost otěhotnět přirozeně každým rokem zmenšuje.

Stejně obtížné je to při řešení tohoto problému pomocí IVF..

Další příčiny, které způsobují časnou menopauzu a snižují reakci těla na stimulanty:

 • Zánětlivé onemocnění pánve je pro funkci vaječníků špatné, ale lze mu předcházet.
 • Endometrióza, i když se jí nedá zabránit, lze léčit.
 • Chemoterapie a operace na pánevních kloubech, na vaječnících jsou důležitými příčinami předčasného stárnutí vaječníků. Chirurgové by to měli brát v úvahu během operace..
 • Některá ošetření, která stimulují folikuly, snižují přísun folikulů. A krátká hormonální substituční léčba zvyšuje rychlost početí po jejím zrušení. Zároveň se zvyšuje četnost těhotenství a snižuje se riziko potratu. Kromě toho je tento proces řízen..
 • Chemoterapie, která omezuje objem rezervy vaječníků, by neměla být používána bez konkrétních indikací.
 • Stejný přístup by měl být použit při radiační terapii..

Vědci uvažují o změně rychlosti poklesu populace vaječníků, ale zatím existuje jen málo návrhů. Kvalitní zmrazení vajec je jednou z možností..

Vědci dosud nepřišli s magickým lékem, který může prodloužit mládí. Každá žena může tento proces zpomalit..

Stres a úzkost mohou ovlivnit hladinu hormonů v těle.

Jak zajistit, aby vaječníky fungovaly?

Obnovení činnosti pohlavních žláz je velmi problematické. Je obtížné ovlivnit věk menopauzy, nicméně to, co závisí na nás, můžeme vzít.

Můžete také změnit svůj životní styl a stravu. Pokud nesouhlasíte se změnou svého života, je nepravděpodobné, že byste byli schopni odložit menopauzu. Ale změnou svého jídelníčku a zvyků můžete vyhrát několik let od stáří.!

Stimulace funkce vaječníků v menopauze

 • U premenopauzálních žen můžete použít hormonální substituční terapii. Jedná se ale o „meč s dvojitým ostřím“ - hormonální terapie může vést k rozvoji maligních novotvarů.
 • Stimulace vaječníků u postmenopauzálních žen je přímou cestou k rakovině.

Aby se tomu zabránilo, je nutné pravidelně provádět ultrazvuk.

Patologickým stavem je situace, kdy se pod vlivem hormonální terapie vaječníky zdvojnásobí.

Pokud během menopauzy dojde ke změnám, které jsou viditelné na ultrazvuku, lze předpokládat, že se objevily jakékoli patologické procesy:

 • Příležitostně může být folikul nalezen na vaječníku během menopauzy a folikul může způsobit zvýšení hladin pohlavních hormonů. Ovariální folikuly po menopauze se mohou objevit i ve velmi vysokém věku, existují případy jejich vizualizace ve věku nad 70 let;

Patologické procesy v pohlavních žlázách

 • Ovariální cysty různé etiologie. Mezi benigní serózní tumory patří cystadenomy, adenofibromy, cystické adenofibromy a povrchové papilomy. Tyto nádory jsou běžné a tvoří asi 25% všech benigních novotvarů vaječníků. Ovariální cystadenomy během menopauzy jsou bilaterální u asi 10% všech serózních nádorů, asi 70% je benigních, 5-10% má hraniční maligní potenciál a 20-25% je maligních, v závislosti na věku pacienta. Někdy cystadenomy dosahují gigantických rozměrů. V roce 1922 Spon uvedl, že diagnostikoval obří ovariální cystadenom v menopauze o hmotnosti 148,6 kg. Symmonds, hlásil v roce 1963 cystu o hmotnosti 79,4 kg.
 • maligní novotvary (rakovina vaječníků);
 • velké a hrudkovité ovarium může být způsobeno metastázami do pohlavních žláz z jiných orgánů.

Nejnebezpečnější pro ženy jsou maligní procesy, které lze určit pomocí ultrazvukového vyšetření a pomocí nádorových markerů.

Může vaječník bolet při menopauze

U premenopauzálních i postmenopauzálních žen se zánětem, endometriózou, torzí nohou cysty bolí přívěsky, u jiných patologií nemusí být bolest.

Existuje názor, že s příchodem menopauzy všechny problémy žen končí. Vše závisí na věku, ve kterém menopauza začala.

Kritéria pro určení časného stárnutí vaječníků

Vzhledem k tomu, že tato diagnóza může být stanovena pouze zpětně, je zmeškán čas možný pro stimulaci..

Jak určit načasování menopauzy a ovariální rezervy?

V poslední době Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii vyvinula kritéria, podle nichž je možné určit ovariální rezervu pro jejich včasnou stimulaci..

 • pozdní reprodukční věk (> 40 let)
 • abnormální ovariální rezerva (5-7 folikulů nebo anti-Müllerian hormon)
 • předchozí vyšetření ovariální rezervy, ve které oocyty

Velikost vaječníků u žen: norma, interpretace ultrazvuku dělohy a normální hodnoty vaječníků

Ultrazvukové vyšetření je spolehlivá a dostupná metoda pro diagnostiku onemocnění orgánů reprodukčního systému. Během vyšetření lékař určí různé vlastnosti a velikosti orgánu (děloha, děložní čípek, vaječníky). Pokud jsou během ultrazvuku zjištěny odchylky od normální velikosti dělohy a vaječníků, je třeba provést další důkladné vyšetření.

Norma velikosti dělohy na ultrazvuku

Žena je poslána na ultrazvuk dělohy, pokud existují příslušné stížnosti:

 • Kreslení, bolest, neustálá bolest v dolní části břicha;
 • Bolest v křížové páteři;
 • Patologický výtok;
 • Nedostatek menstruace (menstruační nepravidelnosti).

Během ultrazvukového vyšetření specialista identifikuje:

 • Správné umístění orgánu anatomicky a vzhledem k ostatním orgánům malé pánve;
 • Vnější povrch orgánu. Normálně by měl být hladký, bez patologicky změněných oblastí;
 • Velikost dělohy. Je třeba poznamenat, že tento orgán se skládá ze 2 částí: těla a krku. Podle ultrazvuku jsou rozměry určeny pro každou část zvlášť;
 • Tloušťka sliznice orgánu (endometria);
 • Echogenicita - tkáňové vedení ultrazvukových vln. Normálně je homogenní;
 • Struktura dutiny orgánu.

Je třeba mít na paměti, že tělo každé ženy je individuální. Proto se velikost dělohy může u různých zástupců spravedlivého pohlaví mírně lišit. V tomto ohledu se hranice normy poněkud liší..

Je třeba poznamenat, že normální velikost dělohy závisí na:

 • Nedostatek těhotenství;
 • Počet narozených;
 • Přítomnost potratu;
 • Postmenopauza.

Nejprve zvažte velikost dělohy u žen v reprodukčním věku. Pokud žena neměla těhotenství, pak je velikost jejího orgánu menší než u těch, které podstoupily potrat a porod..

Normy velikosti dělohy podle výsledků ultrazvuku u žen, které neměly těhotenství:

ParametryČípekTělo dělohy
Délka (mm)24 až 3438 až 50
Šířka (mm)22 až 3237 až 49
Tloušťka (mm)22 až 3028 až 37

Pokud žena měla pouze potraty (nedošlo k porodu), velikost se mírně zvyšuje:

Parametry (mm)ČípekTělo dělohy
Délka26 až 3643 až 55
Šířka26 až 3641 až 51
Tloušťka23 až 3132 až 42

U žen, které porodily, závisí norma velikosti dělohy na počtu porodů:

Počet narozenýchParametryČípekTělo dělohy
1 porodDélka (mm)28 až 4045 až 57
Šířka (mm)28 až 3845 až 55
Tloušťka (mm)24 až 3234 až 44
2 nebo více porodůDélka (mm)31 až 4347 až 65
Šířka (mm)29 až 3950 až 60
Tloušťka (mm)25 až 3537 až 49

U postmenopauzálních žen klesá velikost děložního čípku a pánve dělohy v závislosti na délce tohoto období:

Trvání postmenopauzyParametry (mm)ČípekTělo dělohy
1 až 5 letDélka25 až 3332 až 44
Šířka22 až 3230 až 42
Tloušťka19 až 2926 až 36
Více než 5 letDélka19 až 2928 až 38
Šířka19 až 2726 až 36
Tloušťka17 až 2520 až 30

Důvody odchylky velikosti dělohy od normy

Děloha se může zvětšit nebo zmenšit. Kromě přirozených příčin (změny hormonálních hladin: těhotenství, postmenopauza) existují také patologické příčiny.

Děloha se zvětšuje v přítomnosti takových patologií:

 • Myom dělohy je vláknitý benigní nádor. Může mít různé velikosti. Pokud je nádor malý, potom symptomaticky nezmizí a vyžaduje pouze pozorování. U velkých fibroidů nebo více uzlů je nutná chirurgická léčba. V tomto případě se orgán může několikrát zvětšit;
 • Cysta je dutina naplněná tekutinou. Je běžnou příčinou zvětšování orgánů. Cysta nezpůsobuje potíže, ale na jejím pozadí mohou nastat různé komplikace;
 • Maligní nádor orgánu. Vyžaduje odpovídající zacházení. Často se vyskytuje na pozadí hormonálních poruch, zejména u starších žen;
 • Adenomyóza. Tato patologie se projevuje proliferací sliznice (endometria) a syndromem silné bolesti;
 • Polyhydramnios je patologická příčina zvětšení dělohy během těhotenství. V tomto případě je v děloze více plodové vody, než by mělo. Může to být způsobeno patologií plodu nebo přítomností infekce v těle ženy a plodu.

Pokles parametrů dělohy je pozorován u onemocnění, jako je infantilní děloha. Pokles tohoto orgánu (hypoplázie) se vyvíjí během sexuálního vývoje, kdy se orgán přestane vyvíjet. V tomto případě má žena potrat, neplodnost, amenoreu (nepřítomnost menstruace) atd..

Norma velikosti vaječníků na ultrazvuku

Při ultrazvukovém vyšetření se stav vaječníků určuje podle následujících kritérií:

 • Rozměry (délka, šířka, tloušťka);
 • Objem vaječníků. Normálně se pohybuje od 2 do 8 kubických centimetrů;
 • Echogenicita je při absenci patologických procesů homogenní;
 • Povrch vaječníku by měl být hladký s malými tuberkulózami. U žen v reprodukčním věku se na povrchu objevují folikuly od 4 do 6 milimetrů. Bude stanoven jeden dominantní folikul (až 25 milimetrů).

Parametry vaječníků závisí na dni ženského cyklu. Je třeba také poznamenat, že s věkem se reprodukční funkce ženy snižuje. V tomto ohledu se parametry vaječníků mění směrem dolů..

Normou velikosti vaječníků je pohlaví výsledků ultrazvuku u zdravé ženy v plodném věku

 • Délka: 20 až 37 mm;
 • Šířka: 18 až 28 mm;
 • Tloušťka: až 15 mm.

Parametry vaječníků během ovulace se poněkud mění, nebo spíše zvyšují:

 • Délka: 25 až 40 mm;
 • Šířka: 15 až 30 mm;
 • Tloušťka: 25 až 40 mm;
 • Objem lze zvýšit až na 15 kubických centimetrů.

U postmenopauzálních žen je velikost vaječníku mnohem menší:

 • Délka: 18 až 25 mm;
 • Šířka: 12 až 15 mm;
 • Tloušťka: 9 až 12 mm;
 • Objem: 1,5 až 4 kubické centimetry.

Důvody pro odchylku velikosti vaječníků od normy

Pokud ultrazvukové vyšetření odhalí významné zvýšení vaječníku, pak můžeme hovořit o přítomnosti takových patologií:

 • Ovariální cysta. V tomto případě se stanoví dutina naplněná kapalinou. Cysta může mít různé velikosti. Lze detekovat jednu nebo více formací (polycystických). Tato patologie je nebezpečná pro své komplikace (prasknutí cysty, torze cysty pedicle), které vyžadují neodkladnou péči a chirurgickou léčbu;
 • Benigní novotvary;
 • Maligní novotvary. Díky včasné detekci lze dosáhnout stabilní remise a léčby;
 • Metastázy. V tomto případě je nalezena formace, která je metastázou rakoviny jakékoli lokalizace;
 • Vrozené patologie struktury vaječníků.

Ultrazvuk vaječníků u žen může také odhalit pokles vaječníků. Zvláštní pozornost by měla být věnována těmto změnám u žen v plodném věku. V tomto případě se vyvíjí předčasná menopauza, to znamená, že menstruační funkce ženy postupně mizí. To lze pozorovat u žen ve věku od 35 do 40 let..

Normální velikost vaječníků a dělohy u těhotných žen

Během těhotenství procházejí vnitřní pohlavní orgány ženy velkými změnami. Jmenovitě děloha a vaječníky.

Během této doby vaječníky přestávají produkovat vajíčka. Jeho rozměry se ale zvětšují, doslova o několik milimetrů. To je způsobeno zvýšeným krevním oběhem v malé pánvi. Děloha se významně mění. Jeho velikost se zvyšuje s růstem plodu.

Je třeba poznamenat, že existují normy pro velikost dělohy během těhotenství. Pokud jsou odmítnuty, můžete mít podezření na patologii těhotenství nebo plodu a také identifikovat vícečetná těhotenství.

Výška postavení děložního fundusu přímo závisí na délce těhotenství.

Například pokud je gestační věk 12-13 týdnů, pak je výška děložního fundusu 12-13 centimetrů. V 37. - 38. týdnu je dno dělohy pod žebry a tlačí na bránici (výška dna: 36 - 37 centimetrů). Poté (od 38 do 40 týdnů) začne dno orgánu postupně klesat. Tělo se tak připravuje na nadcházející porod..

Co se stane s vaječníky během menopauzy, jak fungují, patologie a jaká je norma pro ultrazvuk

U všech žen začínají vaječníky během menopauzy fungovat jinak. Tento orgán se podílí na přípravě na menopauzu a na jejím stavu závisí zdraví ženy..

V klimakterickém období se často vyvíjejí patologie a některé z nich jsou komplikovány nádory. Kromě toho se mění velikost orgánů a musíte zajistit, aby pokles byl v normálním rozmezí..

Za tímto účelem se provádějí různé diagnostické postupy..

Co je to vaječník a jak to funguje

Reprodukční orgány se nacházejí v pánevní oblasti u žen. Děloha je umístěna přibližně uprostřed a vaječníky jsou umístěny symetricky, vlevo a vpravo. V různých dobách mohou být umístěny blíže k děloze nebo dále od ní. Změny polohy během puberty a těhotenství.

Strukturu vaječníků tvoří pojivová tkáň. Přívod krve se provádí ovariální tepnou, která sahá od centrální. Různé ženy spárovaly reprodukční orgány různých velikostí a zde jsou povoleny odchylky v jednom nebo druhém směru. Funkce, za které jsou vaječníky odpovědné:

 • Hormonální. Žlázy syntetizují hormony, díky nimž může žena otěhotnět a porodit potomky.
 • Vegetativní. Ve skutečnosti jsou spárované reprodukční orgány hlavním znakem, kterým se určuje příslušnost člověka k ženskému pohlaví.
 • Reprodukční. Uvnitř vaječníků se vytvoří vajíčko, ze kterého se potom vyvine plod.

Změny během menopauzy

Premenopauza a menopauza jsou charakterizovány postupnou změnou struktury reprodukčních orgánů. Dochází k nevratným změnám, v jejichž důsledku se žena stává neschopnou plodit.

V reprodukčním věku obsahují vaječníky folikuly a žluté tělísko. V klimakterickém období jsou nahrazovány hyalinními hrudkami a pojivovou tkání. Tkáň postupně atrofuje a jakoby vysychala a sám se zmenšoval.

Na ultrazvuku jsou následující velikosti orgánů považovány za normu:

 • šířka - 12-15 mm;
 • délka - 20-25 mm;
 • objem - 1,5-4,5 čtverečních cm;
 • tloušťka - 9-12 mm.

Jak se velikost vaječníků během menopauzy zmenšuje, produkují méně pohlavních hormonů - estrogenů. To je hlavní faktor, který spouští vývoj mnoha hormonálně závislých patologií..

Čím méně estrogenu je v těle syntetizováno, tím více hypothalamu produkuje hormon stimulující folikuly. Toto je mechanismus pro kompenzaci nedostatku estrogenu. Hypotalamus je rekonstruován na nový způsob fungování, což s sebou nese poruchy v termoregulačním systému.

Výsledkem jsou návaly horka - periodický pocit vnitřního tepla. Následující systémy trpí nedostatkem estrogenu:

 • zažívací;
 • muskuloskeletální;
 • urogenitální;
 • vyměšovací;
 • kardiovaskulární.

Menopauza je charakterizována zastavením zrání vajíček a koncem menstruace. Při menopauze vaječníky postupně přestávají produkovat estrogen, ale syntetizují se v tukové tkáni a nadledvinách. Takto se realizuje adaptivní schopnost těla..

Jak prodloužit fungování vaječníků s menopauzou

Pokouší se stimulovat práci vaječníků v případech, kdy žena chce porodit dítě. Jakékoli metody jsou možné pouze pod lékařským dohledem. Zde je návod, jak přimět vaječníky k práci s menopauzou:

 1. Užívání léků, které obsahují kombinace hormonů nebo pouze estrogeny.
 2. Odmítněte mastné a smažené. Zařaďte do jídelníčku potraviny, které stimulují produkci pohlavních hormonů. Jedná se o hrách, sójové boby, čočku, zeleninu a ovoce. Zkombinujte odpočinek a mírné cvičení.
 3. Pijte bylinné odvarky, nálevy a poplatky obsahující fytoestrogeny - přírodní analogy ženského pohlavního hormonu. Tyto látky udržují vaječníky aktivní během menopauzy. Lékárenské přípravky s fytoestrogeny by měl doporučit gynekolog.

Některé bylinky jsou vhodné pro vlastní přípravu léčivých přípravků. Musíte však pochopit, že závažná onemocnění, jako je ovariální cysta během menopauzy, nelze léčit lidovými prostředky..

Můžete si vzít lžíci kořene lékořice, plic nebo přesličky a nalijte je do 500 ml vroucí vody. Po zabalení nechte působit 20–30 minut a poté celý den přeceďte a pijte po malých doušcích. Nálev stimuluje práci folikulů a pomáhá mírně prodloužit produkci vajíček. Pomůže také vrátit nebo obnovit funkci reprodukčních orgánů v časné menopauze..

Patologie vaječníků s menopauzou

Během menopauzy se objevují ty nemoci, které dříve zůstaly bez povšimnutí, protože byly asymptomatické. Alarmujícím znamením je nárůst. Normálně by se vaječníky po menopauze měly zmenšit. Opačný proces je příznakem patologie. Možné důvody:

 • Cysta. Onemocnění je diagnostikováno u 30% pacientů starších 45 let, kteří vstoupili do klimakterického období. Patologie se obvykle tvoří na obou orgánech a nerozpouští se. Příznaky cysty s menopauzou: teplota stoupá, přibývá na váze, vyvíjí se tachykardie, bolí vaječníky. Způsob léčby - chirurgický zákrok.
 • Onkologie. Je způsobena kombinací predisponujících faktorů a vyžaduje okamžitou léčbu. Čím dříve je rakovina detekována, tím je pravděpodobnější, že ji dokážete porazit..
 • Polycystická. Název je způsoben skutečností, že na spárovaných orgánech se tvoří několik patologických útvarů. Velikost vaječníků u žen s tímto onemocněním se zvyšuje. Toto onemocnění je nebezpečnější než jednotlivé cysty a vyžaduje také chirurgický zákrok. Důvody: užívání hormonální antikoncepce nepředepsané lékařem, podstoupení substituční léčby ke zmírnění stavu s menopauzou.

Diagnóza ovariální patologie během menopauzy

Cystóza a polycystické onemocnění jsou detekovány ultrazvukem. Během menopauzy je ultrazvuk nejinformativnější a nejspolehlivější metodou. Pokud informace získané ultrazvukovým vyšetřením nestačí, přijdou na pomoc další metody. Jsou potřebné k objasnění primární diagnózy. Onkologie je detekována kombinací těchto příznaků:

 • novotvary na obou stranách;
 • zvýšené prokrvení orgánu;
 • polypy.

K potvrzení diagnózy je předepsán krevní test na nádorový marker CA 125. Metoda umožňuje detekovat folikulární rakovinu v počáteční fázi, kdy je nejvyšší šance na uzdravení.

Správná výživa

Během menopauzy je důležité jíst správně, konkrétně jíst více rostlinných potravin, včetně ovoce, bylin a zeleniny.

Je užitečné jíst čerstvé bobule, naklíčené obiloviny, libové ryby a dietní maso, kefír, tvaroh. Vyvarujte se potravin obsahujících hodně chemikálií.

Doporučené metody tepelného zpracování jsou dušení, pára. Smažené a uzené se nedoporučují.

Je užitečné užívat vitamíny obohacené o stopové prvky. To pomůže snížit riziko zánětu vaječníků během menopauzy. Účinné prostředky:

 • Orthomol Femin;
 • Dámská menopauza;
 • Žena 40+;
 • Climaxan;
 • Complivit.

Aktivní životní styl

Mírná fyzická aktivita je prospěšná pro všechny, zejména pro ženy během menopauzy. Nejtěžší věcí je přežít menopauzu, když je odstraněn vaječník, a zde může pomoci aktivní životní styl. Správně vybrané cviky zmírňují příznaky doprovázející hormonální změny.

Výhodou lehkého cvičení je, že svaly pracují a zlepšuje krevní oběh. Výsledkem je, že vaječníky během menopauzy dostávají dostatek kyslíku a živin, aby zůstaly zdravé..

Pozitivní účinek fyzické aktivity navíc pomáhá odstranit následující příznaky:

 • náhlé poklesy tlaku;
 • pocit vnitřního tepla;
 • návaly horka, sucho;
 • problémy se spánkem;
 • závratě, bolesti hlavy;
 • zvýšené pocení;
 • bolest a nepohodlí v dolní části břicha.

Použití infuzí a odvarů

Lidové léky se používají k odstranění nepříjemných jevů a doplnění nedostatku ženského pohlavního hormonu - estrogenu, na kterém přímo závisí to, co se stane s vaječníky. Některé léčivé rostliny obsahují fytoestrogen - látku, která působí na tělo podobně jako jeho vlastní hormon.

Existuje mnoho receptů, kde se bylinky kombinují v různých poměrech. Co si vybrat a kolik si vzít, závisí na tom, jak fungují vaječníky, zda existují patologie. Pokud je předepsán bylinný odvar, musíte si koupit balíček této nebo té byliny v lékárně a vařit nebo trvat na tom podle pokynů. Byliny užitečné během menopauzy:

 • jetel;
 • bórová děloha;
 • šalvěj;
 • pastýřská taška;
 • červený kartáč.

Užívání fytohormonů

Fytohormony jsou účinkem podobné těm, které produkují vaječníky. Rozdíl je v tom, že se jedná o látky extrahované z rostlin. Účinnost těchto produktů je vyšší ve srovnání se sklizenými a sušenými bylinami. V léčivých přípravcích se nepoužívají suroviny, ale koncentrované účinné látky extrahované z rostlin.

Ačkoli všechny fytohormony patří do stejné farmakologické skupiny, působí mírně odlišnými způsoby. Vedlejší účinky a kontraindikace se také liší. U žen během menopauzy se doporučují následující léky:

 • Estrovel.
 • Mensa.
 • Klimadinon.
 • Menopace (zapouzdřená forma).
 • Tsi-Klim.
 • Climanorm.

Použití HRT

Substituční léčba je obvykle předepsána jako alternativa nebo doplněk k chirurgickému zákroku. Ošetření vaječníku bez chirurgického zákroku se provádí pomocí uměle vytvořených ženských pohlavních hormonů. Metoda je účinná, pokud nejde o nebezpečné patologie, ale o zpomalení zániku reprodukční funkce. Příklady takových léků:

 • Dermestril. Normalizuje metabolismus lipidů, doplňuje nedostatek estradiolu, inhibuje rozvoj osteoporózy.
 • Estrogel. Má estrogenní účinek na vaječníky, hypotalamus, játra, endometrium, mléčné žlázy a další cílové orgány.
 • Premarin. Eliminuje deprese, pocení, podrážděnost, závratě, pocit tepla.
 • Divigel. Používá se jako součást HRT s výraznými známkami nedostatku estrogenu. Eliminuje klimakterický syndrom způsobený umělou nebo přirozenou menopauzou.
 • Sinestrol. Předepsáno pro klimatické poruchy, zánik funkce vaječníků, primární a sekundární amenorea.
 • Estraderm. Používá se při polycystických onemocněních, nedostatku estrogenu, vaginitidě, postmenopauzální osteoporóze.
 • Proginova. Obsahuje estrogeny a jejich syntetické analogy. Ženám s neodstraněnou dělohou je navíc v rámci substituční léčby předepisován progestogen.

Pozitivní vlastností metody je, že je možné prodloužit reprodukční období obnovením funkce vaječníků. Výsledek je dosažen poměrně rychle.

Ale hormonální substituční terapie je spojena s mnoha vedlejšími účinky, kromě toho má kontraindikace.

O potřebě stimulace práce vaječníků se rozhoduje individuálně poté, co lékař porovná očekávaný pozitivní účinek s riziky.

Významné změny, kterými ženské tělo prochází během klimakterického období, nemohou ovlivnit pouze zdraví.

Přirozené procesy nelze zvrátit, ale riziko patologií lze snížit a minimalizovat nepříjemné projevy. Nejdůležitější je naslouchat svému blahu, abyste včas rozpoznali patologii.

Včasná diagnóza je klíčem k úspěšné léčbě ovariálních cyst a dalších onemocnění postihujících reprodukční orgány.

Co se děje s vaječníky během menopauzy, jak fungují, patologie a jaká je norma pro ultrazvuk. Odkaz na hlavní publikaci

Ovarie s menopauzou: možné patologie tohoto orgánu

Proces menopauzy v ženském těle je spuštěn vaječníky. Během menopauzy se jejich funkčnost snižuje, začínají produkovat méně hormonů a také procházejí změnami struktury atd. Proto je důležité pečlivě sledovat stav vaječníků během menopauzy, protože někdy na ně mohou změny negativně působit, například, vyvine se jakákoli patologie.

Normální stav

Jaký stav vaječníků s menopauzou lze považovat za normální? Stojí za zmínku, že orgán prochází řadou přirozených změn, které jsou považovány za normální. V premenopauze jejich funkčnost klesá, zmenšují se a začínají produkovat mnohem méně hormonů. U postmenopauzálních žen přestávají fungovat úplně, hormony se již neprodukují..

Kromě velikosti se během menopauzy mění i struktura a tvar vaječníků. Na samém začátku menopauzy je orgán stále mírně zmenšen. Během tohoto období, i když v malém počtu, jsou folikuly stále přítomné ve vaječnících. Jak se proces vyvíjí, orgán se mění ještě více a po šesti měsících až roce se folikuly v menopauze nacházejí pouze jednotlivě.

Poté následuje poslední menstruace (menopauza). Vaječníky po menopauze již nefungují. Několikrát se zmenšují a zmenšují se. V průběhu času je jejich tkáň nahrazena pojivovou tkání, která nemá žádnou funkci. Velikost vaječníků během tohoto období je asi 2,5 metrů krychlových. cm, zatímco bezprostředně po menopauze - 4,5 kubických metrů. cm.

Možné nemoci

Kvůli nedostatku hormonů a změnám, ke kterým dochází během menopauzy, se mohou vyvinout některá onemocnění vaječníků spojená s výskytem novotvarů. Nejtypičtější pro toto období jsou různé cysty té či oné povahy, které lze léčit chirurgicky nebo lékařsky. Typické pro toto období a polycystické.

Je důležité diagnostikovat tyto problémy na ultrazvukovém vyšetření včas a zahájit léčbu, protože jsou možné nepříjemné a dokonce nebezpečné následky. Například jako nádor vaječníků u žen, který se vyskytuje poměrně často.

Funkční cysty

Během menopauzy se cystické formace tohoto typu objevují poměrně zřídka. Jsou charakterističtější pro reprodukční fázi..

Někdy však mohou působit i na ženy v menopauze, zejména při nesprávně zvolené hormonální léčbě syntetickými drogami.

Zajímavým rysem takového novotvaru je, že se objevuje mnohem méně často na levém vaječníku než na pravém.

Co je to?

Funkční cysty jsou novotvary na vaječníku, které se tvoří, když vajíčko opouští folikul a opouští jej. Ale folikul se znovu uzavřel a začala se v něm hromadit tekutina. Tyto cysty jsou schopné se samy rozpustit, když je vyloučeno hormonální narušení..

Proč vzniká?

Důvody jsou vždy hormonální. Cysty tohoto typu se vytvářejí vždy, když dojde k hormonální nerovnováze. Proto se někdy vyskytují během menopauzy, stejně jako s nerovnováhou způsobenou uměle (pomocí HRT).

Příznaky

Tento jev tvoří typický klinický obraz gynekologického onemocnění. Proto hlavní roli v diagnostice nehrají příznaky, ale výsledky ultrazvuku, kdy byla cysta vizualizována.

 1. Bolest v podbřišku - poměrně ostrá a lokalizovaná, obvykle vysoké intenzity, spojená s menstruačním cyklem;
 2. Porušení menstruačního cyklu - časný nástup menstruace, jejich dlouhé trvání a intenzita atd.;
 3. Acyklické krvácení.

Mohou se objevit další nespecifické příznaky, například netypický nebo příliš hojný vaginální výtok (což je pro menopauzu extrémně netypické).

Léčba

Hormonální léčba je téměř vždy předepsána. Během reprodukčního stádia se taková cysta může během menstruačních cyklů rozpustit a znovu vytvořit (i když to není obvyklé).

U menopauzy k tomu nedochází. Pokud po počáteční návštěvě gynekologa a pozorování novotvaru po dobu 2-3 měsíců není zjištěn jeho pokles, je předepsána hormonální léčba.

Dělá se to kombinací léků, obvykle orálních kontraceptiv. V důsledku toho může být menopauza prodloužena, ale její závažnost se sníží a cysta se vyřeší..

Folikulární cysty

Jedná se o cysty jiného typu, které se tvoří ve vaječníkovém folikulu. Jsou mnohem typičtější pro menopauzu než předchozí typ. Během menopauzy se málokdy rozpustí samy. Obvykle potřebujete cílenou a komplexní hormonální léčbu. V některých případech je dokonce nutný chirurgický zákrok.

Co je to?

Tato cysta se tvoří také v důsledku akumulace tekutiny ve folikulu. Ale to se děje z jiných důvodů. Vytvořené vejce vůbec neopouští folikul.

V důsledku nadměrného hromadění tekutiny se tam nejprve vytvoří cysta a poté začne zánět. Od okamžiku nástupu zánětu se příznaky stávají výraznými a zjevnými. Například tímto způsobem se často léčí onemocnění polycystických vaječníků..

Proč vzniká?

Stejně jako v předchozím případě jsou takové cysty hormonální povahy. Vznikají v důsledku poruchy, která je charakteristická pro menopauzu..

Příznaky

Je to podobné jako v předchozím případě, s výjimkou závažnosti. Obvykle jsou takové novotvary docela bolestivé. Charakteristické pro ně jsou také acyklické krvácení a poruchy cyklu.

Léčba

Vedle výše popsané hormonální léčby se používá chirurgický zákrok. Je předepsán pro závažné polycystické onemocnění, kdy cysta nemůže být léčena jinými metodami atd..

Obvykle je předepsána laparoskopická cystektomie. Metoda laparotomie je předepsána, pokud je cysta velmi velká, atypická, aktivně rostoucí nebo existuje podezření na její maligní transformaci.

Vyšetření vaječníků

Protože velikost vaječníků u postmenopauzálních žen je velmi malá a jejich tkáň byla zcela nebo částečně nahrazena pojivovou tkání, je diagnostika tohoto orgánu velmi obtížná. Asi v polovině případů nejsou na ultrazvuku skrz břišní stěnu viditelné. Proto se používá transvaginální ultrazvuk.

Jak prodloužit fungování menopauzy?

Lze vaječníky uměle probudit? Po vymření funkce je téměř nemožné to udělat. Můžete však prodloužit dobu jejich práce.

Ve většině případů to lékaři doporučují, protože díky této terapii je menopauza snášen snáze a tělo je reorganizováno hladce..

Samozřejmě v tomto případě je nemožné úplně vrátit orgánu jeho funkčnost, stále působí méně aktivně, což vede k prodloužení menopauzy..

Aby se prodloužila práce vaječníků, je předepsána speciální léčba. Obvykle se používá jeden ze tří přístupů:

 • Užívání drog s přírodními analogy ženských pohlavních hormonů - fytoestrogeny. Jedná se o látky jako Remens, Tsi-Klim atd. Nasycují tělo hormony zvenčí, což má pozitivní vliv na vaječníky, menstruační cyklus je vyrovnaný a závažnost symptomů menopauzy klesá. Ale takové léky jsou neúčinné, mohou pomoci, když je zachován normální objem vaječníku, nebo na samém začátku premenopauzy;
 • Hormonální substituční terapie se provádí pomocí chemických analogů ženských pohlavních hormonů. Jsou mnohem efektivnější. A vzhledem k tomu, že mohou být dávkovány přesněji a zahrnují samozřejmě nejen estrogen, ale také progesteron, lze je použít k normalizaci nebo vytvoření umělého menstruačního cyklu. Minimalizují a zpomalují změny ve vaječnících, umožňují prodloužit jejich fungování a snížit závažnost menopauzy.

Výběr těchto léků u premenopauzálních žen by měl provádět lékař. Někdy to není nutné, stačí zahrnout do svého jídelníčku potraviny bohaté na fytoestrogeny. Například sladké brambory, sójové boby, jablka, mrkev, granátová jablka, čočka, zelený čaj atd. Více vám o tom může říct i odborník..

Publikováno administrátorem 15.10.2019

> Menstruace při užívání přípravku Yarina a Yarina plusVýtok při užívání přípravku Yarina (Yarina plus)Pokud jde o Yarinu (Yarina plus) a menstruaci, budeme uvažovat o obou drogách současně, protože rozdíl mezi nimi je zanedbatelný.