Co dělat, když praskne cysta ve vaječníku: důsledky pro tělo

Cysta je útvar ve formě bubliny naplněné tekutinou. V závislosti na odrůdě vyžaduje odlišný přístup k léčbě. A ačkoli tento problém zřídka vyvolává u ženy velkou úzkost, jeho ignorování je plné komplikací. Proto stojí za zvážení, jaké mohou být důsledky prasknutí ovariální cysty. A co je třeba udělat.

Druhy cyst a důvody jejich prasknutí

V ženském těle se mohou objevit novotvary, různé struktury a stupně agresivity. Na základě řady znaků se rozlišují 3 kategorie cyst:

 1. Funkční typ se objevuje v žlutém těle. Je spuštěn přebytečnou tekutinou po ovulaci. Obvykle to vyřeší samo po několika měsících. Pokud však lékaři diagnostikují folikulární odrůdu tohoto typu, doporučují, abyste ji začali okamžitě léčit..
 2. Endometriotické cysty jsou výsledkem podlitin na vaječnících, které způsobují endometriózu. Proto je formace naplněna krvavým obsahem. Protože je to považováno za potenciálně nebezpečné, snaží se ho co nejdříve odstranit..
 3. Cystická forma je klasifikována jako nádor. Vyžaduje také chirurgický zákrok..

Tenkostěnné formace jsou nejčastěji náchylné k prasknutí. Porušení může být vyvoláno určitými činy ženy. Zvláště pokud po zjištění onemocnění pokračuje ve zvedání závaží nebo v jiné práci související s fyzickou aktivitou. Další příčinou patologie mohou být poranění, zejména v oblasti slabin. To zahrnuje vysokou sexuální aktivitu..

Ruptura cysty může být také způsobena čistě fyziologickými charakteristikami těla. Chirurgický zákrok, hormonální nerovnováha tedy může vést k podobnému problému. Mezi příčiny patologie patří rozvoj zánětu v genitální oblasti, problémy s koagulací krve. Nebo zkroucený novotvar.

Důležité. Bez ohledu na příčinu vyžaduje toto porušení okamžité odstranění..

Příznaky patologie

Pokud byla přítomnost cyst zjištěna dříve, musí dívka nebo žena pečlivě sledovat její blahobyt. Protože to odhalí známky, které předcházejí prasknutí vzdělávání. Obvykle je tento proces doprovázen mírně tupou bolestí v dolní části břicha, mírným nepohodlí.

Pokud by byly první příznaky ignorovány, mohlo by to prasknout. A příznaky této poruchy nelze ignorovat. Závažnost příznaků prasklé ovariální cysty může záviset na typu tekutiny, která byla naplněna. Důležitý je také den menstruačního cyklu, na který spadl nástup nemoci. Mezi hlavní známky porušení patří:

 • silná, ostrá bolest v místě prasknutí, postupně pokrývající celé břicho;
 • prudké zvýšení tělesné teploty, proti kterému jsou léky bezmocné;
 • nevolnost, zvracení, průjem a další příznaky otravy;
 • nadýmání;
 • vaginální výtok, často včetně krevních sraženin;
 • pocit slabosti s postupným blednutím pokožky obličeje a těla;
 • pokles tlaku;
 • možná ztráta vědomí.

Vzhledem k tomu, že zpoždění může vést k peritonitidě a otravě krve, musí se okamžitě objevit sanitka, pokud se objeví jeden nebo více příznaků. Úspěšná léčba patologie je možná pouze v nemocničním prostředí.

Schéma akce pro prasknutí cysty na vaječníku

Než dorazí sanitka, můžete udělat pár věcí. Vzhledem k tomu, že porucha je často doprovázena ztrátou krve, je vhodné se ji co nejdříve zastavit. Tajemstvím správného provádění této funkce je často poskytnout chlad v oblasti mezery. K tomu je vhodná láhev s horkou vodou naplněná ledem..

Když je pacient s prasklou cystou přijat do nemocnice, lékaři se nejprve pokusí diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. Za tímto účelem se provádí ultrazvuk a laparosoria. Na základě výsledků těchto diagnostických postupů je učiněno chirurgické rozhodnutí. Zahrnuje několik fází:

 • zavedení lékařského vybavení do řezu v pobřišnici;
 • výzkum stávajícího vzdělávání;
 • s malým poškozením bude stačit odstranit samotný folikul;
 • pokud dojde ke komplikaci, provede se částečná nebo úplná excize genitálií.

Pokud byla patologie doprovázena velkou ztrátou krve, jsou předepsány postupy ke stabilizaci hladiny červených krvinek a doplnění cévního objemu. Některé z terapeutických metod jsou zaměřeny na prevenci šoku a na snížení rizika jeho projevu v budoucnosti..

V pooperačním období je přijata řada opatření ke zlepšení fyzického stavu ženy. Užívání hormonálních a protizánětlivých léků může pomoci minimalizovat škody způsobené cystickou tekutinou. Dále lze předepsat fyzioterapii. Na konci pobytu v nemocnici si žena připomene nutnost pravidelné návštěvy gynekologa, aby mohla včas identifikovat a léčit benigní genitální masy.

Riziko prasknutí cysty během těhotenství

Období nosení dítěte může být také doprovázeno tvorbou cyst. V prvním trimestru po oplodnění se u ženy mohou vyvinout funkční cysty. Jelikož se obvykle vyřeší samy, nebudou zdrojem velkého znepokojení..

Pokud však stávající cysta začala aktivně růst, má smysl vyhledat pomoc od odborníka. I když se jedná o vzácný případ, jeho ignorování může vést ke katastrofě. Pokud cysta na vaječníku praskne během těhotenství, může to vést ke ztrátě plodu..

Když je chirurgická léčba nemožná

Ačkoli chirurgie je hlavním způsobem řešení následků prasknutí cysty na vaječnících, tato metoda není vždy přijatelná. Přemýšlení o alternativách je nutné v následujících situacích:

 • při detekci patologií v práci srdce a cév;
 • v přítomnosti chronického onemocnění jater nebo ledvin;
 • na počátku patologie na pozadí akutního infekčního onemocnění;
 • s akutní nebo chronickou anémií.

V těchto případech se do popředí dostává tradiční léčba drogami. Nějaký čas po terapii se studie opakuje. Operaci lze předepsat, pokud dříve předepsaný průběh léčby nepřinesl hmatatelné výsledky.

Důsledky prasknutí cysty

Pokud cysta na vaječníku praskne a opatření k odstranění porušení nebyla přijata včas, může začít řada destruktivních reakcí pro tělo. Nejprve je život ohrožující intoxikace. Jakmile se dostane do těla, ovlivňuje cystická tekutina všechny orgány a tkáně, se kterými přichází do styku. Společníkem tohoto porušení se často stává vážná ztráta krve..

Pokud nebylo možné zahájit terapii včas, bude chirurg muset rozhodnout o odstranění vaječníků. I při částečném zásahu to může znamenat neplodnost. Neméně závažným důsledkem mohou být další gynekologická onemocnění, která se vyvíjejí na pozadí základního vzdělání. V tomto ohledu bude léčba vyžadovat hodně času a úsilí..

V některých případech lékaři diagnostikují přechod benigní formace na maligní. Ale při včasné terapii se to stává poměrně zřídka. Ruptura cysty na vaječnících se proto nepovažuje za onemocnění, jehož léčbu lze odložit na později..

Prevence nemoci

Vzhledem k tomu, že cysty jsou považovány za poměrně časté ženské onemocnění, jejich včasná detekce ochrání před neočekávanými obtížemi spojenými s prasknutím formací. A pokud již ženě byla diagnostikována tato nemoc, měla by přijmout určitá opatření, aby zabránila prasknutí:

 • pravidelně podstupovat gynekologické vyšetření za účelem sledování dynamiky rozvoje vzdělávání;
 • jelikož se patologie vyvíjí rychleji při častém a nechráněném pohlavním styku, musí být minimalizována;
 • pokud lékař předepíše léky, nezapomeňte je vypít, protože to pomůže snížit riziko průniku cystové stěny;
 • pokusit se snížit počet stresových situací;
 • pokud je to možné, změňte svůj životní styl, abyste předešli přepětí;
 • vyhněte se tvrdé fyzické práci.

Některé typy cyst vyžadují chirurgický zákrok. A pokud lékař připouští takovou možnost, stojí za to zbavit se novotvaru, pokud to neovlivní genitálie. Vyhnete se tak rozsáhlé operaci, která urychlí proces obnovy. A zmírněte stres způsobený příznaky prasklé ovariální cysty.

Pojďme to shrnout

Ačkoli se cysta označuje jako benigní formace, její vzhled ne vždy představuje žádnou hrozbu pro zdraví. Velkým nebezpečím je mezera, která může vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc, vyprovokovat ztrátu příležitosti mít děti. A v zanedbaném stavu vést k smrti.

Známky, že praskla ovariální cysta, nelze ignorovat. Místo toho, abyste se sami pokusili problém vyřešit, měli byste co nejdříve zavolat sanitku. V nemocničním prostředí rozhodnou lékaři o složitosti a rozsahu operace v závislosti na výsledcích diagnózy. Takovému vývoji situace lze zabránit, pokud je přítomnost cysty v těle detekována včas. A poté postupujte podle pokynů lékaře a preventivních opatření.

Může cysta prasknout sama?

Pokud cysta praskne

Cysta je bublina tekutiny. Může prasknout jakákoli bublinová formace, po které se obsah rozšíří. Vnitřní otvor je mnohem nebezpečnější než povrchní..

Malé cysty na děložním čípku nebo mléčné žláze někdy prasknou samy a poté se uzdraví, pokud nedojde k hnisání. Ale bez léčby často rostou zpět na stejném místě..

Když cysta praskne ve vaječnících, ledvinách, děloze, játrech nebo jiném orgánu uvnitř břicha, dojde k vnitřnímu krvácení. I v nejpříznivějším případě, pokud není obsah cysty infikován a jsou poškozeny pouze malé cévy, se krev postupně hromadí a komprimuje vnitřní orgány. Neexistuje způsob, jak se obejít bez nouzové operace břicha, když praskne vnitřní cysta..

Plánované odstranění novotvarů se provádí laparoskopií. Pokud cysta praskla sama, musí být břišní dutina zbavená krve a minimálně invazivní metody zde často nejsou vhodné. Proto je lepší nespustit nemoc do bodu, kdy bublina praskne sama. Pravděpodobnost této události závisí na:

 • lidská činnost, protože může dojít k vyčerpání v důsledku násilného sexu, zranění, zvedání závaží, při skákání, běhu, namáhání;
 • velikost cysty - pokud se na vaječníku rozrostla na 5 cm, musíte přemýšlet o operaci a při 17 cm nemůžete s odstraněním dále táhnout;
 • upozornění na chování, protože cysta může prasknout v důsledku zranění, dokonce i malého nárazu na okraj desky stolu;
 • umístění novotvaru:
 • tloušťka stěny.

Zřídka, ale stane se, že malé prasknutí vnitřní cysty se samo zahojí. Člověk může snášet mírnou indispozici a nechápe její příčiny. Poškození orgánu se postupně uzdravuje, ale v důsledku mikrotrauma se tvoří adheze, které se nakonec projeví bolestí a narušením fungování orgánů. A u žen může adheze v pánevní oblasti vést k neplodnosti..

Příznaky

S velkou dávkou se vyvíjí akutní stav vyžadující urgentní hospitalizaci. Je doprovázeno:

 • silná bolest, ale někdy tento příznak není výrazný nebo chybí, pokud nejsou ovlivněny nervy;
 • napětí v břišní stěně, když cysta praskla v břišní dutině;
 • někdy vysoká horečka;
 • studený, lepkavý pot;
 • pokles tlaku;
 • bledost.

Ovariální cysta

Ruptura ovariální tkáně s vnitřním krvácením se nazývá apoplexie. Tento akutní stav se nejčastěji vyskytuje, když cysta praskne. V tomto případě vstupuje do břišní dutiny nejen krev, ale také obsah cysty.

Pokud je mezera malá, může se nejprve projevit jako mírná nevolnost. Postupně se žena zhoršuje a zhoršuje. I při tom nejchudobnějším přístupu k vašemu zdraví musíte jít ke gynekologovi. Tito pacienti jsou často převezeni sanitkou do nemocnice na urgentní chirurgii přímo z prenatální kliniky.

Příliv těchto pacientů do gynekologických a chirurgických oddělení velkých nemocnic se odehrává o svátcích: Nový rok 8. března. Ženy chodí v restauracích, srdečně tancují a zapomínají na opatrnost, kterou je třeba dodržovat v případě přítomnosti cysty ve vaječníku. A mnozí o tomto problému ani nevědí..

Pokud byla ovariální cysta malá a její pitva byla nalezena okamžitě, existuje možnost provedení méně traumatické laparoskopie. Ale při rozsáhlém krvácení musíte udělat operaci břicha s velkým řezem.

Během těhotenství

Zvláště nebezpečné je prasknutí ovariální cysty během těhotenství. Proto je-li plánováno početí, je vhodné odstranit cysty na vaječnících o délce 5 cm a více zjištěné ultrazvukem. Malé bublinky se někdy během těhotenství rozpustí. V některých případech však bohužel začnou růst. Jakýkoli chirurgický zákrok pro těhotnou ženu je nežádoucí. Je lepší chovat se velmi opatrně, počkejte až do porodu. A poté se cysta odstraní současně s císařským řezem.

Pokud cysta praskne během těhotenství nebo existuje vážná hrozba prasknutí, je novotvar během těhotenství vyloučen. Je žádoucí, pokud je termín delší než 14 týdnů. Operace se provádí laparoskopicky. Je lepší odstranit velkou cystu, aniž byste čekali na její prasknutí - pak nebude zásah pro plod tak nebezpečný.

Situace s cystou během těhotenství je extrémně obtížná. Chcete-li správně určit, co je v tomto případě rozumnější - počkat na termín císařského řezu nebo předem odstranit cystu, potřebujete velmi zkušeného a myslícího gynekologa.

Pravděpodobnost prasknutí cysty v pravém vaječníku je o 200–400% vyšší než v levém. Tlak na pravou stranu vynášecí tepny je vyšší, protože okamžitě odchází z aorty a přísun krve v této ženské žláze je intenzivnější. Proto se mnoho patologií vyskytuje častěji a vyvíjí se rychleji v pravém vaječníku..

Může prasknout jakýkoli typ vaječníku. Ruptury endometrioidních, folikulárních a corpus luteum cyst mají své vlastní charakteristiky.

Endometrioid

V cystách, které se vyvíjejí na vaječnících s endometriózou, se mohou objevit malé otvory, kterými vychází část krvavého obsahu. To neznamená, že cysta praskne současně. Přetrvává, ale současně začíná zánětlivý proces pobřišnice a dochází k rozvoji adhezí. Toto je další faktor neplodnosti při endometrióze..

Důsledky takových malých perforací v endometrioidních cystách se mohou projevit bolestivými bolestmi pánve, které doprovázejí zánět. Postupně je díra v cystě zarostlá.

Při zatížení je také možné velké prasknutí endometrioidní cysty, což bude vyžadovat chirurgický zákrok. Když praskne cysta naplněná „čokoládovým“ krvavým obsahem, pak celá tato hmota proudí do břišní dutiny. To vede k chemické peritonitidě, tj. Neinfekční zánět pobřišnice. Známky tohoto akutního stavu, smrtelně nebezpečného bez urgentního chirurgického zákroku:

 • závratě, snížený krevní tlak;
 • silná, možná bodavá bolest;
 • prudké zhoršení zdraví;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • někteří mají zvracení;
 • studený pot.

Během nouzové laparotomie se endometrioidní ovariální cysta odstraní, dutina se umyje. Současně se kontroluje přítomnost ložisek endometria na jiných orgánech, v případě potřeby se eliminují.

Endometrioidní cysty se mohou během těhotenství rozpustit v důsledku změny poměru hormonů. Mohou však také vyvolat přerušení, protože zvyšují kontrakci stěn dělohy. Pokud je plánováno těhotenství, je lepší se endometrioidní cysty předem zbavit.

Corpus luteum

Luteal cysta je funkční formace. Může zmizet beze stopy nebo může prasknout. K prasknutí cysty žlutého tělíska v 9 z 10 případů dochází po ovulaci, ve druhé polovině cyklu, když bublina dosáhne své maximální velikosti.

Kromě příznaků akutního břicha, které doprovázejí jakékoli prasknutí cysty v břišní dutině, tj. Bolest, slabost, tvrdost břišní stěny, může být mdloba doprovázena také výskytem namodralé skvrny v oblasti kolem pupku.

Během operace se šijí malé disekce. Pokud byla cysta žlutého tělíska velmi velká a poškození během apoplexie je značné, pak pro ženu, která již nebude rodit, je někdy účelnější zcela odstranit vaječník. U pacientů, kteří chtějí a stále mohou mít děti, by lékaři měli udělat vše pro zachování sexuální žlázy.

Folikulární

V případě prasknutí folikulární cysty je kromě příznaků typických pro apoplexii možné krvácení z pochvy. K tomu dochází, když krev z břišní dutiny vychází vejcovody a dělohou. Nejčastěji folikulární ovariální cysty prasknou uprostřed cyklu.

Pokud praskne malá bublina a nedojde k hromadění krve v břiše, je poškození konzervativně léčeno antibiotiky. Při velkém prasknutí se provádí laparoskopie nebo laparotomie, v závislosti na rozsahu apoplexie. V pokročilých případech je nutné provést ooforektomii - zcela odstranit vaječník.

Otevření cysty dělohy

Případy, kdy praskne cysta dělohy, jsou v gynekologické praxi poměrně vzácné. Ruptury malých cyst na krku, zejména endometrioidních cyst, s vyprázdněním obsahu, mohou být asymptomatické. V této oblasti je jen málo nervových zakončení, takže takový zlom často zmizí bezbolestně. V některých případech však dochází ke krvácení a bolesti v dolní části břicha.

Cysta dělohy může prasknout v důsledku velké velikosti a tlaku okolních orgánů, stejně jako při drsném pohlavním styku nebo během porodu.

Místo prasknutí se hojí. Může však zůstat ohnisko zánětu. Endometrioidní cysta, nejčastěji nějaký čas po prasknutí, je opět plná krvavého obsahu.

Proč může prasknout cysta v hrudníku?

Ruptura cysty v mléčné žláze je nejčastěji důsledkem traumatu nebo aktivní masáže. Pokud byl novotvar infikován, pak po prasknutí je možný rozsáhlý zánět s poškozením lymfatických uzlin.

Dokonce i nekomplikovaná cysta prsu v rozporu s integritou se zřídka hojí bez následků, pokud se neléčí. Stěny se někdy slepí a postupně se rozpustí. Ve většině případů však močový měchýř v mléčné žláze opět roste..

Vyčerpání ledvin

Čím větší je cysta ledvin, tím větší je riziko prasknutí. Existuje velmi silné riziko, že bublina praskne o průměru 5 cm nebo více. Při traumatu a intenzivní fyzické námaze je možná apoplexie ledvinové cysty jakékoli velikosti.

Krev a obsah renálního novotvaru, pokud jsou poškozeny, mohou vylévat do:

 1. šálky, pánev, močové cesty,
 2. retroperitoneální prostor.

V první variantě se krev objevuje v moči - hematurie, v mírnějších případech je detekována pouze analýzou. Více krve v moči po prasknutí komplexních cyst ledvin se septa. Když obsah cysty a krve vstupuje do břišní dutiny, dochází k akutní bolesti v dolní části zad, břicha, boků.

Pokud praskne cysta ledvin, nejnebezpečnější důsledky jsou:

 • sepse - otrava krve;
 • vnitřní krvácení.

Léčba po prasknutí cysty v ledvinách může být konzervativní, ale často je nutný chirurgický zákrok, zejména pokud krvácí.

V nose

Cysta v maxilárním sinu může prasknout v nejnevhodnější chvíli:

 • během cestování vzduchem, kdy vzduchové kapsy způsobují silné poklesy tlaku;
 • ve snu kvůli tlaku na tvář;
 • v případě pádu nebo zranění.

Stává se, že k tomu dochází bez vnějšího vlivu, vzhledem k tomu, že cysta nosu, která narostla, je stlačena okolními tkáněmi.

Nebezpečí prasknutí cysty paranasálního sinu je primárně spojeno s blízkostí mozku. Zvláště pokud byl novotvar v maxilární dutině hnisavý. Poškození cysty může vést k:

 • infekce mozkových plen, tj. meningitida;
 • zánět středního a vnitřního ucha: zánět středního ucha, labyrintitida.

Pokud má dítě ve snu prasklou nosní cystu, je také nebezpečné, aby hnisavá tekutina pronikla do dýchacích cest a zastavila dýchání - apnoe.

Co se může stát se zubní cystou?

Cysta zubu se nejčastěji objevuje v důsledku zánětlivých procesů kolem kořenů - paradentózy. To je jedna z komplikací zubního kazu. Zpočátku je ohnisko malé, nazývá se to granulom. Z granulomu se ale může vytvořit velký absces. To je doprovázeno nejprve bolestí a poté silnou bolestí..

Pocity bolesti oslabují, když praskne cysta zubu, to znamená, že se na dásni objeví píštěl s bublinou, která pak praskne. Prostřednictvím píštěle nebo píštěle se uvolňuje hnisavý obsah.

Pokud se cysta zubu otevře na povrch dásně, není to tak nebezpečné jako píštěl směrem k maxilárnímu sinu, ze kterého je blízko lebeční dutiny.

Existují různé způsoby léčby zubní cysty po jejím prasknutí ve formě píštěle. Nejjednodušší je odstranit bolavý zub. Dobrý zubař může zachránit zub cystou, vyžaduje to však dlouhou léčbu čištěním kanálu, opláchnutím antiseptiky a opětovným vyplněním..

Pokud se hnisavá hmota v čelisti neléčí, může to vést k otravě krve. Stálý zdroj bakteriální infekce v těle - hrozba výskytu dalších takových ložisek, například v ledvinách.

Antibiotika pomáhají zbavit se píštěle: doxycyklinové tobolky, linkomycin intramuskulárně, v obtížných případech cefalosporiny, například tablety Ciprolex.

Abyste zabránili prasknutí cysty, potřebujete:

 • vyhnout se fyzické námaze vyvolávající prasknutí namáháním, vibracemi, údery zobrazenými cystou mohou být pouze plavání a individuální jógové asany;
 • pozorujte malé tiché cysty, ošetřujte středně velké nebo komplikované cysty, včas odstraňujte velké nebo příliš problematické cysty;
 • odmítnout leteckou dopravu, potápění pod vodou a další situace se silnými poklesy tlaku;
 • vyhněte se tepelným procedurám, koupelím, saunám, které vedou k průtoku krve do oblasti cyst.

Burst ovariální cysta - jaké jsou příznaky a důsledky ruptury?

Jednou z nejčastějších patologií ženského reprodukčního systému je ovariální cysta. Mnoho žen zachází s tímto novotvarem velmi lehce, protože je benigní, což znamená, že není pro jejich život nebezpečné. Takový nádor může skutečně existovat poměrně dlouhou dobu bez absolutně žádných příznaků a nachází se nejčastěji při příštím gynekologickém vyšetření, a ne kvůli stížnostem pacientek. Ale bez rutinního vyšetření se v některých případech žena dozví o přítomnosti takové patologie pouze tehdy, když praskne ovariální cysta.

V tomto článku se stručně dozvíte o typech cyst, jejich příznacích a léčbě a také o důsledcích, které může prasklý novotvar vést..

 1. Stručně o cystě
 2. Může prasknout ovariální cysta
 3. Proč to prasklo
 4. Příznaky a známky prasknutí
 5. Diagnostika
 6. Vážnost
 7. Léčba
 8. Důsledky a komplikace
 9. Prevence

Stručně o cystě

Cysta je malý nádor na vaječníku, což je tobolka naplněná tekutinou. Nejběžnější příčinou takového nádoru je hormonální nerovnováha..

Existuje několik typů cyst:

 • funkční. Je tvořen v žlutém těle. Poddruhem tohoto nádoru je luteální cystický novotvar na žlutém těle. Nejběžnější příčinou této patologie je hromadění tekutiny. Tento typ se tvoří po ovulaci, obvykle po 2 cyklech prochází beze stopy a bez vnější pomoci, aniž by ženě způsoboval jakékoli nepohodlí. Další poddruh této cysty je folikulární. Může to být život ohrožující;
 • endometrioid. To jsou důsledky endometriózy pohlavních žláz, kvůli nimž se na pohlavních žlázách vytvoří modřina. V tkáních vaječníků se vytvoří malá dutina, kde se hromadí krvavé tajemství. U tohoto typu novotvaru je možná pouze operace;
 • mucinózní. Toto je nejnebezpečnější typ, který je náchylný k maligní transformaci. Takový nádor se skládá z mnoha komor naplněných hlenem a přidání tekutiny a schopnost stěn protáhnout mu umožňuje růst do neuvěřitelných velikostí;
 • dermoid. Takový novotvar je považován za vrozený, je způsoben porušením nitroděložního vývoje. Jedná se o kapsli naplněnou rosolovitým sekrecí, uvnitř které mohou být tukové a kostní tkáně, chrupavka, zuby, nehty a vlasy.

Folikulární cysta s největší pravděpodobností praskne, protože je umístěna na povrchu vaječníku a má relativně tenké stěny. Nejčastěji je diagnostikována cysta pravého vaječníku, i když se může vyvinout u obou.

V tomto okamžiku lékaři nedosáhli shody ohledně příčin cystických útvarů, ale jmenují následující faktory, které mohou vyvolat vývoj patologie:

 • předčasná léčba gynekologických onemocnění;
 • hormonální nerovnováha;
 • velký počet sexuálních partnerů bez použití antikoncepce;
 • chirurgické operace v gynekologii;
 • neustálé stresové situace.

Typ léčby zvolí odborník v závislosti na typu novotvaru, jeho velikosti a závažnosti patologie.

Může prasknout ovariální cysta

Abychom situaci lépe porozuměli, uvedeme jednoduché srovnání.

Cysta je balón, který, pokud je dlouhodobě nafouknutý nebo pod tlakem, může kdykoli prasknout. Novotvar jako koule může prasknout kdykoli, naštěstí některé typy cyst se také mohou „vyfouknout“ jako koule samy.

Proč to prasklo

Existuje několik důvodů, kvůli kterým může cysta prasknout, uvádíme hlavní z nich:

 • když se novotvar výrazně zvětší a jeho průměr přesáhne 4 cm, dojde k příliš velkému ztenčení jeho stěn, což může vyvolat prasknutí i v klidném stavu, například během spánku;
 • s náhlými pohyby;
 • Během příliš agresivní vaginální zkoušky nebo sexu
 • s poraněním břicha;
 • kvůli příliš aktivní fyzické aktivitě.

Více než polovina případů prasknutí novotvaru byla způsobena zánětlivými procesy vyvíjejícími se v nich. V důsledku zánětu se stěny kapsle ztenčují a praskají při jakékoli činnosti.

Měli byste být také opatrnější ohledně svého zdraví u žen s cystami na vaječnících, které mají problémy se srážením krve. V takových případech se doporučuje novotvary odstranit ihned po jejich zjištění, protože u těchto pacientů je pravděpodobnost ruptury o 40–60% vyšší než u jiných žen..

Příznaky a známky prasknutí

Stává se, že i pro zkušeného odborníka je obtížné pochopit, že u jeho pacienta praskla cysta, protože při prasknutí novotvaru jsou příznaky velmi podobné apendicitidě. Je mnohem snazší stanovit přesnou diagnózu a poskytnout včasnou pomoc, pokud žena vždy chodí na preventivní prohlídky, včas se dozví o přítomnosti jakýchkoli útvarů v reprodukčních orgánech a může varovat lékaře, že nejde o slepé střevo, ale o příznaky prasknutí vaječníkové cysty.

Uveďme hlavní znaky mezery ve vzdělávání:

 • teplotní index těla stoupá. Pokud není poskytnuta pomoc včas, v břišní dutině dochází k zánětlivým procesům, které vyvolávají horečku;
 • ostrá bolest v podbřišku řezné povahy, nastává v okamžiku, kdy cysta praskne v kterémkoli z vaječníků;
 • intoxikace těla začíná v okamžiku, kdy obsah kapsle vstoupí do břišní dutiny. Když je tělo otráveno obsahem cysty, může začít nevolnost až do zvracení;
 • pokud po prasknutí dojde k silnému krvácení, má žena příznaky anémie, jako je nízký krevní tlak, tachykardie, závratě, bledá kůže a celková slabost;
 • může dojít ke ztrátě krve z pochvy;
 • Když praskne folikulární nádor, má pacient širokou škálu příznaků, včetně řezných bolestí, závratí a zvracení. Ačkoli je tento typ cysty schopen samoléčení, za přítomnosti provokujících faktorů existuje vysoké riziko prasknutí. Mezi tyto faktory patří fyzická práce, intenzivní sex a rodící potomstvo. Pokud takový nádor praskne, bude krvácení slabé;
 • když novotvar praskne v žlutém těle, žena pocítí ostrou bolest, která ji rozloží na polovinu. Pacient může být uvržen do studeného potu a může se cítit velmi slabý a ospalý. S blízkým umístěním krevních cév k takové cystě může začít apoplexie, proces, při kterém dochází k těžké ztrátě krve do břišní dutiny, je pociťován syndrom trvalé bolesti, který se mění v bolestivý šok;
 • endometrioidní cysta může prasknout kdykoli bez předchozích příznaků. Během prasknutí dochází k silné bolesti, nadýmání a nevolnosti. Někdy pacient ztrácí vědomí. Po prasknutí tohoto typu nádoru mohou nastat adheze a paralytická střevní obstrukce. Takové cysty by měly být odstraněny ihned po detekci..

Všechny výše uvedené příznaky je těžké přehlédnout, což znamená, že pokud se některý z nich vyskytne, musíte neprodleně kontaktovat nejbližší zdravotnické zařízení.

Diagnostika

K určení přesné diagnózy se u pacienta s výše uvedenými příznaky provádí řada diagnostických studií:

 • průzkum, gynekologické vyšetření, měření krevního tlaku;
 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů přes břicho a transvaginální metoda;
 • propíchnutí břišní dutiny, které se provádí zadní stěnou pochvy speciální jehlou. Tento typ vyšetření pomůže určit přítomnost tekutiny v břišní dutině;
 • krevní test pomůže určit přítomnost zánětu a stupeň ztráty krve;
 • krevní test na hormony;
 • v nejzávažnějších případech se provádí diagnostická laparoskopie, tato metoda se 100% přesností indikuje příčinu patologických příznaků;
 • rychlý krevní test na hemoglobin a koagulaci.

Vážnost

Způsob léčby zvolený lékařem bude přímo záviset na závažnosti stavu, který způsobil prasknutí cysty u ženy. Existuje několik stupňů závažnosti této patologie:

 • snadný. Žena ztratila ne více než 0,15 litru krve;
 • průměrný. 0,15-0,5 litru krve se dostane do břišní dutiny;
 • těžký. Množství ztracené krve přesahuje půl litru.

V závislosti na symptomatologii jsou novotvary také klasifikovány podle forem:

 • bolestivý. Tekutina se hromadí pod stěnou nádoru, takže se tvoří sraženiny, které zabraňují odtoku sekretů. Sraženina tlačí na samotný vaječník a vyvolává silnou bolest. V této formě krev neproniká do břišní dutiny nebo k ní dochází ve velmi malém množství;
 • anemický. Bolest v tomto případě nebude příliš výrazná, ale krev se volně uvolňuje do břišní dutiny;
 • smíšený. Zahrnuje hlavní rysy tvarů uvedených výše.

Léčba

Přesně to, co dělat s prasklou cystou, může provést pouze ošetřující lékař, proto pro případ nepříjemných příznaků byste jej měli okamžitě kontaktovat.

V současné době existují 2 metody léčby této patologie: konzervativní a chirurgická.

Léková terapie se provádí, pokud je prasklá cysta funkčního typu a ztráta krve je nevýznamná a nehromadí se uvnitř, ale je vylučována genitálním traktem. Nechirurgická léčba zahrnuje hormonální terapii k obnovení hormonálních hladin, užívání vitamínů a léků ke zmírnění zánětu. Navíc jsou předepsány studené obklady do dolní části břicha a celý proces léčby probíhá v nemocničním prostředí, aby lékař mohl sledovat dynamiku procesu hojení a v případě potřeby jej upravit.

Pokud nádor jiného typu praskne, může být léčen pouze chirurgický zákrok:

 • laparotomie. Jedná se o operaci stripu, během níž lze odstranit postižený vaječník a zbytky kapsle. Navíc je břišní dutina očištěna od obsahu cyst, který se do ní nalil;
 • laparoskopie. Zbytky kapsle jsou odstraněny speciálními nástroji a optickými nástroji, které jsou vloženy do břišní dutiny prostřednictvím 3 malých otvorů v přední břišní stěně.

Důsledky a komplikace

Pokud nezačnete léčbu patologie včas, může to vést k vážným zdravotním problémům..

Uvádíme možné komplikace prasklé cysty:

 • zánět pobřišnice. Kapalina vstupuje do pobřišnice z prasklé kapsle, což způsobuje zánět. Pokud problém není včas odstraněn, pak peritonitida nejprve naruší životní funkce a poté vede k smrti;
 • otrava krve;
 • úplné odstranění postiženého orgánu. Pokud je pohlavní žláza velmi poškozena a nelze ji obnovit, je učiněno obtížné rozhodnutí o úplném odstranění vaječníku.

Pokud se včas neporadíte s lékařem, následky prasklé cysty na vaječnících budou následující:

 • anémie z nedostatku železa, která je léčena doplňky železa;
 • problémy s prací břišních orgánů v případě, že došlo k zánětu pobřišnice. Aby se vyloučila komplikace, může být provedena nová operace;
 • adheze v pánevní dutině a ty pak mohou při fyzické aktivitě způsobit neplodnost a silnou bolest. Aby se zabránilo adhezi, jsou předepsány fyzioterapie a protizánětlivé léky.

Aby se zabránilo následkům prasknutí nádoru, měla by být včas provedena gynekologická vyšetření..

Prevence

Je lepší nemoci předcházet, než ji později léčit. Aby se zabránilo prasknutí cystických novotvarů, měla by být přijata následující preventivní opatření:

 • musíte jít ke gynekologovi alespoň 1krát ročně. Protože během gynekologického vyšetření není vždy možné rozpoznat malé cysty, doporučuje se také jednou ročně provést ultrazvukové vyšetření reprodukčních orgánů;
 • včas a plně léčit zánětlivá onemocnění v orgánech urogenitálního systému;
 • okamžitě vytvořené cysty odstraňte. Čas na nezávislou resorpci se poskytuje pouze malým funkčním cystám, v ostatních případech a pokud léčba drogami nefunguje, je předepsán chirurgický zákrok;
 • vždy musíte poslouchat rady lékaře a v případě cysty to může být nejen léčba, ale omezení fyzické a sexuální aktivity.

Včasné poskytnutí odpovídající lékařské péče v případě prasknutí nádoru ve vaječníku umožní ženě rychle se vrátit do svého předchozího života a zabránit rozvoji komplikací z této patologie.

Jak pochopit, že praskla ovariální cysta - jasné známky

Cysta je benigní novotvar na vaječnících. Jedná se o druh vaku, který se skládá z žlázových buněk, uvnitř nichž je serózní tekutina.

Během zánětu se naplní hnisem a může prasknout. Tento proces způsobuje prudké zhoršení stavu těla, což může vést k vážným následkům..

Příznaky prasklé ovariální cysty jsou mnoho, například silná bolest v podbřišku, krvácení. Jsou docela výrazné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Může prasknout ovariální cysta

Dívkám se často vyvinou novotvary na vaječnících, které lze odstranit pomocí léků. Ale cysta může prasknout.

Existují takové typy novotvarů na vaječnících, které se mohou objevit a samy o sobě vyřešit během několika měsíců, například folikulární.

Ale někdy také praskne kvůli fyziologickým změnám. Mohou také prasknout novotvary žlutého tělíska..

K prasknutí dochází v důsledku nahromadění benigní tvorby serózní tekutiny v dutině, která se někdy změní na stav hnisu, tlačí na stěny a jakmile nestojí.

K tomu dochází nejčastěji z vnějších faktorů, například v důsledku náhlé fyzické námahy. Pokud praskla ovariální cysta, je nutná urgentní lékařská péče.

Když dívka ví, že má cystu, měla by s ní být zacházeno a vyloučit aktivní sport, sexuální život a těžkou fyzickou aktivitu.

Pokud byla cysta již prasklá, musíte dodržovat stejné metody prevence a po operaci se postupně vracet k obvyklému životnímu rytmu bez přetížení těla.

Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku

Existuje několik důvodů, proč může cystická hmota prasknout, například náhlé zvedání závaží.

A abyste nezhoršili průběh patologie samoléčbou nebo odstraněním příznaků, které přinášejí nepohodlí, a nezvyšujte riziko komplikací, musíte včas rozpoznat příznaky a vyhledat pomoc.

Abychom pochopili, že došlo k mrtvici, nejen pacient, ale také lékař nebude vždy schopen. Faktem je, že příznaky prasknutí jsou velmi podobné prasknutí slepého střeva..

Stále však existuje určitý počet znaků, podle nichž lze rozeznat prasklou cystovou mrtvici:

 • Ostrá silná bolest v pravé nebo levé straně dolní části břicha, v závislosti na umístění patologie.
 • Teplota těla stoupá na 39 stupňů, je téměř nemožné ji snížit.
 • Tep se stává častějším - tachykardie.
 • Slabost, letargie.
 • V důsledku změn střevní motility může pacient pociťovat přetrvávající průjem nebo zácpu.
 • Přední břišní stěna v napětí.
 • Nízký krevní tlak doprovázený závratěmi, dezorientací a nevolností.
 • Vaginální krvácení.
 • V případě těžké intoxikace těla - zvracení, možná ztráta vědomí.

Pokud dívka najde příznaky prasklé ovariální cysty, potřebuje naléhavou lékařskou pomoc a další léčbu..

Když praskne novotvar, použije se chirurgický zákrok s následným použitím léků.

Pokud praskne ovariální cysta folikulárního typu, chirurgické operace se nepoužívají. Je obtížné určit čas prasknutí kvůli utajení příznaků - chybí krvácení z pochvy a ostré bolesti, proto jsou častěji pozorovány příznaky intoxikace.

Ruptura nádoru je pro tělo nebezpečná - její obsah proniká do břišní dutiny a zvyšuje tak riziko vnitřních infekcí, jako je peritonitida.

Jak pochopit, že praskla ovariální cysta a jaké to bude mít následky?

Ostrá silná bolest v břiše může být příznakem nebezpečného onemocnění a vyžaduje okamžitou pozornost odborníka, aby se zabránilo nevratným následkům.

Neléčte se léky proti bolesti nebo zahřívacími obklady. Jedním z těchto onemocnění, které je často charakterizováno bolestmi v podbřišku, je mrtvice.

Bolest s touto diagnózou způsobuje prasknutí ovariální cysty. Jedná se o extrémně závažné onemocnění, které vyžaduje chirurgický zákrok..

Vlastnosti

Ovariální cysty jsou běžné u žen, obvykle mezi 20 a 35 lety. Často je diagnostikována během ultrazvukového vyšetření, ale ne všechny ženy věnují náležitou pozornost tvorbě cysty v domnění, že to pro ně nepředstavuje nebezpečí..

Ale prasknutí cysty je považováno za akutní formu patologie a vyskytuje se u 1-2,5% pacientů. Vyskytuje se hlavně během druhé fáze menstruačního období. Zvláště ohroženy jsou představitelky v plodném věku..

Když praskne, cystová tobolka se zhroutí a zaplní dutiny v pánevní oblasti vnitřní tekutinou a krví. Vaječník je tvořen mnoha krevními cévami.

Ve zvláště nebezpečných situacích, kdy dojde k prasknutí, dojde k hojné ztrátě krve, objeví se hematom, krev spadne mimo vaječník.

Pravý vaječník je více zásobován krví, proto je v něm nejčastěji diagnostikována mrtvice. V situaci, kdy se ven dostane trochu krve, mohou příznaky chybět nebo nemusí být vyjádřeny.

Při velké ztrátě krve jsou příznaky velmi akutní, pacient potřebuje okamžitou hospitalizaci.

Léčba apoplexie je ve většině případů chirurgická. Existují situace, kdy již není možné uložit vaječník a je odstraněn. Aby se zabránilo extrémním opatřením, měla by diagnóza apoplexie trvat velmi krátkou dobu..

Hlavními příznaky prasklé ovariální cysty jsou hmatatelná bolest v podbřišku a výskyt vnitřního krvácení.

Často, krátce před prasknutím, jsou pravidelně pociťovány bolesti v podbřišku, příležitostně dochází k rozmazání hnědého výtoku, bolestivé pocity se objevují během sexu nebo při nadměrné námaze. Tyto příznaky jsou přerušované a často jsou ignorovány..

Příčiny

Hlavní důvody provokující tuto nemoc:

 • Vysoká fyzická aktivita, intenzivní tělesná výchova, drsný styk, které přispívají ke zvýšení rychlosti nitrobřišního tlaku.
 • Podchlazení.
 • Stresující situace.
 • Užívání léků, které ovlivňují srážení krve.
 • Onemocnění endokrinního systému.
 • Těžké rány a zranění břicha.
 • Různé patologie a vývoj zánětu ve vaječnících.
 • Hormonální poruchy.

Příznaky

Jak zjistit, že praskla ovariální cysta? Příznaky prasknutí jsou následující:

 • Ostré silné bolestivé pocity v dolní části břicha. Mohou být přenášeny do oblasti rozkroku v dolní části zad a konečníku a ovlivňují vnitřní stehna. V okamžiku prasknutí jsou pocity obzvláště intenzivní, ale pak se mírně snižují a šíří se po břiše. V předvečer prasknutí můžete cítit periodické nepohodlí a tažnou bolest postihující břicho a třísla.
 • Nedostatečné krvácení z genitálního traktu, někdy chybí. Vzhledem k tomu, že se tato propast často vyskytuje v předvečer očekávané menstruace, ženy si ne vždy uvědomují, že krvácení je spojeno právě s nebezpečným onemocněním.
 • Pocit slabosti, výskyt dušnosti, kůže zbledne. Méně častá ztráta vědomí.
 • Zrychlení srdeční frekvence, zvýšení tlaku.
 • Časté nevolnosti, zvracení.
 • Někdy teplota mírně stoupá.

Příznaky prasklé ovariální cysty jsou podobné příznakům mimoděložního těhotenství, zánětu slepého střeva nebo žaludečního vředu. Rychlá a přesná diagnóza, identifikace závažnosti onemocnění vám umožní vyhnout se nepříznivým následkům.

Pokud je ztráta krve menší než 150 ml, lékaři diagnostikují mírný stupeň onemocnění a pokud je více než 500 ml - těžký..

Taktika léčby se vyvíjí v závislosti na těchto faktorech. Vyšetřují se krevní testy pacienta, předepisuje se ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby se provádí laparoskopie.

Diagnostika

Předběžnou diagnózu lze často provést návštěvou ordinace gynekologa. Pokud praskla ovariální cysta, jsou pozorovány následující příznaky:

 • Vaginální klenby mění svůj vzhled v důsledku tlaku na velké objemy krve se silným krvácením.
 • Vaječník se zvětší, pacient cítí bolest při palpaci.

Nejrychlejší, nejpřesnější a nejmodernější diagnostickou metodou je laparoskopie. S ním můžete okamžitě zjistit, že ovariální cysta praskla, vyhodnotit ztrátu krve a diagnostikovat doprovodná onemocnění.

Důsledky prasknutí

Když praskne ovariální cysta, následky jsou velmi vážné a život ohrožující:

 • Hemoragický šok. Stane se silnou ztrátou krve, což může být fatální.
 • Tvorba adheze. Pokud během operace na vaječníku nebylo možné odstranit veškerou krev, která při prasknutí vstoupila do dutiny.
 • Neplodnost. S touto možností, pokud je odstraněn pouze jeden vaječník, není vyloučena pravděpodobnost početí v budoucnu s dobře fungujícím menstruačním cyklem a absencí pooperačních komplikací.
 • Vývoj mimoděložního těhotenství.
 • Riziko recidivy mrtvice.

V pooperačním období je terapie zaměřena na snížení rizik možných negativních důsledků a zbavení se hormonálních poruch, které jsou považovány za hlavní provokující faktor mrtvice.

Odrůdy

Při předepisování léčby se bere v úvahu typ apoplexie. Existují následující typy:

 • Bolestivá forma. Je charakterizována akutní bolestí v podbřišku bez krvácení do břišní dutiny. Nedochází ke ztrátě krve. Pokud je tento typ potvrzen, je předepsána konzervativní terapie..
 • Hemoragická forma. Vyznačuje se vaskulárním poškozením a velkou ztrátou krve. Léčí se pouze chirurgickými metodami.
 • Smíšená forma. Rovněž vyžaduje výhradně chirurgický zákrok..

Při malé ztrátě krve s prasknutím ovariální cysty jsou příznaky mírné, proto pacienti často nejsou bráni vážně a odmítají podstoupit operaci.

Statistiky však dokazují, že nejlepší volbou pro mrtvici je okamžitá operace..

Téměř 90% pacientů, kteří si zvolili terapii místo chirurgického zákroku, následně trpí tvorbou adhezí, což je ve 43% případů plné neplodnosti. Opakování je také běžné při léčbě..

Léčba

Terapeutická léčba je předepsána až po důkladném vyšetření. Konzervativní terapie (bez chirurgického zákroku) je předepsána, pokud je stav pacienta hodnocen jako uspokojivý, je potvrzena absence nitrobřišního krvácení a akutní bolesti.

Pacientovi je předepsán odpočinek v posteli, léky proti bolesti a hemostatické léky, chladicí obklady na spodní části břicha. I léčebné procedury musí být prováděny v nemocnici pod neustálým dohledem lékařů..

Pro zachování reprodukční funkce stojí za to včas kontaktovat odborníky a v některých případech vám zachránit život..

Úkon

Nejspolehlivějším způsobem, jak vyléčit toto onemocnění a vyhnout se negativním následkům, je chirurgický zákrok. Nelze však předem přesně předpovědět, k jakému scénáři dojde.

Chirurg se rozhodne až po důkladném vyšetření poškozených orgánů. V jednom případě je nutné urgentně zastavit vnitřní krvácení, kauterizovat krvácející oblasti a podvázat postižené cévy..

V jiném případě je nutné obnovit integritu vaječníku. Vizuální kontrola vám umožňuje posoudit stupeň poškození a rozhodnout o zachování nebo odstranění vaječníku.

V případě, že diagnóza byla provedena včas, může být orgán zachován - poškozené místo musí být odstraněno, vaječník je sešit. Pokud je poškození nevratné, je lékař nucen odstranit vaječník.

Během operace se provádí důkladná eliminace odtoku krve, protože její zbytky mohou následně vést k rozvoji různých zánětů a přispět k tvorbě adhezí.

Zotavení po úspěšné operaci trvá pouze jeden týden, poté se pacient může vrátit do normálního života..

Pokud praskne ovariální cysta, následky mohou být velmi akutní - od neplodnosti až po smrt. Aby se zabránilo různým gynekologickým onemocněním, měla by každá žena každoročně podstoupit gynekologické vyšetření a ultrazvukové vyšetření..

Pokud pocítíte bolest v břiše a malé pánvi, krvavé výtoky, musíte okamžitě navštívit lékaře.

Může prasknout ovariální cysta

Pokud je na vaječníku benigní nádor, musí žena sledovat jakékoli změny v jejím blahobytu. Patologie vyvolává menstruační nepravidelnosti a další komplikace.

V některých případech dochází k spontánnímu prasknutí ovariální cysty, při kterém hnisavý obsah kapsle vstupuje do břišní dutiny. S komplikací se objeví akutní bolest a je nutná okamžitá hospitalizace oběti. Jinak není vyloučen smrtící výsledek..

Příčiny

Když cysta praskne, může to být přirozený proces resorpce (pokud je velikost pečeti malá). V tomto případě jeho zbytky vyjdou během menstruace. Pokud se novotvar výrazně zvětšil, hrozí vážné komplikace..

V dutině zesílení se časem hromadí hnis, který tlačí na stěny kapsle. Pitvu mohou vyvolat následující faktory:

Sex také často vyvolává prasknutí nádoru..

 • těžká fyzická aktivita. Mluvíme o intenzivním tréninku, zejména těch, které zahrnují dopad na břišní dutinu. Nemůžete zvedat těžké předměty, měli byste vyloučit aktivní sporty;
 • násilný sex také často vyvolává prasknutí cysty. U velké velikosti formace je nutné ovládat břemena, protože jakýkoli neopatrný pohyb vede k otevření pláště;
 • mechanické zranění. To zahrnuje rány do břišní dutiny, pády atd.;
 • hormonální poruchy, zánětlivé procesy ve vaječnících, zkroucená forma nádoru jsou také považovány za rizikové faktory.

Jak pochopit, že cysta praskla na vaječníku?

Když cysta praskne, je nemožné si toho nevšimnout. Tento proces je doprovázen silnou bolestí během prvních minut po prasknutí. Těžko to lze tolerovat.

Prasklá cysta je doprovázena syndromem silné bolesti.

Mezi příznaky prasklé ovariální cysty patří:

Silné krvácení.

 • zvýšení tělesné teploty, výskyt zimnice;
 • těžká ztráta krve, protože krvácení je hojné (výskyt sraženin a hnisavého obsahu není ve výtoku vyloučen);
 • existuje nevolnost, někdy zvracení a průjem;
 • v břišní dutině je nadýmání, pocit napětí v břiše;
 • apoplexie ovariální cysty je doprovázena tachykardií, tlakovými rázy;
 • celkový zdravotní stav se zhoršuje, objevuje se slabost, je možná ztráta vědomí.

Pokud praskla ovariální cysta, žena to pocítí během prvních dvou minut. Nejprve se objeví ostré bolesti, které budou brzy doplněny dalšími nepříjemnými příznaky..

Při prvním náznaku je nutné oběť hospitalizovat v nemocnici.

První pomoc

Důsledky otevření novotvaru na vaječníku mohou být nesmírně obtížné, takže nemůžete váhat ani minutu. Pokud dojde k samovolnému vyprázdnění tobolky, měli byste nejprve zavolat sanitku nebo samostatně hospitalizovat pacienta v lékařském zařízení.

Dokud lékaři nedorazí, oběť se nesmí hýbat. Musí být opatrně položena na záda a zajistit úplný odpočinek. Jakékoli pohyby, které způsobují namáhání břišní dutiny, jsou vyloučeny. Neužívejte léky proti bolesti sami, protože to může ztěžovat objasnění diagnózy.

Žena musí být položena, na bolavé místo by měl být použit studený obklad.

Je povoleno používat studené obklady, které se aplikují na místo, kde je bolest lokalizována. Pokud použijete topnou podložku s teplou vodou, riskujete zvýšené krvácení. Komplikace v tomto případě budou vážnější..

Léčba prasklé ovariální cysty

Pokud cysta na vaječníku spontánně praskla, způsob léčby je určen v lékařském zařízení po hospitalizaci pacienta. Metody terapie závisí na typu benigního nádoru, jeho umístění, velikosti atd..

Chirurgický zákrok se ne vždy používá. Pokud existuje podezření na prasknutí nádoru v břišní dutině, není tekutina, hnis, lékař předepíše ženu na odpočinek s minimální fyzickou aktivitou. Kromě toho se používají léky proti bolesti, předepisují se léky, které zastavují krvácení. Je indikována pravidelná studená terapie (studené obklady).

Několik dní je oběť v nemocnici pod dohledem lékařů. Pokud se stav zhorší nebo je konzervativní léčba zpočátku nemožná, je předepsána operace.

Ve většině případů se během operace kapsle odstraní spolu s obsahem cysty. K tomu lze použít různé metody, včetně laparoskopie. Jedná se o téměř bezbolestnou a nekrvavou metodu provedení řezu, kterým je novotvar odstraněn pomocí lékařského vybavení..

Laparoskopie je bezbolestný a nekrvavý způsob provedení řezu.

V některých a nejzávažnějších případech je indikováno odstranění postiženého vaječníku. K tomu dochází, když byl přívěsek infikován a jeho funkce již nelze obnovit..

Dopad menstruačního cyklu a těhotenství

Ruptura zesílení vaječníku nezávisí na tom, zda má žena menstruaci. Pokud dojde k mechanickému traumatu břišní dutiny nebo pokud existují další rizikové faktory, kapsle se může otevřít. Během menstruace reaguje tělo na infekce ostřeji, takže pravděpodobnost prasknutí nádoru je vyšší.

Pokud víte o přítomnosti ovariálního novotvaru, měli byste být při intimitě opatrní. Aktivní a drsný sex často vyvolává podráždění a prasknutí tkáně.

Během těhotenství má tělo také potíže s odoláváním negativním faktorům prostředí v důsledku oslabené imunity. Proto musí být žena v pozici ještě opatrnější, pokud má cystu. Pokud praskne během nošení dítěte, existuje riziko ukončení těhotenství nebo nebezpečí vývoje plodu. V některých případech se k udržení dítěte používají krevní transfuze.

Komplikace

Následky prasklé ovariální cysty mohou být strašné. Proces je doprovázen vniknutím hnisavého obsahu do břišní dutiny, proto při absenci pomoci začíná peritonitida. Tento proces má negativní vliv na všechny vnitřní orgány a v pokročilých případech vede ke smrti pacienta..

Kromě peritonitidy se vyvíjejí následující komplikace:

Otrava krve.

 • sepse - otrava krve;
 • hemoragický šok nebo anémie způsobená silným krvácením;
 • začíná proces tvorby adheze. Nejčastěji se tvoří, pokud po operaci zůstane krev v břišní dutině;
 • riziko vzniku mimoděložního těhotenství se zvyšuje;
 • reprodukční funkce se zhoršuje. Počítání dítěte se stává obtížnějším;
 • narušení činnosti vnitřních orgánů (obvykle se objeví, pokud se vyvinula peritonitida).

Nejzávažnější důsledky se týkají úplného odstranění vaječníku, na kterém se vytvořilo zesílení. V tomto případě hrozí ženě neplodnost. Kromě toho se po prasknutí membrány riziko maligních nádorů významně zvyšuje..

Pokud praskne novotvar vaječníku, žena to pochopí během několika minut. Prvním a nejvýraznějším příznakem je akutní bolest, která se nezmenšuje, ale pouze zesiluje. V budoucnu teplota stoupne, začne krvácení. Závažnými důsledky spontánního otevření tobolky jsou nadměrná ztráta krve a pronikání hnisu do břišní dutiny. Pokud při prvních příznacích prasknutí není oběť přijata do nemocnice, zvyšuje se riziko úplného odstranění vaječníku i úmrtí.

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno měl problém ztráty krve z první ruky, rozhodl jsem se vám říct, co je to děložní krvácení, jak v takovém případě zastavit a správně poskytnout první pomoc.