Hnědý výtok u žen

Tváří v tvář takovým projevům, jako je hnědý výtok u žen, je důležité pochopit všechny nuance procesů probíhajících v těle. Hodně záleží na cyklu vašeho období nebo těhotenství. Pokud se však hnědý výtok objeví bez zjevného důvodu, je to známka jedné z nebezpečných nemocí.

Příčiny

Nejprve stojí za to identifikovat důvod, kvůli kterému se u žen objevil hnědý výtok, bez zápachu nebo s charakteristickým zápachem. Může se také vyskytnout svědění a hnědý výtok - to jsou alarmující příznaky signalizující poruchu reprodukčního systému.

Projev se také liší v závislosti na cyklu a těhotenství, které nelze při diagnostice ignorovat. U alarmujících příznaků je vhodné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc..

Patologie

Následující seznam patologií je charakterizován přítomností atypické leucorrhoea v jejích příznacích.

Po přezkoumání tohoto seznamu můžete pochopit, proč byl najednou nalezen hnědý výtok u ženy:

 • endometritida (chronická forma). Toto onemocnění je charakterizováno aktivním vývojem procesu zánětu na sliznici v děložní dutině. Chorobu může vyvolat chirurgický zákrok nebo potrat. Onemocnění se může projevit kdykoli, například uprostřed cyklu nebo na konci, zatímco žena má často bolesti břicha v dolní části;
 • endometrióza. Toto onemocnění je charakterizováno výskytem malých cyst, uzlíků na vnitřních pohlavních orgánech pacienta. Toto onemocnění nemá žádné charakteristické příznaky, protože nezpůsobuje bolest. Tmavě hnědý vaginální výtok lze detekovat týden po menstruaci. Odtok je také charakterizován výrazným, nepříjemným zápachem. Je v nich vidět malé krevní sraženiny;
 • hyperplazie endometria. Název onemocnění kombinuje několik patologických procesů lokalizovaných v děloze. Seznam patologií je velmi velký: může to být buď abnormální vývoj embrya, nebo myom nebo onkologie dělohy;
 • zánět. Jakékoli onemocnění charakterizované aktivním zánětlivým procesem, například vaginóza, trichomoniáza a další, má příznaky ve formě leucorrhoea s krví nebo hnědou barvou. Pokud se jedná o nemoci přenášené pohlavním stykem, pak se vyznačují světle hnědými nebo žlutohnědými odtoky. Onemocnění je navíc charakterizováno svěděním, pocity pálení a bolestivým syndromem s intimitou;
 • krvácení implantační povahy. To platí zejména v případě, že pacientka měla opožděnou menstruaci předtím, než hnědá leucorrhoea odezněla. Tento jev naznačuje těhotenství. Podle povahy výboje je světle hnědý a dlouho nevyniká. Pokud by byly podobné příznaky zjištěny během těhotenství, existuje riziko potratu;
 • dlouhodobý příjem léků obsahujících hormony. Zejména hnědá leucorrhoea začíná uprostřed cyklu nebo před menstruací. Považuje se za normální, pokud takové vypršení platnosti trvá 3 nebo méně měsíců. V opačném případě musíte kontaktovat gynekologa, aby změnil předpis léku, protože současný není vhodný.

Cyklus menstruace

Příznaky, jako je hnědý výtok u žen, je třeba vzít v úvahu ve vztahu k menstruačnímu cyklu:

 • před. Považuje se za normální, pokud (nepravidelně) začíná menstruace o den nebo dva dříve a projevuje se ve formě rozmazaného světle hnědého výtoku. Před menstruací lze tento jev pozorovat v důsledku změny klimatických podmínek pobytu, stresu, fyzické aktivity nebo potratů. Je však třeba si uvědomit, že pro normální stav těla nejsou typické žádné další příznaky;
 • uprostřed cyklu. Pro normální stav těla během ovulace dochází k prudkému skoku v koncentraci hormonů v krvi. Tento jev může u pacienta vyvolat hnědý výtok, ale abyste vyloučili závažnější patologické stavy v těle, měli byste se obrátit na gynekologa;
 • po menstruaci. Pokud poslední dva dny během menstruace začaly namísto krvácení rozmazávat hnědou leucorrhoea, pak byste se neměli bát - je to normální stav těla. Pokud takový jev trvá déle než sedm dní po menstruaci, existuje možnost, že došlo k mechanickému poškození děložního čípku nebo vaginální výstelky, vzniku poruchy hormonálního systému nebo vzniku polypu.

Těhotenství

V případě netypického výtoku během těhotenství byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, protože existuje riziko, že reprodukční systém ženy není v pořádku a plodu hrozí nedostatečný vývoj nebo potrat. Existují také situace, kdy je výtok z pochvy během těhotenství normou. Plod není v ohrožení, pokud má žena v prvním trimestru hnědý výtok v souladu s menstruačním cyklem.

Pokud je barva leucorrhoea v prvních týdnech po početí červená, hnědá, existuje možnost, že se jedná o příznaky, které naznačují vznikající erozi děložního čípku. To je způsobeno skutečností, že během těhotenství dochází ke zvýšení průtoku krve do děložních struktur, v důsledku čehož se objevuje krvácení..

Následně má děloha formu vředu. Tento fenomén je také charakterizován doprovodnými příznaky ve formě syndromu výrazné bolesti, který vzniká a spontánně prochází.

Pokud je krvácení slabé nebo tmavě červené barvy, pak je pravděpodobně příčinou tvorba polypu, což je neškodný nádor. Není nutné provádět žádná lékařská opatření nebo je chirurgicky léčit. Některé situace však vyžadují jeho odstranění. O tom může rozhodnout pouze kvalifikovaný odborník..

Existují také další důvody, proč těhotná žena pociťuje tmavý nebo červený vaginální výtok..

 • mimoděložní těhotenství;
 • přítomnost patologických procesů vyskytujících se v děloze;
 • poškození děložního čípku;
 • tvorba nádoru v reprodukčním systému;
 • vniknutí patogenní, aktivně se rozvíjející mikroflóry;
 • vazodilatace v reprodukčním systému (podobná křečovým žilám).

Léčba

Příznak, jako je hnědý výtok u žen, je často velmi znepokojující. Pokud si nejste jisti, že jde o normální stav těla, doporučuje se co nejdříve navštívit gynekologa. Nezávisle doma neexistuje způsob, jak nemoc vyléčit, jak ji správně diagnostikovat.

V některých případech lékař doporučuje pouze upravit životní styl, stravu a vyplnit nedostatek životně důležitých makro a mikroživin. Je také důležité pít více tekutin, protože v některých případech se takový problematický stav objeví kvůli nedostatku vody v těle..

Pokud odborník zjistí závažnější důvod, proč začal hnědý odtok z pochvy, budete muset absolvovat speciální léky. Není možné určit, které léky pít sami. Mnoho z nich je zakoupeno podle poskytnutého receptu. Některé problematické případy vyžadují kromě léků také chirurgický zákrok, užívání doplňků stravy nebo chemoterapii.

Závěr

Doporučuje se, aby v případě zjištění příznaků, které naznačují patologický proces vyskytující se v těle, neprovádějte samodiagnostiku a samoléčbu, ale okamžitě vyhledejte lékaře.

To platí zejména v situacích, kdy kromě krvavých hnědých proudů dochází k sekreci bolesti, pálení, svědění a zápachu.

Co znamená vzhled hnědého výtoku bez bolesti a zápachu?

Zbarvení vaginálních sekretů může být způsobeno přírodními a patologickými příčinami. Hnědý výtok bez zápachu a bolest nelze považovat za neškodné. Navzdory absenci doprovodných příznaků tyto klinické projevy často naznačují zdravotní problémy..

Popis a vlastnosti

Hnědý výboj bez zápachu je všeobecný pojem. Můžete tedy popsat tmavě žlutý, hnědý, světlý a tmavě hnědý, stejně jako černý hlen.

Jeho hlavními složkami jsou tajemství produkované žlázami reprodukčního systému a tekutina z cervikálního kanálu. Bílí získávají neobvyklou barvu, když se do nich dostane oxidovaná a sražená krev. V takovém případě nemusí výtok světlého nebo tmavě hnědého odstínu vůbec cítit, nemusí se objevit nepříjemné pocity.

Tyto změny jsou pozorovány během těhotenství a v různých fázích cyklu. Ženy je nevnímají jako známky nemoci. Existuje mylná představa, že patologie by měla být vždy doprovázena nepříjemnými pocity. Ve skutečnosti je všechno poněkud jiné. V těle může být latentní hrozba, což je naznačeno pouze netypickým tajemstvím.

Hnědý výtok u žen: norma a patologie

Vzhled hlenu s hnědým odstínem je považován za normální variantu v následujících případech:

 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • poškození stěn děložního čípku nebo pochvy během intimity;
 • první sex;
 • hnědá před menstruací;
 • do dvou dnů po skončení kritických dnů.

Vznik necharakteristické sekrece nesignalizuje vývoj intimního onemocnění. Podobné příznaky se objevují v důsledku hormonálních změn a z řady dalších důvodů. Pokud se hlen stane hojným, heterogenním, znamená to přítomnost poruch u žen v reprodukčním systému..

Normálně se hnědá tekutina někdy objevuje v době ovulace, v procesu implantace vajíčka. Povaha sekrece je krátkodobá a rozmazaná.

Patologii lze podezřívat v následujících případech:

 • je pozorován výtok, ale žena neužívá hormonální antikoncepci;
 • netypický hlen se tvoří během menopauzy, kdy regulace chybí déle než rok;
 • hnědý hlen se objevuje po každé intimitě;
 • existují doprovodné příznaky (vůně, bolest, hypertermie).

Přítomnost patologické sekrece je důvodem pro návštěvu gynekologa. Často označuje nemoci, které by při absenci správné terapie mohly vést k vážným následkům..

Alokace, které se objevují v různých obdobích cyklu

Hnědý hlen u žen se objevuje v různých bodech cyklu. Takové změny často naznačují vývoj patologie, ale v určitých situacích jsou považovány za variantu normy..

Před menstruací

Několik dní před tím, než má období přijít, je někdy zaznamenána hnědá mazanice. Pokud se takový příznak objeví jednou, není důvod k obavám. Naznačuje, že proces odmítnutí endometria začal v děloze..

Mezi faktory, které mohou vyvolat prodlouženou hnědou sekreci před menstruací (asi týden), vynikněte:

 • vystavení stresu;
 • nesprávná organizace stravy;
 • dodržování přísné stravy;
 • vést nezdravý životní styl;
 • chronický nedostatek spánku;
 • přítomnost špatných návyků;
 • nadměrný fyzický stres;
 • hormonální výkyvy.

Vzhled hnědé kapaliny často naznačuje selhání cyklu a vývoj patologií. Zvláště nebezpečné jsou ty leucorrhoea, které jsou doprovázeny neobvyklým zápachem a bolestmi v dolní části zad a břicha..

Uprostřed cyklu

Poměrně často se během ovulace objevuje špinění, ke kterému dochází v samém středu cyklu. V tomto okamžiku vajíčko dozrává a opouští folikul. V tomto případě jsou malé cévy poškozeny, což způsobuje uvolňování krve. Dostává se do tajemství, oxiduje a vytéká. Proto se vytvoří hnědá mazanice, která má tmavý nebo světlý odstín..

Tento hlen nemá vůni, ale někdy může být doprovázen mírnou bolestí v podbřišku. Tyto příznaky naznačují příznivé období pro početí..

Místo menstruace

Po pohlavním styku je někdy zaznamenán tmavě hnědý výtok bez zápachu. Pokud je takový jev pozorován jednou, není důvod k poplachu. Obavy by měly být způsobeny rozmazaným tajemstvím, které se objeví místo menstruace. Takové změny nejčastěji naznačují hormonální poruchy. Je nezbytně nutné identifikovat jejich příčinu a odstranit ji..

Po menstruaci

Na začátku cyklu - bezprostředně po skončení regulace - lze pozorovat nahnědlý odstín. Vzhled hnědého výtoku po menstruaci je způsoben přirozenými příčinami. Zbytky krve a endometria, které v kritických dnech neměly čas opustit, se postupně stočily a získaly takový stín. Nezpůsobují nepohodlí, nemají vůni a zmizí po několika dnech. Pokud se následně objeví bolest a objem výtoku se zvýší, musíte být okamžitě vyšetřeni gynekologem.

Malé množství hnědé sekrece na konci regulace je často pozorováno u žen v období po porodu. Stěny pohlavního orgánu jsou stále napnuté a oslabené, což vede k výskytu podobných příznaků. Jakmile se tón dělohy vrátí k normálu, po kritických dnech takové bělení nedojde..

Patologické příčiny

Abnormální výtok může nastat pod vlivem patologických faktorů. Mnoho z nich je bez příznaků a pouze rozmazané hnědé tajemství naznačuje jejich přítomnost. Podobné klinické projevy jsou zpravidla pozorovány v případě poškození pohlavního orgánu. Mohou se objevit před regulací, bezprostředně po jejich dokončení a někdy v jiných obdobích cyklu..

Eroze

Ulcerace na krku pohlavního orgánu často nevykazuje žádné příznaky. Občas se po intimitě může objevit jen nepatrný výboj. Když se rozsah léze zvýší a patologie je v pokročilém stadiu, pak hlen získá ostrou, hnisavou vůni.

Endometrióza

S rozvojem této patologie je zaznamenán abnormální růst funkční vrstvy dělohy. Z tohoto důvodu nemůže krev z pohlavního orgánu vyjít a začne se hromadit v děložní dutině a pohlavním ústrojí. V důsledku toho se na konci menstruace objevil hnědý mazanec.

Polypy

Bohaté temné tajemství, které se objeví po určité době po skončení období, je považováno za jasný znak patologie. Tento proces může být vyvolán polypy, které rostou na tkáních děložního čípku nebo na samotném reprodukčním orgánu. Kromě sporé leucorrhoea často dochází ke zpoždění regulace. S růstem růstu jsou ve složení tajemství také pozorovány bolesti a hnis.

Novotvary

S růstem benigních nebo maligních formací je často zaznamenán výskyt hnědého hlenu. Je nutné je identifikovat v rané fázi vývoje, aby se předešlo závažným komplikacím..

Prevence a léčba

Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste dodržovat jednoduchá doporučení:

 1. Nezanedbávejte pravidla intimní hygieny. Musíte se umýt dvakrát denně a používat ne obyčejné mýdlo, ale speciální prostředky.
 2. V kritických dnech vyměňujte hygienické potřeby každé 3-4 hodiny.
 3. Nepoužívejte kalhotkové vložky pravidelně, ale pouze uprostřed cyklu a blíže k začátku kritických dnů, kdy se zvyšuje objem sekrece.
 4. Jezte zdravě. Minimalizujte používání nezdravých potravin a zvyšte množství zeleniny a ovoce ve stravě. Nabídka by měla být úplná a vyvážená.
 5. Odmítnout špatné návyky. Kouření a zneužívání alkoholu negativně ovlivňují stav reprodukčního systému.
 6. Nepřehánějte. Fyzická aktivita by měla být mírná.
 7. Dodržujte denní rutinu. Mělo by být dost času na spánek a odpočinek.
 8. Včas léčit jakékoli nemoci, bez ohledu na povahu jejich výskytu.
 9. Systematicky podstoupit vyšetření u gynekologa.

Schéma terapie do značné míry závisí na příčině výskytu hnědého výtoku, který není doprovázen nepříjemným zápachem a bolestí. Pokud byly vyprovokovány hormonální poruchou, jsou předepsány hormonální léky. V případě vývoje eroze, endometriózy, výskytu novotvarů nebo polypů se uchylují k chirurgickému zákroku. V pooperačním období se provádí léková terapie zaměřená na úplnou obnovu reprodukčního systému..

Důvody, které vyvolávají vzhled hnědé skvrny, jsou různé. Tyto příznaky se často vyskytují v důsledku přirozených procesů v těle. Někdy signalizují vývoj nemoci. Je nesmírně důležité ji identifikovat v počáteční fázi vývoje, kdy jediným klinickým projevem patologie je necharakteristická sekrece. Určitě byste se měli poradit se svým lékařem. Změna způsobu vypouštění může naznačovat vážné zdravotní problémy, které mohou vést k řadě komplikací..

Co signalizuje hnědý výtok u žen??

Hnědé barvy ženského výtoku je dosaženo díky nečistotám krve ve fyziologických tekutinách. Tento hlen se objevuje v různých obdobích menstruačního cyklu. V závislosti na zdroji krvácení se rozlišují přírodní a patologické příčiny hnědého výtoku u žen..

Fyziologické příčiny

Pokud hnědý výtok není doprovázen bolestí, pravděpodobně to neznamená nic špatného:

 1. Měsíční. Špinění před a po menstruaci je normální. Několik dní před menstruací vychází nahromaděné nečistoty. Na začátku cyklu zbytky endometria opouštějí dělohu. Hlen má světle hnědou barvu. Proces netrvá déle než 3 dny.
 2. Ovulace. Uprostřed cyklu praskne folikul, ve kterém se vytvoří vajíčko. Z tohoto důvodu vaginální sekrece mění barvu na světle hnědou. Proces trvá až 72 hodin..
 3. Přizpůsobení hormonálním lékům. Během prvních 3-4 měsíců užívání perorálních kontraceptiv si tělo zvykne na hormonální změny. Podobný proces je pozorován po zrušení léků..
 4. Puberta. V prvních 2-3 letech se menstruační cyklus dívek normalizuje. Během tohoto období jsou období slabá a nepravidelná..
 5. Začátek sexuální aktivity. Po defloraci je několik pohlavních styků doprovázeno malým krvácením. Z tohoto důvodu se hlen stává nahnědlým..
 6. Těhotenství. Přichycení vajíčka ke stěně dělohy způsobuje prasknutí cév. V prvních hodinách po tomto se u žen objeví červenohnědý výtok. Později je tento jev nebezpečný. Znamená to oddělení placenty, hrozbu potratu nebo předčasného porodu..
 7. Poporodní období. Po porodu se hormonální pozadí normalizuje, tělo se začne připravovat na nové oplodnění. Nastává tvorba menstruačního cyklu. Výtok po porodu, špinění a nepravidelný.
 8. Nástup menopauzy. U žen středního věku endometrium atrofuje a vystupuje s malými nečistotami krve. Proces je nezávislý na menstruačním cyklu a je doprovázen návaly horka, pocením a výkyvy nálady.
 9. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek čistoty v intimní oblasti vede k růstu patogenní mikroflóry a změnám v acidobazické rovnováze. V důsledku toho se změní barva vaginálního sekretu..
 10. Zranění. Kvůli nedostatečnému mazání během pohlavního styku se ve vagině objevují mikrotrhliny. K poškození dochází také po potratu a nepřesném gynekologickém vyšetření.

Známky nemoci

Patologické procesy v těle, doprovázené krvácením, probíhají na pozadí bolesti a dalších nepříjemných příznaků:

 • Kolpitida. Zánět vaginální sliznice. Je charakterizován krevními nečistotami ve výtoku. Související příznaky: svědění a pálení; bolesti dolní části břicha; hyperemie sliznic; bolestivé močení.
 • Cervikální eroze. Tvorba vředů a eroze na děložní membráně, které krvácejí po mechanickém poškození. Uvolňuje se hlen s příměsí krve, při pohlavním styku se objevuje bolest v podbřišku.
 • Mimoděložní těhotenství. Objevuje se po určitém zpoždění menstruace. Spočívá v připojení vajíčka ke stěně vejcovodu. Prvními příznaky jsou rozmazání tmavě hnědého výtoku u žen a silná bolest v podbřišku.
 • Zánět močového systému. Infekce ledvin, močového měchýře a močové trubice jsou doprovázeny bolestmi v dolní části zad a dolní části břicha. Pacienti trpí častým nutkáním na močení a pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Krev se odstraní močí. Ve vaginálním hlenu se také objevuje hnědý odstín.
 • Endometriální patologie. Nemoci postihující vnitřní vrstvu dělohy jsou doprovázeny množením endometria. Tkáně se odlupují nebo tvoří polypy. V intermenstruačním období se výtok objevuje s příměsí krve. Menstruace dlouhá a bohatá, sražená. Někdy je v břiše bolest.
 • Myom dělohy. Benigní nádor svalové vrstvy pohlavního orgánu. Jeho charakteristické intermenstruační krvácení způsobuje hnědý vaginální výtok. Zároveň je menstruace bohatá a bolestivá. Cyklus je přerušený. Velký novotvar stlačuje močový měchýř a střeva, což způsobuje zácpu a časté nutkání na močení.

Hnědý výtok u žen často není známkou patologie. Pokud jsou krátkodobé a nejsou doprovázeny bolestí, nebojte se. Pravidelný výskyt hlenu s hnědým nádechem a bolestivostí by měl upozornit. V takovém případě neodkládejte návštěvu gynekologa..

Černý výtok u žen před nebo po menstruaci

Během celého menstruačního cyklu prochází ženské tělo mnoha změnami regulovanými endokrinním systémem. Někdy dobře naolejovaná práce hormonů může z nějakého důvodu selhat a okamžitě ovlivnit křehké zdraví žen. Nejčastěji jsou tyto jevy doprovázeny různými porušováními, například výskytem výboje netypické barvy v době nevhodné pro stanovený cyklus. Měli byste však vědět, že ne všechny výtoky jsou považovány za patologické a život ohrožující. Proto gynekologové doporučují, aby ženy pečlivě sledovaly své zdraví a v případě zjištění problémů co nejdříve kontaktujte odborníka..

Jaké jsou příčiny černého výboje

Typ výboje se může s věkem měnit

Nejstresnějším obdobím pro ženské tělo je fáze formování menstruačního cyklu a premenopauza. V těchto časových intervalech si dívky a ženy mohou stěžovat na výskyt tmavého výtoku, který se může objevit před a po menstruaci, a také místo nich. Tento výtok je považován za fyziologickou normu a pokud se pacient již s ničím nebojí, není nutná žádná léčba.

Během těhotenství se může objevit černý výtok

Vzhled tmavé skvrny je možný v následujících situacích:

 • implantační krvácení - nastává, když je oplodněné vajíčko zavedeno do stěny dělohy, často doprovázené slabými tmavými sekrety;
 • riziko potratu - s touto hrozbou je nejčastěji jediným příznakem právě mírná mastnota černé barvy;
 • mimoděložní těhotenství - místo očekávané normální menstruace začne mít žena černý výtok silnější konzistence;
 • nedostatečně přesné vyšetření porodníkem-gynekologem nebo poranění při pohlavním styku - kvůli zvýšené zranitelnosti tkání během těhotenství je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Zánětlivé reakce a infekční onemocnění jako příčina vzniku černého výtoku

Zánět v pánevní oblasti může často vyvolat selhání menstruačního cyklu a vzhled rozmazaného tmavého výtoku. Současně si pacienti stěžují na nesnesitelnou bolest v dolní části břicha tažného charakteru, v dolní části zad, pocit pálení při močení a zhoršení celkového stavu.

Pokud v sobě naleznete výše uvedené příznaky, měli byste co nejdříve vyhledat pomoc od kvalifikovaného odborníka. Neměli byste se léčit a pokusit se zastavit zánět sami - pouze lékař po důkladné anamnéze a provedení nezbytného dalšího výzkumu bude schopen stanovit správnou diagnózu a předepsat správné dávkování určitých léků.

Chirurgie může zvýšit riziko tmavého výboje

Přidělení černého odstínu je docela možné po chirurgických zákrocích, zvláště pokud byla otevřena děložní dutina. Zpravidla jsou krátkodobé, nepřinášejí velké nepohodlí a samy odcházejí poměrně rychle..

Patologické stavy dutiny a děložního čípku

Polypy, hyperplazie endometria dělohy, způsobené hormonálními poruchami, často vedou k tvorbě tmavého výtoku. Navíc je lze pozorovat během celého cyklu. Podobný jev je také známkou eroze nebo ektopie. K diagnostice těchto patologií obvykle postačuje ultrazvukové vyšetření..

Výtok vyvolaný endometriózou

Nejvýraznějším příznakem tohoto onemocnění je přítomnost špinavé barvy tmavé čokolády u ženy, která se může objevit s bolestí nebo bez bolesti. Výtok se zvyšuje po menstruaci a pohlavním styku a jejich trvání závisí na stadiu patologie - čím déle nemoc postupuje, tím delší je namazání.

Výtok při užívání hormonálních léků

Špinavé vypouštění při užívání perorálních kontraceptiv je poměrně častým vedlejším účinkem tohoto typu antikoncepce. Může nastat ve dvou případech:

 • pokud žena právě začíná užívat pilulky, může mazání během prvních tří měsíců jejich užívání naznačovat restrukturalizaci těla a jeho adaptaci na syntetické hormony přijímané zvenčí;
 • pokud pacient užívá finanční prostředky po dlouhou dobu, menstruační výtok na konci každého balení léku se postupně stává méně intenzivním a nakonec se může proměnit ve skromný výtok tmavé barvy trvající 1–2 dny.

Pokud adaptační období uplynulo a problém přetrvává, je nutné navštívit gynekologa a vyměnit antikoncepční pilulky. Možná nejsou pro pacienta vhodné a potom ji bude mazanice neustále obtěžovat a způsobovat nepříjemnosti a nepohodlí.

Onkologické patologie

Černý výtok může znamenat, že žena má zhoubné novotvary. Tato onemocnění jsou nebezpečná v tom, že vývoj nádoru je téměř asymptomatický, s výjimkou nepravidelného mazání, které se zvyšuje po menstruaci nebo pohlavním styku..

Výtok v období po porodu

Krvavý výtok během 4–6 týdnů po narození dítěte (lochie) je absolutní fyziologickou normou. Postupně mizí asi 40 dní po narození, jsou stále vzácnější a tmavší (někdy jsou u nich také patrné krevní pruhy). Pokud specifikované období uplynulo a výtok nekončí, měli byste se poradit s lékařem a zjistit možné příčiny.

Výtok při absenci sexuální aktivity

Pokud pacient nemá pohlavní styk, měla by být bezpečně odstraněna pravděpodobnost otěhotnění, přetrvávající lochie a sexuálně přenosných infekcí ze seznamu faktorů pro výskyt tmavého mazu. Ve všech ostatních případech je možnost výtoku stejně vysoká jako u žen, které mají sex.

Infekční nemoci a Daub

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nejsou to jen intimní vztahy, které mohou způsobit infekce vedoucí k neobvyklému výtoku. Pokud žena před nástupem menstruace utrpěla vážné onemocnění vleklé povahy, mohlo by vylučování vitální aktivity infekčních agens (bakterií a virů) ovlivnit složení krve takovým způsobem, že její chemické a fyzikální vlastnosti po určitou dobu změnily svůj obvyklý stav. Výsledkem je, že krev je silnější a tmavší..

Etiologie hnědého výboje je extrémně různorodá. Kromě výše uvedených faktorů může být jejich výskyt ovlivněn:

 • stresové situace;
 • banální nedodržování základních pravidel osobní hygieny;
 • přepracování;
 • nadměrný fyzický stres;
 • přehřátí a podchlazení těla;
 • individuální fyziologické charakteristiky každého konkrétního pacienta.

Vypouštění tmavého odstínu několik dní po menstruaci je považováno za naprosto normální. Děloha je tedy očištěna od posledních zbytků sražené krve. Mazání může být také po prvním pohlavním styku (defloration) kvůli poškození stěn pochvy. Je možné, že žena prostě nebyla dostatečně vzrušená. V takovém případě může výtok pokračovat ještě několik dní po pohlavním styku a poté se vše vrátí do normálu..

Co dělat a jak léčit patologii

Pokud se na spodním prádle objeví černý výtok, měla by žena co nejdříve konzultovat gynekologa. Po vyšetření a příslušném výzkumu odborník přesně určí příčinu jejich vzhledu. V žádném případě by se nemělo doufat, že příznak sám odezní, a spoléhat se také na radu lidí nekompetentních v této věci. Pouze lékař bude moci zvolit vhodný terapeutický režim se všemi dávkami potřebných léků. Pokud za mazaninou není patologická povaha (například je to výsledek užívání hormonů nebo nepřekračuje přípustnou normu, která působí jako důsledky chirurgického zákroku), bude pacient poslán domů s pokyny ke sledování povahy a trvání výtoku.

Zdraví netoleruje zanedbávání. To platí zejména pro ženy, které jsou zvyklé snášet mnoho nemocí „na útěku“. Aby se zabránilo vzniku tohoto druhu patologie, doporučuje se každých šest měsíců navštívit gynekologa - pro preventivní vyšetření a diagnostiku možných latentních onemocnění. Pokud žena najednou objeví černý výtok, který nebyl dříve pozorován, je to důvod pro okamžitou návštěvu odborníka. Včasně zahájená léčba umožní pacientovi vrátit se k normálnímu rytmu a životnímu stylu v co nejkratším čase.

Hnědý vaginální výtok je normální nebo známkou nemoci?

Vzhled transparentního výtoku z pohlavních orgánů bez zápachu je fyziologický proces, který se vyskytuje téměř u každého zdravého zástupce spravedlivého pohlaví. V závislosti na období v životě ženy může výtok mírně změnit svůj objem a barvu. Ve většině případů však změna barvy na hnědou naznačuje nástup patologie, při které je nutný lékařský zásah..

Výtok u zdravých žen

Za den zdravé ženy z pohlavního ústrojí normálně uvolní asi 1 čajovou lžičku slizniční tekutiny. Čerstvý výtok je průhledný, ale během dne na prádle mohou získat nažloutlý odstín a mírný kyselý zápach.

V některých případech se může objevit hnědý vaginální výtok. Tento příznak je pozorován:

 • 14. - 15. den menstruačního cyklu, během ovulace. Proces separace oocytů se projevuje uvolňováním malého množství nahnědlého hlenu s tenkými krvavými pruhy..
 • Několik dní před a 1-3 dny po menstruaci. Menší nahnědlé skvrny, které se v tomto období vyskytují na plátěných nebo kalhotkových vložkách, jsou oxidovaná krev.
 • Během prvních 1–2 měsíců užívání kombinované orální antikoncepce. Vzhled charakteristického hnědého "mazu" je normální na začátku užívání léku a naznačuje restrukturalizaci a přizpůsobení těla změnám hormonálních hladin. Hnědý výtok, který obtěžuje ženu déle než 2–3 měsíce, je však důvodem pro kontaktování endokrinologa a vysazení COC..
 • Po použití Postinoru a jeho analogů pro nouzovou postkoitální antikoncepci.
 • Po porodu, během období odloučení, lochie. Tento klinický projev naznačuje normální proces hojení vnitřních membrán pohlavních orgánů..

Podle statistik se hnědý výtok pravidelně vyskytuje u 80% žen v různých obdobích života, aniž by způsoboval nepohodlí a dokonce i při absenci léčby prochází beze stopy.

Hnědý výtok bez zápachu a doprovodné nepohodlné projevy by neměly ženu obtěžovat a být důvodem pro naléhavou návštěvu lékaře. Pokud je však na prádle pravidelně detekován hnědý, tmavý skvrnitý výtok doprovázený bolestí, horečkou, nepříjemným zápachem a dalšími patologickými příznaky, je důležité podstoupit úplné vyšetření a zahájit léčbu včas..

Nejčastější patologické příčiny

Jednou z častých stížností, s nimiž se pacienti obracejí na gynekologa, je výskyt krvavého nebo nahnědlého výtoku.

Tyto procesy k nim nejčastěji vedou jako:

 • poranění vnitřních membrán pohlavních orgánů získaná v procesu intimity;
 • nesprávné gynekologické manipulace;
 • používání mechanické antikoncepce, nevhodné „agresivní“ spermicidy;
 • porušení hormonálního stavu;
 • časté stresové situace;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • eroze děložního čípku;
 • ovariální cysty;
 • endometrióza;
 • žlázová hyperplazie;
 • rakovina dělohy, vaječníků.

Vzhledem k tomu, že krvavý tmavý a světle hnědý hlen z pochvy může být příznakem nebezpečných prekancerózních a onkologických onemocnění, s jeho neustálým vylučováním je důležité konzultovat s lékařem za účelem vyšetření, stanovení příčiny a předepsání nezbytné léčby.

Důležité! Hnědý rozmazaný výtok je velmi často prvním příznakem mimoděložního těhotenství. Pokud se na základě zpoždění menstruace jeho počet zvyšuje, bolesti v dolní části břicha, slabost, pokles krevního tlaku, je nutné okamžitě zavolat záchranný tým, aby vyřešil problém možného porušení vejcovodů a hospitalizace ženy.

Výtok po sexu

Během intenzivního sexuálního kontaktu může dojít k mikrodamáži vaginálních sliznic, doprovázené uvolňováním kapek krve, které při kontaktu se vzduchem získají děsivou tmavě hnědou barvu. V tomto případě potřebujete:

 • Dodržujte pravidla osobní hygieny, volte vhodné intimní gely, nepoužívejte mýdlo a nepoužívejte sprchu, abyste zabránili infekci poškozených sliznic.
 • Používejte lubrikant zakoupený v lékárně nebo ve specializovaném obchodě, buďte při intimitě opatrní.

Hnědý výtok po sexu obvykle není hojný a netrvá déle než dva dny. Jejich tvorba po dlouhou dobu naznačuje vážná poranění genitálního traktu nebo vývoj infekční patologie.

Důležité! Hnědý výtok s kapkami jasně červené krve, zaznamenaný ženou po bolestivém pohlavním styku, naznačuje možnou erozi děložního čípku.

Infekční příčiny

Světle hnědý výtok je často známkou pohlavně přenosných chorob. U virových a bakteriálních zánětlivých procesů v genitáliích může mít výtok stékající dolů na spodní prádlo nebo polštářky jakoukoli barvu. Avšak v přítomnosti krvavých skvrn, které byly po dlouhou dobu ve styku se vzduchem, získávají světle hnědý odstín..

Naleznou se, když:

 • Akutní drozd, při kterém intenzivní svědění vede k sebepoškozování během škrábání. Z mikrotraumat a trhlin, které vznikly na zanícené sliznici, se uvolňují kapky krve, které ve směsi s kýčovitým výbojem charakteristickým pro kandidózu jí dodávají růžový nebo nahnědlý nádech.
 • Trichomoniasis je infekční pohlavně přenosné onemocnění, které vede k suchu, pálení a nepohodlí v intimní oblasti, vzniku hojného pěnícího žlutého, hnědo-oranžového nebo krvavého výtoku. Kromě toho je patologie doprovázena tupou bolestí v dolní části břicha, nepohodlí při močení, nepříjemným hnilobným zápachem z genitálií..
 • Kapavka, projevující se bolestí, svěděním, zhoršeným močením, bílo-žlutým výtokem, který při dlouhodobém průběhu onemocnění získává nahnědlý odstín..

V přítomnosti hnědého výtoku s nepříjemným zápachem a svěděním kůže musí gynekolog odebrat ženě nátěr na flóru a také předepsat sérologické a PCR testy. Pomáhají identifikovat infekční patologie i v raných stádiích a předepisují vhodnou terapii (antibakteriální, antifungální a antiseptické léky).

Důležité! Pokud je detekována pohlavně přenosná choroba, musí být kromě ženy pečlivě vyšetřena její sexuální partnerka a pokud je u něj zjištěna stejná infekce, měl by být oběma pacientům předepsán celý průběh léčby.

Chronické patologie

V podmínkách neustálého stresu, špatné ekologie, s porušením výživy, špatných návyků, stejně jako v případech zatížené dědičnosti u žen může dojít k přerušení hormonálního pozadí, které při absenci korekce vede ke vzniku nebezpečných patologií.

U pacientů v reprodukčním věku jsou nejčastěji diagnostikována následující onemocnění:

 • Endometritida je chronický zánět vnitřní výstelky dělohy. Předpokladem onemocnění jsou nitroděložní zákroky, potraty, potraty. Toto onemocnění se projevuje bolestivostí, bolestí v dolní části břicha a zad, hnědým výtokem před a po menstruaci, porušením cyklu.
 • Endometrióza je patologický stav charakterizovaný proliferací endometriálních uzlů mimo děložní dutinu, v myometriu, cervikálním kanálu, na vaječnících, pobřišnici a močovém měchýři. Mezi hlavní klinické projevy patologie patří bolest během menstruace v břiše, dolní části zad, křížové kosti.
 • Hyperplazie - nadměrný růst a zesílení vnitřní výstelky dělohy, která je benigní povahy a projevuje se výskytem hnědého rozmazaného výtoku, intermenstruační krvácení a hojné, prodloužené období.

V raných fázích se tyto patologie nemusí projevit, ale v průběhu času vedou k anémii, vyčerpání ženy, zhoršení hormonální nerovnováhy a neplodnosti. Proto je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa za účelem preventivních prohlídek a v případě podezření na patologii podstoupit důkladné komplexní vyšetření. Léčba těchto onemocnění se provádí pomocí hormonálních léků a v případě potřeby chirurgickým zákrokem.

Důležité! Při hyperplazii endometria dělohy je nutné podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů a hysteroskopii s biopsií. Tím se stanoví povaha zarostlých tkání a předepíše se správné ošetření. Toto onemocnění nelze ignorovat, protože v některých případech může vést k rakovině..

Nebezpečné podmínky

Významnou část všech gynekologických onemocnění tvoří nádory vaječníků, dělohy a děložního čípku. Mohou být buď benigní, pomalu rostoucí a nepůsobící na jiné tkáně, nebo maligní, náchylní k agresivnímu růstu a metastázám..

Hlavním nebezpečím rakoviny je, že má po dlouhou dobu málo příznaků a prakticky neobtěžuje pacienta. To vede k pozdní diagnostice onemocnění, což zhoršuje prognózu.

Přítomnost maligního nádoru orgánů reprodukčního systému můžete podezření z následujících příznaků:

 • Hnědá skvrnitá leucorrhoea, která se může objevit po sexu, před a po menstruaci.
 • Bohatý nahnědlý, krvavý výtok, jako „maso.
 • Konstantní tahání bolesti v dolní části břicha, perineu, dolní části zad.
 • Dysfunkce pánevních orgánů (nepohodlí při močení, pohyb střev).
 • Nemotivované hubnutí. Ztráta chuti k jídlu, zejména odmítnutí jíst maso. Slabost, snížená tolerance cvičení.

Kromě rakoviny vaječníků a dělohy se mohou objevit onkopatologie vnějších pohlavních orgánů. Projevují se přítomností ulcerativních defektů a dlouhodobých nehojících se erozí, výskytem jasně červených, tmavě hnědých kapek na polštářcích nebo spodním prádle, zesílení kůže, suchosti a svědění. U nádorů reprodukčních orgánů jakékoli lokalizace je pacientovi prokázána specifická léčba onkologem.

Důležité! Pokud se objeví, i mírný nahnědlý výtok trvající déle než 3 dny, měli byste co nejdříve kontaktovat svého gynekologa. Včasné odhalení nemoci a včasná zahájená léčba jsou klíčem k dobrým výsledkům v léčbě a zotavení..

V tomto videu hovoří venereolog o hnědém výboji.

Hnědý výtok u žen: tmavý a světlý, bohatý a rozmazaný

Vaginální sekrece je schopna indikovat přirozené a signalizovat patologické procesy v těle ženy, proto je nejprve věnována pozornost. Je možné uhodnout, co může znamenat hnědý výtok, na základě doby jeho výskytu, trvání kurzu a přítomnosti dalších příznaků..

Pokud je příznak v normálním rozmezí

Za určitých podmínek nejsou příčiny výskytu hnědého výtoku u žen spojeny s patologií. Může být vyvolána nahnědlá vaginální tekutina s hlenem:

 • nedbalý nebo prodloužený styk;
 • prasknutí folikulárního vaku během ovulace;
 • početí;
 • počátek těhotenství;
 • poporodní zotavení;
 • adaptace na antikoncepční pilulky;
 • intenzivní fyzická aktivita nebo sport;
 • stabilizace měsíčního cyklu dívky;
 • příprava těla na menstruaci;
 • uvolnění zbývajícího endometria po menstruaci;
 • premenopauza a menopauza.

Všechny tyto podmínky mají jeden společný rys - slabě hnědý, středně tenký, rozmazaný výtok. Na kalhotkách zůstává malá skvrna - asi 4 - 5 cm, výjimkou je období po porodu, kdy reprodukční systém může vylučovat větší objem sekrece. Přečtěte si v článku na odkazu, jak dlouho trvá výtok po porodu.

Pokud k jevu dojde uprostřed cyklu

Během plodného období nebo ovulace se může v hojné sliznici cervikálního kanálu objevit krev. Zpočátku je vaginální sekrece průhledná, ale po prasknutí folikulu, ve kterém vajíčko dozrává, může hlen ztmavnout v důsledku vniknutí koagulované krve a získat hnědý odstín. Normálně by kapalina měla mít následující vlastnosti:

 1. Nevýznamný objem.
 2. Otravná postava.
 3. Světle hnědá barva výboje (viz foto).
 4. Doba trvání až dva dny.
 5. Žádný zápach, bolest nebo pocit napětí v oblasti vaječníků.
Špinění Špinění Krémové špinění

Je bezpodmínečně nutné jít do nemocnice, pokud je neustále pozorována podobná situace, celkový stav se zhoršuje a před a po ovulaci se objevuje nahnědlá sekrece, bez přerušení, přechodu do menstruace.

Před menstruací

Několik dní před měsíčním krvácením může dívka pozorovat stopy na spodním prádle nebo denně z drobných hnědých sliznic. Tento jev je sporadický. Vláknitá struktura sekrece by se neměla děsit, protože tak tělo signalizuje začátek procesu odmítnutí slizniční vrstvy dělohy.

Prodloužené vylučování rozmazané povahy nahnědlého nebo kaštanového odstínu týden před menstruací může být způsobeno:

 • stres;
 • nesprávná strava;
 • přísné diety;
 • mít nadváhu;
 • špatný způsob života;
 • nedostatek spánku;
 • kouření, drogy a alkohol;
 • neustálý fyzický stres;
 • závažný nedostatek hormonů.

Hnědý výtok mezi obdobími ve většině případů naznačuje porušení menstruačního cyklu nebo přítomnost patologie. Zvláště nebezpečným příznakem je nepříjemný zápach vylučované tekutiny a neustálá bolest v břiše a dolní části zad..

Po menstruaci

Nátěr po menstruaci je normou. Tento stav je způsoben postupným uvolňováním endometria, jehož poslední fragmenty vycházejí ve formě koagulované krve. Většina žen má malé množství hnědého nebo nahnědlého výtoku po dobu nejvýše dvou nebo tří dnů a postačuje pravidelná denní vložka..

Tmavě hnědá nebo hnědá vaginální sekrece, připomínající menstruaci a trvající déle než jeden týden, by měla určitě upozornit. Způsobují problém hormonální nerovnováha, zánět, infekční onemocnění a další patologie reprodukčního systému.

Stává se, že hnědý výtok nastane během zpoždění menstruace. Kliknutím na odkaz zjistíte, co tato značka naznačuje.

Krvácení z implantátu

Pro nástup těhotenství nestačí spojení mužských a ženských reprodukčních buněk. Říkají o početí, ke kterému došlo při zavedení oplodněného vajíčka do děložní dutiny. Tento proces v reprodukčním systému může vyvolat vzhled řídkých hnědých nebo růžových sekretů. Oslavují se však jen několik hodin nebo dní..

Špinavé růžovo-hnědé výboje

Z genitálního traktu by neměl být hodně hnědého hlenu, protože implantace poškozuje malý počet krevních cév. Některé ženy nemají vůbec časné příznaky, takže sekrece krví nemusí vždy znamenat těhotenství..

Hnědý výtok u žen po ovulaci po 6-12 dnech může naznačovat oplodnění. Časový interval závisí na jednotlivých charakteristikách organismu..

 • otok a bolestivost mléčných žláz;
 • časté nutkání používat toaletu;
 • zvýšená ospalost;
 • náhlé změny nálady;
 • závratě a únava.

Hormonální výkyvy

Na začátku užívání perorálních kontraceptiv nebo nitroděložního tělíska se tělo postupně přizpůsobuje antikoncepci. Adaptační období může trvat asi tři měsíce, doprovázené menším krvácením mezi obdobími.

V této situaci je nutné věnovat pozornost nepohodlí a také konkrétní době cyklu, kdy dojde k té či oné vaginální sekreci. Žena může způsobit tmavý vaginální výtok:

 • přeskočení tablety;
 • porušení pokynů;
 • užívání velké dávky léku;
 • nesprávně vybraný pohled OK.

Když výtok naznačuje patologii

Bez vážných znalostí gynekologie je obtížné nezávisle určit, proč dochází k hnědému výtoku, a v dolní části břicha jsou značné nepohodlí a bolest. Žena však může věnovat pozornost následujícím znakům, které by měly být důvodem pro okamžitou návštěvu gynekologa:

 1. Krvavé sekrece jsou příliš silné nebo vodnaté.
 2. Uvolněná tekutina je pokaždé stále více.
 3. Těsnění navlhne za méně než hodinu.
 4. Krev je v hlenu zaznamenána systematicky.
 5. Sexuální kontakt je bolestivý.
 6. Má vysokou tělesnou teplotu bez důvodu.
 7. Je nepříjemný zápach.
 8. Cítí svědění a pálení.
 9. Po dlouhou dobu neexistují žádná období.
 10. Během pseudomenstruace je velké množství sraženin.

Patologický stav reprodukčního systému se často projevuje uvolňováním velkého množství sekrece krví. Gynekologické patologie se však ne vždy projeví živými příznaky, proto je lze mylně korelovat s důsledky stresu, hladovění, nepřesného soužití a dalších relativně neškodných provokátorů. Pokud tedy zjistíte nahnědlý výtok jakékoli intenzity, měli byste navštívit gynekologa. Zvažte nejčastější patologie doprovázené popsaným příznakem.

Pokud výtok jde místo menstruace

Toto tajemství lze zaznamenat místo menstruace. Jedná se o hubenou sekreci mazu (až 50 ml), která je doprovázena následujícími příznaky:

 • bolesti zad;
 • pocit napětí nebo bolesti na hrudi;
 • stínujte dolní část břicha nebo suprapubickou oblast;
 • závrať;
 • nevolnost.

Příznak může být způsoben následujícími důvody:

 1. Hormonální nerovnováha.
 2. Dysfunkce hypofýzy.
 3. Poranění endometria.
 4. Důsledek potratu.
 5. Prodloužený zánětlivý proces.
 6. Nesprávné fungování endokrinního systému.
 7. Silná fyzická aktivita.
 8. Vyčerpávající sport.
 9. Začátek těhotenství.

Proč výběr mění barvu?

Hnědá barva vaginální tekutiny se mění v závislosti na faktoru výskytu: světle hnědá, hnědá nebo dokonce černá. Vaginální sekrece mohou v mysli ztmavnout:

 • užívání antibiotik;
 • hormonální nerovnováha;
 • zhoršení nemoci;
 • rozvoj diabetes mellitus;
 • porucha funkce endokrinního systému;
 • hormonální léčba.

Nezapomeňte, že normální sekrece, když se po chvíli pod vlivem kyslíku dostáváte na prádlo, mírně ztmavne a získá světle žlutohnědý odstín..

Gynekologická onemocnění a patologie těhotenství

Výskyt hojného tmavě hnědého výboje nelze spojit s průběhem normálních procesů v těle. Podobné označení označuje:

 • zánětlivé procesy;
 • genitální infekce;
 • mimoděložní (mimoděložní těhotenství);
 • hrozba potratu (od prvního do třetího trimestru);
 • endometritida;
 • cystitida;
 • endometrióza;
 • eroze děložního čípku;
 • polypy;
 • hyperplazie endometria;
 • benigní novotvary;
 • rakovina.

Nemoci nemusí být diagnostikována po dlouhou dobu, protože příznaky se neobjeví okamžitě. Žena si nemusí být vědoma patologie a nemusí pozorovat žádné zjevné příznaky. Vzhled tmavě hnědého výboje často naznačuje již pokročilý případ, který bude mnohem obtížnější léčit. Z tohoto důvodu byste měli bez dobrého důvodu každých šest měsíců navštívit gynekologa, a pokud máte nepřirozené příznaky, okamžitě.

Problémy s těhotenstvím a maligními nádory jsou považovány za obzvláště nebezpečné, protože v těchto situacích hrozí život pacienta bez včasné léčby nebo chirurgického zákroku..

Cystitida

Při zánětu močové trubice nebo samotného močového měchýře se uvolňuje krev, která nesouvisí s chorobami reprodukčního systému. Po častém močení si žena všimne nejen krvácení z močové trubice, ale také bolestivých pocitů v dolní části břicha nebo dolní části zad. Další příznaky uretritidy jsou podobné příznakům běžného nachlazení. Měly by být varovány následující příznaky a vlastnosti vylučované tekutiny:

 • vzhled krve v moči;
 • časté nutkání močit;
 • zakalená moč;
 • vysoká tělesná teplota;
 • zvracení a nevolnost.

Infekční choroby

Infekce ženských genitálií při absenci včasné léčby způsobuje zdlouhavé zánětlivé procesy. Taková porušení ovlivňují množství a odstín vaginálních sekretů. Aby se zabránilo komplikacím, musí ženy znát povahu nebezpečného hnědého výtoku a to, s jakými infekcemi se setkávají.

 • chlamydie;
 • kapavka;
 • trichomoniáza;
 • kandidóza (drozd);
 • genitální opar;
 • mykoplazmóza;
 • ureaplasmóza;
 • bakteriální vaginóza;
 • gardnerelóza.

Nástup těchto onemocnění může být asymptomatický, dokud infekce nevyvolá zánět. Každý typ patologie má své vlastní příznaky, ale v každém stavu je hnědý vaginální výtok vážným důvodem k návštěvě lékaře a provedení nátěru pro mikroskopické vyšetření.

Tmavý výtok lze považovat za normální nebo indikovat vývoj patologického procesu v těle. V případě jakýchkoli onemocnění se musíte poradit s odborníkem a v žádném případě se léčit sami. Pouze na základě výsledků vyšetření a analýz lékař předepíše účinnou léčbu.

Moderní medicína nikdy nepřestává potěšit stále více a více novými způsoby, jak změnit vzhled. Dokonce i před asi 50 lety nebylo možné si představit, že vrásky mohou jednoduše zmizet.