Důvody pro vypouštění mleziva z prsu bez těhotenství

Spravedlivé pohlaví může pozorovat mlezivo vylučované z mléčných žláz, i když chybí těhotenství a kojení. Tento stav se nazývá galaktorea a nelze jej považovat za samostatnou nemoc. Faktory vyvolávající porušení jsou přírodního nebo patologického původu.

Neměli byste ignorovat vznikající výboj nebo se je pokusit odstranit sami. Stanovení příčin a výběr účinných prostředků nápravy je výsadou kvalifikovaného odborníka.

Co je to mlezivo?


Jakmile se ženě podaří otěhotnět, její tělo se začne obnovovat, aby vynosilo a porodilo zdravé dítě. Od druhého nebo třetího trimestru má většina výtok z mleziva (kolostrum), i když někteří ho mají dříve.

Zvláštnost kolostra, což je viskózní, lepkavá kapalina bělavého nebo nažloutlého odstínu, spočívá v jeho obsahu kalorií (150 kcal na 100 ml) a jeho složitém složení. Je třeba poznamenat přítomnost velkého počtu proteinů, z nichž významnou část tvoří proteiny imunitních buněk.

Na rozdíl od zralého mléka obsahuje kolostrum méně vody, díky čemuž jsou ledviny drobků chráněny před nadměrným stresem. Kromě toho dítě po narození ještě není schopno přijímat hodně jídla, a protože kolostrum má vysoký energetický obsah, dítě přijímá dostatek kalorií s malým množstvím jídla..

 1. Albumin a globuliny. Mají stejné složení aminokyselin jako bílkoviny dětských tkání. Jsou snadno stravitelné a nevyvolávají nežádoucí napětí v zažívacím traktu.
 2. Sodné a draselné soli. To vysvětluje slanou chuť tajemství..
 3. Faktory imunitní obrany (makrofágy, neutrofily, leukocyty, T-lymfocyty, interferon a další látky). Jejich úkolem je poskytnout pasivní imunitu, antiinfekční a antialergickou ochranu během rychlé kolonizace mikroflóry. Například interferon má antivirové vlastnosti. Není nadarmo, že lékaři považují kolostrum za skutečný lék pro novorozence. 2 ml stačí. tajné, takže imunizační procesy začínají v těle drobků.
 4. Laktoferin. Látka přispívá k normální absorpci železa.
 5. Imunoglobulin A. Jakmile je v těle dítěte, pokrývá povrch střeva a dalších slabých míst, což zabraňuje škodlivému účinku různých infekcí..
 6. Látky, které tvoří takzvaný komplex HAMLET. Jsou schopni eliminovat maligní buňky. Vlastnosti tohoto komplexu jsou však plně popsány pouze v případě, že matka kojí.
 7. Antioxidanty (vitamíny A, E, beta-karoten, selen, zinek). Chrání před negativními účinky volných radikálů.
 8. Hormony a hormony podobné faktory. S jejich pomocí je stimulován vývoj trávicího traktu a těla jako celku..
 9. Prebiotika. V kolostru je jich více než 130 druhů. Jejich přítomnost určuje výživu střevní mikroflóry a ochranu před infekcemi. Zabraňují ulpívání patogenních bakterií na střevní sliznici..

Mezi významné výhody mleziva je třeba poznamenat nízký obsah laktózy a tuku. Kolostrum má také projímavý účinek, díky kterému se urychluje vylučování mekonia (původních výkalů).

Kolostrum vylučované z prsu lze s jistotou nazvat nepostradatelným produktem pro kojence, protože jeho složení je ideální pro normální zrání těla..

Důvody sekrece z bradavek u netehotných žen


Může být kolostrum přítomno i bez těhotenství? Tajemství mléčné žlázy může být vylučováno z různých důvodů. Výtok z mleziva během těhotenství nebo bezprostředně po porodu je považován za normální a některé ženy si před menstruací všimnou nažloutlé tekutiny podobné mlezivu.

Chcete-li zjistit skutečný důvod toho, co se děje, měli byste se domluvit s lékařem.

Přírodní faktory

Na sekreci mléka má velký vliv hormon prolaktin. Jeho syntéza se provádí v hypofýze, zatímco obsah hormonu se významně zvyšuje během těhotenství, kojení a před menstruací.

Galaktorea je stav, při kterém se kolostrum vylučuje u těhotných nebo kojících žen. V některých případech to však může být přirozené.

Proč se při absenci těhotenství a kojení vyvíjí kolostrum a kdy je takový jev považován za normu? Sekrece mleziva je povolena, když:

 • Po skončení laktačního období neuplynulo více než 5 měsíců.
 • Poslední těhotenství bylo maximálně před 2–3 lety, přičemž nedojde k kojení, a měsíční cyklus se vrátil k normálu.
 • Pojetí se objevilo, i když test zatím ukazuje opak.

Stává se, že plod může zmrznout nebo je těhotenství z nějakého důvodu přerušeno (například po potratu), ale dochází k tvorbě mleziva. V takových situacích by lékaři měli předepisovat léky, které potlačují produkci prolaktinu..

Proč mlezivo pochází z prsu, pokud dívka není těhotná? Tajemství může vyniknout nejen ve výše uvedených případech. Jeho vzhled je docela přijatelný:

 • Před nástupem menstruace.
 • Při těsném spodním prádle.
 • Při sexu při stisknutí oblasti bradavek a bradavek.
 • S častým masírováním oblasti hrudníku.

Často po menstruaci nebo po ukončení laktace tento problém zmizí sám o sobě. Pokud trvá příliš dlouho a je doprovázeno nepříjemnými příznaky, měli byste vyhledat lékařskou pomoc..

Nemoci a patologické procesy

Produkce mleziva mimo těhotenství je způsobena hlavně zvýšením koncentrace prolaktinu. Jeho množství může vzrůst v důsledku mnoha porušení. Jinými slovy, vypouštění je vyvoláno:

 1. Léky. Sekrece mleziva se vyskytuje u žen užívajících hormonální léky (perorální kontraceptiva, steroidní hormony), trankvilizéry, sedativa, analgetika, léky na kontrolu krevního tlaku.
 2. Byliny s laktogonickým účinkem. Konzumace mnoha rostlin (kopr, kmín, anýz, hrozny, pískavice řecké seno) se často praktikuje za účelem zvýšení produkce mléka. Byliny však mohou fungovat i bez laktace..
 3. Prolaktinom - nádor hypofýzy, který produkuje hormony, včetně prolaktinu.
 4. Patologické formace v hypotalamu.
 5. Hypotyreóza, při které se snižují funkce štítné žlázy, hormony se produkují v nedostatečném množství, ale prolaktin se naopak stává více.
 6. Nemoci nadledvin, doprovázené zvýšením koncentrace kortizolu a jeho derivátů.
 7. Onemocnění polycystických vaječníků, jehož vývoj je doplněn zvýšenou sekrecí prolaktinu.
 8. Porucha funkce ledvin nebo jater. Využití hormonu se provádí v ledvinách. Pokud jsou ovlivněny, prolaktin se hromadí ve významných dávkách..
 9. Zranění, popáleniny a operace prsu, které poškozují nervová vlákna.

Když mlezivo pochází z prsu, jeho množství se může velmi lišit. U většiny žen, které zajímá, proč se kolostrum při stlačení vylučuje, je situace dvoustranná. Vzhled tajemství z jedné bradavky může naznačovat jak patologický, tak přirozený proces.

Negativní příznaky tvorby sekrece


Abyste nezmeškali počáteční fázi vážného onemocnění, měli byste věnovat pozornost svému vlastnímu zdraví. Měly by upozornit následující značky:

 • Pokud šest měsíců po odstavení dítěte z prsu samovolně vystoupí nažloutlé kapky, i když je žena přesvědčena, že nedochází k těhotenství.
 • Pokud dívka nikdy neotěhotněla a měla páchnoucí kolostrum nebo výtok nazelenalého, nahnědlého odstínu smíchaného s krví nebo hnisem.

Jakákoli bolestivost nebo nepohodlí by měla ženu upozornit. Tento stav se může vyvinout v důsledku průběhu zánětlivého procesu v tkáních a kanálcích prsu..

Tekutinu lze uvolnit spontánně nebo pouze při stlačení. V přítomnosti hojného spontánního výboje je možné detekovat benigní nádor hypofýzy. U papilomu mléčného kanálu se výtok někdy podobá mlezivu.

Kdy navštívit lékaře?


Když je sekrece kolostra normální, tekutina je nažloutlá. Pokud tajemství vypadá jinak, měli byste určitě přijít na schůzku s lékařem - gynekologem nebo mammologem. Je pravda, že průzkum bude v každém případě vhodný.

K nalezení účinné léčby musí lékař zjistit, proč se kolostrum vylučuje bez těhotenství. Zpočátku se provádí vizuální vyšetření mléčných žláz, poté je pacient odeslán podstoupit:

 • MRI a CT;
 • mamografie;
 • Ultrazvuk prsu;
 • krevní testy.

Budete také muset zajistit, aby nedošlo k žádnému těhotenství..

Výběr terapeutické terapie

Neexistuje žádný univerzální způsob, jak eliminovat galaktoreu. Léčba přímo závisí na faktorech, které tento stav vyvolaly:

 1. Řešení prolaktinomu bude možné pomocí léků, chirurgického zákroku nebo radiační terapie. Nádor je často benigní a nezpůsobuje pacientovi vážné zdravotní problémy..
 2. Pokud je kolostrum způsobeno některými léky, mělo by se jejich užívání přerušit. V případě potřeby lékař zvolí vhodnější léky.
 3. Pokud nelze určit příčinu onemocnění, je předepsána terapie, jejíž účinek je zaměřen na snížení produkce prolaktinu.

Pokud se ukázalo, že použité metody jsou neúčinné, je možné chirurgické odstranění mléčných kanálků. Ve většině případů se však sekrece mleziva zastaví sama, jakmile bude odstraněna hlavní příčina..

Preventivní opatření


Aby se nevyvolalo zvýšení sekrece mleziva, doporučuje se dodržovat několik pravidel:

 • Na sobě volné oblečení a absorpční vložky, které se vejdou do podprsenky.
 • Stojí za to, abyste se během pohlavního styku nedotkli bradavek..
 • Doporučuje se provést nezávislé vyšetření prsu, aby se pečeti identifikovaly maximálně jednou za měsíc.
 • Zastavte jakékoli procedury masáže prsou.
 • V případě poranění ošetřete postiženou oblast hojivými látkami.
 • Zaznamenejte jakékoli nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

Vylučování mleziva bez těhotenství je normální, i když u některých se stává příznakem abnormalit ve fungování vnitřních orgánů. Protože bez lékařské pomoci je obtížné určit hlavní příčinu patologického procesu, je nutné se poradit s kvalifikovaným odborníkem.

Výtok z mléčných žláz

Obecná informace

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu. Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Proč se objevuje výtok z prsu?

Existuje mnoho faktorů vyvolávajících takový příznak a jsou různorodé. Hlavní důvody tohoto jevu jsou uvedeny níže:

 • Nerovnováha hormonů vedoucí k rozvoji galaktorey.
 • Ektázie mléčných kanálků.
 • Neustále nosí těsné a drtivé spodní prádlo.
 • Zánět prsu.
 • Maligní procesy v mléčné žláze.
 • Perorální antikoncepce.
 • Intraduktální papilom.
 • Nesoucí plod.
 • Užívání řady léků - to může vyprovokovat příjem amitriptylinu atd..
 • Mastopatie.
 • Poranění hrudníku.

O struktuře mléčné žlázy

Ženská mléčná žláza je spárovaný orgán, jehož úkolem je zajistit laktaci. Mléko se uvolňuje z mléčné žlázy pro krmení potomků. V zásadě se mléčné žlázy skládají z parenchymu - žlázové tkáně. Každý prsa má 15-20 laloků oddělených septem pojivové tkáně. Laloky jsou tvořeny laloky a laloky jsou tvořeny alveoly. Mléko se vylučuje mléčnými kanály, které sahají od každého laloku směrem k bradavce.

V období, kdy žena nosí dítě, dochází k postupnému množení žlázové tkáně, protože se prsa připravuje na laktaci.

Mírně pod středem prsu je bradavka, která je obklopena tmavou kůží. U žen, které již porodily, je prostor v blízkosti bradavky a bradavky tmavě hnědý, u mladých dívek - růžový.

Kůže plicních sklípků a bradavek je velmi citlivá a zranitelná, proto se během těhotenství a zvláště při kojení zvyšuje riziko prasklin a infekcí..

Vylučování mleziva před menstruací

Jaký je tento projev a je normální, když se kolostrum uvolňuje z prsu v posledních dnech před nástupem menstruace, zajímá mnoho žen. Odpověď na otázku, zda lze kolostrum vylučovat před menstruací, je pozitivní. Ale pouze pokud k tomu dojde v předvečer menstruace a z hrudníku se uvolní 1-2 kapky průhledného sekretu. V takovém případě byste si s tím neměli dělat starosti..

Pokud však žena aktivně vylučuje mlezivo bez těhotenství, měl by lékař určit důvody tohoto jevu. Ve skutečnosti často výskyt tekutin z bradavek před menstruací naznačuje hormonální nerovnováhu a další poruchy..

Se sexuálním vzrušením

Pokud je žena vzrušená, může z bradavek vytéct několik kapek čiré tekutiny. To je možné, když jsou bradavky stimulovány během milostných her, stejně jako přímo během orgasmu, kdy jsou mléčné kanály aktivně stahovány.

Výtok z mléčných žláz během těhotenství

Již od prvních dnů po početí začínají změny v mléčných žlázách. Hrudník je zvětšený, stává se citlivý, často se na něm objevuje žilní síť.

Nastávající matky mají často během těhotenství výtok z prsu. Ve většině případů je toto mlezivo žluté. Někdy má výtok z bradavek během těhotenství mléčný odstín. Tyto příznaky jsou předzvěstí mléka..

Ve skutečnosti během období, kdy žena nosí dítě, dochází k aktivnímu nárůstu objemu mléčných žláz v důsledku růstu žlázové tkáně. Takto působí hormon prolaktin na mléčné žlázy..

Kolostrum z prsu během těhotenství se nejčastěji začíná uvolňovat v předvečer narození dítěte. Někdy se však výtok z mléčných žláz během těhotenství objeví dříve - ve druhém trimestru, přibližně v 23. týdnu těhotenství.

Až po narození dítěte, po 2–3 dnech, mléko nahradí mlezivo. Kolostrum je ale pro dítě nezbytnou látkou, protože je velmi kalorické a obsahuje velké množství protilátek, které jsou pro novorozence velmi důležité.

Pokud se výtok z prsu objeví ještě před narozením dítěte, je důležité přísně sledovat hygienu a sledovat stav bradavek. Hrudník ráno a večer je třeba umýt převařenou vodou a poté jemně otřít do sucha. Doporučuje se také provádět vzduchové lázně pro bradavky - tento postup je prevencí prasklin po porodu..

Ti, kteří si všimnou, že výtok skvrny na jejich prádle, by měli nosit speciální vložky. Pokud se cena prsních vložek pro těhotné ženy zdá být vysoká, lze pro tyto účely použít sterilní bavlněné vložky, které se prodávají v lékárnách..

Pokud se žena obává určitých rysů tohoto příznaku, je pro ni lepší informovat o tom gynekologa.

Také se musíte poradit s lékařem těhotné ženy v následujících případech:

 • s pravidelnými bolestmi na hrudi;
 • s nerovnoměrným nárůstem mléčných žláz;
 • pokud se na hrudi objeví deprese nebo hrboly;
 • pokud se na hrudi objeví špinění.

Je důležité nosit pohodlné spodní prádlo, které nebude omezovat vaše prsa..

Nemoci, při kterých se mléko uvolňuje z prsu

Níže budeme hovořit o nejčastějších důvodech pro vývoj tohoto stavu..

Galactorea - co to je?

Galaktorea je stav, při kterém mléko nebo mlezivo spontánně vytéká z netehotných žen. Tato podmínka je také určena, když po ukončení kojení, po pěti nebo více měsících, teče mléko nebo mlezivo..

Příčiny galaktorey jsou spojeny s přebytkem prolaktinu, pod jehož vlivem se tvoří mléko. U mužů se také vyvíjí galaktorea, protože prolaktin se také produkuje v těle silnějšího pohlaví.

K rozvoji galaktorey dochází vlivem různých faktorů. Může to být důsledek nádoru hypofýzy (prolaktinom), formací nebo poranění hypotalamu, onemocnění štítné žlázy, vaječníků, nadledvin. Také galaktorea může být důsledkem stresu, selhání jater a ledvin..

Idiopatická galaktorea je stav, kdy není možné určit příčinu spontánního toku mléka. Podle lékařských statistik není asi v polovině případů možné zjistit, proč k tomu dochází..

Hlavním příznakem tohoto stavu je bílý výtok z mléčných žláz, jako je mléko. U žen s galaktoreou se také rozvine hirsutismus (nadměrný růst vlasů), porušení měsíčního cyklu, snížená sexuální touha, akné.

Chcete-li tento stav vyléčit, musíte provést terapii základního onemocnění. Pokud mluvíme o idiopatické galaktorei, je pacientovi nebo pacientovi předepsáno použití bromokriptinu, který snižuje produkci prolaktinu.

Ektázie mléčných kanálků

Pokud je ženě diagnostikována ektázie, co to je a jak tento stav překonat, řekne lékař.

Ectasia nebo duetasia je stav způsobený postupnou expanzí mléčných kanálků. Postupně vzniká zánětlivý proces a vyvíjí se ektázie mléčných kanálků. Tento stav je charakterizován výskytem lepkavých hustých sekretů, které jsou zpravidla hnědé barvy..

Toto onemocnění je nejčastější u žen v premenopauzálním věku..

Léčba zahrnuje použití protizánětlivých léků (jako je indomethacin) a teplých obkladů na hrudi. Někdy lékař předepíše léčbu antibiotiky.

Ve zvláště obtížných případech může být nutné mléčné potrubí neprodleně odstranit..

Mastitida

Mastitida je akutní infekční onemocnění, které se vyvíjí hlavně tehdy, když mladá matka kojí své dítě. Toto onemocnění je charakterizováno akutním průběhem. Hrudník se stává velmi bolestivým, bobtná, teplota velmi stoupá. Mléčná žláza při stisknutí velmi silně bolí. Kromě toho u mastitidy nejenže při stlačení bolí mléčná žláza, ale i bolest, pokud se nedotknete prsu. Kůže mléčných žláz je hyperemická. Objeví se zelený výtok z mléčných žláz, protože obsahují nečistoty hnisu.

Mastitida se zpravidla vyvíjí v důsledku nesprávného výrazu prsu, prasklých bradavek a vývoje laktostázy. Mastitida může být způsobena skutečností, že žena má nesprávný postoj k hygienickým problémům.

Pokud mastitida postupuje, stává se abscesem. V tomto stavu se žena cítí velmi špatně..

Léčba tohoto onemocnění zahrnuje odmítnutí kojení prsu postiženým mastitidou. Provádí se také detoxikační léčba, ženě jsou předepsána antibiotika.

Pokud se vytvoří absces, pak se absces v mléčné žláze chirurgicky otevře.

Důsledky poranění hrudníku

Pokud žena utrpěla vážné poranění hrudníku, může se pod tlakem nebo spontánně objevit krvavý výtok z prsou. Jak se léze léčí, po stisknutí se objeví hnědý nebo žlutý výtok z prsu.

Fibrocystická mastopatie

U fibrocystické mastopatie se žena obává bolesti, která roste v hrudi ve druhé fázi měsíčního cyklu. Kromě toho se ve druhé fázi někdy při stlačení uvolňuje tekutina z mléčných žláz. Jakmile začne menstruace, zmizí nažloutlý výtok.

Transparentní výtok z mléčných žláz s tlakem je volitelným, i když charakteristickým příznakem mastopatie. Závažnost těchto sekrecí může být také odlišná. Někdy se objevují pod tlakem. Někdy - nezávisle, což je potvrzeno stopami na prádle. Pokud se průhledná barva změnila na nazelenalé větve, znamená to, že došlo k sekundární infekci. Krvavý nebo tmavý výtok je nepříznivým znamením z hlediska prognózy, protože takové projevy mohou být důkazem maligních nádorů..

Pokud jsou tedy příčiny výtoku z mléčných žláz s tlakem spojeny s mastopatií, musí žena pravidelně podstupovat lékařská vyšetření a studie..

Ke snížení projevů fibrocystické mastopatie lze použít Mamoklam, vysoce účinný domácí nehormonální lék, který snižuje projevy mastalgie zaměřené na regresi cyst, normalizující proliferaci epitelu mléčné žlázy. Mechanismy terapeutického účinku přípravku Mamoklam jsou způsobeny organickým jodem, který je součástí jeho složení a je získáván z lipidového komplexu řasy hnědé řasy, PUFA (polynenasycené mastné kyseliny) omega-3 a chlorofylu, mikro a makroelementů.

Maligní tvorba v mléčné žláze

Pokud se rakovina prsu vyvine, je přítomna řada charakteristických příznaků. Kůže prsu se začíná odlupovat, kůže zčervená a vypadá jako citronová kůra. Vaše prsa mohou být na dotek horká. Axilární lymfatické uzliny jsou zvětšeny, v mléčné žláze je stanovena hustá formace s nerovnými okraji. Bradavka se zatáhne, objeví se z ní tmavý výtok. Měli byste si uvědomit, že bolest prsu u maligních novotvarů se objeví později, když se objeví další příznaky rakoviny.

Výtok u rakoviny prsu se nejčastěji jeví jako krvavý, viskózní. Nejčastěji pocházejí z jednoho prsu. Pokud má tedy žena zakrvácené úseky na jednom prsu, mělo by to být výstrahou a mělo by se stát důvodem pro okamžitou návštěvu lékaře..

Po potvrzení diagnózy se provede chirurgická léčba.

Pagetova nemoc

Tento stav je diagnostikován u obou pohlaví. Jedná se o jeden z typů rakoviny prsu, u kterého se z bradavky objevují krvavé úseky. Zčervená, objeví se kůra, v důsledku čehož se člověk obává svědění, pálení a bolesti. Pro diagnostiku se provádí biopsie a histologické vyšetření k identifikaci Pagetových buněk.

Postižená část prsu je okamžitě odstraněna.

závěry

Každá žena by tedy měla pochopit, že výtok z prsu se obvykle objevuje v následujících případech:

 • Několik dní před začátkem menstruace.
 • Díky silnému sexuálnímu vzrušení, stimulaci bradavek a orgasmu.
 • Během těhotenství.

Pokud se větve objeví za jiných okolností, měla by žena navštívit lékaře. K určení důvodů tohoto jevu jsou prováděny následující činnosti:

 • vyšetření prsu a jeho palpace;
 • palpace lymfatických uzlin;
 • ultrazvukový postup;
 • mamografie.

Vzdělání: Vystudoval farmacii na Rivne State Basic Medical College. Vystudoval Vinnitsa State Medical University pojmenovanou po I. M.I. Pirogov a stáž na její základně.

Pracovní zkušenosti: V letech 2003 až 2013 - pracoval jako lékárník a vedoucí lékárenského kiosku. Za mnoho let svědomité práce jí byly uděleny certifikáty a vyznamenání. Články o lékařských tématech byly publikovány v místních publikacích (novinách) a na různých internetových portálech.

Výtok z mléčných žláz tlakem

Když se tekutina uvolní z prsu, tento jev často svědčí o vývoji onemocnění prsu..

Výjimkou je období porodu, kdy se takový výtok z prsu může objevit během těhotenství. Proto jakmile se těhotná žena začne po dlouhou dobu objevovat, bílý výtok z bradavek nebo tekutina jakékoli jiné barvy, musí okamžitě podstoupit studii a co nejdříve provést léčbu, kterou lékař předepíše.

Tento příznak by měl upozornit také silnější pohlaví. Koneckonců se to může projevit, pokud se objeví zánět mléčné žlázy u mužů nebo jiné patologické procesy. Tekutina z mléčných žláz u obou pohlaví je proto alarmujícím znamením, s nímž byste měli okamžitě kontaktovat odborníka..

Co způsobuje výtok?

Ženské prsa obsahují mléčné kanály, které jsou umístěny mezi vláknitou a tukovou tkání. Každý kanál má otvor na vrcholu bradavky. U všech žen je počet kanálů individuální, maximální počet však může být až patnáct. Prostřednictvím mléčných kanálků se produkuje nejen mléko a mlezivo, ale také fyziologická sekrece.

Při absenci onemocnění, vlivu vnějších negativních faktorů na bělavý, transparentní výtok z mléčných žláz, je nezbytný následující stav:

 • málo a hojně;
 • husté a vodnaté;
 • viskózní nebo slizký.

Jakákoli jednotná konzistence sekrece z kanálů je normální, ale pouze na pozadí průhledného odstínu kapaliny a malého objemu. Pokud je výtoku příliš mnoho, nedoporučuje se odložit návštěvu mammologa..

Pro určitý stav existují ukazatele normy fyziologického tajemství:

 1. Štíhlá, silná (jedna nebo dvě kapky). Je to zaznamenáno u tlaku na hrudi u mladých dívek a žen v porodu několik dní před menstruací a během zvýšeného sexuálního vzrušení.
 2. Není to příliš hojné, tekoucí. Typické pro starší ženy a ženy po porodu, ale vzhled husté tekutiny je možný.
 3. Viskózní. Kolostrum se vyskytuje během těhotenství, krmení dítěte a několik let po ukončení laktace (individuální indikátor).

Co by to mohlo být?

Prvním alarmujícím příznakem, který naznačuje možné onemocnění, je výtok z mléčné žlázy, ke kterému dochází při stlačení a samostatně.

Příčiny výboje jsou:

 1. Fyziologické: při narození - překrvení žláz s expirací mleziva, období těhotenství a laktace, kdy žláza produkuje mléko, zbytkový výtok po ukončení krmení.
 2. Patologické - hormonální poruchy v těle, změny související s věkem, zánětlivá onemocnění mléčných žláz, nádory.

Patologické příčiny výtoku z hrudníku

Hlavní příčiny patologických výtoků jsou následující:

 1. Trauma hrudníku (rány, modřiny). Pokud k tomu došlo bez narušení integrity pokožky, pak do dvou dnů od bradavky můžete krvavou tekutinu snadno vytlačit.
 2. Ductectasia je onemocnění charakterizované patologickou dilatací kanálků nazývaných subareolární kanály. Toto onemocnění je typické pro ženy po 40 letech, protože jeho hlavní příčinou jsou změny související s věkem. Toto onemocnění nepředstavuje zdravotní riziko, ale pouze za podmínky včasné léčby. Jinak nejsou vyloučeny vážné následky..
 3. Mastitida a absces. Onemocnění se vyskytují buď během laktace, nebo jsou důsledkem penetrace infikovaného objektu. Při mastitidě se oblast žlázy zapálí. Příčinou je bakteriální infekce, ve většině případů Staphylococcus aureus. Při abscesu se hnis hromadí v tkáních prsu, postižená oblast je omezena od zdravé oblasti.
 4. Intraduktální papillom je papilární benigní nádor. Objevuje se v potrubí poblíž bradavky. V důsledku vývoje nádoru se uvolňuje hustá tekutina, ve které jsou někdy přítomny nečistoty krve.
 5. Fibrocystická mastopatie je výskyt zhutněných oblastí tkáně v prsu. Tento stav je nebezpečný, protože může degenerovat do rakoviny.
 6. Maligní novotvar (rakovina prsu) je nádor, který se nepozorovatelně tvoří v důsledku nekontrolovaného dělení buněk. Výtok se objevuje při tlaku z obou mléčných žláz nebo pouze z jedné.
 7. Galaktorea je onemocnění, při kterém tlak z bradavky způsobuje tok mléka, ale to není případ kojení. Hlavní příčinou galaktorey je hormonální nerovnováha, přebytek prolaktinu. Onemocnění někdy doprovází onemocnění mozku nebo štítné žlázy.
 8. Pagetova choroba je zhoubný nádor, který se rozšířil do bradavky nebo dvorce. Toto onemocnění je extrémně nebezpečné a vyžaduje rychlou diagnostiku a léčbu..

Fyziologické příčiny výtoku

Fyziologické vlastnosti vysvětlují výtok:

 1. Nějaký čas po dokončení krmení. Vypouštění lze pozorovat další dva nebo tři roky. Závisí to na věku ženy a počtu těhotenství..
 2. Během těhotenství. V ženském prsu se připravují na narození dítěte a jeho krmení. Žlázy jsou trénovány na tvorbu a vylučování mléka. Podobné procesy probíhají ve třetím, posledním trimestru. Zvýšený tón dělohy stimuluje vylučování zakalené bílé nebo nažloutlé tekutiny z obou mléčných žláz.
 3. Při užívání antikoncepce. Perorální antikoncepce obsahuje hormony, které stimulují laktaci. Výtok by měl zmizet po zrušení antikoncepce. Měly by být nahrazeny jiným typem. Je však rozumné to dělat pouze na doporučení lékaře..
 4. Po potratu. Přítomnost sekrecí a jejich trvání závisí na tom, jak dlouho došlo k umělému ukončení těhotenství. Mohou obtěžovat ženu od několika dnů do měsíce..

Uvolňování malého množství čiré kapaliny je možné během léčby hormonálními léky, použitím antidepresiv. Příčinou může být příliš těsná podprsenka a fyzické přetížení..

Určení barvy

Podle barvy výtoku může lékař snadno určit onemocnění, které je příčinou onemocnění:

 1. Žlutá. Po porodu se v prvních dnech uvolňuje žlutý výtok s krémovým odstínem (mlezivo). Pokud se před menstruací objeví nažloutlý odstín a je doprovázen bolestí, lze předpokládat mastopatii.
 2. Hnisavý. Objevují se s vývojem abscesu uvnitř potrubí, jsou pozorovány u mastitidy. Nebezpečné jsou krvavé výboje. Často naznačují maligní novotvar..
 3. Bílý. Objeví se po požití antikoncepce a s nádorem hypofýzy.
 4. Zelený. Tmavě zelená barva je dána hnisem, který se uvolňuje během mastitidy..
 5. Hnědý. Vyskytují se, když se v mléčné žláze vytvoří cysta nebo nádor. Tmavá kapalina se uvolňuje při vstupu do mléčných kanálků krve, když jsou poškozeny kapiláry.
 6. Průhledný. Pokud se objeví před menstruací, pak je to norma..
 7. Krev. To je známka vývoje maligního novotvaru nebo poškození cév..
 8. Černá. Pozorováno během rozpadu maligního novotvaru.

Množství vylučované tekutiny může být malé nebo nadměrné, když je třeba použít prsní vložky.

Samovyšetření prsu

Aby bylo možné včas zachytit nástup onemocnění, je užitečné pravidelně provádět vyšetření prsu. Je to snadné a časově nenáročné..

Vyšetření se provádí v první polovině měsíčního cyklu po ukončení menstruace

 1. Sundaný do pasu musíte stát před zrcadlem. Položte ruce dolů a pečlivě prohlédněte hrudník, zda neobsahuje zarudnutí, otoky, změny tvaru žláz. Zvedněte ruce za hlavu, prohlédněte si hrudník v této poloze.
 2. Jemným mačkáním bradavek u základen zkontrolujte vypouštění.
 3. Držte jednu ruku za hlavou a jemnými kruhovými pohyby zkontrolujte každou žlázu od bradavek po podpaží. Opakujte vyšetření v poloze na zádech.

Normálně by na hrudi neměla být žádná tvrdost ani otok. Měly by vás upozornit jakékoli zvláštnosti - výtok, zatažení bradavek, vyboulení, změny barvy kůže.

Prsa je nutné vyšetřovat jednou za 3–4 měsíce, což vám umožní včas zaznamenat jakékoli změny.

Pokud zjistíte výtok z mléčných žláz, okamžitě vyhledejte lékaře. Není třeba paniku a strach. Drtivá většina žlázových sekretů není rakovina. Mezi lékaři je pojem „karcinofobie“ dokonce velmi rozšířený, strach z této nemoci je u pacientů tak silný. Včasná diagnostika a léčba zabrání rozvoji komplikací.

Kdy navštívit lékaře?

Existuje řada příznaků, v případě kterých musíte okamžitě kontaktovat odborníka:

 • výtok trápí více než dva dny;
 • obsahují příměs krve;
 • tajemství vychází pouze z jedné mléčné žlázy;
 • výtok má hustou konzistenci;
 • na pokožce bradavky se objeví peeling;
 • ztráta symetrie (zvětšení velikosti, tvorba hustých uzlů);
 • barva bradavky a oblast kolem ní se mění;
 • bolest na hrudi.

Výtok z mléčných žláz s tlakem, stejně jako jakékoli změny v této oblasti, by neměly být ignorovány. Včasné návštěvy lékaře, diagnostika, terapie pomohou vyhnout se komplikacím a vážným nemocem.

Kompetentní diagnostika

Patologické procesy v mléčné žláze jsou sférou vlivu mammologa. Při přístupu k ní bude přiřazeno:

 • mamografie;
 • mikroskopie a kultivace odděleného prsu;
 • ultrazvukový postup;
 • Magnetická rezonance;
 • CT;
 • klinický krevní test;
 • cytologické vyšetření;
 • testy na hladinu různých hormonů v těle;
 • radiografie;
 • ductografie;
 • biopsie atd..

Tyto diagnostické metody nám umožňují zkoumat strukturu mléčné žlázy, hodnotit stupeň její funkčnosti, identifikovat přítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu a také eliminovat riziko vzniku rakovinového nádoru..

Lékař navíc poslouchá pacientku, analyzuje její stížnosti, sleduje anamnézu, dozví se o výskytu maligních novotvarů v ženském rodu..

Poté provede důkladné kontaktní vyšetření prsu. Koncentrace a vzhled oddělené tekutiny, stejně jako přítomnost krve v ní, bude určitě posouzena. Specialista pečlivě prozkoumá samotný stav prsu. Nejprve zkontroluje velikost, tvar, barvu, typ bradavky, její barvu a závažnost všech změn z hlediska souladu s normou.

Pokud jsou v mléčné žláze pacienta uzliny, těsnění nebo bolestivé novotvary, provede diferenciální diagnostiku.

Jak zacházet?

Přidělení není nemoc, ale pouze její příznak. Je nutné zjistit důvod, který způsobil příznaky konkrétní nemoci, aby bylo možné zvolit terapeutický léčebný režim. Může to být konzervativní, ale není vyloučeno rychlé otevření hnisavých dutin:

 1. Léčba galaktorey zahrnuje eliminaci základní příčiny onemocnění.
 2. Terapie výtoku z prsu s mastopatií je konzervativní, je symptomatická.
 3. U Pagetovy choroby je postižený prsa odstraněn dalším chemoterapií.
 4. Ektázie mléčných kanálků je ošetřena obklady a na infekci jsou předepsána antibiotika. Ve zvláštních případech je indikována chirurgická léčba.
 5. Mastitida a absces se léčí antibiotiky nebo otevírá hnisavé dutiny.
 6. V mléčné trubici poblíž bradavky se vyvíjí intraduktální papilom (benigní formace). Léčba spočívá v rychlém odstranění postižené oblasti.
 7. Hormonální narušení ženského těla má vážné následky. K vyšetření pohlavních hormonů je nutný krevní test. Pro léčbu jsou předepsány hormonální léky.
 8. V případě traumatu hrudníku po mamologickém vyšetření jsou předepsány protizánětlivé léky.

Při neustálém výtoku je možné chirurgické odstranění rozšířeného mléčného kanálu. Pokud je detekován maligní nádor, je pacient odeslán k onkologovi. Je jí předepsána kombinovaná léčba, která zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii v různých kombinacích..

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 1. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 2. Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 3. Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 4. Nezanedbávejte kojení
 5. Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 6. Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 7. Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Výtok z mléčných žláz tlakem

Tento jev se vyskytuje u žen nejen kvůli patologickým změnám v těle. Vzácné vylučování z žláz je přirozený proces. Je to kvůli charakteristické struktuře spárovaného orgánu. Tekutina má krvavou nebo hnisavou konzistenci, doprovázenou bolestivostí, zatvrdnutím. Pokud zjistíte tyto příznaky, měli byste se domluvit s mammologem. Specialista identifikuje příčiny výtoku z mléčných žláz pod tlakem, během těhotenství nebo před menstruací.

Proč se objevit

Znatelný výtok z mléčných žláz je známkou jejich porážky infekčně-zánětlivým nebo nádorovým procesem. Výjimkou je těhotenství, kojení. Všechny ostatní případy vyžadují lékařskou pomoc. Faktory přispívající k patologickému stavu: nesprávné nošení podprsenky, hormonální selhání, anamnéza traumatu, mastopatie, rakovina.

Druhy výboje

Kromě období laktace je výtokem kapalina různé hustoty, zápachu, barvy a intenzity prosakování. Protéká mléčnými kanály stejným způsobem jako mateřské mléko. Rovněž jsou brány v úvahu rysy sekrece - uvolňují se spontánně nebo v důsledku palpace. Riziko vzniku poruchy se zvyšuje s věkem a počtem narozených.

Bílý

Je normální, že během kojení několik kapek tekutiny vyteče a dojde k výraznému stlačení mléčné žlázy. Tato konzistence zabraňuje slepení stěn mléčných kanálků, a je proto přijatelná. Po skončení období laktace produkce mléka během několika měsíců postupně klesá. Pokud proces trvá déle, je vhodné poradit se s lékařem. Nepřirozený mléčně bílý výtok je způsoben zvýšenou hladinou prolaktinu, což naznačuje možné patologie, mezi které patří:

 • Nerovnováha hormonů v těle
 • Galaktorea pozorována i po 20 týdnech ukončení laktace
 • Mimoděložní nebo zmrazené těhotenství, jeho umělé ukončení
 • Destabilizace hypotalamu nebo hypofýzy v důsledku poškození, přítomnost rakovinového nádoru
 • Důsledkem operace je sevření nervových zakončení prsu
 • Onemocnění vaječníků nebo nadledvin
 • Nadměrné užívání antikoncepce

Příznaky jsou doplněny nepříjemnými pocity při používání podprsenky, brnění a pálení v oblasti hrudníku. Intenzita vylučování tekutin se zvyšuje s fyzickou aktivitou, během.

Hnisavý

Hnisavá tekutina z bradavek je prvním příznakem mastitidy, intraduktálního papilomu. Jedná se o abnormální benigní novotvar v dutině mléčného kanálu, který ničí jeho lumen. Hnis označuje absces, absces v oblasti mléčné žlázy, bradavku.

Úleva od zánětlivého procesu zahrnuje použití antibiotik, použití speciálních obkladů a ve výjimečných případech otevření abscesu. Papilom postihuje ženy starší 40 let. Onemocnění je potvrzeno ultrazvukem, ductografií, laboratorními studiemi vzorků vylučovaných sekretů.

Krvavý

Nemáte nic společného s nosením nebo krmením dítěte. V 80% případů potvrzují diagnózu benigního nebo maligního nádoru. Krev je přítomna, když nádor poškodí kapiláry vylučovacích kanálků, které vedou z každé bradavky hluboko do žlázy.

Počet sekrecí a intenzita jejich barvení se zvyšuje s růstem novotvaru. Je obzvláště nebezpečné, pokud nedošlo k poškození hrudníku a pohmoždění měkkých tkání. Méně často se podobná situace vyskytuje na pozadí použití těsné podprsenky ze syntetické tkaniny. Materiál tře tělo a vytváří krvácející trhliny na citlivém epitelu bradavky.

Tento stav je nebezpečný infekcí žlázové tkáně patogeny. V lékařské praxi je tento patologický stav definován jako kalitus. Onemocnění je doprovázeno akutními bolestmi, hnisavou a krvavou konzistencí bradavek. Terapie zahrnuje dodržování hygienických pravidel, používání speciálních hojivých krémů.

Tmavozelený

Projev cystické, nodulární nebo vláknité mastopatie, absces prsu, intraduktální papilom. Současně jsou pozorovány pravidelné bolesti na hrudi (zejména před menstruací), jsou cítit malé uzliny. Etiologie onemocnění zahrnuje obezitu, selhání jater, ledvin, problémy s činností štítné žlázy, vaječníky. Tyto faktory destabilizují hormonální rovnováhu, vyvolávají rozvoj bolesti v podbřišku (včetně pohlavního styku). Navíc je narušen menstruační cyklus.

Vylučování mleziva před menstruací

Přirozený proces během těhotenství v ostatních případech naznačuje hormonální poruchy, které přispívají k rozvoji onemocnění prsu. Diagnóza je potvrzena krevním testem na prolaktin. Užívání antikoncepce je hlavní příčinou nažloutlé lepkavé tekutiny z bradavek v předvečer menstruace. Doprovodné příznaky: zvětšení bradavek, nepohodlí na hrudi, zvýšená citlivost.

Přípustná sekrece bez barvy a zápachu během menstruace až 2 kapky na pohmat. Vysoká hladina estrogenu na začátku cyklu přispívá k otoku prsou. Jeho hodnota se po menstruaci vrátí k normálu..

Se sexuálním vzrušením

Ženské bradavky jsou schopné během orgasmu produkovat až 4 kapky bílé nebo čiré tekutiny. Tento jev závisí na individuálních charakteristikách organismu. Se zvýšením sexuálního vzrušení se hormony uvolňují do krve. Jejich počet dosahuje maximální koncentrace během nástupu nejvyššího potěšení v intimitě. Pozitivní hormonální změny stimulují přirozené mazání prsou, což je známkou plné spokojenosti žen.

Výtok během těhotenství

Během těhotenství jsou změny v ženském těle přirozené. Vztahují se také na stav mléčných žláz, které:

 • Zvyšují objem, což přispívá k výskytu nepohodlí, svědění kůže
 • Zvyšte jejich citlivost, po které žena reaguje na drobné dotyky
 • Změňte barvu dvorců (během tohoto období je viditelnější žilní síťka prsu)
 • Vydává se mlezivo - první mateřské mléko

Výtok z bradavek během těhotenství je povolený, je přirozeným jevem a má nažloutlý odstín. Zpočátku je kolostrum poměrně husté, ale jeho konzistence se postupem času stává méně častou. Načasování nástupu sekrece se liší od prvního trimestru těhotenství do období po porodu.

Měli byste být ostražití, když mledzivo zkrvaví nebo bude jasně žluté. Tento stav je doprovázen bolestivou bolestí v oblasti hrudníku. Dochází k deformaci žláz. Příznaky naznačují výskyt patologie, která vyžaduje vyšetření odborníkem. Doporučení týkající se péče o prsa během těhotenství zahrnují správnou hygienu, nevylučování sekretů a nošení pohodlné podprsenky.

Příčiny

Mateřské mléko je přirozená sekrece složená převážně z laktózy. Pokud obsahuje krvavé nebo hnisavé nečistoty, je obtížné určit etiologii patologického stavu podle jednoho vzhledu konzistence. Podobné jevy jsou pozorovány u mužů s nádorem hypofýzy, akromegalií, doprovázených užíváním určitých léků. Na pozadí závažných endokrinních poruch, vysoké hladiny prolaktinu v krvi (hyperprolaktinémie), kraniofaryngomu je u dětí diagnostikován patologický stav.

Uvolňování mléka během laktace je přirozenou reakcí ženského těla, která umožňuje poskytnout dítěti odpovídající výživu. Za jiných okolností symptomatologie vyvolává podezření na řadu nemocí..

Galaktorea

Jedná se o přesnou definici diagnózy, kdy mléko prosakuje z prsu v důsledku nepřirozených faktorů - absence těhotenství nebo po menopauze. Příčinou onemocnění je:

 1. Hormonální poruchy, nadužívání antikoncepce
 2. Endokrinní onemocnění, poškození vnitřních orgánů (selhání ledvin)
 3. Mechanické poškození podpaží, traumatická encefalopatie
 4. Nemoci epidermis v oblasti dekoltu, důsledky laparotomie
 5. Hypotalamická patologie, tuberózní skleróza

V závislosti na etiologii a stupni progrese provokujících faktorů získává mléko jiný odstín - od světle nažloutlého po tmavě hnědý. Se sníženou koncentrací pohlavních hormonů, atrofií vaječníků je možný rozvoj syndromu trvalé lactorrhea-amenorea..

Ektázie mléčných kanálků

Vyskytuje se v důsledku zánětu kanálků mléčné žlázy, jejich blokování buněčnými hmotami husté, tmavě zbarvené konzistence. Nemoci jsou náchylné k ženám nad 40 let. Terapie zahrnuje užívání antibiotik, zmírňujících bolest, protože patologie je charakterizována akutní bolestí.

Mastitida

Je to jedna z nejčastějších komplikací poporodního období. Vývoj onemocnění je vysvětlen strukturou epiteliální tkáně bradavky. Riziko mastitidy se zvyšuje kvůli potřebě časté laktace, nedodržování pravidel osobní hygieny.

V 9 z 10 případů se patologie vyvíjí v důsledku penetrace stafylokoků nebo streptokoků do tkáně prsu. Vyvíjí se hnisání tkání, což je v rozporu s možností dalšího krmení dítěte. Je doprovázen výtokem zakalené husté kapaliny smíchané s krví z bradavek.

 1. Zčervenání kůže, zvýšení tělesné teploty
 2. Otok bradavek, požití hnisavých hmot v mléce
 3. Tahání bolesti, slabost těla

Tento jev komplikuje laktaci, pokud je jemná pokožka bradavky poškozena ve formě četných trhlin. Můžete zabránit vstupu krve do mléka mazáním prsou lanolinovou mastí. Ale zpočátku byste měli dostat souhlas lékaře.

Důsledky poranění hrudníku

Potíže v domácnosti, nehody, vyšší moc, agresivita ostatních, náhodné pády jsou potenciálními příčinami poškození hrudníku. Zraněná tuková tkáň, buněčná látka v hloubce prsu vede k nekróze, septické mastitidě.

Pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje, pokud se zjistí:

 • výrazné otoky, hrudky na hrudi
 • ztmavnutí pohmožděných oblastí
 • poškození mléčných kanálků, následné spontánní uvolnění krvavé tekutiny z nich
 • oblasti poškozené vysokou teplotou

Menší hematomy odezní samy za 2-3 týdny. Při rozsáhlém poškození nestačí pouze vnější léčba mastí nebo antibakteriálními látkami jako léčba. V 35% případů se následky úrazů jakéhokoli druhu dostaví po 12–18 měsících.

Včasný přístup k lékaři snižuje riziko vzniku rakoviny.

Fibrocystická mastopatie

Je charakterizován tvorbou jednotlivých nebo více uzlů různé hustoty a velikosti v mléčné žláze. Mají jasné kontury. Dlouhodobá absence léčby je nebezpečná degenerací novotvaru do maligního nádoru. Tento stav je doprovázen bolestivými pocity bolesti s periodickým zvyšováním jejich intenzity před menstruací.

Ozáření bolesti zad, podpaží nebo předloktí je způsobeno skřípnutím nervů patologickými uzlinami. Výtok z bradavek doprovází předmenstruační příznaky (otoky a zvětšení prsou, nepohodlí v dolní části břicha, podrážděnost). Sekrece má zelenou nebo fialovou barvu, objem se pohybuje od několika kapek, které se objeví během palpace prsu, až po hojné masy.

Maligní formace

Možná v jakékoli oblasti prsu, uvnitř i vně mléčných kanálků. Krvavý výtok je jedním ze znaků rakovinového nádoru, což potvrzuje specializovaná diagnostika. Terapie zahrnuje výhradně chirurgické metody: maste- a lumpektomii.

Pagetova nemoc

Jedná se o typ maligního nádoru na bradavkách s rozšířením do dvorce. Původ patologie není zcela objasněn, existují pouze teorie. Vývoj onemocnění postihuje muže a ženy, zejména ve věku od 45 do 50 let. Mezi příznaky patří:

 • Zánět tkáně bradavek, zarudnutí a šupinatá vyrážka na hrudi
 • Bolest, svědění, přecitlivělost areoly
 • Pravidelné krvácení z bradavek
 • Hmatatelné tvrdé uzliny v hrudi viditelné ve všech ostatních případech

Patologie se může šířit do jedné nebo obou žláz najednou. Onemocnění je onkologické, zahrnuje chirurgický zákrok, užívání protirakovinných látek, hormonální léky.

Jakého lékaře kontaktovat?

U bolestí na hrudi, výtoku z bradavek nejasné etiologie je nutné kontaktovat gynekologa nebo terapeuta. Léčba onemocnění počáteční, střední závažnosti provádí mammolog samostatně, bez pomoci onkologa. V závažných klinických případech je nevyhnutelný zásah chirurga onkologa. Zhoršení stavu těla a samoléčba je proto nebezpečné pro život a zdraví. Terapie v raných fázích patologie minimalizuje pravděpodobnost další implementace radikálních terapeutických technik.

Diagnostika

Zpočátku jsou onemocnění prsu detekována palpací. Zjištěné uzliny jsou doprovázeny bolestivostí a jsou důvodem k podezření na konkrétní patologii. Optimální doba pro zákrok je 9-11 dní od začátku menstruace, kdy se prsa vrátí do normálního stavu. Pocit usnadňuje stanovení stupně otoku, expanze žil a tepen, asymetrie obrysů žláz. Kromě termografie zahrnuje komplexní diagnostika:

 1. Laboratorní krevní testy. Umožňuje identifikovat zánětlivé procesy zvýšením hladiny leukocytů a zvýšením indikátorů ESR.
 2. Mamografie. Pomáhá detekovat novotvar v počátečních stádiích vývoje přesněji než MRI, které je předepisováno méně často kvůli velkému počtu falešných výsledků.
 3. Ductografie. Umožňuje vyloučit nebo potvrdit přítomnost ektázie, intraduktálního papilomu, novotvarů. Injekční kontrastní látka pomáhá určit specifickou lokalizaci maligního novotvaru.
 4. Ultrazvuk. Výsledek studie poskytuje jasnější klinický obraz při podezření na zánět nebo nádorové procesy. Metoda je informativní, pokud jde o stanovení spektra poškození. Před provedením operace musí být provedeno ultrazvukové skenování.
 5. Cytologické vyšetření vzorku sekrece každé bradavky pro analýzu bakteriální mikroflóry.

K potvrzení patologie hypofýzy se provádějí krevní testy na přítomnost vysoké koncentrace prolaktinu. Odhalení koncentrace hormonu stimulujícího štítnou žlázu poskytuje představu o stavu štítné žlázy. Přítomnost chorionického gonadotropinu v krvi je detekována standardním těhotenským testem. Lékař věnuje zvláštní pozornost barvě a teplotě kůže prsu, velikosti lymfatických uzlin. Studie anamnézy, hodnocení povahy sekrece z bradavek přispívá ke stanovení přesnější diagnózy.

Cytologie výboje

V cytologické studii je přesný počet rakovinných buněk stanoven v tekutině vylučované mléčnými žlázami. Diagnóza je potvrzena souběžnými technikami. Při podezření na Pagetovu rakovinu se provede punkce kůže dvorce. Biopsie bradavkové epidermis je přesný diagnostický postup k určení počtu nádorových buněk. Zahrnuje to odebrat kousek tkáně k vyšetření pod mikroskopem a rozlišit povahu, typ novotvaru.

Léčba

Terapie zahrnuje integrovaný přístup. Touha nahradit plnohodnotnou lékovou nebo chirurgickou léčbu recepty tradiční medicíny může vést k nevratným následkům. Výše terapeutického zásahu závisí na příčině, povaze a závažnosti zjištěných onemocnění. Léčba zahrnuje užívání hormonálních látek, antibiotickou terapii a lokální aplikaci antiseptických mastí. Dodatečně se podávají vitamíny a léky proti bolesti.

Prevence

Aby se zabránilo rozvoji onemocnění prsu, je nutné:

 • Udržujte optimální tělesnou hmotnost, denní fyzickou aktivitu
 • Dodržujte plnohodnotnou stravu, spěte
 • Vyvarujte se nárazů, modřin, řezných poranění, propíchnutí a jiných poranění hrudníku a dekoltu
 • Nezanedbávejte kojení
 • Vzdejte se špatných návyků, minimalizujte počet stresových situací
 • Omezte nadměrné užívání hormonálních léků
 • Vyšetření mamologem dvakrát ročně

Stejně důležité je pravidelně palpovat žlázy. V přítomnosti novotvarů je lze nejjasněji pociťovat během menstruace. V každodenním životě je lepší používat pohodlné spodní prádlo z přírodní tkaniny. Podprsenka by měla podepřít prsa, nemačkat ji.

Uvedená doporučení mají pozitivní vliv na hormonální pozadí, pomáhají posilovat imunitní systém a minimalizovat riziko patologického výtoku z mléčných žláz..

Menstruace je složitý proces, který se vyskytuje u ženy. Patří k hormonálně závislým. Je charakterizován hlavním příznakem pro ženu je oddělení krve..