Proč menstruace zhnědla

Reprodukční věk ženy začíná nástupem měsíčního krvácení, které ji bude doprovázet až do menopauzy. Přítomnost menstruace je známkou sexuálního zdraví ženy. To však není jediná podmínka. Alokace mají také své vlastní normy pro množství krve, načasování menstruačního cyklu a kvalitu vylučovaného materiálu. V tomto článku zvážíme možnost, kdy je menstruace hnědá. Znamená to, že došlo k porušení, a je důvod kontaktovat gynekologa.

Známky běžných období

Počáteční bod cyklu je první den menstruace. Za 28–35 dní se to bude opakovat znovu. Výtok trvající 4 dny až týden se považuje za normu. Průměrná intenzita menstruačního toku je přibližně 50 ml krve denně. Ale v závislosti na dni menstruace je objem krvácení heterogenní - vrchol spadá na 1. a 2. den.

Barva výtoku může také záviset na dni cyklu a někdy tmavě zbarvená menstruace nepředstavuje hrozbu. Zvažte typy vypouštění a za jakých okolností k nim dochází:

 1. Temná období mohou jít na začátku cyklu. Je v pořádku, pokud první den tohoto období začíná hnědou menstruací - je to jen stará krev, a proto zhnědla. Následujícího dne by měl být výtok šarlatový a pouze pokud se tak nestane, jsou možné zdravotní problémy. První a druhý cyklus u dospívajících může také začít velmi temnými obdobími. Stejný příznak je často pozorován u žen během menopauzy, kdy menstruace přestala být pravidelná..
 2. Neobvyklé světelné periody s oranžovým odstínem, které se spíše rozmazávají, než jdou, jsou špatným znamením. Pokud je to doprovázeno kyselým zápachem nebo podobně jako shnilé ryby, pak dochází k pohlavně přenosné infekci..
 3. Růžová barva výtoku, jen nejasně připomínající přítomnost krve, může být normou na samém začátku menstruace a na konci. S krví je tajemství žláz ženského reprodukčního systému vždy vylučováno, někdy to může být více než obvykle. U žen s anémií může být menstruace stále růžová. Proto, pokud jste obeznámeni s podobným příznakem, neodkládejte návštěvu lékaře. Pokud byla menstruace vždy malá a slabý výtok, může to být rys těla, který byl přenášen přes ženskou linii. V tomto případě nic neohrožuje vaše zdraví..
 4. Červený a tmavě červený výboj je považován za zdravotní indikátor..

Příčiny ztmavnutí menstruace

Otázka, proč je menstruace hnědá, se jednou týká téměř každé ženy. Pokud se zbavíte předpokladu stagnující krve, příčin hnědého výtoku může být mnoho a nejsou tak neškodné. Jednou z nich je přísná strava, která ženskému tělu připravila o nezbytné prospěšné stopové prvky. Z tohoto důvodu by mohlo dojít k selhání v reprodukčních procesech cyklu a buď dojde k menstruaci tmavě hnědé barvy, nebo nepůjde vůbec. S takovými věcmi nestojí za to žertovat, protože v důsledku toho může takové porušení vést k onemocnění polycystických vaječníků a v důsledku k neplodnosti. Těžká fyzická aktivita může také způsobit selhání.

Neustálý stres, nedostatek spánku a špatné návyky přispívají k nesprávnému fungování genitálií, díky čemuž se menstruace jeví tmavě hnědá. Všechny tyto faktory ovlivňují složitý systém hormonálního pozadí ženy, kde se sebemenší nepřesnost práce promění ve vážné problémy. Proto, abychom zjistili příčiny vzniku hnědé menstruace, je nejprve nutné vyšetřit hormonální pozadí pro odchylky.

V případě, že ztmavnutí krve během menstruace není jediným příznakem a současně pociťujete migrény a závratě, křeče v podbřišku, nevolnost - to jsou příznaky následujících onemocnění:

 1. Zánětlivé procesy pánevních orgánů způsobené podchlazením, stejně jako sexuálně přenosné infekce - lidský papilomavirus, herpes, chlamydie atd..
 2. Po chirurgickém zákroku, včetně potratu, chirurgického zákroku na děloze, vaječnících, odstranění cyst.
 3. Problémy s fungováním vaječníků. Černá nebo hnědá období často naznačují onemocnění polycystických vaječníků..
 4. Selhání komunikace hypotalamus-hypofýza s vaječníky, v důsledku čehož nedochází k ovulaci. Třetina žen má problémy s koncepcí spojené s narušením endokrinního systému..
 5. Komplexní těhotenství, včetně mimoděložního.
 6. Endometritida je zánět endometriální vrstvy. Endometrióza - zvýšení vrstvy endometria je mnohem více, než je obvyklé. Hlavním příznakem endometriózy je, když je menstruace hnědá a s velkým množstvím sraženin. Normou je malý výtok sraženiny během menstruace.
 7. Eroze děložního čípku - vředy a poškození sliznice děložního čípku z pochvy.
 8. Polypy endometria - benigní formace na endometriální vrstvě, které mohou způsobit nepohodlí v dolní části břicha a také způsobit neplodnost.
 9. Nemoc štítné žlázy.
 10. Cukrovka.

Hnědé období od léčby

V problému, proč je menstruace hnědá a málo vyniká, je užívání antikoncepce samostatnou položkou. Pilulky nebo čípky ovlivňují hormonální pozadí ženy, poskytují ochranu před těhotenstvím a v důsledku toho změnu menstruačního cyklu. Mezitím se tělo přizpůsobí novému fungování procesů reprodukčního systému, dívka může na podložce pozorovat skrovný výtok temné mazanice. Během 2-3 měsíců je to přijato jako norma, ale pokud je podivný výtok pozorován déle, znamená to, že antikoncepce není vhodná a měla by být okamžitě vysazena. Používání nesprávně vybraných antikoncepčních prostředků může mít za následek neplodnost, proto je při výběru správné sexuální ochrany nutné poradit se s lékařem.

Příčiny tmavohnědé menstruace mohou spočívat v příjmu syntetických progesteronových přípravků, které gynekologové často předepisují pacientům s nestabilním cyklem nebo vůbec žádnou menstruací. Hojný hnědý výtok se může objevit nejen na začátku, ale během celého cyklu. To je způsobeno skutečností, že pod vlivem progesteronu se v děloze hromadí velká vrstva endometria a přebytek může vyjít, podobně jako špinavý výtok tmavé barvy..

Identifikace problému a terapie

Samoléčba a kopírování diagnóz jiných lidí je zde zbytečné, protože bez pomoci lékaře nemůžete určit, která nemoc vedla k tmavě hnědé krvi během menstruace. K identifikaci problému bude gynekolog nejprve potřebovat výsledky ultrazvuku pánevních orgánů a závěry krevních testů na hormony. Poté během vyšetření lékař odebere nátěr na nádorové markery, aby se vyloučila možnost maligních nádorů v těle.

Pokud problém spočívá v hormonální nerovnováze, lékař předepíše Dufaston nebo Utrozhestan, 2 tablety denně s intervalem 12 hodin mezi dávkami. Drogy se pijí od 14. dne cyklu do 26. dne, poté musí být příjem zastaven do dalšího 14. dne cyklu. Tyto léky normalizují hladinu progesteronu v těle ženy, což nestačilo na vytvoření dostatečného množství endometriální vrstvy v děloze, díky čemuž je menstruace skrovná a má nepřirozenou barvu..

Lékař stanoví délku příjmu hormonů individuálně. Obnova progesteronu obvykle trvá 3 měsíce. Pokud odchylka od normy není velká, trvá kurz pouze měsíc.

V případě cyst na pohlavních orgánech může gynekolog předepsat chirurgický zákrok, ať už považuje za možné zbavit se nemoci pomocí léků.

Lékaři doporučují kontrolovat odborníky na zánětlivá nebo infekční onemocnění jednou za šest měsíců.

V případech, kdy jsou nalezeny patogeny, budou muset oba partneři podstoupit léčbu, jinak to nebude mít účinek.

Preventivní opatření

Většina gynekologických onemocnění pochází z nesprávného zacházení s vlastním tělem a z iracionálního životního stylu. Vzhledu hnědé krve během menstruace a bolestivých stavů se lze vyhnout, pokud vezmete zpravidla základní věci, které nebude těžké pravidelně dělat:

 • dvakrát ročně navštěvujte ordinaci gynekologa, proveďte testy na možné infekce a rakovinné buňky;
 • sledovat hygienu genitálií každý den, v případě potřeby umýt dvakrát denně (alespoň jeden);
 • během kritických dnů vyměňujte hygienické výrobky (vložku nebo tampon) alespoň 3-4krát, před každou směnou se vyperte;
 • používejte antikoncepci i u pravidelného sexuálního partnera, pokud těhotenství není součástí vašich plánů;
 • dodržovat zdravý životní styl, protože kouření alkoholu a tabáku má vážný dopad na reprodukční schopnosti ženy;
 • zkuste nenosit tanga, protože toto je nejhygieničtější možnost ze všech možných spodních prádel.

Jen v letošním roce nemá ani jedno ženské fórum více než stovku spravedlivého sexu, kteří sdíleli osobní situaci s podivnými temnými sekrety. A kolik jich zůstalo se svým problémem sami. Otázka fungování reprodukčního systému je velmi vážná a vyžaduje naléhavé řešení, jakmile nastanou jakékoli potíže. Odpovědi na všechny otázky však nelze najít na fóru, takže se nelze vyhnout návštěvě ordinace gynekologa. A čím dříve k tomu dojde, tím snazší bude nemoc vyléčit..

Co říká černá krev během menstruace?

Menstruace je období odmítnutí vrstvy endometria (výstelky dělohy). K tomuto procesu dochází pod vlivem hormonů menstruačního cyklu: estrogenu a progesteronu.

Trvá asi 28 dní, s některými změnami, které se vyskytnou v těle v době, kdy začíná menstruace. Může to být přibývání na váze, otoky, nepohodlí. Tento proces je bezbolestný, ale černá menstruace je důvodem k obavám..

Menstruační cyklus

Kritické dny začínají během puberty, obvykle ve věku 11–14 let. Jsou to šarlatový krvavý výtok bez zápachu. Optimální množství sekrece je 40-60 ml najednou. Intenzita je různá, protože závisí na fyziologických vlastnostech ženy.

Za odchylku od normy se považuje, když jsou v průběhu období pozorovány následující skutečnosti:

 • krevní sraženiny;
 • příliš malá nebo příliš velká menstruace;
 • černý rozmazaný hlen místo menstruace.

Změna stínu je ovlivněna koncentrací krve ve vylučovaném sekretu. Čím více je, tím odpovídajícím způsobem tmavší. Může to však mít několik faktorů, které to ovlivnily..

Možné příčiny černých období

Reakce na změny související s věkem

Hlavní a nejběžnější situací špinavého výtoku je okamžik, kdy začíná menstruace. Menarche je první menstruační krvácení. Stejně jako všechny následující, cyklus je doprovázen bolestivou bolestí v dolní části břicha, změnami v těle a zvýšením teploty.

Zvláštností menarche je to, že doba úplného vytvoření cyklu trvá až šest měsíců. To znamená, že po prvním černém výboji může trvat několik měsíců, než menstruace začne znovu..

Druhá situace je zcela obrácená, protože může naznačovat menopauzu. Toto je období, kdy ženská reprodukční aktivita mizí. Průměrný věk nástupu je 45 let. Dnes se však stále více gynekologů zabývá časnou menopauzou, kdy plodnost začne po 37 letech slabnout..

Černá menstruace jako příznak onemocnění

 1. Vývoj patologického procesu pohlavních orgánů. V tomto případě pomůže užívání protizánětlivých léků, jinak existuje vysoké riziko operace. Je však také možné léčit pod dohledem odborníka.
 2. Pohlavně přenosné nemoci. Pokud jsou identifikováni, musí oba partneři podstoupit vyšetření a léčbu..
 3. Tvorba cyst a polypů, které lze eliminovat buď chirurgickým zákrokem, nebo užíváním léků předepsaných lékařem.
 4. Adenomyóza nebo endometrióza - diagnózy, které naznačují problémy ve fungování dělohy.
 5. Maligní nebo benigní formace, které lze detekovat pouze po určitých postupech a testech, včetně škrábání.

Kromě tmavého výboje jsou výše uvedená onemocnění doprovázena také:

 • závratě, nevolnost;
 • intenzivní období;
 • pálení, svědění genitálií;
 • chronická únava;
 • selhání cyklu;
 • ostré ostré bolesti v dolní části břicha.

Těhotenství

Absence menstruace je považována za známku těhotenství. Často to signalizuje zpoždění, ale existují některé ošklivé výjimky..

Pokud byl v den začátku cyklu zjištěn hnědý nebo tmavě hnědý výtok, měl by být proveden těhotenský test. Pokud je pozitivní, musíte kontaktovat gynekologa.

V této situaci znamenají černé období následující:

 1. Nízké riziko předčasného potratu.
 2. Výsledek mimoděložního těhotenství. V tomto případě je nutné jej přerušit, protože je zdraví nebezpečný. Pokud se tak nestane včas, existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí vejcovodu. Výsledkem je úplné odstranění dělohy.

Navíc slabý tmavý výtok v prvním trimestru může naznačovat nedostatek hormonů..

Laktace

Po porodu potřebuje tělo čas na zotavení a normalizaci všech probíhajících procesů. Nebojte se, pokud období kojení doprovází hnědé tajemství..

Antikoncepce

Užívání OC (perorální antikoncepce) také způsobuje tmavě hnědý výtok. Zpravidla se objevují na začátku, kdy se tělo jen přizpůsobuje působení drogy..

Druhou situací je přeskočení příjmu. V žádném případě byste neměli náhodně užívat zbývající pilulky. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Konec užívání OK se také stává pro tělo stresem. To by mělo být provedeno pod dohledem gynekologa, přísně dodržovat všechny pokyny.

Duphaston

Duphaston je syntetická náhražka progesteronu. Účelem užívání přípravku Duphaston je připravit ženské tělo na početí, porodit a porodit dítě.

Jeho vedlejší účinky jsou podobné účinku užívání perorálních kontraceptiv: výkyvy nálady, přítomnost tmavého výtoku.

Potrat

Jedná se o umělé ukončení těhotenství. Existují následující typy:

 • mikro-potrat;
 • léky;
 • chirurgické: vakuum, metoda „expanze a kyretáže“;
 • břišní malý císařský řez.

Jakýkoli typ přerušení je pro tělo stresující, takže obnovení cyklu bude trvat nějakou dobu.

Krev může téct hned po operaci. Nejedná se o menstruaci, ale krvácení je jedním z důsledků, které trvají až 10 dní. Po mikroabortu jsou pozorovány tmavé skvrny a jejich intenzita závisí na typu operace.

Postinor

Důvodem vzniku černého tajemství je příjem nouzové perorální antikoncepce po nechráněném pohlavním styku, jmenovitě Postinor. Lék si zachovává zralé vejce a brání mu v opuštění vaječníku. Pokud k tomu dojde, působení pilulky ovlivní hlen, ztuhne a zabrání vstupu spermatu do dělohy..

Pokud k příjmu došlo po této fázi, bude ovlivněna stěna dělohy. Všechny akce jsou zaměřeny na vytvoření nepříjemných podmínek pro život, v důsledku čehož se oplodněná buňka nebude schopna připojit.

Drastické hubnutí

Dívky, které se rozhodnou rychle zhubnout, se často setkávají s nepříjemnými špinavými sekrety. Omezení stravy, deficit kalorií přispívá nejen ke snížení hmotnosti, ale také k tomu, že tělo nedostává užitečné a nezbytné látky a stopové prvky.

Chudnutí není doprovázeno pouze změnou stravy, ale také událostmi zažitými den předtím..

Kromě černé menstruace je jejich úplná nepřítomnost a selhání cyklu. Je nezbytně nutné konzultovat s lékařem, protože takové experimenty na těle mohou vést k nenapravitelným následkům..

Závěr

Pokud cyklus náhle selže a výběr se změní na černou, tmavě hnědou nebo hnědou, musíte nejprve analyzovat situaci, která se stala den předtím. Je možné, že se jedná o normální přirozený jev, jehož nepohodlí se brzy zastaví. Musíte poslouchat své tělo.

Pokud je situace vážnější, neměli byste se v žádném případě léčit sami. Tradiční medicína a léky zakoupené v lékárně na doporučení lékárníka mohou být škodlivé, proto byste se měli poradit s odborníkem.

Pokud je předepsán léčebný postup, musíte jasně postupovat podle pokynů.

Možné příčiny černého výtoku během menstruace u žen

Tmavý nebo černý výtok během menstruace u ženy naznačuje změny v jejím těle. Mohou být patologické nebo v důsledku fyziologického stavu. Menstruační tok, který má tmavou barvu, je často zaměňován s hmotou, která vychází namísto menstruace. K tomu dochází během těhotenství v důsledku změn hormonálních hladin. Jsou bohaté, řídké, husté, sražené, se specifickým zápachem nebo bez něj. V závislosti na doprovodných příznacích určuje lékař příčinu změny barvy menstruace..

 • 1 Důvody
 • 2 Fyziologické podmínky
  • 2.1 Hormonální poruchy
  • Těhotenství a porod, kojení
  • 2.3 Vlastnosti anatomie
  • 2.4 Provozní zásahy
  • 2.5 Změny životního stylu
  • 2.6 Věk
 • 3 Patologické stavy
  • 3.1 Pohlavně přenosné choroby
  • 3.2 Tvorba rakovinných buněk
  • 3.3 Zánětlivé procesy
 • 4 Diagnostika
  • 4.1 Preventivní opatření

V gynekologii se černý výtok týká sekrece tmavě hnědých, krvavých, tmavých a hnědých odstínů.

 • fyziologický, nemá nepříjemný zápach;
 • patologické, které páchnou drsně a nepříjemně.

Tmavá barva je způsobena slizničními sekrety vylučovanými genitáliemi a krevními částicemi. Fyziologický černý výtok závisí na různých podmínkách, které nezpůsobují další příznaky ve formě slabosti, nepohodlí, apatie.

Patologický výtok se týká příznaků nemocí, které představují ohrožení zdraví. Pokud se barva menstruace změní v důsledku patologií, pak žena kromě nepříjemného zápachu zobrazí i další příznaky:

 • hořící;
 • svědění;
 • silná bolest;
 • bohatá menstruace;
 • výtok ve velkých sraženinách.

Chcete-li spolehlivě zjistit původ černých sraženin z pochvy, musíte kontaktovat gynekologa a diagnostikovat stav a nemoci ženy.

Příčinu černého výboje můžete zjistit v závislosti na době jeho vzniku. Období měsíčního cyklu je jedním z důvodů vzniku tmavého výboje. Na začátku menstruace je vnitřní vrstva dělohy u žen odmítnuta. Během menstruace se vylučuje velkými sraženinami. Barva endometria je světle růžová a dosahuje černé barvy. Tato situace je typická pro ženy v jakémkoli věku..

Černý výtok v posledních dnech menstruace je normou. Tento stav indikuje očistu děložní dutiny. Pokud se tmavé skvrny objeví déle než 3 dny, považuje se to za známku zánětlivého procesu. Také černé sraženiny na konci období naznačují sníženou srážlivost krve..

Mezi další fyziologické příčiny černé menstruace patří:

 • hormonální poruchy;
 • těhotenství a porod, stejně jako období laktace;
 • strukturní rysy orgánů reprodukčního systému;
 • pooperační období;
 • změna životního stylu;
 • věkové změny.

Výše uvedené důvody jsou normální reakce ženského těla na různé podmínky. Chcete-li je stanovit, musíte se poradit s lékařem, abyste vyloučili přítomnost patologických procesů.

Rozlišujte mezi vnější a vnitřní nerovnováhou v hormonech. Při užívání antikoncepce lze pozorovat tmavý výtok. Jedná se o vnější porušení. Perorální antikoncepce má mnoho vedlejších účinků. Kromě toho mají tablety depresivní účinek na vaječníky. Pro reprodukční systém je dávkovaným příjmem hormonů stres.

Pokud je užívání léku předepsaného lékařem příčinou výskytu černé menstruace, musíte o tom informovat lékaře. Trvá však 3 měsíce, než si tělo zvykne na hormony. Pokud černé skvrny po tomto období nadále vyniknou, je to pravděpodobně otázka patologie.

Vnitřní hormonální nerovnováha je způsobena chorobami endokrinního systému: diabetes mellitus, porucha funkce štítné žlázy. V tomto případě je nutné kontaktovat nejen gynekologa, ale také endokrinologa..

Tmavý výtok namísto obvyklého červeného během menstruace nemusí znamenat jeho nástup, ale také početí, protože po začátku těhotenství dochází k prudké změně hormonálních hladin. Takové projevy mohou být známkou nedostatku progesteronu. Tento hormon je nezbytný pro přenášení plodu..

Sekrece černé krve se objevují brzy a v některých případech varují před mimoděložním těhotenstvím. Obvykle je tento stav, kromě hlavního příznaku, doprovázen řadou dalších:

 • Zvýšení teploty;
 • bolest v dolní části břicha a po stranách;
 • slabost;
 • děložní krvácení.

Výše uvedené příznaky jsou také charakteristické pro potrat nebo zmrazení plodu..

Tmavý výtok po porodu je známkou očištění dělohy. Jsou směsí krve, slizničních exsudátů a listnatých částic. Vzhled těchto sraženin může trvat až měsíc..

Po kojení se obnoví menstruační cyklus. Během laktace trvá tmavý výtok až 2 dny, během kterých žena nepociťuje nepohodlí.

Anomálie ve vývoji ženských orgánů vedou k výskytu tmavého hlenu během menstruace. Dvojitý nebo sedlový tvar dělohy vede ke stagnujícím procesům.

Při úzkém děložním čípku se krev hromadí v dutině a ztmavne. Při pohybu vycházejí tmavé sraženiny.

Chirurgické manipulace prováděné s orgány reprodukčního systému nevyhnutelně narušují funkce vaječníků a poškozují slizniční vrstvu dělohy. V prvním měsíci po operaci je černý výtok bez bolesti a štiplavého zápachu běžný..

Po odstranění polypů bude vaše první menstruace skrovná. Pokud byly během operace postiženy velké cévy, může dojít k uvolnění malého množství krve. Tmavé sraženiny naznačují, že po operaci zůstává jejich malé množství ve vagině. Normálním stavem je doba trvání takového výboje až 4 dny..

Černá menstruace po chirurgickém potratu hovoří o očištění dělohy. V tomto případě je doba vybíjení za 7 dní považována za normu. Na pozadí častého provádění takového postupu se tvoří synechie - adheze stěn orgánu, které mohou také způsobit tento příznak.

Prudké kolísání hmotnosti vede k nepravidelným obdobím. Během nich výtok zčernal kvůli skutečnosti, že jsou narušeny metabolické procesy. Kvůli těmto změnám navíc krev zhoustne..

K podobným důsledkům může vést také následující:

 • změna bydlení;
 • nové klimatické podmínky;
 • nespavost;
 • přejídání;
 • chronický stres.

Výtok tmavé barvy během menstruace se nepovažuje za odchylku, pokud k ní dojde v důsledku změn hormonálních hladin souvisejících s věkem. Tmavě hnědá sekrece se objevuje také první den menstruace u dospívajících dívek během puberty. Také po čtyřiceti letech u žen začíná období menopauzy, jehož známkou je stejný příznak.

Během tohoto období klesá produkce hormonů, což ovlivňuje barvu menstruačního toku. U mladé ženy to lze pozorovat také kvůli časnému nástupu menopauzy..

Samotný výskyt nepříjemných příznaků a hmatatelného nepohodlí na pozadí černé menstruace naznačuje patologii v těle ženy. Důvody tohoto stavu zahrnují:

 • pohlavně přenosné choroby (STD);
 • tvorba rakovinných buněk;
 • zánět reprodukčního systému.

Infekční onemocnění přenášená sexuálním partnerem ovlivňují menstruaci. Například skupina infekcí, jejichž původci jsou chlamydie, zadržuje krev v děloze. Během zpoždění v něm začíná růst patogenních mikroorganismů. Výsledkem je, že krev mění barvu a sekrece začíná vydávat nepříjemný zápach..

Kromě vůně ve většině případů chlamydie nezpůsobuje výrazné příznaky a u 60% žen je asymptomatická. Zbývajících 40% může mít navíc:

 • hnisavý hnisavý výtok kromě menstruace;
 • hořící;
 • svědění;
 • slabá bolest v dolní části břicha;
 • syndrom zvýšené bolesti před menstruací;
 • krvácení mezi obdobími;
 • slabost;
 • horečka.

Mezi ostatní pohlavně přenosné choroby, které způsobují černou menstruaci, patří:

 • syfilis;
 • specifická salpingitida;
 • kapavka;
 • trichomoniáza.

Novotvary vedou k narušení fungování hladkých svalů dělohy. Patologické změny vedou ke vzácným a slabým kontrakcím, díky nimž je krev zadržována v dutině a získává tmavý odstín.

Podmínky nádoru, které způsobují černý výtok během menstruace, zahrnují:

PatologiePopisDalší příznaky a povaha výtokuVizuální obraz
Rakovina děložního hrdlaOnemocnění je vyvoláno HPV (lidským papilomavirem)Toto onemocnění ovlivňuje cyklus a povahu menstruace. Menstruace trvá déle a je doprovázena větším množstvím krve než obvykle
HyperplaziePřerůstání vnitřní vrstvy dělohy je prekancerózní stavPatologie je charakterizována porušením menstruačního cyklu. U hyperplazie se menstruace objevuje se zpožděním; ve výtoku se objevují tmavé sraženiny, dochází k akutní menstruační bolesti, anemitě, mdlobám a apatii
EndometriózaŠíření endometria mimo dělohu má malou, ale stále docela reálnou šanci vyvinout se v rakovinovou formaciMenstruační tok je hojný, červený s tmavým nádechem, někdy téměř černý. Barva se připisuje poškození cév. Silná konzistence výtoku kvůli velkému množství hlenu

Při zánětu trvá menstruace déle než obvykle a jejich barva se změní na tmavě hnědou nebo černou. Sekreci lze vylučovat jak během těchto období měsíčního cyklu, tak mezi nimi. Je možná přítomnost velkého množství hlenu, což je způsobeno aktivním množením bakterií.

Zánětlivé procesy v pochvě, děložním čípku a samy o sobě, vaječnících a vajíčcích mohou vyvolat černý menstruační tok. Zánět přívěsků lze pociťovat při prodloužené - více než 10 dnech - menstruaci a ostré bolesti.

Cervikální polypy produkují tmavě hnědý výboj. To je nejběžnější, když je jejich velikost větší než 2 cm..

Existují další patologické procesy, které způsobují černý výtok se sraženinami:

PatologiePopisPřidružené příznakyVizuální obraz
AdenomyózaEndometrium roste do svalové tkáně. Není neoplastické onemocněníKonstantní, silná a bolestivá bolest v dolní části břicha, v bederní oblasti, perineu, stranách. Menstruace je hojná, ale také vzácná v počátečním stadiu onemocnění
EndometritidaZánět sliznice dělohyBolest v dolní části břicha během pohlavního styku. Sliznice dělohy je ztenčená, proto je menstruace skrovná a doprovází ji krvavý a hnisavý výtok
Nespecifická salpingitidaJednostranný zánět vejcovoduZánětlivé křeče a bolest, silná menstruace s nepříjemným zápachem

Přesnou diagnózu může stanovit pouze ošetřující lékař.

U těchto onemocnění je ženský menstruační cyklus narušen; kromě toho člověk cítí:

 • obecná malátnost;
 • slabost;
 • snížený výkon;
 • apatie.

Jak se zbavit černé menstruace způsobené patologickými stavy v těle, řekne vám lékař. Pro diagnostiku lékař předepisuje úplné vyšetření pro ženu:

 • Ultrazvuk;
 • inspekce;
 • absolvování testů na hormony;
 • obecná analýza krve.

Po určení příčiny tmavého výtoku během menstruace předepíše ošetřující lékař vhodnou léčbu.

Nejčastěji se černé znaky během menstruace objevují v důsledku přetížení genitálií. Aby se zabránilo vzniku tak alarmujícího příznaku, je třeba vést zdravý životní styl - bez špatných návyků, přepracování a stresu. Musíte také pamatovat na intimní hygienu..

Během menstruace je kromě uvedených opatření třeba se vyhnout přehřátí a dehydrataci těla, stejně jako plavání v přírodních nádržích..

Temná období

Proč jsou období tmavé barvy

Tmavá menstruace, co to znamená, zda je v tomto případě nutné konzultovat lékaře a je to známka onkologie. Ano, rakoviny se nejvíce obávají ženy, které si během menstruace všimnou černé krve. Ale samozřejmě není všechno tak děsivé a tragické. Popíšeme několik možných scénářů. Možná se některé z nich vztahují přímo na vás. Ale tak či onak, pokud vás to obtěžuje, pokud jsou vaše menstruace husté a tmavé s hnisem, máte nepříjemný zápach, špatně vás bolí žaludek, stoupá vaše tělesná teplota nebo existují jiné příznaky onemocnění, neměli byste spekulovat o možné diagnóze, ale okamžitě se poraďte s lékařem.

Normální varianta

Tmavá menstruace první den se vyskytuje u zdravých žen. Během života, trvání menstruačního cyklu, hojnost výtoku, některé z jejich funkcí se mohou změnit. To je normální. Tmavá krev je oxidovaná krev. Stává se, že z nějakého důvodu, například kvůli malformaci dělohy, je to trochu zpožděno, nevychází okamžitě, proto ztmavne.

To, že je vše v pořádku, můžete potvrdit ultrazvukovým vyšetřením dělohy a vaječníků. Je lepší nejprve navštívit gynekologa, ten vám řekne, ve které dny cyklu se konkrétně musíte podrobit ultrazvuku.

Hormonální antikoncepce

Štíhlá tmavě hnědá období jsou způsobena užíváním kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC). Faktem je, že jejich účinek se netýká pouze prevence ovulace, ale také změny tloušťky endometria. Při užívání pilulek je velmi tenký. Proto je menstruační výtok (jak se při užívání COC nazývá menstruace) velmi vzácný. Znát tuto vlastnost, COC jsou často předepisovány gynekology pro silnou menstruaci jako lék..

Nízká hmotnost

Pokud je index tělesné hmotnosti (BMI), vypočítaný podle vzorce hmotnost v kilogramech: výška v metrech, menší než 19, pak existuje nedostatek tělesné hmotnosti. U ženy se hormony produkují v tukové tkáni, což v tomto případě nestačí. Nízký obsah tukové tkáně - nízký obsah hormonů. To znamená, že endometrium jako výsledek je vytvořeno vadné. A odtud různé poruchy: neplodnost, tmavý výtok místo menstruace, amenorea atd..

Musíte přibrat na váze do normálu. A pak bude problém vyřešen sám.

Dysfunkce vaječníků

Při porušení ovulačního procesu má žena často zpoždění v menstruaci, uprostřed cyklu se mohou objevit skvrny a jsou sporná a velmi temná období. V tomto případě lékař doporučuje provést testy na hormony v určité dny cyklu pomocí ultrazvuku. Droga volby je často „Duphaston“.
Mimochodem, nedostatek hmotnosti může být příčinou dysfunkce vaječníků. Všechno v ženském těle je vzájemně propojeno.

Těhotenství

Důvody, proč existují temná období, mohou být spojeny se zajímavou pozicí. A ne vždy s normálním, děložním, vyvíjejícím se těhotenstvím. Někdy je to příznak mimoděložního těhotenství nebo se nevyvíjí. „Domácími“ příznaky těchto patologií mohou být těhotenský test s velmi slabě projeveným druhým proužkem. To může naznačovat nízkou hladinu hormonu hCG, která je pro ně charakteristická..
I tmavočervený výtok je často hrozbou ukončení těhotenství nebo příznakem již zahájeného potratu. V tomto případě, pokud není pozdě, lékaři předepisují progesteronové přípravky ve vysokých dávkách..

Výtok mimo menstruaci

Pokud lze tmavou krev během menstruace v některých případech stále nazývat variantou normy, pak intermenstruační výtok tohoto druhu není dobrý. Musíte udělat ultrazvuk dělohy. Je možné, že důvodem je hyperplazie endometria a pro přesnou diagnózu a diferenciaci s rakovinou endometria bude nutné provést diagnostickou kyretáž.

Když je menstruace hnědá a neznamená porušení

Normálně je menstruace červená, šarlatová nebo vínová. Pokud se menstruace objeví v hnědé barvě, vyvstává otázka přítomnosti patologie nebo onemocnění reprodukčních orgánů. Ne vždy změna barvy odmítnuté během regulace znamená potíže. Zvažte možnosti normy a příznaků nemoci.

Co by měla být normální období

Během menstruačního cyklu vajíčko dozrává v jednom z vaječníků. Po 1–2 týdnech zárodečná buňka opouští folikuly a pohybuje se podél vejcovodu a čeká na setkání se spermatem. Pokud se setkají, dojde k oplodnění. V opačném případě vejce umírá a opouští ženské tělo..

Spolu s reprodukční buňkou opouští ženské tělo a endometrium je vrstva volné tkáně, která se během menstruačního cyklu zhušťuje. Endometrium vytváří příznivé podmínky pro oplodnění a život zygoty.

Menstruace signalizuje začátek nového menstruačního cyklu..

Neexistují žádné odchylky od normy, pokud:

 • menstruace trvá od tří do sedmi dnů;
 • uvolní se od 50 do 100 ml krve;
 • žaludek bolí jen první 2-3 dny;
 • malé sraženiny vycházejí s krví;
 • menstruace je třešeň nebo jakýkoli odstín červené;
 • vyměníte podložku až 5krát denně.

Na začátku bude vaše menstruace temná a sražená. Vychází z endometria s vejcem.

Nepropadejte panice, pokud během menstruace zaznamenáte vínovou krev. Krev se sráží a oxiduje a poté opustí vagínu, když zaujmete jinou pozici.

Důvody pro změnu barvy

Následující faktory vysvětlují výskyt hnědého výtoku během menstruace a menstruace:

 1. Srážení krve. Pokud jste v jedné poloze po dlouhou dobu - ležíte nebo sedíte, krev se začne srážet. Obzvláště často si dívky po spánku všimnou hnědých sraženin..
 2. Porušujete pravidla osobní hygieny.
 3. Užíváte perorální antikoncepci. V tomto případě se na vaší menstruaci nebo po ní objeví světle hnědý výtok. Pokud žena používá OK déle než rok, pak si tělo zvykne na malé dávky pohlavních hormonů. Endometrium během menstruačního cyklu sotva zesílí. Spravedlivé pohlaví říká, že menstruace zhnědne a je extrémně vzácná. Když přestanete užívat antikoncepci, tělo se vrátí do normálu: výtok zčervená a bude bohatý.
 4. Nesprávně vybrané OK.
 5. Právě začíná mít sexuální život.
 6. Den předtím měli aktivní sex, během kterého byly poškozeny stěny pochvy.
 7. Jste často ve stresu.
 8. Fyzické přetížení v práci nebo v tělocvičně.
 9. Došlo k hormonálnímu selhání.
 10. Máte nitroděložní tělísko.
 11. Dodržujte přísnou dietu.
 12. Máte nízkou tělesnou hmotnost. K produkci hormonů je zapotřebí tuková tkáň a hubená dívka téměř žádné. Menstruace může dokonce zmizet, což vede k neplodnosti.

Poraďte se s lékařem, abyste zjistili příčinu hnědých období..

Výtok během těhotenství

Hnědý výtok se někdy objevuje v prvním trimestru. Přicházejí ve dnech údajné menstruace, protože tělo se dosud nezastavilo na nové hormonální pozadí - není dostatek progesteronu. Tento hormon zastavuje růst folikulů, aby se embryo mohlo vyvíjet za normálních podmínek. Když se vytvoří placenta, hnědá mazanice se už nebude obtěžovat.

Pokud je výtok těžký a trvá déle než dva dny, vyhledejte svého lékaře: hnědá mastnota naznačuje hrozbu potratu nebo mimoděložního těhotenství.

Níže jsou uvedeny dva nebezpečné jevy, které jsou signalizovány hnědým výbojem ve dnech očekávaného období:

Mimoděložní těhotenství

V normálním těhotenství je vajíčko v děloze. Pro mimoděložní, ve vaječníku, děložním čípku, vejcovodu nebo břiše.

Mimoděložní těhotenství je způsobeno infekcemi v pochvě, jizvami v důsledku chirurgického zákroku nebo zánětu. Některé dívky mají abnormální strukturu vejcovodů, které narušují pohyb oplodněného vajíčka.

 1. Náhle se objeví bolest v břiše a dolní části zad a náhle zmizí.
 2. Ve dnech očekávaného období je hojný hnědý výtok.
 3. Bolest s močením a pohyby střev.
 4. Cítí se slabý, závratě.

Zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství je proces, při kterém plod přestává růst a umírá v děloze. V nejlepším případě tělo samo odmítne plod a potrat nastane za 2-2,5 týdne. Ale není tomu tak vždy. Čištění dělohy je nutné častěji.

Zmrazené těhotenství nastává v důsledku hormonálního narušení, podvýživy, stresu v důsledku umělého oplodnění a když se Rh faktor dítěte a matky neshoduje.

 1. Hnisavý hnědý výtok vychází. Naznačují začátek rozkladu plodu..
 2. Neexistuje žádná toxikóza.
 3. Bolí vás žaludek - děloha se stahuje.
 4. Tělesná teplota stoupá.

Hlavním znakem zmrazeného těhotenství ve druhém trimestru je nedostatek pohybu embrya. Ale břicho stále roste.

Nemoci a hnědá menstruace

Nemoci se stávají příčinou tmavě hnědé menstruace..

Endometrióza

Endometrióza nastává, když endometrium roste a fixuje se nejen v děloze, ale také ve vejcovodech, vaječnících a dalších orgánech. Provokátorem onemocnění je hormonální narušení, které je způsobeno různými faktory: častým stresem, neustálým fyzickým stresem, užíváním perorální antikoncepce. Nemoc může být také zděděna od matky nebo babičky.

Spolu s obdobími, která jsou rozmazaná hnědou, jsou pozorovány následující příznaky:

 • bolest při močení a vyprazdňování;
 • nepohodlí během pohlavního styku;
 • silná bolest břicha, zejména během menstruace.

Pokud není léčena endometrióza, onemocnění vyvolává neplodnost..

Endometritida

Endometritida je zánět endometria. Nemoc se objevuje po císařském řezu a kyretáži, pokud zůstávají částice placenty. Hnijí a šíří infekci po celém těle. V důsledku toho je ovlivněno endometrium, pak děloha, pak pánevní orgány. Někdy se endometritida vyvíjí u ženy po přirozeném porodu, protože během těhotenství je tělo velmi slabé a nemůže bojovat s chorobami kvůli nízké imunitě.

Hnědý výtok je doprovázen následujícími příznaky:

 • bolest v břiše, včetně pohlavního styku;
 • Zvýšení teploty;
 • během menstruace jsou hnědé výtoky spolu s hnisem.

Anémie

Železo se podílí na dýchání a metabolismu.

Dech. Prvek je obsažen v hemoglobinu - jedná se o protein, který tvoří červené krvinky. Železo zachycuje kyslík, který červené krvinky přenášejí do orgánů a tkání. Na zpáteční cestě z těla erytrocyty pomocí železa „zachycují“ oxid uhličitý. Odstraní se při výdechu..

Metabolismus. Železo je součástí enzymů a bílkovin, které štěpí toxiny a přeměňují kalorie na energii.

Spolu s tmavě zbarvenou menstruací se objevují následující příznaky:

 • lámat si nehty;
 • rozdělení vlasů;
 • kůže zbledne;
 • na rukou a nohou se objevují praskliny.

Chcete-li odstranit anémii z nedostatku železa, konzumujte potraviny bohaté na železo:

 • ořechy;
 • maso;
 • Ryba;
 • játra;
 • tvaroh;
 • sýr;
 • vejce.

Rostlinná strava je také bohatá na železo. Pokud je však 15% železa absorbováno z potravy pro zvířata, pak pouze 5% z rostlinné potravy.

Vaginitida

Vaginitida je zánět vaginální sliznice. Onemocnění se vyskytuje na pozadí různých faktorů: pohlavní choroby, hormonální poruchy, metabolické poruchy, aktivní sexuální život, alergie na sprchový gel, nedostatek osobní hygieny.
Vaginitidu doprovází bílozelený výtok s nepříjemným zápachem, svěděním nebo pálením genitálií. A během menstruace je pozorován hnědý výtok se specifickým zápachem.

Hyperplazie endometria

Jedná se o zesílení vnitřní výstelky dělohy. Příčinou onemocnění je hormonální nerovnováha, při které hormon estrogen začíná produkovat přebytek endometria.

 • menstruace častěji než jednou za měsíc;
 • menstruace s hojným hnědým výtokem;
 • bolení břicha;
 • krvácení během menopauzy.

Buďte opatrní: někdy se nemoc neprojevuje.

Cystitida

Cystitida je zánět sliznice močového měchýře. U žen je močová trubice širší a kratší, takže je pro ně snadnější chytit nemoc než pro muže. Bakterie vstupují do močového měchýře a začínají ničit výstelku orgánu. Příčiny onemocnění - časté změny sexuálních partnerů, E. coli, slabá imunita.

Spolu s hnědým výtokem jsou pozorovány následující příznaky:

 • dolní části zad a břicha bolí;
 • tělesná teplota stoupá;
 • začíná časté močení;
 • nečistoty se objevují v moči;
 • moč ztmavne.

Pokud se z nějakého důvodu příliš nehýbete, příčinou cystitidy je vzácné močení a neúplně vyprázdněný močový měchýř.

Polypy

Novotvary ve formě kuliček na pediklu uvnitř dělohy jsou polypy. Vyskytují se na pozadí hormonálních poruch.
Nemoc se projevuje jen zřídka. Toto onemocnění způsobuje neplodnost a potrat.

Rakovina děložního hrdla

Nebezpečná maligní formace. Neodkládejte se k lékaři, pokud máte následující příznaky:

 • vaginální výtok s krví;
 • hnědý výtok s hnisem ve dnech menstruace;
 • bolestivý styk;
 • delší dobu.

Další příznaky: slabost, závratě, ztráta chuti k jídlu. V přítomnosti zarostlé formace je v pokročilém stadiu nutný chirurgický zákrok.

Co dělat

Všechny nemoci vyžadují správnou léčbu. Nechte se vyšetřit u gynekologa, nechte si provést testy, roztěr a ultrazvuk. Lékař předepíše potřebné léky. Věnujte pozornost množství hnědé krve během menstruace. Věnujte pozornost výtoku hnisavé povahy - jasně signalizují patologii.

Někdy, pokud si v menstruaci všimnete hnědé krve, neměli byste si dělat starosti. Za takových podmínek byste neměli paniku:

 1. Vaše menstruace trvá tři dny. U krátkých období je hnědý výtok na konci normou.
 2. Po menstruaci uplynul den. Jedná se o zbytky krve, ze kterých se vyprázdňuje děloha.
 3. První menstruace u teenagera. První dva roky se hnědá krev objeví na začátku menstruace a během nich - to je rys těla dívky.
 4. Porodila jsi dítě. V prvních 6 týdnech po porodu dochází k výtoku zvanému lochia. Jsou tmavě červené nebo vínové, ale někdy mohou být hnědé..

Stojí za to kontaktovat lékaře, když hnědý výtok probíhá několik dní po skončení menstruace. U hnědého mazanice mohou být takové příznaky:

 • teplota vzrostla;
 • Mám bolesti břicha;
 • objevuje se zvracení a nevolnost;
 • závratě;
 • dolní část zad bolí;
 • často chodit na toaletu;
 • močení je nepříjemné;
 • těsnění je naplněno za hodinu, ale je to již čtvrtý den menstruace;
 • pohlavní styk je bolestivý;
 • svědění genitálií;
 • pocit pálení se objevuje v genitální oblasti;
 • menstruace přichází o týden nebo dva později a trvá déle než sedm dní;
 • spousta černých sraženin vychází s krví.

Pokud výtok trvá déle než dva dny, vyhledejte lékaře, abyste předešli vážným problémům..

Prevence stavu

Podivný hnědý mazanec, který přichází v nejnevhodnější chvíli, je velmi trapný. Aby nedošlo ke znečištění, dodržujte tato pravidla:

 1. Umyjte se každý den. Nezneužívejte ani nezanedbávejte návštěvu sprchy.
 2. Vyberte si sprchový gel, který vám vyhovuje. Pokud produkt způsobuje svědění a podráždění v genitální oblasti, zvolte něco jiného.
 3. Kupte si samostatný ručník pro intimní oblast.
 4. Nepřehánějte v tělocvičně. Efektivně rozložte zátěž!
 5. Buď pozitivní. Rozveselte se ve stresových situacích.
 6. Správně jíst. Jezte všechno, ale s mírou. Tělo musí přijímat všechny potřebné živiny.

Všechny nemoci mají podobné příznaky, proto v případě pochybností kontaktujte svého gynekologa. Čím dříve to uděláte, tím lépe. Nepoužívejte samoléčbu, aby nemoc nešla dále a nevyvinula se v onkologii! Poslouchejte rady přátel a žen z fór, ale nepřikládejte jim velký význam. Přesnou diagnózu může stanovit pouze lékař. Používejte online informace pouze pro informaci.

Proč je menstruace tmavě hnědá: co to znamená

Každý měsíc v pravidelných intervalech přicházejí k ženám - kritické dny. Nikdo je nechce, ale každý je na ně připraven. A někteří na ně dokonce velmi čekají, když se bojí létání. Menstruace je přirozený proces, který potvrzuje zdraví reprodukčního systému za předpokladu, že je cyklus systematický.

A stane se to takto: den X a místo menstruace tmavý výtok s neobvyklým charakterem. Proč se to stane a co to může znamenat, si o tom povíme v tomto článku.

Mluvte o normě

Každá žena má své vlastní individuální vlastnosti těla, včetně menstruačního cyklu. Normálně to může být 21–35 dní. Také menstruační tok má jinou barvu, hojnost, hustotu, v závislosti na těle, některé vnitřní nebo vnější faktory. Normální jsou také temná období..

Existují však určité normy a překročení těchto „hranic“ může být alarmujícím signálem.

Pro předpisy platí:

 • Menstruace by měla být červená, šarlatová, kaštanová. Krev ztmavne v důsledku oxidace, ke které dochází, pokud je krev zadržována uvnitř. To znamená, že byste si neměli dělat starosti..
 • První dny menstruace jsou vždy hojnější a může dojít k nepohodlí v břiše. Kromě toho se ve výtoku mohou objevit tmavé krevní sraženiny, které připomínají játra..
 • Před a po kritických dnech je menstruace charakterizována nedostatkem sekrecí a jejich barva je tmavě červená nebo hnědá.
 • Stává se, že kritické dny dívky plynou v režimu nedostatku. Ale takový výtok by neměl být menší než 30 ml v objemu, jinak by to znamenalo patologický stav, který vyžaduje odvolání k specialistovi.
 • Hnědý výtok, který nemá stabilní cyklus, lze nalézt u dospívajících dívek a žen během menopauzy. A možná se všechno děje jinak: velmi bohatý krvavý výtok. Ve skutečnosti je vše individuální, jediná věc je, že do 2 let by se mělo všechno u teenagerů stabilizovat a vrátit se do normálu. Pro klimakterické období bude charakteristické ukončení menstruace..

Temný výboj a sexuální život

Může to znít paradoxně, ale během početí mohou nastat období tmavé barvy. Proč se to stalo? Prvním důvodem je implantační krvácení. Období zavedení vajíčka do výstelky dělohy je někdy doprovázeno mírnou ztrátou krve.

Z vnějšku to může vypadat jako stěr krve na dámském spodním prádle. Krvavý výtok může být červený nebo hnědý. Je těžké je přisoudit menstruaci, i když se období může shodovat.

Během těhotenství to může být dokonce takto: početí se objevuje na hranici menstruace, kdy dojde k pozdní ovulaci. Pak má žena úplnou menstruaci, možná trochu neobvyklou. Jen málo lidí však častěji věnuje pozornost netypickým znakům, pokud se jedná o ojedinělý případ.

 • Pro mimoděložní těhotenství je také zcela charakteristický hnědý výtok. Můžete si udělat těhotenský test doma a s oboustranným výsledkem se obraťte na gynekologa.
 • Zmrazené těhotenství může také způsobit tmavé skvrny. To zmrazené, že mimoděložní těhotenství je pro život ženy nebezpečné, takže je tak důležité poradit se s lékařem. Pokud nepřijmete opatření včas, všechno může skončit katastrofou. Starej se o své zdraví.
 • Další příčinou tmavého výtoku jsou hormonální orální antikoncepce. Existují dvě možnosti vývoje - první: nejsou vhodné pro tělo a měly by být vyměněny za jiné. V tomto případě stojí za to udělat analogii: pokud se čas hnědého výboje shoduje se začátkem užívání pilulek, je lepší jít na konzultaci k lékaři a změnit lék. Druhá varianta vývoje zahrnuje limity normy. Jde o to, že COC nejen inhibují ovulaci, ale také ztenčují endometrium. Proto mají kritické dny menstruační cyklus: sporý a tmavý. Z tohoto důvodu jsou COC léčena velmi bohatá období..

Ženy, které trpí promiskuitními intimními vztahy, mají velkou šanci na nakažení sexuálně přenosnou infekcí. K tomuto příznaku se nejčastěji připojují další příznaky onemocnění: bolestivost menstruace, svědění, pálení, v některých situacích - zvýšení tělesné teploty. Neodkládejte návštěvu lékaře, potřebujete kvalifikovanou pomoc.

Další důvody neobvyklé situace

Tmavá menstruace může být důsledkem nesprávného životního stylu, následků různých nemocí, chirurgických zákroků.

A dokonce i dovolená na moři, potíže v rodině nebo v práci, nesprávná strava, příliš aktivní nebo sedavý životní styl mohou ovlivnit intenzitu a barvu menstruace..

Důvod lze najít v různých částech života. Například:

 • Nejběžnější úbytek hmotnosti nebo přírůstek může také způsobit řídký tmavý výboj. Proč se to stalo? V tomto případě je hormonální pozadí ženy narušeno a vychází „bokem“.
 • Mimochodem, nezdravá strava může také způsobit tmavě hnědý výtok. Všechno by mělo být s mírou. To zahrnuje jak nadměrný příjem potravy, vitamínů, tak jejich nedostatek..
 • Pokud temná menstruace začala na pozadí pohybu, změny klimatu - to platí také pro normu. Koneckonců to navenek nijak neovlivňuje ženu, ale uvnitř těla je to podobné stresu.
 • Silné emoční zážitky, emoční stres mohou ovlivnit menstruační cyklus a způsobit neobvyklá období.

Následky nemoci mohou být také hnědé období:

 • Endokrinní systém. Proč a jak tento systém ovlivňuje plodnost? Reprodukční systém závisí na hormonálním stavu ženy, který je regulován štítnou žlázou. Ukazuje se, že procesy úzce spolupracují, a pokud dojde k poruše v endokrinním systému, může to ovlivnit plodnost.
 • Léčba onkologických novotvarů. Radiační záření, chemoterapie - to vše výrazně ovlivňuje průběh kritických dnů.
 • Patologický stav spojený s endometriem. Endometrióza, hyperplazie endometria, polypy a další - toto je malý seznam problémů, které mohou způsobit hnědou menstruaci..
 • Dysfunkce vaječníků. Vaječníky nefungují správně a menstruační cyklus je nepravidelný. Z tohoto důvodu se typ období může změnit..

Výtok tmavé, černé barvy je běžným jevem po operaci:

Vypouštění by nemělo být nepříjemné. Pokud je tento příznak doprovázen zvýšenou tělesnou teplotou, výtok má nepříjemný zápach, což naznačuje přítomnost komplikace. Neodkládejte návštěvu lékaře.

Kromě toho může začít tmavý výtok a může pokračovat po určitou dobu po porodu během laktace. To je samozřejmě zcela normální, pokud nezpůsobují další příznaky. Vše by mělo zmizet samo o sobě 6-8 týdnů po porodu. Pokud se tak nestalo, měl by lékař rozhodnout, proč takové vypouštění pokračuje..

Ženy dělají tu chybu, že se snaží zhubnout pomocí přísné diety, ale nakonec nevědí, jak obnovit menstruaci po hubnutí a obnovit hormony. Tělo na dobu trvání těchto diet reaguje ostře.