Menstruace s kojením

Kojící období a menstruační cyklus jsou dva procesy, které u čerstvých matek vyvolávají stovky otázek. Každý ví, že menstruace během kojení obvykle začíná později, ale žádný lékař nemůže stanovit přesný čas, během kterého by se měl menstruační cyklus zotavit, protože tento proces, stejně jako mnoho jiných, je čistě individuální. Považuje se za normální, když první období u kojící matky nepřijde dříve než šest týdnů po narození dítěte..

Výtok, který se produkuje bezprostředně po porodu, se nepovažuje za menstruaci, protože příčinou jejího výskytu je oddělení placenty od endometria dělohy v důsledku narození dítěte, zatímco menstruace nastává v důsledku neúspěšného početí.

Takže takové poporodní výtoky, nebo, jak jim říkají lékaři - lochie, v průměru netrvají déle než čtyřicet dní, jsou obzvláště hojné během prvních 5 dnů po narození dítěte.

Je důležité vědět, že během období vylučování lochie může dojít k ovulaci, takže žena by neměla zapomenout na antikoncepci a lékařům se obecně nedoporučuje aktivní sexuální život v časném období po porodu, protože to může být pro zdraví ženy nebezpečné. Pouze po návštěvě gynekologa po dvou nebo třech měsících po porodu, který prohlásí, že zdraví ženy nevyvolává obavy, a zvolí nejvhodnější metodu antikoncepce, lze obnovit sexuální život..

Při kojení začíná žena v přední hypofýze produkovat prolaktin, peptidový hormon nezbytný pro kojení. Produkovaný prolaktin inhibuje zrání vajíčka a ovulaci, a proto se během krmení po dlouhou dobu neobjevuje menstruace. Jakmile matka přestane krmit dítě 8-12krát denně a postupně ho začne převádět na doplňkové potraviny nebo dokonce přechází na umělé krmení, obsah tohoto hormonu v krevním séru klesá a pravděpodobnost obnovení menstruačního cyklu a ovulace se několikrát zvyšuje.

Vlastnosti cyklu menstruace během kojení

Vaše období během kojení nemusí začít dlouho. Při častém krmení dítěte v těle ženy během laktace se produkuje velké množství hormonu prolaktinu, který podporuje sekreci mateřského mléka, na druhé straně tento stejný hormon brání obnovení menstruačního cyklu a snižuje libido. Existují však případy, kdy se i při častém kojení obnoví menstruační cyklus dva nebo tři měsíce po narození dítěte, a to kvůli individuálním vlastnostem ženského těla.

Na začátku menstruace by mělo být dítě krmeno jako obvykle. V případech, kdy žena úplně přestala krmit dítě nebo od prvních dnů jeho narození neprodukovala mléko, mělo by dojít k obnovení menstruačního cyklu za 1-2 měsíce.

Menstruace během krmení, zejména pokud matka krmí dítě podle režimu a doplňuje ho náhražkami mateřského mléka, může začít za měsíc, po ukončení lochie. Obnovení menstruačního cyklu žádným způsobem neovlivňuje chuť a množství vylučovaného mléka, ale dítě se může chovat neklidně u prsou, kvůli jiné kombinaci hormonů v matčině krvi během tohoto období.

Intenzivní kojení dítěte staršího jednoho roku, a to jak ve dne, tak v noci, může vést k tomu, že období může chybět déle než rok, to však neznamená, že je ohroženo zdraví matky a kojení je nutné ukončit.

Stav těla po porodu a během menstruace u kojící matky

Jakmile dojde k narození dítěte, děloha ženy zahájí proces čištění od odpadních tkání a membrán plodu, což zajistilo vývoj dítěte. Stává se, že během porodu není placenta úplně oddělena, ale její části zůstávají v děloze, což může v konečném důsledku ovlivnit uvolňování mléka - může být produkováno se zpožděním nebo v malém množství. V průměru 4-6 týdnů po ukončení poporodního výtoku, v žádném případě by neměla být zaměňována s menstruací, kojící matka začíná období laktační amenorey, kdy vajíčko ve vaječnících nedospěje a nedochází k opakovanému těhotenství, dokonce ani při nechráněném pohlavním styku. umět.

Bylo pozorováno, že doba zotavení menstruačního cyklu závisí na věku, zdravotním stavu a genetice ženy. Mladé matky s lehkými očima s tenkými zápěstími, menstruace při krmení, musí čekat mnohem déle než hnědé oči průměrné postavy, u nichž se menstruační cyklus může zotavit, i když je dítě nepřetržitě krmeno, již ve třetím měsíci po porodu.

Za ideální období kojení dítěte se považují dva roky, během nichž se obnoví období většiny žen během kojení přibližně 6 měsíců po porodu, zároveň matka začne postupně zavádět do stravy dítěte doplňkové potraviny, a tím se prodlužují intervaly mezi kojením..

V případech, kdy mateřské mléko od samého narození dítěte nestačilo a musela dítě krmit speciálními směsmi, se období během kojení může obnovit o něco dříve, ale neměli byste přestat krmit dítě ani řídkým mlékem.

V případech, kdy matka intenzivně krmí dítě starší než jeden rok, může při krmení po dlouhou dobu chybět menstruace. Neměli byste však podléhat panice, jak bylo uvedeno výše, jakmile se kojení zastaví, menstruační cyklus se do 10 týdnů vrátí..

Menstruace během kojení nemusí nejdříve ustálit, ale po 2–3 měsících se cyklus vrátí k normálu, i když se jeho trvání může lišit od doby před těhotenstvím, navíc nyní bude menstruace pravděpodobně bezbolestnější, protože poloha dělohy po porodu bude fyziologičtější a bez ohýbání.

Během menstruace se kojení dítěte neliší od krmení v běžných dnech, nicméně některé matky poznamenávají, že bradavky jsou citlivější a dítě je na prsou neklidné. V takových případech velmi pomáhá masáž oblasti krční límce a zahřátí bradavek ihned po krmení dítěte..

Někdy obnovení menstruace během kojení ovlivňuje množství uvolněného mléka a první 2-3 dny se uvolňuje o něco méně než obvykle, ale docela brzy se laktace zvýší na obvyklou úroveň.

Doslova před 50-70 lety neměly ženy období krmení, což bylo normou, nicméně neustálé stresové situace, špatná ekologie a užívání hormonální antikoncepce přítomné v životě moderní ženy vedly k tomu, že normou se stalo obnovení menstruačního cyklu. dobře před koncem laktačního období.

Video z YouTube související s článkem:

Našli jste v textu chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Vše, co potřebujete vědět o menstruaci během kojení

Během období těhotenství a po porodu prochází tělo ženy radikálními změnami. Máma potřebuje čas na zotavení. To platí i pro menstruační cyklus. Obvykle v prvních měsících chybí a obnovuje se později a u každé ženy se to děje v různých dobách.

Menstruace může pokračovat i přes kojení. Maminky panikaří, trápí se otázkou, zda je to pro dítě škodlivé. Menstruace během kojení je přirozený proces, který nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Je třeba poznamenat, že na obnovení cyklu mají vliv různé faktory, včetně laktace..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Období zotavení menstruačního cyklu

Nejčastěji, když je dítě kojeno, menstruace nezačne. Existuje však možnost, že se cyklus obnoví dříve. V této situaci není důvod k panice - pokud jste přišli, má to svůj důvod. Menstruace může být pod vlivem určitých faktorů.

 1. Když žena pravidelně kojí své dítě na jeho žádost, může menstruace začít po ukončení laktace..
 2. Pokud dítě při zavádění doplňkových potravin konzumuje snížené množství mléka, obnoví se cyklus za kratší dobu..
 3. Při smíšeném krmení se cyklus obnoví 2-3 měsíce po porodu.
 4. Při absenci laktace začíná menstruace během 8-10 týdnů po narození dítěte. V některých případech je však možné zpoždění - záleží na individuálních vlastnostech ženského těla..

Po obnovení cyklu se žena během kojení někdy setká s takovým problémem, jako jsou nepravidelná menstruace. To je normální, protože tělo se ještě úplně „nezotavilo“.

Faktory ovlivňující zotavení cyklu

Mnoho žen si klade otázku, kdy může začít období po porodu. Obnova cyklu závisí na mnoha faktorech a mezi hlavní patří:

 • během porodu (přirozený nebo císařský);
 • matka má hormonální nerovnováhu;
 • stresové situace.

Při krmení novorozence mateřským mlékem by žena měla být velmi pozorná vůči sobě. Dítě je úzce spjato s matkou, proto cítí sebemenší odchylky v její náladě. Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se stresu, aby nedošlo k narušení laktace.

Je možné kojit během menstruace

Pokud přišla menstruace a žena krmí své dítě mlékem, začne si dělat starosti, pokud je to nebezpečné. Existuje mylný stereotyp, že po obnovení cyklu je nutné dítě od kojení odstavit.

Nezáleží na tom, zda vaše menstruace trvá nebo ne - dítě by mělo kojit co nejdéle. Mateřské mléko hraje velmi důležitou roli při utváření imunity kojenců a vývoji dalších tělesných systémů. Díky tomu dítě přijímá vitamíny a minerály..

Jediným problémem, kterému matka může čelit, je to, že když začne menstruace, laktace klesá. Tento problém však lze úspěšně vyřešit. Naneste dítě na prsa po delší dobu častěji a používejte laktační čaje, které se prodávají v lékárnách..

Menstruace během kojení nemá negativní vliv na vývoj dítěte. Toto je normální, přirozený jev..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

Změny cyklu

U žen je zpoždění příčinou paniky, ale menstruace po kojení již nebude stejná jako před porodem. Tělo prošlo vnitřními změnami a zpoždění může být známkou mírné hormonální nerovnováhy. Pokud jeden měsíc jdou 5 dní a další - 3, nebojte se.

Cervikální kanál se po porodu rozšiřuje, takže není potřeba paniky, když je vaše menstruace bohatší než dříve. Nejprve se tělo znovu sestaví a cyklus se obnoví až po 9–11 měsících. U některých se může zotavit za rok. Vše závisí na vlastnostech těla a na tom, jak dlouho po porodu matka kojí dítě.

Někteří se obávají, že menstruace přišla až po roce. Důvodem jejich dlouhé absence může být laktace - to je přirozený proces. Pro cyklus neexistuje žádné konkrétní období zotavení, protože u každé ženy se vše děje individuálně..

Pro dítě je kojení velmi důležité, zejména na začátku, kdy je stále velmi slabé. Nezbavujte své dítě prsu, i když menstruace uběhla dříve, než jste čekali. Pro dítě nemůže být nic zdravějšího než mateřské mléko.

Kdy by měla menstruace začít kojením?

Během těhotenství prochází ženské tělo dramatickými hormonálními změnami, proto po porodu nějakou dobu trvá, než obnoví své předchozí funkce, včetně menstruačních. Poporodní amenorea také dává ženskému tělu čas na doplnění vnitřních zdrojů vynaložených na plod. Je zcela normální situace, kdy během kojení nejsou kritické dny, ale je možné, že během několika měsíců po porodu začne menstruace i během laktace.

Je třeba si uvědomit, že bezprostředně po porodu opouští tělo ženy lochie, poporodní výtok, který nemá nic společného s menstruací. První týdny po porodu vypadají a cítí se velmi podobné konzistenci s předpisy, ale postupem času jejich intenzita klesá a barva nažloutne. Lochia trvá 4-6 týdnů a ve vzácných případech se táhnou po dobu 2 měsíců, pokud je tato doba delší, měli byste určitě kontaktovat odborníka.

Po ukončení lochie byste měli počkat na úplné zotavení těla a připravit se na normalizaci menstruačního cyklu, u všech žen je období zotavení individuální a závisí hlavně na způsobu krmení dítěte. V tomto článku zjistíme, kdy začíná menstruace po porodu kojením a umělou, a kdy menstruace nastane po HB.

Je možné kojit během menstruace

Když začínají kritické dny při kojení ženy, je to docela běžná situace, ale některé matky se začínají bát a uvažovat, zda je možné kojit během menstruace a jak ovlivňují HB. Některé nezkušené matky se mylně domnívají, že kojení by mělo být během menstruace zastaveno..

Odborníci tvrdí, že kojení dítěte by mělo být prováděno co nejdéle, bez přerušení kojení během menstruace. Koneckonců, tento přírodní produkt pomáhá rozvíjet všechny systémy těla novorozence a je zodpovědný za tvorbu imunity dítěte. Pouze lidské mléko obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály nezbytné pro plný vývoj dítěte.

Častým problémem, kterému matka čelí, když menstruace začíná kojením, je to, že množství mléka klesá. Chcete-li zvýšit jeho produkci, můžete si vzít čaje na laktaci a častěji aplikovat novorozence na prsa..

Dalším stereotypem, který způsobuje, že matky v pravidelných intervalech přestávají kojit své mléko, je názor, že menstruace ovlivňuje chuť mateřského mléka. Mění se tedy chuť mateřského mléka každý měsíc? Chuťové vlastnosti mléka se mění, když žena věnuje nedostatečnou pozornost osobní hygieně, protože potní žlázy se nacházejí kolem dvorce a když je vůně potu a mléka smíšená, dítě může odmítnout jíst.

Odborníci doporučují, aby se kojící matky během předpisů umývaly častěji, aby zápach výtoku nezpůsobil, že dítě odmítne prsa. Také byste neměli nezávisle odstavovat novorozence z mateřského mléka po dobu menstruace, protože z tohoto důvodu se produkce prolaktinu může během několika dní zcela zastavit..

U kojenců, kteří jsou kojeni po dlouhou dobu, je posílena jejich imunita, jejich tělo přijímá protilátky, které mohou bojovat proti virům v prostředí. Proto byste neměli přerušovat krmení po dobu menstruace nebo jej zastavit z vlastní iniciativy..

Důvody pro absenci menstruace s HB

U mnoha mladých kojících matek přichází regulace pouze rok po narození dítěte. Toto je varianta normy, protože během laktace tělo produkuje prolaktin, hormon zodpovědný za syntézu mléka. Snižuje aktivitu progesteronu, který je zodpovědný za tvorbu vajíčka a nástup ovulace. Pokud kojíte, pak tělo tento hormon neprodukuje, vajíčko nezraje, menstruace se neobjeví a mladá matka neotěhotní. Tento jev se nazývá „laktační amenorea“. Nahrazení jednoho hormonu jiným a vysvětluje, proč nejsou kojení.

Kojení je krátkodobé období, jakmile hladina prolaktinu začne klesat, množství produkovaného mléka klesá, hladina progesteronu se zvyšuje, vajíčko začíná zrát a začínají kritické dny.

Velmi často se menstruace objevuje dlouho před úplným ukončením laktace a za určitých podmínek je to zcela normální. Během kojení jsou zpravidla nepravidelná období, která se normalizují v několika cyklech. Příchodem menstruace tělo signalizuje svoji připravenost na nové oplodnění a plod.

Kdy začít po ukončení krmení

Je docela těžké přesně říci, jak dlouho po porodu předpisy začnou, protože odpověď na tuto otázku je čistě individuální a závisí na mnoha faktorech. Doba nástupu prvních předpisů může být ovlivněna jak obecným stavem ženského těla, tak stresovými situacemi, nervovým přepětím, denním režimem, jídelním lístkem, hormonálním zázemím, komplikacemi po porodu a různými nemocemi.

Typ krmení ze všeho nejvíce ovlivňuje to, kdy by měla menstruace přijít po narození dítěte. Pokud matka kojí dítě bez dalšího krmení a produkované mateřské mléko je pro něj dostačující, pak mohou kritické dny začít až po dokončení GV. Po roce je tělo plně obnoveno a je již připraveno na nové početí, proto se v tomto okamžiku může objevit i při plném kojení.

Některé matky nemají dostatek vlastního mléka pro normální krmení dítěte nebo mají nedostatečný obsah tuku, proto je nutné smíšené krmení, kdy dítě dostává kromě mateřského mléka také mléčné recepty. Zajímalo by mě, kdy po porodu může v tomto případě začít menstruace? Odborníci připouštějí, že se objevují 4-5 měsíců po porodu, kdy hladina prolaktinu klesá, a také oslabuje míra jeho účinku na funkci vaječníků.

Menstruace po porodu s umělým krmením se může objevit ihned po odchodu z lochie.

U kojících matek se prolaktin nevyrábí a funkce vaječníků se rychle obnoví, takže je zcela normální, když u tohoto typu krmení dojde k menstruaci měsíc po porodu. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu se může toto časové rozmezí rozšířit..

Když menstruace poprvé nastane po porodu, mají řadu charakteristických rysů:

 • pro smíšené krmení je pro první 2-3 cykly charakteristický krátkodobý krátkodobý menstruační tok;
 • je zcela normální, pokud 2-3 cykly za sebou mají silnou menstruaci, ale pokud se jejich intenzita ve 4. cyklu nesníží, měli byste navštívit lékaře;
 • nejprve je povolena nepravidelnost menstruačního cyklu, může trvat 21 až 34 dnů. Je také důležité, kolik měsíčního výtoku jde a v jakém objemu: za 3-8 dní by mělo být uvolněno 20 až 80 ml krve;
 • můžete pociťovat obvyklé příznaky PMS, určitou bolest během menstruace v podbřišku, závratě a emoční skoky. A pro některé matky naopak po porodu všechny nepříjemné příznaky zmizí, protože děloha mění svůj objem a umístění..

Jak vidíte, doba nástupu menstruace nezávisí na způsobu, jakým došlo k porodu, tento indikátor je ovlivněn pouze individuálními charakteristikami těla ženy a typem krmení dítěte. Průměrný časový rámec bude následující:

 • s HB by předpisy měly přijít zhruba za rok;
 • se smíšeným - po třech měsících, maximálně 6 po porodu;
 • s umělou - za jeden až dva měsíce.

Po ukončení laktace se menstruační cyklus obnoví po maximálně dvou měsících, ale pokud se tak nestane, je nutná naléhavá konzultace s lékařem, protože tento jev může být několik vysvětlení:

 • hormonální poruchy;
 • nemoc;
 • početí.

Kojím, menstruace zmizela - proč?

Většina mladých matek se zajímá o to, zda může dojít k výtoku během kojení, pokud je důvod fyziologický a kdy stojí za to se obávat a naléhavě jít na gynekologa.

Je obvyklé rozlišovat následující faktory, kvůli kterým menstruace přichází během laktace:

 • smíšené krmení;
 • přidání vrchního obvazu;
 • pokles počtu kojení;
 • nedodržování režimu GW;
 • hormonální poruchy, které snižují hladinu prolaktinu;
 • užívání léků, zejména na hormonální bázi;
 • žádné noční kojení.

Pokud žena dodržuje všechna pravidla pro HB, krmí dítě výhradně mlékem a nepije ani trochu vody, neužívá léky, ale přesto menstruace zmizela, což znamená, že v těle došlo k hormonálnímu selhání.

Menstruace během kojení není důvodem k odstavení dítěte z prsu, může způsobit pouze snížení sekrece mléka, ale s jakýmikoli pochybnostmi a obavami a aby se zajistilo, že neexistují žádné patologické důvody, proč začala menstruace, je lepší podstoupit gynekologické vyšetření.

Změny v menstruačním cyklu

Nosení dítěte, jeho narození a kojení vedou k hlubokým hormonálním změnám v ženském těle, které rozhodně ovlivňují menstruační cyklus. Jakmile přestanete kojit, nikdy to nebude úplně stejné jako před těhotenstvím. Není třeba paniku, pokud bude mít prvních několik měsíců období jinou dobu trvání, například v jednom cyklu projdou za 5 dní a v jiném - za 3.

Po porodu se cervikální kanál poněkud rozšiřuje, takže je zcela přirozené, že regulace může být hojnější než dříve. Úplné zotavení menstruačního cyklu nenastane dříve než po devíti až jedenácti měsících nebo dokonce po roce. Toto období je u všech žen jiné a závisí na frekvenci krmení, délce období hepatitidy B a individuálních charakteristikách ženského těla. Některé ženy se obávají absence menstruace po dobu šesti měsíců nebo déle, ale během laktace je to normální a neměli byste z toho paniku. Existují však situace, kdy je návštěva lékaře nevyhnutelná..

Kdy se bát

Během kojení a po něm může dojít ke krvácení, které vyžaduje okamžitou pozornost gynekologa. V následujících situacích může pouze odborník říci, co dělat:

 • když se poporodní výtok náhle zastaví, může to znamenat ohyb dělohy nebo rozvoj endometritidy. Lochia může přetrvávat a hromadit se v děložní dutině, poté je diagnostikován lochiometr;
 • pokud jsou tři nebo více menstruačních cyklů velmi skrovné, může to signalizovat hormonální nerovnováhu nebo rozvoj endometritidy;
 • pokud se šest měsíců po ukončení kojení objeví nepravidelná období, stejně jako pokud se vyskytnou s dlouhými přerušeními od dvou do tří měsíců nebo chybí úplně, což může být známkou poruch ve fungování vaječníků;
 • pokud po několik menstruačních cyklů existují velmi hojná období v řadě se silnou bolestí, může to být známka toho, že v děložní dutině jsou zbytky fetální membrány;
 • pokud je hojná menstruace doprovázena nejen bolestí, ale také neobvyklou barvou a štiplavým zápachem výtoku, což může naznačovat infekci nebo maligní novotvar;
 • mazanice je známkou zánětlivých onemocnění;
 • pokud spolu s menstruačním výtokem vyjde sražený výtok doprovázený svěděním, pak můžeme hovořit o patologickém růstu patogenní mikroflóry v pochvě, konkrétně o houbách Candida, které jsou příčinou kandidózy;
 • když během kojení není dítě krmeno nebo doplňováno vodou, přesto stále přišla menstruace.

Mnoho žen se mylně domnívá, že kojení lze použít jako antikoncepční metodu, ale to je zásadně špatné, proto v případě, že již obnovený cyklus během kojení zmizí, je také možné nevyloučit nástup nového těhotenství.

Chcete-li zjistit přesnou příčinu porušení nebo nedostatečné regulace během kojení a po něm, musíte vyhledat pomoc od odborníka.

Menstruace a kojení!

Rozhodl jsem se to zveřejnit po nedávném příspěvku dívky, která náhle dostala menstruaci. A z nějakého důvodu většina našich dám řekla, že hepatitida B a menstruace nejsou nijak spojeny. ALE našel jsem právě takový článek, autorství lékařů... Ve skutečnosti Addiction Direct.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Jednou z otázek, které u žen po porodu často vyvstávají, je otázka, kdy by se měl menstruační cyklus normálně obnovit, a jaký je důvod pro časný nebo pozdní nástup menstruace po porodu..

Pokud mluvíme o normách, které byly původně zavedeny přírodou pro ženu, pak mnoho odborníků tvrdí, že je normální, že po celou dobu kojení chybí menstruace. Opakujeme však - toto je počáteční nastavení stanovené v těch dnech, kdy matky krmily své děti až za šest měsíců nebo za rok, jako v naší době, ale až za dva nebo tři roky, tj. Dokud dítě nemohlo přejít na plnohodnotné jídlo pro dospělé.

Dětská výživa a s ní i brzké zavedení doplňkových potravin je relativně nedávný vynález. Před tím, během tisíciletí existence lidské rasy, se dítě narodilo jen přirozeně, živilo se výhradně mateřským mlékem a samozřejmě bez jakéhokoli režimu, ale, jak bychom nyní řekli, na vyžádání. A po tuto dlouhou dobu menstruace žena neměla - to je fyziologická norma, na kterou je ženský endokrinní systém orientován.

V posledních desetiletích však byla tato norma z mnoha důvodů svržena. Toto selhání je spojeno zejména s aktivním užíváním hormonálních antikoncepčních prostředků ženami, porodem, při kterém se užívají také hormony, a mnoha dalšími faktory..

Včasné zavedení doplňkových potravin a včasné (podle standardů našich předků) odstavení dítěte také ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu. Nemluvě o tom, že mnoho mladých matek z nějakého důvodu nekojí vůbec - v tomto případě může menstruace přijít měsíc po porodu.

Podívejme se tedy, jak se po porodu obnoví reprodukční funkce ženy, a tedy i měsíční cyklus..

Během těhotenství a porodu prochází mnoho systémů v těle ženy poměrně vážnými změnami. Obvykle trvá 6-8 týdnů, než se zotaví. U hormonálního systému a mléčných žláz se však toto období zvyšuje kvůli laktaci..

V poporodním období začíná endokrinní systém ženy pod vlivem hypofýzy („dirigent endokrinního systému“) aktivně produkovat hormon prolaktin, „mléčný hormon“. Prolaktin stimuluje produkci mléka u ženy, která porodila, a současně potlačuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku. Tato funkce prolaktinu vede k tomu, že ženská vajíčka nedozrávají a nedochází k ovulaci, tj. K uvolnění vajíčka z vaječníku. A pokud nedojde k ovulaci, nedojde ani k menstruaci..

Vzhledem k tomu, že obnovení menstruace je primárně hormonální proces, je jeho rychlost spojena s rychlostí obnovení hormonálního pozadí ženského těla po porodu. A tato rychlost závisí především na tom, jak kojení probíhá..
Pokud je dítě zcela přirozené, to znamená, že kojí a dostává pouze mateřské mléko na požádání, kdykoli během dne nebo v noci, pak menstruace často nastává až do konce prvního roku života dítěte, tj. Do konce období laktace.
Když matka zavede doplňkové potraviny, to znamená, že dítě přestane tak aktivně konzumovat mateřské mléko, může dojít k menstruaci před ukončením laktace.
Pokud je krmení dítěte smíšené od samého začátku, to znamená, že dítě dostává nejen mateřské mléko, ale také umělou výživu, pak se menstruace matky obvykle obnoví do 3-4 měsíců po porodu.
Pokud žena nedojčí vůbec, obnoví se schopnost ovulace, a tím i menstruační cyklus, ještě dříve, asi 10–12 týdnů po porodu.

Všimněte si, že tak jasně období obnovy menstruačního cyklu závisí přesně na způsobu výživy dítěte, a ne na tom, jak k porodu došlo, jak věří mnoho mladých matek. Jak po vaginálním porodu, tak po císařském řezu se může menstruační zotavení objevit později nebo dříve, v závislosti na způsobu podávání.

Proč a kdy začíná menstruace během kojení

Během těhotenství a narození dlouho očekávaného dítěte prochází ženské tělo mnoha změnami. Po jejich dokončení potřebuje čas na obnovení své normální funkce a doplnění použitých interních zdrojů. Tento faktor neobchází menstruační cyklus, kdy se žena může uvolnit, aniž by přemýšlela o tom, zda její menstruace trvá. Aby mohli začít, musí uplynout určitá doba. Mimochodem, v období laktace je absence cyklu normální. Je také možné, že se menstruace během kojení stále objevuje. V tuto chvíli se máma obává přirozenosti tohoto procesu. A je nástup menstruačního cyklu během hepatitidy B známkou patologie přítomné v těle matky?.

Je třeba poznamenat, že krvavý výtok po porodu nemá nic společného s menstruací. Jedná se o lochie, jejichž hojnost a trvání jsou individuální záležitostí. V prvních týdnech je jejich vzhled a konzistence podobná výtoku během menstruace, ale postupem času se změní ze šarlatového na nažloutlý odstín. Tyto sekrece se mohou zastavit a začít znovu chodit s novou aktivitou. Mnoho dám se mylně domnívá, že začala menstruovat..

Poporodní výtok trvá v průměru 4 až 6 měsíců. Ve vzácných případech může být jejich trvání odloženo o 2 měsíce. Pokud však lochie pokračuje, měla by kojící matka vyhledat radu odborníka.

Proč menstruace během laktace neprobíhá

U velkého počtu žen přichází první menstruace po porodu až po roce. Jeho projev se zastaví díky hormonu odpovědnému za syntézu mléka v mateřském prsu - prolaktinu. Snižuje aktivitu progesteronu, který je zodpovědný za tvorbu vajíčka a připravenost na jeho oplodnění. Pokud tento hormon není regenerován v těle krásné poloviny populace, pak vajíčko nemůže dozrát, nastane menstruace a mladá matka znovu otěhotní. Podobný jev v lékařské praxi se nazývá „laktační amenorea“, kdy jeden hormon nahrazuje jiný. Přirozeně se jedná o krátkodobou záležitost, a když intenzita prolaktinu klesá, aktivita progesteronu začne stoupat. Pak si žena všimne, že její menstruace skončila, což znamená, že se může znovu stát matkou a porodit dítě..

GV a menstruace

Kojení a menstruace obvykle nejsou kompatibilní věci, přinejmenším v prvním roce hepatitidy B. Pokud maminka dodržuje správnou stravu a krmí dítě svým mlékem, menstruace během kojení nenastane. Naši prarodiče krmili novorozence výlučně mateřským mlékem, když neexistovala rozmanitost kojenecké výživy pro doplňkové krmení a během kojení nedošlo k menstruaci a matky znovu neotěhotněly.

Nyní, u žen, které krmí své děti na požádání a zavádějí první doplňkové potraviny ve věku šesti měsíců, může menstruace přijít rok po porodu. Včasné zavedení doplňkových potravin do stravy drobků může ovlivnit rychlost obnovy cyklu, která může pokračovat o 6-8 měsíců.

Matky, které krmí své děti podle určitého režimu, mají tendenci aplikovat je na prsa méně často než ženy, které zvolily technologii krmení na vyžádání. V tomto případě klesá aktivita produkce prolaktinu a menstruace po porodu s kojením začíná dříve. Ale pokud žena probudí novorozence kvůli krmení uprostřed noci, cyklus se zpozdí.

U metody smíšeného krmení, kdy matka kojí pouze dítě, je aktivita produkce prolaktinu nižší než obvykle. Možná je to kvůli počátečním patologiím, kdy si matka od prvních dnů všimla nedostatku mléka způsobeného hormonálními poruchami. Buď špatná laktace je způsobena stresovými situacemi v rodině. V těchto dvou případech může menstruace během kojení začít již za 4–5 měsíců. Jejich nástup lze vyprovokovat, i když maminka pije novorozence vodou.

Když žena zastaví hepatitidu B před rokem po narození dítěte, může se menstruace po ukončení laktace obnovit po 2 měsících. A u matky dítěte, které bylo uměle krmeno od prvních dnů, se cyklus obnovuje několik měsíců po porodu.

Je možné kojit během menstruace

Mnoho mladých matek věří, že období kojení jsou považována za dobrý důvod k ukončení kojení. Odborníci však tvrdí, že aktivace funkčnosti reprodukčních orgánů neovlivňuje mléko. Absence menstruace a jejich přítomnost proto nejsou pro GW překážkou. Koneckonců, tento produkt obsahuje mnoho užitečných látek a minerálů, které jsou pro dítě od prvních dnů života tak nezbytné, a nemá žádné hodné analogy. Proto je nevhodné přestat kojit během menstruace..

Často se zaznamenává, že menstruace ovlivňuje objem produkce mléka. Aby se zabránilo jeho poklesu, stačí zmenšit časové mezery mezi aplikací drobků na žlázy. Odborníci také doporučují zaměřit se na teplé nápoje a prostředky ke zvýšení laktace..

Pokud jde o samotné mléko, vaše období během laktace ovlivňuje jeho chuť. To je důsledek nestability hormonálního pozadí. Je to jen to, že během menstruace se u žen vyskytuje zvýšené pocení. Ale většina z těchto žláz se nachází v oblasti poblíž bradavek, což dává mléku specifickou chuť..

Tento proces také způsobuje vznik nepříjemných pachů, které mohou novorozence od kojení odradit. Abyste se vyhnuli těmto potížím, stačí se častěji sprchovat a pečlivě dodržovat další způsoby udržování osobní hygieny. Pokud budete dodržovat tato doporučení, potom tandem laktace a menstruace dítěti neuškodí..

Důvod k obavám

Menstruace po císařském řezu s kojením nebo po normálním porodu bude u nově vyrobené matky stále začínat. Jak dlouho to bude trvat, než se to stane, je individuální záležitost. Maminka by však měla být po celou dobu po narození dítěte pod dohledem gynekologa a měla by si na to najít čas, bez ohledu na to, jak nabitý je životní plán. Je důležité, aby žena měla menstruaci včas a její cyklus byl pravidelný. To je ukazatel zdraví žen..

Stojí za to kontaktovat lékaře, pokud:

 • zpoždění menstruace během kojení se projeví, když matka přestala aplikovat své dítě na žlázy po dobu 2 měsíců;
 • pravidelnost cyklu se nezlepší po dobu delší než 3 měsíce poté, co období začne poprvé po porodu;
 • bolestivost menstruace;
 • výtok je příliš aktivní nebo vzácný;
 • menstruace po kojení vůbec nepřišla nebo již zavedený cyklus znovu zastavil aktivitu;
 • menstruace během laktace začala, když žena neužívala doplňkové potraviny a nakrmovala dítě po hepatitidě B..

Je obzvláště nutné zostřit vaši pozornost, pokud se cyklus zlepšil a zastavil se znovu nebo vůbec nezačal. Je to jen to, že mnoho žen používá laktaci jako antikoncepci. A pokud menstruace již kojením prošla a poté se zastavila, existuje vysoká pravděpodobnost, že maminka znovu otěhotněla. Pokud během kojení způsobila menstruace hormonální nerovnováhu a nedochází k těhotenství, pak je to stále důvod k návštěvě gynekologa. Pokud žena neplánuje v blízké budoucnosti opět porodit, je lepší uchýlit se k účinným metodám antikoncepce..

Na otázku, zda může menstruace začít kojením, odpověděli s přihlédnutím k charakteristikám ženského těla a způsobu, jakým se používá při hepatitidě B. Hlavní věcí je najít si čas na návštěvy odborníků a pokračovat v přirozeném krmení dítěte. Pokud maminka nemá moč, aby si položila otázku, zda je možné kojit své dítě během menstruace, je lepší poradit se s lékařem.

Období kojení: mýty a realita

Obnova menstruačních cyklů po porodu způsobuje u kojících žen různé obavy. A v mnoha případech jsou obavy maminky marné! Přesto je užitečné zjistit, jak přesně se obnovuje menstruační cyklus ženy, která porodila, a jak to ovlivňuje proces kojení. Důležitá fakta, znalecké posudky a mnoho užitečných informací níže.

Zdroj: Burda Media

Je normální, že se vám menstruace vrátí jen několik měsíců po porodu? Mohlo by to nepříznivě ovlivnit kojení? A naopak: dítě je již 2 roky staré, ale stále nemá menstruaci? Znamená to, že nástup dalšího těhotenství během kojení je nemožný? Je normální, že po dlouhou dobu cyklus „chodí“ a nevrací se do normálu? Podívejme se na nejčastější mylné představy v této oblasti..

Kdy bude cyklus pokračovat?

Neexistují žádné přísné normy pro obnovení menstruace, a tím i možnost nového těhotenství. Vše záleží na tom, zda matka kojí dítě nebo ne. A také na individuální vlastnosti organismu. Vzhled menstruace (pokud je výtok opravdu měsíční, a ne poporodní komplikace) tři týdny po porodu a laktační amenorea trvající dva roky - dva póly stejné rychlosti.

U kojení se menstruace obvykle obnoví 11-18 měsíců po porodu. Ale někdy - po 3 týdnech nebo v opačném extrému - po 2 letech.

V mnoha ohledech načasování zotavení cyklů závisí na organizaci kojení: časté nanášení drobků na prsa pomáhá udržovat vysokou hladinu hormonu prolaktinu v krvi, který je zodpovědný za potlačení ovulace. Dlouhé intervaly mezi krmením, používání dudlíku a přidávání vody omezují přirozenou potřebu častého kojení dítěte, a proto vedou k rychlejšímu poklesu hladiny prolaktinu. Naopak intenzivní kojení ve druhém roce života dítěte zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího obnovení menstruace..

Menstruační cyklus po normálním fyziologickém porodu bez patologických abnormalit se obnoví po 6-8 týdnech, pokud žena nedojčí. Cyklus po porodu se nemusí změnit, pokud žena nemá hormonální nerovnováhu a patologické abnormality.

Jaké změny mě čekají?

Nebojte se, pokud je váš výtok zpočátku tenčí než před těhotenstvím a vaše cykly jsou nepravidelné. To je důsledek práce hormonu prolaktinu. Je také možné, že po několika menstruacích cykly na chvíli opět zmizí. K tomu může dojít, pokud se dítě po období nepravidelného krmení opět zvýší na prsou (například při prudkém růstu nebo intenzivním kousání).

Udržitelnost kojení však není jediným faktorem ovlivňujícím zotavení cyklu. Závisí to také na genetice a na přirozených změnách v hormonálním pozadí ženy, v závislosti na věku nebo současném životním stylu. I u téže ženy se může časování menstruace po každém dalším narození lišit. Zároveň lze ženám, u nichž laktační amenorea trvá dostatečně dlouho, říkat štěstí, protože to pomáhá šetřit vaječníkový přísun vajíček, což znamená prodloužení mládí.

Měli byste být upozorněni, pokud výtok ztmavne, bude slabý, cyklus se snížil; zvýšená tělesná teplota během menstruace a nepříjemný, štiplavý zápach výtoku; bolesti dolní části břicha; hojné šarlatové skvrny, slabost, závratě, nevolnost.

Je možné otěhotnět během HB?

Absence menstruačních cyklů během kojení je skutečně základem jedné z přirozených metod plánování rodiny - metody laktační amenorey (LAM), jejíž spolehlivost je 98%. Na tuto metodu se však můžete spolehnout pouze během prvních 6 měsíců a při absenci jakéhokoli krvavého výtoku po 56 dnech po porodu..

Aby se dosáhlo deklarované účinnosti metody, musí žena navíc dodržovat následující pravidlo: dítě by mělo být výhradně kojeno (přijímat pouze mateřské mléko přímo z prsu, použití vložek a dudlíků je vyloučeno), přičemž intervaly mezi kojením by neměly překročit 4 hodiny odpoledne a 6 hodin v noci. Pokud jsou tyto podmínky porušeny, nepřítomnost menstruace na pozadí laktace sama o sobě není spolehlivou ochranou před nástupem nového těhotenství, protože ženské tělo je navrženo tak, aby vždy došlo nejprve k ovulaci a teprve poté k menstruaci. Pokud tedy nejste v tuto chvíli připraveni na vzhled dalšího dítěte, měli byste použít jinou metodu odložení početí.

GV může být spolehlivou metodou antikoncepce, pokud žena aktivně přiloží dítě k prsu (po 2–3 hodinách), zejména v noci, protože prolaktin se produkuje v noci (od 2:00 do 7:00).

Chuť mléka se nezmění?

Jednou z častých obav kojících matek při obnovení cyklu je změna chuti mateřského mléka, která údajně může vést k tomu, že dítě odmítá kojit. Zaprvé však neexistuje spolehlivé potvrzení této skutečnosti a zadruhé k drobným změnám v chuti mléka dochází téměř neustále, v závislosti na sortimentu produktů používaných matkou. Tyto změny jsou dětem známé a nevedou k samotnému kojení..

Pokud jde o vliv menstruace na množství mléka, někdy mají ženy tendenci mírně snižovat jeho produkci v prvních dnech cyklu. Je to však jen krátkodobý jev a po několika dnech se množství mléka vrátí na stejnou úroveň. Na základě toho můžeme učinit závěr: nástup menstruace nikdy není příčinou skutečného nedostatku mléka..

Nezapomeňte, že nezbytnými podmínkami pro zahájení laktačního procesu jsou častá krmení během dne, přítomnost nočního krmení a správné připevnění dítěte k prsu a předčasný příchod první poporodní menstruace nemá vliv na úspěch procesu. Zároveň laktace neklesá, takže každá žena je schopna kojit tak dlouho, jak ona a její dítě chtějí, bez ohledu na načasování obnovení menstruačních cyklů..

Komentáře uživatelůTady jsem už byl na lindinete 15 dní. Lékař předepsal hemostatikum pro Iranex, ale nepomohlo to, jen se to trochu zmenšilo. Ale myslím, zda si koupit další balení nebo přejít na jiné