Rouška místo menstruace: známka těhotenství nebo ne?

Hnědá rozmazaná leucorrhoea, která se objeví, když nastanou kritické dny, může být normou nebo příznakem patologických stavů v těle. Nemoci se ve většině případů kromě vypouštění projevují i ​​dalšími dalšími příznaky. Přesné diagnóze a posouzení zdraví pomůže odborník na základě laboratorních, klinických a ultrazvukových studií. Také hnědý výtok může být známkou těhotenství..

 • 1 Když je hnědý výboj normální
 • 2 Hnědé krvácení jako známka patologie
 • 3 Výtok během těhotenství
 • 4 Ostatní případy

Barva a konzistence výtoku by měla být vždy kontrolována ženou. Když nastane čas kritických dnů a místo charakteristického menstruačního krvácení se objeví skrovná tmavohnědá leucorrhoea, nemusí to znamenat žádné zdravotní problémy. Takové tajemství je považováno za normální v následujících případech:

 1. 1. Před menstruací po dobu 4 dnů. To je zvláště běžné u dospívajících dívek, které teprve začaly menstruovat..
 2. 2. Po menstruaci až 3 dny. Děloha vytlačuje poslední zbytky „špatné krve“, mohou vypadat jako mazanice od světle hnědé po černou.
 3. 3. Uprostřed cyklu, kdy dojde k ovulaci.
 4. 4. Na začátku těhotenství. To není vždy nebezpečné, ale bude kompetentnější navštívit odborníka, aby se vyloučilo mimoděložní těhotenství nebo hrozba potratu..
 5. 5. V klimakterickém období. Po 40 letech se všechny ženy vyznačují fyziologickým nevratným procesem stárnutí - menopauzou. Reprodukční funkce mizí, hladina ženských hormonů se významně vylučuje a neustále klesá. To ovlivňuje vaginální sekreci - stává se štíhlejší, mění se její struktura a barva. V této době je hnědý výtok místo menstruace považován za normální, v průběhu času se přestává objevovat a oni.

Důvody, které vyvolávají rozmazání tmavého výboje u zdravé ženy:

 • fyziologické procesy v těle za podmínek hormonálních změn;
 • prudká změna klimatu a přizpůsobení těla novým podmínkám;
 • zahájení nebo změna perorální antikoncepce: ovlivňují hormonální pozadí, takže pokud se výtok nezastaví po několika cyklech, musíte prodiskutovat změnu léku s gynekologem;
 • nitroděložní tělísko jako metoda antikoncepce;
 • drastická ztráta hmotnosti u rigidních diet s omezeními a extrémně nízkým obsahem kalorií;
 • stres, úzkost, narušení zdravého spánku.

Ve všech těchto případech není hnědý výtok místo menstruace doprovázen bolestivými pocity nebo nepohodlí. Normální sekrece by měla být bez zápachu a sliznice.

Pokud hnědý výtok není rozmazaný, ale hojný a krvácí, může to znamenat vážné hormonální narušení a vyžaduje okamžitou pomoc odborníků. Kromě toho může hnědá leucorrhoea naznačovat přítomnost takových patologií:

Orgán s patologiíMožné nemoci a jejich další příznaky
Čípek
 1. 1. Endometrióza. Jedná se o onemocnění charakterizované abnormální proliferací endometriální tkáně v děložním čípku, doprovázené bohatým krvácením tmavých odstínů. Jeho příznaky: tahy a bolesti v dolní části břicha a celé pánevní oblasti.
 2. 2. Eroze. Nebezpečí nemoci spočívá v tom, že se nemusí dlouho projevovat. Po kauterizaci eroze je tmavá leucorrhoea po dobu 5-7 dnů indikátorem pozitivní dynamiky zotavení..
 3. 3. Polypy - nodulární útvary vzniklé v důsledku hormonálních poruch.

U nich se hnědé tajemství objevuje nejen před a během menstruace, ale také po pohlavním styku.

Děloha
 1. 1. Endometrióza. Kromě výskytu bolestivých pocitů v pánevní oblasti, které se během menstruace zesilují, mohou kritické dny trvat každých 10-15 dní.
 2. 2. Polypy v děloze. Při takovém onemocnění je bolest v děloze křečová, teplota stoupá a dochází k rozpadu.
 3. 3. Novotvary - nejčastěji hnědý výtok provokuje myomy. Jsou detekovány u žen ve věku od 20 do 45 let.
Zánětlivá onemocnění
 1. 1. Pohlavně přenosné choroby.
 2. 2. Bakteriální infekce. Příznivým prostředím pro reprodukci koků je narušená zdravá mikroflóra pohlavních orgánů na pozadí hormonálního narušení.
 3. 3. Nespecifická onemocnění: vulvitida, vulvovaginitida, kolpitida.

Společné příznaky zánětlivých procesů všech pohlavních orgánů:

 • hnědý výtok před menstruací;
 • svědění, pálení v pochvě a na vnější kůži genitálií;
 • vytrvalý výtok s nepříjemným zápachem s nečistotami hnisu nebo nerovnoměrnou konzistencí

Společným znakem všech patologických stavů je doba hnědého výtoku: více než týden - 10 dní.

Pokud vaše menstruace nezačne, místo toho se objeví hnědý výtok, může to být první známka těhotenství. Nejčastěji se to děje 7-10 dní před očekávaným datem menstruace. Někdy si je ženy pletou s krvácením charakteristickým pro kritické dny, ignorujíc nedostatek a barvu tajemství..

K potvrzení „zajímavé polohy“ je nutné provést test a v blízké budoucnosti navštívit gynekologa, který předepíše analýzu hladiny hCG a intravaginální ultrazvuková vyšetření. Před těmito postupy je důkazem pozitivní těhotenský test. Pokud je negativní, je stále nutná návštěva lékaře - vyloučit výše uvedené patologické stavy.

Až 12 týdnů se výtok z rozmazání nepovažuje za něco nebezpečného, ​​ale tuto skutečnost musí potvrdit příslušný gynekolog. Pokud přetrvávají i po této době, pak existuje velká hrozba potratu - protože na začátku druhého trimestru naznačují oddělení vajíčka.

Když je obvyklý cyklus ženy přerušen zpožděním menstruace, bolí ji podbřišek a dochází k hnědému výtoku - mohou to být příznaky mimoděložního těhotenství. Musí být vyloučeno co nejdříve, protože taková situace je velmi nebezpečná pro zdraví a život pacienta..

Kromě fyziologických příčin, patologií a těhotenství může být hnědý výtok vyvolán:

 1. 1. Sexuální kontakt. Pokud byl sex násilný a během něj byla poškozena sliznice pochvy: oděrky, škrábance. Poškození může také nastat, pokud žena není dostatečně vzrušená a má velmi malé množství lubrikantu. Hnědý výtok se vyskytuje u dívek, které právě mají sex: po prvních několika příležitostech mohou mít rozmazané, tmavě zbarvené leucorrhoea.
 2. 2. Lékařské postupy pro vyšetření: odběr stěrů, intravaginální ultrazvuk. Během nich i při pohlavním styku existuje možnost poškození vaginální sliznice..

Pokud výskyt hnědého výtoku namísto menstruace vyvolává obavy a pochybnosti o tom, zda je vše v pořádku se zdravím, důrazně se doporučuje co nejdříve kontaktovat gynekologa. To pomůže přijmout nezbytná opatření včas a vyhnout se komplikacím..

Proč jsou místo menstruace tmavě hnědé výboje??

Menstruace zdravé ženy je doprovázena uvolněním odlupované výstelky dělohy, vaginálních sekretů a hlenu. Vzhled hnědého výtoku místo menstruace je obvykle vnímán jako symptom patologie. Fenomény však mohou také vyvolat fyziologické důvody. Je důležité věnovat pozornost souběžným příznakům a diagnostikovat včas.

Nyní se tomu věnujme podrobněji..

Když je hnědý výboj považován za normální?

Pokud hnědé skvrny trvají 3 dny, nebojte se. U mnoha žen je toto tajemství několik dní před nástupem menstruace. Hnědý výtok postupně získává vzhled standardní menstruace. Nebojte se, pokud hnědý výtok místo menstruace splňuje následující požadavky:

 • mít malý objem;
 • nezpůsobujte svědění a pálení;
 • ne každý cyklus se objeví;
 • vyskytují se několik dní před menstruací;
 • mít načervenalý nebo hnědý odstín;
 • mají jednotnou konzistenci nebo obsahují malé hrudky.

Nejčastěji se hnědý výtok místo klasické menstruace vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy. Činnost samotné ženy může vést k jeho výskytu..

Příčiny tmavě hnědého výtoku místo menstruace

Pokud menstruace chybí a místo nich se objeví hnědý výtok, lékaři podmíněně rozdělují seznam důvodů tohoto jevu do dvou skupin. Existují přírodní faktory prostředí. Důvody zařazené do druhé kategorie představují nebezpečí pro zdraví ženy. Kromě absence menstruace je patologie doprovázena:

 • přítomnost bolesti v dolní části břicha;
 • vnější genitálie zčervenají;
 • dochází ke zvýšení tělesné teploty;
 • žena zažívá nepohodlí během pohlavního styku.

U nemocí může tmavě hnědý výtok namísto menstruace trvat dva nebo více měsíců. Patologie vyžaduje léčbu. K identifikaci hlavní příčiny lékař nasměruje pacienta na testy a ultrazvuk.

Antikoncepční použití

Hormony jsou součástí moderní antikoncepce. Po zahájení užívání léků potřebuje tělo čas, aby si zvyklo na nové stavy. Vzhled tmavě hnědého výtoku namísto menstruace může naznačovat přechod adaptačního období. Obvykle trvá několik měsíců. Pokud hnědý výtok nezmizí během několika měsíců, mělo by to být alarmující. Zvláštní výtok obsahující krevní sraženiny a opožděnou menstruaci mohou vyvolat:

 • přeskakující pilulky;
 • dávka hormonu nestačí;
 • žena netoleruje drogu;
 • pacient porušil stanovené pokyny;
 • žena překročila přijatelnou dávku;
 • tam je místo, kde mohou být špatné návyky nebo nemoci.

Nejčastěji je hormonální narušení pozorováno u žen, které jsou nuceny uchýlit se k nouzové antikoncepci. Když se objeví hnědý výtok, žena začne mít podezření na těhotenství. K koncepci však nedošlo. Cyklus by se měl obnovit. K tomu budete muset několik měsíců vyloučit používání nouzové antikoncepce..

Podobné jevy jsou pozorovány při použití nitroděložního tělíska. Tělo si také musí zvyknout na svou přítomnost. Někdy dochází k patologické sekreci v důsledku zavlečení infekce, nesprávné instalace a odpojení ochranných prostředků.

Užívání léků

Na vzhled hnědého výtoku mohou mít vliv nejen hormonální léky nebo antikoncepce. Špinění místo menstruace se může objevit v důsledku užívání následujících léků:

 1. Hemostatické léky. Lékaři předepisují takové léky, pokud má žena silné menstruační krvácení. Pokud však pacientka nedodrží pokyny nebo poruší předepsanou dávku, může se u ní místo standardní menstruace objevit pseudo menstruace. V některých situacích je možná úplná absence menstruace..
 2. Antibakteriální látky. Samotné léky v této kategorii nejsou schopny ovlivnit hormonální pozadí ženy. Léčba však ovlivňuje vaginální mikroflóru. Pokud je žena nucena užívat antibiotika po dlouhou dobu, může to vést ke skutečnosti, že prospěšné bakterie budou zničeny. Výsledná nerovnováha může ovlivnit stav dělohy nebo vaječníků. V důsledku toho může dojít ke zpoždění menstruace a hnědému tajemství, které jí předchází..
 3. Antidepresiva. Léky v této kategorii mohou snížit intenzitu menstruace. Pokud je nutné dlouhodobé užívání léků této kategorie, může se místo menstruace objevit hnědý výtok. Tento jev je pozorován do 3 dnů. Samotný menzes zároveň nepřichází. Navíc při užívání antidepresiv může dojít ke zpoždění. Považuje se za normální, pokud netrvá déle než 3 dny..
 4. Protivředové léky. Ve většině situací jejich použití ovlivňuje menstruační krvácení. Doby cyklu se mohou lišit. V tomto případě se může objevit zpoždění na pozadí hnědého výboje..

Ohroženy jsou ženy užívající anabolické, psychotropní a diuretické léky. Použití výše uvedených prostředků může také způsobit vzhled hnědého výtoku a zpoždění menstruace..

Nástup těhotenství

Hnědý výtok, který se objeví místo menstruace, lze považovat za známku těhotenství. Nejprve se po jejich výskytu doporučuje provést test nebo darovat krev na hCG. Pokud dojde k oplodnění, mohou se objevit následující barvy:

 • béžový;
 • hnědý;
 • temný.

Výtok se objevuje na pozadí opožděné menstruace. K početí může dojít pouze během ovulace. Je však třeba mít na paměti, že spermie zůstávají aktivní ve vagině až 7 dní. Je možné předpokládat časné těhotenství, pokud je místo menstruace pozorován hnědý výtok, bolí mléčné žlázy a bolí dolní část břicha..

Pokud je těhotenství potvrzeno, musíte věnovat pozornost době výtoku a objemu sekrece. Normálně by měl výtok zmizet třetí nebo čtvrtý den. Pokud se hnědé tajemství vylučuje déle než týden, znamená to akutní nedostatek progesteronu. Skutečnou hrozbu potratu může naznačovat výtok s krví, který přetrvává po dobu 10–14 dnů.

Chirurgický zákrok

S hnědými sekrety a opožděným menstruačním krvácením se setkávají pacienti, kteří podstoupili operaci:

 • děloha;
 • vejcovody;
 • vaječníky;
 • čípek.

Malé množství krve může být uvolněno v důsledku potratu, laparoskopie, neúplného potratu nebo mimoděložního těhotenství. Načasování nástupu menstruace závisí na celém seznamu faktorů, mezi něž patří:

 • věk ženy;
 • množství operace;
 • přítomnost komplikací;
 • blízkost zásahu k umístění reprodukčních orgánů;
 • obecné zdraví;
 • doba, kterou procedura trvala.

Nejen operace, které ovlivňují orgány ženského reprodukčního systému, mohou způsobit menstruační nepravidelnosti. Stojí za to očekávat obnovení menstruace až poté, co dojde k uzdravení a úplnému uzdravení..

Hormonální nerovnováha

Pokud jsou přítomny poruchy pankreatu a štítné žlázy, může to způsobit nerovnováhu v hladinách hormonů. Tento jev ovlivní hojnost menstruace a okamžik jejího výskytu.

Hormonální nerovnováha však může nastat nejen v souvislosti s nemocemi. U dospívajících jsou pozorovány neustálé skoky v menstruaci. S pubertou se měsíční cyklus začíná stabilizovat. Z tohoto důvodu k ovulaci nedochází nepřetržitě. Výsledkem je, že dívka nemá menstruaci. Místo toho může dojít k mírnému tmavému výboji. Tato situace se považuje za normální během prvních 12 měsíců po panovníkovi..

Menopauza je dalším důvodem vedoucím k hormonální nerovnováze v těle ženy. Po 45 letech se schopnost rodit děti postupně ztrácí. Funkce vaječníků odumírají. To provokuje výskyt rozmazané sekrece. Nemá to nic společného s menstruací. Ženy před menopauzou nemají žádné přísné hranice. Může nastat mnohem dříve. Některé ženy zažívají tento jev ve věku 35 let.

Přetížení a stres

Menstruační dysfunkce může být důsledkem stresových situací. Přetížení, silné emoční zážitky vedou ke změnám v těle. Pokud je žena velmi nervózní, ovlivní to cyklus. V důsledku toho může dojít ke zpoždění. Místo menstruace se může objevit hnědý výtok, který předznamenává nástup menstruace.

Infekční choroby

Nemoci urogenitálního systému mohou také vyvolat poruchu menstruačního cyklu. Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok, často to naznačuje nástup zánětlivého procesu v děloze, jejím děložním čípku a přídavcích.

Patologii vyvolávají i pohlavně přenosné choroby. Kromě rozmazaných sekretů jsou doprovázeny:

 • svědění, nepříjemný zápach a vyrážky;
 • bolest při močení, pocit pálení nebo nepohodlí;
 • tahání bolesti, které jsou lokalizovány v dolní části břicha nebo v bederní oblasti;
 • otok sliznic a jejich zarudnutí.

Onkologická onemocnění

Tvorba nádoru ve vaječnících může vyvolat výskyt hnědého výtoku a ostrou bolest v břiše. Pokud jde o cysty, výtok může být slabý nebo hojný. U této nemoci zpoždění trvá od 5 dnů do měsíce. Pseudoměsíční může trvat několik dní. Patologie je často doprovázena bolestivou bolestí v dolní části břicha.

Maligní novotvar může také vyvolat hnědý výtok. Na samém počátku svého vývoje jsou patologie téměř asymptomatické. Je obtížné diagnostikovat onemocnění pouze na základě blahobytu pacienta. Zpoždění menstruace také nastává v důsledku hormonálních poruch, které vedou k rozvoji nádoru. Z tohoto důvodu lékař, ke kterému pacient přišel s takovými stížnostmi, bude mít podezření na vývoj novotvaru..

Bdělost by měla být způsobena silným výbojem tmavé barvy. Mohou být velmi rychlí, na pozadí vývoje onemocnění však mění svoji konzistenci a stávají se vodnatými. V pozdějších fázích může žena pociťovat silné bolesti břicha. Nepohodlí při tažení lze pozorovat v oblasti střev nebo stehen. Včasná diagnóza zvyšuje šance na úplné uzdravení.

Léčba patologie

Pokud byl jev vyvolán stresem, nervovými poruchami, akutní otravou, menstruace se normalizuje sama o sobě, jakmile je odstraněna hlavní příčina. Pokud ke zpoždění dojde nějakou dobu po nechráněném pohlavním styku, je třeba provést těhotenský test. Nebude nadbytečné podstoupit ultrazvukové vyšetření a darovat krev pro hCG.

Pokud má pacient endometritidu, jsou předepsány antibakteriální léky, stejně jako mechanické čištění děložní dutiny a detoxikace krve. Pokud bylo porušení vyprovokováno hormonální antikoncepcí, je nutné je vyměnit.

Pokud existuje podezření na novotvar, provede se biopsie. Na základě jeho výsledků je předepsána další léčba. V této situaci lze operaci provést.

Pokud se místo menstruace objeví hnědý výtok na pozadí návalů tepla, zvýšeného pocení a problémů se spánkem, s největší pravděpodobností mluvíme o blížící se menopauze. Tento stav nevyžaduje léčbu. Existují však způsoby, jak může žena snadněji přežít menopauzu. Lékaři obvykle předepisují hormonální terapii.

Malý výtok místo menstruace

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Rizikové faktory
 • Patogeneze
 • Příznaky
 • Diagnostika
 • Co je třeba zkoumat?
 • Jak zkoumat?
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Prevence
 • Předpověď

První dny menstruačního cyklu přinášejí každé dívce nebo ženě mnoho nepříjemných okamžiků, i když procházejí docela příznivě. Největší obavy a úzkost způsobují špinění vaginálního výtoku v počáteční fázi menstruace. Vypouštění rozmazaného charakteru může být také v jiných obdobích cyklu a může být vyvoláno zcela neškodnými faktory. Chcete-li zjistit důvod vzniku těchto příznaků, musíte se poradit s odborníkem.

Je nemožné ignorovat výskyt krvavých skvrn, protože tato skutečnost může naznačovat závažné patologie reprodukčního systému, které vyžadují okamžitý lékařský zásah.

Kód ICD-10

Příčiny sporého výtoku místo menstruace

Nízký výtok, který prochází dostatečně rychle bez bolesti, je mnoha gynekology považován za podmíněně normální stav, který nevyžaduje lékařskou korekci.

Bohatý hnědý výtok, který se objevuje bezprostředně před nástupem menstruace, zpravidla naznačuje pokles hladiny hormonu progesteronu a počáteční fázi oddělení vnitřní slizniční vrstvy dělohy.

Nervový výtok po ukončení menstruačního krvácení lze vyvolat neevakuovanými zbytky endometria, krevními sraženinami, které neprošly úzkým kanálem děložního čípku. Výtok rozmazaného charakteru se obvykle zastaví o 5-7 dní od začátku menstruace.

Pokud se takové problémy objeví uprostřed menstruačního cyklu, může být příčinou hormonální antikoncepce nebo nedávno zavedené nitroděložní tělísko. Existuje tedy adaptace endometria na cizí těleso uvnitř děložní dutiny..

Během pohybu vajíčka z vaječníku v době prasknutí zralého folikulu se může objevit řídký výtok.

Vzhled růžového vaginálního výtoku, nejčastěji provokovaný - násilné sexuální hry, trauma cervikálního kanálu, přítomnost eroze na děložním čípku po defloraci.

Všechny výše uvedené důvody pro výskyt sporých skvrn jsou podmíněnou normou..

Rizikové faktory

Výtok tmavých barev - od světle hnědé po černou, pravidelně se objevující a trvající déle než týden - jsou rizikové faktory. Jsou považovány za patologické:

 • pokud se objeví bez ohledu na menstruační cyklus;
 • nesouvisí s příjmem hormonálních léků;
 • doprovázené zvýšením teploty, bolestí v podbřišku, pálením, svěděním a bolestivostí v genitáliích;
 • během menopauzy, pokud před jejich výskytem, ​​menstruace chyběla déle než jeden rok;
 • rozmazání malého výtoku během těhotenství;
 • pacient má v anamnéze tuberkulózovou infekci, endokrinní onemocnění
 • pokud k nim dochází pravidelně po sexu.

Patogeneze

Nízký výtok místo menstruace, vznikající během laktace nebo premenopauzy, nevyžaduje léčbu. Problémy spojené s hormonálními hladinami zjištěnými výzkumem lze vyřešit specifickou terapií. K takovému výboji může dojít při narušení psychologické rovnováhy, a v tomto případě je nutné udržovat zdravý životní styl a korigovat emoční stav..

Nenápadné špinění rozmazané povahy je patologie a je důvodem pro kontaktování gynekologa v následujících případech:

 • pokud dívka, která dosáhla 15 let, nemá úplnou menstruaci,
 • se objeví v jakémkoli gestačním věku,
 • bolestivě procházející menstruace (bolest je lokalizována v dolní části břicha), což signalizuje mimoděložní těhotenství,
 • jejich vzhled uprostřed cyklu, bez ohledu na příjem konkrétních hormonálních léků.

Příznaky sporého výtoku místo menstruace

Nízký výtok je určen kapkami krve, které mají světlý nebo tmavý odstín.

Takový výtok pokračuje v čase jako normální menstruace nebo o něco méně. Jsou doprovázeny cefalalgií, bolestivými bolestmi v bederní oblasti, bolestmi zad, záchvaty nevolnosti nebo poruchami stolice. Během samotné menstruace se výše popsané příznaky mohou zhoršit, u některých žen může dojít k krvácení z nosu.

Nízký výtok může být asymptomatický a žena nepociťuje žádné nepohodlí. Na začátku puberty u dívek nejsou takové jevy nebezpečné. Během menopauzy je možný řídký výtok, který také není patologií, ale naznačuje změny v hormonálním pozadí těla.

Spatný hnědý výtok místo menstruace

Důvody ovlivňující změny v menstruačním cyklu mohou být velmi rozmanité:

 • věk pacienta;
 • sexuální život (jeho přítomnost nebo nepřítomnost);
 • období těhotenství nebo kojení;
 • operace orgánů reprodukčního systému;
 • infekční a zánětlivý proces v pánevních orgánech.

U dívek v pubertě, na začátku formování pravidelnosti menstruačního cyklu, lze zaznamenat slabý hnědý výtok, což je norma pro první rok nástupu menstruace. Pokud tato situace přetrvává i v budoucnu, je nutná konzultace s dětským gynekologem..

Během nástupu menopauzy se někdy objeví nahnědlý vaginální výtok, který je způsoben fyziologickým zánikem funkce vaječníků, produkcí steroidního hormonu progesteronu. Tento jev by neměl vyvolávat obavy, protože je přípustný během premenopauzálního období..

Pokud má žena vysokou pravděpodobnost těhotenství a ve správný čas se místo menstruace objeví světle nebo tmavě hnědý výtok, který po chvíli končí normální menstruací, pak je příčinou hormonální nerovnováha.

Pokud po rozmazání výtoku menstruace nezačne, je nutné provést těhotenský test a vyšetřit krev na hCG.

Vzhled řídkého nahnědlého výtoku během těhotenství může naznačovat nedostatečné množství hormonů odpovědných za normální průběh těhotenství. V této situaci hrozí spontánní potrat. Zde potřebujeme urgentní konzultaci s gynekologem a hospitalizaci v nemocnici, kde bude přiřazena analýza ke stanovení hladiny hormonů a bude posouzen stav budoucí matky a dítěte.

Dalším důvodem, který vyvolává výskyt sporého nahnědlého výtoku, je mimoděložní těhotenství, výsledky testu budou pozitivní, poloha vajíčka se stanoví na ultrazvuku.

Pokud se výtok, který má světle hnědý odstín, objeví dříve (3 dny před) menstruačním krvácením a je doprovázen intenzivními bodavými a řeznými bolestmi v podbřišku, může to být příznak adenomyózy.

Pokud výtok trvá déle než 3 dny po ukončení menstruace, je nutná urgentní konzultace s odborníkem - může to být jeden ze znaků endometriózy, nádoru dělohy.

Pokud pacientka nepoužívá hormonální antikoncepci, pak špinění uprostřed menstruace naznačuje přítomnost zánětu dělohy (akutní a chronická endometritida), zánětu vejcovodů (salpingitida), eroze děložního čípku, zhoubných nebo nezhoubných nádorů děložního čípku, torze nohy ovariální cysty.

Hnědý výtok se vyskytuje v důsledku pohlavně přenosných chorob (trichomoniáza, chlamydie, kapavka).

Když se objeví patologický skromný výtok nahnědlého odstínu, je nutná konzultace s gynekologem, který určí příčinu jejich vzhledu, předepíše studie a léčebný režim.

Skromné ​​špinění místo menstruace

Ženy musí často místo menstruace chodit ke gynekologovi se stížnostmi na skvrnité špinění. Mnoho žen a dívek neví, kdy lékaři považují takový výtok za variantu normy a kdy je považován za patologii. Štíhlé špinění uprostřed menstruačního cyklu je důvodem k obavám a doporučení specialistovi. To může naznačovat děložní myomy, benigní nebo maligní nádory.

Užívání perorálních kontraceptiv je často doprovázeno výskytem vaskulárního krvácení. Podobné jevy lze pozorovat na začátku užívání hormonálních léků (první 2-3 měsíce). Pokud se situace nestabilizuje ani po 4 měsících, musíte vyhledat lékařskou pomoc, aby vám vyměnila hormonální látku.

Nervový výtok místo menstruace je u dívek normou během menarche (nástup počáteční fáze menstruace) normou. Vzhled těchto sekrecí je spojen se změnami v hormonálním pozadí..

Spíše růžový výtok místo menstruace

Mezi nejčastější příčiny růžového výtoku místo menstruace patří:

 • těhotenství. S různými patologiemi progrese těhotenství se může objevit slabý růžový vaginální výtok.
 • hormonální poruchy způsobené nedostatkem progesteronu;
 • patologie děložního čípku;
 • mechanické poškození děložního čípku;
 • vytvoření antikoncepční cívky;
 • vaginální kandidóza.

Vzhled světle růžového výboje může být variantou normy. Takový výtok se může objevit v předvečer menstruačního krvácení. Pokud po 1-2 dnech nedojde k menstruaci, je to důvod pro návštěvu gynekologa na klinice.

Nervový výtok místo menstruace je známkou těhotenství

Po implantaci zygoty do stěny dělohy lze pozorovat slabý výtok z genitálního traktu. Takové krvácení ve většině případů začíná několik dní před nástupem přirozené menstruace (20. - 26. den menstruačního cyklu). Díky této vlastnosti implantačního krvácení je často vnímáno jako brzký začátek menstruace. Reproduktologové považují toto krvácení za začátek těhotenství. V tuto chvíli nebude analýza hCG informativní, protože v ženském těle ještě nedošlo k významným změnám. Štíhlá nebo špinění místo menstruace mohou být hnědé, červené nebo růžové bez sraženin nebo hlenu.

Aby bylo možné odlišit implantační krvácení od menstruačního, musí si žena vést kalendář menstruačního cyklu. Menstruace začíná rozmazaným výbojem, který se postupně zesiluje, poté se zmenšuje a zastavuje..

Implantační krvácení je časově výrazně kratší než menstruace, slabé a objem uvolněné krve se nezvyšuje.

Po ukončení takového krvácení, po 7 dnech, lze provést těhotenský test.

Lékárenské testy v případě těhotenství ukážou pozitivní výsledek, protože v této době se již v ženském těle nahromadilo dostatečné množství hCG. Pokud si nejste jisti, co způsobilo menstruaci namísto menstruace, je lepší kontaktovat lékařskou kliniku, která vám poskytne přesnou diagnózu a adekvátní léčbu..

Diagnóza sporého výtoku místo menstruace

K určení příčiny vzniku malého výtoku z genitálií a závažnosti patologie lze předepsat následující testy:

 • obecná analýza krve a moči,
 • vyšetření krve a aspiračního materiálu na přítomnost protilátek proti infekcím,
 • stěr z děložního čípku pro cytologii,
 • endometriální biopsie,
 • hormonální výzkum,
 • Mantouxův test.

Instrumentální diagnostika

Chcete-li zjistit, zda je nízký výtok normou nebo patologií, je nejprve nutné provést ultrazvukovou diagnostiku pánevních orgánů. V procesu ultrazvuku bude možné určit fázi menstruačního cyklu, stav žlutého tělíska, tloušťku endometria, přítomnost vajíčka, přítomnost mimoděložního těhotenství a na základě těchto údajů učinit závěr.

K vyloučení závažných onemocnění reprodukční sféry lze použít hysteroskopii a hysterografii, pipetovou biopsii a diagnostickou kyretáž endometria.

Možná jmenování MRI a laparoskopie, rentgen tureckého sedla (vyloučit patologii hypofýzy).

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciace se slabým výtokem namísto menstruace závisí na určení nemoci, která způsobila takovou patologii. Je nutná osobní návštěva gynekologa pacientky, která čelí tomuto problému. Korespondenční konzultace se specialisty mohou významně poškodit zdraví.

Možné příčiny slabého výtoku místo menstruačního krvácení zahrnují:

 • chronická endometritida,
 • hormonální antikoncepce,
 • těhotenství,
 • premenopauza.

Na koho se obrátit?

Léčba malého výtoku místo menstruace

Terapie omezeného výtoku místo menstruace závisí na příčině, která vyvolala nástup tohoto příznaku, a je předepsána lékařem pouze po důkladném vyšetření pacienta, podrobném provedení anamnézy, absolvování všech nezbytných testů a vyšetření.

V případě nedostatečného výtoku způsobeného gynekologickými chorobami provádí léčbu gynekolog. Lékař může doporučit hormonální přípravky, které stabilizují práci vaječníků (folikulin, estradiol, norkolut; orální antikoncepce - biseurin, ne-ovlon), komplexy vitamínů a minerálů, které obsahují vitamin E. Každý hormonální přípravek má svůj vlastní dávkovací režim předepsaný kvalifikovaným odborníkem.

S nedostatkem tvorby estrogenu lze použít kyselinu listovou, která stimuluje a aktivuje zvýšení hladiny těchto hormonů.

Léčba chronické adnexitidy a endometritidy vyžaduje použití antiflogistických látek, fyzioterapeutických opatření a resorpční terapie, mohou být předepsána antibiotika.

S algodismenoreou jsou předepsány léky, které mají analgetické a protizánětlivé vlastnosti (indomethacin, ibufen). Tyto léky musí být zahájeny tři dny před očekávaným menstruačním krvácením a ukončeny 2. den menstruace..

U mimoděložního těhotenství je nutná torze dolních končetin ovariální cysty, apoplexie vaječníků, urgentní hospitalizace a chirurgický zákrok..

Pokud jsou endokrinní patologie příčinou sporého výtoku místo menstruace, je nutná konzultace a pozorování endokrinologa.

Pokud byla hypomenorea vyprovokována tuberkulózní infekcí, měli byste se poradit s lékařem.

V případě duševních poruch nebo psychologických problémů, které se staly provokujícím faktorem při výskytu omezeného výtoku místo menstruace, je nutné, aby byl sledován gynekologem společně s psychologem nebo psychiatrem. V takových případech se často doporučuje užívat sedativní léky na bázi rostlinných surovin (novo-pasit, kozlíkové přípravky, matka)

K normalizaci menstruačního cyklu lékaři široce používají komplexy vitamínů.

Vitamíny

Vitamin E (tokoferol) pomáhá eliminovat zpoždění nástupu menstruačního krvácení s nepravidelnou menstruací. Ve druhé polovině cyklu začíná endometrium intenzivně růst pod vlivem hormonu progesteronu. Při absenci těhotenství je endometriální vrstva odmítnuta a opouští děložní dutinu. Menstruační krvácení může být oddáleno kvůli hormonálním poruchám a nedostatečnému zesílení endometroidní tkáně. Výsledná nerovnováha vysvětluje nepravidelný výskyt menstruace..

Pokud vyšetření neodhalí žádné zdravotní problémy, můžete se nezávisle pokusit regulovat menstruační cyklus. 10 dní před očekávaným obdobím můžete ke stimulaci funkce vaječníků užít 0,4 g tokoferolu. Lék se používá 1 hodinu po jídle, jednou denně. Riziko takové samoléčby je minimální, pokud není přecitlivělost na tokoferol.

V případě nesprávného fungování vaječníků a absence ovulace může gynekolog předepsat kyselinu askorbovou 1 tabletu třikrát denně a vitamin E (tokoferol-acetát) 1 tabletu dvakrát denně od druhé poloviny (14 dnů) 28denního menstruačního cyklu. Nezapomeňte na vedlejší účinky, které se vyskytnou při předávkování vitaminovými přípravky - svědění a zarudnutí kůže, nevolnost a bolesti břicha. Než začnete používat léky obsahující vitamíny, musíte si pečlivě přečíst podrobný návod k použití od výrobce.

Dávkování vitaminových přípravků volí lékař tak, aby se zabránilo předávkování.

Fyzioterapeutická léčba

Volba fyzioterapeutických metod závisí na základní příčině, která způsobila, že se místo menstruace objeví řídký výtok. V každém případě fyzioterapeutické postupy vybírá gynekolog ve spolupráci s fyzioterapeutem. Léčba může kombinovat několik postupů, které se liší z hlediska ovlivňujícího faktoru. Účinek na tělo pomocí elektrického proudu, magnetického pole, laserového paprsku může být místní nebo obecný. V přítomnosti chronického zánětlivého procesu reprodukčního systému předepisují gynekologové kombinaci několika různých postupů. Komplex doporučený lékařem fyzioterapeutických postupů zahrnuje: vakuovou sanitaci cervikálního kanálu, ultrazvukovou sanitaci vaginální dutiny a dělohy, termální zavlažování a termoaplikaci pochvy, magnetoforézu s léky, endouretrální elektroforézu s použitím protizánětlivých léků, darsonvalizaci pochvy, laserovou terapii, krevní léčbu laserovou terapií.

Metody fyzioterapie zahrnují pití vody bohaté na minerály, které regulují rovnováhu vody a elektrolytů. Obnova normální úrovně nasycení těla stopovými prvky hraje důležitou roli v úspěšné léčbě gynekologických problémů.

Alternativní léčba

Pro léčbu endometriózy s nedostatečnými sekrecemi namísto menstruace tradiční léčitelé doporučují použít jíl (modrý nebo šedý). Je nutné pečlivě zvážit výběr surovin. Clay by měl být užíván bez inkluzí písku, zeminy, organických zbytků, předem rozdrcen a nalit dostatečným množstvím vody, aby se změkčil. Ráno vodu vylijte a výslednou kaši míchejte, dokud není krémová. Poté vložte kaši (750 g) do malé nádoby a zahřejte. Když kapalina obsažená v jílu začne vřít, nechte pánev na ohni (1-2 minuty), vyjměte ze sporáku a mírně ochlaďte. Navlékněte si igelit a vytvořte velký dort vysoký 2–3 cm a položte jej na spodní část břicha. Ujistěte se, že je obklad teplý, ale ne horký. Zakryjte horní část teplým hadříkem a lehněte si 2 hodiny. Na konci procedury si umyjte žaludek teplou vodou. Počet aktivit se pohybuje od 5 do 8 a každá bude vyžadovat čerstvou hlínu.

Směs jaggery (jaggery) se sezamovými semínky. Vezměte 2 lžíce třikrát denně. Palmový cukr je přírodní antioxidant, dodává tělu sílu a energii (obsahuje sacharózu, glukózu, fruktózu), vysoký obsah železa je vynikajícím nástrojem pro prevenci anémie, pomáhá normalizovat menstruační funkce. Sezam je skvělý doplněk k jaggery. Sezamová semínka obsahují - Zn, Mg, Fe, P, Ca, vitamíny skupiny A, B, C, antioxidanty, fytoestrogeny.

Se skvrnitými mazovými sekrety bude místo menstruace užitečný ananasový džus, který obsahuje bromelain, mikro- a makroelementy a komplex vitamínů. Ananasový džus by měl být vypit 2-3 lžíce. dvakrát denně.

Bylinné ošetření

Tradiční medicína navrhuje použití bylinných infuzí, odvarů, čerstvě vymačkaných šťáv při léčbě patologií, které jsou hlavní příčinou malého výtoku místo menstruace. Bylinné infuze, džusy obsahují látky užitečné pro ženské tělo, vitamíny, stopové prvky.

Mrkvová semínka. Ze semen se připraví léčivý nálev. Mletá semena mrkve (1 polévková lžíce), nalijte 1 polévkovou lžíci. vroucí vodou a necháme vychladnout. Vezměte výsledný vývar na 2 polévkové lžíce. najednou několikrát denně.

Šafrán. Dvě špetky jemně mletých surovin musí být smíchány s 1 polévkovou lžící. mléko při pokojové teplotě. Vezměte přijatou nápravu během dne.

Aloe. Čerstvě vymačkaná šťáva z listů aloe se pije 2-3 lžíce. třikrát denně.

Během nepříjemných bolestivých období léčitelé doporučují kolekci skládající se z následujících ingrediencí, užívaných ve stejných objemech (každá po 20 g): projímací kůra (rakytník), listy břízy bílé, listy máty peprné, řebříček, kořen kozlíku lékařského a listy ostružiny. Nalijte zeleninovou sbírku jednou sklenicí vroucí vody, nechte ji vařit, napínat a pít po celý den.

Homeopatie

Homeopatičtí lékaři, se slabým nebo rozmazaným výtokem, místo menstruace doporučují různé bylinné přípravky.

Při léčbě primární amenorey se nejčastěji používají dvě homeopatická léčiva - Pulsatilla a Calcium carbonicum..

Pulsatilla používá se v pubertě, s nestabilním menstruačním cyklem. Kvůli hormonální nestabilitě je menstruace nepravidelná, barva výtoku se mění od tmavě po světle růžovou nebo téměř bezbarvou. Před menstruací jsou bolesti v dolní části břicha. Psychologický stav je labilní (slzavost, dotek). Tento lék se používá podle individuálního schématu zvoleného odborným homeopatem.

Pulsatilla je k dispozici v granulích. Aplikuje se sublingválně: před jazyk se umístí předepsané množství hrášku a zrna se úplně rozpustí. Příjem se provádí na prázdný žaludek. Pro amenoreu použijte ředění D200.

Calcium carbonicum. Používá se v pubertě, kdy je zpoždění zavedení menstruačního cyklu. Doprovodné příznaky: bušení srdce, nervozita, úzkost, dušnost a cefalalgie. Naneste granule sublingválně, 5-10 zrn až 4krát denně po dobu 30 minut. před nebo po jídle. Standardní průběh terapie - 14 dní.

Mulimen. Nehormonální látka, která zahrnuje komplex přírodních bylinných přísad používaných v gynekologické praxi k léčbě komplexu psychosomatických symptomů. Mulimen se doporučuje pro menstruační poruchy (algodismenorea, dysmenorea, hypomenorea, polymenorea, oligomenorea, skvrnité špinění), mastopatie, PMS, premenopauzální a klimakterické syndromy.

Kapky se používají sublingválně. Standardní schéma je od 3 do 5 dávek denně - každá 15-20 kapek. V případě silné bolesti je možné drogu užívat v intervalech

30 minut. 10 kapek, po dobu 2-3 hodin. 200 kapek je maximální denní dávka. Po úlevě od bolestivého záchvatu léčba pokračuje podle standardního režimu.

Je povoleno ředit kapky bezprostředně před užitím vody o objemu 20 - 50 ml. Pijte 30 minut před jídlem nebo 60 minut po jídle.

Je povoleno rozpustit denní dávku léku ve sklenici vody a užívat ji v malých dávkách po celý den. Léčivé vlastnosti produktu se při použití v rozpuštěné formě nesnižují.

Bryonia a fosfor. Používají se, když se objeví sekundární amenorea (zpožděná menstruace, s výjimkou těhotenství) v důsledku hormonálních poruch nebo infekcí. Komplexní terapie je předmětem základního onemocnění a bylinné přípravky mohou být jejím účinným doplňkem.

Operativní léčba

V některých případech, s výskytem skvrnitého špinění, je indikována urgentní chirurgická léčba..

V případě nefunkčního děložního krvácení se používá terapeutická a diagnostická kyretáž děložní dutiny.

Schéma a taktika léčby pacientů se slabým výtokem namísto menstruace v klimakterických a premenopauzálních obdobích je zaměřena na odstranění příčin krvácení. Chirurgická léčba u žen se zhoubnými nádorovými procesy endometria, myometria, vaječníků.

Excize ektopických gynekologických patologií (nádory, cysty, ektopické uzliny fibroidů) se provádí hysteroskopií v anestezii.

Po operaci je léčba předepsána pomocí hormonálních látek ke stabilizaci funkce vaječníků. S rozvojem anemických stavů je kvůli prodlouženému krvácení nutná terapie ke zvýšení hladiny hemoglobinu. Při velké ztrátě krve lze předepsat infuzní terapii - transfuzi dárcovské krve, léky obsahující plazmu nebo hmotu erytrocytů. Efektivní pomocné metody pro eliminaci příznaků anémie, normalizaci menstruačního cyklu, zastavení děložního krvácení jsou:

 • komplexní vitaminová terapie,
 • fytoterapie,
 • apiterapie,
 • aromaterapie,
 • fyzioterapeutické postupy.

Prevence

Aby se předešlo komplikacím způsobeným slabým výtokem místo menstruace,

je nutné přijmout preventivní opatření:

 • pravidelné návštěvy gynekologa,
 • procházky pod širým nebem,
 • mírná fyzická aktivita,
 • kontrola váhy,
 • stabilizace emočního stavu,
 • vyhýbání se stresovým situacím,
 • relaxační techniky (barevná terapie, meditace),
 • správná výživa.

Předpověď

Důvodem, který způsobí, že se místo menstruace objeví jen řídký výtok, je nejčastěji nedostatek pohlavních hormonů nebo endometriální patologie. Se skrovnou menstruací jsou možné následující komplikace:

 • vývoj sekundární amenorey,
 • ztráta plodnosti,
 • potrat,
 • mimoděložní těhotenství,
 • snížená sexuální touha.

Všem těmto důsledkům se lze vyhnout, pokud v případě hypomenorey okamžitě vyhledáte lékaře, abyste zjistili příčinu, která způsobila patologické příznaky. Prognóza skromného výtoku místo menstruace je ve většině případů příznivá, pokud byla provedena odpovídající adekvátní léčba.

Spoluautorem tohoto článku byla MUDr. Laura Marusinec. Dr. Marusinets je pediatr z Wisconsinu, který je držitelem certifikátu. Vystudoval Medical College of Wisconsin School of Medicine v roce 1995.