Postinor: krvácení po užití

Podle oficiálních pokynů je krvácení po podání přípravku Postinor klíčem k úspěšnému účinku léku. Lék patří k postkoitální antikoncepci, jedná se o nejslavnější a dlouho osvědčený lék v SNS. Abyste zabránili nástupu nežádoucího početí, musíte po pohlavním styku vypít pilulky do tří dnů. V budoucnu po přiděleném období na přijímání finančních prostředků nezáleží. Aktivní aktivní antikoncepční látkou je gestagen - levonorgestrel. Syntetické gestageny a jejich strukturně podobné hormony ovlivňují změnu sliznice endometria, což znemožňuje implantaci. Embryo se nemůže připojit ke stěně dělohy, v důsledku čehož zemře. Syntetický progestogen přenáší endometrium ze sekreční fáze do proliferativní fáze, která zajišťuje rychlý příchod menstruačního krvácení, které trvá přibližně stejně jako normální menstruace, i když existují individuální rozdíly, protože každý organismus reaguje na látku svým vlastním způsobem. V každém případě dojde k hormonálnímu selhání, po kterém se v průběhu času obnoví sexuální funkce ženy. Mnoho dívek se obává otázek: kolik dní začne krvácení po užití postinoru a také jaké by měly být normální skvrny po postinoru, jaká je norma a kdy navštívit lékaře?

Pokud by po Postinoru byla krev

Může postinor způsobit krvácení? Ano, levonorgestrel vyvolává v ženském těle účinky podobné menstruaci. Po jeho použití dojde k odmítnutí vrstvy endometria, což znamená, že brzy začne menstruace. Podle výrobce budou krevní sraženiny uvolňovány 3 až 6 dní po konzumaci. V tomto případě, pokud vše proběhlo dobře, je v tomto časovém období po postinoru malé množství hnědého výtoku, což naznačuje, že došlo k umělé menstruaci. Pokud nedojde k krvácení, pak stojí za to počkat o něco déle, mohou začít za 7-8 dní, odchylka od pokynů na pár dní není vůbec kritická. Pokud po použití drogy ve všech uvedených obdobích nezačalo špinění, je to vážný důvod konzultovat s lékařem, aby zkontroloval stav těla pomocí ultrazvuku.

Proč po postinoru nedochází ke krvácení

Je třeba vzít v úvahu všechny možné důvody absence menstruace:

 • Pozdní použití drogy po třech dnech, kdy již došlo k navázání embrya
 • Těžké hormonální poruchy
 • Užívání léku na pozadí jiných hormonálních látek
 • Lék nefungoval.

Bohužel, pokud uplynul více než týden a stále neexistuje žádné měsíční období, pak s největší pravděpodobností léčba nefungovala a musíte co nejdříve navštívit lékaře. Po návštěvě gynekologa je bezpodmínečně nutné darovat krev ke stanovení hladiny chorionického gonadotropinu v těle. Vysoký počet hormonů a přítomnost připojeného embrya v děloze, které je viditelné na ultrazvuku, je jasným znamením, že levonorgestrel nefunguje. K tomu dochází z důvodu předčasného užívání drogy nebo z důvodu její neplatnosti, protože žádný výrobce neposkytuje 100% záruku výsledku působení jeho produktu. Pokud přesto došlo k těhotenství, doporučuje se provést lékařský potrat nebo můžete dítě opustit, protože levonorgestrel významně neovlivňuje tělo vyvíjejícího se plodu.

Mimochodem, zajímavý fakt. Pokud hnědý výtok začne po podání postinoru, pak to také nezaručuje, že žena neotěhotněla, protože acyklický vaginální výtok není zárukou absence těhotenství. Pokud po použití léku již došlo k těhotenství, může dojít k mazání nebo dlouhodobému nepřetržitému výtoku s nečistotami krve. Jak dlouho trvá normální krvácení? Obvykle to trvá 3–10 dní, ale v některých případech může menstruace trvat až dva týdny včetně, protože dochází k hormonálnímu narušení a každý organismus na něj reaguje svým vlastním způsobem.

Jak zastavit krvácení, pokud to trvá

Rozmazání menstruace je jedna věc, protože ztráta krve je v tomto případě nevýznamná, ale když neustále proudí šarlatová krev a těsnění se musí měnit každé 3-4 hodiny a není tam žádný náznak zastavení, pak to znamená metroragii, kterou je třeba zastavit. V každém případě byste si měli domluvit schůzku s gynekologem, aby vám předepsal léky k obnovení hormonálních hladin (zpravidla jsou předepsány orální antikoncepce), ale dokud žena nedostane schůzku, můžete zkusit zastavit krev doma pomocí hemostatik.

Jaké nástroje lze použít:

 • Kyselina aminokapronová
 • Dicinon (etamsylát)
 • Tranexam.

Jaké látky by se neměly používat:

 • Vikasol
 • Ascorutin
 • Tinktura z vodního pepře
 • Extrakt z listů kopřivy.

Kyselina aminokapronová, stejně jako tranexam, může rychle eliminovat metroragie, protože obě přímo ovlivňují proces srážení krve. Tyto látky jsou kontraindikovány u osob s trombózou, sklonem k tvorbě krevních sraženin..

Dicinon (ethamsylát) je nejbezpečnějším hemostatickým činidlem na farmakologickém trhu a je nejméně pravděpodobné, že způsobí vedlejší účinky. Nástroj zastaví krvácení v kapilárách a rychle je uzdraví. Etamsylát významně neovlivňuje ukazatele srážení krve a současně pomáhá velmi rychle. Po užití pilulek se účinek rozvíjí po několika hodinách a po injekcích po 10-15 minutách.

Vikasol je syntetický ve vodě rozpustný analog vitaminu K. rozpustného v tucích. V našem těle je vitamin K syntetizován v dostatečném množství za podmínek normální zdravé mikroflóry. K porušení střevní mikroflóry dochází obvykle v důsledku zneužívání antibiotik. Pokud žena netrpí dysbiózou, je nepravděpodobné, že by v jejím těle byl nedostatek vitaminu K. Pokud užije vikasol, pak se účinek neobjeví dříve než za 8-24 hodin a pokud není nedostatek vitaminu, pak výsledek užívání drogy nemusí být vůbec přijít, ale je docela možné vydělat si riziko hyperkoagulace nebo krevní sraženiny.

Ascorutin je neškodný vitaminový přípravek na bázi bioflavonoidu rutinu a kyseliny askorbové. Nemá žádné vedlejší účinky, doplňuje nedostatek vitaminu C, posiluje cévní stěny, ale zde končí jeho pozitivní účinky. Příjem askorutinu, i ve velmi velkém množství, metroragii nezastaví, i když nepřinese mnoho škody. Ve vážných situacích je použití zbytečné.

Tinktura z vodního pepře a výtažku z listů kopřivy - bylinné hemostatické přípravky jsou dobré pro drobné poruchy, pokud se stane patologický stav vážný, nelze se vzdát pouze bylin.

Co může lékař předepsat k normalizaci cyklu? Je možné užívat orální antikoncepci, která uvede vaječníky do spánkového stavu. V závislosti na individuálních charakteristikách konkrétního pacienta, antiandrogenní perorální antikoncepce čtvrté generace na bázi drospirenonu, cyproteronu nebo chlormadionacetátu (Yarin, Jess, Chloe, Klayra), COC třetí generace bez androgenních vedlejších účinků na základě gestodenu, desogestrelu, dienogestu (lindinet, Regulon, Novinet, Janine) nebo OK druhé generace založené na stejném levonorgestrelu (tri-regol, rigevidon, microginon, tricvilar).

Jaký výboj by měl být normální

Normálně je po podání úvodní dávky levonorgestrelu výtok hnědý, je jich málo, intenzita je mírná, jsou silné. Tmavě hnědá barva je způsobena směsí hlenu a malého množství krve. Nástup výtoku je doprovázen mírnou malátností celého organismu, často je pozorována slabost, podobně jako nástup příchodu skutečné menstruace. Tmavé sraženiny se šarlatovými nečistotami často naznačují, že levonorgestrel byl užíván ve druhé fázi cyklu a začala pravidelná období. Syntetické gestageny mohou posunout fyziologický cyklus a ovlivnit datum nástupu menstruace.

Malé množství menstruačního krvácení je normální. Po týdnu se doporučuje provést test indikátorů hladin chorionického gonadotropinu, aby se zajistilo, že nedošlo k početí. Doporučuje se také provést těhotenský test před užitím tablet, abyste se ujistili, že žena již není těhotná. V některých případech způsobuje postkoitální antikoncepce komplikace v průběhu těhotenství. Existuje riziko potratu, metroragie, odtržení placenty. Pokud se žena po použití protipožární antikoncepce něčeho obává, doporučuje se poradit se s lékařem.

Nežádoucí účinky a kontraindikace pro použití

Je kontraindikováno užívat léky mladší 16 let, stejně jako v případě individuální nesnášenlivosti účinné látky ve složení.

Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou zvracení nebo nevolnost po použití. Mezi další méně časté nežádoucí účinky patří závratě, migréna, silné bolesti hlavy, průjem, táhnutí nebo ostré bolesti v podbřišku, metroragie, snížený výkon, zvýšená únava, hormonální nerovnováha..

Lze pozorovat nejméně časté nežádoucí účinky na kůži: akné, kopřivka, různé alergické reakce, dysmenorea, svědění, bolest pánve, otoky obličeje, metabolické poruchy. Metabolické poruchy se často odrážejí ve výkyvech tělesné hmotnosti. Aby se minimalizovalo poškození těchto léků, neměly by se používat častěji než jednou za 3-4 měsíce..

Co říká hnědý výtok po Postinoru?

Možná v životě každé ženy došlo k nechtěnému a nechráněnému pohlavnímu styku a těhotenství není vždy požadovaným výsledkem. Pokud nebylo možné se předem postarat o způsoby ochrany, přijdou na pomoc prostředky „nouzové antikoncepce“. Jsou navrženy tak, aby zabránily početí po ustanoveném pohlavním styku. K tomu zpravidla dochází v důsledku uměle vyvolaného hormonálního narušení, ke kterému dochází v důsledku zavedení určitých hormonů nebo látek podobných hormonům do těla pomocí léků. Jednou z těchto kontraceptiv s okamžitým účinkem je Postinor.

V 95% případů jeho správného použití má lék účinný účinek na prevenci nežádoucího těhotenství. Použití tohoto nástroje má však řadu kontraindikací a vedlejších účinků. Zástupkyně žen si ve většině případů všimnou hnědého výtoku po užití přípravku Postinor. Tento článek řekne, zda se jedná o patologii nebo přírodní jev.

Analogy léčiv, srovnání bezpečnosti a komplikací

Lék má progestogenní, antiestrogenní a antikoncepční vlastnosti, proto funguje ve třech směrech:

 • blokuje výstup již zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodů, v důsledku čehož nedojde k oplodnění spermatem;
 • v případě ovulace a oplodnění neumožňuje oplodněné vajíčko implantovat do stěn dělohy změnou složení endometria, v důsledku čehož se uvolní a vajíčko se k němu nemůže připojit;
 • mění složení hlenu děložního hrdla, v důsledku čehož se stává viskózním, rychlost spermií klesá, nemohou pronikat do děložní dutiny, proto nedochází k procesu oplodnění.

Pokud je oplodněné vajíčko přesto připojeno ke stěnám dělohy, lék se stává neúčinným.

 • alergické reakce - vyrážka, svědění, Quinckeho edém;
 • obecné příznaky - nízká horečka, zimnice, pocení, pocit tepla, slabost, letargie, bolest v podbřišku;
 • ze zažívacího systému - nevolnost, zvracení, porucha stolice (průjem);
 • z orgánů centrálního nervového systému - bolesti hlavy, závratě, podrážděnost;
 • z reprodukčního systému - intermenstruační krvácení, překrvení mléčných žláz, jejich bolestivost, výskyt výtoku při stlačení bradavek, u dívek, které užívaly Postinor, může být zpoždění menstruace 5-7 dní, může se také objevit amenorea - absence menstruace, která v budoucnu může vést k neplodnosti;
 • hormonální poruchy - vlasy mužského typu (vzhled vousů);
 • porušení metabolismu sacharidů a tuků (tělesná hmotnost se může snížit nebo zvýšit);
 • zvýšená pravděpodobnost vzniku mimoděložního těhotenství.

Při hodnocení důsledků Postinoru mnoho žen opouští negativní recenze, protože droga musí být užívána velmi opatrně.

Ukončení těhotenství Přípravek "Postinor" je kontraindikován u řady nemocí a stavů těla. Mezi hlavní patří:

 • onemocnění jater a žlučových cest se zhoršenou funkcí (selhání jater) v důsledku skutečnosti, že játra metabolizují hormon;
 • věk dívek do 16 let - kvůli negativnímu dopadu na tvorbu ženského hormonálního systému;
 • těhotenství - kvůli negativnímu účinku na plod;
 • období laktace - kvůli vysoké pravděpodobnosti vstupu do mateřského mléka a vystavení dítěti;
 • individuální citlivost na účinné a pomocné látky;
 • děložní krvácení neznámého původu - kvůli prodloužení jejich trvání;
 • jakékoli infekční nemoci urogenitálního systému (zejména mluvíme o genitálním oparu);
 • porušení enzymatické aktivity gastrointestinálního traktu, když je narušen proces absorpce glukózy, galaktózy;
 • rakovina jakéhokoli orgánu - kvůli pravděpodobnosti zrychlení růstu nádoru a výskytu metastáz;
 • narušení činnosti oběhového systému, když existuje tendence ke zvýšené trombóze;
 • Crohnova choroba - v důsledku snížení absorpce a asimilace léku a v důsledku toho snížení účinnosti léku;
 • peptický vřed žaludku a dvanáctníku - kvůli vysoké pravděpodobnosti žaludečního krvácení.

Lék je dostupný ve formě tablet. Levonorgestrel je léčivá látka, která je umělým progestogenem (analog progesteronu, pouze syntetický).

Jako další látky obsahuje kompozice:

 • kukuřičný a bramborový škrob;
 • mastek;
 • stearan hořečnatý;
 • oxid křemičitý;
 • monohydrát laktózy.

K dosažení požadovaného účinku postačují pouze dvě tablety, užívané přísně podle pokynů. Do 12-72 hodin jedna a po 12 hodinách druhá. Pokud dojde ke zvracení během prvních tří hodin po požití, musíte pilulku znovu užít.

Postinor (recenze a důsledky naznačují, že lék lze užívat jakýkoli den, bez ohledu na cyklus) je indikován k přijetí až po předběžném vyloučení možného těhotenství (což je docela možné, pokud jsou měsíční období nepravidelná), ale ne častěji než jednou během cyklu. Jinak se riziko krvácení a krvácení zvyšuje..

Schéma užívání léku Postinor a jeho analogu.

Před zahájením menstruace musíte používat bariérovou antikoncepci, například kondom nebo krční čepici. Nedoporučuje se užívat tento lék současně s léky, které podporují indukci enzymů v játrech, protože v tomto případě se metabolismus účinné látky zrychluje.

Například topiromat, amprenavir, tretinoin, lansoprazol a také léky obsahující ampicilin, tetracyklin, rifabutin a barbituráty významně snižují účinnost přípravku Postinor..

Tento lék ovlivňuje koncentraci účinných látek v krvi, mění ji a podle toho účinnost léků zaměřených na úpravu hladiny cukru v krvi, antikoagulancia a glukokortikosteroidy. Při užívání léků obsahujících levonorgestrel existuje riziko zvýšené toxicity cyklosporinu v důsledku potlačení metabolických procesů.

Existují pouze dva důvody, proč byla droga neúčinná a došlo k nechtěnému těhotenství:

 • tablety byly vzaty příliš pozdě;
 • pilulky byly vzaty, když již došlo k oplodnění.

Mechanismus účinku je následující: účinné látky léčiva, které se dostávají do těla, pomáhají potlačovat ovulaci a způsobovat změny v endometriu dělohy, zabraňující implantaci vajíčka a jeho vylučování z těla vznikem hojného krvavého výtoku.

Zjistěte, zda lék fungoval nebo ne, tj. zabránit těhotenství nebo ne, před nástupem menstruace neexistuje žádný způsob. U ostatních, pokud lék účinkoval, může dojít k bolesti hlavy, nevolnosti, bolesti v podbřišku, krvavému výtoku z pochvy, selhání cyklu.

Léky, které obsahují stejnou účinnou látku, levonorgestrel, jsou Microlut a Escapel. Obsah účinné látky v přípravku Microlute je 0,03 mg, na rozdíl od přípravku Postinor, jehož obsah je 0,75 mg. Proto lze Microlut používat systémově jako antikoncepci a Postinor jednorázově, pouze v naléhavých případech.

Microlut se užívá každý den, striktně ve stejnou dobu, 1 tableta. Dražé v balíčku jsou distribuovány podle stupnice kalendáře. Blister je navržen na 36 dní. Kontraindikace jsou stejné jako v přípravku Postinor, stejně jako rakovina endometria nebo prsu, diabetes mellitus, vaskulární onemocnění.

K vedlejším účinkům se přidává také depresivní stav, nesnášenlivost kontaktních čoček a změny vaginální sekrece. Postinor (recenze a důsledky jsou dostatečně podrobně popsány na internetu) má kompletní analogii - Escapel. Má stejné indikace, kontraindikace a vedlejší účinky.

Obsah účinné látky je 1,5 mg, takže se užije pouze 1 tableta. Ti, kteří se uchylují k takové antikoncepci bez lékařského předpisu, často věří, že Escapel je bezpečnější než Postinor. I když je účinek tohoto konkrétního léku na ženské tělo stále velmi málo studován.

Gynekologové poznamenávají, že situace, kdy je nutná nouzová antikoncepční pomoc - nechráněný pohlavní styk, přetržení nebo vyklouznutí kondomu, problém se spirálou, nejsou vzácné. Lékaři doporučují přípravek Postinor jako nejspolehlivější prostředek, který při vstupu do těla zvyšuje viskozitu hlenu děložního hrdla, což brání spermatu ve vstupu do dělohy..

Kromě toho má lék tu vlastnost, že zpomaluje ovulaci a mění vlastnosti děložních stěn, což znemožňuje připojení vajíčka. Lékaři-gynekologové doporučují užívat lék přísně podle pokynů, dodržovat dávkování a načasování přijetí. Nouzovou antikoncepci nepoužívejte více než jednou za 6 měsíců.

Obecně platí, že podle pokynů a všech doporučení je droga relativně bezpečná, ale lékaři zdůrazňují, že tolerance závisí na vlastnostech ženského těla, jejím obecném zdraví a přítomnosti souběžných onemocnění.

Odborníci jsou jednomyslní v názoru, že je lepší se k této metodě prevence nechtěného těhotenství vůbec uchýlit, ale pokud se tak stane, že neexistuje jiné východisko, bude Postinor tou nejlepší volbou. Před použitím byste se však měli zeptat svého lékaře na následky a přečíst si recenze..

Postinorovo působení na ženské tělo

Díky účinné látce Postinor:

 • inhibuje ovulační proces;
 • mění strukturu endometria, aby se zabránilo připojení hotového vajíčka;
 • zvyšuje viskozitu cervikální tekutiny, aby se zabránilo pohybu spermií.

Lék znemožňuje implantaci plodu. Embryo se nedokáže připojit ke stěnám dělohy a zemře. Účinnost léku je způsobena skutečností, že lék pomáhá změnit endometrium.

Bez ohledu na fázi cyklu tento lék zvyšuje hlen v cervikálním kanálu a zvyšuje jeho hustotu. Tím se zabrání tomu, aby spermie dosáhly svého cíle.

Lék se užívá bez ohledu na fázi cyklu. Hlavní věcí je nejprve se ujistit, že neexistuje těhotenství..

Účinnost přípravku Postinor přímo souvisí s přítomností velké dávky levonorgestrelu v přípravku. Jedná se o syntetický hormon, který je analogický s gestagenem. Lék snižuje pravděpodobnost početí.

Před užitím se vždy poraďte se svým lékařem

Účinnost léčby je asi 97%. Tohoto ukazatele je dosaženo pouze tehdy, pokud je léčba užívána první den po nechráněném pohlavním styku. Při použití Postinoru druhý den se toto číslo sníží přibližně o 20%.

Při používání léku je důležité dodržovat pokyny. Musíte se předem poradit s lékařem. Obvykle po užití pilulek dochází ke krvácení, což naznačuje úspěch léčby. To však neplatí vždy..

Krvácení po pilulkách je neplánovaná menstruace, která je uměle způsobena. Tento příznak není nebezpečný. Je důležité věnovat pozornost doprovodným projevům..

 • Ať už je výtok doprovázen bolestmi břicha, nevolností nebo závratěmi
 • jsou kromě krve ještě nějaké jiné sekrece, například pěnivý;

Nevolnost po podání přípravku Postinor může být znepokojujícím příznakem

 • zda je výtok intenzivní;
 • kolik po užití léku došlo k výtoku.

Krvácení by mělo připomínat normální menstruaci. Neexistují žádné náhlé výkyvy nálady. Takové propuštění je 3-8 dní.

V případě jakýchkoli alarmujících projevů byste se měli poradit s lékařem. To pomůže předcházet komplikacím..

Krvácení obvykle začíná po průměru 5 dnů po požití. Obvykle to trvá jako pravidelné období. Zřídka trvá výtok až dva týdny.

Trvání a načasování krvácení jsou ovlivněny:

 • přijatá dávka léku;
 • fáze menstruačního cyklu;
 • věk ženy;
 • pravděpodobné gynekologické patologie;
 • hormonální stav.

Absence krvácení také není odchylkou. Pravděpodobné důvody tohoto stavu zahrnují:

 • pozdní příjem léku, když se embryo již připojilo;
 • významné hormonální narušení;
 • užívání léku spolu s jinými hormonálními pilulkami.

Krev může chybět, pokud již těhotenství proběhlo a lék je neúčinný. Asi týden po léčbě je vhodné provést rychlý test. Poté můžete podstoupit analýzu hCG.

Pokud se krvácení neobjeví do 7 dnů, poraďte se s lékařem, abyste zjistili, jak léčba fungovala. Je také třeba připomenout, že špinění po použití drogy není zárukou účinnosti drogy..

Výtok po Postinoru má obvykle hnědý odstín. Objem je malý a konzistence je hustá. Skládají se z hlenu s malým množstvím krve. Krvácení vyvolává všeobecné zhoršení blahobytu.

Maximální doba vybíjení je 2 týdny. Při delším trvání vyhledejte pomoc od svého gynekologa.

Tmavá šarlatová tekutina se sraženinami potvrzuje nástup menstruace. Vaše menstruace mohou být skrovná. Jasná barva krvácení je alarmujícím příznakem, který musí být konzultován lékařem. Označuje narušení endokrinního systému a hormonální nerovnováhu.

S patologickým krvácením je žena okamžitě hospitalizována. Lékaři usilují o eliminaci vedlejších účinků léku. Je nutné dodržovat všechna doporučení.

Přípravek Postinor by se neměl užívat, pokud existují kontraindikace. Omezení léčby zahrnují:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • poruchy v práci žlučníku;
 • krevní sraženiny v tepnách.

Pokud existují kontraindikace, je přísně zakázáno užívat léky..

Droga má vedlejší účinky. Možné příznaky, které se objeví po použití léku, zahrnují:

 • poruchy v zažívacím traktu;
 • zvýšená citlivost v bradavkách;
 • příznaky alergické reakce.

V případě nežádoucích účinků se poraďte s lékařem o výběru léků pro symptomatickou léčbu.

Tento lék a jeho analogy (Microlut, Escapel atd.) Jsou charakterizovány trojitým mechanismem účinku. Léčivá látka přípravku Postinor je umělý analog hlavního hormonu těhotenství - progesteronu - levonorgestrelu, obsaženého v přípravku ve velkém množství (0,75 mg).

Díky svému působení na tělo Postinor blokuje nebo oddaluje ovulaci, brání uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu, zabraňuje oplodnění vajíčka spermiemi, čímž zvyšuje hustotu cervikálního hlenu, aby se zabránilo vniknutí spermií do děložní dutiny, a mění obvyklou strukturu endometria ženy, která je lemována znemožnění implantace.

V jaké formě se lék vyrábí?

Tento lék je dostupný v jedné formě - tabletované. Tablety oválného tvaru bílé nebo mléčné barvy. Jedna tableta obsahuje 0,75 mg účinné látky - levonorgestrel - umělý hormon a další další látky (oxid křemičitý, stearan hořečnatý, mastek, kukuřičný škrob, bramborový škrob, monohydrát laktózy). Jedna krabička obsahuje jeden blistr obsahující dvě tablety.

Přijímá se pouze v případech, kdy byl pohlavní styk vynucen a nechráněn, nebo když byl kondom mechanicky poškozen, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství. Nedoporučuje se neustále užívat tento lék, protože jeho negativní účinek na tělo vede v budoucnu k hormonálním změnám a ohrožuje neplodnost, která není příliš léčitelná.

Zvláštní indikací pro užívání léku je přítomnost pravidelného menstruačního cyklu. Přípravek Postinor je zakázán pro ženy s jakýmkoli onemocněním jater nebo žlučníku, přecitlivělostí na kteroukoli složku léčiva, dědičnými chorobami (malabsorpce glukózy a galaktózy, nedostatek laktázy, intolerance laktózy).

Důrazně se nedoporučuje používat tento lék v dospívání, kdy se pouze stanoví hormonální pozadí, protože Postinor může způsobit nenapravitelné poškození tvorby hormonálního systému dívky.

Je kontraindikováno používat Postinor častěji než jednou za 3–6 měsíců, protože časté užívání tohoto léku zvyšuje riziko vzniku ovariální dysfunkce, která může vést k neplodnosti. Nepoužívejte Postinor pro těhotné a kojící ženy.

Postinor (recenze a důsledky se liší v závislosti na zdravotním stavu ženy) se používá, když je nutná nouzová antikoncepce (koit bez ochrany, nespolehlivost použité antikoncepční metody). Účinnost závisí na době, po kterou byla přijata.

Čím později bude pilulka přijata, tím méně účinná bude. Pokud již došlo k implantaci vajíčka, nemá smysl jej odebírat. Hraje také roli v tom, v jakém intervalu cyklu došlo k pohlavnímu styku - pokud před ovulací, tj. Kdy je nejvyšší šance na otěhotnění, lék začne účinkovat.

Postinor není jmenován, pokud:

 • existují alergické reakce na jednu ze složek léku;
 • pacient nedosáhl věku 16 let;
 • během těhotenství;
 • během kojení. Pokud je třeba lék stále užívat, měla by být laktace zastavena po dni po užití pilulek;
 • v případě závažného onemocnění jater;
 • v případě intolerance laktózy (přípravek obsahuje monohydrát laktózy);
 • pokud máte Crohnovu chorobu;
 • pokud máte problémy s gastrointestinálním traktem;
 • s onemocněním jater;
 • pokud má pacient žloutenku.

Nežádoucí účinky užívání přípravku Postinor

Aby se minimalizovala pravděpodobnost těhotenství, mohou ženy užívat různé léky, včetně nouzové antikoncepce, mezi něž patří i Postinor. Je ve značné poptávce, ačkoli jeho příjem někdy způsobuje určité potíže a nepříjemnosti. Ženy se obávají zejména zpoždění po Postinoru (jako v těhotenství) nebo naopak příliš silného krvácení.

Přípravek Postinor je perorální kontraceptivum určené pro nouzové použití bezprostředně po ukončení pohlavního styku (postkoitální). Je k dispozici ve formě tablet balených po 2 kusech ve speciálních blistrech, které jsou umístěny v lepenkové krabici. Příprava také přichází s podrobnými pokyny..

Hlavní účinnou látkou přípravku Postinor je levonorgestrel, který je obsažen v každé tabletě v množství 750 μg. Zahrnuty jsou také pomocné látky.

Účinnost

Nejlepší je, když první pilulku Postinor užijete ihned po nechráněném pohlavním styku. Největší přípustný časový interval mezi těmito dvěma událostmi je 72 hodin. Po první tobolce musíte udržovat interval 12-16 hodin, poté užijte druhou tabletu.

Pokud je dodržena výše uvedená posloupnost akcí, je tato nouzová antikoncepce nejúčinnější a brání nejméně 95% nechtěných těhotenství.

Pokud však již bylo oplodněné vajíčko implantováno do nitroděložního endometria, stává se „Postinor“ zbytečným.

Účinnost antikoncepce se znatelně sníží, pokud žena současně vezme:

 • Oxkarbazepin;
 • „Ampicilin“;
 • Rifampicin;
 • "Tetracyklin";
 • barbituráty;
 • antikoagulancia;
 • hypoglykemické látky.

Postinor můžete používat maximálně 2krát ročně. Je-li vyžadována pravidelná ochrana před pravděpodobným otěhotněním, měly by být použity jiné prostředky a zvolit je společně s gynekologem.

Drogová akce

Postinor začne pracovat poté, co se rozpustí ve střevech. Účinek trvá dalších 24 hodin. Pod vlivem antikoncepčních pilulek se u ženy vyvine silné intermenstruační krvácení, které by mělo začít během prvního týdne od okamžiku, kdy byla droga podána.

To vše je způsobeno působením levonorgestrelu, který vyvolává silné hormonální uvolňování a inhibuje motorickou aktivitu děložních svalů. Přesná povaha účinku léku však bude záviset na tom, během které fáze menstruačního cyklu se používá:

 1. Před ovulací. Přípravek "Postinor" vyvolává inhibici procesu zrání vajíčka nebo působí na stěny folikulu, což vede k jejich zhutnění a brání uvolňování oocytů do vejcovodu.
 2. Po ovulaci. Použití léku vede ke změně struktury endometria, v důsledku čehož je oplodněné vajíčko odmítnuto. Výsledkem je vznik potratového efektu.

Během kterékoli fáze cyklu antikoncepční prostředek zvyšuje viskozitu hlenu v cervikálním kanálu, což zabraňuje pronikání spermií do vajíčka.

V případě, že do 4 hodin od okamžiku užívání drogy žena zvrací, měli byste okamžitě vypít další pilulku, jinak se úroveň účinnosti antikoncepce znatelně sníží.

Když lék úplně přestane fungovat (k tomu dojde během 2-5 dnů od okamžiku jeho použití), dochází k výraznému snížení hladiny hormonů, což vede k těžkému krvácení. V tomto případě bude nástup normální menstruace podle obvyklého rozvrhu, i když existují malé odchylky..

Účinek na tělo

Při používání přípravku "Postinor" můžete nejen dosáhnout požadovaného výsledku v podobě ochrany před těhotenstvím, ale také pocítit nepohodlí z řady vedlejších účinků vyplývajících z účinku antikoncepce na tělo jako celek.

Nejčastěji u žen užívajících drogu:

 • bolest žaludku (jeho spodní část);
 • nauzea, zvracení, průjem;
 • menstruační cyklus je zmatený (málo měsíční nebo acyklický, tj. nepravidelný výtok);
 • bolest hlavy a závratě;
 • práce trávicího traktu je narušena;
 • bradavky se stávají citlivějšími;
 • objeví se krvavý výtok z dělohy;
 • hrudník je hrubý a bolavý;
 • jsou pozorovány alergické reakce.

V případě překročení stanovené dávky se všechny projevy z tohoto seznamu výrazně zvýší. Vzhledem k tomu, že pro tento lék neexistuje žádná antagonistická látka, je léčba symptomatická.

nedávno jste konzumovali alkohol;

 • onemocnění ledvin nebo jater;
 • nedostatek laktózy;
 • nesnášenlivost laktózy nebo jiných složek léčiva;

Přípravek "Postinor" se doporučuje používat s extrémní opatrností u patologií žlučovodů a jater, během kojení, s Crohnovou chorobou.

Výskyt zpoždění v užívání tohoto činidla je obvykle spojen s významným hormonálním nárůstem užívání syntetické drogy. Bezpečnost reprodukční funkce ženy bude možné zaručit, pouze pokud budou pilulky znovu užívány nejdříve po 6 měsících.

Je také třeba mít na paměti, že zpoždění může být vyvoláno nejen drogou, ale také přítomností chronických onemocnění (zejména gynekologických) u ženy.

Mírné objemové krvácení, které se objeví po užití léku, je považováno za zcela normální. Měly by začít do týdne od okamžiku, kdy tablety vstoupí do těla. Aktivnější krvácení lze pozorovat, pokud se doba působení léku shoduje s nástupem menstruace.

U žen po porodu je krvácení obvykle silnější a trvá o 2-3 dny déle než v jiných případech. Pokud po 10 dnech nekončí a dívka se cítí slabá, závratě a dušnost, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Výboje po „Postinoru“ mohou být charakterizovány přítomností hnědé barvy, ale neměli byste si s tím dělat starosti.

Pokud má výtok růžový odstín, může to znamenat přítomnost zánětlivých procesů, proto se v takových případech doporučuje okamžitě kontaktovat gynekologa.

Je zakázáno používat Postinor během těhotenství nebo dokonce v případě podezření na něj..

V případech, kdy po užívání léku stále dochází k těhotenství, měli byste určitě navštívit gynekologa a konzultovat s ním další kroky.

Je však třeba mít na paměti, že v průběhu mnoha studií nebyl identifikován žádný teratogenní (ovlivňující embryonální vývoj) účinek na plod.

Pokud týden po aplikaci přípravku "Postinor" žena stále táhne dolní část břicha a objeví se bolest (spolu s tím může "rozmazat" trochu uprostřed cyklu), měli byste okamžitě konzultovat odborníka, abyste vyloučili mimoděložní těhotenství.

Je třeba mít na paměti, že s touto variantou vývoje plodu bude výsledek speciálního testu negativní, proto není možné identifikovat patologii sami. Tato situace je považována za obzvláště nebezpečnou, protože v případě mimoděložního početí je jediným způsobem léčby terapie ukončení těhotenství v rané fázi. Jinak bude ohrožen život ženy.

Během laktace lze lék použít, ale po jeho podání musíte přerušit krmení na 24 hodin.

Recenze

Po Postinoru bylo pro mě docela těžké obnovit normální cyklus. Ale zvládl svůj úkol, těhotenství nepřišlo, všechno fungovalo. Žádné další nežádoucí účinky jsem nezažil, takže si myslím, že pro jednorázové použití v nouzových situacích je to docela vhodné.

Poté, co se vyvinula "Postinor" kandidóza (drozd). Nejprve šlo všechno tak, jak má: vzal jsem jednu pilulku, po 12 hodinách druhou, třetí den jsem začal něco jako menstruace.

Gynekolog řekl, že šokové dávkování účinné látky v léku jednoduše narušilo mé vlastní hormonální pozadí a nyní se budu muset snažit jej obnovit.

Užíval jsem drogu přísně podle pokynů. „Postinor“ mi pomohl, zatím nevidím žádné vedlejší účinky. Ale i když se objeví, pak je tato možnost stále lepší než možný potrat..

Od této chvíle je zřejmé, že bezohledné užívání přípravku Postinor může vést k vážným zdravotním problémům. Proto musí být možnost jeho použití projednána s gynekologem..

Závěr

„Postinor“ lze zakoupit v lékárně, potřebujete pouze lékařský předpis. Jeho cena je přibližně 350 rublů. Je nutné použít drogu pouze před datem exspirace, které musí být uvedeno na obalu. Pokud se u vás vyskytnou nepříjemné příznaky spojené s užíváním tablet, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem.

Postinor je běžný lék pro nouzovou antikoncepci a prevenci nechtěného těhotenství..

Aktivní složka léčiva umožňuje blokovat pohyb spermií do děložní dutiny. Hormon po požití často způsobuje sekreci ve formě krve.

Tento příznak je často považován za normu, ale v některých situacích může vyžadovat léčbu pod dohledem gynekologa.

Popis léku

Postinor je hormonální lék. Používá se k zabránění početí. V důsledku působení složek látky se procesy početí zpomalují. Kromě toho se cervikální tekutina stává viskóznější, v tomto ohledu se spermie nebudou moci pohybovat, v důsledku čehož klesá šance na otěhotnění..

Lék je nejúčinnější, pokud se užívá během prvních 24 hodin po nechráněném pohlavním styku. Můžete pít první tři dny, ale čím později to vypijete, tím méně je pravděpodobné, že se koncepci vyhnete. Takže když se vezme druhý den, lék je účinný v 85%, třetí - méně než 60%.

 1. Měsíčně poté, co může být přípravek "Postinor" odložen až na jeden týden (v případech, kdy uplynuly více než dva týdny a menstruace nezačala, měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, protože to může naznačovat těhotenství nebo být důsledkem negativního účinku samotného léku na ženské tělo), někdy se objevuje amenorea - absence menstruace, která vede k neplodnosti;
 2. Těžké děložní krvácení, což je signál pro doporučení do nemocnice.

Krvavé problémy

Bohužel není možné přesně předpovědět, kdy žena po užití tohoto léku začne menstruovat. Faktem je, že se to u každého pacienta děje úplně jiným způsobem. Někteří již mají špinění po několika dnech po užití přípravku Postinor, zatímco jiní mají menstruaci právě včas a existují ženy, které čelí velkým zpožděním.

Nejprve by se žena měla ujistit, že droga dělá svou práci. V tomto ohledu se doporučuje začít těhotenským testem a nejlépe je darovat krev pro stanovení hormonu hCG. V případě, že je vyloučeno těhotenství, je třeba hledat důvody v hormonální nerovnováze, protože tento lék obsahuje šokovou dávku všech druhů prvků.

Míra a odchylky

Normálně je po použití léku Postinor krvácení hnědé. Za odchylku se považuje, když je krev po přípravku Postinor doprovázena příznaky, jako je slabost, dušnost. Pokud je výtok narůžovělý, žena má mimoděložní těhotenství.

Výskyt krvácení v důsledku použití takového léku je považován za zvláště nebezpečný. Faktem je, že během tohoto období se formují funkce ženských vaječníků..

Mělo by se také pamatovat na to, že Postinor je hormonální lék. Použití těchto prostředků je považováno za zásah do práce endokrinního systému. Tento lék by měl být používán s opatrností. Při užívání léku by měly být prováděny hormonální testy, které sledují reakci těla na hladinu exogenních hormonů.

Léčba

Hnědý výtok, který vznikl po užití přípravku Postinor, je eliminován různými způsoby - s přihlédnutím k povaze hlavní příčiny stavu.

Pokud je příznak způsoben neúplným potratem, je pacientka vyškrábána z děložní dutiny. Poté se ukáže výkon antibiotické terapie, je nutné užívat vitamíny, imunomodulátory.

Pokud se hnědý výtok objeví před menstruací, způsobí bolestivost a současně má pacientka gynekologické onemocnění - doporučují se NSAID. Nesteroidní protizánětlivé léky se podávají ve formě čípků, abyste se cítili lépe. Hlavní léčbou je antibiotická terapie, zavedení vitamínů, antispazmodika.

Mimoděložní těhotenství je ukončeno chirurgicky, předávkování drogami je eliminováno výplachem žaludku.

Jak to vzít?

Příjem přípravku "Postinor" se provádí co nejdříve po nechráněném pohlavním styku. Během prvních 48 hodin by měla být jedna tableta léku užívána perorálně, bez žvýkání, s trochou vody. 12-16 hodin po užití první pilulky musíte užít druhou, nejpozději však 72 hodin po pohlavním styku.

Pokud dojde ke zvracení během 2 až 3 hodin po užití léku, užije se další pilulka. Přípravek „Postinor“ lze použít v kterýkoli den menstruačního cyklu. Pokud dojde k nepravidelnosti menstruačního cyklu, musí být před užitím léku vyloučeno těhotenství. Je nežádoucí užívat lék více než jednou v jednom menstruačním cyklu.

Názory odborníků na tuto problematiku byly rozděleny na radikálně opačné. Někteří lidé si myslí, že krmení novorozence po užití drogy nestojí za to. protože levonorgestrel má tendenci přecházet do mateřského mléka matky. Jiní věří, že když se dítě dostane do těla s mlékem, droga mu nemůže ublížit, protože koncentrace je příliš nízká.

Studie v této oblasti ukázaly, že malá dávka léčiva skutečně proniká do mateřského mléka a dosahuje maximální koncentrace 3 hodiny po požití, ale nemá negativní vliv na dítě.

Pediatři však stále doporučují hrát na jistotu a převést dítě na umělé krmení po dobu 24 hodin po užití pilulek. Matka by zároveň neměla zapomenout pumpovat, aby si udržela laktaci..

Základní pravidla aplikace

Pít Postinor se doporučuje po „neúspěšném“ pohlavním styku, aby se zabránilo neplánovanému těhotenství.

Balení obsahuje dvě tablety. Oba budou muset být přijati. První - do jednoho dne (pak je pravděpodobnost antikoncepčního účinku téměř 100%). Pokud byla pilulka užívána až druhý den, pak šance na otěhotnění klesne na 85%. Třetí den bude pravděpodobnost 50 až 50%.

Druhá pilulka by měla být opilá po 12 hodinách, jinak nebude mít žádný antikoncepční účinek.

Tento lék má kontraindikace a negativní vedlejší účinky:

KontraindikaceVedlejší efekty
Dysfunkce jaterNevolnost, zvracení nebo průjem
Onemocnění žlučníkuKrvavé problémy
TěhotenstvíBolest prsou
Alergie na složky léčivaKreslení bolesti v projekci vaječníků
Dospívání (do 16 let)Bolest hlavy

Možné příznaky po užití léku:

 • potíže s dýcháním;
 • opakované zvracení;
 • otok na obličeji;
 • vyrážka na kůži;
 • silná bolest;
 • silné krvácení.

Pokud se objeví závažné nežádoucí účinky, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Jak přestat

Samostatně je třeba říci o tom, jak zastavit krev po Postinoru. K zastavení krvácení lékaři předepisují hemostatické látky, například Vikasol. Pokud dojde ke ztrátě velkého množství krve, dojde k transfuzi krevních náhražek. Často je pacientům předepsána transfuze určitých složek krve, například plazmy.

Pokud není možné podobný příznak zastavit pomocí léků, uchýlí se lékaři k chirurgickému zákroku. Žena má kyretáž, aby očistila dělohu z endometria.

Nadměrné vypouštění

Po přípravku Postinor často dochází k nadměrnému množství krvavého výtoku. To vůbec neznamená, že přišla menstruace. Faktem je, že výskyt krvavého výtoku po „Postinorovi“ dokazuje, že k početí nikdy nedošlo. Takovým výtokem je endometrium dělohy..

Kolik výtoku po „Postinoru“ je pozorováno? Mohou trvat 3–10 dní..

Po použití léku se menstruace často po určitou dobu zpozdí. Občas se může objevit silné krvácení. V této situaci musíte okamžitě kontaktovat lékaře..

Kdy použít Postinor?

Existuje řada menstruačních nepravidelností, při nichž je přísně zakázáno užívání drogy:

 • bohatá a prodloužená období;
 • špinění uprostřed cyklu;
 • hnědý výtok z cervikálního kanálu místo menstruace;
 • krvácení z děložní dutiny;
 • bolestivost během menstruace;
 • nepravidelný menstruační cyklus.

Přípravek Postinor se doporučuje používat pouze v naléhavých případech (znásilnění, roztržení kondomu, výhřez děložní spirály, vynechání perorální antikoncepce atd.). V zahraničí je možné jej zakoupit pouze na lékařský předpis, v Rusku se Postinor a jeho analogy prodávají ve veřejné doméně, což je ve skutečnosti důvodem častého zneužívání této drogy, což vede k problémům v ženské reprodukční sféře..

Pokud používáte Postinor v souladu s pokyny, s přihlédnutím ke všem vedlejším účinkům a kontraindikacím, zpravidla by to nemělo mít žádné vážné důsledky pro zdraví ženy, ne více než jednou za šest měsíců (nebo lépe obecně, zřídka). Pokud však zanedbáte pokyny a často používáte nouzovou antikoncepci bez konzultace s gynekologem, můžete velmi poškodit tělo až do vzhledu neplodnosti.

Přípravek Postinor se užívá v kterýkoli den menstruačního cyklu. Balení léčivého přípravku obsahuje 2 tablety, které je třeba konzumovat s přestávkou 12 hodin. Pro maximální účinek je třeba první pilulku užít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin.

Čím rychleji ho vypijete, tím menší je šance na nechtěné těhotenství. Druhá tableta se užije 12 hodin po první. Pokud do 2 hodin po užití přípravku Postinor zvracíte, je lepší užívání léku opakovat..

Doba transportu zralého vajíčka a jeho implantace do stěny dělohy trvá asi 5 dní, takže účinnost postkoitální antikoncepce velmi závisí na době přijetí po pohlavním styku. Pokud od okamžiku nechráněného kontaktu uplynuly více než 4 dny, nemá smysl pít Postinor, protože už nepomůže.

Nedodržení pokynů má s sebou mírné i velmi závažné následky. Jejich závažnost přímo závisí na celkovém zdraví ženy..

Mírné komplikaceTěžké komplikace
zvýšené nežádoucí účinkyovariální mrtvice
porucha smyčkyporuchy v práci vaječníků
přibývání na vázeporuchy štítné žlázy
zhoršení kůžesilné krvácení
hormonální nerovnováhamimoděložní těhotenství (mechanismus Postinorova vlivu na vývoj takového těhotenství je stále špatně pochopen. První příznaky se mohou objevit po několika týdnech nebo dokonce několika měsících. První příznaky jsou: krvácení, zhoršení celkového zdravotního stavu, zvracení, bolestivé křeče v dolní části břicha, slabost. Ruptura vejcovodu je plná vnitřní krvácení a mdloby v důsledku prudkého poklesu krevního tlaku)
bohatá a prodloužená obdobíneplodnost
 • nevolnost;
 • bolest v dolní části břicha;
 • porušení menstruačního cyklu (zpožděná menstruace);
 • zvracení;
 • průjem;
 • závratě a bolesti hlavy;
 • krvácení z pochvy, které není spojeno s menstruací;
 • problém s cévním systémem (zvýšená srážlivost krve a krevní sraženiny);
 • alergické reakce (edém, vyrážka, kopřivka, svědění).

Musím jít k lékaři

Krvavý výtok po užití postinoru je přípustný na několik týdnů, ne-li hojně. Měli byste spěchat k lékaři, pokud:

 • tolik, že těsnění se musí měnit častěji než každé 3 hodiny;
 • trvat déle než stanovené období;
 • mají jasnou šarlatovou barvu (obvykle jsou hnědé);
 • doprovázený silnou bolestí;
 • doplněny dalšími obtížnými znaky, které jsou uloženy do postele.

Žena, která použila postinor, by měla podstoupit těhotenský test. Někdy to přijde po požití, protože pilulky nejsou účinné pro každého. O to více bude zapotřebí lékařská pomoc..

Výtok po použití léku "Postinor" by měl být velmi pečlivě sledován. U zdravých mladých lidí jeho přijetí často není beze stopy. Ale i když obsah pochvy nenaznačuje hrozbu, stojí za to navštívit lékaře v příštím cyklu.

U zdravé ženy menstruace netrvá déle než 7 dní, zatímco denní objem výtoku nepřesahuje 80 ml. Pokud se jeden z indikátorů odchyluje od normy, je důvod hovořit o těžkých obdobích.